Огляд реґіональної преси

Випуск 16, 7 - 13 березня 2007 р. 

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 


ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Беспалий Б.  Комісія проти комісії: Інтерв'ю народних депутатів/ Б. Беспалий, В. Шибко; Записав Ю. Грицик // Експрес. - Л., 2007. - № 35. – 9 - 11 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Народні депутати України Б. БЕСПАЛИЙ ("Наша Україна") та В. ШИБКО (СПУ) в інтерв'ю з кореспондентом газети обговорили необхідність створення Конституційної комісії з представників політичних сил, виконавчої влади, парламенту та громадськості, запропоновану Президентом України. Борис БЕСПАЛИЙ: "Логічно, що така робота в Україні відбувається під патронатом глави держави. Адже він, як ніхто інший, має можливість залучати до неї різні політичні сили, вчених, громадськості". Метою роботи комісії, народний обранець вважає наступні кроки: "Перше стосується змін, які треба внести в Основний Закон. Друге полягає у визначенні шляхів їх запровадження - ознайомленні суспільства, формальній процедурі внесення тощо". Віталій ШИБКО: "Я не проти того, аби громадськість висловлювала свої думки, але останнє слово, безперечно, має бути за парламентом".

Ганус А.  Не все гаразд в українському "королівстві" // Експрес. - Л., 2007. - № 35. - 9 - 11 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Як зауважує кореспондент газети, у США опубліковано щорічний звіт про дотримання прав людини у світі. Оприлюднений документ здебільшого критикує ситуацію в нашій державі. Прокоментував цей документ народний депутат України, голова підкомітету з питань прав людини Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Геннадій УДОВЕНКО: "Це надзвичайно серйозний документ. Потуга американської державної машини дає можливість справді глибоко вивчати ситуацію одночасно у майже двох сотнях країн світу". Висловлюючи свою точку зору, Г. УДОВЕНКО додав: "З цьогорічними висновками Держдепартаменту США я концептуально згоден. Наступного тижня ініціюватиму їх розгляд парламентським Комітетом з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин".

Гасюк П.  Ми переможемо, як весна морози: Інтерв'ю народного депутата/ Інф. ред. газети // Час. - 2007. - № 10. - 8 берез. - С. 3. - Чернівецька обл.
Народний депутат України від БЮТ Петро Петрович ГАСЮК на брифінгу для журналістів розповів про діяльність фракції БЮТ та політичні кроки лідера блоку Юлії  ТИМОШЕНКО. Коментуючи плани блоку, він запевняє: "Ми не допустимо, щоби Янукович мав 300 голосів у парламенті. … Це перший крок. Другий - це усунення Януковича шляхом дострокових виборів. … Третій крок - це тиск світової громадськості, якщо коаліція відмовиться виконувати рішення конституційного суду й указу президента".

Кириленко В.  "Коаліціянти готують "Білий дім - 2": Інтерв'ю народного депутата України/ Записав Ю. Грицик // Експрес. - Л., 2007. - № 33. - 6 - 7 берез. - С. 5. - Львівська обл.
Лідер парламентської фракції "Наша Україна" В. КИРИЛЕНКО заявив, що йому відомо про план силового утримання влади, який підготувала коаліція на випадок, якщо Президент оголосить про дострокові парламентські вибори. Детальніше про це, депутат розповів кореспонденту газети. "Соціаліст Василь ВОЛГА заявив про можливість введення внутрішніх військ у міністерські структури, Верховну Раду, аби таким чином заблокувати роботу цих органів державної влади, - говорить КИРИЛЕНКО. - Так як Міністерство внутрішніх справ на даний час підконтрольне представникам коаліції, наслідки таких дій будуть непередбачені". Він також не заперечує того, що на сьогодні юридичних підстав для проведення дострокових виборів до парламенту поки що немає, в даній ситуації все залежить від Конституційного суду.

Коваль В.  Чого боїться опозиція?: Інтерв'ю народного депутата України/ Записав А. Ганус // Експрес. - Л., 2007. - № 33. - 6 - 7 берез. - С. 5. - Львівська обл.
Опозиційні сили вже давно наполягають на дострокових виборах до Верховної Ради. Нещодавно до цієї кампанії БЮТ офіційно долучився Блок "Наша Україна" і дефакто Президент Ющенко. Однак, як тільки політичні сили коаліції запропонували одночасно з достроковими парламентськими виборами провести і президентські, опозиціонери запротестували, пояснюючи це тим, що для цього "немає правових підстав". Заступник голови фракції "Наша Україна" у Верховній Раді, заступник голови НРУ В'ячеслав КОВАЛЬ коментує кореспонденту газети даний факт: "Правових підстав для проведення дострокових виборів немає. Якщо членам коаліції бракує сил і правових підстав, щоб усунути такого "нелюбого" їм Президента в порядку імпічменту, то нехай змиряться і не вигадують дурниць". Стаття також містить коментар народного депутата України від Партії регіонів Григорія КАЛЕТНИКА: "Цю проблему слід розв'язувати або ефективнішим політичним діалогом, або виборами обох головних інститутів, які народ формує на загальних виборах".

Корнійчук Є.  "Американці плакали…": Інтерв'ю народного депутат України/ Записала А. Гринишин // Експрес. - Л., 2007. - № 33. - 6 - 7 берез. - С. 5. - Львівська обл.
Лідер БЮТ Юлія ТИМОШЕНКО перебувала з триденним візитом в США. Про програму перебування та мету поїздки розповідає кореспонденту газети депутат-бютівець Євген КОРНІЙЧУК, яки не тільки був одним з організаторів цього візиту, а й супроводжував Юлію ТИМОШЕНКО до США. Він повідомив, що це була приватна поїздка на запрошення віце-президента США Діка Чейні, проте проводилася на рівні офіційного візиту. "У будь-якому разі, її приймали на рівні, не нижчому за рівень прийому прем'єра Віктора Януковича, - говорить КОРНІЙЧУК. - Обговорювалися речі, цікаві і Україні, і США. Насамперед йшлося про питання енергетичної безпеки України".

Кріль І.  "Суддя Монич лежить у клініці Амосова. Проблеми з серцем": Інтерв'ю народного депутата/ Розмовляла І. Пукіш-Юнко // Високий замок. - 2007. - № 41. - 6 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Інформація про те, що Мукачівський міськрайонний суд скасував заборону підписувати й публікувати закон про Кабмін, для багатьох стала несподіванкою. Інформація про це поширилась після того, як народний депутат України Ігор Кріль врешті відкликав свій позов. Коментуючи останні події в своєму інтерв'ю, І. КРІЛЬ підкреслив: "Суддя Монич діяв відповідно до законодавства, і ні в кого немає жодних юридичних підстав говорити про те, що він виніс незаконну ухвалу. А те що зараз дехто намагається чинити так, щоб вплинути на прийняття рішень на свою користь, демонструючи, що можна зробити з "неугодними" суддями, це інше питання. Це вже тиск на судову систему".

Томенко М.  "У владу треба влити нову кров": Інтерв'ю народного депутата України/ Записав О. Стецишин // Експрес. - Л., 2007. - № 33. - 6 - 7 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Українська опозиція вже має свого представника у керівництві Верховної Ради. Миколу ТОМЕНКА (БЮТ) обрано віце-спікером парламенту, й тепер його робоче місце поблизу О. МОРОЗА та А. МАРТИНЮКА, повідомляє кореспондент. Про те, як почуває себе депутат на новому робочому місці, Микола ТОМЕНКО розповідає журналісту. На новій посаді він планує займатися справами, які входять в обов'язки заступника, а саме: контролювати діяльність соціальної, гуманітарної і правової сфери. "В нас нині гуманітарні та соціальні законопроекти стоять останніми в черзі на внесення до порядку денного, вони нікому не потрібні, - зауважує М. ТОМЕНКО. - Я хотів би підняти статус законодавства і проблем такого рівня. І друга складова моєї роботи - я хотів би сконцентруватися на вирішенні проблем місцевого самоврядування". Свою політичну діяльність в партії ТОМЕНКО не залишає, відвідує фракційні засідання та зібрання, поглядам також не зраджує. Коментуючи останні події політичного життя, він підкреслив: "Я переконаний, що дострокові вибори відбудуться: до Верховної Ради, до органів місцевого самоврядування, і, можливо, навіть вибори Президента".

Логвиненко Л.  Вищі посадовці переймаються вищою освітою // Слобідський край. - 2007. - № 25. - 3 берез. - С. 1 - 2. - Харківська обл.
У Харкові в Палаці студентів Національної юридичної академії ім. Я. Мудрого відбулося підсумкове засідання виїзної колегії Міністерства освіти та науки України, присвячене питанням підвищення якості освіти. Пройшло воно за участі Голови Верховної Ради України О. МОРОЗА, представників міністерств, вузів країни. Спікер парламенту присвятив свій виступ питанню поєднання під час навчання науки і виробництва. Щодо освіти, О. МОРОЗ сподівається, що на найближчому сесійному тижні народним обранцям частково вдасться вирішити деякі питання, зокрема, про визначення статусу творчих працівників. На запитання журналістів щодо можливих виборів до парламенту й перевиборів Президента він запевнив: "Можу заспокоїти всіх, що ніяких дострокових виборів ні парламенту, ні Президента не буде. Буде повністю відпрацьована нинішня каденція парламенту, стабільно працюватиме Кабінет Міністрів…". Голова Верховної Ради приділив увагу питанню обрання міністра іноземних справ та поділився своїми думками щодо прийняття закону про Президента України, закону про тимчасової слідчі комісії й інші нормативні документи, які випливають зі змісту Конституції.

Лук'яненко Л.  "Шлях Мазепи - не для мене": Інтерв'ю народного депутата України/ Записав А. Ганус // Експрес. - Л., 2007. - № 32. - 3 - 4 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Левко ЛУК'ЯНЕНКО - найстаріший депутат Верховної Ради України, людина, яка привела до присяги на вірність українському народові увесь нинішній склад парламенту, зауважує кореспондент. Про своє політичне минуле, погляди та  випробування  - в інтерв'ю народного депутата. "У камері смертників мене тримали самого. Під дверима був ящик із патронами, періодично ними заряджали зброю. Це специфічні звуки, їх легко розпізнати. Мене очевидно хотіли довести до божевілля…" - розповідає Левко ЛУК'ЯНЕНКО про один з фактів свого життя.

Мартинюк А.  У місті портовиків та хіміків: [Прес-конференція першого заступника Голови Верховної Ради України]/ Записав А. Михайленко // Одеські вісті. - 2007. - № 17. - 3 берез. - С. 3. – Одеська обл.
28 лютого перший заступник Голови Верховної Ради України Адам МАРТИНЮК побував у місті Южному Одеської області, де ознайомився з роботою колективів Одеського припортового заводу, місцевої освітньої школи відомого педагога М. Гузіка, спортивного комплексу "Олімп" та готелю "Еллада". Він дав прес - конференцію, на якій поділився враженням від перебування у регіоні, й зокрема у місті. Зупинившись на питанні приватизації припортового заводу м. Одеси, Адам МАРТИНЮК підкреслив: "Я безумовно проти приватизації цього підприємства… Але якщо вже йти цим шляхом, то ще потрібно раз сто прорахувати. Тобто, власником підприємства мають стати ті, хто на ньому працює". Своїми думками поділився народний обранець щодо адміністративно-територіальної реформи: "Так, мабуть, така реформа, можливо, й потрібна. Але її треба провадити не сьогодні й не завтра. А лише тоді, коли будуть створені необхідні економічні передумови". У прес-конференції виступив і голова Одеської облради М. Скорик.

Степанов О.  Дострокові вибори - це блеф // Одеські вісті. - 2007. - № 17. - 3 берез. - С. 3. - Одеська обл.
27 лютого на одеській землі зустрічали першого віце-спікера українського парламенту Адама МАРТИНЮКА, інформує автор статті. На зустрічі з представниками антикризової коаліції Адам Іванович підкреслив, що Одещина була однією із перших, де услід за представниками центральних органів трьох партій було створено таке об'єднання. Віце-спікер зупиняючись на роботі парламенту додав, що лише антикризова коаліція є тією реальною силою, що здатна вивести країну із економічного  та політичного застою. Зупинившись на можливості дострокових парламентських виборів, А. МАРТИНЮК запевнив: "Жодних дострокових виборів не буде. Це блеф. Але виборці мають бачити реальні плоди наших дій творення".

Ярошевская Т.  Вадим Колесниченко: "Ситуация в стране нормальная. Сложная она лишь в умах отдельных политических деятелей, сконцентрировавшихся в Киеве". // Слава Севастополя. - 2007. - № 41. - 3 берез. - С. 1. - Автономна Республіка Крим.
1 марта в ходе плановой работы в своем избирательном округе народный депутат Украины, член фракции Партии регионов Вадим КОЛЕСНИЧЕНКО провел пресс-конференцию для представителей городских и региональных СМИ, сообщает автор статьи. Он детально проанализировал ситуацию, сложившуюся в Верховной Раде Украины, дал ей четкую и аргументированную оценку. Весьма жестко оценил В. КОЛЕСНИЧЕНКО действия оппозиции, в частности демарш лидера БЮТ по регионам Украины якобы с целью снижения тарифов на жилищно-коммунальные услуги. Вадим Васильевич подробно остановился и на вопросах защиты прав русскоязычного населения Украины, в частности Севастополя.

Орест Муц: "Тернопільська міська рада відповідає і за високі комунальні тарифи, і за розподіл квартирного фонду міста"/ Прес-служба народного депутата О. Муца // Свобода - Тернопіль. - Тернопіль, 2007. - № 18. - 3 берез. - С. 3. - Тернопільська обл.
23 лютого у Верховній Раді України були оприлюднені запити народного депутата України, члена комітету з питань боротьби з організованою злочинністю О. МУЦА Генеральному прокурору України О. І. Медведьку та віце-прем'єр-міністру, міністру будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України В. В. Рибаку. Запити стосувалися питань щодо незаконного підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення. Враховуючи, що послуги з водопостачання та водовідведення і тарифи на них мають суттєве соціальне значення для місцевих жителів, народний депутат у запиті вказав на необхідність "дати правову оцінку законності підвищення тарифів". В іншому запиті йдеться про приховування керівництвом міста Тернополя інформації, яка становить вагомий суспільний інтерес для громадськості міста - про кількість квартир, виданих з квартирного фонду Тернопільської міськради, про підстави про надання квартир тим чи іншим особам.

Богатирьова Р.  "Опозиція як стара Кайдашиха, прагне одвічної колотнечі": Інтерв'ю народного депутата України/ Записала Т. Ісаєва // Вісті Рівненщини. - 2007. - № 9. - 2 берез. - С. 3. - Рівненська обл.
Автор статті повідомляє, що у Києві в Українському Домі відбулася зустріч в рамках засідання Всеукраїнського прес-клубу вітчизняних журналістів із народним депутатом України Раїсою БОГАТИРЬОВОЮ. Лідерка фракції Партії регіонів підсумувала наробітки парламентсько-урядової коаліції, в тому числі прийняття проекту Бюджету на 2007 рік та Закон "Про Кабінет Міністрів". "На нинішньому етапі парламентсько-урядова коаліція стала фактором стабільності національного розвитку", - акцентує увагу народний депутат. БОГАТИРЬОВА  не заперечує необхідність існування в державі опозиційних сил, проте вважає, що сформована на даний час опозиція веде подвійну гру, вставляє палки в колеса діючій владі, закликає народ до наступу тощо. "Опозиція чимось нагадує Кайдашову сім'ю, де всім хотіла керувати одна Кайдашиха. І саме таке одноосібне панування розхитало міцний рід", - говорить народний депутат.

Гасюк П.  "БЮТ і "Наша Україна" знову разом": Інтерв'ю народного депутата/ Інф. ред. газети // Час. - 2007. - № 9. - 1 берез. - С. 4. - Чернівецька обл.
Народний депутат України від БЮТ, голова Чернівецької обласної організації ВО "Батьківщина" Петро ГАСЮК дав інтерв'ю кореспонденту газети. Головною темою розмови було створення єдиної опозиції. "Це об'єднання - всерйоз і надовго. Разом ми зможемо заблокувати антинародні дії "кризової коаліції", - висловлює свою думку Петро ГАСЮК. В своїх першочергових завданнях народний депутат бачить наступні: "По-перше, об'єднана опозиція, яка налічує не менше 200 голосів у парламенті, твердо стане на захист інтересів народу. Всі голосування тепер будуть погоджуватися. І жодне вето президента подолати стане неможливо". Народний депутат торкнувся ситуація в обласній партійній організації, зниження тарифів на комунальні послуги в регіоні.

Степовий В.  БЮТ прагне контролювати тарифи // Житомирщина. - 2007. - № 21. - 24 лют. - С. 1. - Житомирська обл.
Народний депутат України С. ПАШИНСЬКИЙ (ВО "Батьківщина") провів прес-конференцію. Він проінформував журналістів про подальші дії блоку Юлії Тимошенко у Верховній Раді, щодо ухвалення закону про комунальні послуги, інформує автор статті. Сергій ПАШИНСЬКИЙ зупинився і на перспективах зниження тарифів у Житомирі.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

В'язівський В.  Президента - у партбоси: Інтерв'ю народного депутата України/ Записав А. Ганус // Експрес. - Л., 2007. - № 33. - 6 - 7 берез. - С. 4. - Львівська обл.
Делегати звітно-виборних конференцій партії "Народний союз "Наша Україна" у Запорізькій, Рівненській, Львівській, Полтавській, Одеській, Київській, Житомирській та Вінницькій областях, які відбулися в березні цього року, підтримали кандидатуру Віктора Ющенко на посаду голови партії. Дану ситуацію пояснює народний депутат, член ради НСНУ Володимир В`ЯЗІВСЬКИЙ: "Ми хочемо, щоб Президент очолив свою партію і взяв на себе головну відповідальність за її політичну діяльність". Він вважає, що незважаючи ні на що, рейтинг Президента залишається одним з найвищих в країні, і "тільки діючи спільно "Наша Україна", БЮТ, інші демократичні сили та Президент зможуть ефективно протистояти донецькому котку".

Сазонов К.  Вакантная должность партийного главы // Донбасс. - 2007. - № 42. - 2 марта. - С. 6. - Донецька обл.
Политический блок "Наша Украина" так и не может определится с единой кандидатурой лидера, информирует автор. "Не исключено, что это будет Юрий Луценко, если он даст на это согласие, конечно. Это может быть Вячеслав КИРИЛЕНКО, который сейчас является лидером фракции. Это может быть и нынешний глава совета Виктор БАЛОГА", - заявил Зварыч, породив одним ответом массу новых вопросов. Он так же добавил, что не исключается кандидатура Виктора Андреевича Ющенко, который является на сегодняшний день почетным главой партии, только для этого необходимо будет вносить изменения в устав партии. Автор статьи считает, что очень мало времени осталось у лидеров этой политической силы, чтобы дать ответ на все политические вызовы, которые они часто сами себе бросают.

Зельманович М.  "Головне - не рейтинги, а інтереси людей": Інтерв'ю першого секретаря Житомирського обкому СПУ/ Бесіду вела І. Голованова // Житомирщина. - 2007. - № 21. - 24 лют. - С. 3. - Житомирська обл.
Михайло Зельманович - перший секретар обкому СПУ, депутат Житомирської облради, надав інтерв'ю в якому зупинився на планах Соціалістичної Партії, надав свою оцінку роботі соціалістів як в області, так і загалом. М. Зельманович зупинився і на співпраці партійного осередку з місцевими органами влади, депутатами від різних політичних сил.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Ненцінський А.  Зарплатні борги: хто зменшує, хто нарощує // Подільські вісті. - 2007. - № 31. - 6 берез. - С. 1. - Хмельницька обл.
Колегія Хмельницької облдержадміністрації розглянула три питання, які стосувалися стану виконання в області доручень глави держави стосовно погашення заборгованості заробітної плати та своєчасності сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України; стану роботи із зверненнями громадян у місцевих органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування області у 2006 році та стану організації роботи з питань внутрішньої політики райдержадміністрації та виконкомами міських (міст обласного значення) рад. По кожному з питань виступили представники обласної та районної адміністрацій та Пенсійного фонду України в області.

Грицюк А.  Робота на конкретний результат // Волинь. - Луцьк, 2007. - № 24. - 3 берез. - С. 6. - Волинська обл.
На шпальтах газети розміщено короткий звіт голови Волинської облради Анатолія Грицюка, який стосувався наступних питань: енергозабезпечення області, розвитку лісогосподарського комплексу та земельних відносин, виконання бюджету області за 2006 рік, охорони здоров`я та інших питань обласного значення. "Все, що робилося і зроблено у звітному періоді, підпорядковувалось здійсненню актуальних соціально-економічних завдань", - наголосив голова облради. Грицюк також розповів про перспективні напрями роботи обласної ради у поточному році.

Клопот С.  Чи є опозиціонером Микола Лаврик? // Деснянська правда. - 2007. - № 24. - 3 берез. - С. 2. - Чернігівська обл.
На прес-конференції, присвяченій підсумкам соціально-економічного розвитку Чернігівської області у 2006 році, на питання журналістів відповідав голова Чернігівської облдержадміністрації М. Лаврик. "Економіка стала працювати більш інтенсивно, є змога підіймати зарплату", - наголосив Микола Лаврик, крім того він привів перспективні напрями торгівлі, в тому числі експортної. На питання щодо його приналежності до опозиції, Лаврик відповів: "Я готовий з усіма сідати за "круглий стіл" і працювати найповніше, щоб ми, ідучи в одному напрямку, розвивали область".

Чайка Л.  И приняли обращение к Верховной Раде… // Луганская правда. - 2007. - № 24. - 1 марта. - С. 1. - Луганська обл.
В Луганской области состоялась очередная девятая сессия областного совета пятого созыва. На нее были приглашены руководители областных управлений, председатели районных советов. В работе сессии также приняли участие народные депутаты Украины, сообщает корреспондент. Председатель облсовета Валерий Голенко остановился на злободневной и волнующей всех теме - состоянию ЖКХ области и обосновании тарифов на жилищно-коммунальные услуги. По словам Валерия Николаевича, бездумная политика правительств ТИМОШЕНКО и ЕХАНУРОВА привела к резкому удорожанию энергоносителей, а это в свою очередь отразилось на повышении тарифов на тепло и водоснабжение. Во время сессии рассматривались и другие проблемы области.

Вместе - мы сила!/ Инф. ред. газеты // Слава Севастополя. - 2007. - № 39. - 1 берез. - С. 1. - Автономна Республіка Крим.
27 февраля в городском совете состоялось подписание Соглашения между Севастопольским городским отделением Партии регионов, Севастопольским городским комитетом КПУ и Севастопольской городской организацией СПУ, сообщает редакция газеты. Главным целями достижения договоренностей являются: координация действий при проведении главных общественно-политических акций и мероприятий; согласование работы представительств партий; оказание взаимной поддержки в работе партий в отстаивании интересов севастопольцев по решению их социально-экономических, усилению роли местного самоуправления.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Халупінський С.  Інцидент між нардепом і патрулем ДАІ вивчає прокуратура Черкас // Черкаський край. - 2007. - № 17. - 2 берез. - С. 3. - Черкаська обл.
За повідомленням автора статті, прокуратура Черкас розпочала перевірку за зверненням ВДАІ УМВС в Черкаській області про неправомірні дії народного депутата України Павла КОСТЕНКА та його охоронців, які начебто побили сержанта міліції під час виконання їм службових обов'язків. Своє рішення прокуратура має винести протягом 10 днів.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 16 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 7 по 13 березня 2007 року.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., ст. консультант відділу інформаційно-бібліотечного забезпечення, тел. 255-27-64.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення