Огляд реґіональної преси

Випуск 43, 7 - 9 червня 2006 р. 

 

Верховна Рада України
Політичні партії
Місцеве самоврядування
Ситуація в регіонах

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Вітенко О.  На всі запитання завжди є відповіді: Інтерв'ю народного депутата України/ Розмову записав О. Дмитрук // Вінницька газета. - 2006. - № 68. - 6 черв. - С. 3. - Вінницька обл.
Свою першу офіційну прес-конференцію в ранзі народного депутата України провела голова Вінницької обласної організації ВО "Батьківщина" Олена ВІТЕНКО. На запитання журналістів, іноді доволі гострі та незручні, вона намагалася давати вичерпні відповіді. Вона надала оцінку результатам виборів до місцевих органів влади, прокоментувала питання обрання Юлії ТИМОШЕНКО главою уряду. "Так, питання обрання нашого лідера главою уряду досить непросте у перше чергу через її несприйняття частиною депутатів з "Нашої України. Я вважаю, якщо будуть задоволені "апетити" деяких впливових нашоукраїнців, то Юлію Тимошенко буде обрано на цю посаду".

Сівкович В.  Портфелі для опозиції: Інтерв'ю народних депутатів/ В.Сівкович, В.Коваль; Записала Т. Паркасевич // Експрес. - Л., 2006. - № 66. - 6-7 черв. - С. 5. - Львівська обл.
За повідомленням автора, у Верховній Раді зареєстровано новий законопроект про опозиційну політичну діяльність. Серед його авторів - відомі регіонали Раїса БОГАТИРЬОВА й Тарас ЧОРНОВІЛ. Прийняття законопроекту, як вважають автори, прискорить політичну структуризацію суспільства, підкреслив журналіст, зробить ефективною роботу Верховної Ради та знизить напругу. Кореспондент наводить коментарі народних депутатів щодо його прийняття. Зокрема, народний депутат В.СІВКОВИЧ (Партія реґіонів) підкреслив: "Опозиція… існує щодо політики більшості, яка перебуває при владі, та її правил гри. Для цього опозиції обов'язково потрібні певні важелі впливу". На думку В'ячеслава КОВАЛЯ (Блок "Наша Україна"), "…варіант задіяння опозиції в парламенті - її представництво в кількох комітетах, а також участь у їх роботі на рівні заступників і перших заступників". "Переконаний, - продовжив народний обранець, - саме такий варіант буде притаманний в Україні, із залученням опозиції до влади на парламентському рівні".

Богдан О.  Помаранчевій коаліції - бути // Вінницька газета. - 2006. - № 65. - 30 трав. - С. 1-2. - Вінницька обл.
25 травня розпочала роботу Верховна Рада України п'ятого скликання. Під час складання присяги народний обранець М.КАТЕРИНЧУК поспілкувався з вінницькими журналістами і запевнив, що ніхто не зрадить ідей та принципів Помаранчевої революції. Була офіційно відкрита сесія Верховної Ради України, на якій виступили Президент та Прем'єр-міністр України. Наступне пленарне засідання відбудеться 7 червня.

Кушнарьов Є.  Ми обов'язково повернемося!: Інтерв'ю народного депутата України/ Інтерв'ю записав О. Стецишин // Експрес. - Л., 2006. - № 63. - 30-31 трав. - С. 4. - Львівська обл.
Народний депутат від Партії реґіонів Євген КУШНАРЬОВ надав інтерв'ю кореспонденту газети, в якому зосередив увагу на можливості створення широкої коаліції з участю Партії Реґіонів. На його думку, "внутрішні протиріччя між помаранчевими компаньйонами значно глибші, ніж між частиною помаранчевих і нами". Що стосується його прогнозів відносно повернення до влади, Євген КУШНАРЬОВ підкреслив: "Ми абсолютно переконані, що без Партії реґіонів ніякої конструктивної, тривалої і ефективної більшості в парламенті бути не може. Без Партії реґіонів потужної виконавчої влади, яка б працювала на всю Україну, бути не може".

Паркасевич Т.  Референдумом по владі // Експрес. - Л., 2006. - № 63. - 30-31 трав. - С. 4. - Львівська обл.
БЮТ планує запропонувати законопроект, яким дозволить розпускати органи влади народним волевиявленням, повідомляє автор. На думку Юлії Володимирівни, саме така ініціатива дасть людям інструмент, за допомогою якого Україна зможе позбутися недієздатних органів влади: парламенту, керівників, народних депутатів, партії. Народний депутат І.ШКІРЯ вважає, що народ повинен мати важелі впливу на владу, але референдум - це не спосіб розв'язання цієї проблеми. Парламентар Є.ГІРНИК думає, що таке ноу-хау є недоречним. Політолог говорить, що можливість відкликання влади референдумом має позитивний і негативний аспекти.

Трошкова А.  "Роздягання" на депутатському "подіумі" - Із першого дня роботи Верховної Ради // Вінниччина. - 2006. - № 91. - 30 трав. - С. 2. - Вінницька обл.
Народний депутат України Микола КАТЕРИНЧУК запросив на відкриття сесії Верховної Ради України вінницьких журналістів. Після засідання журналістам вдалося поговорити з Юлією ТИМОШЕНКО про створення коаліції та білий одяг, у який була вдягнена вся фракція БЮТ. "Це є символом того, що ми хочемо привнести в політику - трішечки чистоти, трішечки прозорості, зрозумілості" - прокоментувала Юлія Володимирівна одяг членів фракції. Не менш цікавим для журналістів були висловлювання народного депутата Петра ПОРОШЕНКА, який відповів на питання про створення коаліції, про збільшення числа парламентських комітетів. Він зауважив: "Нам треба затвердити комітети, обрати уряд, зробити Верховну Раду дієздатною". Руслана ЛИЖИЧКО розповіла, чому прийшла в білому одязі та про плани на майбутнє, зокрема підкреслила: "Хочу працювати в комітеті з євроінтеграції, бо знаю, що сказати в Європарламенті…" Своїми враженнями поділилися від початку роботи  сесії народні обранці Рінат АХМЕТОВ та Віктор ЯНУКОВИЧ- наймолодший народний депутат України.

Шибко В.  А ми не підпишемо!: Інтерв'ю народного депутата України/ Записав Ю.Грицик // Експрес. - Л., 2006. - № 63. - 30-31 трав. - С. 5. - Львівська обл.
Коаліційні переговори щодня входять у круті політичні віражі, зауважує кореспондент газети. Так, представник БЮТ, народний депутат України Василь ОНОПЕНКО, на відміну від соціаліста Миколи РУДЬКОВСЬКОГО, оптимістично повідомив, що рішення питання про вступ України до НАТО може відбутися тільки в результаті всеукраїнського референдуму. Про те, чи справді "проблему знято", кореспондент поцікавився в народного депутата, члена політради СПУ Віталія ШИБКА, який повідомив: "У нашій партійній програмі чітко записано: просування НАТО на схід є помилковим. Крапка". Що стосується подальшого розвитку України, Віталій ШИБКО підкреслив: Представники влади стверджують, що через вступ до НАТО ми будемо залучатися до євростандартів. Однак у нас виникає питання: чому ми повинні робити це саме через військо-політичне об'єднання?" Кореспондент надає коментар з цього питання народних депутатів О.БІЛОРУСА (БЮТ) та Ю.ОРОБЦЯ (НСНУ).

Видрін Д.  Найгірша кара для підкупленого депутата - не подавати йому руки у парламентському буфеті: Інтерв'ю народного депутата України/ Інтерв'ю записав О.Стецишин // Експрес. - Л., 2006. - № 62. - 26-28 трав. - С. 4. - Львівський обл.
Новий парламент схоже буде працювати за старими тіньовими схемами. Приводом для цього стала тема підкупів, яка нині знову набрала актуальність. Відомий політолог, а тепер  ще й народний депутат  Дмитро ВИДРІН прокоментував методи впливу на депутатів через спроби підкупу депутатів та інститут імперативного мандату. На його думку, "питання в тому, наскільки депутати можуть стояти такими спокусами". "Найкращий спосіб протидії підкупу - це корпоративна свідомість. Якщо депутат знатиме, що через свою нестійкість і моральне недбальство стане вигнанцем, …то думаю, він добре подумає, чи варто брати гроші."

Маленкович В.  Ні миру, ні війні // Експрес. - Л., 2006. - № 62. - 26-28 трав. - С. 4. - Львівська обл.
В Україні відкрився новий політичний сезон, зауважує журналіст. Існує багато версій, щодо його подальшої роботи. Один з найвідоміших українських політичних експертів Володимир Маленкович висловив свою думку про те, що очікує парламент в найближчому майбутньому. "- Як на мене, то все залежатиме від того, як трактуватиметься поняття імперативного мандата". Володимир Маленкович розкрив це поняття, а також зупинився на тому, яку роль імперативний мандат буде відігравати в законодавчому органі.  Що стосується майбутньої парламентської коаліції, В.Маленкович підкреслив: "Ющенко, найімовірніше, пустить Юлю на прем'єрський трон, але при цьому поставить її у дуже жорсткі рамки".

Подоляк А.  П'яте скликання. Починаємо з любові // Київська правда. - 2006. - № 56. - 26 трав. - С. 1. - Київська обл.
25 травня розпочала роботу Верховна Рада України п'ятого скликання. Народні обранці прослухали привітання екс-спікера В.Литвина і склали присягу. Після чого, на пропозицію І.БОКИЯ, депутати ухвалили питання про порядок денний першого дня сесії. Прем'єр-міністр України Ю.Єхануров оголосив заяву про складання повноважень діючого Кабінету Міністрів перед новообраною Верховною Радою. В ході роботи більшістю депутатів було вирішено оголосити перерву в роботі парламенту до 7 червня, яка є необхідною для утворення коаліції в парламенті.

Стецишин О.  Почалося! // Експрес. - Л., 2006. - № 62. - 26-28 трав. - С. 1-2. - Львівська обл.
Розпочала свою роботу Верховна Рада п'ятого скликання. Кореспондент газети "Експрес" побував за кулісами новообраного парламенту. Народні обранці почали з'являтись у кулуарах парламенту задовго до початку засідання. Першими до парламенту зайшли депутати від Партії реґіонів. Вони були в гарному гуморі. Останніми представили себе широкому загалу депутати від БЮТ, одягнені в білі светри з червоними серцями на грудях. Окремої уваги заслужили парламентські абітурієнти, такі як Р.АХМЕТОВ і О.ГЕРАСИМ'ЮК. Після засідання тепер вже повноправні депутати фотографувалися, жартували з простими громадянами і майже тридцять хвилин були як ніколи близькими до народу.

Зубанов В.  10 мільйонів за спікера: Інтерв'ю народних депутатів України/ В.Зубанов, В.Полохало; Взяв інтерв'ю А. Ганус // Експрес. - Л., 2006. - № 51. - 4-11 трав. - С. 4. - Львівська обл.
Партія реґіонів має "фінансовий" план проведення Віктора ЯНУКОВИЧА на посаду голови Верховної Ради. Для цих намірів, підкреслює кореспондент, регіоналам вкупі з комуністами бракує 19 голосів. За словами народного депутата Миколи ТОМЕНКА, народним обранцям від БЮТ та членам інших фракцій вже пропонували певні суми за одне "правильне" голосування. Народні депутати В.ПОЛОХАЛО - представник БЮТ та В.ЗУБАНОВ - член Партії реґіонів висловили свої думки з цього приводу. "Тепер усе вирішують не окремі депутати, а політичні сили. Щодо Януковича, то йому значно більше пасує робота керівника уряду, а не спікера парламенту. …Партія реґіонів таки домагатиметься  обрання його керівником Кабінету Міністрів" - підкреслив Володимир ЗУБАНОВ. На думку В. ПОЛОХАЛО, "Партія реґіонів, хоч і каже, що "готова працювати в опозиції", насправді докладає всіх зусиль, щоб увійти у владу. Причому - на домінуючих ролях".

Коваль В.  Бої за парламентський партер: Інтерв'ю народного депутата України/ Інтерв'ю записала Т.Паркасевич // Експрес. - Л., 2006. - № 51. - 4-11 трав. - С. 4. - Львівська обл.
Журналістка з'ясувала у народного депутата України, представника комітету з питань реґламенту у парламенті В'ячеслава КОВАЛЯ принципи розподілення місць у парламенті, розподілення місць між окремими депутатами, престижні місця в залі і виключення депутатів з фракції. "Цими питаннями відатиме підготовча депутатська група, яку створять… із представників усіх депутатських фракцій. Ця депутатська група буде також провадити підготовку до першої сесії та розглядатиме питання розміщення народних депутатів у залі пленарних засідань". Коментарі для газети надали народні депутати О.Царьов (ПР) та Є.Гірник (НСНУ), які висловилися стосовно розташування їхніх фракцій у парламентській залі.

ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

З'їзд під покровом ночі  Шкіль А., Басараб М.: Коментар народного депутата та українського політолога/ Записав А. Ганус // Експрес. - Л., 2006. - № 66. - 6-7 черв. - С. 5. - Львівська обл.
За повідомленням автора статті, у Києві відбувся дуже "загадковий" з'їзд Блоку Юлії Тимошенко. На початку зібрання лідер БЮТ нагороджувала партійців за успіхи у виборчій кампанії, а в період, скритий для ока журналістів, учасники з'їзду "прорідили" виборчий список, починаючи зі 130 місця. Це ті люди, які не потрапили в парламент, підкреслює автор, який надає в статті коментар народного депутата України Андрія ШКІЛЯ та київського політолога М. Басараба. "Йдеться, радше, про узгодження позицій,” - підкреслив Андрій ШКІЛЬ - люди, які тими чи іншими своїми діями реально віддалилися від політичної сили, міркую, й самі не сподівалися претендувати на депутатські мандати від нашої політичної сили". Що стосується леґітимності цього рішення,  народний обранець додав: "З'їзд є найвищим керівним органом політичної сили, він може ухвалювати будь-які рішення щодо її діяльності, котрі не суперечать чинному законодавству України".

Лук'яненко Л.  Я пропонував Матвієнкові розійтися мирно. Він не захотів: Інтерв'ю народного депутата України/ Інтерв'ю записав О.Стецишин // Експрес. - Л., 2006. - № 63. - 30-31 трав. - С. 5. - Львівська обл.
Почесний голова і засновник Української Республіканської партії, народний депутат України Левко ЛУК'ЯНЕНКО надав інтерв'ю, в якому розповів про причини відродження партії, причини розділу партії в минулому і керівництво УРП. "Сталося це тому, що напередодні у нас почалися дебати, з ким іти на вибори. І більшість партійців висловилася за те, щоб увійшли до БЮТ. А Матвієнко був проти. Це його політична лінія й спричинила розкол" - підкреслив народний депутат. Що стосується його співпраці з партнерами всередині БЮТ, Левко ЛУК'ЯНЕНКО відмітив: "Можу сказати, що програма і діяльність блоку нас цілком задовольняють. Так "Батьківщина" - це типово ліберальна партія, а республіканська ідеологія опирається на філософію консерватизму. Але між нами багато спільного".

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Дроздовський Є.  Депутати не бояться телекамер журналістів // Запорізька правда. - 2006. - № 82. - 6 черв. - С. 3. - Запорізька обл.
Голова Запорізької облдержадміністрації Євген Червоненко зустрівся з представниками політичних партій, котрі обрані до обласної ради, повідомляє автор статті. Він підтримав ініціативу ряду політичних сил щодо впровадження додаткових застережних заходів для забезпечення вільного волевиявлення депутатів під час виборів нового голови обласної ради. Голова облдержадміністрації повідомив, що він буде конструктивно співпрацювати з будь-яким, леґітимно обраним головою обласної ради, а його вибори пройдуть максимально прозоро та не будуть при цьому допущені ніякі спроби фальсифікацій.

Самоврядування - демократизм управління/ Інф. ред газети // Вінниччина. - 2006. - № 95. - 6 черв. - С. 1. - Вінницька обл.
На Вінниччині відбулося перше засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, повідомив автор статті. У Тульчинський район, де проходило це поважне зібрання, з'їхалися голови районних, міських рад та райдержадміністрацій Вінниччини, керівники управлінь, депутати обласної ради. Тема, яку обговорювала координаційна рада, визначив голова облради Г. Заболотний, завдання органів місцевого самоврядування як втілення конституційного принципу народовладдя.

Білик П.  Понеділок мусить стати мудрішим від середи // Наддніпрянська правда. - 2006. - № 41. - 2 черв. - С. 1. - Херсонська обл.
За повідомленням автора статті, 31 травня, відбулася ІІ сесія обласної ради V скликання. Депутатів зустріли палкі мітингові пристрасті на площі Свободи. Біля будинку обласної ради опозиційні партії висловлювали свій протест щодо перебування кораблів НАТО в Криму. Щодо роботи обласної ради, депутатський корпус обрав тільки робочу групу. Інші питання порядку денного перенесли на 5 червня.

Подолян В.  Виховаємо майбутнє своєї держави // Київська правда. - 2006. - № 58. - 1 черв. -
С. 1. - Київська обл.
Напередодні Міжнародного дня захисту дітей у Київській облдержадміністрації відбулася нарада на тему "Реформування системи захисту прав дітей в Київській області. Здобутки. Проблеми. Шляхи вирішення". Головною метою проведення наради був глибокий аналіз ситуації в області щодо захисту прав та законних інтересів дітей, стану та впровадження реформування у цій сфері, взаємодії органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, спрямованих на забезпечення прав дітей.

Дончик Т.  Якщо є вміння чути один одного // Вінниччина. - 2006. - № 91. - 30 трав. - С. 1. - Вінницька обл.
У залі засідань Вінницької облдержадміністрації відкрилася виставка сакрального мистецтва. Духовні отці, керівники різних релігійних організацій разом з керівниками обласної влади, представниками різних державних відомств вирішили спільно обговорити, як дотримується чинне законодавство щодо свободи совісті та релігійних організацій на Вінниччині. Був здійснений аналіз тенденцій розвитку релігійної ситуації і державно-церковних відносин в області. Того ж дня відбулося й засідання ради церков та релігійних організацій при голові облдержадміністрації.
 
Миколаєнко В.  Оздоровляти необхідно і дітей і довкілля // Деснянська правда. - 2006. - № 62. - 30 трав. - С. 1. - Чернігівська обл.
На розширеному засіданні колегії Чернігівської облдержадміністрації першим питанням порядку денного було питання "Про організацію та проведення літнього відпочинку і оздоровлення дітей у 2006 році". Про становище оздоровчої кампанії розповів заступник голови облдержадміністрації з гуманітарних питань В.Тандура. Другим на засіданні колегії розглянуто питання "Про стан виконання заходів щодо покращення навколишнього середовища в області". З обох обговорюваних питань було прийнято відповідні рішення.

Парамонов Н.  Где окажется Днепропетровщина, если "регионалы" протолкнут своего председателя в облсовет? // Наше місто. - 2006. - № 75 - 30 трав. - С. 2. - Дніпропетровська обл.
На последней сессии Днепропетровского облсовета "регионалы" и их ситуативные союзники сделали все, чтобы подтвердить худшие клише, с помощью которых недоброжелатели обычно характеризуют "донецких". Сначала они нарушили предварительную договоренность о "рассадке" депутатов в зале и самовольно заняли чужие места. Затем стали настаивать на голосовании методом поднятия руки. А потом сорвали голосование с помощью бюллетеней за председателя совета. Выходя из кабинки к урне, демонстративно разворачивали бюллетени, показывая наблюдателю, что проголосовали за правильную кандидатуру. Все это было сделано для того, чтоб на выборах победила кандидатура Олега Царева, представителя Партии регионов, считает автор.

СИТУАЦІЯ В РЕҐІОНАХ

Писарев В.  Репрессии вместо сессии? // Наше місто. - 2006. - № 79 - 6 черв. - С. 2. - Дніпропетровська обл.
В Днепропетровске продолжают штурмовать здание облсовета, информирует журналист. Абсурдность ситуации дошла до того, что бойцы "Беркута, самоотверженно защищающие здание, не пропускают на работу и депутатов областного совета.  "- Группа народных депутатов, в том числе и я, решили участвовать в сессии, - рассказывает первый секретарь КПУ народный депутат Украины Виктор БОРЩЕВСКИЙ. - На входе стояли представители какого-то военизированного подразделения. Более того, они перекрыли зал, избивали народных депутатов. В общем, очередная сессия облсовета началась с беспредела". Свой протест по поводу случившегося высказал народный депутат Украины Олег КАЛАШНИКОВ, отметивший, что в результате сессионного беспредела пострадали три народных депутата. Его коллега Игорь ШКИРЯ подчеркнул: "Днепропетровщина - яркий пример того, как старая власть воюет с Партией регионов".

Киселёва М.  Леонид Грач: "Сбор подписей за отставку президента начат" // Крымская правда. - 2006. - № 99. - 2 июня. - С. 1. - Автономна Республіка Крим.
Как сообщил автора статьи, в Севастополе прошел очередной антинатовский митинг, около тысячи человек собралось, скандируя "НАТО - нет!". Первый секретарь рескома КПУ, народный депутат Украины Леонид ГРАЧ, присутствовавший на митинге, заявил: "Это не просто произвол и попрание украинского закона со стороны, как американцев, так и высшей власти страны. Это начало реального процесса вторжения в украинское государство американцев из альянса НАТО…". Леонид ГРАЧ заверил собравшихся: фракция коммунистов в парламенте Украины "сделает все, чтобы "три оранжевых силы не смогли узаконить аннексию страны". Кроме того, депутат объявил, что "начат всенародный сбор подписей за отставку президента Украины".


 Огляд регіональної преси. - Вип. 43 підготовлений за матеріалами обласних газет, що надійшли до бібліотеки Верховної Ради України у період з 7 по 9 червня 2006 р.

Відповідальна за випуск: Некрасова О.С., ст. консультант відділу інформаційно-бібліотечного забезпечення, тел. 255-27-64.


Головна сторінкаІнформація та історична довідкаКаталогиБібліографічні покажчикиНові надходженняЕлектронні текстиНаші партнериБібліотечні ресурси в Internet

© Апарат Верховної Ради України
Інформаційне управління
Відділ інформаційно-бібліотечного забезпечення