Огляд реґіональної преси

Випуск 61, 9 - 11 серпня 2006 р. 

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 
 

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Оніщук М.  "Регіоналам вигідна девальвація гривні": Інтерв'ю народного депутата України/ Розмовляла Т.Параскевич // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 10-17 серп. - С. 5. - Львівська обл.
Якими є ризики девальвації вітчизняної гривні журналіст запитав у Першого заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя, члена ради Національного банку України Миколи ОНІЩУКА. Народний депутат пояснив: "В останній день роботи парламенту було зроблено спробу призначити частину членів ради НБУ, що формується за квотою парламенту. Але спроба виявилась безуспішною. Серед запропонованих кандидатур було чимало депутатів, які вочевидь підтримували б курс на девальвацію гривні. І це не дивно, бо Партія регіонів не зможе ігнорувати інтереси фінансово-промислових груп, які сьогодні підтримують уряд. Для них потреба девальвації національної грошової одиниці є очевидною, оскільки це по суті означає збільшення їхніх прибутків".

Буй К.  "Будемо відстоювати демократичні цінності" // Деснянська правда. - 2006. - № 92. - 8 серп. - С. 2. - Чернігівська обл.
Кореспондент інформує, про проведення прес-конференції за участю голови Чернігівської облради, голови обласної організації Соціал-демократичної партії Наталі Романової та народного депутата України від Блоку Юлії Тимошенко Володимира ТКАЧЕНКА. Вони висловили свої думки щодо політичної ситуації в країні, створення нової коаліції у Верховній Раді та подання кандидатури В.ЯНУКОВИЧА на посаду Прем'єр-міністра, відповіли на запитання журналістів. Нардеп зазначив: "Створену коаліцію не можемо називати демократичною. Це легалізована корупція в парламенті. Щось на зразок химери - олігархи, соціалісти, комуністи, нашоукраїнці. До речі останні не всі підтримують коаліцію. Радники Президента назвали підписаний Універсал перемогою Віктора Ющенка. Ми вважаємо це перемогою Віктора Януковича. Підписаний Універсал далекий від першого варіанту".

Ганус А.  Тіньовий прем'єр: Юлія Тимошенко вдруге вступить у ту саму річку // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 8-9 серп. - С. 5. - Львівська обл.
Юлія ТИМОШЕНКО і Олександр ТУРЧИНОВ заявили, що сформують опозиційний уряд в межах об'єднаної опозиції. Опозиційний уряд створять депутати, які не підтримають нової парламентської коаліції. Про те, "навіщо ТИМОШЕНКО тіньовий кабмін", журналісту пояснює член парламентської фракції БЮТ Віктор ТАРАН (ТЕРЕН): "Діяльність опозиції у форматі альтернативного уряду значно ефективніша, ніж діяльність у форматі фракції. Адже в опозиційному уряді депутати працюють не самі по собі. Є міністри, кожен з яких веде такий самий напрямок роботи, який є в офіційному Кабміні. Таким чином ми зможемо більш системно розробляти законопроекти, альтернативні тим, які подає на розгляд парламенту уряд, чи вносити пропозиції про внесення змін в урядові законопроекти. Опозиційний уряд - це організаційно найдосконаліша форма роботи опозиції". Народний депутат підкреслив, що прем'єром опозиційного уряду буде Юлія ТИМОШЕНКО.

Катеринчук М.  "Президент приймав рішення в умовах фактичного ультиматуму": Інтерв'ю народного депутата України/ Розмовляла Т.Параскевич // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 8-9 серп. - С. 4. - Львівська обл.
Член фракції "Наша Україна" Микола КАТЕРИНЧУК заявив: "Ми бачимо свою роботу як конструктивна опозиція. Змістовна опозиція, без якої влада може скеруватися лише в один бік - авторитарної моделі". При чому він додав, що таку позицію підтримали вже 10 членів фракції. Народний депутат запевнив, що міжфракційне опозиційне об'єднання буде створене в перші дні сесії. М.КАТЕРИНЧУК пояснив, що опозиційне об'єднання, яке буде створювати БЮТ зовсім інше зібрання: "Справа в тому, що БЮТ займає радикальну позицію, натомість ми будемо відстоювати більш конструктивну та змістовну. В цьому основна відмінність. Але в принципових питаннях ми будемо діяти разом".

Колесниченко В.  "Даже Юлия Тимошенко признала, что подписание Универсала - убедительная победа Партии регионов": Интервью народного депутата Украины/ Беседовала Т.Ярошевская // Слава Севастополя. - 2006. - № 143. - 8 авг. - С. 1, 2. - Автономна Республіка Крим.
Член парламентской фракции Партии регионы Вадим КОЛЕСНИЧЕНКО, подводя итоги бурных политических событий в стране, подчеркнул: "Универсал - это не юридический документ. А это значит, что его подписание не несет никаких юридических последствий. По мнению нашей фракции, Президент предложил подобную форму для того, чтобы вынудить победителей избирательной парламентской гонки (Партию регионов) взять на себя ответственность за выполнение предвыборной программы как своей собственной, так и блока "Нашей Украины". От своих предвыборных обещаний мы отказываться не собираемся. Что касается русского языка, то мы взяли на себя обязательства до конца текущего года принять закон о языках и расширить действия Европейской хартии о языках. Вступление Украины в НАТО - позиция нашей партии осталась неизменной. Этот вопрос будет решаться только путем Всеукраинского референдума". Народный депутат считает, что страну ждет нелегкий год. Новому правительству потребуется 8-9 месяцев для того, чтобы остановить падение экономики страны. Он уверен, что результаты будут положительными.

Смірнов С.  Уряд без коаліції // Львівська газета. - Л., 2006. - № 141. - 7 серп. - С. 1, 5. - Львівська обл.
В статті подано огляд подій, що відбулись у Верховній Раді у п'ятницю 4 серпня. Обравши склад Конституційного Суду, прем'єра та новий склад уряду, парламент не встиг оформити нову коаліцію, про яку ще на передодні говорили в стінах парламенту. Попри це, спікер Верховної Рад Олександр МОРОЗ сподівається, що створення широкої коаліції офіційно відбудеться у вересні, інформує журналіст.

Смірнов С.  Кого не зрадять сьогодні? // Львівська газета. - Л., 2006. - № 140. - 4-6 серп. - С. 1, 5. - Львівська обл.
Нарешті підписаний Універсал, кандидатуру В.Януковича подано до парламенту. Що далі? Президент, з ініціативи якого скликався "круглий стіл", переконаний, що саме текст Універсалу є запобіжником від можливого коливання курсу внутрішньої та зовнішньої політики. Поза тим, є великі сумніви, вважає автор статті, що 27 компромісних пунктів стануть для політиків заповідями, із якими вони звірятимуть свої плани. Окрім того, текст не є юридичним документом, який мав би зобов'язувати політиків. Журналіст вважає: "Універсал не дає відповіді на подальше втілення конституційної реформи. Бо варто нагадати, що з тексту парламентської антикризової коаліції можна робити висновки про ймовірне бажання ПРУ, СПУ та КПУ переглянути умови обрання Президента країни. Відтак привід розпуску парламенту, його обґрунтувань і нічних звернень до нації все ходитиме Україною".

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Вітренко Н.  "Янукович - це снодійний порошок": Інтерв'ю/ Розмовляв О.Стешин // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 10-17 серп. - С. 4. - Львівська обл.
Лідер Партії прогресивних соціалістів України Наталя Вітренко ще недавно була ревнивою прихильницею Віктора Януковича і Партії регіонів, але після підписання ним Універсалу різко змінила своє ставлення. Саме цій темі була присвячена бесіда з журналістом. Н.Вітренко підкреслила: "Народ делегував Януковичу і СИМОНЕНКУ свої повноваження, щоб вони виконували волю народу. І народ чітко сказав на референдумі 1 грудня 1991 року - незалежність України, базуючись на Декларації про державний суверенітет України. Народ проти вступу в НАТО. Тому цим людям, які підписали універсал, треба визнати, що вони зрадили своїх виборців, об'єдналися навколо Президента, підписали неконституційний документ і поклялися виконувати те, що записано в універсалі".

Дмитрук О.  Коаліція "АнтиЮля" // Вінницька газета. - 2006. - № 95. - 10 серп. - С. 3. - Вінницька обл.
Цитата: "Нарешті громадяни України зітхнули з полегшенням, бо їм обридли політичні баталії. Народ, як завжди, потрібен політикам тільки для отримання влади чи утримання її у власних руках. З призначенням Віктора Януковича Прем'єр-міністром політичне болото поволі почало заспокоюватися. Вщухли емоції і ось настав час спробувати розібратися у тому, що ж насправді відбулося в Україні. Хто переміг і чи взагалі є переможець? Як могло трапитися так, що діаметрально протилежні за ідеологічними ознаками партії та блоки об'єдналися задля єдиного - знищення свого конкурента - Юлії ТИМОШЕНКО. Та, саме її, а не партії "Батьківщина", яку вона очолює, і навіть не знаменитого блоку. Чому так трапилося, що гідра революції почала поїдати власних дітей, а те, що була революція, підтверджується фактами - контрреволюція, політичне переслідування одних і надання преференцій іншим, колабораціонізм однодумців і тому подібне. Єдине, чого не сталося в цих подіях (на наше щастя) - пролиття крові".

Катеринчук М.  "Партквиток на стіл!": Інтерв'ю народного депутат України/ Розмовляв А.Ганус // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 10-17 серп. - С. 1, 3. – Львівська обл.
Найгарячіше життя під час відпусток політиків кипить у блоці "Наша Україна", а особливо в головній партії блоку - Народний союз "Наша Україна". Значна частина нардепів не хоче вступати до нової парламентської коаліції. Ситуацію коментує голова центрального виконкому партії народний депутат Микола КАТЕРИНЧУК: "Рада партії ухвалила у вересні-жовтні скликати з'їзд НСНУ. Гадаю, що це відбудеться у вересні. Користуючись нагодою, звертаюсь до своїх однопартійців із закликом провести по всій країні свої збори, на яких обговорити останні події. По-друге, пропоную всім депутатам, які проголосували за Януковича, покласти свої партквитки. Треба, щоб з'їзд ухвалив для партії стратегію в нових умовах: або демократичну, або ту, яку нині не підтримують у суспільстві".

Лис В.  Рішуча позиція бютівців // Волинь. - Луцьк, 2006. - № 86. - 8 серп. - С. 2. - Волинська обл.
Журналіст подає інформацію щодо прес конференції лідерів Блоку Юлії Тимошенко - народних депутатів України та керівників осередків блоку в області. Нардеп Євген КИРИЛЬЧУК розповів журналістам, що Указ про розпуск парламенту був підписаний В.Ющенко 2 серпня. Все почалося мінятись ввечері того дня, коли до Президента зайшов В.Янукович, а згодом – О.МОРОЗ. Основними аргументами, які схилили В.Ющенка змінити рішення, за конфіденційною інформацією народного депутата, були два - заготовлений імпічмент Президенту і погроза через суди відмінити Указ про розпуск парламенту. Народний депутат, голова обласної організації ВО "Батьківщина" Сергій ШЕВЧУК під час бесіди зазначив: "Я не хочу ідеалізувати позицію фракції БЮТ у парламенті, і у Блоку Юлії Тимошенко є моменти, які треба вдосконалювати, зокрема щодо ідеології. Але це була прогнозована послідовна позиція як до виборів, так і тепер". Керівник фракції БЮТ в облраді Віктор Олійник висловив упевненість, що ця фракція була, є і буде найчисленнішим в обласній раді. Бютівці повідомили, намічено переговори про єдині дії, по суті, створення єдиного фронту дій в області разом з організаціями партій КНП, ВО "Свобода", НРУ та іншими націонал-демократичними, патріотичними силами.

Черній В.  Ще поміряється силою "третя сила"…: Інтерв'ю/ Розмовляла Т.Дончик // Вінниччина. - 2006. - № 134. - 8 серп. - С. 2. - Вінницька обл.
Заступник голови облдержадміністрації, котрий очолює обласну організацію Народної партії, Василь Черній відповідає на питання журналістки. Він зазначає, що глибоко помиляється той, хто вважає, що після виборів до парламенту "згасла політична зоря" Народної партії. Вона нарощує силу, знання та досвід, будучи твердо переконаною, що у політичному секторі суспільства займає і ще буде займати своє місце. Черній вважає, що простим людям завжди потрібний об'єктивний рефері в образі серйозної впливової політичної сили, з чим небезпідставно позиціонує себе Народна партія. Щодо майбутніх виборів до парламенту Василь Черній зазначив: "Сьогодні є така думка, що партія на вибори йтиме самостійно. Не можна партії, як наголошує В.М.Литвин, постійно комусь прислуговувати, прагнучи якимсь особистостям сподобатися. Треба мати чітку позицію, яка відображає інтереси людей, а не кількох вождів, що прагнуть правити світом".

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Кохан А.  В'ячеслав Шапошнік: "Зі своїми проблемами звертайтеся до обласної ради": Прес-конференція // Сумщина. - 2006. - № 92. - 9 серп. - С. 1. - Сумська обл.
З приводу своєрідного ювілею - 100 днів роботи на посаді голови обласної ради В.Шапошнік дав прес-конференцію для місцевих журналістів, поділився планами на найближче майбутнє. За його словами цілий пакет документів, рішень і розпоряджень, що забезпечуватимуть стратегію розвитку регіону, буде підготовлено в жовтні-листопаді, коли розглядатиметься проект обласного бюджету на 2007 рік. На запитання журналістів про те, яким за 100 днів роботи в облраді було для нього найбільше відкриття В.Шапошнік відповів: "Я мав можливість зсередини побачити і зрозуміти, чому ми так погано живемо".

Кохан А.  Не заробиш - не поділиш // Сумщина. - 2006. - № 92. - 9 серп. - С. 1. - Сумська обл.
Чітко в спланованому режимі пройшла сесія Сумської обласної ради, минулося без прогнозованих гучних політичних заяв, демаршів і сварок, інформує журналіст. Депутати зуміли повністю зосередитись на вирішенні питань соціально-економічного розвитку свого регіону. Основним пунктом порядку денного був звіт про виконання бюджету області за перше півріччя 2006 року. Виступаючі констатували, що бюджет області продовжує залишатись бюджетом проїдання, а не розвитку. Відсоток видатків на зарплатню та потреби бюджетних галузей у деяких районах сягає 80 %, а на їх перспективний розвиток спрямовується всього 2-4 %. Такого мізеру явно не достатньо не те що на оновлення основних фондів підприємств, а навіть на їх "реанімацію".

Войтенко А.  За досвідом - до Теплодара // Одеські вісті. - 2006. - № 142. - 8 серп. - С. 2. - Одеська обл.
Виїзне пленарне засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при Одеській облраді відбулось у Теплодарі. Журналіст детально описує проведення засідання. Учасники обговорили питання: "Про основні засади формування місцевих бюджетів Одеської області на 2007 рік", про нормативно правове забезпечення майнових і фінансових відносин місцевого самоврядування. Найпильнішу увагу було приділено обговоренню Постанови Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту постанови Верховної Ради України про основні напрямки політики на 2007 рік" і чіткій відповідності підготовки фінансових документів законодавчо встановленим термінам. З усіх обговорюваних питань прийнято відповідне рішення.

Гриценко А.  "Я всегда считал себя прогосударственным политиком: Интервью Председателя Верховной Рады АРК/ Беседовала И.Иванченко // Крымская газета. - 2006. - № 146. - 8 авг. - С. 1, 2. - Автономна Республіка Крим.
Анатолий Гриценко подчеркнул: "Я всегда считал себя прокрымским политиком, и в основе всех моих политических заявлений, участия в политической жизни Крыма были усилия, направленные на решение крымских проблем. Для меня не важно, откуда придут инвестиции, из России, Украины, каких-то третьих стран. Главное, чтобы это было на пользу крымчан и Крыму. Поэтому нельзя говорить, что я проукраинский или пророссийский политик с точки зрения политических симпатий. Я прогосударственный политик". Председатель Верховной Рады Автономной Республики Крым в интервью высветил пути решения языковой проблемы, земельного вопроса, межрегиональных распрей в регионе.

Юрочко Б.  Облрадівські пертурбації: Депутати готують зміни/ Б.Юрочко, Я.Іваночко // Львівська газета. - Л., 2006. - № 142. - 8 серп. - С. 1, 2. – Львівська обл.
Після заяви Президента України, висунення кандидатури В.Януковича на посаду прем'єра найсильнішого морального удару зазнали депутати Львівщини - одного з революційних оплотів В.Ющенка, впевнені автори статті. Криза в депутатському корпусі Львівської обласної ради очевидна, і перегрупування "політичних еліт" таки відбудеться. Цитата: "В найзручнішому становищі опинилися саме представники партії влади - НСНУ, адже інших владних політичних сил тут немає. А чутки, що в обласній раді можуть з'явитись регіонали, лише загострюють почуття меншовартості нашоукраїнців. Усе станеться восени після відпочинку депутатів".

Радеева Л.  Обобщены результаты депутатских слушаний // Крымские известия. - 2006. - № 142. - 5 авг. - С. 3. - Автономна Республіка Крим.
В Верховной Раде АРК на заседании рабочей группы были обобщены результаты депутатских слушаний по вопросу обеспечения прав граждан, предусмотренных Конституцией Украины, законами Украины, Конституцией АРК, на использование русского и других языков. Было принято решение рекомендации парламентских слушаний по языковой проблеме дополнить пунктами: о создании рабочей группы по изменению Конституции АРК, а также проведении парламентских слушаний на эту тему. Также в рекомендации вошли пункты о развитии крымскотатарского языка, о сдаче экзаменов и тестированию выпускников школ на двух языках по выбору, о необходимости закона о статусе русского народа в Украине, в котором должна найти решение проблема русского языка и русской нации.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Ганус А.  І знову Майдан: Позапарламентська правиця розпочинає протести, бо "у владі не стало державників" // Експрес. - Л., 2006. - № 93. - 8-9 серп. - С. 5. - Львівська обл.
Автор статті зазначає, представники парламентських партій після затвердження уряду роз'їхались відпочивати, а партії, яким на виборах не пощастило, у Києві знову скликають Майдан. Це постійні вуличні акції протесту, що проводять УНП, УНА-УНСО, Партія "Свободи" і Рожева "Пора". Гасло акції "Майдан-2006", що проходить на майдані Незалежності в Києві, - "Перемога або смерть". Тепер у наметовому містечку постійно перебуває понад 50 осіб, інформує журналіст. Голова Української народної партії Юрій Костенко коментує ситуацію : "Ми вимагаємо формування національно-патріотичної влади, розвитку української України - у західному цивілізаційному напрямку, а не східному. Недопущення фінансових зловживань уряду. Ми також вимагаємо розпуску Верховної Рад, скасування депутатської недоторканості. Це початок об'єднання національно-патріотичного фронту протидії антидержавних сил. Ми будемо активніше використовувати вуличні акції протесту як форми політичної боротьби".


 Огляд регіональної преси. - Вип. 61 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 9 по 11 серпня 2006 року.

Відповідальна за випуск: Демченко О.А., гол. консультант відділу інформаційно-бібліотечного забезпечення, тел. 255-25-43.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення