Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.
 
 

РЕЙТИНГ «КНИЖКА РОКУ-2022»

ОГОЛОСИВ ОФІЦІЙНІ РЕЗУЛЬТАТИ



Шановні читачі, інформуємо вас про переможців Всеукраїнського рейтингу «Книга року-2022». Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» з 1999 року щорічно визначає найкращі українські книжки поточного року, видані вітчизняними видавцями самостійно або у співпраці з іноземними партнерами.

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2022» оголосив переможців у всіх категоріях. У цьому році за всіма категоріями (7 номінацій по 2-4 підномінації в кожній) оцінювали 458 видань. До укладання списку через повномасштабне вторгнення росії долучилося лише 39 експертів. «Гран-прі, що визначається голосуванням усіх під час спільного зібрання, не присуджувалося через обмеження воєнного часу», — йдеться у повідомленні премії.

·                    У номінації «Красне письменство» перемогу здобула есєя Оксани Забужко «Найдовша подорож» видавництва «Комора».

·                    У номінації «Хрестоматія» - книга  Ґеорґе Стефана «Вибраний Стефан Ґеорґе» у 2-х томах видавництва «Українські пропілеї»,

·                    У номінації «Філософія/антропологія/психологія» книга Тараса Лютого «Сковорода. Самовладання» видавництва "Темпора",

·                    У номінації  «Політологія / соціологія / культурологія» книга Д. Броджі. «Культурний поліморфізм українського світу» видавництва «Дух і літера».

В номінації «Видавничий імідж року» перемогло видавництво «Темпора». Друге місце в рейтингу отримало видавництво «Фоліо», а третє – «Дух і літера».

Всеукраїнський рейтинг «Книга року-2022» (Номінації)



















Всеукраїнський рейтинг «Книга року-2022» (Переможці)


Номінація «ХРЕСТОМАТІЯ»

Художня класика

Георге Стефан. Вибраний Стефан ҐЕОРҐЕ. У 2-х томах. – К.: Українські пропілеї, 580+726 с. (п).

На зламі XIX та XX ст. витончений поет-символіст Стефан Георге (1868-1933) був однією з центральних статей німецького, а то й європейського в цілому, літературного модернізму. Його прижиттєва слава сягала того рівня, що критики (хай і гіперболічно) називали його «бого німецької молоді», «наймогутнішою людиною в світі» або ж «найславетнішою людиною, яку Німеччина породила». За власним вибором Георге був не лише поетом, а й політичним символом німецького національного вождя-пророка, ба навіть месія нової неоязичницької релігії зі специфічно німецьким відтінком. Однак саме з огляду на славу Георге як співця ультранаціоналістичної, мало не фашистської німецькоцентричної ідеології, після війни нащадок Георге майже повністю витіснили у сутінки забуття. Український літератор Ігор Костецький, на противагу загальним тенденціям його часу (а зокрема в Німеччині, де він живий і задумав видання творів Георге), вважавши Георге однією з провідних творчих особливостей європейського модернізму. Причому вважавши його особливість і творчість важливими як моделі для роздумів у процесі переосмислення розвитку Української національної літературної традиції. Його двотомник творів Георге, здійснений у співпраці з Олегом Зуєвським на початку 1970-х р.р., який тепер пропонуємо в новій редакції, до сьогодні залишається, без сумніву, найсерйознішим та найповнішим українським виданням творів майстра європейської модерністичної поезії


Номінація «КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО»

Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія


Оксана ЗабужкоНайдовша подорож. К.: Комора, 168 с.
Що лишається письменникові, коли війна висмикує його з робочого кабінету і виносить у повітря, в чужу країну, в наскрізне «ніде» між небом і землею, ставлячи на паузу?.. Пам’ять. Мова. Запас нерозказаних історій. У своєму новому есеї, написаному для західної публіки, Оксана Забужко розглядає витоки сьогоднішньої російсько-української війни у двох часових вимірах — тридцятилітньому і трьохсотлітньому, перемежовуючи їх власними спогадами про те, як необлічима сума людських воль здатна змінити хід історії.


 

Номінація «СОФІЯ»

Філософія / антропологія / психологія


Тарас Лютий. Сковорода. Самовладання– К.: Темпора, 632 с.

Григорій Сковорода (1722–1794) посідає особливе місце в історії України, позаяк є свідком поступової втрати Гетьманщиною автономії та її перетворення на провінцію в умовах експансії Російської імперії. Подібні процеси залишали мало шансів для розвитку людини не лише в політичній, а й у культурній сфері. За таких умов інтелектуальна місія Сковороди полягала у створенні філософського проекту формування особистості, розрахованого на тих, хто готовий до самовладного існування. Ідея самовладання Сковороди виростає з учення про самопізнання та споріднену працю. Адже кожна особа здатна розпізнати отримані від Бога таланти, знайти себе у світі, самореалізуватися та здобути щастя.



Номінація «СОФІЯ»

  <>
Політологія / соціологія / культурологія


Д. Броджі. Культурний поліморфізм українського світу. – К.: Дух і Літера, 520 с.
Це перше українське видання статей професорки Джованни Броджі, провідного фахівця з україністики на теренах Західної Європи. Джованна Броджі пов’язала себе з Україною не тільки науково, але й організаційно, ставши головою асоціації україністів Італії та згодом долучившись до роботи Міжнародної асоціації україністів як її віце-президент. Обрання Броджі закордонним членом Національної академії наук України та почесним професором Києво-Могилянської академії стали знаком визнання її ролі у розвитку україністики в Європі та висловом поваги до неї та її праці серед колег в Україні. Але це визнання все ж досі не зробило її праці доступними для ширшого кола українських гуманітаріїв. Видання цього збірника праць є довгоочікуваним кроком на цьому шляху. Зміст та назва книги Джованни Броджі - КУЛЬТУРНИЙ ПОЛІМОРФІЗМ УКРАЇНСЬКОГО СВІТУ - допомагають осмислити актуальність «великого переселення» європейських текстів та ідей в українському контексті. Мандруючі люди та ідеї формують динаміку наративу нашого «культурного поліморфізму».