Огляд реґіональної преси 

Випуск 6, 17 лютого 2017 р.

ПАРЛАМЕНТСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

В "ВОЗРОЖДЕНИИ" ПРЕДЛОЖИЛИ УВЕЛИЧИТЬ ВЫПЛАТЫ ПРИ РОЖДЕНИИ РЕБЕНКА И ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ ДЛЯ СЕМЕЙ С ДЕТЬМИ
Елена Бережная, "Вечерний Николаев", 16.02.2017
Документ является комплексным и вносит изменения в 19 норм 7 законодательных актов, его цель - провести масштабную реформу соцвыплат.
ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
ЧИ ГОВОРИТИМУТЬ У ПАРЛАМЕНТІ ТІЛЬКИ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ?
Оксана Процюк, "Галичина", 14.02.2017, Івано-Франківська обл.
Знання державної мови є обов'язковим не лише для пересічних громадян України, а й для її парламентарів.
ЕКОНОМІЧНЕ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ РЕГІОНІВ
БУКОВИНА ОТРИМАЄ ЧВЕРТЬ МІЛЬЙОНА ЄВРО ВІД АВСТРІЇ - ДЛЯ РОЗВИТКУ МІСЦЕВИХ ГРОМАД
"Молодий буковинець", 16.02.2017, Чернівецька обл.
Термін впровадження проекту - 18 місяців - до травня 2018 року, після чого громади звітуватимуть про результати.

МАЛИЙ ТА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС СУМЩИНИ У ВІДЧАЇ. ПІДСУМКИ КРУГЛОГО СТОЛУ
"Xpress", 16.02.2017, Сумська обл.
Підприємців нові законодавчі ініціативи змушують йти працювати "в тінь".

ОПТИМІЗАЦІЯ ПО-ГРОМАДІВСЬКИ
Алла Садовник, "Рівне вечірнє", 16.02.2017
В області вже діє 18 об'єднаних територіальних громад, в яких пройшли вибори.

ФОРУМ "ФАЙНЕ МІСТО": ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ У РІВНОМУ, ЩОБ ТУТ ОСЕЛИЛИСЬ "АЙТІШНИКИ"?
Валерій Чорний, "Рівне вечірнє", 14.02.2017
Рівненські забудовники та ІТ-фахівці у форматі оксфордських дебатів дискутували на тему "Чи може Рівне стати новою силіконовою долиною?".

ДЕЛЕГАЦІЯ ПРЕДСТАВНИЦТВА ЄВРОСОЮЗУ ПРИБУЛА НА ВІННИЧЧИНУ НА ТРИ ДНІ
"ВінницяOk", 15.02.2017
Візит розпочався із зустрічі з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування.

НА ХАРЬКОВЩИНЕ ПОДВЕЛИ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ИТОГИ 2016-ГО. ОБЪЕМ ИНОСТРАННЫХ ИНВЕСТИЦИЙ ПРЕВЫСИЛ 95 МЛН. ДОЛЛ.
Надежда Тофан, "Объектив", 15.02.2017, Харьковская обл.
Перераспределение субвенций и дополнительные государственные дотации.

СПІЛЬНА ПОЗИЦІЯ ВЛАДИ: П'ЯТЬ ГОСПІТАЛЬНИХ ОКРУГІВ
"Черкаський край", 15.02.2017
Наразі особливо важливо об'єднати фінансові зусилля задля ефективного здійснення запланованих заходів.

У ВІННИЦІ ПЕРЕВІРИЛИ ЯКІСТЬ ГАЗУ
Валерія Жовтун, "Місто", 15.02.2017, Вінницька обл.
Показники - у нормі, навіть кращі за держстандарти, запевняють у "Вінницягазі".

УСПІШНО ЗАВЕРШИВСЯ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ НАТО З ЛІКВІДАЦІЇ СХОВИЩА РАВ НА ЖИТОМИРЩИНІ
"Рупор Житомира", 15.02.2017
Подія дійсно є віховою в історії співпраці України й НАТО.

ДАРУНКИ ВІД ПРЕЗИДЕНТА
Юрій Кривень, "Галичина", 14.02.2017, Івано-Франківська обл.
За участю глави держави на Прикарпатті відкрили соціальні об'єкти й передали рятувальникам нову техніку.

ТОЧКИ ЗОРУ
"ГОЛОВНА ЗАГРОЗА НА СЬОГОДНІ - НЕ ВЕЛИКА ВІЙНА, А ПОВЗУЧА КАПІТУЛЯЦІЯ"
Інна Пукіш-Юнко, "Високий замок", 16.02.2017, Львівська обл.
Якщо Київ піде на виконання убивчих Мінських угод, громадянського вибуху в Україні не минути, вважає політичний експерт Михайло Басараб.
 

ПАРЛАМЕНТСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

В "ВОЗРОЖДЕНИИ" ПРЕДЛОЖИЛИ УВЕЛИЧИТЬ ВЫПЛАТЫ ПРИ РОЖДЕНИИ РЕБЕНКА И ДРУГИЕ ЛЬГОТЫ ДЛЯ СЕМЕЙ С ДЕТЬМИ
Елена Бережная, "Вечерний Николаев", 16.02.2017
Документ является комплексным и вносит изменения в 19 норм 7 законодательных актов, его цель - провести масштабную реформу соцвыплат.

Народные депутаты группы "Партия "Возрождение" внесли в Верховную Раду законопроект, которым предлагается увеличить помощь при рождении ребенка, а также ряд льгот для семей с детьми.
Соответствующий законопроект № 6063 "О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения надлежащего уровня социальной защиты семей с детьми и установления справедливых социальных гарантий детям" опубликован на сайте Верховной Рады, в числе авторов законопроекта - народный депутат Украины от Николаева Артем Ильюк.
- Сегодня можно уверенно утверждать, что политика государства и власти города Николаева ведет к уничтожению нации. Я назову цифры: в Николаевской области более 142 тысяч семей живут за чертой бедности и вынуждены обращаться за субсидиями. Но они не только не способны оплатить зверские тарифы. Они потеряли еще ряд льгот, новая власть лишила их средств к существованию. В течение января-ноября 2016 года численность населения Николаевской области уменьшилась почти на 7 тысяч человек. Детей рождается намного меньше, чем за этот же период 2015 года. На сто умерших у нас сегодня только 63 родившихся. Не сложно посчитать, за сколько лет нас останется всего несколько миллионов. В частности, мы настаиваем на том, чтобы наши коллеги по парламенту опомнились и дали возможность молодым семьям рожать детей и строить семьи. Мы предлагаем увеличить помощь при рождении ребенка до 67 750 грн на первого ребенка, 94 850 грн - на второго ребенка, 135 500 грн - на третьего ребенка против общей суммы 41 280, которая существует сегодня. Мы настаиваем на восстановлении помощи по уходу за ребенком до 3 лет, в том числе, если женщина хочет работать в это время в любом рабочем графике, - сказал Артем Ильюк.
Документ является комплексным и вносит изменения в 19 норм 7 законодательных актов, его цель - провести масштабную реформу соцвыплат и стимулировать увеличение рождаемости.
Расходы государства на реализацию указанного законопроекта будут составлять менее 2% от бюджета на 2017 год, однако группа рассматривает данную инициативу "как инвестицию в будущее".
Наряду с озвученными изменениями, документ предусматривает увеличение размера выплат детям, родители которых уклоняются от обязанности содержать ребенка, повышение суммы дополнительной государственной помощи на каждого ребенка для малообеспеченных семей. Кроме того, предлагается вернуть нормы о бесплатном питании учащихся 1-4 классов, бесплатное питание для льготных категорий учащихся ПТУ. А также восстановление нормы, которая позволяла детям из многодетных семей (5 и более детей), для тех, кто достиг возраста от 18 до 23 лет, получать бесплатное образование в вузах государственной и коммунальной собственности.
http://vn.mk.ua/stories.php?id=30691

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

ЧИ ГОВОРИТИМУТЬ У ПАРЛАМЕНТІ ТІЛЬКИ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ?
Оксана Процюк, "Галичина", 14.02.2017, Івано-Франківська обл.
Знання державної мови є обов'язковим не лише для пересічних громадян України, а й для її парламентарів.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій ініціював законопроект, відповідно до якого депутати зобов'язані виступати українською мовою у залі парламенту. Прикметно, що відбулося це після суперечки між спікером і депутатами від "Опозиційного блоку" стосовно мови виступів у парламенті.
Розпочалося з того, що Андрій Парубій закликав "опоблоківку" Наталію Королевську, яка виступала російською, говорити з трибуни Верховної Ради державною мовою. На її захист стали колеги по фракції. Того ж дня спікер зареєстрував законопроект про внесення змін до регламенту Верховної Ради, який зобов'язує народних депутатів виступати державною мовою. "Засідання Верховної Ради, комітетів Верховної Ради, тимчасових спеціальних комісій чи тимчасових слідчих комісій Верховної Ради ведуться державною мовою. Переклад виступів глав іноземних держав, глав парламентів іноземних держав, глав дипломатичних представництв іноземних держав, інших офіційних осіб іноземних держав та офіційних осіб міжнародних організацій державною мовою, у разі необхідності, забезпечує апарат Верховної Ради", - йдеться у проекті закону. Тобто голова ВРУ запропонував законопроект, відповідно до якого засідання парламенту відбуватимуться тільки українською мовою. і якщо його ухвалять, іноземною мовою з перекладом матимуть право тут виступати лише чільники іноземних держав, парламентів іноземних держав, дипломатичних представництв іноземних держав, інші офіційні особи іноземних держав та міжнародних організацій.
Чи повинен парламентар говорити з трибуни державною мовою? Які перспективи схвалення законопроекту про обов'язковість державної мови у парламенті і в разі його прийняття, чи не поповнить він теки законів, які не виконуються? Міркуваннями з цього приводу поділилися народні депутати України від Прикарпаття та експерти. На думку позафракційного народного депутата Олександра Шевченка, який підтримує ініціативу про те, що депутати в парламенті повинні виступати українською мовою, голосів на прийняття такого закону вистачить. Відтак  депутати будуть чітко контролювати його виконання. Анатолій Дирів (фракція "Народний фронт"), який оптимістично налаштований щодо перспектив схвалення цього законопроекту, сказав: "Парламентар має говорити державною мовою. Окупація на сході та в Криму є також наслідком ліберального законодавства щодо мови. Маю надію, що закон буде ухвалено і його виконуватимуть. Дедалі більше нардепів зі сходу та півдня країни розуміють, що мова - це та сама зброя й оборонні рубежі територіальної єдності країни". А Юрій Соловей (фракція "Блок Петра Порошенка") наголосив, що повністю підтримує те, що парламентарі повинні говорити з трибуни державною мовою. Ба більше, на його думку, для цього навіть не потрібно приймати додаткового закону.
Доктор політичних наук, професор ПНУ ім. В. Стефаника Іван Монолатій переконаний, що знання державної мови є обов'язковим не лише для пересічних громадян України, а й для її парламентарів, а тому свідчитиме про зрілість громадянської і політичної культур їх носіїв, зайвий раз підкреслюватиме "прощання з імперією", "повзучою" русифікацією і білінгвізмом, що його поширюють вітчизняні ЗМі. Однак промови парламентаря державною мовою не завжди свідчитимуть про державницький характер, а навпаки - про політичне маніпулювання думкою виборців. Зазвичай цей прийом використовують депутати-антидержавники, уміло переходячи з мови російської на українську, намагаючись сподобатися не "своєму" електорату, вважає політолог. "існує небезпека провалу цього законопроекту, адже його положення слід імплементувати не лише в парламенті і не лише серед парламентарів, - звернув увагу І. Монолатій. - До того ж схвалення ВРУ цієї ініціативи справді може бути символістичним, адже виконувати його будуть лише ті народні обранці, котрі й без нього усвідомлюють важливість й державну вагу єдиної державної мови, інші ж не нестимуть будь-якої реальної відповідальності. На жаль, слід констатувати, що питання мови й далі буде лише розколювати не надто сконсолідовані політичні еліти (і відповідно їхніх симпатиків усередині наших співгромадян), особливо ті, диригенти яких перебувають не в Києві, а головним чином у Москві, переконуючи, що не так уже важливо, якою мовою (українською чи російською) спілкуватися патріотам і захисникам української державності".
Політичний експерт Олександр Палій переконаний, що, розмовляючи українською під час офіційних виступів, парламентарі демонструють повагу до держави, її культурного спадку, зміцнюють цілісність інформаційного простору. Це нормально і демократично, так, як і вимога говорити державною на державній службі, яка існує в безлічі країн. Звичайно, на приватні виступи чи приватні розмови у кафе чи фойє Верховної Ради це не має поширюватися. У нас вільна країна, де кожен говорить як хоче, поважаючи при цьому державну мову та її статус. На думку О. Палія, цілком реально знайти 226 голосів під такий закон. Але, напевно, це треба робити разом із ширшим коригуванням мовного законодавства, яке має передбачати формування цілісного інформаційного простору держави, підкреслив політолог.
http://www.galychyna.if.ua/publication/policy/chi-govoritimut-u-parlamenti-tilki-derzhavnoju-movoju/

ЕКОНОМІЧНЕ ТА СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ РЕГІОНІВ

БУКОВИНА ОТРИМАЄ ЧВЕРТЬ МІЛЬЙОНА ЄВРО ВІД АВСТРІЇ - ДЛЯ РОЗВИТКУ МІСЦЕВИХ ГРОМАД
"Молодий буковинець", 16.02.2017, Чернівецька обл.
Термін впровадження проекту - 18 місяців - до травня 2018 року, після чого громади звітуватимуть про результати.

Півмільйона євро для підтримки розвитку сільських територій Чернівецької та Одеської областей виділяє Агентство розвитку Австрії та Програма розвитку Організації об'єднаних націй (ПРООН) в Україні.
Відповідний меморандум підписали сьогодні, 16 лютого, представник ПРООН, аташе посольства Австрійської республіки в Україні та обласна влада, передає кореспондент molbuk.ua.
Чернівецькій області виділяють рівно половину зазначеної суми - 250 тисяч євро, як пояснила Олена Рудич, спеціаліст з розвитку громад проекту.
"Проекти будуть впроваджуватись у трьох напрямках: енергоефективність у закладах освіти, підтримка економічних ініціатив місцевих громад, зокрема сільськогосподарських кооперативів і підтримка несільськогосподарських малих бізнесових ініціатив різного роду", - каже вона.
Буковина отримає чверть мільйона євро від Австрії - для розвитку місцевих громад
Як пояснив аташе посольства Австрії в Україні Флоріан Кольфюрст, Чернівецьку та Одеську область обрали пілотними регіонами для реалізації цього проекту, оскільки сільська місцевість тут найгірше розвинута, порівняно з рештою областей України.
Щодо розподілу коштів, по 6,4 тисячі євро нададуть на одну громаду для впровадження енергоефективності в освітніх закладах, 20 тисяч - на підтримку кооперативу, який мають створити, і від 3 до 5 тисяч євро - для малих бізнес-ініціатив.
Проект передбачає не лише фінансову підтримку ініціатив громад, а й навчання членів створених громадських організації у громадах щодо того, як розпоряджатися грантовими коштами і як залучати більше інвестицій для розвитку своєї громади. За фінансової підтримки Агентства розвитку Австрії буде охоплено більше 150 000 осіб, що проживають в обласних центрах, та принаймні 18 сіл, селищ та районів.
"Виділених коштів, звичайно, недостатньо, щоб почати велике серйозне виробництво, тому це лише інструмент спонукання, легенької підтримки. Але проект є надзвичайно важливим , адже у його рамках з'являться громадські організації, які будуть навчені, як використовувати грантові кошти. Європейський союз і у майбутньому виділятиме кошти у рамках різних програм, а на Буковині вже буде кому їх приймати", - пояснив почесний консул Австрії у Чернівцях Сергій Осачук.
Як зазначив голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук, проект стосується розвитку не лише новостворених об'єднаних територіальних громад, а і необ'єднаних.
Термін впровадження проекту - 18 місяців - до травня 2018 року, після чого громади звітуватимуть про результати.
http://molbuk.ua/122397-bukovyna-otrymaye-chvert-milyona-yevro-vid-uryadu-avstriyi-dlya-rozvytku-miscevykh-gromad.html

МАЛИЙ ТА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС СУМЩИНИ У ВІДЧАЇ. ПІДСУМКИ КРУГЛОГО СТОЛУ
"Xpress", 16.02.2017, Сумська обл.
Підприємців нові законодавчі ініціативи змушують йти працювати "в тінь".

Малий та середній бізнес знаходиться у відчаї. За останні 20 років гіршого ставлення до підприємців ще не було. На цьому вчора під час засідання круглого столу на тему "Бізнес під контролем" наголошували підприємці Сумщини.
"Малий та середній бізнес є основою наповнення бюджетів. Саме він дає робочі місця чи гарантує самозайнятість. Влада мала б бути зацікавлена в його розвитку, втім маємо зовсім іншу ситуацію", - сказала керівник громадської організації "Спілка підприємців, орендарів та власників сумської області" Світлана Іченська.
Вона зазначила, що підприємців нові законодавчі ініціативи змушують йти працювати "в тінь".  А підвищення розміру мінімальної заробітної плати, розміру єдиного соціального внеску, підвищення штрафних санкцій, на її думку, може знищити малий та середній бізнес в Україні.
Неспівставність штрафів і доходів підприємців - окрема і дуже болюча тема.
"Драконівські штрафи за невиплату нової мінімальної заробітної плати, не оформлення  працівника чи не допуск до перевірки контролюючими органами лякають підприємців", - зазначив голова ГО "Молодь та підприємництво" Богдан Мосунов.
Для прикладу, за недопуск до перевірки підприємець має сплатити штраф у сумі 320 000 грн, а, скажімо, за порушення ядерної безпеки штраф складе 1700 грн. За кожного не оформленого працівника - штраф 96 000 грн, а за нанесення легких тілесних ушкоджень - 850 грн. Підприємці впевнені, що за таких штрафів контролюючі органи у будь-якому випадку знайдуть порушення. А для того, щоб сплатити такий штраф доведеться не тільки бізнес закрити, а й продавати квартиру, автомобіль якщо такий був, а раптом цього не вистачить, то і в кайданках доведеться ходити.
Крім того, підприємці відзначають, що зараз активізувалися шахраї, які приходять під видом "перевіряючих" органів і пропонують за певну суму вирішити ті чи інші проблеми.
Представники обласного управління Держпраці, державної фіскальної служби дали пояснення як відрізнити самозваного перевіряючого від того, кому ці повноваження делегувала держава. Зокрема, вони порадили обов'язково передзвонювати до відповідних служб і уточнити чи працює у них людина з таким прізвищем, вивчати уважно документи і в жодному разі не вестися на пропозиції вирішити все за певну суму.
За підсумками круглого столу його учасники підписали резолюцію, якою звертаються до Президента України, Кабінету Міністрів та депутатів Верховної ради запобігти негативним наслідкам для малого та середнього бізнесу і підтримати законопроект який суттєво знижує штрафні санкції для підприємців. Його автором є Оксана Продан. Присутній на заході її колега нардеп Олександр Сугоняко, пообіцяв також підтримати цей законопроект.
На місцях, враховуючи потреби самих підприємців, планують провести ряд семінарів, які б пояснювали нові вимоги законодавства з тим, щоб не допустити порушень, які в свою чергу, можуть призвести до штрафних санкцій.
http://xpress.sumy.ua/news/economy/9517

НА ЖИТОМИРЩИНІ СТАРТУЄ ПРОЕКТ РЕКУЛЬТИВАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ, ПОШКОДЖЕНИХ ВИДОБУТКОМ БУРШТИНУ
"Рупор Житомира", 16.02.2017
Уряд розробив дієвий механізм відродження ділянок лісу, знищених нелегальним видобутком бурштину.

Завдяки Постанові Кабінету Міністрів України, розробленій із Держлісагентством, екологами та місцевими органами влади, Уряд бере під контроль видобуток бурштину та рекультивацію земель, що постраждали унаслідок нелегального видобутку копалин.
В Україні стартує пілотний проект рекультивації лісогосподарських земель, пошкоджених незаконним видобутком бурштину. Урядом ухвалено рішення, яке дозволить протягом 5 років відновити знищені на Волині, Рівненщині та Житомирщині ліси та сприятиме соціально-економічному розвитку цих регіонів.
Для Житомирщини прийняття постанови про рекультивацію земель та впровадження проекту означає першочергово те, що ліси перестануть знищувати, а сам процес переведуть у законне русло. Про це повідомив голова облдержадміністрації Ігор Гундич сьогодні, 15 лютого 2017 року, під час прес-конференції в інформагентстві "УНІАН".
"Постанова дає можливість не лише проводити рекультивацію земель, а й легалізувати процес видобутку бурштину та дозволить створити легальні робочі місця. Позитивом є те, що участь у рекультивації земель братимуть місцеві компанії. Сподіваюся, що всі замовлення на рекультивацію земель будуть іти через систему Prozorro", - сказав Ігор Гундич.
Виконавцями пілотного проекту будуть спеціалізовані державні підприємства, а саме ДП "Бурштин України" та ДП "Укрбурштин". Завдяки прозорим відкритим конкурсам і спрощеній процедурі отримання дозвільної документації підрядні організації під контролем держави зможуть проводити роботи з рекультивації земель, жителі громад отримають нові робочі місця, а самі громади - надходження від сплати податків і зборів, що сприятиме їх соціально-економічному розвитку.
Під контролем держави на пошкоджених ділянках лісу буде здійснено видобуток залишків бурштину, після чого буде проведено комплекс робіт із рекультивації цих ділянок лісу. Постановою передбачається, що 50% коштів від видобутку бурштину залишиться у регіонах, у розпорядженні місцевих рад. Підряди на розвідку, видобуток, обробку бурштину отримають виключно місцеві громади та компанії, зареєстровані на цих територіях.
Голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко наголошує, що для повного вирішення питання необхідно прийняти закон про легалізацію видобутку, який би зняв проблему бурштину.
Керівник Волинської області Володимир Гунчик вважає, що цією постановою Уряд бере під суворий контроль ситуацію з нелегальним видобутком копалин на ділянках державних лісів.
Реалізація цього проекту дозволить вже протягом 5 років відновити близько 6 тис. гектарів знищених лісів, створить, за попередніми розрахунками, близько 10 тисяч робочих місць, а додаткові надходження до бюджету країни лише завдяки сплаті за надрокористування складуть до 500 мільйонів гривень на рік.
Нагадаємо, Президент України поставив головам Житомирської, Рівненської та Волинської ОДА завдання посилити боротьбу із нелегальним видобутком бурштину та звернувся до Уряду щодо нормативного врегулювання питання.
http://ruporzt.com.ua/topnews/93750-na-zhitomirschin-startuye-proekt-rekultivacyi-zemel-poshkodzhenih-vidobutkom-burshtinu.html

ОПТИМІЗАЦІЯ ПО-ГРОМАДІВСЬКИ
Алла Садовник, "Рівне вечірнє", 16.02.2017
В області вже діє 18 об'єднаних територіальних громад, в яких пройшли вибори.

Законодавство, як зазначила директорка обласного департаменту фінансів Лідія Біляк, не обмежує громади у кількості працівників для їхніх виконавчих апаратів. Проте, на думку головного фінансиста області, запропоновані штати кількох ОТГ занадто роздуті. Наприклад, у Млинівській громаді передбачають більше сотні працівників, у Радивилівській - 96, а сусідній Крупецькій - 45.
Лідія Біляк, директорка департаменту фінансів ОДА:
- Голови громад, попри свої амбітні завдання і відсутність обмежень, повинні працювати для населення, перш за все, - зазначила пані Біляк на колегії. - Апарат потрібно створювати, виходячи з реальної потреби і можливостей бюджету.
Дмитро Левицький, голова Млинівської ОТГ:
- Наша громада включає 11 сільрад, а це 35 сіл. І якщо порахувати, скільки там працює людей і скільки буде, коли завершиться процес передачі всіх закладів нам, то оптимізація працівників, які отримують кошти з бюджету, буде у 3-4 рази.
Ми, складаючи штатну чисельність, орієнтувалися на досвід Радивилівської громади. Наразі у нашому апараті працює 16 осіб, включно з технічним персоналом, тобто 15% від запланованих штатів. Але поясню, звідки взялася така кількість. По-перше, матимемо 11 старост, по стільки ж землевпорядників та діловодів на села громади. Окрім того, у штат апарату входитимуть працівники з благоустрою, тобто двірники, люди, які відповідатимуть за озеленення. У нас буде централізована бухгалтерія у громаді. Працюватиме 16 бухгалтерів на усі дитсадки, школи і медичні заклади. Це у кілька разів менше, аніж якби при кожному з них був свій бухгалтер. В апараті також буде два методисти з освіти. Нині у районному методкабінеті їх є 12. Якби ми не оптимізовували за такою схемою, як передбачили, утримувати усіх працівників, що є нині, не змогли б.
http://rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=049001

ФОРУМ "ФАЙНЕ МІСТО": ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ У РІВНОМУ, ЩОБ ТУТ ОСЕЛИЛИСЬ "АЙТІШНИКИ"?
Валерій Чорний, "Рівне вечірнє", 14.02.2017
Рівненські забудовники та ІТ-фахівці у форматі оксфордських дебатів дискутували на тему "Чи може Рівне стати новою силіконовою долиною?".

У нашого міста дуже багато перспектив: мобільність, компактність, екологічність. Біля нього проходить траса Київ-Чоп, розташований аеропорт та безліч транспортних сполучень. Активно "ростуть" і нові житлові комплекси. Затишні мікрорайони з цікавим плануванням є комфортними для життя більшості людей. Чи можуть такі умови привабити у місто нових мешканців? Наприклад, програмістів, яким потрібно мати якісні умови, хоча й неважливо, у якому саме місті. Таким питанням задалися учасники "Форуму майбутнього. Файне місто". Рівненські забудовники та ІТ-фахівці у форматі оксфордських дебатів дискутували на тему "Чи може Рівне стати новою силіконовою долиною?".
 "За" таку можливість висловлювались Євген Щербаков (директор компанії "Fine City Development", мікрорайон "Басів Схил"), Олександр Лазарчук (представник IT - компанії "SoftServe") та Тарас Бєляєв (архітектор, один із авторів концепції забудови "Басів схилу"). Команду "Проти" представляли Ілля Кенігштейн (управляючий проектом "Креативний квартал", бізнесмен), Тарас Тарасов (IT-підприємець, власник компанії "JoyRocks") та Андрій Бєляєв (архітектор, проектувальник забудови "Басів Схил").
- Життя в місті, його безпека і комфорт залежать від урбаністичного простору. Оскільки це важливе середовище, яке допомагає творити, робити бізнес, налагоджувати зв'язки. І тому, як компанія "Fine City Development", ми вважаємо - для того, щоб це створювалось у Рівному, дуже важливо думати саме в цьому напрямку,  - наголосив Євген Щербаков. - Це нова концепція, яка базується не на створенні чим більше квадратних метрів, а на тому, щоб створити саме таке дружнє і відкрите середовище. Ми почали це робити, застосувавши цю концепцію у проекті "Басів Схил".
Будь-які благородні плани і бачення можуть розбитись об такі буденні для нас речі, як погана інфраструктура, що може "не встигати" за розбудовою житлової площі, вважає автор концепції "Креативних кварталів" Ілля Кенігштейн:
- Розкажу вам цікаву історію. Чотири місяці тому мене попросили виступити на одній із конференції в Рівному. Ми їхали в Рівне і коли з'їхали з траси - почалась наша сумна історія по поганій дорозі. Коли їхали сюди знову - нічого не змінилось. Інфраструктура цього міста не є задовільною, і тому будь-які спроби створити цей новий економічних кластер для "айтішників", не буде вдалими. Звісно, у Рівного є можливості для розвитку, але потрібно насамперед створити середовище існування. Рівне, як Львів, є закритими містами. Не для туристів, а для інвесторів. Для заохочення інвестицій потрібно виробити стратегію та збирати навколо неї однодумців з розвитку міста.
Якщо брати інші міста навколо Рівного, то саме на нашому боці багато переваг, вважає програміст Олександр Лазарчук. За його словами, сьогодні комп'ютерного середовища у місті немає, проте побудувати подібний економічний кластер має більше шансів саме Рівне.
- Ми маємо НУВГП, декілька вищих навчальних закладів, де навчається багато потенційно кваліфікованих кадрів, у нас є можливість створити транзитну зону, ми маємо аеропорт. Деякі IT-компанії надають послуги академій, які навчають молодих спеціалістів. Однак проблема в тому, що ці спеціалісти в нас не затримуються, а виїжджають за кордон. Наші "айтішники" - народ примхливий - їм легше переїхати, аніж змиритись з проблемами.
Більш скептичний щодо можливості створення у Рівному центру для роботи ІТ-фахівців його колега Тарас Тарасов, який стверджує, що програмістів тут потрібно намагатись не збільшити, а хоча б зберегти:
- Зрозумійте мене: програмісти такі ж самі люди, як і ми з вами, з такими ж потребами, проте - з більшими можливостями і свободою пересування світом. У нас в "айтішників" зовсім інше бачення і розуміння освіти, ніж у більшості людей. Ми хочемо дати найкращу освіту, та розуміємо, куди рухається світ. IT-спеціалісти можуть дозволити собі життя не тільки в інших містах України, а інших країнах світу.
За його словами, не сприяє створенню кластера й кількість мешканців у Рівному - мовляв, легше знайти тисячу однодумців в містах, де населення в мільйон осіб.
Ще одна перешкода - певний дискомфорт, який відчуватимуть програмісти через соціальну нерівність. Зокрема, про таку можливість говорить архітектор Андрій Бєляєв, який, спілкуючись із ними, зрозумів, що їм не комфортно жити в дорогих кварталах, хоча поруч живуть бабусі, які торгують на базарі.
Тому місто потрібно будувати комфортним для всіх, а не лише для конкретної категорії громадян, впевнений Олександр Лазарчук. Підтверджує його слова і керівник "Fine City Development", що вже розпочав зводити сенсаційний за розмахом комплекс "Басів Схил". За словами Євгена Щербакова, їхня компанія хоче задавати стандарт чомусь новому та перспективному.
 - Потрібно взяти до уваги, що окрім Рівного є ще конкретний регіон Волинь,  - додає представник найбільшого у Рівному забудовника. - Якщо все буде так добре, як ви кажете, то, я впевнений, до нас потягнеться безліч цікавих та креативних молодих людей, а Рівне могло б стати в цьому регіоні центром.
Наприкінці дискусії один із учасників відзначив, що хоч вони висловлювали різні аргументи "за" та "проти", ніхто б з учасників дебатів не був би проти, аби Рівне розбудовувалось і розвивалось як центр ІТ-індустрії, а отже - і було б комфортним і для всіх інших мешканців.
http://rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=048952

ДЕЛЕГАЦІЯ ПРЕДСТАВНИЦТВА ЄВРОСОЮЗУ ПРИБУЛА НА ВІННИЧЧИНУ НА ТРИ ДНІ
"ВінницяOk", 15.02.2017
Візит розпочався із зустрічі з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування.

Делегація Представництва Євросоюзу прибула на Вінниччину на три дні.
З офіційним триденним візитом на Вінниччину прибула делегація Представництва Європейського Союзу в Україні.
Візит розпочався із зустрічі з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування.
Так, у форматі круглого столу обговорювали програми ЄС і практичні результати співпраці на Вінниччині. Мова йшла і про можливості підтримки ініціатив та грантових програм Європейським Союзом, про допомогу малому і середньому бізнесу.
Після зустрічі із журналістами та громадськими активістами, де обговорять реформи в контексті євроінтеграції і питання створення суспільного мовлення в регіоні, делегація Представництва ЄС зустрінеться з місцевими бізнесменами та обговорить можливості виходу на ринки ЄС. Йтиметься і про переваги, які надає Угода про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Крім цього, в межах візиту заплановано зустрічі зі студентством і школярами.
Завершиться візит делегації після організації фотовиставки з вікториною "Впізнай миттєвості твоєї Європи".
Усі ці заходи відбуватимуться в межах інформаційної кампанії "Будуймо Європу в Україні", яка спрямована на поширення європейських цінностей та підвищення рівня обізнаності щодо розвитку відносин між Україною та ЄС, а також для роз'яснення важливості реалізації Угоди про асоціацію між ними.
Заходи будуть проводитися не лише у Вінниці, а й у Жмеринці.
http://vinnitsaok.com.ua/2017/02/15/222964

НА ХАРЬКОВЩИНЕ ПОДВЕЛИ ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ИТОГИ 2016-ГО. ОБЪЕМ ИНОСТРАННЫХ ИНВЕСТИЦИЙ ПРЕВЫСИЛ 95 МЛН. ДОЛЛ.
Надежда Тофан, "Объектив", 15.02.2017, Харьковская обл.
Перераспределение субвенций и дополнительные государственные дотации.

Депутаты областного совета перед сессией обсудили изменения в программе экономического развития. Отрасли науки и здравоохранения могут получить 370 миллионов гривен сверх плана.
Финансовую базу развития Харьковщины в прошлом году удалось укрепить благодаря децентрализации, отмечают областные чиновники. Сводный бюджет региона увеличился на 4,5 миллиарда гривен. При этом капитальные доходы выросли почти в два раза и составили 4 миллиарда 200 миллионов гривен.
Сергей Овсянников, директор Департамента финансов ХОГА:
Долгов у нас по областному бюджету, по зарплате, по энергоносителям, по другим статьям - защищенным и незащищенным - у нас нет. Нами профинансированы все статьи расходов, взятые главными распорядителями. Фактов, которые вы помните, были в предыдущие годы, когда казначейство не проводило нам расчеты из своих денег, в этом году такого нет, все расчеты проведены.
По итогам трех кварталов прошлого года прирост иностранных инвестиций составил 95 миллионов долларов. Это - второе место в Украине после Киева.
Ирина Коновалова, замдиректора Департамента экономики и международных отношений ХОГА:
У нас практически везде больше 100% индекс получился, выше прогнозируемого получился и также выше среднеукраинского. Это касается и промышленности, и сельского хозяйства, капитальные инвестиции, ввод жилья, уровень заработной платы. Также ежеквартально мы в тройке лидеров среди регионов по рейтинговой оценке Кабинета Министров.
В облгосадминистрации предлагают скорректировать ранее предусмотренные субвенции. В частности, выплаты помощи семьям с детьми и малообеспеченным могут увеличиться на 600 миллионов гривен - тогда общая сумма составит порядка трех миллиардов. А вот субвенцию на предоставление льгот и жилищных субсидий планируют уменьшить на 263 три миллиона. К окончательному утверждению предлагается цифра в 2 миллиарда 730 миллионов гривен. Кроме того, в областной бюджет собираются принять дотацию из государственной казны.
Сергей Овсянников, директор Департамента финансов ХОГА:
Департамент образования и науки забирает на себя 208 миллионов 456 тысяч 695 гривен, департамент охраны здоровья забирает 145 миллионов 369 тысяч 608 гривен. Остается нераспределенным остаток в 16 миллионов 170 тысяч 497 гривен, данные средства будут резервом для этих двух департаментов и в течение года будут использованы, могут быть, этим же департаментами использованы.
Окончательное решение по распределению средств областные депутаты примут на ближайшей сессии, которая состоится 23 февраля.
http://www.objectiv.tv/150217/139084.html

СПІЛЬНА ПОЗИЦІЯ ВЛАДИ: П'ЯТЬ ГОСПІТАЛЬНИХ ОКРУГІВ
"Черкаський край", 15.02.2017
Наразі особливо важливо об'єднати фінансові зусилля задля ефективного здійснення запланованих заходів.

У Лисянці голова обласної ради Олександр Вельбівець та голова облдержадміністрації Юрій Ткаченко разом із заступниками й керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації, головами райдержадміністрацій узгодили спільну позицію щодо формування в області п'яти госпітальних округів.
Тут було представлено план створення в області вже п'яти госпітальних округів, зокрема Черкаського: Канівський, Чигиринський і Черкаський райони; Лівобережного: Драбівський, Золотоніський, Канівський і Чорнобаївський райони; Шевченківського: Городищенський, Кам'янський, Корсунь-Шевченківський і Смілянський райони; Центрального: Звенигородський, Катеринопільський, Лисянський та Шполянський райони; Західного: Жашківський, Маньківський, Тальнівський, Уманський і Христинівський райони. ("Черкаський край" у №4 від 25 січня інформував про рекомендації МОЗ відповідно до постанови Кабміну №932 про створення на Черкащині чотирьох госпітальних округів).
Представники влади обговорили питання реалізації заходів щодо поліпшення матеріально-технічного забезпечення Центру екстреної та невідкладної медичної допомоги, інформатизації мережі лікувальних закладів області та широкого інформування населення про здійснені заходи й проведення реформ у галузі.
- Ми отримали актуальну інформацію щодо перспективи створення госпітальних округів в області. В подальшому повинні передати її в райони, провести широке обговорення з громадами щодо мети, завдань та перспектив реформи. Адже питання гостре й брак достовірної інформації спричиняє її перекручування та, як наслідок, - нерозуміння жителів суті запропонованих змін, - відзначив Олександр Вельбівець.
За участі фахівця з Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України на прикладі досвіду інших областей обговорено створення в області інноваційних шкіл (планується створити 29 шкіл). За словами керівництва області, наразі особливо важливо об'єднати фінансові зусилля задля ефективного здійснення запланованих заходів.
- Ми не повинні чекати допомоги з боку держави, маємо самі зорганізуватись і продовжити практику спільної участі бюджетів різних рівнів, залучення місцевих товаровиробників під час реалізації суспільно важливих проектів, - наголосив голова обласної ради.
http://www.kray.ck.ua/politika/postup-vladi/item/16631-spilna-pozitsiya-vladi-p%E2%80%99yat-gospitalnih-okrugiv#.WKW9yTg-lqA

У ВІННИЦІ ПЕРЕВІРИЛИ ЯКІСТЬ ГАЗУ
Валерія Жовтун, "Місто", 15.02.2017, Вінницька обл.
Показники - у нормі, навіть кращі за держстандарти, запевняють у "Вінницягазі".

Представниця ПАТ "Вінницягаз" пояснювала журналістам результати лабораторного аналізу якості газу. У зв'язку із постійними скаргами споживачів на неналежну якість палива у компанії вирішили зробити дослідження.
- "Вінницягаз" із власної ініціативи провела дослідження в незалежній лабораторії у Києві, - каже фахівець компанії зі зв'язків із громадськістю Оксана Поліщук. - За останні роки ціна на газ збільшилася, і люди все частіше почали звертати увагу на його якість. З цього приводу є багато як чуток, так і міфів. Ми вирішили їх спростувати і довести, що будь-яке втручання до газотранспортної системи з метою розбавити його є технічно і фізично неможливим. Більше того - це вкрай небезпечно.
Другого лютого представники "Укрметрстандарту" із газової плити споживача (це житель Вінниці. - Авт.) взяли для перевірки у два балони 40 літрів газу. У "Вінницягазі" пояснюють, що це невеликий об'єм палива, тож і не вдарить по кишені людині, яка погодилась на експеримент. Забір відбувався у присутності журналістів.
Результати показали середньозважену теплоту згоряння природного газу 8184 ккал/куб. м, при нормі Держстандарту не менше 7600 ккал/куб. м. Тобто з цим - усе добре. Також ці результати співпали із сертифікатами якості газотранспортної компанії "Укртрансгаз". Вона щотижня проводить подібні лабораторні дослідження на газорозподільних станціях.
Із "домішками", виявляється, теж все у нормі.
- Уміст кисню в аналізі - 0,089%. Державним стандартом передбачено не більше 1%. Якщо у газ додавати кисень і його концентрація буде вище 1%, то миттєво утворюється вибухонебезпечна суміш. Це свого роду є спростуванням про розбавлення газу повітрям, про що нам говорять споживачі,- пояснює представниця "Вінницягазу" Оксана Поліщук. - Уміст азоту у паливі визначено - 1,654%. Державним стандартом взагалі непередбачено, скільки азоту може чи не може бути у паливі. Проте при концентрації азоту у 7,5% починається досить небезпечний процес, що також може призвести до вибуху. А ще азот є надто дорогим компонентом, аби гіпотетично змішувати його з газом для збільшення об'єму.
У компанії також кажуть, що нарікання, приміром, на повільне приготування їжі на плиті, може бути пов'язане із технічним станом газоспоживного обладнання і навіть достатньою кількістю кисню в приміщенні.
Крім того, згодом у платіжках вінничан з'являться нові розрахунки газу - в кіловатах (кВт/год), гігакалоріях (Гкал) і мегаджоулях (МДж/куб. м). Нові енергетичні одиниці вводяться для відповідності європейським стандартам. НКРЕКП уже ухвалила відповідні зміни.
- Логіка така: чим вища калорійність газу, тим менше маєш використати його обсягу, - пояснила Оксана Поліщук. - І це буде поступовий перехід. Щоб люди звикали і не лякалися, у платіжках за газ разом з обсягом спожитого палива в кубометрах буде вказано розмір використаного ресурсу в енергетичних одиницях і його калорійність. Зараз на ціну газу це ніяким чином не вплине.
Вінничани ж, які запитували про якість газу, може, і провели б свої дослідження. Приміром, взяли б газ в іншого поставщика і засікли б час закипання чайника. Або заміряли, за скільки часу "прогрівається" до певної температури помешкання у тих, у кого встановлені котли. Утім, при демонополізації газового ринку іншого постачальника газу для простих споживачів поки так і не з'явилося.
http://misto.vn.ua/news/item/id/10125

УСПІШНО ЗАВЕРШИВСЯ ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ НАТО З ЛІКВІДАЦІЇ СХОВИЩА РАВ НА ЖИТОМИРЩИНІ
"Рупор Житомира", 15.02.2017
Подія дійсно є віховою в історії співпраці України й НАТО.

У Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулась прес-конференція, присвячена завершенню пілотного проекту НАТО із захоронення радіоактивних відходів (РАВ), що зберігалися у сховищі "Вакуленчук" на Житомирщині.
"У часи сьогодення, коли Україна відчуває загрозу ззовні, коли частину територій держави окуповано, підтримка наших партнерів з НАТО вселяє надію на краще, - розпочав конференцію Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак. - Проект, про який нині йде мова - пілотний поміж Україною й НАТО. Це прекрасна ілюстрація того, наскільки якісно та ефективно можна співпрацювати заради дійсно важливої мети, у даному випадку - заради радіаційної безпеки українців".
Успішно завершився пілотний проект НАТО з ліквідації сховища РАВ на Житомирщині
За словами міністра, в Україні є ще декілька об'єктів подібного розміщення РАВ, що потребують ліквідації. Найбільшу загрозу становлять ті, що залишились на непідконтрольній Україні території, зокрема, у Криму та на сході країни. Остап Семерак висловив щиру подяку партнерам з НАТО за співпрацю й запевнив, що у подальшому Міністерство докладатиме максимум зусиль для того, аби ліквідувати усі сховища РАВ, що залишись у спадок Україні з часів СРСР.
"Сьогоднішня подія дійсно є віховою в історії співпраці України й НАТО. Наші експерти набули необхідного, цінного досвіду для реалізації подальших проектів. На часі ми розглядаємо можливість продовження співробітництва за цим напрямом", - зазначив Голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков.
Долучився до обговорення Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталій Петрук: "Перенесення сховищ РАВ із областей України - пріоритетне завдання для нашої держави. Усі радіоактивні відходи мають бути зосереджені у зоні відчуження, де вже є і продовжує розвиватися відповідна інфраструктура, де є підготовлений для даних робіт персонал". Зі слів очільника ДАЗВ, нестача належного фінансування за напрямом є доволі відчутною. Тож підтримка міжнародних організацій, таких як НАТО, радо вітається.
"Ліквідація сховища РАВ значно підвищила безпеку регіону: з Житомирщини перевезено близько 30 тонн радіоактивних матеріалів. На жаль, в Україні залишилося ще кілька "історичних" сховищ РАВ, перш за все, це Київський міжобласний спеціальний комбінат, а також небезпечні об'єкти біля Одеси, Львова, Дніпропетровська й Харкова", - зауважив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Директор Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) Ігор Шевченко акцентував увагу на тому, що колишнє сховище РАВ "Вакуленчук" було надзвичайно забрудненим. Його фонові значення більш, ніж у тисячу разів перевищували природні. "В Україні таких об'єктів дуже мало, більшість об'єктів Чорнобильської зони відчуження є значно чистішими", - коментує директор ДНТЦ ЯРБ. За його словами, по завершенню проекту радіаційний фон рекультивованих територій відповідає нормі та є найнижчим у районі.
http://ruporzt.com.ua/oblasni_novini/93729-uspshno-zavershivsya-plotniy-proekt-nato-z-lkvdacyi-shovischa-rav-na-zhitomirschin.html

ДАРУНКИ ВІД ПРЕЗИДЕНТА
Юрій Кривень, "Галичина", 14.02.2017, Івано-Франківська обл.
За участю глави держави на Прикарпатті відкрили соціальні об'єкти й передали рятувальникам нову техніку.

10 лютого Івано-Франківщину з робочим візитом відвідав Президент України Петро Порошенко. Глава держави відкрив новозбудовані поліклініку в Коломиї та хірургічний корпус Галицької ЦРЛ. В Івано-Франківську він передав рятувальникам ДСНС чотири новенькі пожежні автомобілі та провів нараду щодо реалізації дорожнього експерименту в західних областях України.
Першими зустрічали Президента коломияни. Петро Порошенко взяв участь у відкритті новозбудованої поліклініки Коломийської центральної районної лікарні. Звертаючись до присутніх на урочистостях, глава держави назвав завершення будівництва і відкриття медустанови важливою подією, адже її будівництво було завершено в складний для країни час - в умовах агресії проти неї з боку Росії. "Коли востаннє на Прикарпатті вводили нову поліклініку? Я думаю, що небагато хто це пам'ятає. Я перевірив - у 1993 році. Коли востаннє вводили нову лікарню? - 2003-го", - сказав Президент. При цьому Петро Порошенко відзначив, що, крім будівництва нової будівлі поліклініки, уряд, за його дорученням, виділив кошти на придбання найновітнішого діагностичного обладнання для неї, щоб "лікарі мали можливість якісно лікувати 230 тис. людей, які будуть проходити лікування в цій поліклініці".
Крім того, Петро Порошенко анонсував будівництво поблизу Коломиї нового заводу з виробництва автозапчастин, де буде створено 8 тис. робочих місць. Глава держави передав головному лікареві Коломийської ЦРЛ ірині Садов'як сертифікат на апарат ультразвукової діагностики. Після цього Петро Порошенко оглянув приміщення нової поліклініки та ознайомився з умовами роботи лікарів і надання медпослуг населенню.
Далі Петро Порошенко взяв участь у відкритті новозбудованого корпусу Галицької центральної районної лікарні у м. Галичі. Звертаючись до присутніх, Президент зазначив, що сьогодні галичани святкують надзвичайну подію. "Галицьку центральну районну лікарню почали будувати ще 1978 року. Кожен президент обіцяв добудувати, і лише зараз, коли країна перебуває у дуже непростих умовах, коли ми захищаємо українську землю від російської агресії, коли ми останнє віддаємо на створення наших славетних ЗСУ, вдалося її добудувати", - зазначив Президент.
"Ми відкриваємо нову лікарню, проїхали по новій дорозі. Скільки років не будували доріг? Скільки чекали на Прикарпатті, щоб нарешті було відновлено дорожнє господарство?" - підкреслив глава держави. Він нагадав, що було запроваджено рішучий експеримент, коли понадпланові надходження від митниці спрямовують на дорожнє будівництво. Ця ініціатива має поширюватися на всю Україну, додав Президент. "Ми побудуємо понад 2 тис. км доріг лише за 2017 рік. і продовжимо ту тенденцію, яку ми мали в 2016 році", - заявив він.
Глава держави підкреслив, що відкриття нового корпусу лікарні стало одним із результатів реалізації програми децентралізації і кошти на лікарню було виділено і з Державного фонду регіонального розвитку, і з Державного та місцевого бюджетів. Об'єднання цих зусиль є надзвичайно важливим, зазначив він.
Петро Порошенко повідомив, що сьогодні Україна отримала позитивні звістки з Брюсселя, де нам чітко гарантували макрофінансову допомогу, а також поінформували про початок завершення ратифікації угоди про асоціацію з ЄС вже в останній країні Євросоюзу - Нідерландах. "Вони вже твердо пообіцяли безвізовий режим. Для нас це важливо. Навіть не тому, щоб ми отримували чи не отримували візу. Угода про асоційоване членство, безвізовий режим - є визнанням України європейською країною і відкриттям для нас твердої європейської перспективи", - підкреслив глава держави.
Президент вручив головному лікареві Галицької ЦРЛ Любомиру Журавецькому сертифікат на медичне обладнання для ургентної лабораторії: "Впевнений, що це обладнання і ця лабораторія послужать вашій громаді". Головний лікар продемонстрував главі держави основний корпус, зокрема відділення анестезіології та інтенсивної терапії, оперативний блок, акушерсько-гінекологічне відділення. Петро Порошенко також поспілкувався з персоналом лікарні.
В Івано-Франківську Петро Порошенко вручив сертифікати та ключі від чотирьох пожежних автомобілів керівникам підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області. Глава держави зазначив, що забезпечення ДСНС сучасною технікою є не подарунком влади, а її прямим обов'язком. "Хай ці машини допоможуть вам ще краще служити, вчасно та результативно приходити на допомогу громадянам", - побажав глава держави.
Президент також укотре наголосив на важливості дорожнього будівництва в Західній Україні. "Господь дав вашому регіонові казкової краси природу, усіяв цей край щільним мереживом захоплюючих стежок для туристів. Він зробив усе, щоб тут був центр туризму для всієї України та для Європи. Нам з вами залишилося геть трохи - відновити дороги, щоб гості мали можливість дістатися до численних місць для унікального відпочинку", - наголосив Президент. Глава держави зазначив, що цього року передбачено рекордні кошти на будівництво та ремонт доріг. "і за дорогами йде розвиток виробництва, туризму, відпочинку. Те, чого сьогодні потребує Україна", - підкреслив Петро Порошенко.
http://www.galychyna.if.ua/publication/society/darunki-vid-prezidenta/

ТОЧКИ ЗОРУ

"ГОЛОВНА ЗАГРОЗА НА СЬОГОДНІ - НЕ ВЕЛИКА ВІЙНА, А ПОВЗУЧА КАПІТУЛЯЦІЯ"
Інна Пукіш-Юнко, "Високий замок", 16.02.2017, Львівська обл.
Якщо Київ піде на виконання убивчих Мінських угод, громадянського вибуху в Україні не минути, вважає політичний експерт Михайло Басараб.

Хочете коротко, але максимально влучно назвати угоду, котра навіть паперу не коштує, на якому написана? Назвіть її "мінською". Це вже як збірна назва, термін, який можна вносити у підручники не лише з політології, а й з політичної "абсурдології". "Мінськ-1", "Мінськ-2"… За два роки, які саме минули з часу підписання других Мінських домовленостей, хіба що порядковий номер так званої мирної угоди змінився. А на Донбасі замість очікуваного миру одне криваве перемир'я на зміну іншому, теж увінчаному смертями і розрухою, настає. Вже й не порахувати, скільки було зустрічей на переговорному майданчику у Мінську, засідань у "нормандському форматі". Очевидно одне: формула не працює. І скільки б не "хімічили", використовуючи її, з горючої суміші еліксир миру не вивести. Замкнене коло: вийти з убивчих для себе Мінських угод Україна не може (інакше зняття західних санкцій з Росії буде найменшим із зол, якими аукнеться такий крок), а виконати їх у нинішньому варіанті - все одно, що власноруч накинути собі кремлівський зашморг на шию. Альтернативи "Мінську" немає, повторюють у Києві, Москві і Брюсселі. Немає, чи її навіть не намагаються шукати? Про це - у розмові з політичним експертом Михайлом Басарабом.
- Для України Мінські домовленості - суцільний глухий кут: "відмовитися не можна виконати". Де ставити кому?
- Ці домовленості довели свою неспроможність вже наступного дня після їх підписання. Одразу після 12 лютого (цього дня, два роки тому, відбувся "Мінськ-2". - "ВЗ") Росія не припинила ескалацію, цілеспрямовані, агресивні дії її збройних сил і найманців продовжувалися. Утворивши "дебальцівський котел" і змусивши українські Збройні сили відступити з цих позицій, Путін продемонстрував, що Мінські домовленості для Кремля - фікція, інструмент для маніпуляцій. Зрештою, саме цим вони і були з самого початку.
Специфічним було вже саме підписання Мінських угод, що дає підстави вважати їх винятково політичними, такими собі джентльменськими домовленостями. Перша частина угоди - декларація, під якою підписалися глави держав (президенти України, Франції, Росії та канцлер Німеччини. - "ВЗ"). Друга - комплекс заходів на виконання Мінських домовленостей, підписаний представницею ОБСЄ Хайді Тельявіні, другим президентом України Леонідом Кучмою, тодішнім російським послом Михайлом Зурабовим та ватажками "ЛНР" і "ДНР". Оскільки Кучма бере участь у мінському форматі на підставі доволі сумнівного розпорядження президента, питання щодо його статусу за переговорним столом у Мінську дискусійне.
Комплекс заходів, прописаний у Мінських домовленостях, передбачав їх реалізацію до кінця 2015 року. Тобто з 1 січня 2016 року ці положення мають сумнівний не лише правовий, а й політичний статус. Посилаючись на основи міжнародного права, Віденської конвенції, правники говорять про те, що Мінські домовленості можна вважати нікчемними, оскільки вони були підписані у момент застосування сили або під загрозою її застосування. До того ж ці угоди не були ратифіковані Верховною Радою, тобто вони не є міжнародним документом, який накладає на Україну жорсткі зобов'язання.
- Але за такою логікою виходить, що і Росію Мінські домовленості ні до чого не зобов'язують?
- Безумовно. Росія неодноразово доводила, що Мінські угоди є лише елементом маніпуляції для її дипломатії. Москва трактує ці домовленості так, як треба їй, і закликає до їх виконання лише тоді, коли їй це вигідно. Сумнівний правовий статус цього документа і дає можливість Кремлю маніпулювати ним.   Сподівання на те, що Росію можна буде до чогось зобов'язати, відповідно до Мінських домовленостей, марні. Оскільки  невиконання цих угод не накладає на неї жодних правових наслідків. "Мінськ" - це слизька платформа. Навіть якби Україна взяла на себе жорсткі зобов'язання, пішла на серйозні поступки, всупереч своїй Конституції, законодавству і волі народу, взамін могла б нічого не отримати. Порушник домовленостей не зазнає жодних санкцій.
- Як же тоді вже існуючі санкції, запроваджені Євросоюзом і США? Вони ж прив'язанні до Мінських угод?
- Твердження, що всі західні санкції проти Росії пов'язані з невиконанням Мінських домовленостей, - маніпуляція. В ухвалах Євросоюзу є положення про те, що санкції продовжуються за невиконання Росією Мінських угод. Але, крім європейських, є ще й американські санкції. Саме їх вважають найдієвішими і найзагрозливішими для РФ. Так от: у жодному "санкційному" рішенні США щодо Росії жодної згадки про Мінські домовленості немає. Зрештою, санкції,  США, Євросоюзу були ухвалені до моменту підписання ще перших Мінських домовленостей і накладені саме за анексію Криму та здійснення збройної агресії Росії проти України.
- Але це навряд чи зменшує загрозу їх пом'якшення чи скасування, яка стає дедалі очевиднішою?
- Якщо говорити про санкції ЄС, експерти стверджують, що їх скасування в умовах, коли санкції США залишатимуться, фактично неможливе. Оскільки американські санкції стосуються не лише суб'єктів, а й усіх контрагентів США. Це означає, що в європейських компаній, які у разі скасування санкцій ЄС відновлять бізнесову співпрацю з Росією, можуть виникнути серйозні проблеми. Вони ризикують автоматично потрапити під дію американських санкцій. І такі факти вже є. Зокрема, історія з "Дойче банком", щодо якого США вжили відповідні заходи за продовження співпраці з російськими суб'єктами.
- Чи виправдані заяви про те, що альтернативи "Мінську" немає?
- Мінські домовленості стали політичною даністю, за яку наче за останню соломинку тримаються наші західні партнери. Вони не спромоглися на жорстку відповідь за агресивну зовнішню політику Путіна і свій страх перед Кремлем ховають за цими угодами. У США і ЄС залишився цілий арсенал невикористаних засобів дієвого економічного тиску на Росію, які можуть змусити її капітулювати у своїй зовнішньополітичній авантюрі за лічені дні. Йдеться, зокрема, про фінансову систему SWIFT: відключення від неї було б для Росії рівнозначне перекриттю кисневого шланга для пацієнта на апараті штучного дихання. Інший дієвий механізм - відмова від експорту російських ресурсів, які дають основні валютні надходження до бюджету РФ. Якщо перекрити Росії газовий і нафтовий вентилі, це фактично позбавить її основних надходжень до бюджету і джерел збагачення російських олігархів.
Неготовність ухвалити такі рішення наші західні партнери прикривають закликами до виконання сумнівних Мінських домовленостей. На превеликий жаль, правила цієї гри прийняла українська влада, й усі ми стали заручниками Мінських угод.
Що робити у цій ситуації Україні, розуміючи, що реалізація "Мінська" зумовить масштабний громадянський вибух у межах всієї країни? Виконання Мінських угод - це план капітуляції. Це особливий статус для ОРДЛО, народна міліція на цих територіях, яка складатиметься з нинішніх бойовиків. Це  амністія для бойовиків, особливі взаємини регіону з Росією. Плюс -  троянський кінь в українській політиці, оскільки ці території делегують до Верховної Ради 30 депутатів-мажоритарників, які прийдуть у сесійну залу з георгіївськими стрічками й російськими триколорами. І це ще далеко не всі наслідки втілення мінських угод.
Якщо "Мінськ" вже став зовнішньополітичною даністю, на яку погодилася Україна і про безальтернативність якої говорить українська влада, значить, потрібно вимагати редагування мінського алгоритму відповідно до законодавства України і Конституції. Доки не напрацюємо адекватного варіанта Мінських домовленостей, який би відповідав нормам міжнародного права, українському законодавству і Конституції, ОРДЛО потрібно визнати тимчасово окупованими територіями. Путін вдало маніпулює, розводячи питання Криму і Донбасу у різні кошики. Але позиція України має бути однозначною: Крим і Донбас однаково зазнають окупації з боку Росії як держави-агресора. Визнавши ці території тимчасово окупованими, назвавши агресора агресором, не дамо можливості поспіхом змусити Україну до виконання жахливих Мінських домовленостей в їхньому нинішньому варіанті. Розмови про те, що визнання тимчасово окупованими фактично означає відмову від цих територій, - чергова маніпуляція. Ми не відмовляємося ні від Криму, ні від ОРДЛО. Але повернення цих територій має відбуватися не інакше, як на засадах міжнародного й українського права.
- Росія однозначно не піде на переписування Мінських домовленостей на варіант, про який ви кажете. Навряд чи будуть у захваті від такої пропозиції і західні учасники "нормандського формату", зважаючи на  зацікавленість у тому, аби якнайшвидше зняти для себе "українську проблему" з порядку денного?
- У нас є інша альтернатива - погодитися на те, що намагається нав'язати Кремль і рекомендують наші західні партнери, які вирішили розв'язати проблему за рахунок слабшого, тобто за рахунок України. Треба вибирати: нам підходить план капітуляції чи відстоювання своєї позиції? Агресія відбувається проти України, окупована частина українських територій. Тож, мабуть, не німцям і не французам вирішувати, як виходити з цієї ситуації. На кожному кроці потрібно наголошувати: події на Донбасі - це не конфлікт в Україні, це акт збройної агресії однієї держави проти іншої, міжнародна війна. Кваліфікацію діям агресора дає міжнародне право. Проблема лише у тому, що основні політичні гравці, включаючи гарантів нашої безпеки за Будапештським меморандумом, не мають політичної волі для задіяння жорстких, дієвих механізмів проти держави-агресора. Ніхто не закликає їх воювати з Росією. Достатньо ухвалити рішення щодо найбільш чутливих сегментів російської економіки й доходів російських олігархів. І все - питання буде вирішене за лічені дні.
Українська дипломатія повинна працювати над тим, щоб наші західні партнери, зокрема США і Велика Британія як підписанти Будапештського меморандуму,  виконали свої політичні і моральні зобов'язання перед Україною, яка зазнала зовнішньої агресії. Так, це непросто. Але Україні нарешті треба чітко сформулювати свою позицію й окреслити червону лінію, через яку вона за жодного тиску не переступить. Потрібно далі зміцнювати свою обороноздатність, розуміючи, що за свою територію будемо боротися лише ми. Варіант масштабного збройного наступу Росії наразі  виглядає малоймовірним. Насправді найбільший ризик зараз - це не велика війна між Росією й Україною, а план політичної капітуляції, який нам нав'язують. На жаль, цей план сприймає частина української еліти. Маю на увазі, зокрема, позицію президента, Кабміну, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій, яке вже називають "міністерством капітуляції". Бачимо намагання реінтегрувати окуповану частину Донбасу фактично на російських умовах, погодившись з тим, що в Україні - внутрішній конфлікт, а не війна з Росією.  Завдання суспільства - не давати владі реалізувати цей підступний план повзучої капітуляції.
- Чи результативним було б розширення "нормандського формату" переговорів із залученням країн-підписантів Будапештського меморандуму?
- Це було б слушним рішенням. Коли йдеться про США, звучать застереження щодо позиції президента Трампа. Але ж Трамп - це ще не всі Сполучені Штати. Є потужна позиція конгресменів-республіканців, і саме їх маємо сприймати як наших найближчих союзників серед політичного істеблішменту США. Є доволі чітка позиція прем'єр-міністра Великої Британії Терези Мей.
Німеччина і Франція є кульгавими качками у нормандському форматі: Франсуа Олланд без п'яти хвилин не президент (заявив, що не балотуватиметься на президентських виборах навесні 2017-го. - "ВЗ"), а Ангелі Меркель ще доведеться поборотися за наступну каденцію на посаді федерального канцлера (вибори у Німеччині відбудуться восени. - "ВЗ"). Безумовно, час апелювати до США і Великої Британії. Для останньої конфлікт між Росією й Україною може стати вдалою нагодою продемонструвати свої зовнішньополітичні амбіції і зробити заявку щодо лідерських позицій на Європейському континенті на етапі виходу з ЄС.
http://wz.lviv.ua/ukraine/193193-holovna-zahroza-na-sohodni-ne-velyka-viina-a-povzucha-kapituliatsiia
 
 

*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 16 лютого 2017 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
ishvets@rada.gov.ua
або телефоном:  255-39-18,
Швець Ірині Борисівні
 
 


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційних ресурсів та відкритих заходів