Верховна Рада України Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси
Бібліотечно-бібліографічні ресурси

Україна і НАТО:
досвід та перспективи співробітництва
(до Дня створення НАТО - 1949)

       Виставка присвячена співробітництву України та Північноатлантичного альянсу. Відносини між Україною та НАТО формувалися на складній і суперечливій основі й зазнали досить складної еволюції від категоричного неприйняття до особливого партнерства. Для українського суспільства й політичної еліти конче необхідно визначити баланс між вигодами та проблемами, пов’язаними зі вступом до НАТО, а відтак ухвалити єдине правильне рішення щодо членства в Альянсі .
       У запропонованих виданнях міститься загальна інформація про історію, завдання, структуру НАТО, напрями діяльності організації, процеси трансформації та розширення Альянсу, а також партнерство й співпрацю з іншими країнами, і зокрема з Україною.

Розділи виставки:

Офіційні матеріали
Відносини Україна - НАТО: пріоритети та перспективи
Загальна інформація про НАТО
Партнерство та співпраця
Операції Альянсу
Матеріали конференцій, “круглих столів”, семінарів, засідань комісій
 та матеріалів опитування експертів стосовно проблем членства України в НАТО
Україна - НАТО: “за” та “проти”
Інтернет-матеріали:
Офіційний Веб-сайт НАТО
Центр інформації та документації НАТО
Факти про НАТО
Україна -НАТО // ©  МЗС України
Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України
Документи НАТО // Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України
План дій щодо членства в НАТО(ПДЧ)// Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України
Офіційні матеріали

Державні програми та  нормативно-правові акти України// Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України

План дій Україна-НАТО// Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України

План дій щодо членства в НАТО(ПДЧ)// Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України
 
 
       Засідання Комісії Україна-НАТО в Києві 1 березня 2000 року/ Центр інформ. та док. НАТО. - К., 2001. - 100 с. - К-2 [327.215/З-36]. 
       У виданні представлені матеріали засідань Комісії Україна-НАТО в Києві, надана інформація про представників НАТО, партнерство України і НАТО та інформація про  наукові програми Альянсу.
        Парламентські слухання з питань взаємовідносин та співробітництва України з НАТО: 23 жовт. 2002 р./ Верховна Рада України; Редакційно-видавничий відділ. - Б.в.д. - 86 с. - К-2 [327/П18]. 
       У виданні представлені матеріали Парламентських слухань з питань взаємовідносин та співробітництва України з НАТО, які відбулися 23 жовтня 2002 року у Верховній Раді України.

Відносини Україна - НАТО: пріоритети та перспективи


      Акція громадських організацій та студентства "Україна в НАТО": Зб. інформ. та аналіт. матер./ О.Кокошинський, О.Авраменко, О.Григор'єва; Атлантична Рада України. - К., 2002. - 99 с. - К-2 [327.215/А44].
      Збірник присвячено обговоренню проблем міжнародної безпеки, зокрема сучасній ролі та трансформації Північноатлантичного Альянсу, стану і перспектив його співробітництва з Україною.
   Брежнєва Т. Євроатлантична інтеграція України: військово-політичні аспекти: Монографія/ Т.Брежнєва, О.Їжак, А.Шевцов. - Д.: Пороги, 2003. - 160 с. - К-2 [327.215/Б87]. 
      Монографію присвячено проблемам євроатлантичної інтеграції України в контексті глибокої трансформації Організації Північноатлантичного договору. Розкривається сутність прийнятих на Празькому саміті НАТО зобов'язань щодо вдосконалення потенціалів країн-членів НАТО, створення принципово нових Сил реагування НАТО, затвердження нової структури Альянсу, прийняття нових стратегічних концепцій, поглиблення співпраці та партнерства. Особливу увагу приділено процедурі вступу до НАТО, базовим критеріям членства. На основі вивчення досвіду приєднання до Альянсу досліджено еволюцію мотивів запрошення нових членів.
     Вступ до НАТО - стратегічний вибір України/ За заг. ред. О.І. Соскіна. - К.: Вид-во "Ін-т трансформації сусп-ва", 2008. - 192 с. - К-2 [327.215/В85].
      Науково-методичне видання видане у формі колективної монографії, покликано забезпечити науково-методичне та методологічне сприяння підвищенню свідомої підтримки суспільством, насамперед регіональною громадськістю, вступу України до НАТО через інформування громадян з питань євроатлантичної інтеграції, вироблення засад створення і діяльності регіональних центрів євроатлантичної інтеграції в Україні з активним залеченням до їх роботи органів місцевої влади, вищих та загальноосвітніх навчальних закладів, громадських організацій.
      Джердж С. Україна-НАТО: співробітництво заради безпеки. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 96 с. - (Бібліотека українознавця). - К-2 [327.215/Д40]. 
     Членство України в Північноатлантичному Альянсі (НАТО) дає можливість досягнути малими зусиллями великих результатів. НАТО змістило фокус своєї діяльності із оборонного напрямку на комплексне розуміння безпеки. Сьогодні для Альянсу найважливішим є досягнення миру і безпеки саме невійськовими, політичними методами. У нових умовах велика увага зосереджується на таких компонентах безпеки як економічна, соціальна, екологічна, енергетична, інформаційна безпека. 
        Для чого Україні вступ до НАТО. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/Д52]. 
      У даному науково-популярному виданні у популярному вигляді робиться спроба відповіді на питання: "Для чого Україні потрібен вступ до НАТО?".
      Євроатлантична інтеграція України в контексті міжнародного досвіду: Освітній пакет/ За заг. ред. В.В. Балабіна. - К.: ТОВ"Інфордук", 2007. - 235 с. - К-2 [327/Е24].
      У освітньому пакеті розміщені базові, офіційні документи, довідки, данні і факти, а також офіційні коментарі, експертні оцінки, які стосуються підходів і досвіду НАТО, їх членів і партнерів. Додаються інформаційні джерела, зокрема в Інтернеті, доповнена, хоча і не повна, через обмежені можливості посібника, бібліографія, допоміжні матеріали, карти.

        НАТО в Украине. Секретные материалы. - Пер. с укр. М. Крисань. - М., 2006. - 120 с. - К-2 [327.215/Н33]. 
          В данном издании рассматриваются множество вопросов, которые возникают при вхождении Украины в НАТО. Это вопросы политического и экономического характера, оборонные вопросы, вопросы о ресурсах, безопасности и важнейшие юридические вопросы. Почему Украина желает вступить в НАТО или же решительно выступает против вступления в НАТО, и как это скажется на российско-украинских отношениях, анализируется в преложенном издании. 
        НАТО і Україна. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/Н33]. 
        У даному науково-популярному виданні надано об’єктивну інформацію про співробітництво України з НАТО.
        План дій Україна - НАТО. Ч.1. План дій Україна - НАТО та його імплементація у 2007 році". - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 28 с. - К-2 [327.215/П37]. 
        У даному науково - популярному виданні надається об’єктивна інформація щодо здійснення реальних кроків з реалізації євроатлантичного курсу України, яка базується на офіційних документах співробітництва з НАТО.
        План дій Україна - НАТО. Ч.2. Результати імплементації Плану дій Україна - НАТО у першому півріччі 2007 року". - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 36 с. - К-2 [327.215/П37].
        У даному науково - популярному виданні надається об’єктивна інформація щодо здійснення реальних кроків з реалізації євроатлантичного курсу України, яка базується на офіційних документах співробітництва з НАТО. 
        Український ОПК в умовах НАТО. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 16 с. - К-2 [327.215/У45]. 
      У даному науково-популярному виданні розглядається питання роботи вітчизняного оборонно-промислового комплексу в умовах реалізації євроатлантичного курсу України.
      Умови вступу України до НАТО. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 20 с. - К-2 [327.215/У55].
      У даному науково-популярному виданні надається об’єктивна інформація щодо умов вступу України в НАТО, які, надають можливість читачу самостійно оцінити спрямованість здійснення реальних кроків з реалізації євроатлантичного курсу України на сучасному етапі розвитку взаємовідносин України з НАТО.

Загальна інформація про НАТО

        Бази НАТО в Україні: реалії і домисли. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/Б17]. 
       У даному науково - популярному виданні надано інформацію щодо визначення поняття "база НАТО", а також щодо політики НАТО у частині закордонного базування військ країн - членів Альянсу.
         Малик Я.Й. Організація Північноатлантичного Договору: зміст і характер діяльності: Навчальний посібник/ Я.Й.Малик, Ю.М.Мороз; НАДУ при Президентові України. - Л.: Вид-во "ПАІС", 2006. - 92 с. - К-2 [327.215/М19]. 
          У посібнику висвітлено історію утворення та розвитку Північноатлантичного договору (НАТО), його організаційну структуру, діяльність із забезпечення євроатлантичної безпеки. Чималу увагу приділено співпраці України з НАТО.
        НАТО: історія, структура, діяльність. перспективи: Навчальний посібник/ С.В. Федонюк, В.Й. Лажнік, А.А. Моренчук та ін. - Луцьк: "Вежа", 2008. - 258 с. - К-2 [327.215/Н33]. 
        У навчальному посібнику розкрито передумови та історію формування Організації Північноатлантичного договору (НАТО), структуру, основні завдання і напрями діяльності НАТО, процеси трансформації й розширення організації. Розглядаються напрями співпраці України з НАТО, перспективи вступу України в євроатлантичні структури.
        50-а річниця НАТО: Президент Клінтон про 50-у річницю НАТО. - К., 1999. - 20 с. - К-2 [327.215/П96]. 
         Видання присвячене 50-й річниці НАТО. В ньому йдеться про діяльність Альянсу за цей час, плани та перспективи організації на майбутнє.
       Що таке НАТО? Створення, розвиток та сучасний стан. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/Щ92]. 
       У даному науково - популярному виданні надається об’єктивна інформація про Північноатлантичний альянс, історію його створення, спрямованість та сучасний стан, яка базується на офіційних документах співробітництва з  НАТО.

Партнерство та співпраця


         Безпека поширюється на євроатлантичний регіон. Роль НАТО і країн-партнерів Альянсу. - Б.в.д. - 41 с. - К-2 [327.215/Б40]. 
      У виданні надається інформація про НАТО, як форум, у рамках якого держави-члени активно співпрацюють з країнами-партнерами у сферах цивільного планування на випадок надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків лиха, науки і екології, а також в галузі оборони і на політичному рівні.
        Партнерство в дії/ Центр док. і інформ. НАТО. - К., 2001. - 23 с. - К-2 [327.215/П18]. 
        Видання присвячене питанням партнерства Альянсу, а саме: виникнення та розвиток ідеї партнерства, співпраця у галузі безпеки, миротворча діяльність, координація дій у разі надзвичайних станів цивільного характеру та об'єднання наукових спільнот заради миру і прогресу.
        Партнерство заради безпеки: досвід країн НАТО та українська перспектива/ За заг. ред. О.І. Соскіна; Ін-т трансформації суспільства. - К.: Вид-во ІТС, 2007. - 336 с. - К-2 [327.215/П18]. 
        В основу колективної монографії покладені статті та виступи учасників інтерактивних семінарів і круглих столів, які організував та провів у регіонах України Інститут трансформації суспільства впродовж восьми років (2000-2007) за тематикою європейської інтеграції нашої держави. Видання здійснено з метою переконання українських громадян у доцільності вступу України до НАТО та аналізу досвіду країн Альянсу, що засвідчує важливість такого кроку для безпеки та розвитку держави.
        Співробітництво Росії з НАТО. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/С72]. 
       У даному науково-популярному виданні надається об’єктивна інформація щодо реального здійснення співробітництва Російської Федерації з НАТО, яка базується на офіційних документах.
        Шлях Словаччини до НАТО/ Ін-т з громадських питань. - К.: "Демократичні ініціативи", 2007. - 164 с. - К-2 [327.215/Ш70]. 
        Книга містить матеріали, що стосуються громадської кампанії, що передувала вступові Словаччини до НАТО, а також розмаїття підходів і дій, спрямованих на підвищення інформаційного рівня й громадської підтримки членства Словаччини в НАТО. 

Операції Альянсу



        Гуржій О. Узагальнення досвіду проведення миротворчих операцій в другій половині ХХ століття/ О.Гуржій, А.Лега, В.Макаров; Ін-т історії України НАН України. - К., 2004. - 94 с. - К-2 [327/Г95]. 
        У праці розкриваються об'єктивні історичні передумови виникнення миротворчих операцій, їх суть та правові аспекти. Визначаються основні тенденції й закономірності розвитку форм і способів дій військ при проведенні миротворчих операцій. Узагальнюється досвід застосування військових формувань ООН щодо підтримання міжнародного миру і безпеки. Надаються рекомендації стосовно удосконалення застосування підрозділів Збройних Сил України у операціях з підтримання миру.

 

        Операції НАТО. - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/О-60]. 
       У даному науково-популярному виданні надається інформація щодо здійснення військових, миротворчих і рятувальних операцій НАТО з моменту заснування Північноатлантичного альянсу і на даний час.
        Преступления НАТО в Югославии: Документальные свидетельства 24 марта- 24 апреля 1999 г. Т.1. - пер. с англ. Л.Н. Галенской, В.А. Белоконя. - Белград, 1999. - 432 с. - К-2 [327.215/П73]. 
          Книга представляет собой 1-й том собрания документов, имеющихся в распоряжении Союзного министерства иностранных дел СРЮ, свидетельствующих о преступлениях НАТО в Югославии.
            Преступления НАТО в Югославии: Документальные свидетельства 25 апреля - 10 июня 1999 г. Т.2. - пер. с англ. Л.Н. Галенской. - Белград, 1999. - 568 с. - К-2 [327.215/П73].
        Книга представляет собой 1-й том собрания документов, имеющихся в распоряжении Союзного министерства иностранных дел СРЮ, свидетельствующих о преступлениях НАТО в Югославии.

Матеріали конференцій, “круглих столів”, семінарів, засідань комісій
 та матеріалів опитування експертів
 стосовно проблем членства України в НАТО


       Вступ України до НАТО: реалії та перспективи: Матеріали міжнародної конференції (м. Дніпропетровськ, 8 червня 2006 р.)/ За ред. А.І. Шевцова; Регіональний філіал національного ін-ту стратегічних досліджень в м. Дніпропетровську. - Д.: ДФ НІСД, 2006. - 184 с. - К-2 [327/В85]. 
       Збірник містить матеріали міжнародної конференції "Вступ України в НАТО: реалії та перспективи", яка відбулась 8 червня в м. Дніпропетровські. Під час конференції обговорювались питання суспільного сприйняття вступу України до НАТО, з'ясування причини переважно негативного ставлення до НАТО, пошуку шляхів поліпшення питань, які пов'язані із забезпеченням оперативного об'єктивного і професійного інформування громадян України. Результатом роботи конференції є визначення оптимальних шляхів і методів роз'яснення на регіональному рівні зовнішньополітичних пріоритетів України, взаємопов'язаних із внутрішньополітичними перетвореннями. За підсумками роботи конференції підготовлено дане наукове видання.
      Європейська та євроатлантична інтеграція України: проблеми військово - технічної кооперації: Матеріали "круглого столу", 25 берез. 2004 р. - К.: НІСД, 2004. - 44 с. - К-2 [327.215/Е24].
       Збірник містить тексти виступів учасників засідання "круглого столу". Учасниками були обговорені наступні питання: військово-технічна кооперація як компонент інтеграції країн-кандидатів до НАТО та Євросоюзу; роль та шляхи військово-технічної кооперації в переозброєнні Збройних Сил України; військово-технічна кооперація у вирішенні проблем переходу на стандарти НАТО; військово-технічна кооперація з країнами НАТО і ЄС та концепція розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу України: можливості, проблеми, перспективи.
      Крючков Г.  К вопросу о членстве Украины в НАТО: Политические, правовые и нравственные аспекты. - К.: ООО "Друкарня "Бізнесполіграф", 2008. - 48 с. - (Безопасность Украины: геополитическое измерение). - К-2 [327.215/К85]. 
        Це видання виходить українською та російською мовами у серії "Безпека України: геополітичний вимір", започаткованій як громадський проект з метою об"єктивного висвітлення актуальних проблем, пов"язаних із забезпеченням незалежності України, її суверенітету і безпеки у нинішньому неспокійному світі, з приводу яких у нашому суспільстві точаться гострі дискусії.
      Миротворча діяльність України: кооперація з НАТО та іншими структурами європейської безпеки/ Нац. ін-т стратегічних досліджень. - К.: Стилос, 2002. - 314 с. - К-2 [327/М64]. 
       Монографія підготовлена на основі матеріалів Міжнародного семінару "Миротворча діяльність України: спільні операції з НАТО та  в більш широкому контексті", яка була проведена у Києві 18-20 березня 2001 року.
       Місце України в НАТО: Матеріали опитування експертів/ Гол. ред. І. Кучерів. - К.: Аналітичний центр "Демократичні ініціативи", 2006. - 252 с. - К-2 [327.215/М65].
        Книга містить матеріали опитування експертів, яке було проведене Фондом "Демократичні ініціативи" восени 2005 року. Загалом було опитано 69 експертів, які компетентні у питаннях, що стосуються зовнішньої та внутрішньої політики, безпеки та масових комунікацій. Мета опитування - зробити аргументований внесок у публічні дискусії щодо реалізації національних інтересів України, пошуку оптимальних шляхів її розвитку.
       Реформування сектору безпеки України: отриманий досвід: Матеріали міжнародної конференції Україна-НАТО ( м.Київ, 18 травня 2006 р.)/ Женевський центр демокр. контролю над збройними силами; РНБО України; Організація Північноатлантичного договору; Спільна робоча група Україна-НАТО високого рівня з питань воєнної реформи;За заг. ред. О.С. Бодрука. - К.: НІПМБ, 2006. - 148 с. - К-2 [327/Р45]. 
        Міжнародна конференція організована та проведена Спільною робочою групою Україна - НАТО високого рівня. У виступах провідних вітчизняних та міжнародних експертів розглянуто досвід країн НАТО та міжнародну практику з розробки стратегій трансформації сектору безпеки, цільові стратегії політики безпеки та реформування її окремих компонентів, місце України у Європейському просторі безпеки.
       Проблеми прикордонних регіонів у контексті розширення НАТО: Матеріали наук. - практичного семінару, 9 листоп. 2000 р., м. Чернівці/ Центр інф. та документації НАТО в Україні. - Чернів.: БУКРЕК, 2001. - 120 с. - К-2 [327.215/П78]. 
       У книзі вміщено матеріали міжнародного наукового семінару, проведеного в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича 9 листопада 2000 р. Матеріали дискусій стосуються питань суспільної думки щодо проблеми розширення НАТО, проблеми зовнішньополітичного вибору України в умовах розширення НАТО та проблеми партнерства України та НАТО у контексті конфесійних та цивілізаційних орієнтацій населення України.
       Стратегія національної безпеки України в контексті досвіду світової спільноти/ Нац. ін-т стратегічних досліджень. - К.: Сатсанга, 2001. - 224 с. - К-2 [327/С83]. 
       У збірнику представлено матеріали міжнародної конференції з питань розробки стратегії національної безпеки, що відбулася 9-10 жовтня 2000 року у м. Києві. Обговорювалися питання побудови стратегії національної безпеки України, основні пріоритети цієї концепції. Висвітлювався досвід інших країн щодо складання подібних документів.
         Україна-НАТО: сучасний стан відносин та перспективи розвитку/ За заг. ред. О.С. Власюка. - К.: ПЦ "Фоліант", 2008. - 352 с. - К-2 [327.215/У45]. 
       У монографії розглядається широке коло питань євроатлантичної інтеграції України, серед яких - перспективи розвитку співробітництва України та НАТО, процеси реформування Воєнної організації України в контексті євроатлантичної інтеграції та напрями імплементації стратегічних рішень з питань євроатлантичної інтеграції органами виконавчої влади. 

Україна - НАТО: “за” та “проти”


       За і проти. Дебати з питань євроатлантичної безпеки. - К., 2004. - 75 с. - К-2 [327.215/З-12]. 
      У виданні йдеться про стратегічні проблеми, що стають перед Альянсом та  питання безпеки, які впливають на характер і майбутнє наших суспільств.
     Крючков Г. Похищение Украины. Вступление в НАТО угрожает нашей независимости. - К.: ДП Видавництво "Оріяни", 2006. - 112 с. - К-2 [327.215/К85]. 
        Данная работа является итогом раздумий о пройденном независимой Украиной пути, о том, почему так непросто складываются отношения  на постсоветском пространстве после развала Советского Союза, какие трудности приходится преодолевать в ходе реализации и отстаивания национальных интересов страны, создания эффективно действующей системы защиты ёё безопасности от реальных и потенциальных внешних и внутренних угроз.
     Україна - НАТО: "за" та "проти". - К.: Т-во "Знання" України, 2007. - 24 с. - К-2 [327.215/У45]. 
        У даному науково-популярному виданні надано короткий, за можливістю максимально об’єктивний, аналіз позитивних і негативних сторін реалізації євроатлантичного курсу України.
      Шлях до НАТО: вимір безпеки. Лідери думок - про євроатлантичну інтеграцію України/ В.В. Бадрак, С.Г. Згурець, М.М. Самусь и др. - К., 2006. - 222 с. - К-2 [327.215/Ш70]. 
       У книзі презентовані авторські матеріали, які відображають цілий спектр думок і поглядів щодо потреби, формування і реалізації курсу на євроатлантичну інтеграцію України, окреслені проблеми і шляхи їх можливого вирішення, викладено концептуальні підходи до формування стратегії дій з набуття Україною членства в НАТО. У виданні зібрані авторські матеріали посадових осіб, політичних діячів, представників парламентських партій і незалежних експертів, а також представлені результати соціологічних опитувань з проблематики євроатлантичної інтеграції.