Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
      Віртуальні виставки
Бібліотека Верховної Ради України.

ДЕКЛАРАЦІЯ - ВИРІШАЛЬНИЙ КРОК ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ
(до ухвалення Верховною Радою Української РСР Декларації про державний суверенітет України – 1990 р.)

         16 липня 1990 року Верховна Рада України ухвалила Декларацію про державний суверенітет України, яка відкрила у літописі нашої держави нову сторінку. Декларація стала одним із перших рішень Верховної Ради України, в якому було розгорнуто програму політико-правового, соціально-економічного і культурного будівництва незалежної держави. Спираючись на Декларацію, Верховна Рада схвалила 24 серпня 1991 року Акт про державну незалежність України, який реалізував споконвічну мрію українського народу про свободу і незалежність і тому переважною більшістю голосів був підтверджений під час Всеукраїнського референдуму в грудні того ж року. Декларація відіграла важливу роль у становленні в Україні конституційного ладу на демократичних засадах, заклала цінності, які стали підґрунтям для прийняття Конституції України 1996 року, визначила напрямок розвитку державно-правових процесів. Вона проголосила три види суверенітету: державний, національний і народний.

    На виставці представлені офіційні видання, монографії, аналітичні матеріали та матеріали конференцій, збірники, в яких висвітлюються події, пов’язані з прийняттям Декларації про державний суверенітет України, досліджуються проблеми та сучасний стан забезпечення державного суверенітету України.
 

     1. Декларація про державний суверенітет України / Асоціація народних депутатів України. – К. : Вид-во "Депутат", 2000. – 48 с. – К-2 [34(С2) / Д28]. 
      У виданні представлений текст Декларації про державний суверенітет України, результати поіменного голосування депутатів за цей документ та звернення Асоціації народних депутатів України з нагоди 10-ї річниці Незалежності України.
        2. Декларація про державний суверенітет України : Історія прийняття, документи, свідчення / Ред. рада Асоціації народних депутатів України: О.Барабаш, Я.Зайко, І. Бойко та ін. – Житомир : Рута, 2010. – 868 с. – К-2 [34(С2) / Д28]. 
      До книги включені усі документи, що стосуються процесу прийняття Декларації - законопроекти, пропозиції, повні стенограми їх обговорення і постатейного прийняття, поіменні голосування, - а також аналітичні статті та особисті спогади народних депутатів Української РСР ХІІ-го скликання Верховної Ради УРСР (І скликання Верховної Ради України).
        3. Державний суверенітет в умовах європейської інтеграції : Монографія / За ред. Ю.П. Битяка, І.В. Яковюка. – К. : Ред. журналу "Право України", 2013. – 336 с. – (Наук. зб. "Академічні правові дослідження". Дод. до юрид. журн. "Право України" ; Вип.15). – К-2 [34(С2) / Д36].
        У монографії з урахуванням сучасних методологічних позицій аналізуються сучасні теоретичні і практичні проблеми реалізації державного суверенітету, його співвідношення з суверенними правами , досліджуються особливості реалізації в умовах членства в Європейському Союзі та Раді Європи.
       4. Бондарчук А. Хроніка волинського "камікадзе". Бурхливих десять літ / А. Бондарчук. – К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2012. – 600 с. – К-2 [32С(С2) / Б81]. 
     Ця книга - живий подих історії, спогад і аналіз учасника бурхливих подій, які призвели до краху могутньої комуністичної імперії, її партії, народження незалежної держави Україна. Автор подає матеріали з епіцентру могутнього всенародного руху, яким на той час була Верховна Рада України, аналізує, розмірковує про причини, які завадили і заважають молодій державі стати до числа високо розвинутих, цивілізованих, правових країн Європи.
      5. Головатий С. Верховенство права : У трьох книгах. Книга 3 : Верховенство права: український досвід / С. Головатий. – К. : "Фенікс", 2006. – 1747 с. – К-2 [34(С2) / Г61]. 
      У книзі третій аналізується перебіг процесу зародження українського конституціоналізму та розвиток новітнього конституційного процесу, в рамках яких мали місце спроби матеріалізувати принцип верховенства права в Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р., в Конституційному договорі від 8 червня 1995 р. і в Конституції України від 28 червня 1996 р.
       6. Декларація про державний суверенітет України. AVE, UKRAINA! : Тритомний монолог-діалог з двоєдиною Україною. Т.1(ч.1-3)- 2(ч.1-3) : Декларація про державний суверенітет України / Відп. ред. Я.Зайко; Асоціація народних депутатів України. – 2-е вид., випр. і доп. – К. : "Освіта України", 2011. – 1432 с. – (Літопис Українотворення). – К-2 [34(С2) / Д28]. 
      У книзі вміщено стенограму пленарних засідань Верховної Ради Української РСР ХІІ-го скликання з 28 червня по 16 липня 1990 року, проекти Декларації, фундаментальні статті, аналітичні матеріали народних депутатів Верховної Ради УРСР - народних депутатів України, урядовців, політичних діячів, роздуми тих, хто ухвалював Декларацію про державний суверенітет країни.
       7. Декларація про державний суверенітет України. AVE, UKRAINA! : Тритомний монологічний діалог з двоєдиною Україною. Т.2(ч.4)- 3(ч.1-6) / Відп. ред. Я.Зайко; Асоціація народних депутатів України. – 2-е вид., випр. і доп. – К. : "Освіта України", 2011. – 1296 с. – (Літопис державотворення). – К-2 [34(С2) / Д28]. 
       У книзі вміщено стенограму пленарних засідань Верховної Ради Української РСР ХІІ-го скликання з 28 червня по 16 липня 1990 року, проекти Декларації, фундаментальні статті, аналітичні матеріали народних депутатів Верховної Ради РСР - народних депутатів України, урядовців, політичних діячів, роздуми тих, хто ухвалював Декларацію про державний суверенітет країни.
       8. Декларація про державний суверенітет України - передумова її незалежності та демократичного розвитку. – Х. : НДІ держ. буд-ва та місц. самоврядування, 2010. – 160 с. – К-2 [34(С2) / Д28]. 
      У збірнику подається стислий виклад доповідей і повідомлень науковців і викладачів наукових та освітніх закладів, а також практичних працівників на міжнародно-практичній конференції, яку було організовано з нагоди 20-ї річниці Декларації про державний суверенітет України і 300-ї річниці прийняття Конституції гетьмана Пилипа Орлика.
      9. Демчук А. Полустертая нация / А. Демчук. – К. : Истоки, 2009. – 100 с. – К-2 [9(С2) / Д31].
      Данное издание посвящено истории украинской нации. Автор в доступной форме излагает свои мысли о суверенной державе Украине, о статусе украинского языка в Украине, о самодостаточности нации.
      10. Держава і право суверенної України: проблеми теорії і практики : Матеріали наукової конференції (м. Київ, 21 червня 2011 р.) / Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Відп. ред. Ю.С. Шемшученко. – К. : Юридична думка, 2011. – 336 с. – К-2 [34(С2) / Д36].
      У збірнику опубліковано доповіді учасників наукової конференції присвяченої 20-й річниці незалежності України та 15-річчю Конституції України. Автори висвітлюють проблеми становлення і розвитку державності в незалежній Україні, забезпечення державного, національного суверенітету і конституційного будівництва, модернізації правової системи. Показано еволюцію демократичних інститутів і впровадження механізмів конституційно-правового регулювання державної політики.
      11. Державний суверенітет: теоретико-правові проблеми. – Х. : "Право", 2010. – 272 с. – К-2 [34(С2) / Д36].
      У монографії з урахуванням сучасних методологічних позицій аналізуються теоретичні і практичні проблеми реалізації державного суверенітету, його співвідношення із суверенними правами, досліджуються особливості реалізації суверенітету в умовах членства в Європейському Союзі.
       12. Дмитрієв А.І. Інститут постійного нейтралітету в міжнародному праві : Монографія / А. І. Дмитрієв. – К. : ТОВ "Юридична думка", 2005. – 312 с. – К-2 [34М / Д53]. 
     Монографія присвячена дослідженню процесу виникнення і трансформації інституту постійного нейтралітету в системі різних правопорядків. Висвітлені права та обов'язки першої постійно нейтральної країни - Швейцарії. Показані міжнародно-правові особливості та значення руху нейтралізації країн у ХІХ ст. Досліджено ставлення до постійно нейтральних країн у системі Ліги Націй. Всебічно проаналізована трансформація статусу постійно нейтральної держави у системі ООН. Розкритий внутрішній потенціал Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 р. стосовно постійного нейтралітету
.
     13. Економічний суверенітет держави та напрями його правового забезпечення : Монографія / За ред. О.О. Ашуркова; Ін-т економіко-правових досліджень НАН України. – Д. : Юго-Восток, 2012. – 406 с. – К-2 [33С5(С2) / Е45]. 
       Розглянуто проблеми правового забезпечення економічного суверенітету держави шляхом визначення економіко-правових важелів впливу на це явище, досліджено напрями трансформації державного суверенітету в умовах поглиблення міжнародних інтеграційних процесів, оцінено ризики та надано пропозиції щодо їх уникнення при укладенні угод про створення зон вільної торгівлі із ЄС, СНД і окремими державами, проаналізовано доцільність застосування механізмів валютної політики, технічного регулювання та потенціалу для само посилення в окремих галузях економіки.
14. Ковтун В. Гарантії державного суверенітету України: конституційні аспекти : Монографія / В. Ковтун. – Ужгород : "Фактор", 2014. – 216 с. – К-2 [34(С2) / К56].
      Монографія присвячена комплексному дослідженню гарантій державного суверенітету України з урахуванням новітніх конституційно-правових ідей і тенденцій розвитку теорії і практики.
      15. Криза в Україні: зони ураження : Погляд соціологів / Ред. рада: Б.І. Олійник, Д.В. Табачник, І.В. Алексєєв та ін. – К. : ТОВ "Друкарня "Бізнесполіграф", 2010. – 104 с. – К-2 [301(С2) / К82].
      Автори видання - вчені Інституту соціології НАН України зазначають, що світова фінансово-економічна криза наклалася на затяжну системну кризу українського суспільства, а поєднання внутрішніх проблем із глобальними створило загрозливу ситуацію для суверенітету держави. Аналізуючи прояви кризових явищ у різних секторах соціального простору, науковці показують, які ризики і загрози національній безпеці там виникають, що необхідно зробити для їх подолання і які ресурси для цього має суспільство.
      16. Національний суверенітет України в умовах глобалізації : Національна доповідь / Ред.кол.: В.М. Геєць, О.С. Онищенко, Ю.А. Левенець та ін.; Секція суспільних і гуманітарних наук НАН України. – К. : Парламентське вид-во, 2011. – 112 с. – К-2 [32С(С2) / Н36]. 
      Ця книга є третьою у серії запланованих національною академією наук України щорічних доповідей з актуальних проблем соціально-економічного, суспільно-політичного та культурного розвитку України. Авторами на основі сучасних теоретичних концепцій, що стосуються загальних тенденцій еволюції національного суверенітету в умовах глобалізації, проаналізовано стан і проблемні аспекти національного суверенітету України, запропоновано шляхи його зміцнення відповідно до реальних можливостей країни.
     17. Організаційні та правові проблеми забезпечення державного суверенітету: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції м. Харків , 27 березня 2009 р. / Ред. кол. Ю.П. Битяк, І.В. Яковюк, Г.В. Чапала. – Х. : Видавець ФО-П Вапнярчук Н.М., 2009. – 147 с. – К-2 [34(С2) / О-64]. 
      У збірнику подається стислий виклад доповідей і повідомлень, представлених науковцями та викладачами наукових та освітніх закладів, а також практичними працівниками на міжнародній науково-практичній конференції "Організаційні та правові проблеми забезпечення державного суверенітету", яку було організовано з нагоди ІІІ Всеукраїнського фестивалю науки Академією правових наук України спільно з Науково-дослідним інститутом державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України та Національною юридичною академією України імені Ярослава Мудрого і проведено 27 березня 2009 р. у Харкові. Конференція, у роботі якої брали участь науковці України та Росії, була присвячена обговоренню актуальних питань сучасного стану забезпечення державного суверенітету.
    18. Правове забезпечення державного суверенітету України : Монографія / За заг. ред. Ю.С. Шемшученка; Ін-т держ. і права ім. В.М. Корецького НАН України. – К. : "Юридична думка", 2011. – 300 с. – К-2 [34(С2) / П68]. 
      У монографії проаналізовано теоретико-методологічні засади, поняття та сутнісні ознаки державного суверенітету. Визначено сучасні концепції суверенітету держави в контексті глобалізацій них процесів, розглянуто його особливості в умовах європейської інтеграції України.
19. Сазонов М.І. Український конституціоналізм: національне надбання чи гіркий досвід? / М. І. Сазонов. – Х. : Корпорація "Техностандарт", 2008. – 80 с. – К-2 [34С(С2) / С14]. 
      У представленій роботі дається критичний огляд конституційних засад новітнього етапу вітчизняного державотворення: від Декларації про державний суверенітет та Акту незалежності України до Конституції України з її чисельними змінами та доповненнями.
20. Щербанюк О.В. Народний суверенітет і реалізація владоспроможності демократичної держави : Монографія. Кн.2 / О. В. Щербанюк ; За заг. ред. А.О. Селіванова. – К. : Логос, 2013. – 306 с. – К-2 [34С(С2) / Щ61].
      У монографії на основі комплексного аналізу народного суверенітету представлено системні характеристики принципу конституційного закріплення єдності народного суверенітету і влади народу, розкрито зміст народного суверенітету як джерела державного суверенітету.