Огляд реґіональної преси

Випуск 86, 24 - 27 листопада 2007 р. 

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Луценко Ю.  "Я не хочу залежати від двох-трьох амбіційних особистостей": Інтерв'ю/ Записала А. Гринишин // Експрес. - Л., 2007. - № 172. – 22 – 29 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Лідер "Народної самооборони", народний депутат Юрій ЛУЦЕНКО в своєму інтерв'ю зосередив увагу на найболючішому питанні політичного сьогодення - формуванні демократичної коаліції. "Ключовим гравцем є пан Балога, від якого залежить частина нерішучих депутатів, які з ним пов'язані й сьогодні декларують сумнів у доцільності союзу з БЮТ", - підкреслив Юрій ЛУЦЕНКО. Прокоментував цю тему український політолог В. Небоженко.

Оніщук М.  Плющ? Плющ!: Інтерв'ю/ М.Оніщук, О. Білорус; Записала А. Гринишин // Експрес. - Л., 2007. - № 172. – 22 – 29 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Один з лідерів БЮТ, народний депутат України Олег БІЛОРУС стверджує що, "НУНС плекає ідею створення коаліції з Партією регіонів, тим, самим відсунувши БЮТ в опозицію". Саме він і прояснив свою думку відносно цього питання: "Повірте, що ці заяви відображають реальні процеси і на основі них можна зробити висновок, що між НУНС і ПР тривають переговори про можливість формування коаліції без БЮТ. … Ці ігри, які ведуть Балога з Плющем, можуть закінчитися фатально для них самих і для Президента, інтереси якого нібито вони захищають". В свою чергу Микола ОНІЩУК вважає, що "говорити про перебування БЮТ в опозиції ще надто рано".

Басараб М.  А Плющ хоче в "ширку": Інтерв'ю/ М. Басараб, В. Маленкович; Записала А. Гринишин // Експрес. - Л., 2007. - № 171. – 20 – 21 листоп. - С. 5. - Львівська обл.
Іван Плющ нещодавно заявив: "Якщо в парламенті не буде 300 голосів, то виходить, що не буде й політичної стабільності. Саме тому й треба створити коаліцію, яка була б прообразом коаліції національної єдності". Прокоментували таке рішення експерти з політики: представник експертної групи М. Басараб та директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень В. Маленкович. Михайло Басараб: "Виступаючи за широку коаліцію, мають на меті зробити з Ющенка надкланового політичного лідера і таким чином продовжити його політичне життя і термін перебування на президентській посаді. Просто коаліція у форматі НУНС-БЮТ підсилить позицію Тимошенко. І це політичний програш Ющенка". Володимир Маленкович: "Все дуже просто: команда Президента категорично не хоче бути в союзі з Тимошенко. Вони бояться того, що Тимошенко усуне Ющенка від влади!".

Кисельов В.  Гряде парламентська корида: Інтерв'ю/ В. Кисельов, Ю. Кармазін; Записала І. Коваленко // Експрес. - Л., 2007. - № 171. – 20 – 21 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Про перші дні роботи парламенту, який розпочне її 23 листопада, кореспондент газети запитав народних депутатів від НУНС Юрія КАРМАЗІНА та від Партії регіонів Василя КИСЕЛЬОВА. Юрій КАРМАЗІН: "Маючи певний досвід, можу сказати одне: перше засідання Верховної Ради буде дуже складне. Перш за все тому, що під час цього засідання можуть спробувати пакетом обрати одразу голову Верховної Ради і прем'єр-міністра". Народні депутати ознайомили кореспондента із першочерговими завданнями, які стоять перед ними. Василь КИСЕЛЬОВ: "Весь перший тиждень роботи новообраного парламенту треба присвятити саме розгляду бюджету на наступний рік. Вся решта зачекає". Погодився з цією пропозицією і Юрій КАРМАЗІН: "У перші дні треба починати розглядати звіт про виконання бюджету за 2007 рік".

Портнов А.  Чи є життя без коаліції?: Інтерв'ю/ Записала І. Лопух // Експрес. - Л., 2007. - № 171. – 20 – 21 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Народний депутат України від БЮТ, заслужений юрист України Андрій ПОРТНОВ визначився із своєю позицією щодо ситуації, в разі якої не буде створена парламентська коаліція. "Парламент і далі працюватиме без коаліції, але протягом року він не може бути переобраний. … Отже, уряд складає повноваження перед новобраною Верховною Радою в день прийняття присяги, але за Конституцією, виконуватиме свої обов'язки доти, доки не створять коаліцію". Коментуючи питання можливого прямого президентського правління, Андрій ПОРТНОВ підкреслив: "Пряме президентське правління в Україні взагалі неможливо. І той, хто його ініціює, - це людина, яка штовхає посадових осіб на державний злочин... все має відбуватися тільки в межах, встановлених Конституцією".

Яворівський В.  Хочемо спікера і мера!: Інтерв'ю/ Записав В. Литвин // Експрес. - Л., 2007. - № 171. – 20 – 21 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Представники НУНС виступають за внесення додаткових умов до коаліційної угоди. Саме В. КИРИЛЕНКО пропонує внести зміни в частині переходу армії на контрактну основу, а М. ПОЛЯНИЧ - про виокремлення двох додаткових питань: "фіксацію" кандидатури І.ПЛЮЩА на посаду голови Верховної Ради та висунення від БЮТ і НУНС єдиного кандидата на виборах мера Києва. Прокоментували це питання народні депутати України В.ЯВОРІВСЬКИЙ,  В.КОВАЛЬ та А.ШКІЛЬ. На думку ЯВОРІВСЬКОГО, "найкращим виходом для нашої політичної сили було б піти в опозицію і працювати над тим, щоб перемогти на президентських і парламентських виборах". КОВАЛЬ: "Зміни до коаліційної угоди теоретично можна внести, узгодивши їх із іншим учасником підписання цього документа. Те, що сьогодні виявляються деякі протиріччя, - цілком у дусі демократії". Щодо визначення питання єдиного кандидата на посаду мера Києва, ЯВОРІВСЬКИЙ зауважив, що "кандидатуру належить розглянути вже після формування демократичної більшості". Андрій ШКІЛЬ: "Всі зауваження та звернення розглядатимуться вже після підписання виробленого тексту угоди, а також після складання депутатської присяги. Якщо ж говорити про питання єдиного кандидата на посаду голови Києва, то я взагалі виключаю можливість розгляду кандидатури в рамках коаліційної угоди та змін до неї".

Ключковський Ю.  Депутатський мандат: сьогодні є, а завтра...: Інтерв'ю/ Записав В. Литвин // Експрес. - Л., 2007. - № 169. – 16 – 17 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Якщо парламент не запрацює до 26 листопада, то депутати можуть втратити свої мандати. Наскільки можливий такий варіант, кореспондент газети розпитав народних депутатів Юрія КЛЮЧКОВСЬКОГО та Андрія ПОРТНОВА. "Якщо ж депутати все-таки втратять мандати, то відбуватиметься процес зміщення їх далі по списку тієї чи іншої політичної партії, у якої з цим виникли проблеми", - так оцінює ситуацію Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ. На думку Андрія ПОРТНОВА, "якщо народні депутати не складуть присягу через суб'єктивні чинники (не закінчить роботу робоча група або не розпочнеться засідання), тоді парламент збереться без підготовчої групи".

Шкіль А.  Парламентом бродить "ширка": Інтерв'ю/ А.Шкіль, М.Чечетов; Записала О.Кущій // Експрес. - Л., 2007. - № 169. – 16 – 17 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Лідер однойменного блоку Володимир ЛИТВИН стверджує, що існують певні домовленості щодо створення коаліції між Партією регіонів та "НУ-НС". Кореспондент запросив висловити свою думку на цю тему народних депутатів від ПР Михайла ЧЕЧЕТОВА та Андрія ШКІЛЯ від БЮТ. ЧЕЧЕТОВ: "Коли процес дійде до свого логічного завершення, то всі зрозуміють, що іншого просто не може бути". Андрій ШКІЛЬ: "Я знаю головне: Україні вигідна коаліція демсил, а коаліція з ПР невигідна нікому. Першою чергою НУНС, другою Україні, третьою - Президентові".

Грач Л.  "Нас может ждать такая же беда, какая постигла Грузию": Интервью народного депутата/ Записала А. Гончаренко // Крымская правда. - Сімф., 2007. - № 209. - 15 нояб. - С. 2. - Автономна Республіка Крим.
Народный депутат Украины, председатель Крымского республиканского комитета КПУ Л. ГРАЧ дал интервью корреспонденту газеты. В первую очередь он рассказал корреспонденту газеты о поучительных уроках грузинского кризиса для украинской власти: "Совершенно очевидно то, что президент Украины пошёл против Конституции, когда разогнал высший законодательный орган. Сегодня он даже не способен объединить те политические силы, которые шли под его флагом и его началом. Я имею в виду "НУ-НС" и БЮТ. Если он сейчас позволит себе силовое вмешательство, что ему как человеку авторитарному несложно, нас может ждать такая же беда, которая постигла Грузию, но в значительно большем масштабе".

Грицик Ю.  Привид дострокових виборів // Експрес. - Л., 2007. - № 167. – 13 – 14 листоп. - С. 4. - Львівська обл.
Серед українського політикуму точаться розмови про дострокові парламентські та президентські вибори. Цю тему прокоментували народні депутати України та політичні експерти. Василь КИСЕЛЬОВ: "Ухвалено рішення: не розпускати штабів, бо ми вже переконалися, що вибори не закінчуються. Це не означає, що ПР готується до чергових дострокових виборів через рік, хоча не виключено, що вибори можуть бути". Катерина САМОЙЛИК: "Якщо ж не буде сформована коаліція, Президент матиме повне право розпустити Верховну Раду й оголосити про дострокові вибори. Чого б дуже не хотілося".
 


ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Стецьків Т.  "Декілька людей можуть похоронити партію "Наша Україна": Інтерв’ю/ Записав І. Фаріон // Високий замок. - Л., 2007. - № 215. – 21 листоп. - С. 1 - 2. - Львівська обл.
Для представників "помаранчевих" сил відкриття першої сесії Верховної Ради шостого скликання може бути зіпсоване поведінкою кількох представників блоку "НУ-НС", які відмовляються підписати документ про угоду з БЮТ. Це питання прокоментував один з чільних діячів блоку "НУ-НС" Тарас СТЕЦЬКІВ. "У ПЛЮЩА і ще трьох-чотирьох його однодумців є два виходи: або вони до п'ятниці підкоряються рішенню фракції і підписують коаліційну угоду - і тоді проведемо внутрішню закриту розмову, щоб на майбутнє подібних прецедентів не виникало, або вони мають добровільно відмовитися від свого депутатства".

Гладиш Р.  Івано-Франківські "нашоукраїнці" обрали нового голову // Галичина. - 2007. - №174. - 20 листоп. - С. 2. - Івано-Франківська обл.
В обласному центрі відбулась звітно-виборна конференція Івано-Франківської міської організації партії "НУ-НС". 196 із 202 делегатів зібрання увільнили від обов'язків голови своєї партійної організації Олега Синютку та обрали на безальтернативній основі на цю посаду О. Коржака. На зібранні виступив і голова обласної організації НСНУ, народний депутат З. ШКУТЯК, який зазначив: "Коаліція демократичних сил у парламенті буде неодмінно створена, і до неї приєднається блок Литвина". Він також підкреслив, що "процес об'єднання партій національно-демократичного спрямування триває і завершиться створенням потужної правоцентристської політичної сили".

Стецьків Т.  Ультиматум "самооборонців": Інтерв'ю/ Записала О. Кущій // Експрес. - Л., 2007. - № 171. – 20 – 21 листоп. - С. 2, 5. - Львівська обл.
Політична сила "Народна самооборона" не увійде до єдиної демократичної партії, допоки не "вживе заходів з очищення списків". Саме на засіданні групи партії було вирішено призупинити процес об'єднання у єдину політичну партію "НУ-НС". Щоб дізнатися. Як НУ-НС трактує ці об'єднавчі процеси, кореспондент газети звернувся до одного з лідерів цього угруповання - Тарас СТЕЦЬКІВА. "Вся передвиборна програма будувалася на ідеї відновлення демократичної коаліції, - зауважує Тарас СТЕЦЬКІВ. - Люди, можливо, востаннє повірили такій обіцянці. І три-чотири особи не можуть ставити під сумнів довіру понад трьох мільйонів виборців".

Буняк К.  Чия б мичала, а чия б мовчала?, або хто ж ви насправді, п. Тарашевський? // Свобода - Тернопіль. - Тернопіль, 2007. - № 91. - 14 листоп. - С. 5. - Тернопільська обл.
Авторка зупиняється на інциденті, що мав місце на Тернопільщині, зокрема, називає "брехнею" появу останнього часу серії статей депутатів місцевих органів влади від БЮТ  щодо народного депутата України В. ДЕРЕВЛЯНОГО. Підписанти намагаються кинути тінь на постать відомого політика, народного депутата України. На думку авторки, цей випадок стався через виступ справжнього патріота України, керівника облорганізації ВО "Батьківщина", народного депутата України В. ДЕРЕВЛЯНОГО проти нахабних дій групи депутатів Тернопільської обласної та міської рад під керівництвом С. Тарашевського.

Справедливість є! За неї варто боротися!/ Інф. ред. газети // Свобода - Тернопіль. - Тернопіль, 2007. - № 91. - 14 листоп. - С. 5. - Тернопільська обл.
Багатьох жителів Тернопільської області цікавить доля дванадцяти депутатів від БЮТ в області, які виступили проти політичного рекету Василя ДЕРЕВЛЯНОГО - народного депутата України, керівника обласної організації ВО "Батьківщина". Перший хто відгукнувся на прохання депутатів прояснити ситуацію став народний депутат України, член фракції БЮТ Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО. Редакція газети знайомить читачів із змістом листа Г. ОМЕЛЬЧЕНКА керівництву БЮТ, в якому він надає документи щодо протиправних дій, зловживанням свого становища, вимаганням і отриманням хабарів народним депутатом України, керівником Тернопільської облорганізації ВО "Батьківщина" В. ДЕРЕВЛЯНИМ. Зокрема, Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО підкреслив: "Шановні Юліє Володимирівно, Валентине Олександровичу, Йосипе Вікентійовичу, прошу вас невідкладно створити партійну комісію для перевірки фактів, викладених у заявах депутатів щодо діяльності ДЕРЕВЛЯНОГО В. Т. як голови Тернопільської обласної організації партії ВО "Батьківщина", і за результатами перевірки розглянути його персональну справу, давши належну партійну оцінку його діяльності".

Зарубінський О.  Уперед - у невизначеність: Інтерв'ю/ Записав А. Ганус // Експрес. - Л., 2007. - № 167. – 13 – 14 листоп. - С. 5. - Львівська обл.
У Києві відбувся четвертий етап IX з'їзду Народної партії. Докладніше про результати з'їзду у розмові з заступником лідера Народної партії Олегом ЗАРУБІНСЬКИМ. Перш за все він зупинився на затвердженні нової програми партії: "Ми зробили виборчу програму Блоку Литвина базою партійної програми  на найближчі роки. Цілі та методи нашої діяльності, виписані у програмі, чітко позиціонують Народну партію як лівоцентристську політичну силу. Ми будемо відстоювати передусім інтереси найманих працівників". Коментуючи, питання щодо формування коаліції, ЗАРУБІНСЬКИЙ наголосив: "Ми точно не плануємо приєднуватись до коаліції БЮТ та НУНС. Союз із цими блоками можливий тільки тоді, якщо розпочнуть переговори "з нуля", де ми і з самого початку братимемо участь і впливатимемо на формування коаліційної програми".

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Романюк Ю.  "Розділяй і володарюй", або суб'єктивний погляд // Галичина. - 2007. - №174. - 20 листоп. - С. 4. - Івано-Франківська обл.
16-та сесія Івано-Франківської облради відрізнялася від багатьох попередніх підвищеною гостротою емоцій і міжфракційного протистояння, особливо між БЮТ та "НУ". Про основні причини та природу виникнення цього протистояння ділиться автор статті. На його думку, головування Романа Ткача в обласній державній адміністрації, окрім економічного та соціального занепаду області в цілому, відрізнялося ще й безпрецедентним штучним загостренням протистояння між облдержадміністрацією та облрадою.

Бондарчук Н.  Бюджетне питання: реалії і прогнози // Рідне Прибужжя. - 2007. - № 136. - 17 листоп. - С. 1-2. - Миколаївська обл.
14 листопада постійна комісія облради з питань планування, бюджету, фінансів та інвестицій детально розглянула потужний блок фінансово-бюджетних питань, повідомила кореспондентка газети. З урахуванням змін обласний бюджет - 2007 затверджено в таких обсягах: доходи загального фонду становлять 871,5 мільйона гривень, спеціального 112,4 мільйона гривень. Обсяг видатків загального фонду - 883,7 мільйона гривень, спеціального - 114,7 мільйона. Тобто є всі сподівання на те, зауважує авторка, аби виконати цьогорічний бюджет не нижче рівня затверджених призначень. На часі завдання - сформувати проект головного фінансового документа області на 2008 рік.

Кобець О.  Коаліцію на рівні Кіровограда створено // Народне слово. - 2007. - № 126. - 17 листоп. - С. 1. - Кіровоградська обл.
Члени фракцій БЮТ та "НУ" у Кіровоградській міській раді підписали угоду про створення коаліції демократичних сил. Про це на прес-конференції повідомили заступник керівника фракції БЮТ І. Марковський та керівник фракції НУНС О. Дануца. Віднині ці політичні сили, зазначає автор статті, разом представлятимуть інтереси громади у міській раді, а також працюватимуть над утвердженням відповідальної та ефективної влади.

Чайка Л.  О "героях" - негероях, переименовании улиц и великом языке на коротком поводке // Луганская правда. - 2007. - № 128. - 15 нояб. - С. 1-2. - Луганська обл.
На пресс-конференции, недавно прошедшей в Луганске председатель областного совета В. Голенко сообщил о планах проведения в Северодонецке 2-го Всеукраинского съезда депутатов всех уровней. Целью предстоящего мероприятия является обсуждение гуманитарной ситуации в Украине и защита прав русскоговорящих граждан.

Грушковик О.  Юрій Чижмарь: "Необхідно відновити довіру населення до влади" // Свобода - Тернопіль. - Тернопіль, 2007. - № 91. - 14 листоп. - С. 2. - Тернопільська обл.
Автор статті повідомляє про першу прес-конференцію голови Тернопільської облдержадміністрації Юрія Чижмаря. На ній постали питання щодо кадрових змін в органах місцевого самоврядування, було підкреслено, що робота місцевої влади повинна бути зорієнтована на прозорість діяльності органів виконавчої влади районних державних адміністрацій. На думку голови ОДА, такі ініціативи керівництва області продиктовані повагою до права кожного громадянина на доступ до інформації про діяльність органів влади та розумінням необхідності реалізації на практиці принципу її відкритості.

Сербінов С.  І нова стратегія, і конкретні завдання // Одеські вісті. - 2007. - № 117. - 13 листоп. - С. 3. - Одеська обл.
9 листопада відбулася чергова, 13-та сесія Одеської облради, яку вів її голова М.Л. Скорик. Найбільшого резонансу здобули проблеми, пов'язані із затвердженням нової програми "Стратегії економічного та соціального розвитку Одеської області на період до 2015 року", з виконанням обласного бюджету за 9 місяців поточного року і внесенням до нього чергових істотних змін і доповнень, з подальшим розвитком сільського господарства регіону.

Скорик М.  Про сесію поза сесією: [Прес-конференція голови Одеської облради ]/ Прес-служба облради // Одеські вісті. - 2007. - № 117. - 13 листоп. - С. 4. - Одеська обл.
Під час традиційного брифінгу у перерві пленарного засідання сесії голова Одеської обласної ради Микола Скорик відповів на запитання представників регіональних ЗМІ. Редакція газети надає короткий виклад цього спілкування. Микола Скорик зупинився на візиті до Одеської області Президента України, виклав свою думку щодо того, як політична ситуація в країні може позначитися на проблемах регіону. Зокрема він наголосив: "Головний настрій всього депутатського корпусу на сьогодні - це бажання стабільності, зокрема у стосунках з облдержадміністрацією". Він зупинився на необхідності завершення конституційної реформи: "Якщо вона буде завершена, то керівник виконавчої гілки влади, який обиратиметься обласною радою, матиме чітку перспективу на весь термін своєї каденції і будуватиме стратегію розвитку регіону, виходячи не з якихось кадрових пасьянсів у Києві, а виходячи з конкретних завдань, котрі стоять перед областю".

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Західняк П.  Вугілля, оплачене життям шахтарів // Галичина. - 2007. - №174. - 20 листоп. - С. 1. - Івано-Франківська обл.
Недільна катастрофа на донецькій шахті ім. Засядька, де на горизонті 1078 м стався вибух метано-повітряної суміші, може стати найкривавішою в історії незалежної України. Сотня людей - під землею, де ніхто не може залишитися в живих, хоча пошуки зниклих шахтарів тривають. На гасіння пожежі й ліквідацію аварії уряд виділив 7,5 млн. грн., а родичі загиблих гірників отримають по 100 тисяч грн., повідомляє журналіст.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 86 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 24 по 27 листопада 2007 року.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., гол. консультант відділу інформаційно-бібліотечного забезпечення, тел. 255-27-64.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення