Перші особи держави в ЗМІ (Вип. 1 січень 2024)



станом на 31 січня 2024 року

    
        

Президент України Володимир Олександрович Зеленський

 

1.                  Зеленський В. Всією архітектурою безпекових гарантій ми фактично реанімуємо систему міжнародного права [Електронний ресурс] / Володимир Зеленський // Голос України. – 2024. – 20 січ. [№ 123]. – Електрон. дані. Подано повний текст звернення Президента України Володимира Зеленського 20 січня 2024 р., в якому глава держави повідомив, що проводить наради щодо наступного тижня – наших міжнародних заходів, які плануються. Розповів, що готуються нові угоди з партнерами – сильні двосторонні угоди, зауваживши, що січень та лютий мають принести відповідні результати. Сказав про те, що готується подальша робота з ключовими нашими партнерами і щодо конкретної оборонної підтримки вже зараз, цими тижнями й місяцями та будуть нові оборонні пакети. Наголосив і на ситуації на фронті. Подякував всім тим, чия сміливість та ефективність стає силою України – спільною силою нашого народу.           

2.               Зеленський В. Ми повинні виграти в цій битві, тому що в ній вирішується глобальне ставлення до свободи [Електронний ресурс] / Володимир Зеленський // Крим. світлиця. – 2024. – 12 січ. (№ 2). — Електрон. дані. Подано виступ Президента України Володимира Зеленського на спеціальному пленарному засіданні Рійгікогу Естонії. Глава держави подякував Естонії за підтримку України та наголосив, що в цій битві з російськими агресорами ”вирішується, яким буде – і зараз, і після нас, і після наших дітей та онуків – глобальне ставлення до свободи”. Володимир Зеленський висловив переконання у перемозі ”свободи й людяності” та закликав до єдності й посилення санкційної політики, відзначивши, що ”кожен актив, який Москва або пов’язані з нею особи намагалися сховати у світових юрисдикціях, має бути заморожений і використаний заради захисту від російської агресії та допомоги у відновленні після цієї війни”.

3.        Зеленський В. Президент у День Соборності: тільки сильні українці можуть стати єдиними [Електронний ресурс] / Володимир Зеленський // Крим. світлиця. – 2024. – 26 січ. (№ 4). — Електрон. дані. Подано привітання Президента України Володимира Зеленського з Днем Соборності. Глава держави наголосив, що ”сьогодні соборність українців охоплює обидві півкулі Землі, у кожному куточку якої 24 лютого пролунало: я – українець”, та повідомив, що найближчим часом внесе у Верховну Раду України (ВР України) ”ключовий законопроєкт, який дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства”.         

4.           Зеленський В. Соборність і самостійність України для нас справжні, а не декларативні цінності [Електронний ресурс] / Володимир Зеленський // Голос України. – 2024. – 23 січ. [№ 15]. – Електрон. дані. Подано повний текст привітання Президента України Володимира Зеленського з Днем Соборності. У своєму зверненні він вказав, що рівно 105 років тому на Софійській площі у Києві, були проголошені такі рядки: «Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України». Президент зазначив, що кожного року 22 січня ми завжди згадували про два ключові уроки тих часів, два дороговкази для всіх поколінь української нації: щоб здобути власну державність, треба боротися, щоб її вберегти, потрібно єднатись. В. Зеленський наголосив, що сьогодні соборність українців охоплює обидві півкулі Землі, у кожному куточку якої 24 лютого пролунало: я – українець. I'm Ukrainian. Пролунало на всіх континентах, де живуть наші люди. Глава держави зазначив, що окрім цього, ми маємо сьогодні робити кроки не лише для зміцнення соборності України й нашого народу, а й дії задля соборності прав і свобод, правди про українців, правди про нас і правди про нашу історію. Він повідомив, що заради цієї мети сьогодні він підписав Указ «Про історично населені українцями території Російської Федерації». Це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього.

5.     Зеленський В. Україна пройшла колосальний шлях, вистояла й має захиститися [Електронний ресурс] / Володимир Зеленський // Голос України. – 2024. – 26 січ. [№ 18]. – Електрон. дані. Подано повний текст звернення Президента України Володимира Зеленського 24 січня 2024 р. Він наголосив, що Україна 700-ий день веде героїчну боротьбу проти рф. Розповів про ситуацію зі збитим російським літаком на території Бєлгородської області рф, на якому нібито були українські військовополонені. «Очевидно, що росіяни граються із життями українських полонених, із почуттями рідних та з емоціями нашого суспільства. Потрібно встановити всі чіткі факти. Настільки, наскільки це можливо з урахуванням того, що падіння літака сталося на російській території – поза нашим контролем», - зазначив глава держави. Повідомив про важливе рішення сенатського комітету Сполучених Штатів щодо конфіскації російських активів, яке є цілком справедливе. «росія повинна найбільше відчувати реальну ціну її агресії, і ми в Україні справді вдячні всім, хто допомагає пошуку, замороженню та підготовці конфіскації активів російської держави та пов’язаних із нею осіб», - наголосив Президент.  Розповів про  розмову із канцлером Німеччини, під час якої обговорили питання подальшої взаємодії, зокрема, що стосуються й нашої оборони – насамперед, звичайно, захисту від російських ракет і дронів. Президент зазначив, що «Україна пройшла колосальний шлях. Вистояла. І має захиститися. Повинна захистити – наших людей, інтереси нашої держави».          

6.        Бойко І. Зеленський нагадав про історичні українські землі - Кубань, Стародубщину та Слобожанщину [Електронний ресурс] / Іван Бойко // Україна молода. – 2024. – 22 січ. – Електрон. дані. Йдеться про Указ Президента України Володимира Зеленського, яким владі доручено розробити план дій щодо збереження національної ідентичності українців у Росії, які проживають на "історично населених ними землях". Глава держави наголосив на необхідності дотримання рф міжнародних зобов’язань щодо забезпечення українцям, що проживають на її територіях, у тому числі історично населених етнічними українцями, прав на отримання освіти українською мовою та її вільне використання, громадянських, соціальних, культурних і релігійних прав, доступу до україномовних засобів масової інформації (ЗМІ), права на мирне зібрання.

7.         Бойко І. Зеленський у Вільнюсі: "росія не витримає, якщо продовжувати бити її" [Електронний ресурс] / Іван Бойко // Україна молода. – 2024. – 10 січ. – Електрон. дані. П‏одано тези звернення Президента України Володимира Зеленського до литовського народу. Він наголосив, що "стійкість українських воїнів – це водночас і стійкість литовського та інших європейських народів", та висловив переконання в перемозі України, адже "росія не витримає, якщо продовжувати бити її". В. Зеленський акцентував, що "захоплення України потрібне росії лише для того, щоб побудувати імперію на уламках загиблої держави, але разом держави світу можуть змінити це", та заувавжив, що день перемоги України буде днем "нової сили для всієї нашої Європи, яка зараз, захищаючись від російських гібридних ударів, вчиться справжній єдності".

8.           Бойко П. НАТО розуміє, що ризикувати з Трампом не варто: чому Зеленський поїхав до країн Балтії, — аналітик [Електронний ресурс] / Пилип Бойко // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 11 січ. — Електрон. дані. Як заявив керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок, поїздка Президента України Володимира Зеленського до країн Балтії вкотре підкреслює його готовність до виконання своїх головних обов'язків у міжнародних відносинах між країнами, адже саме пряме спілкування з керівниками інших держав сприяє більш конкретним рішенням і затвердженню міжнародних домовленностей. За словами аналітика, Естонія надаватиме наступні чотири роки по 0,25 % від свого внутрішнього валового продукту (ВВП) на оборонну підтримку України, й це один із результатів поїздки та приблизно 100 млн доларів допомоги. Зазначено, що завдяки особистим поїздкам Президента України військовий та державний бюджет України може отримати до кінця року приблизно 120 млрд доларів. Наголошено: Європа має розуміти, що у випадку виборів Д. Трампа наступним Президентом США Європейський Союз (ЄС) зіткнеться з великими проблемами, і саме візит В. Зеленського зайвий раз нагадує Європі, що вона повинна активніше думати про засоби власної безпеки та про допомогу Україні.  

9.      Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект щодо множинного громадянства [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 24 січ. [№ 16]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України (ВР України) ключовий законопроєкт, який дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства. В. Зеленський переконаний, що українці мають робити кроки не лише для зміцнення соборності України й нашого народу, а й дії задля соборності прав і свобод, правди про українців, правди про нас і правди про нашу історію. 

10.                 Гірак Г. Більшість петицій - про присвоєння звання Героя: чи ефективні вони [Електронний ресурс] / Галина Гірак // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 29 січ. — Електрон. дані. Проаналізовано статистику та тематику петицій Президенту України Володимиру Зеленському за час перебування на посаді та ефективність реагування на них. Зазначено, що за весь час свого президентства В.Зеленський отримав майже 51 тис. петицій; у 2023 р. українці створили найменшу їх кількість, проте ці звернення отримали найбільше відповідей. Зауважено, що у 2023 р. суттєво змінилася тематика петицій. Приблизно половина стосується нагородження та присвоєння почесних звань, у тому числі й посмертно. Крім того, 70 % тих, що набрали необхідні 25 тис. голосів, теж стосуються цієї теми. За словами експертів, подання петиції до Президента фактично стало чи не єдиним способом для рідних заявити про героїзм українських захисників і отримати визнання від держави. Наступною за актуальністю є також військова сфера – обороноздатність, суверенітет, міждержавні і міжнаціональні відносини. Ці петиції стосуються питань мобілізації, демобілізації, придбання зброї чи внесення змін до військового законодавства. Менш популярною стала тема соціального захисту, реалізації прав громадян і діяльності органів влади.

11.                 Гірак Г. Множинне громадянство: кому не дадуть український паспорт [Електронний ресурс] / Галина Гірак // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 24 січ. — Електрон. дані. У контексті внесення до Верховної Ради України (ВР України) Президентом України Володимиром Зеленським законопроєкту № 10425 ”Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України”, розглянуто основні норми документа та що гальмуватиме ухвалення Закону. За словами глави держави, ”законопроєкт дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства. I дасть змогу мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу. Звісно, окрім громадян країни-агресора”. Зауважено: якщо цей законопроєкт ухвалять – він не дозволить виїжджати з країни під час війни військовозобов’язаним, у яких є не лише українське громадянство. Адже згідно з положенням ч. 2 ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України – обов’язок громадян України. За словами правників, до завершення воєнного стану практично неможливе ухвалення цього законопроєкту. Адже за Конституцією у нас можна мати лише одне громадянство – українське. Для права набувати громадянство іншої країни треба вносити зміни до Основного закону, а під час війни це неможливо.

12.          Гурко М. Польща приєдналася до декларації G7 щодо гарантій для України, — Туск [Електронний ресурс] / Мирослав Гурко // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 22 січ. — Електрон. дані. Як заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, Польща приєдналася до декларації "Групи семи" (G7) щодо гарантій безпеки для України, такі дії покликані консолідувати зусилля світу та мобілізувати демократичні держави на підтримку України. Президент України Володимир Зеленський заявив про погодження нового пакета оборонної допомоги та польського кредиту для України, також вони обговорили можливості майбутнього спільного виробництва зброї.

13.          Здоровило Т. Множинне громадянство: Зеленський подає до Ради незвичайний законопроект [Електронний ресурс] / Тарас Здоровило // Україна молода. – 2024. – 22 січ. – Електрон. дані. Йдеться про поданий Президентом України Володимиром Зеленським на розгляд Верховної Ради України (ВР України) законопроєкт про запровадження множинного громадянства. Коментуючи свою законодавчу ініціативу у вітанні з нагоди Дня соборності, глава держави наголосив, що це дозволить мати громадянство України всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн, окрім держави-агресорки Росії, та зазначив, що наразі соборність українців охоплює "обидві півкулі Землі", де українська діаспора довела своїми справами  та допомогою України своє право на український паспорт.

14.     Здоровило Т. Побажання Зеленського: європейська соцдопомога для біженців має надходити в бюджет України [Електронний ресурс] / Тарас Здоровило // Україна молода. – 2024. – 29 січ. – Електрон. дані. Йдеться про інтерв'ю Президента України Володимира Зеленського німецькому телеканалу «ARD», під час якого він висловив побажання, щоб гроші, які різні країни надають як соціальну допомогу українським біженцям, надавалися Україні, і щоб вже сама Україна їх розподіляла між цими людьми. Водночас глава держави наголосив, що дуже вдячний тим українцям, які повертаються додому, працюють, платять податки і таким чином піднімають економіку і допомагають Збройним силам України (ЗСУ).            

15.    Зеленський та Сунак підписали в Києві договір про гарантії безпеки [Електронний ресурс] // Дзеркало тижня. – 2024. – 12 січ. – Електрон. дані. Йдеться про те, що Президент України Володимир Зеленський та  прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали 12 січня у Києві угоду про гарантії безпеки, яка діятиме до вступу України в НАТО. Договір називається «Угода про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії». Відповідно до неї Велика Британія надаватиме Україні «постійну та всебічну підтримку» протягом наступного десятиліття.

16.                 Кальниченко А. США хочуть від Зеленського чіткого плану війни: ЗСУ розглядають кілька варіантів, — ЗМІ [Електронний ресурс] / Артем Кальниченко // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 11 січ. — Електрон. дані. Як повідомило видання «Bloomberg», радник із національної безпеки США Джейк Салліван порушить тему більш конкретного плану війни з рф під час розмови з Президентом України Володимиром Зеленським під час Економічного форуму в Давосі. За словами журналістів, чиновники у Вашингтоні стурбовані можливими розбіжностями між В. Зеленським і Головнокомандувачем Збройних сил України (ЗСУ) Валерієм Залужним, що, ймовірно, заважає створенню нової стратегії. Зазначено, що українські військові зараз розробляють плани на 2024 р. і на розгляді перебуває повний спектр варіантів, а США хочуть визначити, як вони можуть найкраще скоординувати свою підтримку, щоб допомогти Україні захистити себе.

17.            Катишев К. Зеленський зустрівся з генсеком НАТО у Давосі [Електронний ресурс] / Костянтин Катишев // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 16 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у межах Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Як повідомила пресслужба глави держави, співрозмовники обговорили ситуацію на полі бою в Україні й оборонні потреби нашої держави.  В. Зеленський проінформував про масовані російські обстріли, які відбулися останнім часом і наголосив на важливості подальшого посилення української системи протиповітряної оборони (ППО). Було відзначено важливість підписання двосторонньої угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великою Британією; акцентовано на продовженні роботи з іншими партнерами над аналогічними документами, котрі діятимуть до вступу України в НАТО. В. Зеленський і Є. Столтенберг обговорили підготовку наступного саміту Альянсу у Вашингтоні. Президент наголосив, що Україна очікує ухвалення рішень, які наблизять її членство в НАТО.

18.       Катишев К. Зеленський і Макрон обговорили нову коаліцію [Електронний ресурс] / Костянтин Катишев // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 18 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Франції Еммануелем Макроном, головною темою котрої стало створення Артилерійської коаліції. «Дякую за запуск ініціативи Артилерійська коаліція та за оголошене в її межах зобов’язання Франції виготовити для України десятки передових артилерійських систем «Caesar» у 2024 році та боєприпаси до них», – написав український лідер у Telegram. В. Зеленський розповів, що обговорювалася ситуація на фронті й актуальні потреби Збройних сил України (ЗСУ), пріоритетні для включення в наступний військовий пакет допомоги від Франції.

19.                 Катишев К. Україна повернула з полону 207 захисників [Електронний ресурс] / Костянтин Катишев // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 31 січ. — Електрон. дані. Наведено тези допису у Telegram Президента України Володимира Зеленського про те, що Україна повернула з полону 207 військовослужбовців. «Повертаємо попри все. Пам’ятаємо про кожного й кожну в полоні. Воїни та цивільні. Маємо повернути всіх. Працюємо над цим», – написав глава держави. У свою чергу кервник Офісу Президента України (ОПУ) Андрій Єрмак уточнив у Telegram, що це другий великий обмін після тривалої перерви; серед звільнених українців воїни Збройних сил України (ЗСУ), Нацгвардії, ДПСУ, Нацполіції – рядові, сержанти та офіцери; багато оборонців Маріуполя, військових, що були на «Азовсталі», острові Зміїний, Донецькому, Запорізькому, Харківському, Луганському, Херсонському та Сумському напрямках.

20.                 Ковальчук О. Ю. Питання нормативно-правового регулювання діяльності Президента України [Електронний ресурс] / О. Ю. Ковальчук // Вісн. Нац. ун-ту ”Львів. політехніка”. Серія : Юрид. науки. – 2023. – Вип. 10 (№ 4). – С. 86-91. Увагу зосереджено на визначенні повноважень Президента України в Конституції України та нормативно-правового регулювання їх реалізації на законодавчому рівні. Надано пропозиції щодо прийняття Закону України «Про Президента України», до положень якого включити питання: повноважень Президента України, гарантій його діяльності, особливостей повноважень Президента України у відносинах з Верховною Радою України (ВР України), Кабінетом Міністрів України (КМ України) та іншими органами влади й їх посадовими особами, актів Президента України, строків виконання повноважень Президентом України та припинення його повноважень, гарантій безпеки Президента України та членів його сім'ї, матеріально-побутового забезпечення Президента України, створення та функціонування консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб при Президенті України тощо      

21.       Латвія очолить «коаліцію дронів» у межах формату «Рамштайн» [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Як стало відомо 11 січня під час візиту Президента України Володимира Зеленського до Латвії, ця країна надасть нашій державі новий пакет військової допомоги. «Латвія — серед тих держав, які підтримують Україну з перших днів повномасштабної війни. Пане Президенте, я вдячний за ваші особисті зусилля в цей час. Вдячний і вашій команді, усьому політичному класу, усьому суспільству Латвії. Ми цінуємо те, що ваша принципова позиція завжди з Україною. І в інституціях Євросоюзу, і в НАТО, і в інших міжнародних організаціях», — сказав Президент України  за результатами переговорів з Едгарсом Рінкевичсом. Президент Латвії повідомив, що новий пакет військової допомоги міститиме, зокрема, гаубиці, боєприпаси та протитанкову зброю. Окрім цього, Латвія бере на себе лідерську роль у «коаліції дронів» у межах формату «Рамштайн». Едгарс Рінкевичс зазначив, що безпілотники — це одна зі сфер співпраці в межах меморандуму про військове співробітництво, який Україна та Латвія підпишуть під час візиту.

22.          Липчанський М. Україна повернула з полону 230 військових [Електронний ресурс] / Максим Липчанський // Korrespondent. net : [вебсайт]. – 2024. – 3 січ. — Електрон. дані. Наведено текст допису в Instagram Президента України Володимира Зеленського про те, що 03.01.2024 Україна повернула з російського полону 230 військових; частина з них боронила Маріуполь та Азовсталь. Подано також викладене ним відео зі звільненими українськими захисниками. У свою чергу Уповноважений Верховної Ради України (ВР України) з прав людини Дмитро Лубінець у Telegram-каналі повідомив, що це вже 49-ий обмін полоненими з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні, та перший у 2024 році; загалом Україні вдалося повернути додому 2828 захисників. Як зазначили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО України), сьогоднішній обмін є найбільшим за кількістю повернених додому українців. Серед них представників: Збройних Сил України (ЗСУ) – 130 (серед них ТрО – 14, ВМС – 14), Національної гвардії – 55, Державної прикордонної служби – 38, Національної поліції – 1, шестеро цивільних, які були незаконно позбавлені волі.

23.             Літвин І. В Україні створять економічну платформу [Електронний ресурс] / Інна Літвин // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 26 січ. — Електрон. дані. Йдеться про створення в Україні Всеукраїнської економічної платформи, яка має значно полегшити комунікації з підприємцями. Як зазначив у соцмережі Президент України Володимир Зеленський, «засновуємо Всеукраїнську економічну платформу, на якій буде представлений і малий бізнес, і середній, і великий. І різні регіони нашої держави. І інвестори, і релоковані підприємства». За його словами, на новій платформі буде представлена уся спільнота українського бізнесу. Вказано, що у зв'язку з цим, Президент видав кілька указів. Одним із них доручено Офісу Президента України (ОПУ), Кабінету Міністрів України (КМ України) й обласним військовим адміністраціям (ОВА) протягом двох тижнів створити концепцію та структуру функціонування Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», а також протягом місяця забезпечити початок її роботи. Іншим указом Президент доручив утворити Раду з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану як консультативно-дорадчий орган при Президентові України, а також затвердити її персональний склад.

24.             Літонінський В. Перший договір про безпеку. Візит Сунака до Києва [Електронний ресурс] / Валерій Літонінський // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 12 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час свого візиту привіз в Україну не лише новину про 3 млрд доларів військової допомоги на 2024 р., а й договір із безпеки під назвою «Угода про співпрацю у сфері безпеки між Україною та Сполученим королівством Великобританії та Північної Ірландії», котрий підписали лідери двох країн після переговорів у Києві. Вказано, що ця угода стала першою серед угод з безпеки на виконання домовленостей, досягнутих під час Вільнюського саміту НАТО між Україною, членами Великої сімки та державами, що до них приєдналися. Як повідомив Президент України Володимир Зеленський, зобов'язання Великої Британії щодо цього документа діятимуть до вступу України до НАТО. Розглянуто, що передбачає ця угода, та як оцінив надані Україні безпекові гарантії Президент В. Зеленський, виступаючи на прес-конференції після підписання угоди.

25.                 Мельник Р. Зеленський доручив зберегти ідентичність українців на «історично населених» землях у складі Росії [Електронний ресурс] / Роман Мельник // Детектор медіа : [інтернет-вид.]. – 2024. –
22 січ. – Електрон. дані. Зазначено, що Президент України
 Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів України (КМ України) із залученням міжнародних експертів, представників Світового конгресу українців, вчених, громадськості розробити та внести на розгляд Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) «план дій щодо збереження національної ідентичності українців в рф, у тому числі на історично населених ними землях (на Кубані, Стародубщині, Північній та Східній Слобожанщині в межах сучасних Краснодарського краю, Білгородської, Брянської, Воронезької, Курської, Ростовської областей рф). Відповідний Указ № 17/2024 «Про історично населені українцями території Російської Федерації» Президент підписав 22.01.2024  і оголосив про це у привітанні з нагоди Дня Соборності України. Йдеться про питання збору та вивчення фактів і свідчень про злочини, вчинені проти українців, що проживають (проживали) на територіях рф, історично населених етнічними українцями, про політику примусової русифікації, політичні репресії та депортації українців, відновлення та збереження історичної пам’яті про це та утворення спеціального центру із цих питань; про розвиток взаємодії між українцями та поневоленими рф народами тощо. Глава держави наголосив, що рф повинна дотримуватись міжнародних зобов’язань щодо забезпечення українцям, які проживають на її територіях, у тому числі історично населених етнічними українцями, прав на отримання освіти українською мовою та її вільне використання, громадянських, соціальних, культурних і релігійних прав, доступу до україномовних засобів масової інформації, права на мирне зібрання.

26.                 Мельник Р. Президент вніс до Ради законопроєкт про множинне громадянство: про що в ньому йдеться [Електронний ресурс] / Роман Мельник // Детектор медіа : [інтернет-вид.]. – 2024. – 23 січ. – Електрон. дані.  Зазначено, що  Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради України (ВР України) законопроєкт № 10425  «Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України». Законопроєкт передбачає спрощену процедуру набуття громадянства України для громадян країн Заходу, унормовує правовий статус перебування в Україні іноземців, які залучені до її захисту, переглядає підстави для втрати громадянства й актуалізує категорії, які не можуть набути громадянство.

27.           Мозговий І. Ласкаво просимо додому: Зеленський указом визначив історичні землі українців на території росії [Електронний ресурс] / Іван Мозговий // Fakty.ua : [вебсайт]. – 2024. – 22 січ. — Електрон. дані. Йдеться про те, що Президент України Володимир Зеленський, вітаючи українців із Днем Соборності, повідомив про підписання Указу 22.01.2024, яким визначив історичні українські землі на території рф: до них належить Кубань (Краснодарський край), Стародубщина (частина Брянської області) та Слобожанщина (частини Курської, Бєлгородської та Воронезької областей). Згідно з Указом, ухвалено запровадити план дій щодо збереження на цих територіях національної ідентичності українців. Зазначено, що також будуть опрацьовані питання щодо збору та вивчення фактів і свідоцтв про злочини, скоєні проти українців, які проживають (проживали) на територіях рф, історично населених етнічними українцями; політику примусової русифікації, політичних репресій та депортацій щодо українців, відновлення та збереження історичної пам'яті, у тому числі з утворенням центру із зазначених питань; активізації роботи з протидії дезінформації та пропаганді рф з історії українців у рф та всіх поневолених нею народів.

28.          Пархомчук Т. Владна гойдалка турборежиму: Зе-блукалі між переправами [Електронний ресурс] / Тетяна Пархомчук // Україна молода. – 2024. – 16 січ. – Електрон. дані. Йдеться про можливість створення в Україні уряду національної єдності з представників усіх фракцій Верховної Ради України (ВР України). Розглянуто проблеми співробітництва України з міжнародними партнерами та у контексті російсько-української війни проаналізовано внутрішньополітичну ситуацію в Україні та політику влади на чолі з Президентом України Володимиром Зеленським.              

29.                 Пархомчук Т. Психологічні бульбашки влади: образ Зеленського в дзеркалі світу [Електронний ресурс] / Тетяна Пархомчук // Україна молода. – 2024. – 23 січ. – Електрон. дані. Розглянуто діяльність Володимира Зеленського на посту Президента України. Наведено коментар політичного психолога Олега Хомяка щодо політичних перспектив В.  Зеленського як лідера держави та можливості зміни їм свого світогляду відповідно до викликів сучасності.

30.           Пасова Т. Питання війни і миру розглядають у Давосі [Електронний ресурс] / Тетяна Пасова // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Йдеться про візит Президента України Володимира Зеленського до Швейцарії, у межах якого заплановані зустрічі глави держави з головами обох палат парламенту, лідерами партій та Президенткою Швейцарії. Очікується участь Президента в роботі Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) у Давосі, організатори якого анонсували на 16 січня виступ очільника української держави  зі спеціальною промовою на панелі «Досягнення безпеки та співробітництва у фрагментованому світі». Разом із ним у панелі братимуть участь виконавчий директор Всесвітнього економічного форуму Клаус Швааб та президент ВЕФ Бьорге Бренде.              

31.            Пасова Т. Президент провів переговори з прем’єр-міністром Польщі [Електронний ресурс] / Тетяна Пасова // Голос України. – 2024. – 23 січ. [№ 15]. – Електрон. дані. Як повідомив Президент України Володимир Зеленський, 22 січня цього року у Києві він зустрівся з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском. За словами глави держави, перемовини були дуже продуктивними щодо всіх аспектів двосторонніх відносин. «Є новий польський оборонний пакет. Ми цінуємо таку незмінну допомогу. Є нова форма нашої взаємодії заради більшого масштабу закупівель зброї для українських потреб – це польський кредит для України», – відзначив В. Зеленський. Та додав, що під час зустрічі йшлося і про можливості майбутнього спільного виробництва зброї.

32.                 Переяславець Б. Воюйте або платіть податки: Зеленський закликав чоловіків повернутися в Україну [Електронний ресурс] / Богдан Переяславець // Україна молода. – 2024. – 11 січ. – Електрон. дані. Йдеться про спільну пресконференцію із Прем'єр-міністеркою Естонії Каєю Каллас Президента України Володимира Зеленського під час його візиту до Естонії. Зокрема В. Зеленський звернувся до громадян України - чоловіків мобілізаційного віку, які різними шляхами виїхали за кордон, із закликом або повернутися до України, аби підтримувати економіку своєї держави та сплачувати податки.

33.                 Переяславець Б. Справедлива мобілізація: Зеленський пропонує е-повістки, а не папірці на вулицях [Електронний ресурс] / Богдан Переяславець // Україна молода. – 2024. – 29 січ. – Електрон. дані. Йдеться про інтерв'ю Президента України Володимира Зеленського німецькому телеканалу «ARD». Зокрема глава держави заявив, що очікує від військових справедливого законопроєкту про мобілізацію та виступає проти "силової" форми залучення громадян до Збройних сил України (ЗСУ), коли повістки вручають перехожим просто на вулицях. Також Володимир Зеленський зауважив, що Україна - дуже цифровізована країна, тому є можливість "вирішити це питання сучасно".  

34.             Пєнов В. До вступу в НАТО: Україна та Велика Британія підписали безпекову угоду (відео) [Електронний ресурс] / Володимир Пєнов // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 12 січ. — Електрон. дані. Як повідомило видання "Європейська правда", Україна та Велика Британія уклали угоду про безпеку, яка діятиме до моменту вступу України до НАТО. Президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали цю двосторонню угоду 12.01.2024 у результаті переговорів у Маріїнському палаці в Києві. Зазначено, що "Угода про безпекове співробітництво між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії", стала першою у низці безпекових угод, що реалізуються відповідно до раніше досягнутих угод, підписаних під час Вільнюського саміту НАТО між Україною, членами "Групи семи" й іншими державами, які приєдналися до цих угод. За словами В. Зеленського, якби такої домовленості було досягнуто у 1991 р., то війни з рф не було б.

35.            Поваляєв І. Зеленський хоче провести Глобальний саміт миру у Швейцарії [Електронний ресурс] / Іван Поваляєв // Україна молода. – 2024. – 15 січ. – Електрон. дані. Йдеться про робочий візит Президента України Володимира Зеленського до Швейцарії, у ході якого він провів переговори з лідерами країни - головою Національної ради Федеральних зборів Еріком Нуссбаумером, головою Ради кантонів Євою Герцог і Президенткою Швейцарії Віолою Амхерд. Зокрема на спільній пресконференції з  Віолою Амхерд В. Зеленський наголосив на важливості спільної роботи на санкційному напрямку та висловив вдячність Президентці Швейцарії та її команді за досягнуті домовленості щодо проведення у Швейцарії на рівні лідерів Глобального саміту миру, який, на думку Президента України, має визначити, що завершення війни повинне бути виключно справедливим, а відновлення сили міжнародного права справді повним.

36.            Президент зустрівся з головою групи Європейського парламенту «Європейська народна партія» [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 24 січ. [№ 16]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом Європейської народної партії, головою групи Європейського парламенту «Європейська народна партія» Манфредом Вебером, який перебував із візитом у нашій країні. Глава держави подякував групі «Європейська народна партія» та всьому Європарламенту за лідерство в підтримці України із самого початку повномасштабної агресії рф. Під час зустрічі сторони обмінялися думками щодо очікувань від цьогорічних виборів до Європейського парламенту, які відбудуться в червні. В. Зеленський висловив сподівання, що Україна матиме високий рівень підтримки від Європейського Союзу (ЄС) і після виборів.

37.                 Президент подякував Канцлеру ФРН за шість гелікоптерів [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 26 січ. [№ 18]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом. «Дякую за особисті зусилля у всесторонній довготривалій підтримці України з боку ФРН, збільшенні оборонної допомоги нашій державі на поточний рік до 8 млрд євро, а також нещодавнє рішення про передачу Україні шести гелікоптерів Sea King Mk41», — написав глава держави за підсумками розмови в соцмережі Х. Також, за його словами, йшлося про подальшу оборонну співпрацю, зокрема, посилення української системи протиповітряної оборони (ППО) та артилерії і бронетехніки.

38.                 Президент поспілкувався з лідерами парламентської коаліції Болгарії [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Президент України Володимир Зеленський поспілкувався у форматі відеоконференції з лідерами коаліції Народних зборів Болгарії Бойко Борисовим, Деляном Пеєвським і Кирилом Петковим. Глава держави подякував болгарському парламенту за нещодавні рішення про надання підтримки Україні. «Вони дуже посилюють Україну та підвищують стійкість нашого опору агресору. Посилення нашої армії є посиленням нашого суспільства», — наголосив він. Президент також висловив подяку за підтримку України на євроатлантичному та євроінтеграційному шляху, зокрема під час відкриття переговорів щодо набуття нашою державою членства у Європейському Союзі (ЄС).

39.             Пустіва В. Зеленський провів у Швейцарії важливі зустрічі [Електронний ресурс] / Валентина Пустіва // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 15 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що під час робочого візиту до Швейцарської Конфедерації Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із головою Національної ради Федеральних зборів Швейцарії Еріком Нуссбаумером і головою Ради кантонів Євою Герцог, а також із головами партій і фракцій Федеральних зборів Швейцарії. Український лідер подякував швейцарським партнерам за підтримку України та наголосив, що Швейцарія стала першим майданчиком для проведення міжнародної конференції з питань відновлення України, яка відбулася у 2022 р. в м. Лугано. Співрозмовники докладно обговорили підтримку з боку Швейцарії Української формули миру та подальші кроки щодо її імплементації

40.                 Соколовська М. Інвестиції в Перемогу України — це шанс відновити міжнародну безпеку [Електронний ресурс] / Маргарита Соколовська // Голос України. – 2024. – 18 січ. [№ 121]. – Електрон. дані. Зазначено, що Всесвітній економічний форум у Давосі, який відбувається традиційно в січні, — це одна з найвагоміших подій року, у якій цьогоріч взяв участь Президент України Володимир Зеленський. Під час форуму глава держави не лише виступив перед його учасниками, а й провів низку двосторонніх переговорів, під час яких відзначив важливість залучення приватного капіталу до проєктів  із відбудови України. В. Зеленський наголосив, що під час війни важливо розробити й запровадити механізми змішаного фінансування, що поєднує приватний і державний капітал. Президент висловив сподівання, що світові фінансові фонди допоможуть залучити в українську економіку велику кількість світових інвесторів і корпорацій.

41.            Соколовська М. Президенти України та Швейцарії узгодили проведення Глобального саміту миру [Електронний ресурс] / Маргарита Соколовська // Голос України. – 2024. – 17 січ. [№ 11]. – Електрон. дані. Йдеться про те, що Президенти України та Швейцарії Володимир Зеленський і Віола Амхерд домовилися про початок підготовки до проведення у Швейцарії Глобального саміту миру. Президент України наголосив, що цей саміт має наповнити необхідною енергією усе, чого вже вдалося досягти, та має визначити, що завершення війни повинне бути виключно справедливим, а відновлення сили міжнародного права – справді повним. Повідомлено, що під час зустрічі президентів йшлося про гуманітарну й фінансову допомогу з боку Швейцарії, сприяння у відбудові, політичну та санкційну підтримку. За словами В. Зеленського, обговорювалася й нова програма довготермінової підтримки.

42.                 Таран С. "Під тиском бізнес іде в тінь": як справа Мазепи вплинула на відносини влади і підприємців [Електронний ресурс] / Серафима Таран // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 24 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що 23.01.2024 Президент України Володимир Зеленський повідомив про рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), покликане знизити тиск на підприємців в Україні, зокрема, він заявив про створення Ради з підтримки підприємництва, куди увійдуть представники бізнесу. Це сталося після затримання інвестиційного банкіра Ігоря Мазепи та зустрічі з підприємцями. Розглянуто, чи зможуть ухвалені компроміси вплинути на відносини держави та бізнесу. Указано, що РНБО визначила термін на три місяці фактичного мораторію на проведення процесуальних дій, які можуть заблокувати роботу підприємства. За словами політичного експерта Олександра Кочеткова, чим сильніше влада чинить тиск на бізнес, тим активніше розвивається тіньова економіка.

43.                 Таран С. Для участі у виборах і служби в армії: навіщо влада згадала про множинне громадянство [Електронний ресурс] / Серафима Таран // Focus.ua : [вебсайт]. – 2024. – 22 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що Президент України Володимир Зеленський анонсував законопроєкт про множинне громадянство. Це вже не вперше, коли влада намагається врегулювати це питання. Розглянуто, чому тема подвійного громадянства знову актуалізувалася. Зауважено, що законопроєкт стосується етнічних українців, які в період різних хвиль еміграції вимушено покинули Батьківщину і проживають на території інших країн, а також іноземних добровольців, які сьогодні воюють за Україну, на підставі чого можуть претендувати на українське громадянство. Винятком у законопроєкті будуть громадяни рф — для них отримати український паспорт як другий або третій не є можливим. Сьогодні, за словами експертів, тема подвійного або множинного громадянства як ніколи актуальна для України, оскільки через тривалі військові дії питання демографії стає критичним, до того ж деякі європейські країни хотіли б, щоб мігранти з України залишилися після завершення війни. Згідно з даними Центру економічної стратегії (ЦЕС), навіть після війни в Україну можуть не повернутися від 1,3 млн до 3,3 млн громадян. Соціологія показує, що більшість українців — близько 70 % повернуться додому після завершення військових дій, але на практиці справи можуть бути набагато гіршими.

44.                 У Давосі обговорять Формулу миру [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 13 січ. [№ 9]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що 14 січня у швейцарському Давосі відбудеться четверта зустріч радників глав держав для обговорення Української формули миру. У ній планують взяти участь понад 80 делегацій. Повідомлено, що напередодні Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президенткою Швейцарської Конфедерації у 2024 році, федеральною радницею, керівницею Федерального департаменту оборони, захисту населення і спорту Швейцарії Віолою Амхерд. Під час розмови він окремо подякував швейцарській стороні за підтримку Української формули миру та тверду підтримку державного суверенітету і територіальної цілісності нашої держави в умовах повномасштабної агресії рф проти нашої держави.             

45.                 У полоні єменських хуситів четверо українських моряків – Зеленський [Електронний ресурс] // Дзеркало тижня. – 2024. – 12 січ. – Електрон. дані. Як заявив Президент України Володимир Зеленський на спільному брифінгу із прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком 12 січня в Києві,  у полоні єменських хуситів перебувають четверо українських моряків. «Ситуація в Червоному морі для нас також дуже важлива, тому що вона вплинула на безпеку українських громадян. Наразі четверо наших моряків перебувають у полоні у хуситів. І ми працюватимемо над їх поверненням», - наголосив В. Зеленський.

46.          Україна повинна отримувати зброю не завтра, а сьогодні [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 13 січ. [№ 9]. – Електрон. дані. Як повідомив 11 січня Президент Естонії Алар Каріс під час спільної прес-конференції з Президентом України Володимиром Зеленським, Естонія виділить Україні допомогу в розмірі 1,2 млрд євро до 2027 р. Зазначено, що В. Зеленський прибув до Таллінна з Вільнюса. Турне країнами Балтії — перші закордонні поїздки глави держави в цьому році і є певною мірою візитами вдячності з боку України та демонстрацією солідарності. «Україна потребує більшого і кращого озброєння. Потужності військової промисловості ЄС необхідно збільшити, щоб Україна отримувала те, що їй потрібно, не завтра, а сьогодні. У нас не повинно бути жодних обмежень на постачання зброї Україні», — зазначив Алар Каріс. Він наголосив, що в Естонії є конкретні плани щодо відновлення України, для чого було б також справедливо використовувати заморожені російські кошти. Президент України подякував Естонії за постійну військову і фінансову підтримку України і принципову позицію щодо європейської та євроатлантичної інтеграції України.    


48.                 Шевчук А. Зеленський вручив сертифікати на житло Героям України [Електронний ресурс] / А. Шевчук // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 19 січ. — Електрон. дані. Йдеться про те, що Президент України Володимир Зеленський 19.01.2024 вручив сертифікати на квартири Героям України та рідним загиблих Героїв. Житлові сертифікати отримали 19 родин Героїв, які віддали свої життя, захищаючи Україну під час повномасштабної російської агресії; ще 11 Героїв України одержали сертифікати особисто. «Кожен із наших героїв – Героїв України – заслуговує на найвищу шану та вдячність нашої держави й усіх наших людей. Це воїни, чия хоробрість є порятунком для України та справедливим покаранням для російських окупантів», – наголосив Президент.

49.           Шевчук А. На Рамштайні оголосили про дев’ять пакетів для ЗСУ – Зеленський [Електронний ресурс] / А. Шевчук // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 27 січ. — Електрон. дані. Наведено тези вечірнього відеозвернення Президента України Володимира Зеленського 27.01.2024 про те, що під час засідання контактної групи у форматі «Рамштайн» [що відбулось 23.01.2024 в онлайн-форматі] було оголошено про дев’ять пакетів військової допомоги для Збройних сил України (ЗСУ), зокрема і з «дефіцитними речами». Глава держави наголосив, що уже сотні російських ракет і дронів було збито за цей місяць, і робота із партнерами триває. «Чекаємо на відповідне рішення Сполучених Штатів - це критично важливо», – сказав Президент. За його словами, на лютий готується «ще більше» домовленостей із партнерами.    

50.        Шипуля В. Безпекові угоди для України: хто буде після Великобританії [Електронний ресурс] / Валерія Шипуля // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 16 січ. — Електрон. дані. Із огляду на те, що 12.01.2024 Україна та Велика Британія підписали безпековий договір, який діятиме до вступу України в НАТО, розглянуто, що передбачає цей документ, яке його стратегічне значення, чому нова безпекова угода не повторить долю Будапештського меморандуму, з якими країнами будуть наступні угоди та наскільки вони відрізнятимуться. Наведено коментарі Президента України Володимира Зеленського, міністра оборони України Рустема Умєрова щодо значення й особливостей угоди з Великою Британією; дипломата Павла Клімкіна, українських експертів щодо ефективності цієї та таких безпекових угод загалом. Як зазначили в Офісі Президента України (ОПУ), Україна вже пропрацьовує аналогічні документи зі США, Німеччиною, Італією, Францією, Канадою, Польщею. Також розпочала двосторонні безпекові переговори з Україною Румунія. 


Голова Верховної Ради України Руслан Олексійович Стефанчук

 
        51.             Стефанчук Р.  З Днем Соборності України! / Р. Стефанчук // Голос України. – 2024. – № 15. - 23 січ. – С. 1. – Анот.: Вітання Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з Днем Соборності України.


       52.       
Стефанчук Р. Прапор ЄС у Верховній Раді — це не подарунок долі, а великий рівень зобов’язань [Електронний ресурс] / Руслан Стефанчук // Голос України. – 2024. – 20 січ. [№ 123]. – Електрон. дані. Подано матеріали інтерв’ю агентству «Укрінформ» Голови Верховної Ради України (ВР України) Руслана Стефанчука. Основні теми бесіди – це головні завдання законодавчого органа, просування процесів європейської та євроатлантичної інтеграцій та співпраця з Європейським парламентом. Наразі, за словами Голови Верховної Ради, головні завдання українського парламенту на 2024 р. співзвучні зі складними завданнями і планами України.

53.               Руслан Стефанчук: Суспільство знатиме про всі основні рішення щодо мобілізації / Підготувала О.Срібна // Голос України. – 2024. – № 5. - 9 січ. – С. 2. – Анот.: Законопроект про мобілізацію може бути винесений на голосування Верховної Ради одразу після його підготовки в Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Про це розповів Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна». «Це залежатиме від рішення комітету. Сподіваюся, що під час обговорення сторони знайдуть відповіді на всі ці питання, прийдуть до розумного вирішення. І щойно законопроект буде готовий на рівні Комітету, думаю, він має всі перспективи потрапити в зал», - зазначив спікер парламенту. Відповідаючи на запитання, як сильно зміниться редакція документа порівняно із запропонованою урядом, Руслан Стефанчук зазначив, що «основною повинна бути зрозуміла та збалансована позиція військових, яка має бути забезпечена державним бюджетом та організаційними питаннями». "Голос України" наводить інші важливі тези з інтерв’ю спікера парламенту.

54.          Голова Верховної Ради зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Держави Ізраїль в Україні [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 26 січ. [№ 18]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук і Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський під час зустрічі обговорили низку питань, зокрема, міжпарламентську співпрацю. Відзначивши продуктивний діалог між інституціями, також приділили увагу співпраці між ВР України та Кнесетом Ізраїлю. «Підтримання позитивної динаміки політичного діалогу є вкрай необхідним для реалізації порядку денного двосторонньої співпраці», — зауважив Р. Стефанчук і наголосив, що необхідно продовжувати рух на міжпарламентському треку.

55.           Голова Верховної Ради України зустрівся зі Спецпредставницею США з економічного відновлення України [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Голова Верховної Ради України (ВР України) разом із представниками депутатських фракцій зустрівся зі Спеціальною представницею США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер та очолюваною нею делегацією. Сторони обговорили подальшу фінансову та військову підтримку України з боку США, відбудову України та конфіскацію російських суверенних активів. Р. Стефанчук акцентував, що Україна розуміє надзвичайну важливість прозорого, підзвітного й ефективного використання коштів американських платників податків. У питанні відбудови України очільник парламенту наголосив на важливості конфіскації російських суверенних активів: «Саме путін і російський народ мають заплатити за все, що відбулося тут, в Україні». Також він висловив вдячність за постійну увагу США до цього процесу, особливо за участь Державного секретаря США Ентоні Блінкена у роботі Лондонської конференції з відбудови України.

56.    Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з делегацією Постійного Комітету Стортингу Норвегії з питань закордонних справ та оборони на чолі з Головою Комітету Іне Сьорейде [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 25 січ. [№ 17]. – Електрон. дані. Зазначено, що сторони обговорили низку важливих питань, зокрема, подальшу військову підтримку України та Формули миру Президента України Володимира Зеленського, а також шлях України до НАТО й посилення санкційного тиску проти рф. Голова Верховної Ради України (ВР України) повідомив, що невдовзі норвезький уряд має надати Парламенту Норвегії пропозиції щодо перерозподілу допомоги у межах «Програми Нансена» на користь військового компоненту. Він висловив упевненість, що норвезька зброя та передові технології і надалі відіграватимуть критичну роль на полі бою в Україні.

57.              Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з Міністром у справах Європи та закордонних справ Франції Стефаном Сежурне [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Зауважено, що це перший закордонний візит Стефана Сежурне після вступу на посаду. Сторони обговорили оборонну підтримку України, продовження санкційного тиску проти рф, реалізацію Формули миру Президента України Володимира Зеленського, а також європейську та євроатлантичну інтеграцію України. У питанні подальшої військової підтримки Голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук окреслив перелік нагальних потреб України, передусім постачання далекобійного озброєння та додаткових засобів для захисту повітряного простору.

58.        Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Турецької Республіки в Україні Мустафою Левентом Більгеном [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України. // Голос України. – 2024. – 24 січ. [№ 16]. – Електрон. дані. Зауважено, що дипломатична місія Надзвичайного та Повноважного Посла Турецької Республіки в Україні розпочинається у дуже непростий час — в умовах розв’язаної рф повномасштабної війни проти України. Повідомлено, що сторони обговорили питання міжпарламентської співпраці. Зі свого боку, Руслан Стефанчук зазначив, що високо цінує конструктивні контакти, які існують між Верховною Радою України та Великими Національними Зборами Туреччини. Голова Верховної Ради України (ВР України) висловив сподівання на підтримку з боку Туреччини євроатлантичної інтеграції України, зокрема, сприяння формуванню спільного бачення Альянсом механізму й чітко визначених часових меж вступу України до НАТО.

59.     Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся з Президентом Фонду Жана Моне для Європи, колишнім Президентом Європейського Парламенту Петом Коксом [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 25 січ. [№ 17]. – Електрон. дані. Під час зустрічі Руслан Стефанчук акцентував, що український парламент і надалі готовий втілювати законодавчі зміни у справі перетворення парламенту на прозорий, підзвітний та ефективний законодавчий інститут, відповідно до кращих європейських практик парламентаризму. «Усі рекомендації, які обговорювали на «Діалогах Жана Моне», ми проговорили й на рівні Верховної Ради України — готуємо відповідні зміни до законопроектів, які можуть втілити дуже багато із цих рекомендацій», — зауважив він. Зазначено, що окрему увагу сторони приділили європейській інтеграції України. Також Голова Верховної Ради України (ВР України) порушив питання продовження санкційного тиску на рф. Він повідомив, що нині готується 13-ий пакет санкцій, та наголосив, що важливо запровадити такі обмеження проти рф, які неможливо обійти.

60.           Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук зустрівся зі Спікеркою Саейми Латвійської Республіки Дайгою Міерінею [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 17 січ. [№ 11]. – Електрон. дані. Зазначено, що це перший офіційний візит спікерки Саейми Латвії до України. Під час зустрічі сторони обговорили низку важливих питань, зокрема, подальшу оборонну підтримку України, поступ України в Європейський Союз (ЄС) та Організацію Північноатлантичного договору, посилення санкцій проти рф та унеможливлення обходу обмежень, а також конфіскацію заморожених активів рф й реалізацію Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Р. Стефанчук наголосив, що Україна високо цінує комплексну політичну підтримку, яку Саейма Латвійської Республіки надає нашій державі. Він подякував Латвії за військову допомогу та ініціативу щодо створення коаліції БПЛА, акцентувавши, що Україна розраховує на продовження оборонної підтримки для наших захисників. Також сторони обговорили питання розвитку оборонної індустрії та подальше прийняття українських військових на лікування й реабілітацію. Насамкінець Голова ВР України висловив вдячність Латвії за активну участь у відбудові України, зокрема, патронатство над відбудовою Чернігівської області.

61.             Законопроект про мобілізацію доопрацюють [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 12 січ. [№ 8]. – Електрон. дані. Як повідомив Голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук, ухвалено рішення направити всі напрацьовані рекомендації та пропозиції Кабінету Міністрів України (КМ України) на доопрацювання. Він наголосив, що це — загальна позиція всіх політичних сил, представників уряду та військового керівництва.          

62.             Із нагоди 32-ої річниці утворення Управління державної охорони [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 17 січ. [№ 11]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що за вагомий особистий внесок у справу забезпечення державної охорони органів державної влади України й вищих посадових осіб, мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, Голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук вручив військовослужбовцям Управління державної охорони України відповідні відзнаки українського парламенту. У  заході також взяв участь Перший заступник Голови ВР України Олександр Корнієнко. «Щиро вдячні Управлінню державної охорони України за ту роботу, що ви здійснюєте у межах Парламенту та всього урядового кварталу. А також окремо хочу подякувати за міжнародну роботу, яка ведеться останні два роки, — охоронні заходи із супроводу делегацій — і це теж серйозний виклик воєнного часу, із яким ви справляєтеся», — зазначив він.

63.                Мельник М. Вибори в Україні: не зараз, а коли? [Електронний ресурс] / Микола Мельник // Дзеркало тижня. – 2024. – 12 січ. – Електрон. дані. Йдеться про те, що на тлі кровопролитної війни з російським агресором літо - осінь минулого року відзначилися політичною дискусією щодо проведення / непроведення парламентських (2023 року) та президентських (2024 року) виборів. На певний час ця дискусія навіть відсунула на другий план фронтову проблематику. Приводом для дискусії послугували визначені Конституцією строки проведення парламентських і президентських виборів. Відповідно до національного Основного закону, чергові парламентські вибори мали відбутися в останню неділю жовтня 2023 р. (ч. 1 ст. 77), а чергові президентські вибори — в останню неділю березня 2024 р. (ч. 5 ст. 103). Так, голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук, який фактично започаткував цю дискусію в липні минулого року, заявив, що Конституція не забороняє проводити вибори під час війни, тож невдовзі це питання «буде актуалізовано». Пізніше, у жовтні, він наголосив на певних законодавчих суперечностях щодо проведення / непроведення президентських і парламентських виборів.

64.            Руслан Стефанчук представив нову Голову Рахункової палати Ольгу Піщанську [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 13 січ. [№ 9]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що 10 січня Верховна Рада України (ВР України) призначила Ольгу Піщанську на посаду Голови Рахункової палати. Представляючи колективу Ольгу Піщанську, Голова ВР України Руслан Стефанчук наголосив, що Рахункова палата як орган ВР України є інструментом парламентського контролю: «Важливо, аби Рахункова палата й далі мала можливість виконувати покладені на неї Конституцією України та законами України функції».

65.        Спікер Парламенту України Руслан Стефанчук нагородив відзнаками Верховної Ради України науковців, лікарів і волонтерів [Електронний ресурс] / Прес-служба Апарату Верхов. Ради України // Голос України. – 2024. – 19 січ. [№ 13]. – Електрон. дані. Йдеться про те, що за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та культурно-освітній розвиток держави, сумлінну працю, високий професіоналізм та активну громадську волонтерську діяльність Почесними грамотами Верховної Ради України (ВР України), грамотами ВР України, подяками Голови ВР України були відзначені понад 60 представників місцевої влади (міських і сільських голів), лікарів, вчителів, духовенства, волонтерів із різних регіонів України. Голова ВР України Руслан Стефанчук наголосив, що попри те, що в Україні нині війна, гарною є традиція відзначати та дякувати тим людям, які дуже багато роблять для нашої держави й для нашої перемоги.

66.                Срібна О. Руслан Стефанчук відвідав місце російського ракетного удару в Харкові [Електронний ресурс] / Ольга Срібна // Голос України. – 2024. – 25 січ. [№ 17]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Голова Верховної Ради України (ВР України) Руслан Стефанчук побував із робочою поїздкою у Харківській області. Разом із Головою Державної прикордонної служби Сергієм Дейнеком він відвідав позиції українських воїнів, які боронять українську землю впритул до ворога. Зауважено, що у Харкові Р. Стефанчук зустрівся з представниками Національної поліції України й Державної служби з надзвичайних ситуацій і нагородив відзнаками ВР України. Окрім того, спікер парламенту разом із очільником Харківської військово-цивільної адміністрації Олегом Синєгубовим відвідав місце російського ракетного удару в багатоквартирний будинок, куди ворог влучив 23 січня. Голова ВР України висловив щирі співчуття рідним і близьким загиблих. Олег Синєгубов, зі свого боку, зазначив, що всім постраждалим надають необхідну допомогу.

67.                 Руслан Стефанчук: Усі, хто представляє Україну за кордоном, мають підтримувати її єдиним голосом / Вл.інф. // Голос України. – 2024. – № 4. - 6 січ. – С. 1-2. – Анот.: Отримання народними депутатами перед відрядженнями за кордон тез від Міністерства закордонних справ України не є спробою обмежувати їхню діяльність, але сприятиме реалізації принципу one voice у державній політиці на міжнародній арені. На цьому в інтерв'ю "Інтерфаксу-Україна" наголосив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук. "Питання отримання тез від МЗС викликало великий шквал обговорень. Хочу нагадати, що в період воєнного стану дуже важливий one voice (єдиний голос. - Авт.) від держави. І ті, хто критикують це, виїжджаючи у відрядження, все одно отримують такі тези, тому що така державна політика. Звісно, ти можеш говорити від себе що завгодно, але з основних питань (зброя, фінанси, допомога Україні, санкційна підтримка) ми всі маємо виступати одним голосом. І саме для цього такі тези мають надаватися. І це правильно, тому що ми як держава Україна - одна команда на міжнародному рівні", - сказав Руслан Стефанчук, коментуючи зміни, що набули чинності в розпорядженні щодо відряджень народних депутатів за кордон.

 
Прем
єр-міністр України Денис Анатолійович Шмигаль

68.                 Гірак Г. Держзамовлення уріжуть, дадуть гранти і кредити: що чекає на вищу освіту [Електронний ресурс] / Галина Гірак // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 15 січ. — Електрон. дані. У контексті масштабної реформи вищої освіти, що має змінити підходи до фінансування навчання, йдеться про ухвалений Кабінетом Міністрів України 05.01.2024 законопроєкт, який передбачає, що у майбутньому студенти зможуть навчатися за рахунок держзамовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також – на контрактній формі навчання. Наведено коментарі Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля про мету та ключові засади законопроєкту. Подано роз'яснення заступника міністра освіти і науки Михайла Винницького щодо деталей запропонованих новацій: розмірів грантів, як саме студенти їх отримуватимуть тощо. Вказано також, що частину бюджетних місць буде відведено для вразливих категорій вступників. Зауважено, що правила розміщення держзамовлення в закладах вищої освіти (ЗВО), які займаються підготовкою, зокрема поліцейських та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти – не змінять. Наголошено: якщо Верховна Рада України  оперативно ухвалить цей урядовий законопроєкт – нова система фінансування навчання запрацює вже з вересня 2024 р.

69.            Готують Національну програму адаптації законодавства до актів ЄС [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 23 січ. [№ 15]. – Електрон. дані. Як повідомив Прем’єр-міністр України  Денис Шмигаль, за результатами селф-скринінгу нашого законодавства на відповідність до європейського Україні необхідно імплементувати майже 2,8 тис. актів права ЄС. «За останні півтора року Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС. Ми виконали сім блоків рекомендацій Європейської комісії. Європейська рада ухвалила рішення про початок перемовин щодо вступу України в ЄС. Не чекаючи рішення наших європейських партнерів, ми запустили так званий селф-скринінг українського законодавства на відповідність до європейського», — зазначив він. Повідомлено, що уряд ухвалив рішення щодо вдосконалення контролю за дотриманням обмежень з реалізації магазинами «Duty Free» тютюнових виробів та алкогольних напоїв одній особі протягом однієї доби (дві пачки іноземних цигарок та два літри алкоголю). Зауважено, що Кабінет Міністрів України (КМ України) підтримав і подасть на розгляд парламенту законопроєкт про внесення змін до Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо встановлення цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності таких установ.

70.         Здоровило Т. НАЗК покарає прем'єра: Шмигаль розголосив інформацію про викривача корупції [Електронний ресурс] / Тарас Здоровило // Україна молода. – 2024. – 11 січ. – Електрон. дані. Йдеться про складений головою Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександром Новіковим протокол щодо Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, у зв'язку з тим, що глава уряду  незаконно розголосив інформацію про викривача, який повідомив про корупцію працівника Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей. У НАЗК вважають, що Денис Шмигаль вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.1728 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), і у разі, якщо суд визнає Дениса Шмигаля винним, то на посадовця буде накладено штраф з позбавленням права обіймати певні посади на один рік.

71.    Катишев К. Україна витратить рекордну суму на укріплення [Електронний ресурс] / Костянтин Катишев // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 19 січ. — Електрон. дані. Наведено тези допису у Telegram Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про те, що за підсумками засідання Кабінету Міністрів України (КМ України) 19.01.2024 уряд виділив рекордну суму на облаштування оборонних рубежів. Мова йде про 17,5 млрд грн, які будуть спрямовані на будівництво інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, відповідне обладнання та систему невибухових загороджень. За словами посадовця, кошти нададуть профільним відомствам та обласним державним адміністраціям.

72.             Ключове завдання — посилення обороноздатності [Електронний ресурс]  // Голос України. – 2024. – 16 січ. [№ 10]. – Електрон. дані. Зазначено, що на цьому наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду та повідомив про ухвалені рішення в цьому напрямі. Він зазначив, що з резервного фонду виділено додатково майже 2,5 млрд грн для будівництва інженерно-технічних і фортифікаційних споруд. Розповів глава уряду і про соціальні виплати, які, зазначив він, попри всі труднощі, жодного місяця не затримувались. Крім того, уряд ухвалив рішення про створення чергового індустріального парку на Закарпатті. Ідеться про довгострокові інвестиції на суму в понад 5 млрд грн та створення майже 2000 нових робочих місць. Прем’єр-міністр зупинився на ситуації в енергетиці. За його словами, половину зими завдяки попередній підготовці та професіоналізму енергетиків ми пройшли успішно.

73.            Лавренюк С. Силам оборони спрямовано перші  9,6 мільярда гривень військового ПДФО [Електронний ресурс] / Сергій Лавренюк // Голос України. – 2024. – 25 січ. [№ 17]. – Електрон. дані. Подано інформацію, що Кабінет Міністрів України (КМ України) затвердив порядок спрямування коштів спеціального фонду державного бюджету, джерелом яких є 10 % військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФ), на фінансування матеріально-технічного забезпечення військових частин Збройних Сил України (ЗСУ)  та інших військових формувань. «Восени минулого року виконавча та законодавча влади злагоджено ухвалили важливе рішення про переспрямування коштів ПДФО, які платять наші військові, з бюджетів громад до спецфонду державного бюджету. У такий спосіб на цей рік ми отримали додатковий ресурс: плюс 51 мільярд гривень на розвиток оборонно-промислового комплексу та понад 43 мільярди гривень на виробництво дронів. Одночасно було ухвалено рішення, що 10 відсотків від військового ПДФО спрямують напряму військовим частинам. Тому сьогодні передаємо силам оборони 9,6 мільярда гривень військового ПДФО на закупівлю озброєння, техніки, боєприпасів, засобів захисту», — повідомив під час засідання уряду Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Зазначено, що уряд затвердив порядок та умови надання у 2024 р. понад 1,73 млрд грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я. Також уряд затвердив порядок організації та функціонування Центрів життєстійкості, де надаватимуть консультації, соціальні послуги та соціально-психологічну допомогу. Зазначено, що КМ України підтримав і подасть до парламенту законопроєкт про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України (ККУ) щодо охорони водних біоресурсів та середовища їх існування, яким пропонується посилити відповідальність за порушення громадянами та посадовими особами законодавства у сферах рибного господарства та аквакультури, правил рибальства та охорони водних біоресурсів.

74.       Попри розбіжності треба сформувати нову політику, що принесе користь обом державам [Електронний ресурс] // Голос України. – 2024. – 25 січ. [№ 17]. – Електрон. дані. Повідомлено, що Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо 24 січня відвідав Ужгород. Як повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, на порядку денному переговорів — двосторонні відносини України та Словаччини і підтримка європейських ініціатив. «Розраховуємо на конструктивний та практичний діалог», — сказав Д. Шмигаль. За підсумками зустрічі з Прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо було підписано спільну заяву, яка, за словами Д. Шмигаля, «посилить наші двосторонні відносини на основі взаємної довіри та поваги». Зокрема, цією заявою сторони підтвердили готовність до подальшої співпраці, спрямованої на повагу до територіальної цілісності та суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів, відзначили тверду та послідовну підтримку Словацької Республіки європейської інтеграції України.

75.              Хаджирадєва В. В ЄС звучать пропозиції накласти санкції на російську аграрну продукцію [Електронний ресурс] / Вікторія Хаджирадєва // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 25 січ. — Електрон. дані. Зазначено, що Латвія планує обговорити з міністрами сільського господарства Європейського Союзу (ЄС) заборону на імпорт російської агропродукції до країн ЄС і можливу заміну їх українськими агротоварами. Розглянуто, чому це не зробили раніше, чи зроблять зараз і наскільки пропозиція Латвії вигідна Україні. За словами експертів, якщо ухвалять рішення на рівні всього ЄС – це буде справедливо та добре для України; водночас – можуть бути противники, адже на українську продукцію немає мита, а на російську є, тож деякі країни можуть через це не підтримати ідею; треба також зважати на те, що росія, крім свого зерна, імпортує вкрадене в України з окупованих територій. Так, за словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, росія вкрала в України зерна приблизно на 1 млрд доларів. Відзначено, що депутати комітету Європейського парламенту (ЄП) із питань сільського господарства та розвитку обговорили підтримку експорту аграрної продукції з України. На їх думку, підтримувати необхідно, насамперед, транзит українських зернових через ЄС до кінцевих ринків.

76.     Шипуля В. Зустрічі в Ужгороді: навіщо в Україну їдуть Фіцо та Сіярто [Електронний ресурс] / Валерія Шипуля // Korrespondent.net : [вебсайт]. – 2024. – 24 січ. — Електрон. дані. Розглянуто, чого очікувати від зустрічей в Ужгороді: Прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з Прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем 24.01.2024 та голови міністерства закордонних справ (МЗС) Угорщини Петера Сіярто із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою 29.01.2024. За словами очільника українського уряду, Україна розраховує на конструктивний і практичний діалог зі Словаччиною. З'ясовано, чи буде він можливий, адже Р. Фіцо вирізняється скандальними заявами в бік України. Так він казав, що проти вступу України до НАТО, «тому що це буде фундаментом Третьої світової війни», й єдиний спосіб для припинення війни він бачить у територіальних поступках із боку України. Вказано, що Д. Шмигаль повідомив про перші деталі зустрічі з Фіцо: Словаччина підтримає програму «Ukraine Facility», що передбачає виділення Україні 50 млрд євро з боку Європейського Союзу (ЄС). 





2024 © Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційних ресурсів та відкритих заходів

2024 © Hаціональна бібліотека України  імені Ярослава Мудрого