Огляд реґіональної преси 

Випуск 88, 7 грудня  2012 р.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ІНТЕРВ'Ю З ГОЛОВНИМ АРХІТЕКТОРОМ МІСТА ОЛЕКСАНДРОМ РЕКУТОЮ
"Моя Вінниця", 05.12.2012
Головний архітектор Вінниці - про новації Генерального плану та особливості творчого процесу в архітектурному середовищі.
СИТУАЦІЯ В КРИМУ
ЧТО СНОС САРАЕВ НАМ ГОТОВИТ?
Никита Полько, "Крымская правда", 05.12.2012
Недавний снос семидесяти самостроев на "поляне протеста" крымских татар вызвал сильнейший общественный и политический резонанс.
ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
ЗАКОН "О ВСЕУКРАИНСКОМ РЕФЕРЕНДУМЕ" НЕСЕТ В СЕБЕ РИСК РАЗРУШЕНИЯ КОНСТИТУЦИИ - ХАРЬКОВСКИЙ ПОЛИТОЛОГ
Андрей Войницкий, "Status quo", 05.12.2012, Харьковская обл.
Этот закон содержит нормы, потенциально способные изменить порядок принятия важнейших для страны решений.

ЗАМПРОКУРОРА ДОНЕЦКОЙ ОБЛАСТИ РАЗЛОЖИЛ УПК "ПО ПОЛОЧКАМ"
"Донбасс", 05.12.2012, Донецкая обл
Согласно новому УПК, все участники следствия теперь равноправны.

ЕКОНОМІКА
ЦЕНОВОЕ УРЕЗАНИЕ ХЛЕБНОЙ БУХАНКИ
Наталия Гончарова., "Крымская правда", 06.12.2012
Эксперты утверждают, что сдерживание цен на хлеб ведёт к ухудшению его качества.

ЯКИЙ ХОСЕН ВІД ГАЗУ МАТИМУТЬ МІСЦЕВІ ГРОМАДИ?
Роман Івасів, "Галичина", 05.12.2012, Івано-Франківська обл.
Чи принесе газ зі сланцю заможність рядовому галичанину, як газ і нафта допомогли пересічним громадянам Кувейту або Саудівської Аравії?

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ
ВНУТРИКАДРОВЫЙ МОНТАЖ
Антон Сенченко, "Слава Севастополя", 06.12.2012, АР Крым
Специалисты не исключают, что новый кабмин не будет однополярным (то есть однопартийным).
ТОЧКА ЗОРУ
ТРИ ЦВЕТА ВРЕМЕНИ
Ефим Мармер, "Украина-центр", 05.12.2012, Кировоградская обл.
Недавно поймал себя на мысли, что деградирую как телезритель.
ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
ЯРОСЛАВ ДУБНЕВИЧ: "А ЩО - ДЕПУТАТИ ЙДУТЬ У РАДУ ЗАРОБЛЯТИ?.."
Інна Пукіш - Юнко, "Високий замок", 06.12.2012, Львівська обл
Учасниками чергової зустрічі у Центрі політичного прогнозування "Високого Замку" були одразу два гості.
РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ - КРОК НАЗУСТРІЧ ГРОМАДЯНАМ
"Xpress", 05.12.2012, Сумская обл.
З метою оперативного та якісного обслуговування громадян з 1 жовтня 2012 року розпочав роботу веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.
ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ
КІБЕРЗЛОЧИНЦІВ НАВЧИЛИСЯ ЛОВИТИ?
Юлія Фомічова, "Вечірні Черкаси", 05.12.2012
Тільки у травні по всій Україні створено підрозділи боротьби з кіберзлочинністю, а  це  вже принесло свої плоди.
ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
ВЛАСТИ СЕВАСТОПОЛЯ СМИРИЛИСЬ С ПОДПОЛЬНЫМИ СВАЛКАМИ?
Наталья Воронцова, "Новый Севастополь", 06.12.2012, АР Крым
Строители саботируют решение сессии горсовета, предписывающем вывозить строительные отходы на полигон Первомайская балка.

У 2013 РОЦІ ПОЛТАВЩИНА ОСТАТОЧНО ПОЗБАВИТЬСЯ ВІД ОТРУТОХІМІКАТІВ
Надія Діденко, "Вечірня Полтава", 05.12.2012
Рятувальники просять у обласної ради кошти на вивезення отрутохімікатів з регіону.
 

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ІНТЕРВ'Ю З ГОЛОВНИМ АРХІТЕКТОРОМ МІСТА ОЛЕКСАНДРОМ РЕКУТОЮ
"Моя Вінниця", 05.12.2012
Головний архітектор міста - про новації Генерального плану та особливості творчого процесу в архітектурному середовищі.

Вінниця очікує на затвердження Генерального плану зразка 2012 року. Для міста поява цього документа означатиме розширення меж, зміну цільового призначення деяких територій, а також корегування планів щодо транспортних розв'язок. Про механізм формування Генплану і про те, що залишилося поза кадром під час громадських слухань, які відбулися 9 листопада, розповів головний архітектор Вінниці Олександр Рекута.
- Головне рішення Генплану, яке потрібно місту, - розширення міської межі. Я бачив не один Генеральний план, починаючи з 80-х років. Цей - найамбітніший, який непросто буде реалізувати, але який необхідний на перспективу. Мова не про те, що нам просто потрібна земля, аби отримувати орендну плату за неї - це найбільше турбує сільські ради, яким сьогодні ці землі належать. Найголовніше - бачити цілісний розвиток міста як єдиного організму. Сьогодні в реальних межах Вінниці, на виїзді з Келецької у бік Барського шосе, є землі навіть не Якушинець, а населеного пункту Зарванці. Як Зарванці можуть бути на вулиці Квятека? Аналогічна ситуація у мікрорайоні вулиці Гонти, де розташований другий майданчик фабрики Рошен. Це землі населеного пункту Стрижавка. Це нонсенс, так не має бути.
- І що з цим робити?
- Включати ці території у межу Вінниці, і нехай вони залишаються у користуванні тих, кому вони сьогодні належать. Я хочу підкреслити: включення у межу міста не означає зміну власності. Але ми хочемо, щоб ці території розвивалися відповідно до Генерального плану Вінниці. Інакше може статися, що хтось збереться спорудити там будинки і не з'ясує, що територія відноситься до санітарної зони вінницького підприємства. Тоді виникне не просто проблема, а протистояння. А нам потрібен грамотний розвиток.
- Під час громадських слухань пролунало, що запропоновані зміни до Генплану скоротили кількість транспортних розв'язок, які передбачалися у попередньому варіанті. Чому?
- Ми відмовилися від намірів по великих багаторівневих транспортних розв'язках, тому що розуміємо: здійснити це нереально. Залишилося тільки три-чотири позиції. Адже великі транспортні розв'язки накладають серйозні обмеження на території, де вони сплановані. Тобто якщо розширити межі червоних ліній, то в цих межах не можна проводити ані капітальний ремонт, ані реконструкцію чи добудову, тим більш нове будівництво. А це стосувалось багатьох територій приватної забудови. Наприклад, ми залишили дворівневу розв'язку по Хмельницькому шосе - Максимовича, але зменшили її габарити, оскільки один з варіантів Генплану забирав два гектари лісової зони. Це не зовсім реально для наших можливостей.
- Розробник Генерального плану - НДІ "Діпромісто" - врахував не усі зауваження і побажання, висловлені під час обговорення декілька місяців тому. Як таке могло статися?
- Для мене тут теж є деяка таємниця, оскільки величезний блок зауважень і пропозицій по внесенню змін та корегуванню рішень втілюються не так оперативно, як хотілося б. Як такого протистояння із розробниками немає, але коли формулюєш побажання, на підставі яких потрібно внести у план зміни, зустрічаєшся через місяць - і змін немає, то виникають питання. Але я сподіваюсь, що Генплан буде доведено до такого стану, як нам потрібно, хоч і не ідеального.
- На яких змінах будете наполягати особисто Ви?
- Я пропоную виключити один прохід під залізничним переїздом біля хутора Шевченка. Такий є на Гонти, заплановано на Фрунзе. Тому той, що між ними, можна виключити. Є питання по кладовищах. У Генплані додатково визначено три місця поховання. Південне, що заплановано на землях Бохоницької сільради, має захисну санітарну зону 300 метрів. І у сьогоднішньому варіанті вона лягає на дачний масив Поляна, де житлові будинки. Це потрібно обов'язково відкорегувати. Є можливість перенести кладовище так, щоб санітарна зона не лягала на житлову забудову. Аналогічно дуже дискусійне питання відносно південного об'їзду і мостового переходу через Південний Буг у мікрорайоні Сабарова. Ця дорога має з'єднати продовження об'їзної біля Луки-Мелешківської та пройти південніше Старого Міста, а в районі Сабарова перейти Південний Буг і вийти на об'їзну між Гніванським і Барським шосе. На мою думку, Сабарів не можна відсікати об'їзною від цілого міста. Тому пропоную, щоб дорога пройшла південніше Сабарова. Але поки дійде до її будівництва, буде ще не одна зміна до Генплану.
- У Генплані-2012 з'явилися зони реабілітації. Що означає цей термін?
- Це нова тема для містобудівної практики. За законом Генплан можна корегувати не частіше разу за п'ять років. Тобто якщо виникає необхідність використати територію, де слабо розвивається виробництво або яка є депресивною, для інших громадських проблем, доведеться чекати п'ять років. Тому запроваджений термін "територія реабілітації" дає можливість міняти призначення промислових зон тоді, коли у цьому виникає потреба. Фактично, на деяких територіях у Вінниці ці процеси вже відбуваються або заплановані. Наприклад, біля "Маяка" - це промислова зона - і автосалон побудували, і спортивний комплекс, і магазин, і храм…
- Генеральний план - це майбутнє Вінниці. А як щодо її сьогодення - в архітектурному сенсі слова? Яким є обличчя Вінниці?
- Місто - складний, багатоликий організм. Особисто я хочу, щоб Вінниця була цікавою, привабливою з архітектурної точки зору. Це можуть бути абсолютно різні стилі. Головне, щоб не було кітчу і дисонансу. Коли йдеться про забудову центральної частини, говорять, що потрібно дотримуватися характеристик, які притаманні стилю початку 20 століття. Я далекий від думки, що слід копіювати і творити псевдоархітектуру. Ми повинні творити архітектуру сучасну, але з повагою до історичного надбання. І в цьому й полягає професійність архітектора, щоб максимально точно знайти необхідний баланс.
- Але архітектор розробляє проект, який бажає інвестор. І той, хто платить, той і замовляє музику.
- Як відбувається замовлення: за принципом "хочу таке саме, але з перламутровими гудзиками" чи "маестро, я Вам довіряю"?
- Питання завжди дискусійне, і результат неоднозначний. Завжди наявний певний конфлікт між наміром інвестора, задумом архітектора і баченням міського управління, тобто влади міста, архітектурної громадськості і головного архітектора. Архітектор-проектувальник формулює своє бачення інвестиційного проекту. За великим рахунком, воно й має бути основним. Ми, коли проект виноситься на погодження, повинні визначити, як об'єкт гармонує з навколишньою забудовою, чи є порушення нормативів або у функціональному призначенні. При цьому розробник завжди відстоює свою позицію. Але конфронтація ніколи нічого не вирішує, завжди шукаємо компроміс. Місяць тому була створена міська архітектурно-будівна рада. Це дорадчий орган, і його рішення не є обов'язковими для виконання. Робота комісії - це колегіальне обговорення і надання рекомендацій автору. І він має право не прислухатися і наполягати на втіленні свого рішення, і я, як головний архітектор, маю його погодити. Я сам довгий час працював архітектором-проектантом, і мені сьогодні це допомагає бачити ситуацію з різних боків. Із досвіду знаю, що коли варишся у своєму об'єкті, думаєш, що створив щось, за що завтра дадуть найвищу архітектурну премію - Прітцкерівську. А потім твої колеги подивляться, пару зауважень висловять, - і бачиш, що у штангу дав.
- Якщо говорити про відносини із замовником, хто кого частіше переконував у правоті: Ви замовника чи замовник Вас?
- Є різні замовники. Багато таких, що кажуть: я плачу кошти, я хочу, щоб було так - і буде так. Якщо це приватна забудова - немає питань. Але коли будівля має значення загальноміське, я завжди намагаюсь наполягти на своєму. Тому що замовник у цьому випадку задовільняє не лише власну потребу, а й формує частину міського середовища. Його завдання - забезпечити функції, які має виконувати будівля. А архітектурні рішення можуть бути різними. Головне пам'ятати: такий об'єкт - це надбання міста, а це важливіше, ніж особиста думка інвестора. Але інвестор завжди рахує кошти. Він каже: ви вважаєте, що так буде краще, то розкажіть, наскільки це буде дорожче і наскільки більше часу знадобиться.
- Який Ваш найулюбленіший проект?
- Нереалізований. А з реалізованого - дуже багато зусиль потратив у проектному інституті, коли займалися реконструкцією і реставрацією пам'яток архітектури. Найважливіша з них - Єзуїтський монастир (Державний архів. - прим. Авт.). У нас було завдання у дуже стислі терміни розробити проектну документацію, фінансування було обмежене, але майже вдалося привести будівлю у достатньо пристойний стан. Залишилась прилегла територія і музейна площа. На це у держави грошей не вистачило.
Інших площ, починаючи з майдану Незалежності, бульварів, пішохідних зон - достатньо. Маса цікавих проектів припала на передкризові 2006-2008 роки. Такі наміри були, такі плани … Наприклад, по території меблевої фабрики. Або по електротехнічному заводу - проект замовляли турецькі інвестори. На жаль, нічого не з'явилося… І до концепції проекту щодо півострова Бригантина я доклав руку. Сподіваюсь, він реалізується.
- Ви завжди задоволені результатом своєї роботи?
- Я ніколи не плекаю марних ілюзій і завжди бачу помилки, хоча не завжди про них розповідаю. Є і проекти, про які думаю: треба було зробити інакше, краще б взагалі за них не брався. Це нормальний процес. Але про це скромно помовчимо…
http://www.myvin.com.ua/ua/news/events/17936.html

СИТУАЦІЯ В КРИМУ

ЧТО СНОС САРАЕВ НАМ ГОТОВИТ?
Никита Полько, "Крымская правда", 05.12.2012
Недавний снос семидесяти самостроев на "поляне протеста" крымских татар, неподалёку от посёлка Молодёжного, вызвал сильнейший общественный и политический резонанс.

Акция представителей партии "Русское единство" одними была воспринята как политический самопиар, другими - как справедливый самосуд. Разошлись мнения и относительно того, к каким последствиям приведёт снос сараев татар и кто из политиков будет отвечать за случившееся. И пока одни заверяют, что снос самостроев не вызовет жёсткой реакции даже со стороны меджлиса, другие уже пророчат отставку крымского премьера и неизбежные межэтнические конфликты на полуострове.
Буквально сразу после случившегося народный депутат Украины Геннадий Москаль заявил, что снос самостроев и попытка поджога вагончика на стройплощадке будущей соборной мечети - звенья одной цепи. Якобы два эти события являются спланированной провокацией и должны привести к отставке крымского премьер-министра Анатолия Могилёва. "Тут приложили руку те силы, которые заинтересованы в том, чтобы это случилось побыстрее", - пояснил он.
А вот по мнению крымского политолога Дениса Батурина, снос построек на самозахвате - часть предвыборной кампании партии "Русское единство". Теперь политсила может вполне успешно использовать сделанное в свою пользу на приближающихся выборах головы местного поссовета.
Ни с Батуриным, ни тем более с Москалём не согласен сопредседатель Крымской ассоциации политологов Александр Форманчук. Он убеждён, что снос построек - отнюдь не политическая провокация и ничего общего с политикой случившееся не имеет.
- Снос был проведён по решению суда и является, скорее, общественной инициативой, - говорит Форманчук. - Уверен, что на карьере крымского премьера это не отразится. Естественно, когда он вернётся из отпуска, то обратит внимание на это, но уже с точки зрения проблемы самозахватов в целом. Давно пришло время избавить полуостров от такого позора.
По словам политолога, открытым остаётся другой вопрос: кто сумел столь быстро сориентироваться в происходящем и спровоцировать поджог сторожки на стройплощадке на месте будущей мечети? Очевидно, что лица, причастные к этому, желают подлить масла в огонь межэтнических конфликтов на полуострове.
- Будем надеяться, что реакция меджлиса на эти события будет адекватной. Если они разберутся во всём спокойно, то, несомненно, найдут компромисс, и проблема будет решена, - заключил Форманчук.
Опасаются неприятных последствий и в крымской власти. По мнению председателя Республиканского комитета АРК по делам межнациональных отношений и депортированных граждан Рефата Кенжалиева, если подобные акции будут повторяться и впредь, конфликта не избежать. Согласны с этим и в меджлисе.
- Если самовольный снос самостроев будет взят за пример, это приведёт к плачевным событиям, - говорит первый зампредседателя меджлиса Рефат Чубаров. - Мы считаем: то, что сделали представители "Русского единства", - незаконно. Требуем от прокуратуры разобраться с ролью милиции, которая смотрела на всё происходящее и не вмешивалась.
По его словам, снос самостроев и попытка поджога на стройплощадке мечети - одного поля ягоды.
- Те, кто сносил строения в Молодёжном, не удовлетворившись своими действиями, решили продолжить "веселье" и направились к строящейся мечети. Там они продолжили свои террористические действия, - предположил он.
В руководстве меджлиса надеются найти компромисс с властью и законными хозяевами земельных паёв. Для этого предлагают выделить владельцам паёв новые участки, а самозахват в Молодёжном оставить за теми, кто построил снесённые жилища.
Кстати
В милицию поступило два заявления с требованием установления лиц, участвовавших в акции по сносу строений на "поляне протеста". Одно из заявлений коллективное и подано участниками "поляны протеста". Второе - поступило от жителя Молодёжного. Гражданин подчеркнул, что участником "поляны протеста" не является.
http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2012/12/05/chto-snos-saraev-nam-gotovit

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

ЗАКОН "О ВСЕУКРАИНСКОМ РЕФЕРЕНДУМЕ" НЕСЕТ В СЕБЕ РИСК РАЗРУШЕНИЯ КОНСТИТУЦИИ - ХАРЬКОВСКИЙ ПОЛИТОЛОГ
Андрей Войницкий, "Status quo", 05.12.2012, Харьковская обл.
Этот закон содержит нормы, потенциально способные изменить порядок принятия важнейших для страны решений.

В частности, закон наделяет народ правом изменения как Конституции, так и всей остальной законодательной базы страны. Об этом 5 декабря рассказала "SQ" кандидат политических наук, доцент кафедры политологии Харьковского национального университета им. В.Н.Каразина Юлия Биденко.
"С одной стороны, закон должен восприниматься позитивно, так как он расширяет степень влияния граждан на политический процесс. С другой стороны - закон несет в себе колоссальные риски и противоречия", - заявила Биденко.  В частности, согласно Конституции, Верховная Рада является единственным законодательным органом государства. Однако принятый закон позволяет президенту или большинству народа принимать законы в обход парламента, отменять принятые законы, вносить изменения в действующие (кроме вопросов налогообложения, бюджета и амнистии). При этом закон не содержит никаких указаний относительно решения противоречий и коллизий между действующими законами и теми, что будут приняты на референдуме. "Фактически, существует риск разрушения Конституции или законодательства страны как слаженной, согласованной системы норм", - заявила Биденко.
Согласно принятому закону, субъектами назначения референдума выступают Верховная Рада и президент, однако правом такой инициативы наделен также и народ Украины. Политолог отметила, что реализовать данное право народу будет значительно сложнее, чем субъектам власти. Для этого нужно общее собрание как минимум в 2 тыс. граждан, которое изберет инициативную группу в 500 человек и соберет 3 млн. подписей в 2/3 областей Украины (не менее 100 тыс. в каждой области). Согласно закону, Центральная избирательная комиссия может привлекать другие органы государственной власти для того, чтобы установить соответствие "народного" предложения Конституции и законодательным нормам. Если предложение не будет признано таковым, ЦИК может отказать инициативной группе в проведении референдума.
"Вероятность реального проведения в Украине референдумов по народной инициативе крайне мала. Учитывая возможности агитации, распоряжения бюджетными средствами, зависимость от власти членов избирательных комиссий, гораздо больше возможностей для назначения референдума у субъектов власти - президента и Верховной Рады", - отметила Биденко.
По ее словам, закон выгоден президенту - документ позволит ему, используя народную волю, изменить Конституцию, отменить неудобные законы или принять новые. "Уходящая Верховная Рада сделала президенту  подарок, предоставив ему способы принятия и легитимации стратегических решений - на случай, если следующий состав Верховной Рады будет неуправляемым", - отметила Биденко.
Справка "SQ". Верховная Рада приняла закон "О всеукраинском референдуме" 6 ноября. Президент Украины подписал этот закон 27 ноября. Документ предусматривает четыре вида всеукраинских референдумов: законодательный (принятие или изменения закона), конституционный (внесение изменений в Конституцию страны или отмена таких изменений), ратификационный (изменение территории Украины), общий (по любому вопросу, кроме налогов, бюджета и амнистии). Результаты народного волеизъявления на всеукраинском референдуме являются обязательными для выполнения. На всеукраинский референдум по народной инициативе не может быть вынесен (инициирован) вопрос об изменении территории Украины.
http://www.sq.com.ua/rus/news/politika/05.12.2012/zakon_o_vseukrainskom_referendume_neset_v_sebe_risk_razrusheniya_konstitucii_harkovskij/

ЗАМПРОКУРОРА ДОНЕЦКОЙ ОБЛАСТИ РАЗЛОЖИЛ УПК "ПО ПОЛОЧКАМ"
"Донбасс", 05.12.2012, Донецкая обл.
Согласно новому УПК, все участники следствия теперь равноправны.

Потерпевший, к примеру, может предоставлять следователю свои доказательства, и отмахиваться от них нельзя, - уверяет Вячеслав Бабаков главного редактора газеты "Донбасс" Александра Брижа. В редакции "Донбасса" побывал заместитель областного прокурора, старший советник юстиции Вячеслав Бабаков. Учитывая, что 20 ноября вступил в силу новый Уголовный процессуальный кодекс, наделавший много шума, именно вокруг особенностей его применения  мы и построили нашу беседу.
Об адвокатах и ключах
- Вячеслав Анатольевич, как вы относитесь к тому, что защитниками теперь могут быть только адвокаты, зарегистрированные в реестре (раньше это разрешалось и родственникам)?
- Действительно, родственники, опекуны, попечители отныне не могут выступать в этой роли. И это правильно - защита должна быть профессиональной. Некоторые сетуют, что услуги адвоката обходятся дорого. Но ведь его, как и раньше, может предоставить государство. Другое дело, если обвиняемый хочет прибегнуть к услугам именно своего защитника. Он также имеет право заменить имеющегося адвоката на любой стадии расследования... Кстати, защита и обвинение в новом уголовном производстве будут иметь равные возможности отстаивать свои позиции, в частности - через право обеих сторон собирать неоспоримые доказательства. Раньше монопольным правом на это обладали лишь следователь и прокурор.
- Одна из особенностей нового УПК - создание единого реестра досудебных расследований (ЕРДР), где начнут регистрировать заявления о преступлениях, а каждый следователь получит персональный электронный ключ для входа в систему. Как это будет выглядеть?
- Досудебное расследование начинается с момента поступления информации в правоохранительные органы о совершенном преступлении и регистрации его в ЕРДР, которое происходит в форме предварительного следствия, а уголовных проступков - в форме дознания. При этом каждый следователь получил персональный электронный ключ для входа в эту систему... После этого назначается процессуальный руководитель - прокурор, полностью курирующий работу следователя. Он подписывает обвинительный акт и выступает в судебном процессе. Раньше писали обвинительное заключение, которое порой насчитывало до 30 томов (в каждом страниц по 250!). Теперь будет зачитываться обвинительный акт - краткое содержание всего хода следствия. Еще один интересный момент: гражданин может обратиться в тот орган, куда он подал заявление, и потребовать выписку установленного образца из реестра, где сможет увидеть, как зафиксировали его обращение и как на него отреагировали... У определенных работников аппарата прокуратуры области и всех горрайпрокуроров есть электронный ключ-флешка, с помощью которого открывается реестр. Работая в нём, я могу оценить правильность и своевременность действий того или иного следователя и прокурора при расследовании преступлений, регистрацию и оформление заявлений.
О браслетах и обысках
- Считается, что новый Кодекс направлен на то, чтобы меньше людей содержалось под стражей. В частности, он вводит понятие домашнего ареста. Что это значит?
- По решению суда человек будет находиться дома - то есть по месту своего жительства. При этом контролироваться это будет системой электронного мониторинга (специальные браслеты) - как за рубежом. И если он покинет определенное судом место нахождения - этот факт, безусловно, будет зафиксирован системой. И тогда возможно изменение меры пресечения на более жесткую.
- Когда по новым правилам правоохранители имеют право проводить обыск, накладывать арест на имущество?
- На сегодняшний день принятие таких решений возложено на следственного судью, но при этом инициатором выступает следователь, которого должен поддержать прокурор. Основанием для наложения ареста может быть обеспечение гражданского иска в случае, если имущество добыто преступным путем, если оно является предметом совершения преступления или было источником финансирования преступной деятельности.
- Некоторые политики заявляют, что в связи с введением нового УПК гражданам теперь придется всегда носить с собой паспорт, иначе их-де могут задержать правоохранители на 72 часа для выяснения личности...
- Это нагнетание обстановки. В законе чётко предусмотрены основания для задержания, и они мало чем отличаются от тех оснований, которые существовали до 19 ноября. В статье 207 УПК Украины введено понятие задержания неуполномоченным лицом лишь непосредственно при совершении преступления или после его совершения и во время преследования подозреваемого лица. О факте задержания необходимо сразу сообщить в правоохранительные органы. Эти нормы закона никаким образом не отразятся на жизни законопослушных граждан.
 - Как относитесь к отмене дополнительного расследования дела?
- Считаю это позитивной новацией. Раньше судьи, а иногда и прокуроры, видя недостатки в работе следователя, своим постановлением отправляли дело на дополнительное расследование. И хотя там был установленный срок, его могли продлевать снова и снова. В итоге доследование порой продолжалось годами! Теперь установлены жесткие рамки даже для досудебного расследования дела: преступления средней и легкой тяжести - полгода, тяжкие и особо тяжкие - 12 месяцев.
- Существует мнение, что УПК осложняет процедуру выдачи тела умершего человека родственникам для захоронения. Так ли это?
- Возможно, на начальном этапе применения норм нового УПК имелись такие случаи, но это  больше исключение, чем правило. Осмотр и выдача тел умерших фактически не меняются. Раньше эти правоотношения регулировались инструкцией, по которой лицам пожилого возраста и тяжелобольным, которые умерли дома, судебно-медицинскую экспертизу не проводили. Медзаключение в случае отсутствия следов насильственной смерти составлялось по результату осмотра тела участковым инспектором милиции с участием медика. Справку о смерти родственники получали в больнице. Эта норма была перенесена и в новую инструкцию. То есть в порядке выдачи тела умершего человека с введением нового УПК появилось только одно отличие: разрешение на выдачу трупа выдает только прокурор, а не прокурор и следователь, как это было раньше. Такое нововведение поясняется тем, что отныне прокурор является руководителем процессуального производства по делу. Никто не будет делать вскрытие трупов людей, которые умерли своей смертью дома и при этом имели тяжелые болезни. Это касается только тех, что с признаками насильственной смерти. Именно тогда тела направляются в морг для проведения судебно-медицинской экспертизы в максимально сжатые сроки, после которой с разрешения прокурора тело выдается родственникам для захоронения.
О "сделке с правосудием" и присяжных
- Что значит такой термин нового УПК как "сделка с правосудием"?
- Речь о признании вины в обмен на смягчение наказания. В том случае, если по делу есть потерпевшие - требуется также сделка с ними (они не должны предъявлять претензий). Правомочность сделки определяет суд. Кстати, она не позволяет уйти от наказания - лишь смягчает ее. Также может заключаться соглашение между потерпевшим и подозреваемым. Но тоже исключительно по определенной - не тяжкой - категории дел.
- По какому принципу будет формироваться суд присяжных - ещё одно новшество, которое появилось у нас благодаря новому УПК?
- Для подозреваемых, которым грозит пожизненное заключение, по желанию, вводится суд присяжных. Он будет состоять из двух профессиональных судей и трех присяжных (их списки формирует местная власть). Именно последние определяют, виновен подсудимый или нет, а судья оглашает степень наказания. Оправдательный вердикт такого суда окончательный и обжалованию не подлежит. Но этот институт пока в стадии становления.
Невзирая на все сложности и нововведения прокуратура с честью и ответственностью выполняет возложенные на неё государством функции. Пользуясь случаем, хочу поздравить коллег с грядущим профессиональным праздником. Желаю всем крепкого здоровья, усердия в работе, счастья и благополучия в семьях.
Выявлены 18 преступных группировок!
Вячеслав Бабаков курирует в прокуратуре области вопросы борьбы с коррупцией, надзор за спецподразделениями, ведущими борьбу с организованной преступностью, и следствие прокуратуры.
Он рассказал, что следственными органами прокуратуры направлено в суд 163 уголовных дела в отношении 213 лиц, которые совершили преступления с признаками коррупции. Среди них 17 сотрудников внутренних дел, девять - пенитенциарной службы, четверо - МЧС, трое - представители налоговой.... Сейчас все эти лица находятся на скамье подсудимых.
Общая сумма полученных в 2012 году взяток составляет более 3,5 миллиона гривен. К примеру, замглавы Пролетарского райсовета Донецка подозревается в вымогательстве и получении пяти тысяч долларов и 25 тыс. грн. за помощь в выделении десяти земельных участков. Колоссальные убытки (2,7 млн. грн.!) причинили родному предприятию двое работников ГП "Красноармейскуголь", которые провели бестоварную операцию по приобретению оборудования.
В этом году силами прокуратуры и правоохранителей выявлено и ликвидировано 22 организованные преступные группы, из которых пять - с коррупционными признаками. В их состав входили депутаты местных советов, должностные лица госпредприятий, сотрудники милиции…
В сфере земельных отношений выделяется дело пятерки махинаторов, в том числе экс-головы Покровского сельсовета (Артёмовский район) и депутата того же сельсовета. Незаконно выдав земельный участок для добычи полезных ископаемых, они причинили государству ущерб в 130 тыс. грн.
Отправился за решетку и солидный десант "оборотней в погонах". Среди них - трое инспекторов ГАИ, которые помогали красть запчасти на предприятиях Донецкой железной дороги в Константиновке (убытки - 238 тыс.); сотрудник Ворошиловского райотдела милиции в столице края (вошел в число 12 человек, организовавших сеть по сбыту психотропных веществ через торговые точки); начальник сектора борьбы с незаконным оборотом наркотиков Харцызского горотдела милиции и два опера той же структуры (продавали наркотики через зависящих от них граждан); четыре участковых инспектора Калининского райотдела милиции Донецка, которые в составе организованной преступной группы занимались вымогательством за непривлечение к уголовной ответственности невиновных людей.
http://donbass.ua/news/region/2012/12/05/zamprokurora-doneckoi-oblasti-razlozhil-upk-po-polochkam.html

ЕКОНОМІКА

ЦЕНОВОЕ УРЕЗАНИЕ ХЛЕБНОЙ БУХАНКИ
Наталия Гончарова., "Крымская правда", 06.12.2012
Эксперты утверждают, что сдерживание цен на хлеб ведёт к ухудшению его качества.

Правительственные меры по сдерживанию растущих цен на хлеб дают свои результаты: несмотря на пессимистические прогнозы, мы продолжаем платить за "социальную" буханку 2,5 гривны. Увы, это вовсе не значит, что ситуация стабилизирована, ведь компенсировать хлебопёкам все убытки истощавший бюджет страны пока не в состоянии. Козлом отпущения в такой ситуации становится потребитель, которого переводят на "урезанные" сдобные булки и хлебные буханки из фуражного зерна.
Экономический просчёт
По официальным данным, в резервах Аграрного фонда (АФ) Украины имеется достаточное количество продовольственного зерна, чтобы обеспечить потребности населения в хлебобулочных изделиях в течение всего маркетингового года. В Кабмине утверждают, что цены реализуемой из государственных закромов муки на 15-20% ниже рыночных, что собственно и позволяет сохранять стабильную ценовую ситуацию на готовые изделия. Это одна точка зрения.
Председатель совета объединения предприятий хлебопекарной промышленности "Укрхлебпром" Александр Васильченко комментирует ситуацию иначе.
- Правительство для предотвращения роста цен на хлеб предлагает нам муку из Аграрного фонда, которая по сравнению с прошлым годом подорожала в зависимости от сорта на 3-7%. Уровень цен на неё мало чем отличается от рыночного, - утверждает он.
Кроме того, по словам Васильченко, расценки изменились не только на зерновом рынке: за время действия правительственного регулирования цен подорожали и многие другие составляющие хлебной буханки.
- Во-первых, в прошлом году резко подорожали энергоносители, - говорит он. - Сюда же следует отнести транспорт. Кроме того, в 2011 году четырежды повышалась зарплата, а в 2012-м - три раза. Всё это в сумме дало основания существенно повысить цены на хлеб.
При определённом уровне доходов населения подорожание буханки на 50 копеек может считаться нормой: в Европе за неё платят вдвое больше, чем на Украине. Однако повышение цен на хлеб, по мнению экспертов, воспринимается тем острее, чем беднее население. А по последним данным, в нашей стране постоянно увеличивается процент граждан, оказавшихся за чертой бедности. Поэтому большинству семей приходится считать каждую копейку.
Бумажная поддержка
В Министерстве аграрной политики и продовольствия Украины заверяют, что ежемесячно в регионы отправляется около 40 тысяч тонн муки из зерна госзапасов и этих объёмов вполне хватает на выпечку всех социальных сортов хлеба. Запланированный запас льготного зерна для Крыма составляет 50 тысяч тонн. По договору №69Б, подписанному между Аграрным фондом и ПАО "Крымхлеб", на крымское предприятие в месяц должно поступать: 1380 тонн муки высшего сорта, 1250 тонн - первого сорта и 330 тонн ржаной муки. Из общего ежемесячного объёма 2960 тысяч тонн в октябре "Крымхлебу" удалось получить лишь 1,5 тысячи тонн льготной муки. На прошедший ноябрь предприятию выделили 550 тонн сырья, что в 5,5 раза меньше нормы. В течение остальных месяцев года льготная мука из АФ не поступала вообще.
При этом объёмы производства хлебобулочных изделий за последнее десятилетие не только не сократились, но и выросли: если в 2006-м, 2007-м и 2010 годах предприятия объединения выпекали около 52 тысяч тонн хлебных буханок, то в прошлом году их было произведено 55393 тонны.
По словам президента ПАО "Крымхлеб", профессора Николая Демченко, похожая ситуация наблюдалась и ранее: в прошлом году мука из Аграрного фонда Украины поступала в республику только в течение одного месяца - в марте.
Где именно расположены государственные закрома и сколько продовольственного зерна в них осталось после активной осенней торговли с Европой, никто не знает. Официально резервы хранятся на различных предприятиях страны, и свободный доступ туда запрещён. Это наводит хлебопёков на мысли, что должных запасов пшеницы в нашей стране может попросту не быть. Так уже случалось в недалёком прошлом: трёхмесячный "несгораемый запас" пшеницы для автономии сначала заложили, а вскоре потихоньку вывезли.
Если ситуация повторяется, то пекарням лучше не рассчитывать на обещанную помощь, а выкручиваться из убытков своими силами. Что они собственно и делают, повышая цены на некоторые виды продукции и урезая массу буханки.
Регулятор о двух концах
Не секрет, что за годы независимости Украины среднестатистическая хлебная буханка потеряла в весе более половины своей массы: от килограмма, затем восьмисот граммов она уменьшилась до 450 граммов. Но и это не предел: эксперты утверждают, что сдерживание цен на хлеб ведёт к ухудшению его качества.
- "Социальный" хлеб и хлебом трудно назвать, - говорит научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений НАН Украины Всеволод Степанюк. - Даже в блокадном Ленинграде хлеб был лучше. Сейчас любой "социальный" хлеб быстро покрывается грибком. А это означает, что изготавливают его не из продовольственного зерна, а из фуражного.
Со столь категоричным заявлением эксперта большинство хлебопёков не соглашается, однако факт остаётся фактом: хлеб сильно крошится, быстро покрывается плесенью и через сутки начинает источать неприятный запах. Причина - замена дрожжей хлебопекарными улучшителями, благодаря которым снижается себестоимость и сокращается время изготовления. Всё это делается, чтобы сэкономить на дорогих энергоносителях.
Несмотря на то, что хлеб, заражённый картофельной палочкой, стал обыденностью в наше время, диетологи предупреждают, что он негативно сказывается на нашем здоровье.
А не так давно французские учёные выяснили, что запах высококачественного свежеиспечённого хлеба воздействует на подсознание человека и делает его добрее. Значит, быть нам не только бедными и голодными, но и злыми, ведь правительственный ценовой регулятор оказался о двух концах.
Кстати
В советские времена качество хлеба проверяли так: свежеиспечённую буханку накрывали салфеткой и садились на неё. Если хлеб после этого быстро распрямлялся, значит, он выпечен правильно. Сейчас садиться на буханку нельзя: она моментально раскрошится. Проверяют качество путём сжатия хлебного мякиша двумя пальцами: если не распрямляется, значит, выпечка не удалась.
Официально
По последним данным, в Крыму вместо 50 тысяч тонн запасов продовольственной пшеницы в наличии имеется 1117 тонн зерна. Хранится оно на Нижнегорском элеваторе. Но перевезти запас на пекарни проблематично, ведь тендер на поставку выиграла фирма-перевозчик, которая находится во Львове. По какому кругу пойдёт наш хлеб дальше, пока не известно.
http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2012/12/05/cenovoe-urezanie-khlebnojj-bukhanki

ЯКИЙ ХОСЕН ВІД ГАЗУ МАТИМУТЬ МІСЦЕВІ ГРОМАДИ?
Роман Івасів, "Галичина", 05.12.2012, Івано-Франківська обл.
Чи принесе газ зі сланцю заможність рядовому галичанину, як газ і нафта допомогли пересічним громадянам Кувейту або Саудівської Аравії?

Радше комусь іншому. Але екологічні проблеми будуть. Адже ніхто з відомих науковців у сфері видобутку сланцевого газу не дав стовідсоткової певності стосовно екологічної  безпеки Прикарпаття. Тому наразі спробуємо з'ясувати, який хосен від видобутку сланцевого газу могла б мати громада, навіть попри те, що, як виглядає, за неї вже все вирішили.
Сьогодні на цю тему розмовляємо з відомим фахівцем у галузі екологічного права проректором Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника кандидатом юридичних наук Надією Кобецькою.
- Знаю, що в ранзі завкафедри трудового, екологічного та аграрного права Юридичного інституту Прикарпатського університету ви серйозно попрацювали над аналітичною доповіддю і тлумаченням законодавства України стосовно проблем та перспектив вдосконалення функцій органів місцевого самоврядування саме у сфері укладення угод про розподіл продукції з добування сланцевого газу в Україні. Що саме ви зробили?
- У листопаді 2011 року Юридичний інститут Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника в рамках співпраці з Міжнародною академією екологічного права МСОП організував громадські обговорення стану нормативно-правового регулювання укладення та виконання угод про розподіл продукції у сфері добування нетрадиційного палива - сланцевого газу. На цьому обговоренні було започатковано наукову співпрацю з професором Колорадського університету та міжнародним експертом із законодавства Метью-Майклом Сурою. А в грудні 2011-го вже було підписано двосторонній договір про співпрацю з Колорадським університетом, на виконання якого ми разом із доцентом нашої кафедри Юридичного інституту кандидатом юридичних наук С. Романко підготували аналітичний доповідь і тлумачення нашого законодавства в цій сфері. Нашу роботу було використано при підготовці загального звіту міжнародних експертів, який проводився на замовлення Кабінету Міністрів України, International Resources Group та UNEP, "Сланцевий газ України: екологічна і нормативно-правова оцінка". Він оприлюднений у травні 2012 року і є в інтернеті на сайті ua-energy.org/post/25089. Слід зазначити, що в цьому звіті проведено детальний критичний аналіз українського законодавства в цій сфері та розроблено величезну кількість конкретних пропозицій до чинних нормативно-правових актів насамперед для врахування та захисту екологічних і соціальних інтересів громадян.
- Як загалом ви охарактеризували б ситуацію в юридично-правовому аспекті щодо видобутку сланцевого газу в Українській державі?
- Не вдаючись у питання технологічних особливостей та пов'язаних з ними екологічних ризиків при добуванні сланцевого газу, які широко обговорюються та конкурують з перевагами економічно-фінансового плану, хотілося б зупинитись на формальних, закріплених сучасним українським законодавством можливостях участі та впливу місцевих органів управління і самоврядування та місцевих громад у процесах передачі в користування земельних ділянок для добування сланцевого газу, гарантіях захисту екологічних, соціальних та матеріальних інтересів населення відповідних територій.
Як наразі виглядає, сучасні технологічні можливості українських компаній неспроможні забезпечувати добування сланцевого газу, а тому без іноземних інвестицій здійснення цієї діяльності на сьогодні неможливе. Залучення ж іноземних інвестицій у цій галузі відбувається через правовий інститут угод про розподіл продукції, який у багатьох державах було запроваджено ще в 70-х роках ХХ ст. За такою угодою держава - у нас від її імені такою стороною виступає Кабінет Міністрів - надає інвесторові право розробляти ресурс на певній ділянці надр, а той, своєю чергою, приймає на себе всі фінансові ризики, пов'язані з розвідуванням та видобутком корисних копалин і отримує розрахунок частиною добутої сировини. Цікавим є той факт, що з 1999 року - часу прийняття Закону "Про угоди про розподіл продукції" - в Україні не було укладено жодної успішної угоди про розподіл продукції. Єдину УРП, яку було підписано в 2007 р. та розірвано в 2008 р., не було успішно впроваджено, вона не привела до реальної розвідки та видобутку і на цей час є предметом спору в судах.
- Зупиніться детальніше на цьому законі. Яку роль у ньому відведено органам місцевого самоврядування? Ми ж пам'ятаємо, як торік депутати трьох обласних рад не дали згоди інвесторам на розробку Олеського родовища...
- Згадуваний закон основний обсяг повноважень у питаннях укладення, виконання та контролю за виконанням угод про розподіл продукції закріплює за центральним органом влади. Хоч варто зазначити, що напруга між органами місцевого самоврядування, які бажають мати деякі регуляторні повноваження щодо розробки сланцевого газу та центральними органами влади й інвесторами, що бажають більш централізованого контролю, існує майже в усіх країнах. Правда, протягом останніх декількох років зміни та доповнення до Закону України "Про угоди про розподіл продукції" сильно звузили повноваження місцевих органів самоврядування стосовно впливу на такі угоди. Приміром, у першій редакції закону органи місцевого самоврядування взагалі визнавали самостійною стороною при підписанні угод (нині стороною є виключно Кабмін України), до жовтня 2011 року ділянки надр, які планувались до передачі в користування на умовах угод про розподіл продукції,  повинні були погоджуватись з органами місцевого самоврядування, однак з жовтня 2011 року цю норму скасовано. Тому факт відсутності згоди депутатів Львівської, івано-Франківської, Тернопільської обласних рад, які, як ви сказали, в травні 2011 року на спільному засіданні не надали згоди на включення Олеського родовища до переліку ділянок, які може бути передано інвесторам на умовах угод про розподіл продукції, посилаючись на значні екологічні ризики та до кінця не досліджені наслідки, правового значення сьогодні не має.  Втім, заради справедливості потрібно зауважити: ситуація в Україні не є безпрецедентною. Наприклад, у США уряди штатів мають більшість регуляторних повноважень щодо розробки нафти і газу та надзвичайно рідко уряди штатів дозволяють місцевим органам управління заборонити видобуток нафти і газу на території, що належить їхньої юрисдикції.
- Тобто у нашому випадку не будемо мати американського "кіна" зі Стівеном Сіралом, де він разом із невеличкою громадою індіанців відстоює право громади і перемагає потужну корпорацію?..
- Цей закон України містить кілька положень, які дають органам місцевого самоврядування певні повноваження у регулюванні сланцевогазової промисловості. Основні ж повноваження в сфері укладення угод про розподіл продукції має Міжвідомча комісія з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції. Відповідно до  ч. 1 ст. 5 закону до складу цієї комісії входять представники органів місцевого самоврядування. Хоча, знову ж таки, у затвердженому на сьогодні складі цієї комісії немає жодного представника органів місцевого самоврядування, що швидко і просто виправити, ввівши рішенням Кабміну представників обласних рад тих областей, на території яких і планується передача ділянок надр під угоди про розподіл продукції. Особливо важливим є також те, що відповідно до ч. 4 ст. 11 закону проект угоди про розподіл продукції має бути узгоджений з органом місцевого самоврядування, на території якого розташована ділянка надр, що відповідно до угоди передається в користування. Крім того, органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України наділено повноваженнями з надання згоди на розміщення на своїй території об'єктів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з чинними нормативами охоплює відповідну територію. Наприклад, це можуть бути об'єкти виробничо-господарської діяльності, пов'язані з видобутком газу, сховища для зберігання відпрацьованої породи, що піднімається з надр, резервуари для зберігання використаної в процесі добування сланцевого газу забрудненої води. В перерахованих випадках активна роль органів місцевого самоврядування в цих питаннях, безумовно, могла б слугувати інтересам територіальних громад.
- На які ще важливі моменти в цій "сланцевій" справі варто було б звернути увагу органам місцевого самоврядування?
- Важливим питанням для територіальної громади в процесі надання інвесторові земельних ділянок та інших природних ресурсів, що розташовані на їх території, є закріплення та реальне забезпечення екологічних, соціальних і матеріальних інтересів територіальних громад. Закон визначає істотні умови угоди, серед яких обов'язковими, зокрема, є вимоги щодо повернення ділянок надр та земельних ділянок, наданих для потреб, пов'язаних із користуванням надрами, після закінчення дії угоди в разі її дострокового припинення або закінчення окремих етапів робіт, вимоги щодо раціонального і комплексного використання й охорони надр і довкілля, безпеки та охорони праці персоналу, залученого до передбачених угодою робіт. Безумовно, що діяльність, пов'язана з добуванням корисних копалин, і зокрема сланцевого газу, є екологічно небезпечною. Тому дуже важливим є належне врегулювання екологічних зобов'язань інвестора. Власне в угоді про розподіл продукції слід прописати конкретні природоохоронні зобов'язання та чіткі санкції за їх невиконання.
Також відповідно до ч. 5 ст. 8 цього закону "угода про розподіл продукції повинна передбачати обов'язки інвестора щодо: надання переваг продукції, товарам, роботам, послугам та іншим матеріальним цінностям українського походження за рівних умов стосовно ціни, терміну виконання, якості, відповідності міжнародним стандартам; прийняття або наймання на роботу на території України працівників для зазначених в угоді потреб переважно з числа громадян України та для організації їх навчання в обсягах, передбачених угодою". Дотримання вказаних положень створює певною мірою гарантії захисту інтересів населення, що проживає у відповідних районах. У цьому плані варто зазначити, що сьогодні в Україні традиційною є практика укладення так званих соціальних угод або угод про соціальне партнерство. Такі угоди можуть укладати між органами державної влади чи місцевого самоврядування, з однієї сторони, і юридичними особами чи фізичними особами-підприємцями, з другої. Юридичні особи в таких угодах зобов'язуються, наприклад, забезпечувати пріоритетне працевлаштування жителів відповідної територіальної одиниці, виділяти кошти на соціально-економічний розвиток населеного пункту - облаштування доріг загального користування, розвиток соціальної інфраструктури тощо. Важливо також, щоб такого змісту угоди інвестори укладали не з центральним урядом, а з органами місцевого самоврядування, на території яких він здійснює діяльність.
- Українські вчителі географії розповідають, що геологічні умови нашої території доволі схожі до родовищ сланцевого газу американських штатів. До речі, ці території потерпають від "сучасних технологій" видобутку газу, бо якщо піднести вогонь до води з кранів у їхніх будинках, то вона горить! "Dont drink this water (Не п'ю цю воду!)" - кричать десятки тисяч американців-користувачів Уoutube. А як нам тут вчинити?
- Особисто я не є прихильником радикальної позиції заперечення, бо не маю для цього достатніх фахових знань, які включають і геологічні, і технічні, і геофізичні та інші підррунтя. З другого боку, це питання є доволі складне й багатоаспектне, бо має політичне, економічне та екологічне забарвлення, хоч правда, як завжди, десь посередині. Я думаю, максимально,  чого можна добитися на цей час, - це певних фінансових і соціальних гарантій і, що важливо та чого б хотілось, - реального механізму контролю з боку місцевої влади та спеціалістів над забезпеченням екологічної безпеки.
- Які акценти ви б хотіли поставити в підсумку нашої розмови?
- Хочу завершити словами звіту "Сланцевий газ України: екологічна і нормативно-правова оцінка": "Держава повинна розширити законодавчі можливості участі органів місцевого самоврядування в процесі передачі в користування надр, що розташовані на їх території, а також забезпечити конкретні законодавчі гарантії забезпечення екологічних, матеріальних та соціальних інтересів відповідних територіальних громад". Разом з тим, на мою думку, основою має стати активна, а ще важливіше - конструктивна позиція місцевих органів самоврядування на основі висновків науковців та закріплених уже на сьогодні повноважень щодо регулювання цього складного та неоднозначного питання.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[tt_news]=21384&tx_ttnews[backPid]=24&cHash=ed6143435d

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ

ВНУТРИКАДРОВЫЙ МОНТАЖ
Антон Сенченко, "Слава Севастополя", 06.12.2012, АР Крым
Специалисты не исключают, что новый Кабмин не будет однополярным (то есть однопартийным).

Отставка Кабинета министров Украины наверняка останется самой обсуждаемой темой этой недели. Это событие всколыхнуло и даже разделило украинское общество. Одни считают, что никаких рокировок не будет, и вскоре правительство (в полном составе во главе с Николаем Азаровым) вернется на насиженное место. Другие ждут глобальных перемен, выдвигая при этом самые фантастические варианты развития событий. Как сложится ситуация на самом деле - одному... гаранту Конституции известно, но большинство политологов все же склоняется к тому, что отставка Кабмина - временное явление. В частности, директор российского центра постсоветских исследований Алексей Власов считает: "Отставка правительства связана с необходимостью переформатировать Кабмин после выборов в Верховную Раду, и серьезных изменений в составе Кабинета министров ждать не стоит. Серьезных провалов в экономической политике Кабмина, даже учитывая непростую ситуацию в социально-экономической сфере, нет. Делаю ставку, что Азаров останется новым старым премьером".
   "Януковичу нет большого смысла отказываться от Азарова", - заявляет в интервью РИА "Новости" руководитель Украинского филиала Института стран СНГ Владимир Корнилов, добавляя, что президент может предложить правительству кандидатуру Азарова на пост премьера сразу после начала работы парламента нового созыва. Первое заседание обновленной Верховной Рады назначено на 12 декабря, так что правительство Азарова может провести в отставке всего девять дней.
Настроение самого экс-премьера довольно бодрое и, я бы сказал, боевое, что подтверждает версию российских политологов. Открывая заседание правительства (которое хоть и отправлено в отставку, но, согласно Конституции, еще 60 дней может исполнять свои обязанности), Николай Азаров заявил: "Сегодня нужно говорить в первую очередь о том, что предстоит еще сделать. Поэтому никаких "отпускных настроений" сейчас быть не может. Работа правительства продолжается в обычном рабочем напряженном режиме. Ситуация в Украине и мире требует от правительства профессиональных, взвешенных, но решительных действий. Впереди много работы и сложных задач по разработке и реализации программы активизации развития экономики, повышению социальных стандартов, то есть по реализации задач, поставленных перед нами президентом Украины. Главным инструментом реализации этих задач является государственный бюджет".
Впрочем, не все придерживаются мнения, что "азаровский" Кабинет министров окажется столь "живучим". Директор Киевского центра политических исследований и конфликтологии Михаил Погребинский считает, что "свежая кровь" правительству необходима, и оно получит ее в ближайшее время. Политолог аргументирует свою версию так: "Президент не был обязан отправлять Азарова в отставку. По конституции, правительство отправляется в отставку после президентских выборов, а не парламентских. Следовательно, отставка кабмина - это очень решительный и даже отчасти рискованный шаг главы государства. Раз уж Янукович решился отправить Азарова в отставку - значит у него есть решимость начать все с чистого листа. Плюс такой сценарий поможет президенту избавиться от тяжелых проблем с распределением должностей между различными группами внутри своей команды".
Сами "регионалы" пока держат будущий состав правительства в тайне, на вопросы отвечают весьма расплывчато, что дает повод выдвигать любые версии. Лидер парламентской фракции Партии регионов Александр Ефремов сообщил журналистам, что на должность премьера в новом правительстве рассматривается несколько кандидатур. По мнению политолога Михаила Погребинского, в случае смены главы правительства главным кандидатом на пост премьер-министра будет глава наблюдательного совета Нацбанка Украины 36-летний Сергей Арбузов. Кроме того, называются такие политические персонажи, как первый вице-премьер Валерий Хорошковский, глава Совета национальной безопасности Украины Андрей Клюев, министр энергетики Юрий Бойко, губернатор Кировоградской области Сергей Ларин. "За каждым из них стоит определенная группа влияния в окружении президента", - отмечает политолог.
Специалисты не исключают, что новый кабмин не будет однополярным (то есть однопартийным). Посты в правительстве потенциально могут занять не только представители Партии регионов, но и активисты иных политических сил. Такая схема позволила бы "снизить градус" страстей, разыгравшихся между властью и оппозицией, и перевести диалог противодействующих сторон в несколько иную (более мирную) плоскость. Само собой, в первую очередь речь идет о предоставлении министерских портфелей коммунистам - потенциальным (хотя и весьма ненадежным) союзникам "регионалов" в новом созыве Верховной Рады.
Впрочем, все это - не более чем гипотезы. "Политические ландшафты" могут кардинально измениться уже на следующей неделе. А пока ждем-с...
http://www.slava.sebastopol.ua/2012.12.6/view/35653.html

ТОЧКА ЗОРУ

ТРИ ЦВЕТА ВРЕМЕНИ
Ефим Мармер, "Украина-центр", 05.12.2012, Кировоградская обл.
Недавно поймал себя на мысли, что деградирую как телезритель.

Рука еще привычно ищет дистанционный пульт при любой смене положения тела, но внутренний пиплметр уже подсказывает: кроме футбола смотреть нечего.
Процесс этот начался не вчера и даже не год назад. Сначала перестал смотреть политические ток-шоу на российском телевидении (это уже ИХ проблемы), затем отказался от их развлекательных программ, включая привычные новогодние огоньки. Остались КВН и новости НТВ раз в день.
Далее пошел секвестр центральных украинских телеканалов, правда, в обратном порядке: вначале сократил до минимума развлекательные (остались лишь "Голос країни" и свежие программы "95 квартала"), а затем под "выкл." частично пошли политические ток-шоу. Уже не смотрю одинаково чернушные новости на всех телеканалах - хватает двух-трех, в обязательном перечне остались местные "День за днем", "Погляд" и "Мы" (выборочно).
Конечно, специфика профессии не позволяет совсем отказаться от "зомбоящика", но все больше смотрю его в режиме "вкл.-выкл.". Именно таким случайным образом в минувшую пятницу попал на трансляцию церемонии награждения лауреатов 12-й национальной телевизионной премии "Телетриумф" на телеканале "Украина". Поразило количество номинаций - 52! Такое впечатление, что решили наградить абсолютно всех. Достаточно однообразное зрелище ("Спасибо всем! Я так счастлив \ я так счастлива!") пытались оживить ведущие и странные персонажи в синих, красных и зеленых костюмах, над движениями которых поработал любимец кировоградских тинейджеров Саша Лещенко.
Как потом выяснилось, в эфир попало не все. Режиссеры монтажа лихо вырезали речь одного из лауреатов - ведущего ток-шоу "Свобода слова" на ICTV Андрея Куликова.
Во время церемонии Куликов обратился к собравшимся с такими словами: "Здесь на сцене есть люди, окрашенные в синий, красный и зеленый. Куда исчез оранжевый цвет? Нет малинового! Даже если для всех нас есть предостережения, мы не должны допускать, чтобы у нас исчезали цвета. Мы не должны допустить, чтобы с нашего телевидения исчезали языки, мы не должны допустить, чтобы из нашего сообщества исчезали коллеги. В нашей программе работают люди разных цветов, я имею в виду, люди разных политических убеждений и, может, поэтому она выходит такой, как она есть". Этот спич в телеверсию не попал.
Вы видите в этих словах что-то предосудительное? Или что-то ранее вам неизвестное? Я тоже - нет. Ведущий программы "Свобода слова" мог бы позволить себе и более жесткие ассоциации. Как сделал это ровно два года тому назад Леонид Парфенов, ставший первым лауреатом телевизионной премии имени Влада Листьева. Выступление Парфенова на той церемонии оказалось настолько жестким, что его не решились ставить в новостной эфир федеральные каналы. Как, впрочем, и выступление Куликова.
Буквально две короткие цитаты Парфенова: "Я не вправе винить никого из коллег, сам никакой не борец и от других подвигов не жду. Но надо хоть назвать вещи своими именами. (…) Наше телевидение все изощреннее будоражит, увлекает, развлекает и смешит, но вряд ли назовешь его гражданским общественно-политическим институтом". И далее: "Куда страшнее, что большая часть населения уже и не нуждается в журналистике".
Выборы закончились, но такое впечатление, что война продолжается - весь спектр политических красок так и не вернулся на экраны телевизоров и страницы газет. Продолжается деление на "своих" и "чужих". Особенно это заметно в провинции. О "своих" - только хорошее, о "чужих" - либо плохо, либо никак. Маршалам и стратегам политической войны, втянувшим СМИ в ряды той или иной политсилы, пора бы отдать приказ о демобилизации. А то ведь от трех цветов нынешнего дня до двух - черного и белого - всего один шаг.
http://uc.kr.ua/tricolor/

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ

ЯРОСЛАВ ДУБНЕВИЧ: "А ЩО - ДЕПУТАТИ ЙДУТЬ У РАДУ ЗАРОБЛЯТИ?.."
Інна Пукіш - Юнко, "Високий замок", 06.12.2012, Львівська обл.
Учасниками чергової зустрічі у Центрі політичного прогнозування "Високого Замку" були одразу два гості.

Обидва - депутати новообраної Верховної Ради: самовисуванець Ярослав Дубневич, який переміг у 120-му окрузі на Львівщині, та представник виборчого списку партії "УДАР" Ярослав Гінка.
Розмова за "круглим столом" розпочалася не традиційно, з журналістських запитань, а з заяви, яку озвучив Ярослав Дубневич, оголосивши про своє приєднання у парламенті до фракції "УДАРу".
Ярослав Дубневич. У своїх публічних зобов'язаннях, які давав як кандидат у депутати перед громадою Самбірського, Городоцького та Мостиського районів, одним з перших пунктів прописав, що ніколи не буду співпрацювати з Партією регіонів та її сателітами. Свою роботу у Верховній Раді бачу лише в об'єднанні національно-демократичних сил. Чому вибрав "УДАР"? Бо мені імпонує, що це - політична сила з новим, конструктивним підходом, мінімумом демагогії і порожніх розмов. Ми обговорили з лідером партії Віталієм Кличком усі пункти моїх зобов'язань перед громадою, ті закони, які ініціюватиму у Верховній Раді. І дійшли конструктивного рішення.
- Вам надходили пропозиції про співпрацю від інших політичних сил - чи-то опозиційних, чи провладних?
Ярослав Дубневич. Вів переговори з представниками об'єднання національно-демократичних сил. Але у зв'язку з тим, що з "УДАРом" і його лідером ми вже довший час спілкуємося, маємо спільні погляди, ухвалив саме таке рішення. Щодо  пропозицій від представників провладних сил, то мені вони не надходили.
- У пресі неодноразово звучала інформація про те, що практично усі переможці-самовисуванці пройшли через кабінет секретаря Ради нацбезпеки й оборони і негласного "розпорядника" парламенту Андрія Клюєва. Кожному, мовляв, озвучили переконливі аргументи, чому не варто відмовлятися від приєднання до "регіонівської" більшості. З вами була така розмова?
Ярослав Дубневич. Я не був у кабінеті Клюєва, і запрошення не отримував. Можливо, це пов'язано з тим, що ми з братом ще на виборах чітко задекларували, що не будемо співпрацювати з "Регіонами".
- Не за горами - обрання спікера Верховної Ради. Як голосуватимете: солідарно з "УДАРом" чи на свій розсуд?
Ярослав Дубневич. Як людина, яка звикла працювати командно, буду голосувати так, як визначиться фракція.
- А якщо з якихось причин запропонована на спікерство кандидатура вас не влаштовуватиме?
Ярослав Дубневич. Якщо більшість фракції визначиться, що голосуємо за цю кандидатуру чи не голосуємо, я, як член фракції, зобов'язаний і буду підкорюватися рішенню.
- Проблема "кнопкодавства", схоже, перекочує й у новий парламент. Якщо на фракції ухвалять рішення здавати депутатські картки, ви і цьому чемно підкоритеся?
Ярослав Дубневич. Тут не підкорюся. Я в обласній раді - вже дві каденції, і завжди голосував персонально. Й у парламент йду, щоб голосувати особисто. Переконаний, що фракція "УДАР" ніколи не прийме рішення про здачу карток.
- У партію вступати плануєте?
Ярослав Дубневич. Я йшов на вибори самовисуванцем. І декларував, що моєю партією є мої виборці. Звернуся до громади - якщо отримаю згоду на вступ до партії, буду вирішувати. Хочу попрацювати як член фракції "УДАР" і подивитися, чи мої сподівання, домовленості справдяться. А далі - час покаже.
- Запитання до пана Гінки. Якою буде чисельність фракції "УДАРу" у Верховній Раді?
Ярослав Гінка. Наразі можна стверджувати про 41 депутата. Але ведуться переговори ще з деякими самовисуванцями. Зокрема, Олесь Доній виявив бажання співпрацювати. Думаю, він буде одним з тих, хто приєднається до нас. Інших прізвищ наразі не озвучуватиму. Усе побачимо 12 грудня, коли запрацює новий парламент.
- Яка ситуація з формуванням більшості у Верховній Раді? Чи чиниться тиск на депутатів-самовисуванців?
Ярослав Гінка. Шалений тиск. Про бізнес вже не йдеться - порушують кримінальні справи проти членів сім'ї, щоб змусити самовисуванців написати заяву про вступ до більшості. Якщо президент підписався під відставкою уряду, це означає, що більшість у "Регіонів" вже є. Інакше вони б не розпускали Кабмін.
- Відомо, які гонорари пропонують за приєднання до більшості?
Ярослав Гінка. Чув, що п'ять мільйонів доларів. Це - мінімум. Плюс ще різні там заохочення - утримання, пільги, впливи і так далі. "Регіонам" важливо було отримати 226 депутатських карток. Їм не потрібні живі люди. Коли є картки, "чечетови" зроблять свою справу - і за фракцію, і за самовисуванців.
- Деякі депутати від "Свободи" заявляли, що не дозволятимуть "регіоналам" голосувати чужими картками. Якщо знадобиться, то й фізично, мовляв, перешкоджатимуть. "УДАРівці" готові приєднатися?
Ярослав Гінка. Подивіться на схему розсадки депутатів у новому парламенті. Фракція "Свободи" буде у протилежному куті від Партії регіонів і комуністів. Щоб не дати "регіоналам" проголосувати чужими картками, "свободівцям" треба перебігти через всю сесійну залу. Але якщо Об'єднана опозиція, "Свобода" й "УДАР" відстоюють однакові позиції, то разом маємо робити усе, аби не допускати голосування чужими картками за помахом чечетовської руки. Не кажу, що будемо підходити і бити когось по голові стільцем. Але "піаністам" перешкоджати треба. У нинішній Раді опозиційні фракції часто не те що не намагалася якимось чином завадити голосуванню чужими картками - депутати просто залишали сесійне засідання. А цього не можна робити. Опозиція повинна постійно бути присутньою у залі. Якщо кількісно нас буде більше, ми зможемо завадити "піаністам" з "Регіонів" голосувати за всю фракцію.
- Ви згадували про те, що у нинішньому парламенті опозиція часто пасувала. Але зараз, по суті, бачимо те саме, коли йдеться про роботу комісії з підготовки роботи нової ВР. Представники опозиції просто встають і йдуть. Чи це не тривожний дзвіночок, що й у новому парламенті усе буде по-старому?
Ярослав Гінка. Не можу критикувати своїх лідерів, свою партію у цих демаршах. Вочевидь, це спільна позиція опозиційних сил. Але моя особиста думка: не можна вдаватися до демаршів. Треба боротися, бо без боротьби перемоги не буває. Сідати, домовлятися. Якщо не виходить конструктивно, десь чимось тиснути. Хоча це надзвичайно важко, коли на погоджувальній раді 12 представників від опозиції і 16 - від влади. Я вважаю, що потрібно було взагалі складати мандати й обнулювати списки. Це було єдине, чого боялася влада. На жаль, цього не сталося?
- І що завадило?
Ярослав Гінка. Можливо, страх, що в опозиційних силах не буде єдності щодо такого кроку.
- В яких комітетах бачите свою роботу у Верховній Раді?
Ярослав Дубневич. Як депутат обласної ради працював у бюджетній комісії, й у парламенті бачу свою роботу у бюджетному комітеті. Я обговорював це з Віталієм Кличком, і ми досягли домовленості, що мене делегуватимуть від фракції у цей комітет.
Ярослав Гінка. Моє побажання - Комітет з питань державного будівництва і місцевого самоврядування. Вважаю, що реформа місцевого самоврядування - це та річ, яка виведе Україну з кризи.
- На які з так званих опозиційних комітетів претендує "УДАР"?
Ярослав Гінка. Наразі важко сказати, бо ще навіть не відомо, скільки буде комітетів. Але якщо комітети будуть як кістка, то не претендуватимемо на жоден. Бо не розмінюємо крісло голови комітету на якісь важливіші речі. Якщо питання стоятиме: ми вам комітет, а ви тут ось так проголосуєте, то знову повернемося до того, як усе відбувалося минулої каденції.
- Останнім часом заговорили про можливість створення у Верховній Раді так званого львівського лобі. Чи плануєте брати участь у роботі цієї групи? І чи може це лобі, в якому будуть представлені переважно депутати від опозиції, забезпечити інтереси регіону - наприклад, при ухваленні бюджету?
Ярослав Дубневич. Я був одним з перших (ще як кандидат у депутати), хто ініціював об'єднання депутатів від Львівщини в єдину команду. Ми не лише думаємо над цим, а й вже почали діяти. Прикладом об'єднання депутатів від Львівщини стало звернення до президента, Генпрокуратури щодо недопущення рейдерського захвату Моршинського заводу мінеральних вод. Під цим підписалися одразу 10 депутатів Верховної Ради. Також ми обговорили питання про відкриття спільних громадських приймалень як у Києві, так і у Львові. Будемо працювати на спільну справу. Треба змінювати ситуацію, щоб, наприклад, субвенції, які йдуть з Державного бюджету для Львівщини, не були з коефіцієнтом 0,3, а для Донеччини - 10,9.
Ярослав Гінка. Сьогодні маємо найбільшу кількість депутатів від Львівщини, порівняно з усіма попередніми парламентами. І цим треба користатися. Так, ми в опозиції, і зрозуміло, що нам буде важко протягнути наші законодавчі ініціативи. Але коли 20 чоловік заходить у кабінет до міністра і не виходять звідти доти, доки міністр не підпише потрібний документ, легше домогтися результату.
- Де житимете у Києві? Подали заяви на отримання депутатського номера у готелі, чи вирішуватимете квартирне питання самостійно?
Ярослав Дубневич. Я у своїй декларації вказав, що у мене є квартира у Києві. Не буду претендувати ні на депутатську квартиру, ні на проживання у готелі. Депутати мають йти у Раду працювати, а не жити у Києві. Більше того - треба взагалі скасувати депутатські пільги. Чому депутат Верховної Ради повинен мати зарплату 20 тисяч і вище? Є середня зарплата по Україні - 2600-2700. Нехай депутат має п'ять тисяч. Чому виписують спеціальні пенсії і по 30, і навіть по 40 тисяч гривень, коли звичайні пенсіонери отримують тисячу гривень? Можна ухвалити рішення, щоб зекономлені від скасування пільг кошти були спрямовані на вирішення потреб місцевих громад.
Ярослав Гінка. Я житла у Києві не маю. Подав заявку на проживання у готелі "Київ". Але коли дізнався, скільки це коштує, стало зрозуміло: "Київ" - це великий обман, відмивання бюджетних коштів. Лише уявіть собі: 15 тисяч гривень за місяць на одного депутата! Тоді як винайняти квартиру у Києві можна за п'ять тисяч. То, може, легше орендувати для депутатів квартири?
- Чи братимете ви так звану допомогу на оздоровлення (35 тисяч гривень. - "ВЗ")?
Ярослав Гінка. Таке враження, що у Верховній Раді працюють найбільш хворі в Україні люди. Зібралися 450 інвалідів, яким потрібна "Феофанія" з найсучаснішим обладнанням, коли діти помирають у лікарнях через відсутність найнеобхіднішої апаратури. У лікарнях бинту немає, а тут - такі гроші на депутатське оздоровлення. Треба скасувати це.
- А якщо не скасують, візьмете гроші?
- Візьму, але публічно, при журналістах, перепишу їх на дитячий будинок чи на іншу благодійну справу.
- Чи не спонукатиме зменшення депутатських зарплат, скасування пільг до того, що народні обранці ще активніше торгуватимуть своїми голосами?
Ярослав Дубневич. А що - депутати йдуть у Раду заробляти? Треба не заробляти, а на громаду працювати. А якщо хочеш заробляти, будь ласка - у бізнес.
- Ярославе Васильовичу, як у родині сприйняли поразку на виборах вашого старшого брата - Богдана?
Ярослав Дубневич. Спокійно. Одна перемога, одна поразка - нічия. Це виборча боротьба. Виборці округу, в якому балотувався мій брат, визначилися, що Юрій Михальчишин (висуванець від "Свободи". - "ВЗ") є більш достойним кандидатом на депутатство. Побачимо, як цей депутат-мажоритарник працюватиме на благо громади, яка його обрала.
http://www.wz.lviv.ua/ukraine/121436

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

ВЕБ-ПОРТАЛ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ - КРОК НАЗУСТРІЧ ГРОМАДЯНАМ
"Xpress", 05.12.2012, Сумская обл.
З метою оперативного та якісного обслуговування громадян з 1 жовтня 2012 року розпочав роботу веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Відтепер на сайті www.portal.pfu.gov.ua громадяни України зможуть отримати корисну та необхідну довідкову інформацію. Про основні електронні послуги, які надаються веб-порталом і порядок реєстрації, розповідає начальник відділу з інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України в м. Суми Аліна Руденко:
- Діяльність веб-порталу регламентується Порядком надання органами Пенсійного фонду України послуг в електронному вигляді, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 7 вересня 2012 року № 16-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2012 року за № 1565/21877.
Інформація, розміщена на веб-порталі стане корисною для громадян та застрахованих осіб, а також для страхувальників, у тому числі фізичних осіб - підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.Так, громадяни та застраховані особи зможуть отримати інформацію: про порядок реєстрації громадян у базі даних веб-порталу; про права, обов'язки та відповідальність одержувачів пенсійних та інших виплат, що здійснюються Пенсійним фондом України; про порядок одержання та використання пенсійного посвідчення; про умови, порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій тощо; зразки заяв, скарг, запитів на інформацію, інших документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший, зміни способу виплати пенсій, виплати допомоги на поховання тощо, включаючи можливість роздрукування або заповнення таких документів в електронному вигляді; про права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб; про порядок одержання та використання свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; про порядок організації прийому громадян у територіальних органах Пенсійного фонду України, у тому числі за принципом "єдиного вікна".
Страхувальники, у тому числі фізичні особи - підприємці та особи, які забезпечують себе роботою самостійно зможуть отримати інформацію: про порядок реєстрації в базі даних веб-порталу; про взяття на облік страхувальників у територіальних органах Пенсійного фонду України, їх права та обов'язки; про умови нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших обов'язкових платежів; про умови та порядок складення і подання звітності; про порядок проведення територіальними органами Пенсійного фонду України перевірок, а також досудового оскарження рішень територіальних органів Пенсійного фонду України; про іншу інформацію, пов'язану з регулюванням правових і фінансових відносин між територіальними органами Пенсійного фонду України, страхувальниками, у тому числі фізичними особами - підприємцями та особами, які забезпечують себе роботою самостійно; зразки бланків, заяв, інших документів, необхідних для взяття на облік (зняття з обліку), складення та подання звітності, призначення та перерахунку пенсій тощо, включаючи можливість роздрукування або зчитування таких документів в електронному вигляді.
Для реєстрації на веб-порталі до управління Пенсійного фонду України необхідно подати відповідну заяву (на веб-порталі викладено її зразок, який необхідно роздрукувати та заповнити).
У заяві обов'язково вказуються прізвище, ім'я, по батькові; реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи або серія і номер паспорта (для громадян, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); номер свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або номер пенсійного посвідчення; дата державної реєстрації згідно з витягом (випискою) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - для фізичних осіб - підприємців.
Для реєстрації страхувальників (підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, у тому числі філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) як користувачів веб-порталу обов'язково вказуються: повне найменування юридичної особи (страхувальника); дата державної реєстрації згідно з витягом (випискою) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; код за ЄДРПОУ.
Після отримання заяви фахівці управління нададуть розписку про одержання заяви, а також реєстраційний код, необхідний для реєстрації на веб-порталі.
На веб-порталі Пенсійного фонду України за адресою www.portal.pfu.gov.ua необхідно обрати пункт меню "Реєстрація на порталі" та заповнити реєстраційну форму, обравши логін і пароль. На вказану електронну адресу надійде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження на електронну пошту має надійти повідомлення про успішне закінчення реєстрації.
Індивідуальна інформація, зокрема й персональні дані, що містяться в Держреєстрі, є конфіденційними і не пілягають розголошенню. Підписуючи заяву про реєстрацію в системі надання електронних послуг, громадянин тим самим дає згоду на отримання такої інформації засобами веб-порталу відповідно до Закону України "Про захист персональних даних". Інформація, яка надходитиме заявнику буде знеособлена - без зазначення прізвища, ім'я, по батькові, реєстраційного номера облікової картки платника податків - фізичної особи або серії та номера паспорту.
http://xpress.sumy.ua/article/society/5085

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ

КІБЕРЗЛОЧИНЦІВ НАВЧИЛИСЯ ЛОВИТИ?
Юлія Фомічова, "Вечірні Черкаси", 05.12.2012
Тільки у травні по всій Україні створено підрозділи боротьби з кіберзлочинністю, а це вже принесло свої плоди.

- Одного ми затримали у місті Черкаси за місцем проживання, - розповідає начальник відділу зв'язків із громадськістю УМВС у Полтавській області Юрій Сулаєв. - У Черкасах, до речі, виявлено тільки два епізоди їхнього шахрайства. Решта здебільшого у Полтаві, Кременчуці, Харкові та Кіровограді. 35- та 36-річний зловмисники мали спеціальну технічну освіту - були програмістами, що й дозволило змайструвати електронний прилад, завдяки якому можна було на відстані стежити за грошовими потоками клієнтів. Коли люди проводили певні операції зі своїми рахунками, ці хлопці на заготівках магнітили інформацію та, отримавши її, потім самі знімали з рахунків кошти через банкомати.
Зловмисники діяли з 2011 по вересень 2012 року. У травні цього року вони, відчуваючи, що їх шукають, виїхали до Ізраїлю, де була зроблена спроба здійснити аналогічний злочин. Але поліція Тель-Авіва зловила одного злочинця, інший утік назад в Україну. Переховувався, однак продовжував заробляти гроші тим же шляхом. 7 вересня міліція остаточно вийшла на його слід та затримала й арештувала. Зараз сектор карного розшуку полтавської міліції шукає додаткові епізоди у справі, яку об'єднали в єдине провадження. Та й сам затриманий у Черкасах не заперечує, що таким чином заробляв. До міліції наразі звернулося близько десяти потерпілих. Кількість злочинів збільшується і від свідчень підозрюваного.
Інше банківське шахрайство виявили вже черкаські правоохоронці.
- Усі, хто користувався банкоматом ПриватБанку, бачили послугу "Екстрені гроші". Якщо власник картки забув її вдома, він може натиснути певні комбінації та зняти з неї кошти, - зауважує в.о. начальника відділу з боротьби з кіберзлочинністю УМВС у Черкаській області, полковник Юрій Дубецький. - Шахраї телефонують на мобільний пересічній людині, називаються представником банку і, якщо отримують ствердну відповідь на питання, чи є у вас картка, говорять про звірку бази, ставлять питання про ваше прізвище, ім'я, по батькові, кодове слово, номер картки тощо. Після того зв'язуються з вами ще раз, знову називаючись представниками банку та мотивуючи свій дзвінок тим, що вам хочуть підвищити кредитний ліміт. Тоді у вас ні з того ні з сього блокується телефон. Шахраї телефонують до мобільного оператора та блокують номер, указавши два останні номери, з якими зв'язувався абонент, а потім відновлюють його, щоб скористатися послугою "Екстрені гроші", адже зняти гроші можна, тільки отримавши есемеску за закріпленим за клієнтом банку номером.
Корисні телефони
Якщо Ви стали ошуканим, негайно звертайтеся до підрозділу боротьби з кіберзлочинів: 39-31-95, 39-31-94, 39-31-93, 102, або за адресою: пров. Смілянський, 9.
http://vechirka.ck.ua/novini/kiberzlochinciv-navchilisya-loviti/

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

ВЛАСТИ СЕВАСТОПОЛЯ СМИРИЛИСЬ С ПОДПОЛЬНЫМИ СВАЛКАМИ?
Наталья Воронцова, "Новый Севастополь", 06.12.2012, АР Крым
Строители саботируют решение сессии горсовета, предписывающем вывозить строительные отходы на полигон Первомайская балка.

Похоже, таки смирились: на пресс-конференции директор КП "Благоустройство" Карп Булатов рассказал журналистам о несанкционированных свалках в Гагаринском и Нахимовском районах. По его словам, строители саботируют решение сессии горсовета, предписывающем вывозить строительные отходы на полигон Первомайская балка.
Как утверждает Булатов, в этом году ни одной машины строительного мусора не было завезено на полигон.
- Самые хитрые предприятия пришли к нам и в начале года заключили договор на вывоз этих отвалов, но не вывезли и полкуба, - заметил директор.
По его словам, большинство несанкционированных свалок строительного мусора находится в Гагаринском районе, где особенно интенсивное строительство.
- Это же ужас. В Казачьей бухте выше неба эти отвалы, - утверждает Булатов. Как он считает, практически все свободные участки земли завалены этими отвалами. При этом ему не понятно, каким образом можно будет потом продавать эту землю на аукционах!?
Более того, по словам Булатова, на объездной дороге в сторону Камышовой бухты есть "подпольный полигон", где за 120 гривен принимают мусор.
- Там техника работает, люди перебирают пластмассовые бутылки, - рассказал он журналистам.
Не правда ли, странно это слышать от директора коммунального предприятия, то есть, от представителя власти. Ладно бы, жаловались экологи. Кстати, Булатов сообщил, что вместе с экологической инспекцией, он выезжал на мусорные свалки, находящиеся в Гагаринском районе. После рейда были направлены письма в природоохранную прокуратуру, в районную и городскую администрации. Также  были составлены акты, однако строительные свалки не уменьшаются. Как говорится, у семи нянек...
- И вообще это дело правоохранительных органов. Может, они тоже сынспирировали их. Люди ж зарабатывают…, - не то спрашивал у журналистов, не то утверждал директор КП "Благоустройство" Карп Булатов.
Ранее "НС" писал, что, по словам губернатора региона Владимира Яцубы, в 2011 году городу удалось сдать практически 300 тысяч квадратных  метров жилья. Много это или мало? Для сравнения: Днепропетровск и область планируют в 2012 году сдать 250 тыс. кв. метров жилья.
http://new-sebastopol.com/news/gizn/Vlasti_Sevastopolya_smirilis_s_podpolnimi_svalkami

У 2013 РОЦІ ПОЛТАВЩИНА ОСТАТОЧНО ПОЗБАВИТЬСЯ ВІД ОТРУТОХІМІКАТІВ
Надія Діденко, "Вечірня Полтава", 05.12.2012
Рятувальники просять у обласної ради кошти на вивезення отрутохімікатів з регіону.

Для того, аби назавжди позбавитися від небезпечних пестицидів, в наступному році знадобляться 12 мільйонів гривень. Цю суму на нещодавній апаратній нараді в облдержадміністрації озвучив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Михайло Андрусенко. Він зауважив, що 9,5 мільйона гривень - це гроші з державного бюджету, а от 2,5 мільйона доведеться виділити з обласної скарбниці. Цих коштів вистачить для того, щоб вивезти з території Полтавської області майже 480 тонн отрутохімікатів, що залишилися. Михайло Андрусенко нагадав, що в рамках "Програми поводження з небезпечними отрутохімікатами", котра фінансується з державного та обласного бюджетів, з території регіону небезпечний спадок радянських часів вивозять вже протягом двох років. У 2011 році на ліквідацію складів отрутохімікатів витратили 12,5 мільйона гривень. За рахунок цих коштів вивезли 468 тонн отрутохімікатів, повністю очистивши від небезпечних речовин територію 7 районів: Великобагачанського, Гадяцького, Глобинського, Диканського, Котелевського, Решетилівського, Шишацького та частково Чутівського і Хорольського.
Цього року роботи продовжили. На вивезення отримали 15 мільйонів 800 тисяч гривень. Вдалося очистити від хімікатів ще 8 районів: Зіньківський, Карлівський, Кобеляцький, Козельщинський, Новосанжарський, Полтавський, Чутівський і частково Машівський. Проте найбільше небезпечного вантажу вивезли з Хорола, де розташований центральний склад районної сільгоспхімії. Лише з квітня по червень тут відвантажили 320 тонн небезпечних речовин.
- На жаль, під час проведення робіт з'ясувалося, що облікові дані, якими користувалися, розробляючи програму, не відповідають дійсності, - прокоментував Михайло Андрусенко. - Насправді реальна кількість отрутохімікатів у районах перевищує облікову, як мінімум, удвічі.
Тож наступного року в північній частині області залишаються ще 480 тонн отрутохімікатів, які необхідно утилізувати. Їх і планують вивезти коштом державного бюджету. Гроші ж обласного бюджету використають на завершення утилізації отрутохімікатів у Хоролі.
http://www.vechirka.pl.ua/articles/2012/12/5/91936550/
 


*                                 *                              *


Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 6 грудня 2012 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
ishvets@rada.gov.ua
або телефоном:  255-39-18,
Швець Ірині Борисівні.
 
 
 
 
 


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення