Огляд реґіональної преси

Випуск 4,  6  - 11 лютого 2003 р.

 

Верховна Рада України
Президент України
Міжнародні відносини та зовнішня політика
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Добромильський А.  Литвин пішов "урозріз" // За Вільну Україну. - 2003. - 13.-5 лют. - С. 1.
Розпочалась третя сесія парламенту України. На відкритті сесії були присутні Президент України Леонід Кучма, члени уряду на чолі з Прем'єр-міністром Віктором Януковичем, голови Верховного, Конституційного Апеляційного судів, Генеральний прокурор України. Народний депутат Юлія Чеботарьова, що отримала "єдистський" мандат замість нового глави НБУ Сергія Тигипка, прийняла присягу народного депутата. Спікер назвав завданням Верховної Ради на третій сесії "збалансування, розосередження влади" через створення противаг президентській посаді для того, щоб збити ажіотаж навколо виборів нового президента країни і запобігти небезпеці надмірної залежності курсу розвитку країни від особистих якостей майбутнього глави держави.

Плющ І.  "Касетний скандал" організували для зняття Віктора Ющенка з посади Прем'єр-міністра" // За Вільну Україну. - 2003. - Число 12.-4 лют. - С. 3.
Блок "За єдину Україну!" створили для того, щоб завадити блоку Віктора Ющенка перемогти на парламентських виборах. Про це заявив народний депутат Іван Плющ під час свого перебування у Львові. "У "Єдиній Україні" мене не простили і ніколи не простять. Ще б пак образити таких вождів, як Пустовойтенко або Литвин, який тоді ще не був вождем."- так Іван Плющ охарактеризував свої напружені стосунки з представниками пропрезидентських сил.

Левицька Г.  Опозиція наступатиме не тільки в парламенті // За Вільну Україну. - 2003. - Число 12.-4 лют. - С. 3.
Після двотижневої перерви, 4 лютого, відкрилася третя сесія Верховної Ради. Хочеться вірити, зауважує журналіст, що народні обранці із завзяттям візьмуться до праці. Принаймні під час спільної прес-конференції Юлії Тимошенко, Олександра Мороза та Петра Симоненка, представники опозиції заявили, що вирішили спільно вносити законопроекти на розгляд Верховної Ради, які будуть узгоджені між ними. Лідери антипрезидентських сил повідомили про намір провести 1 березня у Києві Надзвичайний з'їзд депутатів усіх рівнів від об'єднаної опозиції.

Концур А.  Подарунок комунальникам // Запорізька правда. - 2003. - № 16. - 1 лют. - С. 2.
Позавчора народний депутат України Ярослав Сухий завітав до Вільнянська. Перед початком сесії міської ради він зустрівся з депутатами і вручив від себе особисто та від ВАТ "Мотор Січ" комунальникам міста подарунки. Під час зустрічі депутат проінформував про свою роботу в парламенті та відповів на запитання депутатів міської ради.

Соболєв С.  Ми довели, що парламент не є придатком ні Адміністрації Президента, ні уряду // Запорізька правда. - 2003. - № 16. - 1 лют. - С. 5.
Народний депутат України, голова Запорізької обласної організації партії "Регіони і порядок", член фракції "Наша Україна" висловив свою думку з приводу закінчення другої сесії Верховної Ради України, одним із ключових питань якої стало прийняття бюджету на 2003 рік. Цьогорічний бюджет суттєво відрізняється від попередніх тим, що були визначені достатньо реалістичні цифри, які стосуються й економічного підйому, й основних показників підприємств, відзначив депутат. Головним завданням депутатів було чітке розмежування бюджетів міст, сіл, селищ, районів, областей і державного бюджету. Цього депутати досягли. Перемога фракції "Наша Україна" і тих фракцій, які підтримали позиції бюджетного комітету, в тому, що депутати визначили 1 мільярд 600 мільйонів гривень для фінансування місцевих бюджетів. Це те фінансування, яке перш за все буде направлено на підняття мінімальної заробітної плати з 1 січня 2003 року до 185 гривень.

Ганус А.  Консорціум небезпеки // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 4.
Міжнародний газотранспортний консорціум найближчим часом має намір зареєструвати статут, заявив у Києві президент Росії Володимир Путін. Він відзначив, що газотранспортний консорціум уже вийшов на той етап, коли сторони (Росія й Україна) готові залучити західних партнерів до спільної роботи. Кучма заявив про те, що створення газотранспортного консорціуму - в інтересах України. Він зазначив, що вже нині треба думати про збільшення пропускної спроможності цієї системи загалом, що диктується європейським ринком, про повне технічне її переозброєння. На думку народних депутатів Бориса Безпалого, Сергія Соболєва, Олександра Мосіюка Росія намагається отримати контроль над стратегічно важливою українською газотранспортною системою.

Баграєв М.Г.  "Треба більше будувати і менше трощити": Інтерв'ю з народним депутатом/ Бесіду вів Кириленко Г. // Наддніпрянська правда. - 2003. - № 8. - 31 січ. - С. 1.
Після грудневої кризи в стінах Верховної Ради встановилася тиша . Саме в цей час можна підбити підсумки другої сесії, визначити, що було позитивного і негативного під час її проведення. З проханням прокоментувати роботу вищого законодавчого органу країни у вересні-грудні 2002 року,  кореспондент звернувся до народного депутата від Херсонщини Миколи Георгійовича Баграєва. Народний депутат прокоментував і свою роботу в парламенті.

Мартынов М.  Чем сильна фракция ВР "Регионы Украины" // Жизнь. - 2003. - № 16. -31 янв.
Состоялся брифинг председателя облгосадминистрации Анатолия Близнюка, председателя облсовета Бориса Колесникова и лидера фракции "Регионы Украины" в Верховной Раде Раисы Богатыревой. Открывая встречу с представителями СМИ, председатель облгосадминистрации сказал, что это - продолжение традиции, заложенной нынешним премьер-министром Украины Виктором Януковичем. Такие встречи необходимы для того, чтобы сверить вектор действия народных депутатов с заботами и чаяниями местных органов власти и избирателей. Лидер фракции "Регионы Украины" в Верховной Раде Раиса Богатырева подробно рассказала журналистам о законодательной деятельности депутатов фракции и о том, что удалось сделать. Авторитет "региональщиков" в парламенте растет, сегодня в их рядах 42 народных депутата из 11 областей.

Молошников И.  Под лежачий камень вода не течет // Крымские известия. - 2003. - №19.-31 янв. - С. 3.
О проблемах в Джанкойском районе убедились народный депутат Украины С.Иванов и депутат Верховной Рады АРК Юрий Коломойцев. Были рассмотрены вопросы водоснабжения, отопления. По-настоящему поднял тревогу народный депутат С. Иванов. Он сумел доказать в Верховной Раде Украины важность проблемы, добился выделения средств. Конечно, это дело местных органов, но как показывает практика без депутатов Верховной Рады вопросы не решить.

Гірник Є.  Революція має спочатку відбутися в свідомості, але краще обійтися без неї: Інтерв'ю з народним депутатом/ Розмовляв Вівчар Б. // Галичина. - 2003. - № 12. - 25 січ. - С. 4.
Січень - час підбиття підсумків і вироблення планів дій. Підсумовують свою працю і політики. Саме з аналізу політичного торішнього року і почалася розмова журналіста з народним депутатом України членом Бюджетного комітету Верховної Ради України Євгеном Гірником. На думку депутата, в парламенті працюють відповідальні політики. Свідченням тому є прийняття важливих економічних законів, встановлення мораторію в перерозподілі комітетів. У політичній праці депутат віддає перевагу інтересам блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". В законотворчому процесі Євген Гірник працював над виробленням проекту бюджету.

ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

Байрактар Г.  Президент дав доручення // Одеські вісті. - 2003. - № 22.- 5 лют. - С. 1.
Президент України Леонід Кучма підписав доручення щодо реалізації положень свого Новорічного звернення до українського народу, У підписаних дорученнях Президент України зобов'язав уряд знайти додаткові джерела покриття видатків бюджетів з метою забезпечення реалізації Закону України "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік". Голова Одеської облдержадміністрації  Сергій Гриневецький відзначає, що це дуже важливий крок з боку Глави держави, тому що обласний бюджет, інші місцеві бюджети формувалися ще на основі попереднього рівня мінімальної заробітної плати. Взагалі сьогодні, уточнює голова облдержадміністрації, назріла потреба у реформуванні системи оплати праці.

Балда Т.  Держава матиме кордони... // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 1.
За результатами зустрічі президентів України Леоніда Кучми та Росії  Володимира Путіна у Києві підписано договір про російсько-український Державний кордон. 28 січня Росія та Україна офіційно задекларували, що не мають одна до одної ніяких територіальних претензій. Документом визначено межі кордону від стику трьох держав (України, Росії і Білорусі) до Азовського моря. Коментуючи описання такого довгоочікуваного договору, Леонід Кучма зазначив, що тепер в Україні повинні затихнути голоси тих, хто заявляє про імперські амбіції Росії.

Ганус А.  Консорціум небезпеки // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 4.
Міжнародний газотранспортний консорціум найближчим часом має намір зареєструвати статут, заявив у Києві президент Росії Володимир Путін. Він відзначив, що газотранспортний консорціум уже вийшов на той етап, коли сторони (Росія й Україна) готові залучити західних партнерів до спільної роботи. Кучма заявив про те, що створення газотранспортного консорціуму - в інтересах України. Він зазначив, що вже нині треба думати про збільшення пропускної спроможності цієї системи загалом, що диктується європейським ринком, про повне технічне її переозброєння. На думку народних депутатів Бориса Безпалого, Сергія Соболєва, Олександра Мосіюка Росія намагається отримати контроль над стратегічно важливою українською газотранспортною системою.

МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ ТА ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА

Лис В.  Бундестаг наближається до Верховної Ради // Волинь. - Луцьк, 2003. - № 14.-6лют. - С. 2.
Тиждень перебувала в Німеччині парламентська делегація фракції "Наша Україна" на запрошення Християнсько-демократичного союзу. В її складі був і народний депутат України від Луцького виборчого округу № 22 Володимир Бондар. Про свої враження від перебування в Німеччині, спілкування з німецькими колегами-парламентаріями Володимир Бондар розповів на прес-конференції. У ході переговорів члени делегації торкались питань зовнішньої політики Німеччини, зовнішньої політики України, політики Європейського Союзу.

Байрактар Г.  Рік Російської Федерації в Україні: оптимістичний початок // Одеські вісті. - 2003. - № 20.- 1 лют. - С. 1.
Початок Року Російської Федерації в Україні дає підстави для оптимізму підкреслює журналіст. Підписані за результатами переговорів Президентів двох країн документи свідчать про новий етап у розвиткові українсько-російських відносин. Одеська область також має давні традиційні зв'язки з російськими партнерами. Крім того, є і значна культурна складова. На території регіону проживає значна кількість етнічних росіян. Відчувається нагальна потреба у відновленні міжгосподарчих та культурних зв'язків. Крім того, Одеська область перетворюється сьогодні на одну з важливих сполучних ланок у відносинах двох наших країн. Між Одеською облдержадміністрацією та Урядом Москви підписана і реалізується угода про співробітництво.

Балда Т.  Держава матиме кордони... // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 1.
За результатами зустрічі президентів України Леоніда Кучми та Росії  Володимира Путіна у Києві підписано договір про російсько-український Державний кордон. 28 січня Росія та Україна офіційно задекларували, що не мають одна до одної ніяких територіальних претензій. Документом визначено межі кордону від стику трьох держав (України, Росії і Білорусі) до Азовського моря. Коментуючи описання такого довгоочікуваного договору, Леонід Кучма зазначив, що тепер в Україні повинні затихнути голоси тих, хто заявляє про імперські амбіції Росії.

Ганус А.  Консорціум небезпеки // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 4.
Міжнародний газотранспортний консорціум найближчим часом має намір зареєструвати статут, заявив у Києві президент Росії Володимир Путін. Він відзначив, що газотранспортний консорціум уже вийшов на той етап, коли сторони (Росія й Україна) готові залучити західних партнерів до спільної роботи. Кучма заявив про те, що створення газотранспортного консорціуму - в інтересах України. Він зазначив, що вже нині треба думати про збільшення пропускної спроможності цієї системи загалом, що диктується європейським ринком, про повне технічне її переозброєння. На думку народних депутатів Бориса Безпалого, Сергія Соболєва, Олександра Мосіюка Росія намагається отримати контроль над стратегічно важливою українською газотранспортною системою.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Потапенко Г.  Перевірка політичних партій // Волинь. - 2003. - № 10. - 28 січ. - С. 2. У мін'юсті зареєстровано 125 політичних партій. До 1 квітня 2003 року ці партії мають привести у відповідність до Закону "Про політичні партії в Україні" свої програмні і статутні документи та подати їх для перевірки. В області структурні утворення мають 66 політичних партій. Прогнозується, що після проведеної перевірки кількість партій зменшиться, особливо тих, які заявляють про себе лише на передодні виборів і взагалі не мають будь-якого впливу на громадську думку в суспільстві.

Радева Л.  Команда "Москольцо" // Крымские известия. - 2003. - №17.-29 янв. - С. 2.
Депутатские группы и фракции, как правило, возникают из политических единомышленников. Чтобы решать проблемы в округе, народным избранникам логичнее объединяться по территориальному принципу. Именно исходя из этих соображений, была создана в избирательном округе №36 г. Симферополя  группа "Московское кольцо". В нее вошли депутаты трех уровней: из городского совета, из районного, а возглавил ее депутат Верховной Рады АРК А.Иоффе. По его инициативе была создана такая команда, в которой каждый знает, что делают остальные, и в случае необходимости все помогают друг другу.

Мартынов М.  Чем сильна фракция ВР "Регионы Украины" // Жизнь. - 2003. - № 16. -31 янв.
Состоялся брифинг председателя облгосадминистрации Анатолия Близнюка, председателя облсовета Бориса Колесникова и лидера фракции "Регионы Украины" в Верховной Раде Раисы Богатыревой. Открывая встречу с представителями СМИ, председатель облгосадминистрации сказал, что это - продолжение традиции, заложенной нынешним премьер-министром Украины Виктором Януковичем. Такие встречи необходимы для того, чтобы сверить вектор действия народных депутатов с заботами и чаяниями местных органов власти и избирателей. Лидер фракции "Регионы Украины" в Верховной Раде Раиса Богатырева подробно рассказала журналистам о законодательной деятельности депутатов фракции и о том, что удалось сделать. Авторитет "региональщиков" в парламенте растет, сегодня в их рядах 42 народных депутата из 11 областей.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Байрактар Г.  Президент дав доручення // Одеські вісті. - 2003. - № 22.- 5 лют. - С. 1.
Президент України Леонід Кучма підписав доручення щодо реалізації положень свого Новорічного звернення до українського народу, У підписаних дорученнях Президент України зобов'язав уряд знайти додаткові джерела покриття видатків бюджетів з метою забезпечення реалізації Закону України "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік". Голова Одеської облдержадміністрації  Сергій Гриневецький відзначає, що це дуже важливий крок з боку Глави держави, тому що обласний бюджет, інші місцеві бюджети формувалися ще на основі попереднього рівня мінімальної заробітної плати. Взагалі сьогодні, уточнює голова облдержадміністрації, назріла потреба у реформуванні системи оплати праці.

Ряшина А.  Англичане содействуют социально-економическому развитию Донбасса // Жизнь. - 2003. - № 13. -5 лют. - С. 2.
Проект министерства Великобритании по вопросам международного развития получил новый импульс к внедрению. 4 февраля состоялась встреча председателя облгосадминистрации Анатолия Близнюка с мониторинговой миссией по проекту министерства Великобритании по вопросам международного развития (ММР) "Социально-економическое возрождение Донбасса, Украина". Проект рассчитан на два года и имеет три направления - адресная социальная помощь, координация всех проектов, которые внедряются на территории области, и мероприятия по плану социально-економического развития региона.

Мокроусова І.  Напружений, але реальний: Із сесії Чернігівської міськради // Деснянська правда. - 2003. - № 14. - 4лют. - С. 3.
Міський бюджет і програма соціально-економічного розвитку Чернігова на 2003 рік були найголовнішими питаннями серед більш ніж 20-ти інших, які  розглянуті на 6 сесії міської ради 24 скликання. Засідання розпочалося з організаційних питань. Було визначено головні напрямки програми соціально-економічного розвитку міста: підвищення рівня життя громадян, забезпечення економічного зростання, створення конкурентноспроможної ринкової економіки. Остаточну крапку в обговоренні поставили голова облдержадміністрації Валентин Мельничук і міський голова Чернігова Олександр Соколов, які закликали засукати рукава і працювати над наповненням міського бюджету.

Осенняя Г.  Местным бюджетам - реальные параметры // Крымские известия. - 2003. - №14.- 4лют. -С. 2.
Состоялось заседание Постоянной комиссии Верховной Рады АРК по местному самоуправлению и административно-территориальным вопросам. Депутаты обратили внимание на основные моменты деятельности комиссии: то, как выполняются постановления и решения Верховной Рады, находящиеся на контроле комиссии, проанализировали свою работу по совершенствованию нормативно-правовой базы автономии в сфере местного самоуправления, для чего по инициативе комиссии на первой и второй сессиях рассмотрен ряд вопросов и приняты соответствующие решения.

Страшний В.  "Час рухається депутатами і надіється на депутатів // Вінничина. - 2003. - № 16.- 4 лютого. - С. 2.
7 грудня втретє, у новітній історії незалежної України відзначався на державному рівні День місцевого самоврядування. Про те, чим живуть сьогодні місцеві ради Вінничини, кореспондент веде розмову з головою Погребищенської районної ради В.С. Олексієнком. Разом з райдержадміністрацією існує чимало позитивних напрацювань у різних сферах. В районі помітно зріс авторитет органів місцевого самоврядування, відзначив голова райради.

Фоменко В.  Програма дій визначена, бюджет прийнятий, потрібна злагоджена робота // Запорізька правда. - 2003. - № 17. - 4 лют. - С. 3.
В Запорізькій облдержадміністрації відбулося пленарне засідання четвертої сесії обласної ради двадцять четвертого скликання. Сесія заслухала і обговорила звіт облдержадміністрації щодо виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку на 2002 рік та програму соціально-економічного та культурного розвитку Запорізької області на 2003 рік, з яким виступав депутат, перший заступник голови облдержадміністрації Микола Байрак. З доповіді депутата можна зробити висновки, що головною метою в роботі є підвищення добробуту. Головним результатом минулого року є збереження динаміки зростання у провідних сферах економіки області, передусім у промисловому секторі, що дозволило забезпечити виконання більшості завдань соціального та гуманітарного розвитку. Провідну роль у цьому відіграла реалізація завдань прийнятої торік Програми розвитку внутрішнього ринку області на 2002-2004 роки - документа, який визначив стратегію подальшого розвитку економіки регіону.

Борисенко В.  Бюджет Марьинскому району доведен с дефицитом в 2,3 млн гривень // Жизнь. - 2003. - № 17. - 1 февр. - С. 3.
В новый год Марьинский район входит с новым бюджетом. Об этом разговор с главой райгосадминистрации. Ситуацию с наполнением казны глава райгосадминистрации Виктор Манько не считает катастрофической. По его мнению, ни одна социальная программа в районе не будет свернута, независимо оттого, что бюджет будет напряженным.

Пендерецька М.  Чи буде теплою "ковдра" ? // За Вільну Україну. - 2003. - Число 11.-1 лют. - С. 3.
З початку цього тижня Львівщина розпочала жити за новими кошторисами - депутати міської та обласної рад затвердили бюджети на 2003 рік. Схваленню обох бюджетів передували довготривалі дебати в комісіях, а згодом - на сесіях. Часом у суперечках було більше політики, аніж економіки. А все через те, вважає журналіст, що бюджетна система була виконана структурами за торішніми розрахунками та наповнена не зовсім вдало цьогорічними цифрами. У деяких місцях було забагато "наповнення", а деякі "світились". Після переопрацювання депутатськими комісіями обидва бюджети збільшилися у цифровому еквіваленті. Як ці документи будуть впливати на життя мешканців регіону йдеться мова в статті.

Кулаковская О.  Долги нужно платить, иначе приходится расплачиваться: В Совмине АРК // Крымские известия. - 2003. - №19.-31 янв. - С. 1.
Заседание правительства Крыма, в работе которого принял участие Председатель Верховной Рады АРК Борис Дейч, председатели постоянных парламентских комиссий, а также руководители городов и районов Крыма, началось с обсуждения довольно болезненной в целом для республики проблемы расчетов за энергоносители, хотя в повестке дня значились не менее важные вопросы.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Раенко В.  Владимир Раенко: Проблемы с которыми столкнулись жители Алупки, к сожалению, не уникальны. Они характерны и для поселков Южного берега Крыма: Интервю с депутатом Верховной Рады Крыма/ Беседу вела Краснопольская В. // Крымская газета. - 2003. - № 21 - 4 февр.. - С. 1.
Тема публикации - проблемы курортной Алупки, жители которой имеют очень серьезные претензии к недавно ими же избранной власти. Проблемы на протяжении последнего времени не только осложняют жизнь Алупки, но и приводят порой к необратимым последствиям, грозящим всему Крыму потерей привлекательности одного из лучших его курортных уголков, никак не разрешаются. Стремление исполнительной власти автономии помочь региону, изменить положение дел в лучшую сторону наталкивается на неприятие. О проблемах Алупки беседа шла с первым заместителем Председателя Совета министров АРК, депутатом Верховной Рады Крыма Владимиром Раенко.

Кулаковская О.  Долги нужно платить, иначе приходится расплачиваться: В Свомине АРК // Крымские известия. - 2003. - №19.-31 янв. - С. 1.
Заседание правительства Крыма, в работе которого принял участие Председатель Верховной Рады АРК Борис Дейч, председатели постоянных парламентских комиссий, а также руководители городов и районов Крыма, началось с обсуждения довольно болезненной в целом для республики проблемы расчетов за энергоносители, хотя в повестке дня значились не менее важные вопросы.

Молошников И.  Под лежачий камень вода не течет // Крымские известия. - 2003. - №19.-31 янв. - С. 3.
О проблемах в Джанкойском районе убедились народный депутат Украины С.Иванов и депутат Верховной Рады АРК Юрий Коломойцев. Были рассмотрены вопросы водоснабжения, отопления. По-настоящему поднял тревогу народный депутат С. Иванов. Он сумел доказать в Верховной Раде Украины важность проблемы, добился выделения средств. Конечно, это дело местных органов, но как показывает практика без депутатов Верховной Рады вопросы не решить.
 


 Огляд регіональної преси. - Вип. 4 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 6 по 11 лютого 2003 р.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., консультант відділу інформаційно-бібліотечного  забезпечення, тел. 255-27-67.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet
 © Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення