Огляд реґіональної преси 

Випуск 78, 31 жовтня  2012 р.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ЗАКАРПАТЦІ СПІЛЬНО З ЧЕХАМИ РЕАЛІЗУЮТЬ СОЦІАЛЬНІ Й КУЛЬТУРНІ ПРОЕКТИ
«Rionews», 30.10.2012, Закарпатська обл.
Візит делегації Чеської Республіки до Ужгорода.

ИГОРЬ ШИШКА: «ЗДРАВООХРАНЕНИЕ И ОБРАЗОВАНИЕ — КЛЮЧЕВЫЕ СОСТАВЛЯЮЩИЕ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ НАШЕЙ СТРАНЫ»
«Верже», 25.10.2012, Запорожская обл.
«…Социальные инициативы Президента и Правительства, в том числе в сферах здравоохранения и образования, будут эффективно реализованы».

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
БІОМЕТРИЧНИЙ ПАСПОРТ: ШЛЯХ У ЄВРОПУ ЧИ ДОРОГА В ПЕКЛО?
Ярослава Тимощук, «Волинь», 26.10.2012
Запровадження в документах електронних чіпів держава називає кроком до цивілізованого суспільства, однак церква вважає їх печаткою антихриста.
ЕКОНОМІКА
В КРАМАТОРСКЕ ВЫПУСТИЛИ УНИКАЛЬНЫЕ МАШИНЫ ДЛЯ ДОРОЖНИКОВ, МЕТАЛЛУРГОВ И ХИМИКОВ
Сергей Маринцев, «Донбасс», 30.10.2012, Донецкая обл.
Старокраматорский машзавод (СКМЗ) - родоначальник машиностроения в регионе - с уверенностью смотрит в будущее.

ROSHEN ЗАПУСТИВ ЦЕХ ПАКУВАННЯ НОВОРІЧНОЇ ТА СУВЕНІРНОЇ ПРОДУКЦІЇ У ВІННИЦІ
«Моя Вінниця», 29.10.2012
Міжнародна корпорація Roshen інвестувала 20 млн. грн. у створення цеху по упаковці сувенірної продукції у Вінниці.

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ
ВИБОРИ НА КОРОПЩИНІ: ВЛАДА НЕ ЛЮБИТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ЖУРНАЛІСТІВ?
Максим Зевако, "Високий Вал", 29.10.2012, Чернігівська обл.
В цю неділю Україною пройшли вибори до Верховної Ради.
ТОЧКА ЗОРУ
ОПОЗИЦІЯ СПІТКНУЛАСЯ ОБ МАЖОРИТАРКУ
Юлія Сокирка, «Поступ», 30.10.2012, Львівська обл.
«Тепер очевидно, що опозиція програла вибори в той самий момент, коли погодилася обирати парламент за змішаною системою».
РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
ХТО НА РІВНЕНЩИНІ ОТРИМУЄ НАЙБІЛЬШЕ?
«Рівне вечірнє», 30.10.2012
Порівняно з відповідним періодом минулого року середньомісячна заробітна плата зросла в Рівненській області на 18,6%.
ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
ЗАМІСНА ПІДТРИМУЮЧА ТЕРАПІЯ: ЗА І ПРОТИ
Світлана Маршина, «Одеські вісті», 30.10.2012
Відбувся «круглий стіл», присвячений оцінці ефективності програми замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) в Одеській області.
ДЕМОГРАФІЯ
ИДЕМ НА УБЫЛЬ
Людмила Пашук, «Днепр вечерний», 29.10.2012, Днепропетровская обл.
По данным ООН, Днепропетровск признан самым быстро вымирающим городом планеты.

УКРАИНЦЕВ ВСЕ МЕНЬШЕ
«Юг», 27.10.2012, Одесская обл.
Данные статистики о численности населения Украины.

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА
КОЛИСЬ ШИРОКИЙ ВИБІР БУВ НЕ В БЮЛЕТЕНЯХ, А В БУФЕТАХ...
Борис Козловський, «Високий замок», 28.10.2012, Львівська обл.
Спогад про народне волевиявлення у «старі часи».
 

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ЗАКАРПАТЦІ СПІЛЬНО З ЧЕХАМИ РЕАЛІЗУЮТЬ СОЦІАЛЬНІ Й КУЛЬТУРНІ ПРОЕКТИ
«Rionews», 30.10.2012, Закарпатська обл.
Візит делегації Чеської Республіки до Ужгорода.

У вівторок, 30 жовтня, керівник краю Олександр Ледида зустрівся із чеською делегацією, зокрема, з Надзвичайним і Повноважним Послом Чеської Республіки в Україні Іваном Почухом, заступником Міністра закордонних справ Чехії Томашем Дубом та заступником Міністра оборони Чехії Міхаелем Грбатою.
Олександр Ледида привітав гостей на території Закарпаття:
- Нам надзвичайно приємно приймати таких поважних гостей. Наша багато в чому спільна історія сприяє тому, що ми зустрічаємося досить часто, адже, реалізовуємо культурні, соціальні проекти.
Представники чеської делегації, у свою чергу, подякували за сприяння у проектах стосовно маркування туристичних маршрутів та реконструкції військового цвинтаря в Ужгороді, де поховані їхні співвітчизники.
На військовому цвинтарі у мікрорайоні «Шахта» у роки І Світової війни і після неї було поховано 1000 військових різних національностей (чехословаків, угорців, румунів, поляків). Протягом 1922-1938 років на новоствореному чехословацькому гарнізонному цвинтарі було поховано 118 військових і цивільних, у 1939-му – жертви конфлікту між чехословацькими збройними силами та угорською армією. Сьогодні ж офіційно буде розпочато роботи з відновлення цвинтаря.
Також представники чеської делегації відвідають виставку   «Чесько-словацькі фотографи українського походження» у Музеї народної архітектури та побуту та візьмуть участь в офіційному прийомі з нагоди Дня Республіки в Ужгородському замку.
Прес-центр ОДА.
http://www.rionews.com.ua/mixed/events/now/n1230312229

ИГОРЬ ШИШКА: «ЗДРАВООХРАНЕНИЕ И ОБРАЗОВАНИЕ — КЛЮЧЕВЫЕ СОСТАВЛЯЮЩИЕ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ НАШЕЙ СТРАНЫ»
«Верже», 25.10.2012, Запорожская обл.
«…Социальные инициативы Президента и Правительства, в том числе в сферах здравоохранения и образования, будут эффективно реализованы».

Заместитель главы Запорожской областной государственной администрации, депутат областного совета Игорь Шишка в эксклюзивном интервью рассказал о реформировании, приоритетах и реализации социальных инициатив власти в сферах образования и здравоохранения в Запорожском регионе.
— Игорь Васильевич, сегодня, как никогда ранее, говорят в обществе о реформе медицинской отрасли. А как на самом деле медицинское сообщество видит, понимает и воспринимает реформу?
— Ни для кого не секрет, что украинская, а точнее сказать, советская система здравоохранения, изжила себя и давно не соответствует социальным и экономическим реалиям, не способна удовлетворить потребность населения в качественной и доступной медицинской помощи. И это случилось не сегодня! Более десяти лет мы наблюдали декларации, дебаты, рациональные и иррациональные дискуссии, а зачастую и спекуляции на тему социальной значимости реформ в здравоохранении. И только благодаря политической воле Президента, несмотря на информационную уязвимость данного вопроса, реформированию медицинской отрасли дан реальный старт, и процесс сдвинут с «мертвой точки». И это не просто волевые усилия, ведь в Программе экономических реформ четко и системно расставлены приоритеты, задана именно та система координат в реформировании медицинской отрасли, которая позволит нам интегрироваться в европейскую систему ценностей. Запорожский регион не входит в разряд пилотных, и вместе с тем, мы внимательно отслеживаем этот процесс у коллег, находимся в режиме продуктивного общения и анализа успехов и трудностей на пути реформирования. Но самое главное, что мы не стоим на месте. Наши ресурсы и усилия сосредоточены по ключевым направлениям — это создание центров первичной медико-социальной помощи, и до конца года этот вопрос будет завершен; построение эффективной системы оказания экстренной медицинской помощи населению области; строительство современного перинатального центра. Говоря о реформе мы принимаем во внимание один из важнейших аспектов — реформа может и должна иметь региональные различия. За большой период времени в здравоохранении региона сформирован мощный интеллектуальный потенциал, школы, клиники, профессионалы и традиции. Все это будет сохранено и преумножено, не выходя из контекста реформы и заданной системы координат этого процесса.
— Согласно Конституции, медицинская помощь у нас бесплатная. Но принимая прописную истину, мол, за все хорошее надо платить, хотелось бы знать, каков бюджет запорожского здравоохранения в текущем году?
— На 2012 год бюджет Запорожской области по отрасли «здравоохранение» составляет более 1,7 млрд. грн., что на 18% больше по сравнению с 2011 годом. Расходы на 1 жителя по отрасли «Здравоохранение» по Запорожской области в текущем году составили 954,94 грн., что также увеличено на 18% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Средняя заработная плата на одного штатного работника в 2012 году по отрасли составила 2 286,1 грн. в том числе у врачей — 3 371,1 грн., у среднего персонала — 2 218,3 грн., у младшего персонала — 1 492,9 грн.
— Очевидным является тот факт, что без реального финансирования очень сложно реализовывать новые процессы. Ощущает ли здравоохранения области поддержку со стороны центральных органов власти?
— Благодаря вниманию к нашему региону со стороны Президента и Правительства с одной стороны, и системной работе региональной власти с другой стороны, впервые за годы независимости Украины здравоохранение области получило небывалую ранее никогда, я это подчеркиваю, субвенцию. Показательным является сравнение цифр: если до 2012 года область для медицины получала 3, максимум 15 млн. гривен, по 2-3 направлениям, то сегодня это 133 млн. грн. Данная субвенция наполнит реальным смыслом и содержанием сам процесс модернизации медицинской отрасли, и открывает для нас совершенно новые возможности.
— Сумма действительно внушительная. На какие нужды отрасли пошли эти средства?
— Руководитель области Александр Николаевич Пеклушенко поставил перед нами задачу рационально и гармонично использовать каждую копейку бюджетных средств. Субвенция из госбюджета в сумме 105 млн. грн реализована на приобретение медицинского автотранспорта и медицинского оборудования для учреждений здравоохранения, на приобретение расходных материалов и лекарственных средств для ингаляционной анестезии — свыше 7,8 млн. грн., на медикаменты для обеспечения скорой медицинской помощи — свыше 12,7 млн. грн., на приобретение диагностического рентгенологического оборудования — почти 7,5 млн. грн.
— Сегодня многие лечебные учреждения области привлекают внебюджетные средства при помощи фондов, страховых компаний. На что тратятся эти средства?
— Актуальнейшим звеном этого процесса есть регламентация деятельности и обеспечение как бесплатной медицинской помощи социально уязвимым слоям населения, так и цивилизованных платных услуг в здравоохранении тем, кто может себе это позволить.
За первое полугодие 2012 года лечебными учреждениями получено внебюджетных средств на общую сумму 70,3 млн. грн., что составляет 4,1% к бюджетному финансированию. Полученные средства направлены на выплату заработной платы медперсоналу с начислениями — 17,8%, медикаменты — 23,8%, питание — 1,8%, и на другие расходы, которые не обеспечиваются бюджетным финансированием в полном объеме. Сегодня отрасль здравоохранения пока еще финансируется только на 56,6%. В прежние годы этот показатель был и того меньше.
Для нас принципиальным является легитимность и открытость процесса привлечения внебюджетных средств наряду с внедрением прозрачной системы стимуляции и мотивации медицинских работников, и зависимости уровня финансирования от уровня и качества оказанных услуг.
— Разговоры о недостаточности финансирования здравоохранения ведутся давно. Но этот факт не оправдывает того жалкого состояния наших больниц и поликлиник, в которых они находятся. Что делается в области для решения вопроса о проведении капитальных ремонтов учреждений здравоохранения?
— Благодаря действенным мерам всех ветвей власти и активной позиции главы региона Александра Пеклушенко, в 2012 году выделено 72,1 млн. грн. на проведение капитальных ремонтов и реконструкций учреждений здравоохранения области.
В 2012 году на 7 объектах строительства объектов здравоохранения, где заказчиком вступает управление капитального строительства облгосадминистрации, на год выделено 21,6 млн. грн.
Кроме того, на проведение строительства, реконструкций и капитальных ремонтов, где заказчиками являются медицинские учреждения и учреждения области, на текущий год запланировано 50,5 млн. грн. Приведу примеры реализации этих средств по самым знаковым объектам: реконструкция лечебного корпуса областной детской больницы, капитальный ремонт госпиталя для инвалидов и ветеранов ВОВ, реконструкция областного противотуберкулезного диспансера и поликлиники Акимовской центральной районной больницы, подготовка проектно-сметной документации для реконструкции хирургического корпуса областной детской клинической больницы. Еще один уникальный пример. Единственный объект в настоящее время в стране — это строительство «с нуля» поликлиники на 250 посещений в пгт. Кушугум.
— Еще до недавнего времени «слабым звеном» в системе здравоохранения области являлось решение на должном уровне вопроса охраны материнства и детства. Как сегодня обстоят дела в этой сфере?
— Завершена реконструкция лечебного корпуса областной детской клинической больницы, на которую в целом было выделено 37,9 млн. грн. Это лечебное учреждение приобрело совершенно другой облик, как с точки зрения общей эстетики, так и по наполнению современным оборудованием. Но мы не намерены на этом останавливаться, и поэтому на 2013-2014 годы планируется строительство нового хирургического корпуса областной детской больницы. Открыто после длительной реконструкции отделение патологии новорожденных и начата реконструкция отдельного корпуса инфекционно-боксированного отделения Запорожской городской детской многопрофильной больницы № 5.
— На каком этапе сегодня находится реализация Национального проекта «Новая жизнь — новое качество охраны материнства и детства» в части создания в нашем регионе высокотехнологичного перинатального центра?
— Это одна из важнейших социальных инициатив Президента, которую мы реализуем с особым трепетом, поскольку речь идет о нашем будущем, о будущем нашей нации. Уже разработано и согласовано в Министерстве здравоохранения Украины техническое задание на закупку новейшего оборудования для областного перинатального центра на сумму свыше 17 млн. грн. Это современное оборудование приобретается за средства государственного бюджета, предусмотренные в рамках Национального проекта. На заседании Экспертной комиссии Госинвестпроекта Украины принято решение о финансировании создания Запорожского областного перинатального центра за средства государственного бюджета в сумме 38,8 млн. грн. и за счет областного бюджета — 8,1 млн.грн . Задача областной государственной администрации — открытие областного перинатального центра в соответствии с планом-графиком, утвержденным председателем областной государственной администрации, уже в конце текущего года.
— Говоря о детях, мы плавно перешли от медицинской темы к теме образования. Что сделано областной властью для обеспечения необходимых условий для учебы и воспитания, безопасности жизни и здоровья участников образовательного процесса?
— Значимость обеспечения надлежащих условий для стабильной работы учебных заведений и успешного хода образовательного процесса трудно переоценить. Это важно не только для решения задач качественного образования детей, хотя это самое главное. От того, насколько оправдывают школа и детский сад надежды родителей, насколько детям хорошо в них, насколько успешными вырастают наши дети, напрямую зависит социальное самочувствие общества. Мы, представители власти на территории, обязаны оправдывать доверие наших людей, — так ориентирует нас в нашей работе глава региона Александр Николаевич Пеклушенко. Он требует, чтобы чиновники на местах реально работали на улучшение условий жизни запорожцев, и в том числе, воспитания наших детей. Особое внимание в этом году мы уделили обеспечению школьников учебниками. Так, на изготовление, приобретение, хранение и доставку учебников для школ Запорожской области из государственного бюджета выделено в этом году 8 млн. 937 тыс. гривен. Область впервые за 20 лет получила все учебники в полном объеме для первого класса (163 982 единицы) и 16 230 единиц для 11 класса.
Для проведения ремонтных работ на объектах образования области запланировано выделение средств из всех источников в сумме 63 млн. грн. Кроме того, согласно проекта зеленых инвестиций для школ области предусмотрены средства в объеме 41,3 млн. грн. на утепление стен и крыш, замену окон, дверей для школьных учреждений Васильевского, Токмакского, Новониколаевского, Веселовского, К-Днепровского и других районов.
Кроме этого, из местного бюджета, в городах области выделено более 8 млн. грн., в результате чего выполнены запланированные объемы текущих ремонтных работ в 455 школах. В основном завершен капитальный ремонт 89 учебных заведениях. В районах области отремонтировано 71 школу. Из запланированных 170 школьных котельных уже отремонтировано 85%. На 31 учебном заведении осуществлен ремонт систем отопления, на 43 — водопроводно-канализационных сетей, на 51 — кровель.
Такой объем финансового ресурса, а соответственно и проделанная в результате работа, стала возможной благодаря приоритетному вниманию центральной и региональной власти к гуманитарной сфере.
— А будет ли решаться такая деликатная проблема, как отсутствие внутренних, так называемых, теплых туалетов в школах?
— Эта, как вы говорите, деликатная проблема актуальна для 93-х школ нашей области. Еще в августе на заседании Кабинета Министров Украины была поставлена задача в кратчайшие сроки оборудовать все школы внутренними туалетами. Поэтому на всех территориях прилагаем максимум усилий для решения данного вопроса.
— Какие приоритетные задачи в нынешнем учебном году решает региональная власть в сфере образования?
— Нам необходимо в новом учебном году продолжить реализацию тех приоритетных направлений развития образования, которые мы обозначили ранее.
Первая из них — расширение сети дошкольного образования. До тех пор, пока не обеспечим по каждому населенному пункту количество мест в садиках, адекватное потребностям населения, это остается для нас задачей номер один. В каждом районе, городе эти вопросы нужно решать комплексно, более гибко, используя все доступные нам пути: ремонт и возврат неиспользуемых по прямому назначению до сих пор помещений в действующую сеть, а таких сегодня по области около полусотни; задействование свободных помещений школ; создание групп кратковременного пребывания детей и прочее.
Вторая наша задача — полностью решить проблему подвоза детей сельской местности на занятия в школу. Для этого нам необходимо еще 60 школьных автобусов. В нынешнем году из государственного бюджета для Запорожской области выделено 13 млн. 957 тыс. гривен на закупку 35 новых школьных автобусов. Это еще один наглядный пример, когда действующая власть не словом, а делом реализует свои социальные инициативы.
Но в условиях, когда мы вынуждены пересматривать целесообразность функционирования школьной сети в ее нынешнем виде, ее работы в условиях образовательных округов, вопрос школьных автобусов приобретает особую актуальность. Это очевидно. Поэтому успокаиваться достаточно весомым пополнением в 35 автобусов нам нельзя. Хороший опыт привлечения к приобретению школьных автобусов за средства местных бюджетов всех уровней, внебюджетных средств в Вольнянском, Куйбышевском, Токмакском, Приазовском, Розовском и других сельских районах. А вот в Запорожском, Великобелозерском, Каменско-Днепровском, Приморском, Акимовском районах не нашли возможностей собственными силами приобрести ни одного автобуса. Эту ситуацию будем исправлять.
Что же касается вопросов реорганизации школ, а это наша третья архиважная задача, решать их будем исключительно в интересах населения. Конечной целью любой реорганизации должно стать улучшение качества образования. Нельзя принимать эти решения за закрытыми дверями в кабинетах. Общество должно четко видеть причины и последствия любой реорганизации школы. Давайте сначала идти к обществу, объяснять, аргументировать, как выиграет ребенок, семья, как изменятся качество и условия обучения, а значит, и улучшатся перспективы на будущее в результате предлагаемых изменений в сети школ. Ведь никто не пожелает своим детям оставаться в плохих условиях, если предлагают лучшие.
— Кстати о лучших условиях. Стремительное вхождение во все сферы нашей жизни и деятельности информационно-компьютерных технологий актуализирует задачу обеспечить школьникам доступ к ним, в первую очередь, в учебных заведениях. На каком уровне компьютеризации сегодня находятся запорожские школы, и что делается для его повышения?
— Всего в общеобразовательных учреждениях области есть 10676 персональных компьютеров, компьютерные классы с подключением к Интернету имеют все общеобразовательные заведения I-III степеней. Но часть этой техники уже существенно устарела. По инициативе Правительства Украины в наш регион впервые за последние 5 лет уже поставлены дополнительно 1500 (!) компьютеров, которые распределены по нашим школам, в результате чего созданы многочисленные компьютерные классы. Это очень мощный вклад в улучшение информационно-компьютерной базы образования. А для 151 школы нашей области в Ореховском, Куйбышевском, Пологовском, Гуляйпольском, Запорожском, Приморском, Черниговском районах, где пока еще вынуждены довольствоваться несовершенной коммутируемой Интернет-связью, мы решаем задачу по переводу их на современные информационно-компьютерные технологии в учебном процессе.
В заключение хочу сказать, что все выше сказанное подтверждает тот факт, что Запорожский край — это регион динамичного развития, и поэтому мы должны быть глубоко убеждены и уверенны в том, что социальные инициативы Президента и Правительства, в том числе в сферах здравоохранения и образования, будут эффективно реализованы, и это единственный путь выхода Украины на траекторию устойчивого развития!!!
http://verge.zp.ua/2012/N43/text32.htm

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

БІОМЕТРИЧНИЙ ПАСПОРТ: ШЛЯХ У ЄВРОПУ ЧИ ДОРОГА В ПЕКЛО?
Ярослава Тимощук, «Волинь», 26.10.2012
Запровадження в документах електронних чіпів держава називає кроком до цивілізованого суспільства, однак церква вважає їх печаткою антихриста.

Український парламент ухвалив Закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Законопроект №10492 авторства регіонала Василя Грицака прийняли майже без змін — врахували кілька поправок, які вніс сам депутат. За впровадження електронних паспортів проголосувало 233 депутати з Партії регіонів, Народної партії, КПУ та кілька позафракційних. Зараз закон чекає підпису Президента. Ініціатори закону стверджують, що цим кроком Україна наблизиться до членства в Євросоюзі. Зокрема, це стосується використання в державі документів з електронним носієм інформації. Вводити біометричні паспорти потрібно задля права безвізового в’їзду і пересування територією ЄС.
Критики закону — правозахисники та учасники громадських рухів — наводять контраргументи: видаючи документи нового зразка, держава заробить на громадянах. Василь Грицак озвучив вартість одного нового внутрішнього паспорта громадянина України — 120 гривень. Заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, аналізуючи ситуацію в статті для «Української правди», порахував: тільки за рахунок видачі паспортів з електронними чіпами платники податків, тобто ми з вами і витратимо на паспорти 896 мільйонів 730 тисяч гривень. Це з розрахунку, що в Україні осіб до 16 років (включно) — 7 мільйонів 472 тисячі 750 осіб. Пізніше будуть нові мільярди надходжень — за паспортами поступово прийдуть інші 38 мільйонів українців. Незрозуміло, хто платитиме за документи нового зразка: бюджет чи замовник. У законі лише прописана норма про звільнення громадян від сплати державного мита при отриманні нового паспорта вперше. Фахівці прогнозують, що платитимуть громадяни: у вигляді загальних податків і нових розмірів плати за конкретні документи. А також констатують, що в разі підписання Президентом закону бюрократичної тяганини побільшає. В основному документі особи — паспорті громадянина України — не передбачено обов’язкового зазначення інформації про місце проживання особи. Вочевидь, доведеться регулярно відвідувати органи влади для отримання нового «паперу», який підтверджуватиме таку реєстрацію.
Діти з народження тепер будуть отримувати паспорт, переоформляючи новий кожні десять років. А власники водійських посвідчень старого, радянського зразка до 1 січня 2014 року повинні отримати нове. Їхня вартість не вказується, але з огляду на те, що процедура аналогічна до виготовлення паспорта, заміна коштуватиме не менше.
Закон зберігає систему двох паспортів — внутрішнього (українського) та закордонного, та відомче регулювання процедури видачі документів особи. Строки видачі документів залишаються такими ж, як раніше: загальний становить 30 днів, терміновий — за окремою заявою, за додаткову плату.
Окрім нового закордонного паспорта з біометричними даними, проект закону пропонує запровадити ще понад десяток документів із біометрикою.
Утім, суттєвішою небезпекою закону фахівці називають створення нової бази даних — «Єдиний державний демографічний реєстр». Сюди вноситиметься вся важлива інформація про особу: відомості про батьків; реквізити документів, виданих особі; відцифрований зразок підпису особи; відцифрований образ обличчя особи; а також додаткова змінна інформація — про місце реєстрації, про сімейний стан, про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, про видачу приватизаційних паперів, додаткові біометричні дані, параметри, а також дані з відомчих інформаційних систем. Тобто депутати отримають право збирати практично необмежену інформацію про громадян. Василь Грицак запевняє, що така уніфікація різних списків обліку фізичних осіб в єдиному реєстрі необхідна. Це допоможе не тільки покращити теперішню практику обліку населення, а й виконати зобов’язання перед Європейським Союзом, обов’язкові для отримання громадянами України права безвізового в’їзду та пересування територією країн ЄС. Натомість правозахисники сумніваються, чи зможе держава забезпечити належний захист персональних даних, які збиратимуться до цього реєстру.
«Несподіванкою є велика кількість тих документів, які мали б містити біометричні дані, — вважає член правління Української Гельсінської спілки з прав людини, правозахисник Володимир Яворський. – Хоча від України вимагають зробити лише один такий документ — проект закону закладає можливість їх включення до усіх. Так, законопроект вимагає зберігати «відцифрований зразок підпису особи», що небезпечно, оскільки в країні рейдерства після доступу до цієї бази даних можна буде підробити будь-який документ. Стандарти ЄС не вимагають підпису особи — а лише відбитки пальців та фото особи. Водночас цей законопроект взагалі оминає відбитки пальців».
Експертна рада з питань свободи інформації та захисту приватності при Уповноваженому Верховної Ради з прав людини надіслала звернення до Президента України щодо права вето до закону. Адже його положення, на думку експертів, суперечать міжнародно-правовим зобов’язанням України і порушують права людини.
З критикою закону виступило і духовенство. Повноважний представник Української православної церкви у Верховній Раді України протоієрей Василь Русинка заявив, що закон про запровадження в Україні біометричних паспортів може викликати масові протести вірян. «Ми віримо, що звернення предстоятеля УПЦ, Священного синоду, представників монастирів, духовенства та тисяч громадян України надасть можливість Президенту України не підписати цей закон, який грубо порушує конституційні права і свободу нашого народу», – висловив побажання повноважний представник УПЦ.
Віктор Янукович заявив, що має наміри підписати закон, але після того, як свій висновок щодо документа оприлюднять експерти. Президент вважає, що документ сприятиме євроінтеграції України. «Провокації, в які вірять люди, — що щось будуть зашивати в тіло людини і так далі, — вони абсолютно безпідставні, і такого ніхто ніколи не пропонував і не буде пропонувати», — заспокоїв Президент.
Проте експерти далекі від спокою і застерігають, що запровадження подібних законів призведе до тотального контролю над особистим життям людини і є однією з ознак авторитарного режиму, куди скочується Україна. Ухваливши закон, парламент дав добро міліції на зазіхання на приватне життя суспільства...
Довідка «Волині»
Що таке біометричний паспорт?
Біометричний паспорт відрізняється від звичайного закордонного паспорта спеціальним логотипом мікросхеми, нанесеним на обкладинку (на фото). У документ вмонтовано спеціальний чіп, що містить двомірну фотографію його власника і відбитки пальців.
Перша сторінка біометричного паспорта товстіша, ніж у звичайного. На ній нанесені вся інформація про власника і його фотографія.
Одна з переваг паспорта в тому, що на кордоні багатьох країн встановлено обладнання, що дуже швидко зчитує дані з мікрочіпа і тому нема необхідності стояти в довгій черзі.
Коментар
Віталій Собко, протоієрей, прес-секретар Волинської єпархії УПЦ КП:
«Наша церква вважає, що на цей закон потрібно накласти вето, оскільки він порушує право людей на особисте. Небезпечно, що в цьому законі не прописаний порядок відмови громадян від занесення персональної інформації у безконтактний електронний носій. Бог створив людину вільною, дав їй свободу вибору, право на приватне життя і можливість відчувати себе захищеною. Бог не проектував нас безвольними маріонетками, доля яких визначена заздалегідь, і вони нічого не можуть із цим вдіяти. Коли за допомогою нововведених технологій інформацію про особу буде внесено у певний реєстр, ті, хто матиме бажання зловживати і шкодити людям, отримають таку можливість завдяки доступу до цього реєстру. Можливо, з часом через володіння такою інформацією змушуватимуть людей робити негідні вчинки. Введення біометричних паспортів є черговим етапом до сповнення пророчих слів із одкровення Іоанна Богослова про звіра, антихриста. Про це сказано в писанні: «Антихрист всім — малим і великим, багатим і вбогим, вільним і рабам — зробить начертання на праву руку або на чоло. Нікому не можна буде ні купувати, ні продавати, крім тих, хто має цей знак». Біометричні паспорти не є сповненням цих пророцтв, але наближають нас до цього».
http://www.volyn.com.ua/?rub=32&article=0&arch=1450

ЕКОНОМІКА

В КРАМАТОРСКЕ ВЫПУСТИЛИ УНИКАЛЬНЫЕ МАШИНЫ ДЛЯ ДОРОЖНИКОВ, МЕТАЛЛУРГОВ И ХИМИКОВ
Сергей Маринцев, «Донбасс», 30.10.2012, Донецкая обл.
Старокраматорский машзавод (СКМЗ) - родоначальник машиностроения в регионе - с уверенностью смотрит в будущее.

Непростая судьба этого предприятия выковала у его тружеников твердый характер, волю к победе и умение с честью выходить из сложных ситуаций.
Сохранили кадры и технику
Выстояв в кризисные годы, машиностроители не потеряли квалифицированных конструкторов, технологов и рабочих, сберегли заготовительное, механосборочное и сварочное производства, оснащение для термообработки, контроля и испытаний продукции. Сегодня они реализуют спектр проектов, сделав большой шаг в развитии железнодорожной техники и выйдя на новый уровень производства металлургического оборудования.
- Главное - то, что мы конкурентоспособны, можем поставлять на профильный рынок востребованную продукцию, - пояснил «Донбассу» гендиректор, глава правления ПАО «СКМЗ»  Юрий Бондарь. - Нас отличают от родственных структур короткие сроки изготовления, качество, удовлетворяющее покупателя,  и конкурентные цены. Мы успешно участвуем в тендерах, где конкурируем с двумя десятками известных фирм.
Несмотря на проблемы в машиностроении, СКМЗ успешно работает. Причем его продукцию ждут не только в Украине, но и за рубежом. Сегодня, когда не каждое предприятие похвалится загрузкой мощностей, старокраматорцы загружены заказами по механообработке и по сборке до конца года. И зарплата выплачивается два раза в месяц.
- Мы приучили персонал к стабильности, - подчеркнул Бондарь. - Работники знают, что вовремя получат зарплату. К нам возвращаются те, кто вынужденно покинул завод по финансовым причинам. Здесь трудятся закаленные, привыкшие ко всему люди. Если опустить руки, можно погубить дело. Чтобы выжить, надо думать,  какие машины изготовлять и как продать с выгодой.
Вышли на новый рынок
В 2010-2011 годах заводчане были загружены заказами на изготовление запчастей и простых деталей, а в этом СКМЗ впервые вошел в рынок машин непрерывного литья заготовок (МНЛЗ), получив заказ от металлургов «Азовстали».
- Это абсолютно новое направление, в нем - наше будущее, - говорит Бондарь. - Заказ выполним точно и в срок - к концу ноября, и докажем металлургам, что мы - серьезная структура, с которой не могут конкурировать малые фирмы - поставщики запчастей.
К слову, на рынке запчастей, модернизации и реконструкции МНЛЗ действуют сильные конкуренты в России и Украине. Но преимущество СКМЗ для металлургов Алчевска и Мариуполя - в близости поставок крупногабаритных деталей.
- Мы понимаем проблемы заказчиков, - уточнил руководитель. - Если есть партнер, который не сорвет инвестиционную программу, то с ним хочется работать долго. И таких у нас уже много в Украине,  России и Польше.
Нашли общий язык с поляками
Заводчане изготовили и поставили на польский коксохимический комбинат «Виктория» уникальный электровоз. У коксохимиков и машиностроителей родился общий замысел: чтобы удешевить проект и эксплуатацию новинки, старокраматорские конструкторы применили гидравлическое оборудование польских изготовителей. Затем готовый электровоз разобрали, вывезли в Польшу и собрали у заказчика силами заводчан (гидравлика и электрическая часть - с участием польских партнеров).
- Идеология заказа и проект - наши, поэтому и стоит на новинке логотип: «СКМЗ», - продолжает гендиректор. - Агрегат изготовили в рекордно короткий срок (два с половиной месяца!). Под новый 2012-й год подписали приемо-сдаточный акт. В этом году заключили контракт еще на один электровоз. Нашему партнерству верят и высоко его ценят, ведь поляки могли бы заказать новинку в Чехии или Германии. Срок поставки более совершенного электровоза - начало декабря. Так что уже в этом году он примет рабочую нагрузку. Подобную технику завод выпускал и прежде, но не поставлял в страны Евросоюза.
Секрет побед
- В этом году расширяем ассортимент железнодорожных машин с фирмой «Plasser & Theurer» (Австрия) - партнером в оснащении техникой нашего главного заказчика - «Укрзалізниці», - делится руководитель. - Заключили контракт на выпуск уникальной машины непрерывного действия с интегрированной платформой и стабилизирующим устройством. Австрийцы поставляют комплектующие, главным образом гидро- и электрооборудование, а мы изготавливаем всю механическую часть и собираем агрегат.
В 2012-м завод отгрузил дорожникам две машины типа ВПР. В стадии завершения - еще два агрегата для очистки щебня. За последние 13 лет СКМЗ подобных прорывов не делал. И это говорит о высоком потенциале завода.
В 2013 году заводчане выпустят уникальный тип усиленной машины «Dinamik-3X». Этот агрегат будет намного совершеннее уже освоенных заводчанами моделей.
- У нас трудится полторы тысячи специалистов разного уровня, но мы нуждаемся в станочниках и высококвалифицированных сборщиках, - сообщил директор по общим вопросам Василий Хрупин, с которым мы прошлись по гудящим заводским цехам. - Хотя если сравнить прошлый и этот год, штат остался прежним, а объем производства и продаж вырос в полтора раза. Секрет в том, что мы освободили себя от непроизводственных затрат и решения несвойственных задач.
Гендиректор освоил зарубежный опыт. И других к нему приобщает
Год назад СКМЗ, основанный в 1896 году бельгийскими предпринимателями, отметил 115-летие. В канун юбилея завод возглавил Юрий Бондарь, вернувшийся в Украину из Польши, где трудился вице-председателем правления компании ISD Polska Sp. zo.o. До выезда за рубеж нынешний руководитель работал директором металлургического производства и зам. главного инженера по новой технике на НКМЗ.
В прошлом году Бондарь решил обучать своих работников за границей, у партнеров.
- Надо учиться у европейских производителей, - подчеркнул Юрий Григорьевич. - У людей формируется новое отношение к делу, растет кругозор. Ведь поляки тоже ездят за рубеж работать, изучают языки. И мы решили сделать прорыв в этом деле...
- Я побывал в Польше в составе бригады по сборке техники, - сообщил, оторвавшись на минуту от дела, механосборщик Артур Корчевский. - Там иная производственная культура, я  открыл для себя много нового.
Постоянно наращивают качество
Старокраматорцев по праву считают лидерами в производстве традиционной товарной номенклатуры. Но наука не стоит на месте: в заводских цехах освоили выпуск более совершенных агрегатов продольной, поперечной и комбинированной резки горяче- и холоднокатаных стальных полос, а также запчастей для их модернизации. Заказчиков удивляют свойства новых профилегибочных машин для изготовления волнистых и гофрированных профилей из разных металлов.
Завод наращивает качество и свойства грузоподъёмной техники - мостовых кранов разного назначения и перегружателей. Для улучшения магистралей «Укрзалізниці» совершенствует свойства машин для механизированного ремонта и содержания дорожного полотна. Металлурги страны получают комплексы для доменного и агломерационного производств, правки и резки листового и сортового проката и труб, листовые и сортовые ножницы, изготовленные по индивидуальным заказам.
http://donbass.ua/news/region/2012/10/30/v-kramatorske-vypustili-unikalnye-mashiny-dlja-dorozhnikov-metallurgov-i-himikov.html

ROSHEN ЗАПУСТИВ ЦЕХ ПАКУВАННЯ НОВОРІЧНОЇ ТА СУВЕНІРНОЇ ПРОДУКЦІЇ У ВІННИЦІ
«Моя Вінниця», 29.10.2012
Міжнародна корпорація Roshen інвестувала 20 млн. грн. у створення цеху по упаковці сувенірної продукції у Вінниці.

На урочисте відкриття нового виробництва завітав засновник корпорації ROSHEN Петро Порошенко. Він зазначив, що протягом 2010-2012 років проведено капітальну реконструкцію та облаштування цеху для упаковки подарунків і сувенірів площею 900 кв. м, а також складських приміщень загальною площею 12,7 тис. кв. м. з річним вантажообігом 80 тис. тонн. До кінця 2012 року в цеху планується спакувати більше 7 мільйонів штук подарунків.
«Той факт, що до кінця року буде виготовлено понад 7 млн. штук подарунків зробить життя 7 мільйонів дітей трохи солодшим, трохи щасливішим. Я вважаю, якщо б в житті вдалося зробити тільки це - вже заради цього варто жити», - сказав під час відкриття цеху П.Порошенко.
За його словами, подібні проекти реалізуються в 11 областях України, але найбільш успішним проект є саме у Вінницькій області. «У першу чергу тут інвестиції в умови праці - люди мають відчувати себе соціально-захищеними, люди повинні отримувати гідну заробітну плату, а на Roshen середня зарплата перевищує 6 тисяч гривень. Якщо ми вимагаємо, щоб наша продукція була європейської якості, ми повинні створити європейські умови для людей», - вважає П.Порошенко додавши, що на новому виробництві створено 700 нових робочих місць.
Окрім будівництва надсучасних і потужних підприємств корпорація Roshen проводить роботи у Вінниці і Вінницькому районі з облаштування території. «Внаслідок того, що ми побудували фабрику, зараз будуємо молочноконсервний комбінат, виділені кошти на реконструкцію районної лікарні, на ремонт каналізації по вул. Київській, для забезпечення освітлення всього цього мікрорайону, для того, щоб жителі цієї території могли мати людські умови життя. Це наш внесок у розвиток інфраструктури Вінниці та Вінницького району та демонстрація нашого відповідального ставлення до людей », - сказав П.Порошенко.
Зокрема, в рамках інвестиційної угоди між містом Вінницею та корпорацією Roshen прокладена дорога по вул. Гонти та виконані роботи по її освітленню, проведено благоустрій території. Загальний обсяг робіт склав 13,5 млн. грн.
Нагадаємо, в серпні 2012 року на території Вінницького району по вул. Липовецькій понад 20 тисяч вінничан відкрили для Вінницької області та Європи нову кондитерську фабрику Міжнародної корпорації Roshen. Із запуском усіх виробничих потужностей (120 тисяч тонн продукції на рік) робочими місцями будуть забезпечені 2,5 тисячі вінничан. Загальний обсяг інвестицій корпорації Roshen в цей потужний промисловий об’єкт становив близько 600 мільйонів гривень.
Довідка:
Міжнародна кондитерська корпорація Roshen - лідер національного ринку кондитерських виробів. Під власним «солодким знаком якості» Roshen виробляє більше 200 видів високоякісних кондитерських виробів (шоколадні і желейні цукерки, карамель, шоколад, печиво, вафлі, бісквітні рулети і торти). Загальний обсяг виробництва продукції досягає 530 тисяч тон на рік.
До складу корпорації входять 5 українських фабрик (Київська, дві Вінницькі, Маріупольська і Кременчуцька); дві виробничі площадки Липецької кондитерської фабрики (Росія), Клайпедська кондитерська фабрика (Литва), а також масло-молочний комбінат «Бершадьмолоко» та «Літинський племзавод», які забезпечують фабрики корпорації натуральною високоякісною молочною сировиною.
Для покращення умов зберігання сировини та готової продукції, для оптимізації поставок продукції та мінімізації затримок продукції на складі корпорація ввела в експлуатацію власний логістичний центр.
Виробничі об'єкти кондитерської корпорації Roshen сертифіковані відповідно до вимог міжнародних стандартів якості та безпеки продуктів харчування ISO 22000:2005. На підприємствах корпорації Roshen працює система управління якістю, яка відповідає вимогам ISO 9001:2000, що підтверджується наявністю у кожної із фабрик корпорації «Сертифікатів відповідності».
Представлені на ринку кондитерські вироби виготовлені за найсучаснішими технологіями. Експлуатація сучасного високовиробничого обладнання, чітке дотримання технології виробництва, використання виключно високоякісної сировини та матеріалів, що застосовуються при виробництві кондитерських виробів є запорукою головних переваг продукції Roshen.
Продукція представлена в Україні, Росії, Казахстані, Білорусі, країнах Кавказу, Середньої Азії, Німеччині, США, Молдові, Ізраїлі, Литві та інших країнах.
Щорічно спеціалісти корпорації створюють чимало нових виробів. Новинками останнього року стали: шоколадно-вафельні цукерки та шоколадно-вафельний торт ТМ «Сливки-Ленивки», шоколадно-вафельні цукерки ТМ «Шоколадный замок», багатошарові цукерки «Roshen Dessert» Вишня та «Roshen Dessert» Мед, льодяникова карамель з фруктово-ягідним наповненням «Бім-Бом» - зуміли досить швидко заволодіти серцями ласунчиків, в котре довівши споживачам, що
Roshen - це солодкий знак якості!
http://www.myvin.com.ua/ua/news/events/17219.html

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ

ВИБОРИ НА КОРОПЩИНІ: ВЛАДА НЕ ЛЮБИТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ЖУРНАЛІСТІВ?
Максим Зевако, "Високий Вал", 29.10.2012, Чернігівська обл.
В цю неділю Україною пройшли вибори до Верховної Ради.

Кореспонденти «Високого Валу» вирішили на власні очі побачити, як відбуваються вибори у районах.
Ми побували майже у всіх найбільших селах Коропського району і частині Сосницького. Що перше вдалося в знаки ? це легка неприязнь з боку міліції до журналістів, які прибули з обласного центру.
Друге ? це навпаки позитивне відношення з боку майже всіх виборчих комісій, а також їхня повага та цікавість до нашого видання.
Бо на виборах було дуже багато спостерігачів і ще більше журналістів з різних видань. Та майже всі журналісти були «спостерігачами» від партій та кандидатів, що вони і не приховували.
Цікавим є приклад, коли разом з нами реєструвався «журналіст» видання «К», він спитав голову комісії «Я від кандидата «Х», а що мені тут робити?».
Голова комісії йому й порадив сидіти та чекати, поки не відправлять додому. Що цей «журналіст» зробив? Дістав мобільний телефон і зайшов там якусь іграшку.
Тому наша відповідь на запитання: «А Ви від кого?», ? «Ми з незалежного видання» викликала і сумніви, і повагу, і насторогу з боку представників влади.
Побачили багато порушень з боку непрохідних кандидатів зі східних регіонів України: в селах Корильске, Червоне, Накот, Жовтневе, Загребелля та ін. були розклеєні їхні агітматеріали, що у день виборів заборонено.
Всі ці випадки були сфотографовані, а агітматеріали зняті. Позаяк кандидати були з інших областей, то зрозуміло, що вони мали дуже малий шанс на прихильність виборців, тому проти них ніхто б не став робити провокації і навмисне розклеювати чужі агітматеріали. Тим більше, що агітматеріалів найбільш сильних кандидатів ми не побачили.
Біля дільниці у селі Червоне ми помітили розклеєну агітацію, та голова ДВК відразу зреагував на наше зауваження з цього приводу і зняв її.
Але були і не дуже гарні моменти на цій дільниці: до нас дійшли відомості, що відкрилася вона о 8:11 ранку, що є прямим порушення Закону України «Про вибори». Після нашого запитання про порушення закону голова відповів, що нічого такого не відбулося.
Як ми дізналися пізніше, все ж таки спостерігачами був зіставлений акт з цього приводу вже після нашого приїзду.
У селі Спаське виборча дільниця знаходилась в одному приміщенні з приймальнею одного депутата Верховної Ради і водночас кандидата, про що сповіщала відповідна вивіска біля вивіски виборчої дільниці. Проте це не суперечить законодавству, бо на даний момент цей кандидат є ще й депутатом.
Чому влада боїться та бореться з журналістами?
Це якраз було найцікавіше: після 5-6-го села за нами почали зацікавлено слідкувати представники міліції.
А вже за кілька селищ нашу машину наздогнав наряд ДПС України разом з міліцією і довго розпитували хто ми, звідки ми, чим займаємось, перевірили і записали документи, попрохали оглянути автомобіль і т.д.
Як з’ясувалося у розмові, до міліції надійшла заява, що ми заходимо до дільниць з якимись каністрами і намагаємось зірвати виборчий процес. Це нас тільки розвеселило, адже при входженні до дільниць в руках ми мали тільки фотоапарат і блокнот з ручкою.
І далі, як тільки ми приїжджали, на кожній дільниці нас одразу зустрічали і проводжали голови комісій та представники міліції. А після від’їзду міліціянти одразу комусь дзвонили.
На останній дільниці у с. Іванків нас навіть не пропустили до дільниці, поки особисто не підійшов голова комісії.
Ми стали розпитувати, в чому ж проблема і нам сказали, що до них подзвонили з міліції і попередили про наш приїзд.
Отже нам зразу стало видно, що представники влади чогось остерігаються та занадто стурбовані. А це частенько свідчить про не зовсім чисті задуми та дії.
В процесі спілкування з головами дільничних виборчих комісій ми дізнавалися про кількість виборців на дільниці, скільки з них голосують вдома і т.д. Та найбільше, що нам сподобалось ? це екскурсія по будинках культури, школах, сільрадах нашої області. Тому і надаємо додатковий фото-звіт.
http://newvv.net/politics/region/220120.html

ТОЧКА ЗОРУ

ОПОЗИЦІЯ СПІТКНУЛАСЯ ОБ МАЖОРИТАРКУ
Юлія Сокирка, «Поступ», 30.10.2012, Львівська обл.
«Тепер очевидно, що опозиція програла вибори в той самий момент, коли погодилася обирати парламент за змішаною системою».

Вибори відбулися – із полегшенням можна зітхнути і відпочити від засилля політичної реклами та псевдозмагання за любов виборців. В штабах п’ятьох політичних партій (Партії регіонів, «Батьківщині», УДАРі, КПУ та ВО «Свободі»), які гарантовано проходять до парламенту, вже святкують перемогу, проте не святкує сама Юлія Тимошенко, яка усвідомлює, що незважаючи на зміну співвідношення сил у парламенті, більшості національно-демократичним силам не сформувати, а відтак особисто для неї нічого не зміниться. Все пропало?
Аналізуючи попередні результати парламентських виборів-2012 можна зробити декілька висновків. По-перше, стосовно чесності і прозорості виборчого процесу. У цьому контексті думки міжнародних спостерігачів розійшлися – спостерігачів від СНД не помітили системних порушень, які могли б спотворити волевиявлення громадян, в той час як ОБСЄ вважає дані вибори кроком назад у порівняння із попередніми. «Ми можемо стверджувати, що вибори характеризувалися браком вільних умов для учасників виборів, зловживанням адмінресурсом, браком збалансованого висвітлення у ЗМІ», - йдеться у спільній заяві спостерігачів ОБСЄ.
По-друге, незважаючи на саму млявість виборчого процесу, результати голосування, принаймні у пропорційній частині, були дещо несподіваними. Так, першим сюрпризом став не очікувано високий результат ВО «Свобода», яка за різними екзит-полами набирає від 8% до 12%, і це при тому, що соціологічні опитування говорили про знаходження її на межі подолання 5% бар’єру. Вочевидь, такі результати соцопитувань замість того, щоб відштовхнути від ВО «Свободи» згідно теорії раціонального виборця, навпаки сприяли мобілізації електорату даної політичної сили. Зрештою, «Свобода» виступала своєрідним радикальним полярним крилом для тих виборців, які розчарувалися у «Батьківщині».
Не можливо не звернути увагу на затримку із опрацюванням бюлетенів, адже станом на вечір 29 жовтня було опрацьовано лише 80% протоколів. Цікавою є сама географія їх опрацювання, адже в тих регіонах, де Партія регіонів та їхні мажоритарні кандидати здобули перемогу, жодних затримок не виникає. Найгострішою є боротьба у центрі країни, зокрема у Києві, де опозиційні мажоритарні кандидати здобувають перемогу над кандидатами від Партії регіонів та самовисуванцями.
Незважаючи на те, що пропорційна складова виборів констатує перемогу демократичних сил (сюди відносимо «Батьківщину», УДАР, ВО «Свободу»), основна боротьба переміщається в площину мажоритарних кандидатів і тут впевнену перемогу здобувають кандидати від Партії регіонів та самовисуванці (ймовірно серед них знайдеться чимало потенційних «тушок»). Відтак результати голосування по дільницях, де є мінімальний розрив між опозиційними та провладними мажоритарними кандидатами, наразі притримуються.
Певною несподіванкою можна назвати відносно скромний результат УДАРу Віталія Кличка, адже цій політсилі різні соцопитування під завершення кампанії прогнозували ледь не друге місце у виборчих перегонах. Проте близько 14% для УДАРу (згідно екзит-полів) – це непоганий результат для партії-новачка, яка незважаючи на харизматичного лідера-зірку, не має розвинутого кадрового потенціалу.
Компартія України в свою чергу продемонструвала очікувано хороший (як для цієї політсили) результат. 12%-13% для КПУ, якій на старті виборчої кампанії заледве давали подолання 5%- бар’єру, і електорат якої з кожним роком все зменшується – це вже дуже багато. Зрештою за КПУ на цих виборах проголосувало чимало виборців Південно-Східного регіону, незадоволених Партією регіонів, виконуючи роль своєрідного антипода до ВО «Свободи».
Що стосується Партії регіонів та «Батьківщини», то без перебільшення їх можна назвати «ветеранами» виборчої кампанії. Партія регіонів, незважаючи на перебування при владі і тенденцію голосувати за опозицію, зуміла отримати першість на виборах. «Батьківщина» ж ці вибори відверто програла і в першу чергу через відсутність яскравого харизматичного лідера, який був би рівнею Тимошенко. Як наслідок, Юлія Тимошенко оголосила голодування в знак протесту проти фальсифікацій під час виборчої кампанії.
Окремої уваги заслуговує такий параметр як явка виборців на дільниці. Вперше за роки незалежності на парламентських виборах-2012 ми спостерігали таку низьку явку, а саме 58%. Як правило, низька явка на вибори є притаманною для так званих старих консолідованих демократій, де виборців переконані, що від їх явки чи неявки на дільницю радикально курс держави ні у внутрішній, ні у зовнішній політиці не зміниться. Українці вочевидь просто втомилися і розчарувалися в політиках, які годують їх пустими обіцянками.
Тепер очевидно, що опозиція програла вибори в той самий момент, коли погодилася обирати парламент за змішаною системою. З однієї сторони, відомо що заважає поганому танцюристу, але протидіяти масштабному підкупу виборців – прямому і опосередкованому (через будівництво доріг, шкіл, амбулаторій під егідою кандидата, а насправді за бюджетні кошти) дуже складно.
Результати голосування постійно оновлюються на ЦВК, проте мабуть ні у кого вже не залишається сумнівів, що більшість у майбутньому парламенті буде прорегіоналівська. Як наслідок, імпічмент президента в даному складі Верховної Ради стає неможливим, а доля Тимошенко й надалі залишається невизначеною.
http://postup.brama.com/usual.php?what=74929

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

ХТО НА РІВНЕНЩИНІ ОТРИМУЄ НАЙБІЛЬШЕ?
«Рівне вечірнє», 30.10.2012
Порівняно з відповідним періодом минулого року середньомісячна заробітна плата зросла в Рівненській області на 18,6%.

Середньомісячна заробітна плата штатного працівника підприємств та організацій Рівненської області (зі штатом 10 і більше осіб) у січні-вересні цього року становила 2538 гривень. Порівняно з відповідним періодом минулого року середньомісячна заробітна плата зросла на 18,6%, або на 399 гривень.
Залишається високим рівень диференціації розмірів заробітної плати за видами економічної діяльності. Так, найбільш оплачуваними в області залишаються працівники підприємств з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, їхній середній заробіток становить 5504 гривні, та хімічного виробництва із середньою зарплатнею у 4139 гривень.
Вища, ніж в середньому по області, оплата праці у фінансовій діяльності — 3616 грн., на транспорті — 3025 грн., у лісовому господарстві — 2948 грн. В середньому у промисловості області заробітна плата становила 3507 грн., у будівельній галузі — 2612 грн. Нижчою від середньо обласного рівня залишається оплата праці у соціальній сфері: в охороні здоров'я та наданні соціальної допомоги — 1959 грн., сфері культури та спорту, відпочинку та розваг — 2120 грн., освіті — 2338 грн. Працівники торгівлі, ремонту автомобілів, предметів побуту та особистого вжитку отримують в середньому 1762 гривні, і це майже на третину менше від середнього рівня по області.
Найнижча заробітна плата у січні – вересні була у працівників готелів та ресторанів — 1270 гривень, сільського господарства, мисливства — 1692 гривень.
За повідомленням Головного управління статистики у Рівненській області.
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=033487

ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

ЗАМІСНА ПІДТРИМУЮЧА ТЕРАПІЯ: ЗА І ПРОТИ
Світлана Маршина, «Одеські вісті», 30.10.2012
Відбувся «круглий стіл», присвячений оцінці ефективності програми замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) в Одеській області.

Його організаторами виступили Всеукраїнський доброчинний фонд «Коаліція ВІЛ–сервісних організацій» і Одеська обласна координаційна рада з питань ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії. У круглому столі взяли участь працівники лікувальних установ, міського управління охорони здоров’я, обласної служби у справах дітей, а також представники громадських організацій.
Нагадаємо, що мова йде про метадон, який офіційно одержують у якості замісника важких наркотиків, зокрема, героїну, наркозалежні люди, які стали на відповідний облік.
Фахівець відділу моніторингу і оцінки ВБФ «Коаліція ВІЛ–сервісних організацій» Валерій Кестер розповів про результати опитування, проведеного у 9 містах України в частині бар'єрів для активнішого впровадження ЗПТ. Щоправда, викликає здивування кількість респондентів: в Одесі на запитання відповіли лише 8 чоловік. За всіма правилами соціології, вважати результати такого опитування репрезентативними не можна. Проте були відзначені незацікавленість медичних працівників у роботі з видавання метадону (у штатному розкладі лікувальних установ такої посади немає), їхнє небажання брати на себе відповідальність за досить особливий контингент пацієнтів і велику кількість паперів, які доводиться заповнювати на кожного з них.
Представників правоохоронних органів більше турбує незаконний збут метадону. Адже не таємниця, що деякі наркозалежні різними шляхами умудряються винести пігулки і потім частину з них продати. Це забезпечує непоганий заробіток – 500 – 800 гривень. Тому вже давно всі висловлюються за необхідність видавання рідкого метадону в упаковках із дозаторами. Це значно скоротить можливості шахрайства з ним.
На засіданні круглого столу висловлювалися думки про перевантаженість роботи сайту в Одесі, у Лузанівці – там одержує препарат занадто велика кількість людей. Перший заступник начальника міського управління охорони здоров’я Марина Каштальян розповіла про плани відкриття ще двох сайтів з видавання метадону в міському СНІД–центрі й міському тубдиспансері. Що стосується Балти, то, як повідомила секретар обласної координаційної ради з питань ВІЛ/СНІДу, туберкульозу і наркоманії Олена Грибова, там триває збір підписів, і необхідної кількості користувачів іще не набрано.
Головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Віталій Філюк поскаржився на відсутність у штатному розкладі не лише фахівця, який займатиметься метадоновою терапією, але й нарколога, психолога. Адже дуже часто пацієнтами диспансеру стають люди з потрійною патологією – туберкульоз, ВІЛ, наркоманія. Їх лікування перебуває на стику медичних спеціальностей і поєднане з багатьма психологічними складнощами.
Ще до початку обговорення заявленої теми учасникам круглого столу роздали текст звернення громадської ради при облдержадміністрації. Його було ухвалено в липні цього року за результатами обговорення проблеми ЗПТ на іншому круглому столі, організованому комітетом свободи слова, захисту прав журналістів та інформаційної прозорості державних органів влади громадської ради при облдержадміністрації. Тоді в дискусії взяли участь медики, наркозалежні, представники громадських організацій. Їх висновок був однозначним: від замісної метадонової терапії треба рішуче відмовитися. Адже цей синтетичний наркотик був задуманий і винайдений як засіб профілактики гепатитів В и С. Пізніше його стали впроваджувати як засіб профілактики передавання ВІЛ–інфекції через ін'єкційне вживання наркотиків. Тобто спочатку це не було методом лікування наркоманії. До лікування препарат жодного стосунку не має. Тим більше, як показав більш ніж 30–річний досвід застосування метадону в якості профілактики ВІЛ–інфекції і різних видів гепатитів у європейських країнах і США, рівень ані гепатиту, ані ВІЛ–інфекції завдяки такому підходу істотно не знизився.
Крім того, в останні роки зростає кількість людей з полінаркотичною залежністю. І для них приймання метадону аж ніяк не виключає приймання вуличних ін'єкційних наркотиків. А отже, при цьому не знижується ризик інфікування гепатитами і ВІЛ.
Метадон не виробляється в Україні. Його постачання забезпечує Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. Що буде з людьми, які перейшли на ЗПТ, якщо з якихось причин постачання припиняться? Та й взагалі сам перехід на замісну терапію не розв’язує головної проблеми – проблеми лікування людини від наркоманії, не рятує від негативного впливу наркотику на всі системи організму, який в остаточному підсумку згубить її.
Тож ставити крапку в розмові про подальші перспективи ЗПТ ще зарано.
http://izvestiya.odessa.ua/index.php?go=Newspaper&in=view&id=25565

ДЕМОГРАФІЯ

ИДЕМ НА УБЫЛЬ
Людмила Пашук, «Днепр вечерний», 29.10.2012, Днепропетровская обл.
По данным ООН, Днепропетровск признан самым быстро вымирающим городом планеты.

По прогнозам, уже через 13 лет областной центр потеряет 1/6 часть населения…
На днях, после тщательного изучения 600 населенных пунктов по всему свету, ООН представила доклад «Состояние городов мира на 2012-2013 годы». Изучались города, в которых проживает свыше 750 тысяч человек.
В поле зрения ООН попало пять украинских городов - Одесса, Харьков, Запорожье, Донецк и Днепропетровск. И мы оказались на первом непочетном месте в мире. Исследователи считают, что через 13 лет Днепропетровск потеряет почти 17 процентов населения. И впереди нас - нет никого!
Факт, что мы не одни теряем  жителей, что в подобном положении оказались Прага, Милан, Рим, Гавана и другие красивые города мира, не может быть утешением. В Праге население сократилось на 3,22 процента, в Милане – на 2,68 процента, в Риме - на 2,14, в Гаване - на 0,66 процента. То есть, мы - бесспорный лидер.
Исследователи оценивали мегаполисы по пяти факторам: экономическая продуктивность города, качество жизни, состояние инфраструктуры и окружающей среды, а также социальной справедливости. Что и говорить, в нашем городе жить вредно, опасно, бедно, неуютно. Это - правда. В нашем городе комфортно лишь богатым.
Конечно, такое интенсивное уменьшение населения произошло за счет естественной убыли  и миграционного сокращения.
И вообще, нужны ли городу молодые специалисты? Ведь у нас уже редко какая семья не имеет родни в Киеве или где-нибудь за границей. Уезжают дети в столицу или за кордон в поисках работы, лучшей жизни. А в Днепропетровске они не могут реализовать свои знания, способности, умения. Да и не хотят за ту мизерную зарплату, которую предлагают здесь.
По уровню рождаемости Днепропетровщина занимает 13-е место в Украине. Да и кому рожать? Из каждой тысячи жителей у нас 708 - дети и пенсионеры, то есть нетрудоспособные. Динамика старения устойчивая. Средняя продолжительность жизни у мужчин - 62 года, у женщин - 73. Умирают не от старости, а от сердечнососудистых, онкологических болезней, заболеваний   органов пищеварения и дыхания, из-за алкоголя, дорожно-транспортных происшествий. А если обобщить - то от потери оптимизма, потому что жизнь безрадостная и серая, уже никто не верит обещаниям властей «про покращення». Выстрелы, взрывы, убийства - на экранах телевизоров, выстрелы, взрывы, убийства - и в жизни. Подавленность, стрессы, депрессия, конечно же, не способствуют здоровью.
Сказывается на продолжительности жизни и рождаемости отсутствие возможности качественно лечиться - дорогие лекарства просто не по карману большинству людей. Или ешь, или покупай лекарства - перед такой дилеммой стоят и жители Днепропетровска.
Да, город наш красивый. Какое строится жилье, какие башни! Но для кого?
http://dv-gazeta.info/obschestvo/po-dannym-oon-dnepropetrovsk-priznan-samym-bystr.html

УКРАИНЦЕВ ВСЕ МЕНЬШЕ
«Юг», 27.10.2012, Одесская обл.
Данные статистики о численности населения Украины.

Численность населения Украины, по состоянию на 1 сентября, составила 45559058 человек, сократившись с начала года естественным образом на 100764 человека.
При этом миграционный прирост составил 26185 человек. Об этом, согласно информации «Нового региона», свидетельствуют данные Государственной службы статистики.
Так, в настоящее время в Украине 31323177 человек (67,75 процента) живут в городах, 14235881 (32,25 процента) — в селах.
Численность населения выросла лишь в восьми регионах из двадцати семи: Волынской, Ивано-Франковской, Закарпатской, Киевской, Ровенской, Черновицкой областях, Автономной Республике Крым и Севастополе. В остальных — численность населения в той или иной мере снизилась. При этом в Кировоградской области она впервые опустилась ниже отметки в миллион человек (ранее население менее миллиона было только в Черновицкой области и Севастополе), а в Киеве возросла за счет миграции.
Лидирует по числу умершего населения Черниговская область, на втором месте — Сумская, за ними — Луганская, Полтавская, Донецкая и Черкасская.
http://yug.odessa.ua/index.php/home/arc/2679.html

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА

КОЛИСЬ ШИРОКИЙ ВИБІР БУВ НЕ В БЮЛЕТЕНЯХ, А В БУФЕТАХ...
Борис Козловський, «Високий замок», 28.10.2012, Львівська обл.
Спогад про народне волевиявлення у «старі часи».

Дитяча пам’ять повертає мене у 1946 рік, коли приїхав з мамою до Львова з Омська. Це були перші повоєнні вибори до Верховної Ради Радянського Союзу. Націоналістичне підпілля намагалося ті вибори зірвати. Виборчі дільниці і в містах, і в селах охороняли посилені наряди міліції і кадебістів. Майже у всіх великих селах стояли армійські гарнізони. Наш автор Кім Науменко згадував, як проходили ці вибори у Щирецькому районі, де його батько (східняк) був головою райвиконкому. На ці вибори тодішній голова облвиконкому Семен Стефаник (син письменника Василя Стефаника) приїхав на... панцирнику з кількома десятками охоронців.
Краще запам’яталися вибори 1947 року - перші повоєнні вибори до Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки. Голосування починалося о шостій годині ранку. На вулиці Транспортній, 8 (тепер це вулиця Генерала Грекова) три великі внутрішні подвір’я. Ще перед шостою годиною у кожному з них починав грати духовий оркестр, щоб люди довго не спали, а поспішали на виборчі дільниці. Вчителька у школі нам розтлумачила, що головним кандидатом у депутати у всіх виборчих округах Радянського Союзу є наш дорогий товариш Сталін. Запам’ятався небезпечний на той час жарт: “А що буде, якщо Сталіна не оберуть?”. Людям було смішно, бо всі знали, що оберуть. Згадую¬чи про це, “заліз” в Інтернет і відкрив список депутатів Верховної Ради України 1947-1951 років. Окрім “дорогого” товариша Сталіна, депутатами значилося усе Політбюро більшовицької партії. Вони у пресі потім дякували виборцям за високе довір’я, але повідом¬ляли, що не можуть виконувати депутатські обов’язки у всіх округах і оберуть той, що найближче до місця проживання...
Серед депутатів українського “парламенту” був чомусь москвич, генерал Олександр Чапаєв - син легендарного героя громадянської війни і численних анекдотів Василя Чапаєва. Преса закликала одностайно віддати голоси за кандидатів непорушного блоку комуністів і безпартійних. До 100 відсотків бракувало якоїсь одинички... Кого оберуть, знали задовго до виборів. Не треба було “голову сушити”.
Перед початком голосування проводили короткий мітинг. Як правило, слово тим, хто голосував вперше у житті. Дарували йому квіти і якісь сувеніри.
Особливо святковими та урочистими виглядали вибори 1953 року, за життя Сталіна. Виборці одягали краще вбрання. Наша виборча дільниця була на сусідній вулиці (чи то Ветеранів, чи то Інвалідів) у приміщенні нинішньої школи №53. Без перерви виступали колективи художньої самодіяльності і майстри мистецтв, крутили фільми. Молодь танцювала під невеличкий оркестр... Особлива радість - буфет. Це були голодні роки, але партія дбала, щоб асортимент закусок на “свято народовладдя” був якнайширший. Пиво лилося рікою. Чи було там спиртне - не пам’ятаю. Але, очевидно, приносили зі собою, бо у буфеті народ сидів збуджений і галасливий... Проголосувавши, люди додому не поспішали. Хто на концерт, хто у буфет. Товклися на виборчій дільниці до самого вечора... За брежнєвських часів були “дефіцитні” роки, але на асортимент у буфетах це не впливало. Люди купували там харчі додому. Мені запам’яталася сметана у маленьких 250-грамових скляних баночках, яку в торгівлю рідко “викидали”. Річ у тім, що сметану у великих флягах легше було розбавити кефіром... Пильні покупці вимагали у буфетниці більше двох баночок в одні руки не давати...
За часів Хрущова і Брежнєва, коли люди вже не були такими переляканими, як за Сталіна, виборці почали шантажувати партійне і радянське керівництво, керівників жеків, членів виборчих комісій тим, що не підуть на вибори: «Не відремонтуєте дах, що протікає, - не піду голосувати». Дехто навіть під шумок виборів намагався квартиру поза чергою вибити. На кожній міській дільниці набиралося 5-10 таких “відмовників”. Агітатори, закріплені за кожним будинком, мали з ними постійний “менінгіт”. Наступного дня у кожному райкомі партії проводили “розбір польотів”. Закріплених за дільницями членів райкому “пропісочували” за тих, хто не виявив належної громадянської активності. Мовляв, погано поставлена виховна робота...
Вчора я одним з перших виконав свій громадянський обов’язок. Голосував у приміщенні Кооперативного коледжу на вулиці Клепарівській. На всяк випадок поцікавився, чи немає там, часом, буфету. Справді хотів випити ранкової кави. Виявилося, буфет таки є, але дуже примітивний - кава й булочки. Попросили вийти на роботу працівницю студентського буфету, але не було жодної вивіски на окремому вході з вулиці, і майже ніхто з виборців так і не дізнався про його існування. Я таки випив розчинної кави з пластмасового стаканчика за смішною студентською ціною - 1 грн. 13 коп. ...
http://www.wz.lviv.ua/articles/111057

*                                 *                              *
Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 30 жовтня 2012 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
demchenko_o@rada.gov.ua
або телефоном:  255-25-43,
Демченко Олені Анатоліївні.
 

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення