Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.
 
 


«Українська державність-надбання тисячоліть»

(До Дня Української Державності)


15 липня в Україні відзначається День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року. Ця пам’ятна дата покликана нагадувати, що українське державотворення має понад тисячолітню традицію, а його витоки – у Руській середньовічній державі, центром якої був Київ. 

Повномасштабна війна росії змусила нас зрозуміти існування Української державності як існування власного життя, як надію на щасливе майбутнє дітей, надію на свободу і мир серед вільних та мирних народів Європи. 

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зазначив: "Боремося з тими, хто звик жити в рабстві. Хто зі зброєю прийшов на нашу землю, прийшов вбивати, руйнувати й знищувати. Хто побачив спротив. Спротив багатомільйонного Українського народу. Спротив Збройних Сил України, наших воїнів, мужніх та відданих захисників та захисниць, які боронять і б'ються за нашу державність. Б’ються! І наближають Перемогу! Перемогу України!"

На виставці представлені монографії, збірники статей та нарисів, у яких розглядається проблема спадщини державності в Україні, розкривається історія державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення, висвітлюються питання становлення і розвитку української державності, політичні й релігійні засади формування нації та ін.


 


1. Галушко К. Українська Держава - жорсткі уроки. Павло Скоропадський. Погляд через 100 років / К. Галушко. – К. : КСД, 2018. – 335 с. – К-2 [9(С2)22 / Г16].

У пропонованій праці проекту «LikБез». Історичний фронт" представлено спектр думок дослідників постаті Павла Скоропадського: від апологетів гетьмана до скептиків і противників. Окрім того, описано кордони України, розбудову українського війська, відносини з Кримом, установлення кордону з росією, який дуже несхожий на сучасний.


2. Грушевський М. На порозі Нової України : Гадки і мрії / М. Грушевський ; Ред. В.П. Плачинда. – К. : Наукова думка, 1991. – 128 с. – К-2 [9(С2) / Г-91].
Книжка становить собою збірник статей і промов українського вченого і державного діяча М.
 Грушевського, написаних і виголошених ним протягом 1917-1918 р.р. Автор розкриває історичну неминучість перемоги українського народу в боротьбі за державність, соборність і незалежність, окреслює напрями розвитку всіх сфер життя Нової України, характеризує її державні символи, грошові одиниці, новий адміністративний поділ, розкриває демократичні здобутки Української Народної Республіки.

 

3. Кралюк П. Історія України "без брому". Розвиток державності на українських землях / П. Кралюк. – Х. : "Фоліо", 2020. – 424 с.: іл. – (Великий науковий проект). – К-2 [9(С2) / К77].
Книга розкриває історію державних змін на теренах України від прадавніх часів до нашого сьогодення. Автор акцентує увагу на тому, що бездержавність — явище, характерне для багатьох народів. Тому українці у своєму прагненні створити власну державу були далеко не одинокі. Проте, проживаючи в різних країнах і обіймаючи високі посади, вони зробили чимало для становлення, зокрема Угорського королівства, Речі Посполитої, Російської імперії, Османської імперії, і врешті-решт здобули свою державу.

 

4. Крижанівський В.  Ми знову здобули державність. Спогади першого посла незалежної України в Росії / В. Крижанівський. – К. : Темпора, 2021. – 316 с. – К-2 [32С(С2) / К85].
У виданні подано спогади В. Крижанівського (1940 р. н.) — інженера, народного депутата І скликання Верховної Ради України, учасника конференції у Біловезькій Пущі 1991 р., першого Надзвичайного і повноважного посла України в Російській Федерації (1991-1994 рр.), громадського діяча та багаторічного спеціаліста з парламентського регламенту. Спогади розкривають сторінки життя діяча, його оточення та досягнення, а також демонструють маловідомі факти післясталінської епохи в  Україні. Разом із темою відродження української державності та особливостей дипломатичної роботи червоною лінією у спогадах проходить тема імперськості Росії, яка неминуче мала призвести до війни з незалежною Україною.

 

5. Куйбіда В. Державність, демократія та національна безпека : Збірник статей / В. Куйбіда. – К. : ТОВ "САК Лтд", 2019. – 478 с. – К-2 [32С(С2) / К88].
У статтях, включених до збірника, аналізуються процеси державотворення в Україні, розвиток демократичних засад в політиці, становлення української нації в сучасних умовах. Детально розглядаються проблеми національної безпеки, які постають в умовах гібридної війни і розвитку інформаційного суспільства.

 

6. Луньов Г. Земля, козацтво і державність України / Г. Луньов. – К. : "НАІРІ", 2009. – 216 с. – К-2 [9(С2) / Л84].
Цей історичний нарис наказного генерального отамана Селянського козацтва України Григорія Луньова пропонується широкому загалу селян і козацтва для піднесення почуття гідності селянського і козацького роду та усвідомлення своєї участі і ролі в долі землі і держави, села і селянина, тепер і в майбутньому. Бути чи не бути, якщо не ми - то хто?!
.

 

7. Магочій П. Ucraina redux: державність та національна ідентичність / П-Р. Магочій. – К. : ФОП Вольф І.Є., 2022. – 110 с., мапи. – К-2 [9(С2) / М12].
В есеї розглядається проблема спадщини державності в Україні та різні набуті нею форми як до, так і після проголошення незалежності 24 серпня 1991 року. Також подано обговорення своєї ідентифікації жителями країни за етнічною та громадською національною приналежністю.

 

8. Мельник Л.Г. Боротьба за українську державність (XVII ст.) / Л. Г. Мельник. – К. : "Освіта", 1995. – 192 с. – К-2 [9(С2)14 / М48].
У книзі на основі документального матеріалу відображено визвольний рух в Україні в ХVII ст., складні процеси становлення і утворення української державності - Гетьманщини.

 

9. Мирошниченко Ю. Русь-Україна: становлення державності : У 2-х т. Т.1 : Русь-Україна: з найдавніших часів до створення імперії / Ю. Мирошниченко, С. Удовенко. – К. : Ваклер, 2011. – 744 с. – К-2 [9(С2) / М64]. Запропонована читачеві книга представляє собою політичне дослідження становлення державності Русі-України із залученням історичних фактів і документів, матеріалів археології, а також соціології, психології, економіки, юриспруденції, філософії, семіотики, геополітики і політології. В І томі розглядаються події з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст.

 

10. Мирошниченко Ю. Русь-Україна: становлення державності : У 2-х т. Т.2 : Русь-України: від імперії до незалежності / Ю. Мирошниченко, С. Удовенко. – К. : Ваклер, 2011. – 772 с. – К-2 [9(С2) / М64].
Запропонована читачеві книга представляє собою політичне дослідження становлення державності Русі-України із залученням історичних фактів і документів, матеріалів археології, а також соціології, психології, економіки, юриспруденції, філософії, семіотики, геополітики і політології. В ІІ томі розглядаються події ХІХ-ХХ ст. До 1991 р. - часу здобуття Української незалежності.

 

11. Пасічник М.С. Історія України та її державності : конспект лекцій / М. С. Пасічник, О. М. Пасічник, О. М. Василишин. – 2-е вид. – Л. : Укр. акад. друкарства, 2011. – 760 с. – К-2 [9(С2) / П19].
У конспекті лекцій висвітлено питання становлення і розвитку української державності, політичні й релігійні засади формування нації та ін.

 

12. Перглер Т.І. Філософія українського державотворення доби глобалізації та інформаційної революції / Т. І. Перглер. – К. : Знання України, 2014. – 315 с. – К-2 [32С(С2) / П26].
Пропоноване монографічне видання є спробою всебічного і ґрунтовного дослідження проблем філософсько-ідеологічних пріоритетів українського державотворення доби глобалізації та інформаційної революції, становлення державності в Україні, пошуку суспільної ідентичності, утвердження засад демократизму, зародження елементів громадянського суспільства.

 

13. Салтовський О.І. Концепції української державності в історії вітчизняної політичної думки (від витоків до початку ХХ сторіччя) / О. І. Салтовський. – К. : Парапан, 2002. – 396 с. – К-2 [9(С2) / С16].
У монографії розглядається становлення та розвиток ідеї державності в українській політичній думці від часів Київської Русі до доби Центральної Ради.

 

14. Стерчо П. Карпато-українська держава. До історії визвольної боротьби карпатських українців у 1919-1939 роках / П. Стерчо. – Репринт. вид. – Львів : За вільну Україну, 1994. – 288 c. – К-2 [9(С2)2 / С79].
Книга висвітлює правдиво і переконливо змагання українського народу, що проживає в Карпатській Україні, бути господарем власної землі, бути частиною України. Вона дає відповідь на спроби фальшувати історію нашого народу, знецінювати його минуле. У висліді - вона скріпить здорові сили українського Закарпаття, як раз і на все докажуть, що Карпатська Україна є і залишається преважливо частиною незалежної Соборної Української держави.

 

15. Удовиченко О.І. Україна у війні за державність : Історія організації і бойових дій Українських Збройних Сил 1917-1921 / О. І. Удовиченко. – К. : Вид-во "Україна", 1995. – 206 с. – К-2 [9(C2)2 / У31].
У виданні неупереджено, на солідній документальній основі розкривається роль Українських Збройних Сил у боротьбі за нашу державність у 1917-1921 рр.

 

16. Україна: антологія пам’яток державотворення, Х-ХХ ст. : у 10 т. Т.1 : Києворуська держава: суспільно-політична і художня спадщина доби Середньовіччя (Х-ХІІІ ст.) / Упоряд. О. Сліпушко. – К. : Вид-во Соломії Павличко "ОСНОВИ", 2008. – 440 с. – К-2 [9(С2) / У45].
Том перший містить визначальні суспільно-політичні та художні пам'ятки доби Києворуської держави (Х-ХІІІ століття), які репрезентують зародження і становлення державного і літературного мислення в епоху Середньовіччя.

 

17. Україна: антологія пам’яток державотворення, Х-ХХ ст. : у 10 т. Т.Х : Відродження й утвердження української державності (1997-2005 роки) / Упоряд. В. Сергійчук. – К. : Вид-во Соломії Павличко, 2009. – 672 с. – К-2 [9(С2) / У45].
У десятому томі публікуються документи і матеріали, що висвітлюють події, пов'язані з посиленням українського національно-визвольного руху з другої половини 1980-х років, відродження незалежної Української держави 1991-го і стратегією й тактикою її розбудови.

 

18. Українська державність: Історико-правничі нариси. – К. : "Право України", 2021. – 1000 с. – К-2 [9(С2) / У45].
Це видання є колективною працею -збіркою 22 нарисів відомих українських правників, філологів, істориків права та церкви. В основу історико-правничого дослідження покладено концепцію безперервності та спадкоємності української державності від ІХ ст. і дотепер. Нариси присвячені ціннісним і теоретичним засадам української державності її символам та атрибутам, витокам та етапам становлення і розвитку.

 

19. Українська державність у ХХ столітті : Іст.- політологічний аналіз / В. Адамський, Б  .Андресюк, Є. Бистрицький, О. Білий, І. Бураковський, О. Дергачов (керівник авт. кол.) та ін. – К. : Політ. думка, 1996. – 435 с. – К-2 [9(С2) / У45].
У книзі висвітлюється теоретична спадщина національної державницької думки. Значну увагу надано геополітичним параметрам унезалежнення України, а також сучасним проблемам державного будівництва та суспільного розвитку.

 

20. Українська революція і державність (1917-1920 рр.) / Авт.кол.: Т.А. Бевз, Д.В. Ведєнєєв, І.Л. Гошуляк та ін.; Ін-т політ. і етнонац. досліджень НАН України. – К. : Парламентське видавництво, 1998. – 248 с. – К-2 [9(С2)21 / У45].
Здійснено спробу комплексно дослідити всі форми державності України періоду визвольних змагань 1917-1920 рр.: Українську Народну Республіку доби Української Центральної Ради і часів Директорії, гетьманську Українську Державу, Західно-Українську Народну Республіку, а також Українську Соціалістичну Радянську Республіку. На основі принципів об'єктивності й історизму, враховуючи досягнення вітчизняних і зарубіжних вчених, автори  висвітлюють події та явища в усій їх складності, постійній зміні й взаємозв'язку, аналізують альтернативи суспільно-політичного розвитку, що відкривались в той період перед Україною.






21. Шевчук В.П. Історія української державності : Курс лекцій: Навч. посібник / В. П. Шевчук, М. Г. Тараненко. – К. : Либідь, 1999. – 480 c. – К-2 [9(С2) / Ш37].
Висвітлюється державотворча діяльність українського народу в ході його історичного розвитку. Розкриваються основні етапи становлення української державності, особливості процесів державотворення на різних українських землях.







22. Шкільник М. Україна у боротьбі за державність в 1917 - 1921 рр. : Спомини та роздуми / М. Шкільник ; Упоряд. В. Верстюк. – К., 2016. – 512 с. – К-2 [9(С2) / Ш66].
Спогади і роздуми М. Шкільника відтворюють доленосні для України події революції 1917-1921 рр., час визвольних змагань, героїчних спроб визволення з-під російського імперського ярма, відновлення української державності. Книга насичена цікавим фактичним матеріалом, часто унікальним, закарбованим лише в пам’яті автора. Він, урядовець тогочасних українських міністерств подає своє бачення революційних подій, аналізує їх та намагається знайти причини поразок визвольних змагань. Одна з них, на його думку, дискредитація української ідеї П. Скоропадським, який під вивіскою «Української Держави» готував відновлення «єдиної і неподільної» Росії.