Огляд реґіональної преси 

Випуск 36, 25 травня 2012 р.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ВІННИЦЯ І КЕЛЬЦЕ ПІДПИСАЛИ УГОДУ ПРО ПАРТНЕРСТВО
Максим Зотов, "Місто", 23.05.2012, Вінницька обл.
Вінниця і польське місто Кельце підписали нову угоду про партнерство, дружбу та співробітництво.

КРЫМСКИЙ ПАРЛАМЕНТ С ТРЕТЬЕЙ ПОПЫТКИ ОДОБРИЛ СОЗДАНИЕ ПРЕДПРИЯТИЯ «КРЫМПРИРОДА»
«Крымская правда», 23.05.2012
Предприятие займется лабораторными исследованиями и мониторингом источников загрязнения земель, водных объектов, воздуха.

НАЗАР ГОРУК: У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСНІЙ РАДІ ЗАКОН ЯК ДИШЛО
"Час", 23.05.2012, Чернівецька обл.
У Чернівецькій обласній раді захотіли – провели сесію, захотіли – перенесли.

ПОСОЛ ЕСТОНІЇ ПОБУВАВ У ЧЕРНІГОВІ
«Високий вал», 23.05.2012, Чернігівська обл.
Пан посол висловив зацікавленість у співпраці з чернігівським регіоном у сфері енергозбереження, поширенні досвіду електронного врядування.

ЕКОНОМІКА
ПОСІВНА-2012: ПОПЕРЕДНІ ПІДСУМКИ
Лариса Гуріна, «Народне слово», 24.05.2012, Кіровоградська обл.
Кіровоградська область впоралась з весняною посівною кампанією.

КАКОЕ БУДУЩЕЕ У УКРАИНСКОГО ВИНА?
Олег Суслов, «Вечерняя Одесса», 24.05.2012
Эксперты по-разному оценивают сегодняшнее состояние винодельческого рынка.

ОЛЕКСАНДР ЛЮБОВИЧ: «НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ ЗРОСЛИ ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА МОЛОКА»
«Вісті Придніпров’я», 23.05.2012, Дніпропетровська обл.
Про це повідомив заступник голови облдержадміністрації під час обласної наради.

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ
НА ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЯХ ВСТАНОВЛЯТЬ ВЕБ-КАМЕРИ, ЩО ЗАБЕЗПЕЧИТЬ ПРОЗОРІСТЬ ВИБОРІВ - О.ОЛЕШКО
Юрій Борщ, «Слобідський край», 24.05.2012, Харківська обл.
Про це на прес-конференції повідомила перший заступник голови Харківської обласної організації Партії регіонів.
ТОЧКА ЗОРУ
ДМИТРИЙ ЗАБАВИН: «ЗАКОН О ВЫБОРАХ НАРОДНЫХ ДЕПУТАТОВ – ЭТО РЕЗУЛЬТАТ ПОЛИТИЧЕСКОГО КОМПРОМИССА»
Екатерина Рязанова, «Вечерний Мариуполь», 23.05.2012, Донецкая обл.
Тема сегодняшней беседы – предстоящие выборы народных депутатов Украины.

ЕФЕКТ «ПОРОХОТЯГА»
Микола Петричук, «Галичина», 23.05.2012, Івано-Франківська обл.
Чому Прикарпаття оминають державні фінансові потоки?

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК У ПОЛТАВІ ПООБІЦЯВ «СЛУГАМ НАРОДУ» НЕСОЛОДКЕ ЖИТТЯ
Надія Діденко, «Вечірня Полтава», 23.05.2012
Без недоторканності, з урізаною «пайкою» і загрозою залишитися без роботи через невиконані обіцянки.
РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
В СУМАХ ОДНА ПРОБЛЕМА - СУМЧАНЕ
В.Ивченко, "Данкор онлайн", 24.05.2012, Сумская обл.
Это стало понятно после того, как чиновники отчитались о своих стараниях улучшить жизнь уже сегодня. Стараний хватит на звезду Героя Соцтруда, и не одну.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВИЦЬКИЙ: "ЗІ ЛЬВОВА ДО ЗДОЛБУНОВА — ЗА 101 ХВИЛИНУ"
Влад Ісаєв, «Рівне Вечірнє», 24.05.2012
Перед початком літнього сезону залізниця переходить на особливий графік роботи.

ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
ЯКБИ ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВІДБУЛИСЯ ЗАРАЗ, ПЕРЕМОГУ ЗДОБУВ БИ ВІКТОР ЯНУКОВИЧ
"Моя Вінниця", 23.05.12 20
Про це свідчать результати дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг".
 

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

ВІННИЦЯ І КЕЛЬЦЕ ПІДПИСАЛИ УГОДУ ПРО ПАРТНЕРСТВО
Максим Зотов, "Місто", 23.05.2012, Вінницька обл.
Вінниця і польське місто Кельце підписали нову угоду про партнерство, дружбу та співробітництво.

Вінницю з польським Кельце пов'язують давні побратимські зв'язки. Перша угода про дружбу між містами була підписана ще за радянських часів - у 1959 році. Але нові часи вимагають нових протокольних документів. Це й засвідчили Вінницький міський голова Володимир Гройсман і президент Кельце Войчех Любавський, скріпивши своїми підписами оновлену угоду.
Ці угоди відкривають нові горизонти для нашої співпраці. - сказав Володимир Гройсман. - Я вдячний за ту постійну турботу про наші стосунки, які виявляє польська сторона, за постійний обмін делегаціями, за те, що ми маємо справжнього партнера в Європейському Союзі.
У відповідь президент Кельце Войчех Любавський подякував за запрошення у Вінницю та за те задоволення, яке йому подарував цей візит.
Кельце має шість міст-побратимів, - сказав Войчех Любавський. - Але найважливіші з них два - Готем і Вінниця. І так, як німецький Готем зробив багато для адаптації Кельце у Євросоюзі, так і ми готові зробити усе можливе, аби Вінниця стала по-справжньому рівноправним містом об'єднаної Європи.
Як зазначив Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, йому подобається, що така довгорічна співпраця між містами живе.
Вона не просто корисна, а й викликає подив і захоплення у представників інших міст, - сказав Кшиштоф Свідерек.
У той же день представники польської делегації підписали ще два договори про співпрацю з вінницькими колегами: між Політехнікою Свєнтокшинською і Технічним університетом, між університетом ім. Яна Кохановського і педуніверситетом ім. Коцюбинського, а також угоду про партнерство і співробітництво між Вищою школою економіки і права у Кельцах і Вінницьким торговельно-економічним інститутом.
До речі. У Вінниці з'явилось іще одне дружнє місто на території Польської Республіки. 21 травня міський голова Володимир Гройсман і вуйт гміни Коморніки Ян Брода підписали угоду про співробітництво та партнерство, яка стала логічним продовженням декларації про співпрацю між закладами освіти міста Вінниця та гміни Коморніки.
http://www.misto.vn.ua/ua/home/podii/4733

КРЫМСКИЙ ПАРЛАМЕНТ С ТРЕТЬЕЙ ПОПЫТКИ ОДОБРИЛ СОЗДАНИЕ ПРЕДПРИЯТИЯ «КРЫМПРИРОДА»
«Крымская правда», 23.05.2012
Предприятие займется лабораторными исследованиями и мониторингом источников загрязнения земель, водных объектов, воздуха.

Совет министров АРК займется созданием Крымского республиканского предприятия «Крымприрода». Соответствующее постановление принято на пленарном заседании сессии крымского парламента 23 мая.
Предприятие займется лабораторными исследованиями и мониторингом источников загрязнения земель, водных объектов, воздуха. Кроме того, к компетенции структуры будет относиться проектирование, строительство (реконструкция) объектов, выполнение научно-исследовательских работ по вопросам охраны окружающей природной среды, формирование региональной экологической сети, развитие природно-заповедного фонда и прочее.
Как отмечено в постановлении, предприятие позволит создать новые рабочие места и будет способствовать улучшению экологической ситуации в регионе.
На создание предприятия крымские парламентарии согласились с третьей попытки. После двух попыток переголосования нужного количества голосов так и не набралось.
После доклада председателя Рескома по охране окружающей среды Дмитрия Татарова о создании КРП слово взяла депутат Александра Кужель. Она сказала, что ситуация с данным предприятием очень напоминает ситуацию с «Чистым городом». «Мы сегодня создаем монстра, все деньги в одну речку. Это некорректное отношение к налогоплательщикам. Предприятие будет заниматься не только лабораторными анализами, но и строительством и другими вопросами», – отметила депутат.
По словам депутата Льва Миримского, до сегодняшнего момента на этом рынке не существовало монополии, которая создается. «Это коммерческое предприятие, которое будет работать как вздумается. Это попытка обойти закон и обмануть налогоплательщиков. Это коррупционный механизм. Партия власти, задумайтесь, что вы делаете», — обратился к депутатам Л.Миримский.
В результате за данный вопрос высказались лишь 45 из 80 присутствующих депутатов. Тогда спикер Владимир Константинов обратился к ним с улыбкой: «Соберитесь с мыслями, давайте переголосуем». Но и после этого «за» проголосовали 49 из 80 депутатов. Спикер объявил перерыв.
После получасового совещания фракции «Партии регионов» за данное решение проголосовали 76 из 80 депутатов.
Однако, как утверждает А.Кужель, голосование прошло с нарушениями. С этим она обратилась в регламентский комитет. «В зале по факту присутствуют 64 депутата и остальные голосуют несколькими карточками. Вопрос не может быть принят с такими нарушениями», — заявила А.Кужель.
Но ее реплику проигнорировали и вопрос приняли.
http://www.kp.crimea.ua/news/2012/05/23/krymskijj-parlament-s-tretejj-popytki-odobril-sozdanie-predpriyatiya-krympriroda

НАЗАР ГОРУК: У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСНІЙ РАДІ ЗАКОН ЯК ДИШЛО
"Час", 23.05.2012, Чернівецька обл.
У Чернівецькій обласній раді захотіли – провели сесію, захотіли – перенесли.

Колегія Чернівецької обласної ради, засідання якої відбулося 22 травня, незважаючи на протести опозиції, прийняла рішення перенести чергову сесію ради з 24 на 31 травня. Підставою такого рішення стало те, що голова обласної державної адміністрації та обласної ради не зможуть взяти участь у роботі сесії.
За словами керівника фракції Всеукраїнського об'єднання "Свобода" в Чернівецькій обласній раді Назара Горука, сесія обласної ради може відбутися і без участі двох депутатів. Більше того, і Закон України "Про місцеве самоврядування", і регламент Чернівецької обласної ради 6-го скликання дозволяють проводити сесії без участі голови облради.
"Якщо ви вважаєте, що перенесення сесії через відсутність двох депутатів піде на користь області - це ваша особиста думка", - звернувся Назар Горук до голови Чернівецької облради. - "Фракція Всеукраїнського об'єднання "Свобода" так не вважає. Не може колегія призначати або переносити сесію, коли цього комусь хочеться".
Назар Горук запропонував розпочати чергову, 10-ту сесію обласної ради 24 травня, винести на порядок денний питання щодо перенесення сесії і нехай депутати приймають рішення. "Це не суперечитиме українському законодавству і відповідатиме духові демократії, про що постійно наголошує голова облдержадміністрації", - підкреслив Назар Горук.
http://www.chas.cv.ua/index.php?newsid=5246

ПОСОЛ ЕСТОНІЇ ПОБУВАВ У ЧЕРНІГОВІ
«Високий Вал», 23.05.2012, Чернігівська обл.
Пан посол висловив зацікавленість у співпраці з чернігівським регіоном у сфері енергозбереження, поширенні досвіду електронного врядування.

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Естонія в Україні Лаурі Лепік з робочим візитом перебуває у Чернігові. У Чернігівській міській раді він зустрівся з міським головою Олександром Соколовим. Під час зустрічі пан посол висловив зацікавленість у співпраці з чернігівським регіоном у сфері енергозбереження, поширенні досвіду електронного врядування, інформує прес-служба міської ради.
«Зі свого боку хочу запевнити, що буду працювати з містом та вашим краєм», - сказав Л.Лепік. Він додав, що відвідав Чернігів уперше, але має приємні враження від перебування у місті. «Місто прекрасне. Дуже мені подобається», - зауважив дипломат.
Чернігівський міський голова та посол Естонії в Україні обговорили можливості налагодження контактів між підприємствами і навчальними закладами Естонії та Чернігова. Йшлося про науково-технічне та культурно-освітнє співробітництво, перспективи двосторонніх економічних взаємин.
О.Соколов зауважив, що співробітництво між Черніговом та Естонією пожвавилося завдяки проектам громадських організацій, насамперед, Центру «Доброчин».
«Ми готові підтримувати ініціативи, спрямовані на розвиток територіальної громади», - сказав міський голова. О.Соколов повідомив, що досягнуто домовленостей про відвідання міста представниками Посольства Естонії, аби більш детально ознайомитися з його економічним потенціалом.
Також сьогодні Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Естонія в Україні Л.Лепік взяв участь та виступив на конференції «Електронна демократія в Україні: регіональний вимір», що проходить у Чернігові 23-24 травня.
http://newvv.net/politics/chernigov/216876.html

ЕКОНОМІКА

ПОСІВНА-2012: ПОПЕРЕДНІ ПІДСУМКИ
Лариса Гуріна, «Народне слово», 24.05.2012, Кіровоградська обл.
Кіровоградська область впоралась з весняною посівною кампанією.

Майже на місяць пізніше, ніж у минулому році, в Україні стартувала весняна посівна кампанія. На початку весни уряд і фермери були солідарні у своїх прогнозах щодо майбутнього сезону. Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк навіть заявляв, що «цей рік буде випробуванням в плані і врожаю, і природних умов». Тож, як з цими випробуваннями впоралась Кіровоградська область, ми дізнавалися у начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Віктора Ніколаєнка та директора Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції  УААН Володимира Савранчука.
– Вікторе Григоровичу, посівна практично закінчилася. Підбиваючи її підсумки, що можна сказати: чи збулися песимістичні прогнози про великі площі пересіву?
– На щастя, із проблемних площ, що за попередніми прогнозами складали 100,4 тис. га, пересіву потребували лише 60,7 тис. га, з яких ярими зерновими пересіяно 40,1 тис. га, кукурудзою – 31,1 тис. га, сорго – 900 га. Крім цього, Міністерство аграрної політики, головне управління агропромислового розвитку області рекомендували максимально зберегти якомога більше площ, навіть якщо вони дадуть невеликий урожай.
– Декілька слів про структуру посіву в наших господарствах.
– Взагалі у нас в області озимими на зерно засіяно 311,6 тис. га, більшу частину  з яких складає пшениця та тритикале – 242,1 тис. га. Саме це зерно піде на продовольчі та фуражні потреби. Жито останнім часом у нас культивується не дуже активно – його засіяно лише 1,3 тис. га. Посіви ячменю займають у загальній структурі озимих зернових 68,2 тис. га. Ярі зернові та зернобобові в структурі посіву сільськогосподарських культур у всіх категоріях господарств Кіровоградської області займають 560 тис. га, технічні культури – 618 тис. га, картопля та овочі – 62,5 тис. га.
– Хто допомагає нашим аграріям? Як держава підтримала їх у складній ситуації?
– Зрозуміло, що основне джерело фінансування – банківські кредити, на жаль, з дуже високими відсотками – на рівні 22-24%. Але не можна сказати, що держава залишила аграріїв сам на сам з проблемами. Працює програма відшкодування вартості кредитів. Ці кошти аграрії отримають по закінченні першого півріччя.  Крім цього, прийнята постанова Кабміну щодо надання аграріям державної підтримки відшкодування втрат по пересіву загиблих озимих зернових культур.
Зараз районні комісії закінчили роботу. Вартість виплат складає 150 грн. на гектар за умови, що площі не будуть засіватися технічними культурами – соняшником, ріпаком або соєю.
Працює програма форвардної закупівлі до Аграрного фонду, за якою фінансується 50% законтрактованого об’єму. На сьогодні укладені контракти майже на 43 тис. т та профінансовано більше 28 млн. грн. Вартість зерна 2-го класу становить 1910 грн./т, 3-го класу – 1800 грн./т.
– Ви вже згадали дії уряду щодо захисту землі від пересіву технічними культурами. Однак уже багато років точаться розмови про те, що аграрії надають перевагу соняшнику…
– Навряд чи хто з господарників не усвідомлює, що перевиробництво насіння соняшнику зумовлює обвал цін. Тому ми рекомендували розширити посівні площі кукурудзи.
По-перше, економічний ефект від її виробництва значно вищий, ніж у соняшника. По-друге, не варто забувати про наукову обґрунтованість сівозміни, бо це чи не найважливіші умови отримання високих економічних показників. Зрозуміло, що великим господарствам легше дотримуватися таких правил, малі ж господарства  та одноосібники не завжди можуть собі це дозволити.
– Володимире Вікторовичу, як несприятливі погодні умови позначилися на посівній? Чи справдилися прогнози?
– Погодні умови, що складалися з осені минулого року  і до початку весни нинішнього року, були особливими, навіть екстремальними для нашої зони. З чим це пов’язано. По-перше, осінь була надзвичайно сухою і запаси вологи в усіх шарах ґрунту незадовільними, температура повітря високою як для такого періоду. Але рання весна виявилася сприятливою для продовження весняного кущення. Отож той прогноз, який давався узимку, на щастя, не підтвердився. І прогнозні показники пересіву озимих зменшилися втричі.
– Але чи будемо ми з високими врожаями та як їх можна захистити?
– Квітень з травнем теж принесли аномально високу температуру на глибині залягання насіння – 24-25 градусів. Опади по всій області були непродуктивними. Можу навіть сказати, що такі погодні умови кінця квітня не спостерігалися останніх 50 років. За даними Гідрометцентру, поверхня ґрунту прогрівалася до 53-60 градусів тепла. Відносна вологість знижувалася до критичних показників. Це досить складні умови для продовження вегетації як озимих, так і ярих зернових культур. Але ж можна досівати посухостійкі культури – гречку, просо, сорго.
Що ми рекомендуємо. Догляд за посівами: захист від шкідників, бур’янів. Там, де пройшли дощі, можливі й хвороби. Особливу увагу треба приділити боротьбі з клопом-черепашкою, що розчиняє білки і руйнує клейковину. В результаті зерно втрачає якість, вагу, знижується його схожість. Борошно, виготовлене з такого зерна, не придатне для хлібопечення. Обов’язково треба провести захист сходів кукурудзи, сої. Приділити увагу бурякам: високі температури сприяють масовій появі на посівах цукрових буряків довгоносиків, а протруєння насіння стримує цього шкідника лише 30 днів.
– В останні роки дедалі частіше експерти говорять про виснаження нашої землі, зниження її родючості через надмірне захоплення аграріїв соняшником і швидкими прибутками…
– На жаль, незважаючи на наші рекомендації, в багатьох господарствах не дотримуються структури посіву, порушують сівозміни. Це призводить до виснаження ґрунтів, і за таких посушливих умов ми недоотримаємо врожаї більшості сільськогосподарських культур. У першу чергу, дійсно, йдеться про значне збільшення посівів соняшнику, який в різні роки доходить до 26% структури посівних площ, а в окремих господарствах цей показник значно вищий. Тому, згідно з науково обґрунтованими нормами, ми рекомендуємо не більше 15-17% площ віддавати під цю культуру. Особливу увагу треба приділяти паровим площам. Нашими науковцями відпрацьовані короткоротаційні сівозміни, які можна запроваджувати як у великих, так і в малих господарствах. Основний набір с/г культур у короткоротаційних сівозмінах – це озимі, ярі зернові та зернобобові, соя, кукурудза, соняшники і, зрозуміло, парове поле. Відповідне чергування дасть можливість зберегти, а в окремих випадках навіть підвищити родючість землі й мати хороший урожай.
http://www.n-slovo.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=238:seeding-2012-preliminary-results&catid=9:newspaper

КАКОЕ БУДУЩЕЕ У УКРАИНСКОГО ВИНА?
Олег Суслов, «Вечерняя Одесса», 24.05.2012
Эксперты по-разному оценивают сегодняшнее состояние винодельческого рынка.

Одни утверждают, что украинское виноделие наконец-то вступило в фазу, которую можно охарактеризовать известной формулой: количество переходит в качество. С полок магазинов ушел фальсификат, которым «баловались» отдельные производители. Поэтому всё, что сегодня украинские виноделы предлагают потребителю, в той или иной мере заслуживает внимания.
Другие специалисты, напротив, считают, что снижение производственных результатов, зафиксированное по итогам 2011 года, свидетельствует об обратном. Прежде всего, о том, что отечественный продукт вчистую проигрывает конкурентную борьбу импорту после того, как Украина — в рамках соглашений с Всемирной Организацией Торговли — приступила к снижению ввозных пошлин. И это только начало. В 2013 году пошлины вообще «обнулят».
Наконец, третья категория экспертов уверена в том, что прошлогодние результаты, словно лакмусовая бумажка, проявили главный секрет развития винодельческой отрасли. Там, где вкладывались инвестиции (причем немалые), был результат. Отсутствовало инвестирование — хвалиться в итоге нечем. Поэтому, чтобы в виноделии рассчитывать на стабильный экономический результат, необходимо всё время вкладывать средства.
Однако все вышеназванные группы экспертов согласны с тем, что украинский рынок виноделия сегодня оказался на перепутье.
В качестве позитивных перемен, претендующих на то, чтобы стать долгосрочной тенденцией, следует отметить постепенное улучшение качества отечественных виноматериалов. Так, в прошлом году в Украине было переработано 353,9 тысячи тонн винограда, наиболее популярные сорта — «ркацители» и «алиготе». Получено 25,1 миллиона декалитров виноматериалов. Это на 18 процентов меньше результата 2010 года. Однако качество урожая винограда прошлого года оказалось, по мнению большинства экспертов, гораздо выше (в частности, на 3 процента увеличилась средняя массовая концентрация сахара в ягоде), что позволило виноделам заниматься реализацией самых смелых производственных и маркетинговых идей.
По мнению директора корпорации «Николаевсадвинпром» Вадима Филипповича, которое он высказал журналу «Акциз», снижение объемов производства виноматериалов, которое зафиксировал Госкомстат, вовсе не свидетельствует об их дефиците. Не хватает разве что дешевых виноматериалов низкого качества. Но тому производителю, который хочет занять серьезные позиции на рынке виноделия, они не нужны.
Впрочем, как считает В. Филиппович, следует на законодательном уровне закрепить курс развития отрасли на получение качественного продукта. По примеру того, как это сделала Франция в начале нынешнего века. Напомним, что в этой стране была создана уникальная система стандартов качества, при которой вино контролировалось по территории происхождения винограда (так называемые «апеласьоны»). Должна быть жесткая привязка вина к местности. Это европейская норма. Украинский продукт не может быть изготовлен из винограда, выращенного в другой стране. Весь винодельческий процесс, который еще недавно искусственно делился на три этапа — виноградарство, первичное и вторичное виноделие, — должен представлять единое целое.
По мнению президента ЧАО «Одессавинпром» Роберта Гулиева, в факте сокращения производства в Украине тихих вин на 40 процентов также не следует искать только негативные моменты. Потребитель все меньше и меньше сталкивается с откровенным фальсификатом.
Что же касается увеличения присутствия на магазинных полках импортной продукции, то и этой тенденции украинским виноделам бояться не следует. Теперь соотечественники, считает Р. Гулиев, могут на собственном опыте убедиться в том, что наше вино, если оно сделано правильно, не уступает по качеству «пришельцам». Как образно заметил в одном из интервью президент ЧАО «Одессавинпром», «...от конкуренции пошлин мы наконец-то переходим к конкуренции качества».
Но, чтобы на равных сражаться за выбор потребителя, надо постоянно инвестировать в производство. Ни один успешный винодельческий проект в Латинской Америке, Австралии, Южной Африке, Новой Зеландии, Восточной Европе не обошелся без вложения серьезных средств. По этому пути идет и ЧАО «Одессавинпром», которое завершило строительство нового завода по приему и переработке винограда. Инвестиции составили 4,2 миллиона евро.
Промышленно-торговая компания «Шабо», которая является одним из самых эффективных в Украине предприятий винодельческой отрасли, также не скупится на вложения. Прежде всего, в виноградарство и первичное виноделие. Так, компания купила импортную технику для обрезки и тюкования виноградной лозы, комбайн для уборки урожая, новые французские дубовые баррики (бочки, в которых выдерживается виноматериал). С момента основания компании инвестиции в создание производственно-технической базы составили около 200 миллионов гривен.
Правда, настроение украинским виноделам чуть было не испортило желание правительства отменить 1,5-процентный сбор на развитие виноградарства, садоводства и хмелеводства. Не так давно Кабинет Министров подготовил законопроект «О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины». Этим документом предлагалось сделать «рокировку»: сбор на развитие виноградарства, садоводства и хмелеводства упразднить, а вместо него пропорционально — на те же 1,5 процента — увеличить акцизный налог.
Виноделы возмутились. Более того, им удалось найти понимание в своем отраслевом ведомстве — в Министерстве аграрной политики и продовольствия Украины. Виноделы конкретными фактами доказали необходимость существования сбора. Так, благодаря его существованию с 1999 года, государство компенсировало затраты на закладку 44,6 тысячи гектаров виноградников. Они сегодня дают 70 процентов урожая винограда в стране. Если же сбор отменить, считают эксперты винодельческой отрасли, то через определенное время Украине придется делать свое вино из импортных виноматериалов.
К счастью, здравый смысл победил. После консультаций со специалистами правительство отказалось от вышеназванного законопроекта. Это означает, что украинское виноделие получило стимул к дальнейшему развитию. Теперь этим стимулом надо правильно распорядиться.
http://vo.od.ua/rubrics/ehkonomika-i-finansy/21487.php

ОЛЕКСАНДР ЛЮБОВИЧ: «НА ДНІПРОПЕТРОВЩИНІ ЗРОСЛИ ОБСЯГИ ВИРОБНИЦТВА МОЛОКА»
«Вісті Придніпров’я», 23.05.2012, Дніпропетровська обл.
Про це повідомив заступник голови облдержадміністрації під час обласної наради.

За рахунок збільшення продуктивності корів на Дніпропетровщині зросли обсяги виробництва молока. Про це повідомив заступник голови облдержадміністрації Олександр Любович під час обласної наради «Перспективи розвитку галузі молочного скотарства та збільшення виробництва молока і м’яса в області».
Зокрема, у 2011 році середній надій на корову в сільськогосподарських підприємствах зріс на 130 кг (або на 3%), та досяг 4,394 тис кг молока. За 4 місяці 2012 року продуктивність корів зросла на 120 кг (майже на 9%) та склала 1479 кг молока на корову. Як результат, у січні-квітні цього року в області вироблено близько 79 тис тонн молока, що на 100 тонн більше аналогічного періоду минулого року.
«Влада приділяє велику увагу розвитку молочного скотарства в області. Губернатор Олександр Вілкул поставив завдання збільшувати поголів’я корів та нарощувати обсяги виробництва молока, щоб забезпечити жителів нашого регіону якісною молочною продукцією у достатній кількості. Розвиток молочного скотарства сьогодні також активно підтримує держава – виплачується компенсація за утримання худоби та виплачуються премії за високоякісні показники молока, надається допомога, для придбання кормів та на ветеринарне обслуговування», - сказав Олександр Любович.
Цього року завдяки державній програмі з підтримки галузі тваринництва виробники молока почали отримувати компенсацію за вироблену продукцію. Наразі її отримують близько 30 підприємств області. За літр молока господар отримує близько 50 копійок компенсації. Всього за рік планується виплатити 40 млн. грн. компенсації.
Також держава буде виплачувати дотацію власникам молодняку великої рогатої худоби.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів дотація виплачується з розрахунку:
 250 гривень за голову — за молодняк великої рогатої худоби віком від 3 до 5 місяців;
 500 гривень за голову — за молодняк великої рогатої худоби віком від 6 до 8 місяців;
 750 гривень за голову — за молодняк великої рогатої худоби віком від 9 до 11 місяців.
В рамках Комплексної стратегії розвитку Дніпропетровської області для розвитку кластера сільського господарства прийнята Програма розвитку молочного скотарства на період до 2015 року. Програмою передбачена фінансова підтримка з обласного бюджету на здешевлення кредитів, залучених сільськогосподарськими підприємствами на будівництво і реконструкцію тваринницьких комплексів і ферм, придбання племінного поголів’я та доїльного обладнання. У 2011 році для покращення матеріально-технічної бази сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів з обласного бюджету виділено 500 тис. грн., за які придбані 2 молоковози. У 2012 році передбачається виділення ще 967,5 тис. грн. для придбання охолоджувачів молока.
За підтримки міжнародних організацій в області в минулому році створено 3 ферми сімейного типу (вартість однієї ферми 32 тис євро) по 10 голів та будується ще 3 ферми.
Наразі в області працюють 44 заготівельні пункти молока, які укомплектовані холодильним обладнанням та лабораторіями з перевірки якості сировини. Цього року планується відкрити ще 18 таких пунктів.
В рамках співпраці влади, міжнародних добродійних організацій (фундація "Добробут громад" – Фонд Хайфер) та бізнесу члени сільськогосподарських кооперативів уже отримали 65 нетелей.
Станом на 1 травня 2012 року у всіх категоріях господарств в області утримується 170,8 тис. голів великої рогатої худоби.
Всього в регіоні функціонують 82 господарства, що займаються розведенням великої рогатої худоби, 5 племінних заводів та 11 племрепродукторів з розведення найпродуктивніших порід худоби.
http://www.vesti.dp.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=14801:--l-----r&catid=134:2011-09-10-06-36-04&Itemid=568

ПОЛІТТЕХНОЛОГІЇ

НА ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЯХ ВСТАНОВЛЯТЬ ВЕБ-КАМЕРИ, ЩО ЗАБЕЗПЕЧИТЬ ПРОЗОРІСТЬ ВИБОРІВ - О. ОЛЕШКО
Юрій Борщ, «Слобідський край», 24.05.2012, Харківська обл.
Про це на прес-конференції повідомила перший заступник голови Харківської обласної організації Партії регіонів.

Прозорість виборів до Верховної Ради забезпечать веб-камери, які буде встановлено на виборчих дільницях. Така технічна виборча новація унеможливить фальсифікацію народного волевиявлення. Про це 22 травня на прес-конференції повідомила перший заступник голови Харківської обласної організації Партії регіонів Олена Олешко.
Кандидатів у нардепи визначить конференція
Центральна виборча комісія в Харківській області визначила 14 виборчих округів: сім у Харкові і сім в області. Олена Олешко повідомила, що на Харківщині діятимуть 43 виборчі штаби. Кандидати в народні депутати, які змагатимуться в мажоритарних округах, свої штаби не створюватимуть, а співпрацюватимуть з місцевими партійними й окружними штабами.
Прізвища кандидатів поки що не визначено остаточно, але, за словами  Олени Олешко, серед них будуть як і діючі нардепи від Партії регіонів, так і нові люди, які виявили себе в партійній роботі.
– Сьогодні ми можемо казати тільки про потенційних кандидатів, які працюють в округах, зустрічаються з виборцями, дізнаються про їхні думки, – зазначила вона.
Рекомендації щодо кандидатів у народні депутати вноситимуть первинні партійні організації,  партійні збори яких буде організовано  найближчим часом.
За словами Олени Олешко, наприкінці липня відбудеться харківська обласна партійна конференція, на якій будуть розглянуті передвиборча програма й питання щодо висунення кандидатів у депутати. Остаточно кандидатів у народні депутати від Партії регіонів затвердять на всеукраїнському партійному з’їзді, який відбудеться 30 липня.
Законодавство унеможливило фальсифікації виборів
Ініціативу губернатора Харківської області Михайла Добкіна зі встановлення веб-камер на виборчих дільницях підтримано в Києві, її буде прийнято до впровадження в усіх виборчих дільницях України.
Олена Олешко також повідомила, що наразі проводиться робота з підбору кандидатур до складів виборчих комісій – дільничних і окружних.
– Зараз ми працюємо над цим з урахуванням тієї бази даних, яка вже існує – це люди, які пройшли не одну виборчу кампанію, з досвідом проведення виборів. З урахуванням резерву відібрано до 200 осіб – це кандидатури, яких ми представлятимемо на конкурсній основі в окружні комісії. Також підібрано вже майже 24 000 кандидатур до складів дільничних комісій.
Олена Олешко підкреслила, що значну увагу буде приділено юридичному супроводу виборчої кампанії, адже виборче законодавство вимагає ретельного підходу до всіх етапів виборів. Вона зауважила, що чинне законодавство мінімізує вірогідність фальсифікацій виборів, але разом з тим не виключила ймовірність судових позовів після виборів.
– Ми захищатимемо підсумки голосування... Боротьба буде складною, але ми за чесні та прозорі вибори, – підкреслила  перший заступник голови Харківської обласної організації Партії регіонів.
Було також повідомлено, що у зв’язку з тим, що першого заступника голови Харківської обласної ради Олену Олешко призначено керівником обласного виборчого штабу Партії регіонів, вона на весь час виборчої кампанії піде у відпустку.
http://www.slk.kh.ua/uk/news/governance/906/na-viborchih-dilnicyah-vstanovlyat-veb-kameri-shcho-zabezpechit-prozorist

ТОЧКА ЗОРУ

ДМИТРИЙ ЗАБАВИН: «ЗАКОН О ВЫБОРАХ НАРОДНЫХ ДЕПУТАТОВ – ЭТО РЕЗУЛЬТАТ ПОЛИТИЧЕСКОГО КОМПРОМИССА»
Екатерина Рязанова, «Вечерний Мариуполь», 23.05.2012, Донецкая обл.
Тема сегодняшней беседы – предстоящие выборы народных депутатов Украины.

Актуальность темы обусловлена тем, что уже менее чем через полгода нам предстоит выбрать новый состав Верховной Рады Украины.
В гостях у «Вечернего Мариуполя» Дмитрий Вячеславович Забавин - председатель общественного объединения «СООМ», специализирующийся на проблематике избирательного права Украины.
- Дмитрий Вячеславович, по каким правилам пройдут выборы народных депутатов Украины? Как будет сформирована Верховная Рада Украины?
- Выборы пройдут по смешанной избирательной системе. Ее суть в том, что 225 народных депутатов избираются по закрытым партийным спискам и 225 народных депутатов избираются по мажоритарным избирательным округам. На избирательном участке мариупольцам выдадут два бюллетеня. Первый, - со списком политических партий и второй, - со списком кандидатов в депутаты по одномандатным мажоритарным избирательным округам.
По результатам выборов по пропорциональной системе в Верховную Раду Украины пройдут те политические партии, которые преодолеют 5-процентный избирательный барьер.  То есть половина мест в парламенте (225) разделится между партиями преодолевшими проходной барьер.
Что касается результатов выборов по мажоритарным избирательным округам, то в Украине создано 225 мажоритарных таких округов. В Мариуполе - это два мажоритарных избирательных округа. 28 апреля Центральная избирательная комиссия приняла постановление о создании мажоритарных избирательных округов. В постановлении указано, что в Мариуполе сформирован 57-й мажоритарный избирательный округ, в который входит Орджоникидзевский и Ильичевский районы с количеством избирателей 174 118 человек. И 58-й мажоритарный избирательный округ, в который вошли Жовтневый и Приморский районы, с количеством избирателей: 175 393 человек.
По  мажоритарным избирательным округам выиграют те кандидаты в депутаты, которые наберут наибольшее количество голосов избирателей, по системе относительного большинства.
- Какие особенности нового закона о выборах по сравнению с предыдущим вы можете выделить?
- Одной из значимых особенностей, способных существенно повлиять на результаты выборов, является отсутствие графы «против всех» в избирательном бюллетене. Эта норма задействована впервые в практике выборов народных депутатов Украины.
Все остальные особенности  можно условно разделить на три группы.
Первая - это пропорциональная составляющая. К данной особенности можно отнести:  5-процентный проходной барьер для партий, запрет на участие в выборах блоков политических партий.
Вторая - это то, что касается выборов по мажоритарной составляющей. Здесь нововведением можно считать предвыборный залог для кандидатов в депутаты в размере 12 минимальных заработных  плат. Положительной особенностью мажоритарной составляющей является  институт самовыдвижения кандидатов в депутаты. Это даст возможность участвовать в выборах лидерам общественных мнений, которые не связаны с политическими партиями.
И третья группа, - это определенные процессуальные аспекты. К этой группе особенностей можно отнести изменение сроков избирательной кампании. По новому закону избирательный процесс начинается за 90 дней до выборов. Тогда как по предыдущему за 120 дней до выборов.  Таким образом, мы видим, что срок проведения кампании сокращается на месяц по сравнению с прошедшими выборами народных депутатов.
Сокращается срок выдвижения и регистрации кандидатов в депутаты. По новому закону выдвижение кандидатов в депутаты пройдет в очень сжатые сроки. Закон отводит всего 11 дней для данной процедуры.  Процесс выдвижения кандидатов начинается за 90 дней и заканчивается за 79 дней до выборов. По старому закону, этот процесс начинался за 119 и заканчивался за 90 дней до выборов.
Поскольку  существенно сокращены сроки избирательного процесса, у политических партий и кандидатов в депутаты по мажоритарным округам будет фактически два месяца на проведение предвыборной агитации. По старому закону для проведения предвыборной агитации отводилось около 3-х месяцев.  Положительные эти изменения или отрицательные, покажет время.
- И все же, какой закон о выборах лучше. Нынешний или тот, по которому избирали Верховную Раду в 2006,2007 годах?
- Можно констатировать факт, что за последние 6 лет действия исключительно пропорциональной избирательной системы, фактически утратилась связь между депутатами и избирателями. Ко всему этому можно добавить так называемых «тушек», голосования «по взмаху руки», прогулы пленарных заседаний и многие другие негативные аспекты деятельности законодателей.  Иными словами, пропорциональная система дискредитировала парламент. Поэтому, безусловно, нынешний закон лучше. Основной аргумент в пользу этого возвращение мажоритарной составляющей.
Смешанная избирательная система, по которой пройдут нынешние выборы, призвана изменить к лучшему ситуацию с парламентаризмом в Украине, вернуть доверие украинцев к высшему законодательному органу власти.
- Какая на ваш взгляд избирательная система идеальная?
- Я считаю, что идеальным вариантом для Украины является 100% мажоритарная система абсолютного большинства, чтобы все 450 депутатов избирались по одномандатным мажоритарным округам и, для того чтобы выиграть выборы в первом туре, кандидату нужно набрать 50% + 1 голос. Если никто из кандидатов не набирает данное количество голосов, то победителя определяет второй тур выборов по данному округу. Эта система позволит отсеять сомнительных лидеров, которые могут победить в округе с результатом 10-15%. Более того, двухтуровая мажоритарная система будет призвана сформировать более качественный состав Верховной Рады Украины потому, что все 450 депутатов будут авторитетными лидерами из разных регионов, которых делегируют граждане Украины.  Выбранный депутат будет представлять определенную территориальную громаду, а не узкопартийные интересы. К тому же, например,  в  Мариуполе, было бы сформировано 4 мажоритарных округа.  То есть, если на данный момент один депутат по мажоритарному округу будет представлять примерно 160-170 тыс. избирателей, то при 100 % мажоритарной системе абсолютного большинства депутат будет представлять не более 85 тысяч избирателей, а это значит, что будет установлена более качественная связь между депутатом и избирателями.
Я думаю, что Украина со временем придет к  100 % мажоритарной системе абсолютного большинства.
Многие политики могут возразить, что применение такой избирательной системы невозможно с точки зрения бюджетной составляющей и длительности избирательного процесса, но в данном случае нужно отходить от количественного понятия и заменить его качественным.
Более того, если ввести 100-процентную мажоритарную систему, то  из Верховной Рады навсегда исчезнут «случайные люди».  Парламент в таком случае будет состоять из авторитетных общественных лидеров из разных регионов Украины.
В каких первоочередных изменениях, на ваш взгляд, нуждается закон о выборах народных депутатов?
- Нежелательно вносить изменения в избирательное законодательство менее чем за год до выборов.
Но в перспективе необходимо заменить денежный залог для участия в выборах,  на сбор подписей в поддержку политических партий и кандидатов в депутаты по мажоритарным округам и  установить его, скажем, на уровне одной тысячи подписей с одного округа.
Это стало бы своего рода определенным механизмом ответственности кандидатов в депутаты. При этом кандидаты в депутаты сами бы чувствовали  определенную поддержку со стороны избирателей.
Более того, это существенно повысило бы критерии требований к кандидатам в депутаты. Собирая подписи в свою поддержку, кандидаты должны презентовать заранее, до старта избирательной кампании, свои предвыборные программы. А у жителей округа будет возможность задолго до выборов определитья с поддержкой  того или иного кандидата.
Также, я считаю, необходимо внести изменение, в законодательство, установив институт отзыва народных депутатов, для того, чтобы жители округа, в случае невыполнения депутатом своей предвыборной программы,  могли инициировать вопрос его отзыва. На данный момент такая законодательная норма «мертвая».
И еще одно изменение, касающееся  принципа формирования окружных и участковых избирательных комиссий. Избирательные комиссии всех уровней должны формироваться исключительно путем проведения жеребьевки между всеми политическими партиями и кандидатами в депутаты, принимающими участие в выборах.
- И в заключение, какой совет можете дать жителям города перед предстоящими выборами?
- Призываю мариупольцев в этом году отнестись к выборам по-европейски.  А именно: не участвовать в конкурсах «логотипов партий» и «портретов кандидатов». Единственным критерием в выборе партии или кандидата в депутаты должна быть предвыборная программа. Иными словами, нужно голосовать не за партию или кандидата, а за их предвыборную программу. К сожалению, практика предыдущих выборов показывает, что только 1 из 10 украинцев знаком с предвыборной программой кандидата, за которого он голосует.
- Советую мариупольцам в день выборов прийти  на избирательный участок и проголосовать. Только высокая явка, на уровне 80 %, позволит в большей мере обеспечить честные выборы. Считаю, что гражданин, который не реализовал свое право голоса на выборах и тем самым не принял участие в формировании органов власти, в дальнейшем не имеет  морального права  критиковать власть, избранную без его участия.
Хочу выразить надежду, что избирательный процесс пройдет в нормальных условиях, в соответствии с демократическими стандартами.
http://www.vecherka.com.ua/news.php?full=3620

ЕФЕКТ «ПОРОХОТЯГА»
Микола Петричук, «Галичина», 23.05.2012, Івано-Франківська обл.
Чому Прикарпаття оминають державні фінансові потоки?

Івано-Франківщина за обсягами житла, зведеного в першому кварталі ц. р., вийшла на шосте місце в державі. За даними, оприлюдненими Держкомстатом України, забудовники і будівельні компанії Прикарпаття в січні—березні здали 138,6 тис. кв. м нового житла, лише трохи поступившись Одещині та менш ніж на десять тисяч «квадратів» — Львівщині, а також Київщині, самому Києву й АР Крим. Водночас вони значно випередили Донеччину, яка зайняла сьому позицію в рейтингу регіонів, — за перший квартал у цій області збудували 90,4 тис. кв. м житла.
Варто додати, що Івано-Франківщина за обсягами будівництва житла взагалі зайняла б третю сходинку в державі, відразу після Київської області й столиці, якби уряд недавно не ухвалив низку рішень, що дозволили тим, хто впродовж останніх років зводив «самобуди», за спрощеною процедурою їх узаконити. Тому Крим, Львівщина та Одещина зі значною кількістю самовільних забудов відтіснили нашу область, де переважну більшість багатоквартирних й індивідуальних будинків зводять на легальних підставах.
Івано-Франківськ і прилеглі околиці?
Водночас оприлюднені Держкомстатом дані дають підстави говорити про наявність щонайменше двох тенденцій, які свідчать про серйозні мінуси в економічній та соціальній політиці держави. Передусім слід зважити на те, що 20,7 відсотка всього нового житла в країні зведено і здано в Києві та в Київській області. Не тому, звичайно, що жителі Миколаївщини, Луганщини або ж Черкащини, де за квартал здали усього в середньому по 20 тисяч «квадратів», уже живуть у власних хоромах і не потребують нових квартир. Пояснення цьому, на жаль, інше.
Уряд предметно не займається питаннями пропорційного соціально-економічного розвитку областей України, створенням робочих місць на місцях та не вживає ефективних заходів для вирівнювання заробітків і доходів між регіонами. Більше того, надмірною концентрацією фінансових потоків у столиці, в тому числі й бюджетних, Кабінет Міністрів лише посилює привабливість Києва і Київщини. і ті, хто нині живе у Макіївці, Кременчуці чи Каховці і вже достатньо заможний, а можливо, ще й не дуже, але амбітний і талановитий, прагнуть будь-що переселитися до Києва. Бо усвідомлюють, що вдома у найближчій перспективі їм не «світить» ні високооплачувана робота, ні можливість кар’єрного зростання або ж самореалізації. Всі ці можливості, як і потужні фінансові потоки, вже перетекли з регіонів до Києва.
Втім, заради справедливості варто зауважити, що ось цей ефект «порохотяга», який висмоктує із сільської глибинки людські ресурси та їхні гроші, у ще більшому масштабі копіюється й на місцевому рівні. За даними Головного управління статистики в області, торік із майже 600 тисяч «квадратів», введених в експлуатацію будівельниками Прикарпаття, більше половини — 3 973 квартири — здано в Івано-Франківську. Друга ж половина нового житла розпорошилася між Калушем, Коломиєю, Яремчем та Болеховом і ще між 14 районами, де проживає понад мільйон осіб — чи не вп’ятеро більше, ніж в Івано-Франківську. Місцеві жителі, які зібрали гроші на нове житло, воліють купувати його в обласному центрі. Бо у себе вдома, знову ж таки, ні роботи, ні належного медичного забезпечення та комунального комфорту. А якщо є ще й плани вчити дітей, то тут, як мовиться, взагалі без варіантів. Бо без власного житла в Івано-Франківську, крім можливої плати за науку за чотири-п’ять років, напевно, доведеться ще стільки ж викласти за наймання житла і на транспорт.
На жаль, парламент і уряд України, сконцентрувавши у держскарбниці основні податки і збори, водночас не забезпечив місцеві органи влади — як виконавчої, так і представницької — ефективними інструментами, з допомогою яких вони могли б рятувати села, малі містечка і навіть райцентри від цієї «ерозії». Ресурси Держбюджету при формуванні субсидій, поточних і капітальних трансферів підприємствам, установам і організаціям народні депутати України ділять за поданням Кабінету Міністрів без дотримання принципу бюджетної справедливості. До такого висновку, зокрема, дійшли експерти Лабораторії законодавчих ініціатив Києво-Могилянської академії. Згідно з оприлюдненим днями дослідженням, торік 56 відсотків загального обсягу державних субсидій отримали три регіони: Київ (5,69 млрд. грн.) та Донецька (8,4 млрд. грн.) і Луганська (понад 3,44 млрд. грн.) області. Івано-Франківщині, наприклад, з державної скарбниці виділили лише 142,1 млн. грн. субсидій, або 0,5 відсотка загальної суми. Єдине, що місцевим органам влади настійно рекомендує уряд, то це шукати приватних інвесторів. Однак в умовах уже хронічної політичної і, зрештою, економічної нестабільності в Україні і таких підводних рифів, як корупція, недосконале законодавство, несамостійність судів і бюрократизм, це є надзвичайно складним, тривалим і не завжди результативним процесом.
Неважко збагнути, що якщо столиця невідкладно не повернеться обличчям до областей, то ще через п’ять-десять років матимемо ситуацію, коли на рівні держави буде лише Київ, Київщина і довколишні райони, а у нас — один Івано-Франківськ з прилеглими до нього околицями. Власне, й адміністративно-територіальної реформи вже не потрібно буде. Її за урядовців проведуть фінансові потоки, що розподіляються у столиці в режимі ручного управління без врахування інтересів і потреб областей та без дотримання принципу бюджетної справедливості. Хоча ще два роки тому нинішній глава держави Віктор Янукович, змагаючись за пост президента України, одним із найважливіших пунктів своєї передвиборчої програми декларував, що після його перемоги не менш ніж 60 відсотків бюджетних коштів розподілятимуть саме обласні ради і лише 40 — центр. На жаль, ця важлива обіцянка й досі залишається лише гарною декларацією намірів...
Два «двигуни» житлових «квадратів»
Аналіз оприлюднених Держкомстатом даних «засвічує» ще одну важливу тенденцію. Зокрема, дозволяє зробити висновок, що в державі сьогодні утворилося два центри інтенсивного житлового будівництва. Перший — це Київ і Київщина. Спорудження як справді елітних, огороджених високими парканами особняків, так і більш чи менш комфортних багатоповерхівок там фінансується з кишень олігархів, що стікаються до столиці й її околиць з усієї України, а також і завдяки значно вищим, ніж в областях, заробітків киян і приїжджих та більшим можливостям отримати іпотечні кредити і погашати їх.
Другий центр інтенсивного будівництва житла — це вісім західноукраїнських областей, починаючи від Волині і завершуючи Буковиною та Хмельниччиною. Навіть невелике Тернопілля з найнижчими в Україні зарплатами у людей збудувало житла за квартал майже стільки ж, як і найбільша область держави — Донецька. І з своїми 86,6 тис. «квадратів» іде вслід за нею на восьмому місці в рейтингу регіонів. А загалом невеликі області західної України за обсягами введеного в дію житла випереджають, інколи значно, провідні індустріальні регіони держави — Дніпропетровщину, Харківщину, Запоріжжя.
Проте на відміну від столиці України та Київщини, ці високі темпи житлового будівництва забезпечують не гроші олігархів, а загалом дещо інший «двигун» — гроші, які важкою працею заробляють за кордоном й пересилають додому заробітчани. Власне в цьому має цілковиту рацію голова постійної комісії івано-Франківської обласної ради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, комунікацій, дорожнього та житлово-комунального господарства ігор Олійник, стверджуючи, що економіка Івано-Франківщини нині тримається на заробітчанах, які щороку лише офіційно, через банківські установи, переказують додому в середньому 3,2 млрд. в гривневому еквіваленті.
Безперечно, те, що насамперед заробітчанські гроші дають роботу і зарплату будівельникам краю, а заодно й забезпечують високі позиції Прикарпаттю в рейтингу регіонів, само по собі є позитивним. Але водночас вони без державної політики, спрямованої на пропорційний економічний та соціальний розвиток територій, не вирішують чимало інших проблем. Новенькі івано-франківські багатоповерхівки з розпроданими заробітчанам квартирами, що роками пустують цілими під’їздами, — це поки що просто вкладені у розчин і цеглу тисячі євро і доларів. Інвестиції, які не приносять ні щоденного виторгу виробникам молока і хліба, продавцям на ринках та в магазинах, ні податків у міську скарбницю, аби за їх рахунок будувати ще й дитсадки та школи, ремонтувати вулиці і дороги, підтримувати комунікації та інженерну інфраструктуру. По-друге, можливо з часом заробітчани повернуться і вже, звісно, матимуть готове власне житло. Проте понад тисячу сімей, котрі, за даними начальника відділу обліку та розподілу житла Івано-Франківського міськвиконкому Тетяни Курилів, вже сьогодні потребують його, лишень заново стали в чергу з невиразною перспективою колись таки отримати свій дах над головою.
Не тому, що місцеві будівельники мало будують, а тому, що Івано-Франківськ — не Київ, де не просто концентруються гроші, але ще й є високооплачувані робочі місця і перспектива, передусім для молоді, знайти свою нішу і реалізувати свої можливості, не покидаючи Батьківщину у пошуках заробітків.
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[tt_news]=19514&tx_ttnews[backPid]=14&cHash=200dfc20cd

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ

АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК У ПОЛТАВІ ПООБІЦЯВ «СЛУГАМ НАРОДУ» НЕСОЛОДКЕ ЖИТТЯ
Надія Діденко, «Вечірня Полтава», 23.05.2012
Без недоторканності, з урізаною «пайкою» і загрозою залишитися без роботи через невиконані обіцянки.

З представниками Полтавських ЗМІ народний депутат України говорив про те, «що наболіло його співвітчизникам — про зміни, які вже давно на порі, й не лише зміни до чинного законодавства».
— Депутатська недоторканність повинна бути скасована разом із недоторканністю Президента і суддів. Рішення слід приймати в пакеті, який включає й закон про порядок імпічменту Президента — єдиний механізм відповідальності Глави Держави, і закон про скасування недоторканності як Президента, так і суддів та членів парламенту. Ми вимагаємо прийняття цього пакету, — про це лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк заявив у Полтаві, відповідаючи на запитання місцевих журналістів. У нашому місті політик перебував у понеділок — якраз напередодні розгляду парламентом питання про скасування депутатської недоторканності. Арсеній Петрович нагадав, що відповідний законопроект Верховна Рада ухвалила з третьої спроби ще за часів його спікерства у 2008 році. Його навіть направили до Конституційного Суду України. Та про цей закон усі «забули» на кілька років, а тепер питання знову порушили напередодні виборів. Таким чином, на думку Арсенія Яценюка, влада хоче не зробити всіх рівними перед законом, а розправитися з опозицією. Бо опозиційних депутатів без недоторканності значно легше відправити до в’язниці так само, як Юлію Тимошенко та Юрія Луценка.
За день перебування на полтавській землі Арсеній Яценюк встиг зустрітися з жителями Нових Санжар та Полтави, поспілкувався з активом обласних осередків партій «Фронт Змін» та «Батьківщина», котрі ввійшли до складу Об’єднаної опозиції. Представив і керівника штабу Об’єднаної опозиції в Полтавській області — ним став Валерій Головко. З представниками штабу Арсеній Яценюк, зокрема, обговорив список кандидатів, яких опозиція висуватиме у 8 мажоритарних округах Полтавської області. Щоправда, прізвища не оприлюднили, оскільки на потенційних кандидатів ще чекає співбесіда в Києві з керівництвом штабу Об’єднаної опозиції та затвердження на Всеукраїнському з’їзді. Таким чином опозиція прагне убезпечити себе від потенційних «тушок» та одіозних, «непотоплюваних» політиків, які щоразу виявляються у складі різних партій.
До речі, майбутнім парламентарям Арсеній Яценюк пообіцяв несолодке життя, адже одним із перших законопроектів, які Об’єднана опозиція планує прийняти в новому парламенті, стане закон про порядок відкликання народного депутата України.
— Це дамоклів меч над кожним нардепом, — прокоментував Арсеній Яценюк. — Кожен депутат знатиме: якщо він зрадить інтереси виборців, то залишиться без роботи. Так що у депутатів буде добра пам’ять — і свої обіцянки перед виборцями вони не забуватимуть. Як не виконуватиме обіцяне, громада матиме право зібратися на референдум — відкличе такого депутата. Цей закон примусить працювати на Україну, а не перебігати з однієї фракції до іншої та продаватися за гроші. Такі депутати мають бути винищені, як клас.
Заохотить до роботи народних обранців і введення кримінальної відповідальності за голосування чужими картками. Як приклад, Арсеній Яценюк наводить польський сейм: там до кримінальної відповідальності притягли лише одного парламентаря-віртуоза — бажання голосувати «за того хлопця» у решти відпало само собою. Лідер опозиції також переконаний, що витрати на владний апарат — Верховну Раду, Кабінет Міністрів та Президента — слід скоротити щонайменше вдвічі. Тоді в країні з’являться кошти на підвищення пенсій, утримання сільських шкіл та ФАПів, які нині масово закриваються по всій Україні. Бо за останні два роки витрати на владу зросли на понад 10 мільярдів гривень. Кошти витратили на утримання 13 президентських резиденцій, на чартерні польоти Прем’єр-міністра, котрий літати економ-класом, як європейські політики, не може, а витрачає за кожну годину перельоту по 100 тисяч державних гривень. А ще народ мовчки фінансує мільйонерів і мільярдерів від влади, щоб ті комфортно жили у розкішних будинках Кончі-Заспи й не платили ні за комунальні послуги, ні податок на землю…
І в Полтаві, і в Нових Санжарах Арсеній Яценюк говорив про те, що наболіло його співвітчизникам — про зміни, які вже давно на порі, й не лише зміни до чинного законодавства. Говорив про головних ворогів українців — низькі зарплати, корупцію, безробіття, жебрацькі пенсії. І про владу, котра під кожні вибори «частує» черговими подачками, бо зубожілим народом набагато легше маніпулювати, його можна задешево купити — за кілограм гречки, кілька банок згущеного молока чи 100 гривень, які пообіцяли доплатити всім пенсіонерам. Арсеній Яценюк переконаний, що левова частка українців не погодяться продати свого голосу. От за тих, хто думає, хто відповідально ставиться до власного рішення, і боротиметься Об’єднана опозиція.
http://www.vechirka.pl.ua/articles/2012/5/23/75968914/

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

В СУМАХ ОДНА ПРОБЛЕМА - СУМЧАНЕ
В.Ивченко, "Данкор онлайн", 24.05.2012, Сумская обл.
Это стало понятно после того, как чиновники отчитались о своих стараниях улучшить жизнь уже сегодня. Стараний хватит на звезду Героя Соцтруда, и не одну.

О том, каких успехов добивается то же "Сумыжилье", говорят по всей Украине. На прошлой неделе чиновники со всей страны слетелись в Сумы, чтобы послушать о местных достижениях. Нужно было только видеть лица участников конференции по ЖКХ, слушающих о сумских достижениях. Восторг и зависть читались на лицах чиновников, услышавших, как в Сумах многомиллионные финансовые потоки были собраны воедино и пущены через руки профессионалов и тружеников, которые спят и видят, как сделать жизнь сумчан лучше. В кулуарах гости Сум взахлеб говорили: как было бы было хорошо перенести опыт "Сумыжилья" по городам и весям, а то, понимаешь, расплываются финансовые потоки на ручейки и попробуй там к ним припасть и, утолив жажду, сделать жизнь избирателей лучше. Не то что сумская скважина, которую и оградить от посторонних прихлебателей легче, и в руках держать приятно.
Конечно, за всеми этими победными реляциями для приезжих забывается факт, что не все в Сумах так хорошо, как хотелось бы. Но городские недостатки возникают не по вине властей, а из-за неблагодарных жителей. Ну сами посудите! Вот "Сумыжилье" отчитывается, что завезло 140 машин песка в городские песочницы. Каждый родитель малолетних чад, слыша это, нервно дергается: в том ли городе водит своего ребенка на детскую площадку?
Версию, что завезли на бумаге, а не по-настоящему, мы сразу отбросим, потому что не могут люди, так заботящиеся о городе, врать. Оказывается, песок воруют из песочниц коварные сумчане! Чтобы потом пенять на власть и "Сумыжилье". Горожан раскусил не только директор предприятия Евгений Степаненко, но и мэр Сум Геннадий Минаев, поведавший, что у него во дворе песок украли за два дня.
Недоброжелатели тут же стали шутить, что такая информированность мэра свидетельствует то ли о том, что он регулярно посещает песочницу, то ли о том, что сам причастен к исчезновению песка.
Но куда правдоподобней версия, что песок специально похитили, чтобы досадить городскому голове. Вот представьте: только город покрывает темнота, как из квартир выходят одетые в черное сумчане, вооруженные детскими лопатками и ведерками. Горожане крадутся к песочницам и похищают песок, завезенный радениями "Сумыжилья", а потом критикуют предприятие и городские власти за ребятню, лишенную песочного детства!
Коварный и неблагодарный народ, эти сумчане. Уже давно бы погрязли они в темноте и невежестве, если бы не цивилизующая рука властей, которые, будто легендарный Данко, освещают нам путь своим горящим сердцем в виде того же "Сумыжилья". Но Сумы остаются глубокой провинцией из-за сумчан. Власть же наша вышла на столичный уровень. Это подтвердила и уже упоминавшаяся конференция, где Сумы учили всю Украину, и новый сессионный зал, в котором будут работать депутаты областного и городского советов.
Если раньше им, бедолагам, приходилось трудиться на сессии не покладая рук, то есть голосовать поднятием верхних конечностей, то теперь новое оборудование позволит им голосовать, как старшим братьям из Верховной Рады, с помощью карточек и кнопок. Занятие это непростое, поэтому депутаты будут еще тренироваться, чтобы не осрамиться перед избирателями, ведь с сессий горсовета теперь ведется видеотрансляция, так что каждый депутат может покрасоваться перед своими избирателями. Впрочем, главное в депутатской работе не жать кнопки, а вовремя стать "тушкой" и в этом компоненте нашим депутатам и горсовета, и облсовета тренировки вовсе не нужны. Чемпионские результаты в непростом деле "тушкования" там показывают не один и не два избранника. Что еще раз подтверждает: мы в Сумах имеем власть куда лучшую, чем заслуживаем своей неблагодарностью.
http://www.dancor.sumy.ua/articles/politics/78890

ОЛЕКСАНДР ЛЕВИЦЬКИЙ: "ЗІ ЛЬВОВА ДО ЗДОЛБУНОВА — ЗА 101 ХВИЛИНУ"
Влад Ісаєв, «Рівне вечірнє», 24.05.2012
Перед початком літнього сезону залізниця переходить на особливий графік роботи.

Окрім вже звичного для цього періоду збільшення кількості вагонів у поїздах, що їдуть у курортних напрямках, та літнього графіка руху поїздів, залізничники цього року обіцяють запровадити низку новинок. Пов'язано це з футбольним чемпіонатом Євро-2012. Більш детально про це розповів начальник Рівненської дирекції залізничних перевезень Олександр Левицький.
— Пане Олександре, більше року тривала реконструкція ділянки дороги від Здолбунова до Красне. У прес-службі Львівської залізниці пояснили це необхідністю модернізації залізничних колій для того, щоб пустити нові швидкісні поїзди "Hyundai " з Києва до Львова. Чи завершена вже реконструкція колій та коли почнуть курсувати нові поїзди?
— Реконструкція триватиме до запровадження літнього графіку руху поїздів. Він починає діяти щороку в ніч з 26 на 27 травня. Приблизно тоді ж почнуть курсувати нові швидкісні поїзди "Hyundai ". Випробувальні виїзди вони вже робили. Від Львова до Здолбунова цей поїзд з максимальною швидкістю 160 кілометрів за годину доїжджає за 101 хвилину. Зі Львова до столиці він доїжджатиме за 4 години 55 хвилин. В день буде їздити по три поїзди у кожному напрямку. Курсуватимуть вони зі Львова до Києва без зупинок.
— Скільки коштуватиме квиток на цей поїзд?
— В середу вже відкрито продаж квитків на ці поїзди через Інтернет. Вартість квитка зі Львова до Києва та в зворотному напрямку у першому класі коштує 474 гривні 89 копійок. У другому класі — 307 гривень 45 копійок. Такі ціни діятимуть у понеділок, вівторок та середу. У четвер та суботу квитки будуть на 10% дешевшими. В п'ятницю і неділю, навпаки, на 10% дорожчими. Якщо пасажир замовлятиме квитки одразу в обидві сторони, вони будуть дешевшими додатково на 10%. На проїзд у цих поїздах діятимуть усі категорії пільг, що є на залізничному транспорті.
— Укрзалізниця озвучила намір скоротити кількість нічних поїздів. Чи відомо, які саме нічні поїзди, що раніше проїжджали через Рівне або Здолбунів, будуть скасовані?
— Поки жодних розмов про те, що будуть скасовані якісь пасажирські поїзди, які проїздять через станції Рівне та Здолбунів не ведеться. Поїзди нашого формування, зокрема, Ковель-Сімферополь, на Одесу та Москву, залишаються. До речі, змінився час відправлення поїзда Ковель-Київ. Раніше він відправлявся з Рівного о 22 годині 09 хвилин і прибував у Київ о 6-й годині. Тепер буде відправлятись о 01 годині 12 хвилин і прибуватиме о 7 годині 16 хвилин. З Києва цей поїзд буде відправлятися о 15 годині 3 хвилини, а прибуватиме у Рівне о 21 годині 00 хвилини. Таким чином, загальний час перебування в дорозі скоротився майже на дві години.
— Після реконструкції залізничних колій чи збільшиться швидкість руху решти пасажирських поїздів?
— Пасажирські поїзди справді збільшать швидкість руху. Середня їхня швидкість була до 120 кілометрів за годину. Раніше відстань зі Здолбунова до Красне вони долали за 2 години 20 хвилин. Тепер, наскільки мені відомо, час перебування поїзда в дорозі зменшено на 20 хвилин. А це досить суттєво.
— Чи зменшиться найближчим часом кількість приміських поїздів?
— На ділянці дороги Здолбунів-Красне всі приміські поїзди поки залишаються. У деяких може лише змінитись нумерація. Наприклад, електричка підвищеного комфорту, що курсує з Рівного до Львова, змінить номер зі 170 на 803.
— Чи відомо вже, коли саме приміські поїзди будуть передані на баланс органів місцевого самоврядування?
— Відповідно до заходів з реформування Укрзалізниці всі дирекції приміських перевезень виділено в окремі ланки. Наступним кроком має бути створення з органами місцевого самоврядування спільних підприємств, оскільки саме обласні державні адміністрації є замовниками приміських перевезень. Саме вони погоджують та затверджують вартість проїзду у приміських поїздах. Відповідно, якщо вони встановлюють збиткові для нас тарифи, то мали б різницю вартості відшкодовувати з місцевого бюджету. Так, як це робиться в усіх цивілізованих країнах. Наприклад, в Польщі такі підприємства вже давно створені й успішно працюють. В місцевих бюджетах закладається певна сума коштів на ці потреби, і відповідно до цієї суми встановлюється вартість проїзду та кількість приміських поїздів, які курсуватимуть. У нас це поки що на стадії обговорення. Укрзалізниця вже розіслала усім облдержадміністраціям листи з відповідними пропозиціями, але відповіді поки немає.
— Кажуть, що буде скорочено кількість провідників у приміських потягах?
— Ці питання вирішуватиме Львівська залізниця. Наразі, наскільки мені відомо, мова про вивільнення провідників не йде. Більше того, Львівська залізниця на час літніх перевезень додатково набиратиме близько двох сотень чоловік, які працюватимуть провідниками. Майже половина з них — студенти профільних навчальних закладів. Моя ж особиста думка — така кількість провідників, як зараз, потрібна. Якби у наших людей був менталітет, як у німців, які навіть уявити собі не можуть, щоб сісти в поїзд без проїзного квитка, тоді можна було б говорити про скорочення кількості провідників. На жаль, у наших людей менталітет інший. Зрештою, провідник виконує й інші, не менш важливі функції. Зокрема, допомагає пасажирам під час посадки та висадки, стежить за порядком у вагонах, розміщає пасажирів в салоні поїзда.
— Керівництво Укрзалізниці озвучило намір поетапно підвищувати вартість квитків. На скільки вони подорожчають та коли?
— Перший етап подорожчання був 2 квітня. Тоді вартість квитків у купейні вагони зросла на 3,4%. Наступні два етапи, які заплановані на початок липня та на початок жовтня, щоразу збільшать вартість квитків на 3,4%. Подорожчання стосується лише купейних вагонів. Плацкарт, СВ та багажні місця не подорожчають. Крім того, Укрзалізниця запроваджує корегування вартості квитків по днях тижня. Наприклад, у вівторок та середу пасажири платитимуть лише 90% від базової вартості квитка. В п'ятницю та неділю — 110%. Більший наплив пасажирів у нас зазвичай у вихідні, тож таке корегування допоможе заохотити пасажирів їздити і в будні дні. Для пасажирів, яким все одно, в який саме день їхати на відпочинок, таке корегування ціни буде непоганим заохоченням. Впевнений, що таких пасажирів буде приблизно 25%.
— Вже більше року діє послуга замовлення квитків через Інтернет. Наскільки вона популярна серед пасажирів?
— Через Інтернет замовляють 3% залізничних квитків. Проблема в іншому. Після того як скасували "іменні" квитки, почалася спекуляція на квитках, і Інтернет цьому певною мірою сприяє. Є такі умільці, які прописують спеціальні програми, що виловлюють вільні місця у найбільш популярних напрямках. Згодом ці квитки перепродають набагато дорожче. Я особисто бачив на стовпах оголошення про попереднє бронювання квитків і номер мобільного телефону. Ті ж квитки, що не продаються — пропадають, а в поїздах залишаються порожні місця, хоча в касах по базі вільних місць для продажу немає. Ця проблема вирішиться одразу після того, як знову будуть запроваджені "іменні" квитки.
— Які ще новації будуть запроваджені до початку літнього періоду?
— Вже традиційно до початку сезону відпусток ми збільшимо кількість вагонів у поїздах, що їздять в напрямку Сімферополя та Одеси. Сьогодні туди курсує по 15 вагонів, плануємо збільшити до 20. До речі, найближчим часом в касах за проїзний квиток можна буде розрахуватися будь-якою банківською карткою Visa. Спеціальні термінали для цього вже встановлюють. Досі можна було розраховуватись лише карткою нашого банку "Експрес".
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=031773

ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

ЯКБИ ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ВІДБУЛИСЯ ЗАРАЗ, ПЕРЕМОГУ ЗДОБУВ БИ ВІКТОР ЯНУКОВИЧ
"Моя Вінниця", 23.05.12
Про це свідчать результати дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг".

Згідно з результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг", якби вибори Президента України відбувалися на початку травня 2012, то лише 35% опитаних однозначно взяли б у них участь, ще 38% скоріше взяли б участь.
21,9% опитаних (серед тих, хто взяв би учать у виборах) проголосували б за В.Януковича, 16% - за Ю.Тимошенко, 9,6% - за А.Яценюка, 8,8% - за В.Кличка, 6,9% - за П.Симоненка, 4,1% - за Н.Королевську, 3,6% - за О.Тягнибока, 2,7% - за А.Гриценка, 2,5% - за С.Тігіпка… Інших кандидатів підтримали 2,7%, не підтримали б жодного - 3,7%, не визначились - 16,8%.
Серед всіх опитаних / Серед тих, хто має намір взяти участь у виборах
Янукович Віктор                 16,8     /    21,9
Тимошенко Юлія                12,1      /  16,0
Яценюк Арсеній                  7,6      /     9,6
Кличко Віталій                    6,8       /    8,8
Симоненко Петро               5,6       /    6,9
Королевська Наталія          3,1      /    4,1
Тягнибок Олег                     2,7      /    3,6
Гриценко Анатолій             2,1     /     2,7
Тігіпко Сергій                     2,1      /    2,5
Литвин Володимир             0,7      /    0,8
Ющенко Віктор                   0,3       /   0,5
Інший кандидат                   2,0       /    2,2
Не підтримаю жодного кандидата 3,6       /      3,7
Не братиму участі у виборах          16,1      /     -
Важко відповісти                            18,4        /   16,8
Тенденції:
Порівняно з березнем зменшилась готовність громадян брати участь у виборах. Зокрема, число опитаних, які однозначно взяли би участь у президентських виборах, скоротилося з 45% до 35%.
За два останніх місяці найбільш відчутно знизився рейтинг Ю.Тимошенко (з 19,8 до 16%), що супроводжувалося зростанням підтримки Н.Королевської (з 1,4 до 4,1%). Остання випередила у рейтингу С.Тігіпка, О.Тягнибока та А.Гриценка.
Незначне падіння показників А.Яценюка супроводжувалось аналогічним ростом з боку В.Кличка.
Рейтинг В.Януковича за останні кілька місяців практично не змінився, проте порівняно з груднем минулого року він дещо зріс (з 18,9 до 21,9%). На тлі падіння показників лідера Батьківщини, розрив між Ю.Тимошенко і В.Януковичем виріс на користь останнього. Стабільні позиції демонструє О.Тягнибок, рейтинг якого традиційно дещо нижче рейтингу партії Свобода. Також стабільні показники має П.Симоненко, який також поступається рейтингу Комуністичної партії.
Як ми повідомляли раніше: Якби вибори до Верховної Ради відбулися сьогодні, перемогу здобула б опозиція.
Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші.
Вибіркова сукупність: 2000 респондентів.
Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв'ю згідно з опитувальником (face to face)
Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% - не більше 2%, для значень близьких до 10% - не більше 1,3%, для значень близьких до 5% - не більше 1%
Терміни проведення дослідження: 5 - 14 травня 2012 р.
 

*                                 *                              *
Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах і сайтах обласних та міських газет, а також регіональних інтернет-видань України по 24 травня 2012 року включно.
Зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
demchenko_o@rada.gov.ua
або телефоном:  255-25-43,
Демченко Олені Анатоліївні.

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення