Голос України
7 лютого 2018 р.

Заява Верховної Ради України у зв’язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам’яті — Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів

    Верховна Рада України з розчаруванням і глибокою стурбованістю сприйняла рішення Сейму від 26 січня та Сенату Республіки Польща від 1 лютого 2018 року щодо ухвалення змін до закону про Інститут національної пам’яті — Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів, якими запроваджується кримінальна відповідальність за заперечення «злочинів українських націоналістів» і дається упереджене та антиісторичне визначення цього поняття, що відкриває шлях до маніпуляцій і посилення антиукраїнських тенденцій в польському суспільстві.
    Відвертий діалог, вільний обмін думками та академічна свобода опинилися під загрозою кримінального переслідування, що несумісне з демократичними цінностями.
    Верховна Рада України категорично не сприймає та відкидає політику подвійних стандартів та нав’язування ідей колективної відповідальності українського народу, а також спроби польської сторони прирівняти дії всіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття — нацистського та комуністичного.
    Ухвалені законодавчі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща, а також принципам, які були погоджені сторонами, серед іншого, в Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року. Саме в цій Декларації Верховна Рада України і Сейм Республіки Польща відзначили боротьбу українських і польських національних сил антикомуністичного руху опору, які створили моральну основу для відновлення незалежності наших держав. Верховна Рада України і Сейм Республіки Польща також погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та «стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах».
    Ми повинні пам’ятати і передавати прийдешнім поколінням правду про дійсні, а не вирвані із загального контексту причини, які призвели до кровопролиття між нашими народами в роки Другої світової війни та в інші періоди нашої історії і які мали трагічні наслідки для наших народів. Незаперечним є те, що як у минулому, так і сьогодні розпалювання конфліктів між традиційно дружніми українським і польським народами лежить в інтересах спільних ворогів нашої державності і суверенітету, якими були нацистський і комуністичний режим, а сьогодні — російський агресор і окупант.
    Нашу найбільшу тривогу викликає той факт, що розгортання антиукраїнських настроїв та створення атмосфери тиску і залякування здатне безпосередньо вплинути на права і свободи майже мільйона українців, які сьогодні є трудовими мігрантами на території Польщі і працюють задля її економічного зростання в тому числі. Ця тема становить виняткове значення і є предметом прискіпливої уваги для парламенту України. Нас також турбують демонстративні акції знищення українських пам’ятників на території Польщі, напади на учасників релігійних урочистостей, членів української громади Польщі, заборони проведення культурних заходів та шовіністична риторика.
    Лише об’єктивна, зважена і неупереджена оцінка всіх історичних обставин, спільне пізнання фактів історії, застосування персональної, а не колективної відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, які мали місце впродовж першої половини ХХ століття, належна повага і рівна турбота із вшанування пам’яті всіх жертв на території обох наших держав та щире християнське прощення, до якого закликав Святий Іван Павло ІІ, дадуть нам змогу уникнути взаємних помилок минулого і будувати міцне і надійне стратегічне партнерство між Україною та Республікою Польща, що є запорукою миру і безпеки в цілій Європі та світі.
Верховна Рада України солідарна з міжнародною спільнотою в питаннях недопущення заперечення злочину Голокосту.
Верховна Рада України закликає польську сторону до відкритості та конструктивності в подальшому розвитку двосторонніх відносин.
Закликаємо Президента Республіки Польща скористатися своїми конституційними повноваженнями та спільно із Сеймом та Сенатом Республіки Польща повернути в україно-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість.
За відповідну Постанову № 7553 «Про Заяву Верховної Ради України у зв’язку з ухваленням Сеймом і Сенатом Республіки Польща змін до закону про Інститут національної пам’яті — Комісію з розслідування злочинів проти польського народу та інших законодавчих актів» проголосували 242 народні депутати.

Коментар Першого заступника Голови Верховної Ради України Ірини ГЕРАЩЕНКО:
— Дружба України та Польщі — це спільне надбання двох держав, двох народів. Ми будемо мудрими і жодним чином не дамо це зруйнувати. Під час виступів колег-депутатів звучала констатація факту дружніх взаємин між двома народами. Бо немає такої трагічної сторінки в історії Польщі, яку б українці не розділяли, як власний біль. І немає такого щастя та таких успіхів в історії Польщі, які б ми не розділяли з радістю, — в тому числі і офіційне членство Польщі в Євросоюзі. Як особисту трагедію ми переживали загибель керівництва Польщі під Смоленськом. І якщо сьогодні радикальна частина польської еліти намагається кинути камінь у двосторонні взаємини, ми не будемо цьому допомагати. Бо «еліти», політики, депутати, склад парламенту змінюються, а Польща та Україна — вічні. Сьогодні потрібна мудрість для того, щоб зберегти те важливе, що сьогодні є між народами, і не розсварити їх. Але водночас не помічати очевидних антиукраїнських заяв, які останнім часом, на жаль, дозволяють собі деякі польські політики, ми не можемо. Починаючи від того, що Польща начебто прийняла «біженців» з України, і закінчуючи тими законами, які не відповідають історичній дійсності. Немає ніякої «бандерівської» ідеології. Є дуже непроста історія України, часто трагічна, наша багаторічна боротьба за нашу незалежність, боротьба українців за право бути державою. Український парламент відреагував на недружні заяви, але ми не дали жодної підстави розколювати наші два народи.