"Голос України"
01 грудня 2017 р.
Заключне слово Голови Верховної Ради України Андрія ПАРУБІЯ на Пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ПАЧЕС
Україна завершує своє головування в ПАЧЕС, яке було спрямоване на розвиток економічного співробітництва між нашими країнами, незважаючи на очевидну безпекову кризу в регіоні.
Безумовно, для нас було великою честю очолювати ПАЧЕС — організацію, яка неухильно демонструє свою ефективність в якості міжпарламентського політичного інструменту для налагодження повноцінного діалогу на регіональному рівні. І, незважаючи на досить короткий термін повноважень, ми намагалися використати його для наповнення належним змістом в ім’я процвітання країн Чорноморського регіону.
На жаль, через безпекову ситуацію в регіоні, пов’язану з російською агресією, конструктивна співпраця між країнами ОЧЕС є ускладненою.
У цих непростих міжнародних обставинах я особливо дякую усім національним делегаціям, які підтримали ухвалення Декларації Генеральної Асамблеї з нагоди 25-ї річниці створення ПАЧЕС, за ухвалення поправки по Україні.
Дякую вам, шановні колеги, за відданість цінностям вільного світу, за непохитність вашої позиції.
У нашій підсумковій декларації ми — представники країн-членів ПАЧЕС — засвідчуємо наше глибоке занепокоєння через військові конфлікти, які, на жаль, до сьогодні тривають у регіоні Чорноморського басейну і підривають мир, безпеку і співпрацю на регіональному рівні.
Справедливо Асамблея закликає відмовитись від будь-яких територіальних претензій і вивести свої війська з території країн ОЧЕС. Ця вимога базується на нормах міжнародного права і рішеннях таких організацій, як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, Європейський Парламент, які визнали незаконною анексію земель країн Чорноморського регіону.
Той, хто говорить, що ПАЧЕС — це лише економічна структура і закликає не вносити політики у справи ПАЧЕС — говорить не щиро!
Наша Декларація однозначно стверджує, що всі військові конфлікти у Чорноморському регіоні мають бути вирішені на основі поваги до територіальної цілісності, незалежності та суверенітету країн — членів ОЧЕС.
Перегляд чи, тим більше, — порушення кордонів незалежних держав — у сучасному світі є абсолютно неприпустимим. Для кожної відповідальної, мислячої людини, не лише для політичних лідерів, це має бути поза будь-яким сумнівом. Тому що, коли у минулому деякі політики розпочинали перегляд кордонів, це призвело до початку Першої і Другої світових війн.
Цінуючи та поважаючи етнічну, культурну і релігійну різноманітність, зокрема у нашому регіоні, ми маємо глибокі спільні цінності і традиції, які нас об’єднують. Насамперед — це цінності свободи і гідності.
Чорноморське Економічне Співробітництво проходить 25-річний рубіж своєї діяльності, і цей історичний момент, з урахуванням сучасних викликів, повинен стати новою віхою у розвитку нашої Організації.
Сподіваюся, що проведена у Києві зустріч стане ще одним важливим кроком у напрямку реалізації цінностей і цілей Асамблеї, а також послужить імпульсом для вироблення конкретних рекомендацій, спрямованих на підвищення добробуту країн Причорномор’я та перетворення регіону в зону миру та процвітання.
Сьогодні я символічно передаю головування в ПАЧЕС моєму шановному колезі — Спікеру Парламенту Албанії пану Ручі, який з об’єктивних причин, на жаль, не зміг взяти участь у нашому зібранні. Бажаю йому успіхів у реалізації цілей і завдань, які стоять перед нами, і сподіваюсь, що у своїй діяльності Парламентська Асамблея Чорноморського Економічного Співробітництва і надалі буде прикладом дотримання норм та принципів, букви та духу міжнародного права.
Дякую за спільну плідну працю заради процвітання нашого регіону і наших країн!Прес-служба апарату Верховної Ради України.