"Голос України"
24 лютого 2024 року

Добровольці просто з Майдану пішли боронити країну

Із виступу заступниці Голови Верховної Ради Олени Кондратюк
до десятих роковин розстрілів на Майдані та початку російсько-української війни.

 

Десять років тому, тут, у центрі Києва, на Майдані Незалежності, звичайні люди, молоді й дорослі, з різних куточків України, різних професій і покликань, здійснили надзвичайний подвиг.

Десять років тому вони боролися проти маріонеткового проросійського режиму януковича й віддали своє життя за нашу свободу та європейський вибір України.

Десять років тому Герої Небесної Сотні стали першими Героями російсько-української війни, яка триває до сьогодні.

Наймолодшому з них, Устиму Голоднюку, було лише 17 років. Дитина, яка народилася вже у незалежній Україні, тримала для нас небо й загинула як воїн, сміливо захищаючи свою країну на цій війні.

Десять років тому. Ці страшні дні мені досі сняться.

Я дякую всім, хто був у ті дні поруч і допомагав рятувати життя, — волонтерам Майдану, лікарям лікарні № 17 Києва.

Я також хочу, щоб ми ніколи не забували перших серед добровольців, котрі просто з Майдану пішли боронити Україну від російської агресії. Це були сотні само-оборони Майдану.

Серед перших захисників були також і хлопці, яких вдалося тоді врятувати в Маріїнці. Вони й зараз воюють. На жаль, багато з них вже стали Героями, які пішли у вічність.

Такі, як Ігор Утюж. Під час подій Революції Гідності хлопцю було лише 17 років. Ігор вижив біля Маріїнки, отримав страшне поранення голови. А у 23 роки героїчно загинув на фронті, на Запорізькому напрямку, захищаючи Україну.

І тому боротьба триває.

Справу Героїв Небесної Сотні продовжують їхні дорослі діти.

Серед них Володимир Бондарчук, син Героя Небесної Сотні Сергія Бондарчука, який нині служить і виконує завдання у секторі оборони.

Андрій Кульчицький, син Героя Небесної Сотні Володимира Кульчицького, отримав поранення у березні 2023-го під Бахмутом. Володимир, син Героя Небесної Сотні Володимира Чаплінського, нещодавно також приєднався до ЗСУ.

Революція Гідності та Герої Небесної Сотні вибороли для нас шанс і можливість бути собою, бути українцями — вільними та гідними.

Я хочу, щоби ми ніколи не забували про те, що Верховна Рада України, хоч бияк до неї ставилися через поведінку окремих депутатів, була, є та буде тією інституцією, яка у найважчі для країни часи знаходить компроміс, порозуміння й демонструє таку необхідну країні єдність, ухвалюючи найважливіші рішення для захисту нашої державності.

Але є ще одне питання, про яке ми не маємо право забувати. Справедливість. Справедливе й невідворотне покарання всіх причетних до злочинів проти майданівців.

За даними Генпрокуратури, усього за десять років розслідування справ Майдану до суду було скеровано обвинувальні акти щодо 468 осіб.

За ці десять років лише щодо 90 осіб набули законної сили обвинувальні вироки.

Викликає величезне побоювання загроза спливу терміну давності у багатьох справах Майдану, за якими треба встигнути винести справедливі вироки.

Я закликаю наші суди розглядати ці справи першочергово й довести їх до кінця. Якщо необхідно внести змінити до кримінального процесуального законодавства, аби підозрювані не змогли уникнути покарання, — ми маємо це зробити, колеги, як Верховна Рада України.

За повідомленням прес-служби Верховної Ради України.