Випуск 48, 15 липня 2011 р. |
АДМІНІСТРАТИВНА РЕФОРМА
ДЕРЖАВА СКОРОЧУЄ ПОЛКИ СВОЇХ СЛУЖАКРЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА
Тетяна Мартинова, «Вечірні Черкаси», 13.07.2011
Майже тисяча черкаських міліціонерів та дві тисячі держслужбовців залишаться цього року без роботи.
СЕРГІЙ ЧЕРНОВ: «ГРОМАДА ПЕРЕКОНУЄТЬСЯ, ЩО ВОНА СПРОМОЖНА ВЛАСНИМИ СИЛАМИ ПОЛІПШУВАТИ ЯКІСТЬ ЖИТТЯ»СИТУАЦІЯ В КРИМУ
Алла Павленко, «Слобідський край», 14.07.2011, Харківська обл.
Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».ДЕПУТАТИ ОБЛАСНОЇ РАДИ НАДАЛИ ДОЗВОЛИ НА РОЗРОБКУ НОВИХ ГАЗОНОСНИХ РОДОВИЩ. УПЕРШЕ ЗА ОСТАННІ КІЛЬКА РОКІВ
Надія Діденко, «Вечірня Полтава», 13.07.2011
Знаковою — так майже в один голос назвали шосту позачергову сесію обласної ради і представники депутатського корпусу, і чиновники Полтавської облдержадміністрації.
САМОЗАХВАТЫ: НАЧАЛО КОНЦА?ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
Алексей Ермолин, «Крымская правда», 14.07.2011
Участники «полян протеста» освобождают их добровольно.СПИКЕР НАЗВАЛ ПРОФИЦИТ БЮДЖЕТА ЭКОНОМИЧЕСКИМ ПРОРЫВОМ
Ирина Иванченко, «Крымские известия», 14.07.2011
На внеочередной сессии Верховного Совета АРК приняты поправки в бюджет.
ЖИЛИЩНЫЙ КОДЕКС: ДЛЯ ЛЮДЕЙ ИЛИ ДЛЯ БИЗНЕСА?ЕКОНОМІКА
Валентина Онькова, «Вечерняя Одесса», 14.07.2011.
Правительство обещает осенью провести ряд реформ.А ДИХЛОФОСОМ НЕ ПРОБОВАЛИ?
Владимир Рыбальченко, «Лица», 13.07.2011, Днепропетровская обл.
В сентябре Верховная Рада рассмотрит законопроекты о легализации заработных плат.БИЗНЕС ЛИХОРАДИТ. СТАБИЛЬНО
Евгений Кудлай, «Данкор», 13.07.2011, Сумская обл.
Под прессом бесконечных изменений Налогового кодекса мелкий и средний бизнес стабильно сворачивается.«КОРРУПЦИОННЫЙ» ЗАКОН: ИЗ ПУШКИ ПО ВОРОБЬЯМ?
Оксана Гуцалюк, «Украина – Центр», 13.07.2011, Кировоградская обл.
Вопросов больше, чем ответов - именно так говорят сейчас об одном из самых резонансных законов, принятых украинским парламентом за последнее время.
ІНВЕСТИЦІЯМ ПОТРІБНІ СПОКІЙ, СТАБІЛЬНІСТЬ, СТАНДАРТИТОЧКА ЗОРУ
Жанна Попович, «Номер один», 13.07.2011, Тернопільська обл.
На кожного тернополянина припадає 62 долари інвестицій, а киянина – 2 тисячі.«ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ МАСЛОСИРБАЗІ» ДОЗВОЛИЛИ ЕКСПОРТУВАТИ ПРОДУКЦІЮ ДО РОСІЇ, БІЛОРУСІ ТА КАЗАХСТАНУ
Тарас Фрай, «Є народна газета», 13.07.2011, Хмельницька обл.
Натомість чимало українських підприємств залишилися «за бортом» цих ринків.
АНАТОЛІЙ ГРИЦЕНКО: «ДЛЯ БАГАТЬОХ З КОМАНДИ ЯНУКОВИЧА ВТРАТА ВЛАДИ ОЗНАЧАТИМЕ ПОХІД НАСТУПНОГО Ж ДНЯ У ПРОКУРАТУРУ…»ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
Інна Пукіш-Юнко, «Високий замок», 13.07.2011, Львівська обл.
Інтерв’ю.
ВОЛОДИМИР ЯВОРІВСЬКИЙ: «ДЛЯ МЕНЕ ЮЩЕНКО – ОСОБИСТА ТРАГЕДІЯ...»РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
Галина Гузьо, «Високий замок», 14.07.2011, Львівська обл.
Інтерв’ю.«НАШОУКРАЇНЦІ» ПІДУТЬ В ПАРЛАМЕНТ ПООДИНЦІ…
Наталія Балюк, «Високий замок», 13.07.2011, Львівська обл.
Екс-президент Віктор Ющенко не йтиме на парламентські вибори за партійним списком.
ВРЕМЯ НОВЫХ СКОРОСТЕЙСКАНДАЛИ
Татьяна Буряковская, «Время», 13.07.2011, Харьковская обл.
«Через несколько лет мы будем ездить со скоростью 200 километров в час».
«ВОЛКОВ ПРОТИ УКРАЇНИ»ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
Мар’яна Риндич, «Західний кур’єр», 14.07.2011, Івано-Франківська обл.
Тривале невиконання рішень трьох судів Івано-Франківською міськрадою загрожує Україні чималим штрафом.
МЕДИКИ ДО СИХ ПОР УСТАHАВЛИВАЮТ ИСТОЧHИК ЗАРАЖЕHИЯ ХОЛЕРОЙ ДВОИХ МАРИУПОЛЬЦЕВПАМ'ЯТЬ
«Приазовский рабочий», 14.07.2011, Донецкая обл.
Всего в Мариуполе зарегистрировано 22 случая заболеваний холерой и девять вибрионосителей.
ТВОРЦІ УГВР ДИВИЛИСЬ У МАЙБУТНЄ...
Іван Гаврилович, «Галичина», 14.07.2011, Івано-Франківська обл.
Відкриття пам’ятника творцям Української Головної Визвольної Ради.
АДМІНІСТРАТИВНА РЕФОРМА
ДЕРЖАВА СКОРОЧУЄ ПОЛКИ СВОЇХ СЛУЖАК
Тетяна Мартинова, «Вечірні Черкаси», 13.07.2011
Майже тисяча черкаських міліціонерів та дві тисячі держслужбовців залишаться цього року без роботи.Державі більше не по-кишені утримувати армію державних службовців, правоохоронців та чиновників. Тому цьогоріч у Черкаській області буде демобілізовано понад дві тисячі службовців, що працюють у галузі державного управління, та близько тисячі правоохоронців. Бізнес переглянув кадрову політику ще кілька років тому під тиском фінансової та економічної кризи, держава ж дійшла до цього лише зараз.
Батальйони просять бабла
Цього року утримання армії чиновників Черкас разом із зарплатами, транспортом, комунальними послугами за приміщення, де вони працюють, обійдуться жителям обласного центру у 46,2 млн. грн. На зарплати 672 міських посадовців, з яких 365 працює у міськвиконкомі, а решта – у райвиконкомах, у 2011 році не вистачає 3 млн. 960 тис. грн. Тому керівництво міста вирішило демобілізувати зайві кадри, скоротивши їх на 130 посадовців.
– Ми плануємо скоротити 80 чиновників, що працюють у Придніпровському та Соснівському райвиконкомах, та 50 посадовців міськвиконкому, – поділився своїми планами міський голова Черкас Сергій Одарич. – За попередніми підрахунками це заощадить Черкасам близько 10 млн. грн. на рік.
Реалізувати рожеву мрію про скорочення службовців мерові уже кілька років не давало оскарження у судах рішення міської ради про неутворення районних рад у нашому місті. Минулого тижня Вищий адміністративний суд поставив крапку у дворічній судовій тяганині і задовольнив касаційну скаргу Черкаської міської ради, визнавши її рішення про неутворення райрад чинним. Це розв'язало руки Сергієві Одаричу. Він пообіцяв, що вже на початку серпня міська рада прийме необхідні кадрові рішення: окрім скорочення 130 держслужбовців, мер планує перевести до міськвиконкому із районних виконавчих комітетів близько 200 чиновників, які надаватимуть послуги соціального захисту, займатимуться приватизацією житла, вестимуть державний реєстр виборців та опікуватимуться дітьми.
Армія безробітних держслужбовців
Цього року уже звільнено 211 працівників, задіяних у галузі державного управління. На початку року на обліку у центрах зайнятості області перебувало 826 службовців.
– Цього року нас попередили про заплановане вивільнення з установ держуправління області ще 2050 осіб, – пояснює перший заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна. – Але не всі, хто потрапив у список на звільнення, втратять роботу. Часто службовцям пропонують іншу відповідну роботу у тій же організації чи установі, або ж їх звільняють з інших підстав: за власним бажанням, за угодою сторін, у зв'язку із працевлаштуванням у іншій установі.
Поки мерія Черкас планує скоротити 130 посадовців, обласна влада не поспішає втрачати свої кадри.
– Сьогодні проходить перший етап адміністративної реформи. Поки що реорганізація відбувається у міністерствах. Ми уже проаналізували і розглянули, чим займається кожен підрозділ в облдержадміністрації, щоб вони не дублювали функції одне одного, – пояснює заступник голови, керівник апарату Черкаської облдержадміністрації Михайло Пузяк. – Важливо, щоб обласна влада працювала на користь черкащан та співпрацювала з меріями, сільськими радами та їхніми головами.
Сьогодні у Черкаській облдержадміністрації та райдержадміністраціях області працює 2,5 тис. держслужбовців. Обласна влада уже більше ніж півроку вивчає, як вона працює. Традиційно для аналізу своєї роботи вона створила комісію та задіяла ще до десятка людей. Імовірно, наступним етапом оптимізації обласної та районних адміністрацій таки стане скорочення.
Міліціонерів відправляють на «гражданку»
Кожен п'ятий черкаський міліціонер цьогоріч втратить роботу. За словами начальника УМВС України в Черкаській області Валерія Дернового, з п'яти тисяч міліціонерів Черкащини роботу втратить близько тисячі.
– В основному скорочення стосуватимуться обласного апарату й нашого управління. Окрім того, є багато пенсіонерів, які не обов'язково будуть звільнені, частина з них піде працювати в інші сфери, – прокоментував Валерій Дерновий.
Крім цього, заплановане скорочення штату Державтоінспекції приблизно на 35%, сьогодні там працює 578 співробітників. Фонд заробітної плати для черкаської міліції залишиться незмінним. Тож правоохоронцям, які залишаться з роботою, слід сподіватися на підвищення зарплат.
Острах втратити роботу і гідна зарплата – запорука того, що службовець сумлінно працюватиме на державу і для народу. Цей шлях уже пройшла Грузія, де з 18 міністерств залишилося 13, кількість державних служб там скоротили із 52 до 34 та звільнили 35% працівників міністерств.
Питання у тому, що робити зі злим, навченим та безробітним міліціонером, де задіяти і куди працевлаштувати вчорашніх чиновників і посадовців? Те, що сьогодні державі накладно платити зарплати батальйонам своїх службовців, може завтра ще більше вдарити по її кишені виплатами допомог для безробітних.
http://vechirka.ck.ua/novini/derzhava-skorochuye-polki-svo%d1%97x-sluzhak/РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА
СЕРГІЙ ЧЕРНОВ: «ГРОМАДА ПЕРЕКОНУЄТЬСЯ, ЩО ВОНА СПРОМОЖНА ВЛАСНИМИ СИЛАМИ ПОЛІПШУВАТИ ЯКІСТЬ ЖИТТЯ»
Алла Павленко, «Слобідський край», 14.07.2011, Харківська обл.
Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».На Харківщині в рамках спільного проекту ЄС та ООН зі сприяння розвитку місцевих громад «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», перша фаза якого завершилася в червні цього року, реалізовано загалом 47 мікропроектів на загальну суму 6,5 млн. грн.
Такі дані було озвучено в ході регіонального семінару, який відбувся 12 липня в Харківському регіональному інституті державного управління. У ньому взяли участь керівники підрозділів Харківської облради і облдержадміністрації, голови районних рад та адміністрацій, голови міських, сільських рад. Того ж дня було підписано договір про співробітництво між Харківською обласною радою, обласною адміністрацією і програмою розвитку ООН, що започаткував другу фазу Проекту.
Ініціатива – за громадою
Підпис у договорі поставили голова облради Сергій Чернов і міжнародний менеджер проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Джейсінгх Сах. Цей Проект підтримує невеликі за обсягом громадські ініціативи (мікропроекти) у таких пріоритетних сферах як охорона здоров’я, навколишнє природне середовище, енергозбереження, водопостачання, розвиток сільськогосподарських кооперативів. Фінансується він Європейською Комісією в рамках програми технічної допомоги ЄС та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, Харківською обласною радою та облдержадміністрацією, а також районними та сільськими радами й адміністраціями. Головна умова – це співфінансування самої громади, яке повинно становити 5 % від вартості проекту.
Проект спрямовано на підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших потреб їхнього розвитку та поліпшенні умов життя. Після підписання договору голова Харківської облради, президент Української асоціації районних і обласних рад Сергій Чернов зазначив: «Участь у спільному проекті Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» дає можливість не тільки втілити в життя реальні справи, спрямовані на вирішення нагальних питань населених пунктів, а і є важливим результатом підвищення самосвідомості та самоорганізації громад, які визначаються в тому, що потрібно зробити, беруть безпосередню участь у реалізації мікропроекту, збираючи кошти і здійснюючи контроль за всіма стадіями його виконання. Таким чином, громада переконується, що вона спроможна власними силами поліпшувати свій добробут і якість життя на своїй території».
Про особливості Проекту розповіла Олена Рудіч, спеціаліст з розвитку громад Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Проект розраховано на 4 роки. На всі українські регіони виділяється 17 млн. євро. Скільки отримає Харківська область, залежатиме від ініціативи й активності місцевих громад, зазначила вона.
Суми грантів та пріоритети відбору
Учасниками проекту можуть стати села, селища та малі міста з населенням до 10 тисяч осіб. Проектом передбачено, що принаймні 900 громад у 200 районах України отримають можливість реалізувати свої ініціативи. Насамперед, буде підтримано ініціативи у сфері енергозбереження та енергоощадних технологій, комунального водопостачання, охороні здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів) і навколишнього середовища (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо). Новим у цьому Проекті є підтримка малого бізнесу на селі – розвиток сільськогосподарських кооперативів.
Максимальна сума гранту на проекти з відновлення комунальної інфраструктури становитиме 10000 доларів. Мікропроекти реалізовуватимуться на умовах співфінансування. Так, Проект надаватиме 50 % необхідних на витрати коштів, місцеві бюджети – 45 %, громади – 5 %.
Максимальна сума гранту на енергоощадні проекти буде збільшеною до 20000 доларів і може становити близько 70 % вартості Проекту. Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30 % загального бюджету Проекту.
Олена Рудіч закликала керівників місцевих органів влади проявити ініціативу й раціонально використати кошти на благо громади: «Не треба закопувати гроші в пісок, – наголосила вона. – Громада повинна визначити сама, куди їй слід першочергово спрямувати фінанси. Ініціатива має йти знизу».
З цими словами погоджується і міжнародний менеджер Проекту Джейсінгх Сах: «Якщо влада на місцях намагатиметься вирішувати все самостійно, це ніколи не спрацює. Люди сприйматимуть це по-споживацькому. Мовляв, це бюджетна структура, це потрібно владі, а не нам. А коли люди виходять з ініціативою самі, то вони починають любити це як своє дитя і підтримувати почату справу. І, звичайно, контролювати проходження коштів, бо там є і їхня частка».
Важливим аспектом діяльності Проекту у другій фазі повинна стати консолідація знань та досвіду, здобутих у попередні роки, а також підтримка обласних органів влади, наголосила Олена Рудіч. Для цього планується залучити до співробітництва вищі навчальні заклади та створити Центр управління знаннями.
Разом дієвіше
«У результаті самоорганізації громад відбулося покращення якості життя населення, і воно позитивно оцінює перспективи розвитку громади. При цьому зросла впевненість у власних силах членів організацій громад, які займаються реалізацією мікропроектів», – зазначив Сергій Картишев, заступник начальника Головного управління зовнішньоекономічних зв’язків та міжнародних відносин облдержадміністрації. За його словами, організації громад мають високий рівень довіри серед мешканців, вони керуються принципом рівності: всі мешканці, незалежно від економічного та соціального статусу, мають потенційну можливість користуватися створеними або покращеними послугами. У 42 х селах було створено такі громадські організації. Серед лідерів із впровадження мікропроектів – Великобурлуцький, Ізюмський, Сахновщинський райони. Там зуміли сповна використати надані кошти й залучити власні.
Два мікропроекти вдалося реалізувати протягом двох років у с. Куньє Ізюмського району, про що розповів на семінарі сільський голова Сергій Мовчан. Перший проект вони назвали «Здоров’я на селі». Завдяки йому в селі було відремонтовано медичну амбулаторію, а також закуплено на 100 тис. грн. сучасного стоматологічного обладнання. Другий проект мав назву «Наше майбутнє» і був спрямований на енергозбереження в місцевій школі. Там повністю замінено вікна на склопакети. Завдяки гранду від тютюнової фабрики у 5 тис. грн. було замінено паркан навколо школи. На черзі, каже сільський голова, вирішення питання з водопостачанням і додає: «Якщо згуртуватись, можна вирішити багато питань».
Усього ж за період з червня 2008 року і по сьогодні в Харківській області профінансовано та реалізовано 47 мікропроектів у восьми районах: у Великобурлуцькому районі – 9 мікропроектів; в Ізюмському – 7, у Нововодолазькому – 6; у Золочівському – 6; у Первомайському – 6; у Сахновщинському – 5; у Богодухівському – 4; у Близнюківському – 4.
Вартість проектів в області складає 6 млн. 541 тис. грн. Більше 3 млн. грн. – це закордонні фінанси, внесок громад склав 414 тис. грн. З обласного бюджету на реалізацію мікропроектів надійшло 463 тис. грн., з районних і місцевих бюджетів – 2 млн. 393 тис. грн.
Завдяки цим коштам у шести селах здійснено освітлення вулиць; у 27 ми школах та 4 х дитячих садках замінено вікна та опалення, відремонтовано дахи; жителі 5 ти сіл мають змогу користуватися відновленими водопроводами; 3 ФАПи відремонтовано та оснащено новим обладнанням; у селищі Сахновщина організовано збирання та вивезення побутових відходів; 2 школи отримали шкільні автобуси.
Сергій Картишев, заступник начальника Головного управління зовнішньоекономічних зв’язків та міжнародних відносин облдержадміністрації, відзначив також, що в ході реалізації першої фази Проекту зміцніло партнерство громади, влади й соціально відповідального бізнесу. Представники місцевого бізнесу виявляють бажання спонсорувати розвиток і роблять внески у проекти організацій громад. Спостерігається якісне покращення відносин влади та громад, зростає відкритість влади.
Олена Рудіч відзначила, що загалом на реалізацію ініціатив громад в Україні, починаючи з 2008 року, було виділено близько 91 млн. грн., ще близько 88 млн. грн. надійшло з місцевих бюджетів як співфінансування, біля 14 млн. грн. зібрали самі громади, а 3 млн. грн. інвестував приватний сектор. Понад 1100 сільських громад покращили умови життя. Проект мобілізував більш ніж 418 тис. мешканців сільських територій, які самоорганізувалися в організації громад і активно включились у роботу з поліпшення власних умов життя, що і є метою Проекту. Важливим було те, що громади самі обирали пріоритети для своїх мікропроектів. «Вдалося також отримати суттєву підтримку від органів місцевої влади. Досить часто 45 %, інколи й більше, матеріальних внесків у виконання проектів за участі громад надходило від місцевих адміністрацій.
http://www.slk.kh.ua/view_post.php?id=7646ДЕПУТАТИ ОБЛАСНОЇ РАДИ НАДАЛИ ДОЗВОЛИ НА РОЗРОБКУ НОВИХ ГАЗОНОСНИХ РОДОВИЩ. УПЕРШЕ ЗА ОСТАННІ КІЛЬКА РОКІВ
Надія Діденко, «Вечірня Полтава», 13.07.2011
Знаковою — так майже в один голос назвали шосту позачергову сесію обласної ради і представники депутатського корпусу, і чиновники Полтавської облдержадміністрації.На порядок денний було винесено всього лише сім питань. Проте саме на цій сесії вперше за останні кілька років депутати надали спеціальні дозволи Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» на геологічне розвідування двох нових родовищ з подальшим видобутком тут нафти та газу.
Бюджетникам додали грошей на зарплати…
Але спочатку народні обранці вирішили питання фінансові — розподілили 50 мільйонів гривень бюджетних лишків. Як повідомив виконувач обов’язків начальника Головного фінансового управління Полтавської облдержадміністрації Павло Кропивка, майже 13 мільйонів гривень з цієї суми буде витрачено на заробітну плату працівників бюджетної сфери. Так що підвищення посадових окладів у рамках Єдиної тарифної сітки, передбачене з 1 липня, в області повністю забезпечене фінансами.
Що ж до розподілу коштів по галузях, то освітяни Полтавщини отримають додатково 4 мільйони гривень, медики — майже 5,7 мільйона гривень. Зокрема, Полтавській області збільшено обсяг коштів на поліпшення умов оплати праці медичних працівників, які надають допомогу хворим на активну та заразну форму туберкульозу. На підвищення зарплати цим медпрацівникам додатково виділили 2,6 мільйона гривень. Окрім того за рахунок коштів додаткової дотації передбачено субвенцію на утримання опікового відділення Кременчуцької центральної районної лікарні.
Головному управлінню праці та соціального захисту населення виділили 2,1 мільйона гривень. 63 тисячі гривень направили на утримання притулків для неповнолітніх у Кременчуці та Комсомольську. Частина коштів надійде на виплату державних соціальних допомог на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у якості виплат батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною».
Культура та спорт отримали дещо скромніші суми — 862 тисячі та 90 тисяч гривень відповідно.
…а районам — на недобудовані об’єкти
Окрім того, ще 34,6 мільйона гривень Полтавська область використає на недобудовані об’єкти підвищеної готовності. Як прокоментував перший заступник голови Полтавської облдержадміністрації Віктор Животенко, до столичних кабінетів подавали список об’єктів, вартістю робіт у розмірі 160 мільйонів гривень. Сума, яку отримали натомість, значно скромніша, ніж очікувала обласна влада. Ці кошти витрачатимуть на:
— реконструкцію Будинку культури у Великих Сорочинцях (2 мільйони 850 тисяч гривен); другу чергу реконструкції районного Будинку культури в Гребінці (2 мільйони 706 тисяч гривень) та Будинку районного центру народної творчості у Великій Багачці (1 мільйон 749 тисяч гривень); реконструкцію кінотеатру «Дружба» у Гадячі під кіноконцертний зал (2 мільйони 596 тисяч) та районного Будинку культури в Миргороді (1, 02 мільйона);
— реконструкцію фізкультурно-оздоровчого комплексу під дитячу спортивну школу в Диканьці (766 тисяч гривень), школи у селі Гоголеве Шишацького району (1 мільйон 330 тисяч гривень);
— реконструкцію дитячої лікарні в місті Лохвиці (2 мільйони 100 тисяч гривень) та пологового відділення Козельщанської ЦРЛ (2,9 мільйона);
— реконструкцію котельні на вулиці Сакко, 19, у Полтаві зі зміною технологічного обладнання (360 тисяч), котельні на вулиці Гоголя, 100, у Миргороді (488 тисяч) та впровадження відновлювальних альтернативних джерел теплової енергії на котельні мікрорайону №15 у Комсомольську (2,1 мільйона гривень).
До того ж у рамках субвенції Полтавський міськвиконком має придбати тролейбуси з низькою підлогою для КП «Полтаваелектроавтотранс» на суму 4 мільйони 257 тисяч гривень.
НАК «Нафтогаз» розвідає на Полтавщині два нові родовища
Про важливість двох наступних питань, що їх розглядали депутати обласної ради, свідчив хоча б той факт, що лобіювати інтереси Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Полтави приїхав особисто заступник голови правління компанії Геннадій Юр’єв. Принаймні, саме він мав виступати перед депутатами з приводу дозволу на геологічне вивчення двох нафтогазоносних площ — Оболонської та Будищансько-Чутівської. Проте агітувати за одну з найбільших нафтогазових компаній пану Юр’єву не довелося: депутати, котрі розглядали це питання перед сесією на спільному засіданні, проголосували за видачу дозволів НАК «Нафтогаз України» майже одностайно. Головним аргументом для народних обранців став факт підписання соціальної угоди між НАК та Полтавською обласною державною адміністрацією й обласною радою.
НАК «Нафтогаз» розвідуватиме Оболонську площу, що знаходиться на території Семенівського району й займає майже 497 квадратних кілометрів. Тут буде проведено сейсмічні дослідження, буріння свердловин, а надалі — дослідно-промислову розробку. Програма робіт розрахована до 2030 року. Національна компанія має намір витратити на ці роботи майже 170 мільйонів гривень. Таким чином Семенівський район стане 17 нафтогазоносним регіоном Полтавської області. Друга ділянка — Будищансько-Чутівська площа — знаходиться на території одразу чотирьох районів — Диканського, Чутівського, Котелевського та Полтавського. Площа — понад 497 квадратних кілометрів. У її дослідження НАК вкладе понад 279 мільйонів гривень власних коштів.
Що ж до соціальної угоди, то відповідно до неї у розвиток регіону НАК має вкласти цього року понад 32 мільйони гривень. Зокрема, самих лише підвідних газопроводів коштом компанії мають збудувати на понад 22 мільйони гривень. Компанія вже виділила 4,6 мільйона гривень на будівництво газопроводу до села Костівка Козельщанського району.
Розгляд питання про видачу дозволів на розвідку та розробку нафтогазоносних надр Полтавської області примусив депутатів повернутися до болючих питань — виконання умов соціальних угод та реєстрації видобувних підприємств на території області. Бо нові робочі місця, котрі вони створюють на території регіону, — це добре. Проте всі податки нафтогазові гіганти, що працюють в області, сплачують переважно в столиці, де всі вони зареєстровані.
— Нам слід змінювати тактику, — наголосив депутат Полтавської обласної ради від фракції «Наша Україна» Петро Ворона, — давати дозвіл на роботу таких підприємств не лише тоді, коли вони підпишуть соціальну угоду з громадою, а й коли змінять юридичну адресу й зареєструють підприємство на території Полтавської області. Потрібно діяти принципово й захищати інтереси територіальної громади.
Цю ідею підтримав і голова обласної ради Іван Момот. Він додав, що у випадку з НАК «Нафтогаз» він підпише рішення сесії лише після того, як буде остаточно узгоджено чіткий графік фінансування і соціальна угода почне виконуватися.
З іншого боку обласна рада залишає за собою право позбавляти дозволів на роботу ті компанії, котрі не виконують умови соціальних угод.
— Ми надсилатимемо листи на адресу Міністерства природи та охорони навколишнього середовища з вимогою відкликати ліцензії таких компаній, — зауважив голова постійної депутатської комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Олександр Залужний. — Нині в області є вже кілька таких «претендентів»…
http://www.vechirka.pl.ua/articles/2011/7/13/28311755/СИТУАЦІЯ В КРИМУ
САМОЗАХВАТЫ: НАЧАЛО КОНЦА?
Алексей Ермолин, «Крымская правда», 14.07.2011
Участники «полян протеста» освобождают их добровольно.Крымскотатарские самозахваты уродуют наш полуостров и отпугивают от него серьёзных инвесторов уже шесть с половиной лет. За это время вынесены десятки судебных решений об освобождении захваченных участков, но ни одно из них не приведено в исполнение. Но то, что прежние власти не решились сделать с помощью бульдозера, нынешние сумели сделать с помощью одного лишь «доброго слова». Вчера самозахват в районе симферопольского городского кладбища Абдал был освобождён добровольно. Это событие произошло без участия меджлиса.
Время собирать камни
Напомним, освобождение стало возможным благодаря достигнутой ещё в январе договорённости между Совмином Крыма и лидерами крымских татар. На самозахвате начали демонтаж самовольно возведённых зданий.
- Мы убедились, что нынешняя власть хочет и готова решать наши проблемы. Теперь мы будем строить наши дома на законных основаниях, - сообщил один из лидеров группы, захватившей земельный участок, Сейдамет Геметджи.
Напомним, в июне Добровский сельский Совет Симферопольского района выделил 319 земельных участков общей площадью 35,5 гектара гражданам, самовольно захватившим землю возле симферопольского кладбища. Земля выделена в соответствии с генеральным планом развития села под индивидуальную жилищную застройку.
Участники самозахватов, по закону имеющие право на земельный участок, получат землю в жилых массивах площадью около 764 гектаров, которую выделили Симферопольский горсовет и Симферопольский райсовет. Место их расположения определила специальная правительственная земельная комиссия.
В апреле заместитель председателя меджлиса Рефат Чубаров призвал участников земельных самозахватов в Крыму не предпринимать никаких действий до объявления решений комиссии.
- Это первый шаг к полному решению сложной и комплексной проблемы самовольных захватов земли. Люди не хотят незаконно находиться на полянах протеста и сами добровольно освобождают самозахваты, - заявил премьер-министр автономии Василий Джарты. - Ликвидация захватов и принятие генерального плана развития Симферополя открывают путь к созданию новых жилых массивов и постепенному выделению земли всем нуждающимся. Это важное условие для обеспечения прочной стабильности в социальной и межнациональной сфере.
Глава республиканского правительства подчеркнул, что в новых жилых массивах будут созданы условия для того, чтобы люди «не выживали, а нормально жили», и заверил, что власти профинансируют создание необходимой инфраструктуры.
Пряник для инвестора
Председатель Симферопольской райгосадминистрации Владимир Живица в разговоре с нашим корреспондентом назвал нынешнее событие «началом большого пути».
- Это позволит привлечь инвесторов, которые могут вложить огромные средства в экономическое развитие района. Самозахваты перестанут негативно влиять на инвестиционный климат, что позволит создать сотни рабочих мест. Главный вопрос для инвестора - именно вопрос распоряжения землей, и таким образом мы сможем продемонстрировать, что ситуация с земельным вопросом контролируема властью, - отметил Живица.
В комментарии для нашей газеты председатель Рескомнаца Крыма Эдуард Дудаков назвал освобождение самозахвата «положительным моментом».
- Будут освобождены и другие самозахваты, в том числе находящиеся в охранных зонах различных объектов. Поскольку все понимают, что освобождать их просто необходимо, и правительственная комиссия разработала для этого специальный план, - резюмировал Дудаков.
http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2011/07/14/samozakhvaty-nachalo-koncaСПИКЕР НАЗВАЛ ПРОФИЦИТ БЮДЖЕТА ЭКОНОМИЧЕСКИМ ПРОРЫВОМ
Ирина Иванченко, «Крымские известия», 14.07.2011
На внеочередной сессии Верховного Совета АРК приняты поправки в бюджет.В редакцию «КИ» поступило множество звонков от крымчан, следивших за ее работой. Особенно активными оказались инвалиды общего заболевания, ждущие льгот по оплате коммунальных услуг (напомним, подобного рода льготы сохранились только в автономии).
Я попросила Председателя Верховного Совета АРК Владимира Константинова прояснить ситуацию. Вот что он сообщил:
— Первое полугодие 2011 года закончилось перевыполнением бюджета. Это очень хорошая новость. Я бы отнес профицит к разряду экономических прорывов. Так что депутатам было что распределять по статьям. Кому и сколько добавить — бурно обсуждалось в постоянных комиссиях. Конечно, денег не хватает всегда, по-моему, с момента их изобретения. Вместе с премьер-министром Василием Джарты мы рассмотрели наиболее уязвимые сферы и приняли решение в первую очередь компенсировать льготы инвалидам общего заболевания по оплате коммунальных услуг. Речь идет о сумме порядка 3 миллионов. В течение трех месяцев вопрос решим. Я знаю, что инвалиды с нетерпением ждут наших действий, и хочу их успокоить — льготы сохраним.
Вторая актуальная тема — увеличение бюджетных ассигнований на мероприятия, проводимые национально-культурными обществами, сохранение традиций нацменьшинств автономии. Имеются в виду караимы, греки, болгары, крымские татары и так далее. Сумма заложена солидная. Хотим повысить уровень фестивалей, конкурсов, поддержать музеи. Думаю, в национальных обществах оценят такой шаг власти навстречу людям.
И, наконец, третий важный вопрос. Инспекция по контролю за качеством лекарственных препаратов получила оборудование стоимостью 23 млн. гривен. Мы долго его ждали. Известно, что в аптеках, особенно коммерческих, порой продают фальсификат. Больной вроде бы покупает лекарство, а на деле оно подрывает его организм. Необходим контроль. Об этом часто говорили крымчане на приемах граждан, проводимых мною в регионах. Мы выделяем порядка 200 тыс. гривен (цифра уточняется) на изготовление проектно-сметной документации по техническому переоснащению и инженерному обеспечению лаборатории. Отныне контроль за качеством лекарств усилится. Можно сказать, он будет проводиться на качественно ином уровне.
http://www-ki.rada.crimea.ua/index.php/2011-03-13-11-22-00/1240-2011-07-14-11-43-53ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА
ЖИЛИЩНЫЙ КОДЕКС: ДЛЯ ЛЮДЕЙ ИЛИ ДЛЯ БИЗНЕСА?
Валентина Онькова, «Вечерняя Одесса», 14.07.2011
Правительство обещает осенью провести ряд реформ.Соответствующие законодательные акты находятся на рассмотрении в Верховной Раде. Среди них — и Жилищный кодекс, принятый ВР в первом чтении. Что таит в себе этот документ? Какие изменения ожидают жителей Украины после принятия ЖК? Об этом шел разговор в ходе «круглого стола», организованного ИА «Мост».
В его заседании приняли участие председатель Ассоциации «Одесский жилищный союз» Евгений Мальнев, экс-вице-мэр, кандидат технических наук Валерии Матковский, аспирант Одесского регионального института государственного управления Национальной академии государственного управления Евгения Абрамова, правозащитник Александр Славский.
В том, что Украине нужен новый Жилищный кодекс, убеждены все участники «круглого стола». Но, по их мнению, проект нового коммунального закона не только далек от совершенства, но и опасен для большинства украинцев.
— Старый, еще советский ЖК давно устарел, — отметил Е.Мальнев, — на практике почти не используется, разве что изредка применяются некоторые нормы. Страна давно ждет новый Жилищный кодекс, который бы регулировал отношения жильцов и коммунальщиков, представителей коммунальной сферы и органов местной и государственной власти. Но документ, который предполагается принять в ближайшее время, не защищает права и интересы граждан. Он направлен на введение крупного бизнеса в управление жильем. А бизнес идет туда не для того, чтобы сделать комфортным проживание в домах, а для того, чтобы получить прибыль.
Так, проект ЖК предусматривает, что обслуживать жилфонд будут управляющие компании, имеющие соответствующий штат, финансовый потенциал, солидное материально-техническое обеспечение. Таким требованиям, например, в Одессе, на данный момент соответствуют только жилищно-коммунальные сервисы. А вот строительные кооперативы и ОСМД будут лишены возможности и права управлять своими домами.
Более того, проект ЖК предусматривает ликвидацию жилищно-строительных кооперативов и создание ОСМД, которое, в свою очередь, должно выбрать управляющую компанию. Объединения совладельцев многоквартирных домов и собственников жилья предполагается создать и в домах коммунальной собственности, причем практически принудительно. Если жильцы самостоятельно не выберут управляющую компанию, местные органы власти передадут дом в управление частной компании. А это значит, что управлять домом будет частная структура, которая сама сформирует и навяжет жильцам услуги и тарифы, которые, без сомнения, резко вырастут.
Предлагаемым проектом разрешается за долги выселять из квартир, и вряд ли частник не воспользуется такой возможностью. (Пример — страны Прибалтики, где владельцы домов вовсю применяют предоставленное им право выселять должников). Избавиться от такого «управляющего» будет невозможно даже через суд. В Одессе уже есть пример: одно из объединений, обнаружив, что компания ввела «дополнительные» услуги и увеличила квартирную плату, решило расторгнуть договор с недобросовестным управляющим, но пока ему это не удается.
По мнению В.Матковского, управляющей компании нельзя одновременно заниматься обслуживанием дома и самой взимать за это деньги, как это сейчас делают ЖЭКи. Проконтролировать, куда пошли средства жильцов, будет невозможно. Управляющая компания должна выполнять работу — правление ОСМД должно эту работу оплачивать. Только тогда можно проконтролировать, как используются деньги жильцов.
И таких непродуманных моментов в проекте нового ЖК много. Так, не дано определение, что такое нежилое и вспомогательное помещение, по сути, одно понятие подменяется другим. Что это значит, обитатели домов ОСМД уже испытали, как говорится, на собственной шкуре, когда лишились подвалов, чердаков и других вспомогательных помещений, которые были проданы или сданы в аренду органами местной власти как нежилые помещения.
Авторы проекта Жилищного кодекса, заметила Е.Абрамова, похоже, не понимают, каким должен быть общественный контроль: «Контроль общественности, провозглашенный в новом ЖК, — только декларация, поскольку в наблюдательный совет в сфере ЖКХ входят в основном чиновники». «Ныне существующие ЖЭКи находятся под контролем КРУ, их проверяет прокуратура. А найти управу на частника будет очень сложно, — уверен Е. Мальнев. — Поэтому они смогут повышать тарифы и обирать жильцов, как липку...».
По сути, жилищно-коммунальное хозяйство будет сконцентрировано в руках частных собственников. И если это приемлемо для коммунальных предприятий, то в жилищной сфере это означает, что многоквартирный дом может перейти в собственность одного физического лица. Со всеми вытекающими последствиями — выселением должников, переводом жилых помещений в нежилые. Кстати, эти процедуры в проекте ЖК необоснованно упрощены.
«Государство, по сути, устраняется от контроля за сферой ЖКХ, что нечестно по отношению к гражданам, 80 процентов которых проживают за чертой бедности. Предоставлять привилегии бизнесу и ущемлять права жильцов — это нечестно по отношению к гражданам Украины», — сказала Е.Абрамова.
Лет через десять в Украине появится много аварийных кооперативных домов, из которых нужно будет отселять людей, но ни в одном нормативном документе нет механизма отселения обитателей домов ЖСК. В старом Жилищном кодексе отселение жильцов из аварийных домов муниципальной собственности — это обязанность местной власти. В проекте нового ЖК, отмечали эксперты, вообще не предусмотрен механизм отселения из аварийных домов (любой формы собственности), как нет и понятия, что такое аварийное жилье. Не определен в проекте ЖК и источник финансирования капитальных ремонтов, нет такого понятия, как «амортизационные накопления», — для проведения того же капремонта.
Правозащитник А.Славский обратил внимание на то, что в законах, регулирующих отношения в жилищной сфере, много противоречий. «Сегодня 60 процентов судебных разбирательств в Украине связаны с жильем, — сказал он. — Судам порой очень трудно вынести правильное решение именно из-за этих противоречий. Новый кодекс не решает проблему, а, наоборот, создает правовые коллизии». По его мнению, такой Жилищный кодекс нужен только тем, кто будет «рубить бабло».
Эксперты единогласно отметили, что будущий Жилищный кодекс — очень несовершенен.
Как отметил В.Матковский, практически ни одна статья не выписана должным образом, что приведет к нарушению одного из главных конституционных прав граждан — права на жилье.
Казалось бы, такой социальный документ, как Жилищный кодекс, должен быть вынесен на всеобщее обсуждение. Однако этого не происходит. Более того, Министерство ЖКХ, которое должно руководить самой большой отраслью народного хозяйства, вошло в подчинение к Министерству регионального развития.
Также вызывает удивление, что горсовет, который, казалось бы, должен быть заинтересован, чтобы в основной жилищный закон не попали нормы, усложняющие жизнь одесситов, до сих пор не создал рабочую группу по изучению проекта ЖК и подготовке предложений в профильные министерства.
http://vo.od.ua/rubrics/tema-dnya/18183.phpА ДИХЛОФОСОМ НЕ ПРОБОВАЛИ?
Владимир Рыбальченко, «Лица», 13.07.2011, Днепропетровская обл.
В сентябре Верховная Рада рассмотрит законопроекты о легализации заработных плат.Данные законопроекты предусматривают существенное расширение прав и увеличение штатов контролирующих организаций с одновременным ужесточением ответственности работодателей:
1. Проект Закона Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно минимальных размеров оплаты труда и гарантий их обеспечения)»;
2. Проект Закона Украины «Об ответственности предприятий, учреждений, организаций, независимо от формы собственности, физических лиц – предпринимателей и других субъектов предпринимательской деятельности в сфере труда»;
3. Проект Закона Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления ответственности за нарушение законодательства о труде)».
Уже около трех месяцев действует распоряжение Кабмина о выводе заработных плат из тени – в рамках которого в обл¬центре, городах и районах области созданы рабочие группы по вопросам легализации выплаты зарплаты и занятости населения. В них вошли представители госинспекции труда, налоговой администрации, Пенсионного фонда Украины, МВД и прокуратуры.
Чиновники видят в детенизации панацею от большинства болезней украинской экономики и спасительную соломинку для Пенсионного фонда. Предприниматели называют принятие данного закона крахом малого и среднего бизнеса.
Больше проверок хороших и разных!
По данным Всемирного банка, почти пять миллионов украинцев работают без оформления трудовых отношений, что ставит Украину на одно из первых мест в мире по объемам теневой экономики.
В Днепропетровской области 18 тысяч предприятий платят своим работникам минимальную заработную плату. Наибольшее количество минимизаторов среди городов – в городе Днепропетровске (47,7%), а среди районов – в Днепропетровском районе (4,8%). Это – данные рабочей группы по легализации зарплаты и занятости населения.
«Конечно, далеко не все из этих предприятий нарушают законодательство. Многие вынужденно перешли на половинный рабочий день и снижение зарплаты до уровня минимальной из-за кризиса. Но много и таких, где минимальная зарплата выдается для галочки, а остальную часть работник получает в конверте. Пока называть имена конкретных нарушителей рано», – говорит начальник Днепропетровской территориальной госинспекции труда Александр Романов.
Разработанный Министерством соцполитики во главе с вице-премьер-министром Сергеем Тигипко пакет законопроектов предполагает дополнительные полномочия для инспекции труда. Инспекторы для проведения проверки смогут беспрепятственно, без предварительного уведомления, в любое время посещать производственные, служебные и административные помещения собственника предприятия и уполномоченных ими органов, а также рабочие места сотрудников, расположенные вне этих помещений.
«Также нам должны разрешить проводить кино-, фото- и звукофиксацию, как вспомогательное средство для установления фактического допуска работника к работе. Будет введена система штрафов, согласно которой за каждого неоформленного работника предприятие могут оштрафовать на 34 тысячи гривен, а руководителей – привлечь к уголовной ответственности. Это европейская практика. Там за неоформленного работника положен штраф в 50 тысяч евро», – отмечает главный госинспектор труда в области, добавляя, что таким образом можно будет защитить права незаконно уволенных работников и тех, кто получает зарплату в конвертах.
Цифра
35-40% национальной экономики Украины, по оценкам экспертов, находится в тени.
Заплати мне зарплату по-белому…
На замечание автора по поводу того, что налоговый груз на украинских предпринимателей и так немалый (например, пенсионный взнос в Украине один из самых высоких в мире – от 35,2% фонда заработной платы), а введение драконовских методов способно положить малый и средний бизнес («Откуда тогда отчисления брать будете?»), Александр Романов ответил, что, мол, вопрос о размерах налога остро стоит всегда: «Назови предпринимателю любую цифру налога – он все равно скажет, что это много».
А пробовали назвать-то? Отчего ж отношение чиновников к отечественному предпринимателю исключительно как к «мошеннику и негодяю» и как к «дойной корове»? Забываете, что любое действие влечет противодействие, и ударный эффект сжимаемой пружины никто не отменял. «Эх, прижать бы всех барыг да коммерсов к ногтю!» Чем, собственно, государство и занимается всеми возможными и невозможными методами. Вот дихлофос пока не пробовали.
Одним из тех, кто кровно заинтересован в детенизации зарплат, является Пенсионный фонд. Но опять же, кроме ужесточения санкций в отношении работодателя, в этом направлении ПФ ничего не предлагает. А ведь экспертами-аналитиками подсчитано, что снижение налогового груза на фонд оплаты труда не только не уменьшит отчисления в ПФУ, но и заметно поправит состояние фонда. Не под страхом репрессий, а чисто по экономическим соображениям работодатель придет к зарплате по-белому.
Руководство ПФ лишь традиционно отчитывается о проводимой разъяснительной работе и сотрудничестве с фис¬калами. «Мы постоянно обмениваемся информацией с налоговыми органами. У каждого должно быть понимание, что, работая в легальном секторе и получая легальную заработную плату сегодня, в дальнейшем он сможет получать гарантированную пенсию», – говорит замначальника ПФУ в области Дмитрий Нестеров.
Кстати
- По официальным данным, среднемесячная заработная плата в области за февраль этого года составила 2.474,97 грн. Это в 2,6 раза превышает уровень минимальной заработной платы (в первом квартале 2011 г. минимальная зарплата составляла 941 грн.).
- В целом, по данным органов статистики, рост зарплат в прошлом году составил более 20%.
- Однако на 1 января 2011 количество работников, которые получают зарплату, по размеру близкую к минимальной, составляло 119,7 тыс. человек. Фактически половина этих людей работала в сфере перерабатывающей промышленности (22,1%) и в сфере торговли (20,9%). Почти треть застрахованных лиц в Днепропетровской области оплачивает обязательные соцвзносы исходя из размера минимальной заработной платы.
В тюрьмы полстраны
Инициативу высших госчиновников на Днепропетровщине поддерживают. Но, похоже, лишь чиновники рангом пониже. Что же касается работодателей, то добровольно идти на заклание они отчего-то не желают.
«Законодательные меры, предлагаемые для легализации зарплаты, приведут к массовым увольнениям, переводам на половинный рабочий день и повышению уровня коррупции, – убеждена директор рекрутингового агентства «Астрагал» Оксана Сергун. – Предприятия и так еле выживают. Если же еще увеличится налоговая нагрузка, людей попросту уволят». Эксперт предупреждает: уволенные будут становиться на учет в Центры занятости, а значит, вырастет расход бюджетных средств. А зарплаты в конвертах никуда не денутся, их будут платить, но только вместе со взятками проверяющим. Кроме того, по мнению Сергун, законопроекты Сергея Тигипко приведут к оттоку молодежи за рубеж. Проблему легализации занятости и зарплат, работающих необходимо решать, только не таким способом.
Вице-президент Союза аудиторов Украины Михаил Крапивко не видит гарантии, что законопроекты по легализации зарплаты принесут дополнительные деньги в бюджет. Эксперт утверждает, что политика правительства направлена на уничтожение малого бизнеса. «Это очередной шаг к жесточайшему администрированию малого и среднего бизнеса, а впоследствии – к сокращению реальных рабочих мест, – отмечает он. – Масштаб штрафов, предусмотренный в законодательных новшествах, поражает. Например, за одного недооформленного работника придется заплатить 34 тыс. грн. штрафа. А за выплату зарплаты в конвертах предлагается лишать свободы на срок до пяти лет! Так полстраны окажется в тюрьмах».
А между тем правоохранители явно довольны появляющимися у них новыми возможностями для контроля. И грозят работодателям-минимизаторам «ковровыми бомбардировками» – уже объединенными усилиями всех контролирующих служб. «Мы будем проверять предприятия, на которых заработная плата находится на уровне минимальной или ниже минимального размера. Явление тенизации заработных плат приобрело масштабный характер. Поэтому все правоохранители должны объединиться для борьбы с ним», – рассказал Роман Сосков, до недавнего времени возглавлявший управление защиты прав граждан и интересов государства облпрокуратуры, а ныне прокурор АНД района Днепропетровска.
Официально
Вице-премьер – министр соцполитики С.Тигипко заявляет, что 2,5 млн. из 14,4 млн. украинцев, платящих взносы в социальные фонды, оплачивают их из минимальной зарплаты. «Можно получить увеличение легальной зарплаты приблизительно на 60-70 млрд. грн.», – прогнозирует вице-премьер. По его мнению, в самом лучшем случае легализация может привести к увеличению фонда зарплаты и росту поступлений в ПФ на 20-25%, бюджет их сейчас составляет около 380 млрд. и 200 млрд. грн. соответственно.
Сергей Леонидович также утверждает, что украинцы могли бы получать пенсию около 300 евро. «Мы сегодня выживаем благодаря тому, что 4,9 млн. украинцев получат пенсию ниже 900 гривен. Спасает лишь это», – отмечает чиновник.
Реальна только безработица
«Дружить против кого-то», – дело, возможно, и эффективное. Да только что-то особых результатов в Днепропетровске не дает. Взять хотя бы задолженности по зарплате: на 1 апреля сумма по городу составила 10,2 млн. грн. Из них только 3,3 млн. грн. (32,5%) приходилось на экономически активные предприятия, 4,6 млн. грн. (44,8%) – на предприятия, которые находятся на разных стадиях возобновления платежеспособности должника. Напрашивается вывод: если большинству предприятий просто нечем платить даже обещанное, если растет число предприятий, которые приостанавливают или даже прекращают деятельность, то откуда возьмутся деньги на штрафы по новым законам?
Выходит, надо отобрать деньги у работников и отдать в фонд контролеров, а предприятия позакрывать или передать своим людям? Чем не схема «отжимания» бизнеса?
Я обеими руками за соблюдение законных прав, как работников, так и работодателей, за достойную официально зафиксированную зарплату. Но нужно же ее где-то брать. А сворачивание малого и среднего бизнеса, который в первую очередь и пострадает от драконовских законов, на руку лишь крупному капиталу, которого государство избавляет от конкурента.
О какой реальной пенсии можно будет говорить в условиях тотальной безработицы, обвалившегося Пенсионного фонда? Ведь не всем украинцам светит попасть в расширяющиеся штаты контролеров. Над которыми также требуется особый контроль: рост размеров штрафов, как правило, ведет к увеличению слюноотделения инспектора. Ведь уже сейчас в Днепропетровске количество официально зарегистрированных безработных выросло на 2,3%, по сравнению с прошлым годом. По официальным данным, на 1 апреля на учете в службах занятости Днепропетровска находилось 5,4 тыс. граждан. По области – за три первых месяца 2011-го безработными были 129,3 тыс. человек, а средний размер помощи по безработице составил 888,6 грн.!
Похоже, останется действительно либо принять из рук премьера «лопату» и идти копать приватизированную кем-то землю, либо – в теплушку и в «вице-премьерские» трудовые лагеря и забои правящего Донбасса. Вот это будет гарантированно и легально. А до пенсии можно и не дожить.
http://www.litsa.com.ua/articles/3268/a-dihlofosom-ne-probovali.htmБИЗНЕС ЛИХОРАДИТ. СТАБИЛЬНО
Евгений Кудлай, «Данкор», 13.07.2011, Сумская обл.
Под прессом бесконечных изменений Налогового кодекса мелкий и средний бизнес стабильно сворачивается.С июля в Украине ужесточаются налоговые штрафы. И под прессом бесконечных изменений Налогового кодекса мелкий и средний бизнес стабильно сворачивается.
1 июля истек мораторий на проверки налоговиков, введенный для «упрощенцев», «единщиков» и других добросовестных плательщиков налога с целью ознакомления с нормами Налогового кодекса. Также закончился срок действия символических штрафных санкций в размере 1 грн. к нарушителям налогового законодательства. Теперь проверять и штрафовать будут не символически, мол, у предпринимателей было целых пол года на приведение налогового поля в соответствие с требованиями Кодекса. Но сам Кодекс постоянно меняется, в него вносят поправки и уточнения, а предприниматели просто тонут в обилии слов, комментариев, заявлений, исправлений и тридесятых чтений с последующим ветированием.
Данные о количестве предпринимателей в Сумах напоминают сводки с фронтов. Как сообщила в понедельник 11 июля на аппаратном совещании у мэра начальник управления предпринимательства, торговли, быта и защиты прав потребителей Екатерина Боженко, за прошлую неделю ликвидировано 71 предприятие, в то время как создано всего 15.
Она же попыталась объяснить нашему корреспонденту, почему около их управления люди вынуждены занимать очередь с пяти часов утра.
— В Закон Украины «О государственной регистрации юридических лиц и физических лиц-предпринимателей» только в этом году внесено уже шесть изменений,— говорит Екатерина Боженко. И это только в один закон. По ее словам, люди просто не могут приспособиться к новым правилам и порядкам.
В канун своего дня рождения, выступая по телевизору в разных ипостасях, президент Украины В. Янукович в который раз повторял, что больше всего ценит стабильность. Только, судя по всему, «стабильность» у него и у тысяч людей бизнеса, оставшихся без четких правил, очень разная.
Очереди к государственным регистраторам, которые находятся в управлении предпринимательства, торговли, быта и защиты прав потребителей Сумского горсовета стали уже нормой.
29 апреля 2011 года Президент Украины подписал Закон «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины об отмене свидетельства о государственной регистрации юридического лица и физического лица-предпринимателя».
Раньше при совершении любой сделки вы могли представить свое свидетельство о государственной регистрации в качестве подтверждения факта существования юридического лица или физического лица-предпринимателя, то есть факта внесения сведений в Единый государственный реестр. Теперь же нужна выписка из реестра. Для ее получения необходимо рано утром занять очередь, заполнить соответствующий бланк и заплатить госпошлину в размере 17 грн. После этого выстоять очередь и успеть попасть в кабинет к регистратору до 15.00.
Если вам крупно повезло и вы попали на прием, тогда, можно сказать, дело в шляпе: через 1-2 дня (дату назначает регистратор) вы придете и получите свою долгожданную выписку.
Позиция очереди
Проблема очереди в кабинеты госрегистраторов не нова, но в последнее время особенно обострилась — «Данкор» попытался разобраться в причинах.
Люди негодуют из-за медленного продвижения очереди и малого количества регистраторов. Многие стоят уже не первый день и все никак не могут получить того, за чем пришли. Их волнует, почему прием ведется только пять часов в день и всего четыре дня в неделю.
Предприниматель Виталий только с третьей попытки попал к регистратору. Он рассказал, что пытается ликвидировать свое частное предприятие, которое в связи с новым Налоговым кодексом перестало приносить доход. В первый день он не достоялся, так как были дела, а очередь не позволяет отлучаться. На второй день все-таки попал в вожделенный кабинет, но, оказалось, на руках были не все документы. С этим, по его мнению, вообще «непонятка». На стенде в коридоре не отображено и 10 процентов необходимой информации. Приходится или обращаться к юристам, или самому искать нормативные документы, регулирующие ту или иную процедуру.
Другой предприниматель, Максим, уже вторую неделю не может получить желаемый документ, так как его гоняют по кругу — из налоговой — к регистраторам, от них — в Пенсионный фонд и т.д. Кроме того, Максим подозревает, что некоторые входящие к регистратору пытаются «кое-что» предпринять, так как сидят с кипой документов по нескольку часов.
По словам предпринимателя Марины, к регистратору она попала со второго раза. В первый день пришла только после обеда, но оказалась 79-й в списке. До 15.00 очередь не успела дойти. Наслушавшись разговоров, на следующий день пришла в 5 утра и была уже
11-й, так что к 10.30 удалось попасть в кабинет.
Мнение чиновников
Как рассказала «Данкору» начальник управления предпринимательства, торговли, быта и защиты прав потребителей Екатерина Боженко, существуют объективные причины очередей к госрегистраторам.
Во-первых, из шести сейчас работают только трое. Один в отпуске, другая — на предродовом больничном, а третий приступит к работе ближе к сентябрю, так как эта вакансия еще не заполнена. Ее включили в штатное расписание недавно. Она должна пройти определенную процедуру принятия на работу человека, потом его обучение в Киеве, получение печати и т.д.
Во-вторых, постоянно меняющееся законодательство. Прежде всего Закон Украины «О государственной регистрации юридических лиц и физических лиц-предпринимателей». Только в этом году в него внесено шесть изменений.
В-третьих, неумение людей заполнять бланки. Ведь если требуется заполнять печатными буквами, то так и нужно делать. Это сделано специально, чтобы исключить ошибки.
В день регистраторы принимают до 70 человек, обращается же намного больше. Принять всех очень сложно, тем более что далеко не у всех собраны и правильно оформлены бумаги. Людям приходится выстаивать в очередях не один день. К тому же многие организации и фонды (например, Пенсионный фонд и страховые фонды, Центр занятости) постоянно присылают запросы, которые должны обрабатываться. Также в отдел часто обращаются силовые структуры.
По словам начальника отдела предпринимательства, регистрационных и разрешительных процедур Романа Мороза, не все люди приходят только за выписками. Существует множество документов, которые необходимы тому или иному предприятию.
Кроме того, прием регистраторов продолжается не всегда до 15.00 — иногда раньше, иногда позже. Все зависит от компьютерной программы, отвечающей за Единый реестр. Ведь сервер находится в Киеве — когда его выключают, прекращается работа и на местах. Также работа до сих пор не приведена в соответствие с изменениями в законодательстве.
http://www.dancor.sumy.ua/articles/law/67568«КОРРУПЦИОННЫЙ» ЗАКОН: ИЗ ПУШКИ ПО ВОРОБЬЯМ?
Оксана Гуцалюк, «Украина – Центр», 13.07.2011, Кировоградская обл.
Вопросов больше, чем ответов - именно так говорят сейчас об одном из самых резонансных законов, принятых украинским парламентом за последнее время.В том числе и те, кого ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції» касается, казалось бы, непосредственно.
Другими словами, закон принят, но каким образом придерживаться его буквы, как избежать подводных камней и надводных грабель, понимают пока немногие. По крайней мере, на уровне регионов, где, как известно, обозначенные законом вертикали имеют свою специфику. Ведь если наверху имеются в виду миллионные откаты и дареные «железные кони» стоимостью сотни тысяч долларов, то на уровне какого-нибудь управления РГА или отдела по каким-нибудь делам областной администрации в кошмарном коррупционном сне может присниться даже чайный сервиз, принесенный кем-то из сотрудников из дому для перекуса под «печеньку»…
А пока руководители озадачивают юристов изучением «закона №1», а матерые «решатели» заняты срочной разработкой новых обходных схем, мы попытались хотя бы частично выяснить, кто и когда на уровне области наиболее уязвим перед новым порядком.
Как выяснилось, больше всего обсуждают парламентскую «бомбу» чиновники, прежде всего регионального и районного звеньев, а топ-разделом документа является регламент получения подарков и пожертвований. В законе это статья 8: «Обмеження щодо одержання дарунків (пожертв)». Не дожидаясь обещанных разъяснений, кабинетные жители на всякий случай уже возвращают домой принесенные оттуда же кофеварки и электрочайники, а тем более - купленные за собственные деньги ноутбуки: работать на казенных «гробах» десятилетней давности зачастую просто невозможно, они по большей части хронически виснут и «глючат»… Ведь доказать, что этот скарб - не пожертвование «юридичних або фізичних осіб», будет непросто. Как и то обстоятельство, что спорные предметы не были получены «за рішення, дії чи бездіяльність в інтересах дарувальника».
Но если на этом уровне о каких-либо возможных ценных подношениях, как правило, речь не идет, то руководители рангом повыше озабочены по-своему. Во-первых, опасение стали вызывать атрибуты, которыми, скажем, к юбилею начальника подчиненные, как правило, считают необходимым засвидетельствовать начальнику коллективное, а то и персональное почтение. По крайней мере, закон принимать такие знаки внимания, приобретенные в складчину и с подобострастным пафосом врученные вкупе с букетом, купленным до начала рабочего дня заботливой секретаршей, на утренней планерке, запрещает. Во-вторых, если даже после «размышлений у парадного подъезда» даритель всё же осмелился явиться к интересующему его лицу не с пустыми руками, адресату теперь впору вместе со словами благодарности просить у него…чек на презент. Ведь пресловутые 480 гривен (половина минималки на сегодня) уже стали для потенциальных приемщиков подарков сакральной суммой. И заодно - вести строгий учет подношениям, полученным от того или иного лица: по закону, каждый даритель должен «отмечаться» не чаще двух раз в год…
В этой связи в весьма пикантной ситуации оказываются губернаторы и главы райгосадминистраций. Ведь поездки первых в районы с рабочими визитами ко вторым случаются гораздо чаще, нежели позволяют оговоренные законом рамки. По традиции «батька» всегда встречают караваем красивые местные барышни в национальных костюмах - подношением, которое, казалось бы, вполне укладывается в упомянутые в законе «уявлення про гостинність». Однако стоит ли требовать при этом документ, в котором указана стоимость изготовления праздничного мучного изделия? А как быть с рушником, цена которого, если он был изготовлен вручную местной мастерицей, может вполне соревноваться с определенным законом порогом?.. Так что вполне невинное проявление гостеприимства, да ещё при наличии у «фигурантов» тайных недоброжелателей со связями в налоговой и прокуратуре, глядишь, и обернется отнюдь не гостеприимным коррупционным «шкандалем»… Кстати, в этой связи губернатор Кировоградщины проявил замечательную дальновидность и предусмотрительность - ещё до принятия «коррупционного» закона Сергей Ларин запретил главам районов встречать себя в их вотчинах вышеозначенным способом и фактически объявил «встречальные» караваи «изделиями нон грата».
Так или иначе, дни рождения и тезоименитства государевых людей никто не отменял и не запрещал - как правило, это наиболее распространенные и «легальные» поводы, что называется, засвидетельствовать. А значит, в урочный день, в урочный час в кабинет виновника торжества непременно устремятся праздничные ходоки.
Как известно, наиболее часто в руках у дарителей находятся картины - разного размера и ценности. Как правило, речь идет о произведениях местных художников, не претендующих на Лувр и Эрмитаж, но, тем не менее, имеющих вполне определенную стоимость. О том, во сколько может обойтись популярный презент в Кировограде, мы поинтересовались у владельца художественной галереи «Елисаветград» Николая Цуканова, который, кстати, и сам долгое время работал в чиновничьей среде. По оценке Николая Николаевича, картина профессионального художника, по крайней мере, в нашем городе может обойтись дарителю в сумму от 100 до тысячи долларов. Если нужно, вам выпишут чек (речь идет о галерее). Однако, утверждает наш эксперт, в данном случае и без этого документа определить примерную стоимость картины довольно просто - в зависимости от персоны художника, а соответствующие расценки вполне можно найти в Интернете. Как видим, персональные подарки государевым людям в виде красивого пейзажа в элегантной рамке постепенно уйдут в прошлое - минимальная их стоимость с трудом и далеко не в каждом случае уложится в оговоренный законом предел.
В том числе и в связи с этим - как собираются выходить местные управленцы из пикантных ситуаций на рабочем месте?
Об этом мы спросили у двоих ближайших именинников. Так, начальник Государственной инспекции по контролю за ценами в Кировоградской области Игорь Фурманов отмечает собственный день рождения 4 августа. По словам Игоря Александровича, эта дата застанет его в плановом отпуске. Хотя, заверил нас будущий юбиляр, как правило, чиновникам такого уровня недопустимо дорогие подарки не дарят: «Это не та должность, представителю которой нужно делать ценные презенты. Да, в разное время дарили то булаву, то глобус, приносили качественное спиртное… Самый распространенный подарок - цветы и книги. Квартиры и машины точно не дарят». Искать же криминал в праздничных «урожаях» опытный управленец очень даже резонно не советует: дескать, настоящие проявления коррупции - откаты, выдача лицензий и т.д. - делаются, по его мнению, «в других местах и ситуациях, в другое время»…
Логичное совпадение: по нашей информации, в эти летние дни уходит в законный отпуск и другой видный именинник - мэр Кировограда Александр Саинсус, день рождения которого приходится на 16 июля. Канун его персонального праздника - пятница, 15 июля, - станет последним рабочим днем градоначальника перед плановым отдыхом. Поэтому Александру Дмитриевичу подвергаться риску проверить суровый закон на себе не придется. Принимать же подарки от родных и близких, к счастью, закон позволяет.
Ещё одна норма закона гласит: «Дарунки, одержані особами, зазначеними у пункті 1 та підпунктах “а”, “б” пункту 2 частини першої статті 4 цього закону, як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним установам чи організаціям, є, відповідно, державною або комунальною власністю і передаються органу, установі чи організації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
В поисках таких «дарунків» мы отправились в облгосадминистрацию. Ведь за долгое время работы этого учреждения, да ещё с учётом постоянных визитов к руководителям области, в том числе и иностранных делегаций, здесь должно находиться дареной атрибутики не меньше, чем костюмов разных профессий для Якубовича в музее «Поля чудес». В том числе - и… микрокалькуляторы, которые, словно бусики аборигенам, лет восемь назад раздавали прогрессивные члены корейской делегации нашим чиновникам во время официальной встречи…
Однако, как выяснилось, никакого «музея “Поля чудес”» в здании на площади нет! Хотя, говорят, надо бы - подарков действительно изрядно, однако практически все они никак не подпадают под действие «коррупционного» закона. «Наши подарки тянут только на “обмен опытом”», - признается начальник Управления по делам прессы и информации Кировоградской ОГА Евгения Шустер. Кстати, Евгения Михайловна за долгие годы работы в журналистике и без того знает, сколь экономно в таких случаях обходятся и гости, и принимающая сторона - дескать, однажды делегация из Японии вообще ограничилась огромным красочным плакатом...
Бывает, во время поездок начальства в районы или на предприятия в качестве презентационного набора гостям преподносят образчики продукции - овсяные хлопья, минеральную воду… Правда, в весьма умеренных количествах, да и то, как правило, весь продукт немедленно либо по окончании поездки достается группе сопровождения - преимущественно журналистам… А вот самый для него ценный подарок губернатор всё же оставил себе и даже в рабочем кабинете. Это - футбольный мяч с автографом друга Сергея Ларина Олега Блохина: вещь, для каждого фаната бесценная, а в данном случае - дружеский презент, материального эквивалента вообще не имеющий…
Не там копаете - совет, который в разговорах давали нам практически все собеседники. Хотя в данном случае «копать» - задача прежде всего не наша, а соответствующих органов: налоговой, прокуратуры и т.д. Однако вполне согласны: коррупционные скандалы редко разгораются в пределах рабочих кабинетов, а их масштабы, понятно, далеки от скромной цены подарочной керамической тарелки к юбилею елисаветградско-кировоградского трамвая… Остается только гадать, больше или меньше станет таких скандалов после вступления закона в силу - то ли прокуратура реально и по делу активизируется, то ли чиновники-взяточники наконец карманы зашьют…
http://www.uc.kr.ua/fresh/6991/ЕКОНОМІКА
ІНВЕСТИЦІЯМ ПОТРІБНІ СПОКІЙ, СТАБІЛЬНІСТЬ, СТАНДАРТИ
Жанна Попович, «Номер один», 13.07.2011, Тернопільська обл.
На кожного тернополянина припадає 62 долари інвестицій, а киянина – 2 тисячі.Фінансисти часто повторюють, що гроші люблять спокій. Отож, за цією теорією, патріархальна Тернопільщина давно повинна була перетворитись на Швейцарію.
Однак країну «вічного нейтралітету» у нас нагадує лише озеро, а кардинально змінити ситуацію не можуть навіть інвестиційні форуми, що традиційно проходять на базі нашого економічного університету навесні. Адже ніде у світі пріоритети країни кардинально не міняються зі зміною уряду або владою на місцях. Тим часом минулого року на Тернопільщині змінилось чотири(!) голови облдержадміністрації, і поки один намагався реанімувати спиртову галузь, інший – молочні ферми, а третій засадити полуницями та виноградом, регіон лишився без гречки та борошна.
Щоб таки привабити інвестора, нині чинний губернатор краю Валентин Хоптян видав розпорядження відкрити у Тернополі так зване «єдине вікно». І знову здивував економістів. Чому «вікно», а не «єдиний офіс», зауважують вони, пригадуючи сумний досвід Петра І, котрий також намагався потрапити в Європу не по-людськи – через двері? Отож потенційні інвестори думають. Адже інвестиції – це капітал, а хто погодиться фінансувати країну перманентних революцій, якого б кольору вони не були. Відтак вітчизняні політики – чи це опозиція, чи провладні, повинні навчитись вирішувати свої проблеми в середині країни, а не на сесіях у Страсбурзі.
Диктат економіку губить
Екс-міністр економіки України, голова Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає головними проблемами української економіки зовнішні борги, інфляцію і узурпацію секторів економіки окремими приватними групами.
Економіка повинна розвиватися спокійно, плавно, збалансовано, підкреслив він в інтерв’ю «Українській правді». З точки зору методів усе залишилося, як було, а в деяких випадках навіть стало гірше: від демократизації економіки Україна повернулась до централізованого управління та господарювання, що призведе до збіднення населення. Це латиноамериканська модель: населення бідне, а держава нібито сильна.
Тому іноземний інвестор і не поспішає вкладати в Україну. Як змінити ситуацію, запитали ми телефоном економіста?
– У першу чергу, повинна бути стабільність цін, неінфляційне походження доходів. Великі інвестори, коли входять в будь-яку економіку, дивляться, який дефіцит бюджету в цій країні і яка інфляція. У 1990-ті в Україні майже не було іноземних інвесторів, тому що дефіцит бюджету й інфляція «зашкалювали». Крім того, для інвестора важливий макроекономічний прогноз, а в нашій країні зробити прогноз при постійних урядових змінах бюджетних видатків, запозичень, цін, тарифів, квот, обсягів грошових емісій, неповернень експортерам сплаченого ПДВ, авральних погашень боргів по зарплаті, штучного накопичення та списання енергетичних боргів та іншого робити прогнози – невдячна справа, – підкреслив Володимир Лановий. – В Україні дуже поганий інвестиційний клімат. Працювати у нас відкрито і спокійно – не можливо. Дозволи, перевірки, вимагання відбивають охоту займатися справою. Також інвестор не прийде туди, де одному друкують гроші, а інший платить шалені відсотки по кредитах. Правила повинні бути однакові для всіх.
Ще один важливий момент – податкова система має бути конкурентоспроможною. Ми повинні створити умови, за яких чистий прибуток підприємств був би вищим, ніж в інших країн Європи. В Україні податкова система, як і раніше, дуже перевантажена. Підприємства розглядаються, як невичерпне джерело бюджетних потреб.
Влада повинна бути «спадковою»
– У нас немає спадковості влади: через кожні 5 років проходять вибори, і кожна нова команда відкидає всі напрацювання та плани попередників і ставить перед собою іншу мету, – підкреслив керівник Тернопільського регіонального центру з інвестицій та розвитку Андрій Мартишко, – при цьому без жодних професійних підстав відкидається програма реформування (якщо така розроблена), і нова влада ставить собі іншу мету.
Варто нагадати, як ще за каденції Богдана Левківа (міський голова Тернополя у 2002-2006 роках) у 2004 р. було розроблено стратегічний план економічного розвитку м. Тернополя. Для цього залучили іноземних фахівців. У грудні 2005-го документ розглянули та прийняли депутати міської ради. Але почались вибори і проект лишився у шухляді, хоча він не містив жодних згадок ані про Левківа, ані про чиновників, які на той час працювали в мерії. Натомість передбачав прозорий механізм залучення інвестицій, формування сприятливого бізнес-клімату та інноваційного середовища, підготовку підприємців, творчої молоді. Річ у тім, що за кордоном вважають, що заощадливість і розуміння комунальних проблем потрібно виховувати змалку, працювати прозоро, брати участь у грантових програмах.
Як, наприклад, співпраця зі Світовим банком у розрізі покращення діяльності комунального господарства Тернополя. За умовами цієї програми, 30% коштів, тобто 10 мільйонів доларів, виділяється безповоротно, проект же розраховано щонайменше на 20 років. Бо це соціальний, а не прибутковий проект. Тобто якщо у регіоні турбуються про енергозабезпечення, за 5 років вкладені кошти аж ніяк не можна «відбити», хіба встановити захмарні ціни і тарифи.
Треба пристосовуватись до світу
– Чому до нас не поспішають інвестори? – риторично запитує Андрій Миколайович і сам же відповідає: – Свого часу на інвестиційному форумі у Донецьку посол Німеччини сказав: «Ви хочете інвестицій, але не хочете інвестора». Бо інвестор вимагає дотримання певних прав і норм, з якими він звик працювати за кордоном, зокрема, у своїй країні. Зрештою, до нас приходять не локальні інвестори, а, як правило, це якісь корпорації, котрі інвестують кошти у проекти в інших країнах світу, тому мають досвід співпраці з владою на місцях та урядами. Але наша влада дистанціюється від інвесторів, бо не хоче мінятись. Сьогодні світ такий, що потрібно змінюватись щодня, адже нова інформація надходить кожної секунди чи хвилини, нові правила вимагають більшої мобільності. Французький мислитель Монтеск’є полюбляв повторювати: «Якщо людина не пристосується до життя, то життя ніколи не пристосується до людини». Відповідно якщо наші органи влади не захочуть мінятись і приймати правила світової гри, у нас ніколи не буде інвестицій і взагалі нічого не буде. Звичайно, легше працювати з інвестиціями, ніж з інвесторами, але це потрібно розглядати в комплексі.
Інвесторам потрібна «роза вітрів», вапняки та дешева робоча сила
Більш оптимістично налаштований начальник управління зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності обласної державної адміністрації Василь Кравець.
– Хто б там що не говорив, але гроші до нас пливуть. Приватний капітал шукає, де краще, – зазначив Василь Павлович. – За 5 місяців поточного року зовнішній торговий оборот області, у порівнянні з 2010 роком, збільшився на 78%, це експорт-імпорт, а сам експорт виріс на 70%. Це означає, що у державу, в тому числі і у наш регіон, йдуть потужні валютні надходження, що дасть можливість модернізувати виробництво, зробити промислові об’єкти більш привабливими, запровадити інноваційні проекти – у підсумку це дозволить регіону конкурувати на світовому ринку.
Водночас, констатує чиновник, майже 80% зовнішньоторгового обороту області припадає на країни Євросоюзу, а решта – на Росію, Азію та країни Африки. «Ми зацікавлені, щоб такі області, як Тюменська, Курганська, Смоленська, Пензенська могли купувати наші товари», – ще під час роботи в Тернополі VІ Міжнародного інвестиційного форуму підкреслив Василь Кравець.
Одразу після Форуму зацікавленість у співпраці з нашим регіоном висловили Канада, Аргентина, Сполучені Штати, Ізраїль, Польща, Боснія та Герцеговина.
– Це все завдяки приїзду до нас міжнародного трейд-клубу, – нагадав посадовець. – До його складу входить 24 держави, і вони приїжджали не для того, щоб подивитись, як ми танцюємо чи співаємо або на наше озеро. Вони приїхати визначити економіку нашої області. Відтак скрупульозно вивчають та аналізують всі отримані документи. Інвестора не можна у наказовому порядку примусити йти в Україну, тому єдина мета влади – сприяти притоку капіталу. Наприклад, підприємствам, які готові вкладати кошти у виробництво дитячих товарів, надати певні преференції, щоб вони швидше вийшли на певний рівень розвитку. Натомість фірмам, зайнятим шкідливим виробництвом, створити більш суворі умови праці.
Вже після Форуму бізнес-структури Канада та США зустрічались із керівництвом Тернопільщини та запропонували співпрацю з підприємством, яке виробляє елементи системи супутникового зв’язку.
Відоме спільне підприємство «Кнауф», взнавши, що французи планують відкрити аналогічне виробництво в Івано-Франківську чи на Львівщині, вирішило розширити виробництва та побудувати завод по випуску будівельних сумішей і гіпсокартону, що дасть нові досить великі інвестиції плюс робочі місця.
– Також до нас приїжджали представники польської фірми «Віліш», котра займається вітровою енергетикою. Після переговорів вони почали вивчати «розу вітрів» у восьми районах з перспективою розміщення вітрових електростанцій на різних висотах (від 80 до 100 метрів). Райони визначили через супутникові навігації. Розмір проекту інвестиційних вкладень становить приблизно 100 млн. євро. Це буде досить потужна система вітрових генераторів, які почнуть працювати на території нашої області. Якщо поляки отримають позитивний результат, то вже з наступного року почнуть монтаж вітрових електростанцій, – каже В.Кравець. – Вітрові станції приблизно такої потужності розміщено в Криму, завершуються у Миколаївській, Одеській, Запорізькій та Донецькій областях. Передбачається, що вони будуть прямо включатись у лінії електромереж 700 тисяч кілоВольт. Власники фірми налаштовані досить серйозно, тим більше, йдеться про нарощування енергетичної потужності, яка потім може влитися в єдиний енергоринок нашої держави і транспортуватись в інші країни. Причому наша електроенергія буде «зелена», тобто не міститиме атомної енергії. Відтак можна сподіватись на дотації Євросоюзу.
Проте перспективи розвитку Тернопільщини – в її чорноземах, бо 25% українських ґрунтів розташовано на Тернопільщині. Зараз, коли у світі починається харчова криза, аграрна, переробна та харчова промисловості стають стратегічними.
Проблеми зі статистикою
Сьогодні на кожного жителя Тернопільщини припадає приблизно 62 долари, тоді як у Києві – 2 тисячі доларів. Річ у тім, що Київ, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса акумулювали 75% всіх інвестицій. Крім того, зазначає Василь Павлович, хоча за даними обласного управління статистики, обсяг іноземних інвестицій в область перевищує 65 млн. доларів США, фактично інвестицій значно більше. «Ви подивіться, скільки техніки працює у нас на полях, у сільському господарстві, яка йде модернізація, в тому числі на промислових об’єктах. Далеко не треба ходити, візьмемо те ж «Суміто-Електро-Бортнетце»: вони зареєстрували 2, 8 млн. євро, а практично у виробництво вкладено приблизно 30 млн. євро. Проблема в методології обчислення, коли враховується тільки статутний фонд, а не обігові кошти. Коли приходить інвестор, здебільшого він реєструється у Києві, до нас, на периферію, приходять фірми-супутники. Насправді у нас досить великі інвестиції, і я не боюсь назвати таку цифру – півмільярда доларів, але вони не враховані статистикою.
http://www.numberone.te.ua/?page=consult&consultid=1281&sub=0«ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ МАСЛОСИРБАЗІ» ДОЗВОЛИЛИ ЕКСПОРТУВАТИ ПРОДУКЦІЮ ДО РОСІЇ, БІЛОРУСІ ТА КАЗАХСТАНУ
Тарас Фрай, «Є народна газета», 13.07.2011, Хмельницька обл.
Натомість чимало українських підприємств залишилися «за бортом» цих ринків.Впродовж інспекції, проведеної представниками Федеральної служби з ветеринарного і фітосанітарному нагляду РФ (Россільгоспнагляд) і національних ветеринарних служб Білорусі й Казахстану, деяких підприємств України з виробництва готової м`ясної продукції, було виявлено наявність свинини, виробленої китайськими підприємствами, не атестованими на право постачань до РФ. Про це повідомляє РосБізнесКонсалтинг з посиланням на прес-службу російського відомства.
У Россільгоспнагляді додали, що така продукція супроводжувалася ветеринарними посвідками, виписаними Державним комітетом ветеринарної медицини України.
Також повідомляється, що всього в результаті переговорів представників національних ветеринарних органів держав - членів Митного союзу за підсумками інспекції українських підприємств, зацікавлених у постачанні продукції, було вирішено зберегти право постачань продукції тваринного походження до РФ з трьох підприємств: ТОВ "Техмолпром" (виробництво молочної продукції), ЗАТ "Хмельницька маслосирбаза" (виробництво молочної продукції) і ТОВ "Птахофабрика Снятинська Нова" (вирощування гусаків, забій птиці, виробництво готової продукції), а також включити до реєстру підприємств третіх країн, підприємство ТОВ "ВМП" (забій свиней).
При цьому було ухвалено звернути увагу ветеринарної служби України, що якщо вона протягом одного календарного місяця не надасть гарантії усунення зазначених впродовж інспекції недоліків виробленої цими підприємствами продукції, будуть введені тимчасові обмеження на її ввезення на територію Митного союзу.
Крім того, вирішено ввести тимчасові обмеження на право постачань продукції тваринного походження до держав - членів Митного союзу до надання протягом одного календарного місяця матеріалів про усунення зазначених впродовж інспекції недоліків і гарантій ветеринарної служби України про відповідність їх ветеринарно-санітарним вимогам і нормам відносно 6 підприємств - ТОВ "ПО "Моліс" (виробництво молочної продукції), ТОВ "Компанія "Зевс ЛТД" (забій великої рогатої худоби), ДП "М`ясокомбінат "Зоря" (забій великої рогатої худоби і свиней), ТОВ "Білоцерківський молочний комбінат", ПАО "Конотопм`ясо" (забій великої рогатої худоби, свиней, обробка і зберігання яловичини і свинини), ТОВ "Молочний дім".
Вирішено також вважати такими, що не пройшли інспекцію 22 підприємства і ввести тимчасові обмеження на ввезення на територію Митного союзу їх продукції. До цього списку ввійшли: ТОВ "Спартак" (забій великої рогатої худоби), Крижопільський філіал ТОВ "ІНТЕР ФУД", ТОВ "Елітекс" (виробництво готової м`ясної продукції), ТОВ "Комплекс Агромарс" (забій птиці, обробка, переробка, упаковка і зберігання м`яса птиці), ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Прилуки-Агропереробка" (забій великої рогатої худоби, свиней). ВАТ "Звенигородський сироварний комбінат", ПАТ "Жашківській маслозавод", ЧАО "Литинський молочний завод", ПАТ "Ічнянський молочноконсервний комбінат", ПАТ "Куп`янській молочноконсервний комбінат", ТОВ "Свіженька" (забій великої рогатої худоби і свиней, обробrf яловичини і свинини), "М`ясопереробний комплекс ЛТД" (забій птиці, обробка, упаковка, зберігання м`яса птиці).
Також, йдеться в повідомленні, не можуть бути включені в реєстр підприємств третіх країн ПАТ "Вімм-Білль-Данн Україна" (виробництво молочної продукції), філіал ПАТ "Вімм-Білль-Данн Україна" - "Харківський молочний комбінат" (виробництво молочної продукції), ПАТ "АПК-ІНВЕСТ" (забій свиней, обробка, зберігання свинини, виробництво готової м`ясної продукції), ТОВ "Заготзбут" (забій великої рогатої худоби, свиней, обробка яловичини і свинини), ПАТ "Переяславський експериментальний комбінат хлібопродуктів" (забій свиней, обробка свинини), ТОВ "Тавр Плюс" (забій свиней, обробка, зберігання свинини, виробництво готової м`ясної продукції), ПАТ "Дружба народів Нова" (забій птиці, обробка м`яса птиці), ТОВ "Литинський м`ясокомбінат" (забій великої рогатої худоби), ТОВ "Заготсервіс" (забій великої рогатої худоби, виробництво яловичини) і ТОВ "Єрмій" (забій великої рогатої худоби, зберігання яловичини).
http://ye.ua/news_5773.htmlТОЧКА ЗОРУ
АНАТОЛІЙ ГРИЦЕНКО: «ДЛЯ БАГАТЬОХ З КОМАНДИ ЯНУКОВИЧА ВТРАТА ВЛАДИ ОЗНАЧАТИМЕ ПОХІД НАСТУПНОГО Ж ДНЯ У ПРОКУРАТУРУ…»
Інна Пукіш-Юнко, «Високий замок», 13.07.2011, Львівська обл.
Інтерв’ю.Якою б не була крапка у судових процесах щодо Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших екс-урядовців, жоден з варіантів не обіцяє владі нічого хорошого, вважає лідер «Громадянської позиції», голова парламентського Комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко. Каже, сокирне «правосуддя» загрожує європейським перспективам України, даючи козирі в руки тим, хто переконує, що їй не місце в Євросоюзі.
– Ви один з тих, хто вперто переконує, що реальний шанс змінити ситуацію в Україні, – об’єднання опозиції. Ще вірите у те, що це можливо?
– Має бути усвідомлення невідворотності такого кроку. Не демонструючи успіхів в економіці, соціальній, зовнішній політиці, влада демонструє силу тиску, залякування, репресій. Зупинити це можна, лише об’єднавши зусилля опозиції. Інакше – Янукович forever. Чи можна об’єднати всіх? Думаю, ні. Важко уявити, як можна об’єднати, наприклад, в одну політичну партію Тягнибока, Яценюка, Тимошенко. Хоча об’єднання кількох партій в одну потужну опозиційну силу – це був би найкращий шлях. Кращий за так звані міжпартійні блоки чи створення спільного списку на вибори зі збереженням членства у партіях. Таким шляхом іде Партія регіонів. Вона не створює блоків. Хто хоче приєднатися, приєднується.
Якщо йтиметься про об’єднання кількох політичних сил від опозиції, то було б правильно, якби об’єднувалися навколо партії, яка має найбільш розгалужену мережу первинних організацій і найбільший рівень підтримки серед людей. Питання, хто очолить цю партію і як вона називатиметься, – третьорядне. Озвучувати прізвища чи говорити про те, хто мав би бути у першій п’ятірці, зараз, коли до виборів ще далеко, означало б підірвати взаємодовіру всередині опозиції.
– З ваших слів, реально влада може змінитися в Україні лише після президентських виборів. Навіть якщо опозиція матиме більшість у наступному парламенті…
– З поверненням до Конституції 96-го року і після внесення змін до системних законів про владу ключові владні повноваження зосереджені у руках президента. Йому підпорядковані всі силові структури, він призначає практично всіх. У президента – реальні репресивні важелі і важелі кадрової політики. Поворот до іншої політики може відбутися лише після президентських виборів. Яким буде період між 2012 і 2015 роками? Найскладнішим за останні роки. Якщо опозиції вдасться отримати більшість у наступній Верховній Раді, відбуватиметься жорстке протистояння з президентом. Нинішня влада пішла на вибіркове застосування закону, на репресивний тиск щодо представників опозиції, які працювали у попередньому уряді. І ця ж влада допускає зловживання і розкрадання майна у значно більших обсягах, ніж ті, які інкримінує своїм попередникам. Для багатьох з команди Януковича втрата влади означатиме похід наступного ж дня у прокуратуру – за обґрунтованими звинуваченнями. І тому вони чіплятимуться за владу усіма способами. Одна річ, коли пост президента залишив Леонід Кравчук, і живе собі спокійно. Інша – коли з політичної арени піде Янукович. Багато людей навколо нього вже бояться, і на вищому, і на середньому рівнях. Чиновники бояться ставити свої підписи під документами, бо розуміють, чим це може для них закінчитися.
– Після Помаранчевої революції теж боялися. Навіть за кордон втекли. І що з того вийшло?
– Ющенко швидко продемонстрував свою неефективність та лінивість. Багато з тих, хто покинув країну і, сидячи за кордоном, думав – заберуть усе чи лише частину, тих, хто пішов на порушення закону під час виборчої кампанії і з тремтінням чекав – заарештують сьогодні чи завтра, швидко протоптали стежини на Банкову. Хтось відкупився коштами на Мистецький арсенал, хтось – на «Лікарню майбутнього», хтось – на будівництво Батуринського палацу… І прекрасно себе почували…
Коли пресингують лише, як каже Микола Янович, «папєрєднікав», і не чіпають тих, хто допускає у десятки, сотні, а той тисячі разів більші зловживання у нинішньому уряді, це не створює у людей відчуття справедливості. Це – ніщо інше, як вибіркове застосування закону з метою чи то помсти, чи переслідування опозиції, чи реваншу. За 200 тисяч гривень висувають звинувачення Луценкові, він вже відсидів за ґратами понад сім місяців. А міністр палива й енергетики Бойко, у сфері управління якого при закупівлі бурової установки допущено зловживань на мільярд двісті мільйонів, залишається в уряді. Візьмемо Черновецького (мер Києва), Стельмаха (екс-глава Нацбанку), Єжеля (міністр оборони)... Там зловживання не співставні з тим, у чому звинувачують Луценка, Тимошенко, інших колишніх урядовців… Немає жодних законних і моральних підстав тримати за ґратами Луценка, Іващенка, Діденка чи обмежувати у виїзді за межі Києва Тимошенко. Ці люди не становлять небезпеки для суспільства. Зупинити процес, будучи у меншості, неможливо. Кому хочуть, пред’являють нові звинувачення, кого хочуть, відпускають. Ці питання вирішує не слідчий, не суддя, а одна людина – Янукович Віктор Федорович. Всі решта беруть під козирок.
– І яким, по-вашому, буде остаточне рішення у справах Луценка, Тимошенко?
– Думаю, Янукович не знає, що далі робити з цими судовими процесами. Будь-який вихід для нього – поганий, з політичної точки зору. Важко собі уявити, що після тих знущань, крізь які змусили пройти Луценка, Тимошенко, інших екс-урядовців, суд завершився б вибаченням і визнанням, що ніхто з них не винен. Це означало б, що хтось мав би відповісти за це, що треба відправити у відставку генпрокурора, голову СБУ і багатьох інших посадовців. Під сумнівом була б легітимність і самого Януковича. З іншого боку, якщо він піде на «тюремний» вирок для екс-урядовців, залишивши на свободі представників нинішньої влади, які допускають набагато більші зловживання, ніхто ні в Україні, ні в Європі не повірить, що це – справедливість і закон… Не знаю, як Янукович вирулюватиме з цієї ситуації.
– Чи не вплинуть політичні судові процеси в Україні на просування її євроінтеграційних перспектив?
– Європа чутливо ставиться до речей, які для неї є засадничими: економічна і політична свобода, верховенство права, свобода слова. І коли на тлі переговорів про асоціацію, заяв про готовність України жити і працювати за європейськими стандартами європейці бачать у щоденній практиці розбіжність між словами і діями влади, це створює атмосферу недовіри. Місяць тому був у відрядженні в Німеччині разом з Борисом Тарасюком і двома представниками фракції «Регіонів» – Олександром Єфремовим та Леонідом Кожарою. Учотирьох, незалежно від того, хто у більшості, а хто – у меншості, відстоювали одне: у Верховній Раді є понад 400 голосів для ухвалення законів, спрямованих на рух України до Європи, це наша спільна позиція, і її підтримує понад 60 відсотків українського суспільства. Нас сприймали позитивно. Але коли у ті ж дні стало відомо, що Печерський суд ухвалив рішення залишити Луценка за ґратами, наші розмови про прагнення України до Європи відразу ж викликали запитання. Невідповідність слів і дій влади – проблема, якою можуть скористатися члени Євросоюзу, котрих ще треба переконувати у доцільності інтеграції України в ЄС. Дехто може використати це як причину, аби притримати Україну у «передбаннику», не допускаючи навіть до асоціації з ЄС.
– Якою буде риторика Януковича-Азарова у подальших відносинах з Росією?
– Думаю, Янукович і Азаров вже усвідомили, що відкупитися від Росії невеличкими чи навіть великими поступками не вдасться. Росії потрібна вся Україна як складова великої відновленої Російської імперії, в якій не буде місця ні для Януковича, ні для Азарова, ні для українських олігархів, ні для самостійної української політики. Після підписання «харківських угод» влада розраховувала, що Росія піде назустріч: перегляне формулу ціни на газ, не буде тиснути. Минуло 15 місяців, а з боку Росії – жодного зустрічного кроку. Тепер вона хоче поглинути «Нафтогаз» разом зі стратегічною трубою. Хоче ще і ще. Упакуйте, мовляв, всю Україну, заверніть і принесіть нам на блюдечку із золотою облямівочкою. Вихід один: максимально швидко завершити переговори з Євросоюзом, укласти угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі і тим самим поставити хрест на планах Росії відновити імперію за рахунок України.
http://www.wz.lviv.ua/articles/95489ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
ВОЛОДИМИР ЯВОРІВСЬКИЙ: «ДЛЯ МЕНЕ ЮЩЕНКО – ОСОБИСТА ТРАГЕДІЯ...»
Галина Гузьо, «Високий замок», 14.07.2011, Львівська обл.
Інтерв’ю.Літературний доробок письменника-політика Володимира Яворівського поповнився романом «Найдовша ніч президента». З його презентацією народний обранець, а за сумісництвом – голова Національної спілки письменників України завітав до Львова. Проте ця розмова кореспондента «ВЗ» з паном Яворівським вийшла за літературні рамки.
«Якби не був у політиці, написав би значно більше»
– Це роман про ще одну поразку України, – каже Володимир Яворівський про книгу «Найдовша ніч президента». – Для мене Ющенко – особиста трагедія... Був з Ющенком близьким. Вірив йому і гордився своїм президентом. Бути патріотом, любити Україну – одне, а бути добрим президентом – інше. Це він привів до влади Януковича. І за п’ять років не закріпив жодного національного пріоритету, який неможливо порушити. Не написати про це я не міг. У моєму романі президент (прототип Віктора Ющенка. – Г. Г.) програє вибори. Програвши, вважає, що у цьому винен народ, який називає «народ порчений»... Є у книзі і друга сюжетна лінія – белетристична.
– Коли писали цю книжку, у вас боролися письменник і політик? Це – більше політична чи художня річ?
– Це – художній твір, документальні – тільки вибори президента. Написав це у передмові. Коли після роботи сідав за роман, політик в мені відходив на другий план. Правда, коли писав, працював і мій політичний досвід, моє знання політичного середовища: вищих ешелонів влади, зокрема президентів, їхнього побуту, стосунків, моралі... Багато вигадувати й не потрібно було – усе за мене зробила реальна драматургія: патріотичний президент прекрасно розуміє, що віддає владу антиукраїнській силі...
Боротьба між Яворівським-політиком і Яворівським-письменником відбувається лише в тому, що мені бракує часу для літератури. Політика пожирає багато сил, енергії... Якби не був у політиці, за останні двадцять років написав би значно більше.
– Ваші політичні опоненти напевне закидатимуть вам, що героїв з Ющенка та Януковича писали з висоти «Юлиної дзвіниці»...
– Спекуляції, мабуть, будуть. Я готовий до них. Але не маю переляку з цього приводу. Юля у романі – за кадром, на сцені її немає. Про неї говорить президент. Зокрема, згадує епізод, як під час поїздки до польської Криниці мав намір «взяти» її – вона йому страшенно подобалася... Відмовила йому... Хіба після такого Віктор Ющенко признає в моєму героєві себе? Якщо признає – підтвердить і такі пікантні факти. А це – безумство.
«Тепер «тумбочка» у їхніх руках: нехай відкривають – й дістають гроші»
– Чи до вподоби вам те, як опозиціонери від політики захищають антидемократичні процеси, що відбуваються в Україні?
– Не ідеалізуватиму – я не задоволений діяльністю опозиції. Але я – не радикал. Шукаю не ворогів, а однодумців. Це – набагато цікавіша робота. Від нас вимагають бути європейською опозицією. А як діє опозиція у країнах Європи? Так, жорстко критикує уряд. Але чому ніхто не говорить про те, що не можемо бути європейською опозицією при азійській владі? Пригадую, яку дорогу ми їм давали. Вони могли півтори місяця блокувати трибуну, вимагаючи прийняття бездарного і провокаційного закону Папієва про збільшення удвічі соціальних виплат. Янукович тоді казав, що «дєньги в тумбочкє»... Тепер «тумбочка» у їхніх руках: нехай відкривають – й дістають гроші.
У середу в парламенті – день опозиції. Але він – умовний. Усе, що вносить опозиція, – валиться... Чечетов махає рукою... Діємо в екстремальних, непристосованих умовах. З іншого боку, сумарний рейтинг української опозиції нині вищий за рейтинг Януковича. В опозиції немає єдності. Прикро, що Яценюк – сам по собі. Він – цікавий політик, енергійний, молодий. Підтримуємо пропозиції, які він вносить. Коли хтось говорить, що вони там усі розсварені, – це не так.
– Що заважає опозиціонерам на кожному кроці кричати про зловживання і протиправні дії влади?
– Ну, чому я повинен кричати? Європа та Америка уже реагують на те, що відбувається довкола Тимошенко. Світ натякає «регіоналам», що їхні гроші – у європейських банках, їхня нерухомість – за межами України. Мовляв, цим «займуться»... Поки що у Європі думають: «Йде суд...». Вони ж не знають наших судів! А що таке Печерський суд? Це спеціально сформований суд. А суддя Кірєєв... Його привезли з містечка Березані Київської області. Я ці околиці добре знаю, бо в мене там дача у селі. Дзвонив до людей у Березані, аби спитати, що за суддя такий. Розповіли, що він тільки півтори року тому приїхав. А які справи у Березані? Хтось крилів у баби викрав, хтось комусь на межу заліз... У Березані усі були здивовані, що його забрали до Києва судити людину, яка двічі була прем’єр-міністром України.
«Якщо Тимошенко кинуть за ґрати, вона вийде звідти президентом»
– Які ваші прогнози на те, чим завершиться процес над Тимошенко? Її захисник Сергій Власенко каже, що сім-десять років «світить»...
– Вони ніколи на це не підуть. Якщо її кинуть за ґрати, вона вийде звідти президентом. Юлію Тимошенко просто не хочуть допустити до парламентських виборів 2012 року. Їй можуть дати умовний термін. На відміну від Луценка. Його можуть реально посадити – так уже допік Колесникову...
Нині понад 70 відсотків українців готові до радикальних дій проти влади. Перед Майданом такого не було. Восени Україну чекають великі події. Дай, Боже, щоб обійшлося без крові. Бунти, страйки – великий ризик. Але, гадаю, українці не піддадуться на провокації.
– Повернімося до Віктора Ющенка. Він помітно активізувався. Піде на вибори 2012 року?
– Якщо наважиться на це, буде авантюристом, поставить на собі остаточний хрест. Ніхто Ющенка не обере. Зараз він нагадує вільного проповідника, який їздить Україною і розповідає українцям, як треба боротися з червоним прапором. Симпатиків у нього нині – одиниці. Це або засліплені, або безнадійно закохані в нього люди.
«Ніякого кіно за бюджетні гроші не зніматимуть...»
– Як голова парламентського Комітету з питань культури і духовності що скажете про гуманітарну сферу. Недавно Віктор Янукович був на засіданні Гуманітарної ради і пишався, наприклад, тим, як щедро цьогоріч держава підтримала національний кінематограф...
– На кіно у 2011 році справді заклали рекордні 120 мільйонів гривень. Раніше було 50 і навіть 5... Та, як з’ясувалося, коштами, передбаченими на цей рік, віддали борги за минулі роки. Тому ніякого кіно за бюджетні гроші цьогоріч не зніматимуть... Щодо гуманітарної сфери загалом, відбувається руйнація хисткого українського дому, який ми потрохи почали ліпити. У нас навіть немає віце-прем’єра з гуманітарних питань. Певний час був Семиноженко, та відповз на своїх семи ніжках... Зараз роль гуманітарного віце-прем’єра виконують провокатори – такі як міністр Табачник, депутат Колесніченко... Люди – антиукраїнські. Чи можете собі уявити, щоб, скажімо, у Польщі був міністр освіти, який на виступах називав би поляків «бидлом»?
– Яку роль у владі виконує «фантомний», як на мене, міністр культури Михайло Кулиняк?
– Ні-ні, він є. Хоча краще його не було б... Недавно я провів виїзне засідання в місті Переяславі-Хмельницькому. Там є старовинна Михайлівська церква – ровесниця Десятинної у Києві. У цій церкві діяв Музей історії та археології Переяслава-Хмельницького. І Московський патріархат буквально викинув музей з приміщення... Але це ж державна власність! Як з’ясувалося, перед цим свавіллям туди приїздив міністр культури. Без нього не обійшлося... Те саме відбувається у Києві з Десятинною церквою, з Софією Київською... Вочевидь, незабаром Кирило приїздитиме до столиці України і правитиме у Софії... Але ж домовлялися, що ця церква не підпорядковуватиметься жодному патріархату – ні київському, ні московському.
– У літературних колах гуляє думка, що ви тягнете письменника Василя Шкляра, який є вашим заступником у Спілці письменників, у політику...
– Шкляра неможливо потягнути у політику. Він – специфічний чоловік. У політику йти не збирається. Він – письменник. Зараз пише новий роман. Інша справа, Василь написав політичний роман («Залишенець» / «Чорний ворон». – Г.Г.). І публічно виступає доволі гостро. До речі, не всі його думки я поділяю – зокрема, стосовно того, що треба віддати Крим та Донбас...
http://www.wz.lviv.ua/articles/95556«НАШОУКРАЇНЦІ» ПІДУТЬ В ПАРЛАМЕНТ ПООДИНЦІ…
Наталія Балюк, «Високий замок», 13.07.2011, Львівська обл.
Екс-президент Віктор Ющенко не йтиме на парламентські вибори за партійним списком.Про це повідомив голова виконкому партії «Наша Україна» Сергій Бондарчук. За його словами, на політичній раді «НУ» було прийнято рішення, що члени партії, які упродовж 2005-2010 років обіймали керівні посади в органах виконавчої влади, не можуть бути обрані за партійними списками.
«Якщо мають таке бажання, то мають пройти через мажоритарку. Фактично це народна люстрація», – сказав Бондарчук. І зазначив, що це стосується і екс-президента Віктора Ющенка.
«Коли ми говоримо про принципи, у принципах немає прізвищ і посад. Принципи є стосовно всіх членів партії і керівництва партії, а також екс-президента Ющенка», – сказав Бондарчук.
За красивими словами, як на мене, криється банальна спроба обґрунтувати небажання лідера партії, екс-президента Ющенка, очолювати партійний список, явно приречений на провал. Адже нинішній рейтинг «Нашої України» катастрофічно низький. За соціологічними даними, на рівні одного – двох відсотків. Сподіватися, що найближчим часом станеться диво, і рейтинг з «якогось переляку» почне рости, навряд чи варто. Як ніхто інший, найкраще усвідомлюють це «нашоукраїнці». Думаю, нарешті збагнув це і сам «месія». Тому заяви про «народну люстрацію» в мажоритарному окрузі – не що інше, як дешева спекуляція. Так, ніби за партійні списки не той самий народ голосує…
Щодо мажоритарного округу, то, за інформацією джерела з «Нашої України», швидше за все, Віктор Ющенко обере якийсь округ на Львівщині. За словами джерела, це буде один з трьох округів у Львівській області – з центрами у Яворові, Пустомитах або Стрию.
Бажання Віктора Ющенка спробувати потрапити до парламенту через Львівщину пояснюється просто – саме тут у першому турі останніх президентських виборів екс-президент отримав найвищу електоральну підтримку. Але Віктор Андрійович не зважає на один нюанс. Напередодні другого туру виборів він фактично (опосередковано) закликав свій електорат голосувати за Віктора Януковича (завдяки цинічній політтехнології «проти всіх»). До чого призвела така підступна позиція і якими є наслідки президентства Віктора Федоровича – бачать усі. І багато хто з колишніх фанатів Ющенка не може йому пробачити такого фарисейства. Більше того, після перемоги Януковича його попередник, по суті, на цілий рік зник з політичної арени. Пішов у «відключку». А коли нарешті з’явився в інформаційному просторі, то аж ніяк своїми заявами і діями не нагадував опозиційного політика – поводився кволо і непереконливо. Складалося враження, що Ющенкові при президентові Януковичу живеться комфортно і затишно. Зрештою, той факт, що Віктор Андрійович досі не виїхав з державної дачі у Конча-Заспі, – сам за себе красномовно свідчить. Адже без «одобрямсу» Януковича його б давно звідти виселили… Тому з теперішньою владою Віктору Андрійовича сваритися невигідно.
Зрештою, наміри колишнього президента країни відмовитися від головування у списку партії, яку він донині вважав ледь не приватною власністю, та бажання балотуватися по мажоритарному округу автоматично опускають його статус та роблять з нього політика регіонального масштабу.
http://www.wz.lviv.ua/articles/95474РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
ВРЕМЯ НОВЫХ СКОРОСТЕЙ
Татьяна Буряковская, «Время», 13.07.2011, Харьковская обл.
«Через несколько лет мы будем ездить со скоростью 200 километров в час».Добраться из Харькова в любой из соседних городов - «миллионников» (Киев, Донецк, Днепропетровск) всего за три с половиной часа — такая перспектива для пассажиров Южной железной дороги уже не за горами.
Весной следующего года на дороге появятся новенькие скоростные поезда — корейские «Хюндаи» и двухэтажные чешские «Шкоды», без труда преодолевающие доселе недоступную для отечественных стальных магистралей скорость в 160 км в час. А чтобы передвигаться такими темпами по дороге было комфорт¬но и безопасно, железнодорожники Южной взялись выполнить колоссальную по своим масштабам задачу — фактически переделать под скоростное движение «свой» участок пути длиной 176 км от Полтавы через Красноград до Лозовой со всей относящейся к нему инфраструктурой (станциями, переездами, стрелочными переводами, энергоснабжением и т.д.). С первыми итогами этой работы на днях ознакомились харьковские журналисты во время объезда будущей скоростной магистрали с руководством ЮЖД.
... Плюс электрификация всего пути!
В путь мы отправляемся в автомотрисе — специальном вагоне на дизельном ходу, позволяющем объезжать неэлектрифицированные участки дороги, каковым пока и является участок от Полтавы до Лозовой. Впрочем, уже к ноябрю весь он будет электрифицирован.
— За один год нам нужно электрифицировать 250 км «развернутой» длины участка, — рассказал начальник ЮЖД, Герой Украины Виктор Остапчук. — Для сравнения: в 2002 году, когда мы запускали ускоренные столичные экспрессы, максимум, что могли сделать — это силами всей «Укрзалізниці» электрифицировать 52 км от Сагайдака до Полтавы-Киевской. Сегодня предстоит сделать намного больше. Причем нужно обеспечить и внешнее энергоснабжение, построив 4 современных тяговых подстанции. За все 20 лет независимости страны на нашей дороге было построено только 2 подстанции.
Из 3 тысяч электроопор вдоль участка Полтава — Красноград уже установлено две тысячи. Где-то на них уже натягивается контактная сеть, а где-то штабели железобетонных опор еще ожидают, когда будут выполнены все необходимые предварительные работы службой пути. А это, между прочим, внушительный перечень.
Модернизация под скоростное движение включает в себя полную замену 108 километров верхнего строения пути с устройством земляных площадок (в общей сложности нужно отсыпать 62 тыс. кубометров земляного полотна), заменой шпал, креплений, рельсов и т.д. Преимущественно эти работы уже выполнены, благодаря чему автомотриса разгоняется до максимально возможных 130 км в час, но этого практически не чувствуется, т.к. вагон идет очень плавно.
Если бы мы ехали в скоростном поезде, то уже сейчас он мог бы идти здесь на скорости 160 км в час, объясняют железнодорожники.
Поскольку участок железной дороги здесь однопутный, нужно построить несколько двухпутных «вставок», чтобы скоростные поезда не плелись в чьем-нибудь хвосте и могли разъезжаться со встречными составами. Плюс — уложить 62 стрелочных перевода, обустроить 12 круглосуточно охраняемых переездов, привести в порядок лесозащитные полосы и искусственные сооружения (дренажные системы, мосты и т.д.).
Еще одна сложность этого участка пути заключается в том, что он буквально петляет то в одну, то в другую сторону. Дорога строилась в конце XIX века в болотистой местности и вообще сложных условиях рельефа. При тогдашних скоростях строители могли позволить себе делать кривые повороты небольшого радиуса. Скоростная же электричка на таком повороте без снижения скорости просто не удержится, так что путейцам в десяти таких местах теперь приходится «спрямлять» путь, фактически прокладывая его заново — по кривым большего радиуса.
В общей сложности на участке Полтава — Красноград собственными силами ЮЖД большинство строительных работ уже выполнены. Вскоре основные усилия по строительству будут сосредоточены на участке Красноград — Лозовая, а здесь полным ходом развернут свои работы энергетики и связисты.
Движением будет управлять компьютер
Впервые в Украине именно на скоростном участке ЮЖД от Полтавы до Лозовой будет внедрена микропроцессорная система управления всеми сигналами и устройствами: стрелочными переводами, блокировкой на перегонах и т.д., что сводит к минимуму влияние «человеческого фактора» и повышает надежность работы этих устройств. «На микропроцессорах» будет и диспетчерская централизация. Иными словами, управление всей системой движения на скоростном участке будет осуществляться через главный компьютер, находящийся в Харькове. Подобные системы уже используются на отдельных станциях (например, Водяное, Коломак, Ковяги), но столь масштабный единый технологический микропроцессорный комплекс появится на отечественных железных дорогах впервые. Вся эта система должна быть готова в ноябре, после чего до марта 2012 года она будет работать в качестве опытной, и лишь после этого руководством «Укрзалізниці» будет решаться вопрос о ее введении в постоянную эксплуатацию.
В настоящее время на нескольких станциях вдоль дороги строятся специальные помещения — блочные модули — для размещения электрического и микропроцессорного оборудования. Обслуживать аппаратуру в таких блоках удобнее и проще, чем в тесноте старых приспособленных помещений. Сами блоки изготавливаются в Краснограде, их электронная «начинка» — тоже преимущественно отечественного производства. Один из 10 таких модулей — в уже готовом состоянии — журналисты смогли посмотреть на станции Малая Перещепинская. Освобождающиеся здания железнодорожники оборудуют для нужд сотрудников станций, а также для отдыха бригад путейцев, энергетиков и связистов.
Вместе с модернизацией путевого хозяйства на скоростном участке Южной дороги реконструируются и все станции, дабы их внешний вид соответствовал европейскому облику новых поездов, а все обустройство обеспечивало безопасность и комфорт пассажиров.
Старину сохраняем, но и о новых технологиях — не забываем
Недавно получила новый облик станция Карловка — с оборудованием современных служебных и санитарно-бытовых помещений, комнат отдыха для пассажиров-инвалидов. Есть здесь все возможности для оформления электронных документов клиентами, отправляющими грузы. Сейчас идет капитальный ремонт красноградского вокзала, построенного еще в 1898 году. По уже сложившейся на ЮЖД традиции, архитектура прекрасного старинного здания при этом будет максимально сохранена.
На остановке «18-й километр» уже построены специальные павильоны-«карманы», в которых пассажиры могут укрыться во время прохождения скоростного поезда. А предупреждать людей о приближении такого состава будет громкоговоритель, получающий информацию через систему GPS-навигации. На остановке уже все готово для размещения и электронного табло, и громкоговорителя, системы уже прошли испытание и будут установлены сразу же, как только к этому будет подготовлен весь участок скоростного движения.
По словам Виктора Остапчука, все работы по строительству и оснащению путей и станций на участке Полтава — Красноград — Лозовая должны быть завершены до конца года. На доделку «мелочей» еще останется время до апреля, когда на дороге начнется движение скоростных поездов. Сейчас на Южной дороге скрупулезно изучают движение пассажиропотоков из различных населенных пунктов Харьковщины и соседних регионов, чтобы использовать скоростные электрички с максимальной отдачей. Они будут доставлять пассажиров не только в столицу и ближайшие мегаполисы, но и летом ходить на юг, а также курсировать по Харьковской области, чтобы жители районов могли добираться в областной центр без пересадок.
Пассажирам — налево, грузам — направо
Кстати, грузовых поездов на скоростном участке пути не будет в принципе — все они от Полтавы пойдут в сторону Кременчуга. До сегодняшнего дня участок Полтава — Кременчуг был неэлектрифицирован. Теперь здесь оборудуется контактная электросеть. Кроме того, нужно уложить 28 километров вторых путей и, опять же, реконструировать все станции. Часть этой работы уже выполнена, завершить ее полностью железнодорожники планируют к ноябрю, когда от станции Малая Перещепинская до Кременчуга пойдут первые поезда на электротяге.
— Электрификация участка Полтава — Кременчуг делается в рамках разъединения грузового и пассажирского движения, — рассказывает Виктор Остапчук. — Путь и вся инфраструктура скоростного участка будут служить дольше и надежнее, если на нем будут ходить только пассажирские поезда. Кстати, электрификация участка Полтава — Кременчуг — классический пример того, как нужно правильно вкладывать деньги. По нашим расчетам, вложенные средства окупятся за пару лет. Ведь грузопотоки уже электрифицированного нами широтного хода (граница РФ — Купянск — Основа — Харьков — Полтава) получат выход к нашим черноморским портам, что повысит конкурентоспособность Украины на рынке транспортных услуг за счет снижения себестоимости перево¬зок. Также будет сделан важнейший шаг в деле обеспечения экологической безопасности и энергетической независимости страны.
...Возможно, кто-то из скептиков скажет, мол, что такое скорость в 160 км, когда по Европе уже вовсю курсируют поезда со скоростью 300–400 км. Южная дорога к такому развитию событий готова.
— С чего-то надо начинать, — убежден Виктор Остапчук. — Сегодня на скоростном участке мы сможем ездить со скоростью 160 км в час, а завтра определим участки, где можно повысить скорость до 180 км. И постепенно этот участок будет превращаться в полигон скоростного движения. Скептикам я скажу, что это только начало. Через несколько лет мы будем ездить со скоростью 200 километров в час.
http://timeua.info/130711/43471.htmlСКАНДАЛИ
«ВОЛКОВ ПРОТИ УКРАЇНИ»
Мар’яна Риндич, «Західний кур’єр», 14.07.2011, Івано-Франківська обл.
Тривале невиконання рішень трьох судів Івано-Франківською міськрадою загрожує Україні чималим штрафом.Україну охопила лихоманка судових позовів. Все частіше українці шукають правди у міжнародному правосудді. Докотилась ця хвиля і до нашого міста. Нещодавно Україна визнала свою вину перед Європейським Судом з прав людини. А причиною її «вини» стало тривале невиконання трьох рішень українських судів Івано-Франківською міською радою. Йдеться про справу «О.М.Волков проти України».
Слово зі Страсбурга – вирішальне
Судова тяганина старости Російської общини Івано-Франківської області Олександра Волкова з Івано-Франківською міською радою вже поросла бородою. Пан Олександр доказав у суді, що окремі положення двох «Програм…» (2000–2002 рр. та 2004-2006 рр.) щодо розвитку української мови, які приймались Івано-Франківською міською радою, порушують його законні права, свободи та інтереси у мовній сфері. Йдеться про пункти, які передбачають анонсування та проведення всіх масових і видовищних заходів в м. Івано-Франківську лише державною мовою; параграфу розділу «Транспорт», в якому зазначено – «при укладанні угод зобов’язувати перевізників, котрі обслуговують маршрути міського громадського транспорту, обмежити трансляцію радіопрограм недержавною мовою та встановлення мінімального розміру ставки єдиного податку» та пункту, що передбачає «спілкування в навчальних закладах виключно українською мовою».
Найбільше обурює Олександра Миколайовича пункт про «збереження пільгового нарахування орендної плати для підприємців, які торгують виключно україномовною продукцією». Він запевняє, що це дискримінує його як автора кількох російськомовних праць, виданих в Івано-Франківську, про життя російської меншини та художніх творів. З цього питання зараз триває розгляд його позову в міському суді.
Так всі спроби прикарпатських посадовців закріпити патріотичні наміри в «Програмах…» постійно викликали судові позови з боку старости Російської общини. Олександр Волков пройшов усі можливі шляхи захисту в державі – виграв справи в Івано-Франківському міському суді у 2002 р. та 2005 р., дійшов до Вищого адміністративного суду України у 2006 р., рішення яких зобов’язували Івано-Франківську міську раду виключити суперечливі пункти з програм.
Але ці рішення протягом 9 років не зустріли бажаної для позивача реакції з боку депутатів.
Виконавча служба ГУЮ в Івано-Франківській області намагалась вплинути на міськраду. У 2007 році навіть двічі накладали штраф – 340 грн. і 680 грн. відповідно. У 2008 році Івано-Франківський міський суд подав клопотання до прокуратури м. Івано-Франківська щодо вирішення питання про порушення кримінальної справи по факту невиконання постанов українських судів. Але прокуратура відмовила у порушенні кримінальної справи за відсутності складу злочину, передбаченого ст. 382 КПК України.
Коли закінчились терміни виконавчого провадження, Олександр Волков подав заяву проти України до Європейського Суду з прав людини.
«Гострих кутів» оминуть
Що ж спонукало російського старосту оббивати пороги судів в Україні і дійти аж до Євросуду? Невже дійсно на практиці у нашому місті ущемляють мовні права росіян? – звернувся «ЗК» по коментар до Олександра Волкова.
«Є рішення суду, яке треба виконувати. І поки я живий, буду відстоювати права російської меншини на Прикарпатті. Я – лояльний громадянин України, не маю нічого проти української мови. Хай влада розвиває і популяризує українську мову, культуру і літературу, але в рамках закону, не обмежуючи мої законні права громадянина України російської національності. Я хочу жити в європейській країні, де поважають права національних меншин, де виконуються рішення судів. А якщо і надалі міська рада проігнорує судові рішення, які набрали законної сили, це створить для держави України величезні неприємності. Як матеріальні, так і моральні» – прокоментував Олександр Волков.
Секретар міської ради , представник ВО «Свобода» Руслан Марцінків зазначає, що відколи Україна підписала всі Європейські Конвенції, рішення Євросуду є чинними і обов’язковими для виконання на всій території України. «Парадокс у тому, що дія цієї програми вже закінчилась у 2006 році. Але щоб не створювати проблеми для держави та не псувати імідж України в світовій спільноті, ми плануємо на найближчій сесії міської ради прийняти поправки до тієї програми і відправити рішення до суду про те, що міська рада зреагувала на рішення Європейського Суду», – запевняє Руслан Марцінків.
На його думку, рішення Євросуду є певною мірою тенденційне для України. А сама справа носить радше політичний характер, ніж правовий. Зараз міські депутати працюють над розробкою нової програми розвитку української мови. Руслан Марцінків говорить, що у ній міські обранці постараються уникнути «гострих кутів», але основного напрямку не змінять – популяризувати українську мову, культуру, музику в громадському транспорті, закладах культури, громадського харчування, розвивати україномовні літературу, кіно, театр.
Коментар
Володимир Ковальчук, перший заступник начальника Головного управління юстиції в Івано-Франківській області:
Урядовим Уповноваженим України у справах Європейського Суду з прав людини отримано з Секретаріату Євросуду заяву Олександра Волкова щодо порушення ст.. 6, 11, 13, 14 Європейської Конвенції про захист прав людини, в частині невиконання Івано-Франківською міською радою в 2005-2006 рр. рішень національних судів. Сьогодні по Івано-Франківській області налічується 15 справ, які передані до Європейського Суду. Вони стосуються переважно невиплати заробітної плати. У випадку невиконання рішення Європейського Суду останній може застосувати значну суму штрафних санкцій до Уряду України, а також може ухвалити рішення про виплату справедливої сатисфакції громадянину, право якого порушується. Оскільки кінцевий термін виконання справи «О.М.Волков проти України» Європейський Суд встановив до 15 липня 2011 року, всі крапки розставлять на сесії міської ради, яка відбудеться 14 липня 2011 року.
http://zk.at.ua/news/tema/2011-07-14-1118ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
МЕДИКИ ДО СИХ ПОР УСТАHАВЛИВАЮТ ИСТОЧHИК ЗАРАЖЕHИЯ ХОЛЕРОЙ ДВОИХ МАРИУПОЛЬЦЕВ
«Приазовский рабочий», 14.07.2011, Донецкая обл.
Всего в Мариуполе зарегистрировано 22 случая заболеваний холерой и девять вибрионосителей.Как ранее сообщал «ПР», в конце минувшей недели в холерный госпиталь поступили еще двое мариупольцев, заболевших холерой, – мужчины 42 и 44 лет, проживающие в Ильичевском и Жовтневом районах. Всего в Мариуполе зарегистрировано 22 случая заболеваний холерой и девять вибрионосителей.
По данным Мариупольской СЭС, установлено, что оба заболевших, поступившие последними, пренебрегали правилами личной гигиены, а также употребляют наркотические вещества, один из них злоупотребляет алкоголем. Однако, как и где они заразились холерой, пока неизвестно.
«Исследуются пробы внешней среды, опрашиваются и обследуются контактные. Для вывода нужны данные лабораторных исследований», - пояснила заведующая отделом особо опасных инфекций Мариупольской СЭС Лариса Антонова.
В связи со сложной эпидемической обстановкой СЭС увеличила объем исследований проб из объектов внешней среды в очаге холеры в 15 раз. За весь период на наличие возбудителей холеры было исследовано более 1700 проб. В 13 из них были выделены 13 культур вирулентных холерных вибрионов биовара Эль-Тор, серовар Огава. В двух пробах обнаружили авирулентные холерные вибрионы биовара Эль-Тор, серовар Инаба, то есть штамм холерного вибриона, который не вызывает болезнь в тяжелой форме.
В городе продолжается работа по выявлению и обследованию на холеру лиц без определенного места жительства. За период очага холеры обследованы 195 таких лиц, в настоящий момент изолирован 51 человек без определенного места жительства, находящийся под наблюдением, сообщила СЭС.
А вчера был зарегистрирован новый случай вибрионосительства у 45-летнего мужчины, который ел бычков, выловленных в Азовском море.
http://www.pr.ua/news.php?new=12910&num=2ПАМ'ЯТЬ
ТВОРЦІ УГВР ДИВИЛИСЬ У МАЙБУТНЄ...
Іван Гаврилович, «Галичина», 14.07.2011, Івано-Франківська обл.
Відкриття пам’ятника творцям Української Головної Визвольної Ради.Урочистістю всеукраїнської ваги стало відкриття в неділю біля села Сприні Самбірського району на Львівщині пам’ятника творцям Української Головної Визвольної Ради — прототипу українського парламенту й уряду. 67 років тому, 11—15 липня 1944 р., відбулася знаменна подія національної історії: саме в цьому карпатському лісі зібралися під охороною відділів УПА представники ОУН та інших політичних сил національно-визвольного спрямування і заснували УГВР.
Що тоді керувало ними? Прагнули створити ширше суспільно-політичне підґрунтя для боротьби збройного підпілля проти німців і большевиків, із залученням до неї кадрів і з-поза ОУН, яка, втім, залишалася організаційною та ідеологічною базою УГВР. Тим-то серед засновників Української Головної Визвольної Ради більшість не належала до ОУН, брали участь в установчих зборах не лише галичани, а десятеро осіб походили з північно-західних земель та з Наддніпрянщини. Президентом УГВР було обрано Кирила Осьмака, уродженця Полтавщини (1960 р. він помер у Владимирській тюрмі в Росії), генеральний секретаріат очолював головнокомандувач УПА Роман Шухевич. І в роки після Другої світової війни УГВР в окупованій большевиками Україні керувала через УПА збройною боротьбою, а через ОУН вела політичну і пропагандивну діяльність проти совітської влади.
Про славну віху героїчної української історії нагадали здвигові люду, що зібрався на святому місці створення УГВР, священики, відправивши молебень за полеглими борцями за волю України, численні промовці — представники львівських обласної ради та облдержадміністрації, влади Самбірського та інших районів області, політичних партій. Від Івано-Франківщини привітав своїх бойових побратимів і всіх присутніх на вічі голова Братства ОУН-УПА Карпатського краю Федір Володимирський. Ветерана, за його словами, тривожить те, що до влади в державі прийшов донецький клан, який об’єднався з комуністами вчорашніми й теперішніми, і цій владі чужі українські інтереси. Ф. Володимирський закликав до згуртування всіх національно-демократичних сил в ім’я розбудови України як соборної самостійної держави, задля добра нашого народу.
історичний місток від створення УГВР до нинішніх українських реалій перекинув у своєму виступі народний депутат України Ярослав Кендзьор. А голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок сказав, що хоче «на обличчях наших сучасників бачити не песимізм, а бачити в очах блиск української перемоги». Він тільки-но приїхав з іншої урочистості — вшанування 352-ї річниці переможного для українських козаків на чолі з гетьманом Іваном Виговським конотопського бою з московським військом. Згадав і про двох наших молодих сучасників — уродженців тієї ж Самбірщини братів Ковалівих, котрих уже 55 днів тримають у камері попереднього ув’язнення. На пропозицію адвоката, що, може, в сьогоднішній ситуації краще б їм визнати перед суддею свою провину за участь у відомих подіях 9 травня ц. р. на львівському Пагорбі слави, хлопці гордо відповіли: «Розкаюватись і просити для себе якоїсь полегші не будемо. Наш дід відсидів за Україну, то й ми, як треба, відсидимо». Як повідомив О.Тягнибок, «свободівці» пікетують приміщення суду.
І, звичайно, з особливою увагою слухали присутні гостю з Києва — дочку Президента УГВР Наталію Осьмак. Вона висловила щиру вдячність усім, хто свято береже пам’ять про героїв визвольних змагань, хто втілив у життя ідею увічнити в металі й граніті вікопомну подію створення УГВР.
— Ще як Іван Самотос виготовив макет пам’ятника у глині, я підказала йому: вже в наші часи мені надали з архіву спецслужби матеріали слідства, і в них офіцер-енкаведист написав, що допитував доставленого в тюрму чоловіка у вишиваній сорочці з чорним бантом на шиї. Так любив ходити мій батько — про це я розповіла львівському митцеві. Тож я приємно вражена тим, що цю деталь він таки вніс у вже практично готовий скульптурний портрет мого тата.
Пані Наталія просила і старших, і молодих завжди пам’ятати, що проти українців і України як вели війну всіма можливими методами, так і далі ведуть у потаємний спосіб — тепер уже владні спадкоємці Російської, а пізніше червоної імперій та їхня «п’ята колона» в Україні. І просила всіх завжди бути пильними. Ось і тепер Н.Осьмак виступає як третя особа на стороні відповідача на дещо незвичному судовому процесі, що його інспірувала Наталія Вітренко. Лідерка Прогресивної соціалістичної партії України оскаржила через суд указ попереднього президента України Віктора Ющенка щодо вшанування ветеранів ОУН—УПА. Наталія Осьмак підписала для редакції газети «Галичина» свою книжку «Кирило Осьмак — нескорений Президент УГВР».
Що ж, учасники національно-визвольних змагань, а їх попри літній вік прибуло чимало на святкове віче, можуть мати тверду надію на молоду зміну. Нині на території, де 67 років тому відбувалися установчі збори УГВР, розташований спортивно-туристичний оздоровчий комплекс ім. Президента УГВР Кирила Осьмака. Біля нововідкритого пам’ятника відбувся ритуал присяги молодих «пластунів», з їхніх вуст звучав «Декалог українського націоналіста»...
http://www.galychyna.if.ua/index.php?id=single&tx_ttnews[tt_news]=15963&tx_ttnews[backPid]=24&cHash=a0c8832408
* * *
Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет України по 14 липня 2011 року включно.
Заявки на отримання друкованих версій, а також зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
demchenko_o@rada.gov.ua
або телефоном: 255-25-43,
Демченко Олені Анатоліївні.