Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.

“КОНСТИТУЦІЯ – ШЛЯХ ДО УТВЕРДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ”


        20 років тому, 28 червня 1996 року, Верховна Рада України прийняла нову Конституцію - Конституцію незалежної України. Ухвалення Основного Закону закріпило правові основи незалежності України, її суверенітет і територіальну цілісність. Основний закон нової вільної України, насамперед, задекларував ті демократичні перетворення, що відбулися. Він не лише своїм змістом, а самим фактом свого існування перекреслив авторитарне минуле та дав початок новій історії України.
        Відповідно до Конституції, день прийняття Основного Закону - 28 червня - є державним святом - Днем Конституції України.
         Нині продовжується робота з вдосконалення головного закону країни. Указом Президента України від 17 травня 2012 року № 328 створено Конституційну Асамблею як спеціальний допоміжний орган при Президентові України для підготовки законопроекту (законопроектів) про внесення змін до Конституції.
        На виставці представлені офіційні тексти та науково-практичні коментарі до Конституції України, конституційні проекти, проаналізовано конституційно-державні акти України з найдавніших часів до сьогодення, розглянуто проблеми конституційної процедури внесення змін до Основного Закону України, а також складові охорони Конституції України, механізми здійснення конституційних реформ та загальний стан конституціоналізму в Україні.
  1. Конституція України : Відповідає офіц. тексту. Станом на 18 листопада 2015 р. / Відп. за вип. В.А. Прудников. – Х. : "Право", 2015. – 68 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
        У виданні представлена Конституція України станом на 18 листопада 2015 р.
2. Конституція України : Науково-практичний коментар / Редкол. В.Я. Тацій, В.М. Литвин, О.В. Петришин, Ю.Г. Барабаш та ін. – 2-е вид. перероб. і доп. – Х. : Право, 2011. – 1128 с. – К-2 [34С(С2) / К65]
      Науково-практичний коментар Конституції України підготовлено на основі сучасних досягнень юриспруденції, новітніх державно-правових доктрин з урахуванням практики Конституційного Суду України, Європейського суду з прав людини та 15-річного досвіду застосування Конституції України.
     3. Конституції і конституційні акти України. Історія і сучасність : До 15-річчя Конституції України і 20-ї річниці незалежності України. / НАН України; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького / За ред. Ю.С. Шемшученка. – К. : Юридична думка, 2011. – 328 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
     У збірнику вміщені у хронологічному порядку тексти чинної Конституції України та усіх інших українських конституцій і найважливіших актів конституційного характеру.
     4. Бабенко К.А. Конституційні засади розвитку і регулювання політико-правових відносин в Україні : Монографія / К. А. Бабенко. – К. : Ін Юре, 2008. – 480 с. – К-2 [34С(С2) / Б12]. 
      Монографія присвячена дослідженню Конституції України і сформованої на її основі системи конституційного права в процесі оформлення та розвитку політико-правових відносин як необхідного складового елементу суспільного життя. Автор висвітлює теоретико-методологічні основи дослідження конституційного регулювання політико-правових відносин. 
5. Голибард Є. Конституція Української Республіки : проект за громадською ініціативою / Є. Голибард. – К. : "Фенікс", 2014. – 160 с. – К-2 [34С(С2) / Г60]. 
      Чи можна Конституцію, діючу в Україні від 28 червня 1996 року, вважати Основним Законом, та ще й Законом прямої дії? Чи зміст відповідає вимогам розвитку Української Нації та Української Держави? Ці та інші питання давно стоять перед українським суспільством, проте досі мало хто брався їх системно і відповідально розглядати й давати на них відповіді. Тому автор і учасники підготовки цього матеріалу сподіваються, що представлена нова Конституція - Конституція Української республіки знайде розуміння і необхідну підтримку читача.
    6. "Договори і постанови..." / Упоряд. О. Алфьоров. - К.: Темпора, 2010. - 152 с. - К-2 [34С(С2) / Д59]. 
       Книга подає документи "Договорів і постанов…" - т. зв. "Бендерської теки", відомої в українській історіографії теж як "Бендерська конституція" або "Конституція Пилипа Орлика". Видання містить архівні фотокопії текстів, їхній переклад. Сюди увійшли також ратифікаційний акт Карла ХІІ та лист Карла ХІІ до кошового отамана Якима Богуша. Додаток містить факсимільне зображення опублікованих у ХІХ ст. латино мовного та російськомовного варіантів документів.
    7. Журавський В. Конституційна реформа в Україні: контент наукових підходів (пропозиції щодо внесення змін до Конституції України) / В. Журавський, Л. Журавський ; Ін-т законодавства Верховної Ради України. – К., 2015. – 32 c. – (Дискусійна трибуна). – К-2 [34С(С2) / Ж91].
      Це видання є першим у серії "Дискусійна трибуна", започаткованій Інститутом законодавства Верховної Ради України для обговорення актуальних питань конституційної модернізації в Україні, та вміщує пропозиції щодо внесення змін до Конституції України.
    8. Конституционные преобразования в Украине: история, теория и практика: Монография / Под ред. М.Ф. Орзиха. – К. : Юринком Интер, 2013. – 512 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
      Монография посвящена конституционным преобразованиям в Украине. Представлено изложение процессов подготовки и принятия Конституции Украины 1996 г., конституционно-проектных работ и конституционных преобразований после принятия Конституции Украины, содержание основных направлений конституционной модернизации на современном этапе и ее институционально-правового обеспечения.
   9. Конституційна реформа в Україні: новий етап та сучасні виклики : Матеріали науково-практичної конференції (м. Київ, 24 червня 2015 р.) / Ін-т законодавства ВР України. – К., 2015. – 286 с. – К-2 [34С(С2) / К65].
      Збірка містить матеріали доповідей і тез виступів учасників науково-практичної конференції, проведеної в Інституті законодавства Верховної Ради України 24 червня 2015 року, у рамках якої обговорювалися новітні проблеми реформування Конституції України.
  10. Конституційна реформа : Збірник матеріалів Центру політико-правових реформ за 2007 - 2013 роки / За заг. ред. І.Б. Коліушка; Центр політико-правових реформ. – К. : Вид-во Москаленко О.М., 2013. – 166 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
      У виданні зібрано матеріали Центру політико-правових реформ у сфері конституційної реформи за 2007-2013 роки, зокрема: аналітичні статті, узагальнення Білої та Зеленої книги конституційної реформи, пропозиції до проекту Концепції конституційної реформи, заяви, проекти рішень пов'язані із діяльністю в Конституційній Асамблеї та інші матеріали.
11. Конституційний процес в Україні та світовий досвід конституціоналізму : Монографія / Відп. ред. Н. Пархоменко; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. – К. : "Юридична думка", 2014. – 262 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
      У монографії на основі аналізу конституційних перетворень в Україні в контексті сприйняття і втілення принципів європейського конституціоналізму, теоретико-методологічних проблем оновлення Конституції України та національного законодавства, у зв'язку із асоціацією України з Європейським Союзом визначені особливості конституційного процесу в нашій країні.
    12. Конституція як основа розвитку правової системи : VIII Тодиківські читання: Зб. тез наук. доп. і повідомлень Міжнар. наук. конф. молодих учених, аспірантів і студентів, 2-3 жовт. 2015 р. / За заг. ред. А.П. Гетьмана. – Х. : ТОВ "Вид-во права людини, 2015. – 196 с. – К-2 [34С(С2) / К65]. 
      У збірці містяться тези наукових доповідей та повідомлень учасників Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів, що відбулася 2-3 жовтня 2015 року у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.
      13. Контроль за додержанням належної конституційної процедури : за матеріалами Рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2010 року у справі про додержання процедури внесення змін до Конституції України / Авт. кол.: С.Л. Вдовіченко, В.М. Кампо, В.А. Овчаренко та ін. – К. : Алерта, 2011. – 94 с. – К-2 [34C(C2) / К65]. 
      У виданні розкриваються проблеми належної конституційної процедури внесення змін до Основного Закону України.
     14. Корогод Г.І. Перша Конституція України. Пилип Орлик і його діяльність в еміграції: Навчальний посібник. - Суми: ВТД "Університетська книга", 2008. - 124 с. - К-2 [34С(С2)/К68].
      У посібнику розглянуті питання виникнення першої української політичної еміграції, появи Конституції України 1710 року, а також намагання Пилипа Орлика створити коаліцію європейських держав з метою звільнення України з-під впливу Росії.
     15. Проблеми розвитку конституційного законодавства України: збірник висновків Європейської Комісії "за демократію через право" (Венеціанської Комісії) / За заг. ред. В.М. Литвина; Упоряд.: В.О. Зайчук, С.В. Ківалов, О.Л. Копиленко та ін.; Ін-т законодавства Верховної Ради України. - пер. з англ. – К.: Парламентське вид-во, 2010. - 498 с. - К-2 [34С(С2) / П78]. 
       У збірнику містяться висновки Венеціанської Комісії щодо Конституції, законів України, інших нормативно-правових актів та законопроектів з актуальних проблем державотворення в Україні.
     16. Речицький В. Конституціоналізм. Коротка версія : Читанка з конституціоналізму для зацікавлених / В. Речицький. – Х. : Права людини, 2014. – 264 с. – К-2 [34С(С2) / Р46].
      Видання являє собою збірку різностильових есе про зародження, еволюцію та сучасний стан конституціоналізму в Україні та євроатлантичному світі. Особливим предметом авторського зацікавлення є становлення органічного конституціоналізму на українських теренах, його деградація в радянський період, відродження верховенства права в Україні на початку ХХІ століття.
      17. Селіванов А.О. Наукові погляди на сучасні конституційні процеси : Монографія / А. О. Селіванов. – К. : Логос, 2014. – 132 с. – К-2 [34С(С2) / С29]. 
      У монографії розглядається широке коло питань теорії і практики, пов'язаних з аналізом сучасних конституційних процесів.
     18. Стрижак А.А. Установча влада: основні критерії легітимності внесення змін до Конституції України : науково-популярне видання / А. А. Стрижак. – К. : Логос, 2013. – 132 с. – К-2 [34С(С2) / С85]. 
      У виданні розкривається структура сучасного конституціоналізму, через призму якого сформульовано критерії демократичної легітимності внесення змін до Конституції України або її перегляду.
   19. Теоретичні проблеми розвитку конституційного законодавства України на сучасному етапі : Монографія / За ред. Ю.С. Шемшученка. – К. : "Юридична думка", 2014. – 316 с. – К-2 [34С(С2) / Т33].
      Монографія присвячена актуальним теоретичним проблемам розвитку конституційного законодавства України. В ній висвітлюються теоретико-методологічні питання розвитку конституційного законодавства, проблеми вдосконалення законодавства про організацію та функціонування державної влади в Україні, а також питання конституційно-правового регулювання інститутів громадського суспільства в умовах демократичної трансформації.
    20. Шаповал В.М. Історія Основного Закону. Конституційний процес в Україні у 1990-1996 роках / В. М. Шаповал, А. В. Корнєєв. – Х. : Фоліо, 2011. – 111с. – К-2 [34С(С2) / Ш24]. 
      Становлення незалежної України як конституційної держави - основоположна мета у суспільній політико-правовій свідомості, програмне завдання демократичних партій, і це завдання вирішувалось у процесі створення принципово нового Основного Закону нашої держави.