Огляд реґіональної преси

Випуск 77, 15 жовтня 2008 р.

 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

НАЙБІЛЬШЕ ВІД ЗРИВУ ВИБОРІВ ВИГРАЄ ПРЕЗИДЕНТ
Ірина Гамрищак, " Львівська газета", 14.10.2008
Чи буде спроба зірвати проведення виборів? Хто зацікавлений у такому сценарії і що лежить у його основі? - В розмові з директором Міжнародного інституту демократій Сергієм Тараном.

БЮТ НАДІЄТЬСЯ, НУ-НС ТРІЩИТЬ ПО ШВАХ
Тетяна Кудрявська, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Дочасні парламентські вибори вже призначили на 7 грудня, а БЮТ досі надіється сформувати якусь коаліцію.

ПАРЛАМЕНТ: ПЕРЕЗАГРУЗКА
Ирина Егорова, "Индустриальное Запорожье", 10.10.2008
7 декабря снова выборы.

ТИМОШЕНКО РОЗМІРКОВУЄ ПРО ВІДСТАВКУ
Ярослав Іваночко, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Валерій Писаренко, народний депутат України фракції БЮТ, про вибори, можливість їхнього оскарження та відставку уряду.

РАДА ВЫБОРАМ НЕ РАДА...
Кирилл Фильчаков, "Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.
Представители фракций пытались уговорить президента на коалицию.

КИНУТИ НАРОД ЗАРАДИ ГОЛОВНОГО КРІСЛА
"Rionews", 10.10.08, Закарпатська обл.
Президент оголосив про розпуск парламенту. Його мотивація була залізною - минув 30-денний термін після розвалу коаліції.

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ
"УЧИТЕ ИСТОРИЮ!", ИЛИ СОВЕТЫ ОТ ЛИТВИНА
Елена Никитина, Геннадий Рыбченков, "Украина - Центр", 14.10.2008, Кировоградская обл.
Кировоградщина - двадцать четвертая область, которую посетил глава фракции "Блок Литвина" В. Литвин.

ВДРЕБЕЗГИ И ПОПОЛАМ
Виктор Тихонов, "Наша газета", 11.10.2008, Луганская обл.
"Европа в недоумении от ситуации в Украине" - В.Тихонов.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА
МІСТЕЧКОВИЙ ПЕРЕВОРОТ
Володимир Хрущак, "Львівська газета", 14.10.2008
На сесії Львівської міськради фракції - "Наша Україна" та БЮТ готували відставку Андрія Садового з посади міського голови.

ЧИ БУДУТЬ У РІВНОМУ ВИБОРИ ЩОТИЖНЯ?
Влад Ісаєв, "Рівне вечірнє", 14.10.2008
«Вибори міського голови (30 листопада) та позачергові вибори до Верховної Ради України (7 грудня) наближені в часі, то мають бути проведені в один день" - голова Рівненської ТВК М.Банацький.

ПРЕВЕНТИВНІ УДАРИ
Ірина Гищук, Мирослава Іваник, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Депутати хотіли оголосити Андрію Садовому "імпічмент", міський голова вирішив випередити їх і... розігнати раду.

НАПЕРЕДОДНІ ЗИМИ НА СЕСІЇ ГАРЯЧЕ
Євген Блінов, "Одеські вісті", 11.10.2008
Україна переживає період скандалізації відносин між гілками влади усіх рівнів. Не обійшло це болюче питання і депутатів Теплодарської міської ради Одеської області.

ЕКОНОМІКА
НА БУКОВИНІ ТРИВАЄ ЗБІР УРОЖАЮ
"Молодий буковинець", 14.10.2008, Чернівецька обл.
Урожайність зернових культур в цьому році перевищила минулорічний показник на 2,4 центнера з гектара.

"АЗИАТСКИЙ ДРАКОН" ДЛЯ ДОНБАССА
Лариса Лазоренко, Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.
Регион обретет стратегию экономического роста. Именитые украинские и зарубежные эксперты придумают, как повысить благосостояние донетчан.

ТОЧКА ЗОРУ
ИГРЫ С ИСТОРИЕЙ
"Время", 14.10.2008, Харьковская обл.
Историко-политические дискуссии на суд европейских читателей. Мнение одного из авторитетных харьковских ученых-историков Сергея Куделко.

КУДА ИДЕТ УКРАИНА ПО "МИННОМУ ПОЛЮ" ВТОРОЙ ВЕЛИКОЙ ДЕПРЕССИИ?
Елена Зеленина, "Время", 14.10.2008, Харьковская обл.
О последствиях финансового кризиса для Украины в интервью с вице-директором Харьковского центра международного анализа и прогнозирования "Левый берег" Сергеем Берендою.

ПЕРЕДІЛ ВЛАСНОСТІ
КРАДУТЬ... ДВОРИ
"Місто", 10.10.2008, Вінницька обл.
Куди зникають прибудинкові території у Вінниці?

САМОЗАХОПЛЕННЯ ПРОТИ КОТЕДЖНОГО МІСТЕЧКА
Юлія Тарапата, "Місто", 10.10.2008, Вінницька обл.
З аукціона у Вінниці продадуть найдорожчу ділянку. Відвойовувати берег Вишеньського озера мерія планує через суд - це один з варіантів.

ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
ПРОГРАММА "ЗДОРОВЬЕ КРЫМЧАН" СТАЛА ОТКРОВЕНИЕМ ДЛЯ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ МНОГИХ РЕГИОНОВ
Н. Дмитриева, "Крымские известия", 10.10.2008
"Актуальные проблемы управления отраслью охраны здоровья в Украине" - тема 1-ого Всеукраинского семинара-совещания главных врачей лечебно-профилактических учреждений.
ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
К ЧЕМУ ПРИВЕДУТ ПЕРЕВЫБОРЫ ВЕРХОВНОЙ РАДЫ?
"Панорама", 14.10.2008, Сумская обл.

ЯК ВПЛИНУТЬ ЧЕРГОВІ ВИБОРИ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ НА ВАШЕ ЖИТТЯ І ЖИТТЯ ВАШОЇ СІМ’Ї?
"Одеські вісті", 11.10.2008
На це запитання відповідали мешканці міст і сіл Одещини, люди - різного віку, професій, політичної орієнтації.

ЗАЧЕМ ЮЩЕНКО НАЗНАЧИЛ ДОСРОЧНЫЕ ПАРЛАМЕНТСКИЕ ВЫБОРЫ?
"Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.

ЗА КОГО ВЫ ПРОГОЛОСУЕТЕ НА ДОСРОЧНЫХ ВЫБОРАХ В ВР 7 ДЕКАБРЯ?
"Миг", 10.10.08, Запорізька обл.
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

НАЙБІЛЬШЕ ВІД ЗРИВУ ВИБОРІВ ВИГРАЄ ПРЕЗИДЕНТ
Ірина Гамрищак, " Львівська газета", 14.10.2008
Чи буде спроба зірвати проведення виборів? Хто зацікавлений у такому сценарії і що лежить у його основі? - В розмові з директором Міжнародного інституту демократій Сергієм Тараном.

 Проведення позачергових виборів усе ще під питанням. І чи не тому, що в їх зриві може бути багато зацікавлених сторін? Проти їх проведення доволі активно протестують у Блоці Юлії Тимошенко, а указ В. Ющенка про їх проведення є антиконституційним.
БЮТ продовжує блокувати просування цього рішення через суди і стверджує: навіть якщо не вдасться скасувати вибори, то перенести їх на пізніший термін вийде. Поширене пояснення такої поведінки БЮТ зводиться до того, буцім результати дочасних виборів будуть для Юлії Тимошенко не надто оптимістичними. Нещодавно народний депутат Тарас Чорновіл заявив про те, що йому відомо про розробку секретаріатом Президента сценарію щодо... зриву виборів. За версією пана Чорновола, суть такої акції в тому, що після указу про розпуск парламенту тижнів через два-три глава держави скасує його. Після цього
В. Ющенко видасть новий указ, датований кінцем жовтня, про проведення виборів до парламенту. У ньому день голосування буде визначено в період від 28 грудня 2008 року до 4 січня 2009-го. Вибори в ці дні апріорі не відбудуться через низьку явку виборців. Наслідком "указових махінацій", вважає Т. Чорновіл, буде спроба глави держави запровадити пряме президентське правління.
Відтак не зрозуміло, чи буде спроба зірвати проведення виборів? Хто зацікавлений у такому сценарії і що лежить у його основі? Відповіді на ці й інші запитання – в розмові з директором Міжнародного інституту демократій Сергієм Тараном.
- Чи ймовірний зрив виборів і якщо так, то за чиїм сценарієм?
- Зрив виборів, безумовно, ймовірний. Існує дивний фантасмагоричний український політичний анекдот - у перевиборах ніхто не зацікавлений: ані влада, ні опозиція, ні Президент, та й люди виборів не хочуть. Але парадокс у тому, що вони можуть відбутися. Причому саме тому, що політичні сили не можуть між собою домовитися, а насамперед тому, що вони не можуть дотриматися своїх домовленостей. Відтак маємо таку ситуацію, коли є всі об'єктивні передумови для зриву цих виборів. Тепер наступне запитання - хто в цьому може бути зацікавлений у першу чергу? У разі не проведення виборів чи їх зриву в Україні залишається єдиний інститут легітимної влади - це президентська вертикаль. Парламенту не буде, легітимного уряду теж, залиша­ється лише глава держави. Тобто незалежно від тих сценаріїв, які існують у секретаріаті, найбільше від зриву виборів виграє Президент.
- Але ж Юлія Тимошенко не може цього не розуміти...
- Тепер перейдімо до наступного запитання - чому ж тоді пані Тимошенко грається у сценарій Віктора Ющенка? По-перше, це гра на випередження, адже якщо вибори не відбудуться, то "Леді Ю" зможе повісити собі цю медаль на груди і сказати, що так сталося через те, що вона зайняла таку позицію і першою про це попереджала. А другий можливий сценарій - це ставка на загост­рення, що може спровокувати використання сили. А силу може використати лише Президент, бо саме він керує силовиками. І це застосування сили для БЮТ є достатньо серйозним політичним дивідендом. Тоді бютівці зможуть використати цей факт, аби "показувати", хто винен у згортанні демократичних процесів в Україні.
Є ще один нюанс, про який наразі ніхто не говорить. Будь-які заяви політичних сил - чи то БЮТ, чи когось іншого - про те, що вибори не відбудуться, призведуть до того, що електорат цієї полі­тичної сили може не прийти на виборчі дільниці. У таку саму яму провалився, образно кажучи, Віктор Янукович на попередніх виборах. Адже тоді доволі довго тривала катавасія з небажанням Партії регіонів іти на вибори. А насправді це був дуже потужний сигнал виборцям - прибічникам Партії регіонів про те, що вибори нічого не вирішують, що на них не треба ходити, що вони все одно не відбудуться, тому явка була значно нижчою, ніж мала б. Нині такий ризик існує для БЮТ і, схоже, вони його не прораховують.
- Якщо зрив виборів імовірний, то як саме він відбудеться?
- Для зриву виборів достатньо постанови ЦВК про те, що вони не відбулися. Це може бути, якщо проголосує менш ніж 50% виборців. У такому разі навіть не треба суду. Звичайно, можна дотримуватися "гострого" сценарію й уявити, що вибори зірвуть через застосування сили чи якісь протистояння. Та, видається, до цього не дійде.
- Тепер щодо поведінки БЮТ. Його тактика має на меті зірвати вибори чи це все-таки бажання виграти час?
- Думаю, що нині їхньою метою є затягування часу. Адже зірвати вибори на теперішньому етапі не можна. Нині можна домогтися тільки того, що їх перенесуть, але це доволі ризикована тактика. Адже якщо вибори відкладуть, скажімо, на місяць, то не складно підрахувати, на які дні вони припадуть. Тоді вибори точно не відбудуться. Тому сказати однозначно, яким є сценарій БЮТ, доволі складно. Очевидно, що там є значно серйозні­ша багатоходівка.
- Тобто можна сказати, що це радше короткотривала гра?
- На мою думку, так, тому що бютівці не можуть не прораховувати, що вибори радше за все відбудуться, а сигнали про їх непроведення, безумовно, "розхолоджують" електорат.
- З огляду на нинішню ситуацію, чи можна говорити про те, що вибори 7 грудня малоймовірні?
- Ні, вони ймовірні. Проте наймалоймовірніші з усіх парламентських виборів, які були в історії України.
- Тарас Чорновіл в оприлюдненому сценарії розповів про те, що буде здійснено спробу за­провадження в Україні прямого президентського правління...
- Насправді ніхто не знає, що таке пряме президентське правління, тож не варто про це говорити. Я сказав би інакше: в разі зриву виборів і відсутності жодного легітимного інституту влади, президентська вертикаль залишиться єдиною легітимною владою. Ймовірно, це можна назвати прямим президентським правлінням чи якось по-іншому, але це буде об'єктивна реальність.
- Чи можна припустити, що втілення такого сценарію для Віктора Ющенка є чи не єдиним шансом залишитися при владі?
- Єдиний шанс для Віктора Ющенка залишитися при владі - це змінити Конституцію і принаймні в якийсь спосіб домогтися зміни конституційного устрою, наприклад, щодо зриву виборів, аби стати єдиним гравцем. За великим рахунком, найкращий сценарій для нього - це домовитися, щоб на наступні вибори не балотувалися ні Янукович, ані Тимошенко. Ймовірно, це можна зробити, зважившись на конституційну реформу, обмеживши повноваження президента до такої міри, що В. Янукович не захоче претендувати на цю посаду. Але іронія долі в тому, що будь-який сценарій порятунку Віктора Ющенка неможливий без Віктора Януковича. Є ще, звісно, Юлія Тимошенко, але якби Президент міг це робити з нею, то зробив би. А так виходить, що Ющенко справді може піти на другий термін, але без підтримки Януковича йому навряд це вдасться.
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/10/14/35110/

БЮТ НАДІЄТЬСЯ, НУ-НС ТРІЩИТЬ ПО ШВАХ
Тетяна Кудрявська, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Дочасні парламентські вибори вже призначили на 7 грудня, а БЮТ досі надіється сформувати якусь коаліцію.

 За логікою біло-сердечних, після цього Президент дасть задній хід і скасує попередній указ про припинення повноважень Ради. Про це заявив голова парламентської фракції БЮТ Іван Кириленко.
"У Президента є таке право. Ви пам'ятаєте, що він спеціальним указом у минулому році запустив Верховну Раду, щоб вона прийняла кілька законів. Думаю, що і цього разу так може трапитися, - сказав Іван Кириленко. - У Президента є право скасувати свій указ, відстрочити або ще щось зробити".
На думку Івана Кириленка, такі дії Президента може спричинити необхідність легітимної роботи Ради для прийняття законів, що забезпечують проведення позачергових виборів. При цьому лідер фракції БЮТ запевнив, що без виділення коштів позачергові вибори до ВР не відбудуться. Він зазначив, що виділити кошти на проведення виборів може тільки Верховна Рада, внісши зміни до Державного бюджету. Все інше, зазначив бютівець, буде порушенням законодавства.
Водночас Кириленко зазначив, що питання про чинність Ради є суперечливим. За його словами, перший заступник голови парламенту Олександр Лавринович вважає Раду правочинною, але деякі інші юристи з ним не згідні. Окрім того, Кириленко не заперечив можливості того, що у зв'язку з невдоволенням світового співтовариства з приводу проведення позачергових виборів в Україні Ющенко може перенести терміни виборчої кампанії.
Тим часом інший бютівець - Андрій Портнов навіть пригрозив Президентові імпічментом. Він припустив, що вже найближчим часом журналісти стануть свідками того, що "коли не вдасться провести конституційно-виборчий процес, Президенту не вдасться допрацювати до кінця свого терміну". На питання, що для цього робить БЮТ, він зазначив: "Ми використовуємо всі політичні заходи для цього". Той же Портнов  вважає, що БЮТ має залучити до прохідної частини свого виборчого списку всіх депутатів з фракції "Наша Україна-Народна самооборона", які поставили підписи за відновлення демократичної коаліції в парламенті шостого скликання.
"Я впевнений, що ми запропонуємо кожному народному депутатові з блоку НУ-НС, які підписалися за рішення про відновлення коаліції з БЮТ, місця в прохідній частині списку", - сказав він, додавши, що остаточного рішення з цього приводу не прийнято. Як відомо, 26 депутатів НУ-НС підписалися за відновлення коаліції з БЮТ.
У самій фракції НУ-НС охочих перейти на бік Юлії Тимошенко з корабля, що повільно, але впевнено тоне, більш ніж досить. І заяви останніх днів красномовно про це свідчать. Так депутати групи НРУ звинувачують лідера своєї політичної сили Бориса Тарасюка у бажанні приєднати НРУ до БЮТ. Про це заявили найактивніші члени НРУ Ярослав Кендзьор, Іван Стойко та Роман Ткач, коментуючи виступ Тарасюка з критикою на адресу Президента Віктора Ющенка та його указу про дострокові вибори. За словами Ярослава Кендзьора, позиція Тарасюка не відповідає позиції всієї партії і обумовлена його бажанням потрапити до списку БЮТ на позачергових парламентських виборах.
"Тарасюк вчора лукавив, відповідаючи на запитання, де комфортніше йому буде - у списку БЮТ чи у президентській силі. Він сказав, що проблему вирішить з'їзд НРУ. Але Борис Іванович з весни проблему для себе вирішив. Він уже у БЮТі разом з кількома колегами", - сказав Кендзьор.
"Залишилося тільки формально затвердити це рішення (про входження НРУ до БЮТ) на з'їзді... Зараз йде тиск батогом і пряником на крайові організації, щоб провести це рішення. Але ми будемо боротися на з'їзді, щоб переламати ситуацію і не допустити входження Руху до БЮТ", - додав Кендзьор. На його думку, Тарасюка і БЮТ "поєднав прагматичний інтерес".
Підставою вважати, що Борис Тарасюк став на бік уряду та БЮТ, очевидно, стала його заява про те, що представники його політсили, Партії захисників вітчизни, Європейської партії, Народної Самооборони, Християнсько-демократичного союзу, а також деякі представники НСНУ, УРП "Собор" і УНП виступали за створення демократичної коаліції. Але лідер фракції НУ-НС В'ячеслав Кириленко такої позиції не сприйняв.
"Керівництво фракції, тобто В'ячеслав Кириленко, керуючись настановами Банкової, категорично, зухвало, рішуче відмовлявся проводити засідання фракції. Переконаний, що якби питання (про створення демкоаліції - "Пошта") було поставлено на голосування на засіданні фракції, більшість фракції була б за", - заявив Тарасюк.
Нагадаємо також, що на бік Юлії Тимошенко зі своєю командою пере­йшов Юрій Луценко. Вчора він закликав усі демократичні сили об'єднатися напередодні дострокових парламентських виборів у єдиний блок. Базою для такого об'єднання, на думку міністра внутрішніх справ, має бути саме БЮТ.
http://www.lvivpost.net/content/view/1662/342/

ПАРЛАМЕНТ: ПЕРЕЗАГРУЗКА
Ирина Егорова, "Индустриальное Запорожье", 10.10.2008
7 декабря снова выборы.

 То, чего большинству из нас страстно не хотелось, случилось - нас снова зовут на очередные внеочередные (извините за тавтологию) выборы. В соответствии с Президентским указом, они должны состояться 7 декабря.
В отличие от предыдущих, для которых потребовалось, если не ошибаюсь, аж четыре указа главы государства (вердикта Конституционного суда, отвечают ли они Основному закону, как, впрочем, и решение распустить Верховную Раду при работающей коалиции и правительстве, страна тогда так и не дождалась),на этот раз для объявления внеочередных выборов юридические основания имеются.
Как известно, 2 сентября пропрезидентская фракция блока "Наша Украина - Народная самооборона" приняла решение о выходе из демократической коалиции, о чем официально было объявлено на следующий день. Сей политический демарш стал ответом на действия тогда еще партнеров по коалиции - БЮТ, дружно голосовавших в первый день работы парламента после каникул вместе с оппозиционными фракциями - Партии регионов и КПУ, в том числе и по законопроектам, урезающим полномочия главы государства.
Такой, образно говоря, принародной "пощечины" от премьер-министра Юлии Тимошенко и ее политической силы Президент стерпеть не смог. То, что впоследствии часть законопроектов БЮТ переголосовал, как того хотел Виктор Ющенко, по сути дела уже ничегошеньки не решало: маховик досрочных выборов был уже запущен. И кто-нибудь еще сомневается, что главной их целью является смещение Юлии Тимошенко с поста главы правительства?!
- Я буду говорить просто и откровенно. 2 сентября 2008 года в украинском парламенте де-факто была сформирована новая коалиция - Блок Юлии Тимошенко, Партии регионов и партии коммунистов, - отметил в своем телеобращении к народу Президент. - Эта коалиция настойчиво работала 30 дней. Сформировала руководство парламента Украины, формировала ежедневный план работы, приняла немало законов, значительная часть которых - неконституционные, не украинские и не демократические, что заставляло меня часть этих законов ветировать.
События, происходившие 2 сентября в парламенте, Виктор Ющенко назвал "началом попытки демонтажа Украины и наших ценностей".
- Демократическую коалицию, уверен, разрушило одно - человеческая амбиция. Человеческая амбиция одного человека. Желание власти, расхождение в ценностях в преимуществе личных интересов над национальными, - так и чеканил Виктор Ющенко в своем телеобращении.
Стоп. Это мы все уже слышали - в начале сентября 2005 года, когда Президент уволил Тимошенко с должности премьер-министра. У меня лично такое впечатление, что тезисы нынешнего заявления брались с тогдашнего выступления Виктора Ющенко. Тогда все обошлось "малой кровью" - только лишь отставкой правительства. Сейчас же, чтобы уволить Тимошенко, понадобилось разрушить коалицию и ввергнуть страну в очередные выборы.
Самое циничное, на мой взгляд, то, что об очередном потрясении для страны Президент объявлял, физически находясь вне пределов страны - в Италии, где говорил о голодоморе, давал интервью о политической ситуации в Украине...
...Скажите, ну кто сомневается в том, что и на этих выборах основные игроки будут те же - Партия регионов и Блок Юлии Тимошенко?! "Наша Украина - Народная самооборона" уже сейчас трещит по всем швам, Блок Литвина и КПУ, скорей всего, попадут в парламент, но играть в нем "главные партии" явно не будут. Тут нужно, на мой взгляд, ставить вопрос об упразднении самого понятия "коалиция", раз эти политические "конгломераты" несут стране только смуту, но никак не стабильность и спокойствие. Выиграет партия выборы - получит у народа кредит доверия - пусть и выдвигает премьером своего человека, без всякой подковерной возни и "договорняков" за закрытыми дверями. Скажите - я не права?
http://iz.com.ua/2008/10/10/parlament-perezagruzka/

ТИМОШЕНКО РОЗМІРКОВУЄ ПРО ВІДСТАВКУ
Ярослав Іваночко, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Валерій Писаренко, народний депутат України фракції БЮТ, про вибори, можливість їхнього оскарження та відставку уряду.

 Те, чого очікували всі, але до останнього не вірили, сталося. Президент у час своєї відсутності у країні вкотре розпустив Верховну Раду. Уже сьогодні політичні сили шукають можливості для оскарження відповідного указу Президента.
- Пане Валерію, Ви заявили, що БЮТ підготував обґрунтування для оскарження указу Президента про дострокове припинення повноважень парламенту. Чи оскаржуватимете дату указу і в якому саме суді?
- Передусім, ми оголосили про намір, тому що вже сьогодні бачимо, що указ має деякі юридичні дефекти і, насамперед, ви про це правильно сказали, це порушення терміну видання указу. Йдеться про те, що сьогодні ще не закінчився рік з того моменту, коли Президент минулого разу розпустив парламент, а це прямо передбачено Конституцією України. По-друге, ми бачимо, що цей указ сам по собі є аморальним через те, що оголошувати вибори, коли Україна перебуває під впливом світової фінансової кризи, - напевне, не найкращий заспокійливий препарат для економіки України і для українців від Президента України. Якщо таке оскарження відбудеться, хоча зараз про це рано говорити, бо це вирішуватиме ще фракція БЮТ на засіданні, то воно є компетенцією окружного адміністративного суду міста Києва.
- Микола Томенко в ефірі "5 каналу" заявив, що "ініціаторами проведення позачергових парламентських виборів стали Президент Віктор Ющенко, глава Секретаріату Президента Віктор Балога, а також великий бізнесмен Ринат Ахметов". А які резони такої домовленості трьох?
- Думаю, що до цього питання ми повернемося через три - чотири місяці, коли у парламенті сформують нову коаліцію. Цілком зрозуміло, що найбільші шанси для створення коаліції є у Партії регіонів, комуністів, напевне, Блоку Литвина і блоку Ющенка, якщо пройде. Результатом такої коаліції буде прем'єр Віктор Янукович, Президент Віктор Ющенко і спікер - хтось з комуністів або литвинівців. Сьогодні проглядається лише економічний підтекст таких виборів. Партія регіонів досить довго не нарощувала капітал для Рената Ахметова і зараз робиться все за допомогою амбіцій Ющенка ще раз стати Президентом України, щоб розбалансувати Україну і привести її до дострокових виборів.
- Сьогодні на порядку денному Верховної Ради є низка важливих і невирішених питань. Зокрема, про внесення змін до бюджету для фінансування дочасних виборів, внесення змін до законодавства про вибори та реєстр виборців. Коли депутати візьмуться за цю роботу і чи візьмуться взагалі?
- Сьогодні немає впевненості, що Верховна Рада взагалі ухвалить будь-які, що стосуються виборчого процесу та фінансування виборів. Оскільки поки що немає ані узгоджених проектів, ані розуміння того, яким чином відбуватимуться вибори, за якими нормами законодавства. Тому, враховуючи те, що у парламенті сьогодні немає згоди щодо цих питань, я можу прогнозувати, що вибори відбудуться на основі того законодавства, яке сьогодні діє. І фінансування виборів, можливо, відбуватиметься не за допомогою механізмів Верховної Ради, а за допомогою Кабінету Міністрів.
- А чи можна буде на підставі відсутності реєстру виборців оскаржити та скасувати результати цих дочасних виборів?
- Думаю, що можна припустити, що це може бути підставою для оскарження виборів. Але, на мій погляд, відсутність реєстру значною мірою може спричинити  фальсифікації на цих виборах.
- Чи БЮТ сьогодні вже готується до виборів? Йдеться про виборчі списки, штаби та перемовини з іншими політичними силами про входження до Блоку.
- Ми поки не обговорювали питання списку, його формування чи перебування у ньому окремих осіб у п'ятірці, десятці або сотні. Сьогодні маємо лише перші враження від указу Президента про дочасні вибори і можемо сказати, що, напевно, Блок Юлії Тимошенко стане ядром для всіх демократичних сил, які прихильні до європейського розвитку України, до тих гасел, з якими ми йшли на попередні вибори. Звичайно, що депутати, які не зрадили цінностей демократичної коаліції, прийдуть до лав БЮТ, де для них завжди буде місце. Тому можна прогнозувати, що "Народна самооборона" є одним із учасників наших наступних перемовин про спільний похід на вибори. Але поки що у БЮТ немає позиції щодо приєднання тих чи інших політичних сил до блоку або внесення до списку інших політиків.
- На ваш погляд, чи  варто очікувати відставки Юлії Тимошенко з посади прем'єр-міністра? Нагадаємо, що Президент Віктор Ющенко вважає, що уряд, очолюваний прем'єром Юлією Тимошенко, виконуватиме свої обов'язки до моменту, коли новообрана Верховна Рада затвердить кандидатуру нового прем'єра.
- Президент не має повноважень щодо звільнення глави Кабінету Міністрів чи окремих його членів. Щобільше - Президент уже все зробив, коли розігнав парламент, у якому було достатньо можливостей сформувати демократичну коаліцію. Президент, насамперед, самостійно зрадив і демократичну коаліцію, і уряд Тимошенко. Сьогодні Юлія Володимирівна розмірковує, чи оголосити про відставку через неможливість подальшої співпраці з Президентом Ющенком.
http://www.lvivpost.net/content/view/1661/96/

РАДА ВЫБОРАМ НЕ РАДА...
Кирилл Фильчаков, "Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.
Представители фракций пытались уговорить президента на коалицию.

 Депутаты надеялись, что президент не разгонит Раду. Однако Ющенко не пошел у них на поводу.
Президент Украины Виктор Ющенко распустил Верховную раду VI созыва, которая не проработала и одного года. Этому шагу предшествовали консультации главы государства с руководством Рады и лидерами парламентских фракций. Вчера же Ющенко подписал Указ о внеочередных выборах в ВР. Они назначены на 7 декабря 2008 года.
Телеобращение главы страны к народу по поводу роспуска парламента, было примечательно тем, что президент почти всю свою речь прочел со шпаргалки, хотя телестудия СП оборудована суфлерами. Благодаря этому пресс-служба главы государства пыталась создать впечатление, что Ющенко объявляет решение, принятое только что, а не заготовленное загодя. Хотя в СМИ еще до выступления президента просочилась информация, что речь с объявлением решения о роспуске ВР была записана задолго до консультаций. То есть получается, Ющенко заранее знал, какой приговор вынесет парламенту.
Среди политологов уже озвучивается мнение о том, что в отличие от прошлогодних указов о роспуске Рады, нынешний реально никто из основных политсил оспаривать не будет - он соответствует ст. 90 Конституции Украины (месяц в стране нет коалиции - ред.). С этим решением уже и блок Юлии Тимошенко смирился, хотя продолжает говорить о том, что выборы - преступление перед страной. Остается только, чтобы депутаты проголосовали за выделение средств на переизбрание ВР.
Следует отметить, что сейчас рейтинг ПР составляет по данным разных соцопросов 22-25%, БЮТ - 18-24%, НУНС - 4-5%, КПУ и блока Литвина - 3-5%.
Анна Герман совершила большой рывок, а Анатолий Гриценко себя нигде не видит.
Политические партии начали формирование своих списков на досрочные парламентские выборы еще до того, как был обнародован указ президента Украины Виктора Ющенко о роспуске Верховной рады. Видимо, политики, несмотря ни на что, были готовы к такому сценарию.
Политические высоты Герман
Партию регионов на выборы поведут Виктор Янукович, Анна Герман, Борис Колесников, Инна Богословская и Юрий Бойко. "Регионалы" на днях завершили дискуссию по формированию первой пятерки на переизбрание ВР. Пикантности ситуации придавал вопрос: "Кто придет на высокие места в списке, которые ранее занимали исключенные из партии Раиса Богатырева и Тарас Чорновил?"
Самый большой рывок в партийном списке "регионалов" сделала Анна Герман. На досрочных парламентских выборах 2007 года Герман занимала 48-е место в списке. Сейчас она может рассчитывать и на вторую позицию. "У нас в партии достаточно людей, которые могли бы заменить Богатыреву, - уверен "регионал" Михаил Чечетов. - На место в первой пятерке могут рассчитывать и Герман, и Богословская".
Не сильно перекраивает партийный список накануне парламентской кампании и БЮТ. "Могу сказать, что в первой пятерке блока кардинальных изменений не будет", - считает "бютовец" Валерий Писаренко. По предварительным данным, предвыборный список "бело-сердечных" как всегда возглавят Юлия Тимошенко, Александр Турчинов, Николай Томенко. В пятерку возможно также попадут лидер "Народной самообороны" Юрий Луценко и глава "Народного Руха Украины" Борис Тарасюк.
Еще одной выгодной кандидатурой для БЮТ может стать экс-министр обороны Анатолий Гриценко. Он также разошелся во взглядах с президентской командой и может привлечь дополнительные голоса для БЮТ. Сам Гриценко в среду заверил, что намерен создавать собственный политпроект. "Я не вижу себя ни в команде Виктора Ющенко, ни в БЮТ, ни в Партии регионов", - пояснил экс-министр обороны.
Самая сложная ситуация с формированием первой пятерки - в "Нашей Украине", которая обещала в случае досрочных выборов трансформироваться в Блок Ющенко. В кулуарах ВР рассказывает, что пропрезидентская сила не может определиться с первым номером партийного списка. Возможно, выбирают между кандидатурами Арсения Яценюка и Вячеслава Кириленко.
Коалиция ПР+КПУ+блок Литвина
Внеочередные парламентские выборы не приведут к существенному изменению расстановки сил в ВР, считает политолог Владимир Фесенко. "Принципиальных трансформаций не произойдет, наибольшими фракциями в парламенте останутся ПР и БЮТ, которые будут составлять 60%, - заявил он в четверг. - Вместе с тем, изменение результатов, которые получат политические силы, может привести к изменениям условий для формирования коалиции. В частности, если БЮТ наберет голосов меньше на 2-3%, а ПР - больше на такое же количество, то это позволит "регионалам" совместно с блоком Литвина и КПУ создать коалицию".
Необходимо отметить, что помимо прежних участников, в выборах, вероятно, примут участие новые персонажи. Политологи называют блок Леонида Черновецкого и проект "Свобода" Олега Тягныбока.
Напомним, во время консультаций по роспуску ВР Арсений Яценюк заявил, что необходимо изменить избирательное законодательство. Иначе, по его словам, не избежать постоянных судебных разбирательств.
Руководители Донецкой области считают, что выборы сейчас несвоевременны. "Я не собираюсь комментировать решение президента, - заявил вчера на пресс-конференции председатель Донецкого облсовета Анатолий Близнюк. - Но скажу: эти выборы очень больно ударят, и в первую очередь по Донбассу. Во время мирового кризиса мы будем не экономикой заниматься, а на выборы идти - это не дальновидно".
"У нас есть сложности в плане проведения этих выборов, - продолжил тему губернатор Донецкой области Владимир Логвиненко. - В первую очередь - отсутствие реестров избирателей. Мы будем решать эту проблему. Но нас больше волнует, как выборы повлияют на экономику области и страны".
http://www.salon.donetsk.ua/actual/6120.php

КИНУТИ НАРОД ЗАРАДИ ГОЛОВНОГО КРІСЛА
"Rionews", 10.10.08, Закарпатська обл.
Президент оголосив про розпуск парламенту. Його мотивація була залізною - минув 30-денний термін після розвалу коаліції.

 Ющенко не став оригінальним і вирішив, що українцям подобається ходити на вибори. Президент оголосив про розпуск парламенту і сказав, що 7 грудня українцям знову доведеться йти обирати депутатів.
"Станом на 8 жовтня 2008 року я не отримав пропозиції жодної політичної сили про формування коаліції більшості, угоду б про яку підписали понад 225 народних депутатів України", - зазначив президент. "Згідно з Конституцією України я оголошую про припинення діяльності Верховної Ради шостого скликання та проведення дострокових парламентських виборів", - додав він.
Мотивація в президента була залізною - минув 30-денний термін після розвалу коаліції і, згідно з Конституцією, в такому разі варто призначати нові вибори. Все законно і я не винуватий, натякнув Ющенко. Але насправді таки винуватий. Уже навіть його закордонні прихильники виступили в пресі й сказали, що призначення чергових виборів - помилка президента. Останні масовані вояжі українського президента до Європи з проханням пришвидшити вступ України до євроантлантичних структур тепер уже не мають жодного ефекту. Ні Євросоюзу, ні НАТО ми з нашим політичним театром абсурду не потрібні. Висновки європейців однозначні - наведіть лад у себе в країні, а вже потім будемо говорити.
А лад у країні навести неможливо. Принаймні поки матимемо такого недалекоглядного і несамостійного президента. Адже парламент можна було і не розганяти. Фактично демократичні фракції вже погодилися створити нову коаліцію на базі БЮТ, Блоку Литвина та здорових сил НУ-НС. Однак президентський секретаріат мав свою думку щодо цього об'єднання. Команда завидівця Балоги добре розуміла, що якщо не розігнати парламент, то фактично юридично неможливо буде звільнити прем'єр-міністра Юлію Тимошенко. В такому разі вона протримається на посаді до самих президентських виборів і має всі шанси сісти в президентське крісло. І де тоді буде Ющенко? Краще вже розігнати парламент, а нові обранці хай оберуть нового прем'єра. І нехай це буде навіть Янукович. Гарний варіант: Янукович - прем'єр-міністр, а Ющенко й далі президент. І розподіл влади ще щонайменше на 4 роки.
Таким чином, балогівці приструнили "нездорову" частину НУ-НС і дали зрозуміти, що коаліція з БЮТ не потрібна. Виникає питання, чи є це моральним кроком проводити нові вибори, витягнути з країни ще 415 мільйонів на їх проведення, показати себе перед світом ідіотами і відкинути країну назад від Європи (в той же час посваритися з головним економічним партнером - Росією). І все лише заради того, щоб патрон зміг спокійно просидіти в президентському кріслі ще один термін. А разом з ним і секретаріат президентський і далі залишиться "при ділі". Це не тільки не морально. Це злочин перед народом і за цей злочин обов'язково хтось поплатиться...
До речі, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко знала, до чого ведуть Балога й президентський секретаріат, і буквально напередодні розпуску парламенту провела брифінг, на якому викрила цю аферу.
Українці не хочуть виборів, ...
Більшість українців не підтримують ідею розпуску Верховної Ради і проведення позачергових виборів, але в разі їхнього призначення готові взяти участь у голосуванні.
Такі результати опитування, проведеного "ФОМ-Україна", озвучив гендиректор Олександр Бухалов. За його словами, 70,6 % респондентів сказали, що особисто не підтримують пропозицію деяких політиків про розпуск парламенту і призначення нових виборів. І тільки 18,2 % опитаних позитивно оцінюють таку ініціативу. Разом з тим 63,1 % респондентів сказали, що в разі проведення нових дострокових виборів у Верховну Раду вони візьмуть участь у голосуванні.
26,4 % опитаних заявили про своє небажання голосувати на нових виборах у парламент.
... Але якщо підуть на вибори, то проголосують за ПР і БЮТ
Якби в найближчу неділю відбувалися вибори до Верховної Ради України, за Партію регіонів віддали б голоси 20,2 % респондентів, за БЮТ - 17,3 %, за "Нашу Україну" - 7,9 %. Такі результати отримав Національний інститут стратегічних досліджень у ході проведеного опитування.
6,6 % підтримали би Блок Литвина, 5,7 % - КПУ. Інші партії і блоки - непрохідні.
http://rionews.com.ua/statjag.php?id=13504&rubrika=25

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

"УЧИТЕ ИСТОРИЮ!", ИЛИ СОВЕТЫ ОТ ЛИТВИНА
Елена Никитина, Геннадий Рыбченков, "Украина - Центр", 14.10.2008, Кировоградская обл.
Кировоградщина - двадцать четвертая область, которую посетил глава фракции "Блок Литвина" В. Литвин.

 На прошлой неделе в Кировограде был Литвин. Народный депутат Украины, глава фракции "Блок Литвина" в Верховной Раде, председатель Народной партии, спикер украинского парламента 2002-2006 годов. В связи с его визитом кое-кто ерничал, мол, зашевелились перед выборами. На самом деле Литвин посещает регионы еще с июля, и Кировоградщина - двадцать четвертая область, которую он посетил за такой короткий период.
 "Я пытаюсь убежать из Киева, чтоб не быть участником политических разборок. Шумят, а весь пар уходит в гудок. Лучше и полезнее общаться с людьми в регионах, нужен диалог, чтобы понять, что происходит и что мы должны делать. Главное для меня - слышать, знать, понимать настроение, тревоги людей, которые я доношу до Киева, чтобы в Верховной Раде отобразить в документах", - объяснил Владимир Литвин цель своего визита на Кировоградщину.
Чуть больше года назад Литвин был в Кировограде. По его мнению, неизменными остались оптимизм наших земляков и вера в лучшее. Главное для них - чтобы не было войны. А проблем не уменьшилось, наоборот, они усугубились. Остановился светловодский сырзавод, так как основным потребителем его продукции была Россия. Подобная ситуация наблюдается и на Полтавщине, где стоит завод, который производит сухое молоко. Причину народный депутат видит в политической плоскости - "если Россию воспринимать в качестве врага, она будет закрываться от нас. Если мы будем клеймить Россию, позитива нечего ожидать".
Владимир Михайлович напомнил, что в период его пребывания в должности главы парламента, с 2002 по 2006 год, у Украины проблем с Россией не было. Была использована довольно простая схема: по двадцать депутатов с обеих сторон садились за стол переговоров, определяли самые проблемные вопросы и искали пути их решения. Затем встречались главы парламентов и президенты - и все решалось безболезненно. А с 2006 года, по мнению экс-спикера, в Украине нет высшего представительского органа, есть парламент, но нет парламентаризма.
Оказывается, наш народ не устал от политики. Вопросы, с которыми люди обращались к Литвину, свидетельствовали о том, что им небезразлично, что происходит в столице, в Верховной Раде, на Банковой, к чему в итоге все приведет. "Внеочередные выборы - зло для страны. При нынешней избирательной системе они ни к чему не приведут. Когда наперед знают результаты возможных выборов, с точностью до процента, - это не демократические выборы. Но без них, по всей вероятности, не обойтись. Политическое противостояние довело Украину до пропасти. Когда не разговаривают Президент с премьером, когда они публично оскорбляют друг друга, это не их унижение, это унижение государства", - заметил глава фракции.
Анализируя работу своей фракции за год каденции Верховной Рады, Владимир Литвин заметил, что этот год был потерян как для фракции, так и для страны в целом. "Когда обращаешься с предложением, умоляешь принять решение на благо народа, а в ответ видишь саркастическую улыбку, натыкаешься на стену непонимания и равнодушия, разве можно говорить, что политики ратуют за народ, за свою страну?" В пример глава фракции привел Харьковский авиационный завод, который погряз в долгах, в этом году не выпустил ни одного самолета, тогда как ранее ежегодно производил 56 летательных аппаратов. Фракция "Блок Литвина" предлагала выделить заводу 100 миллионов гривен, чтобы производство возобновилось, но тщетно. Двести гектаров земли в центре Харькова кому-то дороже, нежели способность страны быть в числе семи государств мира, строящих самолеты...
Очень многие говорят, что нашей стране нужна национальная идея. У Литвина есть идея на этот счет - сохранение народа. Сегодня надо говорить именно об этом и делать все во имя этого. А сделать надо не так много. Всего-то унять политические амбиции, объединиться и предусмотреть в бюджете самое необходимое - вопросы здравоохранения, образования, жилищно-коммунальной сферы и села. В этом - вся наша жизнь.
Относительно политических событий в стране последних дней Владимир Литвин сказал: "Украина не может быть заложником ультиматумов одной стороны другой. В связи с этим можно процитировать Яковлева, который когда-то сказал, что "бал правит политическая шпана", для которой люди - лишь материал. Блок Литвина говорит то, что не нравится многим. Это означает, что мы говорим правду. Но цена правды того стоит - это люди, страна".
 "Людей отучили делать выбор. На востоке голосуют против "оранжевых", на западе - против "бело-голубых". Стране навязывают двухцветное измерение, и люди не замечают, что есть оттенки, которые могут повлиять на стабильность страны", - заметил Владимир Михайлович.
...Все это слышали сотни людей, которые пришли на встречу с Литвиным в Светловодске и Кировограде. Читатели "УЦ" смогут узнать больше - мы получили право на эксклюзивное интервью с одним из лидеров украинской политики. И вновь говорим о том, почему Украина не состоялась как успешное европейское государство:
- Владимир Михайлович, как вы думаете, в чем главная причина того, что уже 17 лет толком не наладится нормальная жизнь в стране? Почему все не так?
- Потому что мы 17 лет живем в состоянии кризиса. Вспомните нашу историю: 91-й год - понятно, общий кризис, уже в 94-м кризис политический, приведший к первым досрочным перевыборам, в результате победил Кучма. 96-й - противостояние вокруг Конституции чуть не привело к войне. 99-й - первый раскол страны на Запад и Восток, 2001-й - "Украина без Кучмы", 2004-й - Майдан. 2006-й - кризис, перевыборы. 2008-й - сами видите. Наша элита живет в кризисе и кризисами. В этом причина. А ее корень в том, что в эту элиту, в верхушку, почему-то попало все самое "недолугое", даже паршивое, все худшее из человеческого материала. Как так получилось, не знаю.
- Что же делать? Каков выход из этой ситуации? У Владимира Литвина есть рецепт?
- Первое и главное: надо учить историю. Помнить, что у нас сотни лет не было государственности и часто решения о судьбе Украины принимались за ее пределами. Не было лидеров, готовых принимать решения и нести за них ответственность. Надо таких лидеров находить, воспитывать. Второе. Украина обречена быть государством, пусть до сих пор не все это осознали и не всем этого хочется. Нам всем, каждому надо строить страну. Пора перестать надеяться, что за нас это кто-то сделает. И каждый должен осознавать ответственность за свой выбор.
Надо избавиться от иллюзии, что, присоединив страну к НАТО или Евросоюзу, мы решим все проблемы. Евросоюз и НАТО не решили проблемы ни одной из стран, в них входящих, пока они сами их не решили.
Резюмируя - знать историю, извлекать из нее уроки и действовать.
- Вам не кажется, что наш действующий Президент в гораздо большей степени историк, чем вы, историк профессиональный? Если вдуматься, то больше всего он увлечен и занимается прошлым. Голодомор, гетманские резиденции, Батурин, Трипольская культура... У него, кажется, просто времени нет на проблемы настоящего и ближайшего будущего.
- Общественный деятель должен анализировать прошлое, давать ему свои оценки, исходя из него, прогнозировать грядущее. Но он не может тянуть народ туда, куда ему удобнее, не считаясь с настроением людей. Политическому деятелю это противопоказано. Он должен ориентироваться на ценности, присущие большинству народа, который он возглавляет. Должен действовать по принципу - пастор не может идти впереди паствы, позади паствы. Он должен идти вместе со своей паствой. Президент обязан быть в гуще народа, знать, чувствовать его, а не курировать его настроения, навязывать ему свои видения. Тогда будет адекватная политика.
К большому сожалению, мне кажется, что Президент не понимает своего народа, не понимает своей страны. Он пытается накинуть свое видение на всю страну и вынудить ее принять только его трактовку нашего прошлого, а это, увы, раскалывает страну, дезориентирует людей и приводит к тому, что нас не понимает мир, в первую очередь - наши соседи.
- У нас очень любят относительно политиков проводить исторические аналогии, сопоставлять с известными личностями прошлого. Медведчука вот называли серым кардиналом, таким себе Ришелье или Мазарини. Горячие поклонники Тимошенко именовали ее Жанной Д'арк. Можно попросить вас - я буду называть политика, а вы скажете, с каким историческим деятелем именно у вас он ассоциируется? Вот начнем с Леонида Кравчука.
- Мазепа. Если взять последнюю книгу о Мазепе Яковлева-Таирова, которая издана в Москве в серии "Жизнь замечательных людей", то у них обнаруживается очень много общего. Очень сильная работа.
- Кучма?
- (Большая пауза. - Авт.) Трудно. Быть может, кто-то из советских руководителей... Периода больше военного... Технократ до мозга костей, который учился политике на ходу. В некоторые периоды его можно сравнивать с Косыгиным, но с большой натяжкой. (Алексей Косыгин - Председатель Совета Министров СССР с 1964 по 1980 год. - Авт.)
- Ющенко?
- (Пауза еще больше. - Авт.) Ну просто не могу найти аналогию, к сожалению, а может быть, и к счастью.
- Настолько он уникален в истории?
- ...
- Тимошенко?
- Тут до меня столько сказали и сравнили - и Жанна д'Арк, и украинская Маргарет Тэтчер, и Мата Хари, и еще как-то. Мне она кажется смесью этого всего. Рядом с ней многие политики или государственные деятели могут отдыхать. Я понимаю, конечно, что политики без авантюризма не бывает. Но когда он превалирует, затмевает все остальное... Это переходит в безответственность, которая присуща, опять же, всем украинским политикам. И сваливание вины на всех остальных. Вся сегодняшняя политика такова, что все находятся в оппозиции к чему-либо или кому-то. И все критикуют. Многие до сих пор не слезли с революционных коней. Политики условно оранжевого спектра, и Тимошенко в первую очередь, хорошо могут делать всего две вещи. Первое - быть в оппозиции к украинской власти. Второе - быть оппозицией к российской власти. В России оппозиции нет, так ее с успехом заменяют наши, считают это своим долгом. Только первую функцию (оппозиция внутри страны) они выполняют хорошо, а вторую - оппозиция к власти России - они выполняют очень плохо.
- Заканчиваем с политиками, чтобы была пятерка, то еще одного назовем. Янукович?
- Чем-то напоминает Павлова, первого и последнего премьер-министра СССР. И фактурой, и деятельностью. (Одной из оставшихся в памяти народа акций Павлова стало изданное через восемь дней после его назначения (22 января 1991) распоряжение об изъятии банкнот в 50 и 100 рублей в ограниченный во времени период и замену их на купюры нового образца. Это привело к значительному ажиотажу и росту недовольства в стране. Вторая подобная акция Павлова - подъём в 2-3 раза цен на основные потребительские товары со 2 апреля 1991 г., согласно постановлению Кабинета Министров СССР. До этого момента цены были постоянны в течение десятилетий, со времен Хрущёва. После этого момента постоянным спутником нашей экономической жизни стала инфляция.- Авт.)
- Владимир Михайлович, допустим, вы - президент Украины. Кого бы вы назначили главой своего Секретариата? Балогу, Медведчука, Зинченко, Кушнарева, Табачника, Литвина, Белоблоцкого? (В свое время все они были главами Администрации или Секретариата Президента. - Авт.) Или какими качествами должен обладать человек на этой почему-то знаменательной должности?
- Принимаю правила игры. Я бы взял человека думающего, генерирующего идеи, дающего интеллектуальную подпитку. Мне не нужны были бы администраторы, генераторы конфликтов, а нужен был бы человек, помогающий учиться, получать новые знания и информацию. Украинскую сегодняшнюю власть, на мой взгляд, просто унижает отсутствие навыка обобщать, панорамно видеть происходящее, анализировать и принимать стратегические решения. У нас правят по принципу - день прошел, и слава Богу.
Поэтому это был бы человек науки, из академической среды, однозначно. В XXI веке, мы должны понимать, заканчивается эра, когда государствами правят политики. Приходит эра правительств, которые состоят из экспертов и ученых. Будущее за научно-технологическим развитием, образованием, наукой, будут востребованы глубоко и системно образованные менеджеры, способные организовать внедрение в жизнь разработок научных сообществ.
- Если бы вам пришлось писать диссертацию сегодня, в наши дни, то какую бы тему вы выбрали? Чтобы она была актуальной, современной, живой, востребованной, полезной? (Тема кандидатской диссертации Литвина - "Деятельность Коммунистической партии Украины по усовершенствованию подготовки преподавателей общественных дисциплин", а докторской - "Общественно-политическое развитие Украины во второй половине 90-х годов". - Авт.)
- Я не сторонник написания диссертаций на злобу дня. Хотя много интересных параллелей нынешней ситуации с прошлым можно было бы провести. Но была бы она востребована нынешними политиками? Мне кажется, что подавляющее большинство из них вообще ничего не читает.
Мне видится сегодня очень перспективным изучение личностей в истории, их роли в истории. Ведь раньше вся наша история была обесчеловечена. Говорили о датах, событиях, тенденциях, но не говорили, как люди влияли на эти события и даты. Повлияло на это и то, что у нас из-за периодических репрессий многие имена были под запретом. Сегодня происходит, пусть медленно, процесс "очеловечивания" истории. Это очень важно в такой увлекательной науке, как история. Когда ты смотришь на происходящее сквозь призму восприятия определенного человека... Тут тем море. Даже далеко ходить не надо. Мне кажется потрясающе интересным исследовать пласт личностей последних десяти-тридцати лет советской эпохи. Там было множество просто выдающихся людей, но мы о них просто не знаем! Тут срабатывает такой принцип негласный - историю надо писать не раньше, чем через 50 лет.
Многие историки сегодня предпочитают не заниматься политической историей, занимаются историей социальной. Это понятно - увы, очень часто политическая история носит, так сказать, сезонный характер.
Очень интересно заняться историей науки. Даже на одном анализе деятельности Комитета по государственным премиям Украинской ССР и Украины. За какие разработки давали премии пятьдесят лет назад, за какие двадцать лет назад, а за какие сегодня? Как происходил сам процесс выдвижения? Насколько отвечали духу эпохи достижения, за которые награждали?
Очень мало у нас исследована региональная история. Может сложиться мнение, что все в Украине происходило только в Киеве и немножко Чигирине, Батурине, Глухове. Украина будет прирастать своими регионами, и здесь есть место исторической науке регионов...
http://www.uc.kr.ua/fresh/3959/

ВДРЕБЕЗГИ И ПОПОЛАМ
Виктор Тихонов, "Наша газета", 11.10.2008, Луганская обл.
"Европа в недоумении от ситуации в Украине" - В.Тихонов.

Сказать, что сегодня Европа в недоумении от ситуации в Украине - ничего не сказать. Даже те, кто всегда и безоговорочно поддерживал "своего брата-демократа" Виктора Ющенко, в легкой панике - оценивают его решение об очередном роспуске парламента, мягко говоря, как не очень дальновидное. И предрекают, как бывший президент Польши Квасневский, большие неприятности лично Виктору Андреевичу. Другие ведут подсчеты, удивляясь нерациональности трат совсем небогатой страны - за четыре года умудряемся спустить на политический балаган сумму, эквивалентную всем инвестициям в нашу экономику! Вот так, небрежно, по-богатому… Весело живем!
Иностранным экспертам и положено недоумевать от причуд нашего "гаранта Конституции". Он Основной Закон страны привычно выворачивает, как хочет, оставаясь только на словах поборником европейских ценностей, прав человека, гражданского общества, подлинного народовластия. И, естественно, всего остального прочего, что входит в джентльменский набор риторики и с чем так приятно путешествовать по миру, выступая с речами перед экзальтированной публикой. Население страны все происходящее оценивает более прозаично. И именно поэтому рейтинг обитателя дома на Банковой так неуклонно стремится к нулю. Сколько там осталось? Чуть более четырех процентов?! Да, с таким капиталом только на старт очередной президентской кампании…
Впрочем, чтобы мечты о "новом сроке" стали более или менее реальными, и затевается вся та фантасмагория, которой Украина стала свидетелем. Есть у некоторых готовность буквально все разбить буквально вдребезги! Какие обвинения предъявляются парламенту?  В первую очередь тем "родным и близким", что вместе с Виктором Ющенко стояли на Майдане и кто так усиленно "насовывал" (другое слово и подобрать сложно!) его народу в национальные лидеры? А не хотят слушаться своего президента, не осознают, что их - без роду и племени, найденных на помойке, никогда и не было бы в политике, если бы… Ну, дальше повторять не стоит, но вот на оригинальный взгляд на парламентаризм записного "демократа" обратить внимание придется: только при авторитарных режимах, когда избранники народа не более чем ширма, могут существовать такие порядки, при которых свое мнение можно иметь, только согласовав его с тем, кто "наверху"! У нас, конечно, с каждым годом все больше разных чудес мессианского уклона, но все-таки Украина пока еще считает себя демократией. Пусть развивающейся, но не принимающей до конца диктата доморощенного "вождя", который то оружием торгует направо и налево, то страну разборками уровня коммунальной кухни позорит. Чего стоят только истории с зенитными комплексами для Грузии, снятые с боевого дежурства у нас, и непонятно откуда взявшиеся танки для непонятно кого в Африке! А цирк вокруг самолетов?..
Но если мы - все-таки демократия, то почему парламент обязан быть заложником прихотей пусть и высокопоставленного, но все-таки чиновника? Или этот чиновник равен как минимум царю Николаю, который Думы российские распускал исключительно по своему усмотрению? Так тот все ж числился помазанником Божьим…
Сейчас многие эксперты говорят об умышленной компрометации и парламентаризма, и самой идеи народовластия. О желании Ющенко "зачистить площадку под себя" ради будущих президентских выборов путем создания даже самых невероятных рисков для всей страны. Чем больше будет, например, клоунады вокруг незыблемых ценностей демократии, тем призрачнее и никчемнее они будут казаться. В первую очередь тем, кто не привык задумываться о завтрашнем дне, а на первое место ставит исключительно заботы о куске хлеба. Тем более что масштабный экономический кризис миллионы сограждан радовать не может. Разве что спекулянты сегодня чувствуют деловое оживление…
А чем меньше в стране демократических ценностей и уж тем более традиций,  тем легче пытаться манипулировать общественным мнением. Разве мало тех, кто тоскует о "сильной руке", искренне надеясь, что их-то она исключительно обласкает, а вот наказывать будет совсем иных? Плохие оценки за уроки мировой истории, дающие хорошие иллюстрации того, чем оборачиваются подобные надежды, доводили и доводят  до кровавых результатов.
Впрочем, интересы у народных масс и у тех, кто "метит в Наполеоны" - совершенно разные. Если первым - пережить бы лихолетье, то вторым - удержаться бы у власти. Не получается логичным демократическим путем через обычные выборы? Тогда отчего не попробовать через хаос, в который умышленно окунается вся держава? Авось, что-то и получится и доведется еще поцарствовать. Если не над всей территорией, то хотя бы над ее частью. Половинка, четверть, осьмушка - все лучше, чем совсем ничего.
Говорю о таких перспективах с болью, так как, несмотря на приклеенный ярлык "первого сепаратиста", всегда был и остаюсь сторонником мощной, процветающей и благополучной Украины, сохраняющей свое единство. Мы можем быть успешны не дробя, а преумножая то, что досталось нам от предков! А делать это возможно только при наличии взаимоуважения как между отдельными гражданами, так и целыми регионами. Мы - разные, но мы можем жить вместе, если никто никого не будет понукать, заставлять, попрекать и терроризировать собственной "свидомостью".
Опыт общения с коллегами из разных регионов страны показывает, что здравомыслящие люди, прекрасно осознающие это, есть везде. И их большинство! Но не зря ж говорят, что "хоть добрых и больше, но злые - лучше организованы" - нагло действующие сторонники иных взглядов добиваются обратного. Им главное - удержать свою власть. Для этого будут использовать заветы почитаемых ими вождей националистов, веривших, что их власть должна быть страшной и что миллионы жизней соотечественников - не цена за возможность взобраться наверх.
Это надо в первую очередь осознать тем, кто думает, что может самоустраниться от политики и остаться в стороне от тех процессов, что идут в стране. Простая логика: может ли кто-то чувствовать себя благополучным и безопасным в умышленно поджигаемом доме?  А она дает ответ на вопрос: надо ли иметь собственную позицию? Если есть желание остаться человеком и гражданином и повлиять на будущее собственных детей, давая им шанс на лучшее, то придется и ответственность на себя брать, и на выборы ходить, и научиться давать отпор тем, кто в наш монастырь силой лезет со своим уставом. В рамках закона, разумеется…
То, что действия нашего Президента давно вне закона - понятно. То, что для него пожар в стране - скорее, благо, чем огорчение, тоже не вызывает сомнения. И что "пожарных" он постарается пригласить из НАТО - тоже не секрет. Как и то, что очень попросит их потом остаться. Для компании!
…После того, как Потемкин присоединил к Российской империи новые земли, именным императорским указом к его фамилии добавили "Таврический". Когда в начале прошлого века Россия проиграла войну Японии и отдала половину Сахалина, премьер-министру Витте в народе дали прозвище "Полусахалинский". Кто как войдет в память поколений из нашей истории - еще узнаем. Но, согласитесь, появление "полуукраинских" - не только фамильное посмешище, но и наша общая трагедия. Не желательно до такого докатываться… Но тогда надо мобилизоваться, проявить волю и баловства не допустить.
Чтоб потом перед потомками стыдно не было.
Виктор Тихонов, народный депутат Украины.
http://nashagazeta.com.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=685

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

МІСТЕЧКОВИЙ ПЕРЕВОРОТ
Володимир Хрущак, "Львівська газета", 14.10.2008
На сесії Львівської міськради фракції - "Наша Україна" та БЮТ готували відставку Андрія Садового з посади міського голови.

 Причому сценарій обидві фракції опрацювали до найдрібніших деталей. І навіть визначили, хто після цього містечкового перевороту має посісти крісло секретаря ради і на час відсутності законно обраного мера виконуватиме його обов'язки. Нинішній секретар - Володимир Квурт - на таку роль депутатам аж ніяк не підходив.
З огляду на ці подробиці, пропозиція Андрія Садового усім разом - і йому особисто, і всьому депутатському корпусу йти на вибори - аж ніяк не була істерикою, як це дехто намагався подати. Навпаки, це був крок на випередження, який змусив охолонути деякі гарячі голови. Позаяк шанси пана Садового повернутися в Ратушу значно вищі, ніж у всіх без винятку винуватців його відставки.
На думку міських депутатів основна провина А. Садового, через яку він не гідний більше очолювати місто, - це зрив підготовки до Євро-2012. Напередодні з пропозицією звільнити мера до своїх колег із міської ради звернулася облрада.
Попри очевидний прорахунок міської влади з "Альпіною", говорити про зрив підготовки до Євро-2012 у Львові передчасно. Стадіон у місті мають спорудити до 2010 ро­ку. За час, який залишився, можна зробити це не раз. Тим паче, що потенційні іноземці-інвестори є. До того ж, не такі "жадібні", як почесний президент ФК "Карпати" Петро Димінський. Та схоже, саме це і не влаштовує депутатський корпус, який волів би мати свого, "рідного" інвестора. Адже з ним завжди можна домовитися про задоволення власного інтересу.
До речі, чи не під того ж таки Петра Димінського влаштовували весь цей переворот? Як повідомив одне із львівських інформагентств депутат міської ради Богдан Бедрило, найбільший олігарх Львівщини змінив свою пропозицію щодо Євро. Він готовий будувати спортивний майданчик за умови створення СП між ФК "Карпати" і містом, де місто входить трьома об'єктами: 25 га землі, виділених під стадіон; 18 га землі біля стадіону "Україна"; 5,5 га землі СК "Спартак". Отож, схоже, залишилося вмовити Андрія Садового пристати на цю пропозицію.
http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/10/14/35100/

ЧИ БУДУТЬ У РІВНОМУ ВИБОРИ ЩОТИЖНЯ?
Влад Ісаєв, "Рівне вечірнє", 14.10.2008
«Вибори міського голови (30 листопада) та позачергові вибори до Верховної Ради України (7 грудня) наближені в часі, то мають бути проведені в один день" - голова Рівненської ТВК М.Банацький.

 Голова Рівненської територіальної виборчої комісії Михайло Банацький вважає, що оскільки вибори міського голови (30 листопада) та позачергові вибори до Верховної Ради України (7 грудня) наближені в часі, то мають бути проведені в один день. На його думку, це значно спростило б роботу комісії та процес формування виборчих дільниць. Крім того, за словами пана Банацького, подібні зміни передбачені чинним законодавством.
Формування виборчих дільниць, згідно із законодавством, має розпочатися вже за 35 днів. Якщо вибори до ВР таки відбудуться 7 грудня, то дати виборів міського голови та парламентські у нас мають відбутися з різницею в тиждень. У міській ТВК переконані, що ці дві дати потрібно об'єднати, проте вирішувати це питання, за словами п.Банацького, має міська рада.
- Незважаючи на відсутність фінансування, комісія працює у нормальному режимі, - каже. п.Банацький. - Члени ТВК вже затвердили межі виборчих дільниць та присвоїли їм номери. Встановлено кількість виборців на дільницях, отриману інформацію передано до міської ради.
Триває видача зразків підписних листів та реєстрація кандидатів. Станом на понеділок за підписними листами до тервиборчкому звернулося 19 кандидатів. Серед нових прізвищ: 22-річний журналіст газети "ОГО" Юрій Дюг (до речі, наймолодший кандидат), начальник управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому Сергій Полоцький, висунутий міською організацією Комуністично партії України; голова профспілки "Наше право" Ростислав Вознюк (самовисуванець); директор ПП "Західагробудсервіс" самовисуванець Станіслав Савінський; директор "Рівнеоблводоканалу" самовисуванець Володимир Хомко, а також безробітний Віктор Корнійчук. Останньому члени комісії відмовили у видачі зразків підписних листів, кажуть, документи були подані з порушеннями чинного законодавства. Двоє кандидатів вже зібрали підписи і зареєструвалися - голова обласної організації УНП Василь Червоній та бізнесмен Анатолій Пехотін.
http://www.rivnepost.rv.ua/showarticle.php?art=019345

ПРЕВЕНТИВНІ УДАРИ
Ірина Гищук, Мирослава Іваник, "Суботня пошта", 12.10.2008, Львівська обл.
Депутати хотіли оголосити Андрію Садовому "імпічмент", міський голова вирішив випередити їх і... розігнати раду.

 Сенсаційну заяву оголосив міський голова Андрій Садовий під час засідання сесії у четвер. Він звернувся до Президента України та Голови Верховної Ради з проханням призначити одночасно з виборами парламенту дострокові вибори міського голови та депутатів Львова. На радикальний крок, згідно з текстом заяви, Андрія Івановича штовхнув "початок реалізації плану тотальної дестабілізації у місті". "План дій простий, - йдеться у заяві, - за допомогою ряду депутатів Львівської обласної та міської рад змістити міського голову з посади, переобрати секретаря міської ради і в умовах хаосу та безвладдя розпочати глобальний грабунок міста, масштабний "дерибан" міської землі та комунального майна".
Для депутатів міської ради заява міського очільника стала справжнім сюрпризом. Адже напередодні, у середу ввечері, міський голова побував на засіданні двох найбільших фрак­цій міськради - "Нашої України" та БЮТ. За свідченнями міських обранців, він шукав порозуміння, активно переконував у тому, що вони - одна команда, і намагався, так би мовити, "прощупати ґрунт", тобто довідатися, наскільки міцним є його авторитет серед депутатів та чи може він розраховувати на їхню підтримку.... На запитання ж депутатів, що змінило його позицію за одну ніч, міський голова загадково відповів: "Інформація, яку я отримав із тих чи інших, офіційних чи неофіційних джерел"...
Депутати називають заяву "емоційним зривом міського голови". Андрій Садовий просто не дав раду своїм емоціям, - переконують більшість із них. Та, видається, що для такого "емоційного зриву" мала бути непересічна підстава. Головна інтрига: чи справді міський голова хотів виборів, чи така гучна заява була лише PR-ходом, який мав налякати депутатів? Але для чого?
Непевне Євро
Депутати називають головною причиною мерової заяви страх Садового нарешті прозвітувати за підготовку міста до Євро-2012. Адже тоді доведеться сказати, що місто сьогодні не має ні свого ексклюзивного проекту стадіону, ні інвестора, ні генерального підрядника. Фірма "Альпіна", яку досі називали потенційним інвестором і вже точно генеральним підрядником будівництва львівського стадіону, відмовилася будувати за попередньо узгоджену ціну у 85 млн євро. Свою роботу австрійська фірма оцінила у 120 - 135 млн євро. У розмові з кореспондентом "Пошти" речник підприємства Карін Кеглєвіч пояснила, що спочатку йшлося про бюджет проекту - 120 млн, а згодом - щонайменше 85 млн (без ПДВ). "Якщо ж місто хоче реалізувати цей проект за 80 млн з ПДВ - ідея видається дуже гарною, але не для нас", - говорить пані Кеглєвіч. Водночас вона не припускає, що ця відмова може негативно вплинути на імідж "Альпіни", яка щойно почала утверджуватися на ринку України.
У Ратуші подейкують, що вже мають гідну заміну "Альпіні". Як вдалося дізнатися "Пошті", йдеться про компанію "Хохтіф", яка будувала стадіон у Дніпропетровську і ще минулого року висловлювала своє зацікавлення у будівництві львівського. Щоправда, навіть, якщо з "Хохтіф" вдасться домовитися, зважаючи на складність процесу та політичну ситуацію в країні, вчасно почати будівництво Львів все одно не зможе. На думку депутатів, заява пана Садового мала відвернути погляд від цієї проблеми і зосередити увагу всіх на іншому. А отже, йшлося не про реальні перевибори, а про перекладання проблем з хворої голови на здорову.
Друга причина демаршу міського голови, про яку дещо тихше говорять депутати, - продаж права на проведення Євро іншому місту. Про домовленості Андрія Садового чи то з Харковом, чи то Одесою говорили давно і навіть пробували називати конкретну вартість права на проведення Євро. Тепер, за словами депутатів, керманич міста перелякався, що депутати таки знайдуть реальних інвесторів, і вирішив дестабілізувати ситуацію. Щоправда, такий сценарій дещо сумнівний з огляду на останній звіт УЄФА, яким асоціація залишила за собою право нерівномірно розподілити кількість міст-господарів між обома державами. Тобто, навіть відкупивши у Львова Євро, Харків чи Одеса не отримають гарантій, що матчі чемпіонату в них таки відбудуться.
Водночас, дострокові вибори наразі є для міського голови доволі вигідними. Якби вони відбулися через два місяці, Андрій Садовий був би найреальнішим кандидатом, а отже, зміг би очолити місто ще на п'ять років. Якщо ж доведеться йти на вибори через два роки, то його шанси можуть суттєво зменшитися пропорційно до кількості розритих ям на вулицях. За умови, коли Садовий зрозуміє, що Євро точно провалене, а виправдатися якось треба. У цьому випадку перевибори стають реальним козирем та можливістю скласти з себе всю відповідальність за підготовку до чемпіонату. Мовляв, попри намагання працювати на благо міста, із таким депутатським корпусом "дєрібанщиків" робити це неможливо... Міський голова уникне відповідальності і отримає ще один термін головування. Тому цілком імовірним є варіант, за якого Андрій Садовий готовий йти на вибори і хоче затягнути туди ж і депутатів. Проте такий хід мав бути добре підготовленим... Заява ж у такій формі, як її подано, не обійшлася без каталізатора... Більше того, виглядає на те, що заява Андрія Садового розпустити раду і піти на вибори була спровокована абсолютною безвихіддю. Адже саме недолугість та примітивізм тексту заяви міського голови позбавляє її будь-якої сили... Аргументована заява, скерована до Верховної Ради, могла б реально закінчитися виборами. Хоча, з огляду на політичний безлад у державі, це питання могло б затягнутися надовго...
Розіграти ж карту виборів для залякування депутатів, якщо такою, звісно, була мета, не вдалося. Після перерви депутати наполягли на продовженні роботи ради і таки ухвалили, що заслухають звіт мера про Євро і не лише про нього наступного тижня. Більше того, сесія після перерви зробила з міського голови хлопчика для побиття, змушеного мовчки вислухати все з уст міських депутатів: і про Євро, і про розриті дороги, і про боргову яму, в яку кидає місто недолуга економічна політика, і про розруху у міській господарці. Депутати сотню разів буквально по букві розібрали заяву Садового. Зрештою, вона й справді - один із небагатьох випадків, коли піарники міського голови дали відвертого маху. Адже навіть неозброєним оком видно, що текст написано за кілька хвилин до озвучення, так би мовити, на коліні. І єдиним виправданням доволі непоганих фахівців із маніпулювання громадською думкою може бути лише цейтнот.
Тихий переворот
Про причини ж квапливості можна лише здогадуватися. Як розповів "Пошті" Володимир Квурт, секретар міської ради, депутати з НУНС та БЮТ "вели розмови" з ним про перспективу усунення його з посади, мовляв друга особа в Ратуші заважає їм вирішувати особисті питання. Вочевидь, саме на це натякав Андрій Садовий, згадуючи у тексті заяви секретаря міської ради. Водночас, як стало відомо "Пошті", апетити депутатів зайшли навіть далі: під час сесії вони планували поставити питання про висловлення недовіри міському голові. Саме ця інформація, вочевидь, й змусила міського голову до таких радикальних кроків. Адже відомо, що найкращий захист - це напад. Водночас, бажання відставки Андрія Садового з боку НУНС та БЮТ викликає чимало запитань. Адже вони не мають кого запропонувати на посаду міського голови.
Натомість, містом вже давно ширяться чутки про мерські амбіції "непомітного", але доволі впливового Володимира Квурта. До слова, на засіданні сесії його не було з поважної причини. Однак те, що пан секретар завжди тримається у тіні бізнесових інтересів НУНС та БЮТ, презентуючи "молоду та перспективну" партію ПОРА, також правда. Усунувши руками НУНС-БЮТ свого кума Андрія Садового, Володимир Квурт став би не лише виконувачем обов'язків міського голови, а й опанував би зручним стартовим майданчиком для виборів, якого йому наразі бракує серед широкого загалу львів'ян.
Дивним, на перший погляд, може видатися те, що міський голова активно захищав свого секретаря. Та, з іншого боку, визнавши пана Квурта своєю офіційною опозицією, Садовий зробив би йому найбільший тактичний передвиборний подарунок. Тож наразі куми зберігають спокій та демонструють взаємопідтримку. Імідж особи, яка гострить ножа у кумову спину, пану Квурту також ні до чого...
Ситуація з'ясується, мабуть, наступного тижня, коли Андрій Садовий знову прийде на килим до депутатів. Якщо, звісно, мер наважиться прийти і прозвітувати. Однак виглядає, що прорахунків не бракує обом таборам, тож імовірним виходом може стати й тимчасовий пакт про ненапад між депутатами та міським головою. Аби тільки його текст не скопіювали з практики українського парламенту.
Суб'єктивний погляд Cергій Васильєв, керівник управління інформаційної політики ФФУ:
 Львів'яни самі собі режисери у питанні підготовки до чемпіонату. Яку роль вони виберуть для себе і як її зіграють, таким і буде результат. Григорій Суркіс чітко і однозначно попередив всіх про жорстку конкуренцію між всіма містами-претендентами. Перспектива проведення Євро-2012 в галицькій столиці залежить лише від її мешканців.
Суб'єктивний погляд Володимир Пилипенко, народний депутат України:
Мені, колишньому львів'янину, шкода, що мер міста не знає ні Конституції, ні законів і дозволяє собі робити такі заяви. Адже ні Президент, ні голова Верховної Ради не вирішують цього питання. А Верховна Рада, яка має такі повноваження, достроково розпущена Президентом. Такий крок Андрія Садового можна розглядати, як дешевий трюк з метою здобути додаткові дивіденди. Правильніше для нього було б піти у відставку. Тоді в місті були би дострокові вибори мера.
http://www.lvivpost.net/content/view/1650/90/

НАПЕРЕДОДНІ ЗИМИ НА СЕСІЇ ГАРЯЧЕ
Євген Блінов, "Одеські вісті", 11.10.2008
Україна переживає період скандалізації відносин між гілками влади усіх рівнів. Не обійшло це болюче питання і депутатів Теплодарської міської ради Одеської області.

 На сесії Теплодарської міської ради було розглянуто майже сто питань. Більшість з них, ретельно пропрацьовані на засіданнях депутатських комісій, ухвалювалися пакетом. Проте були і гарячі теми. Можна сказати, дуже гарячі.
Про готовність міста до зими доповідав перший заступник міського голови Микола Думич. Промовець повідомив, що котельня готова до експлуатації, завершено випробування внутріквартальних мереж. Комунальники перевіряють внутрібудинкові системи. Є й інші завдання. У цьому році потрібно відремонтувати 1300 метрів однієї з трьох гілок каналізаційної труби. Тут мер перервав доповідача і висловив невдоволення зволіканням процесу з боку фірми-підрядника. Далі М. Думич повідомив, що доведеться замінити понад один кілометр водогінних мереж по вул. Енергетиків. Ремонт каналізаційного колектора біля музичної школи має бути завершений протягом тижня. Фахівці виконують і інші, дрібніші роботи.
- На колегії облдержадміністрації прозвучала інформація, що на 1 вересня поточного року заборгованість підприємства "Теплодаренерго" перевищила 750 000 гривень, - повідомив міський голова Л. Печерський. - Проте на сьогоднішній день борг становить усього 157 тисяч, і він буде погашений до початку опалювального сезону. Велике побоювання викликає ситуація з нашим водоканалом. Незрозуміло, куди ідуть дотації у сотні тисяч гривень. Дійшло до того, що обговорювалося питання про відключення "Теплодарводоканалу" від електропостачання за борги. Терпіти це неподобство ми не будемо. Міськрада планує провести повну реструктуризацію житлово-комунального господарства Теплодара.
І ось тут блиснула блискавка. Депутат Сергій Кізіль запропонував скасувати рішення про визначення постачальником тепла компанії "Теплодаренерго". Одразу пан Кізіль зачитав рішення Вищого адміністративного суду, відповідно до якого згадана організація не має права орендувати міську котельню. Депутат запропонував врегулювати ситуацію виконкому, а не сесії міськради, і взяти Л. Печерському всю відповідальність на себе. Заперечуючи депутатові, мер повідомив, що "Теплодаренерго" не тільки забезпечує місто теплом, але й перераховує до казни кошти за оренду майна. І все за законом. Депутати прислухалися до доводів міського голови і відмовилися підтримати ініціативу С. Кізіля.
До речі, Сергій Дмитрович звинуватив Леоніда Мойсейовича і у бездумному розпродажу комунального майна. У відповідь мер заявив, що кожен пункт у списку на приватизацію затверджуватиметься окремо. За його словами, не потрібно боятися передачі збиткових об'єктів у приватні руки. І навів приклад, коли занедбана їдальня стараннями нового власника перетворилася у "лялечку". Міський голова здивувався, чому такі питання виникають на сесії, а на комісіях - тиша.
Від депутата Олександра Шевченка надійшла пропозиція вилучити з переліку об'єктів, що підлягають продажу на аукціоні, одну земельну ділянку. Громадська організація "Доступне житло" звернулася до депутатського корпусу з проханням виділити цю землю під будівництво... правильно, доступного житла. Пан Шевченко особливо наголосив на тому, що серед членів організації є черговики-пільговики, наприклад, багатодітні сім'ї. Проте мер категорично заперечував проти передачі ділянки на зазначені цілі. Аргументи Л. Печерського були такі: хто поручиться за якість запланованого будівництва, де гарантії оплати з боку членів, на якій підставі виділяти прибудинкові території? Тому, за ідеєю мера, потрібно не землю нарізати під сумнівні проекти, а провести інвентаризацію вільних ділянок. При цьому особливу увагу можновладці повинні приділити заплутаній ситуації у садових кооперативах. А здешевити споруджуване житло можна шляхом використання сучасних технологій.
Сплахнула дискусія. Міському голові опонували депутати М. Бігунов, С. Кізіль, Ю. Гришко, О. Кучерук. Пристрасті розпалилися. У залі пролунали вигуки і взаємні звинувачення у розкраданнях, навіть образи і погрози. На тлі цього несуттєвою дрібницею здалися дзвінки мобільних телефонів, не відключених народними обранцями.
Що ж, Україна переживає період скандалізації відносин між гілками влади усіх рівнів. На жаль, одне з міст України, яке найінтенсивніше розвивається, цього не уникло. Сумно, панове! Щоправда, охолонувши, депутати закликали один одного до витримки і взаємоповаги. Кінець історії був такий: пропозиція щодо виділення землі для організації "Доступне житло" не набрала потрібної кількості голосів.
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=11676

ЕКОНОМІКА

НА БУКОВИНІ ТРИВАЄ ЗБІР УРОЖАЮ
"Молодий буковинець", 14.10.2008, Чернівецька обл.
Урожайність зернових культур в цьому році перевищила минулорічний показник на 2,4 центнера з гектара.

 Станом на 1 жовтня 2008 року валовий збір зерна без кукурудзи в області склав 179 тисяч тонн, що на 9% більше, ніж торік. Урожайність зернових культур в цьому році перевищила минулорічний показник на 2,4 центнера з гектара, що дало змогу додатково одержати 15 тисяч тонн зерна.
А збір кукурудзи відстає від минулорічного. Зокрема, на 1 жовтня поточного року зібрано менше половини посівних площ кукурудзи. З кожного гектара одержано по 45 центнерів, тоді як торік на цю дату було зібрано по 48 центнерів. Урожай цукрових буряків склав 21 тисяч тонн при середній урожайності 322 центнера з гектара, соняшнику - 4 тисяч тонн по 14,2 центнера з гектара. Про це повідомило обласне управління статистики.
http://www.molbuk.com/news/16881-na-bukovini-trivaye-zbir-urozhaju.html

"АЗИАТСКИЙ ДРАКОН" ДЛЯ ДОНБАССА
Лариса Лазоренко, Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.
Регион обретет стратегию экономического роста. Именитые украинские и зарубежные эксперты придумают, как повысить благосостояние донетчан.

 Фонд "Эффективное управление", созданный по инициативе бизнесмена Рината Ахметова, консалтинговая компания Monitoring Group и областная власть подписали 9 октября, трехстороннее соглашение о сотрудничестве. Этим был дан старт новому проекту, направленному на ускорение экономического роста Донецкой области и повышение ее конкурентоспособности.
Председатель Донецкого облсовета Анатолий Близнюк перед церемонией подписания соглашения отметил, что Донбасс - это старо промышленный регион, и вызванные этим проблемы, как то плохая экология и заболеваемость населения, сегодня требуют новых подходов в своем решении. "Сегодня мы подошли к рубежу, когда определяя свою экономическую перспективу, мы обращаемся к мировому опыту, чтобы нам помогли верно оценить ситуацию", - заявил глава облсовета. Эксперты ведущей международной консалтинговой компании Monitoring Group, которая была выбрана фондом "Эффективное развитие" по тендеру, и которая разрабатывала стратегии экономического развития в 58 странах, теперь займутся донецким регионом. Во сколько обойдутся эти услуги, является конфиденциальной информацией. "Фонд полностью финансирует этот проект. У нас подписан контракт, в котором содержится элемент конфиденциальности, поэтому точную сумму я бы оглашать не хотела", - заявила директор фонда "Эффективное управление" Наталья Изосимова.
Эксперты проекта обещают найти пути взаимопонимания между местной властью и бизнесом, благодаря чему в регионе произойдет скачок экономического развития. А привлечение инноваций повысит производительность и эффективность бизнеса, что в конечном итоге обеспечит рост благосостояния населения и развитие человеческих ресурсов.
Проект экономического развития, который на территории Донецкой области будет воплощать Monitor Group, состоит из двух этапов. На первом, который продлится шесть месяцев, предполагается сделать детальный анализ состояния экономики региона, определить основные направления для экономического прорыва и конкурентоспособные кластеры. В понимании представителя компании Monitor Group Эндрю Сварта, кластер - это связанные между собой компании и смежные организации, расположенные в одном регионе и вовлеченные в одно бизнес-направление. Отвечая на вопрос "Салона", что нового будет предложено нашим компаниям, которые имеют вертикально-интегрированную структуру и могут также называться кластерами, Эндрю Сварт, в частности, сказал, что подобный "набор бизнеса" нужно расширять. Например, если речь идет о туристическом бизнесе, то такой кластер должен включать в себя не только операторов турагентств, компании-перевозчиков, представителей гостиничного бизнеса, но и массу других предприятий, которые могут оказывать различные туристические услуги. Создание кластеров, по мнению г-на Сварта, актуально и для горнопромышленного комплекса, составляющего основу экономики региона. "Кластер ГМК - это не только ГОКи и заводы, это целая группа бизнеса, которая участвует в доведении продукции до потребителя, это вузы и НИИ", - считает эксперт.
Изучив кластерные возможности региона, Monitor Group перейдет ко второму этапу (от трех до шести месяцев), на котором предложит детальный план действий по экономическому развитию Донецкой области.
http://www.salon.donetsk.ua/actual/6093.php

ТОЧКА ЗОРУ

ИГРЫ С ИСТОРИЕЙ
"Время", 14.10.2008, Харьковская обл.
Историко-политические дискуссии на суд европейских читателей. Мнение одного из авторитетных харьковских ученых-историков Сергея Куделко.

 Почему открытое письмо Виктору Ющенко появилось во французской газете? Мнение одного из авторитетных харьковских ученых-историков Сергеем Куделко о том, что заставило авторов открытого письма Виктору Ющенко вынести наши внутренние историко-политические дискуссии на суд европейских читателей.
На днях группа известных украинских историков и общественных деятелей опубликовала во французской газете "Le Figaro" ("Фигаро") открытое письмо Президенту Виктору Ющенко.
В нем высказывается крайняя озабоченность стремлением украинских властей пересмотреть историю - особенно историю Великой Отечественной войны - в угоду националистически настроенной части общества.
"Играть с историей опасно!" - предупреждают авторы письма и в качестве примера приводят попытки политической реабилитации и героизации руководства ОУН-УПА.
Первым свою подпись под открытым письмом Виктору Ющенко поставил выдающийся украинский историк, академик Петр Толочко. Среди авторов письма ученые, журналисты, депутаты, общественные и даже некоторые государственные деятели (на уровне региональной представительной власти) из Киева, Симферополя, Луганска, Донецка. Всего 30 подписей. Почти каждый пятый из подписантов письма - харьковчанин. Среди них президент "Украинского форума", академик В. П. Семиноженко, кандидат исторических наук, вице-мэр Харькова В. А. Ландсман, кандидат философских наук, доцент Харьковского национального университета С. Н. Коновалов, доктора исторических наук, профессора Харьковского национального университета В. В. Лантух, С. М. Куделко и В. М. Духопельников.
Что за комиссия, создатель?
- Насколько мне известно, тема открытого письма Виктору Ющенко родилась на научной конференции в Киеве "Россия - Украина: проблемные страницы общей истории". И, думаю, естественно было бы начать наш разговор, вспомнив о том, что несколько лет назад между нашими странами была договоренность о создании комиссии российских и украинских историков по созданию совместных учебников. Какова судьба этой комиссии, она действует, что-то решает?
- На научных конференциях периодически сообщается о работе этой комиссии над учебниками. Кстати, Европа в плане общего взгляда на историю уже объединилась, там созданы учебники, которые учли точки зрения различных стран и государств.
- Но ведь это невероятно сложно!
- Да, у них это получается, а у нас пока нет. И эта асинхронность связана не с учеными даже, а с тем, что историческое время у Западной и Восточной Европы разное. Вот, например, первое, что бросается в глаза, если взять Европу и Украину, - это то, что в европейских странах принято прислушиваться к точке зрения социологов, экономистов, политологов, историков и правительства действуют на основе их рекомендаций. А в Восточной Европе еще сильны пережитки тоталитарных обществ, где очень часто правительства навязывают обществу свою точку зрения.
- Не идеализируете ли вы европейские правительства? Мне кажется, что сегодня правящая и интеллектуальные элиты все больше отдаляются друг от друга во всем мире.
- Европа во второй половине ХХ века пришла к главному важному открытию, которое у нас еще в полной мере не осознано. Оно заключается в том, что при решении сегодняшних политических и прочих споров исторический фактор не берется во внимание. Ну, мало ли что и где происходило в истории! Так, например, все государственные границы в Европе несправедливые, кто-то что-то у кого-то когда-то отнял насильственным путем, и если начать по этому поводу споры и требовать платить по счетам, мы никогда не добьемся отмены этих границ. Нужно найти в себе мудрость сказать: все, на этом мы остановимся. А у нас, наоборот, начинаются поиски каких-то доказательств, свидетельств и т. п. Таким образом, у нас исторический фактор приобретает не созидательную, а разрушительную силу.
- И все же я опять возвращаюсь к этой несчастной исторической комиссии… Известны ли хоть какие-то результаты ее деятельности?
- В этом смысле комиссия, действительно, я считаю, несчастная, потому что мало создать комиссию и созвать специалистов. Ведь в принципе подобные комиссии создаются определенными государственными структурами, ну и результат получается соответствующий. Члены комиссии с нашей стороны должны соответствовать той линии, которая принята в нашем государстве, а с их стороны - в Российском государстве.
Между прошлым и будущим
- Складывается впечатление, что со времен Нестора-летописца История, к сожалению, в большей своей части представляет собой продукт жизнедеятельности Политики. Ничто так не изменяет наше Прошлое, как наше Настоящее. Меняется политика и вслед за ней меняются книги и учебники. Исчезают те, кто еще вчера считался великим и возвеличивается тот, о ком вчера еще не ведали и не знали…
- Конечно, каждая победившая политическая сила старается переписать историю так, как ей удобно, и использовать исторический ресурс в своих, иногда узко эгоистических целях. Меня всегда удивляет как историка, что во время выборов в центре внимания общественности оказываются не проблемы сегодняшнего дня, инфляция, качество жизни, охрана здоровья человека. Вдруг выясняется, что люди сильно озабочены событиями, которые происходили десятки лет тому назад. Иногда это специально применяемая технология, чтобы увести общественную дискуссию в сторону от наболевших проблем, иногда это характеризует и само общество, которое ориентируется не на будущее, которого оно себе не представляет, а на прошлое.
То есть вот этот поворот к прошлому - это тоже определенный сигнал, определенный знак. Вы посмотрите, как поменялись приоритеты: если раньше культивировался идеал здорового человека (в каждом дворе спортплощадка и т. п.), то сегодня общество ориентируется на инвалидов (абитуриенту достаточно принести справку, что он тяжело больной, для того, чтобы получить преимущества при поступлении в университет). Я не против льгот для инвалидов, но когда этот процесс приобретает массовый характер, когда становится модным и выгодным быть больным, а не здоровым, это уже не социальная защита, а социальная тенденция.
- Возможно, потому что мы не представляем себе будущего, боимся его, мы все свои страхи страстно вкладываем в то, чтобы вытаптывать кого-то в прошлом и чувствовать себя значительными?
- Да, тогда мы кажемся лучшими самим себе, мы ищем в прошлом негативные моменты, чтобы сказать: а ведь раньше было еще хуже! Старательно под микроскопом иногда рассматриваем это прошлое, чтобы наше сегодня казалось нам значительно лучше и совершеннее.
Отсюда естественное непонимание, почему одно и то же событие в истории одного государства имеет судьбоносное, величайшее значение, а для другого - второстепенное.
- У России и Украины есть такие разные в государственном смысле события?
- Не только у государств, а даже внутри одной и той же страны и одной и той же области - самые разные ситуации. Вот на упомянутой вами конференции в Киеве выступал академик П. Толочко и сравнивал исторический опыт Западной и остальной Украины. Он отметил, что если большая часть Украины прожила вместе с Россией 300 лет и это огромный пласт новой и новейшей истории, то Западная Украина - всего несколько десятилетий. Я его слушал и думал, что специфическая наша харьковская особенность в том, что мы 500 лет прожили с Россией, то есть эта территория вошла в состав российского (московского еще) государства в начале XVI-го столетия. Для западной Украины сотрудничество с Россией началось только в 1939 году. А до этого Галичина входила в состав Австро-Венгрии. То есть у нас разный исторический опыт. Более того, этот опыт Западная Украина приобрела в результате очень короткого столкновения с Россией в определенный исторический момент. И он зафиксировался в сознании ее населения.
А в Харькове наш колоссальный, в течение пяти столетий, опыт общения с Россией привел к тому, что мы спокойно сосуществуем, понимаем друг друга, и наш город единственный в Украине, который никогда не имел на протяжении всей своей истории крупных столкновений на национальной и религиозной почве.
- Хорошо, тогда лично вы чем руководствовались, когда ставили свою подпись под письмом?
- На конференции выступили несколько ученых, прежде всего киевляне, которые говорили, что они обращались к Президенту с письмами, с новыми документами и не получали ответа…
- А эти обращения к власти и документы касались, простите, чего?
- Того, что невозможно игнорировать факты и документы, в том числе и из немецких архивов, из которых следует, что руководство ОУН-УПА, как и вся деятельность этой организации, находились под плотным контролем немецкого абвера, что политическая реабилитация и героизация этих людей граничит с пересмотром итогов Великой Отечественной войны и что без победы над фашизмом не было бы и независимой Украины.
Поскольку ответа они не получали, родилась мысль: а, может, следует к главе нашего государства обратиться из-за рубежа?
- Вы не боялись ставить свою подпись?
- А чего я должен бояться? В этом письме нет ничего такого, что может быть воспринято как оскорбление или еще что-то предосудительное.
- Нашлись журналисты, которые назвали эту публикацию в "Фигаро" проплаченной. Как вы можете это прокомментировать?
- Я, честно говоря, не успеваю следить за прессой. Мне показали какую-то заметку, в которой было написано, что наше письмо выглядит, как рекламное объявление. Но выглядеть и быть - это разные вещи. И потом, под этой заметкой не было подписи. Если вы бросаете серьезное обвинение, что эта публикация проплачена, то поставьте же свою подпись. Я же свою подпись поставил.
- Так почему, собственно, "Фигаро"?
- Дело в том, что в Париже тоже прошла научная конференция, среди участников ее были историки уже нескольких стран. Не только Украины, России, но Франции, Польши и Израиля. В дискуссии участвовали представители стран, в которых во время Второй мировой войны были свои формы коллаборационизма: власовцы в России, вишисты во Франции.
Так вот, пришли к выводу, что жизненно необходимо пересматривать и отдельные эпизоды Второй мировой войны, и ситуации исторические, и роль отдельных людей, если появляются об этом новые документы. Но что касается глобального пересмотра итогов войны, то об этом не может быть и речи.

Пантеон для Шухевича с Пэтеном
- Я читала, что именно во Франции, где велика память о героях Сопротивления, особое неприятие коллаборационизма…
- Мы это почувствовали на конференции в Париже. Кстати, французские историки признались, что у них тоже были запретные, непопулярные темы. Так, во время высадки англо-американских войск в Нормандии cоюзники подвергли жесточайшей бомбардировке север Франции. Свыше 40 тысяч мирных жителей погибло в этот момент, но об этом долгое время предпочитали молчать. Теперь об этом говорят. Но это никак не влияет на взаимоотношения Франции с этими странами. Да, это ужасная трагедия, но, видимо, других способов освободить Францию на тот момент не было. В противном случае этих жертв могло бы быть больше и погибли бы не 40 тысяч, а 400 тысяч человек.
- Коль скоро мы заговорили о пересмотре оценок, то в этой плоскости может лежать и отношение к ОУН-УПА. Из людей, приветствовавших приход гитлеровской Германии на украинскую землю, они превратились в героев национально-освободительного движения, воевавших на "два фронта" - против сталинской России и гитлеровской Германии.
- Некоторые специалисты из Украины поднимали в Париже и этот вопрос. Дело в том, что после 1991 года идет активное формирование новой стратегии истории Украины. Ставится вопрос: какая же часть Украины, сложной страны со своими региональными особенностями, станет своеобразным центром, вокруг которого мы создадим новую историю? Есть силы, которые хотят видеть таким эпицентром нашей истории западную Украину. Конечно, есть местный патриотизм. Нам, например, хочется видеть таким центром Слобожанщину. Ну, допустим, пусть будет история Галиции как эталон, как то, вокруг чего мы будем строить все остальное. Но в ходе этих построений как раз и выплывают события и эпизоды, связанные с историей Второй мировой войны. Неудобные, неприемлемые для остальной части Украины. Возникают споры, разногласия острополемического характера.
- Как вы относитесь к тому, что официальная историография сегодня склонна отделять мух от котлет. Мол, ОУН с его идеологией - это одно, а УПА с ее народным свободолюбивым духом - это совсем другое?
- В ОУН, в УПА каждый человек имел свои какие-то цели. Кто-то пошел в УПА, имея идейные убеждения, кто-то потому, что сосед туда пошел, у кого-то при Советской власти отца сослали в Сибирь, кого-то просто ввели в заблуждение, то есть если мы переходим на личности, то выясняется, что у людей могли быть мотивы самые разные. Если люди воевали за какие-то идеи и отдавали за это жизнь, можно отдать должное их личному мужеству. Вопрос весь в том: насколько все это соответствовало, так сказать, главной линии истории Украины?
УПА, безусловно, как национально-освободительное движение боролась за создание Украинского государства. Но какого государства? Какие идеалы и ценности у этого государства? Вы же сами прекрасно понимаете, куда выложена дорога благими намерениями. И мы видим, что в тот исторический момент это не могли быть демократические ценности. Галиция - часть Австро-Венгрии, которая являлась одной из прародительниц фашизма. Все деятели УПА родились в Австро-Венгрии. Где родился Адольф Гитлер? Он тоже уроженец той же империи. В других частях Австро-Венгрии зародился свой фашизм. Венгерский, например. Мы видим подобное в Словакии, у некоторых южных славян, которые входили в это государство. Совершенно очевидно, что в результате подобной национально-освободительной борьбы не могло родиться демократическое государство, потому что на этой территории в тот период господствовало тоталитарное мышление.
- Какова реакция на это открытое письмо в Украине? Известна ли вам реакция во Франции?
- Ко мне подходят коллеги, благодарят за это письмо, говорят, что тоже готовы под ним подписаться. Что касается французской общественности, меня удивил на конференции в Париже трезвый, спокойный взгляд на все, что происходит в бывших постсоветских странах, на события в Грузии, например. Я думал, что они, возможно, не в курсе наших дел. Нет, прекрасно все знают и во всем разбираются. Однако все, что происходит в Украине или на Кавказе, - от них далеко. Это их не касается. А вот когда среди французов речь зашла о том, не поместить ли членов правительства Виши в пантеон героев Франции - сразу стало очевидным, что для них это близко, это их волнует.
- Вы можете себе представить, чтобы во Франции предложение правых партий о том, чтобы маршала Пэтена, осужденного французским судом за сотрудничество с гитлеровскими оккупантами, приравнять к героям Сопротивления, нашло одобрение на уровне президента страны?
- В сегодняшней Франции, думаю, нет.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=3665

КУДА ИДЕТ УКРАИНА ПО "МИННОМУ ПОЛЮ" ВТОРОЙ ВЕЛИКОЙ ДЕПРЕССИИ?
Елена Зеленина, "Время", 14.10.2008, Харьковская обл.
О последствиях финансового кризиса для Украины в интервью с вице-директором Харьковского центра международного анализа и прогнозирования "Левый берег" Сергеем Берендою.

 В мире свирепствует финансовый кризис. Все, что происходит на наших глазах, уже сравнивают с глобальной экономической катастрофой конца 20-х - середины 30-х годов XX века.
Большинство аналитиков причинами этого кризиса называют проблемы в американской экономике, возникшие в результате резкого сокращения сбережений, роста дешевых кредитов, неадекватного потребления и формирования большого "мыльного пузыря" прежде всего на рынке рискованных ипотечных ценных бумаг. На днях обнародованы прогнозы Международного валютного фонда, который ожидает, что в 2009 году начнется рецессия мировой экономики - темпы ее роста упадут до 3%. Торможение роста ВВП Украины, по прогнозам фонда, будет более существенным - с 7,5 до 2,5 процентов. Впрочем, как полагают в МВФ, из кризиса наша страна должна выйти уже в 2010 году.
Опять "виноват" Буш…
- Как вы оцениваете последствия финансового кризиса в США для Украины? Какие он несет нам "минусы", а, может быть, есть и "плюсы"? - этот вопрос ваш корреспондент задал Сергею Беренде, доценту кафедры международной экономики экономического факультета Харьковского национального университета им. В. Н. Каразина, вице-директору Харьковского центра международного анализа и прогнозирования "Левый берег".
- Я сегодня услышал по радио, что в этом кризисе виноват двоюродный брат Джорджа Буша, который был одним из руководителей совета директоров банка "Леман бразерз" /Lehman Brothers/. Будто бы он обанкротил этот банк и положил в карман полмиллиарда долларов, - Сергей Васильевич не скрывает иронии. - Ну, а если говорить серьезно: чтобы оценить кризис, нужно обработать огромное количество информации. Нельзя так ставить вопрос: плюс - минус. Это объективная ситуация. Я могу показаться апологетом марксизма, но капиталистическая система хозяйствования, а также принцип цикличности развития экономики делает возникновение кризисов периодически неизбежными. Другой вопрос, как сама система реагирует на эти кризисы, какие изменения в систему хозяйствования вносятся и как быстро это делается.
- А вот интересно, как украинская система реагирует на кризис?
- Украина, в общем-то, неплохо подготовилась к этому кризису. У нас дифференцированы золотовалютные резервы Национального банка, они есть как в долларах, так и в евро. Уход от доминирования доллара в золотовалютных резервах Нацбанка, говорит о том, что мы диверсифицировали свои риски. При падении доллара и росте евро мы таким образом можем играть на колебании курсов, и в конечном итоге наши потери будут на нуле.
- Сегодня в частной аптеке у моего дома ко всем ценам на лекарства добавляли 15%. Провизор объясняла, что сама она в этом "ничего не понимает", но хозяин велел поднять цены, так как доллар вздорожал…
- То, что сейчас происходит на наличном рынке обмена валют, - это кратко-срочный ажиотаж. Нацбанк четко заявил, что курс будет колебаться на уровне 4,8 и 5,2 гривни за доллар.
- В российских СМИ пишут, что скоро рубль и китайский юань могут стать мировой резервной валютой…
- Российский рубль, хотя и является конвертируемым, но еще не стал достаточно мощной резервной валютой, чтобы его можно было использовать в качестве такого инструмента. Пока в экономике невозможны никакие революционные изменения.
Ну, допустим, станем мы держать свои золотовалютные запасы в китайском юане. Все равно мы не сможем запретить банкам делать заимствования на внешних рынках - это же не государственный долг Украины, а взаимоотношения частных компаний. Я думаю, что все равно в ближайшее время доминировать будут доллар и евро.
ВТО - это не только тарифы
- То, что Украина вступила в ВТО, увеличивает ее риски?
- Пробежимся бегло по тем принципам, которые заложены в функционировании ВТО. Можно констатировать, что сегодняшняя ситуация, связанная с ВТО как наследницей Генерального соглашения по тарифам и торговле, не в полной мере отвечает запросам Украины и той новой экономической генерации, которая появляется в нашей стране.
Объясню почему. Дело в том, что мы - молодая нация, и наш молодой бизнес не знает до конца всех реалий мировой экономики. Мы находимся на этапе болезненного роста. На сегодняшний день мы еще не осознали всех особенностей, связанных с конкурентной борьбой, защитой своего внутреннего рынка. Всем известно, что ВТО регулирует только лишь часть международных экономических отношений, связанных с тарифами и тарифными методами. Что касается нетарифных методов регулирования, то на этот счет ВТО лишь в малой доле регулирует эти вопросы. И в этой связи можно сказать, что большинство индустриально развитых стран закрывают свои рынки, осуществляют политику протекционизма с помощью нетарифных методов и ограничений.
Нет свободных рынков. Формально они открыты, но на самом деле с помощью нетарифных методов ограничения торговли они по-прежнему остаются для нас закрытыми. Это связано с техническими стандартами, с требованиями обязательной сертификации и т. п.
Положительные моменты, связанные с членством Украины в ВТО, заключаются в том, что в этой организации все решения принимаются консенсусом. То есть нет главенствующей роли одной страны, как нет и стран-аутсайдеров.
- Как хозяйственная интеграция с помощью инструментов ВТО повлияет на украинский рынок?
- В первую очередь это касается автомобильного рынка, который являлся самым закрытым с точки зрения тарифов. В Украине существовала и существует ставка ввозной пошлины на уровне 25%, и это заложено в бюджет страны. Поэтому вступление в ВТО автоматически не привело к снижению ставки. Это произойдет только 1 января 2009 года, когда также уйдут и количественные ограничения. Но в этой связи закономерен вопрос: а что же - доходы, которые получало государство, растворятся, никто не будет платить и это будет выгодно потребителям? Отнюдь нет. Скорее всего, будет принят ряд положений, призванных перевести налоги, которые мы привыкли называть импортной пошлиной, в разряд внутренних налогов - и защита нашего внутреннего рынка сохранится на прежнем уровне. То есть мало что произойдет принципиально нового. Скорее всего, цены останутся такими же, просто появятся новые налоги взамен старых.
- Что будет с металлургическим комплексом?
- Вопрос достаточно серьезный, потому что в рамках ВТО действует принцип недискриминации. Он означает, что, независимо от того, какой будет производитель - то ли иностранный, то ли наш, - никакой дискриминации, например по части получения субсидий либо освобождения от налогов, не может быть. В этой связи многие металлургические компании потеряют субсидии, которые они получали от государства в виде неуплаты налога на землю и т. п. Поэтому можно констатировать, что членство Украины в ВТО в краткосрочной перспективе с точки зрения металлургического комплекса будет не в его пользу.
Поближе к ЕС, подальше от России?
- Эксперты заговорили, что у нашей страны нет собственных ресурсов для того, чтобы эффективно бороться с вызовами глобального кризиса, поэтому "надо теснее интегрироваться в Европу, в ЕС".
- Разговоры об интеграции похожи на заклинание. В чем же изюминка интеграции? Дело в том, что интеграцию очень сложно посчитать. Вот вы спросите, с кем мы интегрированы сильнее - с Россией или Германией? Однозначный ответ на этот вопрос дать очень сложно. Более того, очень сложно просчитать, что нам даст интеграция с ЕС или ЕЭП (если этот проект реанимировать) и т. д.
Я не хочу идеализировать ЕС и демонизировать Россию и наоборот. Дело в том, что если мы начнем анализировать, что ЕС даст Украине, то украинскому обществу не стоит питать иллюзий на предмет того, что Евросоюз - это некая идеальная форма сосуществования наций в рамках уникальной международной организации. Вот несколько примеров евроабсурдов в сегодняшней нормативно-правовой базе ЕС. Например, ЕС финансирует производство "мыльной оперы" и новостного канала. Или: рыбаки обязаны иметь в своей аптечке презервативы. Или: новогодние елки должны быть стандартизированы. Ну и так далее. Это говорит о том, что еврокомиссия пытается стать неким наднациональным органом, управляющим всем и вся.
Сегодня более половины торгового оборота стран ЕС происходит в рамках Евросоюза. Они торгуют преимущественно друг с другом. Если посмотреть на показатели торговли внутри отраслей, то, к примеру, Франция в Германию продает "Пежо", а немцы во Францию - "Мерседес". В то время, как, например, Марокко во Францию продает апельсины, а покупает у Франции трактора. Чувствуете разницу? Показатель вот этой внутриотраслевой торговли характеризует то обстоятельство, что экономики стран ЕС имеют примерно одинаковый уровень развития.
Так вот, этот показатель, рассчитанный для Украины по отношению к Германии и Российской Федерации, составляет с Германией 0,33, а с РФ - 0,37. Можно констатировать, что с точки зрения внутриотраслевой торговли мы одинаково плохо интегрированы что с Россией, что с Германией. Если мы посмотрим на этот показатель между странами ЕС, то увидим, что между ними этот показатель равен 0,5 - 0,7.
И сделать вывод однозначно, что выгоднее - интегрироваться с Германией или Россией, - на основе столь низких показателей достаточно сложно.
- Наверное, выгоднее интегрироваться в СНГ, наши экономики ближе…
- На сегодняшний день Украина формально находится в зоне свободной торговли со странами СНГ, а это соглашение было подписано еще в 1994 году. Но огромное количество изъятий и ограничений из этого соглашения полностью его нивелирует. Чем дальше по времени мы от 1994 года, тем больше появляется этих изъятий и ограничений и тем дальше мы поляризируемся между собой. Я не знаю, с точки зрения политики - это выгодно или нет, но это факт и с этим фактом мы должны считаться.
- Так куда же идет Украина?
- Доля Украины в импорте ЕС составляет 0,7%. Можете себе представить, насколько незначительна для ЕС Украина как торговый партнер. Подобного рода показатели свидетельствуют о том, что Евросоюз еще "не понял", что такое Украина. Для крупной европейской страны, каковой является Украина и географически, и по количеству населения, подобного рода показатели недопустимо малы. Исследования показывают, что у нас есть огромный потенциал торговли со странами ЕС.
Если мы посмотрим на динамику и географическую структуру импорта Украины в контексте СНГ и Евросоюза, то увидим, что на протяжении последних пяти лет она достаточно стабильна.
Что бы ни заявляли политики, будь то курс на евроинтеграцию, либо интеграцию с ЕЭП, прогресса нет ни на одном из направлений.
Поэтому сегодня на вопрос, куда идет Украина, мы можем ответить: никуда не идет.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=3664

ПЕРЕДІЛ ВЛАСНОСТІ

КРАДУТЬ... ДВОРИ
"Місто", 10.10.2008, Вінницька обл.
Куди зникають прибудинкові території у Вінниці?

З під'їзду - в магазин
Забудова у Вінниці - щільна. Про це вже давно кажуть як архітектори, так і чиновники. На перший погляд це абстрактне словосполучення дається взнаки кожному вінничанину. Наприклад, коли на подвір'ї чи щільненько поряд з ним виростає новенький супермаркет, офіс або щось інше. І тут нічого дивуватися, адже усі підприємці мають бажання будуватися якомога ближче до центру міста. Хоча б у його межах. І тільки надзвичайно великі магазини будують собі приміщення на околицях або і за межами Вінниці.
Будівництво у центрі міста вигідно і владі, а якщо точніше - бюджетові. Оскільки земля тут коштує дорожче, її і продати, і здати в оренду можна за вищою ціною. Пояснюється це закордонним словом - інфраструктура. Якщо поблизу ділянки є зупинка тролейбуса, трамвая або маршрутки, її ціна зростає автоматично. Ще один великий плюс - готові комунікації. Тепло, вода та електрика будь-якому магазинові чи банку потрібні.
Фахівці вже зараз кажуть про те, що вільної землі у Вінниці немає. Землі району продаються з не меншим ентузіазмом і темпом, і Вінницю затисли в лещата приватних володінь. Наприклад, трамвайна колія на Барському шосе, яка має закільцювати Вишеньку та Хмельницьке шосе, трохи не стала міражем через приватні гаражі та власність пайовиків. У такій ситуації супермаркет чи якийсь інший "чужинець" у рідному подвір'ї будинку чи поряд вже не видається маревом, а радше - нависаючою загрозою для кожного вінницького ганку.
Центровіший за центрального
Не думали і не гадали жителі цегляної триповерхівки за адресою Соборна, 22, що в їхньому подвір'ї замість спортивного майданчика та кількох приватних будинків виросте багатоповерхівка релігійного значення. Забудова їхнього подвір'я розпочалася ще в середині 90-их років. Боротися тоді із забудовниками ніхто не став - ну, відтяли половину яблуневого садочка, ну, прибрали спортивний майданчик, нічого, двору ще багато. Але згодом з'явились ще одні сусіди. Тепер поряд зі старенькою триповерхівкою височіє ще одна будівля із виходом на центральну вулицю міста. Щоправда, спершу жителям обіцяли п'ятиповерхівку, а сьогодні споруда - вже дев'ятиповерхова. Тепер пізно боротися і за двір, бо від нього - майже нічого не залишилося. Вузенька смужечка асфальту перед будинком та приблизно така ж завширшки смужечка травички. Насолоджуйтесь. Сусіди Тимірязєвки
Внутрішнє подвір'я бібліотеки ім. Тимірязєва теж потрапило в зону уваги забудовників. Частину вузенького технічного дворика бібліотеки зайняла приватна двоповерхова добудова до сусіднього будинку. Поряд у підвалі цього ж будинку, по Соборній, 75 - також будівництво. Наталя Морозова, директор обласної бібліотеки ім. Тимірязєва, каже, що змінювати призначення цієї території не тільки не можна, а й небезпечно - тут встановлені спеціальні трансформатори.
- Згідно з нормами, шість метрів від трансформаторів повинна бути вільна зона, - розповідає Наталя Морозова. - Цього року він (власник добудови. -Авт.) добудував перший поверх, мотивуючи це тим, що тут споруджуються якісь складські приміщення, закрив прохід, добудував гараж, офіс, який виходить просто до дитячої стоматполіклініки. Тепер інші будують щось у підвалі. Ми категорично проти.
Представник власника приміщення, де відбувається будівництво, Людмила Василівна, каже, що має всі необхідні дозвільні документи. Переконує, її будівництво цілком законне.
Торговельний центр некапітального типу
Жителі будинку Коцюбинського, 37 також намагаються захиститися від забудовника. Торговельний центр має вирости попід вікнами з боку центральної вулиці. Люди не вірять в обіцяну "не-капітальність" споруди. А якщо на відстані метра від будинку звести капітальну будівлю, підземний тік вод порушиться й із затоплених підвалів вода може піднятися в квартири на першому поверсі. Та й досвід вже є.
- Ми, взагалі, на території, де раніше озеро було, - кажуть мешканці. - Після того, як збудували новий корпус фабрики - у наших підвалах піднялася вода. А якщо спорудять оцей невідомий об'єкт? Нас взагалі затопить! Забудовники з нами взагалі не розмовляють...
Порозуміння із забудовникам жильцям будинку по Коцюбинського не вдалося знайти і досі. Тепер, кажуть в мерії, це будівництво перевірить спеціально створена комісія.
Добридень, сусіде, ламайте паркан
Жителі за адресою Юності, 22 гуртом громили будівельний паркан на розі будинку. Причина - незаконність перебудови квартири на першому поверсі, пояснювали жителі. Пізніше з'ясувалось, що то має бути реконструкція з прибудовою для обладнання офісних приміщень та магазину.
- Ми не давали на це згоду, бо будинок кооперативний, а отже він (новий власник квартири. - Авт.) першими мав запитати нас, - каже жителька квартири на першому поверсі Ольга Шалигіна. - Та ніхто навіть не звертався.
Після того, як про ситуацію дізнався мер Володимир Гройсман, для забудовників ситуація, здається, запахла смаженим.
- У нас є підозри, що видавався сервітут під прибудову, яка є. Але ж її там немає! За результатаит доповідної Володимира Івановича (заступника мера Слишинського. - Ред.) я створю робочу групу, яка проведе службове розслідування. Виявимо і покараємо винного.
Чим завершилось службове розслідувування і чи завершилось, не повідомляли. А от будівництво наразі ведеться прискорено.
Інтернет-кафе попід вікнами
Минулого року жителі будинку по вулиці 40-річчя Перемоги, 50 дізналися, що поряд з їхнім будинком може з'явитися Інтернет-кафе. Це стало відомо, коли вже починалася підготовка до будівництва - просто поряд з дитячим майданчиком. Перші постраждалі - плодові дерева, які колись жителі цього будинку самі посадили.
Мешканці зустрічалися з підприємцем, якому дозволили оренду земельної ділянки. Висновок після зустрічі - всі документи законні... Свій протест проти забудови люди пояснюють ще й тим, що сам дитячий майданчик - на теплотрасі високого тиску, а теплопункт обігріває 10 висотних будинків. Поряд же - охоронна зона теплових комунікацій. Та й мати потенційно ненадійного сусіда людям не хочеться, бо ж поряд ще й купа кафе. А під будинком хочеться тиші.
Житловий комплекс замість парку
Невеличкий парк на Юності, який належав інституту кормів, був улюбленим місце відпочинку для жителів кількох прилеглих багатоповерхівок. Конфлікт навколо будівництва, яке веде "Дасторжитлобуд" по Юності, став одним з найбільш гучних у Вінниці. Люди чергували під будівельним майданчиком і вдень і вночі, не дозволяли проїхати вантажівкам, приходили навіть на сесію міської ради. Але тоді, поки люди стояли за дверима і чекали обіцяного запрошення, депутати голосували за продовження будівництва.
Законність передачі цих територій під забудову - безсумнівна, пояснювали тоді у мерії. Земля не належала до категорії особливо цінних, в загальному користуванні не перебувала, процедуру вилучення ділянки провели за згодою Аграрної академії наук. І комісії будівництво перевіряли, і мешканці позови до суду подавали. Забудовник готовий був до поступок... задля продовження будівництва. Згоди з мешканцями так і не знайшли.
Будівництво має бути законним і на підставі документів. На цьому наполягають і люди, і чиновники, і представники дозвільних структур. Але, як показує вінницька практика - якщо котлован вже вирили, то заривати його назад ніхто не буде. І припинити будівництво майже неможливо, якщо цього бажають тільки жителі прилеглих будинків, а не власник чи орендар земельної ділянки. Щоправда, будівництво можна припинити на деякий час, поки "буря" не вщухне, а потім - позичити очі в Сірка і забудову продовжити.
http://www.misto.vn.ua/index.php?action=1&k=1&page=1

САМОЗАХОПЛЕННЯ ПРОТИ КОТЕДЖНОГО МІСТЕЧКА
Юлія Тарапата, "Місто", 10.10.2008, Вінницька обл.
З аукціона у Вінниці продадуть найдорожчу ділянку. Відвойовувати берег Вишеньського озера мерія планує через суд - це один з варіантів.

 Територія біля Вишеньського озера у Вінниці завжди була престижною. На одному з берегів водоймища вже давненько виросли VIP-хатинки, які якщо й продаються, вартують надто не дешево. Наприкінці листопада берег озера у мікрорайоні другого провулку Юності може бути переданий в оренду. Щасливий власник 13,22 га зможе звести тут котеджне містечко.
- На сесії міської ради 19 вересня затверджена вся технічна документація, проект землевідведення, експертна оцінка і технічний паспорт на цю ділянку, - розповідає начальник управління комунального майна міської ради Ігор Шутак. - Міська рада делегувала право виконкому затверджувати специфічні умови набуття права на оренду, як і по кожній ділянці.
За рішенням сесії, під котеджну забудову піде 3,8 га. Все інше - або для інфраструктури, або для благоустрою. Зокрема, 4,5 га в межах прибережно-захисної смуги віддадуть переможцю на аукціоні під рекреаційні потреби. Дороги майбутній орендар має облаштувати на території площею 2,8 га.
- Крім того, додатково на орендаря цієї земельної ділянки за результатами нашого аукціону накладається обтяження утримувати у нормальному стані ділянку площею 2,9 га для благоустрою та розташування на ній дитячих майданчиків, спортивної і господарської зон, - пояснює Ігор Анатолійович. - Орендар повинен сплатити 15% вартості будівництва на дольову участь у розвитку інженерної інфраструктури, 1% - на розробку містобудівних програм від загальної вартості будівництва.
Вже найближчим часом оголошення про аукціон на право набуття оренди на цю земельну ділянку буде опубліковано в ЗМІ. Стартова ціна території наразі не розголошується, втім, можна стверджувати, що ціна берега озера буде більшою, аніж в усіх проданих чи відданих в оренду з міських аукціонів земельних ділянок. Нагадаємо, що два роки тому півострів Бригантина з міського аукціону продали за рекордні (поки що) для Вінниці понад п'ять мільйонів гривень.
Але ділянку на березі озера дещо раніше помітили поціновувачі самозахоплення територій. І вже встигли побудуватися...
- За окремим дорученням заступника міського голови Сергій Матусяка на окрему земельну ділянку виїхали спеціалісти, - пояснює Ігор Шутак. - Було встановлено факт самовільного будівництва. Там зведений дво- чи триповерховий будинок, і закладено ще три чи чотири фундаменти. Там ніхто ще не живе. Цю інформацію на виконкомі обговорили. І ухвалили рішення.
Це рішення - додати до рішення міськради ще один пункт. Ним встановлюється право третіх осіб судово-претензійну роботу провадити спільно з міською радою. Тобто, або міська влада приєднається до позову майбутнього власника землі, або ж навпаки - власник приєднається на захист своїх інтересів до позову мерії. Як кажуть, гуртом і батька легше бити. Але є й інший варіант.
- Якщо ці самовільні забудовники знайдуть компроміс з новим користувачем земельної ділянки, питання врегулюється іншим чином, - пояснює Ігор Анатолійович. - Наприклад, вони компенсують новому власнику якусь частину орендної плати. Коли буде конкретний орендар, він розглядатиме можливі варіанти компенсації. Якщо ж йому це буде невигідно, тоді міська рада і орендар наполягатимуть на знесенні через суд.
Насправді, вважає начальник міського управління комунального майна, потенційних орендарів перспективної території не відлякає наявність там "самосудів". Адже котеджна забудова - бізнес надперспективний та вигідний. Та й запропонована ділянка має занадто багато позитивних моментів. Як-то розташування в межах міста, площа і наближеність комунікацій.
Від автора
Самозахоплення ділянок на берегах річок та озер - надто старі граблі, на які наступає не тільки Вінниці. Адже насправді жоден закон, який обмежує будівництво біля водоймищ, тим, хто захоплює такі ділянки самовільно - не "указ". І навіть погрози будівельникам кримінальною відповідальністю за самозахоплення нічого не змінює. Вартість збудованого такого об'єкту надто висока...
У Вінниці вже було кілька фактів, які мали б змусити міську раду ухвалити окреме рішення щодо самовільного будівництво. Напевне, таке рішення має бути радикальним - на кшталт, знести без жодних обговорень і винятків. Адже приклади подібних самобудів - кричущі. Наприклад, шестиповерхівка на території школи по вул. Винниченка, щодо якої судяться вже чотири роки, і щоразу власник будівлі приносить нові і нові рішення судів, які забороняють знесення "особнячка".
Приклад будівництва на П'ятничанах - не самовільне захоплення території, але, тим не менш, надзвичайно резонансний випадок.
І тепер - що вже зачіпає безпосередньо інтереси не тільки територіальної громади, але й самої мерії - ділянка, яку готували на продаж з аукціону і яка може непогано поповнити міський бюджет. Перспективний вид бізнесової діяльності, якому заважає, хто б міг подумати, три-чотири фундаменти та незавершене будівництво. Звісно, ця ситуація із самозахопленням вирішиться щойно з'явиться новий орендар. Але як навчити людей не зазіхати на не своє?
http://www.misto.vn.ua/index.php?action=1&k=4815&page=1

ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

ПРОГРАММА "ЗДОРОВЬЕ КРЫМЧАН" СТАЛА ОТКРОВЕНИЕМ ДЛЯ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ МНОГИХ РЕГИОНОВ
Н. Дмитриева, "Крымские известия", 10.10.2008
"Актуальные проблемы управления отраслью охраны здоровья в Украине" - тема 1-ого Всеукраинского семинара-совещания главных врачей лечебно-профилактических учреждений.

 В санатории "Алуштинский" начал работу 1-ый Всеукраинский семинар-совещание главных врачей лечебно-профилактических учреждений на тему "Актуальные проблемы управления отраслью охраны здоровья в Украине".
В нем приняли участие министр охраны здоровья Украины Василий Князевич, председатель Всеукраинской ассоциации главных врачей Дмитрий Дячук, министр здравоохранения Крыма Сергей Донич, представители большинства регионов страны. Участников совещания приветствовали Председатель Верховной Рады АРК Анатолий Гриценко и первый заместитель главы крымского правительства Евгений Михайлов.
В приветственном слове спикер парламента автономии А. Гриценко высказал удовлетворение тем, что такое значимое событие впервые проходит именно на крымской земле, и выразил надежду, что семинар позволит не только обменяться опытом работы, но и совместно определить новые подходы к организации здравоохранения. Затем Анатолий Гриценко изложил позицию крымских властей по развитию отрасли, сообщил, что только за последние годы ее финансирование увеличено на 300 млн грн, тезисно ознакомил присутствующих с основными положениями программы "Здоровье крымчан", предусматривающей не только расширяющийся с каждым годом спектр бесплатных исследований для населения, но и постепенное повышение заработной платы медработникам (все - за счет республиканского бюджета). Эта программа явилась настоящим откровением для представителей многих регионов Украины, и выступление А. Гриценко вызвало долгие одобрительные аплодисменты.
В заявленной повестке дня - вопросы законодательного урегулирования организационной структуры здравоохранения, проблемы обеспечения граждан Украины бесплатной медицинской помощью и многие другие.
Подобное совещание проводится впервые. По словам В. Князевича, этому предшествовала большая организационная работа, в частности, создание ассоциаций главных врачей в регионах. "Главное, чего мы должны достичь сегодня, - сказал Василий Князевич, - задекларировать программу изменений, реформ в медицинских учреждениях. Ее будут формировать участники нынешнего совещания, чтобы качественно изменить состояние здравоохранения, которое в настоящее время не удовлетворяет ни общество, ни правительство. Каждый руководитель лечебного учреждения должен обладать не только медицинскими знаниями, но и экономическими, и юридическими, чтобы правильно решать хозяйственные задачи". Как заявил министр, впервые при ассоциациях главных врачей планируется открыть институты европейского менеджмента, подготовку и переподготовку в которых в обязательном порядке пройдут руководители лечебных учреждений. То есть главный врач должен быть не только опытным медиком, но и грамотным управленцем, лишь тогда совершенно по иному пути пойдут организационные процессы реформирования лечебных учреждений. Но чтобы дать возможность главному врачу осуществлять эти процессы, необходимо внести изменения в законодательство Украины, принять ряд проектов, которые в силу политической нестабильности "застряли" на уровне Верховной Рады. "Старая система организации здравоохранения изжила себя, нам нужно переходить на европейскую, а для этого необходимо менять мировоззрение, подходы к решению проблем, то есть предстоит трудоемкая и длительная работа. У нас много проблем в оказании первичной медицинской и неотложной, экстренной помощи, зачастую нет должного контроля за ее качеством, нет закона и даже модели страховой медицины; есть вопросы к деятельности районных больниц… Следует понимать, что пока мы не создадим нормальную систему, проблемы будут накапливаться. Что же касается Крыма, нужно помнить, что это особая, курортная зона, лицо государства, и здесь должна проводиться отдельная политика развития на государственном уровне. А если мы хотим привлечь на полуостров туристов из разных стран, то обязаны создать нормальную инфраструктуру оказания медицинской помощи не только в санаториях и домах отдыха, но и в стационарах, в участковых больницах. И в этом плане я высоко оцениваю Республиканскую программу "Здоровье крымчан".
Комментируя слова В. Князевича журналистам, С. Донич добавил, что медицина - наука ортодоксальная, поэтому, реформируя систему, нельзя прибегать к революционным методам, прежде всего нужно менять мышление. "Главные врачи выскажут в Алуште мнения и пожелания относительно Закона о здравоохранении, свое видение других медицинских проектов, поданных в Верховную Раду Украины. Ведь для нас очень важно выработать общую концепцию развития и реализовать эти наработки в своей деятельности. И поскольку на сегодняшний день Рада бездействует, - по мере возможности воплощать эту концепцию в жизнь".
 http://www-ki.rada.crimea.ua/nomera/2008/188/program.html

ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ

К ЧЕМУ ПРИВЕДУТ ПЕРЕВЫБОРЫ ВЕРХОВНОЙ РАДЫ?
"Панорама", 14.10.2008, Сумская обл.

К власти прийдут достойные политики                  4 % (2)
Состав парламента не изменится                           59 % (26)
Выборы не состоятся                                               13 % (6)
Мне все равно, на выборы не пойду                      22 % (10)
Всего голосов:                                                          44
Всего голосовало:                                                    44
http://rama.com.ua/modules/xoopspoll/pollresults.php?poll_id=134

ЯК ВПЛИНУТЬ ЧЕРГОВІ ВИБОРИ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ НА ВАШЕ ЖИТТЯ І ЖИТТЯ ВАШОЇ СІМ’Ї?
"Одеські вісті", 11.10.2008
На це запитання відповідали мешканці міст і сіл Одещини, люди - різного віку, професій, політичної орієнтації.

Володимир Заволокін, ветеран-афганець, м. Арциз:
- Чесно кажучи, мене не здивувало чергове "дійство" нашого Президента. Вони у нього один від одного карколомніші. І все ж таки серце занило, коли почули про Указ щодо розпуску парламенту. Дивуюся, та невже нема на що спрямувати енергію Глави держави? Тим образливіше сприймається цей документ на тлі західної України, яка бідує від жахливих повеней. От де згодилися б ті 400 мільйонів гривень, що так безперешкодно відрахують, обділивши тих, хто дуже потребує грошей, на проведення нікому не потрібних позачергових виборів.
Я, колишній афганець, батько, двічі дідусь, категорично проти розпуску парламенту і позачергових виборів. Над нами вже сміються. Але мені не смішно, коли подумаю про долю своєї родини, своїх онуків. У якій країні їм доведеться жити, або, не дай Боже, виживати?..
Мені здається, нас не лише не розуміє Президент. Він нас не чує. І лише тому, що цього не хоче.
Михайло Садаклієв, підприємець, м. Болград:
- Гадаю, життя покращиться лише в одному випадку, якщо буде переконлива перемога однієї із політичних сил. Маю на увазі партію Януковича, яка вже демонструвала свою спроможність утримувати в країні стабільність. Саме стабільність необхідна усім для роботи. Подивіться, що останнім часом робиться із цінами на пальне, як "танцює" курс долара. Не думаю, що у "жовтогарячому" таборі є конструктивні сили, їх дуже складно об'єднати, вони зовсім різні люди. Якщо ж після позачергових виборів до Верховної Ради знову буде такий розклад політичних сил, який маємо зараз, то нічого нового не чекайте.
Андрій Потиліко, журналіст, м. Рені:
- Тепер життя стане ще гіршим, тому що країна місяців на три залишиться некерованою. Кризові явища в економіці України будуть поглиблюватися. На тлі світової фінансової кризи почнеться безлад, кожен буде виживати, як може. Будуть падати реальні доходи населення. Інфляція, спекуляція на валютному ринку, проблеми із наповненням бюджету, спад реальних доходів населення - це відчує кожен. Справа навіть не у Верховній Раді України, а в тому, що нинішня політична еліта абсолютно неспроможна, некомпетентна і безвідповідальна. Не залишає відчуття, що влада живе на одній планеті, народ - на другій, і їхні орбіти не співпадають. Словом, чекати чогось конструктивного від виборів не доводиться.
Микола Козлик, кочегар дитсадка, Савранський район:
- Це марна трата грошей, причому наших. Адже бюджети всіх рівнів складаються із заробітків простих трудівників. Звичайно, що нічого хорошого ні мені, ні моїй сім'ї від позачергових виборів не світить. Я вже нікому і нічому не вірю. Я вважаю, якщо переобирати Верховну Раду, то всіх до одного, і разом з Президентом. Можливо, тоді щось зміниться.
Валентина Яцкун, екскурсововод, м. Одеса:
- Я від них просто стомилася, як і багато українців. А дострокове проведення парламентських виборів призведе до чергової дестабілізації соціальної та економічної ситуації. Ми вже всі стомилися від цієї нестабільності. А ціни зростають, люди біднішають. Терпимо і терпимо, а скільки ще вистачить терпіння на все це - не знаю. Я боюся, як би всі ці перевибори, скандали не призвели до збройних зіткнень. Ми всі добре пам'ятаємо, що було в Росії у 1993 році, коли був розстріляний російський парламент. Не дай Боже, щоб у нас трапилося чогось подібного.
Борис Ставров, генерал-майор, голова Білгород-Дністровської міської організації "Рада ветеранів війни і праці":
- Те, що сьогодні відбувається у державі у зв'язку з достроковими виборами до Верховної Ради, приголомшує з точки зору здорового глузду. Створюється враження, що люди, які творять процес нестабільності, зовсім не думають про свій народ та його моральний стан. Як не думають і про старше покоління, його психологію та сприйняття подій, що відбувається. Цьому поколінню, яке відходить, не дають спокійно дожити до кінця своїх днів! Судячи з численних телефонних дзвінків, що надходять до Ради, всі надзвичайно обурені. Дайте ж людям, які зробили для своєї Батьківщини, своєї Вітчизни, своєї землі все, що тільки могли, хоча б спокійно, без потрясінь дожити решту часу! Невже немає сьогодні ні найменшого прозріння у свідомості тих, хто сьогодні творить це?
Ніна Васильєва, пенсіонерка, Савранський район:
- Звичайно, вплинуть, причому дуже вплинуть у гірший бік. Що це таке? Лише влаштовувати вибори, роботи ніякої. Можливо, ми, прості селяни і не дуже розуміємося на політиці, зате ми добре усвідомлюємо, що їм там, з їхніми зарплатами, можна переобиратися, хоч щомісяця. От спробували б прожити на наші пенсії, при постійному зростанні цін, тоді, можливо, почали б працювати, а не влаштовувати нескінченні балачки. Через їхні вибори у таких, як я та мої діти, скоро і на хліб-сіль не буде.
Алла Півторак, ветлікар, Савранський район:
- Коли почула, що Президент припинив дію Верховної Ради, то подумала: от було б добре, якби всі жителі України бойкотували вибори. Можливо, тоді б у Верховній Раді замислились над тим, що потрібно працювати, що саме для цього їх обирав народ. І що, врешті-решт вони там для народу, а не народ для них. Якби хоч частина депутатів пожила так, як живемо ми, селяни, то, впевнена, менше б дискутували, а більше б ухвалювали потрібних народу і країні законів.
Любов Ганченко, директор БФ "Рідний край", с. Ясенове Любашівського району:
- Розпуск парламенту і майбутні вибори вплинуть на усіх нас не кращим чином. Держава замість того, щоб направити гроші тим, хто цього потребує, знову кине їх на чергові перегони. Багатшими ми від цього не станемо ні морально, ні матеріально. Знову будемо бачити ті самі обличчя у Верховній Раді і слухатимемо безкінечні пусті балачки про добробут людей. А якщо Президента знову не влаштує новий парламент, тоді що - знову перевибори?
А якщо, не доведи Господи, ми таки опинимося у такому замкнутому колі, тоді терпіння народу може лопнути остаточно і безповоротно.
Валерій Мазуренко, вчитель трудового навчання НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей", смт Любашівка:
- Наша сім'я проти дострокових виборів, бо нам від цього краще не стане. Ціни можуть "скочити" так, що наша зарплата їх не дожене, а інфляція "зїсть" усі заробітки. Тому ми нічого хорошого для себе не очікуємо, в душі лише безнадійність та безпорадність від необдуманих кроків можновладців. Але що ми можемо зробити? Політичному бомонду України ми потрібні тільки як "виборчий матеріал" і не більше. Прикро лише, що наші державні мужі свої політичні та особисті амбіції задовольняють з допомогою державної казни, з якої буде витрачено на їхні забаганки півмільярда гривень. Якщо так керувати державою, то зима для нас буде дуже холодною в прямому розумінні цього слова.
Віктор Кожухаренко, керівник фермерського господарства "Вікторія" Татарбунарського району:
- Найцікавіше, як на мене, що і Президент наш розуміє: позачергові вибори нічим добрим для народу не обернуться. Навпаки - лише проблем додадуть з неминучим зростанням цін, інфляцією, зниженням рівня життя більшості жителів країни. Додасться їх і у нас, товаровиробників. Власне, їх і зараз - більш ніж треба. І не без втручання Президента. Це ж з його легкої руки до країни хлинули дешеві, але відверто сумнівної якості грузинські вина. Але ж наші вина впевнено заявили про себе на європейському ринку. Всі, хто приїздить до України з інших країн, дивуються мистецтву українських виноробів. Гадаю, це дуже не по-державному - заганяти вітчизняних виробників у кут. Президент, який активно вояжує далекими країнами, звичайно ж, не може не знати, що там виноградарство поставлено на одну дошку з виробництвом м'яса. Звідки ж до нас така неповага?
Тобто, внутрішніх проблем стільки, що не до позачергових виборів. Вони вже точно не допоможуть стабілізувати економіку країни, а отже, і кожної окремо взятої сім'ї. І це - найголовніший доказ того, щоб їх не проводити.
Ніна Брагинець, пенсіонерка, м. Ізмаїл:
- Ставлюся до цього рішення дуже негативно. Не бачу ніякої послідовності у діях нашого Президента. Навіщо, питається, треба було рік тому людей розбурхувати, влаштовувати перевибори? Скільки було обіцянок. І де вони? І знову обіцятимуть? А нам, пенсіонерам, від цього не легше. Краще б не відбувалися нашою ж тисячею гривень, а додали пенсії, як належить, замість того, щоб розкидатися коштами на вибори. Хто нам, старим, по-справжньому допоможе? Не вірю я вже нікому і навіть не знаю, чи слід іти на вибори.
Георгій Воскобоєнко, фермер, с. Броска Ізмаїльського району:
- З самого початку було зрозуміло, що будуть ще одні перевибори, тільки незрозуміло було - коли. Тому що і у 2006 році, і у 2007-му ще при створенні коаліції "жовтогарячі" довго обмірковували і більше були стурбовані розподілом портфелів, а нас, селян, годували популістськими обіцянками. Пообіцяли, наприклад, що прийматимуть зерно за фіксованими цінами. А що вийшло? Врожай виростили багатий, а здаємо його за копійки, набагато нижче собівартості, собі на збиток. От і судіть, чи житиме моя сім'я від цього краще. Звичайно, ні. Як і від розпорошення коштів на чергові позачергові вибори. Хоч кидай землю! А багато ж моїх колег так і зробили - не взмозі більше працювати за таких умов, пішли із землі. Але ж працювати спробуй десь влаштуватися...
Юрій Маслов, співробітник будівельного підприємства, м. Одеса:
- Ці вибори мені вже так набридли! І нові вибори ще більше розколють українське суспільство. У нас і так всі люди перефарбовані - хто жовтогарячий, хто синій, хто червоний. Якась мазанина. Прикро, що на нові вибори підуть величезні суми грошей, а це призведе лише до чергової інфляції. І на якісь заощадження, які вдається відкладати, купиш удвічі менше. Хіба це нормально? У мене росте син, і я дуже переживаю за його майбутнє. Що буде далі - нікому не відомо.
Наталя Рождественська, директор благодійного фонду, м. Одеса:
- Все стане ще гірше. У нас в Україні вибори - ніби якась гра. А наслідки жахливі. Постійно якісь скандали, підвищення цін. По-моєму, люди ще більше перестали довіряти Президентові Віктору Ющенку. А депутатам тим більше. Не знаю, як далі житиме моя сім'я - дуже важко це все переживати. Одні негативні емоції. Коли це все припиниться? Адже нормально жити хочеться зараз і всім.
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=11675

ЗАЧЕМ ЮЩЕНКО НАЗНАЧИЛ ДОСРОЧНЫЕ ПАРЛАМЕНТСКИЕ ВЫБОРЫ?
"Салон Дона и Баса", 10.10.2008, Донецкая обл.

Устранить Тимошенко от власти                                  - 7 (38,89%)
 Ежегодные выборы - древняя украинская традиция - 7 (38,89%)
 Отвлечь людей от проблем в экономике                    - 3 (16,67%)
 Подготовиться к президентским выборам                 - 1 (5,56%)
 Заставить новый парламент работать                         - 0 (0,00%)
 Вывести новую политическую фигуру                       - 0 (0,00%)
http://www.salon.donetsk.ua/

ЗА КОГО ВЫ ПРОГОЛОСУЕТЕ НА ДОСРОЧНЫХ ВЫБОРАХ В ВР 7 ДЕКАБРЯ?
"Миг", 10.10.08, Запорізька обл.

За блок Литвина*                                 7.50% (3)
За блок "Наша Україна"                       5.00% (2)
За блок Тимошенко                             27.50% (11)
За Партию Регионов                           22.50% (9)
За КПУ                                                   7.50% (3)
За СПУ                                                   2.50% (1)
За другие партии и блоки                     2.50% (1)
Я вообще не пойду на выборы           25.00% (10)
Проголосовало 40 чел.
http://www.mig.com.ua/
 

*Название блоков и партий даны в алфавитном порядке.
 

*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет України по 14 жовтня 2008 року включно.
Заявки на отримання друкованих версій, а також зауваження та пропозиції можна надсилати за адресою:
nekrsova@rada.gov.ua
або телефоном:  255-23-94,
Некрасовій Олені Станіславівні


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення