Огляд реґіональної преси

Випуск 6, 18 - 24 лютого 2003 р.

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Бондаренко Г.  Будемо разом - переможемо: [Розмова з народним депутатом України про роботу у Верховній Раді, в окрузі ] // Київська правда. - 2003. - № 20. - 20 лют. - С. 1 - 2. - Київська обл.
Народному депутату - мажоритарнику Бондаренко Г. доводиться працювати "на два фронти": у самій Верховній Раді і в окрузі. В інтерв'ю з журналістом він поділився своїми враженнями саме від роботи з виборцями. Відповів на запитання, які турбують мешканців регіону по виборчому округу. "Україна має ставати до нормального життя." - зауважує Бондаренко - "…Але зрушити справу можна тільки спільно, за умови, що напружимо зусилля, і народні обранці будуть разом з виборцями."

Балда Т.  Вибори Президента стартують з провокацій ! // За Вільну Україну. - 2003. - 18.-
18 лют. - С. 1. - Львівська обл.
Мешканці п'ятьох західних областей України з подивом зауважили у своїх поштових скриньках видрукувані на гарному папері листи, котрі начебто написав Віктор Ющенко, маючи на меті "розставити всі крапки" над "і" у своїх політичних взаєминах з Юлією Тимошенко, розповідає журналіст. Таке послання викликало чимало суперечливих думок у головах виборців. Кореспондент одразу запевнює всіх виборців, які підтримують Віктора Ющенка, що це бридка фальшивка, спрямована на підрив репутації "Нашої України" та її лідера, а також партнерських відносин між опозиційними силами. Представники блоку Віктора Ющенка декларують наміри звернутися до правоохоронних органів з вимогою провести розслідування такої провокації. Вони закликають громадськість бути пильною і не піддаватись на різного роду провокації.

Левицька Л.  Олександр Мороз: "Будуймо Європу в Україні" // Вільне життя. - 2003. - №17. - 18 лют. - С. 1. - Тернопільська область
У Тернополі побував лідер соціалістів народний депутат Олександр Мороз. Він сказав, зауважує журналіст, що його приїзд відбувається в рамках акції "Повстань, Україно!". Олександр Мороз висловив свою думку з приводу   позицій кандидатів до президентських виборів. Також зосередив увагу на тому, що слід зробити уряд незалежним від президентської адміністрації, яка ні за що не відповідає, але всім керує. Самоврядування розтоптано, депутат нічого не може вирішити, бо зверху над усіма тяжіє адміністрація, зауважує Олександр Мороз. "Якщо у нас буде влада для людей, то не ми будемо чекати, щоб нас запросили до Європи, ми будуватимемо Європу в Україні" - сказав Мороз. Що стосується обласних питань, депутат запевнив, парламент ніколи не пропустить такої дурниці як розформування області.

Філатенко А.  Леонід Кравчук у Волинському Університеті // Волинь. - № 19. - 18 лют. - С. 2. - Волинська обл.
Волинський університет ім. Лесі Українки започаткував проведення лекцій, презентацій книг відомих політиків, вчених України. Перша зустріч відбулась з народним депутатом України Леонідом Кравчуком, який приїхав  зі своєю книгою "Маємо те, що маємо". Він розповів присутнім про те, як працював над книгою, зазначив, що ставив завдання розповісти про той час і ту ситуацію, в якій робила перші кроки незалежна Україна. Як наголосив автор книги, він намагався об'єктивно висвітлювати події, які переживав разом з народом.

Городисский А.  Дело политической реформы ещё не побеждает, но уже живет // Слава Севастополя. - 2003. - № 30. - 15 февр. - С. 2. - м. Севастополь
4 февраля стартовала третья сессия Верховной Рады, и одним из главных вопросов на ней должен стать вопрос реформы политической системы в Украине. Президент настроен решительно и, по-видимому, твёрдо намерен довести дело политической реформы до конца, сообщив о намерении внести в феврале на рассмотрение Рады соответствующие законопроекты. В конституционной реформе, отмечает журналист, должны быть заинтересованы все, и Президент, и Верховна Рада в целом, и отдельные её составляющие - партии, блоки, фракции. Самое  главное в этом заинтересована страна.

Коцаренко Г.  Новая жизнь "Линоса" // Луганская правда. - 2003. - № 18. - 15 февр. - С. 1.
В ОАО "Лисичанскнефтеоргсинтез" состоялось выездное заседание комитета Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса, ядерной политики и ядерной безопасности. "С помощью Луганского лобби в Верховной Раде мы надеемся решить проблемы топливно-энергетических предприятий Луганской области",- это слова председателя комитета Андрея Клюева.  У депутатов, входящих в состав комитета, есть полное понимание шахтерских проблем. Рабочая группа, в число которой входили народные депутаты Украины и члены других представительств, займутся изучением и проработкой всех проблемных вопросов, связанных с реформированием угольной отрасли. На выездном заседании Комитета Верховной Рады также шла речь о необходимости приватизации объектов угольной отрасли, электроэнергетики, совершенствования механизма приватизации, в целом законодательной базы по этим вопросам.

Лис В.  Чому не прислухаються до думки депутатів?: [ Прес-конференція. З комент. нар. депутатів: В. Бондара, С.Слабенка] // Волинь. - № 18. - 15 лют. - С. 3.
"Відстоювання бюджетних позицій області в загальноукраїнському Державному бюджеті", - так було сформульовано тему спільної прес-конференції народних депутатів України Володимира Бондара і Сергія Слабенка. Народні депутати виклали свої позиції з цієї проблеми. У виступах обох народних депутатів констатувалося, що їхні пропозиції до Державного бюджету на 2003 рік не були враховані. Були розглянуті і інші питання.

Гладій М.  Пора захистити інвалідів // За Вільну Україну. - 2003. - 17.-14-15 лют. - С. 3. - Львівська область
З такою пропозицією народний депутат України Михайло Гладій виступив у Верховній Раді України. Він відзначив, що інваліди по зору мають відчути на собі повний захист держави. Низка законів повинна дати їм якнайскорішу підтримку, бо кожен українець потрібний суспільству для того, щоб будувати демократичну і міцну країну.

Левицька Г.  А хто ж захистить українську ? // За Вільну Україну. - 2003. - 17.-14-15 лют. - С. 4. - Львівська обл.
Новим проектом закону про ратифікацію Хартії визначено 13 мов, що потребують захисту з боку держави. Звичайно, що парламентарії відразу чітко поділилися в оцінці ратифікації Хартії. Народний депутат Мовчан П. висловив наступну думку: "Російська мова має свою державність. Ми через Хартію надаємо право російській мові господарювати в нашій державі. І ніколи в житті ми не вирівняємо ситуацію". Націонал-демократи висловили думку, що під загрозою перебуває українська мова. Звичайно, що до аргументів, висловлених націонал-демократами, не прислухалися комуністи і представники пропрезидентських сил.

Левицька Г.  Голодомор: Коли дізнаємось імена виконавців і замовників етноциду? // За Вільну Україну. - 2003. - №17.-14-15 лют. - С. 1. - Львівська область
12 лютого 2003 року має стати поворотним моментом у ставленні держави до питання Голодомору в Україні. Саме того дня відбулися парламентські слухання, які Голова Верховної Ради Володимир Литвин назвав історичними. Найоб'єктивнішим був виступ народного депутата Івана Драча, який сказав що, дивитися на нашу найбільшу національну трагедію треба або цілком розплющеними очима, або не нівечити нашої історії. Народний депутат Василь Червоній у своєму виступі підкреслив: "Якщо говорити про справжніх організаторів етноциду українців, то треба врахувати те, хто фактично захопив владу в керівництві…" Учасники слухань вважають також, що українська влада повинна домогтися визнання на рівні ООН Голодомору 1932 - 1933 років як українського геноциду.

Палагин А.  ОАО "Линос" и санация // Луганская правда. - 2003. - № 17. - 13 февр. - С. 2. - Луганська обл.
На базе ОАО "Линос" пройдет выездное заседание Комитета Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса. Народные депутаты ознакомятся с проблемами предприятия, обсудят пути их решения, встретятся с руководством и представителями трудового коллектива предприятия. В числе рассматриваемых проблем будет, естественно, и одна из ключевых - санация. Как показывает международная практика, финансовое оздоровление крупных предприятий - задача очень непростая. В Украине, где опыт санации практически отсутствует, она еще больше усложняется, Первым среди отечественных промышленных гигантов, который решился испытать все плюсы и минусы финансового оздоровления в реалиях украинской экономики, стал Лисичанский нефтеперерабатывающий завод.

Васадзе Т.  Або ми підтримаємо "ЗАЗ", або світ глузуватиме з нас: Інтерв'ю з народним депутатом/ Бесіду вів Дроздовський Є. // Запорізька правда. - 2003. - № 22-23. - 13 лют. - С. 4. - Запорізька область
Вперше за останні п'ять років Запорізький автомобільний завод  отримав позитивний фінансовий результат і вийшов на беззбитковий рівень. Досягти сього успіху вдалося завдяки державній підтримці автомобілебудування як пріоритетної галузі вітчизняної економіки, формуванню цивілізованого автомобільного ринку та реалізації власної програми заходів щодо підвищення ефективності діяльності компанії. Про це повідомив журналіст  з прес-конференції, яку провів народний депутат України, почесний президент Української автомобільної корпорації Таріел Васадзе. Основною темою прес-конференції стали минулорічні підсумки роботи та найближчі перспективи.

Вівчар Б.  Олександр Мороз: "У Європу через соцінтерн" // Галичина. - 2003. - № 22-23. - 13 лют. - С. 2. - Івано-Франківська область
В Івано-Франківську перебував один із лідерів опозиції голова парламентської фракції соціалістів і лідерів СПУ Олександр Мороз. Він зустрівся з виборцями і намагався обґрунтувати позицію опозиції і зокрема соціалістів у їх ставленні до влади. Одним із головних завдань, відзначив депутат є вступ до Соцінтерну, що слугуватиме піднесенню іміджу України як демократичної держави.

Бесяда І.  Олександр Мороз здивований // За Вільну Україну. - 2003. - 12.-7 лют. - С. 1. - Львівська область
Автор резонансної заяви про те, що триста найвищих посадових осіб України є членами масонської ложі - ордену Святого Станіслава, голова Соціалістичної партії України Олександр Мороз побував у Львові. Під час прес-конференції він зазначив, що не є спеціалістом із масонства, і висловив здивування, що тільки тепер суспільну увагу звернуто на цю тему. Водночас Олександр Мороз зазначив, що приналежність найвищих українських чиновників до ордену Святого Станіслава для нього - це передусім питання моралі.

Гомонюк О.  Кому война, а кому - казна! // Днепровская правда. - № 5. - 7 февр. - С. 3. - Днепропетровская обл.
30 января народный депутат, член "Нашей Украины" Роман Зварыч с трибуны Парламентской Ассамблеи Совета Европы призвал европарламентариев поддержать скорейшее начало военных действий против Ирака, не дожидаясь даже решения ООН. В своей статье, как предполагает журналист, за словами пана Романа стоит трезвый и циничный расчет: поддержка планов Буша из уст "Нашей Украины" накануне визита Виктора Ющенко в США. Цели поездки не разглашаются, но они понятны: началась президентская кампания, ключевым вопросом является ее финансирование.

Бондар В.  Бундестаг наближається до Верховної Ради: Інтерв'ю з народним депутатом/ Бесіду вів Лис В. // Волинь. - 2003. - № 14. - 6 лют. - С. 2.
Тиждень перебувала в Німеччині парламентська делегація фракції "Наша Україна" на запрошення Християнсько-демократичного союзу. В її складі був і народний депутат України від Луцького виборчого округу № 22 Володимир Бондар. Про свої враження від перебування в Німеччині, спілкування з німецькими колегами-парламентаріями Володимир Бондар розповів на прес-конференції. У ході переговорів члени делегації торкались питань зовнішньої політики Німеччини, зовнішньої політики України, політики Європейського Союзу.

Кирильчук Є.  Чи знайде спільну мову опозиція з парламентською більшістю ?: Інтерв'ю з народним депутатом/ Вів бесіду Нагорний О. // Волинь. - № 7. - 21 січ. - С. 2. - Волинська обл.
Народний депутат України Євген Кирильчук, який належить до парламентської меншості, вважає малоймовірною злагоджену роботу у Верховній Раді. Конфлікти будуть виникати постійно, бо олігархи вирішують свої бізнесові проблеми. Для наведення порядку в країні треба навести порядок, вважає народний депутат, а можливо це при зміні системи влади.

Пирожук П.  Що дні сесійні нам віщують.// Прикарпатська правда. -№ 7. –13 січ. - С. 2. - Івано-Франківська обл.
Багато знедолених простих громадян з нетерпінням чекають, що на третій сесії верховної Ради, яка розпочала роботу, їх законодавчо захистять. Насамперед від прогресуючих злиднів, галопу цін, тарифів за комунальні послуги. Зрештою, приймуть такі документи, які б сприяли підвищенню теперішніх мізерних пенсій по старості, зменшенню тиску податкового пресу. Майже  біля 800 законопроектів, які передбачається розглянути на третій сесії, якраз чимало стосуються полегшення іншого життя. На сесії, додає журналіст, будуть розглянуті питання, що стосуються змін Конституції і прийняття закону про парламентські вибори на пропорційній основі.

Слабенко С.  Відстоювати інтереси своїх виборців: Інтерв'ю з народним депутатом/ Вів бесіду Нагорний О. // Волинь. - № 2. - 9 січ. - С. 2. - Волинська обл.
В інтерв'ю висвічується робота народного депутата на виборчому окрузі. Народний депутат має змогу за допомогою своїх помічників-консультантів, інших професіоналів вивчити проблему і посприяти виконанню її владними структурами. Кожне звернення громадян  народний депутат розглядає уважно і з розумінням, з повагою відноситься до прав і інтересів кожного виборця. Вірить, що нинішній рік стане кращим для народу і прикладає всі зусилля для цього як в парламенті так і у поксяденній роботі.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Горицвіт М.  Чіткі орієнтири аграріїв // Деснянська правда. - 2003. - № 20. - 18 лют. - С. 1. - Чернігівська область
Чисельність і авторитет Аграрної партії України на селі зростає. Це видно і на прикладі чернігівської партійної організації, звітно-виборна конференція котрої відбулася в обласному центрі. Серед членів партії чимало і депутатів різних рівнів. У нинішньому складі Верховної Ради теж розширилась парламентська аграрна партія. Депутати - аграрії, керівники агроформувань, рядові члени партії не лише привертають увагу уряду, Президента до проблем села, а й виступають ініціаторами та активними реалізаторами аграрних перетворень у сільському господарстві.

Пшеничный С.  Днепропетровский Рух: разминка перед стартом // Днепровская правда. - № 6. - 14 февр. - С. 3. - Днепропетровская область
Несмотря на расколы последних лет, Народный Рух Украины по-прежнему намерен принимать активное участие в президентских выборах 2004 года. Готовится к предстоящим политическим баталиям и Днепропетровская организация НРУ. Накануне НРУ планирует расширять сотрудничество с другими близкими по духу партиями. Предстоит также расширение структур Народного Руха. Как сообщил ее лидер Виктор Сыченко в настоящий момент идет подготовка к отчетно-выборному съезду партии, который состоится 3 мая текущего года.
 

Потапенко Г.  Перевірка політичних партій // Волинь. - № 10. - 28 січ. - С. 2. - Волиньська обл.
У мін'юсті зареєстровано 125 політичних партій. До 1 квітня 2003 року ці партії мають привести у відповідність до Закону "Про політичні партії в Україні" свої програмні і статутні документи та подати їх для перевірки. В області структурні утворення мають 66 політичних партій. Прогнозується, що після проведеної перевірки кількість партій зменшиться, особливо тих, які заявляють про себе лише на передодні виборів і взагалі не мають будь-якого впливу на громадську думку в суспільстві.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Гриневецький С.Р.  Обласні ради мають стати повноправними органами регіонального самоврядування: З виступу голови Одеської облдержадміністрації // Одеські вісті. - 2003. -
№ 30. - 15 лют. - С. 2. - Одеська область
Голова Одеської облдержадміністрації Гриневецький С.Р. зосереджує увагу на тому, що повноцінна політична реформа неможлива без реорганізації всієї системи влади, зокрема без розширення прав місцевого самоврядування, передачі частини повноважень від центральних - місцевим органам державної виконавчої влади. Також висловив власний погляд на деякі актуальні питання розвитку місцевого самоврядування, тобто перетворення з органу місцевого самоврядування, який представляє спільні інтереси територіальних громад, на повноправний орган регіонального самоврядування. Окремо зупинився на фінансовому питанні та інших.

Косих В.А.  Бюджет, як і річку, живлять джерела. Але фінансові: Інтерв'ю з заступником голови обласної ради/ Записав Степанов // Деснянська правда. - 2003. - № 19. - 15 лют. - С. 4. - Чернігівська область
Про наповнення місцевого бюджету області, до складу яких входять обласний, районні, міські, селищні, та сільські бюджети розповідає заступник голови обласної ради Косих В.А. Він зупинився на тому, як головний державний документ впливає на формування бюджетів Чернігівської області, що позитивного несе новий бюджет громадянам і на які добрі переміни можна сподіватися соціально незахищеним та пільговим категоріям громадян.

Шапошніченко В.  "Бюджет як економічний інструмент має обмежені можливості. Необхідно дбати про його поповнення.: Інтерв'ю з начальником головного фінансового управління Полтавської облдержадміністрації/ Бесіду вів Макаренко О. // Зоря Полтавщини. - 2003. - № 24-25.- 14 лют.
- С. 2. - Полтавська область
Вже майже місяць Полтавщина живе за новим, прийнятим на сесії обласної ради, бюджетом на 2003 рік. Головною його особливістю називають підвищену соціальну спрямованість. У чому це виражається, які отримані підсумки виконання бюджету попереднього року, наскільки повно враховано потреби регіонів у бюджеті - на всі ці питання відповів начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Володимир Шапошніченко.

Ганжа М.М.  "Ми зобов'язані використати всі наявні резерви…" // Деснянська правда. - 2003. - № 18. - 13 лют. - С. 2. - Чернігівська область
 На п'ятій сесії обласна рада затвердила програму соціально-економічного розвитку і бюджету області на нинішній рік. На сесії було відзначено, що треба максимально і ефективно використати потужності основних промислових підприємств району, кардинально поліпшити стан справ в агропромисловому комплексі, енергійніше розвивати торгівлю, мале підприємництво, підтримувати ділову ініціативу кожного, хто засукує рукава для продуктивної роботи, Про це і веде мову голова районної держадміністрації Ганжа М.М.

Граб В.А.  Що може сільрада: Школа місцевого самоврядування/ Редакція газети "Одеські вісті" // Одеські вісті. - 2003. - № 28.- 13 лют. - С. 2. - Одеська область
З проханням відповісти на декілька запитань щодо проблем, зв'язаних з місцевим самоврядуванням, редакція газети "Одеські вісті" звернулась до керівника Управління по зв'язках з місцевим самоврядуванням апарата Верховної Ради України Віктора Андрійовича Граба. Граб В.А. зосередив свою увагу на питаннях наради - семінару, темою якої стала "Практика вирішення обласними радами спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст". "Одразу зазначу…"- сказав керівник Управління, -"…що кожна місцева рада покликана вести пошук найкращого фарватеру в бурхливому сьогоденні, кожна територіальна громада - дбати про задоволення спільних інтересів своїх членів. Сильні регіони - міцна держава".

Каширіна Т.  У радах області // Наддніпрянська правда. - 2003. - №11. - 12 лют. - С. 3. - Херсонська область
В статті журналіст висвічує головні питання, які були розглянуті на чергових засіданнях ради областей. Мали місце: питання про бюджет та програма соціально-економічного розвитку району на 2003 рік. В обговоренні питань взяли активну участь голови депутатських груп та постійних комісій районної ради.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Васадзе Т.  Або ми підтримаємо "ЗАЗ", або світ глузуватиме з нас: Інтерв'ю з народним депутатом/ Бесіду вів Дроздовський Є. // Запорізька правда. - 2003. - № 22. - 23 лют. - С. 4. - Запорізька область
Вперше за останні п'ять років Запорізький автомобільний завод  отримав позитивний фінансовий результат і вийшов на беззбитковий рівень. Досягти сього успіху вдалося завдяки державній підтримці автомобілебудування як пріоритетної галузі вітчизняної економіки, формуванню цивілізованого автомобільного ринку та реалізації власної програми заходів щодо підвищення ефективності діяльності компанії. Про це повідомив журналіст  з прес-конференції, яку провів народний депутат України, почесний президент Української автомобільної корпорації Таріел Васадзе. Основною темою прес-конференції стали минулорічні підсумки роботи та найближчі перспективи.

Коцаренко Г.  Новая жизнь "Линоса" // Луганская правда. - 2003. - № 18. - 15 февр. - С. 1.
В ОАО "Лисичанскнефтеоргсинтез" состоялось выездное заседание комитета Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса, ядерной политики и ядерной безопасности. "С помощью Луганского лобби в Верховной Раде мы надеемся решить проблемы топливно-энергетических предприятий Луганской области",- это слова председателя комитета Андрея Клюева.  У депутатов, входящих в состав комитета, есть полное понимание шахтерских проблем. Рабочая группа, в число которой входили народные депутаты Украины и члены других представительств, займутся изучением и проработкой всех проблемных вопросов, связанных с реформированием угольной отрасли. На выездном заседании Комитета Верховной Рады также шла речь о необходимости приватизации объектов угольной отрасли, электроэнергетики, совершенствования механизма приватизации, в целом законодательной базы по этим вопросам.

Ганжа М.М.  "Ми зобов'язані використати всі наявні резерви…" // Деснянська правда. - 2003. -
№ 18. - 13 лют. - С. 2. - Чернігівська область
На п'ятій сесії обласна рада затвердила програму соціально-економічного розвитку і бюджету області на нинішній рік. На сесії було відзначено, що треба максимально і ефективно використати потужності основних промислових підприємств району, кардинально поліпшити стан справ в агропромисловому комплексі, енергійніше розвивати торгівлю, мале підприємництво, підтримувати ділову ініціативу кожного, хто засукує рукава для продуктивної роботи, Про це і веде мову голова районної держадміністрації Ганжа М.М.

Палагин А.  ОАО "Линос" и санация // Луганская правда. - 2003. - № 17. - 13 февр. - С. 2. - Луганська область
На базе ОАО "Линос" пройдет выездное заседание Комитета Верховной Рады Украины по вопросам топливно-энергетического комплекса. Народные депутаты ознакомятся с проблемами предприятия, обсудят пути их решения, встретятся с руководством и представителями трудового коллектива предприятия. В числе рассматриваемых проблем будет, естественно, и одна из ключевых - санация. Как показывает международная практика, финансовое оздоровление крупных предприятий - задача очень непростая. В Украине, где опыт санации практически отсутствует, она еще больше усложняется, Первым среди отечественных промышленных гигантов, который решился испытать все плюсы и минусы финансового оздоровления в реалиях украинской экономики, стал Лисичанский нефтеперерабатывающий завод.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 6 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з період з 18 по 24 лютого 2003 р.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., консультант відділу інформаційно-бібліотечного  забезпечення, тел. 255-27-67.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet
 © Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення