Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.
 
 

«З КНИЖКОВОЇ ПОЛИЦІ»

      На виставці представлені книги українського ТОВ «Видавництво Фоліо». У серії «Великий науковий проект» представлені видання сучасних українських авторів, серед яких історики і філософи, дослідники, публіцисти, журналісти та експерти. У пропонованих виданнях досліджується ХХ століття шляхом оцінки діяльності лідерів націй та надаються маловідомі факти про них, простежується розвиток державності на українських землях, історичні події та портрети відомих українських постатей, висвітлюється тематика міжпартизанської війни УПА з комуністичними загонами та спецоперацій антипартизанського руху радянських органів, описується світовий досвід розв’язання міжнародних конфліктів та окреслюється тема неоголошеної війни, здійснюється інтерпретація подій історії науки тощо.



Видання з фонду бібліотеки парламенту



1. Бойко О. 30 років незалежності України. Т.2 : Від 18 серпня 1991 р. до 31 грудня 1991 р. / О. Бойко. – Х. : Фоліо, 2021. – 446 с.: іл. – (Великий науковий проєкт). – К-2 [9(С2) / Б77].
     Серпневий заколот, трансформація «комуністичного заповідника», феномен Біловезької Пущі і крах СРСР.  Все це — в історичному дослідженні, яке допомагає зрозуміти, як і чому виникла на політичній карті світу Незалежна українська держава, дізнатися, що реально відбувалось за лаштунками динамічних та драматичних подій 1991 року.



2. Історія Української Православної Церкви / Дмитро Гордієнко, Віталій Клос, Юрій Мицик, Ірина Преловська. – Х. : "Фоліо", 2019. – 244 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [293 / І-90].
        У виданні подається історія Української Православної Церкви з часів напівлегендарної проповіді апостола Андрія Первозваного на берегах Чорного моря й Дніпра та хрещення Київської Руси князем Володимиром Великим до сьогодення, коли вирішилося важливе для духовності нашого народу питання про незалежну Українську Церкву.Автори книги, використовуючи історичні та церковні документи різних часів, доводять правомірність надання Томосу Українській Православній Церкві Вселенською (Константинопольською) Патріархією, яка є Церков’ю-Матір’ю Української Церкви. Особлива увага приділяється ролі Церкви у боротьбі за державну незалежність України, а також розповідається про видатних діячів Української Церкви, які зробили неоціненний внесок у розвиток самосвідомості українців.


3. Конфлікти, що змінили світ : Н. Іщенко (Гумба), І. Попов, П. Щелін та ін.; Худож.-оформювач О.А.Гугалова-Мєшкова. – Х. : "Фоліо", 2020. – 186 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [327 / К65].
        Експерти з міжнародної політики та національної безпеки розглянули світовий досвід розв’язання збройних конфліктів, які ставали причиною глобальних змін, зачіпали цілий регіон, країну, а то й увесь світ. Як застосувати світовий досвід розв'язання конфліктів для України - відповідь на це запитання намагаються знайти автори книги.


4. Кралюк П.  Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях / П. Кралюк. – Х. : "Фоліо", 2020. – 424 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2) / К77].
      Книга розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі. Проте, проживаючи в різних країнах і обіймаючи високі посади, вони зробили чимало для становлення, зокрема Угорського королівства, Речі Посполитої, Російської імперії, Османської імперії, і врешті-решт здобули свою державу.


5. Кралюк П.  Ярослав Мудрий / П. Кралюк. – Х. : Фоліо, 2018. – 156 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)1 / К78]. 

      У пропонованій книзі йдеться про одного із найвідоміших князів періоду Давньої Русі - Ярослава Мудрого (983/987 - 1054). Автор показує, що саме цей князь створив повноцінну Руську державу як середньовічну імперію на теренах Східної Європи. Саме за його часів остаточно утвердилося християнство на руських землях, була створена Київська митрополія, інтенсивно розвивалася освіта й книжність, здійснювалася грандіозна розбудова Києва як столичного міста, почало утверджуватися письмове право замість традиційного усного. Також у роботі показано, як інтерпретувалася діяльність Ярослава Мудрого в українській та російських культурах і як велася та ведеться «боротьба» за цього князя між росіянами й українцями.


6. Мараєв В.  Україна,1918: Хроніка / В. Мараєв. – Х. : "Фоліо", 2020. – 295 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)2 / М25].
    «Україна, 1918: Хроніка» – це огляд найбільш значущих для історії нашої Батьківщини подій, що трапилися у скорочений календарною реформою рік. Проголошення самостійності Української Народної Республіки, укладення Брест-Литовського миру з Центральними державами, гетьманський переворот і проголошення Української Держави під керівництвом Павла Скоропадського, заснування Української Академії наук, антигетьманське повстання під проводом Директорії та відновлення Української Народної Республіки — такої «програми» цілком могло вистачити на декілька десятиліть, але усе це і навіть більше вмістив у себе короткий 1918-й.


7. Машкевич С.  Киев 1917-1920. Прощание с империей. Т.1 Прощание с империей / С. Машкевич. – Х. : "Фоліо", 2019. – 461 с.: іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)21 / М38].      

     «Київ 1917-1920» - фундаментальне дослідження, присвячене одному з найскладніших періодів існування Києва як самостійного міста з багатовіковою історією і як майбутньої столиці України. Ця книга - не наукова монографія у вузькому сенсі слова, але в той же час вона абсолютно документальна. Ста років більш ніж достатньо, щоб нікого зі свідків не залишилося в живих; ми тепер можемо спиратися лише на записані свідчення того чи іншого роду. Але подій і свідоцтв так багато, що розповідь розбито на чотири томи. При цьому мова не тільки про події, а в великій мірі про конфлікти. Нагадати про те, що буває, коли люди не вміють домовлятися, не було основною метою, але розповідь неминуче вийшов і про це теж. Перший том «Прощання з імперією» охоплює період з березня 1917-го по січень 1918 року, починаючи з прийняття містом новини про падіння монархії до першого приходу більшовиків.


8. Підлуцький О.  Лідери, що змінили світ / О. Підлуцький. – Х. : "Фоліо", 2020. – 444 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9 / П32].
       
Книга - це глибоке дослідження про суперечливе, динамічне, різнобарвне, яскраве й водночас трагічне ХХ століття, здійснене шляхом оцінки діяльності та ретельного змалювання психологічних портретів найвидатніших діячів цієї епохи. Юзеф Пілсудський та Віллі Брандт, Махатма Ґанді та Вацлав Гавел, Авґусто Піночет та Марґарет Тетчер... Героїв цієї книжки об’єднує те, що кожен з них зміг стати справжнім лідером нації, згуртувати співвітчизників і вивести свою країну з глибоко кризових ситуацій. Автор, розповідаючи про 30 знакових особистостей минулого століття, показує їх без звичних штампів, надає маловідомі факти їх життя.


9. Плохій С.  Загублене царство. Історія "Русского мира" з 1470 року до сьогодні / С. Плохій. – Х. : "Бібколектор", 2019. – 308 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2) / П39].
     Детально розглядаючи історію українського та російського народів, автор доводить, що коріння цього конфлікту заховано в самому процесі становлення Росії як держави. Та й саме піднесення як російської держави, так і російської нації, її великодержавний статус — все це трималося на Україні, якій треба було бути окремою, але невіддільною частиною Росії.


       10. Попович М.  Філософія свободи=Философия свободы / М. Попович ; Упоряд. Л.Ф. Артюх, Н.Б. Вяткіна. – Х. : Фоліо, 2018. – 524 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [1 / П58].     
         Книга є унікальною за розмаїттям тематики і часовим виміром. Автор досліджує історичні події, портети важливих для України персоналій.  Вчений прагне осмислити події, що відбуваються у нього на очах, порівнюючи їх зі світовим досвідом розвитку і шукаючи їхні корені в історичних джерелах українського народу, в особливостях української ментальності. Книга «Філософія свободи» — це пошук істини на перехресті національних і світових шляхів культури й науки, що нам передала у спадок мудра і світла людина — Мирослав Попович.

11. Таїрова-Яковлєва Т.  Іван Мазепа / Т. Таїрова-Яковлєва. – Х. : "Фоліо", 2018. – 315 с.:іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)14 / Т14]. 

       Напевно, немає в українській історії особистості більш суперечливою, яка періодично викликає непримиренні дискусійні баталії в середовищі обивателів і знавців. Черговим приводом для такого сплеску стала свого часу книга Т. Таїрової-Яковлєвої «Іван Мазепа». Це документально обгрунтоване дослідження назвали «першою в Росії правдивою книгою про гетьмана Івана Мазепу». Не зрадник імперії і царя, а неординарна особистість, різнобічно обдарована, неабиякого розуму, сили духу та патріотичної самосвідомості. Ця книга - український переклад тієї самої, гучної, доопрацьований автором. Т. Таїрова-Яковлєва звертається до читача зі вступним словом, дещо за ці роки змінилося у самому «мазепознавстві» – деякі факти і констатації автором відкориговані й доповнені. Все це надає книзі ще більшої наукової цінності й глибини, відкриваючи нам все нового Мазепу...


12. Яневський Д.  Грушевський. Скоропадський. Петлюра / Д. Яневський. – Х. : "Фоліо", 2020. – 795 с.: іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)22 / Я60].
        На сторінках цієї книги, що адресована не тільки політикам, журналістам, політологам, а й тим читачам, які мають бажання дізнатися більше про історію своєї країни, автор намагається сформувати цілісне, несуперечливе уявлення про феномен національних протодержавних утворень на території сучасної України в 1917—1920 рр. Дослідник сформулював свої варіанти відповідей на питання: що таке «українські національно-визвольні змагання»?, що приховує термін «Українська революція»?, яку історію написав Михайло Грушевський?, якою бачив Україну засновник Української Держави Павло Скоропадський?, хто, як і коли насправді створив Директорію та хто стояв за спиною Симона Петлюри? Ви дізнаєтесь, що приховують сучасні міфотворці про буремні події 1917—1920 рр., сформуєте несуперечливе уявлення, що насправді відбувалося на теренах сучасної України у ті часи.


   


      13.  Яневський Д. Бандера. Шухевич / Д. Яневський. – Х. : Бібколектор, 2021. – 506 с. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2)2 / Я60].
      Яку Українську Самостійну Соборну Державу хотіли бачити, про яку мріяли і за яку гинули в незліченній до сьогодні кількості ті, хто називали себе «українськими націоналістами»? Якою бачили її Провід ОУН і прихильники Степана Бандери? Чи можна було створити її в умовах нацистської та радянської окупацій? Відповіді на ці та інші питання, що стосуються персон Степана Бандери та Романа Шухевича, намагається дати автор книги.

    


 14.  Яневський Д. 10 розмов про історію України / Д. Яневський, О. Красовський. – Х. : Бібколектор, 2021. – 349 с.: іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2) / Я60].
       Видання присвячене одному з найбільш актуальних питань сучасної України — висвітленню історії української держави. В різні періоди окремі території нашої країни були складовою частиною різних держав, що  її та збагатило її етнічний склад та культуру.