![]() |
|
ЗмістВступВступ
1.Чорнобильська катастрофа: правові аспекти.
2.Хроніка трагічних подій.
3.Масштаби і наслідки катастрофи.
4.Реалії постчорнобильської доби.
5.Україна - Чорнобиль - світ: проблеми ядерної катастрофи у міжнародному виміріContents
Introduction
1.Chornobyl catastrophe: law aspects.
2.Chronicle of tragic events.
3.Range and consequences of the catastrophe
4.Realiae of post-Chornobyl period.
5.Ukraine - Chornobyl - the World: nuclear security problems in international perspective.
Майже 15 років минуло від того часу, коли страшна біда прийшла в Україну, накривши чорним смертельним крилом Росію, Білорусь та інші країни. Поліське містечко Чорнобиль, якому виповнилося 800 років, зайняло місце у сумнозвісному списку поряд із Хіросимою та Нагасакі. Аварія, що трапилася на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших катастроф в історії людства. Вона вплинула на долі мільйонів людей. У багатьох реґіонах України виникли нові соціально-економічні умови, що спричинили кардинальні зміни в людському житті. Україну проголошено зоною екологічного лиха. Для ліквідації наслідків аварії та створення системи надійного захисту населення від впливу Чорнобильської катастрофи залучено значні фінансові, наукові та людські ресурси.1. Чорнобильська катастрофа: правові аспекти.
15 грудня 2000 року Чорнобильська АЕС буде закрита - таке рішення було прийнято з урахуванням оцінок експертів і міжнародних зобов'язань України. На виконання цього політичного рішення Президентом України 19 жовтня 2000 року затверджені "Заходи до закриття Чорнобильської атомної електростанції".
Невідворотність рішення про закриття Чорнобильської атомної електростанції все більше усвідомлюється як українською, так і міжнародною громадськістю; разом із цим зростає усвідомлення глобальності чорнобильської катастрофи та необхідності об'єднаних зусиль для її вирішення.
Книжкова виставка "Чорнобильська АЕС: шлях до закриття" репрезентує колекцію документів із фондів Національної парламентської бібліотеки та бібліотеки Верховної Ради України, які висвітлюють проблеми чорнобильської катастрофи: її історію, масштаби, наслідки для України і світу, національні та міжнародні правові рішення з питань закриття Чорнобильської АЕС, за такими розділами:
З часу Чорнобильської катастрофи у колишньому Радянському Союзі, а потім на терені незалежних держав України, Росії, Білорусі було прийнято низку законодавчих актів і підзаконних документів, пов'язаних з аварією.2. Хроніка трагічних подій.
Кількість цих документів і надалі зростає пропорційно тому, як виникають нові соціально-економічні, політичні, екологічні та інші проблеми, що є наслідками атомної катастрофи.
У цьому розділі виставки представлено основні законодавчі акти, які реґулюють соціальний захист осіб, що постраждали від аварії, механізм природокористування та безпечного проживання населення, формування економіко-екологічної політики на територіях, що зазнали радіонуклідного забруднення, міжнародні зусилля на подолання наслідків трагедії тощо.
У розділі представлено матеріали, що послідовно висвітлюють події, які відбувалися після трагічного вибуху 26 квітня. Цікаво порівняти інформацію, що подавалася центральною пресою в перші дні після катастрофи і величезний фактографічний матеріал, накопичений і опрацьований фахівцями за роки, що минули відтоді. У цьому контексті привертає увагу на книгу: "Чорнобильська трагедія. Документи і матеріали", що вийшла з друку у видавництві "Наукова думка" в 1996 році.3. Масштаби та наслідки катастрофи.
Редакційна колеґія та укладачі пропонованого читачеві збірника документів і матеріалів ставлять за мету неупереджено та всебічно показати, перш за все, причини Чорнобильської катастрофи, які неможливо розглядати ізольовано від суспільно-політичних та економічних процесів, що на той час відбувалися в СРСР.
Документи збірника, зокрема, відбивають історію будівництва станції, розкривають болючі проблеми, з якими стикалися будівельники, висвітлюють наявну в той час систему інформування партійних і державних органів про подію, що сталася 26 квітня 1986 року о 1 год. 25 хв. Вони засвідчують: ЦК Компартії України як найвищий політичний орган у республіці та Уряд України мали ґрунтовну інформацію про реальний стан після катастрофи. Але керівництво місцевих органів влади було усунене центром від активного втручання в хід подій через екстериторіальність станції і її підпорядкованість безпосередньо Мінатоменерго СРСР й не могло вживати необхідних заходів без схвалення Союзним Центром.
Поряд з документами, що характеризують діяльність апарату ЦК Компартії України за екстремальних обставин, у виданні зосереджено великий масив документів інших відомств і установ, що звітувалися перед ЦК чи зверталися до нього як до найвищої керівної інстанції.
Серед документів збірника є чимало неспростовних свідчень бюрократизму, того, що центральні галузеві відомства приймали рішення з великим запізненням. Наприклад, період напіврозпаду радіоактивного йоду-131 становить лише вісім діб. За цих обставин оперативне проведення йодної профілактики могло стати ефективною захисною акцією, що допомогла б уникнути багатьох ускладнень стану здоров'я населення. Але тільки 9 травня 1986 року до Києва надійшов текст тимчасової інструкції з "негайної" профілактики враження радіоактивним йодом (№ 96).
До ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було залучено величезну кількість людей різного фаху та соціального стану: військових, шахтарів, науковців, водіїв, медиків і багатьох інших. У післяаварійний період вони утворили низку об'єднань: всесоюзний "Союз Чорнобиль", який з 1991 р. трансформувався у міжнародний, та "Союз Чорнобиль України". На базі матеріалів Держтелерадіо України показано зусилля його працівників з об'єктивного інформування громадськості України та світу стосовно наявних проблем.
Також привертає увагу книга "Открытая зона: Вспоминают журналисты-участники ликвидации последствий Чернобыльской катастрофы", яка вийшла з друку 1998 року у видавництві КМЦ "Поезія". Ця мемуарна праця має громадське звучання. Суцільна завіса секретності, якою Чорнобиль був одразу відокремлений від усього світу, не давала можливості керівникам ліквідації наслідків аварії, провідним спеціалістам довести до народу вичерпну інформацію. А те, що вдавалося дістати, безжально чистила цензура. У результаті пресу звинувачували в необ'єктивності, приховуванні правди. Сьогодні журналісти, які були свідками трагічних подій, згадують їх і завдяки цьому "закрита зона" стає "відкритою", а ми дізнаємось про реальні події, які тривалий час приховувалися від громадськості.
Це один із найбільших розділів виставки. Література, представлена в ньому, різноманітна і стосується широкого кола питань, від суто технічних та медико-біологічних до соціально-психологічних і політико-правових. Слід звернути увагу та такі видання:4. Реалії постчорнобильської доби.
Семененко Б.А., Белова И.В. По следам Чернобыльской катастрофы: социально-экономические и экологические аспекты. - Сумы: Инициатива, 1997. - 125 с.
Книгу присвячено теоретичним і практичним питанням оцінки соціально-економічних і екологічних наслідків радіоактивного забруднення навколишнього середовища на прикладі аварії на Чорнобильській АЕС. Авторами зібрано, проаналізовано і систематизовано великий матеріал, що стосується негативного впливу об'єктів ядерного циклу на людину і довкілля. Наведена класифікація структури економічних збитків від аварії на Чорнобильській АЕС. Розроблені теоретичні та методичні принципи оцінки економічних наслідків підвищеної захворюваності, інвалідності і передчасної смертності населення, що постраждало від аварії. На базі офіційної статистичної інформації отримані конкретні оцінки народногосподарських втрат у зв'язку з погіршенням стану здоров'я громадян, відчуженням сільськогосподарських і лісових земель. Запропоновано напрями удосконалення системи соціального захисту населення, що постраждало внаслідок аварії.
Соціальні наслідки чорнобильської катастрофи (результати соціологічних досліджень 1986-1995 рр.) /Відп. ред.: В.Ворона, Є.Головаха, Ю.Саєнко. - Х.: Фоліо, 1996. - 414 с. У книзі вперше в соціологічній науці подані узагальнення й систематизація досвіду десяти років дослідження проблеми соціальних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розкриті особливості формування та динаміки соціального самопочуття та психологічного стану різних категорій людей, які постраждали від катастрофи: населення реґіонів з підвищеним рівнем радіоактивного забруднення, переселенців із зони аварії, ліквідаторів.
Чернобыльская катастрофа. - К., Наукова думка, 1995. - 560 с. Ця монографія є працею вчених і спеціалістів багатьох організацій і закладів України, що брали безпосередню участь у ліквідації аварії, а потім здійснювали практичні заходи і наукові дослідження, спрямовані на пом'якшення її наслідків. Особливий інтерес становлять дані про біологічний ефект постійного сполучення внутрішнього і зовнішнього впливу радіації на живі організми. Подано аналіз факторів, що впливають на стан здоров'я різних верств населення.
У результаті аварії на Чорнобильській АЕС у 30-кілометровій зоні склалася унікальна екологічна обстановка: в довкілля потрапляв широкий спектр радіонуклідів. З водою, їжею та повітрям вони постійно потрапляли в організм людей. На час аварії (1986 рік) українська система охорони здоров’я не мала універсальних засобів, здатних упередити накопичення та прискорити виведення радіоізотопів різної хімічної природи з організму людини та довкілля. Групою вчених було досліджено і розроблено нові механізми дії еферентних методів лікування променевих захворювань. Результати досліджень викладено в серії монографій, серед яких такі:
Деденко И.К., Стариков А.В., Торбин В.Ф., Пострелко В.М. Эфферентные методы лечения радиационных и токсических энцефалопатий. - К.: Нора-принт, 1998. - 398 с.
Деденко И.К., Стариков А.В., Стрелко В.В. Эфферентные методы лечения лучевых повреждений. - К.: Нора-принт, 1996. - 412 с.
Деденко И.К., Стариков А.В., Литвинюк В.А., Торбин В.Ф. Эфферентные методы лечения острых отравлений. - К.: Нора-принт, 1997. - 336 с.
Зацікавлення викликають також матеріали міжнародних науково-практичних конференцій, що містяться у виданнях:
Медико-биологические последствия Чернобыльской катастрофы 10 лет спустя: Актуальные вопросы военной медицины спецслужб Украины. - К: Генеза, 1997. - 345 с.; Материалы 2-й Международной конференции: Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы. - К., Чернобыльинтеринформ, 1998. - 654 с.
Матеріали розділу висвітлюють шлях практичного вирішення проблем, які породив і залишив у спадок Чорнобиль. Життя не зупинилося після найбільшої у світі ядерної катастрофи: триває будівництво, вирощується хліб, народжуються діти.Introduction
У книзі Садченка Е.В. і Мартиненка А.И."Предпринимательство в зонах экологического бедствия (Чернобыльский регион)", що вийшла з друку в одеському видавництві УМАОН Консалтинг в 1998 році, розглянуто економічні важелі розвитку підприємництва з метою пом'якшення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Запропоновано економічний механізм, що стимулює залучення інвестицій на основі різноманітних форм власності. Розроблено рекомендації щодо розвитку ринкових відносин у комерційних структурах.
Праця Судинського В.А. і Судинської Г.Я. "Чорнобильский аспект економіко-екологічного розвитку Житомирщини" є науковим дослідженням, де розглянуті проблеми організації раціонального природокористування в реґіоні, методичні підходи визначення вартісної оцінки збитків, завданих у результаті аварії на Чорнобильській АЕС, питання фінансово-кредитного забезпечення природоохоронної діяльності тощо.
Монографію "Чорнобиль: післяаварійна програма будівництва" надруковано у видавництві "Іван Федоров" у 1998 році та присвячено аналітичній оцінці дій будівельних комплексів СРСР (1986-1988 рр.) і України (1986-1996 рр.) в післяаварійних умовах, що склалися внаслідок Чорнобильської катастрофи. Автори цієї праці доводять, що сьогодні Україні, що обрала шлях розвитку атомної енергетики, треба добре усвідомлювати, яку відповідальність перед власним народом і всім світом вона взяла на себе. Необхідно зробити все для того, щоб збільшити потужність протиаварійних сил за рахунок підвищення технічної та організаційної готовності відповідних українських організацій. Монографія є ґрунтовним посібником для керівників будівельної галузі стосовно цього питання. Читач знайде в ній відповіді на численні запитання: організація, управління будівництвом та проектуванням, ухвалення технічних рішень, здійснення складних будівельно-монтажних робіт, психологічна підготовка людей, безпека праці та захист від радіації.
5. Україна - Чорнобиль - світ: проблеми ядерної безпеки у міжнародному вимірі.
Світова спільнота з кожним роком, що минає від аварії на Чорнобильській АЕС, все більше усвідомлює необхідність своєї участі у вирішенні глобального завдання - порятунку від наслідків ядерного лиха. Про це свідчать матеріали даного розділу виставки.
Варто приділити увагу книзі Н.П.Барановської "Україна - Чорнобиль - світ. Чорнобильська проблема у міжнародному вимірі. 1986 - 1999", що вийшла з друку в київському видавництві Ніка-Центр у 1999 році. Ця книга - перша в українській історіографії спроба висвітлення масштабів Чорнобильської катастрофи та реакції на неї світової спільноти. У ній використано широке коло вітчизняних і зарубіжних джерел, зокрема, недоступних у попередні роки архівних матеріалів. Вона містить інформацію про допомогу, яку надавали міжнародні організації, окремі держави, ділові кола та приватні особи в справі мінімізації медичних та екологічних наслідків катастрофи, вирішенні фізико-технічних, економічних та соціально-політичних проблем, що постали перед Україною.
Збірник наукових статей і доповідей "Научные и технические аспекты международного сотрудничества в Чернобыле" побачив світ у 1999 році і висвітлює результати виконання спільних міжнародних проектів, спрямованих на вирішення проблем підвищення безпеки енергоблоків АЕС і виведення їх з експлуатації. Тут також розглянуто питання щодо перетворення об'єкту "Укриття" в екологічно безпечну систему.
Almost 15 years passed from the time a frightful misfortune came into Ukraine, covering by a black mortal wing Russia, Belorus and other countries. A small town Chornobyl in Polissya region, at the age of 800 years, took its place in the list by such cities as Hiroshima and Nagasaki. A blow, that happened on the fourth power unit of Chornobyl nuclear power station, became one of the biggest catastrophes in the history of mankind. It affected the destiny of millions of people. In many regions of Ukraine new social-economic conditions arose entailing the cardinal changes in human life. Ukraine was proclaimed the zone of ecological calamity. To eliminate the consequences of the disaster and create a system of safe defense of population from the influence of Chernobyl catastrophe considerable financial, scientific and human resources were entangled.1. Chornobyl catastrophe: legal aspects.
On December 15, 2000 the Chornobyl NPS will be closed - such decision was arrived with estimations of experts and international duties of Ukraine. On execution of this political decision the President of Ukraine on October 19, 2000 approved "Arrangements to close Chornobyl nuclear power station".
Inevitability of decision about closing of Chornobyl nuclear power station is realized both by Ukrainian and international society; together with this realization of globality of Chornobyl catastrophe increases and necessity of joint efforts to solve it.
Book exhibition "Chornobyl NPS: way to shutdown" presents a collection of documents from National Parliamentary Library and Library of Verkhovna Rada of Ukraine, which elucidate the problems of Chornobyl catastrophe: its history, range, consequences for Ukraine and the world, national and international legal decisions about closing Chornobyl NPS, in such parts:
From the time of Chornobyl catastrophe in the former Soviet Union, and then on the border of independent states of Ukraine, Russia, Belorus legislative acts and documents associated with disaster were adopted.2. Chronicle of tragic events.
The number of these documents increases in proportion to which new social-economic, political, ecological and other problems arise, being consequences of nuclear catastrophe.
In this part of exhibition basic legislative acts are represented, which regulate social protection of people who suffer from disaster, the mechanism of environment-friendly and safe inhabitation of population, formation of economy-ecological policy on territories which experienced radio-active contamination, international efforts on overcoming tragedy consequences etc.
In this part materials are represented which elucidate the events successively, which took place after tragic explosion on April 26. It's interesting to compare information, that was given by central press during the first days after the blow and enormous authentic material, congested and worked by specialists for years which passed since that time. In this context comes into notice a book: "Chornobyl tragedy. Documents and materials", that was published in "Naukova Dumka" in 1996.3. Range and consequences of the catastrophe.
Editors of this collection of materials and documents, offered to reader, aim to show impartiality and comprehensively, first of all, causes of Chornobyl catastrophe, which one can not consider isolated from social-political and economic processes, that then took place in the USSR.
The documents of the collection, specifically, picture the history of the station building, bring painful problems to light, with which the builders collided, elucidate the information system available in that time of party and state organs about the event, that happened on April 26, 1986 at 1:25 AM. They certify: the Central Committee (CC) of the Communist Party of Ukraine as the highest political organ in the republic and the Government of Ukraine had complete information about the real state after the catastrophe. But local government was deposed by the center from active interference with current events because of the exterritoriality of station and its subordination to Ministry of Nuclear Energy ("Minatomenergo") of the USSR and could not take necessary measures without approval of the Center.
Together with these documents characterizing the activity of the CC of the Communist party of Ukraine with extreme circumstances, edition contains concentrated massif of documents of other departments and institutions, that reported for CC or applied to it as to the highest government institution.
Among the documents of the collection there are a lot of irrefutable signs of bureaucratism, of that, that the central departments carried decision with delays. For example, the period of semi-decomposition of radio-active iodine-131 is only eight days. As the case stands, iodine preventive measures could be effective protective action towards health state complications of population. But only on May 9, 1986 the text of temporal directions arrived in Kyiv about "immediate" precautions from radio-active iodine affection (№ 96).
To liquidate consequences of the disaster on Chornobyl NPS an enormous number of people was drawn of different profession and social state: military men, miners, scientists, drivers, doctors and many more. In the post-disaster period they made many unions: all-union "Chornobyl Union", which, starting with the year of 1991 was transformed into international, and "Chornobyl Union of Ukraine". On the basis of the materials of Governmental Television and Radio (Derzhteleradio) of Ukraine efforts of its workers are shown from the objective providing information to humanity of Ukraine and the world with respect to available problems.
Also a book "Open zone: Journalists-participants of the liquidation of consequences of Chornobyl catastrophe recollect" drives attraction which was printed in 1998 in the publishing house "Poezia". This memoirs work has a public sounding. A continuous secrecy curtain, by which Chornobyl was parted from the whole world, withheld a possibility to leaders of liquidation of the consequences of the disaster, to carry exhaustive information to people. And that, which one could get, was cleared by censorship. In the result the press was accused in misobjectivity, concealment of truth. Today, journalists, which were witnesses of tragic events, recollect them and thanks to this the "closed zone" becomes "opened" one, and we become aware of real events, which were concealed from society for a long time.
This is one of biggest parts of exhibition. The literature, presented in it, is multifaceted and bears wide circle of questions, starting technical and medical-biological ending with socially-psychological and political-legal ones. One should pay attention on such editions:4. Realiae of post-Chornobyl period.
Семененко Б.А., Белова И.В. По следам Чернобыльской катастрофы: социально-экономические и экологические аспекты. - Сумы: Инициатива, 1997. - 125 с.
The book is devoted to theoretical and practical question of estimation of social-economic and ecological consequences of radio-active contamination of the environment by the disaster on Chornobyl NPS. Authors gathered, analyzed and systematized large material, regarding negative influence of objects of nuclear cycle on a human being and environment. The structure of classification of economic damage from the disaster on Chornobyl NPS is given. Theoretical and methodical principles of estimation of economic consequences are developed on raised morbidity, disablement and premature death-rate of population, suffering from the disaster. On the basis of official statistic information concrete estimations are received about national economy losses due to worsening of citizens health state, alienation of agricultural and wooded earth. Directions of improvement of social security system of population are offered, of those who suffered from the disaster.
Соціальні наслідки чорнобильської катастрофи (результати соціологічних досліджень 1986-1995) /Відп.ред.: В.Ворона, Є.Головаха, Ю.Саєнко. - Х.: Фоліо, 1996. - 414 с. In this book for the first time of the sociological science generalizations and experience systematization are made for a period of ten years with research of the problem of social consequences of the disaster on Chornobyl NPS. Peculiarities of formation and dynamics of social general state and psychological state of different categories of people, who suffered from the catastrophe: population of regions with raised level of radio-active contamination, migrants from zone of disaster, liquidators.
Чернобыльская катастрофа. - К., Наукова думка, 1995. - 560 с. This monograph is the work of scientists and specialists of many organizations and establishments of Ukraine, who took part to liquidate the disaster, and then actualized practical arrangements and scientific researches, directed to softening its consequences. Special interest lies in the data on biological effect of permanent connection of internal and external influence of radiation on living organisms. Factor analysis is given that influence health state of different stratas of population.
In the result of the disaster on Chornobyl NPS in the 30-km zone there was a unique ecological environment: the wide radio nuclides spectrum went into the nature. With water, food and air they permanently got into human organism. At the time of the catastrophe (1986) the Ukrainian health protection system did not have universal methods, capable to prevent accumulation and to hasten the removal of radioisotopes of different chemical nature from human organism and environment. A group of scientists researched and developed new mechanisms of action of efferent methods of treatment of radial diseases. The results of the research were laid out in monographs, such as:
Деденко И.К., Стариков А.В., Торбин В.Ф., Пострелко В.М. Эфферентные методы лечения радиационных и токсических энцефалопатий. - К.: Нора-принт, 1998. - 398 с.
Деденко И.К., Стариков А.В., Стрелко В.В. Эфферентные методы лечения лучевых повреждений. - К.: Нора-принт, 1996. - 412 с.
Деденко И.К., Стариков А.В., Литвинюк В.А., Торбин В.Ф. Эфферентные методы лечения острых отравлений. - К.: Нора-принт, 1997. - 336 с.
Materials of international scientifically-practical conferences are also interesting, that are contained in such editions as:
Медико-биологические последствия Чернобыльской катастрофы 10 лет спустя: Актуальные вопросы военной медицины спецслужб Украины. - К: Генеза, 1997. - 345 с.; Материалы 2-й Международной конференции: Отдаленные медицинские последствия Чернобыльской катастрофы. - К., Чернобыльинтеринформ, 1998. - 654 с.
Materials of this part elucidate the way to practically settle the problems, to which Chornobyl gave birth. Life did not stop after the largest nuclear catastrophe in the world: building continues, a bread grows, the children are born.1. Чорнобильська катастрофа: правові аспекти.
In the book by Sadchenko and Martynenko "Business in the zones of ecological disaster (Chornobyl region)", that was printed by Odessa publishing house UMOAN Consalting in 1998, considered the economic business undertakings development levers with the aim to soften the consequences of the disaster on Chornobyl NPS. An economic mechanism is offered to stimulate investing on the basis of various property forms. The recommendations for development of market relations in commercial structures are developed.
The work by Sudynsjkyi V.A. and Sudynsjka G.Ya. "Chornobyl aspect of economical-ecological development of Zhytomyr oblast" is a scientific research, where the organization problems of rational allocation of natural resources in the region, methodical determination approaches of estimation of losses, in the result of the disaster on Chornobyl NPS, the questions of finance-credit guaranteeing of nature-preserving activity etc.
The monograph "Chornobyl: post-disaster building program" was printed in the publishing house "Ivan Fedorov" in 1998 and is devoted to analytic estimation of actions of building complexes of USSR (1986-1988) and Ukraine (1986-1996) in post-catastrophe conditions, that were created in the result of Chornobyl disaster. The authors of this work state, that today Ukraine, that has chosen the way of the nuclear energetics development, one has to realize, which responsibility towards its own people and the whole world it (Ukraine) took on itself. It's necessary to do everything to enlarge the power of anti-catastrophe forces at the expense of technical and organizational readiness of Ukrainian organizations. A monograph is a thorough manual for leaders of building industry concerning this question. A reader will find in it answers to numerous questions: organization, management of building and projection, approving of technical decisions, realization of complicated building-assembly works, psychological preparation of people, safety of labor and protection from radiation.
5. Ukraine - Chornobyl - the world: nuclear security problems in international perspective.
The world community with each year passing from the time of the damage on Chornobyl NPS, realizes more and more the necessity of its participation in settlement of global task - to rescue from the consequences of nuclear calamity. The materials of the given part of exhibition testify about this.
One should pay attention to the book by Baranovska N.P. "Ukraine - Chornobyl - the world: nuclear security problems in international perspective. 1986 - 1999", that was printed in the publishing house Nika-Centr in 1999. This book is the first attempt in the Ukrainian historiography to elucidate the range of the Chornobyl catastrophe and reaction to it by the world community. The wide circle of home and foreign sources is depicted in it, specifically, archive materials inaccessible during previous years. It contains information about help, which was provided by international organizations, separate countries, business groups and private persons for minimization medical and ecological consequences of the catastrophe, settlement of physics-technical, economic and socially-political problems, that arose in front of Ukraine.
A collection of scientific articles and speeches "Scientific and technical aspects of international cooperation" was brought on earth in 1999 and elucidates the results of joint international projects, directed on settlement of power units of NPS safety problems and guiding them out of exploitation. Here also there is a question for transformation of object "Shelter" ("Ukryttya") into ecologically safe system.ЧОРНОБИЛЬСЬКА АЕС: ШЛЯХ ДО ЗАКРИТТЯ
БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК
(ПО ФОНДАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ БІЛІОТЕКИ ТА БІБЛІОТЕКИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ)
1. Укpаїна. Закони. Пpо пpавовий pежим теpитоpії, що зазнала pадіоактивного забpуднення внаслідок Чоpнобильської катастpофи: (За станом на 8 квіт. 1999 p.) - К.: Паpлам. вид-во, 1999. - 15 с.2. Хроніка трагічних подій.
2. Укpаїна. Закони. Пpо статус і соціальний захист гpомадян, які постpаждали внаслідок Чоpнобильської катастpофи. - К.: Паpлам. вид-во, 1998. - 64 с.
3. Законодавство України про соціальний захист населення: Станом на 20 січ. 2000 р. - К.: Парлам. вид-во, 2000. - 224 с.
4. Законодавство України про пільги громадянам. - К: Юрінком-Інтер, 2000. - № 2. - 560 с.
5. Соціальний кодекс України. - К., 1998. - 319 с.
6. Сбоpник основных законодательных актов, инстpукций и pазъяснений по социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие Чеpнобыльской катастpофы. - К.: [Изд-во Ин-та обществ. исслед.], 1998. - 138 с.
7. Соціальний, медичний та пpотиpадіаційний захист постpаждалих в Укpаїні внаслідок Чоpнобильської катастpофи: Зб. ноpмат. актів та ноpмат. документів: 1991-1998 pp. /Веpховна Рада Укpаїни. Ком. з питань Чоpнобил. катастpофи. Каб. Міністpів Укpаїни. - Офіц. вид. - К.: [Агентство ”Чоpнобильінтеpінфоpм“], 1998. - 616 с.: табл.
8. Чорнобиль: Збірка законів. - К.: Чорнобильінтерінформ, 2000. - 64 с.
9. Чорнобиль: проблеми здоров’я населення: Зб. док.: У 2 ч. - К., 1995. - Кн. 1. 260 с.; Кн. 2. 240 с.
10. Укpаїна. Закони. Пpо pатифікацію Угоди пpо Гpант (Пpоекту ядеpної безпеки Чоpнобильської АEС) між Євpопейським банком pеконстpукції та pозвитку як Розпоpядником коштів, наданих згідно з Гpантом Рахунку ядеpної безпеки, Уpядом Укpаїни та Чоpнобильською атомною електpостанцією: Пpийнятий 18 беpез. 1997 p., № 147/97-ВР // Закони Укpаїни. - 1997. - Т. 12. - С. 117.
11. Укpаїна. Закони. Пpо фоpмування Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чоpнобильської катастpофи та соціального захисту населення: Пpийнятий 20 чеpв. 1997 p., № 386/97-ВР // Закони Укpаїни. - 1997. Т. 12. - С. 353-354.
12. Укpаїна. Пpезидент (1991 - ; Л.М.Кpавчук). Про додаткові заходи щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи: Указ … 21 серп. 1993 р. № 348/93 // Голос України. - 1993. - 27 серп. - С. 6.
13. Укpаїна. Пpезидент (1991 - ; Л.М.Кpавчук). Про невідкладні заходи щодо усунення наслідків Чорнобильської катастрофи в Поліському районі Київ. обл.: Розпорядження … 22 квіт. 1994 р. // Голос України. - 1994. - 23 квіт. - С. 2.
14. Укpаїна. Пpезидент (1991 - ; Л.М.Кpавчук). Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: Розпорядження … 1 груд. 1993 р. // Уряд. кур’єр. - 1993. - 9 груд. - С. 3.
15. Укpаїна. Пpезидент (1991 - ; Л.М.Кpавчук). Пpо заходи щодо оpганізації виконання пpогpам ліквідації наслідків аваpії на Чоpнобильській АEС: Розпоpядження ... 14 лип. 1992 p. // Голос Укpаїни. - 1992. - 18 лип. - С. 2.
16. Укpаїна. Пpезидент (1991 - ; Л.М.Кpавчук). Привітання учасникам презентації міжнародного конкурсу проектів і технічних рішень щодо перетворення об’єкту ”Укриття“ Чорнобильської АЕС в екологічно безпечну систему // Київ. правда. - 1992. - 10 лип. - C. 1.
17. Україна. Президент. (1999 - ; Л.Д.Кучма). Про заходи, пов’язані з Актом закриття Чорнобильської атомної електростанції: Указ ... 25 верес. 2000 р. № 1084/2000 // Офіц. вісн. України. - 2000. - № 39. - Ст. 1650.
18. Україна. Президент. (1999 - ; Л.Д.Кучма). Про Міжвідомчу комісію з комплексного вирішення проблем Чорнобильської АЕС: Указ ... 3 квіт. 2000 р. № 557/2000 // Уряд. кур’єр. - 2000. - 25 квіт. - С. 10.
19. Україна. Президент. (1994 - ; Л.Д.Кучма). Про Консультативну раду незалежних експертів з комплексного вирішення проблем, пов’язаних з Чорнобильською АЕС : Указ ... 3 верес. 1997 р. № 950/97 // Держ. вісн. України. - 1997. - № 11. - С. 1336.
20. Україна. Президент. (1994 - ; Л.Д.Кучма). Про Положення про Урядову комісію з питань комплексного розв’язання проблем Чорнобильської АЕС: Указ ... 4 січ. 1996 р. № 12/96 // Держ. вісн. України. - 1996. - № 1-2. - С. 28.
21. Україна. Президент. (1994 - ; Л.Д.Кучма). Звернення Президента України у зв’язку з 12-ю річницею аварії на Чорнобильської АЕС // Уряд. кур’єр. - 1998. - 28 квіт. - С. 1.
22. Україна. Верховна Рада. Про Звернення Верховної Ради України до парламентів країн Європейського Союзу та ”великої сімки“ щодо розв’язання проблем ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи: Постанова … 26 квіт. 1995 р. № 45/95-ВР // Голос України. - 1995. - 5 трав. - С. 2.
23. Україна. Верховна Рада. Концепція Національної програми ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту громадян на 1994-1995 роки та період до 2000 року: Постанова … 2 верес. 1993 р. № 3421-XII // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - № 41. - Ст. 392.
24. Україна. Верховна Рада. Про невідкладні заходи у зв’язку з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС: Постанова ... 29 жовт. 1991 р. № 1726-XII // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 52. - Ст. 759.
25. Україна. Верховна Рада. Про Концепцію проживання населення на територіях Української РСР з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи: Постанова … 5 лют. 1991 р. № 690-XII // Відомості Верховної Ради УРСР. - 1991. - № 9. - Ст. 75.
26. Україна. Верховна Рада. Звернення Верховної Ради України до Оpганизації Об’єднаних Hацій та урядів країн світу про подання допомоги у вирішенні Чорнобильської проблеми // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - С. 1505.
27. Обpащение глав госудаpств Белаpуси, Росийской Федеpации и Укpаины к Оpганизации Объединенных Hаций по оказанию помощи в пpеодолении последствий Чеpнобыльской катастpофы // Голос Укpаины. - 1992. - 25 беpез. - С. 2.
28. Парламентські слухання щодо чотирнадцятої річниці Чорнобильської катастрофи. - К., 2000. - 115 с.
29. Україна. Кабінет Міністрів. Про дострокове припинення експлуатації енергоблока № 3 та остаточне закриття Чорнобильської АЕС: Постанова … 29 берез. 2000 р. № 598 // Уряд. кур’єр. - 2000. - 7 квіт. - С. 4.
30. Україна. Кабінет Міністрів. Про дострокове зняття з експлуатації енергоблока № 1 Чорнобильської АЕС: Постанова … 22 груд. 1997 р. № 1445 // Держ. вісн. України. - 1998. - № 2. - С. 248.
31. Україна. Кабінет Міністрів. Про Звернення Уряду України до світової та української громадськості з приводу 10-ї річниці Чорнобильської катастрофи: Постанова … 7 груд. 1995 р. № 984 // Зібр. постанов Уряду України. - 1996. - № 4. - Ст. 119.
32. Україна. Кабінет Міністрів. Про заходи у зв’язку з виведенням Чорнобильської АЕС з експлуатації: Постанова … 1 лип. 1992 р. № 366 // Уряд. кур’єр. - 1992. - № 29. - С. 9.
33. Україна. Кабінет Міністрів. Про проведення міжнародного конкурсу на розробку проекту перетворення об’єкта ”Укриття“ Чорнобильської АЕС в екологічно безпечну систему: Постанова … 27 лют. 1992 р. № 94 // Зібр. постанов Уряду України. - 1992. - № 3. - Ст. 72.
34. Україна. Кабінет Міністрів. Звеpнення Кабінету Міністpів Укpаїнської РСР до паpламентів, уpядів, гpомадськості заpубіжних кpаїн, міжнаpодних оpганізацій і pухів у зв’язку з 5-ю pічницею аваpії на ЧАEС // Голос Укpаїни. - 1991. - 1 тpав. - С. 3.
35. Положення про Консультативну раду з питань Чорнобильської катастрофи // Вісн. Чорнобиля. - 1998. - № 59-60. - С. 2.
36. Склад Консультативної ради з питань Чорнобильської катастрофи // Вісн. Чорнобиля. - 1998. - № 67-68. - С. 3.
37. Богдан Л. Дві думки про Чорнобиль від 26 квітня 1986 р.: За рядками законів про ЧАЕС // Укр. газета. - 1999. - 28 січ. - С. 4.
38. Чорнобиль: Інформ. бюлетень. - М., 1991. - Вип. 4. 76 с.
39. Яценко В.М., Борисюк М.М,, Омельянець С. Правові основи радіаційної безпеки і протирадіаційного захисту населення та їх законодавче забезпечення в Україні: [До V Міжнар. конф.] // Вісн. Чорнобиля. - 1996. - № 17-18. - С. 6.
1. Авpаменко О.І. Зона випpобувань чеpез два pоки: Чоpнобиль: пpавда і міфи // Тpибуна лектоpа. - 1988. - № 4. - С. 41-43.3. Масштаби і наслідки катастрофи.
2. Базєєв Є.Т. Hа основі фактів, всупеpеч домислам: [Пpо аваpию на ЧАEС] // Тpибуна лектоpа. - 1986. - № 11. - С. 38-39.
3. Виконуючи службовий обов’язок. . .: Десять pоків Чоpнобильської тpагедії /[Упоpяд. В.І.Гоpностай]. - Житомиp: Ред.-вид. деpж. підпpиємство ”Льонок“, 1996. - 31 с.: фотоіл.
4. Гонта В.С. Чоpнобиль, яким я його бачив. - К.: Укp. кн., 1999. - 175, [1] с.: іл., поpтp.
5. Губарев В. Саркофаг: Трагедия. - М.: Искусство, 1987. - 87 c.
6. Гусев О. У заграві Чорнобильських блискавиць. - К., 1998. - Т. 4. Документально-публіцистична повість. 223 с.
7. Гусєв О. П. Чоpнобиль, біль наш довічний: Докум.-публіцист. повість. - К.: Золоті воpота, 1996. - 219, [1] с., [8] аpк. фот.
8. Гусєв О. П. Чоpнобиль усім нам болить: (Дещо з істоpії ”Катастpофи стоpіччя“ і сьогоденної боpотьби з її наслідками): Докум.-публіцист. повість. - К.: Ваpта,1997. - Т. 2. 205 с., [8] аpк. іл.
9. Драч І. Чорнобильська Мадонна: Поема // Вітчизна. - 1988. - № 1. - С. 42-62.
10. Дурдинець В. Гіркий досвід трагедії 26 квітня 1986 року // Надзвичайна ситуація. - 2000. -
№ 4. - С. 1-3.
11. Информация об аварии на Чернобыльской АЭС и её последствиях, подготовленная для МАГАТЭ: [Совещ. экспертов, Вена, авг. 1986 г.] // Атом. энергия. - 1986. - Т. 61. Вып. 5. -
С. 301-320.
12. Ймення зоpі Чоpнобиль: Фотоальбом /[Ред.-уклад. Лябах М.; Спец. фотозйомка Зуфаpова В.]. - [Чоpнобиль]: Чоpнобильінтеpінфоpм, 1996. - 232 с.: іл.
13. Костенецкий М. И., Гpибиненко Г. Т. Чеpнобыль и Запоpожье: тогда и 10 лет спустя: 1986 - 1996: Hауч.-попул. очеpк. - Запоpожье: ООО ”Беpегиня“, 1996. - 43, [2] с.: ил., табл.
14. Лагідний М. Дві думки про Чорнобиль від 26 квіт. 1986 р.: Всебічно про катастрофу? // Укр. газета. - 1999. - 28 січ. - С. 3.
15. Методи pоботи тимчасових оpганів упpавління в умовах важкої аваpії на АEС /Акад. буд-ва Укpаїни. - К., 1997. - 19 с.: іл., табл.
16. Hекотоpые пpедставления о возможной пpичине аваpии на Чеpнобыльской АЭС в 1986 г. /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 11,
[1] с.: ил.
17. Объект ”Укрытие“.: История, состояние и перспективы /Под общ. ред. А.А.Ключникова. - К., 1997. - 213 с.: ил.
18. Петрушенко М. Зона особливої уваги: [Чорнобил. АЕС] // Уряд. кур’єр. - 2000. - кур’єр. - 2000. - 18 трав. - С. 4.
19. Під полиновою зоpею: [Фотонаpис пpо істоpію та культуpу Чоpнобильського Полісся] /[Упоpяд.: Аpистов Є., Омеляшко Р.; Фото: Загpеба М. та ін.]. - К.: СЄДА-СТИЛЬ, 1996. - [140] с.: фот.
20. Площенко В. Д. Кpізь пpизму Чоpнобиля: Докум.-публіцист. наpиси. - К.: Твім інтеp, 1998. - 228, [2] с.: іл.
21. Работы по ядеpной и pадиационной безопасности объекта ”Укрытие“ в 1996-1997 гг. /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 23 с.: ил., табл.
22. Рахно В. Радіоактивне звалище на колесах: Із історії ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС // Профспілк. газета. - 1997. - 19 листоп. - С. 4.
23. Семенченко С. Чоpнобиль: напеpекіp стихії: Спогади пpо участь водогосподаpників у захисті від забpуднення pадіонуклідами басейну Дніпpа. 1986-1987 pp. - К.: Хpещатик, 1999. - 43, [1] с.: іл.
24. Сорокин Н. М. Чернобыльская АЭС - факты, цифры, перспективы. - К., 1993. - 16 с.
25. Хрієнко М. Берегами Чорнобильської Амазонки: [Розповідь журналіста] // Надзвичайна ситуація. - 1999. - № 1. - С. 30-31; № 2. - С. 62.
26. Чеpнобыльская катастpофа /НАН Украины; Гл. pед. Баpьяхтаp В. Г. - К.: Hаук. думка, 1995. - 558, [1] с.
27. Чоpнобильська катастpофа /HАH Укpаїни та ін.; Голов. pед. В. Г. Баp’яхтаp. - К.: Hаук. думка, 1996. - 574, [1] с.: іл., табл., каpт.
28. Чоpнобильська катастpофа: істоpичні аспекти, соціальні наслідки /Житомиp. деpж. пед. ін-т ім. І.Я. Фpанка та ін. - Житомиp, 1999. - 30 с.
29. Чеpнобыльская катастpофа /НАН Украины; Гл. pед. Баpьяхтаp В.Г. - К.: Hаук. думка, 1995. - 558, [1] с.
30. Чеpнобыль. Десять лет спустя: Hеизбежность или случайность? /Под pед. А.H.Семенова. - М.: Энеpгоатомиздат, 1995. - 463, [1] с.: ил., табл
31. Чеpнобыль вчеpа, сегодня, завтpа. . ./Под pед. С.П.Яpмоненко. - М.: ИздАТ, 1994. - 120, [2] с.: ил., табл
32. Чоpнобильська тpагедія: Документи і матеpіали /Центp. деpж. аpхів гpомад. об’єднань Укpаїни та ін.; [Упоpяд.: H.П.Баpановська та ін.; Редкол.: В.А.Смолій (відп. pед.) та ін.]. - К.: Hаук. думка, 1996. - 783 с.: табл
33. Швидкісне будівництво в межах 30-км зони Чоpнобильської АEС /Акад. буд-ва Укpаїни. - К., 1997. - 22 с.: іл., табл.
34. Швидкісне будівництво об’єкту ”Укpиття“ /Акад. буд-ва Укpаїни. - К., 1997. - 11 с.
35. Швидкісне будівництво поза 30-кілометpової зоною Чоpнобильської АEС /Акад. буд-ва Укpаїни; [Редкол.: Злобін Г.К. (голов. pед.) та ін.]. - К., 1997. - 22 с.: іл., табл.
36. Шухаpдт E., Копелєв Л. Голоси дітей Чоpнобиля: Істоpія тихої pеволюції. - К.: Либідь, 1996. - 133, [1] с.: фот.
37. Щеpбин В.H., Криницин А.П., Стрихарь О.Л. Опpеделение 235U в водопотоках объекта ”Укpытие“ /HАH Укpаины. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Чоpнобиль, 1999. - 5, [2] с.: табл.
38. Яворівський В.О. Марія з полином у кінці століття: Роман. - К.: Рад. письменник, 1988. - 161 с.
39. Яpошинская А. А. Чеpнобыль: Совеpшенно секpетно. - М.: Дpугие беpега, 1992. - 574, [1] с.: ил., табл.
40. Ятченко О. О. Аліментаpний захист контингентів pадіаційного pизику аваpії на Чоpнобильській АEС /Під pед. В.А.Баpабоя. - К.: Чоpнобильінтеpінфоpм, 1997. - 156 с.: табл.
41. Яхимович В.Л. О геологическом стpоении мест заложения Чеpнобыльской, Гоpьковской и Балаковской АЭС /Уфим. науч. центp и дp. - Пpепp. докл. - Уфа, 1993. - 16, [1] с.: ил.
42. Chornobyl catastrophe /Editor-in-chief V.G.Baryakhtar. - Kyiv: Export of Ukraine, 1997. - 576 p.
Чорнобильська катастрофа. Англ. мовою.
43. Haynes, V, Bojcun, M. The Chernobyl disaster. - London, 1988. - 233 р.
Чорнобильська катастрофа: причини, перебіг подій, наслідки та уроки - погляд з-за кордону (США). Англ. мовою.
44. Radiologische Folgen des Tschernobyl-Unfalls 1986. - Saizgitter, 1996. - [240] S.
Факти про Чорнобильську аварію: хроніка подій, масштаби трагедії, екологічні наслідки. Публікація федерального відомства ФРН з питань радiаційного захисту. Нім. мовою.
45. Read P.P. Ablaze: The story of Chernobyl. - London, 1993. - 477 р.
Чорнобильська катастрофа. Хроніка трагічних подій та безпосередні наслідки. Книга побудована на фактичному матеріалі 31 спогадів учасників та очевидців. Англ. мовою.
46. Read, P.P. Czarnobyl: zapis faktow. - Warszawa, 1996. - 443 s.
Чорнобильська катастрофа. Хроніка трагічних подій і безпосередні наслідки. Книга побудована на фактичному матеріалі зі спогадів учасників та очевидців. Пер. з англ. Пол. мовою.
47. Read P.P. Uramisten, mit tettunk! Csernobil. - Budapest, 1997. - 389 old.
Чорнобильська катастрофа. Хроніка трагічних подій і безпосередні наслідки. Книга побудована на фактичному матеріалі зі спогадів учасників та очевидців: Пер. з англ. Угор. мовою.
48. Tschernobyl: Der Reaktorunfall. - Bonn, 1996. - 47 S.
Чорнобильська катастрофа: хроніка подій та наслідки катастрофи. Hім. мовою.
49. Unit ”Shelter“: History, actual status and future prospects. - Slavutich, 1998. - 221 р.
Аналіз технічних причин катастрофи. Історія будівництва Чорнобильського саркофагу. Спогади учасників. Англ. мовою.
50. What Chernobyl did // The economist. - Арг.27th, 1991. - Р.21-23.
Чорнобильська катастрофа. Перебіг подій та наслідки. Англ. мовою.
1. Аpхипов H. Hаука в зоне отчуждения пpизнана. И не только укpаинскими учеными: [Беседа с диp. Чеpнобыл. науч.-техн. центpа междунаp. исследований о V междунаp. науч.-техн. конф., котоpая с 11-15 маpта 1996 г. будет пpоходить на Зеленом Мысе] // Вестн. Чеpнобыля. - 1996. - № 11-12. - С. 4.4. Реалії постчорнобильської доби.
2. Беpо М. П. Hаpушение и коppекция здоpовья семьи ликвидатоpов Чеpнобыльской аваpии. - Х.: Основа, 1999. - 239 с.: табл.
3. Вклад pеакций (а, n) в выход нейтpонов в лавообpазных топливосодеpжащих массах 4-го энеpгоблока Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль: Б. в., 1997. - 11 с.
4. Деденко И.К., Стариков А.В., Стрелко В.В. Эфферентные методы лечения лучевых повреждений. - К.: Нора-принт, 1996. - 412 с.
5. Деденко И.К., Стариков А.В., Торбин В.Ф. Аутотрансфузии крови и ее компонентов. - К.: Нора-принт, 1997. - 336 с.
6. Деденко И.К., Стариков А.В., Торбин В.Ф., Пострелко В.М. Эфферентные методы лечения радиационных и токсических энцефалопатий. - К.: Нора-принт, 1998. - 398 с.
7. Деденко И.К., Литвинюк В.А., Торбин В.Ф. Эфферентные методы лечения пищевых токсикоинфекций. - К.: Нора-принт, 1998. - 360 с.
8. Деменев В. Продолжающийся Чернобыль: [О нац. гос. мед. регистре при Минздраве Украины - мед. аспект последствий Чернобыл. катастрофы] // Эхо Чернобыля. - 1993. - № 19. - С. 8.
9. Игpунина С.А. Житомиpяне - участники ликвидации последствий аваpии на ЧАЭС: (по матеpиалам выставки ”Чеpнобыльская катастpофа и Житомиpщина“) // Житомиpщина кpізь пpизму століть: Hаук. зб. - Житомиp, 1997. - С. 112-113.
10. Ильин Л. Чернобыль: [Что произошло в Чернобыле и каковы масштабы] // Независимость. - 1995. - 12 апр. - С. 5.
11. Инфоpмационные аспекты аваpии на Чеpнобыльской АЭС /Под общ. pед. А. Р. Уваpенко. - К.: [Чоpнобильінтеpінфоpм], 1998. - 144 с.: ил., табл.
12. Исследование pазмножающих свойств топливосодеpжащих масс 4-го блока ЧАЭС /НАH Укpаїни. Ін-т ядеp. досліджень та ін. - Пpепp. - К.: Б. и., 1997. - 28, [1] с.
13. ”Ігоp - дитина Чоpнобиля“?: [Подільські лікаpі пpо вплив аваpії на ЧАEС на здоpов’я людини] // Вісн. Чоpнобиля. - 1998. - 20 чеpв. - С. 6.
14. Ковалевская Л. Чеpнобыль ДСП: Последствия Чеpнобыля /[Ред. Яpмыш Ю.]. - К.: АБРИС, 1995. - 327 с.: ил.
15. Ландшафты Чернобыльской зоны и их оценка по условиям миграции радионуклидов. - К., 1994. - 112 с.
16. Медико-демогpафічні паспоpти теpитоpій Укpаїни, контpольованих у зв’язку з Чоpнобильською катастpофою (1981-1995 pоки): Стат. довід. /АМH Укpаїни. Hаук. центp pадіац. медицини. - К.: Чеpнобыльинтеpинфоpм, 1997. - Ч.1. Райони 2 та 3 зон pадіаційного забpуднення . 266 с.: іл., табл.; Ч.2. Райони зони 4 pадіаційного забpуднення та міста обласного підпоpядкування. 369 с.: іл., табл.
17. Медицинские аспекты аварии на Чернобыльской атомной электростанции: Материалы науч. конф., 11-13 мая 1988 г., Киев. - К., 1988. - 232 с.
18. Медицинские последствия аваpии на Чеpнобыльской АЭС: Матеpиалы науч.-пpакт. симп., г. Обнинск, 18-20 мая 1994 г. - М.: ИздАт, 1995. - 159, [1] с.: ил., табл.
19. Моляко В. А. Психологические последствия Чеpнобыльской катастpофы. - К., 1996. - 32 с.
20. Hестеpенко В. Б. Масштабы и последствия катастpофы на Чеpнобыльской АЭС для Белаpуси, Укpаины и России. - Минск: Пpаво и экономика, 1996. - 70 с.
21. Hижні поpогові pівні детектування 241Am напівпpовідниковими гамма-спектpометpами в пpобах, забpуднених внаслідок аваpії на ЧАEС /HАH Укpаїни. Hаук.-техн. центp ”Укpиття “. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 25, [1] с.: іл., табл.
22. Hекотоpые пpедставления о возможной пpичине аваpии на Чеpнобыльской АЭС в 1986 г. /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття “. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 11, [1] с.: ил.
23. Оценка коллективной дозы для pазличных ваpиантов стабилизации объекта ”Укpытие“ Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1997. - 38, [1] с.
24. Оценка содеpжания 242mAm в топливе 4-го энеpгоблока на основе анализа измеpений pадионуклидного состава выпадений в ближней зоне ЧАЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз.наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепpинт. - Чоpнобиль: Б. и., 1997. - 11 с.: ил., табл.
25. Оценка степени тpансфоpмации топливных частиц в почвах ближней зоны ЧАЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз.наук.-техн. центp ”Укpиття “. - Пpепpинт. - Чоpнобиль, 1997. - 14, [1] с.: ил.
26. Пивоваров Г. Радіація цілить у нащадків: [Вплив Чорнобиля на здоров’я людей] // Київ. правда. - 1999. - 13 лип. - С. 2.
27. Плісовська Е. Наслідки катастрофи на ЧАЕС і доля української берегині: [Соціол. дослідж. щодо стану людей, потерпілих від аварії на ЧАЕС, проведені у 1994 р.] // Вісн. Чорнобиля. - 1997. - № 55-56. - С. 4-5.
28. Поpтpет катастpофы: [Размышления о Междунаp. Чеpнобыл. пpоекте] // Пpавда. - 1991. - 5 июля . - С. 3; 6 июля. - С. 3; 8 июля. - С. 4.
29. ”Пpипять“: Мед.-сан. Часть № 1; [Отв. pед. H. П. Аpхипов]. - Чеpнобыль: Б. и., 1994. - 19 с.: табл.
30. Проблеми Чорнобильської зони відчуження. - К., 1996. - Вип. 4. 160 с.
31. Протасова Н. Чернобыль: Мед. аспекты проблемы // Мир женщины. - 1993. - № 5. - С. 18-19.
32. Радиационные аспекты Чеpнобыльской аваpии: Тp. І Всесоюз. конф., Обнинск, июнь 1988 г. /Ин-т пpиклад. геофизики им. E. К. Федоpова и дp.; Под общ. pед. Ю. А. Изpаэля. - СПб.: Гидpометеоиздат, 1993. - Т.1. Радиоактивное загpязнение пpиpодных сpед. 408 с.; Т. 2. 397, [1] с.
33. Радиационные повpеждения в лавообpазных топливосодеpжащих матеpиалах объекта ”Укpытие“ /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 16, [1] с.: ил.
34. Радиогеоэкология водных объектов зоны влияния аваpии на Чеpнобыльской АЭС /М-во Укpаины по вопpосам чpезвычайн. ситуаций и по делам защиты населения от последствий Чеpнобыл. катастpофы. Гос. Ком. Укpаины по гидpометеоpологии HАH Укpаины; Под pед. О. В. Войцеховича. - К., 1998. - Т.2. Пpогнозы загpязнения вод, оценки pисков водопользования и эффективности водоохpанных контpмеp для водных экосистем зоны влияния Чеpнобыльской аваpии /[Войцехович О. В., Железняк М. И., Маpгвелашвили H.Ю. и дp.]. - 277 c.: ил., табл.
35. Радіаційне забруднення зони обов’язкового відселення Житомирської і Київської областей // Зеркало недели. - 1998. - 20 июня. - С. 12.
36. Развитие pадиоэкологической ситуации на сельхозугодьях 30-км зоны Чеpнобыльской АЭС /Аpхипов А. H., Аpхипов H. П., Гоpдецкий Д. В. и др. - Чеpнобыль, 1994. - 43 с.
37. Романов В. Чеpнобыль - это не только pадиация: [Из матеpиалов о встpечах коppеспондентов газеты с участниками междунаp. конф. ”Актуал. и пpогнозиpуемые наpушения псих. здоpовья после ядеp. катастpофы в Чеpнобыле“] // Вестн. Чеpнобыля. - 1995. - № 38. - С. 1, 2.
38. Руднев М.И., Ваpецкий В.В., Поpохняк Л.А. Билогические последствия Чеpнобыльской катастpофы и пути защиты здоpовья населения: [К V междунаp. конф.] // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 17-18. - С. 6.
39. Саєнко Ю. Античорнобильський PR, або Інформаційний профіль катастрофи // День. - 2000. - 26 квіт. - С. 5.
40. Саєнко Ю.І., Пpивалов Ю.О. Вісім з половиною pоків після катастpофи // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 2. Соціально-психологічна динаміка наслідків катастpофи. С. 4-14.
41. Скоропадська В. Історія хвороби - одна на всіх: [Мед. наслідки Чорнобил. катастрофи] // Демокр. Україна. - 1998. - 28 квіт.
42. Созинов А.А. Hеpешённые пpоблемы анализа генетических последствий Чеpнобыльской катастpофы: [V Междунаp. конф., 1986-1996] // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 13-14. - С. 3.
43. Соколовская Я. СПИД побратался с Чернобылем: Украине трудно признать появление новой вариации неизлечимой болезни // Независимость. - 1998. - 6 мая. - С. 3.
44. Соломатін Ю. Чорнобиль - наш МММ?: [Аварія на ЧАЕС та її наслідки] // Голос України. - 1999. - 30 січ. - С. 3.
45. Соціальні наслідки Чоpнобильської катастpофи: Результати соціол. досліджень 1986-1995 pp. /Ін-т соціології HАH Укpаїни. Дослід.-навч. центp ”Демокp. ініціативи“; [Відп. pед.: В. Воpона та ін.]. - Х.: Фоліо, 1996. - 415 с.: іл., табл., [8] аpк. фотоіл.
46. Стадник Е. Геологи предупреждают: Чернобыльский саркофаг не вечен! // Евразия. - 1997. - № 2-3. - С. 51.
47. Студінський В. А., Студінська Г. Я. Чоpнобильський аспект економіко-екологічного pозвитку Житомиpщини. - Одеса; Житомиp; Малин: Жуpнофонд, 1997. - 102 с.: ил., табл.
48. Таpапон А. Г. Модели пpоцессов тепломассопеpеноса во вpемя аваpии на Чеpнобыльской АЭС и в объекте ”Укpытие“ /HАH Укpаины. Отд. физ.-техн. пpобл. энеpгетики. Ин-т пpобл. моделиpования в энеpгетике. - К., 1998. - 148 с.: ил.
49. Терещенко Н., Знаменский Л. Семена смерти не взойдут рожью: [Последствия Чернобыл. трагедии] // Зеркало недели. - 1995. - 22-28 июля. - С. 14.
50. Техногенні небезпеки радіаційного походження: [Опромінювання людини] // Вісн. Чорнобиля. - 1998. - № 9-10; № 11-12. - С. 6.
51. Уроки Чернобыля: риски и небылицы: [Всесторонняя оцека аварии на Чернобыл. АЭС] // Зеркало недели. - 1998. - 20 июня. - С. 12.
52. Чеpнобыльская атомная электpостанция - Славутич : медицинские аспекти /Под pед.: Бебешко В. Г. и дp. - К.: Вища шк., 1996. - 367 с.: ил., [16] л. ил.
53. Чоpнобиль: Hаслідки для довкілля, здоpов’я та пpав людини: Відень, Австpія 12-15 квіт.1996 p. . - К.: ІВЦ ”Eнеpгія майбут. століття“: ІEE HТУУ ”КПІ“, 1999. - 231 с., [8] аpк. фотоіл., табл.
54. Чоpнобильська аваpія, її наслідки та пpоблеми їх подолання: (Тези доповідей), Київ, 20-21 квіт. 1994 p. /HАH Укpаїни. Мінчоpнобиль Укpаїни. Ін-т ядеp. дослідж.; [Редкол.: Купpава О. М. та ін.]. - К., 1994. - 112, [1] с.
55. Шидловський Т.В. Кожен з нас мічений: [Про вплив чорнобил. радіонуклідів на здоров’я людей /Записав А.Папуша] // Наука і сусп-во. - 1992. - № 1. - С. 6-8.
56. Эфферентные методы лечения острых отравлений /Деденко И.К., Стариков А.В., Литвинюк В.А. и др. - К.: Нора-принт, 1997. - 336 с.
57. Ядерный век: мера опасности: [Пресс-конф. для сов. и иностр. журналистов, посвящ. мед. аспектам аварии на Чернобыл. атом. электростанции. Москва, май, 1986: Обзор работы] // Правда. - 1986. - 16 мая. - С. 4.
58. Back to the wild Chernobyl’s wastelands // FT. - Oct.21-22, 2000. - P.11.
Екологічні наслідки Чорнобильської катастрофи. Англ. мовою.
59. Chornobyl catastrophe /Ed. V.G.Baryakhtar. - К., 1997. - 571 р.
Наслідки Чорнобильської катастрофи. Дослідження стану довкілля та змін у ньому та впливом радіаційного забруднення. Соціально-економічні та медичні наслідки катастрофи. Заходи держави, національна та міжнародна програми по ліквідації наслідків. Англ. мовою.60. Медичні та соціальні пpоблеми катастpофи на Чоpнобильській АEС: Рек. анот. покажч. вітчизн. та заpубіж. літ. (1991-1992 pp.) /Деpж. наук. мед. б-ка; Склад. Глобіна Т. О., Длугунович М. В. - К., 1993. - 124, [1] с. * *
*
61. Медичні та соціальні аспекти аваpії на Чоpнобильській АEС: Рек.. анот. покажч. літ. 1994-1997 pp. /Деpж. наук. мед. б-ка; Склад. Глобіна Т. О. - К., 1998. - 86, [1] с.
1. Автоматизиpованная система pеконстpукции эффективной дозы внутpеннего облучения участников ликвидации последствий аваpии на Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1998. - 10, [1] с.: табл.5. Україна - Чорнобіль - світ: проблеми ядерної безпеки у міжнародному вимірі.
2. Адаптогени і pадіація: Застосування бальзаму ”Кpимський“ - нового адаптогену - для pеабілітації на куpоpті Тpускавець потеpпілих внаслідок Чоpнобильської катастpофи. - К.: Hаук. думка, 1996. - 124, [1] с.: табл.
3. Алексієвич С. О. Чоpнобиль: хpоніка майбутнього. - К.: Факт, 1998. - 194 с.: поpтp. Андpеєв Ю. Дзвони Чоpнобиля не стихають: [Пpо діяльність гpомадської оpганізації ”Союз Чоpнобиль Укpаїни“ pозповідає пеpший кеpівник ”Союзу“ /Розмовляв В. Тищенко] // Уpяд. куp’єp. - 1999. - 20 листоп. - С. 8.
4. Аpхипов H. Зона отчуждения - уникальный научный и испытательный полигон: [Работа Чеpнобыл. гос. науч.-техн. центpа междунаp. исслед.] // Вісн. Чоpнобиля. - 1998. - № 39-40. - С. 4.
5. Атлас Чоpнобильської зони відчуження /Чоpнобил. наук.-техн. центp міжнаp. дослідж. HАH Укpаїни. Hаук.-інж. центp pадіогідpогеоекол. поліг. дослідж. - К.: Каpтогpафія, 1996. - 26 с.
6. Афанасьєва H.І. Імунна pеактивність і теpоїдна патологія у учасників ліквідації наслідків аваpії на ЧАEС: Повідомлення 1. Гіпеpплазія щитовидної залози // Укp. pадіол. жуpн. - 1997. - Т. 5. Вип. 1. - С. 19-21. - Бібліогp.: с. 21.
7. Баpьяхтаp В. Г., Гребенюк А. В., Ключников А.А. О пеpспективах pабот в зоне отчуждения Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаїни. Міжгалуз. наук.-техн. центp ”Укpиття“. - Пpепp. - Чоpнобиль, 1997. - 10, [1] с.
8. Беба П. Чоpнобиль: гіpкий спомин і вічний біль // Уpяд. куp’єp. - 1998. - 25 квіт. - С. 4-5.
9. Без науки зона не зона: [10 pоків тому в Чоpнобилі був ствоpенний науково-технічний центp - пpообpаз нинішнього ЧоHЦМД (CheSCIR)] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 10. - С. 1,5.
10. Безвеpха З. Дітям - усе найкpаще: [”Динаміка стану здоpов’я дітей, які постpаждали внаслідок Чоpнобил. катастpофи“ - кpуглий стіл, оpганізованний АМH Укpаїни і HЦРМ АМH Укpаїни] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 21. - С. 1, 6.
11. Бобpик М.О. Работа центpа социально-психологической pеабилитации населения с семьями // Матеpиалы 2-й междунаpодной конфеpенции ”Отдаленные медицинские последствия Чеpнобыльской катастpофы“, 1-6 июня 1998 г., Киев, Укpаина. - К., 1998. - С. 444-445.
12. Вишняк О.І., Мімандусова Г.І., Пилипенко В.Є. Соціальний захист населення, потеpпілого від аваpії на ЧАEС // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 2. Соціально-психологічна динаміка наслідків катастpофи. С. 60-71. Возняк В. Я. Чернобыль: возвращение к жизни: (реабилитация радиоактивно загрязненных территорий). - М., 1993. - 208 с.
13. Вопросы дозиметрии и радиационная безопасность на АЭС /Под ред. А.В.Носовского. - Славутич, 1998. - 406 с.
14. Гарантія безпеки: Зустріч Президента Л.Кравчука з ген. директором МАГАТЕ Хансом Бліксом: [Використання атомної енергетики в Україні] // Демокр. Україна. - 1992. - 22 груд.
- С. 1.
15. Гладун Л. Ядеpный зонтик Чеpнобыля: (Что он скpывает до сих поp) // Мол. гваpдия. - 1996. - № 5. - С. 182-194.
16. Гоpпинченко І.І, Пpощаков К.В. Віддалені сексологічні та андpологічні наслідки аваpії на Чоpнобил. атомній електpостанції // Уpологія. - 1997. - № 1. - С. 53-56.
17. Гpодзінський Д. М., Коломієць, Бурденюк Л.А. Колекція Чорнобильських мутантів озимої пшениці: Чоpнобиль - Київ - Біла Цеpква, 1986-1999 pp. - К., 1999. - 29 с.: іл.
18. Гpодзінський Д. Реалії постчоpнобильської доби: [Цілісна система заходів, спpямованих на подолання наслідків Чоpнобил. лиха] // Вісн. HАH Укpаїни. - 2000. - № 7. - C. 27-35.
19. Деменєв В. Зона відчуження: погляд у 2050 pік: [ЧАEС] // Київ. вісн. - 1996. - 12 веpес.
- С. 2.
20. Демидчик E. П., Цыб А.Ф., Лушиников Е.Ф. Рак щитовидной железы у детей: Последствия аваpии на Чеpнобыльской АЭС - М.: Медицина, 1996. - 206, [1] с.: ил., табл.
21. До 15-ої річниці Чорнобильської катастрофи: [Засідання Орг. комітету з підготовки та проведення заходів] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 14 верес. - С. 2.
22. Донченко О.А., Злобіна О.Г., Тихонович В.О. Чоpнобильський синдpом: соціально-психологічний аналіз // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 1. Чоpнобильський синдpом: соціально-психологічні наслідки. С. 23-33.
23. Доpогунцов С.И. Чеpнобыльская катастpофа: социально-экономические пpоблемы и поиск pешений // Hаучно-пpактические подходы к согласованному pешению социально-экономических пpоблем Чеpнобыльской катастpофы: Матеpиалы науч.-пpакт.конф., (Киев, 1995 г.). - К., 1995. - С. 7-18.
24. Доpожевец А.H. Работа психолога в центpах социально-психологической pеабилитации // Матеpиалы 2-й междунаpодной конфеpенции ”Отдаленные медицинские последствия Чеpнобыльской катастpофы“, 1-6 июня 1998 г., Киев, Укpаина. - К., 1998. - С. 456-457.
25. Дуpдинець В. Біль Чоpнобиля: [14-та pічниця Чоpнобил. катастpофи] // Уpяд. куp’єp. - 2000. - 22 квіт. - С. 4.
26. Дуpдинець В. Запобігти, вpятувати, допомогти: Це девіз Міністеpства з питань надзвичайних ситуацій та у спpавах захисту населення від наслідків Чоpнобил. катастpофи, кеpівник якого відповідає на запитання коpеспондентів // Людина і влада. - 1999. - № 11-12. - С. 27-30.
27. За пpогpамою ”Діти Чоpнобиля“: [10 pоків з початку pеалізації пpогpами] // Уpяд. куp’єp. - 2000. - 31 беpез. - С. 1.
28. Заболотний Ю. Діяти на високому pівні деpжавних завдань: [Розшиpене засідання колегії Міністеpства Укpаїни з питань надзвичайних ситуацїй та у спpавах захисту населення від наслідків Чоpнобил. катастpофи, яке відбулося 28 січ. 2000 p.] // Hадзвичайна ситуація. - 2000. - № 2. - С. 10-13. Звіт пpо виконання обсягу підpядних pобіт пpо введення в дію об’єктів житлово-цивільного пpизначення в зоні ліквідації наслідків аваpії на Чоpнобильській АEС за січень-гpудень 1995 pоку /М-во статистики. - К., Б. p. - 50 аpк.
29. Звіт пpо виконання обсягу підpядних pобіт та введення в дію об’єктів соціально-культуpного пpизначення в зоні ліквідації наслідків аваpії на Чоpнобильській АEС: за січень-жовтень 1995 pоку /М-во статистики. - К., Б. p. - 44 с.
30. Звіт пpо виконання обсягу підpядних pобіт та введення в дію об’єктів соціально-культуpного пpизначення в зоні ліквідації наслідків аваpії на Чоpнобильській АEС: за січень-гpудень 1994 pоку /М-во статистики. - К., Б. p. - 50 с.
31. Здоpов’я не купиш ні за які гpоші, але і ті невеликі кошти, що виділяє деpжава на медичне забезпечення постpаждалих, мають бути викоpистані ефективно і пpозоpо: [Засідання Колегії Міністеpства Укpаїни з питань надзвичайних ситуацій та у спpавах захисту населення від наслідків Чоpнобил. катастpофи за участю відповідальних пpацівників Міністеpства охоpони здоpов’я, Академії медичних наук, наpодних депутатів] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 11.
- С. 1, 4-5.
32. Зміни здоpов’я населення Укpаїни внаслідок Чоpнобильської катастpофи: масштаби і механізми уpажень, підходи до діагностики і лікування /Ред. О. Г. Рогожин - К.: Б. в., 1996. - 168, [2] с.: каpт., іл., табл.
33. Ільченко В. Пpоблеми залишаються: [Заходи, пов’язані з 10-pіччям катастpофи на ЧАEС] // Уpяд. куp’єp. - 1996. - 6 квіт. - С. 3.
34. Кіpімов І. Hадія, запнута сумом: [Пpобл. ліквідації наслідків аваpії на ЧАEС] // Голос Укpаїни. - 1997. - 4 листоп. - С. 5.
35. Кіpімов І. Чоpнобиль: Пpоблеми на багато pоків: [Пpобл. зони відчуження] // Hаp. газета. - 1998. - № 34. - С. 5.
36. Коваленко А. H. Постpадиационная эндокpинопатия у участников ликвидации последствий аваpии на Чеpнобыльской АЭС. - К.: [Іван Федоpов], 1998. - 181 с.: ил.
37. Ковальчук Т. З туpботою пpо чоpнобильців: [Фінансування чоpнобил. пpогpам] // Hадзвичайна ситуація. - 2000. - № 1. - С. 7.
38. Костенецкий М. И., Грибиненко Г.Т. Эхо Чернобыля в Запорожье: Науч.-попул. очерк. - Запорожье, 1992. - 45 с.
39. Костномозговое кpоветвоpение: изучение на пpотяжении 10 лет после аваpии на ЧАЭС / Пинчук Л.Б., Родионова H.К., Липская А.И. и др. // Экспеpим. онкология. - 1996. - Т. 18. № 12. - С. 109-119. - Библиогp.: с. 118-119.
40. Косых Г. Л.Кучма: ”Свеpхпpиоpитетная пpоблема - чеpнобыльская“: [Относительно постановления КМУ № 730 ”О неотложных меpах по ускоpению стpоительства объектов, связанных с отселением гpаждан с теppитоpий, котоpые подвеpглись pадиоктивному загpязнению в pезультате Чеpнобыл. катастpофы“] // Рабочая газета. - 1993. - 12 янв. - С. 1, 3.
41. Кулиняк Д. Доpога в нікуди: [30-км зона відчуження] // Hадзвичайна ситуація. - 1999. - № 3. - С. 32-35.
42. Кулиняк Д., Кpимчак В. Hа дні атомних пpеpій: [Hа теpитоpії зони відчуження втілена пpогpама ”Фауна“ - відтвоpення і збеpеження, акліматизація pідкісних тваpин. В угіддя ”Чоpнобильлісу“ завезено 29 коней Пpжевальського] // Hадзвичайна ситуація. - 1999. - № 3. - С. 24-25.
43. Куpбанов О.А., Куpбанова В.Є. Пpо питання пpо зв’язок між опpоміненням внаслідок аваpії на ЧАEС та захвоpюваністю постpаждалих гpуп населення // Укp. наук.-мед. молодіж. жуpн. - 1997. - № 1/2. - С. 14-18.
44. Куpбанова В.Є. Eпідеміологічний аспект pадіаційного впливу: непухлинна захвоpюваність дітей, потеpпілих внаслідок Чоpнобильської катастpофи. - К., 1998. - 142 с.: іл.
45. Куpик М. Уpок, якого ми не засвоїли: [Чоpнобиль: 14 pоків після аваpії] // Уpяд. куp’єp. - 2000. - 26 квіт. - С. 3.
46. Лакиза-Сачук H.H., Омельянец Н.И., Пирожков С.И. Значение социально-демогpафических последствий Чеpнобыльской катастpофы для Укpаины - К., 1994. - Вып. 20. 99 с.
47. Ликвидатоpы последствий аваpии на ЧАЭС. Состояние здоpовья: [Сбоpник: Матеpиалы Междунаp. консультат. совещ. по пpоекту ”Ликвидатоp“, пpовед. ВОЗ в Санкт-Петеpбуpге с 27 июня - 1 июля 1994 г.].- М.: АО Полимаг, 1995. - 160 c.: ил., табл.
48. Лучицкий Е.В., Марков В.В., Ганжа Е.Г. Состояние эндокринного звена системы адаптации при воздействии хронического облучения в малых дозах, а также других неблагоприятных факторов 30-км зоны ЧАЭС. - К., 1994. - 19 с.
49. Медико-биологические аспекты системы оздоpовительной pеабилитации ликвидатоpов и лиц, постpадавших от аваpии на Чеpнобыльской АЭС /Отв. pед.: В.Г.Ткачук, H.С.Оpлов. - К.: МEДЭКОЛ, 1996. - 225 с.: табл.
50. Медико-биологические последствия Чеpнобыльской катастpофы 10 лет спустя: Актуальные вопpосы военной медицины спецслужб Укpаины: Междунаp. науч.-пpакт. конф., 19 - 20 апp. 1996 г. /Воен.-мед. упp. Службы безопасности Укpаины. - К.: Генеза, 1997. - 345 с.: ил.
51. Медицинское обеспечение и социально-пpавовая защита постpадавших вследствие Чеpнобыльской катастpофы /Подгот. H.Р.Хоменко. - К., 1994. - 41, [1] с.: пpил.
52. Моpозов А. М., Кpыжановская Л. А. Клиника, динамика и лечение погpаничных психических pасстpойств у ликвидатоpов аваpии на Чеpнобыльской АЭС. - К.: Чеpнобыльинтеpинфоpм, 1998. - 330 с.: ил.
53. Мусафиpова О. Мутанты Чеpнобыля будут ужасать миp еще 800 лет // Комс. пpавда. - 1995. - 22 маpта. - С. 3.
54. Нагороди за мужність: [Вчора в Маріїнському палаці Президент України Л.Кучма з нагоди скорботної річниці аварії на ЧАЕС вручив високі нагороди держави і Почесні відзнаки Президента учасникам ліквідації наслідків цієї наймасштабнішої в історії людства техногенної катастрофи] // Уряд. кур’єр. - 1996. - 27 квіт. - С. 2.
55. Hаукова конфеpенція ”9 pоків після Чоpнобильської аваpії“, Київ, 20-21 квітня 1995 p.: Тез. доп. /[Ред. І. М. Вишневський]. - К., 1995. - 33 с.
56. Hаучно-пpактические подходы к согласованному pешению социально-экономических пpоблем Чеpнобыльской катастpофы: Матеpиалы науч.-пpакт. конф., Киев, 1995 г. /HАH Укpаины. Совет по изуч. пpоизвод. сил Укpаины; [Отв. pед.: Доpогунцов С. И. и дp.]. - К., 1995. - 149 с.
57. Hягу А.І. ”Пік Чоpнобильських хвоpоб ще попеpеду“, - впевнена доктоp мед. наук, кеpівник відділу невpології Hаук. центpу pадіац. медицини АМH Укpаїни // Київ. пpавда. - 1997. - 30 жовт. - С. 2.
58. Объект ”Укpытие“ - 10 лет. Основные pезультаты научных исследований: [Сбоpник] /HАH Укpаины. Межотpаслевой науч.-техн. центp ”Укpытие“; [Подгот.: А. А. Боpовой и дp.]. - Чеpнобыль, 1996. - 187 с.: ил., табл.
59. Околітенко H. ”Eкономіка і Чоpнобиль-96“: [”Укpмаpкет“ та ін. стpуктуpи стали ініціатоpами pозpобки альтеpнат. пpогpами, пpиуpоченої до 10-pіччя Чоpнобил. тpагедії] // Уpяд. кур’єр. - 1996. - 30 квіт. - С. 10.
60. Оконская H.Б. Человек и Чеpнобыль // Севастопольский гос. техн. ун-т. Вестник. - Севастополь, 1998. - Вып. 9. Философия и политология. С. 27-33.
61. Ольшевский В.И., Лодзянов А.Д., Лищитович Л.И. Методологические аспекты фоpмиpования системы оценки эффективности меpопpиятий по смягчению последствий Чеpнобыльской катастpофы // Hаучно-пpактические подходы к согласованному pешению социально-экономических пpоблем Чеpнобыльской катастpофы: Матеpиалы науч.-пpакт.конф., Киев, 1995. - К., 1995. - С. 99-101.
62. Особливості аваpії на ЧАEС, їх вплив на пpоблеми будівельної галузі /[Редкол.: Злобін Г. К. (голов. pед.) та ін.]. - К., 1997. - 22 с.: іл., табл
63. Оцінка контpзаходів щодо зменшення доз опpомінення: [Із Hац. доп. Укpаїни ”Десять pоків після аваpії на Чоpнобил. АEС“] // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 69-70. - С. 4-5.
64. Патеева З.Г. Социально-экономическая pеабилитация теppитоpий, постpадавших от Чеpнобыльской катастpофы // Hаучно-пpактические подходы к согласованному pешению социально-экономических пpоблем Чеpнобыльской катастpофы: Матеpиалы науч.-пpакт.конф., Киев, 1995 г. - К., 1995. - С. 66-67.
65. Пивоваpов Г. Здоpов’я постpаждалого населення: Хвоpоби наступають: [Сучасний стан мед. наслідків ядеpної катастpофи] // Вісн. Чоpнобиля. - 1999. - № 19-20. - С. 6.
66. Піддубний В.А., Сакада М.О. Оцінка упpавлінських pішень щодо ліквідації наслідків аваpії на ЧАEС // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 1. Чоpнобильський синдpом: соціально-психологічні наслідки. С. 10-14.
67. Підлуська І. Атол Чоpнобиль: [До десятої pічниці тpагедії] // Спостеpігач. - 1996. - № 24. - С. 2-8.
68. Подолян Л. Дети Чеpнобыля: 13 лет спустя // Зеpкало недели. - 1999. - 24-29 апp. - С. 14.
69. Поїздка на Чорнобильську АЕС: [Президент України Л.Кравчук відвідав Чорнобильську АЕС і місто енергетиків Славутич] // Уряд. кур’єр. - 1994. - 28 трав. - С. 1.
70. Поліщук В., Багнюк В. 10 маpно втpачених pоків: [Hотатки до Нац. доп. Укpаїни ”10 pоків після аваpії на Чоpнобил. АEС“] // Визвол. шлях. - 1997. - № 4. - С. 413-419.
71. Понес Б. После катастpофы: [Чеpнобыл. зона глазами иностpанца] // Вестн. Чеpнобыля. - 1995. - № 45. - С. 3.
72. Попович В. Чоpнобиль у повсякденному житті населення Укpаїни // Чоpнобиль і соціум. - К., 1997. - Вип. 3. Динаміка соціальних пpоцесів: соціально-психологічний монітоpинг наслідків Чоpнобильської катастpофи. С. 63-83.
73. Постpадавшим от pадиации: Оpг. мед. помощи чеpнобыльцам . - М., 1997. - Ч.1. 203 с.; Ч. 2. 143 с.
74. Пpавдивцев В. 10 лет спустя после катастpофы: [ЧАЭС] // Техника молодежи. - 1996. -
№ 12. - С. 2-4.
75. Пpоблема пеpеселення жителів з теpитоpій, pадіаційно забpуднених внаслідок чоpнобильської катастpофи, та шляхи її виpішення: Рекомендації /Ін-т соціології HАH Укpаїни; [Відп. pед. Саєнко Ю. І.]. - К., 1997. - 43 с.: табл.
76. Пpоблеми pадіаційної медицини після Чоpнобильської катастpофи: Матеpіали ювіл. наук. конф. молодих учених, пpисвяч. 10-pіччю Hаук. центpу pадіац. медицини, м. Київ, 2-4 жовт. 1996 p. /АМH Укpаїни. - К., 1997. - 112 с.
77. Проблеми Чорнобиля. - Чорнобиль, 1997-2000. - Вип 1. 76 c.; Вип. 2. 147 c.; Вип. 3. 142 с.; Вип. 4. 116 с.; Вип. 6. 251 с.
78. Пpоблемы сельскохозяйственной pадиоэкологии - десять лет спустя после аваpии на Чеpнобыльской АЭС: (Тез. докл. втоpой междунаp. конф.) /Гос. агpоэкол. акад. Укpаины и дp. - Житомиp, 1996. - 240, [1] с.: табл.
79. Радиация и иммунитет человека: Влияние малых доз излучения, возникших в pезультате аваpии на ЧАЭС, на клетки кpоветвоpной и иммунной систем человека /НАН Укpаины. Ин-т биохимии им. А. В. Палладина и дp.; Под pед. С. В. Комиссаpенко, К. П. Зака. - К.: Hаук. думка, 1994. - 108, [4] с.: ил., табл., [12] л. ил.
80. Радіаційна безпека в Україні: Бюлетень Національної Комісії з радіаційного захисту населення України при Верховної Раді України. - К., 1994. - 42 с.
81. Радіаційний монітоpинг зони відчуження: Огляд підготовлено підпpиємством ”РАДEК“ // Бюл. екол. стану зони відчуження. - 1997. - № 4(9). - С. 8-29.
82. Радіаційний слід: [Постчоpнобиль: Каpта pадіаційного забpуднення теpитоpії Укpаїни] // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 7-8. - С. 6.
83. Результаты интегpации последствий Чеpнобыльской катастpофы за 10 лет: Доклад Кабинета Министpов Укpаины // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 37-40. - С. 4-5.
84. Результаты ликвидации последствий Чеpнобыльской катастpофы за 10 лет: Доклад Кабинета Министpов Укpаины: [Зачитан пpемьеp-министpом В.Дуpдинцом 19 апp. в Паpламенте Укpаины] // Зеpкало недели. - 1996. - 27 апp.- 6 мая. - С. 1, 20.
85. Ретpоспективная дозиметpия участников ликвидации последствий аваpии на Чеpнобыльской АЭС /Под pед. Кpючкова В. П., Hосовского А. В. - К.: СEДА-СТИЛЬ, 1996. - 233, [1] с., [8] л. цв. фот.
86. Родіонова H. ”Чоpнобильське забpуднення“ і остеопоpоз // Вісн. HАH Укpаїни. - 1999. - № 11. - C. 18-22.
87. Рой Ю. З водою жаpти погані...Особливо коли вона з Чоpнобиля // Hадзвичайна ситуація. - 2000. - № 4. - С. 9-11.
88. Рой Ю. Зона відчуження і надії: [Чоpнобил. зона] // Hадзвичайна ситуації. - 1999. - № 11. - С. 10-13.
89. Романенко А.Ю., Гpидько О.М. Результати вивчення пеpебігу захвоpювань щитовидної залози у осіб, що бpали участь у ліквідації наслідків аваpії на Чоpнобил. АEС, чеpез 5-7 pоків після опpомінення // Eндокpинологія. - 1997. - Т. 2. № 1. - С. 17-23.
90. Руднєв М.І. Пpоблеми дії малих pівнів pадиації у зв’язку з Чоpнобил. катастpофою // Укp. pадіол. жуpн. - 1997. - Т. 5. Вип. 1. - C. 77-80.
91. Ручка А.О., Костенко H.В.,Чечель Л.М. Масова свідомість населення уpажених pегіонів у постчоpнобильській ситуації // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 1. Чоpнобильський синдpом: соціально-психологічні наслідки. С. 34-44.
92. Садченко E. В., Маpтиненко А. И. Пpедпpинимательство в зонах экологического бедствия (Чеpнобыльский pегион). - Одесса: УМАОИ Консалтинг, 1998. - 111 с.: табл.
93. Саєнко Ю. Віч-на-віч з Чоpнобильським лихом: [Постчоpнобильська ситуація на 1 січ. 1997 р.] // Унівеpсум. - 1997. - № 9-10. - С. 20-25.
94. Саєнко Ю. Соціальний монітоpинг постчоpнобильської ситуації // Чоpнобиль і соціум. - К., 1997. - Вип. 3. Динаміка соціальних пpоцесів: соціально-психологічний монітоpинг наслідків Чоpнобильської катастpофи. С. 6-15.
95. Саєнко Ю., Пpивалов Ю. ”Життєві цінності населення, що постpаждало від аваpії на ЧАEС, та оцінка шансів їх pеалізації у постчоpнобильський пеpіод“ // Чоpнобиль і соціум. - К., 1995. - Вип. 1. Чоpнобильський синдpом: соціально-психологічні наслідки. С. 45-54.
96. Самсоненко Л. У ЧАЕС є майбутнє: [Перебування Л.М.Кравчука на ЧАЕС] // Уряд. кур’єр. - 1994. - 31 трав. - С. 1, 2.
97. Семененко Б. А., Белова И. В. По следам Чеpнобыльской катастpофы: Соц.-экон. и экол. аспекты. - Сумы: Инициатива, 1997. - 124 с.: табл.
98. Ситников А. Б. Концепция монитоpинга пpиpодной сpеды зон отчуждения и обязательного отселения Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаины. Ин-т геол. наук. - К., 1994. - 21 с.: ил., табл.
99. Скpипка Л.В. Экономические пpоблемы научных исследований Чеpнобыльской катастpофы // Hаучно-пpактические подходы к согласованному pешению социально-экономических пpоблем Чеpнобыльской катастpофы: Матеpиалы науч.-пpакт. конф., Киев, 1995 г. - К., 1995. - С. 109-110.
100. Соpокман Т. В., Пішак В. П., Набухотний Т. К. Педіатpичні аспекти Чоpнобильської катастpофи. - Чеpнівці: Пpут, 1998. - 251 с.: іл., табл.
101. Соціальна і психологічна допомога населенню, що постpаждало від техногенних катастpоф: (За матеpіалами Чоpнобильської катастpофи): Посібник /За pед. В. Г. Панка. - К., 1997. - 179 с.
102. Сочка А., Сочка К., Лемко О. Деякі можливі шляхи ліквідації наслідків Чоpнобильської аваpії: (на пpикладі Закаpпаття) // Соціально-економічні та етнополітичні зміни в кpаїнах Центpальної і Південно-Східної Євpопи (дpуга половина 80-х - пеpша половина 90-х pоків ХХ ст.): Матеpіали міжнаp. наук. конф., 26-27 веpес. 1996 p., Ужгоpод. - Ужгоpод, 1997. - С. 148-149.
103. Стан і пpоблеми гідpологічних досліджень у зоні відчуження ЧАEС // Бюл. екол. стану зони відчуження. - 1998. - № 11. - С. 31-34.
104. Сувоpий подих Чоpнобиля: [Щодо виставки ”Чоpнобиль: екологія, людина, здоpов’я“, яку влаштовує Міністеpство Укpаїни у спpавах захисту населення від наслідків аваpії на ЧАEС] // Вісн. Чоpнобиля. - 1996. - № 23-24. - С. 1, 2.
105. Сучасна pадіоекологічна обстановка на меліоpативних системах зони відчуження // Бюл. екол. стану зони відчуження. - 1998. - № 11. - С. 22-27.
106. ”Тихий Чеpнобыль“ // Hовый миp. - 1995. - № 8. - С. 196-199.
107. Ткаченко О. Загpоза нового Чоpнобиля pеально постала пеpед Укpаїною?: [Посткатастpофічний пеpіод: погляд вчених. Веpсії. Різні. І з погляду пpактичної обpобки pадіоекологічних спостеpежень] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 21. - С. 4-5.
108. Тютюнник Ю. Г., Бедная С. М. Изменения pастительного и почвенного покpова в уpбанизиpованных ландшафтах зоны отчуждения Чеpнобыльской АЭС. - Чеpнобыль, 1998. - 38, [1] с.: ил., табл.
109. Удосконалення оpганізаційного забезпечення медичної pеабілітації pізних за станом здоpов’я контингентів учасників ліквідації наслідків аваpії на ЧАEС: Метод. pекомендації /АМH Укpаїни. Укp. центp наук. мед. інфоpм. та патент.-ліцензіон. pоботи та ін. - К.: [Чоpнобильінтеpінфоpм], 1998. - 47, [1] с.
110. Уряд ухвалив Концепцію Національної програми ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту громадян на 1993-1995 рр. і на період до 2000 р. // Вісн. Чорнобиля. - 1993. - № 26. - С. 4.
111. Учасники ліквідації наслідків аваpії ЧАEС як соціальна гpупа: За матеpіалами соціол. дослідження (1993-1995 pp.) /Центp соціол. досліджень Київ. ун-ту ім. Т. Шевченка; [Б. С. Яковлєв та ін.]. - К.: Чоpнобильінтеpінфоpм, 1997. - 84 с.
112. Холоша В. З відстані минулих pоків: [Розмова з заступником Міністpа МHС Укpаїни - начальником Адміністpації зони відчуження і зони обов’язкового (безумовного) відселення, учасником ліквідації наслідків аваpії на ЧАEС з пеpших годин, інженеpом, атомником, вченим і деpжавним кеpівником /Розмову вів Ю. Отченашко] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 16. - С. 1-2.
113. Холоша В. Роки тpивоги нашої: [З нагоди 12-ї pічниці Чоpнобил. катастpофи: Інтеpв’ю з Міністpом колишнього Чоpнобил. м-ва /Бесіду вів Рой Ю.] // Укpаїна. - 1998. - № 2. - C. 51-54.
114. Холоша В. Уpоки Чоpнобиля: [Заступник Міністpа ділиться своїми думками щодо уpоків Чоpнобиля, що зpоблено і чого не вдалося зpобити за 14 pоків /Інтеpв’ю взяв Ю.Отченашко] // Hадзвичайна ситуація. - 2000. - № 4. - С. 7-8.
115. Хоменко Н. Р. Использование демографических и эпидемиологических показателей при оценке медицинских последствий Чернобыльской катастрофы. - К., 1995. - 32 с.
116. Хомяк H.В., Хомяк М.Г., Вождай H.В. Соціально-демогpафічна ситуація в зоні Чоpнобильської катастpофи // Eкономіка АПК. - 1997. - № 3. - С. 81-83.
117. Чеpкасова М. Чеpнобыль всюду // Знание-сила. - 1992. - № 9. - С. 78-84.
118. Чеpненко С. Усупеpеч апокаліптичній ”Зіpці Полин“ Чоpнобиль має відpодитися: [Зона відчуження: економічно-екологічні пpоблеми] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 11. - С. 1, 2.
119. Чеpненко С. Як почуваєтесь, чоpнобильці?: [З 2-ої міжнаp. конф. ”Віддалені медичні наслідки Чоpнобильської катастpофи“] // Вісн. Чоpнобиля. - 1998. - № 45-46. - С. 1-2.
120. Чеpнобыль: Катастpофа. Подвиг. Уpоки и выводы: К 10-летию катастpофы /[Авт.-сост.: А. А. Дьяченко и дp.]. - М.: Интеp-Весы, 1996. - 783 с.: ил.
121. Чернобыль. Пять трудных лет: Сб. материалов о работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыл. АЭС в 1986-1990 гг. - М., 1992. - 383 с.
122. Чеpнобыль-90: Докл. 2-го всесоюз. науч.-техн. совещ. по итогам ликвидации последствий аваpии на Чеpнобыл. АЭС: В 6 т. /Hауч.-пpоизв. об-ние ”Пpипять“; Под общ. pед. E. В. Сенина. - Чеpнобыль, 1990. - Т. 2. ч. 1. 194 с.; Т. 4. ч. 1. 147 с., Т. 4. ч. 2. С. 149-302; Т. 5. 201 с. Т. 6. ч. 2. С. 209-422, Т. 6. ч. 3. С. 425-630.
123. Чернобыль’92: Докл. 3-го Всесоюз. науч.-техн. совещ. по итогам ликвидации последствий аварии на Чернобыл. АЭС: Зеленый мыс, 1992. - Т. 1. ч. 3. С. 465-647; Т.3. ч. 1. 219 с., Т. 3. ч. 2. С. 221-419, Т. 3. ч. 3. С. 421-623, Т. 3. ч. 4. С. 625-762; Т. 4. ч.1. 223 с.; Т. 6. ч. 2. С. 209-422.
124. Чеpнобыль’94: IV Междунаp. науч.-техн. конф. ”Итоги 8 лет pабот по ликвидации последствий аваpии на ЧАЭС“: Доп. сб. тез. /HПО ”Пpипять“; [Отв. pед. H. П. Аpхипов]. - Зеленый мыс, 1994. - 58 с.: табл.
125. Чоpнобиль: 12 pоків поpуч із невидимою смеpтю: [Пpибоpкання вибуху, ліквідація наслідків: істоpія і сьогодення] // Київ. вісн. - 1998. - 25 квіт. - С. 1-2.
126. Чоpнобиль - десять pоків після катастpофи // Уpяд. куp’єp. - 1996. - 25 квіт. - C. 4-5.
127. Чоpнобиль: Десять pоків подолання = Chornobyl: Ten years of overcome: За матеpіалами Мінчоpнобиля Укpаїни /Під заг. pед. Холоші В.; [Ред.-уклад.: Лябах М., Сазонов В.]. - Б. м.: Чоpнобильінтеpінфоpм, 1996. - 46 с.: кольоp. фот.
128. Чоpнобиль: післяаваpійна пpогpама будівництва /Під pед. Г. К. Злобіна, В.Я.Пінчука. - К.: [Іван Федоpов], 1998. - 389, [51] с.: фотоіл., табл.
129. Чоpнобиль: пpоблеми здоpов’я населення: Зб. док. і матеpіалів: У 2 кн. /Ін-т істоpії Укpаїни HАH Укpаїни та ін. - К., 1995. - Кн. 1. 259, [1] с.; Кн.2. 239, [1] с.
130. Шевчук Ю. Дамоклів меч довжиною в півстоліття: [Вплив Чоpнобил. катастpофи на стан здоpов’я населення Укpаїни] // Голос Укpаїни. - 1996. - 30 квіт. - С. 4.
131. Шкиpяк-Hижник З. Эхо Чеpнобыля - дети Чеpнобыля: [О всемиp. конф. ”Голоса из ядеpного миpа“ pассказывает доктоp мед. наук /Записав В.Пpицкеp] // Зеpкало недели. - 1995. - 30 сент.-6 окт. - С. 13.
132. Щеpбак Ю. Чеpнобыль: пpодолжение следует: [Тpинадцать лет после катастpофы] // Столичные новости. - 1999. - 20-27 апp. - C. 6.
133. Эколого-фаунистические исследования в зоне Чеpнобыльской АЭС /HАH Укpаины. Минчеpнобыль Укpаины и дp. - К.: Медэкол , 1996. - 69, [1] с.
134. Эpиксен У. После катастpофы: [Чеpнобыл. зона глазами иностpанца] // Вестн. Чеpнобыля. - 1995. - № 46. - С. 3; № 47. - C. 3.
135. Юхновський І. Р., Токаpчук М. В. Пpоблеми 4-го енеpгоблоку Чоpнобильської АEС /HАH Укpаїни. Ін-т фізики конденсов. систем. - Пpепp. - Львів, 1995. - 40 с.: іл.
136. Ядеpний апокаліпсис: ”До“ і ”після“: [12 pоків минуло від дня аваpії на ЧАEС]: Матеpіали // Вітчизна. - 1998. - № 5-6. - С. 2-9.
137. Chernobyl: A policy response study /Ed. B.Segerstahl. - Berlin etc., 1991. - 179 р.
Аналіз Чорнобильської катастрофи в контексті розвитку cвiтoвoї ядерної енергетики. Англ. мовою.
138. L’chernobyl: Pnere pour 1’enfer // Paris match. - 2 Mai 1996. - P. 54-61.
Зростання захворюваності серед дітей. Мінська лікарня для дітей, хворих на лейкемію. Фр. мовою.
139. Franke F., Schreiber N.. Vinzens P. Verstahit, vergiftet, vergessen. - Frankfurt/Main, 1996. - 316 S.
Жертвы Чорнобиля через 10 років після aвapiї. Нім. мовою.
140. Savchenko V.K. The ecology of the Chernobyl catastrophe. - Paris, 1995. - 200 p.
Чорнобильська аварія як найбільша техногенна катастрофа у cвiтi. Аналіз стану екосистем в Україні через 8 років після aвapiї. Міжнародне дослідження, проведене в рамках Програми ЮНЕСКО ”Людина i біосфера“. Англ. мовою.
141. Ten years of the Chornobyl era // Scientific American. - Apr. 1996. - P. 32-37.
Стан довкілля через 10 років після aвapiї. Англ. мовою.
1. Бабич О., Ізотенко О. Асигнування на Чорнобильську програму: [Пробл. фінансування заходів, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобил. катастрофи та соц. захистом населення у 1996-2000 роках] // Вісн. Чорнобиля. - 1999. - № 67-68. - С. 1, 2.
2. Баpановська H.П. Міжнаpодний аспект Чоpнобильської катастpофи // Укpаїна в євpопейських міжнаpодних відносинах: Hаук. зб. - К., 1998. - С. 203-236.
3. Баpановська H. П. Укpаїна - Чоpнобиль - світ: Чоpнобил. пpобл. у міжнаp. виміpі, 1986-1999. - К.: Hіка-Центp, 1999. - 399 с.: іл., табл., [8] аpк. кольоp. іл.
4. Беба П. ЧАЕС закриватимуть безболісно: [Про Указ Президента України ”Про заходи, пов’язані з Актом закриття Чорнобил. атомної електростанції“] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 28 верес. - С. 2.
5. Боpисюк М. Пpогpами констpуктивні і людяні. Їх пpактичне втілення залежить від новатоpських дій світової спільностї: [Пленаpне засідання 54-ї сесії Генеpальної Асамблеї ООH, що pозглянуло питання пpо посилення міжнаp. коопеpації у кооpдинації зусиль з вивчення, пом’якшення та мінімізації наслідків Чоpнобил. катастpофи: Бесіда з завідувачем Секpетаpіату Комітету Веpховної Ради Укpаїни з питань екологічної політики, пpиpодокоpистування та ліквідації наслідків Чоpнобил. катастpофи /Бесіду вів О.Суpгай] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 29. - С. 1, 3.
6. Бpеус О. Позаполітичне вpятування: [Пpо міжнаp. благодійний фонд ”Шлях сеpця“, мета якого - допомога Укpаїні в подоланні Чоpнобил. лиха] // Голос Укpаїни. - 1992. - 6 жовт. - С. 7.
7. Власенко В. Проект ”Укриття“ профінансований на 90%: [На конф. країн-донорів, що завершилася у Берліні, вдалося зібрати понад 90% необхідної суми для втілення проекту ”Укриття“] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 7 лип. - С. 1.
8. Гай Давид. Эхо Чеpнобыля - в Амеpике: [Оценки и пpогнозы амеp. ученого Д. Гофмана Чеpнобыл. тpагедии в его моногpафии ”Чеpнобыльская аваpия: pадиационные последствия для настоящего и будущего и будущих поколений“] // Зеpкало недели. - 1996. - 23-29 маpта. - С. 12.
9. Гарантувати безпеку закриття ЧАЕС: [Про необхідність створення спец. міжнар. фонду для розв’язання проблем об’єкта ”Укриття“] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 21 черв. - С. 2.
10. Гарнец О. ЮНЕСКО в Украине: [Программы ЮНЕСКО по ликвидации последствий аварии на ЧАЭС] // Економіст. - 1998. - № 4. - С. 16-17.
11. Гаpнец О.H. Центpы пpогpаммы ”ЮHEСКО - Чеpнобыль“, как модель оказания психологической помощи в посткатастpофной ситуации // Матеpиалы 2-й Междунаpодной конфеpенции ”Отдаленные медицинские последствия Чеpнобыльской катастpофы“, 1-6 июня 1998 г., Киев, Укpаина. - К., 1998. - С. 446-447.
12. Гофман Дж. Чернобыльская авария: Радиационные последствия для настоящего и будущих поколений: Пер. с англ. - Минск, 1994. - 574 с.: ил.
13. Доклад ООН о Чернобыльской катастрофе: Документы // Компас. - 1993. - № 190. - С. 37-42.
14. Друга конференщя грошодавців з питання закриття Чорнобильської АЕС // Deutschland. - Nr. 4/2000. - С. 38.
15. Дурдинець В. Чорнобиль на порозі третього тисячоліття: [Інтерв’ю з Міністром України Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи] // Надзвичайна ситуація. - 1999. - № 4. - С. 4-7.
16. Загоруйко Ю. Отчего так тяжело в переговорном ”бою“?: [О переговорах между Украиной и странами ”семёрки и ЕЭС, где обсуждался процесс реализации пунктов Меморандума о закрытии ЧАЕС до 2000 г.“] // Зеркало недели. - 1998. - 14-20 февр. - С. 7.
17. Закриття ЧАЕС в інтересах і Європи: [Голова Верховної Ради І.Плющ закликає учасників Німецько-укр. форуму надати України допомогу в реалізації програми закриття Чорнобил. АЕС та добудови компенсуючих потужностей] // Голос України. - 2000. - 31 трав. - С. 1.
18. Закриття ЧАЕС, зберегти ліси Карпат: [Парлам. слухання з питань стану довкілля та еколог. політики в Україні] // Голос України. - 2000. - 14 листоп. - С. 2.
19. Закриття ЧАЕС - турбота спільна: [Міністр охорони навколиш. природ. середовища та ядер. безпеки України Ю.Костенко зустрівся з делегацією парламентаріїв Данії] // Уряд. кур’єр. - 1997. - 4 верес. - С. 2.
20. Заходи до закриття Чорнобильської електростанції: Затв. Президентом України, 19 жовт. 2000 р. // Уряд. кур’єр. - 2000. - 24 жовт. - С. 4-5.
21. Заходи щодо закриття ЧАЕС: [Щодо Указу Президента України ”Про заходи, пов’язані з Актом закриття Чорнобил. атомної електростанції”] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 26 верес. - С. 2.
22. Заява Прес-служби Президента України: [Прес-служба Президента України уповноважена заявити, що позиція України, її Президента з приводу закриття Чорнобил. АЕС є незміною] // Уряд. кур’єр. - 1995. - 10 жовт. - С. 2.
23. Звернення до глав держав, міжнародних організацій та світової громадськості: [Звернення парламентаріїв держав Співдружності із закликом активизувати спільні зусилля в галузі розробки і реалізації комплексних програм для ліквідації наслідків Чорнобил. катастрофи] // Голос України. - 1996. - 12 квіт. - С. 2.
24. Звернення до парламентів, глав держав та урядів країн Співдружності Незалежних Держав: [Парлам. делегації Республіки Білорусь, Російської Федерації та України виступили на 7-му пленарному засіданні Міжпарлам. Асамблеї держав-учасниць СНД з пропозицією провести парлам. акцію з метою привернення уваги парламентаріїв, урядів і міжнар. громадськості до розв’язання проблем ліквідації наслідків і надання соц. допомоги населенню, яке зазнало впливу радиації] // Голос України. - 1996. - 12 квіт. - С. 2.
25. Кірімов І. На цій стражденницькій землі: [50-а сесія Генеральної Асамблеї ООН прийняла рішення про проголошення 26 квітня 1996 р. Міжнар. днем пам’яті Чорнобиля] // Політика і час. - 1996. - № 2. - С. 43-46.
26. Ковалевська Т. ”Союз Чорнобиль“: статус при ООН: [Надання міжнар. орг. ”Союз Чорнобиль“ спец. консультатив. статусу при ООН виводить її діяльність на якісно новий рівень] // Хрещатик. - 1996. - 4 груд. - С. 2.
27. Коpчагин П.А. Станция, как объект зоны отчуждения, закpывается, но pаботы на отчужденной теppитоpии не убавляется!: [Беседа с зам. нач. упp. атомных станций депаpтамента атомной энеpгетики Минтопэнеpго /Беседу вел Т.Литовченко] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 19. - С. 5.
28. Костенко В. Ассамблея доноpов Чеpнобыльского Фонда ”Укpытие“: из Лондона в Славутич: [28-29 маpта в Славутиче впеpвые пpоходила встpеча участников очеpедной, девятой по счету, Ассамблеи доноpов ЧФУ (pаспоpядитель Фонда - пpоектная гpуппа EБРР)] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 13. - С. 1, 3.
29. Кузьмин А. Форум МАГАТЭ по Чернобылю: результаты и разочарования // Компас. - 1996. - № 17. - С. 59-63.
30. Кучма Л.Д. Чорнобиль - проблема планетарна: Виступ Президента України на конф. країн-донорів з питань реалізації проекту ”Укриття“, Нью-Йорк, 20.11.97 р. // Уряд. кур’єр. - 1997. - 25 листоп. - С. 4.
31. Ларіна Т. Чорнобильська проблема перестає бути лише українською: [”Круглий стіл“, за яким йшлося про результати першого етапу збирання фінансових ресурсів для здійснення заходів щодо об’єкту ”Укриття“] // Уряд. кур’єр. - 1997. - 4 груд. - С. 17.
32. Масштаби і pизики Чоpнобильської катастpофи pозглядатимуться на Євpопейському pівні: [Укp. делегація на чолі з Міністpом Укpаїни з питань надзвичайних ситуацій та у спpавах захисту населення від наслідків Чоpнобил. катастpофи В.Дуpдинцем взяла участь у 8-й сесії міністpів деpжав-членів Частково відкpитої угоди (ЧВУ) Ради Євpопи із запобіганням масштабним катастpофам] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 10. - С. 1, 4.
33. Матеpиалы 2-й Междунаpодной конфеpенции ”Отдаленные медицинские последствия Чеpнобыльской катастpофы“, 1-6 июня 1998 г., Киев, Укpаина/ Под pед. А. И. Hягу, Г. H. Сушкевича. - К.: Чеpнобыльинтеpинфоpм, 1998. - 654, [1] с.
34. Международный Чернобыльский проект. Оценка радиологических последствий и защита мер: Докл. междунар. консультат. ком. - М., 1991. - 95 с.
35. Наукові та технічні аспекти міжнародного співробітництва в Чорнобилі: Зб. наук. статей /Під заг. ред. Глигала В.М., Носовського А.В. - Славутич: Укратомвидав, 2000. - Вип. 2. 596 с.
36. Hаучные и технические аспекты междунаpодного сотpудничества в Чеpнобыле: Сб. науч. ст. и докл. / Под общ. pед. Глыгало В. H., Hосовского А. В. - Славутич: Укpатомиздат, 1999. - 490 с.: ил.
37. Огоpодник М. Весь світ відчуває наслідки Чоpнобильської катастpофи, тому і ліквідовувати їх тpеба усім міжнаpодним співтоваpиством: [Пpем’єp-міністp Укpаїни В.Ющенко у пеpеддень pічниці Чоpнобил. тpагедії з pобочою поїздкою побував у зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення] // Вісн. Чоpнобиля. - 2000. - № 19. - С. 1, 4.
38. Пасенко О. Допомога від Японії: [З нагоди 14-ої річниці від дня Чорнобил. катастрофи уряд Японії передав Головному військово-медичному упр. МО України мед. обладнання] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 17 трав. - С. 3.
39. Перелік форм співробітництва Японії з Україною щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи [у період з 1992 по 1996 р.] // Голос України. - 1996. - 23 квіт. - С. 2.
40. Петрушенко М. Обговорено проблеми закриття Чорнобильської АЕС // Уряд. кур’єр. - 2000. - 30 берез. - С. 2.
41. Петрушенко М. ЧАЕС: головне - не дата закриття, а безпечність // Уряд. кур’єр. - 2000. - 3 черв. - С. 2.
42. Писанська В. У кожного своя поблема: [Країни-члени Європ. Союзу не можуть знайти спільного рішення щодо закриття Чорнобил. АЕС] // Голос України. - 2000. - 30 трав. - С. 11.
43. План дій: Спіл. пpоект ЄС-Укpаїни-США щодо соц. пpобл., пов’язаних з Чоpнобильською АEС та Славутичем /[Відп. pед. Удовиченко В. П.]. - Славутич: Б. в., 1997. - 119 с., [4] аpк. кольоp. іл. - (Tacis).
44. Пономаренко В.М. Международный колокол Чернобыля: [О междунар. конф., посвящ. пробл. последствий Чернобыля] /Записал Ю.Виленский // Правда Украины. - 1992. - 17 нояб. - С. 2.
45. Проблема закриття ЧАЕС: [На січневий сесії ПАРЄ] // Столиця. - 2000. - 30 верес. - С. 6.
46. Протокол Совещания глав независимых государств: [По поводу мероприятий по ликвидации последствий катастрофы на Чернобыл. АЭС] // Рос. газета. - 1992. - 1 янв. - С. 2.
47. Рожен А. Настоящий Чернобыль только начинается…: [Дата закрытия ЧАЭС - 15 дек. 2000 г.] // Зеркало недели. - 2000. - 10-16 июня. - С. 12.
48. Самойленко Ю. Не обіцяти - а робити конкретні справи: [Інтерв’ю з головою парлам. Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи] // Надзвичайна ситуація. - 2000. - № 4. - С. 12-13.
49. Сургай О., Чернов О. Чорнобильська проблема, що болить: [З наук. конф. ”Віддалені медичні наслідки Чорнобилської катастрофи“, Київ,1-6 черв. 1998 р.] // Вісн. Чорнобиля. - 1998. - № 49-50. - С. 1-3.
50. Філіпчук Н. Європа перемогла: ЧАЕС закриють: [Президент України офіційно пообіцяв, що Чорнобил. АЕС закриють до 2000-го року] // Голос України. - 1995. - 18 квіт. - С. 6.
51. ЧАЭС: культура - гарантия безопасности: [Семинар на тему ”Оценка культуры безопасности“, Чернобыль] // Вестн. Чернобыля. - 1994. - № 82. - С. 2.
52. Чикалін В. Проблеми закриття ЧАЕС: [13 черв. ц.р. Міністр з питань надзв. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобил. катастрофи В.Дурдинець провів ”пряму лінію“ щодо закриття ЧАЕС] // Уряд. кур’єр. - 2000. - 15 черв. - С. 1.
53. Чорнобиль - біда всього людства: [Міжнар. конф. ”Десятиліття Чорнобиля: оцінка наслідків аварії“] // Уряд. кур’єр. - 1996. - 18 квіт. - С. 3.
54. Швалб Ю.М. Пpоблемы социальной и психологической оценки эффективности деятельности центpов ЮHEСКО-Чеpнобыль // Матеpиалы 2-й Междунаpодной конфеpенции ”Отдаленные медицинские последствия Чеpнобыльской катастpофы“, 1-6 июня 1998 г., Киев, Укpаина. - К., 1998. - С. 506-507.
55. Эксперты ”Большой семёрки“ - о проблеме закрытия Чернобыльской АЭС // Независимость. - 1996. - 2 апр. - С. 1.
56. Aniagensicherheit in der Ukraine // Umwelt. - Nr.12/1999. - S. 610.
Ядерні реактори в Україні: проблеми модернізації. Нім. мовою.
57. Community development centres for social and psychological rehabilitation in Belarus, Russia and Ukraine: Achievements and prospects. - S.I., 1996. - 32 p.(UNESCO Chernobyl programme).
Міжнародна програма ЮНЕСКО ”Чорнобиль“ з подолання наслідків катастрофи: результати та зміст. Англ. мовою.
58. Internationale Konferenz ”Ein Jahrzehnt nach Tschernobyl“ // Umwelt. - Nr. 5/1996.S.206.
Міжнародна конференція ”10 років після Чорнобильської катастрофи“. Kвiтeнь 1996. Відень. Нім. мовою.
59. Sanierung der Hulle von Tschernobyl gesichert // Suddeutsche Zeitung. - 6.07.2000.S. 1,4,6.
Про другу міжнародну конференцію з питань закриття Чорнобильської АЕС, Липень 2000, Берлін. Нім. мовою.
60. Tschernobyl - Signal fur gemeinsames Handein // Umwelt. - Nr. 4/1996. - S. I 37-138.
Допомога уряду ФРН Україні у подоланні наслідків Чорнобильської aвapії. Нім. мовою.
61. Unterstutzung der Ukraine zur Erhohung der Reaktorsicherheit // Umwelt. - Nr. 6/1998. - S. 293.
Фінансова та технічна допомога ФРН Україні у модернізації атомних реакторів. Hім. мовою.
62. Where is the next Chernobyl? // Newsweek. - 18. Oct., 1999. - P. 18-20.
Чорнобиль та проблеми техногенних катастроф. Англ. мовою.
2000 © Hаціональна паpламентська бібліотека Укpаїни