Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.

«НЕОГОЛОШЕНА ВІЙНА: ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ

ТА СУЧАСНІ ВИКЛИКИ»



 
    

Вісім років тому, в лютому 2014 року, розпочалася збройна агресія росії проти України. Російська федерація, порушуючи норми та принципи міжнародного права, двосторонні та багатосторонні угоди, анексувала Автономну Республіку Крим, окупувала окремі райони Донецької та Луганської областей. Такі дії є важким злочином проти міжнародної спільноти, який тягне за собою міжнародно-правову відповідальність російської федерації як держави та міжнародну кримінальну відповідальність її вищого керівництва. 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну яке називає "спеціальною операцією". Військова кампанія почалася після тривалого нарощування російських військ з листопада 2021 року вздовж кордону України з рф і білоруссю та визнання органами влади росії 21 лютого 2022 року терористичних утворень на території України – так званих «ДНР» і «ЛНР» - як державних утворень. З першого дня вторгнення росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини.

Для більшості громадян України напад росії став шоком. Проте російсько-українське протистояння має глибоке історичне коріння. Історія стосунків українського і російського народів – це літопис воєн, визвольних повстань українців і послідовної політики русифікації та асиміляції українців. Настав час усвідомити, що росія – це постійний виклик Україні, на який слід безперервно знаходити адекватну відповідь, формуючи українську національну ідентичність як рівнозначну фактору національної безпеки. І так триватиме доти, доки світ не буде звільнено від російської імперії, а на її місці не виникнуть національні держави, які поважатимуть правила цивілізованого співжиття. Випробування "русским миром" стане найважчим іспитом, який Україна має скласти, аби повною мірою набути державний суверенітет, проголошений у 1991 році.

На виставці представлені монографії, аналітичні доповіді, наукові та експертно-аналітичні публікації на тему російсько-українського конфлікту.

 

https://zakon.rada.gov.ua/laws/main?find=2&user=a&org=1&typ=1%7C2&dat=20220224&datl=2

 
https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/viyskovym/do-5-richchya-vid-pochatku-zbroynoyi-agresiyi-rosiyskoyi-federaciyi-proty-ukrayiny
 

http://www.golos.com.ua/article/368628

 

Нормативно-правові акти України стосовно збройної агресії РФ

·       Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації” (2015);

·       Закон України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” (2018);

·       Постанови Верховної Ради України: “Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором” від 27 січня 2015 року; “Про Заяву Верховної Ради України “Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків” (2015), “Про Заяву Верховної Ради України "Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій “ДНР” та “ЛНР”, які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян” (2015) – у ній ідеться, що від 20 лютого 2014 року проти України триває збройна агресія Російської Федерації та підтримуваних нею бойовиків-терористів, під час якої було анексовано Автономну Республіку Крим та місто Севастополь. Також Російською Федерацією окуповано частину Донецької та Луганської областей України, загинуло тисячі громадян України, серед яких діти, поранено тисячі осіб, зруйновано інфраструктуру цілого регіону, сотні тисяч громадян вимушені були покинути свої домівки.

Міжнародні правові акти, ухвалені у відповідь на російську агресію проти України

27 березня 2014 року Генеральна асамблея ООН ухвалила Резолюцію 68/262 “Територіальна цілісність України”, в якій підтвердила міжнародно визнані кордони України та відсутність будь-яких правових підстав для зміни статусу АР Крим та Севастополя. Цю позицію Генасамблея ООН підтвердила в Резолюціях 71/205 “Ситуація з правами людини в АР Крим та місті Севастополь (Україна)” 19 грудня 2016 року та “Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)” від 19 грудня 2017 року №72/190.

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН А/73/L.47 “Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів”, схвалена 17 грудня 2018 року, засвідчила чітку позицію міжнародного співтовариства на підтримку територіальної цілісності України, засудження агресії Російської Федерації, побудови та відкриття Російською Федерацією Керченського мосту, а також збільшення військової присутності РФ в акваторіях Чорного і Азовського морів. Резолюція була ухвалена у відповідь на пряму атаку та захоплення 25 листопада 2018 року російськими прикордонним катерами ФСБ суден ВМСУ: катерів “Бердянськ”, “Нікополь” та буксира “Яни Капу” з 24 військовослужбовцями.

22 грудня 2018 року Генасамблея ООН ухвалила Резолюцію А/С.3/73/L.48 “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна”. Генеральна асамблея закликала всі міжнародні організації і спеціалізовані агенції Організації Об’єднаних Націй послуговуватися формулюванням “Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, Україна, тимчасово окуповані Російською Федерацією”, коли йдеться про Крим у їхніх офіційних документах, комунікаціях і публікаціях, включно з тими, в яких йдеться про статистичні дані РФ”.


 


       

1. Біла книга спеціальних інформаційних операцій проти України 2004-2018 / За ред. Золотухіна Д. – К. : "Мега-прес груп", 2018. – 384 с., іл. – К-2 [002(С2) / Б61].
      
Інформаційна війна проти України перейшла в "гарячу фазу",  інформаційні спецоперації Кремля набули систематизованого характеру, більшість меседжів можна об'єднати в окремі наративи. У книзі запропоновано ознайомитись з найпоширенішими в інформаційному просторі сценаріями російської пропаганди проти України


     

2. Власюк О. Кремлівська агресія проти України: роздуми в контексті війни / О. Власюк, С. Кононенко. – К. : НІСД, 2017. – 304 с. – К-2 [32С(С2) / В58].
        Виокремлено й витлумачено актуальні теоретико-методологічні та пов'язані з ними ідеологічні питання подальшої розбудови системи національної безпеки України за умов зовнішньої агресії і втрати частини території держави.


   

3. Горбулін В. Україна і Росія: дев'ятий вал чи Китайська стіна / В. Горбулін, О. Власюк, С. Кононенко ; НІСД. – К. : НІСД, 2015. – 132 с. – К-2 [327 / Г67].
    
Розглянуто політико-теоретичні, геополітичні, культурно-історичні й зовнішньополітичні аспекти збройного конфлікту на Донбасі. Запропоновано прогностичні сценарії подальшої еволюції конфліктної ситуації на двосторонньому, регіональному й глобальному рівнях. Виокремлено й витлумачено джерела зовнішньополітичної поведінки сучасної росії щодо України та решти держав пострадянського простору.


   

4. Громенко С. #КрымНаш. Історія російського міфу / С. Громенко. – К. : "Хімджест", 2017. – 224 с., іл. – К-2 [32C(C2) / Г87].
      
Автор намагається дати відповіді на численні запитання, викликані так званим міфом про "КримНаш", що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику російської федерації.


      

5. До другої річниці агресії Росії проти України (20 лютого 2016 року) / НІСД. – К. : НІСД, 2016. – 32 с. – К-2 [32С(С2) / Д55].
      
У брошурі представлена хронологія агресії росії проти України.


     

6. Інтерпретації російсько-українського конфлікту в західних і експертно-аналітичних працях / За ред. В. Кулика; ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України. – К. : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса, 2020. – 328 с. – К-2 [32С(С2) / І-73].
      
У монографії проаналізовано характерні риси та відмінності  експертних публікації про агресію росії по відношенню до України в різних країнах. Зроблено висновок про русоцентричність західного погляду на Східну Європу. Надані рекомендації для української влади по підвищенню поінформованості про Україну в світі.


     

7. Кармазіна М. Інтеграційні перспективи України в контексті російської агресії і Криму та на Донбасі: аналіз підходів парламентських політичних сил : Монографія / М. Кармазіна, Т. Бевз, Н. Ротар. – К. : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2018. – 328 с. – К-2 [32С(С2) / К24].
       
У монографії проаналізовано трансформацію та порівняння підходів парламентських політичних сил (Політичної партії "Народний фронт", Партії " Блок Петра Порошенка", Політичної партії "Самопоміч", Політичної партії "Опозиційний блок", Радикальної партії Олега Ляшка, ВО "Батьківщина") до проблеми інтеграційних перспектив в Україні.


 

8. Конфлікти, що змінили світ : Н. Іщенко (Гумба), І. Попов, П. Щелін та ін.; Худож.-оформювач О.А. Гугалова-Мєшкова. – Х. : "Фоліо", 2020. – 186 с.: іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [327 / К65].
     
Експерти з міжнародної політики та національної безпеки розглянули світовий досвід розв’язання збройних конфліктів, які ставали причиною глобальних змін, зачіпали цілий регіон, країну, а то й увесь світ. Як застосувати світовий досвід розв'язання конфліктів для України - відповідь на це запитання намагаються знайти автори книги.


    

9. Маркітантов В. Російська гібридна війна: від доктрини до тактики : Навчальний посібник / В. Маркітанов, О. Рибщун, Ю. Столяр. – Кам'янець-Подільський : ТОВ "Друкарня "Рута", 2018. – 234 с. – К-2 [9(С2)2 / М26].
       У посібнику розкрито сутність гібридної війни, стратегічні цілі та наміри рф, її "національні інтереси". Висвітлено досвід застосування  силових та ненасильницьких методів врегулювання сепаратистських конфліктів у світі. Розкриваються російські тактика, методи і процедури в Криму та Східній Україні. Подано характеристику основних видів озброєння незаконних збройних формувань та російських військових, що застосовуються в зоні конфлікту.


     

10. Неоголошена війна. Невідомі факти і хроніки АТО / Авт. кол.: О. Каліновська, О. Криштопа, Є. Назаренко та ін. – Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 512 с. – К-2 [9(С2) / Н52].
      
Ця книга є свого роду енциклопедією війни. Основна мета - згадати все. День за днем. Крім хронології бойових дій, читач зможете прочитати аналітику, яка допомагає отримати розуміння того, що відбулось і відбувається на території АТО.


 

11. Офіцинський Ю. Сучасна російсько-українська війна (За матеріалами газети "New York Times" 2013-2017 років) : Монографія / Ю. Офіцинський. – Ужгород : ТОВ "РІК-У", 2018. – 312 с. – К-2 [9(С2)2 / О-91].
    
У монографії відображені результати наукових досліджень, в яких російсько-українська війна розглядається в контексті глобальних викликів і загроз, довгострокових наслідків для всіх країн західної цивілізації.


   

12. Потапенко Я. П'ята російсько-українська війна: від Майдану до східного фронту (підходи, оцінки, інтерпретації) : Монографія / Я. Потапенко. – Переяслав-Хмельницький : Вид-во КСВ, 2016. – 304 с. – К-2 [9(С2)2 / П64].
     В монографії автор намагається поєднати науковий аналіз із історіософським осмисленням сенсу, причин та специфіки сучасної Війни за Незалежність, розпочатої в період Євромайдану, розкрити перед читачем глибинні передумови та характерні особливості нинішнього російсько-українського протистояння.


  

13. Стойко О. Відродження постконфліктних територій: світовий досвід і Україна : Наукова записка / О. Стойко, І. Кресіна, О. Кресін. – К. : Норма права, 2020. – 144 с. – К-2 [327 / С81].
   
У науковій записці проаналізовано міжнародний досвід залучення зовнішніх донорів до відбудови постконфліктних територій, зокрема у формі цільових фондів багатьох донорів та участі ООН. Розкрито правовий статус території ОРДЛО в українському законодавстві та міжнародному праві, його значення для відновлення територіальної цілісності України.


     

14. Тези щодо політики України стосовно Російської Федерації. – К. : НІСД, 2020. – 36 с. – (Укр. та англ. мовами). – К-2 [327 / Т29].
       У Тезах запропоновано візію політики України щодо росії.


   

15. Ткаченко В. Україна: guo vadis - куди йдемо? : Науково-популярне видання / В. Ткаченко. – К. : Видавництво ЛОГОС УКРАЇНА, 2017. – 91 с. – К-2 [32С(С2) / Т48].
      
Автор книги намагається здійснити пошук національної ідентичності України, який активізувався у зв'язку з анексією Криму та розв'язанням російською федерацією війни на Донбасі.


   

16. Якубова Л. Інтеграція Донбасу і Криму vs дезінтеграція України: історичний досвід, сучасні виклики : Аналітична доповідь / Л. Якубова. – К. : Інститут історії НАН України, 2019. – 333 с. – К-2 [32С(С2) / Я49].
       В доповіді визначені суперечності та проблеми українського націєтворення в умовах пришвидшення глобалізації та системної дестабілізації під впливом російської воєнної та ідеологічної експансії.


    

17. Якубова Л. "Русский мир" в Україні: на краю прірви / Л. Якубова. – К. : ТОВ Видавництво "Кліо", 2018. – 384 с. – К-2 [32С(С2) / Я49].
       Випробування "русским миром" стане найважчим іспитом, який Україна має скласти , аби повною мірою набути державний суверенітет, проголошений у 1991 році.


   

18. Якубова Л. Русский мир на Донбасі та в Криму: історичні витоки, політична технологія, інструмент агресії : Аналітична доповідь / Л. Якубова, В. Головко, Я. Примаченко. – К. : Інститут історії НАН України, 2018. – 227 с. – К-2 [32С(С2) / Я49].
      Аналітична доповідь узагальнює результати дослідження, здійсненого в рамках науково-дослідного проекту "русский мир на Донбасі та в Криму", пропонує нові теоретико-методологічні підходи до аналізу сучасного стану міжетнічних відносин у регіонах й окреслює перспективи українського націєтворення в світлі подій так званої  русской весны.


  

19. Щербак Г. Докази присутності РФ у збройному конфлікті на сході України : Упоряд. Є.Ю. Захаров; ГО "Харківська правозахисна група, ГО "Мирний берег"" / Г. Щербак, Г. Овдієнко, Є. Захаров. – Х. : "Права людини", 2021. – 36 с. – К-2 [355 / Щ61].
    
Правозахисні організації "Харківська правозахисна група" та "Мирний берег" представляють доповідь, яка містить докази присутності рф у збройному конфлікті на сході України у 2014-2020 рр.