Огляд реґіональної преси

Випуск 4, 17 січня 2008 р.

 


 
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Об одесских проблемах — в Верховной Раде Сергей Гриневецкий, «Вечерняя Одесса»
Выступая на пленарном заседании Верховной Рады 15 января, народный депутат от блока Литвина, первый заместитель председателя парламентского Комитета по вопросам национальной безопасности и обороны Сергей Гриневецкий прокомментировал действия одесских областных и городских властей: принятие областного бюджета на 2008 год, угрозу срыва проведения Евро-2012, скандал вокруг Всеукраинского центра болгарской культуры.

Найкращі педагоги отримають премії – по 20 тисяч грн. Іван Фаріон, «Високий замок», Львівська обл.
Учорашнє засідання парламенту неабияк порадувало тридцятьох представників вітчизняної освіти, яких за підсумками минулого року визнано найкращими серед колег. Народні депутати прийняли постанову, згідно з якою педагоги-лауреати отримають по 20 тисяч гривень премії – «за особливі успіхи у здійсненні навчання і виховання учнів, вихованців, слухачів». Цю чималеньку суму педагогам-іменинникам найближчим часом буде вручено безпосередньо у стінах парламенту. На відзначення кращих освітян із держбюджету виділять 600 тисяч гривень.

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

А с НАТО работал и Янукович Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Украинская власть сделала решительный шаг на сближение с Альянсом. О референдуме как-то даже не вспоминают.

Ющенко захотів бути Кучмою. А Тимошенко – Ющенком? Наталія Балюк, «Високий замок», Львівська обл.
Нова редакція закону про Камбін, яку розробив Секретаріат Президента, стане першим суттєвим і принциповим випробуванням на міцність демократичної коаліції. Навіть не так коаліції, як добросусідських стосунків між Президентом і прем’єром, які нині старанно демонструються громадськості.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Аваков не уступит место Фельдману Елена Львова (Mediapost on-line), «Главное»,  Харьковская обл.
Выборы прошли, интриги остались. В первую очередь, кадровые. Сменится ли руководство в МВД и на ЮЖД, кто возглавит налоговую и кому «отдадут» земельные ресурсы? Почему на должность начальника метрополитена губернатор рекомендует бизнесмена? В эксклюзивном интервью Mediapost on-line Арсен Аваков ответил на эти вопросы, а так же рассказал о том, есть ли гарантии, что Первомайский не станет вторым Алчевском, будут ли бизнес-структуры Авакова участвовать в подготовке к ЕВРО-2012 и как он себе представляет внеочередные выборы мэра и горсовета.

Володимир Гресь: «Житимемо, працюватимемо, здійснюватимемо найсміливіші плани» «Черкаський край», 11.01.2008
Де і з яким настроєм зустрічав свята один із керівників області, чим важливим для нього особисто і всієї області  запам’ятався  рік, що минув, і які плани будує на новий, розповів голова Черкаської обласної ради Володимир Гресь.

Бюджет-2008: умеренный оптимизм Елена Манина, «Крымская правда»
Главным вопросом, вынесенным на внеочередное заседание Верховного Совета Крыма, было принятие бюджета автономии на 2008 год. Дискуссия парламентариев была недолгой и не повлияла на исход голосования. Поэтому, не останавливаясь на деталях депутатских прений, перейдём непосредственно к тексту главного финансового документа Крыма. Доходная его часть составляет 2,183 миллиарда гривен, расходная - 2,229 миллиарда. Предельный дефицит бюджета установлен в размере 50,1 миллиона гривен.

Обличчям до міст «Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
14 січня під час перебування з робочою поїздкою у Дніпропетровську Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко зустрілася з членами правління Асоціації міст України та громад, — розповів минулого вівторка виконавчий директор асоціації Мирослав Пітцик та міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус.

Бюджет области принят, но к нему еще вернутся Дора Дукова, «Вечерняя Одесса»
Главным вопросом повестки дня 15-й сессии областного совета был бюджет области на 2008 год. Поскольку у депутатов было весьма мало времени для изучения предложенного проекта, на пленарном заседании рассмотрен и утвержден лишь ряд главных цифр. Общий объем доходов областного бюджета, включая государственные субвенции и дотации, — почти два миллиарда гривен. Объемы доходов без учета межбюджетных трансфертов составят более 660 млн. грн., что на 144 с лишним миллиона больше, чем в прошлом
году. А объемы расходов — 897 млн. грн., что на 253,6 млн. грн. больше прошлогодней цифры.

КРИТИКА ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Відгомін румунської каторги Петро Кобевко, шеф-редактор газети “Час”, депутат Чернівецької обласної ради
За логікою речей деташаментники прирівнюються до тих, хто насильно був вивезений до Німеччини. А їм усім недавно виплачували компенсації за каторжну працю. Тільки ось деташаментникам нічого не давали і не дають. Українська держава мусить вжити заходів, аби відновити справедливість.

ЕКОНОМІКА

«Чорна мітка» іваньківським спиртовикам Наталя Віргуш, «Черкаський край», 4.01.2008
Антимонопольний комітет України розслідував ситуацію з однаковим підвищенням цін в окремо взятій галузі — спиртовій. І виявив у ній антиконкурентні, узгоджені дії виробників цього продукту.

«Обеденный» стал дороже Валентина Онькова, «Вечерняя Одесса»
15 января, ОАО «Одесский каравай» в очередной раз поднял цену на свою продукцию. Об этом поставлены в известность облгосадминистрация, инспекция по контролю за ценами и другие соответствующие организации.

Їдуть селяни за межі області у пошуках хліба насущного В. Березняк, «Черкаський край», 16.01.2008
Навряд чи хтось заперечить, що забезпечення зайнятості населення є альфою і омегою економічного зростання країни, виходу її на якісно нові стандарти життя. Однак ще не так давно ринок праці на Черкащині увесь час деградував. Розрив між попитом і пропозицією робочої сили досягав двозначної цифри. Яка ситуація зараз?

Шаянська мінералка - так звана і справжня Василь Горват, "Новини Закарпаття", 15.01.2008 25
За кількістю мінеральної води Закарпаття є не останнім в Україні, за її різномаїттям область взагалі поза конкурсом. От тільки питання – що ми п’ємо. І чи справді на торгових прилавках тієї води не більше, ніж встигають видавати на-гора надра.

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

Трансгенні харчі не мають потрапляти на столи прикарпатців Василь Мороз, «Галичина», Івано-Франківська обл.
Продукти генної інженерії, які наводнили продовольчий ринок України, становлять небезпеку для здоров’я людей. Тож конче необхідно домогтись, аби в Івано-Франківську запрацювала лабораторія, в якій перевіряли б готову продукцію, вирощену на прикарпатських ланах чи імпортну, і сільгоспсировину на вміст генетично-модифікованих організмів (ГМО) й не допускали, щоби трансгени потрапляли в торгову мережу та закриті установи...

Мужчина умер в очереди под Ощадбанком Кошкалда Ольга, «Индустриальное Запорожье»
Ощадбанк должен был для начала должным образом организовать свою работу. Может, было бы лучше перейти в какое-нибудь более просторное помещение, чтобы не было давки. Еще надо было ввести дополнительный персонал.

На сільських дорогах посвітлішає Валентина Блінова, «Волинь»
Кошти для облаштування вуличного освітлення передбачені у програмі, до якої внесли зміни депутати обласної ради на своїй сесії у грудні минулого року. Про здійснення її йшлося на засіданні прес-клубу обласної ради.

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ

Янукович не верит в случайность смерти Кушнарева Светлана Шекера, «Газета по-харьковски»
Соратник Кушнарева лидер Партии регионов Виктор Янукович не верит в то, что смерть на охоте была случайностью.

Слідство буде відновлено? Роман Шевчук, голова постійної комісії з питань захисту прав людини, законності і правопорядку, вів розмову Мирослав Кіндрачук, «Галичина», Івано-Франківська обл.
10 січня на ХVIII сесії обласної ради за поданням фракції «Наша Україна» до виконання прийнято депутатський запит з приводу злочинних акцій в Старому Угринові Калуського району, здійснених невідомими особами в грудні 1990-го та в липні 1991 року.

Самопливне управління Віра Ількова, “Зоря Полтавщини”, 16.01.2008
Полтавською міжрайонною транспортною прокуратурою із залученням співробітників СБУ та органів внутрішніх справ завершено планову перевірку щодо додержання вимог Законів України «Про транспорт» і «Про охорону навколишнього природного середовища» в Головному державному управлінні охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Полтавській області.

І собі, і на продаж Ірина Курочка, “Зоря Полтавщини”, 16.01.2008
Ситуація спонукала правоохоронців до широкомасштабних дій. Інформація буде спрямована в органи місцевого самоврядування з тим, аби намітити спільну програму дій із протистояння безпритульності й бродяжництву. Але є підорзри, що описане в статті трапляється не лише в Полтаві.

СКАНДАЛИ

Физики протестовали Анастасия Мазур, «Панорама», г. Сумы
В среду 16 января сумские ученые-физики вышли на акцию протеста. Сотрудники Института прикладной физики не довольны строительством Межвузовской библиотеки рядом с их корпусом.

СТИХІЙНІ ЛИХА, АВАРІЇ, НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

Что стоит за авариями в Первомайском и Малой Рогани Аркадий Генкин, «Время» , Харьковская обл.
По мнению специалистов, жизнедеятельность Первомайского не должна и не может зависеть от работы градообразующего, но не работающего «Химпрома». Именно эта зависимость стала главной причиной столь масштабной аварии.

ДЕМОГРАФІЯ

Демографическую ситуацию в Харькове чиновники «проглядели» Инна Питя, «Время», Харьковская обл.
Харьковчан становится все меньше. Происходит то, что в официальных бумагах называется «стойким и нарастающим процессом депопуляции».

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА

Соборність актуальна сьогодні, як і в 1919-му Владислав Кирей, «Черкаський край», 16.01.2008
Нетрадиційно, срібним передзвоном струн та козацьким маршем чигиринців закінчилася прес-конференція в облдержадміністрації, присвячена підготовці до відзначення в області Дня соборності України.

Звернення мера Івано-Франківська з приводу 100-річчя від дня народження Степана Бандери Міський голова Віктор Анушкевичус, «Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
Усвідомлюючи історичну необхідність, звертаємось до вас з проханням видати Указ Президента України, прийняти постанови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, якими проголосити 2008 рік – роком Степана Бандери, присвоїти С.Бандері звання Героя України (посмертно), затвердити заходи з широкого відзначення 100-річчя від дня народження С. Бандери.

Ідея соборності невмируща Євген Бачериков, голова управи Снятинської РО НРУ “Січ Покуття”, «Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
У ці січневі дні думки переносять мене у 1990-й. Саме тоді, 21 січня, відбувся живий ланцюг між Києвом і Львовом. Я тоді очолював осередок руху “Пробудження” сіл Тулова і Орелець.

ПАМ'ЯТЬ

У бронзі й у граніті... Надія Булава, «Зоря Полтавщини», 18.01.2008
У  Полтаві буде пам’ятник Івану Мазепі й Музей українського козацтва. Відповідне рішення депутати міськради ухвалили під час позачергової сесії. І хоч обговорення питання проходило досить бурхливо та викликало різні оцінки, вcе ж спільне рішення обранці знайшли.
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Об одесских проблемах — в Верховной Раде
Сергей Гриневецкий, «Вечерняя Одесса»
Выступая на пленарном заседании Верховной Рады 15 января, народный депутат от блока Литвина, первый заместитель председателя парламентского Комитета по вопросам национальной безопасности и обороны Сергей Гриневецкий прокомментировал действия одесских областных и городских властей: принятие областного бюджета на 2008 год, угрозу срыва проведения Евро-2012, скандал вокруг Всеукраинского центра болгарской культуры.

С. Гриневецкий отметил, что 14 января Одесский областной совет принял областной бюджет на 2008 год, в котором предусмотрел увеличение расходов на содержание работников облсовета на 3 млн. 798 тыс. грн., или на 39%, а затраты на содержание управления по имущественным вопросам выросли на 1 млн. 847 тыс. грн., или на 68%.
«Что это? Двойная игра, отсутствие контроля за местной властью или откровенное игнорирование Закона «О Государственном бюджете»? Могу со всей ответственностью сказать, что игнорирование властью правовых норм, их приспособление к потребностям настоящего создает угрозы национальным интересам и безопасности государства», — подчеркнул депутат.
Сергей Гриневецкий в своем выступлении также отметил, что проведение Евро-2012 в Одессе поставлено под угрозу из-за отсутствия внимания со стороны как местной, так и центральной власти.
«Похвально, что глава государства заботится о проблемах Евро-2012 и участии Министерства обороны в подготовке футбольного первенства. Но как могло случиться, что в Одессе при содействии предприятия «Укр"оборонстрой» стадион СКА перешел из собственности военных к частным владельцам? Его территорию, скорее всего, в дальнейшем используют для строительства многоэтажек. Мало того, стадион уже успел сменить очередного владельца. Проведение Евро-2012 в Одессе поставлено под угрозу из-за отсутствия внимания со стороны как местной, так и центральной власти, а скорее, из-за «усиленного» внимания с их стороны», — заявил депутат.
В этом же выступлении Сергей Гриневецкий говорил и о скандале вокруг Всеукраинского центра болгарской культуры, который, по его мнению, никоим образом не будет способствовать укреплению авторитета Украины в Европейском Союзе, членом которого является Болгария.
С. Гриневецкий отметил, что печально известная практика рейдерства распространилась и на национальные организации и здания, которые им принадлежат. «Речь идет о попытке отобрать у Ассоциации болгар Украины расположенный в Одессе Всеукраинский центр болгарской культуры. В Одесской области проживает наибольшая в мире болгарская диаспора».
«Или возьмем, к примеру, важную с точки зрения национальной безопасности проблему экстремизма и защиты прав национальных меньшинств, — сказал далее народный депутат. — В Одессе прямо на улицах от имени так называемой «православной общественности» раздаются листовки откровенно антисемитского содержания. Даже главный раввин Одессы и юга Украины находится в растерянности.
Хочу напомнить, что согласно статье 119 Конституции Украины на местные государственные администрации возложена обязанность не только по обеспечению законности и правопорядка, соблюдению прав и свобод граждан, но и по реализации в местах компактного проживания коренных народов и национальных меньшинств программ их национально-культурного развития.
Сегодня граждане ожидают от власти не только красноречивых обещаний, но и эффективной работы по защите их прав и свобод. Пользуясь случаем, хотел бы предложить руководителям соответствующих министерств и ведомств проанализировать ситуацию, которая сложилась, и принять необходимые меры», — подчеркнул депутат.
http://vo.od.ua/article/7604

Найкращі педагоги отримають премії – по 20 тисяч грн.
Іван Фаріон, «Високий замок», Львівська обл.
Учорашнє засідання парламенту неабияк порадувало тридцятьох представників вітчизняної освіти, яких за підсумками минулого року визнано найкращими серед колег. Народні депутати прийняли постанову, згідно з якою педагоги-лауреати отримають по 20 тисяч гривень премії – «за особливі успіхи у здійсненні навчання і виховання учнів, вихованців, слухачів». Цю чималеньку суму педагогам-іменинникам найближчим часом буде вручено безпосередньо у стінах парламенту. На відзначення кращих освітян із держбюджету виділять 600 тисяч гривень.

У нагородному листі є прізвища освітян з усіх куточків України. Західний регіон представляють завідувач дошкільного навчального закладу №130 Сихівського району міста Львова Володимира Кіндер, викладач спецтехнології Міжрегіонального вищого професійно-технічного училища автомобільного транспорту та будівництва міста Львова Богдан Костів, учитель математики обласної спеціалізованої школи-інтернату «Фізико-технічний ліцей при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу» Ірина Попадюк, методист з дошкільного виховання районного методичного кабінету Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області Ольга Сокіл, директор Палацу дітей і юнацтва міста Вінниці Лариса Грінченко, методист Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Олександр Дзембас, учитель фізичної культури Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Олександр Іванов, директор Реваківського загальноосвітнього навчального закладу І-ІІІ ступенів Кіцманського району Чернівецької області Зірка Рошко, учитель трудового навчання Зарічанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чемеровецького району Хмельницької області Олександр Пархоменко.
Голова парламентського комітету з питань науки і освіти Володимир Полохало, який є одним з авторів відповідної постанови ВР, у розмові з кореспондентом «ВЗ» повідомив, що подання на переможців готували ще у парламенті попереднього скликання. Претендентів на парламентську відзнаку визначали за пропозицією педагогічних колективів на місцях, а потім погоджували з представниками органів місцевого самоврядування і державних адміністрацій. Кандидатів відбирали за певними критеріями. Умови конкурсу було опубліковано у «Голосі України» і «Урядовому кур’єрі».
Утім, серед самих народних депутатів є побоювання, щоб у такій добрій справі, як вшанування кращих педагогів, не було корупційних проявів, щоб обирали справді кращих, і належні їм державні кошти доходили за призначенням. Парламентарії пообіцяли контролювати цей процес.
Учора кореспондент «Високого Замку» зателефонував одному з переможців конкурсу Богдану Костіву (за його плечима 40 років педагогічного стажу) і привітав з високою оцінкою. Новина виявилася для Богдана Івановича несподіванкою, як і те, що йому належиться ще й грошова винагорода. Пан Богдан сказав, що ще не думав, як розпорядитися грошима, хоча зізнався, що виявлена честь для нього приємна.
Більше про свого колегу розповів директор Міжрегіонального вищого професійно-технічного училища автомобільного транспорту та будівництва Олег Саврук.
- Я знаю, що у Головне управління освіти і науки Львівської ОДА надходило багато пропозицій, і тим більше радий, що вибір випав на Богдана Івановича, - каже пан Саврук. - Ця людина заслуговує такої високої пошани. У свої 69 Богдан Іванович продовжує залишатися надзвичайно творчою людиною. Він має друковані праці, за його підручниками навчаються у всій Україні. Не так давно Міністерство освіти нагородило пана Богдана пам’ятним знаком імені Антона Макаренка, він є заслуженим працівником освіти. У середу зранку у нашому училищі відбудеться лінійка, там ми і привітаємо Богдана Івановича із заслуженим успіхом.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=62046

ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ВИЩИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

А с НАТО работал и Янукович
Кирилл Сазонов, «Донбасс», Донецкая обл.
Украинская власть сделала решительный шаг на сближение с Альянсом. О референдуме как-то даже не вспоминают.

"Полностью разделяя европейские демократические ценности, государство осознает себя частью евроатлантического простора безопасности и готово вместе с НАТО и партнерами Альянса на равных условиях противостоять общим угрозам безопасности. Именно по этой причине Украина и далее будет углублять и расширять сотрудничество с Альянсом, обеспечивая дальнейшее участие в миротворческих и антитеррористических операциях, которые проводятся под эгидой НАТО", - говорится в тексте обращения к генеральному секретарю НАТО Яапу Хооп Схеферу, подписанного президентом Виктором Ющенко, премьер-министром Юлией Тимошенко и председателем Верховной Рады Арсением Яценюком.
Естественно, что такой шаг вызвал довольно резкую реакцию оппозиции. По мнению ПР, подписание совместного заявления о возможности присоединения Украины к этому плану противоречит Конституции.
А министр иностранных дел Владимир Огрызко в ответ заявил, что письмо просто преду-сматривает новый этап сотрудничества, который будет содержать определенный план действий. "Аналогичный план действий был и в прошлом году. Он предусматривал 300 мероприятий, по которым Украине удалось выполнить около 80%. Этот план был утвержден Кабинетом министров во главе с Виктором Януковичем", - напомнил он.
http://www.donbass.dn.ua/showtext.php?mat=5995&rubr=1

Ющенко захотів бути Кучмою. А Тимошенко – Ющенком?
Наталія Балюк, «Високий замок», Львівська обл.
Нова редакція закону про Камбін, яку розробив Секретаріат Президента, стане першим суттєвим і принциповим випробуванням на міцність демократичної коаліції. Навіть не так коаліції, як добросусідських стосунків між Президентом і прем’єром, які нині старанно демонструються громадськості.

Учора під час зустрічі з Головою Верховної Ради та керівником уряду Віктор Ющенко заявив, що він категорично проти погодження суб’єктами коаліції проекту Закону “Про Кабінет Міністрів”. Іншими словами, Президент в ультимативній формі дав зрозуміти Юлії Тимошенко, що її фракція, наступивши на горло власній пісні, тобто теперішнім прем’єрським повноваженням, без будь-яких “але” має в єдиному пориві проголосувати пропрезидентський проект закону про Кабмін.
Цим законом глава держави намагається повернути собі втрачені за прем’єрства Януковича повноваження. Взимку 2006 року зусиллями “антикризової” коаліції Верховна Рада ухвалила новий закон про Камбін, який суттєво підрізав крила Президенту Віктору Ющенкові, зокрема відмінив можливість глави держави впливати на діяльність Кабінету Міністрів. Тоді, нагадаємо, подолати вето Президента на скандальний закон допомогла фракція БЮТ, чим викликала на себе шквал критики та звинувачень у зраді. Та час показав, що Юлія Тимошенко все тонко розрахувала, стратегічно дивилася на кілька кроків уперед. Тепер можна сміливо припустити, що тоді для себе старалася… Та, схоже, Віктор Андрійович не збирається залишати теперішньому прем’єру Тимошенко великі владні повноваження. Він вимагає сатисфакції, тобто зміцнення президентської влади. Причому у теперішньому варіанті закону про Камбін повноважень у президента більше, ніж навіть коли президентом був Кучма. Як кажуть, увійшов у смак влади…
Наприклад, у новому законі про Кабмін Президент може відмовити коаліції внести у Верховну Раду на голосування запропоновану депутатами більшості кандидатуру прем’єра. По суті, це спроба глави держави ревізувати результати парламентських виборів. Не подобається йому якась людина – не бути їй прем’єром. Серед нововведень – право Президента відміняти будь-які (!) постанови і рішення Кабміну. Отже, Віктор Андрійович самочинно може забракувати будь-яку ініціативу Юлії Володимирівни або скасувати призначення, ініційоване урядом. Але навіть не це найбільше дивує у новій редакції закону. Впадає у вічі норма, де йдеться, що Кабінет Міністрів зобов’язаний виконувати всі рішення РНБОУ(!). З огляду на останнє скандально-сенсаційне призначення на посаду голови РНБОУ “регіоналки” Раїси Богатирьової ця норма набуває особливого забарвлення. РНБОУ - орган, повністю підконтрольний Президенту. Якщо в законі є норма, якою Президент у ручному режимі може керувати урядом, то для чого ще підсилювати свою владу через РНБОУ? По суті, дублювати собі додаткові повноваження.
Є в новій редакції закону і ще один цікавий нюанс. Кандидатури своїх заступників мають подавати виключно міністри. В Кабміні Тимошенко половина міністрів були призначені за особистою квотою Ющенка, Отже, якщо закон набуде чинності, то Тимошенко навіть не зможе делегувати у ці міністерства жодну свою людину, - якщо цього не захоче Президент. Такі міністерства стають державою у державі. Особливо це стосуватиметься тих міністерств, де міністри, м’яко кажучи, не є лояльними до керівника уряду. Найбільш яскравий приклад у цьому контексті – міністр оборони Юрій Єхануров.
Отже, згідно з новим законом, урядова коаліція стає заручником глави держави, є повністю залежною від нього. Країна цей варіант взаємостосунків вже проходила – у 2005 році, під час першого прем’єрства Юлії Тимошенко. І пам’ятаємо, чим це закінчилося.
Перша реакція Прем’єр-міністра на кабмінівський закон, що розроблявся в надрах Секретаріату Президента, була доволі обережною і неоднозначною, мовляв, почитаємо, вивчимо… Тимошенко дала зрозуміти, що великого ентузіазму цей варіант закону у неї не викликав. Це, очевидно, не сподобалося Президенту. Вчора він це чітко дав зрозуміти. Тимошенко, яка навчена гірким досвідом і тепер у стосунках з Ющенком дмухає на холодне, тут же заявила, що фракція БЮТ одностайно і без зволікань проголосує за цей закон. При цьому зауважила, що і за новою редакцією закону уряд має достатньо повноважень, щоб “навести порядок у земельних питаннях, податках і боротися з корупцією на всіх рівнях влади”. А може, і тепер Юлія Володимирівна дивиться на кілька кроків вперед. І проголосує за новий закон не так для Ющенка, як для себе?..
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=62051

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Аваков не уступит место Фельдману
Елена Львова (Mediapost on-line), «Главное»,  Харьковская обл.
Выборы прошли, интриги остались. В первую очередь, кадровые. Сменится ли руководство в МВД и на ЮЖД, кто возглавит налоговую и кому «отдадут» земельные ресурсы? Почему на должность начальника метрополитена губернатор рекомендует бизнесмена? В эксклюзивном интервью Mediapost on-line Арсен Аваков ответил на эти вопросы, а так же рассказал о том, есть ли гарантии, что Первомайский не станет вторым Алчевском, будут ли бизнес-структуры Авакова участвовать в подготовке к ЕВРО-2012 и как он себе представляет внеочередные выборы мэра и горсовета.

- Арсен Борисович, прошло сто дней после выборов. Самая большая неожиданность для Вас за это время и самое большое разочарование?
- Начнем с разочарований. Даже не разочарований – это обычный спад эмоций. Как говорил известный детский писатель, которого я очень люблю, Анатолий Алексин: «Слишком много сил расходуется на ожидание радости, а когда радость приходит, сил радоваться уже не остается». Так вот примерно то же самое было после выборов. Вроде выборы закончены, вроде все понятно, но тянется изуверская нескончаемая процедура перехода, которая прописана совершенно ужасно в нашем законодательном поле - вот это и есть величайшее разочарование. И отсюда же величайшее откровение: нужно менять процедуру и прописывать ее в деталях, чтобы не оставлять на волю различных политических шакалов и спекулянтов процесс трансформации результатов волеизъявления народа в конкретные элементы власти. Неожиданностей было много (в том числе и кадровые, в том числе и приятные). Из всех этих перипетий очень неожиданными были для меня, как для уже опытного политика, достаточно быстрые решения по целому ряду коалиционных соглашений и умение наших новых политиков находить компромиссы и извлекать уроки из прежних ошибок.
- На пресс-конференции перед Новым годом Вы говорили о том, что возможны кадровые изменения еще до Нового года, но, насколько я знаю, они так и не случились. И тогда же Вы говорили о том, что собираетесь инициировать смену ряда руководителей. Процесс уже пошел?
- Кое-что для меня уже изменилось. Вы этого не видите, потому что документы не дошли до логической точки, не поставлены все необходимые подписи и печати, поэтому пресс-служба не объявляет об этом. Но перестановки уже готовятся. Они коснутся и глав районных администраций, и начальников управлений, и заместителей губернатора. И представителей государственных вертикалей власти, которые работают здесь. Я не скрываю, что целый ряд работников, назначенных из соображений политической целесообразности и глубоко разочаровавших и меня, и очень многих жителей области, уйдут со своих постов и их заменят другие люди, на мой взгляд, более адекватные. Процесс смены уже запущен, но еще не завершен. Однако в процессе и формирование самого правительства. Это то, о чем я говорил в самом начале, – процедура реализации результатов выборов растянута во времени. Думаю, объявление о новых назначениях в структурах исполнительной власти в области - вопрос нескольких дней.
- Вы обсуждали с министром внутренних дел возможности кадровых перестановок в харьковской милиции?
- Да, конечно. Мы достигли полного консенсуса с Юрием Луценко. В Харьковской милиции происходят кадровые перестановки, они мне все известны. Я считаю, что они адекватны. Генерал Крижановский (начальник ГУ МВД в Харьковской области – Е.Л.) остается работать. Это еще один пример того, что мы извлекли уроки из прежних ошибок: нет никакой поголовной чистки, нет такого, что назначен не при нас - уходи… Человек показал себя профессионалом, достойным и адекватным работником. И поэтому он работает, он получает мою поддержку и получает поддержку министра. То, что в аппарате, в том числе и у Крижановского, пройдут некоторые изменения - это естественно. Тут не надо кривить душой: некоторые назначения в аппарате областного УВД были жестко пролоббированы прежним министерством. И я не могу назвать эти назначения слишком адекватными. Сейчас, насколько я понимаю, эту ситуацию несколько поправят, и мы будем иметь очень мощный инструмент защиты граждан.
- Вернутся ли в милицию бывший начальник областного управления Игорь Репешко и его замы, которые были уволены в мае прошлого года, по их словам, по политическим мотивам?
- Господин Репешко будет работать в Киеве. А его замы Константин Маслий и Валерий Лютый получили от меня предложение работать в несколько ином контексте, не в МВД.
- Подтвердите или опровергните информацию о том, что Вы лоббируете назначение начальником харьковского метрополитена главу наблюдательного совета концерна «АВЭК» господина Броншпака.
- Я не лоббирую. Я официально выражаю позицию в соответствии с вверенными мне полномочиями. Я считаю, что господина Мусеева следует уволить, о чем я и сообщил министру транспорта, а в представлении я написал фамилию человека, которого рекомендую на эту должность. Это действительно Броншпак Геннадий Кимович.
- Почему Вы рекомендуете именно его, человека, не имеющего опыта работы в метрополитене?
- Потому что, на мой взгляд, на метрополитене следует наводить порядок, как с точки зрения подвижного состава, так и с точки зрения коммерческой части этого предприятия.
- Именно поэтому Вы предлагаете на эту должность человека из бизнеса?
- Именно поэтому я предлагаю человека из бизнеса. Человека, который способен взять все это дело в руки и жестко навести порядок. Уверен, что специалиста, который будет заниматься организацией транспортного движения и его безопасностью, мы найдем внутри самого метрополитена - там такие люди, безусловно, есть. Но во всем этом безобразии, которое господин Мусеев (нынешний начальник метрополитена – Е.Л.) устроил в метрополитене с точки зрения вторичных бизнес-процессов нужно наводить порядок. Здесь кроются деньги для основной деятельности. Как только эти деньги появятся, мы сможем сократить интервал движения между поездами, они будут ходить в час пик, скажем, не через четыре минуты, а через три.
- Насколько соответствуют действительности слухи о грядущем назначении начальником харьковской налоговой Вашего советника Александра Протаса?
- Назначение главы областной налоговой администрации - это прямая прерогатива главы налоговой администрации Украины господина Буряка. Он рассматривает целый ряд предложений, среди которых действительно фигурирует и Александр Протас.
- Планируется ли смена руководства на ЮЖД?
- Моя позиция заключается в том, что я поддерживаю Виктора Остапчука, чтобы он продолжал работать. Но «Укрзалізниця» - это практически военизированная структура. И назначения на железной дороге опять же – не компетенция главы облгосдаминистрации, это компетенция министра транспорта и Кабинета Министров. Я свою позицию высказываю, а решать, естественно, им. Возможно, у них иные соображения, и они считают, что Остапчука нужно перевести на повышение в Киев, чего бы нам, харьковчанам, не хотелось бы. Я поддерживаю Остапчука на этой должности.
- Ожидаете ли Вы изменений в руководстве харьковских заводов?
- Да. Это касается «Турбоатома», завода имени Малышева, где уже изменения произошли (бывший директор завода Виталий Немилостивый назначен первым замом министра промполитики – Е.Л.), не утвержден до конца контракт на авиазаводе, но, надеюсь, мы к этому придем очень скоро.
- Кого бы Вы хотели видеть в качестве первых лиц на этих заводах?
- В соответствии с законами Украины подписание контрактов с директорами этих заводов не может происходить без визы главы государственной администрации, без визы Авакова в данном случае. Я имею свою точку зрения по этим заводам, в том числе и по кадровым вопросам. И я ее выскажу министру, когда этого потребует процедура.
- Вы будете предлагать вернуться на эти предприятия прежним руководителям – Анатолию Бугайцу, Геннадию Гриценко, Павлу Науменко?
- Нет, не буду. С уважением относясь и к Бугайцу, и к Науменко, и к Гриценко, мы найдем другие решения. Подождите немного, Вы это все увидите.
- Это будут «варяги» или люди, которые сейчас работают на предприятиях?
- Все предложения, которые будут поддержаны с моей стороны, будут предсказуемы и объяснимы. Вы сенсаций не получите.
- Тогда давайте вернемся к кадровым назначениям в исполнительной власти. Правда ли, что Василий Третецкий – рассматривается в качестве кандидата на пост заместителя министра труда и соцзащиты?
- Я рассматриваю целый спектр вариантов и предложений, которые есть для Третецкого, потому что я искренне считаю, что этот человек до конца себя не реализовал и, безусловно, реализует. Я буду внимательно наблюдать за его карьерой и всячески ему помогать.
- На декабрьской коллегии обладминистрации работа главного управления земельных ресурсов была признана неудовлетворительной. Сейчас, насколько мне известно, прокуратура проводит проверку по письму начальников райуправлений, обвинивших в коррупции и непрофессионализме начальника главного управления господина Нетудыхату. Будете ли вы настаивать на его увольнении?
- Да и более того, я подписал представление об увольнении его с должности. И он написал соответствующее заявление.
- Кого Вы рекомендуете вместо него?
- Мною подано представление на назначение на эту должность нынешнего главы Боровского района Леонида Мазуренко. Это очень опытный человек, имеет специальное образование землеустроителя, работал главой Боровской райадминистрации, и в Кегичевском районе работал и достиг прекрасных результатов. Он не понаслышке знает проблемы, существующие в сфере земельных отношений и, надеюсь, понимая все те сложности, которые есть, в переходном периоде будет очень эффективным.
- Какие результаты программы «Земля - сельской интеллигенции»?
- Нельзя говорить об окончательных цифрах. Статистика будет, я думаю, к концу января, мы сможем подвести итоги. Но первые выделения земли уже прошли. В декабре в Дергачевском районе, в Волчанском люди уже получили землю.
- Речь идет о долгосрочной аренде или об оформлении права собственности?
- Мы не даем землю в собственность сейчас. Мы оформляем в хозяйственное пользование. А потом, когда будет процедура, тогда и оформим в частную собственность. Программа завершена с точки зрения формирования исчерпывающего списка кому и как нужно выделять землю. Мы завершили сбор информации, и я принял решение, что нужно завершать и процедуру, разрешающую подавать заявки.
- Почему?
- Потому что к определенному моменту земельные спекулянты поняли, что через эту щелочку можно отводить себе землю и начали искать учителей и работников культуры, через которых можно оформить себе земельные участки. В этот момент мы и поставим точку.
- Заголовки о том, что теплоснабжение в Первомайском восстановлено, стабилизировано, под контролем, появляются на сайте обладминистрации в первых числах января с завидной регулярностью. Так было в прошлом году, так было в этом. В следующем тоже так будет?
- В начале прошлого года мы констатировали полный крах системы теплоснабжения в Первомайском. Она изжила себя полностью: и морально, и физически. Во-первых, «Химпром» остановился, и тепло физически отсутствовало. И мы тогда героически надавили, чтобы работала сумасшедшая по цене ТЭЦ Первомайского Химпрома, чтобы она давала тепло. И, во-вторых, коллектор теплотрассы, через который идет тепло, абсолютно изношен физически. И тогда, в начале прошлого года мы приняли решение: неотложно делать новую систему теплоснабжения абсолютно всего Первомайского, города с 30 тысячами жителей. И в декабре-январе мы практически завершили строительство альтернативных котельных, которые полностью «накрывают» город. Но отопительный сезон начался в октябре, и он начался по старой схеме. И мы держим – вынуждены держать - эту схему из последних сил, потому что нужно до конца довести новую систему. Правительство Виктора Федоровича Януковича не додало нам 8 миллионов гривен на газовые сети, чтобы подвести к новым котельным газ нужного давления. Второго января я разговаривал с Юлией Тимошенко, она интересовалась событиями по Первомайскому, и мы договорились, что будут выделены 8 миллионов на эти сети. И дальше мы будем решать: останавливать ли посреди зимы отопление по старой схеме и запускать по новой, либо дождаться межсезонья. А погода нам подносит 20 градусов мороза ночью, и двадцать один и двадцать три… Когда случилась первая авария в Первомайском на Новый год, сыграл роль и человеческий фактор: зачерпнули очень холодную воду, и это привело к выходу из строя ключевого насоса, образовалась течь. Но человеческий фактор сработал и при ликвидации этой аварии: люди собрались и быстро очень отреагировали. Проблема в том, что труба эта ключевая – очень старая, она не выдерживает никаких перепадов. Там постоянно существуют течи в двух местах, и мы ждали, чтобы спали морозы, чтобы мы могли полностью остановить теплоснабжение Первомайского на 3 или 4 часа слить воду, залатать все, и опять запустили систему. А до того мы смирились с тем, что есть большие потери воды. Даже рады, что большего не происходит, и путем героических усилий людей и руководства, ситуацию удается удерживать. Устаешь, правда, от этих героических усилий – это да. Но если бы мы не обладали достаточным потенциалом опытных людей, то ничем бы не отличались от уважаемого города Алчевска два года назад.
- Вы гарантируете, что Первомайский не превратится в Алчевск?
- Я не могу ничего гарантировать. Я еще раз говорю, что везде работает человеческий фактор, дисциплина и процедура. Тут гарантировать сложно, но надеяться на лучшее надо, и нужно подготовить систему должным образом. Сейчас пока – тьфу-тьфу-тьфу - нам кажется, что, в общем и целом, несмотря ни на что, мы справляемся. В целом же, мы, безусловно, сидим на «бомбе» старых сетей. И регулярно такие проблемы будем испытывать. Сейчас мы радикально решили вопрос по Первомайскому. Даст Бог, к весне система будет полностью реконструирована. Точно так же нужно смотреть потом на систему в Чугуеве, Изюме, Купянске и других населенных пунктах, где ситуация не менее острая, просто она более диверсифицирована, не существует одного «взрывоопасного» крупного узла как в Первомайском. А уж про Харьков и говорить нечего.
- Вы инициировали присвоение Первомайскому статуса депрессивной территории. На какой стадии процесс сейчас?
- Ни на какой. Я направил документы в предыдущий Кабмин, пытаясь «влезть» под закон о депрессивных территориях.
- Вы с Тимошенко обсуждали это?
- Нет, не обсуждал, потому что у меня не было подробного разговора с ней на эту тему. Но мы без сомнения вернемся к этому вопросу, у меня он стоит в повестке дня.
- Что в этом году планируется сделать под ЕВРО-2012?
- Как сказал Президент, мы не скрываем, что вопрос процедуры финансирования по Евро-2012 еще дискутируется. То же самое и по объектам. У нас пока есть один главный объект – стадион. Там хоть сейчас можно осваивать 70 миллионов. Вопрос только - откуда их взять. Внутри администрации у нас существуют лоббисты этого вопроса, фамилии которых Вам хорошо известны, которые требуют немедленно все деньги бросить туда. Однако я не могу себе этого позволить при всей моей горячей любви к футболу, потому что я должен думать и о других отраслях. Стадион «Металлист» строится областными властями исключительно и в основном на областные же деньги. Александр Ярославский отчасти софинансировал этот проект, выкупая некоторые элементы, фактически это в его собственности. «Металлист-Сити» - вся инфраструктура вокруг стадиона - инвестпроект, который Ярославский делает, там, насколько я знаю, идет все нормально. А областное коммунальное предприятие стадион «Металлист», вся его реконструкция, все, что там сделано, и все, что будет сделано, пока из того, что я вижу, все это упало на наши плечи. Это очень тяжелая ноша. И та красота, которая там появилась, дорогого стоила. Мы очень от многого отказались, концентрируя усилия на стадионе. Поэтому это нужно ценить и беречь. Мы много делаем для ЕВРО-2012. Даст Бог, и в этом году сделаем, однако закончить работы только своими силами, областными, нам не удастся. Необходимо государственное участие, это касается и транспортной инфраструктуры, и спортивных объектов. Я поднимал этот вопрос на встрече с Президентом.
 - Бизнес-структуры, которые принадлежат Вам, будут участвовать в подготовке к ЕВРО-2012?
- Только покупая билеты на матчи, наверное. По-другому никак.
- Почему?
- Потому что те бизнес-структуры, в которых я имею акции (они находятся в моей собственности, но ими управляют другие люди), не занимаются строительством спортивных сооружений. Кроме того, я в принципиальном плане дал им рекомендацию не участвовать в тендерах, связанных с государственными закупками. И Вы там не найдете ни одной моей структуры.
- Осенью Вы много и часто говорили о внеочередных выборах мэра, горсовета и облсовета. Потом наступило некоторое затишье. Все-таки будут внеочередные выборы или нет?
- В соответствии с законом они могут быть назначены Верховной Радой. Верховная Рада в декабре приняла 77 постановлений о проведении внеочередных местных выборов в разных населенных пунктах. После чего спикер Арсений Яценюк сказал: «А к серьезным выборам мы подойдем несколько позже». Без сомнения он имел в виду процессы, которые идут и в Харькове, и в Киеве. Ну, Киев далеко, и нам, харьковчанам малоинтересен. А что касается Харькова, то здесь Вы знаете, что я подписал представление в соответствии с законом о местном самоуправлении, в котором прошу Верховную Раду, учитывая те серьезные нарушения законов Украины, которые, на мой взгляд, допущены мэром и городским советом, назначить новые выборы мэра и Харьковского городского совета. Это представление я направил спикеру. Арсений Петрович в соответствии с процедурой расписал это на комитет по местному самоуправлению. Комитет по местному самоуправлению уже предварительно рассмотрел и создал комиссию по изучению этого вопроса. Руководитель комиссии мне уже звонил с просьбой предоставить некоторые документы. Он сказал, что будет приезжать сюда, встречаться с нашими специалистами, со специалистами горисполкома, изучать весь спектр вопросов, после чего будет выработана рекомендация комитета для Верховной Рады, и Верховная Рада в зале рассмотрит вопрос, быть выборам или не быть выборам.
- Вы говорили и о том, что не исключаете внеочередных выборов облсовета.
- Я не исключаю никаких возможностей в нашей демократической стране.
- Но Вы не инициируете их?
- В настоящий момент нет.
- На одном из интернет-ресурсов появилась информация о тайной вечере, которая якобы имела место быть, и на которой Вы с Александром Фельдманом договорились, что, если внеочередные выборы будут, он становится губернатором, а Вы – баллотируетесь в мэры.
- Лена, если это Вы придумали, это очень успешная провокация. Никуда не хочу уходить с должности главы областной государственной администрации и хотел бы продолжать здесь работать, если Президент будет доверять. Не собираюсь Александру Фельдману уступать это почетное место, и уже неоднократно говорил, что в мэры баллотироваться не буду. Однако Александра Фельдмана на выборах мэра поддержу.
- Внеочередные выборы мэра и горсовета – предвыборное обещание блока «Наша Украина-Народная Самооборона», к которому Вы имеете непосредственное отношение. Если блок не сдержит слова, Ваши действия?
- Что значит блок не выполнит обещание? Блок, безусловно, выполнит - проголосует в Верховной Раде за назначение выборов. Я не исключаю, что возможны любые коллизии, потому что это Верховная Рада. Здесь возможны любые позиции, может, кто-то из депутатов не поддерживает такую точку зрения, считая, что перегибаю я, или закон не позволяет – эти позиции тоже заслуживают уважения, но я знаю общие настроения, которые есть и полагаю, что вопрос будет вынесен и проголосован. Кроме того, в парламенте зарегистрирован проект постановления о создании следственной комиссии по проверке деятельности харьковских властей. Есть и другие варианты, о которых я сейчас не хотел бы говорить. Думаю, что следственной комиссии и моего представления о назначении внеочередных выборов достаточно для решения этого вопроса.
http://www.glavnoe.kharkov.ua/articles/a447

Володимир Гресь: «Житимемо, працюватимемо, здійснюватимемо найсміливіші плани»
«Черкаський край», 11.01.2008
Де і з яким настроєм зустрічав свята один із керівників області, чим важливим для нього особисто і всієї області  запам’ятався  рік, що минув, і які плани будує на новий, розповів голова Черкаської обласної ради Володимир Гресь.

— Новорічні та різдвяні свята традиційно зустрів удома. Цього року для мене вони були не дуже веселими, адже з нами не було батька, якого не стало зовсім недавно. А втрату рідних особливо гостро відчуваєш, коли за столом збирається уся родина. Проте життя триває…
У цілому для області 2007-й став ще одним вагомим кроком вперед. За прогнозними показниками, темп зростання обсягів промислового виробництва становитиме 125 відсотків. Її буде реалізовано на 11,5 мільярда гривень. Особливу подяку сьогодні висловлюю нашим хліборобам, адже в умовах важкої засухи їм довелося буквально боротися за кожен центнер зернових культур. За обсягом виробництва продукції сільського господарства на одну особу Черкащина торік знову зайняла перше місце в державі. Копійка до копійки — гуртом справилися з плановим завданням по наповненню обласного бюджету. Та й видатки вдалося збільшити майже на 20 відсотків, тобто на 66 мільйонів гривень.
— Володимире Анатолійовичу, зростання цін на товари першої необхідності, в першу чергу на продукти харчування, дещо зіпсувало передноворічний настрій нашим громадянам. Ті, хто перебуває біля владного керма, як правило, намагається уникати цієї гострої та не надто приємної теми…
— Ціни значно зросли, і цей факт нікого не радує, навіть продавців. Головними причинами цього явища стали подорожчання сільськогосподарської продукції, енергоносіїв, неспроможність колишнього уряду ефективно впливати на споживчий ринок. Проте й драматизувати ситуацію, думаю, не слід. Адже паралельно зростала й номінальна заробітна плата, яка більш як у два рази перевищує і прожитковий мінімум, і мінімальну заробітну плату. Хоч, на жаль, вона ще є нижчою від середньої по Україні.
Власне, ця проблема існує в іншому плані. Потрібно докорінно змінювати підходи до збільшення заробітної плати, адже ми в порівнянні з країнами Заходу залишаємося ринком із найдешевшою робочою силою. Необхідно вживати заходи й щодо економії енергоносіїв, які й надалі дорожчатимуть. У цінову політику слід активніше включатися уряду, місцевим адміністраціям, адже саме їм делеговано ці повноваження. Слід нарешті вже реально перекрити тіньові канали постачання контрабандних продуктів харчування, зокрема того ж м’яса…
— А обласна рада сприяє промисловим і сільськогосподарським підприємствам, зусиллями яких створюється матеріальна база краю?
— Як приклад такої співпраці хочу навести спорудження у рекордно стислі строки — лише за три місяці — в селі Вознесенське Золотоніського району першої черги елеватора ТОВ СП “Нібулон”. Вартість будівництва становить понад 36 мільйонів гривень. У спорудженні сучасного підприємства взяли участь майже 1300 робітників, серед яких особливо відзначилися трудівники будівельної індустрії міст Черкаси і Золотоноша, заводу “Черкасиелеватормаш”.
До речі, коли вирішувалося, надавати чи не надавати ТОВ СП “Нібулон” земельну ділянку для будівництва, депутати обласної ради висунули обов’язкову умову щодо екологічної безпеки і реєстрації підприємства на теренах області.
Проте одним лише виробництвом інтереси “Нібулону” не обмежуються. Герой України, генеральний директор цього підприємства Олексій Вадатурський, його заступник, депутат обласної ради Анатолій Бондаренко розробили і реалізують цілу програму соціальної підтримки гуманітарних закладів області.
Цікавою і корисною для уманської міської громади та громади Уманського району стала діяльність ще одного вітчизняного інвестора — Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча. Завдяки спільним старанням комбінату і ВАТ “Уманьферммаш” в Умані реконструйовано центральний стадіон, який увійшов у десятку кращих в Україні, відроджується агропромислова галузь та соціальна структура Уманського і Христинівського районів.
Позитивною є й діяльність ВАТ “Луцький автомобільний завод”. Пригадуються палкі дискусії в обласній раді, коли розглядалося питання про надання земельної ділянки для розвитку автомобільної промисловості в Черкасах. Зважене рішення посприяло розвитку автомобілебудування. Хотілося б, щоб власники та керівництво цього підприємства більше уваги приділяли підвищенню заробітної плати робітникам, соціальним програмам.
Разом з тим зважено депутати обласної ради підійшли до розгляду питання про погодження виділення земельної ділянки для будівництва крохмале-патокового заводу в Смілянському районі, зажадавши ретельної екологічної експертизи проекту. Без такої експертизи не може бути й мови про такий дозвіл.
Переконаний, що вже в найближчому майбутньому і вітчизняні, і зарубіжні потенційні інвестори змагатимуться за присутність свого бізнесу на Черкащині не тільки в економічному, а й соціальному плані. Як це робиться у багатьох цивілізованих країнах світу.
— Ви часто буваєте у черкаських дитячих садочках, школах, лікарнях і ФАПах, будинках культури та сільських клубах. Приїжджаєте до них не з порожніми руками, а з подарунками і від себе особисто, і від депутатського корпусу, а при нагоді ще й спонсорів до цієї справи залучаєте. Залюбки ініціюєте та підтримується цілу програму культурно-освітніх акцій, які придумує і реалізує наш земляк народний депутат України Микола Томенко.
— Жителів області турбує не тільки те, як заробити гроші, а й як отримати належні сучасні знання, підтримати власне здоров’я, де провести дозвілля. У роки незалежності нашої держави значно зріс інтерес і до історико-культурної спадщини краю, народних звичаїв та традицій. І ми намагаємося сприяти їм у цьому.
Усі черкащани рівні у правах. І я хочу, щоб належну медичну допомогу, скажімо, могли отримати і пенсіонери обласного центру, і вироблена від непосильної фізичної праці бабуся на забутому Богом хуторі в Корсунському чи Чигиринському районах. Тому депутати обласної ради й схвалили нещодавно обласну програму “Сімейний лікар”.
Порушуватимемо перед новим урядом України і таку невирішену проблему, як виділення коштів на придбання автотранспорту для сільських ФАПів, виконання програми “Шкільний автобус” тощо.
Щодо акцій, які ініціює наш земляк Микола Томенко, то вони спрямовані, перш за все, на відродження патріотизму і пробудження національної самосвідомості. Саме тому ми їх і підтримуємо…
Ми налагодили плідну співпрацю з Українським фондом соціальних інвестицій, який підтримує ініціативи територіальних громад, на 90 відсотків фінансуючи соціальні проекти, пов’язані з освітою, культурою, охороною здоров’я, поліпшенням побутових умов тощо. Завдяки цьому успішно здійснюється ряд проектів у Чигиринському, Чорнобаївському, Золотоніському і Канівському районах.
— Чи задоволені ви ефективністю використання бюд¬жетних коштів?
— У цілому задоволений. Але були прикрі випадки, коли доводилося застосовувати повноваження, щоб навести лад.
Депутатський корпус області постійно дбає про наповнення бюджету і ефективне використання коштів. Протягом року, що минув, відбулося сім сесій обласної ради, на яких розглянуто понад 220 важливих питань, прий¬нято 31 регіональну програму.
Наприклад, велика увага приділяється здійсненню обласної міжгалузевої комплексної програми “Здоров’я населення Черкащини”, на яку спрямовано майже 176 мільйонів гривень. В тому числі на профілактику та лікування серцево-судинних захворювань — 6,6 мільйона гривень, протидію захворюванню на туберкульоз — понад 5 мільйонів гривень, профілактику та лікування судинно-мозкових захворювань — 400 тисяч гривень. І це не випадково. Адже основними причинами смерті черкащан досі залишаються хвороби системи кровообігу, онкозахворювання та зовнішні причини смерті. І, на жаль, від цих хвороб частіше вмирають наші земляки у працездатному віці. Ефективнішими повинні бути охорона праці, безпека на автошляхах області, боротьба з алкоголізмом, наркоманією, тобто все, що стосується збереження життя найголовнішої цінності українського суспільства — людини.
У цілому за рік з обласного бюджету для забезпечення освітньої галузі використано майже 120 мільйонів гривень, охорони здоров’я — понад 183 мільйони гривень, соціального захисту населення — майже 60 мільйонів гривень.
Завдяки перевиконанню бюджету в ці галузі обласною і районними радами було додатково спрямовано 8,8 мільйона гривень.
— Володимире Анатолійовичу, в області вас вважають демократичним керівником і людиною м’якої та спокійної вдачі, хоча склад обласної ради різношерсний. Як вам вдається налагоджувати співпрацю із депутатським корпусом?
— Власне, обласна рада представляє майже той спектр політичних сил, що й Верховна Рада України. Активно працюють фрації БЮТ, “Наша Україна”, СПУ, Блоку Литвина, Партії регіонів, депутати-комуністи. Саме інтереси наших земляків нас перш за все і об’єднують. Депутатська діяльність є прозорою і відкритою, на кожному засіданні присутні запрошені народні депутати України, представники політичних, громадських організацій, журналісти республіканських та обласних засобів масової інформації. Але не буду приховувати, що консенсусу досягаємо шляхом детального розгляду питань на засіданнях відповідних депутатських комісій, фракцій, президії обласної ради. Буває й так, що інколи не знаходимо спільного рішення. І це нормально, демократично.
— Скажіть, чи доступна обласна рада широкому загалу? І що найбільше турбує наших земляків?
— За рік до обласної ради надійшло понад 500 звернень від майже півторитисячі громадян. Найчастіше в них порушувалися проблеми, пов’язані з комунальним та шляховим господарством, забезпеченням житлом та соціальним захистом. 1195 громадянам надано матеріальної допомоги майже на півмільйона гривень.
На жаль, особливо гострою залишається вирішення житлової проблеми, яка турбує багатьох черкащан. І тут необхідні спільні рішення Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної Ради та рад місцевого рівня. Адже усім відомо, що та країна, яка не веде будівництва, не має майбутнього. І хоч у нас позитивні показники діяльності будівельної галузі області, проте масштаби зведення житла і потреба черкащан у ньому неспівмірні.
— Назвіть, на вашу думку, найголовнішу подію минулого року в житті області, країни?
— Звичайно, що ця подія — позачергові вибори до Верховної Ради України. Не скажу, що я особисто сприйняв це рішення із величезним задоволенням, але воно було єдино виправданим заради подальшого існування нашої держави, як демократичної. І як бачите, ми вже освоїли ази демократії. Вибори, зокрема на теренах нашої області, відбулися в спокійній і цивілізованій обстановці. Наші громадяни знову надали перевагу демократичним силам, хоч зауважу, що зросла довіра людей і до інших політичних сил. А це значить, що й вони стають більш демократичними. Нинішні події у Києві свідчать про те, що й столичні політики вчаться знаходити взаєморозуміння, працювати заради блага всієї України.
— Які перспективи вимальовуються перед Черкащиною у цьому році?
 — Обласна рада 21 грудня затвердила Програму економічного і соціального розвитку області на 2008 рік. Нею передбачено продовжити позитивні зрушення попередніх років. Нині триває робота над проектом обласного бюджету 2008 року.
Приємно, що в новому році з’являться нові виробництва. Так, у ТОВ “Корон-Агро” (м. Золотоноша) планується завершити будівництво першого в Україні заводу, який вироблятиме біопаливо із зерна кукурудзи. Інвестиції у створення виробництва визначені в розмірі понад 290 млн. грн. У ВАТ “Миронівський хлібопродукт” продовжиться здійснення інвестиційного проекту — будівництво Канівської птахофабрики. Проте депутатський корпус області має й претензії до власників цього товариства, адже неодноразово до депутатів різних рівнів звертаються жителі навколишніх населених пунктів, які скаржаться на неналежну екологічну обстановку.
Головними напрямками розвитку соціально-культурної сфери у 2008 році будуть зміцнення матеріальної бази закладів охорони здоров’я, освіти і культури, житлово-комунального господарства, газифікація населених пунктів, впорядкування доріг, особливо в сільській місцевості. Прогнозується освоїти за рахунок різних джерел фінансування чверть мільйона гривень.
Планується завершити будівництво стаціонарного комплексу Черкаської центральної районної лікарні в селі Червона Слобода та здійснити реконструкцію очисних споруд у Корсуні-Шевченківському і вулиці Привокзальної у Чигирині.
Продовжиться спорудження загальноосвітньої школи у Драбові, обласної дитячої лікарні, інфекційного відділення Монастирищенської районної лікарні, хірургічного корпусу Городищенської райлікарні та цілого ряду інших об’єктів соціального призначення.
— Плани великі. Але наскільки вони реальні?
— Так, плани серйозні, проте реальні. Весь депутатський корпус області у співпраці з державними адміністраціями націлений на серйозну працю щодо їх виконання. Та й іншого виходу у нас немає. Люди нам довірили владу, тож маємо цю довіру виправдовувати.
Тож житимемо, працюватимемо, реалізовуватимемо найсміливіші плани.
І ще раз, користуючись нагодою, хочу побажати черкащанам, щоб новий рік був щедрим на радісні події, а бюджет кожної сім’ї наповнювався так само успішно, як наш спільний обласний бюджет. Дай Господь нам усім разом виконати обласні соціальні програми, поліпшити добробут усіх наших краян.

Бюджет-2008: умеренный оптимизм
Елена Манина, «Крымская правда»
Главным вопросом, вынесенным на внеочередное заседание Верховного Совета Крыма, было принятие бюджета автономии на 2008 год. Дискуссия парламентариев была недолгой и не повлияла на исход голосования. Поэтому, не останавливаясь на деталях депутатских прений, перейдём непосредственно к тексту главного финансового документа Крыма. Доходная его часть составляет 2,183 миллиарда гривен, расходная - 2,229 миллиарда. Предельный дефицит бюджета установлен в размере 50,1 миллиона гривен.

Он будет покрыт за счёт остатков средств, не израсходованных в прошлом году, поэтому, по сути, наш бюджет в этом году будет бездефицитным.
При этом 1,448 миллиарда гривен поступят из государственного бюджета Украины в виде дотаций и субвенций. Не стоит забывать, что результаты финансового года автономии во многом зависят от объёмов финансирования из госбюджета.
В этом году сумма трансфертов из госбюджета на 194 миллиона гривен больше, чем в прошлом. Но средства эти в основном будут израсходованы на покрытие разницы при повышении зарплат, стипендий и тарифов на энергоносители. На выплату льгот и субсидий в бюджет заложено 734,4 миллиона гривен целевых субвенций - на тринадцать процентов больше, чем в прошлом году. Для сравнения: в 2007 году эти расходы, с учётом подорожания энергоносителей и повышения коммунальных тарифов, были увеличены в 1,8 раза. Либо украинское правительство действительно не планирует увеличивать коммунальные тарифы, что вряд ли, либо оно просто не учло в госбюджете необходимые компенсации.
Непосредственно на социально-экономическое развитие Крыма из госбюджета выделено всего 50,1 миллиона гривен, что в пять раз меньше, чем в прошлом году. Иными словами, Киев в этом году не оставит крымчан голодными в прямом смысле слова, но урежет до минимума средства на развитие региона.
Впрочем, правительство автономии при подготовке бюджета постаралось сделать всё от него зависящее для того, чтобы нехватка средств из госбюджета не отразилась на жизни крымчан.
Расходы на образование увеличатся по сравнению с прошлым годом на 38,1% и составят 402,9 миллиона гривен. При этом средства на питание детей в санаторных школах-интернатах, детей-сирот в детских домах и специальных школах-интернатах увеличатся по сравнению с прошлым годом на 9,5% до 21 гривны на человека в день. Стариков в домах для престарелых будут кормить на восемь гривен в день, детей-инвалидов - на одиннадцать.
Расходы на выплату стипендий в бюджете-2008 возросли по сравнению с прошлым годом в 2,2 раза.
На десять процентов увеличится финансирование крымского здравоохранения - до 359,7 миллиона гривен. Расходы на медикаменты вырастут почти вдвое и составят 39,3 миллиона гривен. На треть увеличены средства на реализацию медицинских госпрограмм - до 19,6 миллиона гривен. Республиканская программа «Здоровье крымчан» потянет на 6,8 миллиона гривен, что почти на полтора миллиона меньше, чем планировалось первоначально. Речь идёт о бесплатных общих медицинских анализах, флюорографии и рентгене для крымчан. Впервые в главном финансовом документе автономии предусмотрена субвенция бюджетам городов и районов в сумме 17,3 миллиона гривен на введение дополнительных форм социальной помощи медицинским работникам лечебно-профилактических учреждений сельской местности.
Крымскому спорту выделили 16,3 миллиона гривен - на пять миллионов больше, чем в прошлом году.
Три миллиона выделят предпринимателям в качестве финансовой помощи и льготных кредитов, ещё 2,5 миллиона уйдёт на подготовку полуострова к курортному сезону. Сорок миллионов гривен израсходуют на капитальное строительство - столько же, сколько в прошлом году, на 4,9 миллиона построят жильё военнослужащим (в 2006 - 4,4 миллиона).
Социальная защита и обеспечение будут профинансированы в объёме 56,7 миллиона гривен. Крымской культуре выделили денег почти в два раза больше, чем в 2007-м, - 63,8 миллиона гривен. Кроме того, на развитие культур национальных меньшинств планируется израсходовать 1,62 миллиона гривен, на мероприятия по использованию русского и других языков - 330 тысяч гривен.
В госбюджете остались нерспределёнными три миллиарда гривен. И даже несмотря на то, что нынешнее украинское правительство благоволит Крыму гораздо меньше предыдущего, автономия может рассчитывать на часть этих средств. Тогда удастся закрыть остающиеся финансовые бреши.
http://www.kp.crimea.ua/news_details.php?news_type_id=1&news_id=3112

Обличчям до міст
«Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
14 січня під час перебування з робочою поїздкою у Дніпропетровську Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко зустрілася з членами правління Асоціації міст України та громад, — розповів минулого вівторка виконавчий директор асоціації Мирослав Пітцик та міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус.

Під час зустрічі обговорювалися питання необхідності підготовки змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік” в частині зміцнення фінансової спроможності органів місцевого самоврядування та вдосконалення законодавства щодо закупівель товарів, послуг і робіт за державні кошти.
Актуальність розмови зумовлена тим, що ситуація з фінансовим забезпеченням самоврядних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування на 2008 рік не поліпшилася, а навпаки – значно погіршується порівняно з 2007 роком. Недофінансування делегованих повноважень становить 8-9 млрд. грн.
Юлія Тимошенко прислухалася до пропозицій міських голів, отож при перегляді бюджету на 2008 рік вони будуть враховані. Наступного тижня, за словами Мирослава Пітцика, буде створено дві робочі групи з підготовки змін до закону про держбюджет та з удосконалення законодавства України щодо закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.
http://www.wk.if.ua/?set=news&mc=readfull&do=1560

Бюджет области принят, но к нему еще вернутся
Дора Дукова, Вечерняя Одесса»
Главным вопросом повестки дня 15-й сессии областного совета был бюджет области на 2008 год. Поскольку у депутатов было весьма мало времени для изучения предложенного проекта, на пленарном заседании рассмотрен и утвержден лишь ряд главных цифр. Общий объем доходов областного бюджета, включая государственные субвенции и дотации, — почти два миллиарда гривен. Объемы доходов без учета межбюджетных трансфертов составят более 660 млн. грн., что на 144 с лишним миллиона больше, чем в прошлом году. А объемы расходов — 897 млн. грн., что на 253,6 млн. грн. больше прошлогодней цифры.

Не были готовы депутаты обсуждать и бюджет развития. Решено, что после соответствующей работы в комиссиях к нему вернутся на следующей сессии, которая состоится 29 февраля.
Как сказал председатель облсовета Николай Скорик, многое в главном бюджетном документе области оставили в «свернутом виде» по причине недостатка времени для того, чтобы оценить адекватность тех или иных затрат. Отметил, что при обсуждении бюджета развития депутатский корпус намерен уделить больше внимания и Музею западного и восточного искусства, и Болградской гимназии, которой исполнится 150 лет, и ремонту дорог...
На февральской сессии будет утверждена программа социально-экономического развития области на 2008 год, заслушан отчет о выполнении бюджета-2007. И уже в рамках этих документов появится больше возможностей четко определить приоритеты по отраслевым программам здравоохранения, образования, социальной сферы.
Депутат Антон Киссе обратил внимание коллег на предусмотренные в бюджете увеличившиеся расходы на содержание аппарата областного совета, численность которого, по его мнению, необоснованно возросла. Предлагал оставить эти расходы в пределах прошлогодних. Поддержки не нашел. Николай Скорик назвал замечание популистским и объяснил: сегодняшние задачи облсовета принципиально отличаются от тех, которые стояли несколько лет назад. В частности, необходимо осуществлять управленческие полномочия, наращивать международную деятельность и т.д.
А вторая половина короткой январской сессии была футбольной. Судя по всему, недавнее воодушевление по поводу решения о проведении в Одессе ряда финальных встреч чемпионата Европы по футболу в 2012 году плавно переходит в состояние тревоги по поводу готовности к событию.
По предложению председателя постоянной комиссии облсовета по вопросам молодежной политики, физической культуры и спорта Сергея Веселова депутаты приняли обращения к городскому голове и депутатам городского совета. В них сказано, что, в соответствии с государственной целевой программой подготовки к Евро-2012, органы местного самоуправления, в частности, одесские горсовет и облсовет, в двухмесячный срок должны разработать и утвердить свои программы. Но поскольку не утверждена городская программа, то невозможно разработать региональную. Также, сказано в обращении, по неизвестным причинам до сих пор горсовет не определил инвестора реконструкции центрального стадиона «Черноморец», а именно этот стадион фигурирует в государственной программе, утвержденной Кабинетом Министров 31 октября 2007 года.
Главное требование обращения областных депутатов к городским — на ближайшей сессии горсовета принять соответствующее решение по городской программе и реконструкции стадиона.
Заместитель городского головы Михаил Кучук, который выступил по этому поводу, заметил, что на самом деле обращаться нужно в Кабинет Министров, так как в программе не учтены предложения города и области, и фактически это оставляет Одессу один на один с решением проблем, а в городском бюджете нужных средств нет. Может быть потерян для подготовки 2008 год: не утвердив областную программу, нельзя предусмотреть финансирование.
Обращение все же приняли, призвав город определиться.
Депутаты Одесского областного совета приняли обращение к Президенту Украины относительно ситуации, сложившейся вокруг стадиона СКА. Как сообщалось ранее, 26 декабря исполняющий обязанности президента ФК «Черноморец» Олег Марус заявил, что стадион СКА (где клуб «Черноморец» рассчитывал проводить футбольные матчи во время реконструкции стадиона «Черноморец» перед чемпионатом Евро-2012) продан в частные руки, невзирая на Указ Президента Украины о передаче его в коммунальную собственность.
Заместитель одесского городского головы Михаил Кучук заявил, что муниципалитет сделал все возможное, чтобы вернуть стадион СКА в собственность Министерства обороны Украины: мэр города и юридическое управление подали иски, оповестили и Министерство обороны, и лично Президента страны.
http://vo.od.ua/article/7606

КРИТИКА ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Відгомін румунської каторги
Петро Кобевко, шеф-редактор газети “Час”, депутат Чернівецької обласної ради
За логікою речей деташаментники прирівнюються до тих, хто насильно був вивезений до Німеччини. А їм усім недавно виплачували компенсації за каторжну працю. Тільки ось деташаментникам нічого не давали і не дають. Українська держава мусить вжити заходів, аби відновити справедливість.

Газета “Час” уже не раз порушувала проблему деташаментників. Це особи, які у роки війни були вивезені на каторжні роботи до Румунії. Ця країна у той час була у одній супрязі з нацистською Німеччиною. З України на румунську каторгу було вивезено майже 70 000 людей. В основному з Чернівецької області.
Не всі повернулися живими додому. Бо умови їхнього перебування у Румунії нічим не відрізнялися від концентраційних таборів Німеччини часів Другої світової війни. В’язнів утримували у бараках, під конвоєм возили на каторжні роботи, знущалися з них. Тож деташаментники перебували у таких же умовах, як і в’язні нацистських таборів. Тільки перші були в Румунії, а другі в Німеччині та країнах, які Німеччина захопила – Польщі, Австрії, Литві і т. д.
За логікою речей деташаментники прирівнюються до тих, хто насильно був вивезений до Німеччини. А їм усім недавно виплачували компенсації за каторжну працю. Тільки ось деташаментникам нічого не давали і не дають. Видимих причин нема. А за невидимими криється, напевне, велика політика. Румуни, як відомо, добре навчилися у французів дипломатичних викрутасів. Тому зуміли всіх каторжан до цього часу прирівняти не до громадян інших держав, а до громадян Румунії. Тобто Румунія вважає, що ніякого примусового вивозу на каторгу до них не було з Чернівецької, Закарпатської, Одеської та інших областей України. А було так (за версією Румунії): країна створила альтернативу службі в армії. Тобто, хто не хотів йти в румунську армію, того брали на каторгу. Скажіть, будь ласка, який українець горів чи горить бажанням служити у Румунській армії?! Ніякий. Окрім того, Румунія вважає, що вона деташаментників набирала з громадян своєї країни. І досі не визнає, що вона була окупантом на нашій території з 1918 до 1940 року.
Українська дипломатія ніяких арґументів румунській стороні досі не наводить. Все спускається на гальмах. Якось воно буде.
Не буде, панове. Бо йдеться про історичну та людську справедливість стосовно 70 000 українських громадян. Тому українська держава мусить вжити заходів, аби відновити справедливість. Принаймні, хоча б почати порушувати питання компенсації тим українцям, хто горбатився на фашистську Румунію у роки Другої світової війни.
Від автора.
На останній сесії Чернівецької обласної ради мною підготовлено звернення до Верховної ради України про вирішення питань деташаментників на міжнародному рівні. Я щиро дякую свої колегам з обласної ради, які абсолютною більшістю голосів підтримали це звернення, яке на сьогодні вже, сподіваємося, уважно розглядається і народними депутатами, і урядовцями нашої держави. Для кращого ознайомлення з порушеною проблемою наводжу звернення Чернівецької обласної ради до Верховної ради України  у повному обсязі.
Верховній Раді України
Звернення
Ми, депутати Чернівецької обласної ради, просимо Вас, народні депутати України, розпочати роботи з вирішення проблем так званих деташаментників (осіб, які у роки війни були вивезені на каторжні роботи до Румунії, на той час сателіта Німеччини).
З України у трудові табори Румунії було вивезено 68232 особи. Найбільше з Чернівецької області. У повоєнний період їх повернулося на батьківщину 56650. Жодний деташаментник не одержав компенсації за свою каторжну працю від Румунії. Більше того, Румунія, напевне, вважала і продовжує вважати, що на примусові роботи з України (Чернівецької та Одеської областей) вона брала своїх громадян (з 1918 до 1940 рр. Чернівецька область була загарбана боярською Румунією) і ніяких виплат їм не визначено.
З кожним днем вчорашніх невільників стає все менше і менше. Вони не дочекалися компенсації за втрачені молоді роки, сили і здоров’я на важких роботах фашистської Румунії. Українська держава не порушувала досі цього питання перед Румунією. А треба було.
Тому ми просимо поставити питання компенсації деташаментникам на державному рівні та ініціювати у парламенті вирішення проблеми шляхом міждержавних переговорів з урядом Румунії.
З щирою повагою депутат Чернівецької обласної ради Петро Кобевко
http://www.chas.cv.ua/02_08/2.html

ЕКОНОМІКА

«Чорна мітка» іваньківським спиртовикам
Наталя Віргуш, «Черкаський край», 4.01.2008
Антимонопольний комітет України розслідував ситуацію з однаковим підвищенням цін в окремо взятій галузі — спиртовій. І виявив у ній антиконкурентні, узгоджені дії виробників цього продукту.

Те, що ціни зростають не обов’язково через якісь об’єктивні причини, а за домовленістю між виробниками, рядові споживачі зрозуміли давно. Ми вже звикли, що ціна на окремі види продуктів харчування вчора могла бути одна, а сьогодні — вже зовсім інша. Причому, як правило, набагато вища.
Кому скаржитись на галузеві підприємства, які одним махом і скрізь змінюють цінову політику у бік подорожчання? Заводам, які й на поріг простого покупця не пустять? Уряду, який уже давно не в змозі контролювати цінову політику?
Питання, безумовно, складне. А відповідь в багатьох інстанціях на нього можна почути однакову: “Ми живемо в ринку, тому час уже звикнути, що він диктує свої вимоги”. От тільки — чи ринок, чи, можливо, цінами на ньому керують ті, хто, використовуючи певні політичні та економічні ситуації, що відбуваються в країні, хочуть просто нажитися?
Антимонопольний комітет України розслідував ситуацію з однаковим підвищенням цін в окремо взятій галузі — спиртовій. І виявив у ній антиконкурентні, узгоджені дії виробників цього продукту.
Слідство тривало понад рік. І виявило, що за змовою діяло 75 відсотків учасників цього фрагменту ринку, які встановлювали відпускні ціни на спирт на однаковому рівні, залежно від марки. І це при тому, що спирт у різних виробників просто не може коштувати однаково, адже відрізняється все — якість сировини, обладнання, пов’язані з виробництвом витрати.
В результаті: 40 спиртових заводів оштрафовано. В цілому — на суму понад 3 мільйони гривень.
Потрапило в число цих порушників і підприємство нашої області — Іваньківський спиртовий завод. І хоча рівень штрафних санкцій для нього не такий уже й високий, порівняно з  іншими порушниками Антимонопольного законодавства, бо й саме це підприємство поступається за обсягами виробництва іншим спиртовим велетням, але “чорна мітка” АМК — це аж надто серйозне попередження, щоб з ним не рахуватися.
Втім, за подібними домовленостями, нерідко діють підприємства й інших галузей. Згадаймо хоча б одночасне підвищення цін на молочну, м’ясну продукцію, олію тощо. Нам же, споживачам, доводиться оплачувати з власної кишені чиїсь корпоративні інтереси.

«Обеденный» стал дороже
Валентина Онькова, «Вечерняя Одесса»
15 января, ОАО «Одесский каравай» в очередной раз поднял цену на свою продукцию. Об этом поставлены в известность облгосадминистрация, инспекция по контролю за ценами и другие соответствующие организации.

Как сообщила на пресс-конференции председатель правления Татьяна Погребная, в среднем рост цен на массовые сорта хлеба и сдобу составил от 2 до 25 процентов. Так, популярный у одесситов хлеб «Обеденный» подорожал на 24 копейки и в розничной сети стоит 2 грн. 94 коп., «Переяславский» — 2 грн. 20 коп. (прежняя цена 1 грн. 90 коп.), «Славянский заварной» — 3 грн. 15 коп. (прежняя цена 2 грн. 50 коп.). На 10 копеек подорожал рогалик «Одесский», на 50 коп. — «Дарницкий», на 55 копеек — «Бородинский».
При этом цена на хлеб, который реализуется в соответствии с городской программой «Дешевый хлеб» и дотируется из местного бюджета, остается прежней: из муки пшеничной 1-го сорта — 96 коп., хлеб ржано-пшеничный — 1 грн. 04 коп.
Повышение цен на хлебобулочную продукцию, рассказала Т. Погребная, вызвано удорожанием сырья и энергоресурсов, а также повышением минимальной заработной платы. Так, цена на газ с 1 января с. г. для промпредприятий выросла на 25 процентов. В течение декабря стоимость муки пшеничной высшего сорта из государственных резервов увеличилась на 15 процентов, первого сорта — на 21 процент, а ржаной, которая используется при выпечке таких социально значимых сортов хлеба, как «Переяславский» и «Дарницкий», — на 43 процента.
— По сути, исходя из таких высоких темпов роста цен на сырье и энергоресурсы, нужно было повышать цену на нашу продукцию на 25-40 процентов, — рассказала Т. Погребная. — Ситуация осложнилась еще и тем, что в конце декабря Кабинет Министров издал распоряжение о приостановке движения всех ресурсов из Государственного резерва, и предприятие накануне новогодних и рождественских праздников оказалось без муки. Мы попытались обсудить проблему и выработать совместные действия по обеспечению населения хлебом по приемлемой цене с облгосадминистрацией. 26 декабря обратились с письмом к губернатору с просьбой о встрече, в ответ получили письмо за подписью его заместителя, в котором облгосадминистрация просила «информировать, как «Одесский каравай» будет обеспечен мукой в январе и феврале нынешнего года. Встреча с губернатором так и не состоялась. Мы остались наедине со своими проблемами и постарались решить их своими силами.
К счастью, представителям наблюдательного совета ОАО удалось встретиться с министром АПК Ю. Мельником, в результате чего «Одесскому караваю» были выделены дополнительные ресурсы из Госрезерва и Аграрного фонда Украины, которые мы оплатили, взяв кредит в банке. Если получим муку в полном объеме, ее нам хватит до марта.
Т. Погребная отметила, что мука из Госрезерва ситуацию с ценами на хлеб не решит, поскольку и она дорожает, хотя и остается дешевле рыночной. Так, с 1 декабря мука высшего сорта, которую поставляет государственный Кулиндоровский хлебокомбинат, повысилась в цене на 14,8 процента, а мука первого сорта — более чем на 20 процентов. Хуже всего ситуация с ржаной мукой — ее цена выросла на 41 процент и превышает стоимость пшеничной муки высшего сорта. «Сегодня ржаной хлеб из разряда социального переходит в разряд элитных продуктов. И если бы не наши обязательства в рамках программы «Дешевый хлеб», цену на ржаной хлеб пришлось бы поднимать на 37 процентов».
Вернулась Т. Погребная к событиям прошлого года, которые были в центре внимания всех одесситов. Тогда, в сентябре, администрация «Одесского каравая» обратилась в облгосадминистрацию с письмом, в котором прогнозировала ситуацию на хлебном рынке и предлагала обсудить ценовую политику предприятия.
— К сожалению, наши прогнозы по росту цен на зерно и муку сбылись. Рыночная цена муки высшего сорта сегодня составляет более 2 тысяч грн. за тонну, мы предсказывали 1900 грн. По нашему прогнозу цена на муку 1-го сорта должна была вырасти до 1795 грн., ее сегодняшняя цена — более 1800 грн., и т. д. И если бы мы не добились муки из Госрезерва, сегодня хлеб «Обеденный» стоил бы не 2,94 грн, а 3,30 грн.
Руководитель «Одесского каравая» сообщила, что распоряжение облгосадминистрации об ограничении рентабельности на хлебобулочную продукцию в размере 3 процентов обжаловано в административном суде г. Киева как незаконное. Регулирование рентабельности, отметила она, не защищает от повышения цен, потому что продукция дорожает не из-за роста прибыли предприятия — она как раз минимальная, а из-за роста цен на ее составляющие, то есть на сырье и энергоресурсы.
Отвечая на вопросы журналистов, Т. Погребная сказала, что прогнозировать ситуацию с ценами на хлеб в течение года трудно, она зависит от многих факторов, в том числе и от действий правительства по предотвращению инфляционного процесса. По крайней мере, Премьер-министр Ю. Тимошенко заявила, что все проблемы нужно решать не администрированием, а рыночными способами.
24 января, сообщила Т. Погребная, в Киеве состоится встреча членов Ассоциации пекарей Украины, на которой будет идти речь о встрече с Премьер-министром Украины для осуществления предложений, которые были выработаны на состоявшемся 11 декабря Всеукраинском форуме хлебопеков.
http://vo.od.ua/article/7609

Їдуть селяни за межі області у пошуках хліба насущного
В. Березняк, «Черкаський край», 16.01.2008
Навряд чи хтось заперечить, що забезпечення зайнятості населення є альфою і омегою економічного зростання країни, виходу її на якісно нові стан¬дарти життя. Однак ще не так давно ринок праці на Черкащині увесь час деградував. Розрив між попитом і пропозицією робочої сили досягав двозначної цифри. Яка ситуація зараз?

Про це кореспондент “Черкаського краю” попросив розповісти начальника управління праці і зайнятості населення головного управління праці і соціального захисту населення обл¬держ¬адміністрації М.М. Ткаченка.
— Нині становище на ринку праці дещо стабілізувалося. Характерною ознакою цього є зниження рівня зареєстрованого безробіття, збільшення потреби підприємств у працівниках, зменшення навантаження на одну вакансію. Зокрема, якщо станом на 1 січня кількість зареєстрованих становила 33,7 тисячі осіб, то станом на 1 листопада ця кількість знизилася до 23,3 тисячі чоловік. Те ж можна сказати і про рівень працевлаштування незайнятих громадян. Торік він був у межах 39 відсотків, нині становить майже 45 відсотків. Відповідно з 26 до 12 чоловік зменшилось навантаження на одне вакантне місце.
Вже третій рік поспіль діє обласна програма створення нових робочих місць. Протягом 2007 року їх було створено понад 30 тисяч, що становить 120 відсотків річного завдання. З них найбільше припадає на підприємницьку сферу. Досягнутий певний прогрес стосовно легалізації тіньової зайнятості. На позитивні перспективи вказує рух робочої сили. Так, якщо протягом 2005-2006 років в області переважав процес вивільнення працівників над прийняттям, то за дев’ять місяців 2007 року кількість прийнятих осіб на 4943 чоловіки перевищила кількість вибулих. І нарешті, з 8,5 до 6,6 відсотка зменшилась частка працівників, заробітна плата яких була меншою за мінімальну.
— Раз справа дійшла до заробітної плати, то які зрушення на цьому фронті?
— У 2007 році її ріст очікується у межах 27 відсотків. Якщо конкретніше, то це 1200 гривень у промисловості й 830 — у сільському господарстві. Разом з тим поки що кожний четвертий працюючий отримує зарплату нижче прожиткового мінімуму, а за рівнем мінімальної заробітної плати область ніяк не зрушить з 18 місця в Україні, яке вона займає протягом п’яти останніх років.
— Мабуть, саме ці чинники спонукають черкащан до трудової міграції?
— Так, відсутність стабільної роботи і нормальної зарплати змушують людей виїжджати за межі області і там шукати свого щастя. Сьогодні ми володіємо більш-менш достовірною інформативною базою, де заробляє на хліб насущний наш брат черкащанин. Так от: всього в інших областях на тимчасових заробітках перебуває понад 15 тисяч жителів Черкащини, з них майже 11 тисяч осіб трудиться у місті Київ і Київській області. 6060 чоловік виїхали на заробітки за межі України. Приблизно 2,5 тисячі їх працює в Росії та інших країнах СНД. В далекому зарубіжжі заробітчани вишикувалися в такому порядку: Італія — 858 осіб, Португалія — 402 особи, Чехія — 234 особи, Іспанія — 185 осіб, Великобританія — 86 осіб. Ні для кого не є секретом, що більшу половину трудових мігрантів становлять сільські жителі. Це явище аж ніяк не можна назвати випадковим. З 2000 по 2007 рік чисельність працюючих у сільському господарстві зменшилася із 129 до 49 тисяч осіб. Це означає, що робочі руки щонайменше 80 тисяч працюючих людей стали непотрібними ні на полях, ні на фермах.
— Але ж дехто твердить, що селянам безробітними бути вигідно…
— Певною мірою так. Сільські жителі здають свої земельні паї в оренду і йдуть у центри зайнятості реєструватися безробітними. Вони не лише отримують допомогу по безробіттю, а й соціальні виплати на дітей, оформляють субсидії на комунальні послуги. Відтак нерідко виникає ситуація, коли селяни, які зайняті у сільгоспвиробництві, мають значно менші доходи, аніж ті, які стоять на обліку у центрах зайнятості. Закон України “Про особисте селянське господарство” не регулює питання зайнятості осіб, які мають у приватній власності чи користуванні земельну ділянку. У таких господарств відсутній статус юридичної діяльності. Їх члени не сплачують податків та внесків до Фонду державного соціального страхування, оскільки механізм їх сплати відсутній. Вони можуть вносити платежі до Пенсійного фонду лише на добровільних засадах, що на практиці є великою рідкістю. Можна привести ще ряд чинників, які впливають на сільський ринок праці, зокрема, сезонне коливання попиту на робочу силу та невисокий професійно-кваліфікаційний рівень працівників у разі появи пропозиції на неї, низький рівень трудової мобільності населення, відсутність прогнозних потреб ринку праці у фахівцях певних професій, слабка інвестиційна активність на селі тощо. Однак хіба винні селяни, що таке законодавство і що затягнулися реформи в аграрному секторі? Звичайно, не винні…
— Який же вихід з такого становища?
— У реалізації обласної програми розвитку сільських територій, затвердженої ще три роки тому, яка передбачає розширення сфери зайнятості сільського населення, сприяння розвитку особистих підсобних, селянських і фермерських господарств, дрібнотоварного виробництва, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції. Програма включає у себе впровадження довгострокового кредитування для будівництва виробничих приміщень, придбання техніки та обладнання, розширення мережі сервісного обслуговування, заготівлі та переробки сільгосппродукції, удосконалення та розширення мережі продовольчих ринків, розвитку соціальної сфери, рекреації та туризму, народних промислів тощо.
На державному рівні необхідно прискорити прий¬няття нової редакції Закону України “Про зайнятість населення”, виділити з бюджетів різних рівнів значно більші кошти для кредитування житла, в першу чергу для молодих сімей.
— Які прогнози на 2008 рік?
— Проблеми у сфері зайнятості ніколи не зникнуть. Така вже природа ринку праці. Але за рахунок більш повного використання та введення в експлуатацію нових виробничих потужностей, подальшого розвитку малого та середнього бізнесу, зростання самозайнятості населення наступного року передбачається створити понад 25 тисяч робочих місць на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності, у тому числі у сфері малого підприємництва 18 тисяч. На новостворені робочі місця протягом 2008 року буде працевлаштовано 44,5 тисячі незайнятих громадян.

Шаянська мінералка - так звана і справжня
Василь Горват, "Новини Закарпаття", 15.01.2008
За кількістю мінеральної води Закарпаття є не останнім в Україні, за її різномаїттям область взагалі поза конкурсом. От тільки питання – що ми п’ємо. І чи справді на торгових прилавках тієї води не більше, ніж встигають видавати на-гора надра.

Цього, на жаль, ніхто не підрахував. Але питання виникає. Скажімо, свердловина  відомої мінералки "Шаянська" № 242 має потужність 120 кубів на добу. До 30 кубів використовується місцевим санаторієм. Решта розливається чотирма підприємствами, які використовують воду безпосередньо з джерела. Ще понад десяток підприємців вивозять воду в бочках і розливають її в пляшки далеко за межами Шаяна й Вишкова та й навіть Хустського району. Причому, не всі з них бувають легальні. Це підтверджено фактами, зафіксованими в тому числі й відповідними  органами. Щодо зареєстрованих підприємств, то напрошується питання автентичності продукції заводів, розташованих, скажімо, в Берегівському чи Іршавському районах. Адже елементарна логіка підказує, що значно вигідніше “загазувати” звичайну воду із трубопроводу і продавати її як лікувальну, залагодивши для проформи документи, і вивозячи — теж про людське око — кілька бочок мінералки із 242-го джерела.
— Законопроект, який би дозволяв діяльність тільки тих підприємств, які розташовані безпосередньо на базі свердловини, — розповідає директор ТОВ “Маріам” Петро Поп, — давно вже поданий на розгляд Верховної Ради. Але на тому все так і залишається без руху. Мотиви затримки невідомі.
 Безпосередньо на свердловині мінеральної води працюють три підприємства і ще один приватник, який має лінію розливу вдома. Фірма “Маріам” випускає на добу 120 тисяч пляшок мінералки, яку реалізує переважно в межах Закарпаття власним транспортом. Цех, в якому йде випуск продукції, то просто ангар з цистернами. Тут же в цеху знаходиться трубопровід, з шаянським буркутом. На виробництві зайнято близько 20 чоловік, які забезпечують щоденний випуск продукції й відправку її споживачам. Директор підприємства Петро Поп у цій сфері людина невипадкова. Раніше він певний час очолював одеський завод, який випускає обладнання для розливу мінеральної води.  Мінералка потрібна цілорічно, розповідає Петро Поп, але найбільше її продається у літній сезон та напередодні свят, зокрема з наближенням Нового року та Різдва. Потім півтора місяця триває “мертвий сезон”. Але попри змінність попиту й занадто сприятливі умови для фальсифікату, підприємству вдалося закріпитися на внутрішньому ринку. Та чи надовго вистачить цієї стабільності, залежатиме від нормального законодавства, яке мало б захистити від сумнівного продукту і легального виробника, і споживача.

РІВЕНЬ І ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

Трансгенні харчі не мають потрапляти на столи прикарпатців
Василь Мороз, «Галичина», Івано-Франківська обл.
Продукти генної інженерії, які наводнили продовольчий ринок України, становлять небезпеку для здоров’я людей. Тож конче необхідно домогтись, аби в Івано-Франківську запрацювала лабораторія, в якій перевіряли б готову продукцію, вирощену на прикарпатських ланах чи імпортну, і сільгоспсировину на вміст генетично-модифікованих організмів (ГМО) й не допускали, щоби трансгени потрапляли в торгову мережу та закриті установи...

Таке завдання поставило перед собою обласне громадське об’єднання підприємців і промисловців «Ділові люди Прикарпаття» на своєму виїзному засіданні в ДП «Івано-Франківськстандартметрологія», яке провів голова його ради Василь Гродюк. Що проблема дійсно серйозна й це рішення – на часі, запевнила присутніх професор медичного університету Раїса Ковальчук, розповівши, якої непоправної шкоди нашому здоров’ю й репродуктивним функціям людини зокрема можуть завдавати ГМО.
А головний лікар Івано-Франківської міської клінічної лікарні № 1 Євген Романишин зазначив, що нинішнє зростання вдвоє-втроє порівняно з 1996 роком захворювань у місті на цироз печінки й інші характерні недуги, могли, ймовірно, спричинити ГМО, якими, згідно з даними Укрметртестстандарту, на 50 відсотків заповнені наші супермаркети. За словами обласного дієтолога Наталії Попович, ГМО ще дужче погіршують і без того не вельми доброякісну й екологічно чисту продукцію, яку споживаємо. І наразі на те немає ради.
Як повідомив ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» Ігор Петришин, вартість лабораторії з визначення ГМО сягає 500 тисяч гривень. В Україні діє лиш одна така установа – в Києві. Однак на підприємстві, яке він очолює, функціонує низка потрібної апаратури, тут є підготовлені фахівці для такої роботи й відповідні реактиви. Тож для закупівлі основного обладнання потрібно 380 тис. грн. Тим-то «Ділові люди Прикарпаття» звернулися до обласної ради, її депутатського корпусу з проханням про виділення тих коштів з обласного бюджету-2008.
http://www.galychyna.if.ua/?society/2008/1/17/275160/

Мужчина умер в очереди под Ощадбанком
Кошкалда Ольга, «Индустриальное Запорожье»
Ощадбанк должен был для начала должным образом организовать свою работу. Может, было бы лучше перейти в какое-нибудь более просторное помещение, чтобы не было давки. Еще надо было ввести дополнительный персонал.

68-летний мужчина умер вчера утром в очереди за компенсацией вкладов у отделения Ощадбанка. По словам очевидцев, пришел он около пяти утра, а в районе восьми у него начался сердечный приступ. Приехавшая через 9 минут «скорая» помочь уже ничем не смогла. Дойдя до находившегося за несколько метров дерева, мужчина попытался на него опереться, упал и умер.
- Это было еще до открытия, - рассказывает очевидец трагедии Антонина Александровна. - Я пришла сюда еще в три часа ночи, как говорится, «без страха и упрека», нос отморозила, затем вернулась домой, переоделась и пришла в восемь на пересчет. Вот тогда это и произошло.
У мужчины было больное сердце, и за день до трагедии к нему домой уже приезжала машина «скорой помощи», рассказал «ИЗ» заместитель председателя Хортицкой райадминистрации Станислав Скороход.
- Ощадбанк должен был для начала должным образом организовать свою работу. Может, было бы лучше перейти в какое-нибудь более просторное помещение, чтобы не было давки. Но тут и картотека, и компьютеры, а без этого никуда. Все-таки первым делом людям надо было объяснить, что их вклады никуда не денутся, и все получат то, что им причитается, – считает Станислав Иванович.
После общения с людьми в очереди сложилось впечатление, что произошедшая утром трагедия особо никого не задела.
- Я считаю так: если ты плохо себя чувствуешь, зачем стоять в очереди? Тут здоровым плохо становится. И Ощадбанк тут ни при чем. Не надо было идти сюда, пока такое столпотворение. Ведь объявляют, что время выдачи не ограничено, и просят не толпиться, деньги всем выдадут. Но, конечно, еще надо было ввести дополнительный персонал. Когда телевидение показывает столичные отделения Ощадбанка, там таких очередей почему-то нет, – говорит Тамара Михайловна.
Некоторые вкладчики стоят в очереди уже третий день, чтобы хотя бы зарегистрироваться, но до сих пор своей цели не достигли.
Но не все настроены так радикально.
- Я приехала около часа назад, стою сейчас в живой очереди, жду, пока пересчитают, а потом все-таки поеду домой. Мне 82 года, а я должна стоять здесь мучиться? Надо отстоять очередь сюда, потом за талоном отстоять, а потом за деньгами. Вы представляете? Что же, мне надо идти сюда ночевать? – сетует Раиса Федоровна.
Замечу, что система очереди четко отработана, скорее всего, вспомнился еще советский опыт. Все строго по спискам и с периодическими пересчетами. Но в этом отделении была и живая очередь. И толерантностью в ней, а, тем более – взаимоуважением, даже не пахло: молодые толкали старых, а те, в свою очередь, в долгу не оставались. Когда работник Ощадбанка объявила, что отделение закрывается на обед, досталось еще и стеклянной перегородке.
Закрытие отделения «зацепило за живое» всех. Крики слышно было даже на улицу:
- Моей маме 85 лет, и что – опять мне ее тянуть сюда? Неужели не могут сказать, вести сюда стариков этих или нет – два дня тягаю старуху, - кричала женщина лет шестидесяти.
- Она не объяснила ничего, как собакам гавкнула и побежала. Сказала бы, будут получать эти деньги после обеда или нет. Это просто безобразие. Нас ослами тут считают, а не людьми, - отозвалась о работнице Ощадбанка бабуля.
Большинство присутствующих сошлось во мнении, что надо было сначала по-человечески все объяснить, и люди тогда знали бы, что и зачем надо делать.
http://iz.com.ua/2008/01/12/muzhchina-umer-v-ocheredi-pod-oschadbankom/

На сільських дорогах посвітлішає
Валентина Блінова, «Волинь»
Кошти для облаштування вуличного освітлення передбачені у програмі, до якої внесли зміни депутати обласної ради на своїй сесії у грудні минулого року. Про здійснення її йшлося на засіданні прес-клубу обласної ради.

Взятися за цю програму членів постійної комісії обласної ради з питань промисловості, транспорту і зв'язку спонукало зростання аварійності на шляхах. Якщо у 2003-2006 роках зафіксовано 2957 випадків порушення правил безпеки, коли загинуло 659 і травмовано 3280 осіб, то торік їх скоєно на 41 відсоток більше, кількість потерпілих зросла наполовину, а загиблих — на 23,1 відсотка у порівнянні з попереднім роком. Особливо небезпечними для пішоходів та велосипедистів у темну пору доби є ті населені пункти, де немає вуличного освітлення і через які пролягають дороги міжнародного значення.
— З цього приводу було чимало звернень виборців, — сказав голова постійної комісії обласної ради з питань промисловості, транспорту і зв'язку Віктор Кобринчук. — Програма освітлення сільських населених пунктів розрахована на три роки.
Внесені зміни до програми передбачають її фінансове забезпечення у 62 мільйони гривень. Про те, що вже зроблено шляховиками, розповів заступник начальника служби автомобільних доріг у Волинській області Юрій Рижкевич:
— На шляхах області зафіксовано десять місць, де скоєно наїзд на пішоходів. Кілька з них, де серед причин дорожньо-транспортної пригоди було погане освітлення, вдалося ліквідувати. Це, зокрема, на трасі, що пролягає через Дерно, Піддубці, а також розпочалися роботи з освітлення Струмівки. Вкладатимуться кошти для освітлення транспортного коридору від Чорного моря до кордону з Польщею, який пролягає і територією Волині.
Генеральний директор ВАТ «Волиньобленерго» Анатолій Бурін повідомив, що використана для вуличного освітлення електроенергія обраховується за спеціальним здешевленим тарифом: 5 копійок за кіловат-годину. Енергетики готові працювати і на освітлення тих сільських вулиць, де немає інтенсивного автомобільного руху.
— Власне, на зацікавлення територіальних громад і розрахований старт цієї програми, — зазначив голова обласної ради Анатолій Грицюк. — Адже має бути світло і у віддалених селах.
http://www.volyn.com.ua/?rub=2&article=2&arch=741

ЗАКОННІСТЬ І ПРАВОПОРУШЕННЯ

Янукович не верит в случайность смерти Кушнарева
Светлана Шекера, «Газета по-харьковски»
Соратник Кушнарева лидер Партии регионов Виктор Янукович не верит в то, что смерть на охоте была случайностью.

 – Я не слідчий, і не прокурор. Мені важко про це зараз казати. Але як людина, мені не віриться і сьогодні, що це була випадковість. Не хочу я вірити в те, що Кушнарьов випадково загинув. Ми сьогодні будемо запрошувати експертів і на цьому останньому вже шляху знайомства з цією справою. Ми радилися сьогодні з сім’єю, і ми знаємо також їх точку зору, ми будемо дуже принципово підходити до матеріалів слідства. Це наша позиція, але упереджено щось сьогодні сказати я не маю права. Я ніколи цього в житті не робив, – сказал сегодня народный депутат, лидер Партии регионов Виктор Янукович журналистам после открытия в Харькове мемориальной доски Евгению Кушнареву.
Сегодня – год, как не стало Евгения Кушнарева, экс-мэра и губернатора Харьковской области. Сегодня на 2-м городском кладбище прошла панихида по Евгению Кушнареву. Утром на могилу приехали родные Евгения Петровича – дочь Татьяна и жена Валентина. Позже, к началу панихиды приехали его сын Андрей вместе с лидером Партии регионов Виктором Януковичем, брат покойного Сергей Кушнарев, однопартийцы Нестор Шуфрич, Александр Кузьмук, Юрий Бойко, бывшие и нынешнее народные депутаты Дмитрий Шенцев, Тарас Чорновил, Валерий Петросов, Сергей Гусаров, Людмила Давыдова, его харьковские соратники: бывший вице-губернатор Александр Колесников, Александр Кривцов, а также представители нынешней городской власти – мэр Михаил Добкин, глава облсовета Василий Салыгин, его зам Сергей Чернов, депутат облсовета от ПР Любовь Чуб.
В полдень у здания горисполкома прошел митинг. Затем сын Евгения Кушнарева Андрей Кушнарев, лидер Партии регионов Виктор Янукович, мэр Михаил Добкин и глава облсовета Василий Салыгин открыли мемориальную доску на здании городского совета на пл. Конституции работы харьковского скульптора Сейфаддина Гурбанова.
http://gazeta.kh.ua/city/2008/01/17/130514.html

Слідство буде відновлено?
Роман Шевчук, голова постійної комісії з питань захисту прав людини, законності і правопорядку, вів розмову Мирослав Кіндрачук, «Галичина», Івано-Франківська обл.
10 січня на ХVIII сесії обласної ради за поданням фракції «Наша Україна» до виконання прийнято депутатський запит з приводу злочинних акцій в Старому Угринові Калуського району, здійснених невідомими особами в грудні 1990-го та в липні 1991 року.

Розповідає ініціатор цього запиту — голова постійної комісії з питань захисту прав людини, законності і правопорядку Роман ШЕВЧУК:
— Готуючись до відзначення 100-річчя від дня народження Провідника ОУН—УПА Степана Бандери, ми не маємо права забувати, як ненавиділи цього українця і мстилися йому навіть під час передсмертної агонії останні керівники імперії зла — Радянського Союзу.
Нагадаю факти майже 17-літньої давності. 10 липня 1991 року в Старому Угринові невідомі особи підірвали пам’ятник Степанові Бандері та з вогнепальної зброї поранили одного з охоронців пам’ятника Василя Максимчука. За цим фактом прокуратура області порушила кримінальну справу № 87885. Аналогічний факт вандалізму стався й 30 грудня 1990 року, тому громадські організації краю вирішили власними силами охороняти пам’ятник славетному землякові.
В ніч з 9 на 10 липня на вахту заступили беззбройні Василь Максимчук та Ярослав Турчиняк. Перший з них, патрулюючи вулицею, помітив невідомих людей у масках на обличчі та з вогнепальною зброєю в руках. Він тут же кинувся в село, щоб покликати на допомогу. Але його було поранено в ліве плече та в ліву частину грудної клітки. Другого охоронця, Я. Турчиняка, один з нападників ударом збив з ніг, приклав до грудей автомат і пригрозив застрелити. За той час інший злочинець прикріпив до пам’ятника підривний пристрій, і через кілька секунд пам’ятника не стало. Пізніше на місці події слідчі виявили гільзи від куль калібру 5,45 мм, які використовують для стрільби з автоматів «АСК-74-У» або «АК-74», та залишки від димових шашок з маркуванням «Ч». Як засвідчили очевидці, злочин скоїли особи чоловічої статі віком до 30 років (їх було від чотирьох до шести), які провели два-три постріли автоматичні та два одиночні, підірвали пам’ятник і зникли ще до світання.
— І яким був результат роботи оперативно-слідчої групи?
— Наступної доби, тобто в ніч з 10 на 11 липня, такий же злочин було скоєно в Зашкові на Львівщині, де невідомі підірвали пам’ятник Євгенові Коновальцю. Тут було знайдено аналогічні речові докази — гільзи, маску від військового маскхалата тощо. Слідство дійшло висновку, що обидва злочини були ретельно сплановані й координувалися з одного центру. Від оперативників також довідалися, що в зазначені дні на Яворівському полігоні «гостювали» невідомі військові, які на двох вертольотах вилітали і до Старого Угринова і до Зашкова, а після вчинених злочинів зникли в невідомому напрямку.
Я тоді був депутатом обласної ради першого демократичного скликання і разом з колегами звернувся із запитом до Генеральної прокуратури України з приводу скоєних злочинів. Через деякий час нам повідомили, що з питань причетності військовиків чи кадебістів до зруйнування пам’ятників Бандері та Коновальцю, а також поранення В. Максимчука, пошкодження житлових будинків під час вибухів допитані керівники відповідних відомств — Язов і Крючков. Перший з них заявив, що ніяких наказів з цього приводу не давав і хто зруйнував пам’ятники, йому невідомо. Крючков відмовився давати показання.
Насправді ж міністр оборони колишнього Союзу Д. Язов лукавив, бо в листі № 223 від 13 грудня 1990 року, підписаному ним же, читаємо: «Мною отдан приказ командующим войсками военних округов и флотов... решительно противодействовать сооружению памятников и других форм прославления фашистов и их наймитов, ликвидировать уже имеющиеся символи такого рода». А враховуючи те, що комуністична ідеологія засуджувала все, що не було радянським, не дивно і те, що Язов у тому ж листі наголошував: «Обстановку в Западной Украине... оцениваю сложной, напряженной и взрывоопасной, требующей от командиров и политорганов Прикарпатского военного округа дополнительных мер по поддержанию бдительности, боевой готовности войск...»
— І чим закінчилася кримінальна справа за цими кричущими фактами?
— Колишній прокурор області М. Мартинюк, схоже, робив лише вигляд, що розшукує злочинців, бо незабаром переїхав на роботу до Києва. Помінялося також керівництво і в міністерствах та Генпрокуратурі України. З останньої в серпні 1992 року нам відповіли: «Після виконання всіх можливих слідчих дій провадження за кримінальними справами припинено у зв’язку з невстановленням осіб, які вчинили злочини. Кримінальні справи вивчалися і військовою прокуратурою ПВО, але причетність військовослужбовців до скоєння зазначених злочинів не виявлена і справи повернуто відповідним прокурорам з підслідності».
— Чи є надія, що за фактами названих злочинів буде відновлено слідство?
— Є така надія. У Верховній Раді нарешті маємо демократичну коаліцію. Рішучішим стає і наш Президент, про що свідчить присвоєння Героя України Романові Шухевичу. А до 100-річчя від дня народження, сподіваємось, буде удостоєний такого ж почесного звання і Степан Бандера, який поклав своє життя на вівтар служіння Українській державі.
На сесії обласної ради ми доручили народним депутатам України З. Шкутяку, М. Круцю та Р. Ткачу оприлюднити наш запит на сесії Верховної Ради і звернутись до Генеральної прокуратури з вимогою відновити слідство за вказаними фактами та довести його до логічного завершення. Це було б теж своєрідним подарунком до 100-річчя Людини, яка була і є символом незламності, нескореності й мужності, символом синівської любові до України.
http://www.galychyna.if.ua/?ukrainstvo/2008/1/17/275144/

Самопливне управління
Віра Ількова, “Зоря Полтавщини”, 16.01.2008
Полтавською міжрайонною транспортною прокуратурою із залученням співробітників СБУ та органів внутрішніх справ завершено планову перевірку щодо додержання вимог Законів України «Про транспорт» і «Про охорону навколишнього природного середовища» в Головному державному управлінні охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Полтавській області.

Минулого року про це управління наша газета писала в двох публікаціях, піддавши критиці методи проведення реорганізації та стиль керівництва новопризначеного начальника В.Я Явтушенка. Звісно, нас зацікавило, як його роботу оцінили органи правопорядку.
Ось що нам розповів помічник Полтавського міжрайонного транспортного прокурора, юрист 3 класу Артем Бугаєць, який безпосередньо проводив перевірку та координував дії інших правоохоронців.
– Головне державне управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Полтавській області є державним органом, що використовує в своїй діяльності судноплавні транспортні засоби. Начальник цієї служби здійснює загальне керівництво і несе персональну відповідальність за належне виконання покладених на управління завдань і ефективність використання майна та коштів. Усе це й стало предметом проведеної перевірки. Вона почалася з пошуків маломірних моторних човнів і теплохода, які використовуються для оперативної роботи Полтавдержрибоохорони. Пошуки виявилися майже детективними, бо про місцезнаходження суден ніхто не мав уяви. Як пояснив начальник В.Я. Явтушенко, човни закріплені за інспекторами і, можливо, знаходяться на інших базах-стоянках. Під час перевірки встановлено, що за усною вказівкою В.Я.Явтушенка моторні човни, закріплені за деякими інспекторами, зберігаються на приватній базі-стоянці «Демурівка» без будь-яких правових підстав. А між тим, в «Інструкції з проведення технічного нагляду за суднами рибного господарства України, що не підлягають нагляду класифікаційного товариства» чітко визначено, що у місцях базування суден у приміщенні причального повинні знаходитися Порядок оформлення відходу-приходу та плавання суден підприємства, а також журнал прогнозів погоди.
Перевірка показала, що в даному випадку зазначені вимоги ігноруються, в державній структурі відсутня елементарна дисципліна, що може стати причиною виникнення надзвичайних ситуацій. Хто куди захотів, туди й поїхав, і ніхто не знає, де й скільки перебувають човни з рибоохоронцями.
Також встановлено, що не виконуються вимоги Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» та Інструкції «Про порядок застосування подорожнього листа службового легкового автомобіля й обліку транспортної роботи», облік використання службового автомобільного транспорту в управлінні ведеться неналежним чином.
Виявлені факти свідчать про відсутність будь-якого контролю з боку начальника Полтавадержрибоохорони В.Я. Явтушенка за умовами зберігання державного майна підлеглими. З’ясувалося, що на даний момент за звільненими працівниками зберігається майно на загальну суму майже 17000 грн, що є прямими збитками управління.
У ході перевірки також з’ясувалося, що вже понад півроку на території рибінспекції базується сучасний моторний катер ЕС-197 без будь-яких пізнавальних знаків, який не має відношення до цієї державної організації. В.Я. Явтушенко так і не зміг пояснити, на якій підставі катер там перебуває. Зберігається катер без будь-яких договорів та первинних бухгалтерських документів, оплата за стоянку не проводиться.
Згідно зі ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» й Інструкції «Про порядок придбання, зберігання, обліку, перевезення, носіння та використання вогнепальної зброї, боєприпасів і спеціальних засобів державними інспекторами органів рибоохорони Головрибводу Державного комітету рибного господарства України» відповідні працівники інспекції під час виконання службових обов’язків мають право носити та використовувати табельну вогнепальну зброю. Натомість внаслідок бездіяльності В.Я.Явтушенка державні інспектори рибоохорони з квітня минулого року виконують свої обов’язки без вогнепальної зброї, що створює суттєву небезпеку їхньому життю та негативно впливає на належне виконання функцій з охорони водних живих ресурсів. А все через те, що дозвіл на зберігання та використання зброї, яка належить головному управлінню, є недійсним у зв’язку зі зміною керівництва та реорганізацією установи. Одначе В.Я.Явтушенко не вживає ніяких дієвих заходів для його продовження. Навіть після перевірки, проведеної 13.09.07 р. працівниками дозвільної системи Крюківського райвідділу міліції міста Кременчука, в результаті чого призупинено функціонування об’єкта дозвільної системи, зброя опечатана, встановлено останній термін отримання дозволу 12 жовтня 2007 року, керівництвом до цього часу нічого не зроблено для усунення виявлених порушень. Разом з тим В.Я.Явтушенко підписав наказ про закріплення пістолета за водієм, посада якого взагалі не входить до переліку посадових осіб органів рибоохорони, яким надано право носіння вогнепальної зброї. Полтавським міжрайонним транспортним прокурором зазначений наказ опротестовано як незаконний.
Виявлені порушення пов’язані не тільки з транспортними засобами та рибоохороною, а й мають дещо інший характер.
Полтавською міжрайонною транспортною прокуратурою встановлено, що 12.10.06 року постановою Чутівського районного суду Полтавської області громадянин В.Я. Явтушенко, який раніше обіймав посаду директора ТОВ «ЮМ-Агросервіс», був визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, тобто у неналежному виконанні службових обов’язків через несумлінне ставлення до них. Злочин спричинив тяжкі наслідки у вигляді матеріальних збитків підприємству на суму 848 808 грн. Однак від кримінальної відповідальності В.Я. Явтушенко був звільнений на підставі ст. 49 КК України у зв’язку з нереабілітаційною обставиною – закінченням строків давності.
Як не дивно, але даний факт не був взятий до уваги службовими особами Державного комітету рибного господарства України під час призначення В.Я. Явтушенка на посаду начальника Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Полтавській області, яке відповідно до вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів» має статус правоохоронного органу.
– Артеме Вікторовичу, які наслідки можуть мати результати проведеної транспортною прокуратурою перевірки?
– За результатами перевірки голові Державного комітету рибного господарства України внесено подання про усунення порушень вимог законодавства України, в якому поставлені вимоги щодо усунення вказаних порушень, причин і умов, що їм сприяють, а також притягнення винних службових осіб до дисциплінарної відповідальності. Державний комітет рибного господарства повинен провести відповідні перевірки і вжити необхідні заходи.

І собі, і на продаж
Ірина Курочка, “Зоря Полтавщини”, 16.01.2008
Ситуація спонукала правоохоронців до широкомасштабних дій. Інформація буде спрямована в органи місцевого самоврядування з тим, аби намітити спільну програму дій із протистояння безпритульності й бродяжництву. Але є підорзри, що описане в статті трапляється не лише в Полтаві.

Чоловік і дружина, жителі Полтави, обоє 1956 року народження, займалися виловом котів та використовували їхнє м’ясо для харчування. Про затримання “котоловів” правоохоронцями “Зоря Полтавщини” вже розповідала. Нещодавно під час зустрічі з представниками ЗМІ начальник УМВС України в Полтавській області Михайло Цимбалюк розповів про деталі цієї справи.
Подружжя “котовбивць” було затримане правоохоронцями, як кажуть, на гарячому – при собі, у сумці, вони мали трьох вбитих котів... Чоловік пояснив, що вони з дружиною не мають постійної роботи, тому, аби вижити, вирішили їсти бродячих тварин. З’ясувалося, що впродовж півроку разом із дружиною вони двічі-тричі на місяць виходили на таке “полювання”. Пояснюють – вбивали лише бродячих котів, проте скарги людей, у яких зникли домашні тварини, свідчать про інше. “Котолови” говорять, що вони вживали м’ясо самі, однак факти суперечать цьому. Михайло Цимбалюк повідомив, що є небезпідставні підозри щодо реалізації м’яса котів під виглядом кролів. Щоправда, інформація, яку надають затримані, не є чіткою і вмотивованою. “Мисливці” за котами плутаються у свідченнях і вказують щоразу інші місця реалізації тушок. Справа тут насамперед у “людському факторі” – неодноразово раніше судимі і чоловік, і дружина останнім часом вели аморальний і асоціальний спосіб життя.
За словами Михайла Цимбалюка, ситуація з “котовбивцями” спонукала правоохоронців до широкомасштабних дій спільно з представниками санепідемслужби.
– Ми відпрацьовуємо ринки, торговельні точки області, насамперед у великих містах, щодо можливого виявлення фактів реалізації будь-якого недоброякісного м’яса чи іншої продукції. Також провадяться заходи зі встановлення підприємців, які купували м’ясо у затриманих. Закликаю тих громадян, котрі мають інформацію з цього приводу, обов’язково повідомити правоохоронцям.
Водночас Михайло Цимбалюк повідомив про прийняте рішення щодо посилення уваги до осіб, які ведуть асоціальний спосіб життя, осіб без певного місця проживання.
– Ми проаналізуємо всю інформацію – де вони живуть, чим харчуються, проведемо дактилоскопію. Вся ця інформація буде спрямована в органи місцевого самоврядування з тим, аби намітити спільну програму дій із протистояння безпритульності й бродяжництву, а відтак – і подібним шокуючим фактам.
Що ж до “котовбивць”, то нині порушено кримінальну справу за статтею 299 Кримінального кодексу України (жорстоке поводження з тваринами), яка передбачає покарання у вигляді грошового штрафу і навіть позбавлення волі. У разі, якщо буде виявлено перекупників та реалізаторів котячого м’яса, їм загрожує значно суворіша міра покарання.

СКАНДАЛИ

Физики протестовали
Анастасия Мазур, «Панорама», г. Сумы
В среду 16 января сумские ученые-физики вышли на акцию протеста. Сотрудники Института прикладной физики не довольны строительством Межвузовской библиотеки рядом с их корпусом.

В 16.30 более 100 человек вышли с ул. Петропавловской и проследовали прямо к зданию облгосадминистрации. Как заявил замдиректора Института Валентин СТОРИЖКО, физики уже обращались к городским властям с письмами, но поддержки не получили. От областной администрации к протестующим вышел начальник управления внутренней политики Иван ШКУРАТ. Он пообещал передать областным руководителям требования ученых, изложенные в письме. Переговоры с протестующими не состоялись.
Напоминаем, в понедельник 14 января началось строительство Межвузовской библиотеки УАБД по ул. Октябрьской, 9. В тот же день была разрушена часть забора, ограждающая парк возле Институа прикладной физики. Весь комплекс «Усадьбы Сумовских» относится к памятникам культуры местного значения, поэтому ученые пытаются не допустить разрушения части исторического объекта.
http://rama.com.ua/news+article.storyid+1190.htm

СТИХІЙНІ ЛИХА, АВАРІЇ, НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

Что стоит за авариями в Первомайском и Малой Рогани
Аркадий Генкин, «Время» , Харьковская обл.
По мнению специалистов, жизнедеятельность Первомайского не должна и не может зависеть от работы градообразующего, но не работающего «Химпрома». Именно эта зависимость стала главной причиной столь масштабной аварии.

Волна холода, которая прокатилась по Харьковщине в начале января (хотя и было тогда всего лишь минус 20 градусов), наделала много бед.
Ситуация с озимыми прояснится попозже. А вот авария теплосети в Первомайском застала врасплох местных жителей. При этом первый заместитель председателя обл-госадминистрации Владимир Бабаев сообщил, что случившееся там «не было случайностью ни для меня, ни для специалистов системы ЖКХ». Ведь где тонко, там и рвется.
По мнению специалистов, жизнедеятельность Первомайского не должна и не может зависеть от работы градообразующего, но не работающего «Химпрома». Именно эта зависимость стала главной причиной столь масштабной аварии. Как мы уже сообщали, авария произошла ранним утром 4 января.
— В ту ночь снизилась температура теплоносителя в теплотрассах и домах города, произошло замораживание некоторых приборов, по которым фиксируется режим работы ТЭЦ, — вспоминает Владимир Бабаев. — Было потеряно значительное количество теплоносителя в системе теплоснабжения города. В трассе прошли завоздушивания, и, захватив, как говорят в народе, воздух, в 5 часов утра насос ТЭЦ вышел из строя…
Это привело к прекращению подачи теплоносителя от первомайского ГП «Энергохимпром». Через три часа подача теплоносителя была возобновлена. Но двадцатиградусный мороз уже «прихватил стояки». Подача воды пониженной температуры привела к гидравлическому удару. Начали рваться тепловые сети внутридомовых систем отопления, внутриквартальные магистрали и магистральная теплотрасса. Владимир Николаевич отмечает, что обстоятельства аварии в Первомайском очень похожи на события в Алчевске в конце 2006 года. Однако в Луганской области коммунальники аварию «проспали», а работники тепловых сетей Первомайского проявили высокий профессионализм и оперативность. Порывы внутридомовых систем удалось устранить в течение первых двух суток. Но для ремонта тепломагистрали надо было ждать потепления. Утром 14 января Первомайский пришлось снова (но теперь уже планово) на несколько часов отключить от централизованного теплоснабжения. В 11.30 здесь началось наполнение теплоносителем теплотрассы диаметром 600 мм. Последствия аварии были ликвидированы. Настало время считать убытки и делать выводы.
По предварительным расчетам специалистов соответствующих управлений облгосадминистрации, расходы на оплату работ и материалов, использовавшихся для ликвидации последствий аварии и ремонта тепловых сетей, и расчетов с ремонтными службами составляют примерно 500 тысяч гривен. Руководители Первомайского говорят о 740 тысячах. Средства на компенсацию затрат, как ожидается, должны поступить из резервного фонда. Что касается выводов, то еще в прошлом году только в виде государственной субвенции на разработку и создание независимой системы теплообеспечения Первомайского было потрачено 32 миллиона гривен государственной субвенции и 12 миллионов гривен «Харьковоблэнерго».
— Все обязательства, которые мы на себя брали, мы выполнили, — сообщил Владимир Бабаев. — Построено пять квартальных котельных, каждая из которых будет полностью обеспечивать теплом свой район, и семь отдельных модульных котельных. Но все они требуют дополнительного объема газа, а система газораспределения Первомайского не предусматривала такой возможности. Эти возможности будут обеспечены в нынешнем году, что позволит полностью обновить новую, не зависящую от ТЭЦ «Химпрома» городскую систему теплообеспечения. По плану, не позже мая должны быть завершены пусконаладочные работы с подачей газа. После чего жители города навсегда забудут о проблемах с подачей горячей воды, которой в Первомайском не было 15 лет…
Вторая за последние дни крупная харьковская авария с теплоснабжением произошла в четырех девятиэтажных общежитиях Харьковского национального аграрного университета имени В. Докучаева. Около 20.30 3 января здесь произошло отключение отопительных котлов и перекрытие подачи теплоносителя. Ночью произошла утечка воды из теплосети. Но лишь через три дня были отключены системы отопления зданий и слита вода. Там полностью промерзли стены и заморожены системы отопления, водоснабжения, а в некоторых местах — и канализации.
— Проблемы с отоплением здесь тоже возникли не в этом году, — считает Владимир Бабаев. — Нынешний отопительный сезон начали на месяц позже. В конце ноября — начале декабря студентам пришлось предоставить дополнительные двухнедельные каникулы, так как уже тогда появились проблемы с отоплением общежитий. Кем-то (комиссия во главе с первым заместителем министра агропромышленной политики будет разбираться) было принято решение уменьшить подачу теплоносителя в эти здания, чтобы сэкономить деньги на отоплении. Это уже не говоря о том, что в общежитиях было совершенно безответственно организовано дежурство. Своевременный слив воды и продувка системы компрессором даже при самой серьезной аварии теплосети позволили бы предотвратить аварию…
Теперь не только университету, но и отраслевому министерству трудно будет справиться с возникшими проблемами. Потому будет создан соответствующий штаб, который возьмет на себя координацию работы по устранению аварии. По предварительным оценкам, в общежитиях нужно будет полностью заменить 70 проц. стояков. А для почти 1700 студентов (они должны начать занятия 21 января) необходимо найти новое временное жилье.
Одной из самых масштабных задач, которую предстоит решать в Харькове в этом году, является пуск новой станции метрополитена и продолжение работ на Алексеевской линии. По словам Владимира Бабаева, для этого необходимы 180 миллионов гривен. На прошедшей сессии областного совета депутаты утвердили государственную субвенцию на эти цели в размере 74 миллионов гривен. 49,5 миллиона из них должны поступить из общего фонда. (Кстати, в бюджете прошлого года общий фонд был полностью профинансирован государством). Владимир Николаевич считает первоочередным заданием сделать так, чтобы эти 49,5 миллиона поступили в первом квартале. И еще примерно столько же — во втором. Иначе ввод станции в эксплуатацию в этом году будет невозможен. Председатель Харьковской облгосадминистрации Арсен Аваков «отрабатывал» этот вопрос с министром транспорта, который уже дал соответствующее поручение. Обсуждал губернатор эту проблему и с премьер-министром. Юлия Тимошенко пообещала, что деньги будут выделены. Теперь осталось добиться, чтобы Госказначейство выполнило соответствующие поручения премьер-министра и министра транспорта.
— Других больших проблем для введения в эксплуатацию новой станции я не вижу, — отметил первый вице-губернатор. — Мы знаем, как вводить новые станции, умеем это делать. При нормальном финансовом обеспечении в этом году в Харьковском метрополитене станет на одну станцию больше.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=1806

ДЕМОГРАФІЯ

Демографическую ситуацию в Харькове чиновники «проглядели»
Инна Питя, «Время», Харьковская обл.
Харьковчан становится все меньше. Происходит то, что в официальных бумагах называется «стойким и нарастающим процессом депопуляции».

Как сказано в принятой горсоветом программе экономического и социального развития Харькова на 2008 год, «существующие уровни рождаемости и смертности не обеспечивают простого воспроизводства населения».
Все это началось еще в начале 1990-х, когда многие из тех, кто мог (теоретически) рожать детей и трудиться в нашем областном центре, отправились искать счастья или хотя бы просто стабильности в иных городах и странах. В итоге население Харькова сократилось почти на 162 тысячи человек. Небольшой прирост — исключительно за счет мигрантов — наблюдался только в 2004-м.
В прошлом году Харьков недосчитался 2,1 тысячи своих жителей. Теперь нас 1459,1 тысячи.
Кроме того, мегаполис стремительно стареет. Прогнозируется, что в 2008 году на каждую тысячу трудоспособных придется 521 не имеющих возможности работать.
Причины такого положения, однажды кем-то изложенные, годами кочуют из документа в документ, претерпевая лишь незначительные изменения. Это низкий уровень рождаемости, обусловленный бедностью людей; высокая смертность, в том числе детей до 1 года; плохое репродуктивное здоровье населения, распространение инфекционных болезней, а также деформация брачно-семейных отношений.
Основные задания на нынешний год, судя по программе, не очень-то изменились по сравнению с давным-давно обозначенными. И на первом месте стоит постоянный мониторинг (то есть изучение) демографических процессов. При этом улучшение жилищных условий семей — на четвертом месте, нормальное финансирование существующих программ по здравоохранению — на седьмом, а формирование установок на здоровый образ жизни — на последнем, десятом. Возможно, в данной ситуации на местном уровне стоило бы сосредоточиться на чем-то одном, а потом уже активно мониторить, как улучшение ситуации в той или иной сфере влияет на воспроизводство населения.
http://www.time.kharkov.com/index.php?page_name=article&id=1784

ІСТОРИЧНА СПАДЩИНА

Соборність актуальна сьогодні, як і в 1919-му
Владислав Кирей, «Черкаський край», 16.01.2008
Нетрадиційно, срібним передзвоном струн та козацьким маршем чигиринців закінчилася прес-конференція в облдержадміністрації, присвячена підготовці до відзначення в області Дня соборності України.

Голова облдержадміністрації Олександр Черевко підкреслив готовність як владних органів, так і громадськості поєднати зусилля у підготовці до 22 січня (нагадаємо, цього дня в буремному 1919-му було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки) різнопланові патріотичні заходи, включаючи урочисті збори та концерти, покладання квітів до пам’ятників державним та культурним діячам, борцям за свободу і незалежність України, науково-практичні конференції, виставки, лекції та інші просвітницькі заходи.
Сьогодні, відзначаючи чергову річницю Акту злуки, говорилося на прес-конференції, дуже важливо не випускати з поля зору головних питань гуманітарної політики держави. Цьому має сприяти зокрема пропаганда культурної спадщини. Унікальна державна програма “Золота підкова Черкащини”, над втіленням якої працює область, якраз і сприяє зміцненню соборності та утвердженню незалежності нашої держави.
До головних пріоритетів роботи місцевої влади, зазначив голова облдержадміністрації, сьогодні додався ще один — забезпечення прав, свобод і безпеки жителів Черкащини. В центрі уваги владних структур сьогодні —діти, сім’я, зокрема, багатодітні родини. На першому плані — турбота про дітей-сиріт. Вже є перші позитивні наслідки такого підходу: в області почали зменшуватися злочинність та бродяжництво серед дітей.
Олександр Черевко спинився також на проблемах реалізації інших пріоритетних напрямків розвитку області в нинішньому році, зокрема створенні нових робочих місць, нарощуванні обсягів виробництва.

Звернення мера Івано-Франківська з приводу 100-річчя від дня народження Степана Бандери
Міський голова Віктор Анушкевичус, «Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
Усвідомлюючи історичну необхідність, звертаємось до вас з проханням видати Указ Президента України, прийняти постанови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, якими проголосити 2008 рік – роком Степана Бандери, присвоїти С.Бандері звання Героя України (посмертно), затвердити заходи з широкого відзначення 100-річчя від дня народження С. Бандери.

Президентові України В. Ющенку
Голові Верховної Ради України А. Яценюку
Прем’єр-міністру України Ю. Тимошенко
Міським радам обласних центрів

Шановні Вікторе Андрійовичу, Арсенію Петровичу, Юліє Володимирівно!

1 січня 2009 року всі національно свідомі українці будуть відзначати 100-річчя від дня народження визначного борця за українську державність, політичного діяча, провідника Організації українських націоналістів, ідеолога українського національного руху Степана Бандери. Визначний революціонер і політик, провідник ОУН Степан Бандера, який ще з юнацьких років розпочав боротьбу за волю України, за її державну суверенність і соборність, згодом став символом української нації.
Небагато зустрічається людей, чиїми іменами називали час, в котрому вони жили, ще рідше в історії є постаті, чиїми іменами називають народ, що їх породив. Але зовсім рідко зустрічаються ті, чиїми іменами називають час, в котрому вони творили, і народ, що їх породив... Степан Бандера. Він з тих небагатьох. Засуджений польським судом до кари смерти, інтернований нацистами до концентраційного табору, підступно вбитий московським агентом. Оспіваний своїм народом.
Бандера був і залишається символом незламності українського духу. Бо коли навіть на воюючому Кавказі 1996 року російським воякам ввижалися бандерівці, то це підтвердження того, що герої не вмирають, вони просто відходять у вічність, залишаючи після себе ідеї, справи, послідовників.
І сьогодні, на початку третього тисячоліття, в умовах існування незалежної Української держави, усвідомлюєш геніальність бандерівського передбачення, на яких засадах потрібно будувати державу, чим повинна характеризуватися провідна верства, чому український народ в умовах незалежності перебуває в такому становищі, як зупинити неоколоніальні прагнення Москви, чому Бандера та його ідеї і надалі є небезпечними для всіх, хто паразитує на святій ідеї державності і цинічно поневолює українську націю на її власній землі?
Ворожа пропаганда намагалася всіляко очорнити ім’я та діяльність С.Бандери. Та всупереч замовчуванню і фальсифікації прізвище Бандери набрало широкого розголосу. Про нього написано багато книг та статей, опубліковано і його праці, які мають практичне значення і в наш час.
Усвідомлюючи історичну необхідність, звертаємось до вас з проханням видати Указ Президента України, прийняти постанови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, якими проголосити 2008 рік – роком Степана Бандери, присвоїти С.Бандері звання Героя України (посмертно), затвердити заходи з широкого відзначення 100-річчя від дня народження С. Бандери.
Про відзначення 100-річчя від дня народження С.Бандери
Усвідомлюючи історичну необхідність та враховуючи неоціненний особистий вклад Степана Бандери в боротьбу за незалежність України, міська рада
вирішила:
1. Затвердити звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України (додається).
2. Направити звернення Президенту України В. Ющенку, Голові Верховної Ради України А. Яценюку, Прем’єр-міністру України Ю. Тимошенко, міським радам обласних центрів.
3. Рішення міської ради оприлюднити в засобах масової інформації.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на секретаря міської ради В. Бойчука.
http://www.wk.if.ua/?set=news&mc=readfull&do=1553

Ідея соборності невмируща
Євген Бачериков, голова управи Снятинської РО НРУ “Січ Покуття”, «Західний кур’єр», Івано-Франківська обл.
У ці січневі дні думки переносять мене у 1990-й. Саме тоді, 21 січня, відбувся живий ланцюг між Києвом і Львовом. Я тоді очолював осередок руху “Пробудження” сіл Тулова і Орелець.

До поїздки у Київ ми готувалися заздалегідь. Разом з дружиною Марією у Коломиї придбали синє і жовте полотно, з якого шили прапори. Художник Володимир Головецький з Тулови намалював на синьо-жовтому полотнищі Герб України. Разом із земляками-рухівцями ми повиймали зі скринь і познаходили покутські національні строї, серед яких особливо вирізнялися вишиті сорочки і кожухи.
За свої власні кошти замовили у ПМК-320 службовий автобус. Згідно з офіційною путівкою, водій віз робітників у Київ на екскурсію. Синьо-жовті знамена заховали під старенький килимок, яким був застелений капот. А держаки до них у вигляді складених вудочок – де могли.
Дістатися в столицю було непросто. На шляху до Києва автобус кілька разів зупиняла міліція. На питання, куди їдемо, ми відповідали, що на екскурсію у Києво-Печерську лавру. Коли до Києва залишалося всього кілька кілометрів, автобус в черговий раз зупинили. Міліціонери намагалися провести обшук. Після довгих суперечок його вдалося уникнути.
Організаційне керівництво поїздкою здійснював Богдан Волошинський, який у той час був заступником голови Коломийської міськрайонної організації Руху. На місці він провів інструкцію, розповів хто, на якій вулиці має стояти у Києві. Живий ланцюг простягнувся від Софіївського майдану столиці до Львова. Ми стояли навпроти Володимирського собору, на бульварі Тараса Шевченка.
До нас підходило багато людей різних національностей, серед яких були і євреї. Ми розповідали, що таке Рух, його принципи та ідеали. Поспілкувавшись з покутянами, вони ставали позаду і таким чином було ще кілька рядів за нами. Першими підійшли два молоді хлопці – студенти Київського державного університету імені Тараса Шевченка, родом з Волині. Ми потрапили в об’єктиви багатьох фото– і відеокамер. Ця світлина була надрукована у багатьох всеукраїнських виданнях не лише у 1990 році, а й через кілька років потому.
Я ще не повернувся з Києва, а у колгоспі імені Леніна, де я тоді працював головним енергетиком, вже бачили газету “Сільські вісті” з фотографією і знали, куди і навіщо я поїхав. Врятували мене тоді курси, які щорічно проводив військкомат і на яких я тоді офіційно числився.
Приїхавши із столиці, ми пішли на могилу Шевченка у центрі Тулови. Заспівали Гімн України і вивісили там один з прапорів, що був з нами. Уночі того ж дня односельчанин забрав його і повісив у моєму саду на яблуню. Це бачили доярки, які поверталися з ферми. На другий день я відніс прапор назад на могилу Шевченка.
День Соборності 1990 року відзначали і в Снятині. У кінотеатрі імені Івана Франка зібралися сміливці-патріоти. На честь такого свята було запропоновано підняти в залі синьо-жовтий прапор, встати і взятись за руки. Це стало ознакою єдності і продовженням живого ланцюга від Снятина до Києва. Під кінець зібрання, вперше за час панування комуністичної влади, було виконано Гімн “Ще не вмерла Україна”.
“Згодом учасники урочистостей, – як згадує Петро Тимчук, – вийшли на вулицю, стали в колону, і з вінками і прапорами попрямували на цвинтар до могил січових стрільців. Нас супроводжувала міліція і КДБ, в яких під куртками були автомати. Не всі бажаючі змогли взяти участь у святі. Дороги в райцентр було перекрито, бо керівництво видумало “ящур”, а оголошення старанно зривала міліція.
Перед цвинтарем назустріч колоні їхав автобус з молдавськими номерами. Коли колона порівнялась з ним, то з автобуса було висунуто наш синьо-жовтий прапор. Пасажири автобуса вітали колону піднятими вгору трьома пальцями, символом українського тризуба. Панахиду за упокій душ, відданих за волю і незалежність України, на цвинтарі відправив о.Турек. В кінці всі заспівали: “Боже, послухай благання”, “Червону калину”, “Чуєш, брате мій”. Люди плакали: нарешті за стільки десятиліть відкрито, на повний голос можна було заспівати заборонену рідну українську пісню.
В історичному літописі Української держави січень 1918 і 1919 років позначений особливими віхами. Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки, а роком пізніше – злуку всіх українських земель в єдину державу.
То був неповторний і трагічний час, коли розвалювалися імперії, національна і соціальна ідеї або доповнювали, або заперечували одна одну, а слово поставало проти багнета і брат ішов на брата.
Тоді, на крутому зламі епох, український народ лише продекларував створення єдиної незалежної держави.
Вогнем і кров’ю писалися ті сторінки історії України, згодом не раз переписувалися догідливими писарчуками-безбатченками. Ідея ж незалежності, соборності виявилася невмирущою. Неопалимою купиною вона дійшла до нас.
http://www.wk.if.ua/?set=news&mc=readfull&do=1548

ПАМ'ЯТЬ

У бронзі й у граніті...
Надія Булава, «Зоря Полтавщини», 18.01.2008
 У  Полтаві буде пам’ятник Івану Мазепі й Музей українського козацтва. Відповідне рішення депутати міськради ухвалили під час позачергової сесії. І хоч обговорення питання проходило досить бурхливо та викликало різні оцінки, вcе ж спільне рішення обранці знайшли.

“Оцінки різні, але переписувати історію – річ даремна. Нехай краще приїжджають до Полтави туристи, молодь із усієї України й уже тут роблять власні, незаангажовані висновки щодо нашого непростого минулого”, –  прокоментував рішення депутатів міський голова Полтави Андрій Матковський журналістам. Депутати погодили розташування Музею українського козацтва й поруч із ним – пам’ятника гетьманові Івану Мазепі на території Державного історико-культурного заповідника “Поле Полтавської битви”.
На будівництво музею й пам’ятника планують направити кошти з Державного та міського бюджетів. На 2008 рік Полтаві для цього виділена державна субвенція в розмірі 9 млн грн. Водночас триває конкурс на кращий ескіз пам’ятника Івану Мазепі, оголошений Полтавською міською радою.
У тому, що пам’ятник голові Директорії УНР, Головному отаману військ УНР Симону Петлюрі в Полтаві має бути зведений, переконаний наш земляк – голова Спілки офіцерів України, народний депутат України другого скликання В’ячеслав Білоус. Свою позицію він висловив у офіційному листі-зверненні до Полтавського міського голови Андрія Матковського. Таким чином до ініціативи голови облдержадміністрації Валерія Асадчева приєдналася ще одна громадська організація – Спілка офіцерів України.
Спорудження у Полтаві  пам’ятника Головному отаманові військ УНР також підтримали товариства “Просвіта” й “Молода просвіта”, Національна спілка письменників України, міжнародна організація “Жіноча громада”, громадські організації “Українська справа”, “Молодіжна взаємодія”, “Молодий народний рух”, “Національний альянс”, “Організація українських націоналістів”.
Створено міський громадський комітет з увічнення пам’яті Симона Петлюри.
 


*                                 *                              *

Повнотекстовий огляд регіональної преси. До випуску ввійшли матеріали, які з’явилися на шпальтах та в інтернет-версіях обласних та міських газет України по 17 січня 2008 року включно.
Якщо видання має інтернет-версію – наводиться гіперпосилання, якщо не має – вказується дата виходу газети в світ.

Зауваження та побажання можна висловити: т. 255-23-94,
Некрасова Олена Станіславівна


© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення