Огляд реґіональної преси 

Випуск 40, 13 червня  2012 р.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ПРО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК, ПРОБЛЕМУ БЕЗРОБІТТЯ ТА БУДІВНИЦТВО
Сергій Стрілець, «Запорізька правда», 12.06.2012
Колегія облдержадміністрації оцінила стан  виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Запорізької області на 2012 рік.

В ХАРЬКОВЕ ОТКРОЮТ ЦЕНТР ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ АДМИНИСТРАТИВНЫХ УСЛУГ
А.Макаренко, "Status quo", 11.06 2012, Харьковская обл.
Создаваемый на базе Единого разрешительного центра, он позволит упростить и ускорить получение административных услуг.

ДМИТРИЙ СВЯТАШ: "МЫ НАЧИНАЕМ НОВУЮ ПРОГРАММУ ПО БЛАГОУСТРОЙСТВУ МОСКОВСКОГО РАЙОНА"
Т.Буряковская, "Время", 11.06.2012, Харьковская обл.
У жилых домов на перекрестке проспектов 50-летия ВЛКСМ и 50-летия СССР в Харькове появилась новенькая детская площадка.

СЕСІЯ ОБЛРАДИ: ПРИЗНАЧЕННЯ, ПАРТІЙНІ ЗЛИТТЯ ТА СПІРНІ ФІНАНСОВІ ПИТАННЯ
Лариса Гуріна, «Народне слово», 07.06.2012, Кіровоградська обл.
Розмірений ритм роботи сесії порушився при спробі внести зміни до обласного бюджету Кіровоградщини на 2012 рік.

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
ВІННИЦЬКА МІСЬКРАДА ЗАКЛИКАЛА ПАРЛАМЕНТ ПЕРЕНЕСТИ РОЗГЛЯД МОВНОГО ПИТАННЯ НА ПІСЛЯВИБОРЧУ КАДЕНЦІЮ
"Моя Вінниця", 08.06.12
Вінницькі депутати запропонували законотворцям відкласти розгляд цього питання на рік, а політичним партіям підписати відповідний меморандум.
ЕКОНОМІКА
ЧЕРЕЗ ДОТАЦІЮ КОРОВУ НЕ ЗАРІЖУТЬ?
Денис Булгак, «Рівне вечірнє», 12.06.2012
У Рівненській області запрацювала державна програма підтримки тваринництва.

НАЧАЛАСЬ АКТИВНАЯ ФАЗА ОСВОЕНИЯ ГАЗОВОГО МЕСТОРОЖДЕНИЯ
«Вечерняя Одесса», 09.06.2012
Государственное акционерное общество «Черноморнефтегаз» приступило к освоению Одесского месторождения природного газа.

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ
ПОЛІТИКИ УЖЕ ГІПНОТИЗУЮТЬ ВИБОРЦІВ
Іван Фаріон, «Високий замок», 12.06.2012, Львівська обл.
Одні «поливають» попередників, інші обіцяють манну небесну.
ТОЧКА ЗОРУ
ВОЛОДИМИР ЛИТВИН: «МИ МАЄМО УСВІДОМИТИ СВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЛАДУ, ЯКА БУДЕ СФОРМОВАНА»
Лариса Гембарська, «Звягель», 08.06.2012, Житомирська обл.
З нагоди Дня журналіста представники ЗМІ Житомирщини мали нагоду поспілкуватися з Головою Верховної Ради України Володимиром Литвином.

ІМПЕРАТИВИ ОПОЗИЦІЇ
Оксана Процюк, «Галичина», 09.06.2012, Івано-Франківська обл.
Микола Томенко: Сьогодні треба набрати людей на парламентську боротьбу, а не на посади.

К. БОНДАРЕНКО: «НИНІ ПЕРЕМАГАЮТЬ ТІ, ХТО ГОЛОСУЄ ШЛУНКОМ»
«Молодий буковинець», 08.06.2012, Чернівецька обл.
У Чернівцях перебував відомий політолог, директор Інституту української політики Кость Бондаренко.

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
ВЕРХОВИНСЬКИЙ АРКАН
Ігор Гулик, «Львівська газета», 11.06.2012
«Лісове братство» чи нові фігури: хто візьме гору в одномандатному виборчому окрузі № 125?

ШУХЕВИЧ ЗБИРАЄ АРМІЮ ТА ЙДЕ НА ВИБОРИ
Анна Новик, «Поступ», 11.06.2012, Львівська обл.
Син провідника ОУН-УПА задумується над депутатством.

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
ЦЕНЫ РАСТУТ ВМЕСТЕ С ОГУРЦАМИ
Елена Андрющенко, «Днепр вечерний», 12.06.2012
В пресс-центре «Днепра вечернего» прошла пресс-конференция на тему «Какими будут цены на фрукты и овощи этим летом?»

ЧТО ЕСТЬ БУДЕМ?
Наталия Гончарова, «Крымская правда», 09.06.2012
Читатели «Крымской правды» задавали вопросы заместителю министра аграрной политики и продовольствия АРК Николаю Полюшкину.

НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
СИТУАЦІЄЮ ІЗ ЛУЦЬКОЮ БАГАТОПОВЕРХІВКОЮ ЗАЙМЕТЬСЯ УРЯД
«Віче», 10.06.2012, Волинська обл.
Як повідомив голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук, вісім родин, які втратили житло, отримають його у найближчий час у новобудовах міста.
ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА
ЗАПОРОЖСКАЯ «КАМЕННАЯ МОГИЛА» МОЖЕТ ВОЙТИ В СПИСОК ВСЕМИРНОГО НАСЛЕДИЯ ЮНЕСКО
«Миг», 12.06.2012, Запорожская обл.
Сообщила начальник управления культуры и туризма Запорожской облгосадминистрации Ирина Конарева.
ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
ЛЬВІВСЬКА «МАЖОРИТАРКА»: ЛІДЕРИ Й АУТСАЙДЕРИ
Ірина Гамрищак, «Львівська газета», 09.06.2012 28
Соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження в чотирьох виборчих округах Львова на предмет підтримки кандидатів у депутати за мажоритарними округами.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ПРО СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК, ПРОБЛЕМУ БЕЗРОБІТТЯ ТА БУДІВНИЦТВО
Сергій Стрілець, «Запорізька правда», 12.06.2012
Колегія облдержадміністрації оцінила стан виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Запорізької області на 2012 рік.

Відбулося засідання колегії Запорізької обласної державної адміністрації. Відкриваючи його, голова облдержадміністрації Олександр Пеклушенко привітав усіх присутніх із десятим місцем у всеукраїнському рейтингу з соціально-економічного розвитку регіонів та з шостим місцем у рейтингу інвестиційної привабливості. Однак, як зазначив посадовець, заспокоюватися на досягнутому не можна. Саме тому для обговорення на засіданні колегії й винесені актуальні питання.
Підвищення рейтингу не випадкове
Про стан виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Запорізької області на 2012 рік за підсумками першого кварталу доповів зібранню перший заступник голови облдержадміністрації Віктор Ємельяненко. Він зазначив, що в першому кварталі із 80 програмних показників 26 виконані на 25 і більше відсотків. Про результативність проведеної роботи свідчить підвищення рейтингу соціально-економічного розвитку серед регіонів України. Із 37 показників рейтингу по 15 показниках область увійшла до першої десятки регіонів.
Обсяг реалізованої промислової продукції у січні-березні 2012 року склав 19,2 млрд. грн. (23% до програмного завдання на 2012 рік). За цим показником область посіла четверте місце серед регіонів України, а в розрахунку на одного жителя - третє місце. Зростання обсягу реалізованої промислової продукції у порівнянні з відповідним періодом минулого року відбулося в усіх містах обласного значення та 12 районах: найбільше - у Веселівському й Токмацькому.
У той же час суттєво скоротилися обсяги реалізації у Новомиколаївському, Куйбишевському, Приазовському та Мелітопольському районах. А в чотирьох районах області (Великобілозерському, Михайлівському, Приморському та Розівському) взагалі відсутні промислові підприємства. Це дуже негативна тенденція, бо зі зникненням промисловості спостерігається погіршення ситуації на ринку праці, зменшується заробітна плата, скорочуються обсяги надходжень до місцевого бюджету.
У першому кварталі скорочення обсягу промислового виробництва склало 5,3%, зокрема, в електроенергетиці - 11,8%, металургії - 3,5%, машинобудуванні - 3,2%, хімічній та нафтохімічній промисловості - 7,8%, виробництві іншої неметалевої мінеральної продукції - 21,8%, легкій промисловості - 23,8%. Хоча програмою на 2012 рік передбачене зростання обсягу промислового виробництва практично в усіх галузях, а в цілому - на 6,4%.
Причинами цього є істотне збільшення тривалості аварійно-ремонтних робіт на енергогенеруючих підприємствах, складна ситуація на провідних підприємствах металургійного комплексу, спричинена зростанням тарифів на електроенергію та падінням цін і попиту на продукцію на світовому ринку, проблеми з поверненням ПДВ, труднощі зі збутом легкових автомобілів, що обмежило їхній випуск Запорізьким автомобілебудівним заводом, а також кризовий стан низки машинобудівних підприємств державного сектору економіки.
З метою відновлення позитивної динаміки промислового виробництва облдержадміністрація підготувала комплекс пропозицій центральним органам виконавчої влади щодо вирішення проблемних питань та перспектив розвитку провідних підприємств регіону.
Низка проблем – у стадії вирішення
Майновий комплекс ДП "Запорізький титано-магнієвий комбінат" уже переданий в управління Фонду державного майна України, розпочата процедура підготовки до приватизації (оцінка майна). Постановою апеляційного суду від 23 травня цього року залишене в силі рішення господарського суду м. Києва від 22 березня 2012 року щодо повернення 68,01% акцій ПАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат" державі в особі Фонду державного майна України. КП "НВК "Іскра" реорганізоване в державне комерційне підприємство.
Президентом України 25 травня цього року підписано доручення, яким передбачено низку конкретних завдань уряду з вирішення проблем провідних промислових підприємств регіону (ЗДП "Кремнійполімер", ПАТ "Запорізький завод феросплавів", а також щодо розвитку автомобіле- і літакобудування).
Потрібно, за словами Віктора Ємельяненка, також створити на державному рівні міжвідомчу робочу групу для опрацювання можливих шляхів виходу із кризи підприємств електрометалургійного комплексу; прискорення приватизації ВАТ "Азовкабель", ПАТ "Завод "Прилив" та Бердянського державного заводу скловолокна; надання фінансової допомоги ДКП "НВК "Іскра" та проведення реструктуризації ЗДП "Радіоприлад".
Увага – аграрному сектору
У сільському господарстві області з початку поточного року зберігається динаміка скорочення обсягу виробництва продукції у порівнянні з відповідним періодом минулого року, хоча темпи скорочення знижуються. За чотири місяці обсяг валової продукції галузі склав 556 млн. грн. і зменшився на 0,9% (19-е місце серед регіонів України).
Ситуація в рослинництві характеризується значними обсягами пересіву озимих зернових (за прогнозом - 112,3 тис. га.). Посіяно ярих культур на площі 880,7 тис. га (90,5% до завдання), зокрема, ранніх зернових на площі 287 тис. га, соняшнику - на площі 441,4 тис. га (93,4% від завдання).
Незважаючи на складні умови, зазначив доповідач, слід забезпечити безумовне виконання завдань щодо формування регіонального запасу продовольчого зерна та створення необхідного резерву насіння озимих зернових для формування урожаю 2013 року.
У тваринництві спостерігається уповільнення темпів скорочення поголів'я великої рогатої худоби, зокрема, корів, у порівнянні з аналогічними показниками минулого року. За чотири місяці ці показники склали відповідно 0,1% та 0,7% (в аналогічному періоді минулого року - 3,4% і 3,3%). Виробництво молока всіма категоріями господарств проти показника минулого року збільшилося на 0,3%. Цьому сприяло впровадження заходів щодо стабілізації поголів'я у більшості районів.
Неприпустимою є ситуація, зауважив доповідач, коли завдання з ліквідації поголів'я корів доводяться "з центру", як це сталось у Мелітопольському районі, де відповідне "доручення" від Національної академії аграрних наук України одержало її державне господарство "Відродження".
З метою стимулювання розвитку тваринницької галузі області впроваджений цілий комплекс заходів, зокрема: затверджена програма розвитку сільського господарства Запорізької області на 2012-2013 роки, на реалізацію якої в обласному бюджеті на 2012 рік заплановано один мільйон гривень, зокрема, передбачене стимулювання виробників тваринницької продукції шляхом виплати п'яти тисяч грн. за кожну прирощену корову. Відповідні програми прийняті в усіх районах області з фінансуванням із місцевих бюджетів в обсязі 1,4 млн. грн.
У поточному році введено в експлуатацію низку тваринницьких об'єктів, зокрема, корівник на 400 голів на племзаводі "Степний" Кам'янсько-Дніпровського району, проведена реконструкція свинокомплексу на 10 тис. голів у ТОВ "Лідер" Новомиколаївського району.
Підготовлені 20 проектів по створенню промислових парків у галузі тваринництва, які включено до каталогу інвестиційних пропозицій області.
Ситуація на споживчому ринку стабільна
Обсяг роздрібного товарообігу за 4 місяці 2012 року склав 4,8 млрд. грн. (34% до програмного завдання на 2012 рік) і збільшився порівняно з аналогічним періодом минулого року майже на 26% у діючих цінах і на 19% - у порівнянних. За темпом зростання роздрібного товарообігу область є лідером серед регіонів України.
У поточному році на споживчому ринку області утримується низька цінова динаміка. Протягом січня-квітня 2012 року ціни зросли на 0,8% (6-7-е місце серед регіонів України), у т.ч. на харчові продукти та безалкогольні напої - на 0,2% (12-13-е місце). Зростання цін на продовольчі товари по області є нижчим, ніж по Україні. Цьому сприяли: значний урожай минулого року, зокрема, овочів, а також реалізація скоординованих заходів щодо продовольчої безпеки та збереження стабільної цінової ситуації як на державному, так і на обласному та місцевому рівнях.
У поточному році створено обласну комісію з питань забезпечення населення основними продовольчими товарами, укладено меморандум із провідними молокопереробними підприємствами про узгодження дій на ринку молока та молочних продуктів, яким передбачено закупівлю молока у сільгосптоваровиробників за економічно обґрунтованими цінами.
Реально впливати на ситуацію
Колегія також розглянула питання "Про стан ринку праці, організацію роботи щодо його регулювання та шляхи вирішення проблеми безробіття області" (доповідали заступник голови облдержадміністрації Андрій Гамов і директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дудник) і "Про хід будівництва об'єктів, фінансування яких передбачене в 2012 році за рахунок коштів державного та обласного бюджетів. З останнього питання доповів начальник управління капітального будівництва облдержадміністрації Віктор Жук. У роботі колегії взяв участь і виступив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Володимир Бандуров.
- Головна мета нашої роботи - знайти резерви, визначити недоліки, узгодити заходи, що дозволять реально впливати на ситуацію, - сказав у заключному слові голова облдержадміністрації.
Особливу увагу посадовець акцентував на роботі з інвесторами.
- Найкращі інвестори - це наш власний середній та малий бізнес. Годі чекати іноземних інвестицій. Потрібні сприятливі умови для внутрішнього бізнесу, - зазначив Олександр Пеклушенко.
http://www.zp-pravda.info/index.php?option=com_content&view=article&id=5001:2012-06-12-12-18-46&catid=34:2009-04-14-10-24-35&Itemid=63

В ХАРЬКОВЕ ОТКРОЮТ ЦЕНТР ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ АДМИНИСТРАТИВНЫХ УСЛУГ
А.Макаренко, "Status quo", 11.06 2012, Харьковская обл.
Создаваемый на базе Единого разрешительного центра, он позволит упростить и ускорить получение административных услуг.

Об этом 11 июня на заседании комиссии Харьковского горсовета по гуманитарным вопросам сообщила начальник управления предпринимательства и разрешительных процедур горсовета, директор Единого разрешительного центра Татьяна Чечетова-Терашвили.
По ее словам, создание такого центра позволит упростить и ускорить получение административных услуг. Например, будет значительно легче стать на квартирный учет или получить ордер на ликвидацию зеленых насаждений.
Т.Чечетова-Терашвили отметила, что уже с апреля часть субъектов горсовета и Харьковской облгосадминистрации начали оказывать административные услуги в этом здании. В частности, это "Укравтодор", управление прессы и информации облгосадминистрации, Департамент жилищного хозяйства горсовета, ГП "Харьковстандартметрология". Получить административную услугу можно как у субъекта предоставления услуг, так и у администраторов центра.
Справка "SQ". Административные услуги - выдача разрешений (лицензий), сертификатов, удостоверений, проведение регистрации и т.п.
Модернизированный Единый разрешительный центр открылся в Харькове 30 мая 2011 г. В центре размещены рабочие места 15 государственных администраторов и 34 уполномоченных представителей разрешительных органов. В центре работает электронная система управления очередью.
Как сообщила ранее Т.Чечетова-Терашвили, за первый квартал 2012 г. около 20 тыс. чел. обратились в центр за документами разрешительного характера для ведения предпринимательской деятельности. Каждый месяц в центр обращается до 7 тыс. предпринимателей.
http://www.sq.com.ua/rus/news/vlast/11.06.2012/v_harkove_otkroyut_centr_predostavleniya_administrativnyh_uslug/

ДМИТРИЙ СВЯТАШ: "МЫ НАЧИНАЕМ НОВУЮ ПРОГРАММУ ПО БЛАГОУСТРОЙСТВУ МОСКОВСКОГО РАЙОНА"
Т.Буряковская, "Время", 11.06.2012, Харьковская обл.
У жилых домов на перекрестке проспектов 50-летия ВЛКСМ и 50-летия СССР в Харькове появилась новенькая детская площадка.

Пустырю у перекрестка, именуемого в народе "50 на 50", долгое время не могли найти применения: начатые здесь стройки остались незавершенными, и лишь небольшой скверик, разбитый несколько лет назад у памятника комсомольцам, немного "оживил" эту территорию. Теперь в Международный день защиты детей к нему примкнула детская площадка - с песочницей, несколькими качелями, спортивно-развлекательным сооружением для малышей и лавочками для родителей.
Новую площадку сразу же начала осваивать любопытная детвора. А в соседнем дворе тем временем развернулось целое праздничное действо с участием лучших коллективов Харьковского городского Дворца детского и юношеского творчества. Многочисленную ребятню ожидали игры в индейцев, конкурсы и соревнования на ловкость и быстроту и, конечно же, призы, угощение сладкой ватой и катание на пони.
- В разных местах Московского района ко Дню защиты детей проходили празднования. Здесь, в 656-м микрорайоне, мы открыли детскую площадку, - рассказал народный депутат Украины Дмитрий Святаш. - Это - начало новой программы по облагораживанию Московского района, которую мы проводим совместно с администрацией Московского района и руководством города. Отныне детские площадки будут устанавливаться практически во всех микрорайонах Салтовки.
За 11 лет работы в Московском районе Дмитрию Святашу и фонду "Пересвет" удалось выстроить полноценную систему содействия творческому и физическому воспитанию детей. Так, уже стал традиционным ежегодный культурологический фестиваль "Салтовская весна", а первые воспитанники спортивного клуба "Пересвет" уже сами обучают юных спортсменов различным видам единоборств. Каждый год при содействии депутата проводятся праздничные новогодние елки для учащихся начальных классов. Набирают популярности конкурс домашних стилистов-модельеров "Мы с мамой - лучшие!", состязание школьных талантов "ДС-фактор" и другие. Все эти конкурсы дают детям возможность не только показать сверстникам свои таланты и умения, но и учат детей общаться, поддерживать друг друга. Очевидно, что игровые площадки во дворах тоже будут способствовать общению даже самых маленьких.
- Мы не собираемся останавливаться на достигнутом, ведь все это делается для того, чтобы дети могли гармонично развиваться, - говорит народный депутат Украины Дмитрий Святаш. - Именно поэтому мы начинаем программу по благоустройству мест детского отдыха и спортивного развития во дворах жилых домов. Детство, родители, воспитание и образование - это основа будущей жизни, ее базис. И мы, взрослые, обязаны дать нашим детям возможность интересно и с пользой проводить свой досуг.
http://timeua.info/110612/60355.html

СЕСІЯ ОБЛРАДИ: ПРИЗНАЧЕННЯ, ПАРТІЙНІ ЗЛИТТЯ ТА СПІРНІ ФІНАНСОВІ ПИТАННЯ
Лариса Гуріна, «Народне слово», 07.06.2012, Кіровоградська обл.
Розмірений ритм роботи сесії порушився при спробі внести зміни до обласного бюджету Кіровоградщини на 2012 рік.

В стінах Кіровоградської ОДА відбулася п’ятнадцята сесія обласної ради шостого скликання. Робота обласних депутатів цієї каденції завжди відрізнялась чіткістю та спланованістю, і від цього засідання не очікували жодних сплесків.
У робочому порядку досить злагоджено були вирішені кадрові питання. Начальником Світловодського міжміського бюро технічної інвентаризації призначили  В.Калатур, а керівником обласного об’єднаного бюро технічної інвентаризації – В.Шихову.
Несподіванок не сталося і під час призначення головного лікаря обласної лікарні. Наступні п’ять років цю посаду обійматиме Л.Андреєва.
Без зайвої балаканини депутати проголосували за створення комунального закладу «Кіровоградський обласний соціальний центр матері і дитини», дійсно дуже потрібний – оцінити появу такого закладу з часом зможуть ті, хто через якісь непередбачувані обставини не має де прихилити голову. Репортаж про відкриття центру читайте на стор. 6. Погодилися депутати і з необхідністю внесення змін до положення про обласну премію «Духовні скарби Кіровоградщини».
Крім того у зв’язку зі злиттям на всеукраїнському рівні «Сильної України» з Партією регіонів припинила свою діяльність і фракція цієї партії в обласній раді, тож три депутати влилися в ряди партії влади. Тим часом своє бажання відмовитися від депутатського мандата виявив екс-заступник голови облдержадміністрації з питань АПК Богдан Андрющенко. Але, незважаючи на принципову незгоду колеги з діями влади щодо реформи землі, облрада відмовила йому в припиненні повноважень депутата. До речі, в своєму виступі на сесії Богдан Андрющенко наголосив, що має намір балотуватися у Верховну Раду, буде йти самовисуванцем до парламенту на виборах, які відбудуться в жовтні, і обрав для цього 100-й округ.
Розмірений ритм роботи сесії порушився при спробі внести зміни до обласного бюджету на 2012 рік. Згідно із запропонованими змінами, 35 мільйонів гривень треба було б виділити на виконання функцій управління Кіровоградської облдержадміністрації, а фактично на підвищення досить низької зарплатні працівників ОДА та РДА. Як виявилося, взагалі на виплати зарплати  працівникам бюджетної сфери та на оплату енергоносіїв треба додатково знайти 155 мільйонів гривень.  Не сподобалося представникам опозиції і те, що на підтримку засобів масової інформації області було запропоновано виділити 470 тисяч гривень, 100 тисяч – ОДТРК, ще 200 тисяч – на висвітлення програми «Центральний регіон-2015» та на книговидання, зокрема видання посібника з історії рідного краю і т.д., у той час, як на коагулянти для водоводу «Дніпро-Кіровоград» виділяється лише 583 тис. грн.
Поставлене на голосування це питання не було прийняте, хоча проти голосував тільки один депутат, ніхто не утримався, а ось відмовились голосувати сім депутатів. Друга спроба теж виявилася невдалою. І тільки втручання голови облдержадміністрації Сергія  Ларіна із закликом працювати конструктивно, прийняти зміни до бюджету за основу, а потім вилучити спірні пункти допомогло депутатам подолати цей бар’єр.
Ще більш складним виявилося прийняття рішення щодо надання обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» дозволу на заставу майна для залучення кредитних ресурсів у розмірі п’яти мільйонів гривень на погашення кредиторської заборгованості перед Пенсійним фондом.
Як виявилося, загальна заборгованість підприємства, що накопичувалася водогонами області протягом 20 років, складає близько 120 мільйонів гривень, з яких 60 мільйонів - борг за електроенергію, в Пенсійний фонд та інші видатки. В якості заставного майна був запропонований комплекс адміністративних будівель в Кіровограді по вул.50-річчя Жовтня, де зараз знаходиться керівництво підприємства. На жаль, виразної відповіді про плани повернення кредиту директор підприємства дати не зміг. Тоді пролунала слушна думка, що краще б відразу продати будівлю і отримати більше коштів, ніж віддавати під заставу.
http://www.n-slovo.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=263:15th-session-of--&catid=9:newspaper
 

ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

ВІННИЦЬКА МІСЬКРАДА ЗАКЛИКАЛА ПАРЛАМЕНТ ПЕРЕНЕСТИ РОЗГЛЯД МОВНОГО ПИТАННЯ НА ПІСЛЯВИБОРЧУ КАДЕНЦІЮ
"Моя Вінниця", 08.06.12
Вінницькі депутати запропонували законотворцям відкласти розгляд цього питання на рік, а політичним партіям підписати відповідний меморандум.

Законопроект "Про засади державної мовної політики" викликає різний резонанс в українському суспільстві, а подекуди і гострі дебати.
8 червня під стінами Вінницької міської ради з цього приводу відбулось пікетування представниками низки політичних сил, а депутати міської ради визначили свою позицію в сесійному залі. Пристрастей на сесії було значно менше, ніж на вулиці, оскільки депутат Степан Бессолов запропонував толерантний підхід до вирішення цього питання. В результаті сесія ухвалила звернення до керівників парламентських партій у Верховній Раді та народних депутатів України, в якому підкреслюється, що мовне питання, безумовно, потребує законодавчого врегулювання, але водночас воно є дуже чутливим для нашого суспільства. Тому вінницькі депутати запропонували законотворцям відкласти розгляд цього питання на рік, а політичним партіям підписати відповідний меморандум. У такий спосіб вирішення цього питання може бути позбавлене політичного забарвлення.
При розгляді порядку денного чергової сесії Вінницької міської ради 8 червня депутат Степан Бессолов виступив з ініціативою щодо розгляду звернення до парламентських політичних партій з приводу подій, які розгортаються навколо розгляду законопроекту № 9073 від 26.08.2011 "Про засади державної мовної політики".
Мовне питання для нашого суспільства традиційно є дуже чутливим, тому, на думку депутата, вирішення цієї проблеми має бути вкрай виваженим. Адже в Україні історично склалось так, що далеко не для всіх українська мова є рідною. Однак, оскільки розгляд цього законопроекту відбувається напередодні парламентських виборів, то будь-який варіант вирішення цього питання сьогодні набуває політичного підтексту. Тому Степан Бессолов запропонував депутатам Верховної Ради відкласти вирішення цього питання на рік. І якби політичні партії консенсусно прийняли з цього приводу відповідний меморандум, то це означало б, що вони беруть на себе публічні зобов'язання виважено і толерантно вирішити це питання, навколо якого вже більше 20 років точаться дискусії в нашій державі. Такий підхід виваженості і толерантності сьогодні вкрай необхідний нашому суспільству.
Колегу підтримали й інші депутати - Олександр Парвадов та Володимир Малінін. "Ця позиція в теперішній ситуації, перед стартом парламентських виборів, є правильною. Таке важливе для нашого суспільства рішення повинно прийматись у спокійній обстановці, коли будуть зважені усі "за" і "проти"," - зазначив Олександр Парвадов, виступаючи, до речі, російською мовою.
Висловив свою позицію і міський голова Володимир Гройсман: "Я закінчив російську школу, але говорю українською мовою. І вважаю, що в нашій державі є і повинна бути єдина державна українська мова. Потрібно прагнути до того, щоб поступово більшість народу нашої країни оволодівала нашою рідною українською мовою. І потрібно зміцнювати позиції нашої мови. Це моя особиста життєва позиція і принципова позиція як громадянина нашої держави. Інше питання, що ми можемо спілкуватись будь-якою мовою. І ми поважаємо усіх людей, які звертаються до органів місцевого самоврядування і українською, і російською мовами, і ці звернення розглядаємо однаково. Мені також дуже хотілося б, щоб паралельно із оволодіванням українською мовою, ми вивчали й інші мови. Наприклад, англійську, яка є інтернаціональною. Я вважаю, що нам потрібно більше годин викладання у школах англійської, викладання більш фахового та якісного. І це питання теж може бути врегульовано законом. Але такий закон повинен прийматись дуже виважено".
Звернення депутатського корпусу було підтримано присутніми на сесії 35 депутатами, які є представниками різних політичних сил ("проти" проголосував лише один депутат, іще один - утримався). Таким чином Вінниця продемонструвала власним прикладом модель толерантності та консенсусу, до якого депутати закликали своїх колег у Києві.
Звернення Вінницької міської ради до керівників парламентських політичних партій та депутатів Верховної Ради України.
Ми, депутати Вінницької міської ради, висловлюємо глибоке занепокоєння ситуацією, яка складається в нашому суспільстві з приводу розгляду Верховною Радою України законопроекту № 9073 від 26.08.2011 "Про засади державної мовної політики". Прийняття цього законопроекту в першому читанні вже призвело до загострення протиріч в суспільстві і можна прогнозувати, що ця тенденція буде наростати.
Мовне питання для нашого суспільства є дуже чутливим. Немає жодних сумнівів, що це питання потребує законодавчого врегулювання. Адже в Україні сьогодні живе значна частка людей, для яких державна українська мова не є рідною. Сповідуючи європейські принципи демократії і толерантності, ми повинні подбати про захист інтересів кожного громадянина нашої держави і про створення для кожного громадянина нашої держави умов для вільного розвитку і повноцінного життя. У той же час, вирішення цього питання повинно бути дуже виваженим і сприяти єдності у суспільстві, а не конфліктам.
Сьогодні, напередодні виборів до Верховної Ради України, будь-яке рішення цього питання набуває політичного забарвлення. Дискусії, які відбуваються зараз щодо прийняття Верховною Радою України законопроекту № 9073 від 26.08.2011 "Про засади державної мовної політики" у першому читанні, це підтверджують. Тому ми вважаємо, що це не найкращий час для прийняття такого відповідального і значимого для усього нашого суспільства рішення.
Виходячи з розуміння складності і важливості мовної проблеми у нашій державі, з одного боку, і ситуації, яка складається з цього приводу сьогодні, ми, депутати Вінницької міської ради, звертаємось до лідерів усіх політичних партій та депутатів Верховної Ради України з закликом продемонструвати модель виваженості і толерантності, яка і повинна бути основою для підходу до вирішення цієї проблеми.
Ми закликаємо вас, виходячи з усвідомлення своєї відповідальності перед суспільством, прийняти спільне і консенсусне рішення щодо перенесення розгляду цього питання на рік. Це рішення могло б бути закріплене відповідним меморандумом. Таким чином було б зафіксовано визнання того, що питання мовної політики потребує вирішення, але виваженого і толерантного.
Ми переконані, що такий крок буде позитивно оцінений також і міжнародною спільнотою як демонстрація того, що вищі органи влади нашої держави готові щиро і послідовно формувати засади розвитку України як держави європейської по своєму духу і цінностям.
http://www.myvin.com.ua/ua/news/news_vin/politics/14689.html

ЕКОНОМІКА

ЧЕРЕЗ ДОТАЦІЮ КОРОВУ НЕ ЗАРІЖУТЬ?
Денис Булгак, «Рівне вечірнє», 12.06.2012
У Рівненській області запрацювала державна програма підтримки тваринництва.

Зупинити масове вирізання корів, яке продовжується на Рівненщині упродовж останніх десяти років, чиновники планують новими дотаціями "для звичайних людей”.
В області запрацювала державна програма підтримки тваринництва. Про це звітують в облдержадміністрації та кажуть, чи не вперше вона розрахована на звичайного селянина, який тримає у хліві худобу, а не на потужні сільгосппідприємства. Відтак, населенню за утримання корів віком до 3-5 місяців виплачуватимуть 250 гривень за голову, від 6 до 8 місяців — по 500 гривень, до року — 750 гривень на рік.
— Ми б хотіли, щоб ці суми були більшими, однак на сьогодні в держави є лише такі можливості. Принаймні вартість кормів ці гроші компенсують, — говорить перший заступник голови Рівненської облдержадміністрації Анатолій Юхименко. — Сьогодні у населення області на утриманні є близько 15-16 тисяч голів молодняка, які можна продотувати, в тому числі і в містах. Однак лише 1,6 тисячі з них проідентифіковані (видано паспорт), а це є однією з вимог для отримання грошей. Тому ми зараз проводимо наради з головами сільрад, аби прискорити цей процес та скласти реєстри всіх, хто претендує на дотації. Вартість однієї такої ідентифікації становить 49 гривень, але ми плануємо, що її буде знижено до 19 гривень, які платитиме власник худоби.
За інформацією облдержадміністрації, загалом населення області утримує понад 100 тисяч голів корів, їхня кількість за останні десять років скоротилася майже на 50%.
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=031954

НАЧАЛАСЬ АКТИВНАЯ ФАЗА ОСВОЕНИЯ ГАЗОВОГО МЕСТОРОЖДЕНИЯ
«Вечерняя Одесса», 09.06.2012
Государственное акционерное общество «Черноморнефтегаз» приступило к освоению Одесского месторождения природного газа.

Как сообщает пресс-служба ГАО «Черноморнефтегаз», с 1 июня высокотехнологичная самоподъемная плавучая буровая установка «Петр Годованец» ведет бурение первой своей скважины на блок-кондукторе БК-1 Одесского месторождения, где за несколько дней пройдено более 800 метров.
В июне развернется и масштабное строительство 87-километрового газопровода, который соединит блок-кондуктор БК-1 Одесского месторождения с действующей морской стационарной платформой МСП-4 Голицынского газоконденсатного месторождения для подачи природного газа по существующей нитке подводного газопровода на берег и далее — в газотранспортную систему Крыма.
В четвертом квартале 2012 года, когда планируется начало добычи природного газа на Одесском месторождении с его поставкой в газотранспортную систему Крыма, будут завершены строительно-монтажные работы на блок-кондукторе БК-1, строительство 87-километрового подводного газопровода и подключение шести скважин к БК-1. Пять скважин СПБУ «Петр Годованец» пробурит, а шестую расконсервирует.
Совокупная добыча из пробуренных новой высокотехнологичной СПБУ скважин после ввода их в эксплуатацию составит в 2012 году не менее 53 млн. кубометров.
http://vo.od.ua/rubrics/raznoe/21675.php

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ

ПОЛІТИКИ УЖЕ ГІПНОТИЗУЮТЬ ВИБОРЦІВ
Іван Фаріон, «Високий замок», 12.06.2012, Львівська обл.
Одні «поливають» попередників, інші обіцяють манну небесну.

До виборів-2012 ще далеченько, відмашку про старт перегонів дадуть аж 30 липня, а право на виборчу агітацію – ще пізніше, однак кілька головних дійових осіб цього дійства, порушуючи політичну етику, вже на повну силу рекламують себе перед виборцями. Роблять це регулярно, дехто, можна сказати, нав’язливо, агресивно. Крім роздратування, відчуття штучності і, як сказав мій колега, відрази, інших почуттів цей самопіар не викликає. «Особливо бісить, коли люди на цих кадрах своїм нечистим язиком говорять про Україну, - розповів автору цих рядків наш читач Роберт з Дніпропетровська. – Вони розікрали країну, ганьблять її – поза тим не соромляться щоденно зізнаватися їй у своїй любові і турботі…».
Першість у достроковій виборчій рекламі впевнено займає народний депутат Наталія Королевська, яка віднедавна успадкувала партію «Україна – вперед!». Завдяки підказці іміджмейкерів її обличчя «окупувало» білборди по всій країні, воно систематично з’являється на телеекранах у рекламних паузах популярних передач і кінофільмів, у радіоефірах, на шпальтах великотиражних видань. Саме завдяки такій масованій атаці на глядача, слухача, кажуть експерти, її маловідома політична сила набирає балів у соціологічних рейтингах, за деякими даними, він наближається до прохідного бар’єра - хоча адекватних заслуг перед електоратом у Королевської нема. Висока (на папері) політична вага Королевської тримається на вкладених у самопіар мільйонах. А ще, поза сумнівом, на потужній, хоча і негласній підтримці влади, яка у майбутньому парламенті бачить її своїм партнером.
Не секрет, що на Банковій Королевську розглядають як противагу кандидатам від об’єднаної опозиції. Свого часу схожими проектами влади «у піку демократам» були альтернативні Рухи Бойка-Скорик, «самовисуванці» Роман Козак з його знаменитим «пане Ющенко, ваша дружина-американка», а також ексцентричний Василь Противсіх, який (переважно у Західній Україні) на догоду Януковичу забирав голоси від демократів…
Перші телеролики Королевської майже «один в один» скопійовані з матеріалу лідера спочилої у Бозі партії «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. Великий яскравий подіум, впевнена, сповільнена хода по ньому, оптимістична усмішка, кілька «правильних», хоча заяложених тез-постулатів, і райдужні обличчя з «масовки», організовані оплески. На початках пані Наталія взяла собі у союзники співачку Гайтану, яка, по ідеї, мала би додати їй виборчих відсотків. Однак після гучного провалу на “Євробаченні” ролик з Гайтаною вилучили з телеефіру як недоречний. Зате швидко з’явився інший, де політик Королевська окидає поглядом дніпровські простори, ніби витає над Україною. Сонячне світло над нею нагадує німб святої. Навряд чи виборець купиться на такі спекулятивні речі…
Останні два тижні на телеекрани почала виходити виборча реклама Партії регіонів. За стилем нагадує жорсткі агітаційні ролики «біло-синіх» зразка 2004, 2006, 2007 років. Суть одна і та ж: ви ж пам’ятаєте, шановні виборці, до якої розрухи довели країну оці «помаранчеві», а два роки тому до влади прийшли ми – і ось воно, ваше щастя… Відеоряд у цих політичних кліпах підібрано не зовсім вдало. Бо при показі стадіонів до Євро-2012 українці неодмінно згадають про непрозорі схеми фінансування цих об’єктів, «відкати», які потрапили до рук представників нинішньої влади. А також про оглушливий свист, який не раз лунав на євроаренах Києва і Львова при словах «Віктор Янукович». Літаки, які злітають на кадрах і мали би свідчити про економічний поступ, відчуття соціального прогресу в телеаудиторії не викликають. Натомість не один виборець пригадає невдачі з Угодою про асоціацію, політичні репресії і у відповідь - обструкцію Заходу. При слові «реформи» на думку спадають підвищення пенсійного віку, обрізання пільг чорнобильцям і афганцям, вищі ціни на комуналку, тиск на бізнес, антиукраїнські закони. І на фоні цього - президентські розкоші у «Межигір’ї», нові літаки для Віктора Федоровича, вертолітні майданчики…
До виборів з допомогою друкованої і візуальної реклами активно готується і колишній керівник Адміністрації президента Кучми Віктор Медведчук. Та навряд чи його наполегливі месиджі про «український вибір» схвилюють серце виборця – надто великий негативний шлейф у політиці залишив по собі «сірий кардинал». Насторожує, зокрема, кольорова гама на його білбордах і відеороликах, яка перегукується з російським триколором…
Останнім часом присутня на телеекранах і передвиборча агітка об’єднаної опозиції. Креативом її розробники, чесно кажучи, не вразили. Ролик нагадує відеосюжет першого походу у президенти кандидата Віктора Ющенка. Та ж панорамність, ефект колективної підтримки лідера. Тільки в липні 2004-го було Співоче поле, а в червні 2012-го – Михайлівська площа. Арсеній Яценюк пафосно промовляє відомі речі, інколи невмотивовано підвищує голос. А можливо, краще було би в іншій, «немайданній», камерній обстановці почути лаконічну і зрозумілу кожному конкретику про те, що опоненти влади зроблять для людей у разі перемоги на парламентських виборах? А ще про те, які висновки винесли з минулих невдач…
Коментар для «ВЗ»
Володимир Фесенко, політолог
За два місяці до офіційного початку виборчих перегонів Партія регіонів і об’єднана опозиція розпочали рекламну кампанію. Королевській треба підвищувати впізнаваність, нарощувати стартовий рейтинг. Мета ПР і об’єднаної опозиції інша - поступово «розігрівати» свою публіку і диктувати месиджі. Очевидно, у фаворитів виборчих перегонів розгортається ідеологічне змагання: опозиція демонструватиме радикальну позицію, а Партія регіонів – відштовхуючись від, як вона каже у рекламі, подолання «хаосу помаранчевих», поступово «будує нову Україну». Чи спрацює ця передвиборча реклама? Відповідь на це питання ми отримаємо наприкінці червня або на початку липня, коли з’являться останні у цьому політичному сезоні соціологічні опитування.
http://www.wz.lviv.ua/articles/107020

ТОЧКА ЗОРУ

ВОЛОДИМИР ЛИТВИН: «МИ МАЄМО УСВІДОМИТИ СВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВЛАДУ, ЯКА БУДЕ СФОРМОВАНА»
Лариса Гембарська, «Звягель», 08.06.2012, Житомирська обл.
З нагоди Дня журналіста представники ЗМІ Житомирщини мали нагоду поспілкуватися з Головою Верховної Ради України Володимиром Литвином.

Під час цієї прес-конференції у приміщенні українського парламенту було поставлено багато актуальних і досить гострих питань, на які спікер дав вичерпні відповіді. Далі пропонуємо вам нотатки з цієї зустрічі:
— Володимире Михайловичу, на вашу думку, чи існує в нашій державі свобода слова і демократія і чи є достатнім соціальний захист журналістів в Україні?
— Відносно свободи слова. Хто з нас може сказати, чи є межа свободи слова і чи є межа в демократії? І свободи слова, і демократії — ніколи багато не буває. Але зрозуміло, що коли людина економічно залежна, то вона не може бути політично незалежна.
З точки зору соціального захисту, то він явно недостатній, особливо, якщо взяти регіональну пресу. Ви ж розумієте, що в регіонах насамперед потрібно говорити про те, що пече людям. А це завжди буде проблемою, бо неодмінно виникають конфлікти з місцевими керівниками. З цього погляду висвітлювати загальнодержавні питання і працювати в столичних виданнях значно простіше, ніж в районних містечках.
І друга проблема полягає у впливові тих людей, які є або засновниками, або власниками ЗМІ. Так чи інакше, але існують настійні рекомендації в частині редакційної політики. У всякому разі, так мені бачиться. Тому, найперше, що треба зробити у правовому і у матеріальному сенсі, і це є надзвичайно складно, — гарантувати незалежність журналіста.
Напередодні Дня журналіста я не планував зачіпати моментів щодо сумлінності і відповідальності журналіста. Проте, на жаль, проблема існує, і вона буде існувати. Вона пов’язана, по-перше, з відповідальністю тих людей, які є по суті власниками подібних ЗМІ, і я не беру на себе оцінку такої преси, але повинен вам сказати, що уважно читаю більшість загальноукраїнських видань і часто у мене виникає бажання взяти ручку і повиправляти текст. Як людині, яка вміє тримати ручку в руках і знає граматику. На жаль, культури у цьому плані нам не вистачає. Те ж саме можна сказати про радіо і телеефір, які засмічені, і особливо ті, які вчать української мови і, водночас, самі демонструють неналежний рівень підготовки. Тому проблема тут існує, і ми повинні це сприймати як очевидну реальність, особливо — перед виборами, коли кількість таких прокламацій, листівок і видань буде зростати.
Треба, щоб ми зрозуміли, що маємо стати народом, і усвідомити свою відповідальність за владу, яка буде сформована. Необхідно, щоб був відповідальний вибір, бо читати лекції у сесійній залі і розповідати депутату, що він повинен працювати, — це марна справа. Пропуск у Парламент мають надавати чи не надавати люди, тим більше, що вибори ці будуть не просто складні, а страшні.
— Яка ваша позиція щодо ¬мовного питання?
— Розгляд цього питання в сесійній залі призвів до дискусії в суспільстві. Моя позиція полягає в тому, що нам потрібно було б надалі утримуватись від проблем, які розколюють Україну. До них відноситься і мовне питання. Я вважаю, що мало честі політикам спекулювати на цьому питанні, і особливо, притягати тут щось за вуха. Переконаний, що від цього виграли, очевидно, політики, але в котрий раз програла Україна. Мені важко спрогнозувати, чим закінчиться розгляд з цього питання, але те, що потрібно поставити крапку з погляду політичної логіки, з точки зору законодавчих вимог — це однозначно.
Я вважаю, що потрібно набратися мужності і відповідальності всім сущим у Верховній Раді України і відмовитися від використання Верховної Ради для просування своїх передвиборних політичних рекламацій — і зліва, і справа. Оскільки все це дії, які підточують основи держави і ведуть до зруйнування фундаменту держави. Така моя позиція.
— Як вирішуватимуться на рівні парламенту «земельні» питання?
— Відносно землі. Це ключова проблема, особливо для Полісся, бо після завершення приватизації того, що стоїть на землі, взялися за саму землю. На Житомирщину посунули люди, які представляють фінансово-промислові групи, і ці люди, в умовах фінансової нестабільності, коли падає український експорт, намагаються компенсувати це за рахунок розвитку агрохолдингів. Сьогодні багато земель взяті в оренду вихідцями з інших регіонів, а вони переслідують не тільки економічну мету.
Є ще такий прагматичний підхід, який зорієнтований на те, що колись та буде прийнято закон про ринок землі, і в них буде право першими претендувати на цю землю. І ще один момент: коли вони показують документи, що мають величезні масиви оренди землі, то під це можуть отримати кредити, причому, величезні зі всіма можливими, наголошую, негативними наслідками, які очікуватимуть власників земельних паїв. Також проблема у тому, що низка людей не отримали офіційні документи. Більше того, проблема зі структурами, які реєструють нерухоме майно.
Сьогодні я мав зустріч із представниками громадськості, які є співробітниками БТІ, — вони виступають проти урядового законопроекту, яким, зокрема, передбачається можливість створення приватних структур, що будуть займатися реєстрацією приватного майна, будівель, землі і т. ін. Правда, є два проекти з цього приводу: один — напрацьований робочою групою, він більш м’який, запропонований народними депутатами і є урядовим. Ми це питання неодноразово обговорювали, виявили, що є серйозні ризики і виклики, і тут не можна поспішати.
А тепер повертаюся назад до землі. Це ж моя пропозиція була відкласти розгляд прийняття рішення щодо землі. Нехай кожен на виборах — чи то кандидат, чи то політична структура, говорить про свою позицію у цьому ключовому питанні, а люди дають відповідну оцінку.
— Володимире Михайловичу, часто доводиться чути закиди, що за вашого сприяння на Житомирщині зроблено дуже багато за рахунок додаткового бюджетного фінансування. Ваші опоненти взагалі говорять в цьому плані про зловживання владою. Як ви можете це прокоментувати?
— Зловживав, зловживаю і буду зловживати у межах закону. І чесно кажу, я сам себе картаю за те, чому не передбачив, не пролобіював більше. Ці кошти пішли не на конкретне підприємство, не на конкретну фірму, не на конкретну людину, вони задіяні для всіх жителів регіону, для соціально-економічного розвитку всього краю. Тому я критику сприймаю спокійно і всім пропоную, якщо хто хоче працювати на Житомирщині, — долучитися до цієї благородної справи. Ви знаєте, є півтора десятка депутатів, які мають корені у Житомирській області. Свого часу я до кожного з них написав листа і запропонував створити неформальне депутатське об’єднання житомирян, аби ми разом могли сприяти розв’язанню тих питань, які є значущими на Житомирщині. Лише декілька людей мені дали відповідь, що вони не проти разом попрацювати, а інші — взагалі не відповіли. Тому я вважаю, що Житомирщина обділена, і треба, принаймні до ювілею області, показати, що ця область, яка є Уралом у мініатюрі, заслуговує набагато більше.
http://www.zvyagel.com.ua/?p=6338#more-6338

ІМПЕРАТИВИ ОПОЗИЦІЇ
Оксана Процюк, «Галичина», 09.06.2012, Івано-Франківська обл.
Микола Томенко: Сьогодні треба набрати людей на парламентську боротьбу, а не на посади.

Пропонуємо читачам «Галичини» ексклюзивне інтерв’ю на актуальні політичні теми з одним із лідерів об’єднаної опозиції, віце-спікером Верховної Ради України Миколою Томенком, який днями перебував на Прикарпатті.
— Якими, на ваш погляд, є перспектива об’єднаних опозиційних сил України? Скількома колонами все-таки йтимуть націонал-демократи на вибори і наскільки ймовірним є створення парламентської більшості об’єднаною опозицією?
— Якщо виходити із загальної електоральної картини, то вірогідність створення парламентської більшості об’єднаною опозицією доволі висока. І є чимало радше не стратегічних, а тактичних дій, які дають можливість досягти цієї мети. Ми можемо вийти на 230-240 голосів, якщо зреалізуємо всі тактичні задуми. У партійній частині мусимо максимально досягти об’єднання за єдиним списком. У нас ще переговори не завершилися, вони ведуться з політичними силами Анатолія Гриценка, Миколи Катеринчука та низкою інших партій. Очевидно, що зі «Свободою» діємо так, як і домовилися — погоджуємо мажоритарні округи та йдемо окремими політичними списками. На це є низка причин — і певні ідеологічні розбіжності, і все-таки різні прихильники. Я гадаю, що це правильний підхід.
З Віталієм Кличком складніша історія, бо з ним у нас ближчий виборець. Але ті люди, які ведуть його виборчу кампанію, або пообіцяли комусь, або для себе прийняли рішення, що на які б ми поступки не йшли, вони принципово йдуть окремо. Я думаю, що це той максимум, за який ми не можемо опуститися. Бо якщо ще з’явиться два-три списки опозиційно-патріотичних сил, то нам буде складно досягати намічених результатів. Складніше з «мажоритаркою», адже тут річ не лише у максимальному ступені погодженості, а й у грамотному веденні виборчої кампанії та збереженні результатів голосування...
Є велика небезпека і з підрахунком голосів. І опозиції треба думати, що з цим робити. На кожній дільниці має бути відеоспостереження, відтак система супроводу автомобілів, які перевозитимуть бюлетені, і, звичайно, вишколені й принципові люди, які працюватимуть у комісіях. Якщо все це буде зреалізовано, то вважаю, що 226-240 місць у Верховній Раді — це реальний результат, якого ми можемо досягти.
Якщо зі «Свободою» все ясно, то з «УДАРом Віталія Кличка», наскільки я розумію, максимум, чого ми можемо досягти, — це публічно підписати угоду про те, що в разі їх проходження до парламенту будь-який депутат від їх фракції бере на себе зобов’язання ввійти до більшості з об’єднаною опозицією і ні за яких обставин не об’єднуватися з Партією регіонів. Таким чином ми додаємо собі суб’єктності: якщо заходить «Свобода» — плюс «Свобода», якщо заходить «УДАР» — плюс «УДАР».
- Подейкують, що коли опозиція не зможе об’єднатися перед виборами, то в парламенті це може бути ще складніше. Отож підписання такої угоди з «УДАРом Віталія Кличка» можна розцінювати як своєрідний превентивний захід?
— Так, звичайно. Це принципове підписання угоди. Бо, як ми поінформовані, однією з ключових причин, чому Кличко відмовляється йти з нами на таке погодження, є прагнення команди грати в «довгу», тобто заряджати його на участь в президентській виборчій кампанії, а за рахунок цього далі планувати майбутнє його і команди. Хоча це також парадоксально, бо невідомо, хто нині, крім Геращенко і Ковальчука, є в цій команді. І якщо подивитися на соціологію, то в нього електорат молодіжний, емоційний, як ми жартуємо, «пивний», який любить усякі забавки, і не факт, що його вдасться привести на вибори. Його електорат точно не ідеологічний, бо досі незрозуміло, які цінності сповідує «УДАР»...
Наша програма-мінімум: максимальне непоборювання під час виборчої кампанії і публічне оголошення про наміри спільно працювати в наступному парламенті.
- Чи вважаєте, що Кличко працює на владу і як загалом оцінюєте його самостійний похід на парламентські вибори?
— Я думаю, що так. Бо ми ніяк не можемо з’ясувати його планів щодо Києва. І це деморалізує наших прихильників у Києві, оскільки виникає ситуація: ми з вами домовилися і два роки розповідаємо, що ви — єдиний кандидат, а потім в останню хвилину ви відмовляєтеся з трошки смішним посиланням, що мало повноважень. Так і півтора року тому було мало повноважень. Очевидно, є якісь підводні течії, про які ми не знаємо, або неформальні домовленості з владою, бо і київська, і парламентсько-президентська історії точно не вписуються в опозиційну стратегію, яку ми декларуємо. Я переконую своїх колег, що, при всій повазі до Кличка, ми мусимо не відходити від нашої стратегії.
- Чи буде об’єднана опозиція координувати дії з колишньою бютівкою Наталією Королевською? Як загалом ви оцінюєте її новий політичний проект «Україна — Вперед!»? І чи не створює проблеми для об’єднаної опозиції самостійність Королевської?
— Ні, не будемо координувати, оскільки вона координує свої дії з Адміністрацією Президента. Ми вважаємо, що «Україна — Вперед!» — це проект Банкової. і, до речі, коли йшла мова з Юлією Тимошенко про перелік партій, з якими можна співпрацювати, то проект Наталії Королевської став номером один, який не було підтримано. Зрештою, вийти з «Батьківщини» в день, коли Тимошенко оголошували вирок, як це зробила Королевська, неправильно й аморально. Те, що Королевська йде своїм шляхом, — це теж певна для нас проблема, оскільки зрозуміло, що якісь голоси вона у нас забирає. Але до опозиції, крім теоретичної чи бір-бордної, вона не має жодного стосунку.
- Європарламент закликав Україну вирішити до парламентських виборів питання з політичними в’язнями. Якщо воно буде вирішено не на їхню користь, то чи означатиме це, що парламентські вибори Європа визнає недемократичними?
— Будемо консультуватися. Для нас бажано, щоб за резолюцією Європарламенту були ще й серйозніші дії, оскільки чинна влада займає хитру позицію. Вона тлумачить це як документи рекомендаційного характеру. Ми мали резолюцію ПАРЄ, і те, що врешті-решт отримали з постанови Верховної Ради, — це дослухатись, врахувати, обдумати, осмислити і т. д. Це не імператив для влади. Ми переконуватимемо європейців переходити до більш серйозних дій. Варто би реально почати боротися з корупцією, перевірити рахунки тих фірм, якими активно нині послуговуються високопосадовці. Ми вважаємо, що невиконання цих документів мусить мати певні санкції стосовно конкретних людей.
Я є прихильником жорсткіших дій з боку європейських і західних структур щодо влади...
- Вже давно побутує думка, що ув’язнення Тимошенко радше вигідне теперішнім лідерам опозиції, ніж Януковичу...
— Це аморальне твердження. Якщо це нам вигідно, то виходить, що ми займалися її ув’язненням. Це хтось із технологів, які працюють на владу, намагається таку тезу закинути, щоб зняти із влади відповідальністьѕ
- Якою бачите Україну після парламентських виборів?
— Україну, яка далі вестиме боротьбу проти цієї влади, тому що досягнення нашого завдання — формування парламентської більшості — означатиме, що боротьба лишень починається. Адже зрозуміло, що парламентська більшість не здатна буде контролювати ситуацію при Президентові Януковичу. Ви знаєте, що я прихильник таких кроків, які мають привести до демократичної зміни влади шляхом дострокових президентських виборів...
Ми нарешті повинні виправити ті помилки, які допустили в попередній період. Сьогодні треба набрати людей на парламентську боротьбу, а не на посади. Це вимагає абсолютно іншого підходу і, сподіваюся, дасть нам можливість не мати перебіжчиків у наступному парламенті.
- Але якщо опозиціонери не займуть 226 місць у Верховній Раді, то що тоді?
— А так може статися з двох обставин: якщо буде фальсифікація виборів і ми не зможемо захистити їх результати, а також якщо не зуміємо унеможливити наявність перебіжчиків з мажоритарних округів. Будемо вести боротьбу в опозиційному режимі, бо нема на то ради. Але однозначно опозиція буде значно сильнішою, ніж тепер.
- Які маєте «віддушини» поза політикою?
— У мене є чимало хобі, проте лише три стали головними. Це україністика в широкому розумінні, тобто я намагаюся відкрити для себе незнані чи невідомі сторінки історії, культури, філософії України, а потім відкриваю їх для широкого загалу. Останній проект, яким я пишаюся, — це те, що мені вперше вдалося здійснити факсимільне відтворення альбому Шевченка 1845 року, де можна подивитися його акварелі, замальовки тощо. Нині до чергової річниці від дня народження Шевченка готуємо його перший альбом, якого взагалі ніхто не бачив, він тільки зберігається в архіві. Це його записи, замальовки, малюнки 1839—1843 років...
Другий сегмент моїх захоплень — туристичний. Бо вважаю, що туризм — це одна з небагатьох галузей, яка потребує не таких великих вкладень, а завдяки їй можна й економічно, і світоглядно піднести країну. Тому всі мої проекти щодо семи чудес України продовжуються. Я сам чимало мандрую, багато записую і популяризую це людям. Наразі записую новий цикл програм «Сім природних чудес України», який вестиму на каналі ТВі...
Третє моє хобі пов’язане зі спортом і фізичною культурою. Правда, воно наразі трохи послаблене у зв’язку з недавнім переломом ноги. Тому тепер намагаюся більше законодавчо та практично допомагати у просуванні здорового і спортивного способу життя, ніж займатися спортом...
Незважаючи на те, що я в опозиції, мені вдалося у першому читанні заборонити пряму рекламу пива і повністю заборонити рекламу алкоголю на телебаченні. Тобто все, що пов’язане зі здоровим способом життя, я пропагую і реалізовую.
- Розкажіть про своїх дружину, сина...
— Моя дружина Валентина з мого факультету, ми історичний закінчували. Але вона згодом стала ще й магістром державного управління. Валентина є директором фонду «Рідна країна», веде чимало громадських проектів. Наш син Павло днями став магістром економіки. З огляду на те, що в нас гуманітарна сім’я, то тепер на нього покладено всі надії щодо забезпечення фінансового добробуту. Павло як представник молодого покоління наразі не схильний до теоретичних наук, тому недавно відмовився від запропонованого йому навчання в аспірантурі, мотивуючи це тим, що треба вивчати практичні економіку і бізнес, а вже потім іти в науку. Це ми з Валентиною схвалюємо.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[tt_news]=19708&tx_ttnews[backPid]=24&cHash=146867b34c

К. БОНДАРЕНКО: «НИНІ ПЕРЕМАГАЮТЬ ТІ, ХТО ГОЛОСУЄ ШЛУНКОМ»
«Молодий буковинець», 08.06.2012, Чернівецька обл.
У Чернівцях перебував відомий політолог, директор Інституту української політики Кость Бондаренко.

Він розповів про своє бачення політичної ситуації в Україні напередодні виборів до Верховної Ради.
– Нині загострюються стосунки між владою й опозицію. Й одні, й інші мобілізовують свій електорат. Ескалація ближче до виборів наростатиме. Досі були лише квіточки, опозиція переходитиме до більш рішучих дій, – заявив експерт.
«Нині склалася ситуація, коли об’єднана опозиція на 2-3% випереджає владу за рейтингом – за соціологічними даними за них готові голосувати 25-26% громадян. Зіграли свою роль ефект об’єднання, помилки влади та інше. На другому місці – партія влади. Цікаво, що її рейтинг зростає, він зріс до 21-22%. На третє місце виходить УДАР Віталія Кличка, за якого готові проголосувати 11% виборців. Найбільш стрімка динаміка, хоча партія мало для цього робить. Це рейтинг бренду Віталія Кличка як успішної людини, як позапартійного. При цьому виборці наповнюють його своїм змістом: на Сході вірять, що Кличко захищатиме російську мову та союз із Росією, на Заході ж вважають, що він піде на зближення із Європою, бо знає англійську мову», – заявив Кость Бондаренко.
«Далі з рейтингом 7-8% йдуть комуністи, яким вдалося розширити свою електоральну базу за рахунок молоді. «У комуністів з’явилася група успішних «молодих вовків», які не читали «Капітал» Карла Маркса, але знають, що таке капітал і займаються бізнесом. Нині спостерігаємо ренесанс комуністичної ідеології, але специфічно лівацької», – зауважив експерт.
– Якими можуть бути результати виборів?
– Результати виборів можуть бути несподівані. Не здивуюся, якщо за списками з невеликим відривом переможе опозиція. А в мажоритарній частині пройде велика кількість людей, які будуть позапартійними, але сформують пропрезидентську більшість. Адже на округах висуватимуться підприємці та інші впливові на місцях особи, які не можуть бути в опозиції чи підтримувати її. Тобто більшість буде пропрезидентською, можливо, навіть конституційною. Порушення можливі на мажоритарних округах, й опозиція до цього вже готується. Виборча кампанія буде напруженою і неоднозначною.
– УДАР Кличка – провладна сила?
– УДАР не можна вважати провладною партією, бо її представників нині у владі немає. Вони хотіли б, але їм не пропонують. У Кличка є свої амбіції. Він побачив свій рейтинг у Києві, тому вирішив піти в політику. Влада може грати з Кличком і використовувати його у своїх інтересах, але провладним його назвати не можна.
– Чи є у суспільстві запит на національно-демократичну ідеологію?
– Є запитання до термінології. Адже за класичними європейськими підходами у нас правою партією є ПР, а лівою – «Батьківщина». Але в Україні правими вважають усіх, хто проти Росії, а лівими – тих, хто за союз із нею.
Політики, які були впливовими у 1990-х роках, втрачають вплив, не генерують нові ідеї. Нині між тими, хто голосує розумом, і тими, хто голосує серцем, перемагають ті, хто голосує шлунком. І для ідеалістів уже немає місця.
– Які нині найвпливовіші політичні гравці в Україні?
– У нинішній політичній ситуації є єдиний політичний гросмейстер, якого недооцінили на початку. Це Янукович. Нині всю політичну гру веде тільки він. Лише він вирішує, хто буде на якій посаді. Він не терпить біля себе «сірих кардиналів».
Ющенко був залежний від думок інших, а Янукович розпоряджається владою одноосібно і грає у свою гру.
– У наступному парламенті будуть «тушки»?
– Обов’язково. Вже нині деякі представники опозиції виходять на переговори з владою на багатьох округах. Мені такі факти відомі.
– Як виглядає політична ситуація на Буковині зі столиці?
– У Києві до Чернівців ставляться як до певної території стабільності. Це не Галичина з її незрозумілістю. А в Чернівцях усе стабільно, тому надмірної уваги Буковина не викликає. Область – найменша в Україні, і з електоральної точки зору на неї дивляться поблажливо. Це не Київ чи Донецька область. Ситуація з мером Чернівців теж не надто когось хвилює, порівняно з Києвом.
З досьє «МБ»
Костянтин Бондаренко – політолог.
Народився 1969 року на Вінниччині.
1986-1990 років навчався у Чернівецькому університеті. Потім перевівся до Львівського університету. Після закінчення Львівського університету викладав, працював у ЗМІ.
Брав участь у кількох політичних проектах, консультував виборчі кампанії «Нашої України» (2002), Блоку Литвина (2006), БЮТ (2007).
З 2001 року живе в Києві.
2004-2005 років очолював Інститут національних стратегій.
2010-2011 років був заступником голови партії «Сильна Україна».
У березні 2011 року створив і очолив Інститут української політики.
Автор кількох книг про українських політиків та політику.
http://molbuk.ua/vnomer/politic/intervyu_politic/47505-nin-peremagayut-t-hto-golosuye-shlunkom.html

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ

ВЕРХОВИНСЬКИЙ АРКАН
Ігор Гулик, «Львівська газета», 11.06.2012
«Лісове братство» чи нові фігури: хто візьме гору в одномандатному виборчому окрузі № 125?

Що не кажіть, але на Львівщині встигла сформуватися певна виборча традиція. Вона полягає у тому, що першу скрипку то там, то деінде відіграє коло осіб, які впливають на місцеву еліту посередництвом лобіювання галузей чи територій. Зазвичай, інструментами такого лобіювання є посади — не важливо, чи в галицькій столиці чи на Печерських пагорбах Києва. Важливо інше — матеріальний ресурс (часто з держбюджету), а також адміністративні важелі. Рудименти командної системи, відійшовши на другий план у царині бізнесу, наразі утримують позиції у, на перший погляд, демократичному процесі виборів.
Ба більше, що віддаленішим і відсталішим у господарці є регіон, то доречнішими виявляються саме такі механізми здобуття влади — і на місцевому рівні, і в регіоні, і, зрештою, у найвищих її ешелонах.
Інша річ, коли зазіхачів на булаву, знавців регіону набирається критична маса, то боротьба між ними стає непередбачуваною. А отже, залишається бодай якийсь шанс на те, що банк зірве хтось третій…
Схоже, на такий сценарій слід сподіватися в окрузі №125, до складу якого входять Старосамбірський, Турківський, Сколівський райони і місто Самбір. Тут передбачається запекле протистояння двох давніх опонентів — чинного начальника Львівського облуправління лісового та мисливського господарства, депутата ЛОР Анатолія Дейнеки й колишнього гендиректора ДЛГО «Львівліс», екс-першого заступника міністра екології, депутата ЛОР двох скликань, екс-голови ЛОР (1997 — 1998 рр.), а нині директора Інституту агроекології Української академії аграрних наук Ореста Фурдичка. Таке собі «лісове братство», перетин політичних, бізнесових, зрештою, земляцьких інтересів.
Звісно, обидва поки що фаворити аж ніяк не надаються до визначення опозиційних. Їхні «кредитні історії» з минулих років, та й нинішні посади говорять самі за себе. Можливо, наразі безпартійний О. Фурдичко має більше шансів позиціонувати себе незалежним, бо його опонент очолює провладну фракцію Народної партії Литвина у Львівській обласній раді…
Звісно, в кожного є потужне опертя на місцях: Анатолій Дейнека має під своєю орудою армію лісівників, а це, погодьтеся, не абищо у гірських районах; О.Фурдичко ще не втратив іміджу вправного лобіста (особливо в роки його депутатства у Верховній Раді) і безвідмовного… кума (кажуть, за час роботи у «Львівлісі» не відмовив у проханні бути хресним батьком для новонароджених жодному лісникові).
Але, оскільки «робота ріднить», то в кожного з них за пазухою знайдуться купи взаємного компромату, який уже почав вихлюпуватися на сторінки місцевих медіа.
Одне слово, найгрізнішим конкурентом і Дейнеки, і Фурдичка є їхній тандем.
У ланцюг «верховинського аркана», однак, втрутяться особи із іншого середовища, теж безпосередньо пов’язані з розвитком Карпатського краю. Але такі, що радше презентують модерніші його виднокола. Ці люди «не рубають ліс», навпаки – намагаються використати його для рекреаційних бізнесів, розуміючи, що саме тут – майбутній клондайк і перспектива.
Тут теж маємо певний тандем – Андрія Лопушанського і Михайла Гичку,  проте тандем менш антагоністичний, позаяк середовища, в яких обертаються ці дві особи, не перетинаються, принаймні позірно. Та й, зважаючи на  ментальність цих осіб, вони не схильні вдаватися до чорного піару, а намагатимуться провадити перегони коректно і без взаємних образ.
А.Лопушанський позиціонує себе як бізнесмен-патріот (він член КУНу). Його статки оцінюють у кілька десятків мільйонів доларів.
М.Гичка ж користується авторитетом медика (він очільник Львівської обласної клінічної лікарні).  І, врешті, Михайла Михайловича не помічали у скандалах. Натомість, Лопушанський, як креатура Олексія Івченка, «вляпався» в історію з кредитом у два мільярди євро, які «Дойче банк» виділив на модернізацію газотранспортної системи України. Обидва навряд чи зможуть претендувати на особливу прихильність влади (хоча й ця дистанція є доволі умовною), а тим паче – на імідж опозиційних кандидатів. Це додає родзинки «незалежності», якщо, звісно, вона смакуватиме тамтешньому електорату. Втім участь А.Лопушанського наразі залишається під питанням, оскільки він дещо остерігається прямої сипучки з Ігорем Пукшиним, про якого йтиметься  згодом.
Ще один представник бізнес-середовища, очільник Львівської залізниці Богдан Піх, наразі не оприлюднює своїх амбіцій щодо мандата. Якщо такі й з’являться, то головний колійовець має в активі перемогу на виборах до обласної ради, а в пасиві – належність до Партії регіонів.
Може з’явитися у ВО №125 й «парашутист» — екс-заступник голови секретаріату В.Ющенка Ігор Пукшин. Те, що він родом із Турківщини,  спростовує імідж «варяга», оскільки керуючий партнер столичної адвокатської фірми «Пукшин і партнери» не забув, які на смак цибульники і парівки. Ігоря Геляровича активно штовхають на роль узгодженого кандидата від Об’єднаної опозиції, і, мушу сказати, він, ще недавно непублічний, розгорнув бурхливу діяльність у майбутній вотчині. У будь-якому випадку це для нього не перший досвід — 1998-го він гідно конкурував з головою ЛОР О.Фурдичком, посівши друге місце на виборах до парламенту.
І кілька слів про ймовірних кандидатів від опозиції. У віддаленому гірському окрузі вона не спромоглася на потужних і харизматичних висуванців. Андрій Тягнибок, звісно, може виїхати на авторитеті брата – лідера «Свободи», але, мабуть, родинних паралелей буде явно замало. Хоча претендувати на роль єдиного кандидата, якщо до цього дійде справа, цілком достатньо. Ігор Герич, екс-начальник обласного управління охорони здоров’я, – особа поважна й авторитетна, вже відмовився від участі в перегонах. Богдан Дубас, якого висуває «Наша Україна», з таким же успіхом міг би це робити й у Криму, де донедавна очолював республіканську організацію НУ. А голова Самбірської районної організації НРУ Степан Кузьо, здається, вже здобув свою депутатську вершину в тамтешній районній раді…
Експертна думка
Володимир Подгорнов, президент Українського фонду «Громадська думка», соціолог
Загальна ситуація на Львівщині така, що балотуватиметься дуже багато кандидатів у кожному окрузі, і оскільки відсоток буде невеликий, то переможець може набрати 12-13% і стати депутатом Верховної Ради. Тому кожен голос на вагу золота… Люди стали дуже прагматичними, нічого не очікують від кандидатів, крім відчутної допомоги і конкретної роботи в окрузі: дахи, дороги, церкви — тобто реальної справи. Це стосується і Турківського району, який насправді є складним. Лише на перший погляд здається, що там усе легко і просто. Там будуть непрості вибори, а депутатам, які сподіваються на стовідсоткову перемогу, треба попрацювати. Нині різниця між переможцем і переможеним у межах статистичної похибки, а це дає великі можливості для зловживань. Не буду називати їх фальсифікаціями, бо це дуже модне слово. Є зв’язки — нема зв’язків, домовився з комісією — не домовився, домовився, скажімо, з сільськими елітами чи не домовився – оце може бути запорукою перемоги чи поразки. Кандидати, які раніше почали працювати, мають більше шансів на перемогу,  тим, хто хотів узяти експромтом, це може не вдатися. Хоча, зрозуміло, є певні ідео¬логічні моменти, політична ситуація загалом, якою можна скористатися чи зігнорувати її. Але все ж перевага за прагматичними кандидатами, незалежно від партії. Політична приналежність тепер на останньому місці.
Юрій Тишкун, політолог
Якщо ми говоримо про цей регіон, то варто взяти до уваги кілька факторів. Передусім це його гірський статус і, відповідно, пов’язана із цим масова міграція як у ме¬жах України, так і за кордон. Далі слід відзначити, що  економіка цього регіону зорієнтована або на рекреацію, або частково на нафту, газ. І третій компонент — тут немає великих ні промислових, ні сільськогосподарських підприємств. Власне, ці чинники призводять до багатьох наслідків. Насамперед те, що це малонаселений регіон і кількість виборців у ньому доволі невелика. Застосовувати адмінресурс тут досить складно через те, що небагато бюджетників. Також у цьому регіоні  немає великих промислових підприємств чи великих населених пунктів. З іншого боку, кожен кандидат, який буде боротися, має ту чи іншу невеличку вотчину. Тож, відповідно, може мати перевагу в тому чи іншому населеному пункті або на тому чи іншому підприємстві. Можна також припустити, що, оскільки цей район гірський, кандидати будуть у той чи інший спосіб намагатися використати Закон «Про статус гірських населених пунктів» або ще щось – це може бути не так безпосередній підкуп населення, як радше спроби задобрити мешканців того чи іншого населеного пункту. Слід також зазначити, що в цьому районі є кілька парафій УПЦ МП і хтось із кандидатів міг би, можливо, використати їх для того, щоб отримати ту чи іншу невеличку «надбавку» на виборах.
http://www.gazeta.lviv.ua/politic/2012/06/10/3253

ШУХЕВИЧ ЗБИРАЄ АРМІЮ ТА ЙДЕ НА ВИБОРИ
Анна Новик, «Поступ», 11.06.2012, Львівська обл.
Син провідника ОУН-УПА задумується над депутатством.

Син видатного провідника ОУН-УПА Романа Шухевича, 79-річний головний командир УНСО Юрій Шухевич має намір стати народним депутатом. Таку заяву Юрій Шухевич зробив під час прес-конференції в четвер, 7 червня. Він запевнив, що за нинішніх умов у націоналістів просто немає іншого вибору, тому УНА-УНСО має намір йти на вибори до Верховної Ради 2012 року. В той же час він зазначив, що й сам думає про те, щоб стати нардепом у свої 79 років. Також Юрій Шухевич розповів про свої стосунки з об’єднаною опозицією та непросту ситуацію із ВО «Свобода», яка «списала УНСО» з політичних рахунків.
За словами Юрія Шухевича, він ще остаточно не визначився стосовно своєї участі у виборах, але ту світлі останніх подій про це серйозно задумується: «Це ще не остаточне рішення. У мене є певні вагання, сумніви, але цілком можливо, що прийму таке рішення йти до Верховної Ради».
Він також додав, що ймовірним мажоритарним округом буде округ на Івано-Франківщині, Коломия - Городенка. Про львівські мажоритарні округи він не згадував, хоч немає жодного сумніву, що сина Романа Шухевича, або ж Генерала Чупринки підтримають і у Львові, й на Львівщині.
З цього приводу, присутній на прес-конференції голова політради УНА-УНСО, киянин Ігор Мазур зазначив, що було б дуже цікаво подивитись на те, як найстарший депутат Юрій Шухевич, син командира УПА Романа Шухевича, зачитуватиме присягу народного депутат у Верховній Раді, яку слухатиме комуніст Симоненко та українофоби регіонали.
На вибори УНСО не планує йти самотужки. Юрій Шухевич пояснив, що УНСО планує співпрацювати із національно орієнтованими політичними силами, наприклад з партією Кличка, КУН та іншими партіями. Можлива, за його словами, співпраця з «окремими людьми» із партії Наталії Королевської «Україна вперед!». Незважаючи на таке досить дивне поєднання партій головний командир вважає, що для взаємного непоборювання по мажоритарних округах треба шукати домовленості і вести переговори. Щодо можливого партійного списку відповідь була одна: «А де взяти на це гроші?»
Юрій Шухевич також зауважив, що має певні сумніви відносно КОДу, як львівського, так і центрального, він переконаний, що об'єднання «не доживе до виборів». Щодо об'єднаної опозиції «Батьківщини» та «Фронту змін» Шухевич заявив: «Ніколи не зміг би співпрацювати з БЮТ-Батьківщиною. Так само не зміг би шукати домовленості з новоявленим «Фронтом змін», адже це частково видозмінена «Наша Україна».
За словами Ігоря Мазура, УНА-УНСО мало намір вступити до об’єднаної опозиції, однак їм натякнули, що всі питання вирішують Яценюк та Турчинов, а вони нікого стороннього в об'єднанні бачити не бажають. Шухевич також додав, що на сьогодні у нього є певні непорозуміння зі політичною силою радикального націоналіста Олега Тягнибока - «Свободою». Йшлося також про те, що Юрій Шухевич найближчим часом зустрінеться із лідером "Свободи" Олегом Тягнибоком для врегулювання всіх питань.
«Є певні проблеми у стосунках зі «Свободою», але ми спробуємо це вирішити, щоб йти єдиним фронтом», - зазначив Юрій Шухевич.
Ігор Мазур, у свою чергу, проведе в Києві переговори лідером «УДАРУ» Віталієм Кличком. Голова політради УНА-УНСО Ігор Мазур також заявив, що Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов зрадили народ України, допустивши голосування за мовний закон Ківалова-Колесніченка, тому Раду треба кардинально оновити.
«Це була просто зрада. Чи це зрада Яценюка чи Турчинова?.. Там було достатньо часу, щоб відреагувати і спинити голосування, наприклад, не дозволити проголосувати картками «тушок». Виривати картки - це не хуліганство нардепів - це нормальна реакція! Просто стояти тримаючи прапор – це не протидія», - заявив Ігор Мазур.
Окрім того, під час прес-конференції головний командир УНСО Юрій Шухевич підписав наказ про мобілізацію всіх структур УНСО в Україні та проведення набору громадян від 16 до 50 років та мобілізацію членів організації УНА-УНСО. Також наказом передбачено організувати вишкільні табори. Політреферантура повинна провести роз'яснювальну роботу серед населення.
За словами голови ЛОО УНА-УНСО Петра Байси, така дія зумовлена викликами з боку влади: «Влада здає територію України (Харківські угоди), принижує церкву (візити московського патріарха), душить мову (закон Ківалова-Колісніченка), знищує українську армію (скорочення чисельності армії до 2015 року до 70 тис.)»
За його словами, чисельність структур УНА-УНСО - це таємна інформація, але їх представництво є у всіх регіонах, а на Львівщині - у кожному районі.
Відповідаючи на запитання журналістів, чи означає це створення нової армії УПА він зазначив, що однозначно відповісти досить важко: «Ми хочемо, щоб наша молодь була готова до усіляких випадків. Наші хлопці повинні бути готові, бо стан сучасної армії - це біда, адже до танка нам треба коня, щоб міг виїхати, до літака вітрила, а корабель і двох метрів від берега не пропливе, бо в дірках».
http://postup.brama.com/usual.php?what=74030

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

ЦЕНЫ РАСТУТ ВМЕСТЕ С ОГУРЦАМИ
Елена Андрющенко, «Днепр вечерний», 12.06.2012
В пресс-центре «Днепра вечернего» прошла пресс-конференция на тему «Какими будут цены на фрукты и овощи этим летом?»

По словам руководителя проекта «АПК-Информ: овощи и фрукты» Татьяны Гетьман, цены на большинство видов овощей и фруктов резко вырастут в новом сезоне.  Прежде всего, это связано с более низким урожаем.
 - На юге в первую половину зимы было очень тепло – деревья распустили почки. Далее произошло резкое снижение температуры до -20 градусов, - говорит эксперт. - Это не оставило фермерам шансов спасти урожай. Таким образом, на 30 процентов по сравнению с прошлым годом прогнозируется снижение урожая по персикам, абрикосам и никтаринам. Хоть в меньшей степени, но пострадала и слива. Что касается овощей, то подорожание прогнозируется фактически по всем позициям.
Татьяна Петровна объяснила - наблюдается тенденция к снижению производственных площадей. Это обусловлено очень низкими ценами в уходящем сезоне . В мае остатки продукции массово утилизировались на свалку.  Производители отказываются сажать овощи, потому что понесли большие убытки. Ведь большие средства были вложены не только в урожай, но и в хранилища. Вернуть их в этом году с теми ценами, что сложились на прошлогодние овощи нереально. Они вынуждены экономить на семенах, средствах защиты растений, сокращать площади под овощами. По капусте вполне возможно, что цена в следующем апреле дотянет до 3 - 3,50 гривен за килограмм. По луку прогнозируется цена до 2,50 – гривен за килограмм. То есть цены весной 2013 года вырастут в несколько десятков раз. По свекле и моркови повышение цен также планируется, но не такое резкое.
Подорожание уже в июле коснется грунтовых помидоров и огурцов.
- Наши производители в последнее время постоянно сталкиваются с проблемой реализации этой продукции, - рассказывает Татьяна Гетьман. - В прошлом году ситуация сложилась просто патовая - цены упали очень резко.  Фермеры не смогли договориться с производителями и переработчиками. Продавать грунтовые огурцы и помидоры довольно сложно, ведь на свежем рынке растет конкуренция со стороны тепличных комбинатов. Многие тепличные хозяйства практикуют полный цикл производства – фактически круглый год. Супермаркеты отдают предпочтение именно этой продукции. Тепличный помидор лучше хранится.  Чтобы продукт открытого грунта попал на полку супермаркета, ему необходимо иметь достаточно высокие качественные параметры. А это подразумевает большие инвестиции в технологию. На открытом грунте овощи часто портятся под солнцем и дождем. В теплицах же климат можно контролировать. Переработчики также требуют достаточно высоких характеристик. Поэтому интерес к выращиванию продукции в открытом грунте снижается. А если будет засуха, цены станут еще выше, ведь томаты и огурцы очень восприимчивы к погодным перепадам.
По картофелю также ожидается рост цен на 30-35 процентов. Как утверждает эксперт, это не много. Ведь если остальные испорченные овощи выбросили, то нереализованный картофель посадили в землю. Площади существенно не снизились. Фермеры экономят на качественном посевном материале. Тем не менее, произведенный объем будет выше потребностей рынка.
- Что касается фруктов, то проблем не будет с яблоками, - продолжает Татьяна Гетьман. - Украина должна собрать один из самых высоких урожаев, почти 1 миллион тонн. Ведь в сады вложено много инвестиций. В этом году они начинают плодоносить. К тому же, Россия вступает в ВТО. Вслед за этим снизятся ввозные пошлины для стран-членов ВТО на плодово-овощную продукцию. Условия работы на российском рынке резко ужесточатся для Украины, поэтому давление на внутренний рынок будет достаточно серьезным. При среднегодовой цене приблизительно 7-8 гривен за килограмм, цена на новый урожай может снизится до  5-6 гривен за килограмм.
На вопрос, почему цена на землянику садовую (клубнику) держится высокой, эксперт ответила вот что: «Произошло наслоение сезонов. В мае на 2 недели раньше начался сезон грунтовой земляники, ведь стояла теплая погода. В это же время продавали ягоды из теплиц. Это и привело к тому, что цена упала достаточно резко - за одну неделю обвалилась с 30 гривен до 15. Сейчас стоимость опять выросла, ведь на юге начались дожди. Сборы резко упали и качество продукции тоже снизилось. Тенденция к повышению цен будет сохраняться и дальше, ведь сезон земляники закончится в среднем раньше на 2 недели».
http://dv-gazeta.info/obschestvo/tseny-rastut-vmeste-s-ogurtsami.html

ЧТО ЕСТЬ БУДЕМ?
Наталия Гончарова, «Крымская правда», 09.06.2012
Читатели «Крымской правды» задавали вопросы заместителю министра аграрной политики и продовольствия АРК Николаю Полюшкину.

Через считанные дни аграрии автономии вступят в уборочную страду 2012 года, которая обещает быть исключительно проблематичной из-за небывалых зимних морозов и весенней засухи. По сути, считать на этот раз придётся больше убытки, чем прибыль. О том, за счёт чего придётся выживать сельскому хозяйству и чем крымчане и гости полуострова будут питаться весь следующий год, читатели «Крымской правды» спрашивали у заместителя министра аграрной политики и продовольствия АРК Николая Полюшкина.
О дотациях
Валентина Ивановна, Красноперекопский район:
- Мы держим корову, сдаём молоко на Джанкойский перерабатывающий завод, но этих денег едва хватает, чтобы прокормить животное. Будут ли когда-нибудь давно обещанные государственные дотации частникам на скот?
- Действительно, государственная поддержка животноводства, около 80% которого сконцентрировано в частном секторе, нужна была ещё вчера. Дефицит молока уже ощущается по всей стране, и дальше без дотаций может быть только хуже. Но и реальные подвижки в этом плане всё-таки есть: введена в действие программа поддержки частного сектора на прирост молодняка крупного рогатого скота. Схема такова: за телёнка от 3 до 5 месяцев владелец получает 250 гривен, от 6 до 8 месяцев - вдвое больше, от 9 до 11 месяцев - втрое, или 750 гривен. Мы надеемся, что уже на следующей неделе первые частники, оформившие документы, получат дотацию. Для получения финансовой помощи по государственной программе сельчанину требуется иметь паспорт на животное и расчётный счёт в банке. Документы предоставляются в сельский Совет, оттуда они поступают в райгосадминистрацию, затем в МинАПП и, наконец, направляются в Киев.
Кроме этого, частник, имеющий трёх и более коров, имеет право на льготы на приобретение аппарата индивидуального доения. Стоит аппарат от 5 до 6,5 тысячи гривен. Предоставив в райгосадминистрацию расчётные документы, можно получить денежную компенсацию в размере около пяти тысяч гривен. Однако доильный аппарат нельзя передавать кому-либо до истечения срока его эксплуатации. Подробнее проконсультироваться можно в районном управлении сельского хозяйства.
- Владимир Семёнович, Раздольненский район:
- На собственных земельных наделах мы создали фермерское хозяйство. Поясните, можно ли получить материальную поддержку на развитие, есть ли у фермеров возможность конкурировать с крупными предприятиями?
- Фермерские хозяйства наравне с предприятиями других форм собственности имеют право участвовать во всех действующих государственных программах. Кроме этого, ежегодно 300-500 тысяч гривен к нам поступают из Государственного фонда поддержки фермерских хозяйств. Обращаться за такой помощью следует в райуправление или региональное отделение Ассоциации фермеров Крыма.
Мы все с нетерпением ждём, когда на заседании Верховного Совета АРК будут приняты четыре проекта о поддержке сельскохозяйственного производства из бюджета автономии. В частности, она распространится на сохранённое поголовье коров молочного направления (6790 тысяч гривен), на компенсацию затрат по гипсованию солонцеватых почв (284,6 тысячи гривен), удешевление кредитов (3980 тысяч гривен) и стабилизацию розничных цен на социальные сорта хлеба (1800 тысяч гривен).
О хлебе и не только
- Нина Степановна, Симферопольский район:
- Говорят, в этом году нас ждут проблемы с хлебом. Сколько придётся нам, пенсионерам, платить за буханку?
- Крым серьёзно пострадал от аномальных зимних погодных условий: повреждено более 17% площади всех сельскохозяйственных культур. Прямые убытки составили 59,8 миллиона гривен, общий экономический ущерб приближается к 280 миллионам.
По последним данным, озимые зерновые полностью погибли на 97,6 тысячи гектаров (17,6%), на 123,1 тысячи посевы слабые и изреженные (22,2%), в удовлетворительном состоянии находятся хлеба на 221,8 тысячи гектаров (40,1%), и только 20% засеянных площадей смогут дать хороший урожай зерна.
Почти половину погибших озимых зерновых культур удалось засеять заново, остальную площадь пришлось перевести в пары. Кроме морозов по посевам зерновых ударила серьёзная засуха, которая продолжалась почти три месяца. В результате ожидается значительный недобор урожая озимых и яровых культур, который составит не менее 650-800 тысяч тонн. По предварительным данным, в этом году автономия сможет получить не более миллиона ста тысяч тонн зерна, что почти вдвое меньше, чем мы могли бы получить в нормальных условиях. Подобная ситуация обычно чревата всевозможными спекуляциями, но раздувать ажиотаж по поводу цен на хлеб не стоит. Во-первых, Украина имеет переходящие запасы продовольственного зерна, которые предназначены именно для стабилизации ситуации в сложных условиях. Есть у республики и свой региональный запас - 55 тысяч тонн зерна Аграрного фонда. Главное - проследить, чтобы этот запас не ушёл из Крыма. Повторюсь, Верховный Совет автономии в ближайшие дни планирует принять постановление о компенсации хлебопёкам стоимости социальных сортов хлеба. В частности, перерабатывающие предприятия смогут приобретать зерно по рыночным ценам и получать денежную компенсацию разницы на каждую тонну использованного зерна. В такой схеме потребитель не будет переплачивать за буханку хлеба, ведь её подорожавшая часть будет оплачена из бюджетных средств республики.
- Элеонора Фёдоровна, Симферополь:
- Всю зиму мы радовались приемлемым ценам на овощи. Но везде пишут, что это невыгодно производителям. Значит ли это, что в текущем году сельчане не станут выращивать в больших объёмах капусту, картофель и прочее и цены опять поднимутся до невиданных высот?
- Количество площадей под овощными культурами в Крыму в этом году не уменьшилось: под огородами занято более 20 тысяч гектаров. При этом большая часть овощей, особенно картофеля, выращивается на частных подворьях. Другое дело, что погодные условия для выращивания овощных культур пока складываются не лучшим образом. На получении ранних урожаев сказались поздняя весна и засуха. Благо, сейчас идут дожди, но как сложится ситуация в середине лета, пока можно только гадать. Проблема в том, что без орошения в 40-градусный зной растения могут погибнуть за считанные дни, поэтому прогноз урожая овощных культур может быть лишь приблизительным.
Но главной проблемой, мешающей крымским сельхозтоваропроизводителям насытить внутренний рынок доступными и качественными овощами, остаётся нехватка плодо- и овощехранилищ. Сельчане не работали бы себе в убыток, если бы могли сохранить и реализовать всю полученную продукцию пусть даже по минимальным ценам. Пока же им приходится часть урожая овощей или оставлять в поле, или скармливать скоту.
- Нариман, Симферополь:
- Когда в Симферополе будет построен обещанный крымскими властями оптовый сельскохозяйственный рынок?
- Строительство оптового рынка требует колоссальных капиталовложений, которые не всегда оправданы. Не секрет, что недавно запущенные оптовые торговые гиганты работают не на полную мощь. Мы могли бы решить проблему реализации сельхозпродукции «малой кровью», ведь у нас есть тот же «Привоз», в работе которого нужно лишь сменить приоритеты. В других городах и райцентрах полуострова можно создать филиалы «Привоза», и они прекрасно справятся с поставленной задачей, если будут работать не на перекупщиков, а на крымских товаропроизводителей. Нужен ли Крыму ещё один торговый монстр, на мой взгляд, вопрос спорный.
Душа болит
Николай Рагиев, пгт Гвардейское:
- От бывшего военного городка в нашем посёлке остались строения, два водоёма, которые перешли в ведение местного Совета. На наших глазах их растаскивают и распродают всё, что можно, а ведь можно было бы построить отличные овощехранилища. Неужели никому до этого нет дела?
- Мы выясняем ситуацию и обязательно будем принимать меры. Имеется информация, что Гвардейский поселковый Совет действительно распродаёт полученное имущество. Это нужно срочно приостановить, тем более что у нас есть желающие строить хранилища именно в этих краях.
Владимир Майсурадзе, с. Пятихатка, Красногвардейский район:
- Слышал о новом проекте МинАПП Крыма по созданию экоферм для разведения птицы. Насколько реально это осуществить у нас?
- Сам по себе проект, над которым специалисты сельского хозяйства работали более восьми месяцев, способен разрешить сразу несколько наболевших проблем. Подробную информацию можно получить в нашем министерстве. Как скоро он может быть воплощён в жизнь, зависит от позиции правительства страны, без поддержки которого дело не сдвинется с мёртвой точки.
На экологических фермах держится сельскохозяйственное производство развитых стран мира.
В Европе на поддержку сельского хозяйства ежегодно тратится 50% годового бюджета Евросоюза. Если бы наши аграрии получали хотя бы третью часть этой суммы, за считанные годы мы могли бы завалить экологически чистой продукцией все торговые прилавки.
Сергей, Симферопольский район:
- В «Крымской правде» уже не раз обсуждался вопрос о необходимости обустройства культурных пастбищ для скота. Нужно ли это делать, по-вашему?
- О том, что нужно создавать общественные пастбища, не подумали, когда проводили распаевание земли. Поэтому часть пастбищ ушла под паи, часть «зависла» в виде земель запаса и резерва при местных Советах. Передать их в аренду людям, которые готовы огородить пастбища, законодательно нет возможности: отсутствует механизм проведения аукционов. Мы надеемся, что эти и многие другие проблемы будут учтены в новом законе о земле сельхозназначения. Там же будут нормирована структура посевных площадей, заложен принцип обязательности разработки планов землеустройства, учтены прочие требования, без которых порядка в пользовании землёй не будет. А в том, что без общественных пастбищ нам не удастся сохранить имеющееся поголовье КРС, уже никто не сомневается.
Наталья Владимировна, Симферополь:
- В марте крымский министр Валерий Кравец говорил, что от морозов пострадали почти все фруктовые деревья и урожай дадут только сливы. В нашем микрорайоне на сливах завязи нет. На какие же крымские фрукты стоит рассчитывать?
- Недобор урожая фруктов в результате воздействия аномальных погодных условий в этом году будет существенным, но не критическим: около 26 тысяч тонн. Винограда потеряли больше - свыше 40 тысяч тонн. По предварительным подсчётам, в садах удастся собрать около 85 тысяч тонн фруктов, на виноградниках - 60 тысяч тонн ягод. Это гораздо меньше, чем в прошлом более урожайном году, но почти такие же объёмы мы получили в 2010-м, когда плодовые культуры пострадали от ранневесенних заморозков.
Гораздо напряжённее ситуация с кормами для животноводства. Автономии грозит существенный недобор фуражного зерна, дефицит которого чреват сокращением поголовья КРС, свиней и птицы. Впервые за много лет сельчанам не удалось к июню заготовить сено: из-за засушливой весны в мае косить было практически нечего. Есть надежда, что прошедшие дожди слегка ослабят напряжённость. С зерновыми культурами и в европейских странах ситуация не лучше, поэтому ждать помощи из Польши или Голландии не приходится. Зато в США и Канаде планируется переизбыток производства хлеба, так что не исключено, что украинский недобор будет компенсирован американским зерном. Главное в такой ситуации - взять под правительственный контроль зерновые потоки, чтобы исключить спекуляции и избежать губительного дефицита.
Неутешительная статистика
По данным Главного управления статистики в АРК, с начала года в автономии снижено производство коньяка - на 25,5%, вина виноградного - на 24,8%, макаронных изделий - на 43%, молока - на 20,8%, кисломолочных продуктов - на 36,8%, масла сливочного - на 14,4%, говядины - на 34,7%, свинины - на 9%, воды минеральной - на 14,4%, муки - на 2,6%. Основными причинами резкого падения производства стали дефицит товарного сырья; высокая конкуренция на рынке готовой продукции; увеличение ставок акцизного сбора; низкие платёжеспособный спрос и покупательная способность населения.
Кстати
Кабинет министров Украины обещал аграриям деньги на пересев озимых, погибших в результате аномальных морозов. Предприятия республики подали 27 заявок на получение бюджетных средств для компенсации пересева на площади 12,4 тысячи гектаров. Но и они удовлетворены далеко не все: в реестр включили 19 предприятий, общая площадь пересева в которых составила 8281,4 га. Это только 1,5% от всего озимого клина автономии. Основными причинами, по которым сельскохозяйственные предприятия не смогли принять участие в государственной компенсационной программе, указаны задолженности по налоговым показателям и обязательным сборам.
http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2012/06/09/chto-est-budem

НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

СИТУАЦІЄЮ ІЗ ЛУЦЬКОЮ БАГАТОПОВЕРХІВКОЮ ЗАЙМЕТЬСЯ УРЯД
«Віче», 10.06.2012, Волинська обл.
Як повідомив голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук, вісім родин, які втратили житло, отримають його у найближчий час у новобудовах міста.

Усі рятувальні служби спрацювали оперативно після обрушення стін у під'їзді житлового будинку №109 по вул. Рівненській в Луцьку. Розпорядженням голови облдержадміністрації Бориса Клімчука створено комісію, яка вивчає причини обвалу та одночасно - обстежує інші його оселі щодо можливості проживання у них. За повідомленням управління з питань надзвичайних ситуацій в області, внаслідок обрушення стін загинуло дві людини (Наконечний В.М., 1935 р.н. та Бочалюк Г.В., 1939 р.н.) та знищено 8 квартир. За цими фактами порушено кримінальну справу.
Станом на 12:20 год. 77 мешканців будинку поселено у готелі "Світязь". Всього на відселення планується 123 людини. Частина з них тимчасово проживатиме у родичів.
Усім потерпілим надається медична та психологічна допомога. Людей забезпечено харчуванням.
Як повідомив голова облдержадміністрації Борис Клімчук, 8 родин, які втратили житло, отримають його у найближчий час у новобудовах міста: 4 - за рахунок облдержадміністрації та 4 - за рахунок міськвиконкому.
Луцький міський голова Микола Романюк прийняв рішення кожній людині, яка постраждала, надати допомогу по 10 тисяч гривень. Також наразі усім постраждалим родинам видається по 5 тисяч гривень допомоги від обласної організації Партії Регіонів та благодійного фонду "Рідна Волинь". Фонд Ігоря Палиці "Новий Луцьк" уже сьогодні виділив по 10 тисяч гривень родинам Наконечного та Бочалюк.
Голова облдержадміністрації Борис Клімчук особисто контролює хід ліквідації надзвичайної ситуації та знаходиться на постійному телефонному зв'язку з Міністром надзвичайних ситуацій України Віктором Балогою та Міністром регіонального розвитку України Анатолієм Близнюком.
Голова облдержадміністрації про ситуацію по вул. Рівненській в Луцьку доповів Президенту України Віктору Януковичу. Глава держави висловив співчуття родинам загиблих та дав доручення Уряду вжити вичерпних заходів щодо ліквідації надзвичайної ситуації в обласному центрі Волині.
Прес-служба Волинської облдержадміністрації.
http://www.viche.lutsk.ua/sytuaciyeyu-iz-luckoyu-bagatopoverhivkoyu-zaymetsya-uryad-id6359/

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА

ЗАПОРОЖСКАЯ «КАМЕННАЯ МОГИЛА» МОЖЕТ ВОЙТИ В СПИСОК ВСЕМИРНОГО НАСЛЕДИЯ ЮНЕСКО
«Миг», 12.06.2012, Запорожская обл.
Сообщила начальник управления культуры и туризма Запорожской облгосадминистрации Ирина Конарева.

Национальный историко-археологический заповедник «Каменная могила» может стать шестым объектом в Украине, вошедшим в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
«Учитывая общегосударственное и международное значение комплекса археологических памятников «Каменная Могила», Министерство культуры Украины инициировало работу по внесению объекта в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В 2011 году заповедником завершена работа над номинационным досье, поэтому «Каменная Могила» может стать шестым объектом культурного наследия Украины, включенным в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО», – цитирует управление по делам прессы и информации Запорожской облгосадминистрации начальника управления культуры и туризма облгосадминистрации Ирину Конареву.
На «Каменную могилу» выезжала областная комиссия, по результатам заседания которой принято  решение о подготовке обращения к Министерству культуры Украины о выделении средств на изготовление проектно-сметной документации на реконструкцию здания музея-комплекса «Каменная Могила». Также предлагается провести в  2012-2013 годах в заповеднике две научно-практических конференции,  на которых будет рассмотрен вопрос номинирования достопримечательности «Археологический комплекс «Каменная Могила» в Список всемирного культурного наследия ЮНЕСКО с привлечением украинских и иностранных экспертов.
http://www.mig.com.ua/news/19335.html

ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

ЛЬВІВСЬКА «МАЖОРИТАРКА»: ЛІДЕРИ Й АУТСАЙДЕРИ
Ірина Гамрищак, «Львівська газета», 09.06.2012
Соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження в чотирьох виборчих округах Львова на предмет підтримки кандидатів у депутати за мажоритарними округами.

Наразі не всі округи готові похвалитися беззаперечними лідерами. Понад те, на результат суттєво вплине спільне опозиційне рішення щодо єдиного кандидата: після позитивного рішення рейтинги претендентів на це почесне звання миттєво зростуть, причому подекуди навіть удвічі.
Найзагадковішим щодо прогнозів залишається 117-й виборчий округ, який охоплює Франківський і Галицький райони, — яскравого лідера там немає. Найбільшу кількість голосів станом на середину травня в цих районах мають шанси здобути Петро Писарчук (12,9%) й Іван Васюник (12,1%). Однак їм дихають у потилицю Т.Стецьків (9,1%), В.Лясковська (7,2%) та О.Юринець (5,7%). Значно менше підтримують М.Сеника (2,7%), Т.Дяківа (1,9%), П.Костюка (2,1%) та Р.Новоженця (1,5%).
Водночас висунення як єдиного кандидата від «Батьківщини», «Фронту змін» і «Свободи» суттєво додає підтримки політикам і відразу виводить їх у фаворити. Популярність І.Васюника зростає з 12 до 24%, Т.Стецьківа — з 9 до 23%. Отже, «об’єднані кандидати» майже вдвічі випереджають можливого найближчого переслідувача П.Писарчука.
Дещо прогнозованіша ситуація в 115-му (Сихівський, частина Личаківського району) та 116-му (Залізничний, частина Шевченківського району) округах: у кожному з них є помітний лідер, рейтинг якого доволі більший, аніж найближчого переслідувача.
Так, у 115-му окрузі лідирує свободівець Ю.Михальчишин із рейтингом 18,4%. За ним — Д.Добродомов (12,9%), А.Парубій (11,7%) та М.Хміль (8,5%). Значно менше виборців наразі готові проголосувати за І.Рудницького (4%), О.Мацеха (1,9%), Т.Ситника (2,1%), В.Веремчука (1,9%) та В. Загорського (1,5%). Однак, якщо комусь пощастить стати «об’єднаним кандидатом», ситуація кардинально змінюється: підтримка Ю.Михальчишина зростає з 18 до 26%, М.Хмеля — з 8 до 23%, А.Парубія — з 12 до 20%. Отже, всі вони майже вдвічі переважають можливого найближчого переслідувача Д.Добродомова.
У 116-му окрузі вже традиційно лідирує представник «Свободи» — І.Фаріон (18,9%). Меншою підтримкою можуть наразі похвалитися В.Куйбіда (13,2%) та Я.Гінка (7,2%). Іще нижчий рейтинг у В.Гірняка (5%), П.Хобзея (3,5%), А.Сенишина (3%), П.Ткачука (2,6%), В.Піхоцького (1,7%) і В.Квурта (1,1%). У разі висунення єдиним кандидатом підтримка І.Фаріон зростає з 19 до 29%, а В.Куйбіди — з 13 до 20%.
Своєю чергою, 118-й округ (Пустомитівський район, частина Личаківського та Шевченківського районів) на сьогодні найстабільніший. Як і півроку тому, в окрузі є один яскравий лідер — Богдан Дубневич із рейтингом 31,8%. Він майже втричі випереджає своїх імовірних конкурентів: Ю.Михальчишина (11,9%) й О.Гудиму (8,1%). Значно менше виборців округу наразі готові підтримати А.Парубія (4,6%), Я.Дробота (3,3%), І.Чопко (2,1%), З.Ромовську (1,7%), Л.Бойчишин (1,2%) й І.Залізного (1,2%). Б.Дубневич збереже лідерство навіть у разі визначення «об’єднаного кандидата», щоправда, не з такою перевагою. Водночас він — найпривабливіший для виборців кандидат і має найстійкіший рейтинг. При цьому до нього доволі позитивно ставляться прихильники основних опозиційних сил.
Група «Рейтинг» також дізнавалася, які риси повинен мати кандидат у депутати від мажоритарного округу. Трійка чеснот така: виконує обіцянки (52%), чесний (36%) і може принести зміни (30%). Також претендент на депутатський мандат повинен турбуватися про пересічних громадян (25%), тямити в економіці (25%), бути патріотом (24%), надійним (22%), мати програму розвитку регіону (21%), досвід господарської діяльності (21%), бути сильним лідером (21%), віруючою людиною (20%) та молодою,енергійною особою (19%).
Якщо вибирати між проблемами округу та держави, то респондентам своя сорочка ближче до тіла. 47% опитаних переконані, що кандидат у народні депутати повинен більше уваги приділяти вирішенню господарських справ безпосередньо в окрузі, лише 13% вважають, що розв’язанню державних питань. Знову ж таки, громадяни обирають досвідченого політика (33%), а не бізнесмена (14%). Того, хто ще ні разу не був народним депутатом (24%), а не того, кого вже обирали (15%). Кандидат має бути опозиціонером — за це висловлюються 45% опитаних, а не провладним — такого підтримують лише 5%. Щоправда, 30% респондентів готові голосувати за кандидата, який не підтримує ні владу, ні опозицію.
Опитування провела соціологічна група «Рейтинг» упродовж 16-26 травня 2012 року серед населення Львова та Пустомитівського району віком понад 18 років. Методом особистого формалізованого інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face) було опитано 2400 респондентів. Похибка репрезентативності дослідження становить: для значень, близьких до 50%, — не більш ніж 4%, для значень, близьких до 25%, — не більш ніж 3,5%, для значень, близьких до 10%, — не більш ніж 2,4%.
http://www.gazeta.lviv.ua/politic/2012/06/09/3225
 

*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 12 червня 2012 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
demchenko_o@rada.gov.ua
або телефоном:  255-25-43,
Демченко Олені Анатоліївні.

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення