Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України

 День українського козацтва

       Козацтво – яскрава сторінка в історії України. Воно залишило глибокий слід в суспільній психології українців, ставши важливим елементом самоідентифікації української нації. Тому закономірно, що й в сучасному українському державотворенні козацтво відіграє загальнонаціональну об’єднавчу роль. Нинішні суспільно-політичні умови України вимагають нового осмислення ролі козацтва, визначення його місця в суспільній структурі на основі оптимізації козацького руху. Вирішення поставлених задач неможливе без широких  досліджень козацтва як багатогранного суспільного явища.
       У запропонованих виданнях представлені матеріали науково-практичних конференцій, нормативно-правові акти та інші матеріали, присвячені цьому питанню.

      Українське козацтво сьогодні: правове регулювання діяльності: Збірка нормативно-правових документів/ Уклад.: В.І. Курило та ін. - К.: "Магістр-ХХІ сторіччя", 2007. - 112 с. - К-2 [32С(С2)/У45]. 
      Пропонована збірка нормативно-правових актів містить не тільки акти Президента України, що безпосередньо стосуються козацького руху в нашій державі, а й законодавчі та нормативні акти, які торкаються різних сторін діяльності українського козацтва.
        Горобець В.  Влада та соціум Гетьманату: Дослідження з політичної і соціальної історії ранньомодерної України/ Ін-т історії України НАН України. - К.: Ін-т історії України НАН України, 2009. - 271 с. - К-2 [9(С2)14/Г70]. 
      У монографії досліджуються різноманітні аспекти соціальної та політичної організації козацької України. Реконструюється інституційна модель організації влади Гетьманату, з"ясовуються механізми функціонування її окремих елементів на центральному і місцевому рівнях, відтворюється персональний склад козацької адміністрації та простежуються шляхи службового зростання старшин. Акцентована увага звертається на судочинство Гетьманату, аналіз якого в антропологічному вимірі допомагає відтворити способи реалізації владних повноважень козацьких старшин у цій сфері, а також з"ясувати матеріальну вигоду суддів від судового і позасудового налагодження конфліктів.
     Заруба В.М.  Адміністративно-територіальний устрій та адміністрація Війська Запорозького у 1648-1782 рр. - Д.: "Ліра ЛТД", 2007. - 380 с. - К-2 [9(С2)13/З-35]. 
   Пропоноване видання вперше комплексно подає ґенезу, формування, еволюцію та склад полково-сотенного адміністративно-територіального устрою козацької держави XVII-XVIII ст. Війська Запорозького. В праці відображено історію відомих полків та сотень Гетьманщини як адміністративних одиниць, склад населених пунктів та адміністрації.
        Заруба В.  Українське козацьке військо в російсько-турецьких війнах останньої чверті ХVІІ століття: Моногр. - Д.: ПП Ліра ЛТД, 2003. - 464 с. - К-2 [9(С2)14/З-34]. 
     У монографії на підставі широкого кола документального матеріалу досліджується одна з найважливіших проблем історії України - героїчна боротьба її народу проти експансії Османської імперії та Кримського ханату в 70-х - 90-х роках XVII століття. Розкрито історіографію проблеми, досліджено джерельну базу, вивчено склад, комплекцію, озброєння та військове мистецтво тогочасних збройних сил українського народу, скрупульозно розглянуто бойові дії означеного періоду та вичерпно показано роль в них українського козацького війська.
       Історія українського козацтва: Нариси: У 2т. Т.1./ Редкол.: В.А.Смолій (відп. ред.) та ін. - К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2006. -  К-2 [9(С2)13/И90]. 
        Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. 
     Історія українського козацтва: Нариси: У 2т. Т.2./ Редкол.: В.А.Смолій (відп. ред.) та ін. - К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2006. - 724 с. - К-2 [9(С2)13/И90]. 
        У другому томі розглянуто етнонаціональні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право і судочинство, його православні та геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтва у західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячено еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави та поглинення України іноетнічними імперськими структурами, відродженню козацтва в сучасній Українській державі.
     Кобилюх В.  Українські козацькі назви у санскриті/ Попереднє слово Володимира Муляви. - Л.: Наука і освіта, 2003. - 244 с. - К-2 [902.7/К55]. 
      У своїй праці автор використовує фактичний матеріал САНСКРИТУ в поєднанні з археологічними, етнографічними, топонімічними й історичними здобутками з життя наших предків, котре всеціло донеслося до нашої свідомості завдяки великій давнині нашої землі та через посередництво прадавнього оборонного козацького руху, що залишив свій виразний і благодатний наслідок у щасливому збереженні рідного краю в героїчних національно-визвольних війнах, у тому числі в УПА.
     Коваленко С.  Опис козацької України 1649-го року: Довідник/ С.Коваленко, О.Пугач. - К.: Просвіта, 2004. - 151 с. - К-2 [9(С2)14(083)/К56]. 
      Ознайомлення з книгою не може залишити байдужим, бо одразу ж спонукає побачити в єдності минуле, сучасне і майбутнє.
     Козацтво в українському суспільстві: минуле, сучасне, майбутнє: Матер. наук.-практ. конференції 27 верес. 2005 р./ За заг. ред. Я.Й.Малика. - Л.: ЛРІДУ НАДУ , 2005. - 96 с. - К-2 [9(С2)/К59]. 
     Подано короткий виклад доповідей та повідомлень, виголошених на Науково - практичній конференції "Козацтво в українському суспільстві: минуле, сучасне, майбутнє". Розглянуто теоретичні проблеми українського козацтва, історію його розвитку, історіографічні питання дослідження, відродження на сучасному етапі в контексті державотворчих процесів в Україні.
    9. Корогод Г.І.  Перша Конституція України. Пилип Орлик і його діяльність в еміграції: Навчальний посібник. - Суми: ВТД "Університетська книга", 2008. - 124 с. - К-2 [34С(С2)/К68]. 
     У посібнику розглянуті питання виникнення першої української політичної еміграції, появи Конституції України 1710 року, а також намагання Пилипа Орлика створити коаліцію європейських держав з метою звільнення України з-під впливу Росії.
      Крупницький Б.  Гетьман Мазепа та його доба. - Пер. з нім. О. Струкевича. - К.: "Грамота", 2008. - 352 с. - К-2 [9(С2)14/К84]. 
     Книжка визначного історика, маловідомого на батьківщині, розповідає про життя та діяльність відомого державного діяча, гетьмана Лівобережної України Івана Степановича Мазепи. Автор у науковому дослідженні змальовує суспільно-політичне становище тогочасної Козацької держави, взаємини між гетьманом Мазепою, царем Московської держави Петром І і королем Швеції Карлом ХІІ на тлі напружених подій того часу. Детально розглянуто передумови й перебіг Полтавської битви, причини її поразки для українсько-шведського військового союзу.
      Луньов Г.  Земля, козацтво і державність України. - К.: "НАІРІ", 2009. - 216 с. - К-2 [9(С2)/Л84].
       Цей історичний нарис наказного генерального отамана Селянського козацтва України Григорія Луньова пропонується широкому загалу селян і козацтва для піднесення почуття гідності селянського і козацького роду та усвідомлення своєї участі і ролі в долі землі і держави, села і селянина, тепер і в майбутньому. Бути чи не бути, якщо не ми - то хто?!
     Нартов В.В.  Найвидатніші гетьмани та кошові отамани України. - Х.: Книжковий Клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2007. - 320 с. - К-2 [9(С2)13/Н30]. 
      У виданні зібрано найцікавіші відомості про гетьманів та кошових отаманів України. Матеріал, поданий у цитатах із найрізноманітніших джерел - як найдавніших, так і сучасних, висвітлюється життя видатних історичних постатей із різних боків. Отож перед нами постає гетьман чи кошовий отаман і як політичний діяч та вершитель долі країни, і водночас як людина, яка може відчувати страх і хвилювання, любов і ненависть...
       Павленко С.  Загибель Батурина. -  2-ге вид. - К.: ВД "Києво-Могилянська академія", 2008. - 267 с. - К-2 [9(С2)14/П12].
      Пропоноване видання - дослідження завершального періоду гетьманування Івана Мазепи. Автор звертає увагу читача на один з найцікавіших і водночас найтрагічніших моментів нашої історії - загибель Батурина 2 листопада 1708 року. Дослідник розглядає цей період як реакцію російського самодержавства на спробу українців вибороти незалежність за складних умов російсько-шведської війни.
     Перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика. 1710 рік/ Пер. з латин. та приміт. М.С.Трофимука. - К.: Веселка, 1994. - 77 с. - К-2 [34С(С2)/П27]. 
     Конституція 1710 року - це визначальний український народнополітичний документ. У ньому знайшли яскраве відображення тогочасні ідеали української нації. Тут відбилися також протиріччя між європейською традицією і новітніми на той час ідеями; протиріччя, які на початок ХVIII ст. роздирали саму Європу на непримиренні ворожі табори і якими жив у той час український народ.
      Свербигуз В.  Батурин. До ґенези українського самодержавства. - К.: ВД "Києво-Могилянська академія", 2008. - 88 с. - К-2 [9(С2)14/С24]. 
         Нову книгу В. Свербигуза присвячено етикетній гетьманській культурі Батурина та підготовлено до 340-ї річниці заснування державного правління в Батурині.
     Скальковський А.О.  Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького/ Передмова і коментарі Г.К. Швидько. - Пер. з рос. Т.С. Завгородньої. - Д.: Січ, 2003. - 678 с. - К-2 [9(С2)13/С42]. 
      Відомий історик, етнограф та публіцист А.О. Скальковський (1808 - 1898) одним із перших опрацював архівні матеріали з історії Запорізької Січі. Він по суті врятував від повного знищення неоціненні документи, свідчення колишніх запорожців. Фактаж головним чином стосується Придніпров"я.
       Смолій В.  Політична система українського суспільства у роки національної революції ХVІІ століття/ В.Смолій, В.Степанков. - К., 2008. - 120 с. - К-2 [32С(С2)/С51].
       В праці на ґрунтовній джерельній базі відтворено процес організаційного оформлення та функціонування в кінці 40-х - 70-х рр. ХVII ст. на теренах козацької України національної моделі політичної системи.
     Уривалкін О.М.  Гетьмани України та кошові Запорозької Січі/ О.М.Уривалкін, М.О.Уривалкін. - К.: Дакор, КНТ, 2008. - 395 с. - К-2 [9(С2)13/У69]. 
     В історії українського народу особливе місце посідає козацтво - його гордість, його сила й протягом багатьох століть його опора. Дане видання на широкому обсязі фактичного матеріалу розповідає про кошових отаманів та гетьманів, з якими пов'язана історія становлення козацтва, боротьба за незалежність України та багато інших цікавих історичних подій.
     Чухліб Т.  Український гетьманат: проблеми міжнародного утвердження. - К.: Інформаційно-аналітична агенція "Наш час", 2007. - 156 с. - К-2 [9(С2)14/Ч-96]. 
       У праці розкривається проблема утвердження Українського гетьманату як суб’єкта міжнародних відносин Центрально-Східної, Південно-Східної та Східної Європи раннього нового часу. в контексті відносин між Варшавою, Москвою, Стамбулом і Стокгольмом висвітлюється міжнародно-політичний статус козацької держави протягом XVIIcт. - на початку  XVIII cт.
      Шевчук В.  Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення ХVІ-ХVІІІ ст.: У двох книгах. - Кн.1. - К.: "Грамота", 2007. - 720 с. - К-2 [9(С2)13/Ш37].
       Книга сучасного українського історика та письменника - це виклад історії однієї з найвизначніших ідей українського державотворення, де автор прагне дослідити ті чи інші явища, а передусім їх осмислити. Вона містить величезний масив інформації про становлення, розвиток і руйнацію Козацької держави. Значну увагу приділено міжконфесійному становленню та стосункам українців, широко висвітлено діяльність політичних і військових діячів доби Козацької держави та пізніших часів.
      Яковлева Т.  Руїна Гетьманщини: Від Переяславської ради-2 до Андрусівської угоди (1659-1667 рр. )/ Пер. з рос. Л.Білик. - К.: Основи, 2003. - 644 с. - К-2 [9(С2)14/Я47]. 
       У роботі вивчаються соціальні процеси в Гетьманщині, внутрішня політична боротьба, взаємини України й Росії (генезис договірних відносин цих двох держав), зовнішні стосунки гетьманів з Річчю Посполитою, Кримом та іншими іноземними державами.