Україна і світ сьогодні N 49 (118) 9 — 15 грудня
 



Іван Плющ: "Будемо жити, але як?"
 

Двом головним темам у житті Вінницької обласної організації НДП та всього Поділля присвятив свій виступ член Політради партії, голова Вінницької обласної ради Григорій КАЛЕТНИК. Він детально розповів про значні масштаби останнього стихійного лиха - небувалої ожеледиці. Тому він запропонував з'їзду ініціювати будь-яку допомогу трьом областям України, які найбільше постраждали від цього стихійного лиха, що було підтримано всіма делегатами.

Аналізуючи роботу обласної організації НДП, яка є однією з найпотужніших в Україні, оратор висновував, що партія може стати політичним лідером реформ. Для цього потрібно розвивати такі ініціативи, як програма підтримки підсобних господарств, котра була вперше розроблена на Поділлі. Тут успішно діє Аграрний клуб НДП і "Нової України", створено Комітет захисту пайовиків. Він закликав усі парторганізації працювати творчо, адже на перехресті століть дороговказів немає.

Сумська обласна організація, заявив її новообраний під час звітно-виборної кампанії голова Анатолій ПРИХОДЬКО, також розробила велику програму відродження селянина-середняка. Вона передбачає створення приватних господарств на соціальній базі великих сімей. Це комплексна програма, яка, за його висловом, відроджує природні форми господарювання на селі та забезпечить підвищення добробуту сільської родини. Оскільки область аграрно-промислова, то значну увагу осередки партії приділятимуть і відродженню промисловості міст, створенню власної мережі комерційних структур тощо. А економічне відродження матиме і соціальний, і суто політичний ефект. У внутріпартійній розбудові обласної організації він відзначив такі важливі моменти, як вступ до НДП майже 500 колишніх членів Демократичної партії, створення в усіх районах громадських приймалень, а при кожній первинній парторганізації - осередку НДЛМ. Ідеологічним структурам НДП Приходько побажав знайти в її програмі "золоті зерна", одягнути їх у просту мову, щоб донести зрештою до найширших верств населення.

"Я представляю Петрівську районну організацію - сільську глибинку Кіровоградщини", - розпочала свій виступ голова цієї райорганізації НДП Лідія ЗАТИНАЦЬКА. Її аналіз реформ в АПК краю та підсумки нинішнього сільськогосподарського року засвідчили, що, попри численні застереження лівих та побоювання багатьох, радикальні зміни відносин власності та форм господарювання на селі загалом дали позитивні результати. Вона звернула увагу на те, що від реформ в АПК змінюється і соціально-політична ситуація на селі. Звідси вибори 2002 року до парламенту та місцевих рад кардинально відрізнятимуться від усіх минулих. Звідси завдання НДП та її місцевих організацій - активніше допомагати селянам долати численні труднощі, що потім віддасться сторицею під час збирання політичного урожаю - голосів виборців.

Голова Херсонської обласної організації НДП Сергій СІРЕНКО звернув увагу, що цифри, що говорять про зростання промислового та сільськогосподарського виробництва, якими рапортує уряд, сумніву не викликають. Однак жити переважній більшості населення стало ще важче, бо ціни зростають набагато швидше. Він, зокрема, зупинився на проблемах перекосів в АПК. Як тільки починається збирання зернових, до херсонських сіл злітаються цілі зграї молодих перекупників, які скуповують у населення зерно за готівку, але за півціни. Потім цей хліб тіньовими шляхами потрапляє за кордон, а держава залишається і без хліба, і без грошей. Хто покладе цьому край? Хто захистить інтереси хлібороба? Промовець закликав фракцію НДП посприяти швидшому прийняттю такого важливого закону, як про іпотеку, Податкового та Земельних кодексів, які повинні призупинити грабіж українського села, довести до логічного завершення розпочаті там кардинальні реформи.

Коли член Політвиконкому НДП, Голова Верховної Ради України Іван ПЛЮЩ взяв слово і попросив "трохи додати регламенту", делегати з'їзду підтримали його, оскільки було ясно, що йому є що сказати з головних питань дискусії. Передусім він зазначив, що критику завжди сприймав "як рушійну силу", вважає її ознакою демократичності і товариської атмосфери в НДП. А тому почне з власного бачення деяких оцінок звітної доповіді Політради.

Насамперед Плющ висловив свою незгоду з оцінками діяльності уряду Віктора Ющенка. Він звернув увагу на те, що такі критичні зауваження, як втрата контролю над економікою, відсутність в уряді команди тощо, не зовсім відповідають реальному стану речей. Навпаки, підсумки цього року свідчать про стійку тенденцію до зростання промислового та сільськогосподарського виробництва, про перевиконання бюджетних показників. І якщо НДП, за висловом делегата Калетника, виступає політичним лідером реформ на Вінничині, то яку ж роль вона виконує в державі? Адже урядову програму реформ схвалив парламент, у в тому числі і фракція НДП. Ця програма, як і уряд загалом, визнаються реформаторськими і в Україні, і за кордоном.

Плющ висловив своє розуміння партії як такої та НДП зокрема. За його словами, партія - це об'єднання однодумців. НДП виникла як коаліція демократичних сил. Причому, як підтвердив хід подій після 1996 року, альтернативи єднанню демократичних сил в Україні не було, нема і не буде. Тому НДП діяла і діятиме як партія однодумців, як стрижень демократичних сил, а не як "руководяща", в якій "ми вже були". Оратор підкреслив, що НДП - це партія парламентського типу, яка йде до влади через вибори, реалізує свої програмні принципи передусім через створення відповідних законів, необхідних державі і суспільству для їхнього поступу. А якщо інколи самій партії бракувало єднання, то це хвороба, яку потрібно "не ховать, а лікувать". Так свого часу і зробив IV з'їзд НДП. Щодо нинішньої ситуації в партії, то Іван Степанович підкреслив, що у Політвиконкомі та Політраді, попри окремі різні оцінки, існує єдність поглядів щодо ситуації в партії та країні загалом.

Плющ також закликав сприяти стабільності "трикутника влади", в якому парламент і уряд є, за його визначенням, катетами, а Президент - гіпотенузою. Він підкреслив, що більшість у парламенті - не пропрезидентська, а демократична, яка реалізує принцип демократичності, тобто розподілу влади між її гілками, зокрема між законодавчою, виконавчою і судовою. Розповівши з багатьма цифрами і фактами про тенденції економічного і соціального розвитку України, про масштаби стихійного лиха - ожеледиці та завданих нею збитків - спікер парламенту зупинився на подальших завданнях, які постають перед державою та всіма політичними силами. Зокрема, він згадав гасло, що було на сцені Палацу "Україна" під час концерту до Дня інвалідів: "Будемо жити"! "До цих слів я подумки додав ще одне: як?" Відповідь, як жити далі НДП, як жити, з її точки зору, нашій країні, і повинен дати VI Форум народних демократів", - підсумував Іван Плющ.

Член Політвиконкому, голова фракції НДП у Верховній Раді Олександр КАРПОВ наголосив, що саме з'їзд партії є її найвищим органом, здатним акумулювати колективну мудрість. Він допомагає виявити протиріччя, зрозуміти їх суть і знайти шляхи вирішення різних проблем. Одна з них - НДП і влада. На його думку, НДП не є партією влади, хоч і має чимало своїх лідерів у різних органах влади, а її представник Іван Плющ очолює парламент. Найбільшою заслугою парламентської більшості, фракції НДП та Голови Верховної Ради лідер більшості вважає те, що вдалося зняти антагоністичні суперечності між парламентом і Президентом України, котрі загострювалися. А щодо критики на адресу фракції, то він згоден: недоліків у роботі вистачає. Водночас звернув увагу, що "94 члени фракції два роки тому програли спікеріаду, а два десятки у нинішньому - виграли". Всього фракцією відпрацьовано понад 300 законопроектів, що є важливим показником її роботи. А для підвищення її ефективності він запропонував створити спільну робочу групу експертів - НДП і фракції.

Щодо протиріч у самій партії, то вони виникають у зв'язку з її швидким зростанням, суперечностями між апаратом, який завжди бюрократизується, і масою партійців. Потребує вдосконалення вся система управління в НДП. Політвиконком має стати справді колективним органом управління. Настав час вирішувати і питання щодо збільшення кількості заступників голови НДП. Промовець закликав вирішити всі ці питання на з'їзді згідно з нормами Статуту та партійної товариськості. І в жодному разі не йти шляхом тихих, кулуарних, "грибних революцій". Зазначивши, що кулуарні плітки найчастіше породжуються самими "грибниками", які потім ними ж вірнопіддано й підносяться керівникам, Карпов закінчив свій виступ віршованою фразою: "Майте совість, не розводьте блуду, бо хто очолює партію, той головувати й буде".

На актуальних питаннях розбудови Київської міської організації та партії загалом зосередив увагу делегатів керівник столичного загону народних демократів Анатолій ТОЛСТОУХОВ. Він зазначив, що організація вже перейшла за 7 тисяч, однак має проблеми щодо розбудови "первинок", що потрібно посилити зв'язок з районними осередками, збільшити інформаційний вплив, вирішити низку інших проблем партійно-політичного будівництва. Зупинившись на проблемах зростання чисельності громадських організацій, зокрема ВЕЛ, яку він очолює, а також підвищення ефективності їхньої роботи, промовець зробив висновок, що фактично НДП з її багатотисячними громадськими організаціями стає сьогодні партією-рухом. Тому їй потрібна єдина стратегія і тактика подальшого розвитку, де не буде місця дублюванню функцій чи командуванню молодшими. Кожний підрозділ має працювати на своєму полі, а всі разом - на спільний результат.

Враховуючи проблеми демократичного управління таким 100-тисячним колективом, як партія, що постали перед Політвиконкомом і Політрадою, а також багатотисячними її супутніми громадськими організаціями, кияни запропонували спеціальну програму "Народно-демократична Україна", яку вже розроблено. Вона допоможе також вирішити низку питань, пов'язаних з відносинами між партією і владою, зокрема сприятиме активнішій участі народних демократів у розвитку місцевого самоврядування.