Огляд реґіональної преси

Випуск 76, 10 жовтня 2008 р.

 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

ДО ВИБОРІВ РУКОЮ ПОДАТИ. АЛЕ ЧИ БУДУТЬ ВОНИ ЗАКОННИМИ?
Іван Фаріон, "Високий замок", 09.10.2008, Львівська обл.
Президент України Віктор Ющенко заявив, що у нього з'явилося повне право розпустити Верховну Раду.

ОДКРОВЕННЯ ВІД ОЛЕКСАНДРА БУДЖЕРАКА
Валентин Бендюг, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
У громадській приймальні БЮТ відбулася прес-конференція для місцевих ЗМІ народного депутата України, голови облорганізації ВО "Батьківщина" Олександра Буджерака.

ТАСУВАННЯ ЗАЯЛОЖЕНОЇ КОЛОДИ
Ігор Буркут, "Час", 09.10.2008, Чернівецька обл.
Українська політична псевдоеліта ще раз засвідчила, що до керування державою вона ніяк не доросте.

ГОТОВЯТСЯ К ВЫБОРАМ
Кирилл Сазонов, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
Кризис в украинской политике.

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ
ПРЕДВЫБОРНЫЕ СКАНДАЛЬЧИКИ
Леонид Заславский, "Юг", 09.10.2008, Одесская обл.
Игра политиков.

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ВІДКРИВ ПЕРШИЙ В УКРАЇНІ МУЗЕЙ ГОЛОДОМОРУ
Валентин Бендюг, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
На Хмельниччині в селищі Меджибіж Летичівського району Президент України Віктор Ющенко взяв участь у відкритті експозиції музею пам'яті жертв Голодомору.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА
КОМАНДА, БЕЗ ЯКОЇ НАМ НЕ ЖИТИ?
Сергій Ткаченко, "Рівне вечірнє", 09.10.2008, Рівненська обл.
"Вибори міського голови Рівного, ймовірно, збігатимуться у часі з позачерговими парламентськими виборами, їх намагатимуться заполітизувати".

АНАТОЛИЙ ГРИЦЕНКО ОТВЕТИЛ НА ВОПРОСЫ ЖУРНАЛИСТОВ
Людмила Радева, "Крымские известия", 08.10.2008
Глава крымского парламента А.Гриценко ответил на вопросы журналистов, касающиеся проблем отопительного сезона и отмены президентом указа, приостанавливающего назначение Н. Ильичева на должность руководителя Главка МВД Украины в Крыму.

ПОСТ СДАН - ПОСТ ПРИНЯТ
Наталья Топоркова, "Время", 08.10.2008, Харьковская обл.
Харьковский областной совет освободил Василия Салыгина от должности своего председателя и избрал на это место Сергея Чернова.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ
СЛАБКІ АРГУМЕНТИ РОМАНА СИЛЬНОГО
Ілько Колодій, "За вільну Україну", 09.10.2008, Львівська обл.
Проблеми БЮТу на Львівщині.

НЕ МОЖЕМО ДАЛІ СПОГЛЯДАТИ
Ігор Лазоришин, "Галичина", 08.10.2008, Івано-Франківська обл.
Звернення політичних партій Івано-Франківщини з приводу стурбованості щодо політичної ситуації в країні.

ЛЬВІВСЬКІ РУХІВЦІ ОБУРЕНІ І ЗАНЕПОКОЄНІ
"За вільну Україну", 09.10.2008, Львівська обл.
Партійці Львівської крайової організації на чолі з Ярославом Кендзьором занепокоєні дрейфом у бік БЮТу  керівництва Руху і, зокрема, голови НРУ Бориса Тарасюка.

ЕКОНОМІКА
БОРГОВА ЯМА ДЛЯ ТЕЦ
Ігор Лазоришин, "Галичина", 09.10.2008, Івано-Франківська обл.
Керівництво НАК "Нафтогаз України" на 17 вересня 2008 року говорить про загальний борг ДП "Калуська ТЕЦ" понад 50 млн. грн. Хто викопав боргову яму для ТЕЦ і що в неї сховають?

КРИЗИС ЦЕПЛЯЕТСЯ ЗА ДОНБАСС
Наталья Пилипенко, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
В Донецкой области уже появились тревожные тенденции, напоминающие американскую ситуацию.

НЕ БУДЕТ ГАЗА - ХАРЬКОВСКИЕ ВЛАСТИ ВЫВЕДУТ ЛЮДЕЙ НА ПИКЕТ
Надежда Шостак, "Вечерний Харьков", 08.10.2008
Накануне начала отопительного сезона руководители всех тепловых предприятий Харькова снова отправились в столицу на переговоры о лимитах газа.

ПЕРЕДІЛ ВЛАСНОСТІ
ВІДІЙДИ, ДІТВОРА...
Олексій Степанов, "Одеські вісті", 09.10.2008
Всі парки Одеси буквально в пожежному порядку роздаються до управління приватним особам.
РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
КАК РАЗОБРАТЬСЯ В КОЛБАСНЫХ ОБРЕЗКАХ
Татьяна Буряковская, "Время", 09.10.2008, Харьковская обл.
О контроле за качеством мясной продукции - специалисты "Харьковстандартметрологии".
ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ
СТРАТЕГИЮ РАЗВИТИЯ ПОРТОВ РАССМОТРИТ ГЕНПРОКУРАТУРА
"Вечерняя Одесса", 09.10.2008
Генпрокуратура даст правовую оценку действиям должностных лиц Кабмина и Минтранссвязи по разработке и одобрению Стратегии развития морских портов Украины на период до 2015 года.

ПРОТИСТОЯННЯ ТРИВАЄ
Євген Радецький, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
У Новій Ушиці на Хмельниччині відбувся мітинг протесту під гаслом "Корупціонери - руки геть від комунального ринку!", в якому взяли участь півтори сотні підприємців.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
ЗАПИТАННЯ ЕКОЛОГІВ НА ПОЛЯХ ФІЛЬТРАЦІЇ І НА ЖЕВАХОВІЙ ГОРІ
Світлана Комісаренко, "Одеські Вісті", 09.10.2008
Ростуть проблеми міста, адже і обсяги екологічних проблем.

ЗАСОРЕНИЕ ЗЕМЛИ НА ПОБЕРЕЖЬЕ АЗОВСКОГО МОРЯ
"Вечерний Мариуполь", 08.10.2008, Донецкая обл.
Государственной экологической инспекцией Азовского моря установлены факты нарушения Водного, Земельного Кодексов Украины, Закона "Про отходы".

НАД РЕКАМИ НАВИСЛА БЕДА
Сергей Маринцев, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
В Константиновке разрушается плотина на реке Кривой Торец создавая реальную угрозу жизни города.

СТИХІЙНІ ЛИХА, АВАРІЇ, НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
ГОРОДИ Й БУДИНКИ - У ВОДІ
Мирослава Шершень, "Рівне вечірнє", 09.10.2008
Потерпають від підтоплення мешканці Рівненщини.

НЕБЕСА ЗНОВУ ВИПРОБОВУЮТЬ НАС
Ігор Никорович, "Галичина", 09.10.2008, Івано-Франківська обл.
Події 4 - 6 жовтня у черговий раз виявили марноту людських зусиль перед силами природи.

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

ДО ВИБОРІВ РУКОЮ ПОДАТИ. АЛЕ ЧИ БУДУТЬ ВОНИ ЗАКОННИМИ?
Іван Фаріон, "Високий замок", 09.10.2008, Львівська обл.
Президент України Віктор Ющенко заявив, що у нього з'явилося повне право розпустити Верховну Раду.

 Глава держави має намір провести на цю тему передбачені законом консультації з головами фракцій. Час, що ще залишився до вівторка, Президент пропонує використати для формування коаліції. Якщо "алярмово" створити її не вдасться, може з'явитися указ про припинення діяльності парламенту шостого скликання й оголошення дати нових виборів.
"Підганяючи" депутатів до плідних переговорів між собою, Президент не уник іронічних характеристик, як-от "бокові романи", "западня", "мексиканські серіали". Видно, що він уже сформував своє стійке ставлення до подій у парламенті, мало вірить у будь-який союз і готовий до радикальних рішень. Водночас Віктор Ющенко зауважив, що сприйме будь-який формат парламентської більшості, "схилить голову" і подасть на затвердження прем'єром будь-яку кандидатуру, яку запропонує нова коаліція.
Нових виборів не хочуть чимало народних депутатів, які вважають їх несвоєчасними, недоцільними, такими, що не вирішать політичної кризи. А також бояться, що не потраплять у список... Не виключено, що завадити проведенню дострокових виборів спробують керівники чотирьох фракцій (ПР, БЮТ, КПУ, БЛ), проігнорувавши "зустріч перед розстрілом". Тоді начебто з'явиться формальний привід вважати, що не було дотримано процедури, яка має передувати розпуску парламенту.
Можливо, в понеділок лідерам шести-семи партій, що входять до фракції "Наша Україна - Народна Самооборона", вдасться змінити позицію лідера "НУ-НС" В'ячеслава Кириленка, який під усілякими приводами відмовляється погоджуватися на коаліцію трьох: "НУ-НС" - БЮТ - Блок Литвина. Внутріфракційний бунт назріває вже давно, експерти поговорюють, що на раді навіть може виникнути питання про заміну Кириленка…
Свої міркування у Партії регіонів. За подіями, що відбуваються у середовищі "регіоналів", відчувається, що там неоднозначно ставляться до проведення нових виборів. Перший віце-спікер Олександр Лавринович (він же двічі колишній міністр юстиції) каже, що оголошення виборів буде законним.
Натомість його соратник по партії Сергій Ківалов (голова комітету ВР з питань правосуддя) заявляє, що для президентського указу про розпуск парламенту нема жодних підстав. Мовляв, згідно з Конституцією, Верховну Раду не можна розпускати як мінімум рік після її обрання на дострокових виборах. Рік минає лише 14 листопада 2008 року. Відтак, на переконання Ківалова, "розганяти" парламент Президент матиме право не раніше 15 листопада.
Ще одна заковика. В Україні діє закон про реєстр виборців, який передбачає, що за два місяці до будь-яких виборів Центрвиборчком повинен надати представникам політичних партій електронну копію виборчого реєстру. Однак у ЦВК кажуть, що у кращому випадку можуть подати такі дані не раніше 15 грудня. Тож якщо і оголошувати вибори, то датою їх проведення може бути не 7 грудня, а середина лютого.
Коментар для "ВЗ"
Степан Курпіль, народний депутат (БЮТ)
Своїми останніми заявами-запрошеннями до формування коаліції Президент, можливо, хоче зняти із себе вину за нестворення розширеної демократичної коаліції. Адже уже всім очевидно, що основним гальмом у створенні парламентської більшості такого формату є саме Віктор Ющенко. Не для того він розвалював демократичну коаліцію, щоб тепер її зліплювати…
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=68450

ОДКРОВЕННЯ ВІД ОЛЕКСАНДРА БУДЖЕРАКА
Валентин Бендюг, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
У громадській приймальні БЮТ відбулася прес-конференція для місцевих ЗМІ народного депутата України, голови облорганізації ВО "Батьківщина" Олександра Буджерака.

 Пан Буджерак у своєму плутаному виступі з багатьма "ліричними" відступами повідомив журналістам, що БЮТ з коаліції не виходив, але вже члени фракції написали заяви на ім'я голови ВР, що ладні вступити у нову коаліцію у складі фракцій "НУ-НС",  Литвина і, звичайно ж, БЮТ. Він аж ніяк не заперечує проти союзу БЮТ і ПР ("Ми готові на коаліцію з самим чортом!"), але нарікає на те, що ПР - не єдина сила і незабаром поділиться на 4 частини. Згадував при цьому своє спілкування за кавою з Тарасом Чорноволом, який повідомив йому "що завтра вийде з Партії регіонів" і той наступного дня так і зробив. Усе зло, на думку пана Олександра, діється  у державі через Секретаріат Президента, керівника цього Секретаріату Балогу та інших закарпатців із Секретаріату. Скільки людей працює у Секретаріаті Президента і скільки з них вихідці із Закарпаття - він відповісти не зміг. Власне, прес-конференція звелася до того, що є хороший уряд на чолі з Юлією Тимошенко і погане оточення Президента України, який "має знайти в своєму оточенні ворога", який постійно сварить його з прем'єркою. БЮТ виборів не боїться, але не хоче їх, бо прогнозує, що може статися така ситуація, що "народ не прийде на вибори, особливо тоді, коли Президент призначить їх на католицькі чи православні свята".
Що ж до можливої співпраці у масштабах області на випадок об'єднання в коаліції БЮТ і ПР, то пан Буджерак проблем не бачить: "Я давно кажу, що хай вони там у Києві чубляться і гризуться, а нам на місцях треба спільно працювати над вирішенням наших проблем". Таку спільну працю він бачить і у Хмельницькому, і у Кам'янці-Подільському та й в усій області. А у Києві Ющенко має такого собі піонера-завждиготовівця Кириленка, який бездумно виконує усі накази Президента, не радячись зі своєю фракцією. Натомість Юлія Володимирівна збирає свою фракцію двічі на день і радиться як бути у цій скрутній ситуації. Втім, нічого нового і конкретного нардеп повідомити не міг, а лише погодився з реплікою, що у політиці ніколи не можна казати "ніколи", що у політиці можливі будь-які варіанти розвитку подій.

ТАСУВАННЯ ЗАЯЛОЖЕНОЇ КОЛОДИ
Ігор Буркут, "Час", 09.10.2008, Чернівецька обл.
Українська політична псевдоеліта ще раз засвідчила, що до керування державою вона ніяк не доросте.

 Замість важкої управлінської праці її представники залюбки бавляться у гетьманів і принцес, з будь-якого приводу чи без нього засвічуються на телеекранах і навіть не підозрюють, наскільки суспільству набридло спостерігати за всіма цими оперетково-цирковими виставами. Щоб замаскувати власну безпорадність, десь раз на рік збанкрутілі можновладці проводять строкові чи дочасові вибори, влаштовуючи для простого люду новітню українську національну розвагу. Тільки народу від таких розваг стає вже млосно. Тим паче, що більшість розуміє: справжнього вибору давно немає, замість нього підсовується лежалий і підгнилий політичний непотріб.
Гниття неминуче там, де купка правителів утворює  замкнуту касту і намагається не допускати до своїх лав принципово нові сили. Коли втрачається динаміка, негайно виникає болото. Так вийшло із сумнозвісним політбюро ЦК КПСС, котре перед своєю безславною смертю перетворилося на постійно діючі пенсіонерські посиденьки. Обвішані золотими зірками та лауреатськими медалями старі маразматики шамкали і плямкали, намагаючись здивувати світ черговим "історичним рішенням". Дорішалися до краю, поховавши і "рідну КПСС", і не менш "рідний" СССР. А по собі залишили заяложену кадрову колоду - секретарів парткомів, комітетів комсомолу, "червоних директорів" та інше начальство, аж до голів колгоспів включно. З тих номенклатурників й рекрутувалися керівники нової України.
Совєтський Союз розпався, на його місці виникли нові держави. Три з них відразу пішли в об'єднану Европу, бо чітко знали, чого хочуть. У Латвії, Литві та Естонії насамперед було проведено люстрацію, внаслідок якої стара партійно-совєтська номенклатура назавжди втратила владу. Натомість там  почала формуватися справжня політична еліта. Ідеалізувати її не варто: серед нових правителів вистачало і корупціонерів, і злодіїв, і шахраїв. Але не вони переважали у новій владі, тому країни Балтії отримали можливість швидко розвиватися. А в нібито незалежній Україні розпочався постійний процес тасування заяложеної номенклатурної колоди, і при владі весь час опинялися то колишні партійні чиновники, то комсомольські діячі, то чекістські ґенерали. На авансцену вони могли випхати й інших людей, але цілком від себе залежних. Сутність правлячої верхівки фактично не мінялася.
Втім, життя невблаганно іде вперед. Можновладці старіють, їм на зміну приходить інше покоління. Але відбір наступників здійснюють все ті ж вихованці минулої історичної епохи, і шлях нагору вони намагаються відкривати лише гідним продовжувачам своєї справи. Питання виникає тільки одне: якої справи? Нинішня правляча верхівка винесена на саму гору могутнім народним рухом, який вимагав докорінної зміни основ суспільного життя. Проте енергія цих правителів виявилася спрямованою в основному не на формування сучасної європейської держави, а на власне збагачення. Словосполученням "трансформаційні процеси" придворні політологи та соціологи прикривали елементарне розграбування державної власності й перехід величезних багатств у брудні руки продажних бізнес-політиканів.
Якщо перше покоління "української політичної еліти" головною справою свого життя зробило захоплення колишньої "загальнонародної власності", то чим повинні зайнятися "гідні продовжувачі їхньої справи", кінчені циніки і ненажери? Судячи з усього, лише переділом вже поділеного. А це означає, що забирати доведеться у тих, хто був активним учасником "великого хапка" початку 90-х років. Коли слабшає старий лев, молоді  шакали вишкірюють зуби, готуючись до переділу здобичі...
Щоб не лишитися на старості років без "праведно нажитого майна", нинішні можновладці вимушені формувати під себе ті політичні сили, які забезпечать утримання їхньої власності й після того, як їм доведеться здавати політичну владу. А тут вже не обійтися старою колодою, необхідно залучати і молодих. Недарма частина старіючих політиків, маючи контроль над формуванням партійних списків, з усіх сил пхає туди своїх дітей. Таким чином забезпечує їм на перших порах хоча би депутатську недоторканність і непогану можливість робити самостійну політичну кар'єру.
Проблема полягає лише в тому, що ці "мажори" непристосовані до самостійного життя - вони звикли до тепличних умов і понад усе цінують власний комфорт. То ж і потрібно забезпечувати інтереси правлячих кланів за допомогою цілої армії "партійної піхоти" - новітньої номенклатури апаратних співробітників псевдопартій.  За крихти з панського столу вони мусять займатися нелегкою чорновою роботою із постійного обдурювання виборців нездійсненними обіцянками партійних вождів. Напередодні виборів партапаратникам роботи все більше: розгортати аґітаційно-пропаґандистську кампанію, організовувати візити вождів у реґіони, готуватися до наповнення виборчих комісій своїми людьми і т.д. У разі перемоги на виборах партійні лідери розплачуються із виконавцями-апаратниками престижними посадами, почесними званнями та нагородами. Так що й "польові командири партійної піхоти" мають власний інтерес брати участь у виборчих перегонах.
 Але чи мають такий інтерес прості виборці? Недарма спеціалісти сумніваються у тому, що в разі дострокових парламентських виборів електорат посуне на дільниці щільними лавами. Все більше людей висловлюють своє небажання допомагати процесові перетасування заяложеної політичної колоди. Адже до парламенту проходять тільки ті сили, які мають достатньо фінансових засобів для використання сучасних політичних технологій і можуть з достатньою ефективністю засліпити виборців примарними обіцянками. А потім знову влаштовують цирк під скляним куполом верховної ради, дискредитуючи ідею парламентаризму в очах громадськості. Людям же лишається одне - надіятися на появу нової політичної еліти. Спікер парламенту Арсеній Яценюк обіцяє, що вона з'явиться десь за п'ять  років. Хочеться вірити у такий прогноз нашого відомого земляка.
Ігор Буркут, політолог, кандидат історичних наук.
http://www.chas.cv.ua/41_08/5.html

ГОТОВЯТСЯ К ВЫБОРАМ
Кирилл Сазонов, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
Кризис в украинской политике.

Парламент будет распущен.
О кризисе в украинской политике можно говорить долго. Но если опустить прелюдию и сразу разрубить интригу, то все уместится в одно предложение. Досрочные выборы уже проходят по категории "неизбежность". Причина проста: никому сейчас не интересны парламентские процессы - основные игроки нацелены на выборы президента. Именно поэтому Тимошенко так легко вернула Виктору Ющенко отнятые в сентябре полномочия. Это не для него. Это впрок. Циники говорят, что главных кандидатов на президентский пост всего двое. Романтики уверены, что и Виктор Андреевич может попробовать второй раз. Сам нынешний глава государства определенно относится к последним. Впрочем, этими выборами каждая политическая сила постарается достичь своих целей. Единственная проблема - у всех они здорово отличаются.
Нейтрализация главного конкурента
Президент, распуская парламент, решает конкретную задачу: убрать Юлию Тимошенко с премьерской платформы. Сценарий второго срока, разработанный на Банковой, достаточно прост. Тимошенко должна освободить место для Ющенко, как единого кандидата от оранжевых сил. Во втором туре он побеждает Януковича, как и в 2004 году. Дескать, народ проникнется воспоминаниями и выберет "меньшее зло". Понятно, что дыр в этом "безупречном" плане - как в хорошей сетке. Но другого нет. Значит, первым делом нужно нейтрализовать Тимошенко. Лучшей стартовой позиции для президентской гонки, чем кресло премьера, не придумаешь. Значит, первым делом - отставка. Но под каким соусом? Идеально, если Юлия Владимировна уйдет сама.
По-хорошему она на это не пойдет. Значит ее нужно "отставить", попутно решив другие задачи. А досрочные выборы автоматически меняют формат коалиции и состав правительства. И Банковая употребит все влияние на переговорные процессы, чтобы не допустить основного конкурента в это кресло. В крайнем случае, Ющенко просто блокирует эту кандидатуру. С другой стороны, можно попробовать откусить у БЮТ кусочек оранжевого электорального пирога. Тут в ход пойдут все обвинения, звучавшие за последние полгода. Предательство, рука Кремля, инфляция, провалы. В кучу будут собраны реальные и вымышленные грехи в расчете на то, что избиратель просто не станет разбираться. Двух зайцев одним выстрелом. На такой результат рассчитывают оптимисты из окружения Виктора Ющенко. Но даже поверхностно знакомый с украинской политической реальностью наблюдатель легко назовет слабые места этого плана.
Дефекты плана
Понятно, что заблокировать кандидатуру премьера президент может. Но если новая коалиция сложится с участием БЮТ и Юлии Владимировне отведут эту должность, никто не помешает ей быть в качестве и. о. до самых президентских выборов. В пользу плана Банковой говорит то, что никто из потенциальных союзников по коалиции в новом парламенте кресло премьера Тимошенко отдавать не захочет. Ни Ющенко, ни Янукович. Второй пробой планов гораздо серьезнее. Судя по рейтингам, у президентских сил шансы подвинуть БЮТ мягко говоря низки. Сами по себе партии и блоки в Украине не являются брендом. Народ голосует за лидера. Тимошенко популярна. Ющенко - увы. Тем паче, что БЮТ накануне выборов готов к работе и отмобилизован. А у главы государства все гораздо сложнее. НУНС на грани раскола (можно сказать, что уже за гранью), позиции президента в партии ослаблены, перспективный Яценюк готовит сольное выступление, а "Единый центр" так и не стал заметной опорой. Просто не успел. И кем подвигать блок Тимошенко в парламенте? Некем. То есть план Банковой красив, прост, но далеко не безупречен. И, что особенно опасно, очевиден для оппонентов.
С обратным знаком
Заинтересованность БЮТ в досрочных выборах очень похожа на затеи Ющенко, их также две, но с обратным знаком. Цель блока - набрать достаточное количество голосов и остаться во власти. Сформировать новую коалицию в любом формате, лишь бы Тимошенко осталась премьером. И готовиться к президентским выборам. Попутно отнять у Ющенко остатки оранжевого электората, сохранив коалиционное количество мест, но уже в одиночестве. Справедливости ради стоит подчеркнуть, что шансов на успех в этом случае гораздо больше, чем у оппонентов. БЮТ готов к выборам и Тимошенко - на пике популярности.
Своя игра оппозиции
Партия регионов на досрочных выборах получает шанс вырваться из состояния оппозиции и перейти во власть. Для подготовки к президентской кампании это для ПР необходимое условие. Как показал опыт последних лет, регионалы вообще не способны внятно работать в оппозиции. Самые выгодные условия для критики правительства и активной борьбы используются от силы на десять процентов. Работать с реальными вещами и периодически докладывать об успехах - вот стиль предвыборной агитации ПР. Специалистов по реализации других сценариев, судя по всему, в штабах и парторганизациях просто нет. Идеальный вариант для регионалов - набрать столько голосов, чтобы при формировании коалиции обойтись без БЮТ и НУНС. Тогда Янукович автоматически становится премьером и имеет не самые плохие шансы перейти в президентское кресло. Борьба на уничтожение между БЮТ и НУНС в данном случае играет на руку ПР. К выборам партия готова, шансы можно определить как "неплохие". Даже как "хорошие". Все зависит от того, насколько активно оппоненты будут бороться друг с другом.
Как пойдет снег...
Что мы имеем в результате? Три ведущие партии хотят получить свои бонусы от досрочных выборов. Президент в игре и тоже рассчитывает на выигрыш. У коммунистов и Блока Литвина свое видение, но им крупные игроки даже не интересуются - маленькие фракции в данном случае идут под грифом "не те, кого принимают в расчет". И какие шансы в таких условиях у парламента избежать роспуска? Мне кажется - ничтожные. Есть, правда, ряд юридических препятствий, о которых "Донбасс" писал. Но, согласитесь, закон украинским политикам никогда не мешал. Есть опыт и прецеденты, когда политическое решение оказывалось над ним. Было бы желание крупных игроков. А оно, как мы видим, имеет место.
Конечно, есть еще мнение народа. Но его спрашивают совсем редко. Прямо скажем: нет даже прецедентов. Так что досрочные выборы неизбежны. И скорее всего - до Нового года или вскоре после него. На рождественские праздники в Украину возвращается много рабочих из-за границы, а это потенциальные избиратели Ющенко. Очевидно, что президент постарается подгадать с датой. А нам останется только прийти и проголосовать. Единственная польза для народа от выборов - напомнить политикам о своем существовании, умении делать выводы и давать оценку их работе. Сможем - с нами будут считаться. Хотя бы немного. А Ющенко после консультаций улетел в Италию. Он вообще любит подписать какой-нибудь серьезный указ и улететь за границу.
Крайних нет
Все участники консультаций у президента высказались за проведение досрочных парламентских выборов. Об этом сообщила пресс-секретарь Виктора Ющенко Ирина Ванникова. По ее словам, во время встречи президент объяснил правовые основания досрочного прекращения полномочий Верховной Рады VI созыва. Ванникова отметила, что все собравшиеся могли высказать свое мнение. "Выступления были конструктивными, все высказались за проведение выборов", - сказала она.
Депутат от БЮТ Николай Томенко опровергает, что на консультациях у президента Виктора Ющенко в среду фракция БЮТ выступала за проведение досрочных парламентских выборов. "Я прочитал сообщение пресс-службы президента. Такое впечатление, что мы обнимались час с президентом, еще и чарку выпили на коня, чтобы досрочные выборы состоялись. Не знаю, как другие фракции свою позицию изложат, но БЮТ был на стороне большинства народа и считает возможное появление указа антинародным шагом", - сказал Томенко журналистам. "На консультациях я почувствовал, что у нас создана коалиция за досрочные выборы двух ключевых участников: Партии регионов и "Нашей Украины", - добавил он.
А первый заместитель председателя фракции Партии регионов Александр Ефремов отрицает согласие всех участников консультаций с президентом в среду на проведение внеочередных парламентских выборов. Об этом он сказал журналистам. "Это неправдивая информация, которая была дана Секретариатом президента", - сказал он. Депутат подчеркнул, что пресса не была допущена на консультации и пресс-секретарь главы государства самовольно истолковала их ход.
Без вариантов
 "Сам настрой во время консультаций лидеров фракций и президента свидетельствовал о том, что решение принято, и сегодня надо думать о выборах, а не о том, чтобы найти какие-то точки соприкосновения", - заявил Владимир Литвин.
http://www.donbass.ua/get-news/id/5933/article.html

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

ПРЕДВЫБОРНЫЕ СКАНДАЛЬЧИКИ
Леонид Заславский, "Юг", 09.10.2008, Одесская обл.
Игра политиков.

 Неожиданным подарком для любителей публичных скандалов стал выход из Партии регионов народного депутата Тараса Черновола. Ряд заявлений, сделанных этим человеком, проясняет мотивы и цели договоренностей, заключенных руководством ПР с блоком Юлии Тимошенко перед совместным голосованием в парламенте 2 сентября.
Откровения ренегата
Сверхширокое большинство, по мысли регионалов, должно было не просто изменить Конституцию - планировалось досрочное переизбрание президента. Конечная цель - пост главы государства отдать Януковичу, а за Тимошенко закрепить пост премьера. Регионалы соглашались расширить полномочия главы Кабинета министров, но рассчитывали "подвесить" правительство в парламенте. Гарантией регионалов должно было стать большинство в коалиции и пост президента страны. Гарантий сохранения власти для Тимошенко не предполагалось вообще.
Янукович, иными словами, рассчитывал развести Юлию Владимировну как последнего лоха, сделать ее управляемой, ведомой в своем тандеме. Черновол был горячим сторонником такой операции и негодует, что план сорвался. Ему кажется, что в решающий момент ПР резко поменяла тактику, стала "подыгрывать президенту" в планах уничтожения парламента. Интересно, что всю эту муть Тарас Вячеславович излагает с моральных позиций, обвиняя бывших товарищей по партии в необычном "уровне брехни", отсутствии логики, мудрости и т.п.
О том, что уровень брехни в ПР нарвался на такой же уровень брехни в БЮТ, народный депутат знать не желает. Черновол не ведает и о том, что для Тимошенко игра его партии прозрачна. Не регионалы использовали "белое братство" 2 сентября. Дело обстояло как раз наоборот. Но рассуждать некогда. Взор Тарасу Вячеславовичу застилает ненависть к президенту, "врагу Украины №1", тому, кто "хуже затулиных и путиных вместе взятых".
K сожалению, такая ненависть присуща не одному Черноволу. Ее разделяют многие из тех, кто воспринимает политику как игру. Президент, с их точки зрения, не соблюдает правила, не разменивает кадры, как шахматные фигуры, не разыгрывает комбинации, не предлагает жертвы, а упрямо ведет политиков туда, куда политики идти не готовы. Ющенко для таких деятелей и сам недоговороспособен, и другим договариваться мешает. Немалая часть фракции БНУНС уверена: если бы не глава государства, не возникло бы проблем в союзе с Юлией Тимошенко.
Это правда, но это правда отступников, дезертиров с президентского фронта войны с премьером. Воспринимать Юрия Луценко, министра внутренних дел, назначенного в правительство по квоте Ющенко, иначе, как политического врага президента, теперь невозможно. Kак и вся "Народная самооборона", он переметнулся к противнику. Такими же предателями на Банковой видят и лидеров мелких партий, входящих во фракцию БНУНС. Кто за коалицию, тот не с нами - на выборы его не возьмем, в избирательный список не пустим. В "непроходные", таким образом, не попадут именно те, кто в 2004 году обеспечивал идеологическую поддержку Майдана.
С кем, кроме "Нашей Украины", подойдет к выборам Ющенко, трудно сказать. Однако на выборы он идет без страха, в отличие от своих недоброжелателей. И с принципами, в отличие от большинства своих оппонентов. Принципы и бесстрашие не могут, конечно, заменить любви большинства избирателей. Но для меньшинства поддержать главу государства - это шанс остановить беспринципных и одержимых страхом политиков.
Насколько развита беспринципность, как велик страх вылететь из зала под куполом, доказывают голосования фракции БЮТ "за" и "против" одних и тех же законов с разрывом в месяц. После такого позора ни у кого не осталось сомнений - ради власти сторонники Тимошенко и она сама готовы на все. Включая примитивный торг национальными интересами. Результат визита Юлии Владимировны в Москву 2 октября - тому доказательство.
Ласковый приём и грубые оскорбления
В столицу бывшей родины Тимошенко отправилась тогда, когда шансов на формирование парламентского большинства в любом формате практически не осталось. Практически не осталось и политических союзников БЮТ. Уступки, компромиссы и реверансы в сторону сторонников президента не имели шансов на успех. Ни малейшего шанса. Отношения с самим президентом находились в точке замерзания. Инцидент с самолетом в Борисполе добавил к давним обидам новое оскорбление. Можно было предвидеть, что в Москве премьеру "недружественной страны" тоже придется несладко.
K удивлению Юлии Владимировны, все оказалось не так. Ее "Сесну" и два сопровождающих лайнера обслужили по первому разряду. А гостей отвезли не в Белый дом, а в Ново-Огарево, загородную резиденцию, которую премьер Путин использовал, еще будучи президентом. Переговоры с глазу на глаз длились беспрецедентно долго и, вероятно, посвящены были не только поставкам и транзиту природного газа.
Единственным подписанным документом, однако, был газовый меморандум, где о цене на природный газ для Украины в 2009 году не было ни слова. Зато были двусмысленные формулировки о совместном использовании подземных газохранилищ, газотранспортной системы и т.п. Эксперты считают, что такой документ позволяет "развивать сотрудничество" в самом выгодном для России смысле.
Остальные темы переговоров премьер-министров остались за пределом внимания общества. О них на пресс-конференции в Ново-Огарево не распространялись ни Путин, ни Тимошенко, и само мероприятие запомнилось не этим, а беспардонными брутальными обвинениями российского премьер-министра в адрес Украины. Поводом для этого послужили опубликованные в газете "Известия" высказывания бывшего главы ФСБ Патрушева, обвинившего Украину не только в поставках оружия в Грузию во время военного конфликта, но также и в том, что украинские военнослужащие обслуживали системы ПВО, сбившие российские самолеты.
Эта дезинформация российскими спецслужбами запущена была полтора месяца назад и с тех пор неоднократно опровергалась украинским МИДом, представителями Министерства обороны и другими официальными лицами. Но именно ее во время пресс-конференции использовал для провокации Путин. А представляющая нашу страну Тимошенко не нашла ничего лучшего, чем заявить: правительство к торговле оружием отношения не имеет (что является неправдой).
Еще хуже отреагировала Юлия Владимировна на прямое оскорбление, которое допустил Путин. Kультурный уровень бывший чекист не повышал, видимо, давно, а лексика ленинградской подворотни для российского премьера родная, но в данном случае ВВП опустился до фени. Он употребил по отношению к главе нашей державы блатное слово "мазурик". Украинский премьер при этом характерно хихикала, хотя как государственный деятель должна была, сохраняя достоинство страны, как минимум, покинуть помещение.
Рассчитывать после этого на союз БЮТ с президентской партией было бы безумием, а Тимошенко отнюдь не безумна. Просто в данных обстоятельствах союз с Kремлем для нее важнее неверных коалиций. "Рука Москвы", как заверил Владимир Владимирович, конечно, не вмешивается в наши дела. Но на предстоящих досрочных выборах БЮТ предполагает на "невмешательство" опереться. Поскольку другой опоры нет и не будет.
http://www.yug.odessa.ua/new/view.php?tid=10836&tr=a

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ВІДКРИВ ПЕРШИЙ В УКРАЇНІ МУЗЕЙ ГОЛОДОМОРУ
Валентин Бендюг, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
На Хмельниччині в селищі Меджибіж Летичівського району Президент України Віктор Ющенко взяв участь у відкритті експозиції музею пам'яті жертв Голодомору.

 Першу екскурсію у цьому музеї для Президента та осіб, які його супроводжували, провів автор концепції, головний художник - заслужений художник України, член Національної спілки художників України Микола Мазур.
У створенні експозиції також брали участь син пана Миколи Богдан та його донька Оксана. Богдан - автор скульптурних груп, а Оксана виконувала графічний дизайн. Разом з ними працювали художники Олександр Гуменюк та Олег Бобровський. Директори проекту - Галина Фурманчук та Володимир Микитюк.
Музейна експозиція площею понад 500 квадратних метрів створена на виконання Указу Президента України від 28 березня 2007 року за №250 "Про заходи у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні".
З обласного бюджету для створення цього музею було виділено 630 тисяч гривень, а також зібрано ще 284 тисячі гривень на спецрахунок.
Варто зазначити, що музейну експозицію відкрито у приміщенні державного історико-культурного заповідника "Меджибіж", який мав би бути повністю відреставрованим до 2010 року і на це Кабмін обіцяв виділити згідно з генеральним планом розвитку 34,5 мільйона гривень, з них 28 мільйонів мали бути виділені до кінця поточного року. На жаль, як повідомив директор заповідника Володимир Микитюк, програма профінансована лише на п'яту частину від потреби.
Президент України та особи, які його супроводжували, схвально відгукнулися про експозицію, Віктор Ющенко сам проводив фотозйомки експонатів і висловив думку, що у цей музей треба привезти губернаторів з інших областей, аби побачили і повчилися, як вшановувати пам'ять про Голодомор. На подвір'ї музею відбулася зустріч Президента з  тими, хто пережив страшні 1932-1933 роки. Сиві бабусі розповіли про ті жахіття, які їм довелося пережити у своєму дитинстві, про голодні смерті їхніх батьків, родичів, знайомих, односельців. Віктор Андрійович подарував кожній із них по великій квітчастій хустці та побажав доброго здоров'я на довгі літа. А журналістів місцевих ЗМІ попросив, щоб вони обов'язково записали свідчення очевидців про геноцид українців 1932-1933 років.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

КОМАНДА, БЕЗ ЯКОЇ НАМ НЕ ЖИТИ?
Сергій Ткаченко, "Рівне вечірнє", 09.10.2008, Рівненська обл.
"Вибори міського голови Рівного, ймовірно, збігатимуться у часі з позачерговими парламентськими виборами, їх намагатимуться заполітизувати".

 Рівнянам представили у всій своїй величі й красі "нову команду" і людину, яку вже дехто вважає новим міським головою. Кандидатура Володимира Хомка, який досі вперто заявляв про свій нейтралітет, викликала паніку серед місцевих політиків, котрі марять посадою міського голови.
В робочому кабінеті заступника міського голови Рівного Сергія Васильчука в присутності першого заступника міського голови Хмилецького і керуючого справами міськвиконкому Власюка (хто не знає, як приймаються рішення в місті, нехай думає, що це звичайний дрібний чиновник) було оголошено про "командне рішення". Відкинувши думку, що "команда" зробить його міським головою, Сергій Васильчук впевнено заявив:
- Я мав реальні шанси перемогти на цих виборах. Але зважаючи на те, що вибори міського голови, ймовірно, збігатимуться у часі з позачерговими парламентськими виборами, їх намагатимуться заполітизувати. Бажаючих посісти крісло міського голови буде багато. Вибори у Рівному деякі політичні сили намагатимуться провести за сценарієм виборів у столиці. Щоб цього не сталося, я не братиму участі у виборах. Я і моя команда вирішили, що кращим варіантом за нинішньої політично нестабільної ситуації буде кандидатура Володимира Хомка, який має достатній управлінський досвід і, що найголовніше, - він не заполітизований. Приємно і те, що після тривалих переговорів він погодився балотуватися.
Про те, що говорив пан Васильчук ще зовсім недавно, і не варто згадувати. Заступник міського голови довго і щиро тішився підтримкою голови Рівненської облдержадміністрації Віктора Матчука, але той виявився розумнішим, ніж про нього думав господар кабінету, де відбувалося оголошення "командного рішення". Ніяка партійна доцільність (Васильчук та Матчук - однопартійці по "Нашій Україні") не змогла конкурувати з впертими соціологічними зрізами, які на стіл "губернатору" щотижня кладе його вірна служба "внутрішньої політики". Без сумніву - Матчук не хоче "програти" місто. Але й не може зараз піти з своєї посади. Мабуть, Президенту пообіцяв, що не кине. Тому голова облдержадміністрації вирішив бути в команді переможців, а відтак - зробив ставку на людину, з якою ніби вже майже всі політики домовилися про нейтралітет. Тобто - на Хомка.
Поява Володимира Хомка минулого четверга зранку (орієнтовно о 10.15) на прохідній у Секретаріаті Президента викликала бурю паніки серед місцевих політиків. Тому що з Секретаріату (а точніше, з кабінету Романа Безсмертного) Хомко вже вийшов зовсім іншою людиною - "узгодженим" кандидатом на посаду міського голови. До речі, пан Володимир твердить, що з Безсмертним не знайомий і в Секретаріат не ходив. Але це говорить ще той Хомко - колишній, який твердить про свою позапартійність і гарантує чи не всім політикам свою прихильність.
Але не все так вже й добре для самого пана Хомка. Бо "обігравши" місцевих політиків, які були вже впевнені, що підписали з ним пакт про ненапад, він сам себе "загнав" на політичне поле, де поки що виступав у команді запасних. Тепер пан Хомко мимоволі став політиком - і аналогії тут напрошуються не футбольні, а боксерські - він вийшов на політичний ринг новачком із зав'язаними очима. Вже наступного тижня можна очікувати перших "хуків" з боку його недавніх колег, яким він обіцяв нейтралітет. А що ближче до дня голосування, то пан Володимир може розпрощатися з надією на те, що партнери по рингу вестимуть винятково чесну "гру".
При всій внутрішній симпатії до ділових якостей пана Хомка, яка, певен, є в багатьох рівнян, він став... політиком. "Людиною команди", яку пообіцяв не міняти.
- Раніше мене називали людиною Червонія, - з посмішкою на вустах констатує пан Хомко. - Тепер - людиною Секретаріату Президента. Це вже прогрес. До наступних виборів я не здивуюсь, якщо скажуть, що мене підтримує Папа Римський. На минулих виборах, незважаючи на розбіжність поглядів з керівництвом покійного міського голови, я не йшов, щоб змінити його команду. Тим більше, що оцінку роботи Віктора Чайки та його команди дали люди. Тепер я так само міняти команду не збираюсь. Тим більше, що вона має достатній управлінський досвід і досить високий професіоналізм.
От чого не вдалося дізнатися учора в кабінеті "людини команди" Васильчука - так це те, чого Світлана Богатирчук-Кривко проігнорувала запрошення "узгодженого кандидата" Хомка і ходить на вибори сама по собі. Чому Юрій Собчук випав з "команди" і розпочав свою передвиборчу кампанію.
Також залишається інтригою останнє слово БЮТ, який ніяк не може визначитись із своєю узгодженою кандидатурою - Станіслав Савінський чи Віктор Колесник піде на вибори, можливо, стане відомо сьогодні.
Довідка "РВ"
Кількість бажаючих стати міським головою зросла до 13 осіб. Із такими заявами звернулися до ТВК за останні два дні ще п'ятеро осіб. Це висуванець Соціалістичної партії, директор Рівненського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом Анатолій Куковський. Решта - самовисуванці: "бютівець", голова земельної комісії міськради, директор ТОВ "РІФ" (мережа АЗС ТМ "Олас") Руслан Мальований, начальник міського управління житлово-комунального господарства Юрій Собчук, директор обласного притулку для неповнолітніх Микола Паліюк, адвокат Олександр Бражніков.
Нагадаємо, що раніше до ТВК із заявами про намір зайняти посаду міського голови і проханням надати підписні листи звернулися заступник голови податкової адміністрації в Рівненській області Ігор Лех, перший заступник голови Рівненської районної адміністрації Сергій Подолін, голова обласного осередку Української народної партії Василь Червоній, бізнесмен Анатолій Пєхотін, головний лікар ТзОВ "АРЦТ Плюс", депутат міськради від Партії регіонів Михайло Кириллов, безробітний Сергій Кушнір, власник ресторану "Гламур" Олег Хижняк та заступник міського голови Світлана Богатирчук-Кривко.
Поки що жоден із цих людей кандидатом на міського голову не зареєстрований.
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=019325

АНАТОЛИЙ ГРИЦЕНКО ОТВЕТИЛ НА ВОПРОСЫ ЖУРНАЛИСТОВ
Людмила Радева, "Крымские известия", 08.10.2008
Глава крымского парламента А.Гриценко ответил на вопросы журналистов, касающиеся проблем отопительного сезона и отмены президентом указа, приостанавливающего назначение Н. Ильичева на должность руководителя Главка МВД Украины в Крыму.

 А. Гриценко не стал комментировать ни сам указ, ни мотивы, побудившие президента отменить свое прежнее решение. "Это нормативный акт, который мы обязаны выполнять", - считает крымский спикер. В то же время он отметил, что есть и другие возможности для отстаивания интересов и полномочий автономии. Верховная Рада АРК продолжает участвовать в судебном процессе и обжаловала в Севастопольском апелляционном суде решение Окружного административного суда.
Глава крымского парламента напомнил о недавнем решении Конституционного суда Украины, который закрепил исключительное право Верховной Рады Крыма вносить изменения в действующую Конституцию АРК.
- Это значит, что те полномочия, которые есть в Конституции, еще раз подтверждены решением Конституционного суда Украины, - подчеркнул А. Гриценко.
"У нас нет персональных претензий к тем, кто сегодня работает в органах милиции, - сказал Председатель Верховной Рады АРК, - но есть вопросы реализации полномочий автономии".
Говоря о том, что сегодня и де-факто, и де-юре Николай Ильичев является заместителем министра внутренних дел, начальником Главного управления МВД Украины в Крыму, А. Гриценко тем не менее, отметил: "Конституционное право Автономной Республики Крым мы будем отстаивать в судебных инстанциях". Он считает, что если так записано в Конституции, то начальнику Главка надо прийти на сессию Верховной Рады для утверждения на должность, как это сделал Прокурор АРК, который получил большое количество голосов депутатов в свою поддержку.
А. Гриценко подверг критике утверждения "некоторых бывших работников прокуратуры" о том, что "Крым не будет финансировать милицию".
Председатель Верховной Рады АРК отметил, что сейчас и прокуратура, и милиция, и Служба безопасности финансируются из государственного бюджета, а Крым лишь может выделять из своей казны средства в виде помощи на профилактику организованной преступности и коррупции.
Еще несколько месяцев назад, напомнил А. Гриценко, он написал открытое письмо министру внутренних дел Украины Ю. Луценко с предложением обратиться в Верховную Раду АРК по вопросу о выделении средств, необходимых для раскрытия резонансных преступлений, совершенных в начале 90-х годов.
Смысл этого письма, по словам А. Гриценко, был искажен: в МВД сделали вид, будто у них просили план оперативно-розыскных мероприятий, который является секретной информацией. "Разумеется, его никто не требовал, мы просто хотим знать, сколько необходимо крымской милиции средств, чтобы найти и изобличить преступников, совершивших убийства Сафонцева, Головизина, Гольдича, Кузина и многих других", - отметил крымский спикер.
По его словам, Верховная Рада АРК хочет помочь крымской милиции, выделив финансовые ресурсы на раскрытие этих преступлений, но, к сожалению, ни ГУ МВД Украины в АРК, ни Министерство внутренних дел Украины так и не дали свои предложения на этот счет.
Правительство Крыма и органы местного самоуправления сделали практически все для того, чтобы отопительный сезон был успешным, считает крымский спикер. В этом году проделана большая работа, связанная с ремонтом теплотрасс и реконструкцией котельных, более 90% из которых уже подготовлено. Остались отдельные проблемы в регионах. В частности, А. Гриценко упомянул о Феодосийском оптическом заводе, котельная которого находится на балансе Министерства промышленной политики Украины. По его словам, на подготовку к отопительному сезону этого объекта из года в год не выделяются финансы из бюджета Украины. И в ближайшее время намечено на месте разобраться с этой ситуацией. Иных серьезных проблем по началу отопительного сезона в Крыму нет. Полуостров ожидает подачи газа, которая зависит от правительства Украины.
А. Гриценко пояснил, что есть постановление Кабинета Министров № 440, которое предусматривает выплату регионам разницы в тарифах. Ведь в начале года, когда принимался бюджет, тарифы были одни и именно по ним были сделаны расчеты, которые утверждены Верховной Радой Украины. К настоящему времени цены на газ, воду, электроэнергию резко выросли. Где должны местные органы власти изыскивать средства на покрытие этой разницы! Ведь и бюджет АРК, как и бюджеты областных, районных, городских, сельских и поселковых советов, формируется в Киеве. И только Кабмин имеет право законодательной инициативы по внесению в парламент страны предложений об изменениях в бюджет.
Постановление Кабмина под № 440 как раз и призвано урегулировать ситуацию, но оно не реализовано: ни копейки не переведено из Центра местным бюджетам. И это проблема не только АРК, а всех регионов Украины.
По словам А. Гриценко, на селекторном совещании Премьер-министр Украины Юлия Тимошенко обратила на это внимание и дала поручение министру финансов Украины Виктору Пинзенику изыскать возможности, чтобы урегулировать ситуацию. Сейчас все ждут: способен ли Минфин реализовать постановление Кабмина, будет ли найден нужный механизм, чтобы перевести регионам зачеты.
В этой ситуации, пояснил А. Гриценко, не предполагается выделение средств из республиканского бюджета, поскольку у Крыма практически нет бюджетной задолженности за отопление. А вот долги населения перед "Теплокоммунэнерго" составляют 122 млн грн. Долги Центра перед автономией, накопившиеся за предыдущие годы по взаимозачетам, - 176 млн. грн.
Он напомнил, что в Крыму все 14 сельских районов дотационные, а по Украине таких не менее 85%. У них нет дополнительных источников, кроме государства, чтобы решить проблемы по финансированию социальных программ или расходов, предусмотренных по Бюджетному кодексу.
В этой ситуации он предостерег от того, чтобы "искали крайнего" - сельский совет или районная администрация, Верховная Рада и Совет министров АРК или Кабинет Министров Украины. Это общая проблема, считает крымский спикер, и вместе надо искать пути, которые обеспечат нашим жителям нормальный комфортный тепловой режим зимой.
И, тем не менее, 15 октября отопительный сезон в Крыму начнется, заверил Анатолий Гриценко. Закон Украины обязывает теплопоставляющие организации, независимо от суммы долга, обеспечить подачу газа и тепла в жилые дома.
http://www-ki.rada.crimea.ua/nomera/2008/186/gricenko.html

ПОСТ СДАН - ПОСТ ПРИНЯТ
Наталья Топоркова, "Время", 08.10.2008, Харьковская обл.
Харьковский областной совет освободил Василия Салыгина от должности своего председателя и избрал на это место Сергея Чернова.

 То, о чем уже не один месяц говорили регионалы (впрочем, не они одни), свершилось без всякого накала и драматизма. Все страсти перекипели чуть раньше - во время партийных собраний и заседаний фракций.
На сессии же выступили два лидера фракций: Виктор Христоев (ПР) еще раз подтвердил присутствующим, что фракция явилась инициатором отставки Салыгина, а Андрей Стронов (БЮТ) напомнил, что фракция БЮТ выступала за его отставку еще в прошлом году. "Мы неоднократно говорили о грубом нарушении регламента облсовета, о систематическом превышении его председателем своих полномочий, об отсутствии коллегиальности в принятии решений", - заявил лидер фракции БЮТ. В том же ключе, хотя и не без юмора, высказался мэр Харькова однопартиец Салыгина Михаил Добкин, комментируя для прессы происходящее: дескать, облсовет - не мексиканский сериал, а его председатель - не дон Педро. Дело главы облсовета. координировать действия выборного органа, а именно этого и не происходило. Согласье во мнениях между "правящей" фракцией ПР и оппозицией проявляется в облсовете не столь уж часто, но на сей раз "чаша депутатского гнева" таки переполнилась - выступили заодно. Впрочем, и то сказать: свои решения Василий Салыгин на сессиях зачастую "продавливал", преодолевая сопротивление своих же однопартийцев.
В ответ глава облсовета, еще несколько дней назад заявлявший, что добровольно с поста не уйдет ибо это было бы предательством по отношению к жителям области, произнес лирически-прочувствованную речь, в которой поблагодарил коллег за сотрудничество, порадовался консолидированности фракции, выразил удовлетворение тем, что киевское партийное руководство не вмешалось в региональные дела, и надежду на то, что Украина станет великим демократическим государством, а напоследок напомнил о предстоящем Евро-2012. "С тем не будет и забыт" - прокомментировали в зале
Практически единодушие в тайном голосовании по вопросу отставки Салыгина ("за" - 118 депутатов из 127 голосовавших, несколько бюллетеней признаны недействительными) поставило в этом вопросе точку. На должность председателя облсовета фракция ПР предложила кандидатуру Сергея Чернова, занимавшего до этого времени пост заместителя председателя. Он и был избран.
Сергей Иванович Чернов родился 22 августа 1961 г. в г. Краснограде (Харьковская обл.). Образование высшее. В 1983 г. окончил Харьковский институт механизации и электрификации сельского хозяйства (специальность механизация сельского хозяйства, квалификация - инженер-механик). В 1999 г. окончил Харьковский филиал Межрегиональной академии государственного управления при президенте Украины (специальность - государственное управление, квалификация - магистр государственного управления). В 1983 - 1986 гг. - инженер, старший инженер на производственном объединении "Сортсеменапром". В 1986 - 1990 гг. - ведущий специалист Агропромышленного комитета Харьковской области.
В 1990 - 1992 гг. - ведущий, главный специалист объединения "Агропромсовет" (Харьков). В 1992 - 1994 гг. - главный специалист Харьковского областного управления сельского хозяйства. В 1994 - 1997 гг. - начальник отдела по организации фермерских хозяйств облсельхозуправления. В 1997 - 2001 гг. - заместитель начальника Главного управления сельского хозяйства, начальник управления технической политики Харьковского облсовета. В 2001 - 2005 гг. - экономический советник председателя Харьковской облгосадминистрации.
Вице-президент благотворительного фонда "Турбота". Политическая деятельность. В 2005 - 2006 гг. - помощник-консультант народного депутата Украины. 26 марта 2006 г. избран депутатом Харьковского областного совета. 28 апреля 2006 г. избран заместителем председателя Харьковского областного совета. С апреля 2005 г. - секретарь Харьковской областной организации партии "Новая демократия". Член Партии регионов. С ноября 2005 г. - заместитель председателя Харьковского областного отделения Партии регионов.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=3563

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ

СЛАБКІ АРГУМЕНТИ РОМАНА СИЛЬНОГО
Ілько Колодій, "За вільну Україну", 09.10.2008, Львівська обл.
Проблеми БЮТу на Львівщині.

 2 жовтня ц. р. газета "Наша Батьківщина", що виходить у Львові і є рупором партії "ВО "Батьківщина", опублікувала на своїй другій шпальті малесеньку, але ущипливу замітку про призначення обласного депутата-бютівця Михайла Сендака радником Президента України. Зневажливий тон яскраво проглядається уже в самому заголовку замітки - "Яке їхало, таке здибало". Тобто автор Роман Сильний взявся говорити про народного обранця у середньому роді. Але, очевидно, цього "культурному" чоловікові виявилося замало і далі в хід пішла відверта брехня про те, що "новоспечений" радник укотре поміняв свою партійність. Невже в редакції не відають, що Михайло Сендак міняв її лише раз - перейшов із "Нашої України" до "Батьківщини"? До речі, в той момент, коли після Помаранчевої революції до керма Львівської області став Петро Олійник і незаслужено відтіснив на задній план цілу когорту активних поборників кучмівсько-медведчуківського режиму. Очевидно, що Михайло Сендак зробив це з принципових міркувань, бо відчував свій моральний обов'язок перед колегами-депутатами, які підтримували його у боротьбі проти шаленого тиску з боку одіозної есдеківської "Соціальної справедливості". Знаємо, що за ним тоді прийшла у "Батьківщину" ціла плеяда зрілих політиків з депутатським досвідом - Канівець, Ваврин, Федоришин, Гайдучок, а згодом й інші…
Отже, той перехід аж ніяк не був таким собі легковажним перестрибуванням з однієї політичної сили в іншу. Це вже потім львівська "Батьківщина" стала горнути до себе грошовитих людей - навіть з того ж таки есдеківського табору. І вже тоді Михайла Сендака почали мучити перші сумніви, що виливалися часом навіть в обурення - його однопартійцями стають запеклі кучмісти та медведчуківці, які свого часу погрозами і підкупами прагнули зламати волю голови обласної ради.
Чи може в редакції не знають їхніх прізвищ? Зрештою, чимала кількість членів "Батьківщини" - це люди з інших партій, але газета не робить з того жодних проблем. Їй, мабуть, і на гадку не спаде звинувачувати у цьому гріхові, скажімо, нардепа Степана Курпіля, який прийшов до "Батьківщини", як і Сендак, з "Нашої України" і тут же став головою обласного виборчого штабу БЮТу та отримав місце у прохідному списку до Верховної Ради України!
А ось Сендака слід виставляти таким, що "вкотре" поміняв свою партійність.
Та, очевидно, з такого "фактажу" негативного образу не зліпити, тож Роман Сильний вирішив додати до своєї брехні ще й порційку цинізму. І видає на-гора такий пасаж: "Ще зовсім недавно він (Михайло Сендак - ред.) був великим ворогом Ющенка, писав неприємні листи, робив заяви для преси".
З якої стелі це взято, пане Сильний? Складається враження, що сильний ви лише у своїй бездоказовості, бо не зможете нічим довести абсурдної сентенції про Сендака як ворога Президента Ющенка. Та ще й, бачте, ворога великого! Наведіть бодай один лист чи заяву для преси! Бодай один! Та й що значить вислів "неприємні листи"? Може, вам Ющенко особисто звірявся, що листи Сендака йому неприємні? Якщо таке було, то про це слід сказати для переконливості. Інакше читач не повірить. Бо львівський читач знає, що Сендак, коли Вікторові Ющенкові боягузливо відмовляли у Львові в приміщеннях для зустрічей з громадою, єдиний надав йому сесійну залу Львівської облради! У той час це був сміливий крок. Але злоба перекреслює і факти, і аргументи. Причому, вона якась неадекватна.
Так, Михайло Сендак наприкінці вересня оголосив на сесії Львівської облради про свій вихід з "Батьківщини". Його заява є першою, але, швидше всього, не останньою. Цього, за повідомленнями Інтернет-видань, не приховує навіть заступниця голови Львівської обласної організації "ВО "Батьківщина" Людмила Козак. Очевидно, що до такого кроку Михайла Сендака спонукали останні вчинки фракції БЮТ у парламенті - голосування разом із регіоналами за антиконституційні та антипрезидентські закони, відмова від принципової оцінки дій Росії у Грузії. Головне, каже Михайло Сендак, що поведінка бютівців носила підступний, змовницький і зрадницький характер, що в політиці є вкрай небезпечним. Вона не додала авторитету силі, яку Галичина і, зокрема, Львівщина, активно підтримали на дострокових виборах до Верховної Ради. Якщо були проблеми у стосунках БЮТу і НУНСу, то їх слід було розв'язувати у відкритий спосіб, а не за кулісами з Партією регіонів.
І останньою краплею для Михайла Сендака стало голосування за закон "Про державну службу" авторства Януковича, у якому 21-а стаття зобов'язує державних службовців, окрім державної, знати ще й російську мову.
Правда, в газеті представлена цілком інша точка зору на 21-у статтю.
У матеріалі "Спекуляція" (стор. 4) вона названа "абсолютно безневинною нормою про необхідність знання держслужбовцями кількох мов". Як же ж вірити друкованому виданню, коли цілий ряд депутатів від БЮТу, серед яких, зокрема, й Володимир Яворівський, не називали цю статтю безневинною, а переконливо твердили, що при голосуванні у другому читанні вона буде вилучена? Очевидно, що акценти газета серйозно змістила. І в замітці про Михайла Сендака, і в статті "Спекуляція". Чи то такий стиль чи "безневинна норма" - важко сказати. Так само важко збагнути читачеві безпідставні витоки злоби. Тим паче, що нарід тривалий час очікує від демократичних сил миру і єднання, а не взаємопоборювання.
Повторюся, Михайло Сендак написав заяву про вихід з партії, але він залишився депутатом облради, залишається наразі й у фракції БЮТ. Ба, більше, його заяву на момент публікації замітки "Яке їхало, таке здибало" ще навіть не розглядало партбюро "Батьківщини", а газета, редактор якої теж є депутатом-однофракційником Сендака, уже взялася "мочити" чоловіка. Хай поки що не в "сортирі", як це полюбляють кремлівські можновладці, а лише в газеті, але ця північносхідна тенденція починає насторожувати.
Так і хочеться заволати: побійтесь Бога, людоньки! За що? За те, що став радником Президента? Так, ніби Ющенко ворог номер один для України! Чи, на вашу думку, Сендак мав ціле життя ходити безробітним по Львові? Та й не він винен, що Юлія Володимирівна після численних запевнень внести його до прохідного списку кандидатів до Верховної Ради, слова не дотримала. Потім фракція БЮТ в облраді (дисципліна там завжди була залізна, як сама леді Ю) успішно провалила свого однопартійця Сендака на виборах голови, а ще пізніше так активно "підтримувала" його на посаді керівника одного з обласних управлінь, що чоловік опинився на вулиці.
Сендак бачив цинізм такої поведінки. Розумів, звідкіля ростуть ноги і доходив висновку, що політична сила скочується на манівці популізму і нечесних правил гри. Почав відверто говорити на засіданнях фракції і про це, і про недолугість керівництва. Але у відповідь на критичні зауваження отримав хіба догану! За словами самого Михайла Сендака, розлучення не було спонтанним. Воно визрівало відтоді, коли обласне керівництво партії взялося добирати кадри за принципом особистої відданості і проштовхувати кулуарні рішення. Зрештою, надалі долею БЮТу хай переймаються її члени. Очевидно, що зміни, в тому числі і на рівні обласного керівництва, там би мали відбутися. А Сендак покинув "Батьківщину" з власних переконань, на знак протесту проти нечесної, популістської політики. Його позицію підтримало чимало колег з фракції. Людмила Козак знає, що говорить: Сендак не єдиний, хто залишить партію.
Отже, в "Нашій Батьківщині" найближчим часом може з'явитися ще не одне "їхало-здибало" пана Сильного з вельми кволими аргументами проти невдоволених політикою і стилем керівництва в "Батьківщині" та БЮТі загалом.
http://zvukraine.lviv.mobi/?p=2997#more-2997

НЕ МОЖЕМО ДАЛІ СПОГЛЯДАТИ
Ігор Лазоришин, "Галичина", 08.10.2008, Івано-Франківська обл.
Звернення політичних партій Івано-Франківщини з приводу стурбованості щодо політичної ситуації в країні.

 Рада ГО "Ділові люди Прикарпаття", ОО "Українська консервативна партія", обласне ГО "Український шлях", ОО "Спілка офіцерів України", крайове козацьке товариство "Прикарпатська Січ", ОО ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка скерували до Президента України Віктора Ющенка, Голови Верховної Ради України Арсенія Яценюка, прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко, до населення краю і всіх громадян України - науковців, ветеранів війни і праці, державних службовців, працівників усіх галузей економіки та пенсіонерів, студентів звернення з приводу своєї стурбованості тим, що всю вину за стрімке зростання недовіри до уряду та Верховної Ради України деякі політичні сили нині стараються перекласти на всенародно обраного Президента Віктора Ющенка.  У зверненні, зокрема, наголошується і таке:
"Ми з великим ентузіазмом сприймали багатообіцяючі передвиборчі гасла, проголошені Вашими вустами, шановна Юліє Володимирівно, адже на тому етапі кожне слово збігалося з нашими мріями та надіями. Ми прощали, що продекламовані красиві програми - без подання розрахунків, без аргументації та надання механізмів реалізації... У своїй державі народ України розраховував працювати на її розвиток та процвітання. Проте результати нашої праці привласнюють наші вороги, вороги держави. Громадські об'єднання хоч не є політичними партіями, але ми не можемо споглядати галопуюче знищення національного виробника, пригнічення малого і середнього бізнесу, збідніння абсолютної більшості населення, нестабільну соціальну та політичну обстановку в державі. Все це призводить до стрімкого спаду авторитету держави у світі, виробництва та малого бізнесу, недовіри до керівництва держави та збуджує громадськість. У цій обстановці окремі політики та підбурювані ними маси проводять відкриту актиукраїнську пропаганду з непередбачуваними наслідками. Відсутність державної політики прискорює відплив високого інтелекту з держави, веде до заповнення непрофесійними кадрами з країн третього світу, нелегалами. Політика виконавчої гілки влади чітко спрямована на знищення власного виробника. Цим створюються умови для безконтрольного збагачення олігархів - власників енергокомпаній та інших монополістів... На прохання уряду ми надавали пропозиції до урядової програми "Український прорив" особисто керівникові обласної організації БЮТ народному депутатові України Д. В. Шлемку. Однак жодної реакції на наші пропозиції не надходило..."
У своєму Зверненні громадські організації просять Президента як гаранта Конституції вжити заходів щодо стабілізації як політичної, так і економічної ситуації в державі. "історичний шанс не може бути погублений чварами та бездарною політикою влади", - наголошують керівники громадських організацій Івано-Франківщини: В. Гродюк, В. Хавлюк, М. Давидів, Є. Сохан, М. Ославський, П. Арсенич.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single_news_&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2576&tx_ttnews[backPid]=14

ЛЬВІВСЬКІ РУХІВЦІ ОБУРЕНІ І ЗАНЕПОКОЄНІ
"За вільну Україну", 09.10.2008, Львівська обл.
Партійці Львівської крайової організації на чолі з Ярославом Кендзьором занепокоєні дрейфом у бік БЮТу  керівництва Руху і, зокрема, голови НРУ Бориса Тарасюка.

 Обурені вони бютівською поведінкою у Верховній Раді, антипрезидентськими і антиконституційними законами, прийнятими впродовж кількох тижнів вересня разом з регіоналами у сесійній залі, м'якотілою оцінкою агресивних дій Росії стосовно Грузії та рясними випадами чільників БЮТу проти Президента Віктора Ющенка, який, на їхнє тверде переконання, нині є уособленням національного духу нашої держави у верхніх ешелонах влади.
А занепокоєна Львівська крайова організація на чолі з Ярославом Кендзьором дрейфом керівництва Руху і, зокрема, голови НРУ Бориса Тарасюка у бік БЮТу.
В ухвалі, прийнятій на крайовій конференції минулої неділі, ЛКО висловилася проти будь-якого політичного союзу НРУ з БЮТ на наступних парламентських виборах.
В документі висловлена підтримка дій Президента Віктора Ющенка на збереження і утвердження національної держави.
http://zvukraine.lviv.mobi/?p=2992

ЕКОНОМІКА

БОРГОВА ЯМА ДЛЯ ТЕЦ
Ігор Лазоришин, "Галичина", 09.10.2008, Івано-Франківська обл.
Керівництво НАК "Нафтогаз України" на 17 вересня 2008 року говорить про загальний борг ДП "Калуська ТЕЦ" понад 50 млн. грн. Хто викопав боргову яму для ТЕЦ і що в неї сховають?

 Як уже писала "Галичина", 17 вересня цього року ДК "Газ України" припинила газопостачання для ДП "Калуська ТЕЦ". Основна озвучена причина - непомірні борги калуського підприємства. За інформацією в. о. першого заступника міського голови Калуша Олександра Челядина, борг КП "Водотеплосервіс" перед ДП "Калуська ТЕЦ" за одержане тепло становить за період 2003-2006 рр. 11 млн. 147 тис. 529,9 грн., а за період з 2007-го по 2008-й - 3,2 млн. грн. Своєю чергою борг ДП "Калуська ТЕЦ" за газ для населення перед НАК "Нафтогаз України" - 3,4 млн. грн. А борг Державного бюджету на 2008 рік перед КП "Водотеплосервіс" відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 440 щодо різниці в тарифах - 18 млн. грн.
Не помилували...
Того дня, коли працівники ДП "Калуська ТЕЦ" пікетували міську раду у зв'язку з відключенням їх підприємства від газопостачання ДК "Газ України", заступник голови Івано-Франківської ОДА Тарас Парфан та міський голова Калуша Ігор Насалик одержали лист-відповідь від першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Ігоря Діденка, в якому констатується, що звернення Івано-Франківської облдержадміністрації від 17.09.2008 р. (того дня ТЕЦ відключили від газопостачання. - І. Л.) щодо поновлення газопостачання ДП "Калуська ТЕЦ" розглянули і нагадали, що "ДП "Калуська ТЕЦ" є хронічним неплатником за спожитий природний газ протягом 2006-2008 років". У листі НАКу повідомляється також, що "керівництво ДП "Калуська ТЕЦ" не вживало дієвих заходів щодо погашення наявних боргів за спожитий газ". Зокрема, читаємо і таке: "До сьогоднішнього дня підприємством документально не оформлено та не оплачено використаний у листопаді-грудні природний газ обсягом 24,7 млн. куб. м на суму 13,6 млн. гривень. У 2007-2008 роках ТЕЦ продовжувала нарощувати заборгованість за спожитий газ, і станом на 01.07.08 вона складала 25,3 млн. гривень. Зважаючи на це, ДК "Газ України" не виділяла підприємству лімітів використання природного газу. Однак замість того, щоб розраховуватись з боргами або самостійно припинити споживання газу, підприємство, порушуючи встановлений порядок, безлімітно використовувало газ та нарощувало борги... Загальний борг за газ станом на 17.09.08 перевищив 50 млн. грн., що й призвело до примусового припинення газопостачання теплоелектроцентралі". І компанія, таким чином, повідомляє, що "не має можливості поновити газопостачання ДП "Калуська ТЕЦ" до повного погашення боргів та проведення закупівлі ним необхідних обсягів газу для забезпечення поточного споживання".
Чи випадково відключення ДП "Калуська ТЕЦ" 17 вересня від газопостачання відбулося на тлі президентських звинувачень Кабміну про приховування боргів НАК "Нафтогаз України", заяв про доречність опалювальний сезон починати не за календарем, а з огляду на температурні показники, визнання Івано-Франківщини зоною стихійного лиха? Зрештою, навіть незадовго до офіційної дати початку опалювального сезону? Як на мене, надто багато випадковостей, щоб не виглядало передбачувано й водночас конвульсійно поспішно...
"Припинення діяльності - не ліквідація..."
Минулого четверга у Мінпаливенерго відбулася нарада за участю заступників міністра, керівників департаментів, представників НАК "Нафтогаз України", ДПЗД "Укрінтеренерго" та ін. У роботі також взяли участь міський голова Калуша Ігор Насалик та директор, голова комісії з припинення діяльності ДП "Калуська ТЕЦ" Сергій Таран. Перший маршрут після столиці для Сергія Олексійовича проліг на очолюване підприємство, а перші коментарі - для "Галичини".
- Сергію Олексійовичу, чи було 17 вересня, коли відключили газопостачання для ТЕЦ, несподіванкою для вас?
- Ситуація в принципі визрівала давно, не один день. Всі розуміли: якщо через зниження навантаження і зміну ціни на газ собівартість теплової енергії зростає, а тарифи цього не враховують, то рано чи пізно ТЕЦ не зможе заплатити за використаний газ - і її відключать від газопостачання. Але що це відбудеться саме 17 вересня, ми, звичайно, не знали. Засідання обласної комісії також відбувалося саме того дня, ніхто не сподівався відключення.
- НАК "Нафтогаз України" інформує про борг ТЕЦ понад 50 мільйонів гривень. Які його складники?
- У цю суму заборгованості газопостачальники включають і такі складники, що без спеціальних розрахунків коментувати складно. Та попри все борг нашого підприємства чималий. Передусім це 33 млн. 300 тис. гривень - за промисловий газ, ті кошти, які накопичилися, бо тарифи не відшкодовували затрат. А ще 6 млн. 600 тис. - по місту Калушу. Тож, як бачимо, 40 мільйонів боргу є однозначно. Без врахування різноманітних штрафів і т. д.
Таке в Калуші відбувається вже не перший рік. Тарифи, за якими ДП "Калуська ТЕЦ" реалізує вироблену теплову енергію КП "Водотеплосервіс", встановлює НКРЕ. А ті тарифи, які визначає місто для свого комунального підприємства "Водотеплосервіс", не дають змогу цьому КП зібрати кошти в повному обсязі і, зрозуміло, розрахуватися з ТЕЦ. Тільки за торішній опалювальний сезон нам заборгували 8,4 млн. грн. А загальний борг за газ для населення у нас перед ДК "Газ України" - 6,6 млн. Якби "Водотеплосервіс" погасив хоч торішній борг, то теплоцентраль змогла б цілком закрити питання про комунальний газ перед "Газ України". НАК "Нафтогаз України" заявила однозначно: з боржниками жодних договорів про газопостачання укладати не буде.
- А як щодо розрахунків з "Водотеплосервісом" за схемою взаємозаліків? Це реально?
- Для нас однаково, яким чином вони погасять борги, якщо це буде в межах чинного законодавства. Постанова №440 Кабміну України дозволяє якусь частину боргів - тих, що накопичилися через різницю в тарифах, провести взаємозаліком. Зокрема, ДП "Калуська ТЕЦ", КП "Водотеплосервіс", ДК "Газ України", НАК "Нафтогаз України", фінуправління та ін. уже підписали три такі договори. Надіємося, що після 10 жовтня почнеться фінансування і 3,5 млн. грн. спишуть за схемою взаємозаліків. Та залишається ще 3,3 мільйона - борг за поточний рік. І його, згідно зі згаданою постановою, таким чином закрити не можна. А жодних інших пропозицій від КП "Водотеплосервіс" ми не одержували.
- Є ж рішення судів на користь ТЕЦ? Знаю, що вони не виконуються...
- Ми виграли всі суди. Йдеться про 18,3 млн. грн. Але наше законодавство не дозволяє їх примусово вирахувати з КП "Водотеплосервіс". Та перед початком опалювального сезону погашати борги таки доведеться. Через наші складні відносини з містом така ситуація в Калуші перед опалювальним періодом виникає вже не вперше. Минулий сезон ми також починали з півторамільйонною недоплатою. Попри те, що в 2007 році графік реструктуризації боргів своїми підписами скріпили керівники ДП "Калуська ТЕЦ", ДК "Газ України" і міський голова Калуша, - його не виконали, а 501 тис. грн. І досі не погашено. Прокуратура зробила запит до нас щодо боржників, і ми таку інформацію надали.
- Відключення ДП "Калуська ТЕЦ" від газопостачання сталося якраз тоді, коли на підприємстві відбуваються структурні зміни. Це що - ліквідація чи реорганізація?
- Відбувається реорганізація ДП "Калуська ТЕЦ", а я очолюю комісію з припинення діяльності підприємства. А не ліквідації. ТЕЦ увійде до ДП ЗД "Укрінтеренерго" в статусі виробничо-структурного підрозділу з метою проведення реконструкції теплоцентралі. "Укрінтеренерго" володіє монопольним правом продажу електроенергії за кордон і зацікавлене у зростанні генерування електроенергії у так званому Бурштинському енергоострові. Наші інтереси збігаються. і все це ми пояснили своїм працівникам. Важливо, що реконструкція ТЕЦ гарантуватиме надійну роботу і на перспективу. Хоч прикро, що завершення реорганізації збіглося з таким нелегким періодом відключення від газопостачання. Люди ж по-різному сприймають процес реорганізації залежно від того, чи підприємство працює, чи воно зупинене.
- Про що радилися в Києві?
- Окрім іншого, і про врегулювання ситуації для відновлення газопостачання нашому підприємству. Потрібні час і добра воля всіх учасників київської наради. Ставили за мету, щоб до похолодання - не йдеться саме про 15 жовтня - проблему з газопостачанням вирішити. Самі ж постачальники газу вимагають погашення заборгованості і гарантій проплати. Пріоритетним для нашого підприємства буде промислове навантаження. Наприклад, торік "Лукору" в осінній час було потрібно майже стільки теплоенергії, скільки "Водотеплосервісу" в опалювальний сезон. Головне, щоб ці підприємства працювали.
...У прокуратурі міста Калуша, як нам повідомили, про дату відключення ДП "Калуська ТЕЦ" від газопостачання також попередньо нічого не знали. Хоч таке інформування передбачене законом. Тим більше, що ще 14.07.2008 Мінпаливенерго повідомило про припинення діяльності Калуської ТЕЦ.
- Про борги ТЕЦ давно поінформовані і міське, й обласне керівництво. Прокуратура також в інтересах теплоцентралі подавала позов до суду на "Водотеплосервіс", і суд його задовольнив, - коментує прокурор м. Калуша Богдан Бурак. - Та жодне судове рішення не виконується. Наприкінці вересня з проханням зреагувати до нас звернулася й обласна прокуратура. Звернемося до "Водотеплосервісу" з приписом, проведемо перевірку з залученням спеціалістів. Зупинка ТЕЦ - велика екологічна проблема для Калуша, її треба вирішувати невідкладно.
Р. S.
Про те, чи можуть калушани напередодні зими стати заручниками невиваженої тарифної політики Кабміну та довірливості міського керівництва, надіємося в одному з номерів "Галичини" поспілкуватися і з міським головою Калуша ігорем Насаликом. Зокрема й про те, яке місце у борговій ямі для ТЕЦ займає і її політична складова.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2557&tx_ttnews[backPid]=24

КРИЗИС ЦЕПЛЯЕТСЯ ЗА ДОНБАСС
Наталья Пилипенко, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
В Донецкой области уже появились тревожные тенденции, напоминающие американскую ситуацию.

 Для многих жителей региона, даже со средним достатком, перспектива приобрести новое жилье стала более отдаленной.
Еще недавно рядовые украинцы относительно спокойно внимали новостям о нарастающем финансовом кризисе в мире, не особо веря в то, что он может коснуться и нашей страны. Коснулся.
Рабочие побаиваются сокращений
В США уровень безработицы, вызванный замедлением темпов развития экономики, растет уже восемь месяцев подряд. Слухи о сокращениях, наметившихся на "Донецкстали", поползли в нашем городе еще на минувшей неделе. Правда, в профкоме предприятия нам этот факт не подтвердили. Зато в рекрутинговых агентствах утверждают, что волнения в связи с возможным поиском новой работы в регионе уже начались. Как отметила в комментарии "Донбассу" менеджер по персоналу мариупольской компании "Паритет" Ольга Неумывако, на днях к ним с просьбой помочь с трудоустройством обратилось немалое число клиентов. Причем все они - с крупных промышленных предприятий Мариуполя. Люди утверждают, что на производстве намечается сокращение, а посему боятся, что могут оказаться в числе невостребованных, вот и подыскивают место заранее.
В другой кадровой компании "Рада" (г. Донецк) не исключают, что в некоторых финучреждениях города начали сокращать должности специалистов, которые ранее занимались кредитованием. Правда, пока они не обращались сюда за помощью. Но то, что это на самом деле так, "Донбассу" подтвердили в одном из донецких банков, объяснив это решением о переходе на пятидневку. Теперь по субботам из-за сокращения выдачи кредитов финучреждение работать не будет, а значит, и персонала в таком случае требуется меньше.
Эксперты утверждают: если рост экономики замедлится, дефицит кадров уменьшится во всех отраслях. В итоге кадровый голод может смениться голодом кадров...
Стали покупать меньше жилья
Не меньшее беспокойство у людей вызывает и ситуация с получением денежных займов в банках. Уже сегодня, по словам мелких предпринимателей, оформить кредит намного сложнее, чем это было раньше, а проценты растут в нереальной прогрессии. Что и говорить, финансовые потрясения заставляют кредиторов осторожнее относиться к расширению своих услуг, в том числе и представителям бизнеса.
В регионе может быть заморожено строительство жилья, особенно компаниями, которые недавно начали новые проекты. В то же время, по словам донецких риелторов, жилья покупается в регионе все меньше. Многие люди поняли, что приобрести квартиру за счет кредита в ближайшей перспективе будет весьма сложно. Похоже, этот факт сыграл не последнюю роль в сентябрьском увеличении продаж в Донецке... автомобилей.
- В минувшем месяце,- рассказывает Станислав Кубышин, начальник отдела продаж автомобилей "Мазда" компании "Алекс-Моторс", - были побиты рекорды реализации авто, а точнее - их куплено более сотни, хотя обычно продавалось не больше 70. И дело здесь не только в акционных скидках. Многие клиенты Проминвестбанка начали снимать деньги и покупать автомобили. Причем так поступили даже те, кто копил на квартиру...
Спасение - в аграрном бизнесе
Было бы ошибочно полагать, что мировой финансовый кризис не коснется донецкого региона, считают в Донецком филиале Национального института стратегических исследований. Его директор Юрий Макогон поясняет, что благополучие экспортно ориентированного Донбасса зависит от плательщиков из-за рубежа. К тому же такие крупные предприятия, как "Азовсталь", ММК им. Ильича, "Стирол", являются клиентами международного фондового рынка, который обвалился, и в итоге нет возможности получать дополнительную прибыль от продажи акций.
Кстати, по оценкам ряда экспертов, нынешний мировой кризис может превзойти кризис 1932-1933 годов, сопровождавшийся сокращением производства и безработицей. Что же касается его возможных последствий в Украине, то, по мнению специалистов Донецкого филиала Национального института стратегических исследований, не исключено, что многие рабочие промышленных предприятий, чтобы прокормиться, будут вынуждены начать заниматься аграрным и мелким фермерским бизнесом.
Зарплата уменьшилась
В августе по сравнению с июлем номинальная заработная плата одного штатного работника в регионе сократилась на 0,6 процента и составила 2151 гривню. В частности, в промышленности ее размер уменьшился на 0,2 процента и составил 2541 гривню. Реальная же заработная плата, с учетом изменения цен и уплаченных налогов, за этот период сократилась на один процент.
http://www.donbass.ua/get-news/id/5951/article.html

НЕ БУДЕТ ГАЗА - ХАРЬКОВСКИЕ ВЛАСТИ ВЫВЕДУТ ЛЮДЕЙ НА ПИКЕТ
Надежда Шостак, "Вечерний Харьков", 08.10.2008
Накануне начала отопительного сезона руководители всех тепловых предприятий Харькова снова отправились в столицу на переговоры о лимитах газа.

 Власти города и области уверены, что 15 октября НАК "Нефтегаз Украины" станет более "сговорчивым".
Накануне начала отопительного сезона руководители всех тепловых предприятий Харькова снова отправились в столицу на переговоры о лимитах газа. ДК "Газ Украины" не принимает у большинства из них протоколы по постановлению Кабмина № 440 относительно погашения разницы в тарифах.
-Не приняты протоколы и у "Харьковгаза", - сетует заместитель губернатора Олег Шаповалов. - Эта позиция ДК "Газ Украины" нам непонятна. Людей нельзя оставить без тепла…
Городские чиновники настроены куда более радикально. Первый заместитель городского головы Александр Кривцов не исключает, что харьковчане могут выйти на улицы города с пикетами.
-В НАКе думают, что если сорвут начало отопительного сезона, то разгневанный народ будет обвинять городскую власть, - подчеркивает вице-мэр. - Но мы можем четко указать, где источник проблемы.
По словам Александра Кривцова, в "Нефтегазе" требуют погасить долг любыми способами. И даже подсказывают, где взять средства - продать землю либо имущество. Чиновники отшучиваются: для этого придется половину Харькова с молотка пустить. Появилась и другая проблема.
-Руководитель "НАК Нефтегаз Украины" обиделся на заявление, которое сделали губернатор и мэр, - делится вице-мэр, - о том, что ответственность за срыв отопительного сезона возлагается на НАК. И вот теперь они пытаются наказать строптивых в их понимании руководителей. Но у нас паники нет. О том, что правота за нами, говорит решение суда и предписание прокурора области.
http://vecherniy.kharkov.ua/news/25249/

ПЕРЕДІЛ ВЛАСНОСТІ

ВІДІЙДИ, ДІТВОРА...
Олексій Степанов, "Одеські вісті", 09.10.2008
Всі парки Одеси буквально в пожежному порядку роздаються до управління приватним особам.

 - Алло! Це "Одеські вісті"? Допоможіть, у дітей знову забирають дитячий майданчик!
- Де саме? Повідомте адресу.
На тому кінці проводу збентежилися. Відчувалося, що співрозмовниць багато, і вони про щось між собою радяться, не наважуючись назвати свою адресу.
Спільними зусиллями з'ясували, що мова йде про сквер Космонавтів, що на третій станції Великого фонтану. Той, що у народі нещодавно із гнівом називали "собачим", і батьки з малими дітьми обходили його десятою дорогою, щоб не потрапити у якесь лихо.
Але то було давно, шість років тому, коли цей сквер рішенням сесії Одеської міськради було передано у повне господарське відання благодійному фонду "Відродження Одеси" з метою його реконструкції. Тому, що комунальне підприємство "Міськзелентрест", вказувалося в тому рішенні, не могло забезпечити належне утримання даного об'єкта.
Представники фонду відразу ж взялися до діла. За ці роки в сквері з'явилося дитяче спортивно-розважальне містечко, футбольне поле із дренажною системою, реконструйовано занедбаний громадський туалет. Відновлено всі комунікації: з'явилася вода, каналізація, електроенергія, проведено природний газ. Але особливо мешканці прилеглих будинків, та і не лише вони, вдячні за бюветний комплекс, де вони можуть безкоштовно набирати артезіанську воду.
Вся ця робота обійшлася фонду у 1,6 млн. гривень. Це якщо не брати до уваги ту спонсорську допомогу, яку фонд надає школам, іншим дитячим закладам, Центру реабілітації дітей-інвалідів, літнім людям, які потребують медичної допомоги.
А нещодавно було отримано дозвіл, і розпочато проектування другого етапу благоустрою сквера, на що планується інвестувати ще два мільйони гривень.
- Це будуть нові об'єкти для дітей, - розповідає голова правління БФ "Відродження Одеси", депутат Одеської обласної ради Б.М. Язвінюк. - Сквер стане ще привабливішим місцем для відпочинку городян, особливо дітвори.
І раптом, як сніг на голову, керівництво Благодійного фонду одержує повідомлення про те, що 25 вересня 2008 року ухвалено рішення виконкому Одеської міськради "Про внесення на розгляд Одеської міської ради проекту рішення "Про скасування рішення Одеської міської ради від 29.04.02 р. № 27-ІV "Про передачу у повне господарське відання громадській організації Благодійний фонд "Відродження Одеси" скверу Космонавтів та громадського туалету, що розташований у сквері Космонавтів.
Ось так, без попереднього обговорення, без якихось вагомих на те причин, без відповідей на офіційні запити на адресу перших осіб міста.
І кому ж місто збирається передати сквер? Так, тому ж КП "Міськзелентрест", що вже продемонстрував свою неспроможність утримувати в належному вигляді цей сквер, а не те, щоб займатися там реконструкцією або благоустроєм. Невже в міському бюджеті з'явилися "зайві гроші", і він вирішив взяти на себе витрати з утримання скверу? Тоді чому ж всі міські парки буквально в пожежному порядку роздаються до управління приватним особам? Тут щось явно не стикується.
І, мабуть, недалекі від істини ті мешканці цього мікрорайону, які пояснили журналістам з одеських телестудій (телефонували, виявляється, не лише нам), що це чергова спроба захопити у центрі міста ласий шматок землі в чотири гектари і знову, як і у багатьох інших випадках, нікого не запитуючи, ігноруючи інтереси дітей і дорослих, всупереч здоровому глузду, почати забудову нового мікрорайону. І тут навіть 540 чудово збережених дерев не зможуть стати перешкодою для здійснення нових апетитів олігархів. Невже до цього дійде?
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=11655

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

КАК РАЗОБРАТЬСЯ В КОЛБАСНЫХ ОБРЕЗКАХ
Татьяна Буряковская, "Время", 09.10.2008, Харьковская обл.
О контроле за качеством мясной продукции - специалисты "Харьковстандартметрологии".

 Раньше потребителю было просто: отправляясь покупать колбасу, он, оперируя пятью-шестью названиями, мог точно выбрать тот товар, который хотел (если, конечно, колбаса вообще имелась в продаже). Сегодня на рынке существуют сотни колбас с похожими названиями, так что покупатель вынужден приобретать "кота в мешке", причем не только в переносном смысле. Метрологи решили навести в этом деле порядок.
1 января следующего года в законную силу войдут новые отечественные стандарты на мясную продукцию. А оставшиеся в наследство от бывшего СССР ГОСТы, соответственно, канут в Лету. Причина - уж слишком много "лазеек" нашли в старых нормативах производители, выдавая продукцию "упрощенной" рецептуры за традиционные колбасные изделия.
О том, что ждет производителей и потребителей колбас и мясных полуфабрикатов с введением новых нормативов, на семинаре в ГП "Харьковстандартметрология" рассказали специалисты, призванные контролировать качество выпускаемых в регионе пищевых продуктов.
По словам заместителя генерального директора ГП "Харьковстандартметрология" Виктора Агаркова, в нынешнем году инспекторами госнадзора было проведено 15 проверок мясоперерабатывающих предприятий. Из 10 тонн проверенной продукции около 30 процентов не поступило на рынок из-за отклонений по различным нормативным показателям. Теперь требования новых стандартов будут еще строже, так что некоторые предприятия, не отвечающие всем нововведениям, могут быть не аттестованы и, следовательно, закрыты. Как рассказала заведующая отделом гигиены питания Харьковской областной СЭС Татьяна Задонская, эта участь уже постигла около 10 предприятий молочной промышленности.
Зато потребителю жить станет проще, по крайней мере, в смысле информированности. Что же касается материальной стороны, то эксперты прогнозируют, что цены на сосиски, колбасы и прочую продукцию могут повыситься, поскольку новые стандарты либо вовсе не допускают применения добавок в колбасных изделиях, либо разрешают весьма ограниченное их количество.
- Новые стандарты вышли еще в 2005 году, - рассказывает ведущий инженер по стандартизации ГП "Харьковстандартметрология" Ольга Леньшина. - Но их введение все время отодвигалось. Хотя постепенно на некоторую продукцию они вводились. Например, уже действуют национальные стандарты на производство варено-копченых продуктов. Теперь подошла очередь и четырех основных видов колбасных изделий - тех, что люди покупают чаще всего: колбасу-"варенку", сосиски, сардельки, мясные хлебы, полукопченые, сырокопченые и сыровяленые, а также - жареные колбасы.
- Какие принципиальные изменения ожидаются на прилавках магазинов с введением новых национальных стандартов?
- Прежде всего, колбасы и другие мясопродукты с традиционными названиями должны изготавливаться только по традиционным рецептурам в соответствии с государственными и межгосударственными стандартами, но не по техническим условиям самих предприятий. Иными словами, если это известная всем еще с советских времен колбаса "Одесская", то любой производитель должен выпускать ее одинаковой. Эта колбаса бывает только полукопченой (но не вареной и не сырокопченой) и только 1 сорта.
- Нередко производитель идет на хитрость: выпускает колбасу по собственной рецептуре, называя ее, допустим, "Одесская новая", причем первое слово в названии обозначается более крупным шрифтом. И потребитель "покупается" на эту уловку, полагая, что приобрел знакомый продукт по сходной цене...
- Теперь употреблять традиционные названия колбас в различных сочетаниях и переносить их с одного вида продукции на другой будет также запрещено. Та же колбаса "Одесская" не может быть "доброй", "новой", "особой" и т. д. Если производитель хочет выпускать колбасы традиционного ассортимента, он обязан приобрести соответствующие технические инструкции у разработчика - в Технологическом институте молока и мяса.
Еще одно условие производства колбас и других мясных изделий, которое существовало и ранее, но не все его придерживались - это обязательное указание сортности продукта. Сорт должен быть указан на оболочке в обязательном порядке, это также будет строго контролироваться. Человек должен знать, колбасу какого сорта он покупает. В высших сортах не должно быть добавок, особенно в детской и диетической продукции. Если кто-то выпускает сардельки "Школьные" - вы должны знать, что никаких добавок в них быть не может. Для детской продукции не разрешается использовать и замороженное сырье.
Срок годности продукта также должен обязательно наноситься на оболочку колбасы и четко просматриваться. В новых стандартах он заменен на "рекомендованный" срок годности. То есть производитель сам вправе устанавливать сроки хранения в зависимости от видов используемой упаковки, применяемой технологии, оборудования и качества сырья.
- Расскажите подробнее о добавках. Какие из них разрешены для использования в колбасах, сосисках и других мясных продуктах?
- Если говорить о традиционном ассортименте, то для высших сортов (а в варено-копченых колбасах - и для 1 сорта) не разрешается использовать никакие добавки, кроме нитрита натрия, аскорбиновой кислоты и коптильных препаратов. Для 1 и 2 сортов, кроме вышеперечисленных добавок, разрешается использовать также пищевые фосфаты и глутамат натрия.
В высших сортах всех видов колбасных изделий не разрешается заменять мясное сырье на крахмалосодержащее или другое. Раньше в колбасы добавляли и манную крупу, и муку, и сою. Теперь это будет запрещено, как и использование стабилизаторов и эмульгаторов.
Также вводится контроль за содержанием в готовых изделиях белка (его должно быть не меньше определенной нормы) и ограничивается массовая доля жира.
- Какими должны быть полукопченые колбасы?
- Содержание мясного сырья в высших сортах должно быть 100 процентов, в первых - 85 проц., во вторых сортах - 75 проц.
Массовая доля крахмала в первых сортах - не более 4,5 проц., во вторых - не более 5 проц. В высшие сорта добавлять крахмал не разрешается.
В соответствии с новыми стандартами массовая доля влаги в высших сортах полукопченых изделий должна быть не более 50 проц., в 1 сортах - не более 53 проц., во 2 сортах - не более 55 проц.
- Что предусматривает новый стандарт на вареные колбасы, сосиски и т. д.?
- Для каждого сорта уменьшены массовые доли влаги. Особый контроль - за содержанием фосфора в готовом продукте, массовая доля этого вещества не должна превышать безопасного показателя.
- Будут ли применяться новые национальные стандарты к мясным полуфабрикатам: котлетам, пельменям и т. д.?
- Да. Стандарт на такие продукты введен в Украине впервые. Согласно этому стандарту, полуфабрикаты могут быть двух видов: мясные (фарши, бифштексы, гамбургеры, котлеты, ромштексы, фрикадельки, шницели и пельмени) и мясо-растительные (котлеты, фрикадельки, пельмени).
Полуфабрикат считается мясным, если мясного сырья в нем не менее 100 проц. - для гамбургеров, 80 проц. - для бифштексов, 75 проц. - для фаршей, шницелей и пельменей, 60 проц. - для ромштексов, 50 проц. - для котлет и фрикаделек.
В мясо-растительных котлетах мясного сырья должно быть не менее 35 проц., в фрикадельках - 40 проц., в пельменях - 60 проц. Что касается соотношения фарша к массе пельменя, то его должно быть не менее половины. Для пельменей, выпущенных на автоматах, допускается уменьшение массы фарша еще на 3 проц.
- В последние годы много говорится о генетически модифицированных продуктах, в частности, о том, что в случае их применения в тех же колбасах информация об этом обязательно должна наноситься на упаковку. Что говорится в новых национальных стандартах на этот счет?
- О генетически модифицированных организмах в национальных стандартах нет речи. Такие продукты вообще использоваться не должны. Ни в высших, ни в низших сортах колбасных и мясных изделий.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=3600

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ

СТРАТЕГИЮ РАЗВИТИЯ ПОРТОВ РАССМОТРИТ ГЕНПРОКУРАТУРА
"Вечерняя Одесса", 09.10.2008
Генпрокуратура даст правовую оценку действиям должностных лиц Кабмина и Минтранссвязи по разработке и одобрению Стратегии развития морских портов Украины на период до 2015 года.

 Как мы уже сообщали, окружным судом г. Киева приняты к рассмотрению два иска Коллегии юристов морского права (Одесса) к Кабинету Министров Украины и Министерству транспорта и связи Украины по поводу подготовки и принятия Стратегии развития морских портов Украины на период до 2015 года.
В своих исках специалисты в области права отмечают существенные нарушения, допущенные должностными лицами правительства и Минтранссвязи при разработке такого важного документа, каким является Стратегия. По сути, принятие этого документа является реализацией не общегосударственных, а узкоклановых интересов, направленных на изменение формы собственности государственных морских торговых портов. При этом игнорируются интересы не только работников самих государственных предприятий, но также и членов их семей - всех тех, чья жизнь и благосостояние зависят от стабильной работы этих последних ликвидных и инвестиционно-привлекательных объектов государства в морском секторе народного хозяйства страны.
Так называемая Стратегия, тайно подготовленная чиновниками Минтранса, так же тайно согласованная через все согласующие ведомства и, в итоге, дважды одобренная правительством, игнорирует требования действующего законодательства.
Такое игнорирование государственными служащими законодательства Украины о порядке подготовки и принятия нормативных актов представляет собой квалифицированный состав преступления. Поэтому вполне логичным было обращение правления Коллегии юристов морского права к Президенту Украины с просьбой дать оценку действиям высших должностных лиц Минтранса и Кабмина по поводу одобрения так называемой Стратегии.
Секретариат Президента Украины сообщил на этой неделе, что обращение КЮМП к главе державы рассмотрено, и по поручению В.А. Ющенко Генпрокуратура оценит правомерность действий должностных лиц Минтранса и Кабмина по разработке и одобрению Стратегии развития морских портов Украины на период до 2015 года.
Пресс-служба Коллегии юристов морского права.
http://vo.od.ua/article/9201

ПРОТИСТОЯННЯ ТРИВАЄ
Євген Радецький, "Проскурів", 09.10.2008, Хмельницька обл.
У Новій Ушиці на Хмельниччині відбувся мітинг протесту під гаслом "Корупціонери - руки геть від комунального ринку!", в якому взяли участь півтори сотні підприємців.

 На мітингу йшла мова про необґрунтовані й незаконні дії влади проти підприємців  і звичайних продавців  сільськогосподарської продукції, мета яких - знищення комунального ринку в інтересах новоствореного приватного.
Одноголосно прийнято резолюцію про направлення двох звернень: одного - до прокурора Хмельницької області з вимогою  скасувати корупційне рішення Новоушицької селищної ради про виділене  без конкурсу або аукціону і в обхід Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" земельної ділянки ЗАТ "Бакалія" на площі Ринковій для будівництва супермаркету, другого - до Новоушицької селищної ради з вимогою негайно  прибрати з цієї площі  близько сорока фундаментних блоків, які свідомо свого часу були завезені сюди з метою створити  підприємцям  перешкоди для здійснення  ними підприємницької діяльності. Нагадаємо, що у жовтні почався третій рік фактичної війни між місцевими  підприємцями і новоушицькою селищною владою.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

ЗАПИТАННЯ ЕКОЛОГІВ НА ПОЛЯХ ФІЛЬТРАЦІЇ І НА ЖЕВАХОВІЙ ГОРІ
Світлана Комісаренко, "Одеські вісті", 09.10.2008
Ростуть проблеми міста, адже і обсяги екологічних проблем.

 Чергове засідання секції урбоекології одеського Будинку вчених було вирішено зробити виїзним. Причин цього виявилося декілька. Насамперед, секція разом з Одеською виконавчою дирекцією Асоціації міст України стала переможцем конкурсу соціального замовлення на підготовку і видання збірника науково-популярних статей, присвячених проблемам екології полів фільтрації та Жевахової гори. Крім того, члени секції вирішили навіч побачити стан справ, що склався на місцях, причому найпроблемніших... Організатором поїздки став виконавчий директор Одеської дирекції Асоціації міст України В'ячеслав Демченко.
Першим об'єктом огляду став сухий порт. Це 4,5 га площі, де відстоюють великовантажні автомобілі, що йдуть у Одеський порт. Власники підприємства насипали майданчик, який вищий рівня Пересипу на півтора метри. І мають намір освоїти в цілому близько 50 гектарів, організувавши логістичний центр, тобто великий вантажно-перевантажувальний комплекс, а також побудувати естакаду, яка пов'яже сухий порт із Одеським морським торговельним портом.
У вчених і екологів все побачене викликало низку запитань. Насамперед, поля фільтрації дуже обводнені. Майданчик сухого порту попросту витиснув воду по периметру. Це означає, що її рівень навколо сухого порту підійнявся. І буде підніматися і далі в міру розширення перевантажувального майданчика. Крім того, не були розраховані навантаження на ґрунти від великовантажних машин, що проїздять, і від тих споруд, включаючи естакаду, які будуть побудовані. Вони теж здатні привести до небезпечних деформацій ґрунтового і підґрунтового шарів.
Далі довелось поспілкуватися з унікальною людиною, яка працює на СБО "Північна" вже 55-й рік. Це директор станції Іван Прокофійович Єргєєв. На його професійний погляд, природне очищення води, коли стоки проходили систему дренажних каналів, найкраще. Не випадково поля фільтрації колись мали Москва, Париж, Берлін, Київ. Потім, щоправда, дефіцит територій, який є у великих містах світу, змусив шукати компактніші штучні технології очищення і знезаражування стоків.
Іван Прокофійович розповів, як протягом десятиліть пісок, що служив одним з основних компонентів очищення, переорювався тракторами. Його не очищали, а просто переорювали, щоб вода могла краще через нього проходити. Тому навіть важко собі уявити, яка кількість забруднень тут нагромадилася.
Із цією точкою зору погодився і проректор ОНУ ім. І.І. Мечникова Юрій Романов. На його думку, цей район ще і сейсмонебезпечний. А співробітники кафедри інженерної геології ОНУ ім. І.І. Мечникова нагадали про тектонічні розлами, що перебувають під полями фільтрації. І, звичайно, будь-яке будівництво тут потребує додаткових досліджень.
На думку Івана Єргєєва, на полях фільтрації можна було б створити гарний парк, перевести сюди Одеський зоопарк. Житлове ж будівництво на полях фільтрації уявляється йому дуже дорогим (крім проведення заходів щодо осушення, будувати будинки обов'язково доведеться на палях) і недоцільним з погляду комфортності життя людей. Та і на нього практично не залишиться місця: по периметру полів фільтрації повинні пройти три нові дороги, включаючи трасу "Північ-Південь".
Несприятливе враження справила і дамба на Хаджибейському лимані. Схили її повзуть, а від проходження великих автомобілів відчувається сильна вібрація. Все це ще раз підтверджує, що порожнечі, численні течі, які є в тілі дамби, збільшуються. І питання про її реконструкцію стає надзвичайно актуальним.
На Жеваховій горі активно провадиться житлове будівництво. Тиша, свіже степове повітря, якесь відсторонення від міської суєти зробили цей район досить популярним у приватних забудовників. Тож унікальні рослини, які знайшла під час нашої екскурсії доцент кафедри ботаніки ОНУ ім. І.І. Мечникова Олена Попова, швидше за все, незабаром будуть витиснуті. Досить проблематичним стає і реалізація плану з відкриття тут музею, що нагадує про давні поселення, відкриті археологами. Зусиллями цегельного заводу від них практично нічого не залишилося.
У тяжкому становищі перебуває і Куяльницький лиман. Обміління лиману, його поступове вмирання супроводжується такою ж деградацією довколишніх населених пунктів. Як врятувати унікальну цілющу водойму? Це, напевно, головне питання, на яке треба шукати відповідь, якщо ми думаємо про майбутнє і не хочемо залишити нащадкам лише руїни.
- Ми вирішили зустрітися з керівництвом "Інфоксводоканалу", у віданні якого перебуває СБО "Північна", щоб дізнатися, як буде розвиватися станція далі, - підкреслила голова секції урбоекології одеського Будинку вчених, кандидат економічних наук Олена Шукліна-Матюшкина. - Адже місто росте, обсяги стоків збільшуються, поля фільтрації старіють, стають непридатними дренажні канали. Треба пропонувати щось нове. Про це ми і хочемо запитати у керівників "Інфоксводоканалу". Крім того, подивимося новий Генплан Одеси. Дізнаємося точно, що планується на Жеваховій горі та у районі полів фільтрації. Бо поки що остаточної визначеності в цих питаннях немає.
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=11654

ЗАСОРЕНИЕ ЗЕМЛИ НА ПОБЕРЕЖЬЕ АЗОВСКОГО МОРЯ
"Вечерний Мариуполь", 08.10.2008, Донецкая обл.
Государственной экологической инспекцией Азовского моря установлены факты нарушения Водного, Земельного Кодексов Украины, Закона "Про отходы".

 В ходе рейда оперативного контроля побережья Азовского моря по вопросам соблюдения природоохранного, земельного законодательства Украины инспекторами Государственной экологической инспекции Азовского моря были установлены факты нарушения Водного, Земельного Кодексов Украины, Закона "Про отходы".
Так, на территории Мелекинского поселкового Совета установлен факт засорения земли жилой и общественной зоны общей площадью 12м Х 5м, чем причинено государству убытков на сумму более 13 тыс. грн.
Также на территории того же сельского Совета было выявлено засорение земель  рекреационного назначения хозяйственно-бытовыми, строительными и пищевыми отходами. Общая сумма убытков, причиненных государству в результате загрязнения земельных ресурсов, составила свыше 32 тыс. грн.
Государственной экологической инспекцией Азовского моря подготовлены материалы по засорению земель и выдвинуты претензии к виновным лицам на общую сумму более 45 тыс. грн.
Госинспекция Азовского моря.
http://www.vecherka.com.ua/news.php?full=885

НАД РЕКАМИ НАВИСЛА БЕДА
Сергей Маринцев, "Донбасс", 08.10.2008, Донецкая обл.
В Константиновке разрушается плотина на реке Кривой Торец создавая реальную угрозу жизни города.

Тайна незавершенного проекта
Впервые о грядущей опасности здесь заговорили более 12 лет назад. Казалось, ничто не предвещало беды. Построенный в 1989 году СМУ-69 "Донбассканалстрой" по заказу Славянского регионального управления "Укрпромводчермет" в балке Клебиной узел гидротехнических сооружений планировали использовать для накопления илистых грунтов, изымаемых земснарядами из русла Кривого Торца при его расчистке. Отвал, как часть проекта "Регулирование стока реки Казенный Торец", был едва ли не самым крупным заказом водников области.
Однако, начиная с 1995 года, финансирование проекта из госбюджета приостановили, объект "заморозили". Кстати, он и по сей день числится на балансе КП "Компания "Вода Донбасса" как объект незавершенного строительства.
С июля 2002 года ситуация на плотине резко ухудшилась: в массиве намытого при расчистке Торца в конце 80-х годов грунта в чаше гидроотвала вблизи верхнего откоса образовалась сорокаметровая воронка. Она нарастала и сегодня уже достигла десятиметровой глубины, захватив тело плотины. Из отвала обратно в Кривой Торец обильно сочащаяся вода вынесла, по оценкам специалистов, не менее трех тысяч кубов ила.
Грунт готов рухнуть в реку
- Вот, посмотрите, - показал корреспонденту "Донбасса" начальник горуправления по ЧС и ГЗН Николай Голик, - на низовом откосе плотины четко видны многочисленные выходы профильтровавшейся воды. А ниже сооружения обозначились границы оползневых процессов грунта. Еще немного - и масса земли рухнет в реку.
Николай Тимофеевич пояснил: накопленный в чаше отвала илистый грунт находится в весьма неустойчивом состоянии, ведь строители не успели обустроить сток вод с поверхности дамбы.
- Поэтому в случае прорыва вся эта зыбкая масса тоже двинется в Кривой Торец, - заметил специалист. - Вот это уже будет настоящая катастрофа. Во-первых, нарушится природное русло Кривого Торца. Начнется подтопление жилых районов города и сел района. Далее по берме плотины проложен газопровод среднего давления, подающий топливо на ГРП сельхозтехникума. Он тоже разрушится. Как и водовод диаметром 400 мм, по которому в город поступает около 40 процентов питьевой воды из водозабора "Белая гора" в Лисьей балке. Я уже не говорю о линии электропередачи 0,4 киловольта.
Ручей несет таблицу Менделеева
Кстати, дамба гидроотвала расположена на 800 метров ниже полигона промышленных отходов, существующего неподалеку еще с 50-х годов. За это время там скопилось более 2,5 млн. тонн многих веществ из таблицы Менделеева. Энергичный ручей вместе с дождевыми и талыми водами омывает это уймище агрессивных отходов металлургии и химического производства, и веселым винтом загрязненная вода стекает в Кривой, а затем - в Казенный Торец и далее в Северский Донец - главную водную артерию Донбасса.
Однако беда не ходит одна. В апреле прошлого года на территории свалки специалисты МЧС и СЭС документально зафиксировали наличие радиоактивного загрязнения, гамма-излучение значительно превышает предельно допустимые нормы. "Донбасс" писал об этой проблеме. Так вот, при разрушении плотины очень даже возможен вынос загрязненного радиацией грунта по всему региону. О возможных последствиях и говорить не хочется.
Город взывает о помощи
Ситуация детально обсуждалась на заседании городской и дважды - на заседаниях областной комиссии по техногенно-экологической безопасности. Но воз пока и ныне там...
На огромный фронт работ нужны немалые деньги, местные власти не раз писали прошения в вышестоящие властные инстанции, но проблема "утонула" в водовороте отписок и ссылок на отсутствие средств на эти цели. Однако, если, не дай Бог, случится беда, они быстро найдутся. Но их, по убеждению мэра Юрия Роженко, уже потребуется гораздо больше.
- В рамках программы экономического и социального развития на этот год было запланировано завершение строительства гидроотвала за счет средств областного фонда охраны окружающей среды, - пояснил Юрий Никифорович. - Но денег так и не выделили.
Депутаты горсовета, желая до конца прояснить ситуацию, обратились к областным коллегам с просьбой изучить на своей сессии животрепещущую проблему и выделить на завершение строительства гидроотвала КП "Компания "Вода Донбасса" 980 тыс. грн.
- Пока ищут деньги на весь фронт работ, что в городе делается для того, чтобы максимально отодвинуть катастрофу? - поинтересовался я у Николая Голика.
- На днях силами местного подразделения МЧС была оборудована дренажная траншея. Она отводит воду из промоины в водосборный колодец. Кстати, пока дождей нет, воды в воронке заметно поубавилось. Наша задача сегодня свести угрозу к минимуму, перезимовать и дождаться средств из госбюджета. И молить Бога, чтобы весной не было паводка. Иначе будет худо...
Комментарий "Донбассу"
Промедление смерти подобно
Председатель городской комиссии по чрезвычайным ситуациям Аркадий Демченко прокомментировал ситуацию кратко и емко:
- Гидроотвал вобрал в себя огромное количество агрессивной среды с промышленной свалки, поэтому промедление с выделением средств на устранение опасности для города смерти подобно.
http://www.donbass.ua/get-news/id/5937/article.html

СТИХІЙНІ ЛИХА, АВАРІЇ, НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

ГОРОДИ Й БУДИНКИ - У ВОДІ
Мирослава Шершень, "Рівне вечірнє", 09.10.2008
Потерпають від підтоплення мешканці Рівненщини.

 Потерпають від підтоплення мешканці вулиць Малорівненської, Устинської та Севастопольської. Їхні городи та підвали будинків затопило грунтовими водами. Щоб звернути увагу влади на свою проблему, вони збираються прийти сьогодні на сесію міськради.
- Від підтоплення мешканці названих вулиць потерпають вже цілий тиждень, - розповів депутат міськради Анатолій Чугуєвець. - Зверталися вони з цією проблемою до начальника ЖКП "Паркове" Миколи Полюховича, в управління житлово-комунального господарства, у службу міськвиконкому 053. Однак ніхто на їхні звернення не реагує. Подейкують, що працівник насосної станції у ці дні не вийшов на роботу, тому станція не працює і відбувається підтоплення.
Взагалі ж, нещодавно ми виділяли гроші з міського бюджету на ліквідацію підтоплення на вулиці Басівкутській. Якщо подібне не зробити з вулицями Малорівненською, Устинською, Севастопольською, то про програму, яка передбачає розчищення Усті, можна забути. Адже всі нечистоти з каналізації від тутешніх будинків потраплять у воду.
Начальник ЖКП "Паркове" Микола Полюхович:
- Ніхто до нас з приводу підтоплення не звертався, окрім однієї жінки з вулиці Малорівненської. Тож лише сьогодні я дізнався про проблему і відразу викликав оператора меліоративної насосної станції (до речі, вона обслуговує лише вулицю Малорівненську), щоб з'ясувати, що там таке трапилося.
Щодо буцімто зупинок насосної станції, то це неправда. Адже вона працює в автоматичному режимі, тож ніяких зупинок у роботі не буває і не було. Є одне "але", яке могло посприяти підтопленню: люди почали відкачувати септики в меліоративну систему, тож у неї міг потрапити якийсь пакет, а отже, забився насос. Ми з цим розберемося і якщо це так, проблему усунемо.
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=019329

НЕБЕСА ЗНОВУ ВИПРОБОВУЮТЬ НАС
Ігор Никорович, "Галичина", 09.10.2008, Івано-Франківська обл.
Події 4 - 6 жовтня у черговий раз виявили марноту людських зусиль перед силами природи.

 Треба серйозно задуматися: чим прогнівили Бога? Здавалося б, після страшної липневої повені мала б нам природа відвести час для ліквідації завданих стихією руйнацій і наведення порядку в наших душах. Якщо з першим ми більш-менш справлялися, то про душевне зцілення, очевидно, дбали замало. Бо ще кілька разів "небесна різка" була занесена над областю. А події 4 - 6 жовтня у черговий раз виявили марноту людських зусиль перед силами природи.
Лише за дві доби на Прикарпатті випала місячна норма опадів. Рівень води значно піднявся. Скажімо, протягом доби на метр над поточним у Дністрі, а ще більше - у невеликих річках, та навіть у сільських ставах, котрі вийшли з берегів. Вода залила Городенківський, Тисменицький, Надвірнянський, Коломийський, Верховинський, Богородчанський, Тлумацький райони.
Останній, до речі, як і під час липневої стихії, потерпів найбільше. Підтопило і кілька підвалів житлових будинків в обласному центрі. Та це дрібниці порівняно з іншими збитками, завданими повінню в районах.
Наприклад, у понеділок увечері був перекритий рух по об'їзній у селі Драгомирчанах Тисменицького району через пошкодження тимчасового мосту, спорудженого замість зруйнованого під час попередньої стихії. Щоправда, військовослужбовці, котрі працюють на відновлювальних роботах, швидко усувають ушкодження, і сьогодні міст уже може бути відкритим для автотранспорту. Вода підмила опору мосту в селі Підгір'ї Богородчанського району. Якщо його перекриють, то це серйозно затруднить сполучення з багатьма селами району.
У Верховинському районі на ділянці між селами Устеріки - Білоберізка розмито полотно, зведене після липневого паводку. Відновилися зсуви на три житлові будинки, людей з яких було відселено ще в серпні. Пошкоджено дві дамби у Тлумацькому районі та одну - в Богородчанському.  Вода підтопила понад 40 гектарів сільськогосподарських угідь, сотні обійсть, залила чималу кількість підвалів, у тому числі й внаслідок підняття грунтових вод. Крім житлових будинків потерпіли й громадські будівлі. Зокрема в Тлумацькому районі підтоплено приміщення ФАПу, пошкоджено дах, замокли стеля й стіни сільського клубу та дитячого садка в селі Петрові, аналогічні збитки завдано адміністративним будівлям у селах Жукові та Яківці і приміщенню навчально-виховного комплексу в Братишеві.
Подекуди ситуація була настільки критична, що рятувальні загони ГУ МНС в області евакуювали 18 жителів Прикарпаття, з яких семеро - дітей. Зрештою, остаточні дані спричинених стихією збитків ще уточнюють. Але є й такі речі, котрі до офіційних даних не потрапляють. Скажімо, в одній з аптек обласного центру почув, що в них уже відчувається брак медичних засобів проти застуди. У них значно збільшилася кількість їх покупців саме протягом цих останніх дощових холодних днів.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2559&tx_ttnews[backPid]=14
 
 

*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет України по 7 жовтня 2008 року включно.
Заявки на отримання друкованих версій, а також зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
nekrsova@rada.gov.ua
або телефоном:  255-23-94,
Некрасовій Олені Станіславівні


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення