|
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Рада в блокадіПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ
Олег Базак, «Одеські вісті»
«Щоб не "розбещувати маси", новоявлена коаліція всерйоз подумує не лише над введенням інституту парламентських приставів, але й про... кардинальну перебудову всередині Ради».Один день в феврале
Леонид Заславский, «Юг», Одесская обл.
Похоже, с классической моделью демократии на время нам следует попрощаться. Способность к диалогу у народных депутатов стремится к нулю.
Ющенко призвал парламент к порядкуМІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ
Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Президент провел встречу с председателем Верховной Рады и лидерами парламентских фракций, во время которой выразил свое видение приоритетов работы парламента.
Олександр Семенов: «Щоб упевненіше йти далі»ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ
Степан Сербінов, «Одеські вісті»
Питання розвитку місцевого самоврядування далі залишаються актуальними як у плані здійснення другого етапу конституційної реформи, так і конкретного втілення вже наявних законодавчих положень. На цю злободенну тему – інтерв’ю з головою Біляївської районної ради О.Ф. Семеновим.«Депутати повинні працювати, а не грати в політичні ігри»
Ольга Шамрай, «Нова Доба», 05.02.2008, Черкаська обл.
Внесення змін до багатьох законів, вирішення питань соціальної та економічної сфери, прийняття важливих законів, поліпшення добробуту селян – ось чого чекають черкаські політики від нового уряду. Так вважають депутати обласної ради, які з нетерпінням очікують також і відкриття сесії Верховної Ради.Обмеження діяльності рад – більше проблем у громад
Ганна Яловегіна, Анатолій Васевич, «Зоря Полтавщини» 6.02.2008
У Полтаві відбулося розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради Олександрі Удовіченко. Представники місцевих рад Полтавщини обговорили перспективи місцевого самоврядування на сучасному етапі розвитку громадянського суспільства.Пріоритетні напрямки розвитку громад
Олександр Пирожик, «Волинь»
Учасники розширеної наради керівників області з сільськими, селищними, міськими головами краю обговорили та визначили пріоритетні завдання органів місцевого самоврядування на 2008 рік.А.Фельдман: начинаем работать
«Главное», Харьковская обл.
«Мне все равно, сколько кандидатов на должность мэра Харькова будет. Я буду делать свою работу, я буду предлагать свою программу, команду. Я буду отвечать за свои действия».Достижений не учли!
Левченко Ирина, «Индустриальное Запорожье»
Главе Акимовской райгосадминистрации Владимиру Уманскому Президент объявил выговор. Уже второй человек в нашей области получил выговор от Президента Виктора Ющенко за плохую подготовку мероприятий к 75-летию голодомора 1932-1933 годов в Украине.
Вождем бютівців залишивсяЕКОНОМІКА
Гасюк «Молодий буковинець», Чернівецька обл.
Cоратники Тимошенко наглядатимуть, як місцева влада виконує постанови її уряду.Партии ответят. Перед кем?
Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Парламентские партии будут нести политическую ответственность за реализацию своих партийных и предвыборных программ и, соответственно, за совершенствование партии как института политической системы Украины.Власну думку оприлюднили на мітингу
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
У Полтаві відбувся мітинг, організований обкомом КПУ, за участю обласних осередків СПУ, Партії регіонів, СДПУ(о) та партії “Справедливість”, щодо приєднання України до Альянсу.
В Україні діють сорок дві схеми купівлі-продажу землі!РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
Ніна Романюк, «Віче», м.Луцьк.
Куди котиться українське село? Чого треба боятися більше: появи на селі новітніх феодалів, але українських, чи подальшої експансії іноземних капіталістів, які роблять бізнес на українській землі? На ці та інші питання намагалися знайти відповідь волинські фермери на засіданні прес-клубу «Селянська толока», ініційованого Аграрною конфедерацією «Селянський дім».ВТО: осторожно, двери открываются!
Елена Зеленина, «Время», Харьковская обл.
Какое влияние окажет вступление Украины в ВТО на её экономику и, в частности, экономику Харьковской области - в интервью с доктором экономических наук Павлом Бубенко.
Навели порядок с доверенностямиЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ
Олег Суслов, «Вечерняя Одесса»
Обстановка в большинстве банковских учреждений Одесского регионального управления ОАО «Ощадбанк» нормализовалась.«Я 15 років чекала, аби дали ту тисячу!»
Ольга Гнідан, «Молодий буковинець», Чернівецька обл.
В Чернівецькій області тема видачі заощаджень «Ощадбанку» і надалі залишається гострою.Від таких цін можна й захворіти
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
На Полтавщині очікується чергове підвищення вартості лікарських препаратів, повідомили представники аптечної мережі “Полтавафарм”.
В бюджет возвращено более 130 миллионов гривенСКАНДАЛИ
А.Белый, «Днепр Вечерний», Днепропетровская обл.
В Днепропетровской областной прокуратуре прошло итоговое заседание коллегии облпрокуратуры, в результате которого благодаря эффективной координации взаимодействия правоохранителей, органов власти и местного самоуправления удалось достичь снижения количества преступлений.
В облраді - двовладдя?ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
О. Ковальський, "Эхо", 07.02.2008, м. Житомир
Вже більше півроку Житомирська обласна рада по суті паралізована. На більшість засідань постійних комісій і сесійних засідань депутати від фракцій БЮТ і НУНС не ходять. Життєдіяльність області також під загрозою бути паралізованою.
Заповідними землями біля Прохорівки Канівського району занепокоїлися «зелені»ВІДРОДЖЕННЯ ДУХОВНОСТІ
Володимир Безуглий, «Нова Доба», 05.02.2008, Черкаська обл.
«Проблема розбазарювання українських земель, а особливо тих, котрі є об’єктами історико-культурної спадщини, перебуває останнім часом у центрі уваги».Соляные озера ждут помощи
Л. Тимофеева, «Крымские известия»
В Симферополе состоялась пресс-конференция Крымской республиканской ассоциации «Экология и мир», участники которой обеспокоены проблемой исчезновения крымских озер.Брикет спіткнувся об пікет, або Чи запрацює нове виробництво в Диканьці?
Ірина Рогожинська, «Зоря Полтавщини», 6.02.2008
«Попередити екологічне лихо, аби не розсьорбувати його наслідки протягом наступних десятиліть», - такою є мета протесту авторів листа проти розміщення нового виробництва у Диканьці.
У пошуках духовного лідерстваОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
Днями викладачі полтавських вузів, науковці, депутати Полтавської обласної та міської рад, члени громадських організацій, представники духовенства, творчої інтелігенції як Полтавщини, так й інших областей України зібралися за "круглим столом", аби обговорити проблему духовного лідерства на Полтавщині.
Рада в блокаде
Андрей Максимов, «Луганская правда»
С момента переизбрания Верховная Рада так и не приняла ни одного закона и оказалась недееспособной. Журналист провел опрос избирателей на эту тему.
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
Рада в блокаді
Олег Базак, «Одеські вісті»
«Щоб не "розбещувати маси", новоявлена коаліція всерйоз подумує не лише над введенням інституту парламентських приставів, але й про... кардинальну перебудову всередині Ради».Віктор Ющенко переніс щорічне послання. Поки що на тиждень.
Глава українського парламенту Арсеній Яценюк протягом однієї хвилини закрив першу сесію Ради 6-го скликання і... одразу ж відкрив другу. Після того, як народні депутати із почуттям оспівали «Ще не вмерла України і слава, і воля...», Арсеній Петрович офіційно оголосив про перші санкції. Близько 60 народних обранців, які не зареєструвалися у залі (переважно через неповернення із зимових курортів та екзотичних островів), будуть наприкінці місяця неприємно здивовані відрахуванням із заробітної плати одноденного заробітку. Серед «нещасливчиків» виявилися Ринат Ахметов – найзаможніший громадянин України, мільярдер та власник футбольного клубу «Шахтар» (Донецьк), мультимільйонери Давид Жванія та Костянтин Жеваго, а також екс-генпрокурор Святослав Піскун.
Ті ж, хто з’явилися у день відкриття чергової сесії в Києві, миттю «долучилися до роботи». Точніше, до імітації цієї самої законотворчої роботи.
Погоджувальна рада представників парламентських фракцій, яка прозасідала напередодні до пізнього вечора (зазвичай подібні посиденьки у понеділок починаються об 11-й – а до 13 години їхні учасники вже сидять у вузькому колі своїх однодумців у дорогих київських ресторанах), так і не прислухалася до закликів Яценюка розблокувати парламентську трибуну й долучитися до нормального робочого ритму. Спікер заради досягнення компромісу пообіцяв навіть відкликати свій підпис під "листом трьох" (Президента, глав уряду та парламенту) до штаб-квартири НАТО. Схоже, проблема вступу/невступу до Північноатлантичного альянсу у цьому випадку – таки не найголовніша.
Окрім обговорення необхідності провадження референдуму щодо НАТО – саме перед приєднанням України до плану щодо членства в Альянсі, а не безпосередньо напередодні вступу до блоку – депутати від опозиції наполягли на включенні до порядку денного такого ж докладного аналізу потворної бійки, яка не так давно мала місце у будинку Секретаріату Президента України за участю міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та мера столиці Леоніда Черновецького. Регіонали та комуністи вимагають від Президента та Глави уряду зняття Луценка із посади; мовляв, якщо провину міністра "спустять на гальмах", будь-який міліціонер одержить моральне право чинити самосуд над будь-яким громадянином, аж до мера будь-якого населеного пункту.
Віктор Ющенко, який відбув на той час до Женеви для підписання разом із головою СОТ Паскалем Ламі заключного протоколу щодо вступу України до Світової організації торгівлі, переклавши відповідальність за необхідне кадрове вирішення на Прем'єр-міністра та Генпрокуратуру. У ГП ж усе ніяк не можуть завершити розслідування інциденту. Зокрема, донині не було "відтворення", або "слідчого експерименту". /Про всяк випадок поясню: для "відтворення" не потрібно повторної, "на біс", бійки міністра із градоначальником; роль другого учасника бійки буде довірено спеціально відібраним статистам/.
У перший день роботи 2-ї сесії Верховної Ради передбачалося оголошення щорічного президентського Послання парламенту. Текст звернення, як пояснили "ОВ" у прес-службі Секретаріату Віктора Ющенка, було узгоджено ще тиждень тому. Через безсумнівну "оперетковість" першого робочого дня (чого варта хоча б "очна словесна дуель" Черновецького із Луценком!) оточення Ющенка напередодні відновлення роботи ВР взялося натякати: мовляв, якщо опозиція так і не розблокує трибуну та "спікерський" вхід до сесійної зали, Президент країни перше засідання вже точно проігнорує. За обставин взаємного непорозуміння, а то й неприкритої конфронтації подібні документи ніде в світі не зачитуються.
У підсумку так і сталося. Одержавши інформацію про те, що у залі Ради, починаючи з 9 ранку, панує звичний безлад, Віктор Андрійович цілком зосередився на підготовці до заходу в столиці Швейцарської Конфедерації. Президентський штандарт у сесійній залі, ясна річ, у вівторок не внесли. Статися така подія може у кращому разі наступного тижня.
На цьому тлі безсумнівним успіхом можна вважати навіть благополучний прохід Арсенія Яценюка до свого робочого місця. Спеціально відзначу: досягнуто його було без допомоги парламентських приставів (цей інститут у нас лише намагаються створити). Блокаду основної трибуни ВР організували... колишні опозиціонери, а нині члени правлячої коаліції, прихильники Юлії Тимошенко. Завдяки їхнім злагодженим діям у потрібний момент "розчищався коридор" для проходу до зали й назад Голови ВР.
Втім, навіть якби місце для Арсенія Петровича обладнали на самому куполі Ради, український парламент від цього навряд чи став би працювати результативно.
Почасти в цьому винна горезвісна "інерція мислення". Адже ВР України фактично "не при ділі" ще з 2 квітня 2007 року – дня, коли Президент В. Ющенко видав перший Указ щодо її розпуску. Депутати-члени теперішньої опозиції, які не побажали змиритися зі своїм новим статусом, старанно робили вигляд, начебто працюють у поті чола: безперервно лаяли Ющенка та його "американських заступників", фінансували щоденні поїздки до Києва "регіональної біомаси" та ін. Народні обранці попросту почали забувати, заради чого вони одержали на виборах "мандат довіри".
Щоб не "розбещувати маси", новоявлена коаліція всерйоз подумує не лише над введенням інституту парламентських приставів, але й про... кардинальну перебудову всередині Ради. Зокрема, зону президії ВР та "головну трибуну" хочуть влаштувати так, щоб паралізувати ритмічну роботу "без дозволу начальства" не зміг ніхто із політичних супротивників. У "підготовчий період", доки будівельники не прилучилися до цього суперважливого для долі країни "євроремонту", пропонується відмова від прямої трансляції парламентських засідань, – щоб у свідомості виборця не фіксувалися окремі індивідууми, які виривають з-під спікера масивне крісло або методично ламають дорогі мікрофони на столах президії.
Знаючі люди, щоправда, стверджують: "капітальний ремонт" у сесійній залі згодом може боляче вдарити й по самих його ініціаторах. Замість нього куди розумніше було б поділитися із Партією регіонів хоча б частиною високих постів в органах виконавчої влади. Ось тоді й настане в Раді довгоочікуваний консенсус.
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=9769Один день в феврале
Леонид Заславский, «Юг», Одесская обл.
Похоже, с классической моделью демократии на время нам следует попрощаться. Способность к диалогу у народных депутатов стремится к нулю.5 февраля — знаменательный день для Украины. В Женеве на генеральном совете Всемирной торговой организации было объявлено о завершении переговоров по вступлению нашей страны в ВТО и подписан протокол о вступлении. Переговоры длились долго и проходили трудно. Адаптация постсоветской экономики в экономику глобальную — процесс непростой. В том, что он завершен благополучно, заслуга нескольких украинских правительств и депутатов не одного созыва Верховной Рады.
Неудивительно, что на церемонию подписания протокола отправился украинский президент. Дело того стоит. Но перед отлетом в Женеву было запланировано участие Ющенко в пленарном заседании Верховной Рады. Он должен был, в соответствии с Конституцией, зачитать ежегодное послание к парламенту о внутренней и внешней политике. Этого не случилось. С утра в Доме под куполом не успели навести порядок. Впрочем, его полностью не удалось навести и позже.
Задачи не определены, цели размыты
Похоже, с классической моделью демократии на время нам следует попрощаться. Способность к диалогу у народных депутатов стремится к нулю. Зато способность к бесплодной интриге у политических лидеров Украины с каждым днем достигает новых высот. Это ж надо, избираться 30 сентября и до февраля следующего года практически не принимать законов.
Блокаду работы Верховной Рады со стороны коммунистов и регионалов можно объяснить убедительно только в том случае, если бы блокада была рассчитана на результат. В прошлом году фракции БЮТ и «Нашей Украины», срывая работу парламента, такую цель ставили. Цель была конкретной — дать президенту основание для роспуска ВР пятого созыва.
Отвлекаясь от законности конституционности методов, надо признать — меньшинство своей цели достигло. В результате досрочных выборов оно превратилось в парламентское большинство и сформировало правительство. А какую цель ставит парламентская оппозиция теперь? Роспуск Верховной Рады шестого созыва (как избранной на досрочных выборах) Конституция не допускает в течение года.
«Переформатировать» правящую коалицию теоретически с помощью тотальной дестабилизации политической жизни в стране возможно, но практически нереально. Легитимный глава государства и законно избранный премьер-министр способны управлять ситуацией при парализованном парламенте гораздо успешней, чем при работоспособном.
Надежды с помощью блокады парламента расшатать или свести на нет хрупкое согласие между Ющенко и Тимошенко абсурдны. В ситуации блокады и противостояния с регионалами стоящие за президентом и за премьером политические силы могут только сплотиться и сгладить противоречия. Никакой отставки премьера не последует, никаких атак на политику президента в открытую Тимошенко во время «осады» не допустит.
Использовать шанс, расколоть коалицию, вбить клин, раздуть взаимное недоверие хозяев Kабмина и Банковой можно только в условиях дружелюбия. Хотя бы и лицемерного. Янучары, нахваливая президента при каждом случае, выбирали правильную тактику. При каждой такой похвале у премьера лицо набок съезжало. Еще немного, еще чуточку показного мира — выдержка обязательно изменила бы Тимошенко. Тем более что разногласия ее с главой государства не мнимые, а принципиальные. Слова «газ» достаточно, чтобы сказать по этому поводу все и поставить точку. Но есть еще слова «кадры» и «полномочия» (имеются в виду те, что прописаны в новом законопроекте о Kабмине).
Если блокада со стороны регионалов и коммунистов продолжится, президенту и премьеру в целях самозащиты волей-неволей придется разногласия сглаживать. И чем дольше продлится блокада, тем вернее в конечном итоге премьером и президентом будет воссоздана единая «оранжевая» власть. Смею предположить, достаточно жесткая.
Краткий просвет — и тьма сгустилась
Трудно предположить, что это является целью регионалов. Похоже, ко вторнику, 5 февраля, они это сообразили. Во всяком случае, в этот день место председателя ВР, места президиума и трибуну парламента разблокировали. Обстоятельства прорыва блокады на момент написания обзора были недостаточно ясны. Во всяком случае, договоренности лидеров фракций не ограничились включением в повестку дня пленарного заседания ВР проектов постановлений «по НАТО» и созданию временной спецкомиссии «по Луценко». В надежде не допустить результативных голосований проектов решений, внесенных коалицией, оппозиция настояла на предусмотренном в Kонституции, но давно забытом требовании личного участия народных депутатов в голосовании.
Заседание 5 февраля, таким образом, не начиналось до тех пор, пока Арсений Яценюк не провел перекличку по результатам регистрации у столов в вестибюле. Выяснилось, что ряд выдающихся нардепов типа Ахметова, Пригодского, Жеваго и Жвании отсутствуют. Председатель ВР пообещал лишить их дневной зарплаты, а также исключить голоса в том случае, если карточки прогульщиков проголосуют.
Затем Яценюк закрыл первую сессию ВР и под грамзапись гимна тут же открыл вторую. K президиуму и под трибуну тем временем на всякий случай подтянулись боевые отряды парламентариев.
В согласованную повестку дня были внесены проекты постановлений «по НАТО», три проекта «по спецкомиссиям» — о положении в Kиеве, в Харькове и «по Луценко», — два социальных законопроекта (о прожиточном минимуме и дополнительных отпусках для семейных врачей), а также резонансный законопроект об отмене депутатской неприкосновенности. K удивлению оппозиции, голосование по повестке дня оказалось результативным. При том, что коммунисты с регионалами на кнопки не жали. Kоалицию поддержал блок Литвина.
Еще минута — парламент большинством мог поддержать «письмо трех» о присоединении к плану действий по вступлению в «агрессивный блок НАТО». Но чуда не произошло. Kрик «объявить перерыв!» перешел в рев, красноперые с донами рванули к трибуне. Запахло мордобоем, заседание было прервано, лидеры фракций ушли совещаться.
В сообщениях различных СМИ по поводу требований фракций Партии регионов и KПУ по вопросу «НАТО» из раза в раз повторяется одна неточность. Типа того, что эти фракции требуют «поставить на голосование» их антинатовскую резолюцию. Это не так. Они требуют такую резолюцию принять. Суть резолюции в том, что всеукраинский референдум предлагается провести не перед вступлением в Североатлантический альянс, а перед присоединением к Плану действий по обретению членства. То есть обратиться к народу по искусственному, надуманному поводу, отметающему не возможность членства, а возможность продвинутого сотрудничества Украины и стран НАТО.
Голосов для такого наносящего ущерб государственным интересам постановления у парламентского меньшинства нет. Фракции БЮТ и НУНС придерживаются противоположной позиции. Нет никакой возможности (даже теоретической) заставить коалицию поддержать антинатовскую истерику. Другими словами, спровоцированная коммунистами и регионалами ситуация неразрешима. Kомпромисс исключен.
Перерыв, объявленный Яценюком в полдень, и совещание с лидерами фракций не принесли поэтому никаких результатов. Позитивных. Негативные были. После двухчасовых «консультаций» Арсения Петровича янучары заперли в собственном кабинете. По словам депутата Лукьянова, «чтобы предотвратить столкновения в зале».
Если так и дальше пойдет, «парламентский цирк», по словам спикера, рискует превратиться в ринг. И придется развести противников, «работать в формате 226». Принимая законы в разных зданиях. Чтобы предотвратить столкновения наверняка.
http://www.yug.odessa.ua/new/view.php?tid=10153&tr=aПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ
Ющенко призвал парламент к порядку
Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Президент провел встречу с председателем Верховной Рады и лидерами парламентских фракций, во время которой выразил свое видение приоритетов работы парламента.Тут и комментировать нечего - давно пора. Сколько можно декларировать намерения договориться и начать работу, откладывая в очередной раз конструктив в угоду политическому шоу? Впору задуматься об очередном роспуске парламента, раз уж этот никак не начнет работать в нормальном режиме. Но вряд ли такое решение успокоит горячие головы.
Естественно, что Виктор Ющенко назвал главным заданием разблокировать работу парламента и провести в нормальном рабочем режиме пленарное заседание 5 февраля. "Моя цель - видеть работающий парламент", - сообщил глава государства. По его предложению, необходимо найти компромисс в вопросах, которые препятствуют его нормальной работе. Речь идет о печально-известном письме "О готовности Украины присоединиться к Плану действий относительно членства в НАТО", подписанном в том числе и самим Ющенко, а также ситуации с министром внутренних дел Юрием Луценко.
Президент призвал к поиску компромисса в формировании повестки первого дня работы парламента. В частности, Виктор Ющенко подтвердил планы в первый день новой сессии лично представить ежегодное послание к парламенту о внутреннем и внешнем положении Украины. Вот только дойдет ли дело до повестки дня, так и остается непонятным. Во встрече приняли участие председатель Верховной Рады Арсений Яценюк, лидер фракции Партии регионов Виктор Янукович, Блока Юлии Тимошенко - Иван Кириленко, блока "Наша Украина - Народная самооборона" - Вячеслав Кириленко и Коммунистической партии - Петр Симоненко. Они выслушали президента и разошлись. Какие будут сделаны выводы, пока неизвестно. Компромисс - трудное искусство для наших политиков. С другой стороны - альтернативы-то нет.
Разблокирование трибуны зависит от Партии Pегионов
На вопрос, будет ли КПУ координировать свои действия в парламенте с фракцией Партии регионов, нардеп от Компартии Александр Голуб ответил так: "Это безусловно. Но мы не будем согласовывать свою позицию относительно НАТО. Он также подчеркнул, что если Партия регионов откажется от блокирования трибуны, то при этих условиях КПУ "не будет смысла продолжать это блокирование". "Я думаю, что в этом случае мы уже перейдем к акциям протеста в регионах на улицах", - подчеркнул он.
С глазу на глаз
Виктор Ющенко отдельно встретился с Виктором Януковичем. Президент заявил лидеру оппозиции, что украинский парламент должен продемонстрировать стабильную и эффективную работу, ввиду необходимости принятия ряда ключевых для страны законопроектов. Глава государства призвал фракцию Партии регионов к конструктивной деятельности в Верховной Раде. Он подчеркнул, что идет речь как об организационных, так и законотворческих аспектах работы ПР в парламенте. Президент особенно отметил, что оппозиция и большинство в Верховной Раде теперь имеют все возможности для полноценного сотрудничества.
http://www.donbass.dn.ua/showtext.php?mat=6506&rubr=1МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ
Олександр Семенов: «Щоб упевненіше йти далі»
Степан Сербінов, «Одеські вісті»
Питання розвитку місцевого самоврядування далі залишаються актуальними як у плані здійснення другого етапу конституційної реформи, так і конкретного втілення вже наявних законодавчих положень. На цю злободенну тему – інтерв’ю з головою Біляївської районної ради О.Ф. Семеновим.– Олександре Федоровичу, на що, передусім, Ви б хотіли звернути увагу при обговоренні цієї проблеми?
– Місцеве самоврядування у нашій країні має своє давнє історичне коріння. Ще за часів Київської Русі існували такі його форми, як віче, територіальні громади. У Середні віки до нас з Європи прийшла і широко розповсюдилася система міського самоврядування, в основу якої лягли положення Магдебурзького права.
На жаль, сьогодні процес подальшого становлення місцевого самоврядування відбувається дуже важко і неоднозначно, а інтереси політиків не завжди співпадають з інтересами конкретної громади.
З одного боку, положення Основного Закону України вперше підняли цю гілку влади на рівень одного з провідних інститутів демократичного конституційного ладу, а з другого – вона ще дуже далека від норм Європейської хартії місцевого самоврядування.
При цьому багато місцевих органів влади в районі, керуючись вже наявною правовою базою, працюють досить ефективно з користю для конкретних людей, пом’якшуючи існуюче соціальне напруження у країні. Я вважаю це особливо важливим тому, що за умов обмежених ресурсів держава не може централізовано розв’язувати всі проблеми на місцях.
– Як все це виглядає на практиці?
– Нагадаю, що сьогодні місцеве самоврядування у районі репрезентують одна міська, одна селищна, 20 сільських і районна ради, до складу яких обрано 565 депутатів. Основна їхня частина – це представники десяти політичних партій і блоків. Але чимало і тих, хто прийшов на вибори шляхом самовисування. Це кожен сьомий депутат, і з цією обставиною теж треба рахуватися.
Тому з перших днів формування місцевих рад постало питання їхнього організаційного єднання, визначення головних напрямів у практичних діях, що забезпечують подальший розвиток району.
Для прикладу візьмемо нашу районну раду, яка нараховує у своїх рядах 66 осіб. Вони об'єднані у 8 постійних комісій і репрезентують 5 депутатських фракцій. За такої ситуації не обходиться без міжпартійних розбіжностей, гострих полемік. Але інтереси району за таких ситуацій завжди перемагають, про що говорять результати голосування з багатьох важливих питань.
Особливо це простежується у роботі постійних комісій. Їхні керівники Олександр Чебан, Іван Граматік, Олег Ніцевич, Валентина Байдак, Віталій Маковецький, Степан Коба, Олександр Корчинський та Ігор Колічев роблять все можливе, щоб кожна зустріч депутата була плідною і сприяла чи то попередньому вивченню питання, чи то його рекомендації для розгляду на сесії. А за минулий рік ними перевірено понад 60 засідань, на яких розглянуто понад 400 питань.
Їх добротна підготовча робота дозволила нам за півтора року провести 16 пленарних засідань і ухвалити понад 200 рішень – з усіх напрямів соціально-економічного і культурного розвитку району.
– Статистика досить значна, але ж не вона у підсумку визначає ефективність роботи місцевих рад?
– Так, організаційне вдосконалення роботи депутатського корпусу всіх рівнів не є якоюсь самоціллю. Воно повинно сприяти успішному розв’язанню невідкладних для району і кожного його жителя завдань.
Скажімо, без створення надійної більшості у районній раді ми б не змогли ухвалити низку звертань до Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, Міністерства внутрішніх справ країни, до обласної ради та облдержадміністрації з таких досить принципових питань, як громадсько-політична ситуація у країні, розв’язання проблем, пов'язаних з наслідками роботи Молдавської ДРЕС, перенесення пропускного пункту «Градениці-авто» через державний кордон, вирішити низку кадрових питань тощо.
Звичайно, свою головну увагу районна та сільські ради приділяють розв’язанню соціальних і економічних проблем, підвищенню життєвого рівня населення. А для цього ми намагаємося раціональніше і плідніше використовувати накопичений у минулому потужний потенціал району, його географічне розташування і природні багатства.
Найпріоритетнішим завданням для району була і залишається газифікація населених пунктів, кожного будинку громадського та соціального призначення.
У минулому році було розпочато будівництво підвідного газопроводу високого тиску у напрямку Яськи – Троїцьке – Градениці завдовжки у 33 кілометри. Роботу буде завершено вже у поточному році. Підведено газ до села Червона Гірка, завершується будівництво ще однієї лінії до села Кам’янки. Підготовлено проектно-кошторисну документацію щодо газифікації села Широка Балка.
Великий обсяг робіт у цьому напрямі виконано на території Нерубайської сільської ради. «Блакитне паливо» прийшло на станцію Усатове, до Нерубайської амбулаторії і Будинку культури, до багатьох дитячих садків і ФАПів. І цей список можна продовжувати.
Успішно здійснюється ухвалена районною радою «Програма розвитку міста Біляївки». Особлива увага при цьому була зосереджена на ремонті, реконструкції і газифікації трьох шкіл, дитячого садка «Веселка», інфекційного відділення центральної районної лікарні. Триває реконструкція РБК, зокрема запрацював сучасний танцювальний зал. З радістю було сприйнято молоддю та літніми біляївцями відкриття давно бажаного сучасного шашково-шахового клубу. Розпочато будівництво пам'ятника засновникам районного центру.
– Іноді у народі кажуть: всі кошти залишаються у райцентрі, а до околиць мало що доходить. А як це виглядає у Біляївському районі?
– Ми завжди виходили з потреб того чи іншого населеного пункту, незалежно від того, близько чи далеко він розташований від Біляївки, центр сільської ради чи віддалений хутір.
Наведу кілька прикладів на підтвердження сказаного. У минулому році введено в експлуатацію спортивну залу в Іллінській загальноосвітній школі, відновлюються Августівський, Граденицький Будинки культури, Петрівський сільський клуб, Кагарлицький, Василівський, Вигодянський та інші дитячі садки, Кам’янська лікувальна амбулаторія.
У минулому році далі ремонтували і споруджували вуличні водопроводи на території шести сільських рад. Здано в експлуатацію башту Рожновського в селах Повстанське і Доброжанове, відремонтували артсвердловини у селах Василівці, Секретарівці, Вигоді. Як бачите, географія досить велика.
– От слухаю Вашу розповідь, бачу багаторічні програми із соціально-економічного і культурного розвитку району, довідки про зроблене і знову передбачаю скептичні посмішки представників з інших районів: добре їм там, біля міста Одеси. Що Ви на це скажете?
– Такі розмови і нам часто доводиться чути. Вступати у полеміку – це ще більше породити скептиків. Тому ми просто запрошуємо кожного бажаючого відвідати район, побувати у сільських радах, ознайомитися з їхньою роботою, і тоді багато запитань самі собою зникнуть.
До речі, у минулому році на базі нашого району відбулося виїзне засідання колегії облдержадміністрації, де ми всім про все розповіли і показали. Гадаю, що та зустріч була корисною і для нас, і для представників усіх районів області.
Ми не приховуємо, що у нас є багато проблем, особливо соціального характеру. Це і підтоплення багатьох сіл, розташованих біля берегів Дністра, і забруднення повітря і ґрунту у зв'язку з наслідками роботи Молдавської ДРЕС, і гостра необхідність модернізації очисних споруд і каналізаційних мереж, і багато іншого. Але ми не просто констатуємо такі факти, але й активно працюємо над їх усуненням, наполегливо домагаємося коштів з цією метою з державного та обласного бюджетів. І підтримку одержуємо. Зокрема, з фонду захисту навколишнього середовища нам виділили у минулому році 600 тисяч гривень. Були й інші субвенції.
Але ми добре розуміємо, що гроші ми, насамперед, повинні заробляти самі. Тому особливу увагу приділяємо наповненню дохідної частини бюджету. Скажімо, у минулому році нам вдалося виконати завдання щодо власних доходів на 115,9 відсотка і накопичити понад 40 млн гривень.
А за такої ситуації вдалося фінансувати багато районних програм. Закуплено автобус для підвезення дітей із села Червоний Переселенець до школи. Завершується комп'ютеризація всіх шкіл району. Були забезпечені санітарним автомобільним транспортом ЦРЛ, Троїцька та Усатівська дільничні лікарні, Августівська, Вигодянська, Нерубайська лікувальні амбулаторії. Крім того, і це ми особливо цінуємо, нам вдалося за програмою «Стипендіат» підтримувати 49 студентів, вихідців з нашого району.
Але не все у нашій роботі залежить від грошей. Є речі, які просто треба організовувати, спираючись на громаду. Я маю на увазі благоустрій і санітарний стан наших населених пунктів, дбайливе ставлення до житлових і громадських будинків, пам'яток архітектури. Тут справді спостерігається справжнє суперництво сільських рад (що тішить) за одержання призових місць у районному та обласному конкурсах.
– Досягнуте в районі у розв’язанні соціальних і культурних проблем досить відчутне. А як це оцінює голова райради?
– Все, як кажуть, пізнається у порівнянні, і якщо виходити з цього, то за останні роки відчутний прогрес. Це завдяки людям, наявному кадровому потенціалові, високій організації роботи на місцях.
Але результати могли б бути значно відчутнішими, якби для цього створювалися необхідні умови. І тут я хочу повернутися до питання, з якого ми розпочали нашу розмову: про необхідність подальшого реформування місцевого самоврядування.
Виходячи з реалій сьогоднішнього дня, я вважаю, що необхідно здійснити три положення, які б дозволили інтегрувати владні повноваження з центру у регіони.
По-перше, дати конституційну можливість обласним і районним радам формувати свої виконавчі комітети, які б мали всю повноту влади на місцях. По-друге, переглянути Податковий кодекс України та основну частину надходжень, які дає малий і середній бізнес, залишати у розпорядженні місцевих рад. Тільки тоді вони зможуть забезпечити економічний розвиток регіонів. І, по-третє, нам потрібно поповнити кадровий потенціал місцевого самоврядування добре підготовленими, ініціативними фахівцями, плідно працювати з наявним резервом, готувати молоду зміну.
На завершення скажу, що в районі накопичено певний досвід роботи органів місцевого самоврядування, їхньої активної участі у вирішенні соціально-економічних та інших завдань. Але нам потрібно рухатися далі. І ми це зробимо. Особливо якщо відбудуться зміни у законодавстві про місцеве самоврядування.
http://izvestiya.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&PageID=9774«Депутати повинні працювати, а не грати в політичні ігри»
Ольга Шамрай, «Нова Доба», 05.02.2008, Черкаська обл.
Внесення змін до багатьох законів, вирішення питань соціальної та економічної сфери, прийняття важливих законів, поліпшення добробуту селян – ось чого чекають черкаські політики від нового уряду. Так вважають депутати обласної ради, які з нетерпінням очікують також і відкриття сесії Верховної Ради.Натомість багато хто прогнозує, що народні обранці продовжуватимуть політичні інтриги та задовольнятимуть власні амбіції. Деякими міркуваннями стосовно цього депутати-черкащани поділилися із журналістами „Нової Доби”.
Віктор Парамонов, депутат облради від БЮТу: „У блокадах трибуни немає ніякого сенсу”
– Депутати повинні свідомо працювати, а не діяти за принципом „чим гірше, тим краще”. Адже в політичних іграх, блокадах трибун та затягуванні прийняття законів немає ніякого сенсу. Нам треба потроху звільнятися від тиску сусідніх держав і діяти самостійно. Настав новий бюджетний рік – час, коли треба виправляти помилки, а не розповідати казки. На сьогодні мене найбільше хвилює прийняття законів, що стосуються страхової медицини та тендерних закупівель. Звісно, нам буде важко, проте я сподіваюся, що здоровий глузд переможе.
Юрій Ткаченко, „Наша Україна – Народна Самооборона”: „Державі необхідні кардинальні рішення”
– Враховуючи нинішню політичну ситуацію, важко робити якісь прогнози. Для того, щоб уникнути протиріч між депутатами, потрібно більше однодумців. Тобто, коаліція має бути на багато чисельнішою. Зараз державі потрібне прийняття кардинальних рішень, головне з яких – затвердження бюджету. Окрім того, слід зменшити податковий тиск. На цьому неодноразово наголошував і Президент України.
Микола Кулінський, Партія регіонів: „Депутати мають працювати злагоджено”
– Перш ніж розпочати роботу, депутати мають домовитися про спільні дії та єдину мету. Крім того, варто визначити прорахунки минулих років та виправити їх. Не треба смішити народ своїми вибриками. А приклад злагодженої та конструктивної роботи має показати керівництво держави – Президент, Прем’єр-міністр та Кабмін.
Наталія Задорожна, Соціалістична партія України: „Сьогодні політики заклопотані президентськими виборами”
– На жаль, зараз робота уряду полягає в підготовці до майбутніх президентських виборів. Тому політиків мало цікавить вирішення нагальних проблем. Як свідчить практика, зазвичай перед виборами політики зрушують з місця вирішення багатьох питань. Для пересічних громадян це добре, проте, як такі дії вплинуть на загальні тенденції розвитку держави – це інша річ.
Галина Кучер, „Народний Блок Литвина”: „Питання соціальної сфери треба вирішити негайно”
– Сподіваємося, що цього разу депутати зберуться не для того, щоб просто відбути чергу. Адже питання внесення змін до багатьох законів, особливо тих, що стосуються соціальної сфери та місцевого самоврядування, на сьогодні є головними. Не хотілося б, щоб болючі для людей проблеми, як-от виплата заробітної плати в конвертах, пільги дітям війни та інвалідам, земельні питання, відкладали на потім. На мою думку, це зменшить соціальну напругу, яка зараз існує. Окрім того, більше уваги слід приділяти наповненню місцевих бюджетів.Обмеження діяльності рад – більше проблем у громад
Ганна Яловегіна, Анатолій Васевич, «Зоря Полтавщини» 6.02.2008
У Полтаві відбулося розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради Олександрі Удовіченко. Представники місцевих рад Полтавщини обговорили перспективи місцевого самоврядування на сучасному етапі розвитку громадянського суспільства.З доповіді голови обласної ради Олександра Удовіченка:
– Приводом для зустрічі стала ситуація, яка складається останнім часом у державі навколо системи місцевого самоврядування. Виникає парадоксальна розбіжність між декларацією про демократичні засади розбудови України керманичами держави та їхніми реальними діями. Першою “ластівкою” став Закон України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Ним призупинено ряд статей Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Одразу скажу, що запроваджені обмеження не приносять абсолютно ніякої суттєвої економії фінансових ресурсів, але ставлять органи місцевого самоврядування у пряму залежність від виконавчої гілки влади – Кабінету Міністрів. Наступним кроком до цілеспрямованого звуження прав місцевого самоврядування стали законопроекти “Про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про внесення змін до Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, внесені Президентом на розгляд Верховної Ради України. Ці законопроекти, за великим рахунком, зосереджують усі питання управління регіоном в одних руках – голів державних адміністрацій. Тобто людей, які на свої посади призначаються, а не обираються народом. Таким чином, роль місцевого самоврядування просто нівелюється.
Нещодавно відбулася зустріч Голови Верховної Ради України з головами обласних рад та міськими головами. Голови рад, говорячи про формування місцевих бюджетів, акцентували увагу на необхідності зміни податкової системи і повернення до тендерного законодавства 2004 року. Адже нинішнє законодавство – це зашморг для місцевих громад. Для всіх, хто працює у місцевому самоврядуванні, очевидно, що необхідна реальна, а не декларована державна політика щодо підвищення ролі місцевого самоврядування.
Формування бюджетів відбувається без врахування думки територіальних громад. Такі підходи взагалі зруйнували мотивацію місцевої влади у додатковому отриманні доходів, тому що бюджетне законодавство України спрямоване на підтримку не самодостатніх (тих, що нарощують власну фінансову базу), а дотаційних регіонів. Діє правило – чим більше доходів до місцевого бюджету надходить за рахунок місцевих джерел, тим більше вилучень буде плануватись у наступному бюджетному році. Говорячи про ситуацію у місцевому самоврядуванні, учасники наради наголошували на тому, що зараз відбувається його руйнація. Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк певною мірою погодився з позицією учасників наради. Він зазначив, що на сьогоднішній день у парламенті зареєстровано 27 законопроектів щодо внесення змін до законодавства про місцеве самоврядування. Тобто, як вважає Голова Верховної Ради, процес іде. Ключове питання – куди він іде? Тож не можна допустити пасивного споглядання за тим, куди виведе крива політичних інтересів вищих управлінців держави. Ми не повинні дозволити перевести розмову про подальшу долю самоврядних громад у площину демагогії та популізму. Аналіз президентських законопроектів свідчить про намагання Президента зробити “ручним” Кабінет Міністрів, а ради – підконтрольними адміністраціям, – зазначив доповідач.
– Це дуже серйозні заявки, які не просто задовольняють чиїсь амбіції. Таким чином запроваджується незбалансована антидемократична система влади. У законопроектах простежується лінія на зменшення повноважень місцевого самоврядування, і в той же час фактично надається індульгенція головам держадміністрацій. Бо як інакше слід розуміти положення, коли для висловлення недовіри голові державної адміністрації потрібні не лише висновки депутатських комісій, а й судові рішення стосовно невиконання губернаторами делегованих повноважень. Реально, ніяким чином не звертаючись до конкретних осіб, які очолюють адміністрації, це означає, що ці посадові особи мають абсолютну неконтрольовану владу. Пропонуються також зміни, за якими голова адміністрації може зупинити будь-яке рішення відповідної ради з одночасним зверненням до суду щодо оскарження такого рішення. Тобто колегіальне рішення може бути зупинене однією особою. Ще серйозніший удар наносять зміни ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування”, якими місцеві ради зобов’язують усі нормативно-правові акти сесії протягом п’яти днів після їхнього прийняття погоджувати в органах юстиції. По суті, це – пряме адміністративне втручання державних органів у діяльність рад, що суперечить Конституції України та ряду статей Закону України “Про місцеве самоврядування”. Запропоновані зміни порушують положення Європейської Хартії місцевого самоврядування щодо забезпечення свободи дій і самостійності, направлені на подальше посилення залежності рад від держадміністрацій. Ще раз підкреслю правову сторону цього питання: дані законопроекти розроблені з грубим порушенням норм на всіх рівнях нормативно-правового регулювання: міжнародному, конституційному та законодавчому. Що потрібно зробити в першу чергу? При розгляді уточнення показників бюджету на 2008 рік необхідно внести зміни і повернутися до попередньої редакції діючих законів “Про службу в органах місцевого самоврядування” і “Про місцеве самоврядування”. Треба порушити питання подальшої долі реформування місцевого самоврядування. Це та проблема, яка має об’єднати всі регіони України. Відправною точкою тут повинен стати висновок Конституційного Суду щодо законопроекту про зміни до Конституції у сфері місцевого самоврядування. Ми виступаємо не за косметичні зміни, а за реформування всієї системи влади, де б місцеве самоврядування зайняло достойне самодостатнє місце, яке б забезпечило потреби територіальних громад.
З виступів учасників зібрання
Олександр Козуб, секретар Полтавської міської ради:
– Обмеження прав територіальних громад згідно з Конституцією та законами України може бути застосовано лише в умовах воєнного та надзвичайного стану. Ці два законопроекти, які в пакеті інших 12 внесені на розгляд Верховної Ради, взагалі нівелюють місцеве самоврядування. Тому ми будемо дуже широко обговорювати з громадськістю ці закони, хай усі люди знають, що це таке. Думаю, сесії районних у місті рад і міська рада розглянуть питання і висловлять свою позицію.
Микола Глухов, міський голова Кременчука:
– Нинішній етап розвитку вимагає вирішення однієї з актуальних проблем реформування місцевої влади, тобто створення реального механізму розподілу та децентралізації влади. Але й досі не створено необхідного правового забезпечення діяльності місцевого самоврядування. Цьому заважають, на мою думку, відсутність розуміння необхідності реформ; відсутність політичної волі у більшості політиків; небажання розділити повноваження між центром і регіонами та фінансово забезпечити їх реалізацію. Президентом задекларовано, що Україна повинна бути країною сильних громад та повсюдного самоврядування. А що маємо насправді? Влада концентрується в центрі, вносяться пропозиції про посилення ролі держадміністрацій, погіршується фінансове забезпечення роботи органів місцевого самоврядування. Приймається тендерний закон, який ставить в глухий кут самоврядні органи. Не приймається Житловий кодекс тощо. Ми повинні бути єдині при захисті прав місцевих громад. Як керівник міста, що входить до Асоціації міст і громад України, член правління Асоціації, вважаю, що ця організація є єдиною структурою, яка об’єднує місцеві громади, порушує перед органами державної влади питання про вирішення проблем на місцях, має можливість провести експертизу внесеного на розгляд парламенту закону, що стосується місцевого самоврядування. Маю такі пропозиції до Звернення, яке ми будемо приймати: провести реформування системи місцевого самоврядування в контексті вимог Європейської Хартії; прийняти закон про Асоціацію, про міста і громади; надати АМУ право законодавчої ініціативи, а також обов’язкової участі в обговоренні й розробці тих законів, що стосуються місцевого самоврядування, та право звертатися до Конституційного Суду з питань захисту інтересів місцевого самоврядування тощо.
Олександр Степаненко, голова Кременчуцької районної ради:
– Для того, щоб вирішувати проблеми громад, нам потрібно ближче відчувати плече один одного. Про який розвиток місцевого самоврядування сьогодні може йти мова, коли змінами до законодавства ради зв’язують “по руках і ногах” і вони працювати не можуть? Практично ради підпорядковані Кабінету Міністрів. Якщо немає змоги вирішувати питання управління громадою, фінансового забезпечення, то про яку роботу можна говорити? Тільки разом, пліч-о-пліч, ми зуміємо вирішити ці питання.
Микола Карнаух, депутат обласної ради:
– Коли писалася Конституція, то спочатку не передбачалося наявність обласних і районних рад. Але ми досягли того, чого хотіли, і зараз їх маємо. Міста, селища, села наділені високими і реальними повноваженнями. Але цього не достатньо. Для діяльності місцевого самоврядування потрібна фінансова основа. Треба всією громадою, всім депутатським корпусом ставити питання, щоб змінити кілька речей. По-перше, систему дотування і, по-друге, бюджетну систему. Тому що субвенції спускаються згори у регіони на виживання. А повинно б бути так, щоб надходження, податки і збори залишалися на місцях у тих кількостях, які максимально б задовольняли потреби людей. А вже потім ішли нарахування до обласного і державного бюджетів. І це буде нормально. Також необхідно повернутися до виборів депутатів по мажоритарних округах, а ще – переглянути зміни до Конституції, які розбалансували владу. Зараз нам потрібна міцна, демократична держава, де б ефективно діяло місцеве самоврядування.
Дмитро Хрістов, керівник депутатської фракції “Блок Юлії Тимошенко” в обласній раді:
– Ті зміни, що передбачаються, не дадуть можливості місцевому самоврядуванню працювати ефективно. Я вбачаю у них елементи посилення авторитаризму в державі. Можна багато говорити про демократію, але самі дії згори дають підстави думати, що комусь дуже хочеться посилити одну з гілок влади. Що це таке, коли голова облдержадміністрації має право накладати вето на рішення сесії? Президент має таке право, але ж його обирав народ. Тож нехай і губернатора обирає вся область і тоді надає йому такі права. А якщо він призначений і представляє абсолютно не ту силу, яку підтримує в регіоні більшість, то яке може бути право вето? Це лише посилить суперечності між різними гілками влади і, крім хаосу на місцях, якого і так вистачає, нічого доброго з цього не вийде. Тому, запевняю, що особисто зроблю все можливе, щоб ця стурбованість була передана до лідера нашої партії і Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко.
Віктор Іноземцев, керівник депутатської фракції Соціалістичної партії України в обласній раді:
– Органи місцевого самоврядування є основою формування громадянського суспільства, де повинні дотримуватися закону і прав людини. Це – суспільство, де мають бути інституції, які впливають на владу, – профспілки, депутатський корпус районного чи обласного рівнів. Також вважаю: ми повинні акцентувати увагу на тому, що об’єктивно назріло проведення адміністративної реформи. Маємо сформувати чіткі основні принципи та ідеї і внести конкретні пропозиції, що хочемо зробити на рівні області, району, міста, села. Передусім перерозподіл владних повноважень між органами виконавчої влади і місцевого самоврядування. Функції державних адміністрацій повинні бути дещо інакшими. Це тільки у нашій державі ми можемо сьогодні на рівні місцевих територіальних органів самоврядування приймати рішення про передачу повноважень. З точки зору логіки, правових норм, європейського досвіду, це – абсурд. Потім ми повинні повернутися до партійно-мажоритарної системи. Тоді на виборчій дільниці голосуватимемо за конкретну особистість та за партію, яку вона представляє. Думаю, депутати у будь-яких областях і районах зараз самостійно можуть визначити стратегію соціально-економічного розвитку свого регіону. Адже у кожній області є своя специфіка та пріоритети. І вони обов’язково мають враховуватися.
Вважаю, варто поставити питання і на рівні, наприклад, Полтавської області спробувати втілити пілотний проект про створення виконавчого органу Полтавської обласної ради. І тоді подивимося, як ми працюватимемо, формуватимемо, наповнюватимемо, виконуватимемо бюджет, ухвалюватимемо управлінські рішення тощо. Такі ж проекти втілити і в районах. І останнє, вважаю, що вибори керівника області, району повинні бути тільки прямі й тільки всіма виборцями.
Василь Сільчук, депутат обласної ради:
– Проблема в тому, що нині діюча система влади продемонструвала свою неефективність і гальмує розвиток держави, і в першу чергу – органів місцевого самоврядування. Ми давно вже говорили про те, що час покінчити із двовладдям як на місцевому рівні, так і на державному, тобто ліквідувати адміністрації і передати всю владу обласним, районним, сільським і селищним радам. Хочу сказати від імені депутатів-комуністів, що ми послідовно захищатимемо те, що було почато, – політичну реформу. Це – найефективніший шлях. І на вибори ми завжди йшли з гаслом: ”За народовладдя! Геть диктатуру!”. Зараз бачимо, наскільки ця проблема важлива для суспільства. Комуністи за те, щоб підтримати дане звернення, провести обговорення на всіх рівнях наших рад і діяти спільно.
Володимир Жуков, голова Кобеляцької районної ради:
– Можна багато говорити і писати, але якщо ми нічого не робитимемо, то нічого і не змінимо. Щомісяця повинні збиратися голови районних, сільських рад для того, щоб обговорювати найболючіші проблеми людей. Настав час щось змінювати.
Валерій Сідько, депутат обласної ради, голова Котелевської райдержадміністрації:
– Пишу наукову роботу “Взаємодія органів місцевого самоврядування і державних адміністрацій”, і як би мене не критикували мої колеги, ми працюємо в режимі виконкому. Немає неузгоджених питань, динамічно розвивається район при всьому куцому фінансуванні. Рішення виконавчої влади без рад до людини не дійдуть. Приміром, районне управління праці й соцзахисту без допомоги сільського голови не обійдеться. 20 працівників на район не в змозі охопити увагою і своїми послугами 22 тисячі населення. Як голова районної державної адміністрації, вважаю, що ті зміни, які на сьогоднішній день подаються, будуть недієві. Я це засвідчую на практиці.
Борис Федоренко, заступник голови Новосанжарської районної ради:
– Ці питання вже давно накопичились, вони сьогодні актуальні. В Новосанжарському районі вже два роки не прислухаються до органів місцевого самоврядування. І якщо пропонується обмежити права місцевого самоврядування, про які тоді можна говорити кошти і як їх добиватися, якщо ми в раді не можемо знайти, куди йдуть кошти, як використовується субвенція. Оцінку діяльності голови райдержадміністрації дали вже депутати. У мене пропозиція: якщо до голосу однієї районної ради не дослухаються, то необхідно органам представницької влади тих районів, де висловлена недовіра керівникам виконавчої влади, спільно звертатися до вищих інстанцій через обласну раду, оскільки це проблема не лише Нових Санжар.
Оксана Черкас, депутат обласної ради:
– Думаю, ніхто не буде заперечувати проти того, що, ратифікувавши Європейську Хартію місцевого самоврядування, Україна не тільки заявила про свою прихильність європейським цінностям і стандартам, а й взяла на себе певні зобов’язання. Минуло 10 років, але вони досі не виконані. Я пропоную доповнити Звернення конкретними пунктами щодо внесення змін у відповідне законодавство. Необхідно зважити на саме визначення поняття, що місцеве самоврядування означає право і спроможність органів самоврядування у межах закону здійснювати регулювання і управління суспільних прав в інтересах місцевого населення, тому має бути дієздатним. Своє право у місцевому самоврядуванні здійснюється обраними представницькими органами, тобто радами, які можуть мати підзвітні виконавчі органи. Повноваження, якими наділяються самоврядні органи, повинні бути повними і виключними. Повноваження між ними і органами виконавчої влади мають бути чітко розмежовані. Я пропоную до нашого Звернення зробити або порівняльну таблицю, або чітко вказати, з якими пунктами в проекті ми згодні, а з якими – ні, щоб наші пропозиції були не декларативними, а конкретними.
Учасники розширеного засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові Полтавської обласної ради прийняли Звернення до Президента України, народних депутатів України і Кабінету Міністрів України. В ньому пропонується виключити з розгляду Верховною Радою проекти Законів України “Про внесення змін до Закону України “Про місцеві державні адміністрації” та “Про внесення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, внесені Президентом України до Верховної Ради України; провести широке громадське обговорення змін до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та законопроектів, які передбачають здійснення адміністративно-територіальної реформи, порядок формування бюджетів та податкової бази, комплексну реформу системи управління на місцях; забезпечити законодавчу базу для органів місцевого самоврядування, яка відповідала б вимогам Європейської Хартії місцевого самоврядування.Пріоритетні напрямки розвитку громад
Олександр Пирожик, «Волинь»
Учасники розширеної наради керівників області з сільськими, селищними, міськими головами краю обговорили та визначили пріоритетні завдання органів місцевого самоврядування на 2008 рік.Голова обласної ради Анатолій Грицюк загострив увагу сільських, селищних, міських голів на проблемних питаннях, над якими слід насамперед працювати місцевим органам влади. Це оптимізація місцевих податків і зборів, які вже не влаштовують зростаючих потреб громад, легалізація найманої робочої сили на селі та ліквідація практики «зарплат у конвертах», здійснення енергозберігаючих заходів. Він повідомив обнадійливу новину: в Києві зважили на численні прохання самоврядців і готові переглянути питання фінансування місцевого самоврядування на користь територіальних громад.
Анатолій Грицюк зупинився також на основних векторах роботи обласної ради. Насамперед він наголосив на необхідності формування привабливого інвестиційного клімату на місцях. На допомогу громадам у цих питаннях при облраді створено окремий відділ. Анатолій Петрович також повідомив, що в області крім загальнодержавної впроваджуватиметься регіональна програма «Шкільний автобус». 60 відсотків коштів на її фінансування виділятиме обласна влада, 40 — районні ради. Завдання програми — за два роки повністю вирішити питання підвезення дітей до малокомплектних шкіл.
Відповідну інформацію деталізував голова облдержадміністрації Микола Романюк. Він зауважив, що область наразі потребує 57 шкільних автобусів, і вже є попередня згода на придбання «Богданів» виробництва Луцького автозаводу. А начальник головного фінуправління Ігор Никитюк додав, що на придбання 9-и шкільних автобусів буде виділено 1,4 мільйона гривень субвенції з держбюджету. Ще 8 транспортних засобів доведеться купувати районним бюджетам. Решту сорок машин планують придбати в лізинг.
Серед пріоритетів роботи влади на поточний рік, наголосив Анатолій Грицюк, — поліпшення стану доріг та завершення добудови автомагістралі «Ковель-Ягодин», зокрема, початок будівництва автопереходу «Адамчуки-Збереже», добудова шахти №10 «Нововолинська». Принципові завдання обласної влади — газифікація напрямку «Голоби-Маневичі» та будівництво газопроводів до Любомля і Шацька.
Микола Романюк окремо зупинився на реалізації соціальних ініціатив Президента. В центрі уваги місцевої влади, наголосив він, має бути кожна багатодітна сім'я, сирота, сім'я з прийомними дітьми. Пріоритетне завдання влади — зробити все, щоб волинські сироти не ходили до інтернату, — певен голова облдержадміністрації.
— Це не означає, що інтернати погані, — пояснив Микола Ярославович. — Просто набагато ліпше буде, якщо дитина зростатиме у прийомних батьків чи в будинку сімейного типу. Тоді вона мешкатиме не в казенній установі, а в родині. Хоча, з іншого боку, владі слід подбати, щоб програма «Гроші ходять за дитиною» не перетворилась у бізнес...
Микола Романюк також попросив сільських, селищних і районних голів звернути особливу увагу на сільські ФАПи, аби до кінця року в кожному з них було тепло і сухо, проведені відповідні ремонти, зняті проблеми із забезпеченням необхідним обладнанням та медикаментами. Губернатор повідомив також приємну новину для поліщуків: у цьому році програми Волинського телебачення нарешті стануть доступні мешканцям Любешівського і Шацького районів, на такі цілі вже заклали кошти в обласному бюджеті.
На окремих питаннях діяльності місцевих органів влади зупинилися представники податкової адміністрації, контрольно-ревізійного управління, держказначейства, охорони природного навколишнього середовища, використання та охорони земельних ресурсів. Змістовними були виступи представників влади на місцях — міського голови Нововолинська Віктора Сапожнікова, голови Горохівської райради Ярослава Довгополова, маяківського сільського голови Ігоря Ярмольського, луцького міського голови Богдана Шиби. За браком часу не змогли виступити ще ряд бажаючих. Із огляду на це учасники наради вирішили під час наступного подібного зібрання в першу чергу надавати слово сільським і селищним головам, а вже потім слухати районних і обласних чиновників.
З цієї ж причини голова облради Анатолій Грицюк відмовився від заключного слова, надавши можливість виступити народному депутату України, заступнику голови Бюджетного комітету Верховної Ради Євгену Кирильчуку. Євген Іванович запевнив присутніх, що ретельно нотував усе, про що говорилось у залі обласного муздрамтеатру, тож порушені волинянами проблеми будуть озвучені та пролобійовані на столичному рівні.
http://www.volyn.com.ua/?rub=4&article=1&arch=А.Фельдман: начинаем работать
«Главное», Харьковская обл.
«Мне все равно, сколько кандидатов на должность мэра Харькова будет. Я буду делать свою работу, я буду предлагать свою программу, команду. Я буду отвечать за свои действия».Это только месть – блюдо, которое хорошо подавать холодным. А досрочные выборы мэров Киева и Харькова – тема горячая, важная и актуальная вот уже несколько месяцев. И со временем страсти вокруг нее только накаляются. «Будут или не будут? А если будут, то когда и кто?» – вот в чем вопрос. Ответы – в интервью человека, который о Харькове знает все.
– Александр Борисович, каковы реальные претенденты на должность харьковского мэра?
– Я не хочу комментировать, потому что это преждевременный вопрос, фактически сейчас это спекуляции и пиар-технологии. Сегодня потенциально есть два или три кандидата, но я думаю, что когда Бог сподобит, и выборы мэра начнутся, их будет сто или сто десять. Мне все равно, сколько их будет. Я буду делать свою работу, я буду предлагать свою программу, свою команду, и я буду отвечать за свои действия. А все остальные будут иметь такие же возможности, как и я.
Поэтому ограничивать, договариваться с кем-то, входить в непонятные сговоры я не буду. А кто пойдет, кто не пойдет, у кого сегодня больше рейтинг, у кого меньше – это все технологии. Один социологический опрос дает такую информацию, другой – сделанный на заказ – другую. Я в это не верю, я считаю, что результат – конечное голосование избирателей. Точка.
– Вы входите в состав депутатского объединения «За Харьков!» Каковы результаты работы группы?
– Было проведено первое заседание, принято ряд решений. Что касается Харькова, то будем приглашать к нам министров образования, здравоохранения, будем показывать наши проблемы. То есть начнем работать полным ходом. Именно эта группа не будет политизирована и не будет отображать какие-то партийные взгляды. Это фактически группа депутатов-лоббистов интересов Харькова.
– И результаты этой работы выльются в какие законопроекты?
– Прежде всего, в «Закон о Харькове». Мы мечтаем о том, чтобы у Харькова был такой же статус, как у Киева и Севастополя, чтобы огромное количество денег оставалось в местном бюджете и шло на развитие города Харькова, а не уходило в Киев. Это вопрос как раз развития местного самоуправления и территориальных громад.
Харьков с советских времен – это научная столица Украины, это студенческий город и город машиностроения. А сегодня ситуация в городе ухудшается с каждым днем, поэтому удержать ситуацию и не допустить падение может только предоставление городу специального статуса. Поэтому мы подключили к процессу создания законодательных инициатив также и Академию наук.
– Что надо сделать для харьковчан в первую очередь?
– Перестать бояться, поверить в то, что мы живем в прекрасном городе, что у нас есть будущее, дать отпор бандитам, взяточникам, людям, которые не дают жить и работать, построить правовые отношения между чиновниками и людьми. И город сам найдет ресурсы, привлечет деньги, заставит эти деньги работать и возродится.
Что касается парламента, то я так скажу: очень тяжело любить сразу всех и везде. Важно, чтобы люди, которые баллотировались от какого-то региона, думали, прежде всего, о нем. Я – харьковчанин, поэтому буду делать ставку, в первую очередь, на Харьков и Харьковскую область и буду убеждать всех поддерживать развитие именно этого региона. Но и в национальных проектах тоже буду участвовать.
– Александр Борисович, в Давосе, откуда Вы недавно вернулись, среди прочего, обсуждались вопросы благотворительности. Расскажите об этом.
– В Давосе мы обсуждали, что делается в вопросах благотворительности в мире. Так вот, Украина отстала от цивилизованных стран лет на десять.
Сегодня у нас фактически суммы, которые идут на благотворительность, попадают под налогообложение. То есть сегодня государство не стимулирует благотворительность и находится как бы в стороне: есть желание – давайте, нет желания – как хотите.
Во многих странах, таких как США, Великобритания, Германия, вопрос развития и поддержки благотворительности решается на государственном уровне. Там благотворительность – это выгодно, это престижно, это модно, это прилично. Но это еще и поощряется государством. Любой уважающий себя состоявшийся человек или организация считает своим долгом помочь. Так, надеюсь, будет и у нас.
Что касается программы фонда, основателем которого я являюсь, то мы развиваем ее дальше вне зависимости от обстоятельств. В этом году будем заниматься поддержкой детей-сирот, планируем на практике реализовывать все те инициативы, которые прописаны в законах – и интернаты реформировать, и новые механизмы работы создавать. Будем и дальше поддерживать развитие культуры. На днях, например, передали Харьковскому художественному музею работы Пикассо, Дали, Миро и Матисса. Постараемся, чтобы все программы получили новое, более мощное развитие.
– Зачем более мощное развитие фонда, если Вы сами только что сказали о несовершенстве украинского законодательства в этом вопросе?
– А нельзя останавливаться. Когда-то спросили у одного человека, до каких пор надо идти вверх. Он ответил: «Всю жизнь». Почему? Да потому, что если не будешь карабкаться вверх, свалишься вниз. Если остановиться в прогрессе, моментально начинает наступать усталость, неинтересность. Развивая фонд далее, мы привлекаем новых людей, интересные идеи и предложения, акции новые возникают и, таким образом, находишься постоянно в струе, во времени. Остановиться – значит остаться вне времени.
– Как Вы относитесь к назначению Виталины Ющенко Председателем Национального совета по вопросам благотворительности?
– Я отношусь позитивно к назначению любого человека на любую должность. Ведь назначение и действие – две совершенно разные вещи. Просто надо отдавать себе отчет в том, какая на тебе лежит ответственность. И я уверен, что у нее получится. Как получается у тех, кто начинает работать для пользы дела.
Но государство должно обращать на благотворительность внимание. И это правило должно относиться абсолютно ко всем людям, которые в тяжелый момент хоть одну копейку жертвуют на поддержание государства, а ведь поддержка нуждающихся – это фактически замена функций государства частной инициативой.
– Но процесс уже начался, Вам так не кажется? Например, в конце прошлого года Президент подписал Указ о Дне благотворителя…
– Это хорошо. И очень важно. Но мало. Это одно из действий, коих должен быть целый комплекс. Страна должна войти в такой темп, чтобы люди не задумывались над тем, помогать им ближнему, или нет. Это должно делаться автоматически. Но для этого государство должно провести огромную работу. Уверен, что когда-то это случится.
http://www.glavnoe.kharkov.ua/articles/a496Достижений не учли!
Левченко Ирина, «Индустриальное Запорожье»
Главе Акимовской райгосадминистрации Владимиру Уманскому Президент объявил выговор. Уже второй человек в нашей области получил выговор от Президента Виктора Ющенко за плохую подготовку мероприятий к 75-летию голодомора 1932-1933 годов в Украине.Напомним, первым под «раздачу» попал тогда еще губернатор Евгений Червоненко. Сейчас же в «черный список», упоминаемый в распоряжении главы государства, которое Виктор Ющенко подписал 4 февраля, попал глава Акимовской райгосадминистрации Владимир Уманский. Кстати, так уж получилось, что о выговоре Владимиру Уманскому первой сообщила корреспондент «Индустриалки».
В вину всем девяти упоминаемым в распоряжении руководителям ставились «значні недоліки» по выполнению президентского указа, которым требовалось создать списки жителей, пострадавших от голодомора в 1932-33 годах, сформировать региональные Книги памяти, упорядочить места погребения жертв геноцида и демонтировать памятники лицам, причастным к организации и осуществлению голодомора.
- Мне – выговор? – немало удивился Владимир Григорьевич. – А мы даже книгу выпустили в районе о событиях тех лет, «Клеймо» называется. Её автор – ваш коллега, бывший фотокорреспондент акимовской газеты, а ныне пенсионер Николай Курдинов.
Эту книгу мы через народного депутата Сергея Соболева хотим передать лично Президенту Виктору Ющенко и премьер-министру Юлии Тимошенко. Книга вышла небольшим тиражом, всего 200 экземпляров, но уже появились новые сведения о событиях тех лет: вроде бы, в Акимовке тогда находился детдом, и его воспитанники тоже погибали от голода. Теперь хотим выяснить подробнее, как это было.
Кроме того, мы, причём, единственные в области (!), установили аж два памятных знака в виде крестов на территории Акимовского и Родионовского сельсоветов. И такая работа продолжается.
А этот выговор я считаю просто следствием неприязненных отношений между мной и экс-губернатором Запорожской области Евгением Червоненко.
http://iz.com.ua/2008/02/05/dostizhenij-ne-uchli/ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА БЛОКИ
Вождем бютівців залишився Гасюк
«Молодий буковинець», Чернівецька обл.
Cоратники Тимошенко наглядатимуть, як місцева влада виконує постанови її уряду.Звітно-виборна конференція Чернівецької обласної організації партії «Батьківщина», що відбулася другого лютого, переобрала на новий термін головою організації народного депутата від БЮТ Петра Гасюка. Кандидатура П. Гасюка висувалася на безальтернативній основі. За нього проголосували одноголосно усі 89 делегатів, присутніх на конференції.
Перед цим конференція визнала роботу П. Гасюка, як голови організації, та роботу бюро задовільною. Петро Гасюк очолює Чернівецьку обласну організацію «Батьківщини» від часу її заснування – з 1999 року.
Конференція також обрала нове бюро облорганізації, збільшивши його чисельність з 9 до 11 осіб. До бюро увійшли сам Петро Гасюк, голова Чернівецької облради Іван Шилепницький, керівники фракцій БЮТ в обласній та міській радах Сільва Віщук та Анатолій Чесанов, голова Чернівецької міської організації В’ячеслав Кишлярук та декілька представників від сільських районів. Звертаючись до членів бюро, Петро Гасюк зазначив, що «декілька пропусків і буде ставитися питання про заміну такого члена бюро».
Голова Чернівецької обласної організації партії «Батьківщина», народний депутат від БЮТ Петро Гасюк звинуватив керівництво облдержадміністрації в ігноруванні кадрових пропозицій місцевих бютівців.
«Ми неодноразово зверталися, ходили до губернатора Куліша, пропонували наших найкращих представників, але невідомо з яких причин це питання не вирішується. Ми по кожному району подавали кандидатури, ніхто їх до уваги не взяв, як працювала одна Худіковська (член БЮТ, що працює заступником голови Хотинської райдержадміністрації), так і досі працює», – зауважив П. Гасюк.
«У нас терпіння вистачить. Але реагувати на цю ситуацію ми будемо», – емоційно зауважив Петро Гасюк.
Облорганізація партії «Батьківщина» вирішила здійснювати активну агітаційно-роз’яснювальну роботу серед населення, щодо програми уряду «Український прорив» та контролювати виконання місцевими органами влади постанов уряду Юлії Тимошенко.
Усім фракціям БЮТ у радах різних рівнів доручено організувати сприяння у реалізації програми «Український прорив», провести збори в первинних організаціях з розширеного вивчення програми. Також вирішено залучити фракції БЮТ, первинні організації до виконання положень програми на місцях.
http://www.molbuk.cv.ua/article.asp?art_id=28888&retpath=hotПартии ответят. Перед кем?
Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Парламентские партии будут нести политическую ответственность за реализацию своих партийных и предвыборных программ и, соответственно, за совершенствование партии как института политической системы Украины.Соответствующий законопроект зарегистрирован в Верховной Раде Украины депутатом от Блока Литвина Олегом Зарубинским.
Согласно проекту, предлагается, чтобы "политические партии, представители которых являются народными депутатами Украины, ежегодно отчитывались о ходе реализации программы политической партии и предвыборной программы".
По мнению автора проекта, "партии, которые принимали уча-стие в избирательных блоках, будут предоставлять общий отчет вместе с другими партиями - участниками блока. А форма и порядок отчетности будет утверждаться Министерством юстиции Украины". Зарубинский также предлагает, чтобы эти отчеты публиковались в официальных парламентских изданиях. Впрочем, маловероятно, чтобы реализация такого хорошего замысла дала сколь-нибудь заметный эффект. Существует масса отговорок "Не дали противники", "Не дали союзники", "Все в процессе решения" и так далее. Власть не привыкла отвечать перед народом, а все инициативы по наведению порядка "сверху" нас не спасут. Пока мы сами не начнем оценивать верность политиков своим обещаниям и делать выводы перед выборами. Голосовать нужно не сердцем, а умом. Тогда и подобные законопроекты будут не нужны. Партии сами отчитаться захотят. Так что все от нас зависит.
http://www.donbass.dn.ua/showtext.php?mat=6507&rubr=1Власну думку оприлюднили на мітингу
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
У Полтаві відбувся мітинг, організований обкомом КПУ, за участю обласних осередків СПУ, Партії регіонів, СДПУ(о) та партії “Справедливість”, щодо приєднання України до Альянсу.Організатори мітингу звернулися до громади з проханням підтримати спільну заяву, підписану представниками обласних організацій згаданих політичних сил, де йдеться про відкликання листа, підписаного Президентом України, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради до керівництва НАТО щодо приєднання України до Плану дій щодо членства в Альянсі. Ініціативна група збирала підписи полтавців і проти вступу України в НАТО.
На мітингу також було висловлено протести проти можливого скасування пільг для ряду категорій громадян, проти спорудження в Полтаві пам’ятника Голові Директорії УНР, Головному отаману військ УНР Симону Петлюрі.ЕКОНОМІКА
В Україні діють сорок дві схеми купівлі-продажу землі!
Ніна Романюк, «Віче», м.Луцьк
Куди котиться українське село? Чого треба боятися більше: появи на селі новітніх феодалів, але українських, чи подальшої експансії іноземних капіталістів, які роблять бізнес на українській землі? На ці та інші питання намагалися знайти відповідь волинські фермери на засіданні прес-клубу «Селянська толока», ініційованого Аграрною конфедерацією «Селянський дім».На порозі вступу України до Світової організації торгівлі найбільше розгубленими почуваються українські фермери та селяни-одноосібники.
Ще б пак! Попри те, що основним виробником найнеобхідніших продуктів харчування залишається сьогодні власник невеличкого клаптика землі (це стверджує офіційна статистика), саме він ставиться під удар у першу чергу в зв'язку зі вступом нашої країни до СОТ. Схоже, українська влада вже свідомо махнула рукою і на фермерів, і на одноосібників. Мавр зробив свою справу, мавр сходить із історичної арени. Інакше як пояснити неоднозначні публічні висловлювання деяких керівників волинського аграрного сектора про те, що майбутнє України – за крупнотоварним сільгоспвиробником, а не за фермером чи приватним господарем… Що казати, коли державний чиновник, який мав би захищати інтереси держави та її виробника, заявляє тим же виробникам м'яса, стурбованим контрабандою м'ясопродуктів із сусідньої Польщі: «Їдьте і виставляйте на кордоні свої пости!» Якщо держава знову взяла курс на великотоварне виробництво, то для чого було з таким апломбом руйнувати колгоспи?
СОТ – на порозі, а ми його не ждали?
За відповіддю далеко ходити не доводиться. На зміну колгоспам прийдуть (або вже прийшли) новітні земельні олігархи. Саме вони чекають не дочекаються офіційної відмашки на старт офіційно запущеної Верховною Радою схеми купівлі-продажу землі. Хоча сьогодні, як стверджують експерти, в Україні діють 42 схеми купівлі-продажу земельки-годувальниці. І не відомо, чого нам треба боятися більше: появи на селі новітніх феодалів, але українських, чи подальшої експансії іноземних капіталістів, які роблять бізнес на українській землі, виплачуючи копійки її формальним власникам? На ці та інші питання намагалися знайти відповідь волинські фермери на засіданні прес-клубу «Селянська толока», ініційованого Аграрною конфедерацією «Селянський дім» на чолі з Андрієм Остапенком.
Зрозуміло, все нове й невідоме завжди лякає людину. Ефемерний український ринок землі, довкола якого стільки часу ламають списи політики, рано чи пізно стане реальністю. І фермер, на якого на зорі української перебудови покладалися такі великі надії, відчуває закономірний страх: чи не залишиться він на узбіччі цього процесу, чи зможе він за таких розкладів реально викупити ті земельні клаптики, на яких зараз працює? Якщо ні, тоді де його місце? Налякані досвідом інших країн, волинські господарі стурбовані не лише подальшою власною долею, а й селянства як класу в цілому. Бо від того, який аграрний курс візьме Україна після свого вступу до СОТ, залежатиме подальша доля українського села як такого. Якщо буде однобічна підтримка лише великотоварних виробників – через 10 – 20 років на місці українських сіл будуть пустки. Як кажуть фермери, приїде трактор вартістю один мільйон гривень чи доларів, знесе всі хати-пустки, розоре площі – і буде на місці квітучих українських сіл пустеля. Так сталося свого часу в США. Коли ж влада зробить ставку на підтримку різних форм власності і дасть однакові умови для виживання як дрібному господареві, так і великотоварному – село наше житиме й працюватиме. Взагалі держава не повинна поділяти сільського виробника за такими категоріями. Має бути одна-єдина назва, а звідси – й однакові умови для господарювання. Сільгоспвиробник, а не фермер, одноосібник чи земельний магнат. З цього має виходити держава. На думку сільського вчителя із села Краватка (Рожищенський район) Руслана Хомича, який обробляє 20 гектарів землі, не називатимуться єдиним словом «землероб» – не буде ніякого толку:
Сот не євросоюз
– ...СОТ уже за дверима, а наші чиновники і досі плутають цю організацію із Євросоюзом і розповідають нам про перспективи та про казкові дотації, – каже Руслан Хомич. – Як на мене, СОТ поставила завдання – знищення селян України. Що буде, коли у нас відберуть ту ж дотацію на худобу? Фактично нас, землеробів, прирівняли до валютників, до перекупників крадених машин. Має бути єдиний і однаковий податок на 1 гектар ріллі, на одну голову худоби, єдиний соціальний збір, єдиний вид дотації. А що маємо? Сім'я фермерів вирощує свиней, а один великотоварний свинокомплекс отримує всю дотацію, виділену на район. Дохазяйнувалися до того, що кілограм буряка на Волині коштує більш як півдолара! І це ще не межа. Буханка хліба не може коштувати 2,50 гривні при ціні дизпалива 5,25 гривні.
Селянин-одноосібник і фермер давно не відчувають особливої любові з боку рідної держави. Не дивно, що привид СОТ так лякає і перших, і других. Тому-то переважна більшість дрібних господарів не готова морально до купівлі-продажу землі. Вони не вірять, що будуть створені такі умови, аби саме вони, ті, хто годував народ України всі ці роки, зможуть купити землю, яку обробляють.
– Я зрозумів, що Україна аграрна нікому не потрібна. Потрібна Україна торговельна. Не буде що продавати – землю продамо. Тому я проти продажу землі, – це каже фермер із села Купичів Турійського району Михайло Ткачук, який 42 роки працює в сільському господарстві, займається вирощуванням свиней у сімейному фермерському господарстві. – Чому я, потомствений селянин, який виріс тут, віддав землі свої сили, здоров'я, маю платити за кіловат електроенергії по 39 копійок, а організації в місті – по 24 копійки (фізичні особи – по 20 коп.)? Виходить, що селянин, який днює і ночує в полі, працює на бозна-якій техніці, – найбільшій в Україні багач? Ввели закон про ідентифікацію худоби й били себе в груди, що виробнику це нічого не коштуватиме. Уже свиней ідентифікують. Дійде скоро черга до курей, індиків, гусей, качок. А кожен номер коштує, до речі, від 25 до 30 гривень. Міністр АПК Барановський як був на Волині, напевне, не випадково цікавився, скільки бджіл в одному вулику нараховується. До 10 тисяч штук. Якщо кожній ідентифікаційний номер присвоїти – ото надходження у бюджет будуть!
Землю скупляють уже фальшиві аграрники
Цю гірку іронію фермерів можна зрозуміти. Умови, в які їх поставили зараз, вони розцінюють не інакше, як курс на знищення. Найдешевші кредити, що надавалися «Райфайзен банком Аваль» та «Промінвестбанком», стали для них недоступними. Останній ввів обмеження і надає кредити тим, хто обробляє понад 2 тисячі гектарів землі, перший – не менше 200 га. А згідно з українським законодавством, фермерське господарство – це те, що обробляє до 100 га землі. Взяли б і під найвищі процентні ставки (під 24%), якби районна рада взялася компенсувати цю різницю в процентах. Але місцеві владці таких коштів у бюджет не заклали. Крутися, фермере, як хочеш. Зате 15 відсотків податку від проданого одноосібником бичка чи свині держава забрати не соромиться. Але це ж та сама дотація, яку однією рукою вона ніби надає, а другою відбирає! Дивуватися такому стану речей не доводиться. Якщо 22 мільйони українців живуть у селах, а у Верховній Раді немає жодного депутата, який живе у селі, то яких законів можна чекати від такого парламенту? Аграрні програми приймаються під кого завгодно, тільки не під селянина і не для селянина. На жаль на вищих щаблях влади українське село не має своєї політичної сили, яка б відстоювала його інтереси. У сусідів-поляків у сеймі є 80 «рольніків», зубастих хлопців, які стоять на сторожі інтересів польських аграрників. І коли закупівельні ціни на молоко у Польщі знизилися і не влаштовували сільгоспвиробників, вони запросили на прес-конференцію міністра АПК і під прицілом телекамер облили його гноївкою із балонів і закидали тушками курей. Незгуртованість українських сільгоспвиробників і завидна українська терплячість не дозволяють нашим селянам вдаватися до таких радикальних дій. Хоча давно треба було б провчити декого. На кожній тонні зерна фермер змушений втрачати по 200 – 250 гривень, бо зерно третього класу його змушують продавати 5 – 6 класом. Та ж сама обдиралівка і на цукровому буряку. Якби фермера чи одноосібника не обманювали на кожному кроці – їм не потрібні були б ніякі дотації.
Фермер із села Любитів Ковельського району Ольга Рудик, яка господарює на 30 гектарах і вирощує 30 бичків, із болем говорила про те, що селяни фактично вже залишаються без землі:
– У 3 – 5 разів їм збільшено податок за оренду земельних ділянок поза межами населеного пункту. І хоч сільська рада за це не проголосувала, податок силоміць нав'язують із району та області. У той же час повсюдно створюються липові фермерські господарства на підставних осіб. Їдуть підприємливі люди з Луцька, Рівного, інших міст у Ковельський район і беруть землю в оренду над трасою. Ви повірите, що ці хлопці беруть цю землю, щоб вирощувати на ній бичків? Вони беруть її, щоб згодом продати. І якщо далі буде продовжуватися таке розбазарювання землі, місцеві мешканці невдовзі не матимуть клаптика вільної землі, щоб кладовище зробити. Особливо це стосується привабливих приміських сіл.
Чи скинуть з арени фермера?
Озираючись на досвід сусідньої Польщі, фермери Волині розуміють, що СОТ рано чи пізно диктуватиме їм свої правила гри. Чи готова Україна прийняти їх повністю без руйнівної шкоди для українського села? Зростання безробіття, викидання за борт дрібних виробників, експансія імпортованих продуктів – це те, що страшить найбільше. За прогнозами економістів, в Україні залишиться 6 – 7 тисяч господарів, решта зникне з ринку через конкуренцію. Якби 14 мільйонів наших селян не годувалися тільки від землі – не було б чого боятися. Польський селянин, позбувшись двох своїх корівок-годувальниць, спокійно може прожити на свою безбідну пенсію. Його український брат навряд чи про таке може мріяти найближчим часом. Важко спрогнозувати, як вплинуть міжнародні субсидії на наше село. А от земля у Польщі після вступу в ЄС суттєво подорожчала. Біля Грубешова, як казав один фермер, де у нього живуть знайомі, ціна гектара з 8 тисяч злотих зросла до 14 тисяч. Не боявся б і український селянин ані СОТу, ані ринку землі, якби мав певні гарантії, що держава вкотре не кине його напризволяще. Що матиме він дешеві кредити в банку, аби ту землю купити, як має поляк. А то стоять у черзі за нашою земелькою німці, голландці, поляки. Як не боятися грошових мішків, що можуть поглинути й одноосібників, і фермерів разом узятих? Тим більше, коли влада на місцях демонструє відверте ігнорування фермерства. На паперах ніби все в ажурі, цифри ростуть, а насправді йде економічна блокада з одного боку і психологічна атака – з владної сторони, із нагадуваннями типу «у вас немає перспектив», «сходьте з арени» і т. п. Вихід з такої ситуації вони бачать один: гуртуватися за виробничими інтересами і достукатися до верхніх ешелонів влади, яка може й хотіла б, аби долю села вирішували тільки професійні політики в білих рукавичках. А селянинові відвела місце лише біля корита і гною. Хоч і не знайшлося землеробові у парламенті крісла, зате чути його, враховувати його точку зору, куди рухатися українському возу, – цього права у селянина ще ніхто не відібрав. І якщо треба буде для цього скористатися селянською зброєю, як скористалися польські «рольнікі», – гноївки у них вистачить. І чогось іншого теж…
http://www.viche.lutsk.ua/index/2461ВТО: осторожно, двери открываются!
Елена Зеленина, «Время», Харьковская обл.
Какое влияние окажет вступление Украины в ВТО на её экономику и, в частности, экономику Харьковской области - в интервью с доктором экономических наук Павлом Бубенко.Украину приняли во Всемирную торговую организацию. Причем это как раз тот редкий для нашей внутренней и внешней политической жизни случай, когда и коалиция, и оппозиция (за исключением коммунистов) сошлись на том, что данный шаг для украинского государства необходимый и полезный. Правда, никто не отрицает, что это сулит нам не только выгоды, но и риски.
О том, как отразится вступление в ВТО на экономике Украины и нашего региона, мы беседуем с директором Северо-Восточного научного центра Национальной академии наук Украины, доктором экономических наук Павлом Бубенко.
— Создание зон свободной торговли и обеспечение постепенной интеграции Украины в Евросоюз обеспечит возможные поступления в бюджет Украины до 10 млрд. долларов в год, — перечисляет Павел Трофимович плюсы мировой свободной торговли. — Украинские торгово-закупочные предприятия могут ожидать роста прибылей от увеличения ассортимента импортной продукции по доступным ценам и на выгодных условиях на 20 млн. долларов ежегодно.
Национальный рынок будет открыт для международной конкуренции, что, возможно, ускорит приток новых технологий, поможет увеличить внутреннее инвестирование (примерно на 2 млрд. долларов в год), стимулирует развитие новых форм бизнеса – создание совместных предприятий в высокотехнологичных отраслях.
Усиление защиты прав интеллектуальной собственности создаст условия для поступления дополнительных средств в государственный бюджет до 40 млн. долларов ежегодно.
— Павел Трофимович, какие проблемы встанут перед промышленностью Украины в условиях ВТО? Например, утверждается, что этому событию особо должны порадоваться наши металлурги...
— Металлургия — основная бюджетообразующая отрасль украинской экономики. Здесь возможны как позитивные, так и негативные последствия вступления во Всемирную торговую организацию. Пошлинная война уйдет в прошлое. Вследствие уменьшения ставки экспортной пошлины с 30 до 5 евро за тонну прогнозируется, что доходы государственного бюджета уменьшатся примерно на 19 миллионов евро, или 118 миллионов гривен. Но при этом мы вправе ожидать роста объемов экспорта украинского проката на рынок Евросоюза, который характеризуется высокими ценами. Это принесет дополнительную прибыль нашим экспортерам — не менее 13,5 млн. долларов, дополнительные поступления в бюджет в виде налога на прибыль — 20 млн. грн.
В целом же суммарные негативные последствия (уменьшение поступлений и увеличение трат госбюджета) – 280 млн. грн. Суммарные позитивные последствия (в виде увеличения поступлений в бюджет) — 54 млн. грн. Нетрудно посчитать, что общее сальдо последствий — отрицательное.
Отразится вступление в ВТО и на судостроительной отрасли. Здесь потери, в основном, будут связаны с ликвидацией государственной поддержки отрасли на 2008 год и ближайшую перспективу, что в несколько раз превысит временную экономию, которая якобы будет получена благодаря «секвестру льгот».
— Харьков — центр украинского машиностроения. Как специалисты оценивают последствия вступления в ВТО для этой отрасли?
— Основные параметры, которые здесь следует учитывать — цена и потребительская привлекательность (комфорт, дизайн, надежность). Что касается цены, то сельхозтехника украинского производства в два-пять раз дешевле аналогичной иностранной и по этому параметру ее можно считать конкурентоспособной. Что же до потребительской привлекательности, то наши машиностроительные предприятия не имели возможности в последнее время осуществлять комплексную технологическую перестройку производств и потому вынуждены выпускать продукцию на основе устаревших технологий.
Ни для кого не секрет, что отечественная техника отстает как по уровню дизайна, так и по качественным параметрам. В отрасли действует почти 860 государственных, отраслевых стандартов и приравненных к ним нормативных документов. Международная система стандартизации ISO и европейская (EN) в машиностроении для АПК насчитывают свыше 350 стандартов.
На сегодня гармонизирован с международными и европейскими требованиями только 91 национальный стандарт. Для проведения работ по актуализации и гармонизации нормативной базы машиностроения для АПК необходимо финансирование в объеме примерно 11,7 млн. грн.
Для приведения качества продукции к мировым стандартам отечественные производители, как минимум, обязаны внедрять системы управления качеством производства, сертифицированные в национальных или международных органах. Такие системы уже есть на ХТЗ, ОАО «Автрамат», ОАО «Завод имени Фрунзе».
Впрочем, возможности экспорта и импорта продукции, кроме упомянутых выше причин, обусловлены экономическими возможностями рынка, покупательной способностью потребителей. Сельхозпроизводители Украины не имеют достаточно средств для покупки дорогой импортной техники, поэтому покупают либо отечественные машины, либо технику производства стран СНГ (тракторы МТЗ, комбайны «Дон»). В ближайшем будущем (два-три года) при условии стабильного хозяйствования следует ожидать продвижения в сторону покупки все более дорогой и качественной техники.
Специальные правительственные программы преду-сматривают выделение для данной отрасли средств для организации производства конкурентоспособной продукции и нивелирования негативных последствий вступления Украины в ВТО. Если они будут выполняться, то в среднесрочной перспективе (до пяти лет) можно надеяться, что отечественные производители сумеют наладить выпуск привлекательной техники, добьются соответствующего уровня качества. Иначе им грозит утратить до 50% объемов реализации продукции.
— Вы думаете, нашу технику будут покупать?
— Продукция украинского машиностроения может иметь спрос не только на внутреннем рынке, но и экспортироваться в страны СНГ, Африки, Восточной и Юго-Западной Азии, а также в страны Карибского бассейна и Южной Америки. Здесь вот на что следует обратить особое внимание. Разрушена наша система патентоведения. И, как результат, мы фактически работаем в темноте. Это означает, что наша промышленность и наша страна, вступая в ВТО, лишены важнейшего элемента отслеживания уровня соответствия продукции, которая к нам будет поступать в условиях свободного рынка, а с другой стороны, — и той продукции, с которой мы будем выходить на внешние рынки.
Раньше в процессе подготовки производства новой техники обязательным условием было наличие карты технического уровня и качества продукции, содержащей данные о лучших мировых аналогах. По уже существующим в мире параметрам происходило сопоставление.
И мы прекрасно видели, благодаря карте, что есть в мире, где есть плюсы-минусы, конкурентоспособна ли наша продукция даже по чисто внешним техническим атрибутам.
— Говорят, что при вступлении в ВТО следует ожидать снижения цен на потребительские товары...
— О каких товарах вы говорите?
— Ну, продукции животноводства, например...
— Я бы не сказал, что в странах Евросоюза дешевая продукция животноводства. К примеру, те же сыры. Вот когда у нас молоко и продукты его переработки поднялись в цене, возник примерный паритет с европейскими ценами. Другое дело, что европейцам легче при прочих равных условиях обеспечивать тот же уровень цены, чем нашим товаропроизводителям. В частности, тем же сыроделам. Здесь очень серьезная проблема состоит в том, что по требованиям ВТО производство сыров должно происходить на специализированных сырзаводах, а молоко — основное сырье для производства сыра — должно поступать со специализированных ферм. А мы крупное товарное производство молока фактически уничтожили. Отрасль разрушена и развалена как после войны. У нас сейчас молоко собирается по частным подворьям, а это по требованиям ВТО запрещено. Нашу продукцию просто не пустят на рынок. В то время как она вполне конкурентоспособна в ряде стран СНГ и Центральной Европы.
— В Швейцарии, что ли?
— Иран берет наши сыры. В Польше уже довольно широко представлена наша продукция.
— Мы умудрились «подкосить» польского сыродела?
— Когда речь идет о пищевой продукции, то определяющий ее параметр – качество.
— Скажем, завтра Верховная Рада ратифицирует протокол о вступлении Украины в ВТО. Что мы уже завтра почувствуем?
— Сразу — ничего. Но та продукция, которая у нас традиционно импортируется — телевизоры, аудио-, видеотехника, очевидно, понизится в цене.
— Есть такие отечественные товары, которые на мировом рынке получат наибольший спрос?
— Вы имеете в виду легкую промышленность?
— Любую.
— Если взять нашу неизмеримо меньшую долю фонда оплаты труда в структуре затрат, по этому компоненту мы, конечно, в более выигрышном положении. Но за счет ряда мер, предпринимаемых странами Запада по поддержке своего товаропроизводителя (та же легкая промышленность), у них обеспечивается сохранение своего внутреннего рынка для своей же продукции. Нам надо, вступив в ВТО, работать над двумя очевидными вещами. С одной стороны, кардинальное повышение конкурентоспособности любой отрасли промышленности. Потому что, если мы будем хоть по каким-то параметрам проигрывать (неважно, высокая ли, низкая в его себестоимости будет доля заработной платы), мы проиграем.
На свободном рынке сталкиваются на сегодняшний день, по сути, две инновационные стратегии. Первая – стратегия захвата рынка. Например, концерн «Даймлер AG», выпускающий автомобили «Мерседес». Какая у него стратегия? Ориентация на выпуск высококачественной, но эксклюзивной продукции. Вторая модель рыночного поведения – китайская. Массовость в ущерб качеству.
— А где же требования ВТО для китайской продукции? С нас комиссии ВТО будут, если что не так, снимать «скальпы», а китайские товары в это же время — захватывать мировые рынки?
— Вопрос неочевиден: каким образом китайская продукция попадает к нам, действительно ли она сертифицирована и проверена? К тому же нельзя сказать, что вся китайская продукция не соответствует принятым в мире стандартам качества. Но, естественно, что и контролирующие органы нашей страны как полноправного члена ВТО должны будут реагировать на экспансию низкосортной продукции и использовать соответствующие регуляторные механизмы. Но, я думаю, продукция низкого качества идет к нам не по официальным каналам.
— Феномен текстильной продукции — Китай фактически занимает монопольное положение на мировом рынке. А у нас осталась текстильная промышленность?
— Осталась. Другое дело, что больше нет крупных предприятий. Практически все — в частных руках. Будем говорить так: небольшие и мобильные предприятия имеют неплохие шансы на рынках России, СНГ. Посмотрите, белорусский текстиль — конкурентоспособный вполне. О рыночной стратегии я сказал, а второе — это качество и конкурентоспособность продукции.
— А зачем нам конкурентоспособность? Проще неконкурентоспособное предприятие просто закрыть?
— Но при этом государству все равно придется решать массу проблем. Например, высвобождающуюся рабочую силу устраивать, перепрофилировать производства или создавать взамен новые.
— А можно просто открыть границы с помощью безвизового режима — и пусть украинцы едут в Европу подметать улицы?
— Хочет кто-то этого или не хочет, но необходимо будет подтягивать и стоимость нашей рабочей силы. Если мы говорим о конкурентоспособности, то и в части оплаты нашего главного капитала — людей — у нас тоже должна быть конкурентоспособность. Но о чем здесь можно говорить, если сегодня в 10 и более раз мы проигрываем в часовой оплате труда? Политика дешевой рабочей силы, которая традиционна для нашей страны, пагубна для украинской экономики и конкурентоспособности. И об этом не надо забывать.
Обязательства Украины
ВТО дала Украине 5-летний срок для адаптации к положениям ВТО, заявил генеральный директор этой международной организации Паскаль Лами.
«Я не буду углубляться в технические вопросы, но предлагается закончить до 2013 года пятилетний переходный период для внедрения определенных обязательств, которые Украина взяла на себя. Этот период — более длительный, чем обычная практика, хотя для развивающихся стран мы вводим переходный период даже больший», — сказал Лами.
Среди условий вступления Украины в ВТО — средние импортные пошлины при поставках товаров в Украину составляют 10,66% для сельскохозяйственных продуктов и 4,95% для промышленных товаров.
В целом пошлины установлены в диапазоне от 0 до 50%, при этом некоторые ограничения включают поэтапное сокращение на протяжении периода до 2013 года.
Самые высокие тарифы, которые Украина может применить, это тарифы на сахар — 50% и подсолнечное масло — 30%. На другие продукты предельный уровень — 25%. Это некоторые виды радиоприемной аппаратуры, синтетические нити и конвейерные/приводные ремни.
В категорию товаров со сниженными пошлинами, которые на начальном или конечном этапе будут исключены, входят гражданские самолеты, строительное оборудование, дистиллированный алкоголь, некоторые виды рыбы, некоторые химические вещества, нефтяные масла, медоборудование, медпрепараты, древесина, целлюлозно-бумажные изделия, некоторые виды пряжи и ткани, некоторые виды основных металлов, сталь, IT-продукты, мебель и игрушки.
Украина согласилась не применять другие налоги и пошлины, кроме своих обычных таможенных пошлин.
Как и в случае со всеми членами ВТО, у Украины не будет лимитов по расходам на внутренние программы поддержки, которые не имеют либо имеют минимальное влияние на торговлю, при условии, что эти программы соответствуют критериям, изложенным в договоре по сельскому хозяйству.
Украина откроет тарифную квоту на сахар-сырец — 260 тыс. тонн ежегодно и увеличит ее до 267 тыс. тонн до 2010 года. Эта квота будет администрирована по принципу «первым пришел — первым обслужен» в течение трех лет после вступления в ВТО.
В части доступа к рынку услуг, Украина приняла обязательства во всех 11 ключевых секторах, включая бизнес-услуги, коммуникационные, по строительству и машиностроению, дистрибуции, в сфере образования и окружающей среды, финансов (страхование и банковская деятельность), здравоохранения. В этот перечень вошли также социальные услуги, туризм и путешествия, рекреационные, культурные и спортивные услуги, транспортные услуги, услуги красоты, парикмахерские, массажные.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=1969РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ
Навели порядок с доверенностями
Олег Суслов, «Вечерняя Одесса»
Обстановка в большинстве банковских учреждений Одесского регионального управления ОАО «Ощадбанк» нормализовалась.— По состоянию на 1 февраля документы для внесения в реестр вкладчиков подали 133037 жителей Одессы и области, — сообщил начальник регионального управления ОАО «Ощадбанк» Александр Дацюк. — Средства, предусмотренные для выплат, зачислены на счета более 80 тысяч вкладчиков, компенсации получили 33521 человек. Часть бывших клиентов Сбербанка СССР оформляют в «Ощадбанке» депозиты в иностранной валюте.
Также А. Дацюк упомянул о том, что недавно главное управление юстиции в Одесской области и региональное управление ОАО «Ощадбанк» договорились о принятии ряда мер по содействию гражданам в оформлении наследственных дел на вклады «Ощадбанка», а также при оформлении доверенностей на выплату компенсаций. Так, в банковских отделениях появилась информация о местонахождении ближайших к ним нотариальных контор и рабочих мест частных нотариусов. Руководители отделений «Ощадбанка» в сельской местности получили возможность обращаться к нотариусам для оформления доверенностей с выездом на место.
В государственных нотариальных конторах назначены нотариусы, которые занимаются оформлением документов вкладчиков Сбербанка СССР. Установлено дежурство в выходные дни для приема граждан по указанным вопросам. Размер стоимости оформления доверенности для получения компенсации не должен превышать 50 гривен. Частные нотариусы обязаны обслуживать в первую очередь именно тех граждан, которые обращаются с просьбой оформить доверенность вышеназванной категории.
— Необходимость упорядочить работу служб нотариата в отношении запросов бывших вкладчиков Сбербанка СССР возникла не на пустом месте, — говорит Александр Дацюк. — К сожалению, некоторые частные нотариусы, ощутив резко возросший спрос на их услуги со стороны вкладчиков, посчитали для себя возможным преступить определенные морально-этические нормы, доведя стоимость оформления доверенности на получение компенсации до 260-280 гривен! Это при том, что сегодня в нотариальные конторы обращаются преимущественно люди преклонного возраста, пенсионеры, инвалиды.
Как отметил начальник Одесского регионального управления ОАО «Ощадбанк», обстановка в большинстве банковских учреждений нормализовалась, ажиотаж, царивший весь январь, практически исчез, регистрация вкладчиков продолжается — по пятницам и субботам.
http://vo.od.ua/article/7732«Я 15 років чекала, аби дали ту тисячу!»
Ольга Гнідан, «Молодий буковинець», Чернівецька обл.
В Чернівецькій області тема видачі заощаджень «Ощадбанку» і надалі залишається гострою.До відділень «Ощадбанку» щопівгодини пускають від одного до п’яти вкладників. Люди скаржаться на повільний темп обслуговування.
Кореспонденти «МБ» вирішили побувати у черзі вкладників колишнього «Ощадбанку» СРСР, які отримують по заповітній тисячі гривень.
– Де записуються у чергу? – запитує бабуся з паличкою у черзі, що стоїть під стіною відділення №54 «Ощадбанку» на Центральній площі.
– Біля входу, – відповідають, – але навряд чи ви сьогодні потрапите всередину. Я прийшла двадцять хвилин на сьому ранку і лише 61-ою записалася. А жінка приїхала о третій годині ночі під двері відділення і лише по десятій вийшла.
Обличчя щасливих вкладників, які вже отримали заповітну тисячу гривень, побачиш не часто – за годину двох-трьох. Люди, що наче бджолиним роєм обступили вхід до банку, скаржаться на повільну роботу касирів.
– У цьому відділенні працює лише один касир, а вкладників на сьогоднішній прийом записалося понад двісті осіб, – каже чернівчанка Галина. – Я у списку 194, але сумніваюся, що потраплю до середини. За дві години роботи – від 9.00 до 11.00 – відділення обслужило 20 осіб. Обіцяють, що за день приймуть 180 вкладників, але з такими повільними темпами зробити це не реально.
Вкладники, а особливо літні люди, не витримують кількагодинного чекання на холодній вулиці та йдуть додому.
– Я вже вчетверте сьогодні прийшла. Мені 80 років, я ветеран війни, інвалід, а мушу стояти на холоді, – скаржиться пенсіонерка Віра Яківна. – Маю право зайти без черги, але ж не пускають!
Інша бабуся Домініка Костянтинівна у свої 90 років дивиться на ситуацію оптимістичніше.
– Ай, краще піду додому! – каже вона.
Виплату компенсації вкладів «Ощадбанк» здійснював вчора, четвертого лютого, та продовжує п’ятого лютого. У середу і четвер – дні прийому комунальних платежів. А в п’ятницю банк продовжить реєстрацію вкладників.
– Я зареєструвалася ще14 січня, – каже чернівчанка. – Казали, що виплати будуть здійснювати через три дні після реєстрації, потім обіцяли після семи днів, а тепер вже минуло три тижні, і ми досі чекаємо.
У міському 54-му відділенні зареєстровано на виплату компенсацій 982 вкладники. Четвертого лютого до приміщення банку пускали до п’яти осіб щопівгодини.
– Я багато років пропрацювала. Добре, що хоч це нам повертають. Треба бути ентузіастом і миритися з тим, що є, – каже у приміщенні біля каси пенсіонерка Марія Шинкарук. – Коли отримаю тисячу гривень, витрачу її на подарунки дітям та внукам.
Однак не біля кожного відділення «Ощадбанку» є великий ажіотаж. У відділенні № 35 на вулиці Головній зареєструвалися усього 148 вкладників, тому під дверима чекають до 20 осіб. Але процедуру отримання коштів це не пришвидшує.
– О 9.00 я прийшла до відділення і близько 12.00 отримала гроші, – каже володарка тисячі гривень чернівчанка Анна. – Замерзла страшенно! Бо вони до середини не пускають. Таким старим людям мали би покласти лавку. Хіба не так? Я 15 років чекала, аби дали ту тисячу. Маю ще три тисячі заощаджень. Але не знаю, чи дадуть... Гроші витрачу на їжу, бо пенсії – шість сотень гривень не вистачає.
А іншому вкладнику відмовили у видачі грошей.
– Я приходжу до відділення вже вдесяте. Маю 706 гривень і ніяк не можу їх отримати, бо мене немає у списках, – розводить руками Іван Афанасійович. – Моя дружина вже отримала кошти і давно витратила. А мені не дають.
Довідка
Станом на 4 лютого компенсації за втрачені заощадження колишнього «Ощадбанку» СРСР отримала готівкою 19 341 особа на суму три мільйони 577 тисяч 400 доларів, що становить понад 18 мільйонів гривень.
Відкрито 46 642 поточних, вкладних (депозитних) рахунків в національній та іноземній валютах, на які зараховано 41 мільйон 235 тисяч 900 гривень.
Загалом 117 610 осіб внесено до інформаційно-аналітичної системи «Реєстр вкладників заощаджень громадян».
Обласна філія «Ощадбанку» змінила графік роботи на цей тиждень – з 4 до 9 лютого. Зокрема виплати компенсацій здійснюватимуть лише два дні – у понеділок та вівторок. Реєструватимуть, як і раніше, лише в п’ятницю. А три дні – у середу, четвер та суботу – банк працюватиме зі своїми клієнтами (виплачуватиме пенсії, відкриватиме рахунки, надаватиме кредити, прийматиме платежі за комунальні послуги, державні мита тощо), – повідомили в прес-службі обласної філії «Ощадного банку» України.
http://www.molbuk.cv.ua/article.asp?art_id=28890&retpath=hotВід таких цін можна й захворіти
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
На Полтавщині очікується чергове підвищення вартості лікарських препаратів, повідомили представники аптечної мережі “Полтавафарм”.За їхніми даними, ціни на ліки в ОП “Дарниця” зростуть від 3 до 34%. “Про це нам уже повідомили постачальники”, – каже Таїсія Кутько, завідувач аптеки “Ветеран” КФ ПОКП “Полтавафарм”. Тобто поки що в аптечній мережі реалізуються препарати зі старих партій. Коли вони будуть вичерпані, ліки продаватимуть уже за новою ціною.
Серед причин подорожчання називають збільшення цін на сировину (в основному імпортну), яку використовують вітчизняні фармацевтичні підприємства.
Утім, ціни на ліки підвищувалися і раніше. Про це свідчить статистика. Торік ціни на лікарські препарати зросли в середньому на 25%. Перш за все це пов’язано зі збільшенням ставки на акциз при закупівлі спирту виробниками.ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ
В бюджет возвращено более 130 миллионов гривен
А.Белый, «Днепр Вечерний», Днепропетровская обл.
В Днепропетровской областной прокуратуре прошло итоговое заседание коллегии облпрокуратуры, в результате которого благодаря эффективной координации взаимодействия правоохранителей, органов власти и местного самоуправления удалось достичь снижения количества преступлений.По выявленным правонарушениям в социальной и экономической сферам в прошлом году возбуждено почти 1,5 тысячи уголовных дел. К ответственности привлечены более 3 тысяч должностных лиц. Возмещен нанесенный ущерб на сумму 414 млн. грн. (в том числе 130 млн. грн. - бюджетных средств).
Такая информация прозвучала на итоговом заседании коллегии областной прокуратуры.
На заседании отмечалось также, что благодаря эффективной координации взаимодействия правоохранителей, органов власти и местного самоуправления удалось достичь снижения количества преступлений – разбоев, грабежей, краж, случаев хулиганства.
Удалось существенно улучшить ситуацию по погашению задолженности по выплате зарплаты на предприятиях области. По фактам нарушения трудового законодательства возбуждено 159 уголовных дел.
Коллегия констатировала, что следственными органами прокуратуры с обвинительными заключениями в суды направлены 1739 уголовных дел, в том числе 852 – в сфере экономики. Значительная часть этих дел касается злоупотреблений в бюджетной системе, сфере банковской деятельности, агропромышленного и топливно-энергетического комплексов. Расследовано и направлено в суд более 150 уголовных дел в отношении коррупционеров. Судами всех уровней удовлетворено 4300 прокурорских исков на сумму свыше 59 млн. грн.
Одна из основных функций органов прокуратуры – поддержка государственного обвинения. При участии прокуроров суды рассмотрели и вынесли обвинительный вердикт более чем по 11 тысячам уголовных дел.
Вместе с тем, на совещании, которое проводил прокурор области В.Шуба, были отмечены и недостатки в собственной работе и намечены пути их искоренения.
По данным пресс-службы прокуратуры области.
http://www.dv-gazeta.com.ua/news/situac/2008/02/05/13-10-22/СКАНДАЛИ
В облраді - двовладдя?
О. Ковальський, "Эхо", 07.02.2008, м. Житомир
Вже більше півроку Житомирська обласна рада по суті паралізована. На більшість засідань постійних комісій і сесійних засідань депутати від фракцій БЮТ і НУНС не ходять. Життєдіяльність області також під загрозою бути паралізованою.Ось і чергове засідання сесії не відбулося, бо в залі було зареєстровано всього 40 депутаті, а треба як мінімум 48 (усього в раді 95 депутатів).
Причина? Від БЮТ і НУНС тікають депутати, бо не погоджуються з кричущими, за їх словами, антизаконними, антиморальними діями своїх лідерів. І тоді керуючі органи цих партблоків позбавили незгідних їхніх депутатських повноважень. А суди один за одним виносять з цього приводу протиречиві ухвали - то на користь БЮТ і НУНС, то навпаки. От і останнім часом Київський суд 1-ї інстанції виніс рішення на користь депутатських фракцій БЮТ і НУНС в Житомирській облраді. А Вищий суд навпаки - призупинив дію суду 1-ї інстанції. Тепер знову з'явилося ще одне рішення - Печерського райсуду м. Києва, яке викликало цілий ряд подій.
Ми не будемо вдаватися до особистих коментарів. Нехай правоохоронці вирішують. Подаємо лише офіційні документи і повідомлення інформагенцій.
"Печерський районний суд м. Києва
Ухвала
29 січня 2008 року Печерський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого - судді Вовк С.В.,
при секретарі Горовій Н.Г.,
розглянувши клопотання Демчука Петра Павловича про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову Демчука Петра Павловича до Пашинського Сергія Володимировича, Жебрівського Павла Івановича, Житомирської обласної територіальної виборчої комісії, третя особа Житомирська обласна рада про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - ...
...Ухвалив:
Клопотання Демчука Петра Павловича (м. Житомир, вул. Шевченка, буд. №103) про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити.
Заборонити Житомирській обласній раді (адреса 10014, м. Житомир, майдан Корольова, 1; код СДРПОУ 13576048), її посадовим особам, а також депутатам Житомирської обласної ради реєструвати, допускати до участі в пленарних засіданнях Житомирської обласної ради, в тому числі приймати участь у головуванні з питань порядку денного наступних громадян України:
Александрова-Чікілевського Ярослава Борисовича, Бодрова Олександра Георгійовича, Франківського Івана Пилиповича, Зінченка Сергія Миколайовича, Карпішина Сергія Володимировича, Мехеда Василя Федоровича, Фадєєва Ігоря Геннадійовича, Худякова Олександра Кузьміча, Синявську Ірину Максимівну, Головача Миколу Аскольдовича, Крук Миколу Зеновича, Шевченка Ігоря Івановича (відома адреса місцезнаходження осіб; 10014, м. Житомир, майдан Корольова, 1) в тому числі заборонити Житомирській обласній раді, посадовим особам, депутатам, працівникам правоохоронних органів, ДСО та іншим охоронним фірмам допускати вказаних осіб в приміщення сесійної зали, що знаходиться за адресою: м. Житомир, майдан Корольова, 1 четвертий поверх, а також в будь-яке інше приміщення, в якому проводиться чергове чи позачергове пленарне засідання Житомирської обласної ради.
Заборонити Синявській Ірині Максимівні, Шевченку Ігорю Івановичу, Головачу Миколі Аскольдовичу, Круку Миколі Зеновичу, Долгих Ярославу Дмитровичу, Мехеду Василю Федоровичу, Франківському Івану Пилиповичу, Зінченку Сергію Миколайовичу, Карпішину Сергію Володимировичу, Савіцькому Петру Степановичу, Фадєєву Ігорю Геннадійовичу, Худякову Олександру Кузьмічу, Александрову-Чікілевському Ярославу Борисовичу, Бодрову Олександру Георгійовичу приймати участь в пленарних засіданнях Житомирської обласної ради, в тому числі заборонити їм використовувати депутатські мандати, реєструватись для участі в пленарному засіданні, голосувати з питань порядку денного, проходити в приміщення сесійної зали, що знаходиться за адресою м. Житомир, майдан Корольова, 1 четвертий поверх, а також в будь-яке інше приміщення, в якому проводиться чергове чи позачергове пленарне засідання Житомирської обласної ради.
Строк пред'явлення ухвали до виконання - 3 роки.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи..."
Текст розповсюджено прес-службою Житомирської організації "Наша Україна".
Тридцятого січня ц.р. на офіційному вебсайті Житомирської облради з'явилося таке повідомлення:
"Сьогодні відбулося рейдерське захоплення обласної ради. Як відомо, чергове засідання обласної ради не відбулося, оскільки у залі зареєструвалося 40 депутатів, і у зв'язку з цим голова обласної ради Ірина Синявська оголосила перерву на невизначений термін.
Раніше Київський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою заборонив керівництву обласної ради не допускати наступну за списком дев'ятку депутатів від БЮТ до участі у роботі сесійних засідань. Далі цікавіше - Вищий адміністративний суд зупинив ухвалу Київського апеляційного. Оскарженню останнє рішення не підлягає.
Натомість після 14.00 представники двох фракцій БЮТ і НУНС оприлюднили виконавче впровадження Печерського районного суду з невідомої для обласної ради справи, яка забороняє 9 "опаленим" депутатам від БЮТ і п'яти депутатам в ХДС брати участь у сесійних засіданнях обласної ради. Вимогу депутата обласної ради від ХДС Ярослава Долгих ознайомити його із ухвалою Печерського суду не задовольнили.
Таким чином БЮТ і НУНС здійснили спробу силового захоплення влади в Житомирській обласній раді. Керівництво та депутати цих двох фракцій в облраді проігнорували цілу низку законів Україні, грубо нехтуючи Конституцією держави. Вищезгадані дві політичні сили завели до зали засідань Житомирської обласної ради декілька десятків прихильників й оголосили ці збори "сесію обласної ради" та почали приймати неправомірні рішення.
У зборах, спрямованих на силове захоплення сесійної зали, взяло участь 52 особи, з яких депутатські мандати мають лише 38.
Таким чином подібні дії є безумовним порушенням Кримінального кодексу України і за них організатори нестимуть відповідальність (стаття 341 "Захоплення державних або громадських будівель чи споруд", стаття 353. "Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи", стаття 356. "Самоправство" Кримінального кодексу України)".
А от, як про цю ж подію повідомляє Zhitomir.info. "Житомирська обласна рада обрала собі нового голову. Сесія Житомирської обласної ради обрала головою Віталія Француза замість Ірини Синявської. Депутати провели таємне голосування, за результатами якого з 50 голосів 49 було за Француза. Один бюлетень виявився недійсним.
На порядку денному Житомирської облради стояло питання про обрання нового голови Житомирської обласної ради, оскільки заступник голови обласної ТВК оголосив про введення до обласної ради п'ятьох нових депутатів "Нашої України" на підставі свого рішення від 30 січня. Нові депутати були введені до обласної ради замість тих, до кого був застосований імперативний мандат. У числі цих депутатів і голова Житомирської обласної ради Ірина Синявська. В квітні 2007 року голова Житомирської облради Ірина Синявська вийшла з "Нашої України", за списком якої була обрана.
Як повідомляє прес-служба Житомирської обласної ради, Ірна Синявська вважає, що рішення Печерського суду від 29 січня, після якого на сесії Житомирської облради відбулося переобрання голови Житомирської обласної ради, свідчить про встановлення в рагіоні партійної диктатури.
А Zhitomir.info наводить текст коментаря Ірини Синявської без скорочень.
"Вперше в Україні підставою для рішення суду став інтерес політичних партій. Суддя Печерського районного суду (м. Київ) вперше в історії України вказує справжні причини прийняття рішення про заборону 14 депутатам Житомирської обласної ради, у тому числі і голові обласної ради Ірині Синявській, брати участь у засіданнях сесії обласної ради.
Печерський районний суд прийняв таке рішення на підставі того, що робота 14 депутатів Житомирської обласної ради перешкоджає реалізації політичних домовленостей і може зашкодити статутній діяльності і виконанню програм політичних партій.
Таке рішення, априорі, заперечує верховенство права і невілює роль органів місцевого самоврядування, які представляють виключно інтереси суспільства, а не окремих політичних сил".
"На мою думку, таке рішення суду свідчить про встановлення в Україні, зокрема на Житомирщині, партійної диктатури. Це видно з того, що Печерський районний суд визнає політичні інтереси вищими за інтереси суспільства", - таку думку озвучив глава постійної комісії облради з питань законності, правопорядку і прав людини Ярослав Долгіх, повідомляє Zhitomir.info.
Ця ж інформаційна агенація розповсюдила повідомлення і щодо позиції депутатів від Партії Регіонів. "Сесія Житомирської обласної ради, яка переобрала голову, - незаконна, а сам голова нелегітимний", - сказав журналістам на недвній прес-конференції лідер Житомирської регіональної орагнізації Партії регіонів, депутат Верховної Ради Микола Присяжнюк. Партія регіонів не буде оскаржувати рішення останніх сесій в суді. "До суду мають звернутися ті депутати, яких незаконно позбавили депутатських мандатів, до суду має звернутися і переобране керівництво облради", - вважає лідер житомирських регіоналів.
М. Присяжнюк також заявив: "Партія регіонів має намір зібрати 150 підписів депутатів Верховної Ради і звернутися до Президента України, аби Президент втрутився у ситуацію. Це необхідно зробити для того, щоб не дати поштовх для негативних дій в інших областях. Це може призвести до неадекватних дій в облрадах по всій країні".
М. Присяжнюк також назвав рішення Печерського суду від 29 січня, яким обмежуються повноваження голови облради Ірини Синявської політичним. "Практично в облраді утворилось реальне двовладдя. Рішення судів показують, що іде адміністративний тиск на суди. Народні депутати мають намір звернутися також до Комітету із законності і правопорядку Верховної Ради з проханням провести юридичну експертизу рішень і постанов суду", - заявив М. Присяжнюк.
За словами М. Присяжнюка, якщо суд визнає лигітимність сесій, які відбулися після 29 січня, фракція Партії регіонів у Житомирській облраді "піде до зали і працюватиме як опозиція, більше того, як опозиція регіонали приносять більше користі". До речі, Партія регіонів не має наміру блокувати трибуну під час наступних сесій Житомирської облради. "Франція Партії регіонів братиме участь в лигітимних засіданнях сесії Житомирської облради. Я не вважаю, що проведення позачергових виборів до Житомирської облради своєчасне", - вважає Микола Присяжнюк.
За повідомленням Zhotomir.info, ще вранці 4 лютого двері кабінету голови Житомирської облради були опечатані і перебували під охороною приватної структури. Двері кабінету були опечатані з п'ятниці за рішенням тимчасової депутатської комісії з передачі справ керівництва облради.
"Жодного комплекту ключів немає навіть у чергового охорони будівлі, хоча за правилами пожежної безпеки це обов'язково", - сказав Сергій Гринчук, депутат облради від фракції БЮТ - голова цією депутатської комісії.
Але у той же день, як повідомляє Zhitomir.info, за рішенням комісії були вскриті приймальня і кабінет голови Житомирської обласної ради. Як повідомив журналістам Сергій Гринчук, двері до приймальної і кабіету комісія вирішила вскрити, оскільки через відсутність ключів новообраний голова Житомирської обласної ради Віталій Француз з п'ятниці не міг потрапити а своє робоче місце. Замок висверлювали близько 10 хвилин дреллю, двічі міняючи свердло.
Печатка обласної ради так і не знайшлася в кабінеті голови Житомирської облради, котрий донедавна займала Ірина Синявська, продовжує Zhotomir.info. Новообраний голова Житомирської облради Віталій Француз сказав журналістам на прес-конференції, що у випадку, якщо печатка обласної ради не буде сьогодні-завтра знайдена, він має намір звернутися до правоохоронних органів з проханням розслідувати її відсутність.
"Ми звернемося до управління внутрішніх справ з проханням установити місцезнаходження печатки. Це дуже важливий атрибут, і де він, і на яких документах ставлять печатку сьогодні - вже державна справа", - сказав журналістам В. Француз, і відмітив, що за його даними, ще 1 лютого (день переобрання голови) печатка "працювала". Які документи були нею завірені - невідомо. Він також уточнив, що в кабінеті голови і в приймальній працює депутатська комісія разом з преставниками юридчної служби облради і представниками управління адмінбудинками. Складається акт, триває звірка майна. Весь процес записується на відеокамеру, повідомляє Zhotomir.info.
І ще два факти. Коли відбулося переобрання голови облради, і ним став В. Француз, кажуть, голова Житомирської облдержадміністрації Ю. Забела привітав його з цим обранням і вручив йому букет квітів. Нарешті, як повідомив депутат облради від фракції ХДС Ярослав Долгіх, уже подано відповідний позов до Корольовського райсуду м. Житомира (саме в цьому районі, а не на Печерці у Києві, розташована облрада і відбуваються ці події).
Від редакції.
Як стало відомо з достеменних джерел, про ситуацію в Житомирській облраді терміново ознайомлено Президента України В. Ющенка. Планується створити спеціальну комісію, котра за допомогою правоохоронців має розібратися у ситуації, яка склалася.
Про те, як надалі складатиметься ситуація в облраді, ми обов'язково інформуватимемо наших читачів.ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ
Заповідними землями біля Прохорівки Канівського району занепокоїлися «зелені»
Володимир Безуглий, «Нова Доба», 05.02.2008, Черкаська обл.
«Проблема розбазарювання українських земель, а особливо тих, котрі є об’єктами історико-культурної спадщини, перебуває останнім часом у центрі уваги».Шевченківські місця на Дніпрі продовжують забудовувати «нові українці», спотворюючи краєвиди й знищуючи природу.
Проблема розбазарювання українських земель, а особливо тих, котрі є об’єктами історико-культурної спадщини, перебуває останнім часом у центрі уваги й громадськості, й природоохоронних організацій, і, звісно ж, засобів масової інформації. Бо масштаби їхнього розбазарювання набрали просто-таки катастрофічного розмаху.
Від Києва перейшли до Канева
Прикладом тому може слугувати ситуація довкола київських передмість, які завжди були обличчям стародавнього міста, його окрасою. Через одноповерхову приватну забудову, сховану в зелених шатах, проглядалися маківки і Києво-Печерської лаври, і Видубицького монастиря, й Михайлівського золотоверхого собору. Нині ж новітні українці, в калитках яких, певно, грошей не бракує, забудували лівий берег хатинками-багатоповерхівками, перекривши своїми „творіннями” чудові дніпровські краєвиди.
Від київських передмість загроза Дніпру докотилася й до самого Канева – так стверджують представники обласного осередку партії зелених.
– Під так звані бази відпочинку передається земля в охоронних зонах Канівського заповідника, навпроти Чернечої гори. Прибережна смуга, яка, згідно з Земельним кодексом України, не підлягає забудові, відрізана від навколишніх сіл високою огорожею з охоронними вежами, – заявила на прес-конференції для журналістів голова Черкаської обласної організації партії зелених України Ніна Хорошко. – Місця, де жив та перебував Тарас Шевченко, є святими для всіх українців, але й тут процес хижацького та безглуздого знищення як історичних місць, так і природи, набув нечуваних розмірів. У цьому контексті привертає увагу село Прохорівка. За старих часів там була переправа через Дніпро, по якій переправлявся Тарас Шевченко, коли приїздив у гості до родини Максимовичів. Ці місця поки що залишилися. Та цей історичний куточок природи останнім часом став об’єктом іншої уваги. Як стало відомо, рішенням Черкаської обласної ради за 2005 рік одному черкаському підприємцю було дано дозвіл на приватизацію майже 5 гектарів земельної ділянки в районі Прохорівки під розміщення там оздоровчого комплексу. На жаль, усі скарги громадськості до Генеральної прокуратури, рад різних рівнів, Президента України реального результату не дали.
Штучні намиви ґрунту знищили нерестилища
На прес-конференції було зауважено, що заплави Дніпра нижче Києва та Канева – чи не єдині його ділянки, що донедавна зберігали свій первісний стан, оскільки весь басейн Дніпра до Чорного моря перегороджений штучними водосховищами. Ці заплави є також природним екологічним коридором для перелітних птахів. Віками тут були нерестилища всіх видів риб. Сьогодні вони майже всі знищені. Внаслідок цього в Канівському водосховищі рибні запаси скорочуються щорічно на 10–15%. Через кілька років, як вважають екологи, лов риби стане неможливим. А любительська риболовля буде проблематичною ще й через відсутність підходів до Дніпра.
Забудова берегів через намиви сотень гектарів призвела до неприпустимого звуження річки, що, за висновком учених, може стати причиною катастрофічних наслідків у разі максимально високої повені, якої, на щастя, не було останні 35 років.
Черкаська обласна організація Партії зелених, Фонд сприяння розвитку мистецтв, Всеукраїнська екологічна ліга, Фонд культури, Фонд „Тарасова земля”, Всеукраїнська асоціація музеїв, Товариство „Просвіта”, Товариство охорони пам’яток, Фонд відтворення пам’яток ім. О. Гончара оприлюднили листа, адресованого Президентові України Вікторові Ющенку. У ньому, зокрема, мовиться: „Просимо застосувати надані Вам законодавством повноваження для забезпечення належного, швидкого та ефективного розслідування порушень природоохоронного законодавства, зокрема, щодо захисту берегової смуги Дніпра. Масштаби нищення земель історико-культурного призначення, заповідних і природоохоронних територій не мали прецедентів у минулому й мають стати предметом особливого розгляду Ради національної безпеки й оборони”.
Нагадаємо, що наша газета нещодавно порушувала цю проблему в публікації „Не перекривайте нам доступ до Дніпра”. Черкаський губернатор Олександр Черевко теж проти розбазарювання черкаських земель. Він розраховує, що внесена ним на РНБО пропозиція щодо поширення статусу національних заповідників на береги Дніпра, знайде підтримку в столичних відомствах.Соляные озера ждут помощи
Л. Тимофеева, «Крымские известия»
В Симферополе состоялась пресс-конференция Крымской республиканской ассоциации «Экология и мир», участники которой обеспокоены проблемой исчезновения крымских озер.В Информационном центре крымской столицы состоялась пресс-конференция, которую провели председатель Крымской республиканской ассоциации «Экология и мир» В. Тарасенко, заместитель директора Сакской гидрогеологической режимно-эксплуатационной станции (ГГРЭС) О. Гулов, и главный инженер института «Крымгидроводхоз» Н. Снегур. Они обеспокоены тем, что большинство крымских соляных озер находится под угрозой исчезновения.
За последние 70 лет под воздействием бездумного использования значительная часть соляных озер полуострова либо прекратила существование, либо превратилась в водоемы иного типа, либо находится в стадии ускоренной деградации. Некоторые из них стали источниками повышенной экологической опасности для окружающей территории. Если до середины прошлого века общая площадь крымских водоемов, классифицируемых как приморские соляные озера, составляла 390 кв. км, то к концу столетия она сократилась до 170 кв. км. Это означает, что 45 процентов уникального природного ресурса безвозвратно утрачено.
Уничтожение экосистем ученые-экологи называют экоцидом — преступлением против природы. К сожалению, влияние человека на окружающую среду приводит к новым невосполнимым потерям. Одна из серьезных проблем соляных озер — опреснение. Так, два соседствующих самых южных озера евпаторийской группы превращены в пресноводные водоемы. Озеро Багайлы стало таковым еще в начале 70-х годов прошлого века в результате хозяйственной деятельности совхоза им. Фрунзе и его птицефабрики. Через 20 лет судьбу Багайлы повторило соляное озеро Кизыл-Яр, при этом его площадь увеличилась с 5—6 кв. км до 10,2 кв. км, а минерализация снизилась в сотни раз. Причиной распреснения послужила постоянная фильтрация днепровской воды из Межгорного водохранилища через почву.
Очевидно, подчеркивали крымские экологи, что необходимо проведение срочных мер по спасению и восстановлению большинства озер, находящихся под угрозой уничтожения (например, Сасык-Сиваш, Акташ, Мойнаки, Узунлар).
Один из выступающих напомнил известное изречение П. Неруды о том, что «Крым — это орден на груди планеты Земля», и отметил: если и дальше хозяйственная деятельность человека будет идти такими же темпами и так же бездумно, то вскоре этот «орден» может превратиться в старый затертый и никому не нужный медальон.
Причины для столь серьезного беспокойства вполне обоснованны. В течение 2007 года Сакский горсовет по инициативе горадминистрации выделил двум украинским предприятиям по 15 га земли на территории пересыпи Сакского лечебного озера, которое по праву сегодня называется центром бальнеогрязелечения в Крыму. Площадь находится в зоне первой (строгой) санитарной охраны города-курорта общегосударственного значения Саки и всемирно известного месторождения лечебной грязи и рапы (постановление Верховной Рады Украины от 11 января 2005 г.). Это означает, что на территории морской пересыпи согласно Закону Украины «О курортах» запрещено «проведение любой хозяйственной деятельности, а также иные действия, которые влияют или могут влиять на развитие опасных геологических процессов, на природные лечебные факторы курорта и его экологический баланс».
В настоящее время выделенные участки огорожены забором; проводятся электрификация территории, осыпка и перепланирование грунта (все это было продемонстрировано на слайдах). При этом в октябре были разрушены две наблюдательные скважины, входящие в систему мониторинга лечебного озера, и поврежден силовой электрокабель, питающий две насосные станции. В дальнейшем планируется строительство частных коттеджей и пансионатов.
Увы, контроль за соблюдением санитарных норм в данных условиях невозможен. Никакой градостроительной документации, соответствующей государственным нормам и стандартам, не разработано. Иными словами, предполагается стихийная застройка зоны строгой санитарной охраны, что неизбежно приведет к нарушению водно-соляного баланса и скажется на качестве лечебной грязи и рапы, а также создаст новые непредсказуемые и нежелательные последствия.
…Крымские озера, известные со времен античности, высоко ценятся курортологами. В 1827 году в Саках была основана первая грязелечебница. Издавна в Сакском озере, как и в озере Сасык, добывали поваренную «солнечную» соль. Отсюда по пыльным дорогам чумаки доставляли ее в Киев, Чернигов, Полтаву и другие города Украины, а также во многие отдаленные российские губернии. Такой «солнечной» соли с легким запахом фиалки, говорят специалисты, давно уже нет…
http://www-ki.rada.crimea.ua/nomera/2008/023/lake.htmlБрикет спіткнувся об пікет, або Чи запрацює нове виробництво в Диканьці?
Ірина Рогожинська, «Зоря Полтавщини», 6.02.2008
«Попередити екологічне лихо, аби не розсьорбувати його наслідки протягом наступних десятиліть», - такою є мета протесту авторів листа проти розміщення нового виробництва у Диканьці.Не так давно пристрасті навколо заводу з виробництва біопалива вирували у Зінькові (про це йшлося у матеріалі “Зорі Полтавщини” “У Зінькові з’явився новий завод” від 9 жовтня 2007 року). Минуло зовсім небагато часу, і редакція “Зорі Полтавщини” отримала ще один колективний лист із проханням “не допустити екологічного лиха” і “винести виробництво біопалива за межі населеного пункту”. Цього разу – від стривожених мешканців Диканьки.
Копії листа-скарги, під яким поставили підписи Наталія Мефодіївна Курило та ще більш ніж тридцять жителів вулиць Щорса, Кащука, Пушкіна, Димитрова та провулка Енергетиків смт Диканьки, були направлені ними головному державному санітарному лікарю області, Полтавському міжрайонному природоохоронному прокурору та прокурору Полтавської області. Ці інстанції, безумовно, зроблять свої висновки щодо порушеної проблеми. Ми ж провели власне журналістське розслідування.
Виріс у селищі завод…
“Попередити екологічне лихо, аби не розсьорбувати його наслідки протягом наступних десятиліть” – такою, за словами Наталії Мефодіївни Курило, є мета протесту авторів листа проти розміщення нового виробництва у Диканьці. Зрештою, аргументи люди мають доволі-таки серйозні.
– Влітку минулого року на заводі продтоварів “Промінь”, поруч із яким знаходиться мій будинок, у приміщенні цеху з виробництва харчових продуктів почали монтувати обладнання, – розказує Наталія Курило. – Серед людей пішли чутки, що тут перероблятимуть якісь відходи. І справді, згодом мешканці довколишніх вулиць відчули запах гару. Ми буквально задихалися, неможливо було навіть відкрити кватирку. Згодом дізналися, що заїжджі інвестори відкрили у колишньому цеху харчових продуктів виробництво пресованих брикетів, тобто біопалива із відходів сільського господарства.
Наталія Курило, яка працює санітарним лікарем райСЕС, переконана: підприємці діяли самочинно і незаконно, адже налагодили виробництво без погодження санітарної та інших районних служб. Це підтвердилося, коли на звернення мешканців у селищну раду та райдержадміністрацію з проханням перенести екологічно шкідливе, на їхню думку, виробництво за межі населеного пункту були проведені перевірки заводу продтоварів “Промінь”. Проте, доки люди намагалися привернути увагу влади до фактично нового підприємства, яке раптово з’явилося у селищі, на території заводу закипіли роботи з реконструкції колишнього винного підвалу та монтажу в ньому обладнання для ще одного цеху з виробництва біопалива. За словами очевидців, роботи велися дуже жваво.
У результаті перевірок директор заводу продтоварів “Промінь” Сергій Лазько отримав численні постанови та приписи відповідних служб про припинення робіт. Наводимо цитату з постанови головного державного санітарного лікаря Диканського району Тетяни Барабаш № 39 від 27.07.2007 року.
“...Самовільна реконструкція винного підвалу під виробництво пресованих гранул розпочата без погодження санслужби та інших районних служб. На момент огляду монтувався металевий каркас майбутнього цеху, проводилися зварювальні роботи, що є порушенням ст.15 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідблагополуччя населення”.
На підставі ст. 42 вищевказаного закону головний державний санітарний лікар Диканського району постановила припинити переобладнання приміщення до отримання позитивного висновку санепідслужби на розробку проекту реконструкції. Порушення діючого законодавства, зокрема ст. 39 Закону України “Про планування і забудову територій”, було встановлено й у результаті перевірки заводу районною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю. За недотримання природоохоронного законодавства припис про заборону експлуатації обладнання та реконструкцію підвалу директору “Променя” видала державна екологічна інспекція в Полтавській області.
«Ми підемо іншим шляхом»
Чи насправді підприємці ігнорували думку громадськості й районної влади, намагались непомітно, в обхід закону, відкрити у Диканьці виробництво, яке (і це зрозуміло) будь-що викликало б підозру, що воно екологічно шкідливе? Диканський селищний голова Олександр Ус розповідає, що у липні минулого року директор ЗАТ “Промінь” Сергій Лазько звернувся у селищну раду з проханням надати дозвіл на перепрофілювання частини приміщення консервного цеху під виробництво пресованих брикетів із відходів сільського господарства та деревини, а також винного підвалу під виробництво пресованих гранул. Селищна рада звернулася у відділ містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації з тим, щоб отримати комплексний висновок по цій заяві. Він був негативним. У ньому зокрема говориться: “Згідно з генеральним планом забудови смт Диканьки земельна ділянка, на якій розміщені будівлі колишнього консервного цеху та винного підвалу ЗАТ “Промінь”, віднесена до промислової території для розміщення підприємств харчової промисловості. Переробка та складування відходів будь-яких інших виробництв на вказаній ділянці не передбачається…” На підставі цього документа виконавчий комітет Диканської селищної ради прийняв рішення від 23 жовтня 2007 року, яким відмовив ЗАТ “Промінь” у наданні дозволу на розміщення виробництва пресованих брикетів та гранул. Про що селищний голова і поінформував мешканців, які поставили підписи під зверненням. Аналогічну відповідь про відмову підприємцям у розміщенні виробництва надала Наталії Мефодіївні Курило й голова райдержадміністрації Любов Лелюк.
– Директор заводу “Промінь” Сергій Лазько разом із представником інвестора, київської компанії “Енергія XXII”, – принаймні так цей чоловік назвався і заявив, що він є помічником народного депутата, – прийшли до мене на прийом лише після того, як нашою службою був виданий припис про призупинення будівництва до одержання відповідних документів, – говорить голова Диканської райдержадміністрації Любов Лелюк. – Моя відповідь була однозначною: ким би ви не були, дійте у передбаченому законом порядку. Ми пояснили підприємцям, які дозвільні документи вони повинні надати у райдержадміністрацію для розгляду та погодження. Але й донині таких документів від них не отримали.
Нове виробництво, тим паче таке сучасне, було б дуже корисним для району. Це й робочі місця, й інвестиції в економіку, і зрештою – його імідж. Інвестори, які приїздять у район із певними проектами та задумами, мають можливість обирати з тринадцяти інвестиційних паспортизованих земельних ділянок. У райдержадміністрації були дуже здивовані тим, що бізнесмени з “Енергії XXII” навіть не поцікавилися наявністю земельних ділянок для розміщення свого виробництва і не розглянули інших варіантів реалізації свого проекту в районі.
– Ми раді інвесторам, але у цьому випадку цілком підтримуємо позицію людей, – говорить Любов Лелюк. – Адже це виробництво, де проходитиме утилізація певних відходів, нехай навіть і без шкідливих викидів. Утім, на сьогоднішній день ми навіть не знаємо точно, що вироблятиме це підприємство, не бачили висновків щодо дотримання ним санітарних норм та проектно-технічної документації. А відтак, поки що немає й предмета для самої розмови.
Тим часом роботи на території заводу припинилися. Точніше, призупинилися. Але підприємці, котрі не зважали на такі “умовності”, як отримання дозвільних документів, наприкінці грудня минулого року відновили монтаж обладнання. За невиконання постанови райСЕС №39 від 27.07.07р. на директора заводу Сергія Лазька санітарною службою був накладений штраф у розмірі 51 гривні. Та, напевно, платити копійчані штрафи власникам несанкціонованого бізнесу здалося набагато простішим, аніж “заморозити” вкладені в обладнання кошти до врегулювання всіх організаційних питань.
Тому місцева влада змушена була направити подання щодо незаконних дій правління ЗАТ “Диканський завод продтоварів “Промінь” прокурору Диканського району. З листом до районного прокурора звернувся й колектив мешканців селища.
Найшла коса на камінь?
Підприємці, у свою чергу, звинувачують місцеву владу в упередженому ставленні та зволіканні з оформленням документів. Принаймні такі заяви прозвучали від директора заводу “Промінь” Сергія Лазька та представника інвестора (як він відрекомендувався) Андрія Миколюка під час розмови з автором цих рядків безпосередньо на території підприємства.
– На своє звернення у селищну раду в липні 2007 року з проханням надати дозвіл на перепрофілювання виробничих приміщень заводу я не отримав офіційної відповіді, – стверджує Сергій Лазько. – Про те, що виконком селищної ради ще у жовтні прийняв рішення відмовити мені, я дізнався лише на початку цього року, на моє прохання цей документ роздрукували з комп’ютера. Що це, як не затягування питання з боку райдержадміністрації, точніше – відділу містобудування, архітектури та ЖКГ, який, на мою думку, видав некоректний висновок, чим увів в оману селищну раду. В райдержадміністрації, куди ми приїхали у другій половині січня з проектом, у якому, зокрема, є розділ і про вплив майбутнього виробництва на навколишнє середовище, нас і слухати не захотіли. Бо ми не маємо позитивних висновків санстанції та інших дозвільних документів. Але ж ми їх не маємо тому, що вони не можуть з’явитися без дозволу на проведення проектних робіт з боку місцевої адміністрації, який ми не могли отримати протягом півроку з незрозумілих причин. Тож виходить замкнене коло…
Головний державний санітарний лікар Диканського району Тетяна Барабаш пояснила, чому санітарна служба не надала висновку. За її словами, у Державних санітарних правилах планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом №173 від 19.06.96 р. МОЗ України, не передбачено санітарно-захисних зон для підприємства по виготовленню біопалива з відходів сільського господарства та деревини. Тож за її рекомендацією підприємці відправили проект у Київський інститут екології та токсикології ім. Марзєєва з тим, щоб провести його експертизу.
Поцікавилися ми, власне, і самим виробництвом. Як стверджує директор Диканського філіалу ТОВ “Енергія XXII” Олексій Осипенко, воно не завдаватиме шкоди навколишньому середовищу та не забруднюватиме атмосферне повітря. Цех вироблятиме не брикети, як планувалося спочатку, а лише так звані пелети, тобто пресовані гранули. Готова продукція відправлятиметься на експорт. З часом планується сертифікувати підприємство за міжнародними стандартами. Технологія виробництва, за словами Олексія Осипенка, передбачає холодне пресування, при якому для пом’якшення структури сировини нагріватиметься лише вода. Планова потужність цеху – 70–80 тонн на добу, сировина – лушпиння соняшнику. Із відкриттям виробництва підприємці обіцяють створити у Диканьці 19 робочих місць. А ще – продавати готову продукцію, тобто біопаливо, місцевому населенню, якщо те побажає його використовувати. Вартість однієї тонни пресованих гранул – близько 600 гривень, після їх згоряння, на відміну від вугілля, залишається лише попіл, який використовується як мінеральне добриво.
Окрім цього, бізнесмени розповіли чимало пізнавального і про користь переходу на біопаливо, очищення в такий спосіб території області від “екологічного сміття” та позитивний світовий досвід щодо цього. Ніхто не приховував і факту самовільної реконструкції, навіть провели екскурсію у колишній винний підвал, де нині вже змонтовано вітчизняну технологічну лінію з виробництва пресованих гранул. Щодо запаху гару, який дошкуляв мешканцям прилеглих вулиць, то його походження підприємці скромно пояснили “експериментальним пуском” брикетної установки, від роботи якої вони вже вирішили відмовитися.
Отже, чи запрацює нове виробництво у Диканьці? Це питання поки що залишається відкритим. Але те, що підприємцям доведеться добре постаратися, аби переконати громадськість у доцільності його розміщення в селищі, це точно. У цьому впевнений і Диканський селищний голова Олександр Ус:
– Безумовно, у селищі повинна розвиватися промисловість, – говорить він. – Це – додаткові робочі місця, відрахування до бюджету. Хоча, якщо брати конкретне підприємство, воно зареєстроване у Київській області, тож основні податки йтимуть туди. Але навіть не це головне. Люди, які проживають поблизу заводу, і без того мають вдосталь проблем, адже ця територія знаходиться у зоні підтоплення грунтовими водами. Тому, навіть у разі отримання підприємцями відповідних дозволів, ми обов’язково проведемо громадські слухання.ВІДРОДЖЕННЯ ДУХОВНОСТІ
У пошуках духовного лідерства
«Зоря Полтавщини», 6.02.2008
Днями викладачі полтавських вузів, науковці, депутати Полтавської обласної та міської рад, члени громадських організацій, представники духовенства, творчої інтелігенції як Полтавщини, так й інших областей України зібралися за "круглим столом", аби обговорити проблему духовного лідерства на Полтавщині.Ініціатором проведення цієї зустрічі стало громадське експертне співтовариство "Український клуб" за підтримки німецького Фонду Фрідріха Наумана.
Учасники "круглого столу" обмінялися різними думками щодо становища Полтавщини в загальному контексті розвитку сучасної української національної ідеї. На думку доктора фізико-математичних наук, письменника Максима Стріхи, присутнього на зустрічі, Полтава, яка неодноразово опинялася у вирі бурхливих подій історії, що негативно вплинуло на її культурно-національний розвиток, нині має глибоко усвідомити власну потребу в духовному лідерстві й шукати його.
Проректор Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Ольга Ніколенко ознайомила присутніх із діючими в області соціальними програмами, спрямованими на укорінення української національної ідеї і відродження духовності, розповіла про роботу місцевих громадських організацій, які працюють у цьому напрямку.ОПИТУВАННЯ ГРОМАДСЬКОЇ ДУМКИ
Рада в блокаде
Андрей Максимов, «Луганская правда»
С момента переизбрания Верховная Рада так и не приняла ни одного закона и оказалась недееспособной. Журналист провел опрос избирателей на эту тему.
В минувший вторник Президент планировал выступить перед Верховной Радой с ежегодным посланием и сразу после этого поехать в Женеву для торжественного подписывания пакта о вступлении Украины в ВТО. Но украинские нардепы сорвали этот сценарий. С утра Партия регионов и Блок Юлии Тимошенко с разных сторон блокировали президиум, иногда переходя к локальным рукопашным схваткам, спикер Яценюк среди этого балагана пытался вести заседание, а Ющенко в итоге так и не пришел. Первая сессия Рады закрылась… через минуту после открытия. Но спикер Яценюк тут же открыл вторую сессию. Но… Поскольку блокирование трибуны стало для парламента нормой, парламентарии так и не приступили к работе.
Причина этого противостояния очевидна. “Регионалы” настаивают на первоочередности рассмотрения “тайного письма” руководству НАТО о подключении Украины к плану вступления в альянс, подписанного Президентом, премьером и спикером. В итоге с момента переизбрания Рада так и не приняла ни одного закона и оказалась недееспособной.
А что по этому поводу думают избиратели?
Вера Федоровна: «Вы что думаете, что хоть один из наших политиков думает о нас или об Украине? А вот и нет! Они поочередно превращают работу Верховной Рады в цирк! А иногда и бои без правил! Такой парламент нетрудоспособен и скорее всего закончится очередными досрочными парламентскими выборами. И будут они далеко не последние».
Надежда Петровна: «Я считаю, что оппозиция правильно делает, что блокируют трибуну. Ведь такой вопрос, как вступление нашей страны в НАТО, должен решаться только на основе волеизъявления людей. А коалиция своим так называемым «письмом трех» спровоцировала оппозицию на такие действия. Коалиция все время говорит о демократии и прозрачности принятия решений, а сама поступает, как в старые советские времена: мы решили, значит так и должно быть».
Людмила Васильевна: «Вы знаете, лично мне все равно, кто и зачем блокирует работу Верховной Рады. Для меня главное, чтобы платили пенсию, чтобы жизнь была достойной. Ну а если кому что-то не нравится, то пусть обращаются в Конституционный суд или Генпрокуратуру, которые должны дать правовую оценку происходящему. Но в любом случае нельзя подрывать понятие парламентаризма в Украине, это в будущем приведет к отрицательным последствиям».
Нина Ивановна: «Я целиком поддерживаю оппозицию по вопросу о вступлении Украины в НАТО. Есть Конституция (Основной Закон), где ясно сказано, что Украина – внеблоковое государство, и законы, противоречащие Конституции, не могут быть легитимными. Думаю, что для этого не надо даже в Конституционный суд обращаться. Другой вопрос – столько времени не работает Рада, не принимаются важные законы. Это действительно проблема. И если бы коалиция действовала в правовом поле, то до такого конфликта бы не дошло».
Валерий: Помните, когда полгода БЮТ и «Наша Украина» не ходили на работу в парламент, блокировали его работу? Это считалось, по их мнению, нормальным явлением. А когда получилось наоборот – начали кричать, что надо лишить оппозицию зарплаты. Я считаю, что наши парламентарии далеко не бедные люди (покажите хоть одного рабочего, колхозницу, учителя!). Думается, что они могли бы работать там и вовсе бесплатно».
http://www.pravda.lg.ua/modules.php?name=News&file=article&sid=938
*
*
*
Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали,
які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет
України по 5 лютого 2008 року включно.
Якщо видання має інтернет-версію – наводиться гіперпосилання, якщо
не має – вказується дата виходу газети в світ.
Зауваження та побажання можна висловити: т. 255-23-94,
Некрасова Олена Станіславівна