Огляд реґіональної преси 

Випуск 86, 30 листопада  2012 р.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

РЕФОРМИ ПОТРІБНІ В ОСВІТІ Й МЕДИЦИНІ
Євгенія Сомова, "Волинь", 29.11.2012
Про те, що треба зробити для поліпшення життя волинян і розвитку регіону - розмова із заступником голови Волинської облдержадміністрації Олександром Курилюком.

С УЧАСТИЕМ ОБЩЕСТВЕННОСТИ ОТКРОВЕННО ОБСУДИЛИ ПРИРОДООХРАННЫЕ ПРОБЛЕМЫ МАРИУПОЛЯ
"Приазовский рабочий", 29.11.2012, Донецкая обл.
Именно этот вопрос стал фактически основным в повестке ноябрьской сессии горсовета.

СИТУАЦІЯ В КРИМУ
ДЕЛА ТЕКУЩИЕ И ВЕЧНАЯ ПАМЯТЬ
Николай Филиппов., "Крымская правда", 29.11.2012
Очередное заседание сессии Верховного Совета Крыма получилось разноплановым по содержанию.
ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
НОВЫЙ УПК РАЗРЕШИЛ "ДОГОВАРИВАТЬСЯ С ПРАВОСУДИЕМ"
Ярослава Хлебникова, "Вісті Придніпров'я", 29.11.2012, Днепропетровская обл.
На прошлой неделе в Украине вступил в силу новый Уголовный процессуальный кодекс.

ЛЮДИ НА ОРГАНИ. ПІСЛЯ СМЕРТІ У НАС ЗАБЕРУТЬ СЕРЦЕ, ПЕЧІНКУ, НИРКИ. ПОГОДЖУВАТИСЯ? ЧИ НІ?
Наталія Брянська, "Час", 29.11.2012, Чернівецька обл.
МОЗ України розробило та скерувало до Верховної Ради законопроект-концепцію, згідно з якою кожен українець зможе стати донором органів після своєї смерті.

ЕКОНОМІКА
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК НА ЗАКАРПАТТІ - НАЙБІЛЬШ ПІДГОТОВЛЕНИЙ ПРОЕКТ В УКРАЇНІ
"Rionews", 28.11.2012, Закарпатська обл.
Проект "Індустріальний парк Соломоново" має всі передумови для того, щоб стати аналогом кращих світових взірців і повернути Закарпаттю лідируючі позиції.

ПОЛТАВЩИНА - ЧЕТВЕРТА В УКРАЇНІ!
Надія Діденко, "Вечірня Полтава", 28.11.2012
Полтавська область нині займає четверте місце серед регіонів держави за рівнем соціально-економічного розвитку.

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ
"АЗАРОВ І ЛЬОВОЧКІН ЗАЛИШАТЬСЯ БІЛЯ КЕРМА. А ГЕРМАН ВИМОЛИЛА СОБІ МАНДАТ У ЯНУКОВИЧА..."
Іван Фаріон, "Високий замок", 29.11.2012, Львівська обл.
Політолог пророкує, що олігархи розгорнуть жорстоку боротьбу за місце біля державних грошей.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ ДЛЯ ГІПЕРТОНІКІВ
Світлана Комісаренко, "Одеські вісті", 29.11.2012
Одна з соціальних ініціатив В.Ф. Януковича - реалізація пілотного проекту впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків.

СТРАНА УЗАКОНЕННОЙ БОЛИ
Наталья Якимова, "Первая Крымская", 29.11.2012, АР Крым
Из-за несовершенства схемы предоставления обезболивающих препаратов тысячи неизлечимо больных умирают в мучениях.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
ОДЕССИТЫ ДОЛЖНЫ ВИДЕТЬ МОРЕ
Валентина Онькова, "Вечерняя Одесса", 29.11.2012
В Государственной академии строительства и архитектуры состоялась презентация проекта развития одесских склонов, разработанная коллективом авторов.
ВІДРОДЖЕННЯ ДУХОВНОСТІ
"ПРЕПОДОБНИЙ ОТЧЕ ПАЇСІЮ, МОЛИ БОГА ПРО НАС..."
Вікторія Корнєва, "Зоря Полтавщини", 28.11.2012
Вірян, які прийшли поклонитися великому земляку, котрий  незмінно вказував, що він - "родимець полтавський", виявилось значно більше, ніж може вмістити храм.
ПРИЗНАЧЕННЯ
СЕРГЕЙ ГУСАРОВ: "НАМ ЕСТЬ НАД ЧЕМ РАБОТАТЬ"
Аркадий Генкин, "Время", 29.11.2012, Харьковская обл.
Министр внутренних дел Украины В. Захарченко назначил ректором Харьковского национального университета внутренних дел генерал-полковника С. Гусарова.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

РЕФОРМИ ПОТРІБНІ В ОСВІТІ Й МЕДИЦИНІ
Євгенія Сомова, "Волинь", 29.11.2012
Про те, що треба зробити для поліпшення життя волинян і розвитку регіону - розмова із заступником голови Волинської облдержадміністрації Олександром Курилюком.

      - Олександре Івановичу, чи не найбільше сьогодні нарікають волиняни на медицину. Люди бояться, що внаслідок реформування галузі залишаться без медичного обслуговування. То що ж робиться для того, щоб поліпшити ситуацію в охороні здоров'я?
     - Волинь не входить до пілотних областей, які напрацьовують модель розвитку медицини. Ми не чекаємо її, а намагаємося йти раціональним шляхом в організації охорони здоров'я. Суть змін: переорієнтувати бюджетні кошти з утримання закладів і ліжкомісця на фінансування безпосередньо медичної послуги. Тобто спершу - хворий, а вже потім - робоче місце для медика. Чим більша кількість лікарняних ліжок, тим менше лишається коштів власне на лікування. Тож зміни якраз і спрямовані на те, щоб підвищити якість медичних послуг для людей. Способи, якими ми це робимо: чіткий розподіл різних рівнів допомоги (від долікарської - до високоспеціалізованої), оптимізація мережі закладів охорони здоров'я і зміцнення їх лікувальної бази, насамперед - забезпечення сучасним обладнанням.
  Наприклад, у минулому році для Луцької міської та обласної клінічних лікарень придбали два надсучасних діагностичних комплекси за 18 мільйонів гривень.   Цього року вже провели тендери по закупівлі для цих закладів ще одного магнітно-резонансного томографа й ангіографа, вартість яких 35 мільйонів гривень. Це - за окремим дорученням Президента. Окрім того, ще 15 мільйонів гривень уряд виділив для придбання медичного обладнання і автотранспорту. Частину апаратури область уже отримала, решта, з реанімобілями включно, надійде до кінця року. Також у співпраці з Фондом Рината Ахметова "Розвиток України" буде обладнано діагностичну лабораторію в тубдиспансері, вже добудовується приміщення для неї. Вартість обладнання - понад 25 мільйонів гривень. Роками ніхто не вкладав кошти в цей заклад, а технології пішли вперед, тепер будемо мати найсучаснішу в Східній Європі лабораторію. При допомозі фонду очікуємо і на нове обладнання для онкологічного диспансеру - лінійний прискорювач для проведення променевої терапії. Обладнання дороговартісне, коштує понад 35 мільйонів гривень.
     Вдалося зрушити з місця і будівництво перинатального центру в Луцьку. Це фактично другий пологовий будинок із сучасними технологіями, обладнанням. У     цьому році виділено 5 мільйонів гривень, загальна вартість робіт сягатиме 90 мільйонів гривень. Будівництво йде в рамках президентського проекту "Нове життя". Плануємо реорганізувати роботу "швидкої допомоги" з єдиною обласною диспетчерською. Із сіл не треба буде телефонувати в районну лікарню, щоб приїхала "швидка". Буде безоплатна лінія зв'язку і централізована диспетчерська служба, яка "бачитиме" місцеперебування усіх карет "швидкої". Котра машина буде найближче до адреси виклику, та й поїде. Це дасть змогу значно скоротити час приїзду й ефективно використовувати санітарний транспорт.
     Напрацьовуємо модель госпітального округу в Ковелі. Уже вдалося досягти раціонального використання коштів і якісного забезпечення всіх видів допомоги. Запроваджуємо модель, коли гроші йдуть за хворим, а не за ліжкомісцем. Такі зміни давно треба було впроваджувати, тоді б і нарікань на охорону здоров'я було менше.
     - Говорячи про зроблене в галузі медицини, не можна не згадати програму "Волинькард", яку затвердила облрада. Чи буде збільшено фінансування на неї?
     - Волинь - єдина з областей України, де діє така програма. Її будемо реалізовувати у трьох напрямках: діагностика, оперативне втручання, реабілітація. Якщо торік виділяли 800 тисяч гривень, то нині - 1,5 мільйона. На 2013 рік плануємо 3 мільйони гривень. Завдяки програмі близько тисячі волинян отримали допомогу (коштом бюджету оплачувалися дороговартісні обстеження і протезувальні матеріали для оперативних втручань на серці), а це - врятовані життя.
     - Не менш болюча тема - освіта. Зокрема, закриття малокомплектних шкіл у ході оптимізації, яке викликає багато нарікань.
     - Болюча тема - це якість освіти в таких школах, де навчається 3-5 учнів. З таким рівнем підготовки дітям потім важко конкурувати як у здобутті вищої освіти, так і професії. Але рішення щодо закриття малокомплектних шкіл приймається винятково за згоди громади. Натомість введено 6 нових шкіл і ще більше десяти - у стадії будівництва.
     Головне наше завдання - забезпечити рівний доступ до освітніх послуг. Умови навчання та якість освіти не повинні відрізнятися в сільських і міських школах. Має бути тепло, чисто, світло, харчування, шкільний автобус, комп'ютерні класи, добре організований навчальний і виховний процес. Цим шляхом і йдемо. Наприклад, за два з половиною роки зробили у 257 сільських школах внутрішні санітарні кімнати, душові, те, до чого не доходили руки попередньої влади. Не кажу за капітальні ремонти, енергоощадну модернізацію шкіл, добудовані їдальні, спортивні й актові зали. Тільки цього року придбали майже 30 новеньких шкільних автобусів. Звичайно, хотілося б більше, але те, що зроблено, вважаю досягненням у нинішніх економічних умовах.
     - Є проблеми і в дошкільній освіті, зокрема, влаштуванні малюків у дитсадки. Багато їх у 90-ті роки закрили, тепер з'явилися черги, щоб записати дітей у садочок. Що зробила влада і ви особисто як член постійної комісії для відновлення дошкільної освіти?
     - Закриття дитсадків було великою помилкою. Треба притягати до відповідальності тих, хто це робив, розбазарював майно. Є райони, де половину таких закладів закрили чи продали. Сьогодні більшість із них повернути неможливо. Тож будуємо нові садки, відновлюємо ті, що колись закрилися, переобладнуємо інші приміщення. Наприклад, у Маневицькому районі в селі Костюхнівка свого часу викупили колгоспну контору, зробили ремонт, відкрили дитсадок на 25 дітей. Загалом за два з половиною роки здали в експлуатацію 40 дитсадків. І лише цього року кількість місць у дошкільних закладах збільшили майже на 1,5 тисячі. Є багато закладених новобудов дошкілля - скажімо, у Луцькому і Маневицькому районах. Будемо будувати. Якщо здавати в експлуатацію по 10 - 15 садочків щороку, проблема невдовзі вирішиться. Трохи складніше із цим у містах - майже не лишилося вільних територій для нового будівництва. Але й тут можливий вихід - створення навчально-виховних комплексів (школа/садок) на існуючій базі.
     - Ваша мала батьківщина - село Глухи Старовижівського району. Як допомагаєте землякам вирішувати їхні проблеми?
     - Я вдячний їм за підтримку і на виборах до обласної ради, і на нинішніх - до Верховної Ради. Якщо подивитися на результати голосування у моєму селі, то видно, що більше людей підтримали нині кандидатів від партії влади. А це означає, що оцінили нашу роботу. Ми взялися впорядковувати дороги, освітлювати села. У планах - реконструкція центральної вулиці мого рідного села Глухи, будівництво шкільного спортзалу. Більше голосів віддали виборці за кандидатів від Партії регіонів і в сусідніх Любохинах. Там будуємо школу, хочемо запланувати дитячий садочок. Ще кілька масштабних соціально-культурних об'єктів, до яких причетний і я, споруджуються в районі. Словом, мої стосунки із земляками охарактеризував би так: свій - до свого по своє.
http://www.volyn.com.ua/?rub=3&article=0&arch=

С УЧАСТИЕМ ОБЩЕСТВЕННОСТИ ОТКРОВЕННО ОБСУДИЛИ ПРИРОДООХРАННЫЕ ПРОБЛЕМЫ МАРИУПОЛЯ
"Приазовский рабочий", 29.11.2012, Донецкая обл.
Именно этот вопрос стал фактически основным в повестке ноябрьской сессии горсовета.

 Хотя первым значился доклад директора департамента экономики Мариупольского горсовета Андрея Каргина о ходе разработки Программы экономического и социального развития Мариуполя на 2013 год, который недавно был рассмотрен на заседаниях депутатских комиссий и исполкомом горсовета ("ПР" уже рассказывал об этом). Еще более 250 вопросов повестки касались компетенции отдельных управлений и отделов горсовета (с ними можно ознакомиться на сайте горсовета).
О серьезности подхода к природоохранным проблемам свидетельствовало участие в обсуждении наболевшего для горожан техногенного вопроса народных депутатов Украины от Мариуполя Алексея Белого, Владимира Бойко, Сергея Матвиенкова, депутата облсовета Николая Токарского, начальника Госуправления охраны окружающей природной среды в Донецкой области Сергея Третьякова, генерального директора "Азовстали" Энвера Цкитишвили, главных природоохранников местных металлургических предприятий и местных активистов природоохранного движения.
Геннадий Митрофанов поблагодарил горожан...
Вел сессию городской голова Юрий Хотлубей. С докладом "О предложениях общественных организаций и жителей города в сфере охраны окружающей среды Мариуполя" выступил первый заместитель городского головы Геннадий Митрофанов. Он напомнил, что в 90-е годы предприятия получили финансовую самостоятельность, в том числе возможность самим решать экологические вопросы. Учитывая то, что они решались по остаточному принципу, накопился целый комплекс проблем, которые в одночасье решить невозможно. С ростом производства техногенная нагрузка увеличивалась, и к концу 90-х годов выбросы вредных веществ в атмосферу предприятий-загрязнителей составляли 780 тыс. тонн в год.
В 1998 году депутаты горсовета приняли Программу охраны и оздоровления окружающей среды Мариуполя на 1998-2012 годы, ставя перед собой цель - системный подход к решению экологических вопросов. Эта программа включала в себя комплекс мероприятий, которые поэтапно реализовывались.
Особо значимыми проектами явились на комбинате имени Ильича - установка газоочистного оборудования на первом блоке аглофабрики, вывод двух мартеновских печей. На комбинате "Азовсталь" - вывод из эксплуатации доменной печи № 1, коксовой батареи № 8, мартеновского цеха…
Если говорить об охране водных ресурсов, были введены в эксплуатацию КНС-5а и дублирующий канализационный коллектор, станция биологической очистки хозбытовых стоков. Это помогло сократить поступление загрязненных стоков в Азовское море. Проведены работы по расчистке русла реки Кальчик.
Что касается снижения влияния отходов на окружающую среду, был закрыт полигон твердых бытовых отходов в Приморском районе и ведется сбор биогаза; завершается строительство нового полигона ТБО (твердых бытовых отходов) в Орджоникидзевском районе; в этом году введена его первая очередь. Ввод в эксплуатацию первой очереди очистки ливневых вод в Клиновой балке.
Значительное внимание уделяется озеленению территории города. За счет средств города ежегодно высаживаются десятки тысяч деревьев и кустарников, более миллиона цветов.
В результате в 2011 году выбросы загрязняющих веществ в атмосферу составили 382 тыс. тонн при промышленном производстве на уровне начала 90-х годов. В Советском Союзе дым ассоциировался с финансовой стабильностью предприятий и города, а сейчас другие стандарты и требования к качеству жизни. Мариупольцы правомерно ставят требования о снижении техногенной нагрузки. Это явилось необходимостью для принятия городским советом решения о создании рабочей группы и разработке природоохранной программы на 2012-2020 годы.
Поставили задачу выйти по выбросам на нормы, не превышающие предельно допустимых концентраций, то есть на евростандарты. И жители города активно включились в эту работу, передав более тысячи предложений в рамках подготовки программы. По предложению жителей нашего города для контроля атмосферного воздуха в жилых районах решением городского совета предусмотрено приобретение передвижной лаборатории для оперативного анализа воздуха в любом районе нашего города с передачей информации в режиме онлайн. Дальнейшая организация постов мониторинга на территории города. С февраля она будет в работе.
Отработано распоряжение городского головы о дополнительных мероприятиях при неблагоприятных метеоусловиях. Для полного взаимодействия с метпредприятиями подписано четырехстороннее соглашение о сотрудничестве между городским советом, Группой "Метинвест" и двумя мариупольскими металлургическими комбинатами, входящими в этот холдинг. И ключевым является раздел охраны окружающей среды.
Мариуполь совместно с немецкими специалистами-экологами под руководством профессора Бранденбургского университета Михаэля Шмидта активно участвует в международном проекте "Чистый воздух для Мариуполя". 28 ноября состоится заседание экспертной группы.
Также жителями города было внесено предложение о приоритетном развитии гор-электротранспорта, что также способствует снижению техногенной нагрузки. В нынешнем году компания "Метинвест" приобрела для нашего города два трамвая, а "Азовмаш" - четыре троллейбуса.
В рамках этой программы осуществлен досрочный вывод из эксплуатации трех коксовых батарей и остановлена на капитальный ремонт аглофабрика комбината "Азовсталь". Программа в работе, и она действует.
Таким образом, результатом разработки мероприятий программы прогнозируется снижение уровня загрязнения воздуха в Мариуполе по основным вредным веществам до нормативных значений, то есть в два раза.
Геннадий Митрофанов поблагодарил горожан за активную позицию и помощь в работе над природоохранной программой до 2020 года, принятой сессией горсовета в сентябре нынешнего года. Этот документ не закрыт, и в него можно внести конструктивные предложения.
Геннадий Митрофанов предложил наиболее активным мариупольцам войти в состав общественного совета экологической безопасности Мариуполя. Он добавил, что накануне сессии горсовета от горожан получены дополнительные предложения, которые рабочая группа рассмотрит и возьмет в работу. При этом имеется поддержка этих предложений со стороны депутатской комиссии горсовета и народных депутатов Украины от Мариуполя.
Энвер Цкитишвили приглашает общественность на открытие аглофабрики
Генеральный директор "Азовстали" Энвер Цкитишвили, взяв слово, сказал, что разделяет озабоченность общественности сложной экологической ситуацией в Мариуполе и понимает желание местных жителей улучшить ситуацию в самые короткие сроки. Но, с другой стороны, имеются определенная технология производства, требования промышленной безопасности, социальные аспекты вопроса, которые никто не отменял и их следует неукоснительно выполнять.
http://www.pr.ua/news.php?new=22495

СИТУАЦІЯ В КРИМУ

ДЕЛА ТЕКУЩИЕ И ВЕЧНАЯ ПАМЯТЬ
Николай Филиппов., "Крымская правда", 29.11.2012
Очередное заседание сессии Верховного Совета Крыма получилось разноплановым по содержанию.

Парламентариям довелось решать как неотложные вопросы дня нынешнего, так и вопросы вечные - позаботиться о тех, кого давно нет среди нас, чтобы не было стыдно за нас потомкам.
Пост сдал - пост принял!
Крымские депутаты попрощались с оставившими свои министерские посты в связи с избранием народными депутатами Украины Сергеем Брайко и Виталиной Дзоз и утвердили представленные главой правительства кандидатуры новых министров образования и науки, молодёжи и спорта, а также регионального развития и жилищно-коммунального хозяйства.
Место Льва Миримского, сложившего полномочия в связи с избранием народным депутатом Украины, заняла Светлана Савченко. Таким образом фракция партии "Союз" в крымском парламенте после ухода лидера потерь не понесла.
Все пять "кадровых" вопросов повестки дня решили быстро и эффективно - путём пакетного голосования. Отметим, что принимать руководство Министерством образования, а тем более жилищно-коммунальным хозяйством в самом конце осени, - перспектива незавидная для любого, даже самого опытного управленца. При этом если Виталину Дзоз заменяет Наталья Гончарова, работавшая заместителем, а затем и первым заместителем министра и неплохо знакомая с его работой, то Виталий Кижаев, принявший дела у Сергея Брайко, в Крыму - человек новый. С особенностями коммунального хозяйства постсоветского периода Виталий Фёдорович знаком, судя по всему, неплохо: в разное время возглавлял управление ЖКХ Донецкой облгосадминистрации, управление перспективного развития имущественных отношений и технического обеспечения Киевской горгосадминистрации, а до июня текущего года, по информации Главного управления кадровой политики и госслужбы управления делами Совета министров автономии, работал в должности первого заместителя городского головы родной Макеевки. Подытоживая, можно сказать, что в данном случае это уже не простой "макеевский десант", а элитный. Строить прогнозы, насколько быстро новый министр разберётся в непростом крымском хозяйстве, - дело бесперспективное. Сами всё увидим и оценим уже очень скоро.
Разумеется, несмотря на высокую скорость решения вопросов, без комментариев новые назначения не остались. В роли "истинных джентльменов, которым всегда есть что сказать", выступали депутаты Чубаров и Захаров. Чубаров в этот раз говорил по-русски, ссылаясь на болезнь единственного переводчика.
- Крымская школа не сможет далее существовать, если мы будем игнорировать образование на крымскотатарском языке, - с пафосом заявил депутат. - Позволят ли Гончаровой пригласить на работу высокопрофессионального специалиста из числа крымских татар?
Депутат не объяснил при этом, почему при наличии высокопрофессиональных специалистов до сих пор, по его словам, не существует ни методик обучения на национальном языке, ни соответствующих учебных пособий.
"Мы славно поработали..."
Несмотря на вновь наступающий кризис, министру экономики Светлане Вербе и министру курортов и туризма Александру Лиеву было о чём рассказать, отчитываясь о проделанной работе. Впрочем, содержание министерских отчётов - отдельная большая тема, раскрыть которую в двух предложениях не представляется возможным. Отметим, что оба отчёта были встречены парламентариями одобрительно, а Лиеву даже пришлось открещиваться от народной легенды, согласно которой он лично устранял препятствия свободному доступу граждан к пляжам в этом сезоне с "болгаркой" наперевес.
- Я развею этот миф: у меня никогда её не было, - признался министр. По его словам, в некоторых случаях было достаточно информации о готовящейся министерской проверке - и местные власти наводили порядок сами. К сожалению, не все чиновники местного уровня были настолько сознательными. Тем не менее, по словам Лиева, лишь 15% туристов уехали из Крыма неудовлетворёнными, а 92% сочли, что крымские цены соответствуют качеству предоставляемых услуг. Кроме того, в этом сезоне, по предварительным данным, немного выросло количество отдыхавших в Крыму россиян - приблизительно на 100 тысяч человек.
В Турции, может, и лучше, зато в Крыму - все свои. Конечно, праздновать какие-либо победы сейчас неуместно, но и давно распространяемые навязчивые слухи о провале сезона не находят подтверждения.
Отчёт Министерства аграрной политики и продовольствия решили заслушать позже, на следующем заседании. Депутаты также приняли обращение к Верховному Совету и Кабинету министров Украины о финансировании работ по бесплатной регистрации украинским гражданам земельных участков и прав на них, обращение к премьер-министру Украины Николаю Азарову с просьбой разблокировать счета Госказначейства, платежи по которым не проходят уже несколько месяцев, обращение по адресу председателя рабочей группы по подготовке первого заседания Верховного Совета Украины седьмого созыва Владимира Литвина и народных депутатов о создании в парламенте Временной специальной комиссии по вопросам АРК во главе с Борисом Дейчем, внесли изменения в бюджет, увеличив ассигнования на финансирование социальных статей, рассмотрели ряд других вопросов.
Кому - бесславие, а кому - бессмертие
Во время немецко-фашистской оккупации на территории Крыма гитлеровцами было организовано 116 мест принудительного заключения советских граждан. В концлагере на месте совхоза "Красный" за два с половиной года фашисты замучили и расстреляли около 15 тысяч человек. Убийства узников, в том числе женщин и детей, совершались с особой жестокостью. В последние годы на месте бывшего концлагеря широко развернулось незаконное строительство. 18 мая 2011 года Верховный Совет Крыма объявил территорию бывшего фашистского концлагеря историческим памятником местного значения. На недавнем заседании президиума Верховного Совета АРК был образован оргкомитет по созданию на месте концлагеря мемориального комплекса.
- В начале ноября мы провели выездное рабочее совещание в Мирновском сельском Совете о ходе выполнения принятого нами постановления, посетили места массовых захоронений узников концлагеря. Результаты проведённого совещания показали, что постановление Верховного Совета не исполняется надлежащим образом, и нам необходимо принять меры, чтобы к 70-летию Победы был создан мемориальный комплекс, - заявил Владимир Константинов.
Парламентариям был показан документальный фильм о жертвах нацистской оккупации - узниках концлагеря на месте совхоза "Красный". Депутаты почтили память погибших минутой молчания. Отметим, что в фильме не было ни одного упоминания о национальности "добровольцев", охранявших, пытавших и убивавших узников концлагеря.
Последовавшее после завершения просмотра фильма выступление с трибуны депутата Чубарова мы ни комментировать, ни тем более цитировать не станем. Ограничимся простой констатацией: ничего противозаконного депутат не сказал. А подавать ли при встрече руку Рефату Абдурахмановичу или не подавать, каждый из его коллег вправе решать самостоятельно.
- Есть вещи, о которых лучше промолчать, - сказала, выйдя к трибуне после Чубарова, депутат Ольга Ковитиди. - Мой дед был замучен в совхозе "Красный".
Депутаты одобрили решение о создании на месте страшного преступления нацистов и их пособников мемориального комплекса.
http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2012/11/29/dela-tekushhie-i-vechnaya-pamyat

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

НОВЫЙ УПК РАЗРЕШИЛ "ДОГОВАРИВАТЬСЯ С ПРАВОСУДИЕМ"
Ярослава Хлебникова, "Вісті Придніпров'я", 29.11.2012, Днепропетровская обл.
На прошлой неделе в Украине вступил в силу новый Уголовный процессуальный кодекс.

Он содержит немало новшеств, часть которых для украинцев - из разряда невиданных. Например, введены такие понятия как суд присяжных и домашний арест. Кроме того, появилось удивительное для нас словосочетание "сделка с правосудием"
"Некарательный" орган
Надо сказать, что принятие УПК было предопределено самим временем - до сих пор мы жили по устаревшему законодательству, 1961 года "выпуска". К тому же, нельзя было так долго игнорировать мнению Совета Европы, вступив в который, Украина взяла на себя определенные обязательства по замене старого кодекса на современный.
По словам многих экспертов, новый УПК в корне изменит работу правоохранителей, однако не повлияет кардинально на жизнь рядовых граждан. Цель документа - сделать судебную систему "некарательным" органом. Насколько это удастся - покажет ближайшее время. Мы же напомним о некоторых интересных и важных нормах вступившего в силу Уголовного кодекса.
Равенство сторон
- Отныне в Украине обеспечивается процессуальное равенство сторон в уголовном судопроизводстве. Объем прав защиты расширен и приравнен к правам обвинения.
- У адвокатов появляется право собирать доказательства наравне со следствием - здесь будет работать принцип состязательности.
- Теперь есть возможность договариваться со следствием, если нет пострадавших и гражданин готов помочь в раскрытии преступления. К слову, подобная практика широко распространена в развитых странах.
- Вводится институт присяжных. В составе суда присяжных - три человека. Но они будут работать только на рассмотрении дел, за которые предусмотрено пожизненное заключение.
- Если преступление не насильственное, подозреваемого теперь могут не держать под стражей, а отпустить под залог. Это позволит на 30-40% уменьшить количество лиц, содержащихся в СИЗО.
- Убираются репрессивные моменты в судебном процессе.  Любые показания оцениваются как доказательство только в суде.
- Появляется такая мера пресечения, как домашний арест, он будет обеспечиваться электронным мониторингом. По данным экспертов, в странах, где действует домашний арест, лишь 2% нарушают это предписание.
- Следственные органы лишаются "второй попытки", то есть, отменяется возвращение дел на дорасследование. В случае, если доказательств недостаточно, суд обязан вынести оправдательный приговор.
- Отныне только суд может решать вопрос о наложении ареста на имущество, обыск или избрание меры пресечения при расследовании, а не прокурор или следователь, как это было до сих пор.
- В Украине заработает Единый реестр досудебных расследований
- Ведение следствия ограничивается сроком от 6 до 12 месяцев.
Комментарий специалиста
Сергей Тарасевич, член Совета Днепропетровского отделения Ассоциации юристов:
-  Уголовный процесс - это скорее исключение из повседневной жизни, которой живут наши люди. Поэтому для законопослушных граждан изменение УПК будет незаметным. На бумаге новый УПК более прогрессивный, чем старый. Но следует понять, что следователи, прокуроры и судьи не изменятся в один момент.
По большому счету, новый кодекс приняли, но существует множество обычных технических моментов, которые не позволят его сразу применять.
Владимир Дон, академик, член Всеукраинского юридического совета:
- Новый УПК гораздо лучше, чем старый, но гораздо хуже, чем мог бы быть. Самая главная наша проблема - это зависимость судей от власть имущих. Новый УПК эту зависимость не исключает.
http://www.vesti.dp.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=16763:---l--r&catid=169:2012-01-22-16-28-18&Itemid=623

ЛЮДИ НА ОРГАНИ. ПІСЛЯ СМЕРТІ У НАС ЗАБЕРУТЬ СЕРЦЕ, ПЕЧІНКУ, НИРКИ. ПОГОДЖУВАТИСЯ? ЧИ НІ?
Наталія Брянська, "Час", 29.11.2012, Чернівецька обл.
МОЗ України розробило та скерувало до Верховної Ради законопроект-концепцію, згідно з якою кожен українець зможе стати донором органів після своєї смерті.

Останнім часом дедалі частіше трапляються випадки, коли заради порятунку життя когось із близьких люди стають донорами власних органів. В Україні робити це дозволено винятково рідним людям. Ширяться чутки й про "чорних" трансплантологів, котрі майже за безцінь вилучають у здорових, але соціально незахищених людей (за їхньої згоди) органи, аби підпільно пересадити їх за десятки, сотні тисяч доларів тим, хто цього потребує. Особливо ж вражають повідомлення, у яких йдеться про незаконний наразі забір органів (і не тільки) від мертвих людей. Адже нині в Україні існує так звана презумпція незгоди, родичі померлої людини з горя не завше можуть, та й не хочуть усвідомлювати, що, до прикладу, нирка чи печінка померлого може врятувати живого…
Аби пересадка органів стала, як у інших країнах, законною практикою, МОЗ України розробило та скерувало до Верховної Ради законопроект-концепцію, згідно з якою кожен українець зможе стати донором органів після своєї смерті. Це буде можливим винятково у випадку, коли за життя людина юридично не оформила відмову від такої перспективи. Документ наразі переданий до парламенту і над ним працює комітет з охорони здоров'я.
Українські трансплантологи вважають прийняття такого закону назрілою необхідністю.
- У нас 7 центрів трансплантації готові до постійної роботи, - каже головний трансплантолог МОЗ України Олександр Ніконенко. - Але трупне донорство практично блоковане. В Україні за рік роблять лише сотню пересадок нирок, одну - серця, 12-14 - печінки. При цьому щорічно трансплантації нирки потребує понад 2 тисячі людей, печінки - тисяча, а серця - 500-700 людей.
- Коли запрацює закон, про який йдеться, я першим дам згоду на посмертний забір органів, - не вагаючись у своїх намірах, зізнається начальник Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи Віктор Бачинський. - Адже розумію, що потрібно рятувати життя тих, хто опинився на його межі. У нашій області, наприклад, є близько сотні людей, котрі не обходяться без гемодіалізу, бо гостро потребують пересадки нирок. І в обласній лікарні основна кількість коштів йде на витратні матеріали для гемодіалізу…
Заслужений лікар України переконаний, що закон про презумпцію згоди зараз надважливий. Однак, за його словами, прийняття його зовсім не означає, що забір органів може здійснювати будь-хто.
- У нас, до прикладу, здійснювати вилучення органів для трансплантації неможливо, бо немає відповідної матеріальної бази та й, зрештою, фахівців також. Судмедексперти цього робити ніяк не можуть, це прерогатива хірургів. Потрібні неабиякі кошти, однак починати з чогось таки треба, - говорить Віктор Теодосович. - До такого процесу має бути залучено зо 50 осіб, а дії кожного мають бути чітко відпрацьовані та доведені чи не до автоматизму - адже тут "зволікання смерті подібне". Мозок людини помирає впродовж 5 хвилин, 30-40 хвилин після смерті мозку серце ще живе. А якщо його пересадки чекають у Запоріжжі? Як його туди доправити? Про все має подбати держава. Тому, зважаючи на нестачу коштів, стає зрозумілим, що це питання не одного року. Однак це варто починати робити. Громадськість мусить розуміти, що допомогти можна і треба навіть приреченим, і це має стати особистим рішенням кожного…
Після прийняття закону, автори якого орієнтувалися на практику з цього приводу сусідньої Росії, Білорусії, а також Італії та Австрії, донорами стануть всі. Задля підготовки до сприйняття та прийняття майбутнього закону планується проведення відповідних роз'яснень. Його автори-фахівці намагаються донести до свідомості громадян, що вони матимуть право не лише погодитися, а й відмовитися від використання своїх органів. Для цього ще за життя треба написати офіційну заяву і залишити її в поліклініці за місцем проживання або ж відправити електронною поштою до Держслужби з трансплантології, де, за попередніми даними, буде створено єдиний реєстр відмовників та тих, хто підтримує презумпцію згоди, здійснюватиметься пошук потенційних донорів та контроль за роботою із забору органів.
Однак, попри перспективи, які чекають на українців після прийняття парламентом закону про презумпцію згоди, фахівці погоджуються, що країна до цього наразі таки не готова. Як зазначає також очільниця парламентського Комітету з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва, кожна людина має право прийняти те чи інше рішення. До того ж, слід пам'ятати й про релігійні переконання співвітчизників. Юристи ж відверто заявляють про ризик використання неякісних органів для трансплантації та про процвітання з прийняттям закону про презумпцію згоди так званого "чорного" ринку органів. Натомість автори сподіваються на створення жорсткої системи контролю, яка стоятиме на заваді будь-яким зловживанням. Вони переконані, що гонитви за органами, коли одне життя рятуватимуть ціною іншого, не буде.
Що ж, поживемо - побачимо. А поки що запитаймо у себе: чи готові ми до презумпції згоди?
http://www.chas.cv.ua/index.php?newsid=8139

ЕКОНОМІКА

ІНДУСТРІАЛЬНИЙ ПАРК НА ЗАКАРПАТТІ - НАЙБІЛЬШ ПІДГОТОВЛЕНИЙ ПРОЕКТ В УКРАЇНІ
"Rionews", 28.11.2012, Закарпатська обл.
Проект "Індустріальний парк Соломоново" має всі передумови для того, щоб стати аналогом кращих світових взірців і повернути Закарпаттю лідируючі позиції…

Із більш ніж 100 промислових майданчиків, розглянутих на придатність для створення індустріальних парків в Україні, саме "Індустріальний парк Соломоново" було презентовано на круглому столі у Києві. Володимир Панов представив концепцію "Індустріального парку Соломоново", в якій чітко сформовані основні тези та передумови для створення успішного індустріального парку.
23 листопада Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України провело круглий стіл на тему "Реалізація Закону України "Про індустріальні парки".
Організатори передбачили 5 доповідей, з якими виступили: Владислав Каськів, голова Держінвестпроекту, Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Василь Федюк, директор Департаменту державної інвестиційної політики та регіонального розвитку, Дмитро Гринчишин, директор PwC-Україна та Володимир Панов, директор ТОВ "Сезпарксервіс", член наглядової ради ПрАТ "Єврокар".
До участі в круглому столі були запрошені представники бізнесу та влади, інвестиційних   та консалтингових компаній. Створення індустріальних парків в Україні дозволить істотно прискорити розвиток нашої держави, - підкреслив Владислав Каськів. На його переконання, функціонування таких парків - це надзвичайно ефективний засіб для економічного прориву України. Саме тому, зазначає Владислав Каськів, для нашої держави надзвичайно важливою є імплементація Закону "Про індустріальні парки", який набрав чинності 4 вересня 2012р. "Держінвестпроект відповідає не лише за старт цього Національного проекту, а й за прихід компаній в індустріальні парки, за зростання рівня залучення інвестицій, тобто за кінцевий результат", - сказав голова Держінвестпроекту.
Володимир Панов, директор ТОВ "Сезпарксервис", член наглядової ради "Єврокар" виступив з мультимедійною презентацією індустріального парку "Соломоново". Насамперед це унікальне територіальне розташування, що дає суттєві логістичні переваги - як відомо, Закарпаття граничить з чотирма країнами ЄС. Володимир Панов зазначив, що створення інвестиційного правового поля є надзвичайно важливим. "У роки інвестиційного буму (2003-2004р.), коли діяли Закони України "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття" та "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області", регіон був лідером за динамікою інвестиційної активності, залучивши на економічне поле Закарпаття сузір'я всесвітньо відомих транснаціональних компаній. Сьогодні регіон серед аутсайдерів і прийняття нового преференційного Закону це і новий шанс, і нові виклики для Закарпаття", - каже В. Панов.
Концептуальна ідея індустріального парку "Соломоново" полягає у створенні на площі 71 га високотехнологічної промислової території, з каскадом найбільш відомих світових брендів у галузі машинобудування.
"Проект "Індустріальний парк Соломоново" має всі передумови для того, щоб стати аналогом кращих світових взірців і повернути Закарпаттю лідируючі позиції по залученню прямих іноземних інвестицій", - вважає Володимир Панов.
http://rionews.com.ua/mixed/socio/now/n12332142115

ПОЛТАВЩИНА - ЧЕТВЕРТА В УКРАЇНІ!
Надія Діденко, "Вечірня Полтава", 28.11.2012
Полтавська область нині займає четверте місце серед регіонів держави за рівнем соціально-економічного розвитку.

Такі результати останнього рейтингу оприлюднила заступник голови Полтавської облдержадміністрації Олена Адамович. За її словами, аби вберегти регіон від спаду виробництва, від якого нині потерпає не лише Україна під впливом другої хвилі світової фінансово-економічної кризи, обласній владі довелося навіть застосовувати важелі планової економіки. Зокрема йдеться про те, що підприємствам області розраховували щомісячні обсяги виробництва. Натомість влада регіону допомагала виробникам з пошуком ринків збуту, укладанням угод та забезпечувала індивідуальний супровід інвестиційних угод.
Як результат, обсяги промислового виробництва у Полтавській області залишилися на рівні показників минулого року, тоді як по всій країні фіксується спад. На Полтавщині ж індекс промислового виробництва за 10 місяців сягнув 100,2%. Зростання обсягів виробництва демонструють базові для економіки регіону машинобудівна, гірничодобувна та нафтопереробна промисловості.
Що стримує промисловий розвиток…
На колегії Полтавської облдержадміністрації Олена Адамович здебільшого акцентувала увагу не на досягненнях, а на проблемах, які треба розв'язувати. Одна з них (та сама, що стримує і промисловий розвиток в області) - це відсутність ринків реалізації продукції. Тож одне з головних завдань влади - допомогти полтавським виробникам їх знайти. Для прикладу Олена Адамович згадала Крюківський вагонобудівний завод. За угодою з Донецькою залізницею підприємство збудувало два сучасні швидкісні міжрегіональні електропоїзди, які за своїми технічними характеристиками та рівнем комфорту не поступаються закордонним аналогам.
- У виробництво підприємство інвестувало понад 800 мільйонів власних коштів, - наголосила заступник губернатора. - Один з електропоїздів уже пройшов випробовування. Тепер обласна влада повинна докласти всіх зусиль, щоб допомогти вагонобудівникам у реалізації готової продукції та подальшому просуванні її як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку.
Щоправда, амбітному завоюванню закордонних ринків заважають, зокрема, законодавчі ініціативи сусідів. Наприклад, Росія нещодавно запровадила утилізаційний збір на колісні транспортні засоби. Дію цього нововведення вже відчули на собі полтавські виробники авто-транспорту. Так, за 9 місяців холдингова компанія "АвтоКрАЗ" зменшила виробництво на 11%, Кременчуцький автоскладальний завод - на 52%, Кременчуцький колісний завод - на 12%.
За словами Олени Адамович, в таких умовах місцеві виробники мають звернути увагу на внутрішній ринок, а завдання влади - розвивати внутрішнє споживання.
… і чому аграрна область знижує темпи виробництва харчів?
Доволі непогано нинішнього року працював і аграрний сектор. І хоч рекордних врожаїв сільгоспвиробникам Полтавщини у 2012 році не вдалося отримати й повторити минулорічний успіх, проте й цього року вони планують назбирати понад 3,6 мільйона тонн зернових. В області збільшилося виробництво молока та м'яса. Таке зростання обласна влада насамперед пов'язує з нарощенням виробничих потужностей - будівництвом та реконструкцією тваринницьких комплексів.
- Цього року на Полтавщині розпочато реалізацію 39 інвестиційних проектів вартістю понад 1,5 мільярда гривень, - нагадала Олена Адамович. - З них завершено будівництво 5 об'єктів: у Глобинському районі - молочного комплексу, свинокомплексу та комбікормового заводу, у Котелевському районі - доїльних залів ТОВ "Скіф" та ФГ "Мир". Реконструкцію ще 11 тваринницьких комплексів буде завершено до кінця цього року.
А от обсяги виробництва вже готової продукції у регіоні скоротилися на 1,2%. Не допомогли навіть успіхи Кременчуцької тютюнової фабрики, котра нарощує темпи виробництва, а її продукція займає половину обсягів виробництва всієї харчової промисловості регіону. Знову ж таки через відсутність ринку реалізації продукції у 2012 році найбільше потерпали полтавські сирзаводи. Вони спрацювали з солідним "мінусом". Як прокоментувала Олена Адамович, причиною втрат, зокрема, були й необґрунтовані вимоги до якості українських сирів з боку Російської Федерації. Як результат, за 9 місяців виробництво сирів скоротилося на 16%. Найбільший мінус дало ТОВ "Гадячсир", яке зменшило виробництво на 36 відсотків.
Кров економіки - інвестиції
- Зростання економіки - це результат вкладання інвестицій в економіку області, - переконана Олена Адамович. - Розміри капітальних вкладень цього року зросли у 1,6 раза. Підприємства та організації освоїли понад 5 мільярдів гривень. Таким чином на кожного жителя Полтавщини припадає 3 тисячі гривень інвестицій. Для порівняння, по Україні цей показник менший на 26%. При цьому іноземні вливання в економіку регіону склали майже 890 мільйонів доларів.
Все це, зокрема, сприяє й тому, що область успішно збирає кошти до держскарбниці. За 9 місяців до бюджетів всіх рівнів надійшло 15,9 мільярда гривень. З них до державного бюджету область перерахувала 13 мільярдів, решту - до місцевих. Планові показники виконано на 107%. На фоні всієї держави область має значно більші темпи приросту доходів місцевих бюджетів і вже третій рік поспіль входить до першої п'ятірки регіонів за питомою вагою надходжень до державного бюджету.
Райони-лідери й райони-аутсайдери
За підсумками 9 місяців нинішнього року до числа лідерів потрапили Гадяцький, Котелевський та Пирятинський райони. Непогані здобутки демонструють і Глобинський, Шишацький та Карлівський райони. Відчутно покращив власний рейтинг і Великобагачанський район, який за 9 місяців посів 6-те місце, поступово перемістившись із 25-го місця у попередні роки та 19-го у першому кварталі. Серед аутсайдерів опинилися Козельщинський (24-те місце) та Лубенський райони (25-те місце). Здав позиції й Миргородський район, перемістившись з 9-го місця на 23-тє.
- Щоправда, навіть в успішних районах є проблеми, - коментує Олена Олегівна. - У тому ж таки Пирятинському районі Державна фінансова інспекція зафіксувала нераціональне використання бюджетних коштів. Як свідчать результати аудиту, велика кількість регіональних програм (а їх у районі аж 69), призводить до розпорошення бюджетних коштів та недофінансування деяких галузей. Недопустимим є факт порушення норм харчування у дитячих дошкільних закладах. Витрати на харчування становлять 75% від потреби. Водночас по спеціальному фонду 15 місцевих бюджетів на кінець року обліковували залишки коштів на харчування дітей. За 9 місяців поточного року район має податковий борг понад 10 мільйонів гривень. Три роки поспіль знаходиться на передостанньому місці за рівнем життя жителів. Заборгованість зарплати фактично не зменшується, а середньомісячна заробітна плата в районі навіть нижча, ніж у середньому по галузі сільського господарства, де традиційно невисокі зарплати. Вона становить 90% від середньої по агропромисловому комплексі.
Занепокоєння в обласної влади викликає стан справ в економіці Зіньківського району. Там майже 70% підприємств працюють збитково. Два роки поспіль район перебуває на останньому місці за показником рівня життя населення через низький рівень зарплат і високий рівень безробіття. Негативні тенденції намітилися в агропромисловому комплексі Решетилівського та Диканського районів. Йдеться про зменшення поголів'я ВРХ, а відтак - і зменшення виробництва молока. У Диканському районі при значному виробничому потенціалі фіксують високий рівень безробіття, котрий удвічі більший за середньообласний. З десятки лідерів у другий десяток "з'їхав" Гребінківський район. Тут один із найнижчих в області показників за рівнем прийнятого в експлуатацію житла: 60 кв. м на 10 тисяч населення. Для порівняння, в Шишацькому районі цей показник у 8,5 раза більший, у Кобеляцькому - уп'ятеро. Непокоїть владу й високий рівень безробіття у Оржицькому та Хорольському районах.
Про активний Кременчук і пасивну Полтаву
Проте чи не найбільше критики під час колегії припало на адресу влади Полтави. Нинішнього року обласний центр з'їхав на самий низ у рейтингу міст обласного значення. Тут лідерські позиції за двома промисловими центрами регіону - Комсомольськом та Кременчуком. Промислова столиця взагалі цього року отримала майже 2 мільярди гривень прибутку - це майже 60% загальнообласних прибутків. До того ж Кременчук активно працює з інвесторами: міська влада подала пропозиції до національного проекту "Індустріальні парки" та ЄБРР щодо реконструкції полігону твердих побутових відходів. А напередодні колегії у Кременчуці було підписано угоду з компанією "Ем Джі Стар Інкорпорейтед", котра зацікавлена у розміщенні виробництва на території майбутнього індустріального парку й надаватиме технічну допомогу у його розбудові.
- Натомість обласний центр та Лубни переважно перебувають на останніх місцях, змінюючи один одного, - говорить Олена Адамович. - У поточному році Лубни стали єдиним містом обласного значення, котре спрацювало зі збитками. Йдеться про 17 мільйонів гривень. Збитки підприємств міста зросли у 1,6 раза. Податковий борг Лубен до зведеного бюджету складає майже 20 мільйонів гривень і з початку року збільшився на 8 мільйонів. У інвестиційній сфері в місті найнижчий рівень капітальних капіталовкладень на душу населення і в 7 разів нижчий, ніж у середньому по області.
Що ж до Полтави, то за словами віце-губернатора, не зважаючи на те, що цього року економіка міста працювала прибутково й отримано майже 540 мільйонів гривень прибутку, обласний центр має проблеми у фінансовій сфері. Полтава заборгувала до зведеного бюджету 330 мільйонів гривень. У півтора раза збільшилася недоїмка з податків до місцевих бюджетів. Заборгованість із заробітної плати становить понад 9 мільйонів гривень.
- За останні три роки Полтавським міськвиконкомом не надано жодної інвестиційної пропозиції для подальшого розгляду Держінвестпроектом та міжнародними фінансовими організаціями, - наголошує Олена Адамович. - Не надається інформація про інвестиційно привабливі земельні ділянки, виробничі площі, об'єкти незавершеного будівництва, які могли б зацікавити потенційних інвесторів. І це в той час, як місто для розв'язання нагальних проблем потребує залучення коштів інвесторів. З іншого боку, за дорученням уряду у всіх обласних центрах України, окрім Полтави, впроваджені пілотні проекти щодо створення центрів надання адміністративних послуг. Облдержадміністрація неодноразово зверталася до Полтавського міськвиконкому стосовно цього питання. У відповідь отримували лише формальні відписки. Хоча для створення такого центру потрібні не великі капіталовкладення, а бажання та політична воля. Так, міськвиконкомом того ж Кременчука без жодних доручень розроблено та затверджено концепцію зі створення аналогічного муніципального центру. Передбачено й відповідне фінансування, відремонтовано приміщення, а відкриття заплановане на початок наступного року.
Олена Адамович попросила керівників всіх рівнів сприймати критику конструктивно. Оскільки вона покликана допомогти подивитися тверезо на проблеми, які є в містах і районах. І підштовхнути до прийняття ефективних адміністративних рішень.
http://www.vechirka.pl.ua/articles/2012/11/28/11281464/

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ

"АЗАРОВ І ЛЬОВОЧКІН ЗАЛИШАТЬСЯ БІЛЯ КЕРМА. А ГЕРМАН ВИМОЛИЛА СОБІ МАНДАТ У ЯНУКОВИЧА..."
Іван Фаріон, "Високий замок", 29.11.2012, Львівська обл.
Політолог пророкує, що олігархи розгорнуть жорстоку боротьбу за місце біля державних грошей.

Повним ходом, але не без труднощів іде формування нового парламенту. Партія регіонів за будь-яку ціну намагається застовпити за собою "місце під сонцем" - щоб не залежати від союзників і нав'язувати волю іншим. Її речники вже заявили, що, крім своїх 185 голосів, заручилися підтримкою більше чотирьох десятків безпартійних нардепів, що гарантує їм результативні голосування. Мабуть, це не блеф - партія влади вміє нагинати... Про те, як розвиватимуться післявиборчі події у верхніх ешелонах влади, ми поговорили з відомим політологом, директором соціологічної служби "Соціальний барометр" Віктором Небоженком.
- Чи вірите ви в те, що Партія регіонів заволодіє контрольним пакетом із 226 голосів і зможе приймати рішення без допомоги комуністів?
- Думаю, цього разу "регіонали" зможуть обійтися і без "симоненківців". Ще п'ять місяців тому в Адміністрації президента проходили відбір близько 60 майбутніх "самовисуванців". Зауважте, це ще не "тушки". Це люди, яким влада в різний спосіб допомогла на виборах (грошима, адміністративним ресурсом), вони мали право на передвиборну "єресь", на критику у бік влади. Єдине, що вони робили самі, - обманювали виборців, що будуть на їхньому боці. Це українська біда... Майже всі ці люди зараз написали заяви до фракції Партії регіонів. А "тушки" з'являться трохи пізніше...
- Майже всі колишні міністри, які отримали мандат, заявили про відхід з уряду. Чи означає це, що Янукович набере у Кабмін принципово нову команду?
- Нові люди, звичайно, будуть. Але прийдуть і представники "старої гвардії". Зараз настає страшний час для українського бізнесу - він повільно вмирає. Тому всі олігархи, банкіри, ті, у кого великі статки, хочуть бути не у Верховній Раді (їм не потрібні реформи), а ближче до виконавчої влади, поряд із бюджетом, з державними грошима. Всі вони будуть відчайдушно чіплятися за Кабмін. Повернуться у виконавчу владу Колесніков, Клюєв... Особливо трагічно складається доля для Тігіпка, який дуже хоче залишитися в будівлі на Грушевського. Але, я так зрозумів, його місце подобається комусь іншому. Сядуть у депутатські крісла Порошенко, Балога, бо для них місць в уряді і так вже не було ...
Про Табачника в уряді і говорити нічого. Його приберуть у Верховну Раду, оскільки є дуже сильним подразником української молоді. "Аут" Табачника дасть можливість Банковій зняти напругу...
- А де опиниться голова президентської Адміністрації Сергій Льовочкін, якому пророкували переселення з Банкової?
- Він залишиться, бо Януковичу наразі нема ким його замінити. Головні потрясіння, а значить і кадрові перестановки, будуть влітку. Тоді Україну спіткає чергова криза, адже доведеться віддавати 9 млрд. доларів боргу, і ніякі "професіонали" з Партії регіонів не допоможуть вибратися з цієї страшної пастки. Президенту доведеться йти на формування нового Кабміну. А до цього часу Партія регіонів буде "гуляти і святкувати" свою перемогу над українським електоратом.
- Миколу Яновича не стануть з почестями проводжати на політичну пенсію, а залишать "довершувати реформи"?
- Азаров залишиться біля керма. Він вибудував ручне управління, яке дозволяє керувати тільки йому. Свого часу Янукович цього недооцінив, а тепер виявляється, що Азарова не можна зняти...
- Усі списали з політичних рахунків спікера Литвина. Але він очолює робочу групу з підготовки першої сесії нової Ради. У радянські часи той, хто очолював комісію з похорону чергового генсека, згодом ним і ставав...
- У Литвина є шанси знову стати Головою Верховної Ради. Але це було б великою образою для Партії регіонів. Не для того вона докладала величезних зусиль, ламала і ґвалтувала на виборах Україну, щоб зараз передати так тяжко здобуту перемогу Литвину. Це трошки не по-донецьки.
- Ганна Герман заявила, що пішла з Адміністрації президента, бо відчуває себе більш потрібною у Верховній Раді. Яку роль відведе їй Янукович у сесійній залі? Кажуть, її відправили туди для ідеологічних битв з галичанами-"націоналістами"...
- Відставка Герман - це політичне видалення. Її видалив Льовочкін. Але для того, щоб остаточно не зникнути з політичної сцени, Герман вимолила у Януковича мандат народного депутата. Ніякого політичного майбутнього у Герман немає. А щодо її нібито суперництва зі "свободівцями"... Я щось не знаю зрадників Галичини, які успішно розправлялися б з патріотами. Це не часи Радянського Союзу...
- У яку гру, на чиєму боці - влади чи опозиції - гратиме у новому парламенті Порошенко, колись "помаранчевий", а нині поки ще міністр уряду Азарова?
- Думаю, Петро Олексійович балотуватиметься у Голови Верховної Ради. Його кандидатура обговорюватиметься і при обранні глави Кабміну... Порошенко збирається грати в самостійну гру, тому що почувається великим гравцем. Таких у парламенті набереться чоловік 20-25. Давайте почекаємо і подивимося, як будуть формуватися так звані групи незалежних мажоритарників. Якщо побачимо на чолі однієї з них Порошенка, то це означатиме, що він не збирається приєднуватися ні до Партії регіонів, ні до Яценюка, ні до "УДАРу". Залишилося чекати 10-15 днів, тоді й буде видно, хто куди рухається...
- Кажуть про іншу самостійну групу впливу - на чолі з Віктором Балогою. Наскільки він буде дистанційованим або, навпаки, наближеним до Банкової?
- До Банкової Балога тягнутися не буде, він достатньо відкрито перебуває в конфлікті з Адміністрацією президента, апаратом Партії регіонів - для них він не зумів стати "своїм". Балога не збирається зникати з політичного життя, до того ж у нього є економічні проекти. Його знамениті, досить скандальні, яскраві висловлювання щодо Кремля мають далекосяжний характер. Не думаю, що Балога буде підкорятися Литвину, Єфремову, Клюєву. Тим більше, що саме ці люди робили все, щоб він прорвався до Верховної Ради з великими труднощами. Інша справа, що він потягнув до парламенту рідню - замість того, щоб привести туди нових, сильних, талановитих особистостей. Ну, це ж суто по-закарпатському. Інакше там не можуть...
- Чи вірите, що знайдуться "тушки" з числа трьох опозиційних фракцій?
- Будуть - але не нові і не зараз. Зараз їхній перехід був би відвертою зрадою...
Партія регіонів разом із мажоритарниками творить дивну конструкцію. У політології вважається, що парламентська більшість будується з декількох фракцій. У світі мало випадків, коли вона створюється з авторитарної президентської фракції, а біля неї кучкуються депутати-раби, на яких (або на їхніх родичів) заведено кримінальні справи. Це погана ознака для такої більшості. Але так чомусь вирішили працювати архітектори і художники Партії регіонів...
До речі, ми ще не знаємо долю щасливих комуністів. Невідомо, як поведеться "Свобода". Ці дві партії відіграватимуть важливу роль, але дуже непередбачувану. Особливо це стосується "Свободи". Вона довгі роки була регіональною партією, мала  сектантський характер - а зараз вийшла на парламентську сцену. Це, окрім радості, завжди ще й дуже болісно. Точно так само, як люди довгі роки сидять у схронах, а потім виходять на сонячне світло...
- Яку "погоду" ваш барометр прогнозує в парламенті до нового року?
- У всіх політиків накопичилася втома - і у партії-переможця, і в опозиції. До нового року з цікавого ми побачимо хіба що перше засідання парламенту і Кабміну. Але в цілому нічого особливого відбуватися не буде. Якщо, звичайно ж, легендарна Ірина Фаріон не буде з'ясовувати стосунки з легендарним Ігорем Марковим...
http://www.wz.lviv.ua/ukraine/121340

ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ ДЛЯ ГІПЕРТОНІКІВ
Світлана Комісаренко, "Одеські вісті", 29.11.2012
Одна з соціальних ініціатив В.Ф. Януковича - реалізація пілотного проекту впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для гіпертоніків.

Його основне завдання - допомогти людям, які не одержують лікування через відсутність коштів на придбання досить дорогих медикаментів, все-таки прийти на прийом до лікаря і почати боротися з артеріальною гіпертензією (у побуті - гіпертонією).
Міністерство охорони здоров'я України затвердило перелік із 7 лікарських форм (еналаприл і лізіноприл, бісопролол, метопролол і небіволол, амлодипін і ніфедіпін), а загалом це 247 препаратів, що приймають гіпертоніки. На них установлено референтні, знижені ціни, за якими їх і купують люди. А різницю між ринковою і референтною ціною фірмам-реалізаторам повертає держава.
В Одесі проект стартував 1 листопада. Тобто у будь-якій поліклініці міста люди, які страждають на гіпертонію, тепер можуть одержати спеціальний рецепт на місячну норму потрібних їм препаратів від гіпертонії зі списку пілотного проекту і придбати їх за зниженими цінами в аптеках, що також беруть участь у проекті.
Заступник головного лікаря з полікліничної роботи МЛ № 5 Світлана Жукова розповіла журналістам, що на 23 листопада в очолюваній нею лікувальній установі в межах проекту було виписано близько тисячі рецептів. У реєстрі ж значиться понад 11 тисяч гіпертоніків із 23 тисяч приписаного до поліклініки населення. Переважно, по рецепти приходять пацієнти-пенсіонери. Але дуже важливо, щоб можливостями здешевлення ліків скористалися люди працездатного віку. За офіційним даними, на гіпертонію в Одесі хворіють приблизно 250 тисяч чоловік. Лікуються вони, найчастіше, епізодично. Як наслідок, у досить молодому віці переносять інфаркти, мають важкі форми гіпертонічної хвороби.
Пілотний проект дозволяє одержати досить відчутну економію. Завдяки проекту деякі препарати стануть дешевшими удвічі, деякі - від декількох до десятків гривень.
- Гіпертонічна хвороба для першого пілотного проекту в країні була обрана не випадково, - вважає перший заступник начальника управління охорони здоров'я Одеської міської ради Марина Каштальян. - Аналогічні проекти успішно працюють у Литві, Латвії, Польщі, Німеччині, Молдові, Болгарії, Сербії, Греції, Іспанії, Португалії, Словаччині, Словенії. В ідеалі аптеки, де можна придбати медикаменти за референтними цінами, повинні бути в безпосередній близькості від усіх міських поліклінік. Але мережі аптек - це приватні структури. Ми провадимо з ними переговори, переконуємо у необхідності стати нашими партнерами і поступово розширюємо мережу аптек, які беруть участь у проекті. На сьогодні їх в Одесі шістнадцять…
Лікарі усіх поліклінік міста готові виписати гіпертонікам необхідні рецепти. Проект не поширюється лише на тих, хто вже має пільги на придбання ліків за тим або іншим законом України.
http:/izvestiya.odessa.ua/index.php?go=Newspaper&in=view&id=25774

СТРАНА УЗАКОНЕННОЙ БОЛИ
Наталья Якимова, "Первая Крымская", 29.11.2012, АР Крым
Из-за несовершенства схемы предоставления обезболивающих препаратов тысячи неизлечимо больных умирают в мучениях.

 "Чаще всего боль усиливается ночью, но я стараюсь не будить близких. Но не всегда получается. Жена просыпается… Я не знаю, могу ли я просить увеличить дозу. Может, большая доза убьет меня? А врач не хочет брать грех на душу? Но когда боль очень сильная, ночью я прошу смерти. Я бы хотел, чтоб совершилось несчастье (землетрясение, взрыв), но чтобы, кроме меня, никто не пострадал", - это слова 62-летнего пенсионера Николая Ивановича, одного из многих неизлечимо больных украинцев, чьи истории вошли в сборник "Мы имеем право жить без боли и страданий!", подготовленного правозащитными организациями при поддержке международного фонда "Вiдрождення".
Каждый год, согласно докладу Human Rights Watch - международной неправительственной организации, занимающейся мониторингом, расследованием и документированием нарушений прав человека, около полумиллиона украинцев нуждаются в паллиативной помощи. Она связана не с попытками излечения, а с тем, чтобы дать человеку возможность последние недели, месяцы или даже годы вести жизнь, максимально приближенную к нормальной. Без боли.
Время страданий
К тому, чем закончится болезнь нестарого еще мужчины, его семья была готова. И момент, о котором предупреждали врачи (когда начнутся сильные боли), тоже не был неожиданностью. Медики разъяснили, куда нужно обратиться в этом случае. Но в "час икс" выяснилось, что схема не работает: врач в районной поликлинике заявил, что не имеет права выписывать обезболивающее (в Украине для снятия умеренной и острой боли используются 3 сильных опиоидных анальгетика, самым эффективным и дешевым из которых является морфин). А в больнице онколог на месте отсутствовал… "На тот момент, когда женщина обратилась к нам, ее муж страдал вторые сутки, - рассказал руководитель правозащитной группы в сфере медицинского права крымского республиканского благотворительного фонда "Свет Крыма" Евгений Новицкий. - Нам понадобилось около 2 часов, чтобы получить обезболивающее для ее мужа".
Сколько неизлечимо больных пациентов гибнут, не получая необходимое обезболивание? Анна Котенко, координатор ровненского отделения всеукраинской общественной организации "Сеть ЛЖВ" (это объединение помогает ВИЧ-инфицированным, но в последнее время оказывает помощь и онкобольным), рассказала, что представительница местного управления охраны здоровья была поражена, сопоставив цифры умерших от онкозаболеваний и тех, кто получал обезболивание. "Не меньше 60% людей в терминальной стадии рака страдают от болей, - пояснила Анна Котенко. - А выяснилось, что получали необходимые препараты лишь 20% нуждавшихся. За два последующих года количество больных, которым предоставлялось обезболивание, выросло до 53%".
В Крыму ситуация не лучше, чем была два года назад в Ровно: примерно один из трех больных, испытывающих боли, получает опиоидные препараты. Но при этом неверно было бы говорить, что даже эти люди избавлены от страданий.
Могут, но не хотят
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) не рекомендует ограничивать количество морфина или других опиоидов для пациентов, нуждающихся в снятии болевого синдрома. Кому-то достаточно одной ампулы в сутки, кому-то не хватает 6 - 8. Больные, требующие паллиативной помощи, сообщила юрист-консультант правозащитной организации в сфере медицинского права "Свет Крыма" Алена Романова, сталкиваются с ограничениями. "Им либо вообще не назначают препараты, либо предоставляют недостаточное количество, - пояснила она. - Большинство врачей потолок допустимой дозы определяют в 50 мг морфина в сутки, и многим пациентам этого мало. Самое интересное, что в Украине не существует ни одного документа - решения, приказа, распоряжения Минздрава - о том, сколько препарата можно назначать. Цифра в 50 мг фигурирует лишь… на вкладыше к лекарственному средству. И опираться на нее, когда речь идет о паллиативной помощи, неправомерно".
Сама схема предоставления препаратов практически не оставляет людям шансов на то, чтобы уйти из жизни без мучений. Вводить обезболивающее должна медсестра, которая редко может добраться до больного чаще 2 раз в день, инъекция производится не тогда, когда терзает боль, а когда приходит медработник. А что делать, если нужны уколы каждые 4 часа? С больными из сел дело обстоит еще трагичнее: там обезболивание получают намного меньше неизлечимо больных, чем в городах.
Опиоидов в таблетках, которые страдающие люди могли бы получать и употреблять, когда начинаются боли, в Украине нет. Лекарства в ампулах, пустые "стекляшки" подотчетны. Медработники, идущие навстречу больным и их родственникам, оставляя наполненные препаратом шприцы, - чтобы было чем снять боль, когда она снова появится, - "ходят под статьей", поскольку сознательно нарушают установленный порядок предоставления пациентам наркосодержащих препаратов.
Может ли тяжелобольной человек купить сильное обезболивающее в аптеке? Да, если его выпишет на специальном бланке врач. Другое дело, что многие аптеки отказываются… отпускать лекарства по таким рецептам. А немало врачей опасаются, что правоохранители заинтересуются "щедрыми" докторами. Разорвать замкнутый круг можно, было бы желание. Например, в Винницкой области заключено региональное соглашение с представителями комитета по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, аптечными фирмами и областным управлением охраны здоровья. И ситуация с обезболиванием там изменилась к лучшему.
Нужны перемены на законодательном уровне, считает исполнительный директор Украинской лиги содействия развитию паллиативной и хосписной помощи Леся Брацюнь. "Есть приказ Минздрава Украины №11, регламентирующий предоставление паллиативной помощи и доступ к обезболиванию, который во многом несовершенен, - сообщила она. - Мы ожидаем постановления Кабмина, упрощающего систему предоставления наркосодержащих препаратов пациентам, испытывающим боль".
Обреченные и… ничьи
Директор программы "Общественное здоровье" МФ "Вiдродження" (Киев) Виктория Тимошевская рассказала, что не так уж редко медики сомневаются в искренности пациента, испытывающего страдания. "Молодой человек 32 лет с гепатитом С страдал от боли - он кричал так, что в дверь квартиры стучали соседи, заподозрившие, что там кого-то истязают или убивают, - привела пример она. - И его жена обращалась к участковому врачу, в больницу, собрала все документы, чтобы мужу назначили морфин, и слышала: "Вы его превратили в наркомана, у него ломка!" Это дело сейчас готовится для Европейского суда".
Хосписов, где возможно существование без боли, без ограничений снимающих ее препаратов, в Украине немного. Иногда люди надеются на больницы, но там не готовы принимать паллиативных пациентов. Беда в том, объяснил заместитель главного врача КРУ "Онкологический клинический диспансер" Александр Филенко, что пациенты в последней стадии заболевания - ничьи. "Если говорить об онкобольных, то в приказе Минздрава №208, изданном двадцать лет назад, записано: "больным с IV клинической стадией должны заниматься участковый врач и онколог", - сообщил он. - Но ни тот ни другой такого пациента своим не считают. И в проекте приказа о паллиативной медицине, который сейчас обсуждается, тоже не сказано, чей же все-таки паллиативный больной, кому его передадут? В функциональных обязанностях ни одного врача нет оказания надлежащей помощи такому пациенту".
Вот пример: крымчанка, которая вроде бы правильно и планомерно сделала все, чтобы закончить свои дни достойно. Врач паллиативной медицины хосписного отделения КРУ "Онкологический клинический диспансер" Вера Басалаева рассказала, что к врачу пациентка попала уже с запущенной стадией онкозаболевания. Боли появились примерно через месяц после выписки из больницы. Она пригласила представителей общественной правозащитной организации, те встретились с онкологом и администрацией местной больницы, получили обещание, что, когда боли станут усиливаться, пациентку примут в стационар, где она сможет получать обезболивающее. Но когда время пришло, родственники больной услышали от врача: "У нас стационар, а не морг!", и женщине даже не назначили опиоиды. Препараты она получала всего два дня до смерти, после того как снова вмешались правозащитники. В таких случаях, советует Вера Басалаева, не нужно ограничиваться устными договоренностями: следует писать заявления - на госпитализацию, назначение обезболивающих.
О тяжело болевших людях у нас принято говорить: "отмучался", будто признавая, что любая болезнь неотделима от физических мук и изменить ничего нельзя. И в эти секунды никто не думает, что кто угодно может оказаться на месте того, кто подвергается узаконенным государством пыткам.
http://1k.com.ua/451/details/8/1

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

ОДЕССИТЫ ДОЛЖНЫ ВИДЕТЬ МОРЕ
Валентина Онькова, "Вечерняя Одесса", 29.11.2012
В Государственной академии строительства и архитектуры состоялась презентация проекта развития одесских склонов, разработанная коллективом авторов.

Ранее этот проект был представлен на заседании градостроительного совета, но ученые строительной академии решили вынести его на общественное обсуждение.
Изюминка проекта - отказ от застройки зеленой зоны и сохранение парка "Юбилейный". Для этого авторы концепции развития прибрежных склонов предлагают воссоздать природный комплекс, оздоровить окружающую среду и наложить мораторий на строительство в зеленой зоне. Как отметил руководитель авторской группы, директор архитектурно-художественного института ОГАСА В. Уренев, необходимо уже сейчас, не дожидаясь утверждения Генплана развития Одессы, запретить выдачу разрешительной и согласовательной документации, а также провести инвентаризацию земельных участков, расположенных в прибрежной зоне. А по словам другого соавтора проекта, ассистента кафедры градостроительства А. Чумаченко, одесские склоны могут стать в один ряд с такими известными мировыми парками, как Гайд-парк в Лондоне, Центральный парк в Нью-Йорке и парки в Барселоне или в Берлине: "Во главу угла необходимо ставить не коммерческий интерес, а доступность парка для всех без исключения жителей Одессы".
Авторы проекта предлагают расширить "Трассу здоровья", создать нагорный бульвар по верхней кромке склонов, устроить набережную и причалы для морских трамвайчиков, которые будут курсировать от Ланжерона в Аркадию и на 16-ю станцию Большого Фонтана. Вдоль склонов должно быть достаточно много выходов к пляжам. Как отметил один из экспертов, "одесситы должны видеть море".
В парковой зоне предполагается полностью запретить проезд автомобильным транспортом, зато всячески будет развиваться велосипедное движение, катание на роликах и скейтах. Кстати, на прокате этих средств передвижения парк может зарабатывать, как и на услугах по хранению вещей, на парковке автомобилей на верхнем ярусе. Вместо стационарных объектов общепита предлагается развивать сеть мобильных кафе и закусочных.
Присутствующие на презентации депутаты, эксперты и представители общественности дали высокую оценку проекту. Так, организатор общественной презентации С. Дибров отметил "безукоризненный научный подход к решению проблемы".
Одно из предложений - учесть в данном проекте идеи архитектора Ю. Беликова и скульптора М. Ревы, представленные на последнем заседании градсовета, об устройстве на склонах выставки современного искусства под открытым небом.
Эксперты рекомендовали авторам проекта учесть все замечания и предложения и доработанный проект предложить на рассмотрение сессии горсовета.
Напомним, лучшая концепция развития одесского побережья будет выбрана тайным голосованием и ляжет в основу подкорректированного проекта Генплана и детального плана развития территории от Ланжерона до 16-й станции Большого Фонтана.
http://vo.od.ua/rubrics/tema-dnya/23640.php

ВІДРОДЖЕННЯ ДУХОВНОСТІ

"ПРЕПОДОБНИЙ ОТЧЕ ПАЇСІЮ, МОЛИ БОГА ПРО НАС..."
Вікторія Корнєва, "Зоря Полтавщини", 28.11.2012
Вірян, які прийшли молитовно поклонитися великому земляку, котрий  незмінно вказував, що він - "родимець полтавський", виявилось значно більше, ніж може вмістити храм.

Минула неділя назавжди залишиться у пам'яті духовенства та вірян Полтавської єпархії УПЦ як урочистий день своєрідного церковного повернення Преподобного Паїсія Величковського на землю своїх батьків. Саме у Полтаві в 1722 році він з'явився на світ, саме звідси розпочав свій чернечий шлях до святого Афону, щоб долучити рідний край до великого подвигу старчества, щоб подарувати православному світу церковнослов'янські переклади праць найвідоміших християнських подвижників. 28 листопада минає 218 років відтоді, як серце преподобного старця зупинилося в Нямецькому монастирі (Молдова), й ось від минулої неділі частинка його святих мощей перебуватиме у Полтаві.
Для земляків великого аскета цю святиню передав намісник Ставропігіального чоловічого монастиря Преподобного Паїсія Величковського міста Сімферополя архімандрит Гавриїл (Анісімов). До дня пам'яті видатного полтавця ікона преподобного, в яку вмонтована капсула з частинкою його мощей, знаходитиметься у Свято-Макаріївському кафедральному соборі. Потім її перенесуть до Спаської церкви, де вона залишиться вже назавжди. Прикметно, що сама ікона створена земляками подвижника - майстрами іконописного відділення Полтавської місіонерської духовної семінарії.
25 листопада у Свято-Макаріївському кафедральному соборі служіння пізньої літургії очолив митрополит Полтавський і Миргородський Филип. По її завершенні Владика подарував на знак вдячності архімандриту Гавриїлу ікону з частинкою мощей святителя Афанасія (Вольховського), полтавського чудотворця.
Вірян, які прийшли до собору молитовно поклонитися великому земляку, котрий ніколи не цурався свого походження і все життя у листуванні незмінно вказував, що він - "родимець полтавський", виявилось значно більше, ніж може вмістити храм. Вервечки людей, що завертали з сірого осіннього ранку до соборних воріт, із яких дихало їм назустріч тепло церковного співу й свічок, продовжували прибувати сюди до самого завершення літургії. Одних покликала провести неділю в соборі саме значущість події, наприклад, паломниця з Густинського Свято-Троїцького монастиря, що на Чернігівщині, приїхала у Полтаву в гості й, дізнавшись у Хрестовоздвиженській обителі про принесення частинки мощей Паїсія Величковського, попри поважний вік та те, що пересувається з милицями, прийшла до собору поклонитися пам'яті святого. Інші віряни, і таких, здається, було навіть більшість, того недільного ранку лише дізнались біля воріт храму про призначені у ньому церковні урочистості. Вони, як, наприклад, і полтавка Лідія Федорівна, вже не уявляють свого життя без молитви в храмі, без того, щоб причастити діток, поспілкуватися зі священиками. І це, певно, найкращі слова, які з нагоди визначної події могли прозвучати в сучасній Полтаві для Паїсія Величковського від його земляків, від усіх, за кого він уже сотні років просить Всевишнього.
http://www.zorya.poltava.ua/index.php?rozd=&nomst=6205

ПРИЗНАЧЕННЯ

СЕРГЕЙ ГУСАРОВ: "НАМ ЕСТЬ НАД ЧЕМ РАБОТАТЬ"
Аркадий Генкин, "Время", 29.11.2012, Харьковская обл.
Министр внутренних дел Украины В. Захарченко назначил ректором Харьковского национального университета внутренних дел генерал-полковника милиции С. Гусарова.

Предыдущий ректор Александр Бандурка стал советником руководителя вуза. Ваш корреспондет встретился с новым начальником Харьковского национального университета внутренних дел (ХНУВД).
- Обычно новые руководители сразу утверждают, что не собираются проводить кадровые революции. Надо полагать, Сергей Николаевич, вы не стали здесь исключением?
- У меня всегда была и остается неизменной кадровая политика, при которой хорошо работающие люди должны продолжать работать. Другой вопрос - требования к результатам и качеству работы постоянно растут. И если люди не соответствуют этим возрастающим требованиям, они должны принять решение о перемене места работы. В моей личной практике таких случаев немного. Люди подтягиваются и идут в ногу с возрастающими требованиями…
- При смене руководителя неизбежен эффект "новой метлы". Какие вопросы вы наметили себе как первоочередные?
- Уровень научно-педагогического состава дает мне основания полагать, что учебный процесс проходит на должном профессиональном уровне. В университете работают 61 доктор наук и 327 кандидатов наук, их многолетний труд отражен в монографиях, учебниках, учебных пособиях. Кроме того, большинство педагогов имеют опыт работы в практических подразделениях правоохранительных органов, и это важно в подготовке работников милиции. Но при смене руководителя от нового начальника всегда ожидают улучшения работы. В каком-то ряде вопросов. Я имею в виду работу по техническому содержанию зданий, комплексов, общежитий университета. Они нуждаются в серьезном ремонте, особенно тепловодокоммуникации - старые сети и, как следствие, порывы… Надо приводить в порядок аудитории, осваивать наш городок на поселке Жуковского. Необходимо техническое переоснащение учебного заведения, нужны новые компьютерные классы, укомплектованные современными техническими средствами… Поэтому я принял решение укрепить руководство экономическим блоком и материально-техническим обеспечением…
- Не кажется ли вам, Сергей Николаевич, ХНУВД излишне грандиозен как по нынешним временам?
- Возможно. Особенно если учесть, что у нас имеются объекты незавершенного строительства. Необходимо эффективно использовать имеющиеся площади.
- Такие планы может скорректировать реформа вузов МВД, о которой давно и много говорят. Еще два года назад тогдашний глава МВД Анатолий Могилев собирался "до начала зимы" разработать концепцию системного реформирования органов внутренних дел, первым этапом которого должна была стать реформа ведомственного образования. Помнится, тогда планировалось в три раза сократить набор курсантов на первые курсы милицейских вузов. И во столько же раз уменьшить число высших учебных заведений системы МВД. В прошлом году Кабинет министров одобрил реорганизацию сети высших учебных заведений Министерства внутренних дел. При этом были, в частности, ликвидированы Кировоградский и Херсонский юридический институты Харьковского национального университета внутренних дел…
- Сегодня уже понятно, что тогда были допущены ошибки, глубоко не разобрались с вопросами подготовки кадров…
- Хотя у нас в стране явный перебор в подготовке юристов? По имеющейся информации, лицензированный объем для подготовки юристов в почти 300 университетах Украины составляет более 74 тысяч человек. Почти 14 тысяч из них готовят в классических университетах, 15,5 тысячи - в вузах юридического направления, свыше 28 тысяч - в вузах правоохранительной деятельности, почти 16,5 тысячи - в непрофильных вузах. Получается, что в непрофильных специализированных вузах готовится юристов больше, чем в классических университетах и "юридических школах". Вот и решили, что в органы внутренних дел можно набрать выпускников гражданских вузов…
- Теоретически это возможно. Но далеко не все молодые юристы желают служить в милиции. А выпускники нашего университета обязаны отработать в органах внутренних дел три года. Этого времени достаточно, чтобы определиться, очередное звание получить, должность… Нашим выпускникам не нужно переучиваться, проще адаптироваться на месте работы. И тогда человек, закончивший вуз системы МВД, начинает понимать, что, если он будет добросовестно работать, перед ним открывается неплохая перспектива карьерного роста. А реформа учебных заведений… Помнится, с приходом каждого нового министра внутренних дел начинались подобные разговоры. Но пока они завершались тем, что университеты начинали называть академиями. А потом, наоборот, академии реорганизовывали в институты и университеты. А сама система МВД Украины находится в состоянии реформирования с 1996 года…
- Вузы МВД все чаще критикуют за низкий уровень знаний, плохое воспитание многих их выпускников. В то же время именно эти выпускники после увольнения на пенсию солидной части опытных офицеров составляют сегодня основную часть милиции Украины…
- Это огульные обвинения. Хотя, не спорю, недостатки в подготовке будущих правоохранителей есть. Меня тревожат некоторые негативные явления, имеющиеся в коллективе. Прежде всего - неуставные отношения между постоянным и переменным составом, между научно-педагогическими кадрами и курсантами, студентами. При этом финансовое обеспечение преподавательского состава стабильное и достаточное. Укомплектованность научно-педагогическими кадрами - сто процентов. Это говорит о том, что условия работы и службы приемлемые. Так что руководство университета вправе требовать искоренения негативных явлений…
- Сколько сегодня курсантов, слушателей и студентов в ХНУВД?
- Около 11 тысяч человек, которые учатся как на бюджетной, так и на контрактной основе, на дневной и заочной формах обучения по семи специальностям. В том числе: "Правоведение", "Правоохранительная деятельность", "Информационные управляющие системы и технологии", "Защита информации с ограниченным доступом и автоматизация ее обработки", "Социология", "Психология", "Финансы". Хотим также заняться подготовкой специалистов для Миграционной службы, охранной деятельности. Будем оптимизировать, развивать вуз...
- Для этого нужны немалые средства.
- Часть денег нам выделяется из государственного бюджета. Часть поступает за счет платного обучения. Будем искать возможности по расширению платных образовательных услуг, не перекладывая их решение на плечи курсантов, студентов и их родителей...
- А наука? Кстати, говорят, что ХНУВД был рекордсменом по числу защищенных диссертаций…
- Это хорошо, по вашему мнению, или плохо?
- Это с какой стороны смотреть, Сергей Николаевич. В Украине сегодня явный перебор с учеными-юристами. В 1992 году было защищено всего пять кандидатских диссертаций. В последнее время ежегодно кандидатами юридических наук становится примерно 500 человек. А докторами - до полусотни…
- Сегодня сложно руководить многотысячными коллективами, не имея научных, теоретических знаний. Руководители стремятся повысить свой уровень, совершенствуются, и мы им такую возможность предоставляем. У нас созданы и работают пять специализированных ученых советов по защите кандидатских и докторских диссертаций. Научный потенциал нашего университета, авторитет его ученых в мире науки высок. И многие известные люди, руководители высокого уровня считают за честь быть учениками наших докторов и кандидатов наук. Совсем недавно в наших спецсоветах успешно защитили научные исследования на получение научной степени кандидата юридических наук начальник ГУ МВД Украины в Харьковской области Виктор Иванович Козицкий, первый заместитель начальника налоговой милиции - начальник Главного управления налоговой милиции ГНС Украины Василий Федорович Коваль… Уверен, полученные научные знания позволят им принимать более эффективные управленческие решения.
http://timeua.info/291112/68191.html

*                                 *                              *



Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 29 листопада 2012 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
ishvets@rada.gov.ua
або телефоном:  255-39-18,
Швець Ірині Борисівні.
 
 
 
 
 


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення