Огляд реґіональної преси

Випуск 9, 12 - 17 березня 2003 р.

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Два місяці на роздуми - про нову модель влади: [Народні депутати обговорюють реформу політичної системи]/ Записав Ю. Листопад // Київська правда. - 2003. - № 29. - 14 берез. - С. 1. - Київська обл.
Президент України вніс у Верховну Раду законопроект про зміни до Конституції. Паралельно із законом проекту, де намічено шляхи проведення політичної реформи, Президент видав указ про його всенародне обговорення протягом двох місяців. Обговорення вже почалося. І воно свідчить, що найбільш дискусійними моментами законопроекту стануть пропозиції про скорочення чисельності Верховної Ради, переходу до двопалатного парламенту та проведення усіх виборів - парламентських, президентських, місцевих протягом одного року. Свою думку з цього приводу висловили КАТЕРИНА ВАЩУК (фракція Аграрної партії України) та СТЕПАН ГАВРИШ (фракція "Демократичні ініціативи).

Листопад Ю.  Я б у токарі пішов - хай мене навчать // Київська правда. - 2003. - № 29.
- 14 берез. - С. 2. - Київська обл.
Але це не так просто, бо профтехосвіта залишена на самовиживання. На черговому дні уряду в парламенті розглянуто стан і перспективи профтехосвіти. Співдоповідач, голова Комітету з питань освіти та науки СТАНІСЛАВ НІКОЛАЄНКО вважає, що без робітника не виживе жодне суспільство. За останні десять років профтехосвіта втратила майже три сотні своїх навчальних закладів. Обговорюючи злободенну тему, депутати звернули увагу уряду на те, що сьогодні кожне третє ПТУ потребує капітального ремонту, не оновлюється матеріально-технічна база та на ряд інших важливіших питань.

Добромильський А.  Кучмістам президентство "не світить" // За Вільну Україну. - 2003. -
№ 26. - 7-8 бер. - С. 4. - Львівська обл.
За рівнем довіри народу ЮЩЕНКО-політик наближається до ЮЩЕНКА-прем'єра. На майбутніх президентських виборах в Україні 66% населення готові проголосувати проти кандидата, який підтримує політику нинішнього глави держави, а 59% згідні віддати голос за людину, що виступає проти політики Леоніда Кучми. Що стосується кандидатури ЮЩЕНКА, за даними опитування, лідер блоку "Наша Україна" надалі залишається політиком, що має найбільшу довіру населення за показником "цілком або радше довіряю" - 51%. На друге місце вийшов лідер соціалістів - ОЛЕКСАНДР МОРОЗ - 31%. Третє місце,  за довірою українського населення до політиків, розділили між собою ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО, ПЕТРО СИМОНЕНКО і АНАТОЛІЙ КІНАХ - 28%.

Чужикова Е.  Нардепы на страже интересов региона // Днепровская правда. - № 9. - 7 марта. - С. 3.
"Депутаты Верховной Рады свой регион не сдадут" - пожалуй, так можно сформулировать основную тему пресс-конференции, которую совместно провели народные избранники СЕРГЕЙ БЫЧКОВ, АНАТОЛИЙ КЛИМЕНКО и АЛЕКСАНДР ШЕВЧЕНКО. Несмотря на то, что народные депутаты от Днепропетровщины входят в разные фракции, когда вопрос касается региона, по их словам, все они объединяются, дабы отстаивать интересы избирателей, а значит и области.

Дашевський Б.  ХСПП: співпраця з депутатами поглиблюється // Подільські вісті. - 2003. - № 30.
- 6 бер. - С. 1. - Хмельницька обл.
Наприкінці червня промисловці та підприємці Хмельниччини зустрічалися з народними депутатами України від області. Спілкувалися з членами правління, керівниками підприємств, окремих відомств народні депутати В.М.ОЛУЙКО та В.М.ШАНДРА.  В.М.ОЛУЙКО висловив стурбованість тим, що на найвищому рівні замовчується реальний стан економіки. А він залишається критичним. Свідчення цього - прийняття жалюгідного бюджету. Одним із шляхів поліпшення стану економіки області, вважає  заступник голови комітету промислової політики і підприємництва Верховної Ради України В.М.ШАНДРА, може стати створення вільних економічних зон, що уже практикується у Львівській області.

Зворигіна Н.  Нардепа цінують не за кількість зламаних мікрофонів // Запорізька правда. - 2003. - № 34-35. - 6 бер. - С. 4. - Запорізька обл.
Народні депутати України Г.ГОРЛОВ (член комітету Верховної Ради з питань промполітики і підприємництва) та О.ПЕКЛУШЕНКО (член комітету Верховної Ради України з питань правової політики) провели зустріч з журналістами. Згідно з моніторингом, проведеним фундацією "Відкрите суспільство" за результатами роботи нардепів у лютому, Г. ГОРЛОВ та О.ПЕКЛУШЕНКО за цей час проводили активну роботу як в своєму окрузі так і на засіданнях Верховної Ради України. Обидва депутати надають перевагу плідній роботі у складі своїх профільних комітетів. Народні депутати відповіли на запитання журналістів. ПЕКЛУШЕНКА О. Експерти Фонду муніципального розвитку визнали одним з найактивніших представників регіональних громад у Верховній Раді.

Левицька Л.  Після бою кулаками не розмахують // Вільне життя. - 2003. - №23. - 6 бер. - С. 1. - Тернопільська обл.
В статті кореспондент зробив тижневий огляд роботи народних депутатів України. В ньому він підкреслює, що парламентські слухання на тему, щодо приватизації, нагадували саме розмахування кулаками після того, як більше третини основних засобів приватизоване. Як підкреслює кореспондент, держава втратила контроль над виробництвом у більшості базових галузей, позбулася багатьох стратегічних підприємств. У столиці відбувся Всеукраїнський надзвичайний з'їзд депутатів усіх рівнів від об'єднаної опозиції "Повстань, Україно!". У ньому взяли участь депутати з усіх регіонів України - всього до 2 тисяч. Кореспондент в своїй статті звернув увагу на конфлікт між депутатами ПОТЕБЕНЬКОМ і ПІСКУНОМ. Депутати намагалися з'ясувати, звідки ростуть "ноги" у фальшивки, спрямованої проти ВІКТОР ЮЩЕНКА. Депутати вирішували також і питання, що стосується Державного гімну.

Добромильський А.  "Нагальна" проблема гімну // За Вільну Україну. - 2003. - № 25. - 5 бер. - С. 1. - Львівська обл.
Державним гімном України вирішила знову зайнятися Верховна Рада. Під час обговорення законопроекту про текст Державного гімну України фракція комуністів висловилася проти схвалення тексту Павло Чубинського "Ще не вмерла Україна…", який пропонують і уряд, і профільний парламентський комітет. Комуністи запропонували свій текст на музику гімну колишньої Української ССР. Дехто з політиків вважає, що черга до розгляду питання гімну дійшла в парламенті саме тепер невипадково. Президент України виніс на розгляд парламенту питання про Державний гімн, щоб пересварити ліву та праву частини опозиції, заявляє член фракції "Наша Україна" В'ЯЧЕСЛАВ КИРИЛЕНКО.

Дем'янчук О.  Перебування Володимира Литвина на Рівненщині // Вісті Рівненщини. - 2003. - № 19. - 5 бер. - С. 1. - Рівненська обл.
На Рівненщині з одноденною поїздкою побував Голова Верховної Ради ВОЛОДИМИР ЛИТВИН. Який відвідав три північних райони - Рокитнівський, Сарненський, Березнівський та Рівне. У поїздці по області його супроводжували голови обласної ради Роман Василишин та облдержадміністрації Микола Сорока, народний депутат України МИКОЛА ШЕРШУН. Голова Верховної Ради сказав, що на Рівненщину він приїхав, щоб зблизька подивитися, як тут ідуть справи, поговорити з людьми і наголосив, що його дуже радує те, що невеликі містечка, селища починають оживати - стають ошатніші, привабливіші, й в цьому разі якраз і є позитивне, у людей з'являється надія. В області є багато позитивного, зауважив Голова Верховної Ради, але потрібно ще працювати і тільки тоді можна побачити гідні результати.

Кохан В.  Обговорили широке коло проблем // Вісті Рівненщини. - 2003. - № 19. - 5 бер. - С. 1. - Рівненська обл.
Нещодавно в Києві відбулася прес-конференція  з головою Комітету Верховної Ради з питань будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства і зв'язку, лідером фракції Народно-демократичної партії в парламенті ВАЛЕРІЄМ ПУСТОВОЙТЕНКОМ і заступником голови парламентського комітету з питань екологічної політики, природокористування та наслідків Чорнобильської катастрофи АНАТОЛІЄМ ТОЛСТОУХОВИМ. Йшлося зокрема, про хід політичної реформи в Україні участь у ній НДП, майбутні президентські вибори і, звичайно про справи насущні, які найбільше хвилюють нині пересічного українця. ВАЛЕРІЙ ПУСТОВОЙТЕНКО наголосив, що НДП і її фракція у парламенті підтримує позицію Президента України щодо прискорення політичної реформи в країні.

Левицька Г.  Опозиція у пошуку форми єднання // За Вільну Україну. - 2003. - № 24. - 4бер. - С. 1. - Львівська обл.
2 березня відбувся всеукраїнський надзвичайний з'їзд депутатів від об'єднаної опозиції, в якому депутати-комуністи, соціалісти та усі структури, що входять до блоку Ю.ТИМОШЕНКО, мали статус делегатів, а представники "Нашої України" - запрошених гостей. В основних доповідях - МОРОЗА, ТИМОШЕНКО, СИМОНЕНКА - було багато патетитики і мало конкретних пропозицій, які дали б відповідь на кардинальне запитання, яке нині хвилює українців: "Що далі"? Як відзначає кореспондент, парадокс нинішньої ситуації, що влада, яка має дуже низький показник суспільної довіри, почувається упевнено.

Золотарьов В.  Чи заспівають гімн українці? // Рідне Прибужжя. - № 24.- 4 бер. - С. 1. - Миколаївська обл.
Журналіст зробив невеликий  перегляд діяльності парламенту. В своєму огляді він відзначив чим живе у ці дні Верховна Рада України. На думку журналіста, подальший хід президентських перегонів значною мірою залежатиме від того, яка з трьох сил більше переманить різними методами собі "багнетів з двох інших. Ніхто толком, навіть самі лідери, не зможуть пояснити люду, де сьогодні упевнено стоїть "Наша Україна" - в центрі, правому центрі, чи з категорично лівою опозицією? Опозиційні БЮТ, СПУ і КПУ вже давненько сформували свою позицію, вважає кореспондент. А "Наша Україна" продовжує своє політично-каботажне плавання - ні до якого берега не пристає. І ще про гімн. Починається він надто, як на думку кореспондента, прикметними словами "Ще не вмерла України". Так, ще не вмерла. Але згодімося, хворіє вона надто серйозно. І одним, навіть найпатріотичнішим Гімном, нашу неньку не вилікуєш...

Голованова І.  Головне питання - влада // Житомирщина. - Житомир, 2003. - № 25. - 4 бер. - С. 2. - Житомирська обл.
У рамках другого етапу акції "Повстань, Україно!" минулої п'ятниці лідери опозиції ПЕТРО СИМОНЕНКО, ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО і член Виконкому СПУ Михайло Мельничук побували в Житомирі. Відповідаючи на запитання, чому серед прибулих до Житомира немає В.ЮЩЕНКА, ПЕТРО СИМОНЕНКО зауважив, що лідер "Нашої України", говорячи про опозиційність, нічого для цього не робить. У свою чергу ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО вважає, що роз'єднати опозицію прагнуть пропрезидентські сили, а В.ЮЩЕНКО має бути в її лавах. Ми справді, сказав П.СИМОНЕНКО, кожен по-своєму бачимо майбутнє держави, але це не повинно заважати вирішувати головне завдання – спільно боротися за владу.


ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Денькович І.  Удар правицею, удар лівицею…Нокаут ?: Інтерв'ю з головою міської організації партії "Батьківщина"/ Розмовляв Семен В. // За Вільну Україну. - 2003. - № 26. - 7-8 бер. - С. 4. - Львівська обл.
У Львові пройшов всеукраїнський надзвичайний з'їзд депутатів усіх рівнів від об'єднаної опозиції. Своїх делегатів прислали львівські обласні організації партії "Батьківщина", комуністів та соціалістів.  На з'їзді був присутній народний депутат із блоку Ю.Тимошенко АНДРІЙ ШКІЛЬ. У статусі гостей перебували народні депутати ТАРАС ЧОРНОВІЛ, ВОЛОДИМИР ЯВОРІВСЬКИЙ, ВІКТОР ЮЩЕНКО, ще багато народних депутатів від Львівщини. Йшлося про єдність політичних сил перед якими стоїть завдання змінити життя на краще.

Голованова І.  Усім зрозуміло: потрібна згода // Житомирщина. - Житомир, 2003. - № 26. -
6 бер. - С. 1. - Житомирська обл.
Відбулася VII звітно-виборна конференція обласної організації Соціал-демократичної партії України (о'бєднаної). Пізніше на зустрічі з журналістами перший заступник секретаря обкому СДПУ(о), голова обласної ради А.Б.Войтенко розповів про роботу конференції, відзначивши її високий організаційний рівень. Про підсумки роботи обласної організації за звітний період і завдання на 2003 - 2004 роки доповідав секретар обкому, народний депутат України В.В.ЗАЄЦЬ. У роботі конференції взяв участь і виступив народний депутат України, голова фракції СДПУ(о) у Верховній Раді України Л.М.КРАВЧУК. Щодо політичних реформ у державі, то їх треба починати , сказав лідер есдеків у парламенті, передусім, на законодавчому рівні, тобто треба вносити зміни до конституції.

Боднаренко Ю.  Популізмом проблем не вирішити // Вінничина. - 2003. - № 31.- 5 бер. - С. 2. - Вінницька обл.
Відбулася 7 обласна звітно-виборна конференція СДПУ(о), яка завершилась зустріччю з представниками регіональних ЗМІ. Одним з головних пріоритетів у діяльності партійних комітетів є якнайширше залучення їх членів до вирішення місцевих соціально-економічних проблем. Заступник голови СДПУ(о) М.Шевченко сказав: "Ми вважаємо, що сьогодні треба займатися не попуілстськими заходами, а конкретними суспільно корисними справами - щоб Україна якнайшвидше увійшла до Європи і користувалася серед членів світової спільноти заслуженим авторитетом.

Крикливий Ю.  Крок до єднання // Слобідський край. - 2003. - № 42. - 5 бер. - С. 2. - Харківська обл.
1 березня відбулася конференція обласної організації аграрної партії України.
Непрості завдання стоять перед партією, яка взяла на себе відповідальність за проведення аграрної реформи і корінних перетворень на селі. Для аграрників дуже важливо не загубитися на фоні розвинутої промисловості, мати організовуючу силу, здатну на всіх рівнях відстоювати інтереси у кожному сільському районі. За останні роки обласна партійна організація усвідомила себе як політичну силу, набула досвіду в організаційному ідеологічному планах.

Стус В.  Особое внимание молодежи // Крымская газета. - 2003. - № 42 - 5 марта. - С. 1. - Автономная Республика Крым
За отчетный период Крымская республиканская организация Аграрной партии Украины не была статистом в политической и экономической жизни автономии. Партийцы-аграрии настойчиво выполняли роль центристской силы, участвовали в выработке и принятии решений представительными и исполнительными органами разных уровней, прежде всего тех, которые касались защиты интересов сельских тружеников и всего агропромышленного комплекса, - сказал в докладе на шестой отчетно-выборной конференции ее руководитель, первый вице-премьер крымского правительства Анатолий Корнейчук. Свои предложения по активизации деятельности крымской парторганизации высказали народный депутат Украины В. ШКЛЯР, депутаты Верховной Рады Крыма, другие делегаты. Среди мероприятий по улучшению организаторской и идеологической работы особое место отведено молодежным проблемам.

Вівчар Б.  Щоб ділом слово проросло // Галичина. - 2003. - № 33. - 4 бер. - С. 3. - Івано-Франківська обл.
В Івано-Франківську завершила свою роботу звітно-виборна конференція обласної організації Аграрної партії України. З доповіддю виступив голова обласної організації Костюк Б. Він наголосив на посиленні партійного впливу на реформування села, підтримці сільських виробників, підкреслив, що АПУ стає впливовою й молодою силою, і насамперед на селі. У цьому важливі чіткість і визначеність позиції, переконаність у правоті нашої справи, наполегливість у реалізації наміченої програми, підкреслив голова обласної організації.
 
Ганус А.  Намісника - "на килим" ?.. // За Вільну Україну. - 2003. - № 24. - 4бер. - С. 2. - Львівська обл.
На Львівщині відбулася чергова сесія Львівської обласної ради. Ще раніше стало відомо, що вона матиме політичний ухил. Серед інших, зокрема, резонансним має стати розгляд питання про доповідну записку обласної державної адміністрації про соціально-політичну ситуацію в області за 2002 рік. Фракція блоку "Наша Україна" в обласній раді провела прес-конференцію, щоби конкретизувати свої претензії до обласного президентського намісництва. Активізація "Нашої України" відбувається і ще в одному напрямі. Політрада блоку в області обрала керівництво, яке покликане координувати дії блоку в регіоні. Головою політради став парламентар ПЕТРО ОЛІЙНИК.

Нагорний О.  Огляд соціал-демократичних рядів перед виборами // Волинь. - № 25. - 4 бер. -
С. 2. - Волинська обл.
У Луцьку відбулася звітно-виборна конференція обласної організації Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), на якій із звітною доповіддю виступив секретар обкому Антон Кривицький. Після її обговорення делегатами було обрано новий склад обкому партії. Керувати обласною організацією знову доручили Луцькому міському голові Антону Кривицькому. У доповіді він детально проаналізував результати виборів у Верховну Раду, які відбулися в березні 2002 року. Антон Кривицький підкреслив, що СДПУ(о), безперечно, у передвиборній кампанії підтримає претендента, який розділяє соціал-демократичну ідеологію, виступає за демократичні перетворення соціально-економічних реформ, за перехід України до стандартів до європейської соціал-демократії.

Толочик П.  У співпраці з органами влади // Рідне Прибужжя. - № 24.- 4 бер. - С. 1. - Миколаївська обл.
Відбулася VI звітно-виборна конференція обласної організації СДПУ(о). Секретар обкому Микола Єропунов у доповді проаналізував роботу бюро і дав оцінку діяльності районних і міських комітетів по проведенню виборчрї кампанії 2002 року, акцентував увагу на перебудові первинних партійних осередків, вказав на необхідність і підвищення рівня співпраці з депутатським корпусом, органами самоврядування. Прийнято концепцію розвитку Миколаївської обласної організації СДПУ(о) до 2006 року.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ


 

Тубіна С.  Домінувала спільна позиція // Вісті Рівненщини. - 2003. - № 9. - 29 січ. - С. 1. - Рівненська обл.
 Сьома сесія Рівненської обласної ради четвертого скликання була багатою на конструктивні й виважені рішення та дискусії. Крім депутатів облради в ній взяли участь народні депутати України ПАВЛО СУЛКОВСЬКИЙ, ВАСИЛЬ ЧЕРВОНІЙ, ЮРІЙ ЛУЦЕНКО та СЕРГІЙ ОЛЕКСІЮК. Така широка зацікавленість обласною подією того дня не випадкова, адже на розгляд сесії було винесено і головний фінансовий документ Рівненщини - бюджет 2003, який багато в чому визначатиме, як вестиметься цього річ різним галузям господарського комплексу краю та його мешканцям. Голова облради Роман Василишин оголосив про утворення ще однієї фракції СДПУ(о).

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Левицька Г.  Опозиція готується до весняного наступу // За Вільну Україну. - 2003. - № 26. - 7-8 бер. - С. 4. - Львівська обл.
З початком весни у столиці України розпочинається бурхливе політичне життя. На вулицях столиці відчувається запланована чергова хвиля акції протесту проти влади: "Повстань Україно!". Варто звернути увагу на такий факт, що виконавча влада індиферентна до запланованих акцій, відзначає кореспондент. З одного боку це зрозуміло, оскільки акції протесту обіцяють бути не дуже масштабними, а з іншого - силові органи ведуть роз'яснювальну роботу з потенційними учасниками акцій регіону.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 9 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 12 по 17 березня 2003 р.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., консультант відділу інформаційно-бібліотечного  забезпечення, тел. 255-27-67.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet
 © Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення