Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.
 


Канонічний портрет Шевченка. Художник Іван Крамськой. 1871 р.

Касіян В. Із серії «Гнів Шевченка зброя перемоги». Інтерпретація із соціальних мереж. Зміна літери «Ф» на «Р» актуалізувала плакат 1942 р.





“БЕЗСМЕРТНЕ СЛОВО КОБЗАРЯ”


(1814-1861)

       

Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!

Т. Г. Шевченко

9 березня 1814 року з’явився на світ видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний і громадський діяч Тарас Григорович Шевченко. Цьогоріч Україна і все прогресивне людство відзначає 210- ту  річницю від дня народження Великого Кобзаря. Ім'я Тараса Шевченка відоме в усьому світі: у багатьох країнах йому встановлені пам'ятники, його твори перекладені майже на всі мови світу, його ім'ям в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста. 

Творчість Кобзаря підіймає бойовий дух українського народу як з часів Революції гідності, першого вторгнення російських окупантів на українські землі, так і сьогодні - під час повномасштабного вторгнення рф. Від його початку українці цитують і згадують Кобзаря, а українські військові зазначають, що слова з творів Кобзаря надихають їх і вселяють впевненість у Перемозі! Наразі Шевченко – воїн і символ, який разом зі всіма нами обороняє українську землю.

На виставці представлені монографії, збірники наукових статейвиступів, інтерв'ю, матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції та збірки поезій Кобзаря, а також унікальне видання що дає читачеві можливість почути, як звучать його поезії у виконанні професійної акторки і популярної телеведучої Яніни Соколової.

Національний музей Тараса Шевченка

 
 

      

      Балабанова В.І. Тарас Шевченко - духовний наставник світового українства / В. І. Балабанова, В. П. Корнійчук, К. Д. Хом"як. – К. : Денеб, 2005. – 52 с. – К-2 [8У1 / Б20].
     На прикладі Т.Г. Шевченка автори розвивають інноваційний підхід до системно-комплексних перетворень в усіх сферах суспільного організму. Приклад Тараса зобов'язує створити сприятливі умови для прискореної активізації антикризового загальнонаціонального процесу, що базується на національній основі із залученням новітніх світових досягнень.


      .

      Барабаш Ю. Тарас Шевченко: імператив України : Історіо- й націософська парадигма / Ю. Барабаш. – К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2004. – 181 с. – К-2 [8У1 / Б24]. 
     Предметом розгляду автора є ідейно-художня парадигма України у творчості Тараса Шевченка як осердя і поетичне втілення імперативу історичного призначення українства, чинник його національної самосвідомості, змагань до незалежності, розвою національної культури. Книжка містить статті про історіософію, націософію, релігійно-етичні засади Шевченка.


    

Данілєнко Ю.Л. Шевченко Тарас Григорович - пророк України / Ю. Л. Данілєнко. – К. : Шевченкове братство України, 2003. – 102 с. – К-2 [8У1 / Д17].
       Автор пропонує аналітичне видання присвячене філософським мотивам у творчості Тараса Шевченко.





Денисенко О. Тарас. Повернення: роман/О. Денисенко.- Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018.-224 с. – К-2 [8У1 / Д33].
        Ця історія про найтяжчі події життя генія українського народу, яка дає відповідь на важливе запитання: ким насправді був найвеличніший поет України – кам’яним символом чи все ж таки людиною з плоті й крові, яка шукає підтримки, дружби, розуміння, кохання? Відірваний від рідної землі, приречений на тяжку солдацьку службу в Новопетровській фортеці у колонізованих російською імперією землях Казахстану… Сім років поневірянь та мук, коли не можна було вільно творити, а доводилося немовби красти миті натхнення, ховаючись від наглядачів, ховаючись від самого себе…А потім звільнення. Однак це звільнення стало лише частиною хитрої політичної схеми, у центрі якої опинився Шевченко.


  

Дзюба І. Тарас Шевченко : Життя і творчість / І. Дзюба. – Вид. 2. – К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. – 718 с. – К-2 [8У1 / Д43].
    
Праця Івана Дзюби поєднує розповідь про життєвий і творчий шлях великого поета й художника з інтерпретацією його спадщини, аналізом конкретних творів та характерних мотивів поезії й прози в синхронному й діахронному вимірах. У цій праці, автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному й естетичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті, з’ясувати природу його магнетичної влади над поколіннями українців.


 

Жулинський М. Духовний будівничий України / М. Жулинський. – К. : Мистецтво, 2016. – 320 с. – К-2 [8У1 / Ж87].
    
Збірник наукових статей, виступів, інтерв'ю академіка НАН України Миколи Жулинського наближує до розуміння творчості і особистості Тараса Шевченка (1814-1861), розкриває його ціннісні орієнтири, роз'яснює національну місію, місце в українській та світовій культурі.


  

Забужко О. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу / О. Забужко. – К. : Абрис, 1997. – 144 с. – К-2 [8У1 / З-12].
     У чому все-таки причина дотеперішньої загадкової абсолютності постаті Шевченка в українській духовній культурі? На який образ себе запропонував він Україну своїм міфом, у культурі Нового Часу типологічно найближчим до кантівського? На ці та інші питання шукає відповіді О. Забужко в своїй новій книжці, котра ще до виходу в світ здобула високу оцінку провідних фахівців.

 


   

Зайцев П. Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. – 2-е вид. – К. : Обереги, 2004. – 480 с. – (Б-ка укр. раритету). – К-2 [8У1 / З-17].
    
Талановита монографія видатного шевченкознавця Павла Зайцева своєчасно не дійшла до свого основного читача. Внаслідок драматичного перебігу історичних подій в Україні ця, єдина у своєму роді, правдива біографія Тараса Шевченка була неприйнятною для цензурних приписів різної, часом протилежної орієнтації. Книга розкриває і утверджує перед читачем новий, нетрадиційний образ Шевченка й водночас повертає із забуття добре ім'я її автора.


 

Огієнко І. Тарас Шевченко / І. Огієнко ; Упоряд. М.С. Тимошик. – К. : "Наша наука і наша культура", 2002. – 440 с. – ("Рукописна спадщина". Т.2). – Видавничий проект Фундації імені митрополита Іларіона (Огієнка) "Запізніле вороття". – К-2 [8У1 / О-36].
     "Тарас Шевченко" - одна з небагатьох книг Івана Огієнка, яку він писав усе своє життя, але так і не довів свій творчий задум до кінця. Створені в еміграції, сотні рукописних сторінок повернулися на Батьківщину лише тепер - більш ніж через чотири десятиліття після написання і через тридцять літ після смерті автора. Це видання стане своєрідним відкриттям для сучасного шевченкознавства.




Пшеничний М.І. «Прощай, убогий Кос-Арале…».- Хмельницький, Видавець ФОП Стасюк Л.С., 2018.-112 с. К-2 [8У1 / П-93].
       Цю літературознавчу розвідку автор присвячує одному-єдиному віршу-реквієму Нашого Пророка. Простежує історію його написання в азіатській пустелі неісходимій, розповідає про переклади десятками мов світу, знайомить із багатьма композиторами, які створили на цей текст мелодії, а також згадує свою подорож на Кос-Арал, де упродовж не однієї безсонної ночі народжувався шедевр у солдатсько-матроській поетовій душі та у захалявній книжці.





Тарас Шевченко та дворянські родини: збірка нарисів/ Національний музей Тараса Шевченка – Київ: Фенікс, 2018.-448 с. К-2 [8У1 / Ф42]
       Проаналізована книга є збіркою нарисів про дворянські родини – нащадків козацької старшини ХVІІ- ХVІІІ ст., сучасників Тараса Шевченка. Вони були тими особистостями, спілкування та взаємовпливи з якими спонукали митця до створення значної частини його поетичних та малярських шедеврів.


 

Феномен Т.Г. Шевченка в контексті сучасних соціокультурних та освітніх процесів : Матеріали конференції (м. Сімферополь, 22-24 травня 2007 року). – К. : Грамота, 2007. – 295 с. – К-2 [37С(С2) / Ф42].
     
Представлені матеріали ІV Всеукраїнської науково-методичної конференції, яка пройшла в м. Сімферополі з 22 по 24 травня 2007 року. Матеріали конференції подані в трьох блоках: Т.Шевченко і соціокультурні процеси сьогодення; Т.Шевченко і сучасний освітній простір, проблеми мови; Творча спадщина Т.Шевченка й проблеми сучасної педагогіки.


 

Цвілюк С.А. Історична мудрість Великого Кобзаря : Історизм і соціально-політичний вимір епічних творів Траса Шевченка / С. А. Цвілюк. – О. : "Маяк", 2008. – 312 с. – К-2 [8У1 / Ц28].
    
В творчому доробку Тараса Шевченка, поряд з емоційною, наснаженою публіцистичним запалом лірикою, виділяються епічні твори, у яких з надзвичайною силою поетичного осмислення і зображення подано сторінки героїчної й глибоко драматичної минувшини українського народу, його боротьби за національну свободу. Поеми й вірші історичної, історико-революційної та соціально-політичної проблематики - це вершинне досягнення геніального поета. Світ козаччини, героїка боротьби проти ворогів України превалює в усій його творчій спадщині.

  

Чалий М. Життя і твори Тараса Шевченка (звід матеріалів до його біографії) / М. Чалий. – К. : Веселка, 2011. – 263 с. – К-2 [8У1 / Ч-11].
     У видані представлена одна із перших біографій Тараса Шевченка, написана Михайлом Чалим у 1882 році в перекладі на українську мову.

 

Шевченко Т.Г. Кобзар/ Т. Шевченко.- К.: Дух і літера-майстер книг, 2011. – 502 с. – К-2 [У1 / Ш37].
      У виданні представлені поезії Т.Шевченка та відтворено художне оформлення першого видання «Кобзаря» з ілюстраціями Василя Седляра (1931р.)






Шевченко на кожен день: з Яніною Соколовою/ упоряд. Є.М. Лебідь-Гребенюк; відеоматеріали Я.М. Соколової. -Харків: Фоліо, 2018. - 559 с. – К-2 [У1 / Ш37]

       Це видання є унікальним, бо дає читачеві можливість не тільки день за днем увесь рік занурюватися у творчість геніального українського поета Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), а й почути, як звучать його поезії у виконанні професійної акторки і популярної телеведучої Яніни Соколової.


 

Яковина О. Тарас Шевченко: істина - некомунікативна реальність / О. Яковина, О. Слободян. – К. : ВД "Києво-Могилянська академія", 2013. – 312 с. – К-2 [8У1 / Я47].
     Читачу запропонованого дослідження відкривається шлях Тараса Шевченка від поета до актуалізації його пророчого покликання. Праця переглядає набуті переконання щодо творчої особистості митця й поглиблює методологічні пошуки в гуманітарній науці.