Огляд реґіональної преси

Випуск 10, 18 - 24 березня 2003 р.

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Бондаренко Г.  Головне - зробити владу ефективною: [Точка зору народного депутата про політичну реформу] // Київська правда. - 2003. - № 31. - 20 бер. - С. 1. - Київська обл.
Верішальна роль у здійсненні політичної реформи , запропонованої Президентом України, належить Верховній Раді. У народних депутатів, зрозуміло, різне ставлення до неї. Представник Київщини у парламенті, народний депутат України Г.І. БОНДАРЕНКО відповів на ряд запитань кореспонденту. Він підкреслив, що політичну систему необхідно удосконалювати, розповів про своє ставлення до проблеми. На його думку, треба вибрати реальні, справді ефективні пропозиції, всебічно обговорити їх, удосконалити і прийняти.

Дончик Т.  Опозиція "за" політичну реформу ... свою // Вінничина. - 2003. - № 37.- 19 бер.
- С. 2. - Вінницька обл.
15 березня відбулася зустріч народних депутатів України Миколи МЕЛЬНИКА і Анатолія МАТВІЄНКА з вінничанами. Микола МЕЛЬНИК визнав, що навіть у його колег з парламенту неоднорідна думка щодо елементів політичної реформи, запропонованої Президентом України, не всі депутати готові сприйняти пропозиції, висунуті головою держави. Не до часу, вважає він, і перехід на двопалатний парламент. Різкою була оцінка депутата щодо корумпованості у суспільстві і державної політики щодо села. Голова парламентського комітету з питань місцевого самоуправління і державного будівництва А.МАТВІЄНКО не приховував своїх переконань, що виступає "за сильного Президента, сильну Верховну Раду і сильний уряд". Депутати були безкомпромісні в оцінці подій і фактів, гострі на слово і думку, як свого часу вінничани, оцінюючи їхню діяльність на найвищих посадах в області.

Левицька Г.  Навіки спочила неподалік незламних українських мужів // За Вільну Україну. - 2003. - № 29. - 18 бер. - С. 1. - Львівська область.
12 березня на німецькій землі зупинилося серце української політичної діячки, народного депутата України Слави СТЕЦЬКО. Із високих українських посадовців шану прийшов віддати Голова Верховної Ради Володимир ЛИТВИН. Серед тих хто не прийшов відпровадити в останню путь лідера КУНу, були соціалісти з комуністами. Окремі їхні представники з високою шаною висловлювалися про Славу СТЕЦЬКО. Наприклад Б. ОЛІЙНИК назвав її мужньою українкою, яка ціле своє життя присвятила боротьбі за незалежну Україну. Такі ж слова пролунали і з уст народного депутата Івана ПЛЮЩА. Похорон Слави СТЕЦЬКО, підкреслює журналіст, як за кількістю учасників, так і за українською атмосферою нагадував переховання жертв большевицького режиму. Тому, мабуть, невипадково могила Слави СТЕЦЬКО виросла неподалік могил цих славних і незламних українських мужів.

Пустовойтенко В.  Спочатку у фракціях, потім - під час парламентських слухань: [Народний депутат про політичну реформу] // Київська правда. - 2003. - № 30. - 18 бер. - С. 1. - Київська обл.
 Парламентарії ознайомилися із пропозиціями щодо внесенян змін до Конституції України, які Президент подав до Верховної Ради. Відбулося їх обговорення у фракціях. Ця тема буде винесена на парламентські слухання. Таке рішення прийняла погоджувальна рада фракцій. З цього приводу висловив свою думку керівник фракції НДП, народний депутат України Валерій ПУСТОВОЙТЕНКО. На його думку, обговорення цієї теми спочатку у фракціях дозволить уникнути мітинговості при розгляді важливої теми і здалегідь спрогнозувати результат: які пропозиції будуть підтримані парламентаріями, а щодо яких знадобляться додаткові пояснення, дискусія. Пустовойтенко вважає, що надавши парламенту повноваження формувати уряд, ми покращимо співпрацю цих двох владних гілок.

Томич І.  Закони потрібні такі, які справді сприяли б захисту і збереженню землі: [Народний депутат про реформи на селі]/ Записав В. Стрекаль // Київська правда. - 2003. - № 30. - 18 бер.
- С. 2. - Київська обл.
В статті голова Комітету з питань аграрної політики і земельних відносин Верховної Ради України Іван ТОМИЧ розповідає про перспективи створення нових законопроектів, стосовно Земельного кодексу України. "Доводиться з прикрістю констатувати, що розробка нових законопроектів надто затягнулася. І причини передусім слід шукати в загальній політичній ситуації, ми прагнемо кожен закон, що стосується проблем охорони і використання землі, земельних відносин, зробити таким, щоб ним можна було зручно користуватися, щоб він в умілих руках приносив найбільшу користь." - висловив свою думку народний депутат.

Шокало М.  У нашої мови доля сирітська… // Подільські вісті. - 2003. - № 35. - 18 бер. - С. 1.
- Хмельницька область
Кореспондент в статті зробив аналіз важливих політичних подій в Україні. Знаковою подією тижня були парламентські слухання "Про функціонування української мови в Україні". Як підкреслює журналіст, становлення державної мови, на жаль, не набуло пріоритетного значення, з вини державних мужів закон про пільги українським книгодрукарям припадає пилом. В ході засідання Верховна Рада виробила ряд рекомендацій щодо посилення мовної політики України. Уряд має розробити концепцію мовної політики, а також програму розвитку та функціонування української мови, подати законопроект "Про розвиток і застосування мов в Україні".

Ганус А.  Реформа, якої не буде // За Вільну Україну. - 2003. - № 28. - 15 бер. - С. 4. - Львівська обл.
Верховна Рада отримала Закон України "Про внесення змін до Конституції України". Сталося це після звернення Президента до народу. Насправді, зауважує кореспондент, президент аж ніяк не перетворюється на атрибут, а парламент ніяк не перетворюється - на наймогутніший центр влади. Весь фокус - у запровадженні двопалатного парламенту. На думку кореспондента, "грандіозна політична реформа" і "реалізація Президентом гасел опозиції" насправді є тільки частково перелицюванням президентських повноважень на інший лад, а частково - виведенням багатьох владних повноважень за межі контролю, як наступного Президента, так і політичних сил.

Добромильський А.  Депутати "взялися" за митницю // За Вільну Україну. - 2003. - № 28.
- 15 бер. - С. 4. - Львівська обл.
 Депутатська комісія планує розпочати перевірку митниць та митних переходів на Львівщині. Комісія, за словами народного депутата України Андрія ШКІЛЯ, шукатиме підтвердження фактів перевезення неякісних продуктів харчування й іншого товару без належного оформлення та в обхід служби контролю.

Косінов С.  Настав час політичних реформ // Слобідський край. - 2003. - № 49. -15 бер. - С. 3. - Харківська обл.
Народний депутат України Станіслав КОСІНОВ прокоментував нинішню суспільно-політичну ситуацію в Україні і висловив прогноз на майбутнє. "Парламентська більшість, до якої входжу і я, рішуче підтримує політичні ініціативи Леоніда Кучми." - висловив свою думку народний депутат. На його думку, Україна і надалі повинна активно проводити багатовекторну зовнішню політику, спрямовану на встановлення рівноправних, взаємовигідних, багатосторонніх відносин з усіма державами світу, зміцнення міжнародної та регіональної безпеки й стабільності.

Левицька Г.  І поїдуть новобранці на війну // За Вільну Україну. - 2003. - № 28. - 15 бер. - С. 4. - Львівська обл.
У разі війни з Іраком Україна пообіцяла відправити у Перську затоку батальйон хімічного та радіаційного захисту, повідомляє кореспондент. Але для того треба проголосувати в парламенті за постанову про згоду на відправлення батальйону. Народний депутат України Іван БОКИЙ (фракція СПУ) вніс та зареєстрував у секретаріаті Верховної Ради свій варіант постанови Верховної Ради про відправлення батальйону. Коли розглядати цей документ, зауважує журналіст, не під кутом відправлення батальйону, а стосунків серед політиків, то він є доволі цікавою іронією депутатів, які представляють творчі середовища нинішних владних мужів.

Лис В.  Друга фальшивка на ЮЩЕНКА // Волинь. - № 29. - 15 бер. - С. 2. - Волинська обл.
Вона знову заполонила Волинь з метою скомпрометувати ЮЩЕНКА і довести безкарність подібних акцій. Жителі Волині, як і ще кількох західноукраїнських областей, знову знаходили у своїх поштових скриньках ще одну барвисту листівку. Про те, це фальшивка, чергова спроба скомпрометувати Віктора Ющенка, як можливого претендента на президентську посаду. Ні Віктор ЮЩЕНКО, ні будь-хто з представників блоку "Наша Україна" не мають стосунку до цього документу. Про це ж йдеться у зверненнях народного депутата України Володимира БОНДАРА. Якщо проаналізувати цей "другий лист моїм виборцям", то доводиться констатувати, що цього разу його автори намагаються завдати Віктору ЮЩЕНКУ болючішого удару.

Майстришин В.  "Давайте допомагати уряду, а не вставляти палиці у колеса" // Вінничина. - 2003. - № 35.- 14 бер. - С. 2. - Вінницька область
Верховній Раді і регіонам України представлено на розгляд програму дій уряду. Народний депутат України Володимир МАЙСТРИШИН входить до робочої групи з розробки програми. На його думку, сформована програма є підсумком першого етапу діяльності нового прем'єра. Віктор Янукович врахував усі помилки свого попередника. Сам уряд став продуктом парламентської діяльності, підкреслює депутат, а, отже, повинен більш тісно співпрацювати з Верховною Радою. У Верховній Раді може бути створено принципово нову парламентську більшість - на основі підтримки Програми дій уряду. До нової більшості можуть увійти "Наша Україна" та Соціалістична партія України, які неодноразово схвально відгукувалися про діяльність Януковича на посту прем'єр-міністра.

Пшеничный С.  Демократия от гаранта // Днепровская правда. - № 10. - 14 марта. - С. 3. - Днепропетровская область
Выступление Леонида Кучмы по поводу политической реформы вызвало массу откликов. Сам гарант уже не раз говорил об ограничении своей власти и делегировании более серьезных полномочий парламенту и правительству. Но в выступлении Президент говорил о некоторых вещах, которые обойти вниманием просто нельзя, отмечает корреспондент газеты. Это касается в первую очередь выборов Президента и парламентариев в один год. Затем журналист остановился на вопросах реформировании парламента.

Пшеничный С.  От "ДИМАкратии" - к "обезжириванию" // Днепровская правда. - № 10. -
14 марта. - С. 2. - Днепропетровская область
Верховная Рада Украины избрала нового руководителя депутатского Комитета по иностранным делам. 230 парламентариев проголосовали аз кандидатуру бывшего заместителя начальника Днепропетровской милиции Виктора ДРАЧЕВСКОГО. Непростой оказалась "презентация" ДРАЧЕВСКОГО в стенах Верховной Рады: во время принятия им депутатской присяги многие "нашеукраинцы" откровенно скандировали "Геть!" и "Ганьба!". Наверное из-за всего этого Драчевский за время своего депутатства как-то особо не запомнился наблюдателям сессионных заседаний украинского парламента. Сейчас у него появляется шанс проявить себя на посту председателя столь важного Комитета.

Ненцінський А.  Володимир ЛИТВИН: "Ми підемо в Європу без милиць" // Подільські вісті. - 2003. - № 33. - 13 бер. - С. 1. - Хмельницька обл.
11 березня в Хмельницькій області побував Голова Верховної Ради України Володимир ЛИТВИН. Спікер, а з ним група народних депутатів від Хмельниччини, взяли участь у урочистостях з нагоди 80-річчя Красилівського району. Зустріч відкрив голова наглядової ради інституту регіонального управління і права, народний депутат України Віталій ОЛУЙКО. У своєму виступі Володимир ЛИТВИН окреслив коло насущних питань, які має розглянути парламент найближчим часом, говорив і про проблеми в роботі найвищого законодавчого органу держави. Назвав В.ЛИТВИН і головні питання - це, насамперед, прийняття Податкового кодексу. Наступне завдання - пенсійна реформа, третя проблема - прийняття законодавчих рішень, які повинні засвідчити, що Україна повністю виконала свої зобов'язання пред Радою Європи.

 Садовська Г.  Листівки від фантомів // Вільне життя. - 2003. - №25. - 13 бер. - С. 1. - Тернопільська область
337 депутатів віддали свої голоси за історичний текст Гімну із зміною. Історична справедливість восторжествувала тільки на дванадцятому році нашої незалежності, відмічає кореспондент. Нарешті, Україна отримала третій символ після Державного прапора і Державного герба, пов'язаний не з радянською минувшиною, а з глибокою історичною традицією, змаганнями за волю і державну незалежність. В своєму огляді політичних баталій, кореспондент зупиняється і на інших питаннях, які було розглянуто у парламенті. Це стосується питань політичної реформи, профтехосвіти та інші.

Бруслиновський Є.  "Настав час створити з юних талантів палату надій України" // Черкаський край. - № 20.- 12 бер. - С. 1. - Черкаська обл.
9 березня, в день народження Т.Г. Шевченка, голова Верховної Ради В.ЛИТВИН вручив у Каневі на Чернечій горі нагороди талановитій учнівській молоді. Відрадно, що український істеблішмент останнім часом звертає свої погляди на творчий потенціал нації, зокрема, її нового покоління, зауважив журналіст. З вітальним словом звернувся до молоді голова Верховної Ради. Спікер зазначив, що настав час створити при Верховній Раді щось на кшталт дорадчої Палати надій України, такого собі інтелектуального банку даних, який би акумулював у собі всю інформацію про кращих представників нової генерації України, дбав про гідне застосування їх інтелектуального потенціалу. Особливу вдячність В.ЛИТВИН висловив педагогам, які в ці непрості для країни часи плекають чудові таланти з числа учнівської молоді.

Жигалин В.  "Регионалы" расширяют взаимодействие // Жизнь. - 2003. - № 37. - 12 бер. - С. 2. - Донецкая область
Лидеры девяти региональных отделений Партии регионов подписали в Донецке соглашение о сотрудничестве, под которым свои подписи поставили лидеры Донецкой, Днепропетровской, Запорожской, Харьковской, Одесской, Луганской, Николаевской областей, автономной Республики Крым и г. Киева. Открывая встречу, народный депутат Украины, председатель Донецкого областного отделения - заместитель председателя Партии регионов, постоянный представитель Кабинета министров в Верховной раде Владимир РЫБАК отметил, коллеги собрались обсудить ситуацию в партии, договориться о сотрудничестве. Руководители партийных организаций высказали свое мнение о правительственной программе, о предлагаемой Президентом Украины политической реформе. В принятом соглашении, подчеркивает корреспондент, они отметили тот факт, что в результате предложенной реформы Украина должна будет прийти к политической системе, наиболее распространенной в демократических странах Европы - парламентско-президентской модели.

Левицька Г.  Опозиція, влада, народ… // За Вільну Україну. - 2003. - № 27. - 12 бер. - С. 1. - Львівська обл.
З активізацією опозиції у Києві згадали про 9 березня. На жаль, люди прийшли до Шевченка насамперед задля того, щоб послухати представників опозиції. 9 березня біля підніжжя Кобзаря були значною мірою люди, які приїхали з областей для участі в акції опозиції, яка відбулася під гаслом відставки Кучми. Мітинг відкрив голова Спілки письменників України Володимир ЯВОРІВСЬКИЙ і надав слово Юлії ТИМОШЕНКО. Вже традиційно вона повторила свою тезу про те, що роз'єднаність політичних сил під час парламентських виборів призвела до поразки. Віктор ЮЩЕНКО, на погляд журналіста, найбільш концентровано виклав думки про ті негаразди, що нас супроводжують упродовж 12 років. На мітингу з промовою виступили народні депутати України Олександр МОРОЗ, Петро СИМОНЕНКО, Петро ОЛІЙНИК, Ярослав КЕНДЗЬОР. Підсумком мітингу була резолюція про необхідність дострокових виборів Президента, ухвалення закону про вибори до парламенту на пропорційній основі і про майбутнє зібрання 22 травня.

Слука М.  НПГУ ніколи не стане "кишеньковою"! // За Вільну Україну. - 2003. - № 27. - 12 бер. – Львівська обл.
Це гарантував червоноградцям лідер Незалежної профспілки гірників України народний депутат Михайло ВОЛИНЕЦЬ. На прес-конференції у Червонограді він заявив, що до їхньої "енпегушної" організації, до нього особисто влада застосовує жорстокі засоби "нейтралізації". Влада намагається ігнорувати НПГУ, яка безкомпромісно витупає проти масового закриття шахт. Задекларована реформа галузі - це остаточний клановий розподіл коштів напередодні президентських виборів. З першої декади березня цього року Незалежна профспілка гірників України, запевнив М.ВОЛИНЕЦЬ, започатковує новий похід на захист соціальних гарантій вуглекопів, проти корумпованих можновладців та їхніх покровителів у столиці.

Долішній М.  Єдиного кандидата від опозиції не буде ? // Галичина. - 2003. - № 36. - 8 бер. - С. 5. - Івано-Франківська обл.
Напруженим виявилось перебування народного депутата України від Надвірнянського виборчого округу Романа ЗВАРИЧА в Косівському районі. Він розповідав не лише про свою депутатську роботу, діяльність фракції "Наша Україна", законотворчість парламенту, але й проаналізував політичну обстановку в Україні і в світі.

Крецу В.  Обраний народом зобов'язаний звітувати // Буковинське віче. - 2003. - № 18 - 5 бер.
- С. 3. - Чернівецька обл.
Нещодавно  на каналі Чернівецької обласної державної телерадіокомпанії у прямому ефірі спілкувався з жителями Чернівецької області народний депутат України М.В.МЕЛЬНИЧУК. За браком ефірного часу він не зміг відповісти на всі запитання. Тому він погодився дати інтерв'ю журналісту. Народний депутат відповів, що конкретно ним зроблено за час депутатства. Він підкреслив, що депутати від опозиції в межах своїх можливостей роблять все від них можливе, щоб допомогти суспільству загалом і кожному виборцеві зокрема.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Бовкун С.  Під прапором аграрної реформи // Житомирщина. - Житомир, 2003. - № 29. - 15 бер. - С. 3. - Житомирська обл.
Почесний, але й відповідальний титул "партія влади" на Житомирщині по праву належить Аграрній партії України. Кількісно і якісно підтверджує подібний висновок рівень представництва партійців у владних структурах області. На V звітно-виборній конференції АПУ  закономірною була теза, яка червоною ниткою проходила крізь виступи всіх промовців конференції: партія несе відповідальність за здійснення реформ в агропромисловому комплексі України, у тому числі й Житомирщини. Основне завдання партійці вбачають у сприянні безболісному проведенню аграрної реформи. Як зазначила у своєму виступі заступник голови Аграрної партії України, народний депутат Катерина ВАЩУК, нею розроблено проект закону "Про підтримку виробництва і розвитку ринку сільськогосподарської продукції". Це важливе ефективне підґрунтя аграрної реформи.

Добржанський В.  НРУ за єдність підтримає В.ЮЩЕНКА // Буковинське віче. - 2003. - № 20. - 14 бер. - С. 2. - Чернівецька область
Відбувся третій з'їзд політичної партії Народний Рух України за єдність. Голова обласної організації політичної партії Корнелій Саїнчук відповів на окремі питання, що стосуються проблем національно-демократичного руху в Україні і в Чернівецькому краї зокрема. Він розповів про загальне враження від з'їзду, детальніше зупинився на ідейній спрямованості партії. Співголова партії НРУ за єдність Г.Філіпчук вважає, що найбільш ймовірним кандидатом від національно-демократичних сил є Віктор ЮЩЕНКО, а базовою політичною силою є виборчий блок "Наша Україна". Партія однозначно заявила, що сприятиме якісним змінам політичної системи, щоб зміцнити українську державність, демократію, посилити дієвість і відповідальність влади, забезпечити права і свободи, становлення громадянського суспільства.

Тюрін А.  З думкою про землю, про людей // Рідне Прибужжя. - № 25-26.- 6 бер. - С. 2. - Миколаївська область
Із погодним потеплінням співпала й активізація роботи деяких політичних партій. Щойно звітували про свою діяльність миколаївські "есдеки", а позавчора відбулася звітно-виборча конференція Аграрної партії України. У зборах узяли участь член політвиконкому АПУ, голова облдержадміністрації Олексій Гаркуша, заступник голови АПУ, народний депутат України Василь КАЛІНЧУК. Приватний аграрний сектор , як відзначив заступник голови облдержадміністрації, на Миколаївщині створено, і він працює, причому успішно. Але наголосив О.Гаркуша не можна вважати роботу обласної парторганізації цілком задовільною. "Треба бути ближче до людей,…- вислови свою думку голова -… і тоді вони самі потягнуться до Аграрної партії, сприймуть її ідеї". І ще одна цитата дня від голови: "Головне - не кількість членів партії, а її якісний склад".

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Поживанов М. Велосипед вже винайдений. І зараз його треба тільки використовувати: Інтерв'ю з заступником Київського міського голови/ Бесіду вела Бедрічук Н. // Подільські вісті. - 2003. - № 35. - 18 бер. - С. 2. - Хмельницька область
Заступник Київського міського голови Поживанов М. відповів журналісту на ряд запитань, стосовно місцевого самоврядування в Україні. Він відзначив, що Україна стала членом Ради європейських муніципалітетів та регіонів. "Дуже жорстку позицію обстоює ця організація щодо фінансування органів місцевого самоврядування , щодо коштів, які ідуть на виконання власних повноважень цих органів, і щодо стовідсоткового фінансового забезпечення повноважень, делегованих державою. Цього на жаль, в нашій країні немає,… виконання і фінансування перекладається на плечі органів місцевого самоврядування. Головне те що ми обмінюємося досвідом, вивчаємо як працюють органи місцевого самоврядування в Європі.» - підкреслив М.Поживанов.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Радеева Л.  Крым и Донецкая область: сотрудничество крепнет // Крымские известия. - № 48. - 15 марта. - С. 1. - Автономная Республика Крым
14 марта в Крым прибыла делегация Донецкой области во главе с председателем Донецкого областного совета Борисом Колесниковым. В состав делегации вошли народный депутат Украины Игорь ШКИРЯ. Эти два региона Украины связывает договор о сотрудничестве. Обе стороны подтвердили свою готовность к дальнейшему расширению экономических и культурных связей, которые работаю на благо жителей наших регионов. Главная задача нынешних соглашений - это возрождение и развитие курортной отрасли. Крымская сторона надеется, что Донецкая область, как один из самых густонаселенных и экономически развитых регионов страны, обеспечит стабильный поток отдыхающих для наших курортов.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 10 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 18 по 24 березня 2003 р.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., консультант відділу інформаційно-бібліотечного  забезпечення, тел. 255-27-67.
 


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet
 © Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення