Огляд реґіональної преси

Випуск 57, 26 - 28 липня 2006 р. 

 

Верховна Рада України
Адміністративно-територіальна реформа
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах
 


ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Карп'як Д.  Непоєднуване не поєднати // Львівська газета. - Л., 2006. - № 132. – 25 лип. - С. 4. - Львівська обл.
"Липневий переворот у Верховні Раді, що вчинили парламентські "януковичі" за допомогою соціаліста-перекинчика О.МОРОЗА, викликав у суспільстві сплеск емоційних відгуків," - вважає автор статті. Журналіст стверджує, що українське суспільство сприйняло зазначений переворот як неочікувану й небезпечну спробу реваншу тих, хто програв 2004 р. Сьогодні країна стоїть на порозі небезпечного двовладдя, провокованого "підступною конституційною реформою Медведчука-Мороза", яка протиставляє Президента і призначеного Верховною Радою прем'єра, впевнений автор. Цитата: "В Україні дедалі більше людей, зокрема молода генерація "помаранчевих", які бачать потребу впровадження двопалатного парламенту, скажімо у складі верхньої Палати регіонів (консулів) і нижньої - Національних зборів (або Сейму), представницьких (від партій) мажоритарних виборів по територіальних округах".

Кривонос О.  Соціалісти нікому на вірність не присягали // Вінниччина. - 2006. - № 125. - 25 лип. - С. 2. –  Вінницька обл.
Народний депутат України, член фракції СПУ Іван БОНДАРЧУК, перебуваючи на обласному семінарі для новообраних представників соціалістичної партії у місцевих радах в с. Селищі Тиврівського району, дав прес-конференцію. Він у черговий раз озвучив тезу про те, що рішення лідера СПУ Олександра МОРОЗА залишити "помаранчевих" і примкнути до "регіоналів" з комуністами не було суто одноосібним кроком. МОРОЗ просто втілив волю членів політради, а також і всієї партії. БОНДАРЧУК поділився враженнями від перших днів роботи у парламентському Комітеті з питань соціальної політики та праці. Представники всіх політичних сил працюють спокійно і злагоджено. Вже встигли розглянути проект бюджету на майбутній рік.
 

Лугова О.  В очікування президентського слова: Антикризова коаліція в цейтноті // Львівська газета. - Л., 2006. - № 132. - 25 лип. - С. 5. - Львівська обл.
Попри очікування парламентської більшості, 24 липня В.Ющенко так і не зробив подання на призначення прем'єр-міністром В.ЯНУКОВИЧА. 25 липня останній день, запевняє автор статті, коли згідно із законом можуть створити уряд. Інакше Президент отримає конституційне право оголосити розпуск нинішнього складу парламенту. Регіонали майбутній уряд не сформували, оскільки цей процес затримали нібито нашоукраїнці, які ще не вирішили своєї подальшої політичної долі. Журналіст стверджує, що пропрезидентська сила заперечує свою участь в офіційних консультаціях із Регіоналами.

Піліщук О.  Куди поїдуть депутати?: Відпустка в України обходиться народним обранцям щонайменше від п'яти до десяти тисяч гривень // Експрес. - Л., 2006. - № 87. - 25-26 лип. - С. 2. - Львівська обл.
У ялтинському санаторії "Дюльбер", який належить Управлінню справами Верховної Ради України, нетерпляче чекають на закінчення політичних баталій. Журналіст дає виклад розмови з директором - головним лікарем санаторію Олександром Охріменко. Він інформує, що до послуг народних депутатів - басейни, тенісні корти, спортивні зали, більярдні, кінотеатри, яхти тощо. За словами головного лікаря парламентарі переважно ігнорують сеанси фітотерапії та інші лікувальні процедури. А найбільше люблять відпочивати на біля моря.

Погребинский М.  Законных оснований для роспуска парламента нет… но они есть // Луганская правда. - 2006. - № 79. - 25 июл. - С. 1. - Луганська обл.
Директор Киевского Центра политических исследований и конфликтологии знакомит читателей с тремя статьями Конституции, по которым можно распустит Верховную Раду. Он уверен, что любые попытки обосновать роспуск парламента путем сложения полномочий нардепов (или при выходе из фракций) не имеют юридических перспектив и могут рассматриваться лишь как способ политического давления на Президента. Цитата: "И все же исключить роспуск Верховной Рады нельзя, В.Ющенко ссылаясь на конституционную норму о 60 днях отставленного правительства, а также на его конституционное право думать 15 дней перед внесением кандидатуры премьера, может издать указ о роспуске ВР…"

Понуркевич Н.  БЮТ готовий зректися мандатів: Нашоукраїнці на це пристають // Львівська газета. - Л., 2006. - № 132. - 25 лип. - С. 5. - Львівська обл.
Як і було обіцяно, фракція БЮТ підписала документ про готовність скласти свої повноваження шляхом виходу із фракції. До аналогічних дій соратники "Леді Ю" закликали й "Нашу Україну", проте остання назвала поведінку тимошенківців безрезультативною піар-акцією, інформує журналіст. Народний депутат України Борис БЕЗПАЛИЙ вважає, що вчинок тимошенківців ідентичний до їхньої ініціативи з відмовою від депутатської недоторканості, коли представники БЮТ знали, що їхня заява не має жодного юридичного значення.

Шкіль А.  Дуже погано, коли закон для опозиції пише влада: Інтерв'ю народного депутата України/ Розмовляла Т.Паркасевич // Експрес. - Л., 2006. - № 87. - 25-26 лип. - С. 5. - Львівська обл.
Член парламентської фракції БЮТ Андрій ШКІЛЬ під час бесіди зазначив, що Закон про опозицію повинна розробляти сама опозиція, а влада повинна приймати його і вносити поправки. Нардеп пояснив, що зараз БЮТ знаходиться в парламентській опозиції, а якщо Президент внесе кандидатуру ЯНУКОВИЧА на розгляд парламенту, блок перейде в політичну опозицію і серйозно займеться питаннями тіньового кабміну. А.ШКІЛЬ підкреслив: "Зупинити Президента ми не можемо. Тому якихось більших акцій, ніж ті, що проводимо тепер, чекати не варто. Ми будемо змушені працювати у цьому парламенті, щоб не втратити Україну".

Три підстави для дострокових парламентських виборів: Відкритий лист до Президента України Віктора Ющенка/ Депутати Верховної Ради України, члени фракції "Блоку Юлії Тимошенко" // Вінниччина. - 2006. - № 125. - 25 лип. - С. 1, 2. - Вінницька обл.
Народні депутати вважають, що для негайного розпуску парламенту є мінімум три підстави: політична, геополітична, моральна. На їх думку у Президента має сьогодні два шляхи: дострокове припинення повноважень Верховної Ради, "або здатися, визнати, що Майдан був помилкою… та подати кандидатуру ЯНУКОВИЧА на затвердження" парламенту. Бютівці заявляють: "Ми залишаємо Верховну Раду та чекаємо від Президента чіткої відповіді і конкретного рішення".

Тесло А.  Дрейф-пауза на наші голови // Слобідський край. - 2006. - № 80. - 22 лип. - С. 5. - Харківська обл.
Відомий український політолог Вадим Карасьов у Харкові на зустрічі з представниками місцевих ЗМІ висловив свої оцінки та судження щодо гостроти нинішнього політичного моменту в Україні. Політолог вважає, що в Україні склалися дві сили, що урівноважитимуть одна одну: на одному полюсі парламентська більшість і майбутній кабмін, а на іншому - Президент та потужна опозиція у Верховній Раді. Змінити політичний курс держави, здійснювати кардинальні реформи біло-блакитним буде не легко, адже Президент може завжди скористатися правом вето. Карасьов висловлює припущення, Віктор ЮЩЕНКО, врешті решт погодиться на вимоги парламентської більшості, і Віктор ЯНУКОВИЧ у друге сяде в крісло керівника уряду.

Грицик Ю.  Чи реабілітують УПА?: Уряд затвердив законопроект про надання пільг воякам УПА // Експрес. - Л., 2006. - № 86. - 21-23 лип. - С. 4. - Львівська обл.
Кабмін затвердив законопроект про соціальний захист учасників національно-визвольного руху 1939-1956 рр., що надає їм статусу учасників Великої війни й ветеранів Збройних сил. На шпальтах газети подано коментар до законопроекту народних депутатів України представників різних парламентських фракцій. Ярослав КЕНДЗЬОР вважає, що прийняття цього закону малоймовірне, оскільки цього не допустить більшість. Тарас ЧОРНОВІЛ запевнив: "Особисто переконуватиму керівництво фракції і Партії регіонів в тому, аби з цього питання було вільне голосування наших депутатів". Іван БОКИЙ має надію: "Соціалісти, уважно вивчивши цей документ, радше проголосують "за". Олег БІЛОРУС заявив, що фракція БЮТ голосуватиме за законопроект у повному складі.

Ключковський Ю.  Повторні вибори - це самогубство для помаранчевих: Інтерв'ю народного депутат України/ Розмовляла Н.Понуркевич // Львівська газета. - Л., 2006. - № 130. - 21-23 лип. - С. 1, 3. - Львівська обл.
Представник Президента України у парламенті Юрій КЛЮЧКОВСЬКИЙ, відповідаючи на запитання журналіста, підкреслив: "Сьогодні розрахунок на позачергові вибори - це значною мірою утопія. Так, БЮТ поліпшить свою ситуацію порівняно з теперішньою. Має 129 депутатів, матиме 140. Але загалом "помаранчевих" буде менше, ніж є. Тому перевибори для них - самогубство". Щодо кандидатури В.ЯНУКОВИЧА на пост прем'єра Ю.КЛЮЧКОВСЬКИЙ зазначив, що проблема не в біографії чільника Регіонів, а в політиці, яку можуть реалізувати. Необхідні гарантії, щоб ця політика відповідала національним інтересам, а не інтересам сусідньої держави.

Паркасевич Т.  Від "наших" до "ваших": Експерти й політики прогнозують зростання кількості перебіжчиків з опозиційних фракцій до більшості // Експрес. - Л., 2006. - № 86. - 21-23 лип. - С. 4. - Львівська обл.
Член політради Партії регіонів народний депутат Віктор ТИХОНОВ висловив думку: "Після обрання прем'єра загальна кількість депутатів Блоку Юлії ТИМОШЕНКО та "Нашої України”, які приєднаються до антикризової коаліції, становитиме до трьохсот осіб". Чи слід очікувати масового відтоку депутатів з опозиційних фракцій з'ясовувала журналістка. Бютівець Віталій КОРЖ вважає, що для Регіонів кожен депутат з опозиції "має свою ціну", голос якого "постійно намагаються перекупити". Все ж нардеп має надію, що охочих перебіжчиків буде небагато, і кількість тих, хто перейде на бік більшості, у "Нашій Україні" буде значнішою.

Понуркевич Н.  Тимошенко покладається на Ющенка // Львівська газета. - Л., 2006. - № 130. - 21-23 лип. - С. 5. - Львівська обл.
Засідання Верховної Ради 20 липня тривало не довго, відзначилась тільки Юлія ТИМОШЕНКО, інформує журналіст. Керівник фракції однойменного блоку розпростерла в сесійній залі величезний прапор і заявила - її фракція повернеться на робочі місця тільки 25 липня, у день, коли Президент України матиме конституційне право розпустити парламент. Також Ю.ТИМОШЕНКО вкотре заявила про перекуп депутатських голосів, корумпованість і продажність нинішнього парламенту. Регіонали не забарилися з реакцією на вчинок бютівців, народний депутат Раїса БОГАТИРЬОВА звинуватила БЮТ у брехні.

Князь О.  Парламентські комітети: спокійний "деребан" // Львівська газета. - Л., 2006. - № 129. - 20 лип. - С. 6. - Львівська обл.
Затяжний процес формування парламентських комітетів закінчився. Голосування щодо членства в комітетах минуло спокійно, але питання про обрання другого заступника спікера відклали, незважаючи на те, що БЮТ наполягав на синхронізації процесів голосування. Соратники Ю.ТИМОШЕНКО заявили про необхідність відкритої процедури обрання віце-спікера: голосування піднятими руками, а не звичним шляхом - таємно. Але ця ініціатива залишилася нереалізованою.

АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНА РЕФОРМА

Зайченко О.  Адміністративно-територіальна реформа: обговорення триває // Зоря Полтавщини. - 2006. - № 116. - 25 лип. - С. 2. - Полтавська обл.
Начальник управління з питань внутрішньої політики Полтавської облдержадміністрації Олексій Зайченко в статті висловлює думку: "Головним у майбутній реформі управління повинні бути партнерські стосунки між державною владою і місцевим самоврядуванням, налагодженням реального співробітництва владних інституцій, політичних партій, неурядових громадських організацій та бізнесових кіл". Він зазначив, учасники попередньо проведених "круглих столів" висловлювали критичні зауваження щодо доцільності збільшення чи об'єднання адміністративних одиниць у громаді, а також вони наголошували на потребі перегляду податкового законодавства на користь місцевих бюджетів. Зайченко О. запросив усіх небайдужих громадян висловити власні пропозиції щодо концептуальних аспектів здійснення в Україні Адміністративно-територіальної реформи за телефоном прямої лінії облдержадміністрації.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

Чернова Н.  "Нашоукраїнці" уточнюють дії // Слобідський край. - 2006. - № 81. – 25 лип. - С. 2. - Харківська обл.
22 липня у залі Харківського академічного театру опери та балету ім. М.Лисенка зібралися депутати всіх рівнів обласної організації політичної партії "Народний союз" Наша Україна". Партійці зібралися, щоб зрозуміти, як жити і працювати далі в складній політичній ситуації у державі. З виступу голови Харківської облдержадміністрації Арсена Авакопова: "Ми розслабились, відчували себе чемпіонами, гадаючи, що ми центр усього й без нас не може бути коаліції. Однак Партія регіонів продемонструвала дисципліну та єдність. Ми ж утратили ініціативу й тепер маємо зібратися з духом і, як у футболі, при програшному рахунку переломити ситуацію на свою користь". Народний депутат України Лілія ГРИГОРОВИЧ, виступаючи пере зібранням зазначила, що дострокові вибори - це не вихід. Вона запропонувала потужну роботу в опозиції на перемогу.

Валигурская Т.  Оранжевый отлив, или притча о бездарно потраченном времени // Днепровская правда. - 2006. - № 28. - 21 июл. - С. 4. - Дніпропетровська обл.
Автор статьи анализирует историю расцвета оранжевой революции, ее победу и сокрушительное поражение. Позицию фракции БЮТ в парламенте журналист отождествляет с действиями одноименной фракции в горсовете Днепропетровска. Эта фракция, дискредитируя депутатский корпус города, полностью парализовала его работу судебными исками, срывая решение множества социально важных проблем. Автор стать уверена, что причина проста - фракцию, оставшуюся в меньшинстве, отодвинули от "хлебных" комитетов. Бездарно потерял время и Днепропетровский областной совет, который из-за политических разборок до сих пор не завершил первую сессию. Журналист подытоживает: "Мы любили Вас оранжевые силы. Но, видимо, долгое пребывание в оппозиции научило Вас только воевать, а не работать. Народ устал от бесконечных майданов. Он хочет достойно жить в достойной стране. И голосовать дальше будет за тех, кто обеспечит ему это право, а не за тех, кто зовет на баррикады".

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Иванченко И.  Москва - Крым: свидание после разлуки // Крымские известия. - 2006. - № 132. - 22 июл. - С. 1-2. - Автономна Республіка Крим.
Сотрудничество Москвы и Крыма продолжается. Слова и намерения уступят место конкретным проектам, приобретут новый формат. Таковы главные итоги рабочей поездки в Москву Председателя Верховной Рады Автономной Республики Крым А.Гриценко и Председателя Совета Министров автономии В.Плакиды, информирует журналист. Мер российской столицы Ю.Лужков заверил, что Москва готова активизировать и расширить деловые, культурные контакты, сделать их взаимовыгодными. А.Гриценко сказал, что объединение "Массандра" готово поставлять в Москву на 7-8 миллионов долларов вина в год. Нашли поддержку предложения крымского спикера о возобновлении переговоров по проекту транспортного сообщения Крыма и России через Керченский пролив.

Пупкова Н.  Диалог ведут в спокойной обстановке // Крымская правда. - 2006. - № 132. - 22 июля. - С. 1. - Автономна Республіка Крим.
Крымские парламентарии 21 июля собрались на внеочередную сессию. Ободренные успехами на посевных площадях, они задумались о ситуации на иных площадках - "полянах протеста", самозахватах, ситуации вокруг бахчисарайского рынка. Перед началом сессии здание крымского парламента пикетировали работники бахчисарайского центрального рынка, активисты партии "Русский блок". Депутатам раздавалось обращение, в котором торгующие просили "поддержать принятое городским Советом Бахчисарая решение о разрешении торговли на рынке в течении года, пока будет строится новый торговый павильон".

Чайка Л.  "Только Виктор Янукович способен предотвратить катастрофу…" // Луганская правда. - 2006. - № 78. - 22 июл. - С. 1-2. - Луганська обл.
В здании Луганского областного совета собрались представители депутатского корпуса области, Луганска, лидеры местных отделений партий, общественных организаций, представители трудовых коллективов, научной и творческой интеллигенции городов и районов области. Все выступающие были единодушны в том, что только работа антикризисной коалиции и назначение на пост премьер-министра Украины В.ЯНУКОВИЧА способны вывести страну из кризиса, стабилизировать экономику. Участники собрания приняли обращение к Президенту, в котором требовали не поддаться личным амбициям и стабилизировать ситуацию в стране.

Дончик Т.  Навздогін поїзду, що відійшов: Це було чи не найкоротше пленарне засідання у сесійній залі за останні каденції // Вінниччина. - 2006. - № 123. - 21 лип. - С. 1. - Вінницька обл.
За ініціативою фракції "Батьківщина" була скликана позачергова сесія Вінницької облради. Як зазначив керівник фракції Ю.Мельник: "Таке скликання обласної сесії є генеральною лінією нашої політичної сили і її лідера Ю.ТИМОШЕНКО. У нас є рішення політради, де чітко визначено, що причиною всіх останніх подій є зрадницькі дії О.МОРОЗА і тих, хто зволікав із створення демократичної коаліції". Певна частина депутатів в залі не схотіла реєструватись, так що відкрити сесію не вдалось. Проводились міжфракційні консультації. Озвучити проект рішення "Визнати нелегітимним обрання Олександра МОРОЗА спікером і просити Президента розпустити парламент" так і не вдалось, оскільки після перерви в залі зібралось ще менше депутатів.

Від організаційних питань - до проблем комунальної власності й життєзабезпечення громадян/ Інформ. ред газети // Житомирщина. - 2006. - № 77. - 18 лип. - С. 1, 3, 4. - Житомирська обл.
Широкий спектр питань було розглянуто на другій сесії Житомирської облради п'ятого скликання. Проходила сесія емоційно, нерідко - в гострому дискусійному плані, інформує журналіст. Певної напруженості їй надали мітингуючи під прапорами "Пори", які зустрічали депутатів біля входу в адмінбудинок. Нам сесії були затверджені Положення про постійні комісії, помічників-консультантів депутатів облради, утворено президію. Депутати прослухали звіт про виконання обласного бюджету за І квартал 2006 р.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Танич А.  Как бы пожару не разогреться // Наше місто. - 2006. - № 104. - 25 лип. - С. 1. - Дніпропетровська обл.
В Днепропетровске, как и во многих других городах Украины, прошел митинг, организованный местной еврейской религиозной общиной. В зачитанном на митинге обращении Израильского кнессета, и в выступления собравшихся было высказано отношение к вооруженному конфликту между Израилем и Ливаном. Меморандум в поддержку государства Израиль, принятый на митинге, направлен в кнессет.


 Огляд регіональної преси. - Вип. 57 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 26 по 28 липня 2006 року.

Відповідальна за випуск: Демченко О.А., гол. консультант відділу інформаційно-бібліотечного забезпечення, тел. 255-25-43.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення