Аннотацiя: |
Мета статті – дослідити дозволені міжнародним правом шляхи обмеження прав інтелектуальної власності у межах Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності Світової організації торгівлі (Угода ТРІПС СОТ), які є найбільш ефективними в умовах повномасштабної війни, що потенційно сприятиме формулюванню окремих пропозицій з удосконалення законодавства України в означеній сфері.
У межах статті описані основні наявні в міжнародному праві інтелектуальної власності механізми обмеження прав інтелектуальної власності, так звані “гнуч-до лікарських засобів та забезпечити баланс між приватними правами інтелектуальної власності й інтересами суспільства. Визначено, що найбільш ефективним та зручним для імплементації в умовах війни буде застосування винятку з безпеки згідно зі ст. 73 Угоди ТРІП СОТ.
Проведено аналіз практики застосування іншими країнами винятку з міркувань безпеки у межах розгляду спорів Органом врегулювання спорів СОТ. Відповідно до двох справ, які розглядалися, було описано тест для обґрунтування легітимності застосування винятку з безпеки країнами – учасницями СОТ, які застосував Орган врегулювання спорів, та проаналізовано потенційну відповідність поточної ситуації в Україні вимогам зазначеного тесту. |