Огляд реґіональної преси

Випуск 98, 26 грудня  2008 р.

 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

ЛИТВИН: "МЕНІ БОЛИТЬ УКРАЇНА"
"Волинь", 23.12.2008
Той факт, що Верховна Рада після майже цілорічного байдикування запрацювала, можна вважати новорічним дивом. У людей з'явилася надія, що нарешті будуть прийняті антикризові закони.

З ХАТИ ПОЗИЧАЛЬНИКА НЕ ВИЖЕНУТЬ
Зоряна Франко, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Верховна Рада України прийняла у першому читанні мораторій на відчуження житлового майна, під яке невдахи-позичальники брали кредити.

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ
ПОРОЧНЕ КОЛО" АБО ХТО НЕ РИЗИКУЄ, ТОЙ НЕ П'Є ШАМПАНСЬКОГО
Леся Балуцька, "Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
"Рік 2008-ий підходить до завершення. … Одне лише можна сказати твердо і переконливо: політичне життя в Україні є наслідком "розхристаної" діяльності влади…".

РЕФОРМИ І РАДИКАЛЬНІ ЗМІНИ ВИВЕДУТЬ УКРАЇНУ З КРИЗИ
Віталій Прудченко, "Вісті Придніпров'я", 25.12.2008, Дніпропетровська обл.
На цьому неодноразово наголошував Президент України Віктор Ющенко 23 грудня під час прес-конференції на тему: "Майбутнє, що твориться сьогодні".

БЮДЖЕТ-2009: "СЕРЕДНІЙ ПЕСИМІЗМ" ЧИ "ТРАГЕДІЯ"?
Аскольд Єрьомін, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Прогноз зростання валового внутрішнього продукту України на 2009 рік погіршено з 4,5% до "мінус 4%", повідомив представник Світового банку.

ПРЕЗИДЕНТ ПОДВЕЛ ИТОГИ: БЮТ - БАНДИТЫ, НАРОД - САМ ВИНОВАТ
Кирилл Сазонов, "Донбасс", 24.12.2008, Донецкая обл.
Общая идея годовой пресс-конференции Президента Украины: "Будущее создается сегодня".

ПРЕЗИДЕНТ ПРОТИВ БЮДЖЕТА НА 2009 ГОД
Ирина Логуш, "Днепровская правда", 24.12.2008, Днепропетровская обл.
Президент Украины Виктор Ющенко считает, что проект бюджета на следующий год не поможет стране выйти из кризиса.

ТИМОШЕНКО НАНОСИТЬ УДАР ПЕРШОЮ
"Волинь", 23.12.2008
Прем'єр публічно звинувачує Президента у тяжкому злочині і готується навесні провести дострокові президентські вибори.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА
КРИЗИС -  ЧТО БУДЕТ?
Инна Питя, "Время", 25.12.2008, Харьковская обл.
Харьков: городская казна пустеет, "бюджетников" ждут трудные времена.

О ДОВЕРИИ К ОТДЕЛЬНО ВЗЯТОМУ БАНКУ, КРИЗИСЕ И КОНЦЕРТАХ
Дора Дукова, "Вечерняя Одесса", 25.12.2008
Повестка дня сессии Одесского облсовета была посвящена антикризисным мерам. Положение дел в регионе уже вызывает беспокойство.

ЯКІ БЮДЖЕТНІ УСТАНОВИ МОЖУТЬ НЕВДОВЗІ ЗНИКНУТИ?
"Эхо", 25.12.2008, Житомирська обл.
Голова Житомирської ОДА Юрій Забела назвав кілька обласних установ - кандидатів на ліквідацію у зв'язку із відсутністю фінансування.

АНАТОЛИЙ ГРИЦЕНКО: НАДО ЗНАТЬ, НА КОГО ОПЕРЕТЬСЯ В ТРУДНУЮ МИНУТУ
Наталья Астахова, "Крымская правда", 24.12.2008
Об итогах уходящего года в беседе с нашим корреспондентом рассказал председатель Верховного Совета Крыма Анатолий Гриценко.

"ДРУЗЬЯМ - СКОЛЬКО УГОДНО, ОСТАЛЬНЫМ - ПО ЗАКОНУ"
Юрий Окунь, "Донбасс", 24.12.2008, Донецкая обл.
Мэр Донецка Александр Лукьянченко озвучил сумму, которую Минфин запланировал изъять из бюджета столицы Донбасса в 2009 году.

МЕМОРАНДУМОМ ДОВІРИ ПО КРИЗІ Й ЗУБОЖІННЮ
Тетяна Пархомчук, "Вінниччина", 24.12.2008
Тристороння соціально-економічна рада при голові Вінницької облдержадміністрації проаналізувала загальну кризову ситуацію.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ
ВЛАСТЬ ДОЛЖНА БЫТЬ ЭФФЕКТИВНОЙ
Владимир Жуков, "Крымские известия", 24.12.2008
Лидер Партии регионов Виктор Янукович и ряд известных политиков встретились с преподавателями и студентами одного из ведущих крымских вузов.

РУХ БЕЗ РУХУ
Ростислав Твердохліб, "Західний кур'єр", 25.12.2008, Івано-Франківська обл.
З офісу Івано-Франківської крайової організації НРУ України зняли табличку, яка сповіщала, що тут розташована приймальня народного депутата Романа Ткача.

ЕКОНОМІКА
ДЕПУТАТСКИЙ ОТВОД ГОРНОМУ ОТВОДУ
"Україна - Центр", 25.12.2008, Кировоградская обл.
Государственному предприятию "Восточный горно-обогатительный комбинат" так и не удалось получить "добро" кировоградских депутатов на разработку горного отвода шахты "Ингульская".

ЗЕРНОВИЙ ТРОМБ ВИЛІКУВАТИ НЕПРОСТО
Вікторія Ляховець, "Київська правда", 25.12.2008, Київська обл.
Про діяльність аграрного сектору і тих, хто працює з селянами на ринку зерна в інтерв'ю з головою правління ВАТ "Миронівське хлібоприймальне підприємство" В.  Воробієвським.

ЛАЗ МОЖУТЬ РЕПРИВАТИЗУВАТИ?
Ольга Читайло, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Львівська обласна рада вирішила створити тимчасову контрольну комісію щодо проблемних питань ТзОВ "ЛАЗи" та інших заводів, утворених на базі "Львівського автобусного заводу".

"ГОРЮЧИЕ" СЛЕЗЫ
Владимир Рыбальченко, "Днепр вечерний", 24.12.2008, Днепропетровская обл.
Ситуация с поставкой газа может вылиться в остановку всех котельных.

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ
ЗА ЩО БОРОТИСЬ?
Анна Новик, "Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
"Потрібні якісно нові лідери".
РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
ГАЗОВИЙ "БУМ" МИНУВ?
Анастасія Трошкова, "Вінниччина", 24.12.2008
Можна з певністю констатувати, що Козятинський район газифіковано. Хоча є одне "але"…

ЗА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ БУДЕМО ПЛАТИТИ БІЛЬШЕ?
Євгенія Сомова, "Волинь", 23.12.2008
З нового року тарифи на електроенергію зростуть майже на 25 відсотків.

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ
СУДДЯ ЗВАРИЧ ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ. У ГОСПОДАРСЬКОМУ СУДІ
Омар Узарашвілі, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Поки триває слідство у "справі Зварича", виникає чимало питань, які стосуються всієї суддівської системи.
СКАНДАЛИ
БАЛОГА СПРЯТАЛ ОТ ПРЕЗИДЕНТА СВОЮ ДАЧКУ
"Rionews", 24.12.2008, Закарпатська обл.
"Водные процедуры" Балоги - пир во время чумы: провернув с НБУ валютную аферу, секретарь "заработал" 500 млн. грн. и строит "озерцо" на даче?!
ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
"ЭТО ПОЛИТИЧЕСКАЯ РАСПРАВА"
"Индустриальное Запорожье", 25.12.2008
Почему Запорожский областной совет не дал отсрочку "Запорожстали" по выполнению экологических мероприятий.
ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
БЛОК ЯЦЕНЮКА ЗА СИМПАТІЯМИ ЛЬВІВ'ЯН ПОСІВ ТРЕТЄ МІСЦЕ
"Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
Результати соціологічного дослідження оприлюднив директор Українського центру вивчення громадської думки "Соціоінформ" Олексій Антипович.
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

ЛИТВИН: "МЕНІ БОЛИТЬ УКРАЇНА"
"Волинь", 23.12.2008
Той факт, що Верховна Рада після майже цілорічного байдикування запрацювала, можна вважати новорічним дивом. У людей з'явилася надія, що нарешті будуть прийняті антикризові закони.

Країні потрібен Литвин
Обрання Володимира Литвина новим Головою Верховної Ради VI скликання було закономірним та очікуваним. Адже той факт, що Литвин - найдосвідченіший "керманич" Ради, визнають не лише аналітики, але навіть його запеклі політичні опоненти. Він найдовше серед усіх очолював Верховну Раду - з 28 травня 2002 - по 28 березня 2006 року. За період його керівництва парламент ухвалив 456 законодавчих актів, зокрема 6 кодексів України: "Митний", "Господарський", "Цивільний", "Кримінально-процесуальний" та "Кодекс адміністративного судочинства України". Аби порівняти: за увесь подальший період не було ухвалено жодного кодексу. До речі, про те, що Литвин завжди налаштований на роботу, свідчить і той факт, що Блок Литвина - єдина фракція, яка жодного разу не блокувала роботу парламенту.
Йому доводилося знаходити спільну мову з двома Президентами: спочатку з Леонідом Кучмою, потім з Віктором Ющенком. Не дивно, що експерти вважають Литвина найефективнішим Головою Верховної Ради за увесь час її існування. Наприклад, президент Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв переконаний, що "Литвин належить до тієї категорії політиків, яким можна довіряти".
Ризики та рішення
Український парламент ще нещодавно вважався безнадійним "Титаніком", і для того, щоб очолити його, та ще й в умовах економічної кризи, треба бути дуже сміливою особистістю. Для того, щоб примусити запрацювати "заглохлий" законодавчий орган, знадобляться надзвичайні зусилля, а результат може виявитися дуже скромним. Адже для подолання кризи необхідні зусилля не тільки Верховної Ради, а й, в першу чергу, добра воля Президента та віддана робота Кабінету Міністрів.
Як досвідчений державний діяч Литвин добре розуміє усі ризики. Але він в черговий раз готовий брати на себе відповідальність. До речі, він вже виявляв кращі риси ефективного керівника законодавчих органів під час кризи 2004 року. Тоді під час президентських виборів йому вдалося утримати Україну від громадянської війни. Багато людей пам'ятають, як він тоді сказав: "Мені болить Україна".
Сьогодні ситуація, можливо, ще складніша. Застаріла політична криза збільшує руйнівну силу економічної. Управляти парламентом у такій ситуації все одно, що управляти кораблем у страшний шторм. Сьогодні у Литвина високий рівень підтримки і серед фахівців, і у суспільстві. На відміну від інших політиків він демонструє толерантність, послідовність та докладає чималих зусиль для об'єднання різних політичних сил навколо ідеї рятування країни. Вочевидь, очоливши парламент у складні часи політичної та економічної кризи, Литвин не вперше демонструє готовність відмовитися від власних інтересів та амбіцій на користь інтересів народу України.
І саме це тривожить політичних опонентів спікера. На фоні його реальної турботи про Україну ще очевиднішими стають егоїстичні мотиви інших політиків. Саме тому ми спостерігаємо неадекватну протидію налагодженню парламентської роботи, яка інколи межує з істерикою.
План Литвина
 "Головне те, що зараз у ВР з'явилася можливість працювати у нормальному режимі. Але ризики залишаються. Якщо виникатимуть серйозні конфлікти, можливе блокування трибуни. Литвин - майстер компромісів, але його сили та можливості не безмежні", - констатував голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
"Поки що у спікера складне становище, але у нього є адміністративний досвід. Не виключено, що Литвин триматиме ситуацію під контролем. Не думаю, що це триватиме довго, але теоретично все можливо. Можливо, Литвину вдасться тримати ситуацію під контролем до президентських виборів", - прогнозує директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський.
Головна риса Литвина - здатність знаходити конструктив у найскрутніших ситуаціях. Секрет його успіху у здатності ставити інтереси країни понад усе. Отже він єдиний може припинити чвари та міжусобиці наших політиків, для яких найсолодше слово "моє". Якщо ж і йому не вдасться, то більше сподіватися ні на кого.
Сьогодні Литвин розуміє, що для хворої української економіки дорога кожна хвилина, тому намагається прискорити антикризову операцію. Він оптимізує та ущільнює сесійну роботу, наче намагаючись надолужити згаяне парламентом за увесь 2008 рік. За кільканадцять днів роботи під керівництвом Литвина Верховна Рада вже зробила більше, ніж за місяці чвар та бездіяльності. Зокрема, відновлення роботи парламенту відвернуло позачергові вибори. А це означає, що мільйони гривень можна буде витратити не на виборчі процеси, а на соціальні потреби.
Голова парламенту планує ухвалити ряд найнеобхідніших законів та не планує змін до Конституції. Зокрема, відповідаючи на запитання, чи може бути змінена Конституція за його головування у парламенті, Володимир Литвин відповів: "Сьогодні не потрібно ставити це питання, бодай до обрання Президента України, до 2010 року. І на час ухвалення неординарних, складних, відповідальних і не завжди популярних рішень необхідно відмовитися від ідеї переписування Конституції і внесення до неї тих чи інших змін. Це не принесе ніякої користі, а протистояння буде гарантоване".
Голова Верховної Ради розуміє, що економічні проблеми в Україні ще протягом року будуть посилюватися і люди покладатимуть відповідальність за них і на парламент. Значно вигідніше було б пересидіти буремні часи у комфорті опозиції, займаючись критикою та популізмом. Але Литвин вважає, що "критикувати значно легше, ніж працювати, але злочинно піклуватися про свій рейтинг на руїнах України".
Як лідер законодавчого органу Литвин планує зробити все, що від нього залежить, аби повернути Україні стабільність. Коли країну перестане трясти від політичної лихоманки та припинить стрибати долар, як температура у хворого на гарячку, тоді він реалізовуватиме стратегію розвитку.
http://www.volyn.com.ua/?rub=4&article=1&arch=882

З ХАТИ ПОЗИЧАЛЬНИКА НЕ ВИЖЕНУТЬ
Зоряна Франко, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Верховна Рада України прийняла у першому читанні мораторій на відчуження житлового майна, під яке невдахи-позичальники брали кредити.

 На законопроект, ініційований депутатами БЮТ, ще чекає друге читання. Закон має діяти до того часу, поки Україна не вийде із стану фінансової кризи. Закон поширюється тільки на житлову нерухомість, у якій постійно проживають. Дія закону припиниться з моменту, коли Верховна Рада за поданням Кабміну прийме рішення, що економіка України вийшла з кризового стану.
Експерти позитивно оцінюють прийняття закону, який обмежить банки у їх правах, а позичальникам, які втратили роботу або не можуть виплачувати кредити за новими відсотковими ставками, дозволить принаймні поки що не переживати за власне помешкання.
На думку фінансового директора компанії "Простобанк Консалтинг" Олександра Сєдих, законопроект має усі шанси на прийняття, особливо в умовах, коли курс іноземної валюти виріс на 60% , деякі банки підвищили відсоткові ставки за діючими кредитами, а безробіття в Україні постійно росте. "У наступному році це може призвести до труднощів у банків та до обвалу ринку нерухомості. Прийняття цього законопроекту дозволить клієнтам спокійніше себе відчувати певний проміжок часу. Це захід, який дозволить припинити масовий продаж предметів застави та самообвал іпотечного ринку", - вважає Олександр Сєдих.
Утім, прийняття у першому читанні ще не означає, що законопроект буде прийнятий у цілому. Експерти прогнозують, що, як альтернатива, можуть бути застосовані добровільні заходи, до прикладу, такі, як підписання меморандуму. На певні поступки можуть піти і банки, які, ймовірно, погодяться на пролонгацію кредитів, "канікули" чи погашення кредитів за заниженим курсом. Але, каже Олександр Сєдих, існує ризик, що позичальники за таких умов можуть не погашати позику, якщо у них будуть фінансові труднощі. "Тому можливі певні зміни або в законопроекті, або прийняття інших заходів для стимулювання клієнтів, щоб вони погашали позику", - вважає експерт.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=70540

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

ПОРОЧНЕ КОЛО" АБО ХТО НЕ РИЗИКУЄ, ТОЙ НЕ П'Є ШАМПАНСЬКОГО
Леся Балуцька, "Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
"Рік 2008-ий підходить до завершення. … Одне лише можна сказати твердо і переконливо: політичне життя в Україні є наслідком "розхристаної" діяльності влади…".

 Ніхто не зітхає з полегкістю, всі насторожено чекають, що ж буде далі, адже за численними прогнозами експертів, фінансова криза в Україні поглибиться. Щоправда, ця думка не однозначна. Існують також твердження, переважно іноземних фахівців, про те, що ризик глобальної кризи в Україні у 2009 році буде порівняно невеликим. Коли ж озиратися на події поточного року, можемо небезпідставно резюмувати, що 2008-ий - рік перманентного ризику в Україні.
Ризик у політиці часто визначається як вияв політичної напруги, що є усвідомленням протиріч і виникнення перепон для досягнення політичних цілей; це ситуація непевності вибору при прийнятті рішення, коли, з одного боку, існує очевидна можливість досягнення очікуваного результату, а з іншого - є можливість поразки і відхилення від мети, відзначає професор Антоніна Колодій. Значна частина невизначеності у прийнятті рішення чи вибору однієї з альтернатив пов'язана з дефіцитом інформації, а також з впливом на неї конкретних суб'єктів, яким вигідна її зміна. В сучасному політичному житті широко використовуються маніпулятивні можливості інформації. Якщо інформація буде недостовірною, то і рішення буде неправильним, його втілення буде збитковим для інтелектуальних, матеріальних, людських чи інших ресурсів, тому інформаційний фактор ризику в Україні є чи не найпотужнішим.
Сьогодні, інформаційні джерела просто "тріщать по швах" від різноманітного тематичного наповнення. Іноді вкрай важко або й зовсім неможливо дати універсальну, однозначну оцінку конкретному політичному явищу чи події. Відтак, одне лише можна сказати твердо і переконливо: політичне життя в Україні є наслідком "розхристаної" діяльності влади, коли становище останньої як стабільної, цілісної системи насправді є поліваріантним. І жоден з цих варіантів не претендує на звання кращого. Аби розібратися в цьому "асорті можливостей" слід проілюструвати його конкретними прикладами подій 2008 року.
Вже на початку року, можна було спостерігати пожвавлення в суспільстві у зв'язку з виплатами урядом Тимошенко компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених до 2 січня 1992 р. в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України (Постанова Кабміну №1 від 9 січня 2008 року). Здавалось би: "Нарешті". Проте, такий крок прем'єрки одразу ж набрав різних відтінків обговорень. По перше, виплати вкладникам уряду Тимошенко виставилися на противагу виплатам здійсненим Януковичем, оскільки уряд останнього за цілий рік не спромігся компенсувати вклади в тих сумах, у яких впорався за один місяць уряд Тимошенко. По друге, позитивний сплеск емоцій серед населення за короткий термін перейшов у повну свою протилежність: пенсіонери, які найшвидше "рушилися" до Ощадбанків, непритомніли в довжелезних чергах, провокували конфліктні ситуації, ставали жертвами шулерства і навіть помирали від серцевих нападів. Вже на наступний місяць, "Юлька" була погана, бо не вміла організувати видачу вкладів. Риба ж, як відомо, гниє з голови, і кому про це краще знати як не народу. По третє, соціологічні опитування проведені Центором Разумкова щодо виплати 1 тис. грн. вкладникам Ощадбанку свідчать, що 47.0% опитаних респондентів вважають це виконанням передвиборних зобов'язань БЮТ на парламентських виборах 2007 року і 40.1% піар-компанією Юлії Тимошенко, яка спрямована на підвищення її рейтингу. Існує також по четверте, прогнози, щодо породження і зростання рівня інфляції через виплати вкладникам таки справдилися. Вже в листопаді цього року Юлія Тимошенко оголосила мораторій на підвищення пенсій, стипендій, інших соціальних виплат до кінця 2008 року та на 2009 рік, але потім нагадалася про "заморожені" виплати і обіцяла їх продовжити та завершити до кінця грудня. Такі невпорядковані маневрування на тлі політичної та економічної нестабільності вже сьогодні назвемо соціальними факторами ризику, оскільки даний політичний курс (чи швидше його відсутність) користується ризиковано низькою підтримкою серед населення.
Лютий 2008. Резонансна справа екс-міністра транспорту і зв'язку Миколи Рудьковського. Де ж тут політичний ризик, спитаєте ви? А в тому, що розтрата грошей Мінтрансу, а саме 390 тис. грн. на переліт приватним чартерним літаку до Парижа - серйозний ризикований крок, який проте може слугувати ілюстрацією всього олігархізованого українського політикуму. Розмах справи і допити СБУ вже сьогодні можна асоціювати з пісенькою вовчика з мультфільму "Капітошка": "Щоб усі боялися, щоб не насміхалися!". Ті, хто все ж таки насміхалися з необдуманого проступку екс-міністра, все ж винесли для себе долю користі і діятимуть на далі обережніше: такі гроші можна отримувати не лише з міністерського кошика, декому, наприклад, ще більшими сумами "засівали" в хаті, але про цей випадок стане відомо трохи згодом. А поки, зрозумілим є те, що корупція в системі органів державної влади та олігархізація політичної системи є вагомими політичними ризиками в Україні.
Далі, просуваючись до весняної пори, маємо у травні 2008-ого дострокові вибори в Києві. "З чим боролися на те і напоролися". Олександр Турчинов і Леді Ю звісно не визнають поразки, натомість "співають своєї" про помітне очищення та оновлення складу Київради. Ризик був, його не врахували. Черновецький знову столичний міський голова, за нього проголосували 32% киян. Мер, несанкціоновано розпродуючи столичні землі, також ризикував, з двох причин - перше: ризикував своєю посадою - справдилося і не справдилося; друге: ризикував самим містом - дається чути, адже неврівноважений розподіл землі матиме наслідком зменшення площі озеленених територій міста, а інтенсивне будівництво "наввипередки" шкодить поступовому розвитку столиці України.
У червні - липні українські політики і політикани вирішували питання "номер раз" зміни до Держбюджету-2008. Добре, що мали чим зайнятися, мало не ночували у парламентських стінах. Нарешті план кошторису зі змінами побачив світ: всі щасливі, аплодують. Ризик пов'язаний з відсутністю відповідного консенсусу між гілками влади та президентом усунуто. Чи надовго? На кілька днів.
Українське суспільство насилу оговтавшись від "перепадів настрою" української влади, отримує на додачу ряд несподіванок локального характеру. Ризик виникнення численних повеней, які захлиснули у липні-серпні Західну Україну був непередбачений. Звісно, він існував, але йому не надавалося значення в необхідному масштабі. Відповідно, чинник недосконалості сейсмологічної апаратури, недостатня оперативність працівників гідрометеорологічного центру, "мовчанка" прогнозу синоптиків. Як наслідок, недостатність одних ресурсів потягла за собою значні втрати інших: фінансових, матеріальних, людських. Однак після цього МНС мало не щодня оголошували штормові попередження аби вберегтися від небажаних наслідків стихійного лиха певним чином попередити повінь, бути напоготові, враховуючи значну долю ризику, який попередньо не був врахований. З іншого боку, висловлювалися думки екологів, що масштабна повінь у західних областях України є наслідком вирубування лісів у Карпатах, однак таке бачення проблеми вважається однобоким. Фахівці згодом назвали ще ряд чинників, серед яких відсутність належного урядового фінансування протипаводкових та відновлювальних заходів протягом останніх років, відсутність єдиної реальної програми боротьби зі стихійними лихами природного та техногенного характеру, застаріле технічне оснащення МНС. (zaxid.net). В державі не проводиться екологічна політика, не дотримується законодавство щодо охорони навколишнього середовища. Повені звісно не відвернути, але її масштабність треба передбачувати, до неї слід належно готуватися, а не діяти за принципом, "а ну ж обійдеться", йдучи на відвертий очікуваний ризик, наслідки якого можуть бути невідворотними.
У вересні-жовтні далися в знаки сепаратистські тенденції на Закарпатті, які в різний період проявлялися з неоднаковою силою. Ще один вияв ризику, що має свої осередки в різних регіонах України. Закарпатські русини вимагали від влади визнати їх окремою нацією, а в Мукачеві навіть підписали меморандум про відтворення русинської державності. Кому - що, або хто - куди. Без коментарів.
Чим далі просуваємося, тим більше подивовуєм. Ніби порочне коло. Економічні фактори ризику - це вже легенда другого півріччя, а надто останніх трьох-чотирьох місяців. До повного набору, слід додати особистісний критерій. Слід зауважити, що одним із проявів особистісного фактору ризику може бути така риса характеру політика як нерішучість. Власне, чинного Президента України Віктора Ющенка часто звинувачували саме у її надмірному прояві. Такі закиди на адресу глави держави доволі часто спостерігалися як у різноманітних медіа, так і у правлячих колах і таким чином ставали приводом до масового наростання незадоволення діяльністю президента. Цього річ глава нашої держави уже вдруге розвіяв ці "забобони" розпустивши Верховну Раду України 6-ого скликання (жовтень 2008 року). І тут уже просто заміноване поле: згідно із вище запропонованим визначенням політичного ризику, це рішення можна трактувати як таке, що було прийнято в умовах недостатньої визначеності і призвело до негативних як внутрішньополітичних (потреба фінансування дострокових виборів на фоні фінансової кризи в Україні звучало як мінімум дивно) так і зовнішньополітичних наслідків (один з них - Україна без ПДЧ). На сьогодні, рішення про дочасні парламентські вибори поклали в довгу шухляду, яку обіцяють відкрити ближче до виборів президентських.
Грудень 2008 року. Країну нудить від слова криза, але це слово увійшло в лексикон чи не кожного українця. Ризики в сфері економіки зашкалюють. Ситуація, яка склалася сьогодні на валютному ринку, стрімке не прогнозоване падіння гривні, непередбачувані процеси, які відбуваються у банківській системі - все це наслідок халатності відповідних структур, які ніяк не домовляться і не узгодять належним чином своєї діяльності. Для чого кричати "Стельмаха - геть", уже після того, як рівень падіння національної валюти України побив світові рекорди? Для чого переливати з пустого в порожнє і перекладати відповідальність на чужі плечі, якщо сама прем'єрка заявила, що "місяць тому почала помічати ненормальні речі, які пов'язані з курсом гривни, але місяць вела дискусію і діалог з Національним банком, розуміючи, що будь-яка публічна інформація може зашкодити ситуації на валютних ринках". (Зі стенограми брифінгу Тимошенко). Просто як у випадку з Чорнобилем, усі все знали, але мовчали і проводили парад до Дня Перемоги на майдані Незалежності в Києві, в самому епіцентрі радіації. Здавалось би, куди вже гірше? Раптом минеться? А гірше таки настало і Юлія Володимирівна, аби не пожинати плоди власних затягнутих "дискусій з діалогами" спирає усе на Президента і Нацбанк, а сама, така біла і пухнаста, розповіла всім про підводні течії банківських оборудок, про тих, хто занедбав реальний сектор економіки і про мільярдне збагачення комерційних банків. Раніше оприлюднити таку інформацію прем'єр не ризикнула: ґрунт відповідний ще не дозрів. Аж тут нагода слушна придалася і Леді Ю заплановано оголошує себе в опозиції до команди Президента і навіть соромиться називати прізвище Глави держави. До яких ще кардинальних кроків здатна вдатися особа, в боротьбі за президентський пост? Тепер пані прем'єр, завдяки результатам незалежного міжнародного розслідування (згідно з яким має буди доведено причетність президента до штучної падіння курсу гривні) збирається оголосити Главі держави імпічмент. Виходу з цього порочного кола найближчим часом очікувати марно.
Підсумки року, що минає підбив Президент України. 23 грудня Віктор Ющенко в Українському домі дав велику прес-конференцію з символічною назвою "Майбутнє твориться сьогодні". Одразу хочеться "постукати по дереву", сплюнути через плече, бо страшно подумати, яке майбутнє нас чекатиме, зважаючи на події сьогодення. Під час прес-конференції Глава держави відповідав на запитання журналістів, а також регіональних журналістів під час телемостів з Одеси, Рівного, Дніпропетровська. Поряд із запевненням "Ми подолаємо кризу і вийдемо з неї сильнішими", Глава держави спрогнозував зростання безробіття до 9%. Без тіні образи відповів на провокаційне запитання: "Скільки треба заплатити, аби Президент разом з депутатами і чиновниками покинув Україну?", а також високо оцінив теперішній стан протікання і майбутні відносини із США, назвавши останні стратегічним партнером для України. Не забув Президент і про "гнилу" судову систему, і про прагнення Юлії Тимошенко до встановлення хаосу в країні, аби стати "сильною рукою". Віктор Ющенко заявив, що робить усе можливе для українського народу і хоче аби " Господь Бог, і рідні, і близькі зробили все, щоб під новорічною ялинкою були достойні подарунки для 47 мільйонів українців". Таким чином, Президент України підвів риску під "плачевними" подіями 2008 року, і "благословив" українців у рік 2009-ий.
З долею гумору (швидше за все чорного), зазначимо також астрологічний фактор ризику, який найсильніше проявився саме наприкінці 2008-ого. За східним календарем - це рік коричневого Земляного Щура. Щурячі перегони у великій політиці явище звичне: хтось першим хотів тікати з потопаючого корабля, який накрила фінансово-політична криза, але передумав і залишився. Хтось, намагаючись вберегтися від шторму, брав участь в бігу з перешкодами до останнього рятувального човна - коаліції. Інші, ніби перебуваючи в закоркованій пляшці, борються за виживання, звинувачують одне одного в тому, до чого спільною бездіяльністю і самим фактом участі в перегонах довели країну. Аби лиш "горла не поперегризали".
2009-ий рік за східним гороскопом - рік Бика. Не хотілося б провіщати іспанську кориду в українській політиці, однак до такого розкладу подій вже мало що бракує.
Рік перманентного ризику прощається з усіма "сумною статистикою" свого існування. Проте, він залишає по собі певний досвід перемог і поразок, радості і жалоби, успіхів та розчарувань. Він залишає долю оптимізму в актуальній фразі Ніцше: "те, що не вбиває нас, робить нас сильнішими". Надія на те, що за кулісами політичного театру нарешті помиряться - не справдилася. Чекатимемо далі, часу у нас більш ніж достатньо. А українська влада, тим часом, ризикує собі як хоче, а цей ризик згодом виправдовує. І в Новорічну ніч шампанське на столі. Годинник 12-ту б'є. З Новим щастям, панове! Хто не ризикує, той шампанського не п'є.
http://postup.brama.com/usual.php?what=63029

РЕФОРМИ І РАДИКАЛЬНІ ЗМІНИ ВИВЕДУТЬ УКРАЇНУ З КРИЗИ
Віталій Прудченко, "Вісті Придніпров'я", 25.12.2008, Дніпропетровська обл.
На цьому неодноразово наголошував Президент України Віктор Ющенко 23 грудня під час прес-конференції на тему: "Майбутнє, що твориться сьогодні".

Представники засобів масової їнформації на зустріч з Президентом завітали до Українського Дому. До того ж, телемости з'єднували з Києвом журналістів Дніпропетровська, Рівного та Одеси. До кожного із цих міст приїхали представники ЗМІ кількох областей. Так, у Дніпропетровську, в студії обласної державної телерадіокомпанії, на зв'язку із Українським Домом були місцеві журналісти та гості з Харкова, Полтави, Запоріжжя, Донецька і Луганська. Віктор Ющенко відповів на ряд журналістських запитань, охарактеризував стан української економіки та політичного життя.
Проблеми бюджету – 2009
Чимало уваги Президент приділив роботі уряду над формуванням державного бюджету 2009 року. Лише 23 грудня Кабмін подав бюджет до Верховної Ради, а треба це було зробити ще у вересні. Віктор Андрійович не побачив у бюджеті шляхів виходу із кризи. У цьому документі не передбачено статті програми розвитку, не виділено кошти на різні види будівництва. Щоб сформувати ефективний бюджет, треба було прийняти близько 40 антикризових законів, але уряд запропонував лише 18 подібних законопроектів, з яких до парламенту подано тільки сім. Президент підкреслив, що бюджет сформовано з грубими порушеннями вимог макроекономіки. Тому цей фінансовий документ може стати причиною припинення в Україні низки міжнародних програм. На жаль, зауважив Віктор Андрійович, вже немає часу провести професійну дискусію по цьому бюджету. Його треба приймати у Верховній Раді якомога швидше, бо держава не може увійти у новий рік без бюджету.
Антикризові заходи
Президент детально розповів про заходи Національного банку України (НБУ) щодо зміцнення гривні. Так, наприклад, НБУ продав 6,5 млрд. доларів для відновлення стабільності у фінанасовій сфері. Гривня витримала дефіцит бюджету, удари торгового та платіжного балансів. Нині міжбанківський ринок входить у звичне торгове русло. Тому, відзначив Віктор Ющенко, фінансова криза в Україні закінчується.
Але негативні тенденції в національній економіці швидко подолати неможливо. І державу в наступному році ще очікує чимало проблем. Одна з причин полягає в тому, що уряд не виробив на 2009 р. торговельну та платіжну політику. Якщо Верховною Радою буде прийнято пакет антикризових законів і уряд зможе виробити на 2009 р. політику в сфері трудової зайнятості населення, тоді можна формувати загальнонаціональні проекти, втілення яких забезпечить роботою сотні тисяч людей. Це, перш за все, може бути будівництво доріг та соціального житла. Сьогодні в державі зареєстровано близько 700 тисяч безробітних, а влітку їх число може досягти 1,5 млн. чоловік, якщо уряд не зробить рішучих кроків. Для втілення антикризових заходів, підкреслив Президент, потрібна, передусім, сильна позиція Кабміну.
І все-таки Віктор Андрійович сподівається, що країна подолає економічні негаразди: "Зробимо все, щоб наслідки кризи були мінімальні". Політична стабільність Верховну Раду Віктор Ющенко назвав "самим дестабілізуючим інститутом" українського суспільства. І головним винуватцем цієї ситуації Президент вважає Блок Юлії Тимошенко. Саме БЮТ блокував більше за всіх трибуну парламенту, саме БЮТ ініціює сьогодні дострокові президентські вибори, які приведуть суспільство до дестабілізації. А парламенту потрібні політична воля та здоровий глузд, для ефективної роботи необхідна прагматична більшість. Взагалі, зауважив Віктор Андрійович, "країні непотрібна поляризація політичних сил". Політична стабільність у державі багато в чому залежить і від розвитку демократичних процесів. Зараз в Україні, визначив Президент, демократія змагається з популізмом та узурпацією влади. І майбутнє держави залежить від того, які політичні сили виграють змаганння - демократичні чи антидемократичні. Не стоять осторонь цього процесу і засоби масової інформації. Тому Президент закликав журналістів бути у своїх поданнях об'єктивними та правдивими. Саме турбота Віктора Ющенка про розвиток демократії привела його до згоди очолити партію Народний Союз "Наша Україна".
Міжнародні відносини
У багатьох сферах економічного, політичного, наукового та культурного життя Україна виходить на європейський та світовий рівні. Президент навів низку прикладів: у 2010 р. Україна буде інтегрована до освітнього європейського простору, тривають зараз переговори про входження нашої країни до спільного європейського повітряного простору, добрі дипломатичні відносини склались з багатьма державами... Напруження виникло, на жаль, з Росією через борги за природний газ. Тут свою негативну роль відіграла непрофесійна робота нинішнього уряду. Віктор Ющенко також підкреслив, що міжнародне становище України залежить від рівня боротьби з корупцією в органах влади, незаплямованої судової системи, від позиції держави у відтворенні своєї правдивої історії та формуванні власної системи безпеки.
http://www.vesti.dp.ua/news/show/date/251208/title/4989394939.htm

БЮДЖЕТ-2009: "СЕРЕДНІЙ ПЕСИМІЗМ" ЧИ "ТРАГЕДІЯ"?
Аскольд Єрьомін, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Прогноз зростання валового внутрішнього продукту України на 2009 рік погіршено з 4,5% до "мінус 4%", повідомив представник Світового банку.

"Мінус" означає падіння ВВП. Не вірить у його зростання наступного року й екс-спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк. На його думку, буде до мінус 3%. Тим не менше, у проекті бюджету, внесеному вчора Кабміном на розгляд парламенту, фігурує інший показник - 0,4% зростання ВВП. Річну інфляцію закладено, за даними вітчизняних ЗМІ, на рівні 9,5%.
Представляючи бюджет у Раді, прем'єр Юлія Тимошенко пояснила урядовий прогноз щодо ВВП так: "Ми обрали середньопесимістичний шлях, який може мати право на життя, якщо парламент, уряд, Президент, Нацбанк почнуть працювати системно".
Надто сміливе припущення. Важко собі уявити "системну" роботу органів, керівники яких публічно звинувачують одне одного у скоєнні важких злочинів. Адже це Юлія Тимошенко заявляла, що голова НБУ Володимир Стельмах спеціально обвалив гривню, аби заробити грубі гроші, і що Віктор Ющенко усе це покриває. І це Президент назвав Тимошенко "воровкою"...
Бюджет уряд запропонував із дефіцитом у 31 мільярд гривень. "Угорщина має дефіцит 2,4%. Україна - ми заклали 2,9. Німеччина -більше 3%, - повідомила Тимошенко. - Наша пропозиція - весь дефіцит бюджету скерувати в Стабілізаційний фонд і профінансувати галузі". Фінансуватимуть, зокрема, "здешевлення кредитів". Якщо це, наприклад, кредити, видані агропромисловому комплексу, то, напевно, це має сенс. А якщо раптом із бюджету фінансуватимуть здешевлення виданих іпотечних кредитів, то це вже сумнівна ідея. Звісно, банкам це сподобається, і тим, хто взяв кредити на квартиру, теж. Натомість ті українці, що кредитів не брали, навряд чи будуть задоволені. Адже це бюджетні кошти, а значить - для всіх. А не лише для тих, хто захворів на кредитоманію.
Обнадійливо прозвучала пропозиція прем'єра анулювати "14 зайвих податків", які важко адмініструються, водночас толку від бюджету мало. Не можна не вітати також ідею "замість численних податків на фонд заробітної плати зробити один соціальний внесок, який дасть можливість оптимізувати всі податки, спростити процедури звітності". Добре також, що уряд наважився заморозити хоча б частину соціальних видатків. "Якщо це стосується пільг - не зниження, але серйозна ревізія, за що і кому платяться пільги. Мають бути скорочені пільги, починаючи з чиновників, депутатів. Але там, де справді держава має допомагати, пільги залишаться", - пояснила Тимошенко. Залишиться незмінним і прожитковий мінімум - на рівні грудня 2008 року, тобто 669 гривень. За урядовим проектом бюджету, мінімальна зарплата зрівняється з прожитковим мінімумом лише з 1 грудня наступного року.
Реакція Ющенка була в світлі недавніх взаємних образ Президента й Прем'єр-міністра очікуваною: "Це трагедія, це самий безвідповідальний документ". Здивувала натомість Партія регіонів. Політична сила, що, здається, представляє інтереси великого капіталу, обурена нормами про… "заморожування мінімальної заробітної плати в бюджетній сфері", про "заниження розміру прожиткового мінімуму і пов'язаних з ним державних соціальних стандартів", про "різке скорочення пільг" малозабезпеченим… Комуністи сховаються! Ще трохи, і буржуї заспівають "Інтернаціонал"…
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=70547

ПРЕЗИДЕНТ ПОДВЕЛ ИТОГИ: БЮТ - БАНДИТЫ, НАРОД - САМ ВИНОВАТ
Кирилл Сазонов, "Донбасс", 24.12.2008, Донецкая обл.
Общая идея годовой пресс-конференции Президента Украины: "Будущее создается сегодня".

Общая идея годовой пресс-конференции Президента Украины: "Будущее создается сегодня", была такова: газ будет, демократия уже есть, Украина хорошо развивается в правильном направлении, но ей очень мешают Тимошенко и преступные группировки под крышей БЮТа.
Земельная мафия и бессилие власти
Из ответов президента на вопросы, который он порой сам себе и задавал, складывалось очень странное ощущение. Оказалось, Ющенко знает об очень многих проблемах нашего общества: коррупция, земельные махинации... И готов рассказывать страшные вещи очень долго. Непонятно только, кто будет решать эти острые вопросы, если глава государства может только констатировать их наличие.
Виктор Андреевич уверенно обвинил правительство и фракцию премьера в незаконных сделках с землей в Киевской области. "Там работает целая преступная группа под сенью одной политической силы - БЮТ. И пока к уголовной ответственности не будет привлечен депутат этой группы, мы борьбу в Киевской области не выиграем", - сказал глава государства. И поведал, что руководитель облуправления земельных ресурсов был арестован, но под давлением премьер-министра освобожден. "Делается это ночью, кажется, после 12 часов ночи. Человек, который исполнял обязанности руководителя земельных ресурсов Украины, имеет три судимости - кто его поставил, чье распоряжение?" - спрашивал Ющенко. Очевидно, у присутствовавших журналистов. Тем было просто нечего ответить человеку, у которого есть куда более эффективные рычаги влияния на ситуацию.
Рассказал Ющенко и о том, что получил десятки обращений от народных депутатов, а также жителей Киевской области, в которых рассказывается о незаконных сделках с землей. "Это всё человеческие подписи простого украинского села, где творятся БЮТом через депутата БЮТ и всей иерархии преступления с землей", - продолжал президент развивать тему "плохишей" из политсилы Тимошенко. И добавил, что на прошлой неделе Генпрокуратура подготовила представление по отмене депутат-ской неприкосновенности и аресте "этого жулика". Но "представление прошло не больше десяти метров и было остановлено". Кем? Догадайтесь сами! "Если позиции общественности, журналистов по данному вопросу не хватит, Генеральная прокуратура уже мало что сделает, потому что она находится под таким прикрытием БЮТа и премьера, что эти действия будут напрасными", - заявил глава государства. Презентовав новый кризис - бессилия власти.
В больном вопросе искали российский след
Ботинки во время этих констатаций грехов соратницы по Майдану не летали, всё было прилично и даже скучновато. Оживление внес журналист Сергей Лещенко, задавший самый популярный в Интернете вопрос, за который в процессе подготовки на трех сайтах проголосовали около 100 тысяч человек: "Уважаемый господин президент, скажите, пожалуйста, сколько нам (простым людям) надо вам заплатить, чтобы вы вместе со всеми депутатами ВР, министрами, членами правительства навсегда выехали за границу и не мешали Украине нормально развиваться?"
Ющенко сказал, что журналист, который задал этот вопрос, должен быть счастлив, потому что в других, в частности и соседних странах, он не смог бы этого сделать. "Я сейчас размышляю, ответить ли так юмористично, как задается вопрос. Очевидно, это вопрос-провокация", - сделал вывод Виктор Андреевич.
А ответил глава государства так: "Мы говорим о людях, которых вы выбирали. Я думаю, что вы избирали каждого народного депутата. Каждый министр, который сегодня работает, - это человек, который, как правило, перед этим был депутатом, который получил избирательную поддержку и тех людей, которые задают этот вопрос. Это риторический вопрос - какой народ, такая и власть. Хотя я не воспринимаю это".
Президент разочаровал тех, кто поддержал "больной вопрос": никто никуда не уедет, и предлагать деньги неуместно. "Что касается платы - это коррупция. Такие предложения не проходят. Нам надо усовершенствовать отношения "власть - избиратель". Лучшим ответом на этот вопрос является демократизация", - сказал Ющенко. А его пресс-секретарь Ирина Ванникова вообще назвала вопрос... российским. Даже если это и так, его поддержало большинство украинцев, о чем говорит статистика портала ЛІГА.NET (одни из участников проекта "Задай вопрос президенту"). За самый популярный вопрос проголосовали 37,57% киевлян, 7,75% одесситов, 7,29% днепропетровцев, 6,13% харьковчан и 5,25% дончан. А вот из Москвы и Санкт-Петербурга его поддержали лишь 5,07% и 2,47% посетителей сайта соответственно.
Вернитесь с небес!
Позже главред "УП" Алена Притула опровергла слова президента и его помощников о российских "ногах" неудобного вопроса. "Мы точно знаем и готовы отвечать за свои слова - сам вопрос был задан украинцем через провайдера Укртелеком. Наши специалисты подсчитали, что более 66% ссылок на этот вопрос идут из украинского сегмента Интернета", - отметила она. "У меня это вызвало как минимум недоумение, как максимум - ярость. Означает ли такое заявление, что в секретариате контролируют серверы "Украинской правды"? А мы об этом не знаем? Иначе откуда госпожа Ванникова знает электронные координаты людей, которые голосуют на нашем сервере? Могу порекомендовать работникам секретариата - вернитесь с небес на землю! Я не призываю вас вылезти из своих "Мерседесов", можно почитать форумы, комментарии (отделив их от штабных), в конце концов, почаще общаться с людьми", - написала Притула в своем блоге.
Золотые слова. Которые можно адресовать большинству чиновников во всех ветвях власти. Руководители страны и народ всё хуже понимают друг друга. Иногда кажется, что мы вообще живем в разных измерениях. Не зря вопрос касался не только главы государства. Он характеризует отношение граждан страны к вождям гораздо лучше, чем любой опрос.
БЮТ контратакует
 "Это связано с тем, что Виктор Ющенко на будущих президентских выборах, по всем социологическим исследованиям, войдет, в лучшем случае, в первую пятерку", - так прокомментировал очередные нападки главы государства на БЮТ заместитель руководителя этой фракции Богдан Губский. По его мнению, таким образом президент и его окружение хотят прикрыть собственные злоупотребления в земельной сфере и разворовывании госимущества. "На воре шапка горит", - заявил Губский, напомнив, что на прошлой неделе органами МВД был задержан при получении взятки в 42 млн. долларов руководитель районной государственной администрации, назначенный лично президентом.
Еще один бютовец, Андрей Портнов, высказался еще более жестко: "Я как гражданин сожалею, что нашей страной руководит растерянный и загнанный в угол человек, которого может ожидать такая же судьба, как и судью Зварича. То есть за решеткой или в бегах".
Ющенко заранее признал поражение
 "Каждый мой день направлен на то, чтобы украинская нация получила больше гордости, самоуважения, больше ощущения своей собственной ценности. Чтобы по многим вопросам мы встали с колен и не жили вчерашним днем... Я понимаю, что многие тезисы, о которых я говорю, это не те тезисы, которые победят завтра. Они победят послезавтра. Но я должен об этом говорить. Потому что если мы не будем лелеять тему нашей истории, мы не построим счастливой Украины", - сказал Ющенко и, спросив у себя: "На этих тезисах можно выиграть президентские выборы?", сам и ответил: "Думаю, что нет".
Янукович предлагает полную перезагрузку
Лидер Партии регионов выступает за начало процедуры импичмента после отставки Кабинета министров. "Я считаю, что нужно ставить в целом ответственность власти перед украинским народом, и речь не может идти только об одном Стельмахе. Я начал бы с правительства, потом - Национальный банк, а затем - начало процедуры импичмента президента. Только такой порядок будет поддерживаться Партией регионов", - сказал Виктор Янукович, подчеркнув, что отставка Кабмина должна произойти после проведения внеочередных выборов Рады.
http://www.donbass.ua/get-news/id/10368/article.html

ПРЕЗИДЕНТ ПРОТИВ БЮДЖЕТА НА 2009 ГОД
Ирина Логуш, "Днепровская правда", 24.12.2008, Днепропетровская обл.
Президент Украины Виктор Ющенко считает, что проект бюджета на следующий год не поможет стране выйти из кризиса.

По словам главы государства, "бюджет 2009 года, который предлагается, - это трагедия. Это наиболее безответственный документ, который может быть разработан правительством. Это политическая авантюра, с которой не может жить страна и это прямая ответственность правительства. Никто не может заменить его виденье и его ответственность".
Президент Украины призвал радикально изменить бюджетную политику и, в первую очередь, правительство должно честно рассчитать ее на основе реалистичных макроэкономических показателей.
http://www.dneprovka.dp.ua/?id_topic=4366

ТИМОШЕНКО НАНОСИТЬ УДАР ПЕРШОЮ
"Волинь", 23.12.2008
Прем'єр публічно звинувачує Президента у тяжкому злочині і готується навесні провести дострокові президентські вибори.

Замість спільно боротись з кризою, перші особи держави оголосили один одному відкриту війну. І чим гостріша криза, тим активніше вони "валять" все один на одного. Й тут, якщо виходити з позиції уболівальника за якогось із політперсонажів, поза конкуренцією виявилась леді Ю. Її громи і блискавки на адресу Президента і голови Національного банку України потрапили в десятку і на якийсь час відвели удар від неї самої. Час для атаки Юлією Володимирівною був обраний ідеально - момент, коли долар на очах у вражених українців злетів на десятигривневу висоту.
Але якщо уболівати не за осіб у верхах, а за себе, "простого українця" і державу, то тішитися нема чого. Ясно, що винні усі, і від того, хто майстерніше перекладе вину на іншого, легше не стане. Напевне, мав рацію журнал "Кореспондент", коли, вибираючи особистість року у номінації "кризові менеджери" (в лапках - ред.), назвав одразу чотирьох осіб - голову Нацбанку Стельмаха, міністра фінансів Пинзеника, прем'єр-міністра Тимошенко і Президента Ющенка...
Отже, маємо те, що маємо: колишні соратники по Майдану зараз готові один одному горло перегризти. Юлія Тимошенко: "Мені дуже шкода, що та людина, я маю на увазі Президента країни Ющенка, за якого я стояла на всіх помаранчевих майданах, агітувала і переконувала людей, як за чесного і морального політика, сьогодні опустився до такого рівня, що навіть соромно називати його прізвище... Я не хочу бути співучасником такої владної команди і саме тому я чітко заявляю, що знаходжуся в опозиції до таких чиновників, якими є Президент України, голова НБУ, усе злочинне угруповання, яке їх сьогодні оточує". Віктор Ющенко: "Стояла вона (Тимошенко - ред.) за спиною у мене на Майдані не через боротьбу за українські ідеали. Вона стояла за себе. І не було такого дня, щоб вона стояла за народ чи за Україну, це авантюрист у політиці, який буде топити всіх, бо їй потрібно одне - безмежна влада".
Юлія Тимошенко звинуватила Віктора Ющенка у важких злочинах. Вона заявила, що під прикриттям глави держави Національний банк на чолі з Володимиром Стельмахом обвалив гривню. Прем'єр закликала Ющенка подати у відставку. За її словами, Президент та його оточення на такій оборудці хотів заробити 4,5 мільярда гривень! Тимошенко заявила, що Нацбанк надрукував 40 мільярдів гривень і у телефонному режимі роздав їх потрібним банкам, які використали ці гроші для спекуляцій. Значна частина цієї суми дісталась банку "Надра", яким володіє власник "Росукренерго" Дмитро Фірташ. Останній, до речі, заявив, що ці гроші - не емісійні, а з кредиту МВФ, а також сказав, що буде подавати на Тимошенко до суду у Лондоні.
У відповідь Віктор Ющенко зміг лише виступити із зустрічними звинуваченнями і сказав, що "криза сидить на Грушевського, на сьомому поверсі в кабінеті прем'єр-міністра". Але по суті звинувачень не сказав нічого. Лиш згодом устами працівників свого Секретаріату розкритикував Національний банк, закликав його оприлюднити дані про те, які банки і скільки отримали грошей для рефінансування і запропонував Нацбанку публічно оголосити, що його політикою до кінця цього року буде зміцнення курсу гривні. Але це виглядало уже як реакція на звинувачення Тимошенко. Водночас голова Секретаріату Віктор Балога сказав, що Володимира Стельмаха Ющенко знімати не буде.
Сам Стельмах ці звинувачення назвав "безвідповідальними, цинічними і неправдивими". На його думку, кризова ситуація в державі - це наслідок бездарних дій уряду. Глава Нацбанку також запідозрив Юлію Тимошенко у "невпинному бажанні поставити всю державу під особистий контроль та на службу собі", але, крім загальних фраз, теж не сказав чогось конкретного.
Тим часом у кулуарах говорять про те, що потужна атака Тимошенко на Ющенка робиться, щоб добитися проведення дострокових президентських виборів уже навесні. "Тимошенко хоче прискорити президентські вибори, бо кожен новий місяць кризи катастрофічно послаблює її позиції, - вважає пропрезидентський політолог Вадим Карасьов. - Тому вибори навесні для неї більш вигідні, ніж через рік". Щоб це зробити, треба організувати імпічмент або проголосувати конституційну реформу. Однак уже чути розмови і про якийсь третій варіант, - коли Ющенко нібито під загрозою оприлюднення суперкомпромату піде з посади сам...
"Вони забули про народ"
Мирослав Попович, директор Інституту філософії НАН України:
- Юлія Володимирівна була в цілому переконлива. Вона іноді зривалася на таку полеміку, яку не варто вести прем'єр-міністрові, але загалом, на мій погляд, вона була переконливою в аналізі причин кризи, і ніхто з Нацбанку не міг гідно відкинути її звинувачення. Це викликало великий резонанс у суспільстві й підірвало довіру до Національного банку.
Тарас Чорновіл, народний депутат (ПР):
     - Тимошенко перейшла в дійсно жорстку війну. Це видно вже неозброєним оком. Війна йде на смерть. Знаючи стиль її поведінки, можу зробити висновки, що у неї в руках є якісь вагомі козирі. Кроки Президента їй у відповідь були сильно запізнілі. Він виглядав дещо розгублено, тобто було таке собі відгавкування, на кшталт: "А ти злодійка"...
Олесь Доній, депутат ("НУ-НС", Народна самооборона):
     - Я можу сказати, хто програв... Зараз програє країна від такого міжособистісного протистояння. Переможців тут не може бути, бо хто б не набирав очки, бали, це не покращуватиме ситуацію в умовах економічної кризи.
Український дисидент часів СРСР Левко Лук'яненко:
     - Тимошенко виступила вчасно, тому що будь-яке затягування з вирішенням злободенних економічних питань перетворюється у злочинну бездіяльність. Відкрито заявивши про корупційні зв'язки Президента, Тимошенко завоює нові симпатії серед народу.
Кінорежисер Олесь Санін:
- Ніхто не вірить ні Тимошенко, ні Ющенку. У суспільстві назріває соціальний конфлікт, кишені стають порожніми на очах... І не важливо, винен НБУ чи Ющенко. Головне - хто спробував хоч якось відзвітувати перед нами?
Леонід Кравчук, екс-Президент України:
- Послухавши дебати наших політиків, можу сказати одне: у нас при владі немасштабні люди. Люди, які не ставлять на перше місце інтереси України, а тільки власні. Замість чесних політиків у нас з'явилися чесні фразери, які, крім фрази, нічого більше не пропонують.
Причиною інфляції гривні є тільки недолуга економічна політика уряду. Це ж школяру відомо, що в основі сили валюти лежить сила економіки. Але тоді запитання до тих, хто тільки так вважає - чого ж тоді за одну ніч гривня до долара змінилася на три гривні? То що, так економіка посилилася за одну ніч? Ясна річ, що це була чиясь авантюра, спекуляція. І хтось на цій спекуляції нагрівся.
Я не підтримую жодної із заяв цих політиків, бо вони не несуть жодної позитивної інформації. Вони несуть тільки сварку, конфронтацію. Вони забули, що є український народ, Українська держава.
http://www.volyn.com.ua/?rub=4&article=0&arch=882

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

КРИЗИС -  ЧТО БУДЕТ?
Инна Питя, "Время", 25.12.2008, Харьковская обл.
Харьков: городская казна пустеет, "бюджетников" ждут трудные времена.

В декабре и январе заработная плата в бюджетных учреждениях Харькова будет выплачена точно. А вот что будет в феврале, не берется предположить даже мэр Михаил Добкин.
По его словам, финансовый кризис еще не очень задел "бюджетников" только потому, что в первом полугодии в казну поступило значительно больше денег, чем планировалось. Ныне же город продолжает терять средства. Казна пустеет, прежде всего, из-за отсутствия поступлений в виде налога с доходов физических лиц. По информации директора департамента бюджета и финансов горсовета Татьяны Таукешевой, только за последние месяцы этот источник "обмелел" на 108 млн. грн. Не все деньги поступили также из государственной казны. В частности, город остался без обещанных ранее 18,5 млн. грн. на оплату энергоносителей. В итоге бюджет Харькова побольше прошлогоднего на 25% (583 млн. грн.), но значительно меньше, чем мог бы быть. Когда в первом полугодии план поступлений был перевыполнен, смету уточнили, и в итоге новый, оптимистический бюджет оказался не выполненным на 32 млн. грн.
"Если в первом и втором квартале поступления по основным доходным источникам против аналогичных периодов года возрастали в 1,4 раза, то в третьем и в октябре - в 1,3 раза, в ноябре - на 10,8 %, а в декабре - всего лишь на 2,2%. Поэтому исполнительными органами разработаны жесткие условия использования бюджетных средств в текущем и в 2009 году",  - рассказала Т. Таукешева.

О ДОВЕРИИ К ОТДЕЛЬНО ВЗЯТОМУ БАНКУ, КРИЗИСЕ И КОНЦЕРТАХ
Дора Дукова, "Вечерняя Одесса", 25.12.2008
Повестка дня сессии Одесского облсовета была посвящена антикризисным мерам. Положение дел в регионе уже вызывает беспокойство.

Не очень громоздкую повестку дня последней в уходящем году сессии облсовета депутаты дополнили по предложению Антона Киссе. Подготовленный им проект решения был посвящен антикризисным мерам - положение дел в регионе уже вызывает беспокойство, а посему предлагалось создать антикризисный комитет с включением в него депутатов всех фракций, чтобы "оперативно реагировать на все проблемы, где нужно-вмешиваться и помогать". Но, проголосовав за включение вопроса в повестку дня, депутаты сам проект отклонили.
Николай Тындюк не увидел в нем конкретики. Аргументом против было и упоминание о том, что рабочая группа той же направленности создана в облгосадминистрации. Принимавший участие в сессии губернатор Николай Сердюк, как вариант, предложил включить в группу и депутатов облсовета. Готова была поддержать предложение Антона Киссе Ольга Соловенко, заметив, что работа облгосадминистрации в этом направлении "не устраивает и она непрозрачна", а у фракции блока Наталии Витренко "Народная оппозиция" есть свой проект решения, но он еще нуждается в доработке. При голосовании нужного количества голосов проект не набрал.
Сильно пошатнувшееся в последнее время доверие к банкам не распространилось на депутатский корпус: одним из первых облсовет рассмотрел вопрос о размещении на депозит временно свободных средств специального фонда областного бюджета - 50 млн. грн. Дискуссия в сессионном зале шла по иному поводу: какой банк выбрать? А точнее, была попытка выяснить, почему постоянная комиссия по вопросам бюджета и банковской деятельности выбрала для этой цели только "Имэксбанк".
Банк выбирали на заседании комиссии, парировал ее председатель Алексей Зотов, а "процедура нигде не прописана". Возражали депутаты фракций "Наша Украина" и блока Юлии Тимошенко. "Прямым лоббированием определенных интересов" назвал такую постановку вопроса депутат Вячеслав Щабельский, на конкурсе настаивал Владимир Немировский. Печальный опыт с размещением средств в банке "Украина" вспомнил Юрий Печерский, а Сергей Веселов просил учесть мнение четырех фракций, которые на согласительном совете высказались за выбор банка на альтернативной основе. Конкурсную комиссию из представителей всех фракций предложил создать Антон Киссе. На худой конец, чтобы уменьшить степень риска, предлагал разместить свободные бюджетные средства в двух банках, поровну... Вступился за "Имэксбанк" председатель областного совета Николай Скорик:
- Я знаю, СМИ напишут, что я пролоббировал это решение. Как специалист скажу - проблемы могут быть во всех банках, но, думаю, поддерживать нужно банки, имеющие отечественных хозяев. Мы 2 года размещаем средства бюджета в "Имэксбанке", и - без проблем. А временных комиссий создавать не будем, есть профильная комиссия облсовета.
Как еще один аргумент в пользу "Имэксбанка" прозвучали следующие факты: помогать банку нужно еще и потому, что он - финансовый партнер ЗАО "Футбольный клуб "Черноморец", который "остался сегодня один на один с проблемой подготовки к Евро-2012".
Дополнительно к утвержденной повестке дня депутаты рассмотрели внесенный председателем облсовета проект решения об обращении к Президенту, Кабмину и Нацбанку по поводу принятия неотложных мер для обеспечения подготовки к проведению в Одессе финальных игр футбольного чемпионата Европы.
Генеральному инвестору реконструкции стадиона "Черноморец", сказано в обращении, в ситуации финансового кризиса со взятыми обязательствами не справиться. Принятые Национальным банком нормативные документы делают невозможным даже сотрудничество с финансовым партнером клуба - АКБ "Имэксбанк". Надежда была на внедрение, согласно Указу Президента, механизма целевого рефинансирования банков для кредитования сроком на пять лет инвестиционных проектов, в том числе и связанных с подготовкой к чемпионату. Но Указ не выполняется, в связи с чем и обратились депутаты в центральные органы власти и Нацбанк.
Не дождавшись реагирования на два предыдущих обращения в Киев по поводу проблем, связанных с внешним тестированием школьников, на нынешней сессии решили отправить и третье. До принятия изменений и дополнений в действующее законодательство в части определения процедуры внешнего независимого оценивания знаний выпускников, предлагается в обращении, система оценивания должна быть внедрена на альтернативной основе, наряду с системой сдачи выпускных и вступительных экзаменов, а также с учетом прав и свобод русскоязычных слоев населения.
Перечень областных коммунальных предприятий после состоявшейся сессии пополнился еще двумя. "Облинвест-ресурс" создан "с целью более эффективного использования активов собственника, в том числе в сферах жилищно-коммунального хозяйства, строительства, поддержки малого и среднего предпринимательства, инвестиционной и инновационной деятельности". Новое КП займется привлечением средств для финансирования областных и региональных программ, проведением тендеров, координацией работы коммунальных предприятий совместной собственности громады. Возглавил "Облинвест-ресурс" Геннадий Мурзановский, ранее - заместитель генерального директора ООО "Фарлеп", руководитель проекта ООО "Промышленно-инвестиционная компания "Денкер".
Не таким гладким было прохождение проекта решения о создании коммунального предприятия "Облконцертсервис". Задававшихся вопросом: "Для чего нужна эта "надстройка"?" - начальник управления по имущественным отношениям Юрий Загоруйко отсылал к преамбуле проекта: "для координации деятельности театральных учреждений культуры по проведению концертных мероприятий, защиты соответствующих учреждений в условиях рыночной экономики". Следовали реплики и по поводу назначения директором предприятия Сергея Василенко: "Он никогда не руководил концертной деятельностью"; "Создавая коммунальные предприятия, мы занимаемся трудоустройством близких людей". На это Николай Скорик, уже на брифинге, сказал то, что говорил уже не однажды: политическая сила, имеющая большинство в регионе, а значит, берущая на себя ответственность, имеет право выдвигать руководителей из своих рядов...
Обосновывая необходимость создания "Облконцертсервиса", председатель облсовета сказал, что нынешняя система организации гастролей - цинична, доходы распределяются несправедливо, 30 процентов прибыли должны поступать в бюджет, и вообще "областная громада вправе быть участником".
Интересно, как в русле новых правил будут "скоординированы" цены билетов на гастрольные спектакли и концерты для членов областной громады?
http://vo.od.ua/article/9783

ЯКІ БЮДЖЕТНІ УСТАНОВИ МОЖУТЬ НЕВДОВЗІ ЗНИКНУТИ?
"Эхо", 25.12.2008, Житомирська обл.
Голова Житомирської ОДА Юрій Забела назвав кілька обласних установ - кандидатів на ліквідацію у зв'язку із відсутністю фінансування.

 Юрій Забела сказав, що за рахунок доходів другого кошику обласного бюджету утримується 16 бюджетних установ, за ці ж гроші ще потрібно фінансувати різногалузеві регіональні програми.
"Орієнтовний прогноз надходжень до другого кошику обласного бюджету становить 9,8 мільйони гривень. А лише на утримання згаданих бюджетних установ потрібно 8,9 мільйони гривень" - зазначив Юрій Забела. За словами очільника області, ряд цих установ дублює функції державних органів влади, або взагалі їх діяльність не передбачена законодавством: "Центр по оздоровленню населення постраждалого від аварії на ЧАЕС виконує функції головного управління праці та соцзахисту населення ОДА, аналогічно рятування на воді має професійно займатись підрозділ головного управління МНС в області, а не комунальна аварійна рятувальна служба.
Варто також переглянути доцільність існування обласного гендерного ресурсного центру". До цього списку входить також і Центр адаптації осіб, що втратили соціально корисні зв'язки - він, на думку Юрія Забели, дублює діяльність обласного спеціалізованого будинку-інтернату для осіб, звільнених з місць позбавлення волі в селі Іванків Андрушівського району. Припинення діяльності 5-ти установ дозволить скоротити бюджетні витрати на 1 мільйон 200 тисяч гривень. Приймати рішення про їх закриття має обласна рада, проте, сказав Юрій Забела, це можна зробити і "заднім числом" - якщо коштів на утримання не буде, діяльність припиниться сама собою, а потім вже буде відповідне рішення.
Пресс-служба Житомирської ОДА
http://www.exo.net.ua/news.php?1792

АНАТОЛИЙ ГРИЦЕНКО: НАДО ЗНАТЬ, НА КОГО ОПЕРЕТЬСЯ В ТРУДНУЮ МИНУТУ
Наталья Астахова, "Крымская правда", 24.12.2008
Об итогах уходящего года в беседе с нашим корреспондентом рассказал председатель Верховного Совета Крыма Анатолий Гриценко.

 - Весь год страна следила за перипетиями в парламенте страны. У нас всё было спокойно. И вот, что называется, под занавес такой же политический кризис в стенах крымского парламента. В чём причина?
- Боюсь вас разочаровать, но у нас нет никакого парламентского кризиса. У нас есть парламентское большинство, сформированное сразу после избрания парламента, и Верховный Совет Крыма работает в нормальном режиме. На прошлой пленарной неделе возникли некоторые разногласия по предложенным в повестку дня проектам. Отдельные представители разных фракций захотели представить это как кризис в парламенте. На самом деле был обычный парламентский рабочий день, просто давно не было таких ситуаций, которые могли бы вызвать оживление среди СМИ.
- То есть это всё было для нас?
- А для кого ещё? Сколько было телекамер, сколько внимания, как только почувствовали, что, возможно, будет какая-то сенсация.
- Хорошо, сенсации не получилось. Но какие цели ставили перед собой те, кто хотел сенсации или кризиса? Какие силы за этим стоят?
- Я не знаю. Никакая фракция не заявила, что цель и задачи того, что происходило, - это смещение президиума или Совмина, или какое-то другое переформатирование Верховного Совета.
- Как вы думаете, причины несостоявшегося путча - внутри нашего парламента или бацилла нестабильности занесена к нам извне?
- Я думаю, что есть определённые проблемы в Симферопольском горсовете. Часть вопросов, которые входят в компетенцию этого Совета, не решаются так, как представителям отдельных фракций хочется. Как сказал один из организаторов затягивания нашего пленарного заседания, они просто хотели таким образом обратить внимание на проблемы, которые есть в городском Совете.
- Пресловутый экономический кризис не обойдёт и нас. В Крыму есть ряд важных социальных программ. Что будет с ними?
- Да, в Крыму есть социальные программы, которых нет ни в одном другом регионе. Они финансируются из республиканского бюджета. Безусловно, одна из самых важных - это программа "Здоровье крымчан". Она даёт право каждому жителю Крыма пройти бесплатное обследование, диагностику во всех республиканских и коммунальных медицинских учреждениях. Это целый комплекс мероприятий, направленных на укрепление здоровья наших граждан. Есть программа по инвалидам общего заболевания. На неё из бюджета Крыма выделено более десяти миллионов гривен. К сожалению, из-за политического кризиса, который произошёл и происходит в Киеве, до сих пор не принят бюджет на 2009 год. Мы до сих пор не знаем параметров, которые будут утверждены для Крыма. Безусловно, от этого будет зависеть и дальнейшее финансирование наших социальных программ. Вопрос в том, будет ли государство выполнять свои обязательства перед гражданам или нет. Я думаю, что программа "Здоровье крымчан" будет финансироваться в полном объёме и в 2009 году.
- За счёт средств автономии?
- Мы в течение двух лет очень плотно работали с органами местного самоуправления, райгосадминистрациями, налоговыми органами, налогоплательщиками для того, чтобы сегодня в бюджете саккумулировать средств на тридцать девять процентов больше предусмотренного. Профицит бюджета в этом году составил более пятидесяти миллионов гривен. Поэтому мы надеемся, что ряд мер, принятых в Крыму, сработал на упреждение финансового кризиса и позволил создать какую-то стабильность работы предприятий. По итогам работы за десять месяцев рост промышленного производства составил 107,3 процента. Рост объёма производства в сельском хозяйстве составил 122,7 процента. Республиканская программа по оказанию финансовой помощи промышленным предприятиям из бюджета автономии в размере 100% ставки НБУ посредством удешевления банковских кредитов за два с половиной года позволила создать шестьсот пятьдесят рабочих мест, создать пакет инвестиций более трёхсот миллионов, и мы надеемся, что это позволит всё-таки не так резко сократить поступления налогов в бюджет. Я думаю, что мы сократим расходы на содержание органов местного самоуправления, на приобретение техники, расход горюче-смазочных материалов, наложим мораторий на проведение ремонтных работ и так далее.
- То есть, по вашим прогнозам, нас кризис коснётся в меньшей степени, чем других регионов?
- Думаю, что у нас он будет всё-таки мягче, чем, например, в Донецкой, Луганской областях. У нас же ярко выраженный аграрный регион. Мы в этом году получили высокий урожай зерновых культур. К тому же у нас активно развивается курортная индустрия, имеющая довольно сильную инфраструктуру. Поэтому, я думаю, в следующем году к нам курортник поедет обязательно и доходная часть бюджета будет пополняться.
- Давняя история - взаимоотношения с Киевом. Чего удалось добиться в этом году? Есть ли положительные изменения?
- Вы знаете, на уровне отношений с президентом, Кабмином ситуация достаточно стабильная. Что касается отдельных чиновников, то они принимаемыми решениями создают нестабильную ситуацию не только в Крыму, но и в других регионах. Давайте вспомним ряд решений, которые принимались Министерством образования по тому же тестированию исключительно на государственном языке. Сегодня принимается решение о переводе преподавания в вузах на украинский язык. Господин Вовкун велел в кинотеатрах транслировать фильмы только на украинском языке. Господин Тимошенко своим указом перевёл Ялтинский горно-лесной заповедник из подчинения республиканского комитета по лесному хозяйству в подчинение госкомитета. Примеры эти можно множить бесконечно. Всё это не способствует нормальным отношениям республики с органами власти в Киеве. Давайте вспомним ещё назначения, которые проводятся в автономии с грубейшими нарушениями Конституции Украины. Это и назначение начальника Главного управления МВД Украины в Крыму и его заместителей, начальника таможенной службы и его заместителей, замначальника КРУ и так далее. Невозможно создать нормальные взаимоотношения с людьми, которые позволяют себе нарушать Конституцию, преследуя свои меркантильные цели.
- Вы видите пути улучшения этих отношений? Каждый год будете договариваться о том, чтобы тесты сдавались на русском языке?
- Ну мы договорились по тестам на два года. Приняли ряд постановлений, обращая внимание Кабмина и президента на необходимость принятия решений в строгом соответствии с законами Украины. Мы урегулировали ситуацию по Ялтинскому заповеднику: Тимошенко отменил свой приказ о переподчинении его. Мы подали конституционное представление на соответствие приказа Нацсовета по телевидению и радиовещанию о том, что в нарушение закона Украины, которая не присоединилась к конвенции о трансграничном вещании, были приняты решения отключить трансляцию некоторых российских каналов. Так вот, Верховный Совет Украины принял решение о присоединении к этой конвенции.
- То есть теперь они отключат каналы на законном основании?
- Я думаю, наоборот, ратификация конвенции даст чёткие правила игры. И право этих каналов - уже сегодня в случае нарушения договорных отношений обращаться в международные инстанции.
- Когда кадровые назначения происходят без согласия Крыма, как вы поступаете?
- Мы судимся.
- Вы знаете, что ведутся разговоры о том, что автономия не нужна вообще. Причём, заявления эти исходят от представителей диаметрально противоположных политических сил. Как вы к этому относитесь?
- Я вам скажу, что это демагогия. Есть Конституция Украины, которая гарантирует нашей территории статус автономии, это право определено на Всекрымском референдуме. Я исключаю любую перспективу ликвидации автономии. Думаю, что политические силы, которые здраво мыслят и хотят, чтобы в Крыму были мир и покой, чётко будут соблюдать конституционные положения. Механизмов ликвидации автономии я не вижу. Что даёт сегодня автономия? Мы уже говорили о социальных программах, которые действуют у нас и больше нигде. Нам позволяет наша Конституция принимать решения, направленные на улучшение жизни крымчан. Хочу, чтобы ваши читатели на минутку представили, что нет сегодня Совмина Крыма, а есть областная администрация. И кто в этой ситуации будет главой администрации, какие будут приняты кадровые решения?
- Ну нас же не спрашивают, когда полуостров милитаризируют. Все эти учения, размещения новых военных формирований….
- Это тоже из области разговоров, мифов. Просто так Минобороны не станет ничего делать. Нарисовать на карте размещение тех или иных воинских объектов просто. Гораздо сложнее найти средства, чтобы эти планы осуществить. К счастью, Крым вышел из того милитаризованного состояния, которое было при СССР, когда территория была просто напичкана воинскими частями, все районы и города были военными крепостями. Что касается учений, то я не вижу ничего предосудительного в том, что Минобороны проводит на своей территории учения. Конечно, когда принимаются решения о проведении совместных учений с участием иностранных представителей, надо учитывать особенности региона, не проводить их в курортный сезон. Болезненно воспринимают решения генштаба Украины наши граждане, значит, надо учитывать их мнение.
- Ваше отношение к пребыванию в Крыму Черноморского флота Российской Федерации?
- Я считаю, что сегодня, безусловно, необходимо соблюдать все договорные обязательства, которые взяла на себя Украина в рамках Большого договора о базировании Черноморского флота России на территории Крымского полуострова. И, безусловно, Черноморский флот РФ должен и, конечно, будет находиться до 2017 года в городе Севастополе. Я вообще не вижу никаких серьёзных предпосылок для ухода российских кораблей из севастопольских гаваней и после 2017 года. Но для этого должна быть достигнута политическая договорённость между двумя государствами - Россией и Украиной.
- Вопросы, оставшиеся нерешёнными с прошлого года, - это, конечно, земельные. С одной стороны, нет новых самозахватов. С другой - и старые не освободили. Далее захватчики будут обустраиваться и требовать узаконить захваченное?
- Нельзя сказать, что совсем не выполняются судебные решения. Освобождаются участки, могу привести в пример Ай-Петри. Верховным Советом принят ряд решений, направленных на расширение границ населённых пунктов для увеличения количества земли, которая будет отдаваться под жилищное строительство. Речь идёт не только о депортированных гражданах, у нас много людей, которые хотят получить участки. В этом году мы выделили из бюджета более трёх миллионов гривен, почти все деньги освоены. Сельсоветами заключены договоры с проектными институтами на планы генеральной застройки, и после этого сельсоветы в строгом соответствии с законодательством должны рассмотреть заявления и выделить земельные участки нуждающимся. А чтобы не было спекуляций на теме земли, мы сегодня заканчиваем составление реестров или базы данных, кто из депортированных нуждается в выделении земли. Очень много дискуссий идёт по этому поводу - надо ли такой реестр составлять, не является ли это ущемлением прав и так далее. Думаю, что когда мы приведём в соответствие желаемое и действительное, тогда земли хватит всем, кому она положена. И каждый реализует своё право на получение земли.
- Вы упомянули Ай-Петри как пример того, что можно эффективно бороться с самозахватами. Но на месте пяти снесённых шалманов вырастают пятнадцать новых.
- Мы провели серьёзную работу по упорядочению тех процессов, о которых вы говорите. Только нынешний состав Совмина утвердил план генеральной застройки Ялты, до этого же никто не решался. Сегодня мы поставили задачу сделать инвентаризацию и утвердить границы Ялтинского горно-лесного заповедника. Уже прошли все согласования. В границы заповедника включены и те участки, на которых размещены все эти незаконные строения. Мы утвердим границы, и тогда там будет другой режим, заповедный.
- Крым застраивается хаотично. И не только города, но и заповедники, пляжи, парки превратились в стройплощадки. Это объясняется тем, что привлекаются инвестиции. Но кто ж сюда поедет, если вместо заповедников будут бетонные заборы?
- Вы подняли очень интересный вопрос. Проблема в том, что сегодня органы местного самоуправления имеют право давать разрешение на застройку. И то строительство, которое мы видим сегодня, происходит по разрешениям, выданным ранее. Чтобы упорядочить строительство, было принято постановление, которое обязывало всех заказчиков согласовывать в Министерстве строительства объекты, сметная стоимость которых превышала пятьсот тысяч гривен. В 2006 году, до постановления, было двадцать восемь обращений, после принятия за разрешением обратились более ста пятидесяти организаций. Прокуратурой это постановление было опротестовано. Я задаю вопрос: мы в одной лодке плывём? Как будем наводить порядок? Конечно, мы протест отклонили.
- Вы недавно остро и гневно комментировали события во Львовской области, имеется в виду осквернение памятников и могил павших в боях воинов. У нас памятники не громят, но и не ухаживают за ними должным образом. Да и живым защитникам Отечества живётся несладко. Наша газета недавно писала о бывшей подпольщице, живущей сегодня в центре Симферополя просто в нечеловеческих условиях. Не кажется ли вам, что эти явления одного порядка - кощунство?
- Президиум Верховного Совета Крыма первым принял решение о праздновании 65-летия освобождения Украины от фашизма, мы приняли региональную программу "Найти солдата". Мы требуем от органов местного самоуправления бережно относиться к памятникам, которые есть на их территории. Раньше памятники строили и сохраняли предприятия и организации, потом в связи с разрухой они стали ничейными. Сегодня необходимо сделать реестр памятников, определить балансодержателей, выделить под них землю и в бюджете предусматривать ежегодное выделение средств на поддержание памятников в пристойном виде. Это святое дело. То, что сделали во Львове нелюди, не имеет оправдания. К счастью, мы не теряем память, мы восстанавливаем имена погибших воинов. Вот опять нашли имя прежде безымянного солдата, сейчас ведём переписку с родственниками красноармейца Быкова. И старушке, о которой писала ваша газета, обязательно поможем. То, что до сих пор она живёт в таких условиях, безусловно, цинизм. И пусть не оправдывают чиновники своё бездействие каким-то там кризисом и прочими трудностями.
- Вам не кажется, что когда вас благодарные граждане в сёлах встречают хлебом-солью, песнями и плясками, а вы всё время что-то открываете, зажигаете газовые факелы, это как-то не очень современно? Знаете, что журналисты уже называют вас факелоносцем?
- Я категорически возражаю против всех этих торжественных встреч, ругаю глав районов за них. Но есть и другая сторона. Газификация населённых пунктов стала обыденным явлением, вот и клички уже придумывают. Пусть, от меня не убудет. А вспомните, три года назад подвести газ хотя бы к одному населённому пункту - это событие было. Мы за эти годы вложили много средств в газификацию сёл. Вот недавно пускали газопровод в селе Сакского района. Люди просто со слезами на глазах организовали праздник, убрали, село стало чистым, люди вложили свои средства, ждали этого события четыре года. Сколько стоит уголь, дрова, где их купить, как можно этот уголь натаскать, в каких мучениях живут люди, которые поднимали Крым, а сегодня остались один на один со своей проблемой. Назову цифру. Двадцать четыре процента была газификация на селе ещё три года назад. От хорошей жизни разве люди рубили деревья, которые сами же когда-то сажали и поливали? Сейчас более чем на сорок процентов газифицированы наши сёла. Более семидесяти миллионов гривен вложили только в этом году в газификацию села. Для нас газификация села сегодня - приоритет. Как и сельская медицина, как программа "Здоровье крымчан". Мы сели и посчитали, что благодаря программе наши граждане сэкономили более пятидесяти миллионов гривен - на обследование столько пошло бы. А как посчитать, во что бы вылилось лечение, если бы вовремя не прошёл обследование? Эти деньги пойдут на питание, на улучшение жизненных условий. Вот это и есть наша работа.
- Вы переживаете, если у вас что-то не получается из задуманного?
- Для меня нет больших или малых дел. Я так же ответственно подойду к этой истории со старушкой, как к письму, которое увидел в почте, о том, что люди четыре года ждут подключения газа. Я всю почту читаю сам.
А вот когда не получается что-то, всегда разъедает чувство недовольства собой. Но я не люблю, чтобы что-то не получалось. Если за что-то взялся, нужно сделать. И не сваливать на обстоятельства, на трудности.
- Это вы снова о кризисе?
- В каждой стране много разных событий. Вопрос в другом: с кем дружить, на кого рассчитывать. Надо, чтобы правительство имело чёткую позицию во внешнеполитическом векторе. Невозможно, когда многие производственные процессы тесно связаны с Россией, отказаться от стратегического партнёрства в угоду политическим амбициям, в ущерб своим гражданам. Вот Швейцария - маленькая страна, у которой ничего нет. А её любят все, и она не говорит, с кем бы она хотела дружить, а с кем - нет, и никакого политического чванства.
И четыре государственных языка, и многое другое. Так вот и нам надо быть независимой страной, имеющей равные партнёрские отношения и с Россией, и со странами Европы. Надо быть попроще, и люди к вам потянутся. Без политического чванства.
http://www.kp.crimea.ua/news_details.php?news_type_id=1&news_id=5391

"ДРУЗЬЯМ - СКОЛЬКО УГОДНО, ОСТАЛЬНЫМ - ПО ЗАКОНУ"
Юрий Окунь, "Донбасс", 24.12.2008, Донецкая обл.
Мэр Донецка Александр Лукьянченко озвучил сумму, которую Минфин запланировал изъять из бюджета столицы Донбасса в 2009 году.

Увы, она опять намного больше, чем у других городов-миллионников.
"Я хотел бы попросить у Деда Мороза на будущий год такой городской бюджет, который был бы достоин уровня работы дончан, - сказал городской голова. - К сожалению, этим занимается Минфин, который преподнес Донецку очередной свой "подарок": в 2009 году запланировано изъятие из городского бюджета 325 млн. гривен. Для сравнения: Днепропетровск должен перечислить в центр 296 млн. гривен, Харьков - 48,8, а Одесса - всего лишь 22,5".
При этом мэр заметил, что в течение десяти месяцев уходящего года Донецк работал стабильно. Тяжелыми были лишь ноябрь и декабрь, но даже в этих условиях бюджет выполнялся, все социальные программы работали, зарплата выплачивалась. Наверное, поэтому дончан снова обложили максимальной данью - по принципу "кто тянет, на того и грузят". Впрочем, Александр Лукьянченко сформулировал этот принцип иначе: "Друзьям - сколько угодно, остальным - по закону".
Городской голова заявил, что в нынешнем "лихорадочном" состоянии экономики и финансов виноваты прежде всего центральные органы власти, которые должны разделить с территориальными громадами бремя проблем "хотя бы в пропорции 50 на 50". К сожалению, в Киеве действуют как раз наоборот, лишь усиливая финансовый прессинг на местные бюджеты. Правда, как мы видим, не на все.
http://www.donbass.ua/get-news/id/10372/article.html

МЕМОРАНДУМОМ ДОВІРИ ПО КРИЗІ Й ЗУБОЖІННЮ
Тетяна Пархомчук, "Вінниччина", 24.12.2008
Тристороння соціально-економічна рада при голові Вінницької облдержадміністрації проаналізувала загальну кризову ситуацію.

Тристороння  соціально-економічна  рада при голові облдержадміністрації  за участю  профспілок та роботодавців детально і всебічно проаналізувала загальну кризову ситуацію, що рикошетом ударила й по нашій області, та  виробила спільний план дій.
Нарікання, що їх озвучили профспілки на мітингу протесту 17 грудня, наступного дня стали основою аналізу вже у залі засідань облдерж-адміністрації, де влада і роботодавці в суперечках шукали спільні шляхи виходу.
А думати є над чим: за останній період на 9 тисяч чоловік зросла кількість безробітних, лише за останні 15 днів - на 4 тисячі. Росте заборгованість із заробітної плати, в листопаді вона збільшилась на 10 млн. грн. Наприклад, борги із зарплати в міськтеплокомуненерго Вінниці складають 2млн. 500 тис. грн., на підшипниковому заводі - 2 млн. 500 тис. грн., на Вінницьких тепломережах - 1 млн. 400 тис. грн.
Перший заступник голови обласної державної адміністрації Валерій Коровій, даючи глибоку фінансову  характеристику економічного стану області, філософськи  зауважив, що криза - це ще й брак довіри.
Голова профспілок працівників медичної галузі області Іван Лєта доречно нагадав, що середньомісячна заробітна плата медиків становить 1183 грн. - менша від учительської (1500 грн.), працівників промисловості (2186 грн.).
- ...Обіцянки щодо покращення нашого становища ми чуємо кожен раз напередодні виборів, а потім усі ці солодкі слова зникають з риторики політиків, - сказав профспілковий лідер медичних працівників області.
І він, й інші виступаючі лідери профспілкових об'єднань говорили про те, що в такій ситуації потрібно скоординувати спільні дії з владою та роботодавцями.
Голова асоціації роботодавців Петро Кузнєцов нарікав, що, на жаль, не можна сьогодні опиратись у боротьбі з кризою на чітку послідовну політику держави. Мовляв, півтора місяця тому був прийнятий Закон "Про першочергові завдання у боротьбі з фінансовою кризою", який на даний момент успішно провалено. Єдине, що зроблено державою, - рефінансування банків. Та  тільки-но гроші пішли в банки - почав рости долар. Банки здійснюють галас, але за десять місяців вони ж показують прибутки 11 млрд. грн.
- Чому НБУ не робить того, що роблять інші країни, які мають досвід у цьому? - ставить риторичне запитання Петро Дмитрович. - Навіщо нам щось вигадувати? І взагалі, як можна оббирати економіку тих, хто працює, і тих, хто годує? Маються на увазі економічно активні підприємства. Зрештою, у нас же є два державних банки. Чому не дати доступ до кредитів через державні банки?
Голова обласної державної адміністрації Олександр Домбровський, підбиваючи підсумки, сказав, що у цій ситуації ні влада, ні роботодавці, ні профспілки  не повинні бути опонентами.
- Тим більше, коли політичні партії будуть намагатись використати нас у різних варіаціях, ми повинні бути ще ближчими. А за таку бездарну політику керівництво НБУ, навіть з точки зору професійної честі, мало б піти у відставку, - резюмував Олександр Георгійович.
Для узгодження і координації спільних дій між обласною владою, роботодавцями та профспілками був підписаний меморандум.
Як кажуть, гуртом і тата добре бити. Є надія, що спільними зусиллями легше буде боротися з безробіттям, скороченням, неоплачуваними відпустками. Аби  лише не перетворитись на лебедя, щуку і рака.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ

ВЛАСТЬ ДОЛЖНА БЫТЬ ЭФФЕКТИВНОЙ
Владимир Жуков, "Крымские известия", 24.12.2008
Лидер Партии регионов Виктор Янукович и ряд известных политиков встретились с преподавателями и студентами одного из ведущих крымских вузов.

Большой актовый зал Южного филиала Крымского агротехнологического университета Национального аграрного университета полностью был заполнен студентами, преподавателями. Дружными аплодисментами они встретили лидера Партии регионов и самой крупной фракции в Верховной Раде Украины Виктора Януковича, спикера крымского парламента Анатолия Гриценко, главу правительства автономии Виктора Плакиду, народных депутатов Украины Василия Киселева, Бориса Дейча, Нестора Шуфрича, городского голову Симферополя Геннадия Бабенко и других участников встречи.
Приветствуя и представляя гостей, ректор этого высшего учебного заведения Михаил Мельников отметил, что в декабре 2005 года, во время первой встречи с профессорско-преподавательским составом и студентами, будучи в должности Премьер-министра Украины, Виктор Федорович глубоко проникся проблемами и заботами коллектива вуза. Еще до той памятной встречи постановлением Кабинета Министров в июле 2004 года вуз был реорганизован в аграрный университет, а в марте 2006-го - в Южный филиал Крымского агротехнологического университета НАУ. И эти решения, как подтвердила практика, оказались верными. Во-первых, окрепли материально-техническая, учебная и научно-исследовательская базы, а значит - выросли объемы работ и качество знаний студентов, обретающих опыт не только в современных технологиях выращивания сельхозкультур, но и их переработке (на внешний рынок выгодно продавать не сырье, а готовую продукцию).
Действительно, два постановления Кабмина, принятые в бытность премьерства Виктора Януковича, стали мощным импульсом для развития одного из крупнейших вузов страны. Ныне здесь на дневном и заочном отделениях обучаются 4 тысячи студентов. Работают 37 кафедр, на каждой из которых трудятся доктора и кандидаты наук. Уровень преподавания с использованием новейших методик и технических средств высок, а значит, и подготовка специалистов отвечает современным требованиям.
- Рад, что мое содействие позволило вам пережить трудные времена и обрести второе дыхание, - сказал Виктор Янукович. - Ведь будущее Украины, традиционно аграрной страны, обладающей большими запасами чернозема, - за грамотными специалистами, профессионалами, в том числе и в агропромышленном комплексе.
Он отметил, что в период его первого премьерства, которое продлилось два года, и второго - чуть больше года - экономика страны развивалась планомерно и стабильно: в 2003-2004 гг. внутренний валовый продукт увеличился на 12,5 процента. Сданы в эксплуатацию энергоблоки на Ровенской и Хмельницкой АЭС. Повышалась энергетическая безопасность страны, уменьшалась ее зависимость от внешних факторов.
Была разработана пятилетняя программа развития Украины, но политические оппоненты помешали ее осуществлению. В период второго премьерства прирост ВВП составил 7,4 процента, а в первом квартале 2007 года - 9,6 процента. Но эта позитивная динамика была прервана досрочными парламентскими выборами и отставкой Кабмина. Стране необходима эффективная, а не популистская власть, причем власть, ответственная перед народом. Дважды представители "оранжевой" коалиции управляли, погрязнув в политических склоках, в борьбе за власть между президентом и премьером, тем самым ввергнув страну в политический и экономический кризис, усугубленный кризисом мировой валютно-финансовой системы. По глубокому убеждению Виктора Януковича, "оранжевые" во второй раз продемонстрировали свою несостоятельность, политическое банкротство.
Лидер Партии регионов критически оценил политико-экономическую ситуацию в стране на фоне серьезных потрясений и тенденций мировой экономики в условиях ее глобализации. В числе негативных факторов для Украины, зависимой от поставок природного газа, нефтепродуктов, он назвал рост цен на энергоносители, а также проблемы на рынке продовольственных товаров, призвал оказать поддержку прагматичным политикам, способным предотвратить экономический коллапс, так как последствия мирового кризиса для Украины уже ощутимы: большие убытки несет металлургия, на долю которой приходится 40 процентов поступлений валюты от экспорта продукции, металла, проката; остановлена половина домен, что чревато массовыми увольнениями, безработицей. Только смена власти позволит с меньшими потерями для экономики и граждан пережить кризис.
Виктор Янукович ответил на вопросы студентов и преподавателей. В частности, рассказал о том, что вырос в простой рабочей семье в г. Енакиево Донецкой области, где находились металлургический завод и две шахты, на одной из которых он работал лесогоном. Потом закончил автотранспортный техникум, впоследствии институт и в 26 лет возглавил крупное автотранспортное предприятие, был генеральным директором, работал в профильном министерстве. Был губернатором Донецкой области. О судьбе госбюджета на 2009 год с тревогой сообщил: весьма вероятно, что главный финансовый документ будет принят несвоевременно и с большим дефицитом, так как нет надежных источников его наполнения. Если это сделать за счет увеличения таможенных пошлин на импорт товаров, работ и услуг, то, вопреки защите внутреннего рынка и отечественных товаропроизводителей от засилья зарубежных товаров, подорвет собственную экономику, остановит развитие промышленности, АПК и других отраслей. Однозначно во внешнеэкономической деятельности выигрывает страна, имеющая положительное сальдо, то есть когда объемы экспорта товаров, работ и услуг превышают импорт.
На вопрос по поводу вступления в НАТО ответил, что позиция Партии регионов неизменна - внеблоковый статус Украины, нейтралитет, что позволит наладить добрососедские отношения с Россией, являющейся стратегическим партнером. Массовые акции протеста, организованные активистами Партии регионов, в которой состоит 1 миллион 100 тысяч человек, во многом способствовали отказу Украине от ПДЧ на Бухарестском саммите стран-членов НАТО. По мнению лидера регионалов, вопрос о НАТО, статусе русского языка и других ключевых проблемах должен решаться на всенародном референдуме, тем более что Конституционный суд Украины недавно признал законность более 3 миллионов подписей граждан в поддержку референдума, и это решение является обязательным для президента. В союзе или в блоке с какими политсилами Партия регионов намерена идти на выборы? Самостоятельно, так как практика "оранжевых" показала ненадежность блоков, коалиций. Регионалы поставили перед собой цель получить в новом парламенте не менее 226 депутатских мандатов и самостоятельно сформировать правительство.
Виктор Янукович негативно оценил нынешнюю систему образования, политику украинизации регионов посредством вытеснения русского языка. Он ответил на другие вопросы, поблагодарил за внимание и приглашение вновь посетить университет, развитию которого содействовал.
http://www-ki.rada.crimea.ua/nomera/2008/198/power.html

РУХ БЕЗ РУХУ
Ростислав Твердохліб, "Західний кур'єр", 25.12.2008, Івано-Франківська обл.
З офісу Івано-Франківської крайової організації НРУ України зняли табличку, яка сповіщала, що тут розташована приймальня народного депутата Романа Ткача.

Відтепер Роману Ткачу та НРУ "рухатися" різними шляхами. Головний (впродовж останніх років) рухівець Прикарпаття призупинив своє членство в НРУ. Таке рішення він мотивував незгодою з позицією керівництва партії, "яке останнім часом діє у фарватері політики лідера БЮТу".
У розповсюдженій заяві, зокрема, йдеться, що "політика БЮТ і їхнього лідера - це політика лівого популізму, далека від національних інтересів держави. Невизначеність БЮТ у питаннях єдиної державної української мови, невизнання ОУН-УПА воюючою стороною у Другій світовій війні, коливання щодо євроатлантичного курсу України, а найголовніше - бездарна політика Уряду під час світової економічно-фінансової кризи свідчать самі за себе". Такої ж думки дотримуються лідери Львівської та Тернопільської крайових організацій НРУ Ярослав Кендзьор та Іван Стойко.
Натомість центральний провід НРУ вищезгаданих депутатів називає такими, які "працюють у підтанцьовці Секретаріату президента" й дії яких спрямовані на недопущення відновлення коаліції демократичних сил. "Протидія народних депутатів України Ярослава Кендзьора, Івана Стойка та Романа Ткача створенню у Верховній Раді України коаліції у форматі, визначеному рішеннями політичної ради, центрального проводу та І-го етапу позачергових ХVІІІ всеукраїнських зборів НРУ є грубим порушенням статуту НРУ, - констатували на засіданні центрального проводу НРУ, що відбувся 21 грудня в Києві. У зв'язку з заявою Романа Ткача про призупинення членства в НРУ від 20 грудня 2008 року, центральний провід партії ухвалив вважати голову Івано-Франківської крайової організації НРУ таким, що вибув з Руху згідно з пунктом А статті 20 статуту (вибуття з членів Руху за особистою заявою), а також вирішив призупинити членство в Народному русі України членів центрального проводу НРУ Ярослава Кендзьора та Івана Стойка до прийняття відповідної ухвали.
Отож, попереду позачергова звітно-виборна конференція Івано-Франківської обласної організації НРУ, де "рухівці" повинні будуть обрати собі нового голову. За деякою інформацією, ним може стати Богдан Костинюк, якого наразі центральний провід призначив керівником оргкомітету для підготовки та проведення конференції.
http://www.wk.if.ua/?set=news&mc=readfull&do=2695

ЕКОНОМІКА

ДЕПУТАТСКИЙ ОТВОД ГОРНОМУ ОТВОДУ
"Україна - Центр", 25.12.2008, Кировоградская обл.
Государственному предприятию "Восточный горно-обогатительный комбинат" так и не удалось получить "добро" кировоградских депутатов на разработку горного отвода шахты "Ингульская".

Эпопея с многочисленными согласованиями органами местного самоуправления Кировограда прав ВостГОКа на разработку залегающих под областным центром залежей урановой руды продолжается не один год. И все - безрезультатно. Негативным для шахтеров оказалось и голосование по этому вопросу на очередной сессии областного совета. Срок действия нынешней лицензии истекает в 2008 году, таким образом, с 1 января шахта "Ингульская" может полностью прекратить добычу урановой руды, что повлечет за собой вынужденный "отпуск" свыше полутора тысяч сотрудников предприятия.
Директор ВостГОКа Александр Сорокин лично пробовал убедить депутатский корпус облсовета выдать разрешение на горный отвод и не допустить закрытия шахты. Однако аргументы Сорокина не оказали на депутатов должного влияния. Причем "камни" в огород ВостГОКа бросали представители фракций с диаметрально противоположными политическими платформами. В основном местные избранники упрекали рудодобывающее предприятие в нанесении большого ущерба экологии города. При этом отмечалось, что ВостГОК слабо компенсирует наносимый городу вред. Сумма в 300 тыс. гривен, выделенная Ленинскому районному совету, согласно договору о партнерстве, была названа недостаточной. Отдельные депутаты требовали от Александра Сорокина "пожертвований" в размере 5% от прибыли предприятия на нужды Кировоградского областного онкологического диспансера, связывая между собой факт высокого уровня онкозаболеваний в регионе с работой уранодобывающих шахт.
При голосовании решение областного совета о согласовании разработки горного отвода недобрало трех голосов, "за" высказались только 49 депутатов - даже несмотря на то, что поддержать проект решения просили глава ОГА Василий Моцный и народный депутат Валерий Кальченко...
Как известно, в октябре 2008 года Служба безопасности Украины направила в Секретариат Президента обращение, в котором, в частности, говорилось: "Промедление в вопросе согласования горного отвода шахте "Ингульская" угрожает стабильной работе государственного предприятия и развитию программы по созданию ядерно-топливного цикла в Украине. Указанное может нанести значительные экономические убытки государству в виде срыва государственных контрактов на поставки урана и выполнения стратегических задач, определенных программой "Уран Украины"".
Не получится ли теперь так, что СБУ результаты голосования депутатов областного совета признает "вредительством в особо крупных размерах"?..
Помимо камня преткновения - вопроса о предоставлении горного отвода для разработки Восточного участка Центрального месторождения урановых руд - на повестке дня сессии стоял и ряд других, аналогичных по сути вопросов, которые, впрочем, были поддержаны практически единогласно в течение 15 минут. Так, "Южгеология" получила специальное разрешение на право пользования недрами Южно-Липовенского участка вермикулита, Троянского и Тарасовского участков апатитовых и ильментовых руд, зоны залежей никелевых руд Деренюхинско-Липовенской зоны, а также южной части Капитановского месторождения хромитовых руд. КП "Кировоградское водопроводно-канализационное хозяйство", соответственно, теперь имеет право пользоваться недрами Капитановского месторождения подземных пресных вод.
http://www.uc.kr.ua/fresh/4117/

ЗЕРНОВИЙ ТРОМБ ВИЛІКУВАТИ НЕПРОСТО
Вікторія Ляховець, "Київська правда", 25.12.2008, Київська обл.
Про діяльність аграрного сектору і тих, хто працює з селянами на ринку зерна в інтерв'ю з головою правління ВАТ "Миронівське хлібоприймальне підприємство" В.  Воробієвським.

Хлібна тема, на якій ще недавно одні політики заробляли собі додаткові бали, а інші ламали голову, що робити з рекордним урожаєм, відійшла на другий план. Потіснили цю важливу проблему фінансова і політична криза в державі. Рекордний за останні кілька десятиліть урожай зерна став стихійним лихом і для його виробників, і для підприємств, що займаються його зберіганням, очищенням і переробкою. Перевиробництво для селян тут же позначилося зниженням закупівельних цін на продукцію. Тривале зберігання зерна на відкритих токах, у непристосованих сховищах проблему посилило, понизивши якість зібраного, а відтак, ціна ще більше скотилася донизу.
Врятувати ситуацію у жнивну пору бралися урядовці, бізнесові структури, але так і не спромоглися "загасити" зернову пожежу. Держава схопилася за голову, коли порахувала хлібоприймальні підприємства і "відкрила" для себе Америку: державні структури можна перелічити на пальцях кількох рук. Та, здається, проблема давно вийшла за рамки кількісних показників. Більшість елеваторів за останні роки перетворилася на сучасні, європейського  зразка господарства, де і якісні показники у роботі значно зросли, і виробнича потужність стала на кілька пунктів вищою.
Перший несміливий сніг ще більше "притрусив" проблему, сховавши її подалі від ока. Та чи не станеться так, як і багато років поспіль, що селянин зі своєю бідою знову залишиться наодинці. При цьому виникає закономірне питання: невже ми не втомилися кілька років поспіль наступати на одні і ті ж граблі, набиваючі великі гулі? Здається, на це питання нині ніхто не хоче шукати відповіді. Чи не станеться цього разу як у тій відомій байці, коли ціле літо бабка співала-танцювала?
 Ще зовсім недавно зимові місяці столичні журналісти називали часом перепочинку для селян, хоча їм і раніше не до цього було, а нині й поготів: не встигли від збирання урожаю і осінніх робіт передихнути, а вже до весни треба готуватися, аби посівну не проспати. Додає масла у сільськогосподарський  виробничий казан і нинішня фінансова криза, яка не обмине жодне поле і ферму.
А як живеться нині тим, хто допомагає селянам вирощене тяжкою працею очистити, висушити, а відтак, вигідніше продати? Голова правління ВАТ "Миронівське хлібоприймальне підприємство" Віктор Володимирович Воробієвський за десять років керівництва навчився навіть незначну для партнера проблему розглядати як важливу складову діяльності аграрного сектору і тих, хто працює з селянами не один рік поспіль на ринку зерна. Такі правила на багатьох підприємствах уже переписали на свій лад, а тут до перевірених часом успішних формул розвитку додали ті, що вже не один рік успішно працюють в усіх без винятку європейських країнах. Без команди згори, не вичікуючи, тут отримали сертифікат відповідності послуг зі зберігання зерна та продуктів його переробки. Працівники Державної інспекції з контролю якості відзначають високий технологічний регламент зернового складу. Саме тому ВАТ "Миронівське хлібоприймальне підприємство" отримало престижну нагороду Українського союзу промисловців і підприємців "Золотий знак".
- Ситуація на ринку зерна складна, - коментує сьогоднішній стан справ Віктор Воробієвський. - Одразу кілька чинників впливає на це: значні перехідні залишки минулорічного зерна гальмували процеси, відсутність у достатній кількості спеціальних залізничних вагонів ще більше заганяли проблему в глухий кут. За таких умов жоден здоровий виробничий організм не витримає, і навіть цілодобова робота сушильного цеху ситуацію кардинально не врятувала.
Співпрацювати саме з цим підприємством бажають сільгоспвиробники не лише Миронівського чи сусідніх районів Київської області. Черкаське, кіровоградське, чернігівське збіжжя доставляють сюди, довіряючи кожну зернинку урожаю у надійні, досвідчені руки. Аби не гадати годинами, чому саме сюди везуть селяни вирощене, поцікавились у керівника:
- Прозора система прийому і розрахунків - чи не одні з головних чинників на сьогодні, - коментує Віктор Володимирович. - Постійний діалог допомагає сторонам віднаходити больові точки і намагатися їх негайно ліквідовувати.
На цьому підприємстві звичний запах збіжжя доповнюється неперевершеним запахом найрізноманітніших хлібо-булочних виробів, що випікаються вже не один рік у пекарні товариства. Замішані на любові з якісного борошна буханці, що народжуються у цій пекарні, і зовні, і на смак не схожі на ті, що в інших пекарнях виробляються. Круглощокі булочки, білий, житній, подовий хліб - він щодня на столі у працівників підприємства і їх сімей. Чекають на смачні витвори із борошна жителі Миронівського і Богуславського районів.
- Добре, коли є конкуренція, - розповідає В.Воробієвський. - Поважаючи продукцію сусідів, намагаємося і якість, і ціну тримати на рівні. До того ж у кожного свої смаки, вподобання. Часто хлібобулочні вироби підприємства рятують жителів багатьох населених пунктів, коли під час складних погодних умов не доїжджають автомобілі хлібозаводів.
Постійна модернізація - не данина моді, а необхідна умова розвитку ВАТ. До того ж тут намагаються прописати всі вимоги СОТ, аби з часом вони не звалилися в один день, як сніг на голову. Акредитована лабораторія, працівники якої знають все про зернину і у профіль, і у анфас: їм відомо все про вміст білка, число падіння і інші важливі показники. Для нас вони - прості виробничі терміни, для спеціалістів - повна карта, розгорнутий довідник, у якому виписано все від "а" до "я". Де ж тоді, як не тут, можна довідатися про те, з якої пшениці випікається найсмачніший хліб?
- Сорти Миронівського інституту мають відмінні хлібопекарські властивості. "Колос Миронівщини", "Волошкова", "Калинова" останні новинки селекціонерів, що відповідають світовим стандартам.
Політика вже витіснила економіку на другий план, а в деяких галузях посунула її на лаву запасних. А тому далі розмов не "пішла" справа щодо формування партії продукції для виходу на світові ринки. Десь у кабінетах згубився проект щодо запровадження нового стандарту якості по  пшениці, де вже буде аж сім класів. На ВАТ "Миронівське хлібоприймальне підприємство" живуть підготовкою до нового сезону. Встигнути зробити треба багато. Тут звикли кожну справу дотягувати до кращих європейських зразків. А тому кожен робочий день на вагу золота. Звісно,  деякі плани доведеться переглянути, бо криза дістанеться до всіх підприємств. Проте міцна база, згуртований колектив спеціалістів на чолі з досвідченим керівником - ось той фундамент, кістяк, який допоможе пережити складні часи в країні.
http://www.kiev-pravda.kiev.ua/index.php?article=1409&PHPSESSID=6ba5637184e065f52c95694e4f9cc571

ЛАЗ МОЖУТЬ РЕПРИВАТИЗУВАТИ?
Ольга Читайло, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Львівська обласна рада вирішила створити тимчасову контрольну комісію щодо проблемних питань ТзОВ "ЛАЗи" та інших заводів, утворених на базі "Львівського автобусного заводу".

 На думку колишнього директора заводу, депутата Львівської обласної ради Степана Давидяка, така комісія допоможе напрацювати шляхи вирішення багаторічних проблем не лише на ЛАЗі, а й багатьох інших підприємствах, "хворих" на схожі недуги.
Зараз робота автобусного заводу частково відновлена. Людям до свят "кинули" частину заробітної плати (орієнтовно по тисячі гривень кожному). Подальша доля підприємства залишається невідомою. "Я мав телефонну розмову із паном Чуркіним (Ігор Чуркін - власник заводу), - говорить Степан Давидяк. - Він сказав, що не має наміру продавати підприємство, стосовно зарплати не міг сказати нічого конкретного".
На думку Степана Давидяка, на підприємстві відсутній серйозний менеджмент, а без нього неможливо витягнути виробництво із кризи.
Тим часом депутати вважають за потрібне реприватизувати підприємство. Цю, а також інші пропозиції (унеможливити зміну цільового призначення земель, на яких розташоване підприємство, зобов'язати комісію звернутися до Генпрокуратури України щодо перевірки законності приватизації цього підприємства та створення на його базі інших заводів) вніс депутат обласної ради від ВО "Свобода" Олексій Кайда. На його думку, реприватизація підприємства є цілком можливою.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=70550

"ГОРЮЧИЕ" СЛЕЗЫ
Владимир Рыбальченко, "Днепр вечерний", 24.12.2008, Днепропетровская обл.
Ситуация с поставкой газа может вылиться в остановку всех котельных.

На вторую декаду декабря городские теплосети получили лимит в 5 миллионов кубометров газа. На третью декаду лимита пока нет. За потребленный сверх лимита газ тепловикам придется выложить оплату по "двойному счетчику". Проблема, по мнению тепловиков, способна реально вылиться в остановку всех котельных.
О том, как отразился кризис неплатежей на работе предприятия, вчера рассказал руководитель "Днепропетровских городских тепловых сетей" Николай Шипка.
 "Днепрогаз" получил официальное требование со стороны НАК "Нефтегаз Украины" отключать подачу газа всем должникам без исключения. Как будут решать этот вопрос, Николай Ярославович пока не знает. Только за прошлое воскресенье предприятие потребило газа на 1830 тысяч гривен, на 193 тысячи электроэнергии и на 29 тысяч воды, а на расчетный счет поступило всего 1310 тысяч. За 15 последних банковских дней пришло всего 16 миллионов гривен. Подобный уровень расчетов намного ниже, чем в прошлые годы.
Руководитель гортеплосети приводит интересное сравнение: ЖСК производит оплату на уровне 94% (есть и такие, что делают предоплату!), а жильцы приватизированных или госквартир платят всего 87%. Но именно из-за этих семи процентов разницы и появляется долг в 45 миллионов. Как раз та сумма, которую пришлось взять в кредит под залог объектов коммунальной собственности.
Теплосеть проводит достаточно успешную, по сравнению с другими коммунальными предприятиями, исковую работу. Из общей исковой суммы в 18 миллионов гривен получено около шести. С остальными разбираются суды и исполнительные службы.
Одним из вариантов выхода из ситуации для должников, тепловики называют оформление субсидий. Тогда бюджетные деньги будут напрямую идти в счет оплаты за газ, потребленный предприятием. Кстати, в Кривом Роге льгот и субсидий оформляется вдвое больше, чем в областном центре.
В прошлом достаточно теплом году по окончании отопительного сезона потребителям был сделан перерасчет на сумму в 21 миллион гривен. В этом году перерасчета, скорее всего, не будет: уже сегодня среднесуточная температура превышает ту, на которую рассчитан тариф - минус один градус. А на 30 декабря прогнозируется снижение до минус 18-20 градусов. Но в этом, кстати, заложен и положительный момент.
- Ситуацию без преувеличения можно назвать очень сложной! - заявляет Николай Шипка. - От отключения нас спасла только минусовая температура. Как только температура поднимется выше нуля, газовики снизят давление настолько, что автоматика газовой безопасности котельных сработает на отключение. Если в начале отопительного сезона давление на Днепропетровск давали в 4 атмосферы, то сейчас оно составляет 2,4. Мы же на котельных получаем 1,4 атмосферы. Ниже 1,2 атмосферы котельные работать не смогут. Объекты на Тополе и Космической, на которых сегодня давление газа составляет чуть выше 1 атмосферы, по идее, должны быть отключены. Я же не заставлю оператора работать без автоматики! Киев отключили - и нас отключат…
Осталось всего несколько банковских дней для расчетов населения за тепло. После Нового года "уходит мимо кассы" 10 дней. Поэтому, с учетом уже имеющихся долгов, предприятие вряд ли сможет рассчитывать на "теплое" отношение газовиков - в виде выделяемых в нужном количестве лимитов.
Посчитаем
На сегодняшний день общая задолженность населения с начала работы предприятия составляет 79 миллионов гривен. Из этой суммы долг этого года - почти 66 миллионов. За октябрь и ноябрь сумма составила 29 миллионов. За весь период работы теплосетей уровень расчетов приближен к 88%. В этом году - составил 59%. За текущий отопительный сезон - всего 22%.
При этом предприятию удалось рассчитаться за потребленные газ и электроэнергию на 93%. С начала 2008 года по газу расчет проведен на 119% и на 110% по электроэнергии. За потребленный с октября газ долг теплосетей составляет 52 миллиона.
http://www.dv-gazeta.info/news/lenta/2008/12/24/11-15-23/#

ПЕРСОНАЛІЇ В ПОЛІТИЦІ

ЗА ЩО БОРОТИСЬ?
Анна Новик, "Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
"Потрібні якісно нові лідери".

Сьогодні Україна повністю занурилася в кризу. З кожним днем напруження в суспільстві зростає все дужче і дужче. Нині криза вже набула не лише характеру фінансово-економічної чи політичної, сьогодні це вже криза довіри, криза, яка цілеспрямовано знищує середній клас, криза загальносуспільна, криза владних інституцій, а як же інакше, коли в державі йде війна між гілками влади. Чи може дана ситуація розпалити в країні масові акції непокори владі? Чи буде другий Майдан? Чи буде "Україна без Ющенка"?
Власне українці - це нація, яка може багато чого стерпіти, проковтнути образу за все. Так нас вже історично вимуштрували наші загарбники. Але це терпіння не безграничне і про це свідчать уроки історії, адже ми терпимо доти доки можемо терпіти, далі ми вибухаємо і кардинально міняємо все, хоча нас легко ошукати дешевим популізмом та приємними на слух гаслами, щось на зразок: "Бандити сидітимуть у тюрмах!". В результаті тогочасні бандити знову стали народними депутатами, або ж "героями України". Цікаво скільки ми терпітимемо цього разу? І хто цього разу поведе народ на барикади?
Сьогодні побутує думка, що державі потрібна сильна влада, а жоден представник сучасної політичної владної еліти цього забезпечити не може, от і з'являється потреба шукати такого харизматичного та сильного лідера десь по кабінетах, пабах чи вулицях. Головне в такому випадку бути гранично обережними, щоб знайти виключно лідера, а не нового диктатора, що було б цілком закономірно в умовах кризи, що складаються нині.
Як же бути із "старою гвардією революціонерів", та, власне, ніяк не бути. Вони знову прийдуть до влади, але вже не з ідеалістичних мотивів, а швидше за народною інерцією, за них просто проголосують і все. Але одне можна сказати точно - жоден з них на Майдан вже нікого виманити не зможе навіть не дивлячись на привабливі популістські заклики чи обіцянки розв'язання проблем, яких ніхто ніколи не розв'яже. Потрібні якісно нові лідери і чутки про це повзуть із швидкістю світла по громадському транспорті, зупинках, вулицях сіл, міст та містечок.
Спробуємо розглянути кандидатури потенційних майбутніх лідерів. Ну, мабуть, першим варто згадати ставленика Віктора Ющенка - Віктора Балогу, що фактично прирівнюється до кучмівського Медведчука, який також робив спроби самостійних політичних кроків, але нажаль у нього так нічого й не вийшло. В Балоги ситуація дещо краща. Він добре знає кому позиціонує, добре знає які проблеми є найболючішими, а отже курс привабливої політики скласти буде не складно, проблема може виникнути у іншому, адже Віктор Балога не особливо світиться перед народом, тобто є не надто публічним, а коли в пресі й з'являються публікації про нього, то виключно негативного характеру, хоча він краще за інших знає, що чорний піар - теж піар. Тим паче, що образ демонізованого президентського ставленика в очах людей вселяє віру в сильного лідера, який не формально вже править країною, має свою політичну силу "Єдиний центр" та відіграє важливу роль в "не роботі" парламенту. Але Балога далеко не той хто може принести Україні друге дихання, він "колишній" і він нині при владі, а значить той кому місця в новій владі, в ідеалі, бути не повинно. Хоча рейтинги Балоги не надто стабільні і в тенденції можуть спадати або зростати. Його політична сила "Єдиний центр" в роботі НУ-НС виступає, як деструктивна сила, дестабілізуюча сторона, але сторона вірна Банковій. Отже, робимо висновок - Балога не той лідер, який поведе народ в "землі обітовані". Йому не те щоб бракувало самостійності, зваженості чи управлінського досвіду, просто йому бракує харизми, а це основне для лідера.
Наступною кандидатурою по заміщенню вакантної посади рятівника України будемо вважати Леоніда Чернівецького. На роль українського "месії" він підходить, як ніхто інший. Постійно молиться за України, за народ, за депутатів, словом за усіх, але от результату ніякого. Народ - бідний, депутати - не мудрішають, усім стає лише гірше. Чернівецький неодноразово натякав пресі, що він планує піти на президентські вибори і він певен, що народ його обере. Соціологічні дослідження показують, що громадськість переконана нібито нових облич в українській політиці не має і найближчим часом не з'явиться, що ж стосується Чернівецького, то він не той лідер, який здатен очолити народну опозицію. І це теж не через брак управлінського досвіду, і навіть не браку харизми, а швидше з психологічних мотивів, він з цим покликанням не сумісний та й мабуть не впорався б. А ще пан Чернівецький не виконує своїх обіцянок, тобто виконує їх навпаки, а це точно не те, що потрібно народу сьогодні, ми вже зараз маємо владу, як теж працює з точністю до навпаки, всупереч усім своїм "майданним" обіцянкам.
Існує ще один кандидат на народного провідника до кращого життя - Арсеній Яценюк. Люди кажуть: "Молодий, енергійний, розумний та ще й з почуттям гумору усе гаразд". Звичайно, що гаразд, адже як інакше можна було працювати під куполом Верховної Ради її Главою. Чутки про Демократичний фронт пана Яценюка ширяться із швидкістю світла. Він вважається політиком позитивним, адже навіть після свого звільнення не падаючи духом та нікого не звинувачуючи пан Яценюк почав активно працювати над створенням нової політичної сили. Основною родзинкою цієї сили стануть молоді та компетентні фахівці з різних галузей, а головне, як сказав сам Яценюк - це нові обличчя в політиці.
Міф про "нові обличчя" вже давно витає у повітрі, ще від часів Майдану, тому Яценюку ж буде краще, якщо в його політичній партії обличчя таки будуть нові та незаплямовані попереднім досвідом роботи в парламенті нашої держави, марку потрібно тримати у всьому. Нинішні народні обранці, фактично, зробили Арсенію Яценюку велику послугу, адже допомогли йому вибратись з нинішнього "політичного багна" чистим. А тому, "помивши руки" колишньому спікеру, вони навіть не уявляють як позбавили його статусу капітана затонулого судна. Подумати лишень логічно і все стає зрозуміло, адже Україну на час спікерства Яценюка криза ще не зачепила порядно, а лише ніжно доторкнулася до неї, а після його відставки парламент зупинив свою роботу, зараз ситуація не надто покращилася. Яценюк пішов і правильно зробив, адже політичні протистояння лише загострюються, фінансово-економічна криза невпинно пожирає середній клас, тих хто фінансував і підтримував Майдан та й просто звичайних українців. Пану Яценюку неодноразово пропонували партнерство БЮТ та інші партії, навіть Чернівецький пропонував йому об'єднати зусилля в народній боротьбі на що Яценюк відповів журналістам так: "Ну подивіться на мене, ми ж з вами розумні люди!" Так, однозначно, з почуттям гумору у нього все гаразд. Для чого йому об'єднуватися з кимось, якщо він відчуває у собі цілковиту політичну самодостатність. Окрім того Яценюк доволі самостійний та зважений політик, йому не потрібно чиєсь шефство він і сам прекрасно може впоратися із своїми повноваженнями, скромний, не конфліктний, доволі харизматичний, а головне дуже швидко добивається народної любові та довіри, особливо на заході нашої держави. Тому, "старій гвардії" сьогодні варто задуматися над тим кого боятися в майбутніх політичних перегонах.
Не хотілося б видатись надто песимістичною, але Україна на порозі великого зрушення. Пересічних українців буквально дістали стрибки долара з низу до гори, обвал національної валюти, зростаюче безробіття, низький рівень життя, корумповані механізми, які обплітають нас павутиною, чиновницьке безчинство, жорстокість, що панує скрізь у суспільстві, а головне байдужість політиків, постійні міжусобні війни та сварки, популістичні обіцянки Прем'єра, анархічні заклики опозиції, президентське бездіяння та зважання роботі парламенту, який і без того сам собі заважає працювати. Все це вилилося в акцію "Дістали!", коли українці в понеділок одночасно просигналили в клаксони - це був сигнал України, як рефері, про те, що далі так бути не може і гра наближається до закінчення. Акцію хочуть проводити щопонеділка на знак протесту діючій владі. Цікавою була реакція Тимошенко, яка заявила, що вона пішла в опозицію до Президента і тепер з народом. Вона теж планує "сигналити" по понеділках, але очевидно пані Тимошенко не зрозуміла суті акції, адже це акція проти всієї влади, а вона, як не крути, її базова, якщо не основна частина. Невже Юлія Володимирівна і до себе пішла в опозицію?
Сумно, але це українські реалії і ці реалії - це лише перші дзвіночки великих перевтілень. Хоча до Нового року наші політики можуть спати спокійно, адже у свята українці навряд чи захочуть проводити масові акції непокори владі, а от після святкувань, якщо нічого не зміниться в українській політиці на краще, безтурботне життя може раптово закінчитися і початися новий етан української історії яку будуть творити лише нові обличчя. Проте, щоб не повторювати помилок Майдану, українці точно знатимуть за кого, а головне за що вони борються.
http://postup.brama.com/usual.php?what=63030

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

ГАЗОВИЙ "БУМ" МИНУВ?
Анастасія Трошкова, "Вінниччина", 24.12.2008
Можна з певністю констатувати, що Козятинський район газифіковано. Хоча є одне "але"…

Село Чернички завершило план газифікації Козятинського району. Воно належить до Безіменської сільради і має 62 двори та понад 100 мешканців. Напередодні урочистостей святого Миколая власники 30 дворів одержали гарний подарунок, адже у їхніх оселях запалав голубий вогник. Звичайно, найбільше у газифікацію коштів вклали тутешні мешканці - 135 тисяч гривень, 100 тисяч виділено із обласного бюджету, 16 тисяч - із районного і 20 тисяч із сільського. Прокладено 1,8 кілометра підвідного газогону і 3,2 кілометра - протяжність газових труб селом.
Із нагоди запалення газового факела відбувся урочистий мітинг. Тутешніх мешканців вітали заступник голови райдержадміністрації Сергій Міклуха та заступник голови райради Сергій Лановик. Нагороджено кращих газівників, вручено пишні короваї. Сільський голова Галина Яновська щиро раділа, що і в цьому невеликому населеному пункті нарешті з'явився газ.
Тепер можна з певністю констатувати, що Козятинський район газифіковано. Хоча є одне "але"… Два населених пункти - Поличинці і Мала Клитенка розташовані занадто далеко від магістральних газогонів, і тому газифікація цих населених пунктів коштувала б непомірно дорого. Тож вирішено, що вони так і залишаться без голубого палива. Але це не значить, що районна влада кинула села напризволяще. Навпаки! Для тутешніх мешканців знайшли альтернативу - опалення будинків електроенергією. Очікується, що тут замінять лінії електропередач на потужніші і селяни матимуть екологічно чисте і порівняно недороге тепло.
Отож газовий "бум" минув, наступає електричний?

ЗА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ БУДЕМО ПЛАТИТИ БІЛЬШЕ?
Євгенія Сомова, "Волинь", 23.12.2008
З нового року тарифи на електроенергію зростуть майже на 25 відсотків.

 За словами генерального директора ВАТ "Волиньобленерго" Анатолія Буріна, національна комісія з регулювання електроенергетики уже заявляла про необхідність підняти їх. Більше того, з 1 грудня цього року вона зробила таку спробу. Проте ні уряд, ні Президент не підтримали її. Однак, вважає Анатолій Бурін, якщо Україна заявила про свій європейський вибір, то має привести тарифи на електроенергію для населення у відповідність з європейськими. А там вони високі. Однак, аби українці могли розраховуватися за європейськими тарифами, їм потрібно мати відповідні зарплати.
Анатолій Бурін висловив занепокоєння ситуацією, що склалася з виплатою заборгованості Луцьким та Володимир-Волинським водоканалами. Ці підприємства заборгували ВАТ "Волиньобленерго" мільйон сімсот тисяч гривень. Міські голови знали про це, але сплачувати борги не хотіли, посилаючись на постанову Кабміну про організацію взаєморозрахунків. Вони вважають, що з боргами має розраховуватися держава. Однак, за словами керівника "Волиньобленерго", ця постанова стосується заборгованості, що утворилася на 1 січня 2008 року. Тим часом луцький міський голова Богдан Шиба вважає ненормальним явищем, що державне підприємство не виконує постанову Кабміну, і запевняє, що буде ініціювати звернення до Кабінету Міністрів про невідповідність Анатолія Буріна зайнятій посаді.
http://www.volyn.com.ua/?rub=32&article=0&arch=882

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ

СУДДЯ ЗВАРИЧ ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ. У ГОСПОДАРСЬКОМУ СУДІ
Омар Узарашвілі, "Високий замок" , 25.12.2008, Львівська обл.
Поки триває слідство у "справі Зварича", виникає чимало питань, які стосуються всієї суддівської системи.

"За вагомий особистий внесок у реалізацію державної правової політики, зміцнення законності та правопорядку, високий професіоналізм у захисті конституційних прав і свобод", - з таким формулюванням Президент Віктор Ющенко 4 жовтня 2007 року нагородив суддю Ігоря Зварича, який зараз перебуває у розшуку, званням "Заслужений юрист України".
22 грудня у Верховній Раді зареєстрували проект постанови про позбавлення Зварича звання "заслуженого юриста".
Де зараз знаходиться екс-голова Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич, нікому не відомо. Керівник слідчо-оперативної групи Генпрокуратури Володимир Жербицький підтвердив, що Зварич перед щезненням дійсно залишив записку, адресовану своїм рідним. У ній він зізнався, що брав хабарі, та наказував синові берегти матір і сестру.
Поки триває слідство у "справі Зварича", виникає чимало питань, на які Генпрокуратура воліє не відповідати, бо ці відповіді стосувалися б вже не окремого судді, а всієї суддівської системи. На своїй скандальній прес-конференції, скажімо, Ігор Зварич доводив, що вилучені за його місцем проживання кошти (понад мільйон доларів США та понад два мільйони гривень) він накопичив спільно з дружиною. Його дружина - Оксана Володимирівна Зварич 24 вересня 2006 року була призначена безстроково на посаду судді Львівського апеляційного господарського суду, де й сьогодні продовжує виносити рішення у справах, що стосуються майнових та фінансових суперечок. Якщо Ігор Зварич зізнався, що у вилучених у нього мільйонах є й доля дружини, то чи не варто Генпрокуратурі почати перевірку й господарських судів Львівщини?
Перебуваючи у Львові, Володимир Жербицький заявив, що Ігор Зварич розробив цілу схему вирішення справ і пов'язав хабарами усіх суддів, якими керував. За вісім місяців функціонування Львівського апеляційного адміністративного суду у його кабінетах винесли 7 327 судових постанов. Хто сьогодні встановить, скільки з них і які саме виносилися за хабарі? І яка може бути довіра до суддів, які, якщо вірити слідчим Генпрокуратури, брали хабарі за вирішення справ? Хоча, окрім Зварича, обшуки пройшли у ще восьми суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, всі вони продовжують служити правосуддю у тих же кабінетах.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=70544

СКАНДАЛИ

БАЛОГА СПРЯТАЛ ОТ ПРЕЗИДЕНТА СВОЮ ДАЧКУ
"Rionews", 24.12.2008, Закарпатська обл.
"Водные процедуры" Балоги - пир во время чумы: провернув с НБУ валютную аферу, секретарь "заработал" 500 млн. грн. и строит "озерцо" на даче?!

На прошлой неделе глава президентского секретариата Виктор Балога поделился с журналистами своими планами на 2009 год. В числе прочих надежд, он озвучил и желание завершить водно-ландшафтные работы на даче. Балога отметил: "Надеюсь закончить благоустройство небольшого озерца неподалеку от дачи под Мукачево, там очень красиво, уютно и спокойно". Такое заявление выглядит достаточно странно, учитывая тот факт, что ни у Балоги, ни у его семьи вовсе нет никакой дачи под Мукачевом. Или, как минимум, ее еще не было полгода назад, когда Виктор Иванович подавал свою декларацию о доходах. В соответствии с этим документом, за прошлый год Виктор Балога заработал 229 тыс. грн, всю эту сумму составила его заработная плата. Его жена Оксана заработала почти в четыре раза больше - 841 тыс. грн. (доходы от предпринимательской деятельности - 516 тыс. грн). Даже ее зарплата больше чем у мужа почти на 60 тыс. грн. Балога не владеет никаким движимым или недвижимым имуществом, кроме ВАЗ-2109. А вот жена владеет землей - 2,4 га, жилым домом - 314 кв. м, тремя квартирами - 57,8 кв.м, 101 кв. м, 123 кв.м, а также гаражом - 48,8 кв. м. На счетах Балоги нет ни копейки, зато у жены - 586 тыс. грн.
Декларация честного госслужащего просто умиляет. При этом отметим, что в графе "Садовый (дачный) дом" декларации стоят прочерки. Ни на самом главе секретариата, ни на членах его семьи не числится никаких дач. И когда Балога успел ее построить, если дело дошло до обустройства "озерца" на участке?!… Впрочем, в Украине только объекты социального значения строятся медленно, да и денег на них вечно не хватает. А дачу для Балоги закарпатские строители, известные своим умением, могли отгрохать и в рекордные сроки. Возникает вопрос: а за какие деньги?
Откуда деньжата?
Может, за дивиденды от деятельности фирмы "Барва", которая, как уже сообщал "Багнет", окутала своими коррупционными щупальцами практически все Закарпатье?
Неслабым источником денег на дачу для Балоги могут также стать его акцизные махинации, против которых 19 декабря уже открыто возмутились 323 народных депутата, обратившиеся к президенту Украины с запросом проверить информацию о существовании в высших органах власти преступной группировки по лоббированию контрабанды марок акцизного сбора на алкогольную продукцию и табачные изделия. Напомним - соответствующий запрос был направлен народным депутатом от Партии регионов Василием Грицаком, его поддержали 323 парламентария из 431, зарегистрировавшихся в сессионном зале 19 декабря.
Впрочем, Виктор Иванович мог соорудить дачку со "ставочком для карасиків" и за комиссионные, на которые он, как утверждает премьер-министр Юлия Тимошенко, рассчитывал от ассистирования Фирташу и его подручным на обвале национальной валюты. Худо-бедно, а полмиллиарда гривен вполне могли образоваться за счет такой стремительной финансовой операции.
Хотя, конечно, Виктор Иванович вполне мог дачку и не покупать, а, например, скромно взять в аренду. Лет эдак на пятьдесят. Чтобы когда-нибудь в 2050 году, сидя на завалинке, спокойно вспоминать былое…
"Замочная" скважина
Вопрос только в том, какие объекты недвижимости могут быть классифицированы как дача. Судя по "масштабу личности" главы секретариата, и дача у него может быть таких же размеров. Например, почему бы не использовать в этом качестве древний замок "Паланок", который, как уже писал "Багнет", претендует на звание одного из семи чудес Украины"?
Думается, что вкупе с нынешним жильцом, этот замок точно выиграет все номинации. Тем более что пару месяцев назад Мукачевский горсовет на своей внеочередной сессии фактически подарил Балоге замок "Паланок". Вот что писала по этому поводу газета "Зеркало недели" (№ 39 (718) от 18.10.2008 года): "Первую попытку завладеть "Паланком" В.Балога осуществил шесть лет назад. В январе 2003 г. депутатам Мукачевского горсовета даже раздали проект решения о предоставлении замка в 49-летнюю аренду обществу с ограниченной ответственностью "Старинный замок", директором которого был Иван Балога (младший брат В.Балоги, первый замгубернатора области…). Но вопрос тогда так и не поставили на голосование, по-видимому, в Мукачево не отважились давать еще один повод для нападок со стороны губернатора И.Ризака. С тех пор у Балог было достаточно времени, чтобы как следует подготовиться к новому штурму неприступной крепости. "Паланку" за счет налогоплательщиков придали более привлекательный вид (средства на ремонт выделяли как из городского, так и областного бюджетов), а на место директора поставили своего человека - Дмитрия Гаваши (сына губернатора О.Гаваши, кума В.Балоги). На предыдущей сессии депутаты внесли изменения в положение о конкурсе, в соответствии с которыми победителем может быть признан даже один его участник. О том, что решение готовилось специально под "Паланок", стало известно только 9 октября".
По словам журналистов, принятие решения по поводу "Паланка" прошло с многочисленными нарушениями. Но городской совет все-таки отдал в аренду на 46 лет (с 1 января 2010 до 1 января 2056 г.) две трети территории и помещений "Паланка" обществу с ограниченной ответственностью "Высокий замок", которое планирует обустроить здесь гостинично- ресторанный комплекс. В течение пяти лет арендатор обязался инвестировать в замок 12 млн. грн. и создать несколько десятков рабочих мест. Ежемесячная арендная плата для "Высокого замка" будет составлять 32,4 тыс. гривен. Очевидно, Виктору Балоге эта сумма показалась слишком большой, поэтому по условиям, принятым горсоветом, городу будет перечисляться из нее только 15%. Остальные 85% будут считаться взносом в проведение реставрационно-строительных работ. В итоге бюджет города от аренды своего исторического символа будет иметь ежемесячно менее пяти тысяч гривен (! - нет, ну в этом месте не сдержался редактор: какая страна дуракам досталась!?).
По данным "Зеркала недели", "состав учредителей фирмы-арендатора также не вызвал никаких вопросов у мукачевских депутатов. ООО "Высокий замок" было создано 15 января 2001 г., а его основателями стали Балога Оксана Ивановна (супруга В.Балоги), Петьовка Марина Ильинична (жена В.Петьовки, двоюродного брата В.Балоги, экс-мэра Мукачева, одного из основателей "Барвы"), Токарь Мирослава Ивановна (жена И.Токаря, одного из основателей "Барвы") (Илья Токар - председатель Мукачевского райсовета, и, как уже писал "Багнет", брат покойного авторитета "Геши" - Михаила Токара, близкого друга и партнера Севы Могилевича - Ред.). Вид деятельности "Высокого замка" - бухгалтерский учет и аудит, а его уставный фонд составляет "аж" 15 тыс. грн.
…Последние годы общество вообще не платило налогов, поскольку не получало никаких прибылей. Откуда "Высокий замок" со своим мизерным уставным фондом возьмет 12 млн. на инвестиции в "Паланок", конкурсную комиссию, видимо, не интересовало".
В конце ноября Министерство внутренних дел, заинтересовавшееся такой щедростью мукачевских парламентариев, установило, что решение о передаче в аренду замка "Паланок" является нелегитимным, а потому собранные материалы направлены в прокуратуру Закарпатской области для их изучения и соответствующего реагирования. Прокуратура пока думает, как ей реагировать. А тем временем Виктор Иванович, видимо, решил, что президенту, в секретариате которого он работает (или наоборот - трудно разобраться, кто на кого сейчас работает в СП - Ред.), не надо знать о такой славной дачке, как Паланок.
По крайней мере, близким Президента Виктор Иванович не спешит хвастаться приобретением. По крайней мере, жена президента, традиционно интересующаяся украинской историей, ничего не знает о контракте, по которому Балога фактически стал хозяином красивейшего в Центральной Европе памятника архитектуры средних веков. Об этом 20 декабря она призналась в интервью "Зеркалу недели", сославшись на то, что если такой контракт и состоялся, то ей ничего не известно об условиях, на которых он был подписан. Однако первая леди страны знает, что во многих частях света, в частности в Европе, распространена практика передачи исторических памятников в аренду частным лицам, коммерческим компаниям, неприбыльным организациям на довольно жестких условиях, которые поощряют выгодные и стабильные инвестиции.
В таких соглашениях четко указано, какие физические изменения разрешено производить на территории этого памятника и как его можно использовать. Арендатор может возместить свои инвестиции в ремонт и сохранение памятника, взимая плату за вход, продавая сувениры, открывая на территории памятника кафе, магазины и отели. Журналисты еженедельника справедливо отметили, что европейская практика передачи исторических памятников за символическую арендную плату сопровождается подписанием многотомного контракта требований к реставрационным работам за деньги арендатора. Ничего подобного в случае с Паланком не было.
Видимо, Виктор Иванович отчетливо разделяет общее (как считает "Багнет" - это, например, миллиарды гривен дохода от финансового кризиса, торговли оружием и акицзных махинаций) от личного - любви к истории. Сроком на 50 лет. Оставайтесь с нами.
"Багнет"
http://rionews.com.ua/statja.php?id=14239

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

"ЭТО ПОЛИТИЧЕСКАЯ РАСПРАВА"
"Индустриальное Запорожье", 25.12.2008
Почему Запорожский областной совет не дал отсрочку "Запорожстали" по выполнению экологических мероприятий.

"Политическая бацилла", по меткому выражению заместителя председателя облсовета Леонида Анисимова, проникшая в экологический вопрос, наиболее ярко проявила себя  на последней сессии, когда областной совет отказался предоставить годичную отсрочку в выполнении природоохранных мероприятий комбинату "Запорожсталь". К остальным пяти предприятиям межфракционное большинство было более лояльно - предприятиям сроки перенесли на год.
Кстати, сессия началась с заявления руководителя фракции Русско-украинского союза "Русь" Валерия Коваленко о приостановке членства своей фракции в большинстве, поскольку, по его словам, дальше так работать просто невозможно - регионалы буквально продавливают нужные для себя вопросы, а все остальные должны просто подчиняться.
Валерий Коваленко заявил, что де-юре коалиции на сегодня нет, поскольку руководители фракций не подписывали коалиционное соглашение, они ставили свою подпись только лишь на соглашении о намерении ее создать. Еще более резкое заявление сделал его коллега Владимир Черленюх, заявивший, что в облсовете появились "смотрящие" от руководства Партии регионов.
- Во что превратили областной совет? Он стал вотчиной группы депутатов, которые через колено, силовыми методами пытаются заставить других принимать нужные для себя решения, - возмущался Владимир Черленюх. - Раздача природных ресурсов, подрядов на строительство, распродажа областного имущества стали нормой.
Конфликт, разгоревшийся всего лишь между двумя людьми - председателем облсовета Нефедовым и председателем областной организации ПР, народным депутатом Петровым, привел к тому, что две силы не смогли поделить между собой власть и притащили третью - каких-то смотрящих за областным советом, которые диктуют волю, как нам принимать решения, что вносить в повестку дня, что - нет.
Позор! Откровенный позор в первую очередь руководству облсовета, которое смирилось с этим унижением. Председатель совета заявляет депутатам, что не принимает решений, он отправляет всех к своим кураторам. Думаю, в такой ситуации Александру Степановичу нужно написать заявление и уйти. Это будет достойный поступок.
Областной совет - это 120 самодостаточных, образованных, уважающих себя людей. Каждый должен считать личным оскорблением наличие любых кураторов над областным советом. Лично я мириться с этим не собираюсь.
Разумеется, существование загадочных кураторов Александр Нефедов журналистам опроверг, но депутаты в кулуарах подробно описывали, как выглядит "смотрящий" и даже указывали место, где он находился во время сессии, которая проходила, вне всякого сомнения, по отрежиссированному сценарию.
Напомню, с просьбой предоставить годичную отсрочку промпредприятиям к областному совету обратились городские власти, облгосадминистрация и, разумеется, их руководители, мотивировавшие просьбу тем, что в такое тяжелое время хотят сохранить и производственные мощности и трудовые коллективы. К тому же в качестве аргумента служило то, что экологические штрафы все равно уходят в столицу, поэтому лучше уж эти деньги потратить на нужды предприятий.
Этот пункт облгосадминистрация внесла в региональную антикризисную программу, которую на внеочередной сессии в конце ноября в отсутствие главы облсовета Александра Нефедова межфракционное большинство  не решилось поддержать в целом. Было абсолютно понятно, что собака зарыта именно в экологическом  пункте. Со второй попытки, уже при участии главы облсовета, программу в конце концов утвердили.
Бережному досталось
...То, что "Запорожстали" - бюджетонаполняющему предприятию, которое тратит десятки миллионов гривен в год на поддержку учреждений образования и здравоохранения, могут отказать в просьбе, стало понятно еще на президиуме, когда председатель депутатской комиссии по экологии и природопользованию Олег Сквирский сообщил, что вопрос по каждому предприятию будет решаться индивидуально, с учетом двухсторонних соглашений - между предприятием и облсоветом (у "Днепроспецстали" оно трехстороннее, с участием Минэкологии). А уж реплика Александра Нефедова: "Если завтра с "Запорожсталью" в течение дня не договоримся, то вопрос о предоставлении отсрочки комбинату будет перенесен на следующие сессии" прозрачно намекала, что решение будет отрицательным.
...Если в повестке дня значится вопрос, имеющий хоть малейшее отношение к экологии, жди жарких дебатов и сражений. Так было и на этот раз. Причем, абсолютно очевидно, что сценарий принародного уничтожения металлургического гиганта был продуман заранее.
- Чего вы здесь сидите? Заходите в зал, сейчас будет интересно, - заинтриговал журналистов, попивавших кофе в фойе, депутат-регионал, председатель комиссии по экологии и природопользованию Олег Сквирский, которому, понятное дело, была отведена главная роль в этом спектакле.
Первый акт был разыгран, когда на трибуне находился первый заместитель губернатора Александр Бережной.
Александр Павлович рассказал депутатам о том, что уже сделано за пять лет в рамках двух экологических программ, сколько потрачено денег. (В это время на табло шли кадры слайдов дымов над промзоной).
Если в прошлый раз первый заместитель главы облсовета Александр Клепаков своей жертвой избрал заместителя губернатора Александра Сина, который докладывал об антикризисной региональной программе, то сейчас в роли "мальчика для битья" оказался Александр Бережной.
- Какая готовность природоохранных объектов? Сколько нужно денег для их завершения? Когда они будут построены? - так и сыпал вопросами Клепаков. Первый замгубернатора пытался ответить, что в дополнении вся информация есть, передавали ее и в облсовет, но Александр Алексеевич не унимался. В конце концов Бережной не выдержал: "Сейчас речь идет о пролонгировании срока природо-охранных мероприятий".
- Нет, вы скажите, какая степень готовности объектов? - снова взялся за  свое первый заместитель главы облсовета.
- Тогда вношу предложение рассматривать по каждому пункту, - сдался Бережной.
- То есть вы предлагаете рассматривать по каждому пункту и каждому предприятию? - довольный собой, уточнил Александр Клепаков.
- У  облсовета позиция кардинально отличается от облгосадминистрации. Мы предлагаем решить вопрос о переносе сроков только по шести предприятиям, которые к нам обратились, а не вообще по всем объектам, как предлагает администрация, - заявил председатель экологической комиссии Олег Сквирский. - Руководители предприятий подали предложения по корректировке программ. Мы предлагаем закрепить их в двустороннем соглашении с приложением корректировок.
К каждому предприятию подход должен быть индивидуальным. По каждому нужно принять решение и записать их в решении областного совета. А предложение облгосадминистрации предлагаю дополнить, записав, что сроки перенести  "только шести предприятиям, которые обратились к облсовету".
В повестке дня - только о переносе
- Олег Михайлович, конечно, имеет право вносить предложения, но когда он говорит от имени комиссии, я не могу промолчать, поскольку я член этой же комиссии, - такое начало выступления первого заместителя председателя правления - технического директора ОАО "Запорожсталь", депутата облсовета от НУ-НС Александра Путноки не могло не заинтриговать. - Ни одно двустороннее соглашение на комиссии не рассматривалось. Это первое. Второе - конкретное предложение есть от облгосадминистрации, причем к ним обратился город, который, видя, что бюджет не наполняется, вышел с предложением ввести мораторий, чтобы предприятия не отвлекали свои оборотные средства, чтобы отработали с какой-то прибылью, заплатили налоги на прибыль, зарплату трудящимся - подоходный налог тоже идет в городской бюджет. К тому же - и это самое главное - комбинат  хочет сохранить коллектив.
Мы же сегодня рассматриваем совершенно другой вопрос. Но если речь идет о двусторонних соглашениях - давайте их рассматривать. "Запорожсталь" предложила соглашение, но Александр Степанович, извините, у вас в течение суток не было времени встретиться. И я еще раз напоминаю, что вопроса о двусторонних соглашениях в повестке дня не было. Мы сейчас нарушаем регламент.
Действительно, и в повестке дня, и  в проекте решения говорится четко: внести изменения в экологические программы (его, кстати,  могли поддержать, а могли - и нет), определив срок выполнения природоохранных мероприятий, не выполненных в этом году, - 31.12.2009.
Но, несмотря на это, Олег Сквирский четко следовал сценарию. Таким же четким и слаженным было депутатское голосование. Нет, представители большинства  говорили зажигательные речи, лейтмотивом которых было: доколе заводы будут нас травить? Но, судя по всему, принципиальность их была исключительно для телекамер. Ведь в итоге пять предприятий отсрочку на год получили. В "избранных" для депутатского большинства оказался лишь комбинат "Запорожсталь", которому народные избранники сказали - "зась!".
Сроки, возможно, перенесут
На них никак не повлияло выступление коллег - запорожсталевцев Александра Путноки и Александра Рабцуна, которые проинформировали, что уже сделано на комбинате для уменьшения выбросов.
- Мне очень стыдно, что председатель комиссии Олег Сквирский не знает цифр, насколько уменьшился объем выбросов - это говорит, насколько популистски он относится к этим вопросам, - эмоционально заявил заместитель председателя правления - финансовый директор ОАО "Запорожсталь", депутат облсовета от БЮТ Александр Рабцун.
По данным Александра Ивановича, с 2003 по 2007 год благодаря природоохранным мероприятиям объем вредных выбросов на предприятии в целом уменьшился на 15 процентов, а если брать их объемы на тонну конечной продукции - то с 27 кг/т до 17,39 кг/т.
- Во втором полугодии этого года, когда объемы производства упали на 38-40 процентов, ровно на столько же уменьшились и выбросы, - сообщил Александр Рабцун. - Все предприятия, которые обратились к облсовету, просят: дайте нам прожить следующий год!
Сегодня комбинат просит депутатов: проголосуйте за перенос сроков на год, чтобы нас не штрафовали и не было риска остановки производства. А дальше мы с вами отработаем все предложения.
А Александр Путноки подробно перечислил все мероприятия по модернизации комбината, которые в итоге дали положительный природоохранный эффект, назвал сумму капиталовложений на эти объекты - с 2000 года "Запорожсталь" уже вложила почти 960 млн. гривен. А проект по переводу мартеновского производства на конвертерное, который внедряет комбинат, вообще тянет на 6,5 млрд.!  Но предприятие будет его внедрять, поскольку уже подписаны контракты на поставку оборудования, в т.ч. и с известной фирмой "Сименс" - естественно, с обозначенными в договорах сроками. И если там прописан 2014 год, то раньше вряд ли получится завершить этот проект. И еще - комбинат будет заниматься модернизацией производства, несмотря ни на что, поскольку сам в первую очередь заинтересован в конкурентоспособности своей продукции.
Не помогло. Депутаты оказались глухи к просьбе промышленного гиганта, который, к слову, директор городской службы занятости Владислав Драчев приводит как  пример предприятия, где руководство изо всех сил старается сохранить людей.
Это политическая расправа, - заметил журналистам после сессии расстроенный Александр Путноки.
- Думаю, скорее всего, "Запорожсталь" уже завтра выйдет на диалог с комиссией по экологии, потому что сроки, которые называют запорожсталевцы, не приемлемы, - подытожил Александр Нефедов. -  Наверное, мы продлим "Запорожстали" срок - конечно, после подписания соглашения, но уже на следующей сессии.
Цифры...
2000 г. - удельные выбросы вредных веществ составляли 27,1 кг/т
2001 г. - выполнена реконструкция доменной печи №3, выбросы уменьшились на 4000 т. Стоимость реконструкции вместе с введением природоохранных объектов составила 15 млн. грн.
2003 г. - по результатам выполненных работ выбросы уменьшились до 19 кг/т
2004 г. - завершена реконструкция доменной печи №2, удельные выбросы - 18,7 кг/т, общее количество снизилось на 8000 т в год. Стоимость реконструкции - 300 млн. грн.
2005 г. - после реконструкции двух печей появилась возможность вывести из работы печь №1. (Этого мероприятия не было в экологической программе). Выбросы уменьшились на 3000 т в год.
2007 г. - построена аспирационная установка по утилизации пыли от хвостовых частей аглофабрики всех шести агломашин. Выбросы уменьшились на 2500 т в год, удельный вес - 17,39 кг/т.
На природоохранные объекты и мероприятия, начиная с 2000 года, потрачено  около 960 млн. грн.
Суммарная стоимость проекта модернизации сталеплавильного производства - замены мартенов на конвертеры - 6,5 млрд. грн.
(По информации первого заместителя председателя правления - технического директора ОАО "Запорожсталь" Александра Путноки.)
...И факты
На "Запорожстали" работают 20100 человек, которым нужно платить зарплату;
Комбинат поддерживает 6000 своих пенсионеров дополнительной пенсией - 200 грн., к различным праздникам выплачивает еще по 200 грн.
В 2007 г. предприятие перечислило в бюджеты различных уровней 663 млн. грн., в т.ч. в местный - 382 млн.; за 10 месяцев этого года - 764,6 млн. и 442 млн. соответственно, в т.ч. налог на прибыль - 310 млн.
С 2001 г. "Запорожсталь" финансирует четыре детских учреждения, ежеквартально перечисляя по 500 000 грн.
В 2007 г. перечислено 27,5 млн., за 10 месяцев нынешнего года - 31,1 млн. благотворительной помощи бюджетным учреждениям образования и здравоохранения. В т.ч. на строительство больницы для онкобольных детей - "Больницу будущего" комбинат перечислил 3 млн.;
На строительство историко-культурного комплекса "Запорізька Січ" перечислено 12 млн.
В 2008 г. комбинат выделил 1,6 млн. на покупку домов для многодетных семей области.
В 2008 г. "Запорожсталь" выделил 1 млн. гривен для двух районов, пострадавших от наводнения.
(По информации заместителя председателя правления - финансового директора ОАО "Запорожсталь" Александра Рабцуна.)
http://iz.com.ua/2008/12/25/eto-politicheskaja-rasprava/

ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

БЛОК ЯЦЕНЮКА ЗА СИМПАТІЯМИ ЛЬВІВ'ЯН ПОСІВ ТРЕТЄ МІСЦЕ
"Поступ плюс", 25.12.2008, Львівська обл.
Результати соціологічного дослідження оприлюднив директор Українського центру вивчення громадської думки "Соціоінформ" Олексій Антипович.

Якби найближчим часом відбулися вибори до Львівської міської ради, дві політичні сили набрали б приблизно однакову кількість голосів - БЮТ (23%) і ВО "Свобода" (19,8%). На третє місце з 10,5% за симпатіями львів'ян вийшов би ймовірний блок Арсенія Яценюка.
За даними соціологів, міг би з'явитися у львівській мерії ймовірний блок Андрія Садового. За гіпотетичну політсилу, котра б сповідувала погляди міського голови, готові проголосувати 7% опитаних львів'ян.
Також тривідсотковий бар'єр до ЛМР подолали б Народний союз "Наша Україна" (5,3%), ГП "Пора" (3,1%) та, швидше за все, - Партія регіонів (2,9%).
Не менш втішними для Олега Тягнибока та Арсенія Яценюка виявилися результати опитування щодо голосування до Верховної Ради. За прихильністю львів'ян ці дві політичні сили поступилися лише Блоку Юлії Тимошенко, який уже хоч завтра міг би набрати 28% голосів.
ВО "Свобода" і ймовірний блок Яценюка набрали б 15,4% і 13,6% голосів львів'ян. Натомість НСНУ до Верховної Ради України підтримали б тільки 5,9% виборців Львова.
А за особистим рівнем довіри незаперечним лідером виявився екс-спікер ВРУ Арсеній Яценюк. Про свою прихильність до цього політика заявило 63,1% львів'ян. Також серед національних лідерів високий рейтинг мають Олег Тягнибок (56,6%) і Юлія Тимошенко (53,9%). Найменше опитані довіряють двом Вікторам - Януковичу (10,8%) та Ющенку (31,3%).
Опитування львів'ян проводив 12 - 17 грудня центр "Соціоінформ". Методом інтерв'ю опитано 800 респондентів, які репрезентують доросле населення Львова, віком від 18 років. Помилка репрезентативності дослідження становить +/- 2,4%.
За матеріалами Львівського порталу.
http://postup.brama.com/usual.php?what=63037
 
 

*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет України по 25 грудня 2008 року включно.
Заявки на отримання друкованих версій, а також зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
nekrsova@rada.gov.ua
або телефоном:  255-23-94,
Некрасовій Олені Станіславівні


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення