Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.
 
 

21 березня - Всесвітній День поезії


21 березня
в багатьох країнах світу відзначають Всесвітній День поезії. Це свято було встановлено ЮНЕСКО з метою вшанування поетів та просування літературної творчості. Заохочення поетичної творчості, її поширення та перекладу - це ще один із чинників сприяння культурному різноманіттю, життєво важливе джерело натхнення, відроджуване живою єдністю поета в багатогранних проявах його творчості. Генеральний директор ЮНЕСКО закликав усі держави-члени, громадські організації та асоціації у Всесвітній день поезії віддати належне поезії та задуматися про ту фундаментальну роль, яку вона відіграє в діалозі між культурами, в діалозі, який є гарантом миру.

Всесвітній день поезії відзначається в Україні з 2004 року. Україна багата майстрами високої поезії. Іван Франко назвав поезію «кристалізацією» життя. Ліна Костенко пише «Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі»…На весь світ різними мовами звучали слова Тараса Шевченка, Лесі Українки, Василя Симоненка, Василя Стуса, Бориса Олійника, Павла Тичини та інших українських поетів.

Другий рік в Україні триває війна. Війна страшна, болюча, жорстока. Поезія та пісня завжди надихали українців на боротьбу, адже всю нашу історію ми виборюємо свободу. Поезія в часи війни завжди була важлива й потужна. Сучасна війна спричинила мистецький сплеск - пишуть навіть ті, хто зі зброєю в руках захищає Україну. Після нашої перемоги, майбутні покоління мають знати і пам’ятати, через що пройшли українці і надихатись відвагою і героїчною боротьбою.

Пропонуємо Вашій увазі поезію Павла Вишебаби «Доньці» (або «Тільки не пиши мені про війну»). Цей вірш за лічені дні став вірусним та розлетівся мережею, перетворившись на один із символів українського спротиву.

Про автора:

Павло Вишебаба – командир відділення 68 окремої єгерської бригади ім. Олекси Довбуша. На фронт пішов добровольцем після повномасштабного вторгнення 24 лютого. У мирному житті – поет, музикант та екоактивіст. Лідер гурту One Planet Orchestra, голова ГО «Єдина Планета», посланець з питань толерантності ПРООН в Україні. Про Павла Вишебабу пишуть Forbes та «The Independent», на його поезії роблять огляди у Vogue. Одна з найбільших індійських газет The Hindustan Times присвятила статтю поезії «Доньці», який перекладений вже щонайменше на п’ятнадцять мов світу. 

Електронний текст книги