"Голос України"
2010.11.04
Виступ Голови Верховної Ради України В. М. Литвина
на церемонії передачі Україні головування в Парламентській Асамблеї ЧЕС
(Трабзон, 3 листопада 2010 р.)Шановний пане Голово,дами та панове!
Для України й мене особисто велика честь прийняти головування в Парламентській Асамблеї ЧЕС — організації, що протягом майже двох десятиліть довела свою ефективність як надійного і взаємовигідного механізму політичного, економічного, соціального й міжкультурного діалогу на регіональному рівні.
Вважаю за необхідне підкреслити ключову роль Туреччини й колишнього Президента Тургута Озала, чиї сміливі ідеї започаткували Чорноморське економічне співробітництво і його інститути — міжурядову Організацію ЧЕС, Парламентську Асамблею ЧЕС, Ділову раду ЧЕС, Чорноморський банк торгівлі та розвитку і Міжнародний центр чорноморських досліджень.
Досвід попередніх років нашої діяльності свідчить про те, що діалог, заснований на економічних, соціальних, науково-технічних і культурно-інформаційних інтересах держав ЧЕС, зближає народи країн Причорномор’я, веде до всебічної їх взаємодії, підтверджуючи відомий вислів: «Чорне море не розділяє, а об’єднує народи і країни».
Діяльність ПАЧЕС — велика й всебічна, вона знайшла своє відображення в численних Рекомендаціях, підготовлених її комітетами, спираючись на колективний аналіз ситуації в ключових сферах спільного інтересу. Для прикладу: зазначу, що тільки в 2009—2010 роках ПАЧЕС розглянула такі важливі й чутливі питання, як управління водними й іншими природними ресурсами, екологія, соціальний і культурний аспекти міграції, захист жінок від жорстокості, розвиток морського транспорту й авіації.
З огляду на роль транспорту, зв’язку та енергетики, що дедалі зростає, наголошую на потребі вдосконалення законодавчих рамок цих секторів для забезпечення правових основ кращої координації й активнішого співробітництва країн—членів ЧЕС у зазначених галузях, реалізації нової енергетичної політики в регіоні, повноцінного використання транзитного потенціалу Чорноморського регіону і втілення в життя проекту Євразійського транспортного коридору, інших ініціатив на шляху інтеграції у світовий економічний простір.
У цьому зв’язку особливого значення набуває комплексна координація діяльності всіх структур Чорноморського економічного співробітництва — ОЧЕС, ПАЧЕС, Ділової ради ЧЕС, Чорноморського банку торгівлі та розвитку й Міжнародного центру чорноморських досліджень.
Не менш важлива діяльність ОЧЕС з реалізації масштабних проектів у транспортній галузі (Чорноморська кільцева автомагістраль, розвиток морських магістралей), екології (ініціатива Грецької Республіки з захисту навколишнього середовища) та низка інших проектів.
Особливо слід відзначити роль парламентаріїв наших країн у забезпеченні політичних основ і правового поля для адаптації держав-членів ОЧЕС до проблем процесу глобалізації, особливо в умовах світової фінансової кризи. З огляду на розуміння цієї ролі парламентів, необхідно й формувати програму діяльності ПАЧЕС на майбутнє.
ПАЧЕС твердо стоїть на ногах, її авторитет визнаний і продовжує зростати. У коло наших стабільних і надійних партнерів входять такі впливові міжнародні структури, як Парламентські Асамблеї Ради Європи, СНД, ОБСЄ, парламентський вимір Центрально-європейської ініціативи.
Чорноморське економічне співробітництво наближається до свого 20-річного ювілею. Він стане важливою віхою в нашому розвитку й зобов’язує нас побачити нові обрії майбутнього ПАЧЕС. Україна вважає за необхідне вже зараз приступити до всебічного аналізу та узагальнення попереднього досвіду організації, розробки рекомендацій на подальшу перспективу, які могли б бути розглянуті й прийняті на ювілейному саміті 2012 року.
Дозвольте від імені України та її Верховної Ради подякувати моєму колезі Мехмет Алі Шахіну й Турецькій Республіці за плідне головування й за чудово організовану роботу та запевнити всі делегації в нашій готовності внести посильний вклад у розвиток ПАЧЕС в інтересах миру і процвітання наших народів і країн.
Дякую за увагу.